Петдесет и второ заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И СЕДМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ПЕТДЕСЕТ И ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 15 април 2022 г. Открито в 9,03 ч.
Дата15.04.2022
Събития352
Разпознати говорители339
Точки с гласуване6

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: sezgin-yusein-mehmed · намерени изказвания: 3
#1 · speech

Председател Никола Минчев

Сто тридесет и двама народни представители са се регистрирали. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Уважаеми колеги, дневният ред за днешното заседание включва следните точки: 1. Избор на управител на Българската народна банка. Процедурата по избор е съгласно правила, приети с Решение на Народното събрание от 16 март 2022 г. 2. Изслушване на министъра на външните работи Теодора Генчовска на основание чл. 110 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно: - изявление на Жозеп Борел, върховен представител по външна политика и сигурност на Европейския съюз, по време на Съвет „Външни работи“ в Люксембург; - изявление на Аналена Бербок – министър на външните работи на Федерална република Германия, по повод твърдението за съгласие от страна на Република България за започване на преговори за присъединяване към Европейския съюз през първото полугодие на 2022 г. на Република Северна Македония и Република Албания. Вносител е Десислава Атанасова на 12 април 2022 г. 3. Парламентарен контрол по чл. 91 – 103 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Напомням, че по отношение на изслушването не сме гласували дали да бъде в закрито заседание, както е искането на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Преминаваме към точка първа: ИЗБОР НА УПРАВИТЕЛ НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА БАНКА. Процедурата по избор е съгласно правила, приети с Решение на народното събрание от 16 март 2022 г. Постъпил е Доклад от Комисията по бюджет и финанси. За декларация? Заповядайте, господин Костадинов, за декларация.

#2 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, всичко започна преди време с една голяма лъжа на един чужд гражданин, който, макар и с двойно гражданство, стана министър на икономиката, а после и министър-председател на България. Лъжа, която беше разобличена от Конституционния съд на нашата република, изместена във времето след това от много последващи лъжи, изречени от нашия министър-председател. Малко повече от 100 дни България се управлява от лъжци, а народната мъдрост с какъвто се събереш, такъв ставаш се потвърждава всеки ден, защото лъжецът се събира с лъжци.

#4 · speech

Костадин Костадинов

Добре. Така бяха излъгани музеите, които още не са получили от Министерството на финансите 12 млн. лв., така бяха излъгани читалищата, които бяха забравени от Министерството на културата, така бяха излъгани и транспортните фирми, които няма да получат обещаните от министър-председателя средства. Излъгани бяха и моряците от „Царевна“, и близките им, и всички български граждани, които се притеснявахме за живота и здравето на нашите сънародници, блокирани в продължение на месец и половина в Мариупол. Ако направим един обзор от последните 100 дни от управлението на нашата държава, ще осъзнаем, че в цялата 32-годишна история на прехода не са изречени толкова лъжи, концентрирани в толкова кратък период от време, колкото се случиха през последните 100 дни. Лъжи, които не са безобидни, защото те застрашават не само просперитета на нашия народ, а живота на нашия народ. Ситуацията с кораба „Царевна“ ни показа, че патологията на лъжата вече се е вградила в нашето ежедневие и в телевизионния екран, на който присъстват предимно управляващите, за да имат възможност да ни излъжат повече и по-ефективно. Ние обаче не се намираме в популярната детска игра лъженка, а в жестока реалност, в която не можем да поверим живота и здравето си на българското правителство, защото, освен че лъже, то просто не се справя с управлението на нашата държава – не се справи с бежанската вълна, за която се погрижиха и продължават да се грижат предимно граждански активисти и доброволци. В момента в България има няколко десетки хиляди чужди граждани. Все повече зачестяват случаите на агресия, които се проявяват от страна на тези бежанци, които започват да настояват техните знамена да се развяват на български институции. И ако този въпрос се решава от закона, който казва, че на българските институции може да се развява само българският флаг, а знамената на чуждите държави имат своите места единствено в посолствата и консулствата на съответните чужди държави, то другият – чисто човешкият, няма как да се реши. В Банско преди два дни имахме ситуация, в която украинец заплашваше български граждани и ясно заявяваше, че е дошъл тук, за да убива. Впоследствие това беше изтълкувано като изявление под въздействието на алкохол, само че онзиден две очевидно трезви жени от украински произход, минавайки покрай български протестиращи, проявиха агресия към тях. А вчера фирми във Варна са заплашвали служители – свои работници, с наличието на азовци в страната ни. В тази връзка искам да попитам за пореден път от тази парламентарна трибуна както нашия министър-председател, така и министъра на вътрешните работи, шефовете на българските служби: имате ли информация колко точно членове на полка „Азов“ са влезли в България или и с тази на пръв поглед лесна справка няма да се справите и ще си послужите с лъжа. Но да спрем да говорим за лъжата. На лъжата, както е добре известно, краката са къси. Време е да говорим за истината, а истината е, че нашето отечество е в опасност, ръководено от немощно, безидейно, тежкозависимо и управленски напълно импотентно правителство. То потъва в дълбокото блато на конституционната и политическата криза, завещана още от предишното управление на ГЕРБ и така наречените патриоти. Ето защо е време за следното: оставка, нови избори, на които българският народ да се яви като на референдум за своето бъдеще. Време ни е за възраждане. Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#6 · speech

