Гласуване №14
Решение за изменение и допълнение на Решение на Народното събрание за справяне с ценовата криза на електроенергията, прието на 15.12.2021 г. - предложение за редакция по т.3 от Десислава Атанасова
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛА МИНЧЕВ: Може процедура. Заповядайте. (Шум и реплики.)
Извинявайте, правилно ме подсещат, няма процедура, извинявайте.
Моля да гласуваме предложението на Петър Куленски.
Гласували 188 народни представители: за 131, против 52, въздържали се 5.
Предложението е прието.
Постъпило е предложение от народния представител Жечо Станков за създаване на нови т. 4 и т. 5 със следния текст:
„4. Министърът на енергетиката и министърът на финансите да изготвят компенсаторен механизъм за компенсиране на небитовите потребители с размер на 75% от разликата между прогнозната пазарна цена, определено в Решение № Ц-27 от 1 юли 2021 г. на КЕВР, и средномесечната цена на пазар ден напред на платформата на „Българската независима енергийна борса“ ЕАД. Компенсаторният механизъм влиза в сила от 1 декември 2021 г.
5. Министърът на енергетиката и министърът на финансите да изготвят компенсаторен механизъм за засегнатите страни по т. 1. Компенсаторният механизъм влиза в сила от 1 януари 2022 г.“
Предполагам, че ако бъдат гласувани, биха станали т. 2 и т. 3. Систематичното им място е по-скоро там.
Моля да гласуваме предложението, направено от народния представител Жечо Станков.
Гласували 189 народни представители: за 69, против 82, въздържали се 38.
Предложението не е прието.
Прегласуване.
АЛЕКСАНДЪР ИВАНОВ (ГЕРБ-СДС): Уважаеми господин Председател, процедурата ми е по прегласуване. Ще я обоснова много кратко. Имаше колеги, които не можаха да гласуват. (Силен шум.)
Другото, което е, колеги, господин Председател, това е единственото предложение, насочено към бизнеса. Той в момента е с цена на електроенергията над 500 лв. без никаква субсидия, защото субсидията, която беше избрало временното правителство, работи два месеца със смешните 110 лв. Ние предлагаме да е 75% от компенсацията от цената ден напред.
Колеги, дясномислещи, подкрепете това предложение. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛА МИНЧЕВ: Благодаря, господин Иванов.
Прегласуваме без аргументация, по същество. Гласувайте отново по предложението на народния представител Жечо Станков.
Гласували 186 народни представители: за 68, против 80, въздържали се 38.
Предложението не е прието.
Последно, гласуваме предложението на народния представител Десислава Атанасова – т. 3 да отпадне изцяло.
Гласували 217 народни представители: за 57, против 96, въздържали се 64.
Предложението не е прието.
Сега вече преминаваме към гласуване на основния текст, както е редактиран с приетото предложение на народния представител Петър Куленски.
Текстът на Проекта е следният:
„РЕШЕНИЕ
за изменение и допълнение на Решение на Народното събрание за справяне с ценовата криза на електроенергията, прието на 15 декември 2021 г.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
РЕШИ:
В Решение на Народното събрание за справяне с ценовата криза на електроенергията, прието на 15 декември 2021 г., се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става т. 1 и се изменя, както следва: „Народното събрание налага мораториум върху цената на електроенергията, ВиК услугите и топлинната енергия на регулиран пазар на нивата от 16 декември 2021 г.“
2. Създава се т. 2 със следния текст: „Решението е със срок на действие до 31 март 2022 г.“
3. Създава се т. 3 със