Осемдесето заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И СЕДМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ОСЕМДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвъртък, 07 юли 2022 г. Открито в 9,05 ч.
Дата07.07.2022
Събития136
Разпознати говорители134
Точки с гласуване3

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 07-07-2022 09:05 09:05:00 0 0 0
2 Номер (2) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 07-07-2022 14:08 14:08:00 0 0 0
3 Номер (3) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 07-07-2022 14:23 14:23:00 0 0 0

2. Стенограма и изказвания

#1 · speech

Председател Мирослав Иванов

Добро утро, колеги! Има регистрирани 171 народни представители. Имаме кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) За декларация? Заповядайте, госпожо Михайлова – имате думата за декларация.

#2 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, господин Министър-председател в оставка, господин Министър, колеги! Цените на горивата у нас достигат исторически стойности и тенденциите са повече от притеснителни. С наближаването на студените месеци все повече български семейства ще изнемогват финансово в резултат от национално безотговорното поведение на нашето правителство. (Шум и реплики от „БСП за България“.)

#3 · speech

Реплика От Бсп За България

Не е по темата!

#6 · speech

Искра Михайлова

Пред лицето на тази сурова действителност българският премиер реши да си играе на геополитика, сякаш става дума за търговия със съмнителни хранителни добавки. Първо бяха прибързаните санкции срещу Руската федерация, които подкрепихме, без да се замисляме за последствията. После дойде безумният отказ за плащане на доставките на газ и спешната визита в Съединените щати, където господин Петков трябваше да измоли някакви спешни доставки с неясен хоризонт в бъдещето. Стигна се до кулминацията в управленското невежество, на която станахме свидетели съвсем наскоро. Пó католици от папата, ние успяхме да изумим света като прогонихме 70 служители на страна, с която нямаме никакъв практически интерес да прекратяваме отношенията си. Колкото и сложни да са отношенията на Русия със Запада днес, ние няма как да преместим залежите на природни ресурси, на които разчита цяла Европа, и това е ясно дори на децата. Такива са фактите и никакви евроатлантически заклинания не са способни да ги променят. Напротив, всички в тази зала трябва да сме наясно, че когато става дума за жизнения стандарт на българите, всякакви идеологически клишета, всякакви лични убеждения и всякакви политически предпочитания трябва да бъдат на заден план. За да бъдем адекватни на ситуацията, е нужно едно простичко нещо – да работим на базата на реалностите. А реалностите са, че около 70% от преработвания от нас нефт е с руски произход. Реалностите са също, че с такъв произход е и над 90% от дистрибутираното у нас дизелово гориво. Всеки отговорен политик би трябвало да е наясно, че „Лукойл Нефтохим – Бургас“, е едно от най-мощните промишлени предприятия дори на европейско ниво и генерира близо 10% от брутния вътрешен продукт на България. Тук изниква един въпрос: способни ли сте, уважаеми колеги, да погледнете на положението трезво, извън идеологическите концепции на задграничните си, да го наречем, партньори? Защото от Организацията на страните – износителки на петрол, са категорични, че не България, а целият Европейски съюз към днешна дата няма алтернатива на доставките на руски петрол. В медиите се срещат изказвания на колеги от „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“, които щедро раздават твърдения на „алaнгро“, както казва министър-председателят в оставка, как България лесно може да намери алтернатива на руски суровини. Всъщност дори такава алтернатива да съществува, да си го кажем честно, тя ще бъде много, много по-скъпо струваща. Според експерти евентуални доставки с танкери от Турция или Гърция биха били с чувствително по-висока крайна цена. Има ясни ограничения за тонажа на корабите, преминаващи през Босфора. Ако имахме икономическа полза от такава диверсификация, то със сигурност нямаше нужда да чакаме Русия и Украйна да са във война, за да я реализираме. Непосилно скъпо ще ни излязат, колеги, нашите общностни ангажименти и Вашият комсомолски плам да ги браните до последната стотинка в бюджета на българските семейства. Междувременно от ВЪЗРАЖДАНЕ разбрахме, че за първото 6-месечие на тази година у нас са разтоварени 24 млн. барела суров петрол, докато за същия период през миналата година количеството е било 17 млн. барела. Смятам, че е повече от ясно закъде заминава повече от получените след преработката горива. За Украйна! Но никак не е ясно какви са преките ефекти от този износ на българския пазар и каква част от българските компании биха разчели, че е по-изгодно да продават горивата си на украинския пазар, където изкупните цени са чувствително по-високи. Вчера стана ясно, че Руската федерация работи по конкретни ответни мерки срещу безпрецедентната и политически инфантилна импровизация на премиера Петков да изгони десетки дипломатически представители и много служители без такъв статут. Скоро ще разберем какви ще са те и доколко поправими ще бъдат преките последствия за двустранните отношения, но най-вече за живота на обикновения българин. Уважаеми колеги, в реалната политика няма място за детински импровизации, защото те винаги водят до реални последствия. Няма място за сантименти и предпочитания, когато става дума за благоденствието на българските граждани. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ винаги сме заявявали, че общностните ангажименти често се разминават с националния интерес, и е дълг на всеки български политик да поставя именно него като свой основен приоритет. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#7 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Преди да пристъпим към дневния ред, имам две съобщения, с които следва да Ви запозная. Вчера в Деловодството на Народното събрание е постъпило уведомление, с което народните представители Момчил Иванов, Тошко Йорданов и Александър Александров на основание чл. 81 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание оттеглят внесения от тях на 3 юни 2022 г. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 47-254-01-62, от 3 юни 2022 г. Второто съобщение гласи следното: На 4 юли 2022 г. в Народното събрание е постъпил Годишният доклад за състоянието на системите за финансово управление и контрол и вътрешния одит на Сметната палата на Република България за 2021 г. Докладът е приет с решение на Сметната палата от 28 юни 2022 г. Материалът е представен на Комисията по бюджет и финанси и Подкомисията за контрол на публичните средства. Колеги, във връзка с точка първа, която приехме за днес, а именно „Изслушване на министър-председателя на Република България в оставка Кирил Петков и на министъра на енергетиката в оставка Александър Николов“ на основание чл. 110 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно доставката и цената на природния газ, в тази връзка в Деловодството на Народното събрание са постъпили следните документи, които представляват класифицирана информация, а именно: От Министерството на енергетиката е постъпил Доклад № НС, Рег. № 1-548 от 6 юли 2022 г., както и АВ-2030-01-001-05/2-35 от 12 май 2022 г. Те са с гриф „Поверително“. А от Държавна агенция „Национална сигурност“ са постъпили следните документи: седмична информация за периода 01.07.2017 г., Рег. № АВ-2020-01-001-03-KA-6-19-31 от 11 декември 2017 г., както и седмична информация за период 21 септември – 5 октомври 2017 г., Рег. № АВ-2020-01-001-03-KА-6-15-07 от 10 октомври 2017 г. Тези документи постъпиха вчера късно през деня. Аз съм разпоредил те да бъдат предоставени на вниманието на народните представители, намират се в Секретно деловодство. Така че всеки един народен представител може да се запознае с тях. Доколкото те са постъпили в Деловодството на Народното събрание именно във връзка с настоящото изслушване – така са представени, моля, лицата, които ще бъдат изслушани днес, господин Премиер и господин Министър, да потвърдите дали тези документи ще бъдат предмет на изслушването днес?

#9 · speech

Председател Мирослав Иванов

Колеги, дотолкова, доколкото следва да бъде предоставена информация, която представлява секретна такава, на основание чл. 44, ал. 1, т. 2 настоящото заседание следва да бъде закрито. Това не следва да бъде гласувано съобразно ал. 4, поради което аз ще помоля да бъдат изключени всички камери и микрофони в залата и всички външни лица да напуснат залата. Имате думата за процедура, госпожо Атанасова – заповядайте.