Димитър Гочев

Продължаваме Промяната

Благодаря, господин Председател. Това, което искам да Ви кажа, е, че трябва да стоим против езика на омразата и изброяването на престъпления и деятелите да бъдат описвани чрез техния етнически признак е по всички дефиниции език на омразата. Моля Ви да направите забележка на колегата Костадин Костадинов. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#8 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Ние още в сряда поставихме въпроса за това да бъде внесена точка в дневния ред и сега настояваме – Вие можете сам да го направите като председател, да внесем точка, с която да разгледаме нашето предложение за председател на Бюджетната комисия. Ще го обясня ясно с каква цел. Господин Асен Василев и господин Кирил Петков от няколко седмици твърдят, че господин Каримански няма достатъчно добра репутация да бъде гуверньор на БНБ. Ние не сме казали нищо по този въпрос. Това го твърдят премиерът и министърът на финансите. За нас, ако те имат някакви съмнения в господин Каримански, не виждам как „Продължаваме Промяната“ може да продължи да подкрепя господин Каримански за шеф на Бюджетната комисия, която е може би най-важната комисия в парламента, още повече от гледна точка на това, че след месец – месец и половина господин Каримански, евентуално ако днес не бъде избран за шеф на БНБ, и господин Асен Василев ще трябва да правят актуализация на бюджета след всичко, което казаха от „Продължаваме Промяната“, включително и днес. Затова ние настояваме да видим дали не проявявате някакъв двоен стандарт и някакви тънки сметки и не искате да подкрепите господин Каримански за шеф на БНБ не защото смятате, че той е с лоша репутация, а защото имате нещо друго предвид. Ако сте искрени и последователни в почтеността и в усещането си за почтеност, то Вие трябва моментално да освободите господин Каримански и като председател на Бюджетната комисия. Настоявам да вкарате тази точка в дневния ред и ако не го направите, ние ще направим извода, че нямате проблем с репутацията на господин Каримански, а имате проблем с някакви недоизяснени сметки вътре в коалицията. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#9 · speech

Председател Никола Минчев

И аз благодаря, господин Биков. Няма да правя предложение за промяна в Програмата за днешния ден. Декларация от група – заповядайте.

