Гласуване №10
ЗИД на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. - първо гласуване - прегласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Чакайте малко. Един момент, господин Йорданов, изчакайте малко – първо да гласувате и тогава.
Аз предлагам с такива процедури да спрем.
Продължаваме дискусията, ако има желание за изказване от групите, които имат време. Не виждам.
Натискам бутона за гласуване и прекратявам дискусията по Законопроекта.
Героят на днешния ден е господин Летифов, трябва да кажем, защото... (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
Ами може би и вчера, обаче днес сте ми пред очите повече време и затова. Заемате по-бързо мястото си от много от колегите, които някак си се бавят по коридорите.
Подлагам на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., № 47-202-01-33, внесен от Министерския съвет на 8 юни 2022 г.
Гласували 236 народни представители: за 132, против 103, въздържал се 1. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
Предложението е прието. (Реплика: „Прегласуване!“)
Може прегласуване.
Моля, режим на прегласуване.
Гласували 237 народни представители: за 133, против 104, въздържали се няма. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
С това приключваме тази точка от дневния ред.
Това беше и програмата за деня. (Реплика от народния представител Джейхан Ибрямов.)
За отрицателен вот? Извинете.
Моля, колеги, да изчакаме. Има един отрицателен вот.
Заповядайте.
ДЖЕЙХАН ИБРЯМОВ (ДПС): Господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Не съм икономист и ще говоря като обикновен гражданин, който влиза в магазина.
Прогнозируемата инфлация в този бюджет – тази актуализация, е около 12%, уважаеми госпожи и господа народни представители. Само че прогнозируемата инфлация на Европейския съюз за България е много повече, тя е 15 – 16%. Най-вероятно прогнозируемата инфлация ще мине и 20%. Следователно разсъждаваме върху нещо, което е фикция, разсъждаваме върху нещо, което щяло да бъде в друго време. Тоест целият дебат е безсмислен поради различни икономически условия в страната, в която живеем.
Колеги, влизаме в магазина за сирене, очакваме то да струва 15 лв., но се оказва, че е 19 лв. Въпреки всичко си купуваме сиренето. Отиваме за месо, заделили сме 10 лв., но то струва 15. И какъв е смисълът да правим разчет за 30 лв., а то да струва 50