#10 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви. Господин Председател, процедурата ми е по начина на водене поради две причини. Първата причина е, че току-що докладвахте материали, постъпили в Секретно деловодство. Секретното деловодство на Народното събрание се намира в другата сграда, така нареченият Партиен дом. Първо, считате ли, че народните представители, след като е започнало пленарно заседание, могат да се запознаят с въпросните доклади в момента? Второ, считате ли, че можете да прилагате двоен аршин в работата на Народното събрание? Само преди 10 дни имаше предложение за открито заседание на Народното събрание от Вас по повод на решенията за Северна Македония и изслушване на министър Генчовска. Тогава мнозинството в яростна съпротива твърдеше, че няма нищо, което да бъде скрито от българските граждани. Е как решенията за Северна Македония, паметните бележки, двойната външна политика и всичко, което се е случвало в Министерския съвет по този казус, стана публично, а темата с цената на газа, с доставките на газ, със сключените договори, с танкерите, с липсата на природен газ и газова връзка за диверсификация изведнъж става тема, която българските граждани не трябва да чуват? Вие как си представяте, че темата за увеличение на 32% на природния газ – увеличение, поискано от „Булгаргаз“ от КЕВР, ще остане извън българските граждани и тяхната чуваемост, защото това определя и цената за бизнеса, и цената за бита, и цената за топлофикация и всичко останало? Господин Председател, не правете тази грешка! Българските граждани, които са данъкоплатци и плащат включително и Вашата заплата, и на тези хора в оставка, трябва да знаят какво се е случвало през цялото шестмесечно провалено управление…

#11 · speech

Реплика От Продължаваме Промяната

Хайде, хайде!

#12 · speech

Десислава Атанасова

И трябва да го научат сега – от пленарна зала и от въпросното изслушване! Категорично моля да не подлагате на гласуване това предложение. (Реплики от „Продължаваме Промяната“.) Считам, че бихте сбъркали. В противен случай, ако все пак решите да допуснете грешка, аз правя предложение за отлагане на изслушването, докато народните представители не се запознаят с въпросните документи, които аз успях да запиша, не знам дали коректно, в Секретното деловодство на Народното събрание. Благодаря.

#13 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, госпожо Атанасова Господин Добрев, преди да Ви дам думата, и на господин Ананиев, и на господин Стефанов, следва да отбележа няколко неща. Грифът на документите от Държавна агенция „Национална сигурност“ е „Секретно“. В допълнение, категорично няма двоен стандарт, защото преди две седмици, когато изслушахме министър Генчовска, тя не каза, че предмет на изслушването ще бъде информация, която е класифицирана. (Реплики и възгласи от ГЕРБ-СДС и ИТН: „Да бе!“, „Еее!“) Момент! Отделно от това никакви документи не бяха постъпили в Народното събрание. (Реплики и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Ааа!“; ИТН: „Не е вярно! Предишната вечер беше.“) Напротив! Към момента на изслушването нямаше никакви документи. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и ИТН.) В днешното заседание и министър Николов, и премиерът заявиха, че в техните отговори ще се съдържа информация, която е част от тези документи, които цитирах, така че въобще не може да се прави аналогия между двата случая. Колеги, аз ще направя предложение, нека все пак и останалите парламентарни групи да изразят становище: дали тази точка да я отложим, за да могат всички колеги да се запознаят с представените в Деловодството документи, евентуално тя да бъде отложена за по-късно днес или за утре? Господин Добрев, имате думата – заповядайте.

#14 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Аз съм вносител на това искане за изслушване и Вие в момента изкривявате моята воля, така да се каже, защото не искам да ми се предоставят никакви секретни информации. Искам в това изслушване да стане ясно каква е цената на газа и ще го има ли, тоест нищо секретно не искаме да разберем и не виждам причина Вие да закривате заседанието. Искаме българските граждани да чуят, че газът скочи с 32% от началото на този месец, че следващият месец ще скочи пак, че вероятно въобще дори няма да го има и не виждам нищо тайно в това, тоест аз съм силно против като вносител на това предложение за изслушване Вие да закривате това заседание. Според мен го правите, за да скриете истината от българските граждани, но няма да успеете. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“) Господин Настимир Ананиев, господин Стефанов, господин Костадинов, господин Балабанов и господин Гаджев.

#15 · speech

Настимир Ананиев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Премиер, уважаеми господин Министър! Процедурата ми е по начина на водене относно нещата, които чухме от преждеговорившите колеги. Мисля, че всички, които присъстваха на изслушването на госпожа Генчовска, видяхме, когато беше попитана да или не – ще има ли секретни документи, тя не отговори, а това беше заявено много ясно от премиера и министъра и по нашия Правилник – автоматично без гласуване, се закрива заседанието. Проблемът, който обаче виждаме в ГЕРБ, е, те не искат информация и истината какво се случва и как се случва – част от тази истина е засекретена поради правилата на държавата, те искат политическо говорене, сочене с пръсти, но истината всъщност е в доклада на ДАНС и когато е закрито заседанието, ще може да го обсъдим. Добре, съгласен съм с довода. Аз се запознах тази сутрин – отидох, запознах се, но всеки има право да се запознае, 240 народни представители. Аз съм окей. Нека да отложим с една седмица, за следващия четвъртък (Възгласи от ГЕРБ-СДС и ИТН: „Ааа!“), да дадем възможност на всички колеги да се запознаят с доклада, тъй като все пак не могат 240 човека да четат наведнъж два доклада, ще трябва време за това нещо, и следващата седмица, след като се запознаят колегите, да направим изслушването, защото наистина информацията там е много интересна и са ми много интересни част от отговорите, които Вие ще дадете като преждеуправляващи точно по въпросите, които повдигате в това изслушване. Благодаря.

#17 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, все повече се обезсмисля работата на това настоящо Народно събрание. Само преди две седмици тук имахме аналогичен случай, в който изслушвахме министър-председателя по казуса със взетото решение за изгонването на руските дипломати. Тогава ние поискахме да се запознаем с докладите, които бяха посочени от него като основание за изтеглянето на тези руски дипломати от нашата страна. Беше ни казано: „Да, може да се запознаете с тях впоследствие.“ Това не беше проблем тогава. Сега ни се казва, че първо пък може би трябва да се запознаем, а след това да изслушваме министър-председателя. В абсолютно аналогична ситуация – две различни решения. Да не говорим за това, което тук беше споменато, за изслушването на Генчовска. Тя тогава ясно и категорично каза и е записано в протокола – няма нужда сега да правим стенографска справка, на въпроса, който ѝ беше отправен: „Да, има документи, които реферират към такива с гриф „Секретно“.“ От тази гледна точка ние от ВЪЗРАЖДАНЕ считаме следното. Ако някой сега тук иска да скрие това, което всъщност вчера вече се каза ясно, че има поскъпване на цената на газа, или по-скоро ще се иска такава с повече от 30% – 32 беше точната сума, и ако някой иска сега в момента тук да скрива подробностите за икономическата катастрофа, към която се насочва нашата страна, това е опит да се скрие нещо изключително важно от очите на българското общество. Няма да стане, излишно e да го казваме. Що се отнася тук до тези така наречени закрити заседания. Колкото пъти досега сме слушали от ДАНС доклади тук, никога нищо не сме чували, защото закрити заседания пред 240 народни представители е, меко казано, Биг Брадър и от тази гледна точка е абсолютно безсмислено и никога няма да чуем каквото и да било конкретно. Редно е министър-председателят тук като човека, който все още управлява държавата и от когото зависят съдбините на шест милиона и половина българи, да дава отговори на въпросите, които да бъдат видени от всеки един български гражданин. Ако това нещо не се случи, не виждаме смисъл въобще от присъствие тук в тази пленарна зала и аз ще призова моите колеги просто да напуснем и да не осигуряваме кворум на подобни маскаради и лицемерни циркове.

