Гласуване №7
ЗИ на Закона за здравето - второ гласуване - наименование
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИРОСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин Вълчев.
Колеги, преминаваме към гласуване.
На първо място, поставям на гласуване наименованието на Законопроекта – така, както беше изчетено от доцент Тонев.
Гласували 207 народни представители: за 142, против 38, въздържали се 27.
Предложението е прието. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Отрицателен вот.“)
Господин Манев, заповядайте за обяснение на отрицателен вот.
МАНОИЛ МАНЕВ (ГЕРБ-СДС): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Гласувах против и най-вероятно ще гласувам и по останалите гласувания против заради две неща.
Първо, ако бяхте оставили този законопроект да го обсъждаме както трябва между две четения, щяха да се решат два основни проблема.
Първият – какво правим в този период, който отложихте сега с редакционна поправка? Макар че тази редакционна поправка, първо, струва няколко милиона и заради няколко милиона децата няма да могат да се възползват от всички тези неща, които им гласуваме сега, а ще стане след 1 януари ли беше, кога, евентуално?
Вторият въпрос, който никак не е маловажен, аз знам от кой закон сте взели 12-те години. Но ако имаше възможност между първо и второ четене да обосновем защо трябва да е от 14 години, а