Гласуване №6
Решение за създаване на Временна комисия за установяване на всички факти и обстаятелства относно машинното гласуване в изборите на 14 ноември 2021г. - предложение от Николай Дренчев за редакция
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛА МИНЧЕВ: Господин Дренчев, предлагам Ви да направим нова точка пет, която да бъде: „Избира за членове…“, а настоящите пета, шеста и седма точка да се преномерират на шеста, седма и осма.
Прекратявам дискусията.
Уважаеми народни представители, преминаваме към гласуване.
На първо място ще гласуваме предложението на народния представител Петър Петров – в основна т. 4 на втората страница на Проекта думата „трима“ да се замести с „двама“, така че Комисията да се състои от по двама представители от всяка парламентарна група.
Гласували 224 народни представители: за 106, против 63, въздържали се 55.
Предложението не е прието.
Прегласуваме предложението на народния представител Петър Петров.
Гласували 229 народни представители: за 102, против 60, въздържали се 67.
Предложението не е прието.
Преминаваме към гласуване на предложението на народния представител Христо Гаджев, а това е текстът на т. 7 от Проекта да се измени, като изразът „три месеца“ се замести с „един месец“, така че текстът да придобие следния вид: „Временната комисия се избира за срок от един месец.“
Гласували 231 народни представители: за 99, против 70, въздържали се 62.
Предложението не е прието.
Преминаваме към гласуване на предложението на народния представител Николай Дренчев, а именно за създаване на нова т. 5 със съдържание: „Избира за членове на комисията“ многоточие, и преномериране на съществуващите „т. 5, 6 и 7“ в „т. 6, 7 и 8“.
Гласували 230 народни представители: за 103, против 56, въздържали се 71.
Предложението не е прието.
Колеги, преминаваме към гласуване на основния текст.
Моля да гласуваме основния текст по вносител.
Гласували 232 народни представители: за 100, против 93, въздържали се 39.
Предложението не е прието.
За обяснение на отрицателен вот – заповядайте.
СТОИЛ СТОИЛОВ (Продължаваме Промяната): Колеги, просто исках да резюмирам защо аз не подкрепих създаването на тази комисия, както и други колеги. Общо взето по две направления.
Първо, няма нужда от такава комисия, защото протоколите ги има онлайн и няма нужда от комисия. Може всеки да отиде и да провери какво всъщност е преброено и какво не е.
Второ, както спомена колегата, ЦИК ще излезе с доклад, който ние ще можем да разгледаме в съответната комисия.
Трето, ако други народни представители се съмняват, винаги като народни представители може да изискате информация по съответния ред.
Втора основна точка е, че се хвърля сянка върху машините, а