#18 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Костадинов. Аз не бих искал да давам оценка кое е лицемерно, кое е маскарад, защото само да Ви напомня как беше проведено и как се стигна до изслушването на премиера миналата седмица. То се проведе по решение на Народното събрание, включително и с Вашите гласове – на ВЪЗРАЖДАНЕ, и то да бъде за след час и половина. При цялото ми уважение, за час и половина няма как която и да е институция да подготви каквато и да е информация, да я предостави в Деловодството на Народното събрание и още по-малко народните представители да се запознаят с нея, така че Вие, гласувайки това изслушване миналата седмица, да се проведе след час и половина, Вие самият казахте: „Не, ние не искаме да се запознаем с тези документи преди изслушването.“ Впоследствие аз се обърнах към всички председатели на парламентарни групи: „Кажете кои документи да бъдат изискани и те ще бъдат внесени в Деловодството на Народното събрание.“ Нищо не е постъпило вече няколко дни по-късно, включително и от Вас. Така че нека не правим спекулации, нека не изкривяваме фактите. В момента имаме постъпили документи в Деловодството на Народното събрание, които са постъпили с придружително писмо, в което изрично се казва, че са за изслушването, което ще се проведе днес, и аз предоставям възможност или народните представители с гласуване да вземем решение тази точка да се отложи, за да може да се запознаете, или да чуете какво имат да ни кажат премиерът и министърът и след това да се запознаете с документите. Ако се налага, може да се проведе повторно изслушване, колеги. Това е простата истина, която считам, че е лесна за осмисляне. Други процедури има ли, господин Балабанов? Заповядайте.

#19 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Процедурата ми, разбира се, е по начина на водене, защото от половин час си говорим за аршина в тази зала. Сега и преждеговорящите споделиха, че на едно заседание преди около 10 дни ситуацията беше такава. Първо имаше гласуване в пленарната зала тогавашното заседание да бъде закрито – две гласувания имаше, и то се закри. Колегите журналисти бяха напуснали залата, ние си бяхме изкарали телефоните, за да изслушваме министъра на външните работи на закрито заседание по отношение на документи със секретен гриф, каквато е процедурата, и тези документи, господин Председател, бъркате, защото бяха входирани в Народното събрание още предната вечер. Тогава председателстваше от тази трибуна един друг човек, който наруши закона и заради това вече не е председател на това Народно събрание, след което Вие чрез процедурни врътки направихте всичко възможно, всичко възможно наистина, за да вкарате тогавашния министър на външните работи в престъпление само и само да не разсекрети и да наруши закона на тези документи. Сега аз не вярвам от какво може да се притеснява министър-председателят в оставка. Затова нека цяла България да гледа и да слуша, защото всички ние сме потребители, на всички ни пука какво се случва с цената на газа, така че нека да е открито заседанието, нека колегите журналисти да го предават на живо. Никога министър-председателят в оставка не си е позволявал да лъже, така че нека да говори с факти и да чуем всички истината. Благодаря Ви.

#20 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Балабанов. По отношение на Вашата процедура. Господин Балабанов, моля Ви да погледнете чл. 44, ал. 1. Там се съдържат две хипотези – точка първа и точка втора. Моля Ви да се запознаете със стенограмата от онова пленарно заседание, в която се случи следното. Министър Генчовска беше попитана: дали ще се обсъждат документи, които са класифицирана информация, и тя не даде положителен отговор (реплики от ИТН), съответно не може да влезем в ал. 1… (Реплика от народния представител Христо Терзийски.) Господин Терзийски, запознайте се и Вие със стенограмата. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Запознайте се със стенограмата, тя не е засекретена. Ако искате и ако смятате, че лъжа, представете я на медиите. Представете я на медиите! Аз не съм казал такова нещо за разлика от Вас. Казвате, че лъжа. Тогава не можахме да влезем в точка две, а по точка едно, което се подлага на гласуване, и затова председателят Никола Минчев тогава покани гостите в залата да излязат, защото самата мотивировка се прави при закрито заседание, а самото искане на господин Йорданов беше за изслушване в закрито заседание, тоест той трябваше да мотивира защо иска да е закрито и затова журналистите бяха поканени да излязат, съответно заседанието беше закрито по точка едно, което става с гласуване на залата. Господин Цонев, тъй като не сме чули позицията на „Движение за права и свободи“, заповядайте.

#21 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Господин Председател, процедурата ми е по начина на водене. Съжалявам, че за втори път в рамките на по-малко от седмица ми се налага да Ви припомням някои неща, но не се чувствайте задължен да влизате в подробни обяснения от мястото, което заемате, защото сте отвъд Правилника. Там сте, за да давате думата, а не за да давате акъл. (Смях.) Всяка парламентарна група и всеки народен представител има право на мнение и Вие, пак да Ви кажа, не се чувствайте задължен да опровергавате мнението му, защото ще влезем в едни… (Реплика от народния представител Настимир Ананиев.) Ананиев, разбираш ли защо така агресивно се отнасят към теб всеки път? Да го кажа пред цялата публика. (Смях.) Защото от място се обаждаш като радиоточка. Разбираш ли? (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.) И при това не блестиш с някаква оригиналност. Точно така…

#23 · speech

Йордан Цонев

Ами направете му бележка. Всеки път оттам дрънка, от място.

#27 · speech

Йордан Цонев

Не, само той е. Той просто блести в залата с тези обаждания и после агресията била към него. Ама, разбира се, като я предизвикваш…

#29 · speech

Йордан Цонев

Точно така, нарочно. Да, точно така. Да, да си жив и здрав. Да, и така ще бъде. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Господин Председател, най-лесно е, ако влезем в такива обяснения, да Ви кажа, че в последното Ви обяснение имаше точно две неточности. Знаете другия синоним на неточност. Председателят Минчев, бившият, който излезе оттук, от това място с нашите аплодисменти, защото се справи човекът в рамките все пак на приличието, остави убеждение у всички, че е свален, защото е абсолютно невинен. Не, той просто в нея процедура – и Вие сега излъгахте, да Ви го кажа вече с пълното истинско наименование, не беше така. Първо, аз имам стенограмата и я четох. Министър Генчовска каза: „Това, което ще кажа, реферира към документи с гриф „Секретно“, което означава, че ние, за да знаем всичко, трябва да се съотнесем към документи с гриф „Секретно“, и „реферира“ не означава, че не трябва да има закрито заседание, това първо. Има го в стенограмата нейния отговор, аз съм го чел. И второ, бившият председател ни изпрати в Секретна секция да четем, който иска. Думите му бяха: „Който иска да отиде да чете.“ И ние отидохме. Там, първо, нямаше служители, защото те бяха тук. Питахме ги: „Защо сте тук?“ и те ни казаха: „Председателят ни държи тук.“ И второ, той не беше разписал ние да четем документите. Не беше ги разписал до 13,10 ч. Сега вземете моето изказване точно в 13,10 ч., където аз се обръщам и му казвам: „Часът е 13,10 ч. и Вие не сте разписали документите и ни изпратихте за „зелен хайвер“ – да четем.“ Това ли му е невинността?! Да имате да вземате, колеги! (Ръкопляскания от ДПС.)

#30 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Цонев. Господин Гаджев или госпожа Атанасова? (Реплики.) Разберете се в каква поредност. Заповядайте, господин Гаджев.