#10 · speech

Христо Иванов

ДБ

Уважаеми колеги, от името на „Демократична България“ исках да кажа няколко думи по повод на това, което се случи през вчерашния ден, защото ми се струва, че то си заслужава да се обмисли, осмисли и политически. Вчерашния ден – имам предвид дебата и в крайна сметка закриването на специализираното правосъдие и решението на Софийския районен съд, което беше коментирано в този контекст, и какво следва оттук нататък. Вчера ние закрихме една институция, която се беше превърнала в емблема на политическата злоупотреба с правосъдието в България. Тя беше създадена, за да се избегне необходимостта от истинска реформа на редовното правосъдие, особено на прокуратурата в България. Беше създадена, така да се каже, за да изпълни програмата – ние ги хващаме, те ги пускат, тоест да престане нормалният съд в България да пуска онези, които бяха нарочени от тогавашното правителство за хващане. Беше създадена, за да бъде паралелна структура на нормалното правосъдие в България, което по един или друг начин да отговаря по гъвкаво на очакванията на определена политическа конюнктура. Ликвидацията на тази структура за мен беше много важна крачка към нормализация не просто на правосъдието в България, но и на политическия живот в страната. Нещо, което сега на фона на огромните кризи, пред които страната е изправена, е толкова по необходимо и толкова по-важно. България се намира и светът се намира в абсолютно безпрецедентна ситуация. Политическите генерации, които са представени в тази зала, смятам, че всички ще се съгласите, и по-опитните колеги от мен, че никога не е било толкова сложно – политически, геополитически, икономически. Никога не е било толкова сложно! Войната, която се води в Украйна, е безпрецедентна от края на Втората световна война по своите размери и потенциалния си глобален обхват. Икономическата криза, която следва ковид кризата, военният конфликт в Украйна, руската агресия, руското предизвикателство срещу установения международен ред – всичко това ни изправя пред чудовищни сътресения и предизвикателства. И се случва в момент, в който българската политическа система абсолютно няма език, на който да произведе съгласие. Защото ние не спорим просто за идеологически различия, ние не спорим за идейни различия, ние се обвиняваме взаимно в криминалитет, в криминални зависимости, в конспиративни теории – и аз съм го правил, не соча с пръст никой друг. Но това разделя българския политически живот по начин, по който прави морално недопустимо изобщо да се търсят съгласия по някакви важни неща, като например какво правим, как отговаряме на предизвикателствата в Украйна. Напълно немислимо прави възможността за търсене на някакви национални консенсуси. Дали става дума за украинската криза, дали става дума за необходимостта ни да решим проблема с Македония, самата възможност за някакъв разговор е поставена под въпрос, защото ние взаимно сме се нарекли престъпници. А се наричаме взаимно престъпници включително защото в България ние не можем да се съгласим, че това е прерогатив единствено на независимата съдебна власт, защото ѝ нямаме доверие, защото не можем да я реформираме. Всъщност това, което трябва да направим, от моя гледна точка и се опитвам абсолютно откровено да поставя тази тема на Вашето внимание – ние наистина трябва да се съгласим, че трябва да намерим съгласие да реформираме правосъдието в България, така че всички да се съгласим, че то може да се произнася по съмнения за извършени престъпления, включително и от политически лица, при пълно доверие за неговата независимост, съответно политическата система и тук този парламент няма нужда да произнася присъди от тази трибуна, нали така. Но също така, че политическата система не бива да бъде прибежище за хора, които се крият