Гласуване №12
Решение за избиране на Комисия по бюджет и финанси
1. Контекст от стенограмата
Вие нали го помните това?! И да Ви кажа сега защо Вие толкова искате да се върнат хартиените бюлетини: защото не можете да спечелите! Вие сте аналогови. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И Вие, и ДПС искате да върнем хартията, за да можете да имате някакъв шанс да вземете повече гласове. Като казвам аналогови – това не е обида, това е статут. Ако помните електронния подпис и Вашия човек в ЦИК – представителя на ГЕРБ, организира гласуването, за да може представителите на „Демократична България“ в страната, тъй като са си подали с електронен подпис документите, да бъдат отстранени. Ако помните, защото пак ми говорите за доверие в предизборния процес, Бойко Борисов говореше, че трима или четирима души от „Да, България“ контролират софтуера на машините. Помните ли го това?! Е, ако беше така?! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Нали? Май се оказа различно? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
Всяка партия имаше машини, които можеше да тества. Единственият проблем с машините – и това е изключително важно, но затова не е нужно да се създава изрична комисия, е, че ние нямаме изходния код на софтуера. Но ние го нямахме, господин Биков, и по Ваше време. Ако помните, тогава от „Демократична България“ писахме писма, искахме да проверим самия код – тогава, когато управляваше ГЕРБ, и Вие не ни го предоставихте?! Имаме софтуерните специалисти, искахме да го направим, но той не беше предоставен. Той, за съжаление, и в момента не е наличен, за да може да бъде проверен. Това е единственият компонент от машинното гласуване, който може по някакъв начин да бъде одитиран. Това спокойно може да стане в Правната комисия. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛА МИНЧЕВ: Заповядайте, госпожо Василева.
ВИКТОРИЯ ВАСИЛЕВА (ИТН): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми господин Биков, казвате, че имате съмнение в машинното гласуване. Да разбирам ли, че се съмнявате в професионализма и дейността на фирма „Сиела Норма“, която, благодарение на мнозинството на ГЕРБ в Централната избирателна комисия, беше избрана да прави машинното гласуване в България. Пак Вашето мнозинство в ЦИК беше направило такива договори със „Сиела Норма“, че позволихме една частна фирма да изнудва държавата в буквалния смисъл на думата. Да разбирам, че се съмнявате във фирмата, която Вие сами назначихте да прави машинното гласуване в България?! (Реплика от народния представител Десислава Атанасова: „Това е обществена поръчка“.) Ако смятате, че има нормално мислещ човек, който да се върже на приказки как доверието в избирателната система се е сринало след април месец насам, просто ми покажете този човек. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
Доверието в избирателната система се срива с всяка изминала година, и то Вие, колеги от ГЕРБ, също имате доста значителен принос в цялата тази история. Нима всички проблеми с гласуванията с хартии и онези безобразни драскания по протоколи и бюлетини – смятате ли, че те бяха в полза на по-високо доверие в избирателната система?!
Да Ви припомням ли, че по време на референдума – 2016 г., лично аз носих във Върховния административен съд протоколи, в които странно как избирателите по списък в София-област рязко намаляват с около стотина хиляди. Просто зачеркнато! Това ли изгражда доверие в избирателната система?!
Сигурно машините си имат своите недостатъци, безспорно, но нека да направим – сега освен Правна комисия, ще имаме и Комисия по електронно управление. Нека Комисията по електронно управление да разгледа подробно – дали ще е работата на „Информационно обслужване“ в начина на отчитане на изборите, дали ще е работата на „Сиела Норма“, дали ще е работата на други институции, които имат отношение към машинното гласуване, но едва