#33 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми дами и господа народни представители, господин Председател, господин Министър председател и Министър в оставки! Сега, напомнете ми, има два документа, доколкото разбрах – един от ДАНС, който е засекретен…

#35 · speech

Христо Гаджев

Четири документа. А кои са другите документи, ако може само да напомните?

#37 · speech

Христо Гаджев

Тоест министърът сам си е засекретил документите, които ще ни представи. Колкото до изслушването…

#39 · speech

Христо Гаджев

Вече е въпрос да видим дали наистина вътре има класифицирана информация. За съжаление, аз като някои и други колеги не съм спал в сградата на Партийния дом, че да мога, разпределени вчера вечерта документи, да съм ги прочел на сутринта преди 8,00 ч. Но Вие споменахте стенограмата за обсъждането на госпожа Генчовска и обсъждането тогава. Понеже аз тогава взех думата, потърсих да видя своето изказване и какво да видя – „Следва закрито заседание“. Така пише в стенограмата. В самата стенограма пише: „Никола Минчев обявява по чл. 44, ал. 3 преди да даде думата за мотивирано искане… – и така нататък – ...заседанието да бъде проведено при закрити врати“. Стенограмата, която следва, от час и нещо дебати, е закрита и е с гриф. Тоест ние няма как да се запознаем с нея, защото тя е секретна. Тоест е имало закрито заседание по време на тази точка. Но да се върнем на примера. Тогава Вие или по-скоро тогавашният председател от „Продължаваме Промяната“ настоя, въпреки че тогава госпожа Генчовска реферира и каза, че ще се обърне с документи с класифицирано съдържание. В откритата стенограма тя също го повтаря и казва, че не може да отговори, тъй като трябва да реферира към документи с класифицирано съдържание. Тогава председателят Минчев каза следното, без да го цитирам дословно: ако искате да имате допълнително заседание по тази тема, да се запознаете с документа. Сега да проведем откритото заседание, а пък после, като се запознаете с документа, тогава ще направим второ, закрито заседание, защото, видите ли, мотивът е – вносителите не са искали закрито заседание. В момента вносителите също така не искат закрито заседание. Нека да спазим това, което Вие защитавахте за правилно преди 15 дена, и да продължим с открито заседание, когато вече има време и възможност хората да се запознаят с документите. Защото, дори и с няколко часа почивка, предполагам, че ще има повече от един желаещ да ги прочете. Тогава вече да проведем допълнително закрито заседание.

#40 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Гаджев. Госпожо Атанасова. Господин Йорданов, нека е госпожа Атанасова, а Вие след това. Имате думата – заповядайте.

#41 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Предполагам, съзнавате, че от този дебат – връщане десет дни назад и сваляне на председателя Минчев, сваляне на правителството, в момента нямаме нужда. Имаме нужда от нещо друго и то е да проведем изслушване в откритото заседание така, както вносителят Делян Добрев е поискал по чл. 47, ал. 3, а именно: „Да се проведе изслушване на министър-председателя в оставка и министъра на енергетиката в оставка относно доставката и цената на природен газ“. Аз, господин Председател, считам, че сега е абсолютно необходимо да има открито заседание и да се разискват тези въпроси, а Вие може да направите предложение следващата седмица – господин Ананиев вече направи такова, да се проведе закрито заседание и да се обсъдят въпросните четири документа, които се намират в Секретното деловодство. Но цената на газа, отново повтарям: 32% повече иска „Булгаргаз“ от вчера към КЕВР. (Реплики.) Не е ясно, то не е тайна, кое му е закритото на това?! Освен това не е ясно има ли ги тези доставки на LNG, или ги няма? Къде се разтоварват въпросните танкове – танкери? (Шум и реплики.) Лапсус, извинявайте. Нека да обърна внимание, че отдавна… Отдавна минаха и 6-и, и 8-ми юни, и 23-и юни и никой няма информация за това. Това са въпросите от дневния ред. Затова аз предлагам да проведем откритото заседание по точката, която вчера всички гласувахме, да влезе в днешното пленарно заседание и тя да е изслушване за цената и доставките на газа. Следващата седмица господин Ананиев предложи да имаме закрито заседание по този дневен ред – четирите документа, които са постъпили в Секретното деловодство и с които следва всички, прав сте господин Ананиев, 240 народни представители да се запознаят. Не можем да го направим адхок, сега в момента всички. Затова, моля, подложете на гласуване това мое процедурно предложение: открито заседание по точката от дневния ред. Ако господин Ананиев иска процедура следващата седмица да имаме закрито, с друг дневен ред – обсъждане на тези доклади от 2017 г., които не знам каква връзка имат със състоянието на енергетиката през 2022 г., моля да преминем и към такова обсъждане впоследствие. Благодаря.

#42 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, госпожо Атанасова. Господин Тошко Йорданов, след това господин Стойнев, тъй като от „БСП за България“ никой не се е изказал, и след това господин Аталай. (Реплики.) Господин Аталай, на същия принцип, господин Цонев взе думата преди няколко колеги, които бяха вдигнали ръце по-рано. Заповядайте, господин Йорданов.

#43 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Хубаво е председателите от ПП да спазват това, което всъщност искат депутатите, защото на миналото заседание, когато искахме изслушване на министър Генчовска, ние искахме закрито заседание, а Вие го направихте открито. В момента вносителите искат открито заседание, а Вие се опитвате пък да го направите закрито. И в двата варианта го правите, защото в единия случай Ви беше страх, че от директно изчетени документите, тук в залата, ще стане брутално ясно какви ги е вършил бившият премиер Кирил Петков, а в момента искате да скриете хората да не чуят въпросите, на които пак ще трябва да отговаря Кирил Петков, защото той беше човекът, който в Съединените щати – на някаква среща с Камала Харис, траеща между 30 секунди и две минути за снимка, е договорил нов газ. Той трябва да отговаря. Министърът на енергетиката там е бил да свети с отразена светлина, защото лидерът и бащата на всичко договори евтин газ и обеща, че го има. Това трябва да се чуе от гражданите. Сега искате да го скриете. В крайна сметка миналия път заседанието беше открито и министър Генчовска беше, и е достатъчно интелигентна, и отговори достатъчно точно, без да нарушава закона, така че всички разбрахме какво пише в онези документи. Тоест като смисъл. Който е отишъл да ги прочете, е видял, че е било така. Аз съм убеден, че господин Николов също е достатъчно интелигентен да отговори на въпросите, без да наруши закона, въпреки че някои са с гриф „Секретно“. Не съм сигурен същото за министър-председателя, който издъни една военна операция по спасяване на българските моряци – каза, че там се занимава разузнаването, което просто беше гениално, но се надявам да се събере да отговори и той достатъчно интелигентно, без да нарушава закона. Така че, моля Ви, спазвайте волята на депутатите – нека това заседание да бъде открито.

#44 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Йорданов, на миналото заседание не аз или господин Минчев решихме, а залата реши. (Шум и реплики.) Има голяма разлика – много голяма разлика, между това кой е решил да бъде открито или закрито заседанието. Господин Стойнев – заповядайте, имате думата.