зад имунитета на народните представители или на политически лидери от правосъдието. Защото, ако се съгласим, че правосъдието трябва да може да се произнася, то трябва да може да се произнася и да не превръщаме тези казуси в политически казуси, нали така? Това са двете страни на едно уравнение на възможната нормализация на българския политически живот, така че да можем да казваме: да, ние имаме политически различия по x, y, z идеи, концепции, но когато става дума за национален интерес, ние можем да си подадем ръка и да говорим за някакви неща. И вчера госпожа Атанасова, цитирайки решението на Софийския районен съд, каза нещо много интересно: „Надявам се – каза госпожа Атанасова – Вие няма да го затворите и него.“ Ние го отворихме в някакъв смисъл, защото всъщност, ликвидирайки специализираното правосъдие, казвайки… (Реплика от народния представител Десислава Атанасова.) Изслушайте ме, ще може да ми реагирате. Няма да кажа нищо провокативно, нищо обидно – бъдете сигурна. Казвам неща, които ми се струват важни. …всички казуси трябва да се решават в конвенционалния съд, не в онзи, политическия съд. Защото всъщност най-лесното беше да се опитаме да го прихванем и да го обърнем в същата политическа употреба, само че с друг знак. Затваряйки в същия този ден, ние казахме: ще се произнася независимият конвенционален съд. Да, това решение, това произнасяне очевидно не е в полза на управляващите. Аз обаче също казвам: „Да живее независимият български съд!“ Ето, имаме независим съд, който може да се произнесе свободно, не в интерес на управляващите. Нали така? С едно доста, как да кажа, артикулирано решение. Това е хубаво. Ние трябва да си извадим изводите как оттук нататък да създадем такива процедури, такива институции, такива условия, щото цялата тази материя да се разглежда от независим съд, и вчера направихме важна стъпка в тази посока. Следващите важни стъпки са: да реформираме КОНПИ, да променим нейното ръководство, така че наистина да може да се има доверие на тази институция, че ще бъде в състояние да събира доказателства за разследването на корупция, включително по високите етажи на властта, да преследва парите от престъпна дейност по начин, който не противоречи на основни стандарти на правото. И следващата стъпка, която трябва да направим – и тук се обръщам към опозицията, аз пак ще потърся контакт с Вас, дайте да опитаме платформата, която беше създадена и в която Вие не пожелахте да се включите – Комисията за промени в Конституцията, да намерим начин заедно да я използваме за това да изработим един общ проект за промени в Конституцията. Не наш или Ваш, а общ, така че да можем да направим следващата стъпка към една нормализация на българския политически живот. Едно последно нещо, което искам да кажа, е, че вчерашният ден, вчерашното гласуване по Специализирания съд на фона на всякакви разделения и напрежения, които има в управляващата коалиция, показа, че смисълът на това управление все пак е достатъчно важен, за да ни обединява. Надявам се, че особено след една кратка почивка по Великденските празници емоциите ще отстъпят, разумът ще се върне и ще можем да продължим да работим заедно, защото алтернативата на изборите е абсолютно непоносима за България сега, в този момент. Рискът да предизвикаме избори, които да бъдат спечелени от Путин, е нещо, което никой не може да си позволи… (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Еее!“) Да, да, за съжаление. …е нещо, което никой не може да си позволи да предизвика. Така че, колеги, предлагам Ви да продължим по линия на правосъдната реформа, да намерим начин да рестартираме Комисията за реформа на Конституцията и да нормализираме политическия живот в страната поне с една идея. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДБ.)

