Гласуване №17
Правилник за организацията и дейността на Народното събрание - член 43 -предложение от Петър Петров
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Има ли изказвания?
Заповядайте, госпожо Гунчева.
ЕЛЕНА ГУНЧЕВА (ВЪЗРАЖДАНЕ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Искам да се обоснова за моето предложение – извънредно заседание да се свиква не по-рано от 48 часа. Съвсем скорошен е примерът, когато ние не знаехме кога ще бъде свикано това извънредно заседание. В началото беше обявен един час – от 9,00 ч., след което се обяви друг час – от 13,00 ч., и народните представители, които са извън София, бяха затруднени по какъв начин да се организират, така че да могат да присъстват на заседанието.
Считам, че това е разумен срок, в който всеки народен представител, който е извън София, да може да се организира, така че да бъде навреме за пленарното заседание. Ако предложи някой, може този срок да се намали и на 24 часа, но задължително трябва да има някакъв разумен срок, в който всички народни представители да могат да се организират и да има кворум на самото заседание.
Също така искам да подкрепя предложението на колегата Петър Петров по отношение на изказванията в комисиите. Както знаем, управляващото мнозинство ще има мнозинство и в ръководствата на комисиите. В някои случаи се налага да се вземе отношение по поставени въпроси. Точно затова предлагаме и в тези комисии от името на парламентарна група също да могат да се правят изказвания и искания.
По отношение на решенията, които са взети на закрити заседания – дори и на закрити заседания тези решения са задължителни. Затова следва да има една прозрачност и публичност какви решения са взети. Всеки да може да си направи сметката какво е свършила тази комисия, както и кой как е гласувал, защото не смятам, че тук вършим някаква секретна и тайна работа, с изключение на случаите, които са изрично посочени и в Конституцията, и в други закони. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Благодаря, уважаема госпожо Гунчева.
Има ли реплики? Не виждам.
Други изказвания? Не виждам.
Тогава прекратявам дискусиите и преминаваме към гласуване.
Първо гласуваме предложението на госпожа Гунчева по чл. 40.
Гласували 133 народни представители: за 22, против 71, въздържали се 40.
Предложението не е прието.
Преминаваме към гласуване на предложението на господин Петър Петров по чл. 43.
Гласували 127 народни представители: за 11, против 78, въздържали се 38.
Предложението не е прието.
Гласуваме предложението на господин Петър Петров по чл. 44.
Гласували 127 народни представители: за 10, против 79, въздържали се 38.
Предложението не е прието.
Преминаваме към гласуване за наименованието на Глава седма, членове 39, 40, 41, 42, 43 и 44 по вносител.
Гласували 117 народни представители: за 117, против и въздържали се няма.
Предложенията са приети. (Реплики: „Няма кворум!“)
Отменям това гласуване, защото не дадох минутата, която е необходима.
Моля отново процедура за гласуване. (Реплики: „Прегласуване!“)
Добре, може да го направим и като прегласуване, за да сме напълно коректни.
Моля народните представители да заемат местата си.
Прегласуване.
Моля квесторите да поканят народните представители в залата.
Отменете гласуването.
Давам 30 минути почивка.
Ще продължим с второто гласуване по тези членове след почивката.
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Моля квесто