#45 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Премиер, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми колеги, вече 40 минути дебатираме по една процедура, която, за мен лично, е изцяло излишна. Имаше времена, когато тук не виждахме премиера. Сега премиерът е дошъл с министъра да отговаря на нашите въпроси и предлагам на председателя на Народното събрание да прекрати изказванията и да започнат процедурата. Дали ще бъде закрито, или не закрито – решава парламентът. Но, уважаеми колеги, много добре знаете, че във всички договори има търговска тайна. Дали ще е открито, или закрито, министър-председателят няма право да споменава тези параметри. Има съответните доклади, с които който пожелае, може да отиде и да се запознае. Затова предлагам Ви да започваме, защото всички имаме въпроси. Цената на природния газ от вчера е ясно каква е. Вие можете да си зададете, колеги от опозицията, конкретните въпроси. Ние от БСП като коалиционен партньор също имаме въпроси. Нека да започнем процедурата. В крайна сметка министър-председателят с министъра на енергетиката са дошли в парламента да отговарят на въпроси на народните представители. Не разбирам защо в момента бавим времето, защо се опитваме наистина да се правим на толкова интересни? Нека да започнем тази процедура, да я довършим и да продължим работата си. Благодаря Ви.

#46 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Стойнев. Господин Аталай. (Реплики.) Господин Свиленски, и на Вас ще дам думата. (Реплики.) Момент, колеги. Момент.

#47 · speech

Рамадан Аталай

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господин Министър, добре дошли! Ще се опитам да обясня на господин Стойнев защо бавим процедурата. Уважаеми колеги, има искане от господин Добрев за изслушване на министъра на енергетиката и на премиера за цената на газа и за доставките на газа. Както виждате, премиерът и министърът са се подготвили и са тук при нас, господин Стойнев, и изпитват голямо нетърпение да излязат и да ни кажат онази липсваща информация към обществото и към народните представители. Ако цялата информация, която е получена от народните представители, и в обществото знаят какво се случва с цената на газа и с доставките на газа, нямаше да има изслушване – беше излишно, и затова заседанието трябва да бъде открито, за да може после да не се препредава наново какво се е случило – когато премиерът с Бориславова, с Асен Василев бяха и договориха газа, какво се случва със сигурността и стабилността на доставките на газа и как ще работят оттук нататък предприятията в България. Господин Председател, не знам защо искате пак залата да вземе решение, когато залата вчера е взела решение? Искате сигурно народните представители да гласуват по съвестта на министър-председателя, а не по тяхната съвест? Вие предварително им подсказахте, че трябва да има закрито заседание. Документи, които са внесени преди 5 минути.

#48 · speech

Председател Мирослав Иванов

Няма да има гласуване, господин Аталай. По силата на Правилника ще бъде закрито. (Шум и реплики.) Точно така.

#49 · speech

Рамадан Аталай

По силата на Правилника господин Минчев си отиде. (Смях и ръкопляскания от ДПС и ГЕРБ-СДС.) Много Ви моля!

#50 · speech

Председател Мирослав Иванов

Отиде си по гласуване на залата, господин Аталай. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Бъркате процедурите.

#51 · speech

Рамадан Аталай

Сега разберете, много Ви моля, не съм излязъл да се заяждам с никой.

#53 · speech

Рамадан Аталай

Излязох с най-доброто желание да дадете възможност на премиера да излезе да се похвали, да каже това, което е свършил досега във връзка с доставките на газа, след като е спрял газа от единствения ни доставчик. Защо отнемате възможността на премиера да излезе на тази трибуна и да каже какво се е случило? Моята молба е, господин Стойнев мисля, че разбра, дайте да започнем така, както е приет дневният ред – на открито заседание. Ако има нещо, което те не могат да ни кажат, ние ще отидем и ще го прочетем – онова, което не са искали да ни кажат, но няма нищо тайно, което не може да се каже оттук. Господин Премиер, ако има нещо тайно, Вие не го казвайте. (Смях от ДПС и ГЕРБ-СДС.) Ние ще разберем.

#55 · speech

Рамадан Аталай

Но много Ви моля, дайте да бъдем на висота. Не можем да отнемаме възможността премиерът да ни каже какво е свършил.

#58 · speech

Председател Мирослав Иванов

Само едно уточнение правя, господин Аталай. Господин Минчев си тръгна, защото залата реши, а не по силата на Правилника. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Аз Ви приканвам, уважаеми колеги…

#60 · speech

Председател Мирослав Иванов

Момент, господин Аталай. Не съм Ви дал думата. След като правите процедура по начина на водене, аз имам също своите две минути да отговоря особено когато процедурата е насочена и към мен персонално. И аз от три седмици, господин Аталай, давам възможност на новото мнозинство да си избере председател. Новото мнозинство не иска да го направи. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Ако аз съм Ви толкова неудобен, ако аз не спазвам Правилника, точката за избор на председател е включена в Седмичната програма и аз ще направя процедурно предложение тя да бъде първа за днешния дневен ред. Да видим тогава залата какво ще реши! (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#64 · speech

Председател Мирослав Иванов

Съжалявам, но има още няколко колеги, които чакат. За какво е, господин Аталай, личното обяснение? За какво? (Реплика от народния представител Рамадан Аталай.) Господин Аталай, не съм Ви дал думата. Ако обичате! (Реплики.) Господин Аталай!

#67 · speech

Рамадан Аталай

Колеги, много Ви моля, ако влезем в диалог в момента какво се е случило с господин Минчев, какво ще се случи сега с господин Иванов, много време ще загубим. Много Ви моля, дайте да започнем да работим днес и всичко ще стане ясно. Това ми е молбата.

#68 · speech

Председател Мирослав Иванов

Добре, господин Аталай. Господин Свиленски, след това господин Гюров, след това госпожа Теменужка Петкова, господин Чолаков, господин Манев и след това господин Йорданов. Заповядайте, господин Свиленски.

#69 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Премиер, господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! В Правилника ясно и точно е разписано как трябва да протече днешното заседание. Член 44, ал. 1, т. 2 казва: „Когато има документи в Секретното деловодство, председателят – който и да е той, е длъжен да засекрети заседанието, без това да се гласува.“ Точно и ясно написано. Ако някой не е запознат, това е вече друг въпрос. Госпожа Атанасова в първата процедура поиска предложението да не се гласува. Във втората поиска да се гласува. Ако, господин Председател, има желание от пленарната зала някой народен представител да поиска закрито заседание, също е разписано в Правилника, но не е разписано, когато се иска открито какво трябва да се направи. За закрито е ясно – или някой от нас желае това нещо, Вие изключвате микрофоните, вадим тук аргументи защо да е закрито, залата решава. В случая явно не сме в тази хипотеза, а сме в хипотезата на чл. 44, ал. 1, т. 2, съответно т. 4, където пише, че не се гласува. Това е Ваше право и Вие сте абсолютно прав, че по силата на Правилника с Решение на Народното събрание беше сменен председателят на Народното събрание, но по силата на същия този правилник, вече три седмици гледаме как тези, които свалиха председателя, сега не могат да предложат нов. И сега Ви обвиняват Вас, че Вие нарушавате Правилника. Колеги, три седмици не можете да излъчите един кандидат за председател на Народното събрание, а плашите всеки, който отзад седне да води, включително и Кристиан Вигенин, и Мирослав Иванов, който започне да води заседанието, Вие го плашите с Правилника. Има голям риск да освободите цялото председателство, без да предложите хора, които да водят заседанието. Така че, господин Председател, моята процедура освен по начина на водене е и формална, да преминете към закрито заседание и да преустановим с тези процедури повече. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП за България.“)

#71 · speech

Андрей Гюров

Продължаваме Промяната

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Премиер, господин Министър, уважаеми колеги народни представители! Явно днес трябва да направим изслушване, което да даде отговор на някои въпроси, а именно, как се справя сегашното правителство с управлението на криза, която е създадена от бившите управляващи. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Ние видяхме, че засега се справя много добре. Газът не е спрял. Предприятията са осигурени. Така че моята молба е следната: тъй като има много действия, които са породили тези следствия и тази криза, ние, естествено, трябва да се запознаем с всички документи, класифицирани или не, които са довели до това състояние на нещата, в което ние сега трябва да търсим отговори на Вашите проблеми. Та в тази връзка, понеже нали искаме да се запознаем с документите, аз бих помолил госпожа Теменужка Петкова също да предостави тук на народните представители да се запознаем и с Пътната карта, която тя е подписала с „Газпром“ (ръкопляскания, скандирания от „Продължаваме Промяната“: „Браво!“), за да имаме цялата информация и да знаем защо, и българските граждани да разберат в крайна сметка защо, се случват тези неща и какво прави българското правителство да ги предпази от бившите управляващи. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#72 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря ви, господин Гюров. Госпожо Петкова, имате думата, дали за лично обяснение или за процедура. Заповядайте.