#12 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Господин Иванов каза важни неща от тази трибуна, че трябва да намираме начин да постигаме съгласие по важни теми, да изпълним със съдържание понятието „реформа“, а не по всякакъв начин да се опитваме да девалвираме смисъла на понятието „реформа“ и много други важни неща, върху които трябва да се замислим. Господин Председател, когато господин Иванов спомена, че госпожа Атанасова е цитирала едно решение на един съд за полицейски произвол и полицейщина в страната, трябваше да му напомните на господин Иванов, че има и десетки други решения и на други съдилища за полицейски произвол и полицейщина, и Рашковщина по време на изборите юли и ноември месец в България. (Частични ръкопляскания от ДПС.) Все пак, когато тръгваме да правим една обективна картина, трябва да я гледаме в цялост и всички онези порочни явления, които се случват днес в обществото, да ги пресечем и да търсим максимално широко съгласие в Народното събрание, а след това и в обществото, за да се извършат така необходимите реформи. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#13 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Карадайъ, за тази процедура. За декларация от името на група – Десислава Атанасова, заповядайте.

#14 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, обръщам се към Вас персонално, защото Вие ме провокирахте да взема тази процедура. Ако исках, господин Иванов, да се подиграя на Вашата позиция, щях да кажа, че Вашето изказване току-що беше в стилистиката на „Давайте, ребята, жить дружно“! (Шум и реплики от БСП.) Изведнъж, преживели някакъв катарзис или какво аз лично не мога да си обясня все още – може би по-късно – Вие разбрахте, че политическите партии съществуват, че парламентарните групи в парламента формират не само обществено доверие и обществено мнение, ами те не са нито мутри, нито мафия, нито статукво. Те са тук благодарение на вота на българския избирател. Без значение, че благодарение на машините на последните избори може България да се похвали с най-ниската избирателна активност, но ситуацията е такава. Говорихте за търсене на национално съгласие. Аз лично мисля, че дебатът за възможни разговори с когото и да е и по каквато и да е тема, включително и темата „Промяна на Конституцията“, която неведнъж сте се опитвали да етикетирате към Вашето „Да, България“, минава, първо (реплики), – да, през тази парламентарна трибуна, но с извинение, господин Иванов, с извинение, за няколко неща. Първо, че преди няколко месеца Вие упорито отказвахте дори да говорите с нас. Помните ли? Когато ГЕРБ получи мандата, когато ГЕРБ Ви покани на разговори, реакцията беше: статукво, мутри, Джипко-бибитков и всичко останало, ние с Вас няма да говорим. Е, дойде ли моментът, в който да осъзнаете, че в тази зала има една парламентарна група, излъчена от вота на българските избиратели, с която е наложително да говорите. Защото да се променя Конституция не е просто слоган на просто една политическа партия, участваща в избори и експлоатираща тази тема, както и темата „Съдебна реформа“, темата „Правосъдна реформа“, темата „Промяна в Конституцията“. Тази тема не е просто запазена марка на Вашата политическа коалиция. Тази тема е общодържавна и надпартийна. (Разговор встрани от микрофоните между народните представители Антоанета Цонева и Радомир Чолаков.) На следващо място… Колегите доста се вълнуват вдясно. Няма нужда, колеги, от подобно вълнение. Това са фактите. Това е обективната истина и просто Ви я припомням. За да може тази обективна истина да се чуе…

#16 · speech

Десислава Атанасова

Господин Председател, успокойте малко… Госпожа Цонева е много развълнувана.

#18 · speech

Десислава Атанасова

…трябва да се води спокоен дебат. Трябва да се търси консенсус, господин Иванов. Да, трябва. Трябваше да се търси консенсус. И когато имаше и други кризи, и когато в тези кризи ние се справяхме сами, ние като управляващи тогава се справяхме сами, никой от Вас в продължение на една година не каза: България е в криза и на това правителство на ГЕРБ трябва да се помогне или поне да се мълчи, за да не противопоставяме обществото (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС) все повече и все повече. И тогава, когато направихте коалиция – първо беше коалицията на протеста, видя се, че от нея нищо не излезе, сега е коалиция на промяната, вижда се, че и от нея нищо не излиза, се сетихте изведнъж, че има други партии в този парламент. Ние и миналата година бяхме тук. И миналата година многократно казвахме, че сме тук по волята на българските граждани. И когато обиждате нашата парламентарна група или лидера на нашата партия, обиждате нашите избиратели. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Разкаянието и катарзисът, господин Иванов, а и други, които може би ще се покаят в предстоящата Страстна седмица, не минава през политически хули. Не минава през това. Вчера колегата Чолаков каза: минава през едно извинявайте, не бяхме прави. Нека да оставим всичко назад в миналото и да говорим за България. За съжаление, подобно нещо не чух от парламентарната трибуна. Искам да чуя как се отричате от всичко, което заявявахте в продължение на години. Как оценявате, че една политическа партия, която и да е тя – не говоря само за нашата парламентарна група, е тук благодарение на вота на българските граждани, на тези, които и ние включително представляваме? И да, направихте, господин Иванов, ретроспекция на вчерашните събития. Какво се случи вчера? Освен че изпълнихте със съдържание онази лелеяна реформа, която за нас не е реформа, но плодовете ще ги берем по-късно като държава и затова ще сте отговорни всички Вие, управляващи, случи се и друго, господин Иванов. Мнозинството Ви не успя да гласува нито едно от три възможни, незнайно как появили се, решения. Това се случи също вчера. Днес ще се случи и друго. Мнозинството Ви не може да избира гуверньор на БНБ, но коалицията е стабилна. Между другото, Вие в коалиция ли сте, господин Иванов, с БСП? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ще се случи още нещо. Ще се окаже, че опозицията ще има решаващ глас в този избор, както имаше решаващ глас и в снощното решение, както имаше решаващ глас и в много други решения, защото осъзнава своята отговорност. Знаете ли тогава какво ще се случи, господин Иванов? Ще трябва да излезете оттук и да призовете за оставка. Защото не можете да се справяте с нищо! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#19 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, госпожо Атанасова. Професор Гечев, вече Ви давам думата да ни запознаете с Доклада на Комисията по бюджет и финанси.