#73 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря. Уважаеми господин Председател, колеги, господин Министър председател в оставка, господин Министър на енергетиката в оставка. Първо ще започна с процедурата към Вас, господин Председател, по начина на водене. Призовавам Ви да спрете този маскарад поради една единствена причина. Говорите за засекретяване на заседанието. Какво ще засекретите?! Тази компания, която работи с информацията, свързана с доставките на природен газ, се казва „Булгаргаз“. Тази компания дори няма секретно деловодство. За какви секретни документи говорите и какво искате да скриете от много от българските граждани?! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Престанете! Разбирам за партийната Ви дисциплина, разбирам за лоялността Ви към Вашите председатели, защото те са повече от един, на партията Ви, но просто отнасяйте се професионално и отговорно към задачите си и към задълженията, които имате към залата. Няма нищо секретно. Седем години съм била в Министерството на енергетиката, имала съм честта да бъда министър на енергетиката и Ви казвам, че няма нищо секретно в тази информация. Това е информация, която е публична. Тя трябва да бъде прозрачна и да бъде достъпна за всеки един български гражданин. Защото тези, които плащат цената, са именно българските граждани и българският бизнес. Какво ще скриете?! Какво секретно има – това, че доведохте до фалит „Булгаргаз“, че дружеството е във финансов колапс – това ли е секретната информация?! Или това, че вчера изпълнителният директор на „Булгаргаз“ каза, че няма газ, че не е осигурен газът до края на годината. Това ли трябва да скриете от хората?! Мисля, че Вие искате да скриете една голяма лъжа, господин Председател, поредната лъжа на това правителство. Разбирам, че лъжата е издигната в култ от това управление, но нямате право да лъжете за пореден път. Когато министър-председателят излизаше по телевизията и обясняваше какви успехи имате с доставките на природния газ, беше добре. Сега изведнъж, когато провалът е налице, заседанието трябва да бъде секретно и хората не трябва да знаят какво се е случило. На лъжата краката са къси. Вашето време изтече. Така че кажете истината на българските граждани. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#77 · speech

Теменужка Петкова

Не, това беше процедурата към Вас. Лично обяснение, господин Председател, по отношение на това, което господин Гюров спомена, за Пътната карта. Доколкото си спомням, в друго заседание на Народното събрание службите са информирали, че Пътната карта е предоставена на народните представители. Даже господин Атанасов каза, че се е запознал с нея и е видял, че там стои моят подпис. Естествено, че стои моят подпис, защото съм била министър на енергетиката по това време. Кажете, има ли нещо притеснително в тази пътна карта, господин Атанасов, която видяхте? Благодаря Ви.

#78 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Силви Кирилов искаше много, много отдавна думата. (Реплика.) Отказва се. Добре. Господин Чолаков или господин Манев, както се разберете? Записвам Ви и Вас господин Митев. Колеги, в някакъв момент действително ще трябва да преустановим тези процедури, които са изказвания по същество. Дотук съм толерантен, защото въпросът е специфичен и давам възможност на групите да изкажат своето мнение. Но съгласете се, няма как 240 народни представители да изкажат своето мнение в процедура, която е в нарушение на Правилника. Така че в един момент ще започна да отнемам думата, колеги. Господин Манев, заповядайте.

#79 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Процедурата наистина ще е процедура и наистина ще е към Вас. Вярно, ще Ви трябва, за да я изпълните, малко съдействие и отдясно стоящите министър-председател в оставка и неговия министър в оставка. Колеги, ще започна с това, че това Народно събрание от всички народни събрания, които аз помня, май е най-секретното. Ако направим една справка, със сигурност ще установим, че повече искания за секретни заседания на комисии, на парламентарни сесии и на документи няма в други събрания. Най-интересното обаче, аз си направих труда да проверя, е, че всъщност най-засекретената тема в това Народно събрание е енергетиката. Ако някой си мисли, че е националната сигурност, ако някой си мисли, че става въпрос за оръжия, ако някой си мисли, че става въпрос за армия, за полиция, за ДАНС, не – енергетиката! И в тази връзка, тъй като явно председателят е решил, че ще приложи Правилника днес директно, ще засекрети заседанието, защото някой му е казал, че има едни секретни документи в секретна секция, които ние трябва да прочетем. И той го е решил. И ние каквото и да си говорим тук, той ще си го направи – с право, без право, с уважение към нас, без уважение към нас, това няма никакво значение. Аз имам едно предложение към Вас, господин Председател, и към министър-председателя в оставка. Засекретете сметките на хората и на фирмите. Засекретете ги, сложете им по един гриф „Строго секретно“, защото каквото и да си говорим днес тук, каквото и да криете или да не криете, каквото и да засекретяваме днес, в крайна сметка това, което правите, след няколко дни, след няколко седмици всеки български гражданин ще получи една сметчица, всяка фирма ще получи една фактура и ще отиде, и ще си изтръска паричките там. И това ще е по Ваша вина. (Реплики: „Времето изтече.“) За времето и да ми напомняте, и да не ми напомняте, в началото на моето изказване председателят направи едно дълго встъпително слово, но аз приключих. Предлагам да засекретите и сметките – месечните сметки на хората с гриф „Строго секретно“. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#80 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Манев. Момент, господин Чолаков. В отговор на процедурата на господин Манев, не зная дали е най-засекретеното Народно събрание в историята, което Вие помните, но със сигурност е Народното събрание, при което се провежда най-ефективен парламентарен контрол. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Защото господин Кирил Петков, за разлика от господин Борисов всеки път, когато е повикван, с много малки изключения е в залата, отговаря на нашите въпроси. И не само той. Така че това е най-ефективният парламентарен контрол, който се провежда със сигурност в последните 20 години. За процедура, господин Венко Сабрутев. След това господин Чолаков. (Реплики от ДПС.) Господин Цонев, Вие вече се изказахте веднъж, нека дадем възможност и на други колеги да вземат отношение. Господин Сабрутев, заповядайте. (Реплики от ДПС.)

#81 · speech

Венко Сабрутев

Продължаваме Промяната

Благодаря, господин Председател.

#83 · speech

Венко Сабрутев

Бих искал да направя процедурно предложение. Току-що стана ясно от госпожа Петкова, че няма нищо секретно в тази информация, цитирам. Моето процедурно предложение е, щом госпожа Петкова смята, че в тези документи няма нищо секретно, да излезе и да ги изчете на открито заседание. Госпожо Петкова, едно е ясно и то е, че единственото, което е несекретно в тази зала, е истината за това, че дълги години Вие и господин Борисов ни лъгахте, че е направена така наречената енергийна диверсификация, доставки на газ и така нататък. Стана ясно, че в последните седем години над 90% от доставките са от Русия. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#84 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Сабрутев. Господин Чолаков, заповядайте. Докато госпожа Петкова излезе, господин Чолаков нека да го чуем.