#20 · speech

Докладчик Румен Гечев

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Току-що се консултирах и с председателя на Народното събрание, за да спестим време и да се основем на фактите. На 12 април 2022 г. нашият колега Андрей Гюров оттегли своята кандидатура, затова, ако не възразявате, в протокола ще Ви запозная само с материалите, които касаят единствения кандидат, който е останал – колегата Каримански. „Доклад на Бюджетната комисия относно изслушване на предложените кандидати за управител на Българската народна банка.“ В случая, както казах, става дума за един кандидат. „На открито заседание, проведено на 31 март 2022 г. и излъчено в реално време в интернет страницата на Народното събрание, Комисията по бюджет и финанси проведе изслушване на предложените кандидати за управител на Българската народна банка по реда на Раздел IV от приетите процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за управител на Българската народна банка, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание (ДВ, бр. 22 от 18 март 2022 г.), наричани по-нататък „процедурни правила“. Кандидатурата на господин Любомир Антонов Каримански, предложена от парламентарната група на „Има такъв народ“, беше представена от народния представител Тошко Йорданов. Любомир Каримански има магистърска степен по икономика от Университета за национално и световно стопанство – катедра „Финанси“, и магистърска степен по бизнес администрация от Международния бизнес университет „Хълт“ в Лондон. Той има множество специализации в областта на финансите и банковото дело и висшия мениджмънт – Глобално лидерство в България и в чужбина. Любомир Каримански започва професионалното си развитие през 1991 г. в българския банков сектор в областта на международните валутно-финансови отношения. Той е един от първите експерти, които внедряват и утвърждават картовите разплащания в България и установяват преки взаимоотношения с международните картови асоциации – VISA и Mastercard, за България. През годините изгражда екип, с който успешно внедрява иновативни банкови бизнес модели за развитието на банкирането на дребно, платежната инфраструктура, както и схеми за лоялност при използването на банковите продукти. Повече от 10 години Любомир Каримански участва в управлението на няколко търговски банки и финансови институции като член на управителния съвет и изпълнителен директор, в които следи за прилагането на Европейската банкова регулаторна рамка по отношение на операционния и кредитен риск и на капиталовите изисквания за банките. През годините той е активен участник при транспонирането на Директивата за платежните услуги в българското законодателство, както и при нейната ревизия на европейско ниво. Натрупаният дългогодишен опит в банковия сектор в България, включително и в Международния банков институт, му изгражда авторитет на високоуважаван професионалист в Европа, което му позволява да заема независими длъжности в управлението на СЕПА разплащанията в Европейския платежен съвет в Брюксел. През последните шест години господин Каримански участва активно в промените на европейските регулации, свързани с цифровото банкиране и иновативните разплащания в банковия сектор. Професионалната му ангажираност в европейските банкови структури продължава и с избирането му за член на Групата на участниците в банковия сектор към Европейския банков орган в Париж. Активното му участие в него му отрежда лидерска позиция в работната група за разплащания, дигитално банкиране, финансови и регулаторно-технологични компании. Взима активно участие по време на заседанията на Съвета на надзорниците на Европейския банков орган във връзка с разработването на Европейската дигитална финансова стратегия и трансформирането на банковия сектор. Преди да бъде избран за народен представител, Любомир Каримански е съветник по дигитално банкиране и разплащане в Асоциацията на банките в Люксембург, където управлява проект по разработване на Люксембургски банков платежен клъстер и Европейската дигитална финансова стратегия. Успоредно с професионалното си развитие в банковия сектор господин Каримански е уважаван преподавател по дисциплините „Основи на финансите“ и „Корпоративни финанси“ в Университета за национално и световно стопанство. Отличните способности за комуникация и диалог, както и нестандартното мислене и рационални похвати при прилагане на различни модели за внедряване на новаторски решения са безспорно доказани в работата му през годините, заяви господин Йорданов. В заключение господин Йорданов подчерта, че с оглед на гореизложеното Любомир Каримански притежава необходимото образование, дългогодишен професионален опит, нравствени качества и публична репутация да заеме длъжността управител на Българската народна банка. Той изрази увереност, че като висококвалифициран банков и финансов специалист с над 20-годишен опит в развитието на финансовия и банковия сектор и успешно приложен лидерски опит Каримански ще допринесе за по нататъшното развитие на Българската народна банка. При представянето на своята концепция господин Любомир Каримански подчерта, че тя е разработена като продължение на стратегическите приоритети на сегашното ръководство на Българската народна банка, които са надградени с няколко нови. Той очерта шест приоритета в дейността си като управител на Българската народна банка, а именно: динамичното развитие на икономическите анализи, изследванията и прогнозите, свързани с инфлацията и икономическия растеж, включващи присъединяването към еврозоната; банков надзор и регулация; оценка на рисковете за банковата система; платежната инфраструктура и дигиталната трансформация; институционалното модернизиране и развитие на Българската народна банка. По отношение на първия приоритет – динамичното развитие на икономическите анализи, изследванията, господин Каримански очерта предизвикателствата, пред които