#85 · speech

Радомир Чолаков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми колеги, гледам тази дискусия, слушам отстрани и предполагам, че като повечето от Вас се питам: какво става всъщност? И стигам до извода, че това, което става, господин Председателстващ е, че Вие ме правите на ахмак. Аз не обичам да се чувствам ахмак. Не обичам някой да ме бъзика. А те ни бъзикат и ние се хващаме. И не мога да разбера защо се хващаме. Защо сме толкова наивни?! Тези двама души тук са решили като за последно да се бъзикат с Народното събрание. Ще се бъзикат още няколко часа. И не мога да разбера защо им се хващаме? Защо продължаваме? Няма нищо тайно, което да не стане явно. Колеги преди мен казаха, значи тези секретности, разбирате ли колко е смешно всичко. Разбирате ли колко е жалко. Това пък е друга мантра, нещо се класифицира като секретно и ние пак се хващаме – олеле боже, секретно, секретни заседания, кой знае какви ли тайни. Какви тайни има тази държава? Кое е тайна? Тайна, че тези хора лишиха България от енергоресурси в резултат на което икономиката ще рухне и за мен това е умишлено действие. Умишлено и целенасочено извършване в продължение на шест месеца действие. Тук не става дума за хаос. Тук става дума за план за унищожаване на икономиката на тази страна. И това няма как да се скрие, защото то трябва да стане явно. Те така го правят, че да стане явно. Дайте да си продължим заседанието, да изслушаме каквото имат да ни кажат. Те няма да ни кажат, разбира се, нищо. Още няколко часа ще гледаме наглите им усмивки, след което ще се отворят всички сметки…

#86 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Чолаков, с уважение, ако обичате към премиера и министрите в залата. Да не налагаме наказания, моля Ви.

#87 · speech

Радомир Чолаков

…ще се отворят всички протоколи и всичко ще се разбере какво е било.

#88 · speech

Председател Мирослав Иванов

С уважение към представители на Министерския съвет. Нито господин Петков, нито господин Николов са излезли да Ви кажат каква е Вашата усмивка. Моля Ви с уважение все пак. Това е крайно недопустимо – подобно поведение. Къде се намираме?! При цялото ми уважение към Вас, къде се намираме?! Елементарно възпитание да покажем. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Госпожо Петкова, имате думата.

#89 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател, колеги! Личното ми обяснение е към господин Сабрутев. Господин Сабрутев, не можете да простите на господин Борисов, че направи диверсификацията на газ реалност. Не можете да го простите! Просто не можете да се поберете в кожата си! Откъде сега влиза втечненият природен газ за България? По инфраструктура, която ние сме направили. Това ясно ли Ви е?! Разбирате ли това?! Вие направихте така, че под мотото за енергийна диверсификация България отново получава руски газ, но с 30% по-висока цена заради Вашите посредници. Това ли Ви е на Вас диверсификацията?! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И може би трябва да сте чул, господин Сабрутев – вярно, че преди години – 2019 г., Вие работехте в НЕК, но би трябвало да знаете, че още тогава – през 2019 г., и през 2020 г. ние направихме първите доставки на втечнен природен газ за България. Половин милиард кубични метра газ доставихме, в това число и от Съединените американски щати – на 3 юни 2019 г., и 2020 г. Така че не се хвалете с вноса на втечнен природен газ, не откривате Америка. Ние сме го направили много преди Вас, защото ни интересува какво ще се случи с България. А Вие докарахте до там нещата, че да няма газ. И вчера изпълнителният директор на „Булгаргаз“ го заяви много ясно в Комисията. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#92 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Йорданов, Вие имахте вече веднъж думата, така или иначе. Колеги, над един час вече си правим тук изказвания по същество. Така е по Правилник по процедурни въпроси. Ако някой се изкаже по същество оттук нататък, отнемам думата, колеги. Така че Вие си преценете.

#94 · speech

Председател Мирослав Иванов

Добре, заповядайте. Предупредил съм, ще отнемам думата за всяка процедура оттук нататък, която съдържа в себе си изказване по същество.

#95 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

По начина на водене наистина, и то точно към Вас, защото не използвам процедурата, за да говоря на залата.

#97 · speech

Тошко Йорданов

Господин Председател, Вие трябва да сте пръв сред равни, нали така? И да не вземате някакви, как да кажа, политикански изявления да правите от тази трибуна, където сте там. Не Ви е това функцията като председател. Разбирам, когато някой от залата, бил той от БСП, ДБ или там няколко... да излязат и да говорят някакви неща за ново мнозинство, защото това са политически изявления, които на тях им вършат работа.

#99 · speech

Тошко Йорданов

Процедурата е, че Вие си позволявате да говорите за това. Вие взехте да говорите тук за нови мнозинства, удобно забравяйки как Вашата парламентарна група гласува с ГЕРБ и с ДПС по разни въпроси, включително по Македония, и се координира да го направи. Молбата ми е Вие да не влизате в тези реплики за нови мнозинства.

#101 · speech

Тошко Йорданов

Защото има мнозинства в момента всякакви. Само да Ви светна, че „Има такъв народ“ в момента не са в коалиция с никого и са опозиция на всички. (Реплика от народния представител Венко Сабрутев.)

#103 · speech

Тошко Йорданов

И ако може да кажете на този с очилата отпред да спре да се обажда, докато говоря.

#104 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Йорданов, с призив и към Вас – с уважение към колегите, ако обичате! Вчера получихте едно наказание по тази причина. (Шум и реплики.) Всяко едно наказание в себе си съдържа не само самата санкция, ами и момент, в който да бъде превъзпитан съответният човек. Господин Стефанов, и към Вас същия призив – процедура по начина на водене. Заповядайте.

#105 · speech

Васил Стефанов

Продължаваме Промяната

Да, разбира се, господин Председател. Благодаря Ви за думата. Уважаеми господин Министър-председател, господин Министър! Закриването на заседанието, колеги, е абсолютно безспорно по силата на чл. 44, ал. 1, т. 2, когато се обсъждат документи, класифицирани по Закона за защита на класифицираната информация. Те потвърдиха, че такива документи ще бъдат обсъждани и те са част от изслушването. Обаче защо, колеги, когато искахте да направите изслушване на министъра на енергетиката, вчера като първа точка в Комисията по енергетика беше изслушване на министъра на енергетиката, което заседание Вие провалихте? (Шум и реплики. Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#107 · speech

Васил Стефанов

Процедурата няма как да е към Вас, тъй като вчера имаше нула представители на ГЕРБ, нула представители на ИТН, нула представители на ДПС и нула представители на ВЪЗРАЖДАНЕ.

#109 · speech

Васил Стефанов

Последно казвам, че закриването на заседанието, колеги от ГЕРБ, всъщност е във Ваш интерес. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#110 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Стефанов. Господин Гаджев, заповядайте. (Народният представител Йордан Цонев иска думата.) Мислех, че сте се отказали, господин Цонев, понеже не вдигате повече ръка. След господин Гаджев сте Вие.

#111 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, на моменти се очаровам какви шегобийци сте от „Продължаваме Промяната“.

#113 · speech

Христо Гаджев

Първо, аз не знам вчера да е било закрито заседанието на Комисията по енергетика, така че да могат да се обсъдят същите въпроси. Очевидно този Ви номер няма да мине. Но ще взема бележка от това, което казахте, че това Народно събрание е провеждало най-ефективния парламентарен контрол. Да, и аз си спомням как имаше около един час тук пародия, когато имаше парламентарен контрол, но нямаше министри.

#115 · speech

Христо Гаджев

Господин Председател, другото нещо, на което искам да Ви обърна внимание, е Законът за защита на класифицираната информация. Вие казахте, че има няколко постъпили доклада – един от ДАНС и два от Министерството на икономиката. Оказа се, че „Булгаргаз“ – дружеството, което отговаря за преговорите за цените, всъщност не издава или не може да засекретява някакви документи, тъй като няма, първо, секретно деловодство...

#117 · speech

Христо Гаджев

Процедурата, господин Председател – чета Ви Закона за защита на класифицираната информация, чл. 28, ал. 2, т. 3 , какво представлява гриф „Поверително“: „Поверително“ се слага в случаите, когато нерегламентиран достъп би застрашил суверенитета, независимостта или териториалната цялост на Република България или нейната външна политика и международни отношения, свързани с националната сигурност.“ Обяснете ми как цената на газа, която по принцип би трябвало да е публична за всички останали, и това, че... (Реплика от министър-председателя Кирил Петков.) Значи, международните договори са друга работа.

#119 · speech

Христо Гаджев

Аз затова питам: Вие като човек, който ги е разпределил, съответно се е запознал с тях, отговарят ли на изискванията на току-що прочетения член, или са просто търговска тайна? Защото търговска тайна е съвсем различно от класифицирана информация. И тук, между другото, органът по класифициране е министърът на икономиката. Той може да отговори на този въпрос – съществува ли поверителна информация в тях, или е класифицирал търговска тайна като класифицирана информация, което е нарушение на закона? ДАНС е друга работа, ДАНС е друг доклад, който няма касателство, освен ако секретарят на ДАНС не е този, който е договарял цената на газа, и не е този, който е подписал договорите за доставка.

#121 · speech

Христо Гаджев

Тогава означава, че не ни трябва Министерство на икономиката, а ДАНС да стане „Държавна агенция национална сигурност и енергетика“.

#122 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Гаджев. Надявам се, че не съм Ви разбрал правилно, че искате аз да проверявам грифа на документите. Господин Цонев, заповядайте.

#123 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател, че все пак ми дадохте думата.

#125 · speech

Йордан Цонев

Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър-председател, господин Министър! Настоявах да взема думата по начина на водене, за да Ви помогна, господин Председател. Тези няколко десетки процедури по начина на водене, ако искате да спрат, е достатъчно да спрете да говорите оттам, където сте. Защото те са процедури, поне 80 на сто от тях са предизвикани от Вашите обяснения. Предлагам Ви като по-опитен колега да преустановите за известно време това, което правите, и да се концентрирате върху основната работа – да давате думата и да се движим напред. Защото, когато казвате от това място: аз предлагам всяка седмица да изберете председател, но новото мнозинство не го избира – това веднага предизвиква процедура, при която трябва да Ви се каже, че щом не го избира, значи няма ново мнозинство. Много е простичко! Защото, ако имаше ново мнозинство, колегите щяха да разберат това, което им казват запознатите с парламентарната технология колеги, а то е, че когато нямаш председател на Народното събрание, не можеш да налагаш дневен ред и темите, които иска определено мнозинство или определени парламентарни групи. След като не си разбрал това, значи няма ново мнозинство, което иска да налага дневен ред. И затова е този хаос, защото Вие пък нямате старо мнозинство и дневният ред върви така – тука има, тука няма. Процедурата се спазва или не се спазва. Има кворум или няма кворум. Това е следствие от факта, че старото мнозинство се е разпаднало, а ново такова няма. И пак казвам, ако има, щяхте да чуете, колеги от ИТН, ВЪЗРАЖДАНЕ, ГЕРБ и ние от ДПС, че е наложително изборът на нов председател, за да може този парламент да завърши нормално своята работа, а не да си губи времето в скандали, процедури, хората да гледат и това да се отразява на всички ни и най-вече на институцията. Ето това не можахте да разберете три седмици – че когато се сваля един председател, веднага се избира нов.

#126 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Цонев. Колеги, предлагам да преминем към първа точка от дневния ред, а именно: изслушването на премиера и на министъра на енергетиката. Както вече изложих по-рано, на основание чл. 44, ал. 1, т. 2, дотолкова, доколкото ще се обсъждат документи, които съставляват класифицирана информация по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация, и в съответствие с ал. 4 от чл. 44 на Правилника ще помоля всички камери и микрофони да бъдат изключени, а всички външни лица да напуснат залата. Колеги, 10 минути почивка, за да оставите мобилните си устройства извън залата. (Следва закрита част на заседанието.)

#127 · speech

Председател Мирослав Иванов

Уважаеми колеги, моля да заемете местата си, за да продължим с точките от дневния ред, които предстоят. Възобновявам заседанието. Господин Гюров, имате думата за процедура. Господин Цонев също след това.

#128 · speech

Андрей Гюров

Продължаваме Промяната

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, искам да направя процедурно предложение – да удължим работата на Народното събрание днес до приключване на точка седма включително от дневния ред. Благодаря. (Шум и реплики.)

#129 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Гюров. Обратно становище има ли, колеги? Няма. Господин Цонев. Предполагам, че във връзка с дневния ред също.

#132 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Във връзка с предстоящото гласуване предлагам поименна проверка, господин Председател.

#133 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Цонев. Колеги, проверка на кворума чрез компютризираната система. Моля, регистрация. Колеги, няма ли да се регистрирате? (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Не? (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Заради комисии? (Реплика от ГЕРБ СДС: „Да!“) Стана ясно, че ще има извънредна Комисия по енергетика, нали, днес? Ще се състои ли? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС. Реплика от народния представител Лъчезар Иванов.) Прекратете регистрацията. Давам 10 минути почивка за опит да се събере кворум отново. Моля да бъде показан на таблото резултатът от регистрацията. 10 минути почивка, колеги. (След почивката.)

#134 · speech

Председател Мирослав Иванов

Уважаеми колеги, моля да заемете местата си, за да направим още един опит за събиране на кворум и евентуално подлагане на гласуване на предложението на господин Гюров. Моля, режим на регистрация. Прекратете регистрацията. Моля, господин Зашкев, ако желаете за регистрация, тук при колегите. Има ли такава възможност? Заповядайте, господин Зашкев. Моля по групи да бъде показан резултатът. Уважаеми колеги, искам само да кажа, че точките шеста и седма от седмичната програма, по отношение на които господин Гюров направи предложение за удължаване на времето, за да може все пак Народното събрание да се произнесе по тях, касаят – точка шеста – Законопроект, по отношение на който срещу България е образувана наказателна процедура. Тоест страната ни, ако не приеме този законопроект и тези предвиждани изменения, ще бъде наложена санкция срещу България. Следващата точка касае реформи в Закона за висшето образование. За тези реформи, доколкото ми е известно, има широк консенсус – в Комисията са били подкрепени от всички парламентарни групи. За съжаление, днес отново някои от колегите решиха да не изпълнят задължението си да бъдат в залата, да изразят своето мнение по отношение на законопроектите, тоест дали ги подкрепят, или ги отхвърлят. Колегите решиха, че не желаят да работят, което ще доведе съответно до липса на това да се случат някои реформи, които уж всички парламентарни групи подкрепят.

#135 · speech

Йордан Цонев

ДПС, встрани от микрофоните

Вчера 40 безсмислени доклада, не мислихте за наказателната процедура.

#136 · speech

Председател Мирослав Иванов

И на второ място, да бъдат наложени санкции на страната. (Реплика от народния представител Йордан Цонев.) Колеги, с оглед липсата на кворум прекратявам днешното пленарно заседание. Следващото редовно заседание на Народното събрание ще се проведе утре, 8 юли, с вече приетия дневен ред. Благодаря Ви. Хубав ден! (Звъни.) (Закрито в 14,27 ч.) Председател съгласно чл. 5, ал. 5 от ПОДНС: Мирослав Иванов Секретари: Зорница Стратиева Искра Михайлова