е изправена икономиката на страната: възстановяване от извънредното положение на ковид пандемията, високи енергийни разходи, ограничения на предлагането, ценови натиск, войната в Украйна, в резултат на което е налице по-висока инфлация и забавен икономически растеж. При ситуация на несигурност Европейската централна банка е приела да се ръководи в действията си от три основни принципа – опционалност, постепенност и гъвкавост. И тук според господин Каримански е от значение да се изясни как ще се реагира на различните сценарии и да се гарантира ефективната реакция, ако тези сценарии се материализират. Една от целите е чрез способите на икономическите анализи, изследвания и прогнози Българската народна банка да следи за инфлацията, като се стреми в средносрочен план тя да е оптимално близка до тази, определена от Европейската централна банка. По отношение на втория приоритет – присъединяване към еврозоната, господин Каримански подчерта, че Националният план за въвеждане на еврото в България трябва да бъде актуализиран с оглед настоящата геополитическа и икономическа ситуация в страната. Освен това трябва да се проведе професионална дискусия за въвеждането на еврото, резултатите от която следва да бъдат ориентирани към широката общественост, за да може тя да прецени ползите и предизвикателствата от приемането на еврото. По отношение на третия приоритет – банков надзор и регулации. Според господин Каримански банковият надзор следва да извърши оценка на нуждите и разпределението на подходящи допълнителни надзорни ресурси, включително осигуряване на инструменти и управление на процеса по оценка на риска. Надзорните приоритети на БНБ са изцяло базирани на идентифициране на рисковете в банковия сектор. Според него от изключителна важност с оглед настоящата ситуация в страната е провеждането на навременно идентифициране на рисковете в банковия сектор и надграждане на устойчиви модели за управлението на банките. По отношение на четвъртия приоритет – оценка на рисковете за банковата система, господин Каримански отбеляза, че е категоризирал рисковете на вътрешни рискове за кредитните институции и на външни рискове за банковата система. Според него през следващите години кредитният риск ще бъде основното предизвикателство както пред банковия сектор, така и пред надзорния орган. Що се отнася до петия приоритет – платежна инфраструктура и дигитална трансформация, той подчерта, че стратегическите приоритети на БНБ следващите години ще са продиктувани от приетите „Стратегия за цифровизиране на финансовите услуги на Европейския съюз“ и „Стратегия на Европейския съюз за плащанията на дребно“. Той застъпи становището, че трябва да се създаде Координационен съвет в Българската народна банка, който да изгради интегритета и оперативната съвместимост между финансово-технологичните компании (финтех) и търговските банки. И на последно място, относно петия приоритет –институционално модернизиране и развитие на Българската народна банка, господин Каримански посочи, че от изключителна важност е да се създаде план за киберустойчивост, да се разшири изследователският капацитет на банката, за да може да се създаде „пясъчник“, в който да бъдат тествани отделните изследователски и научни проекти. В заключение той посочи, че в концепцията си се е постарал да изведе най-важните стратегически приоритети през следващите години, като ще направи всичко възможно да приложи подхода „култура и талант“ при запазването на консерватизма на Българската народна банка и постъпателното ѝ модернизиране. В хода на изслушването народните представители изразиха становища и поставиха въпроси към кандидатите за управител на Българската народна банка. В отговор на поставените към него от народните представители въпроси господин Любомир Каримански посочи, че ако бъде избран за управител на БНБ, ще настоява да бъде направен подробен анализ на ползите и предизвикателствата във връзка с приемането на еврото и този анализ ще бъде достъпен на широката общественост. Според него е редно Централната банка да бъде малко по-отворена към населението и бизнеса, тъй като в момента тя е много затворена и свръхконсервативна. Що се отнася до връщането на златните резерви от Англия в България, господин Каримански посочи, че не може еднозначно да отговори на този въпрос, тъй като е много важно преди това да се видят какви са клаузите в договорите, които България е сключила, и дали те съдържат доста сериозни неустойки и други наказателни клаузи. Освен това трябва да се провери дали има нарушения по тези договори, тъй като ползата от монетарното злато е то да бъде управлявано по подходящ начин, така че да носи приходи за Централната банка. Резултатите от тази проверка ще бъдат изложени в доклад до Народното събрание, тъй като според него към настоящия момент връзката гуверньор и парламент е много слаба. По отношение на въпроса дали би критикувал правителството, господин Каримански посочи, че не би си позволил да отправя директна критика към правителството, тъй като Централната банка е независима институция. Това, което би направил, е да изложи фактите такива, каквито са – и за инфлацията, и за икономическия растеж, като остави възможността на политическите партии и на обществеността да ползват тези резултати. Той не застъпва тезата, че Централната банка е тази, която трябва да си позволи да критикува правителството. Според него Централната банка е тази, която може чрез задълбочен анализ да представи данните на обществеността и да алармира обществеността, ако е налице нещо, което изключително много изкривява картината за икономическия просперитет на страната и за задълбочаващата се инфлация. В отговор на въпроса дали има изоставане от графика за присъединяване към еврото, господин Каримански отбеляза, че според него има изоставане с оглед на така качения на интернет страницата на БНБ Проект на план за приемане на еврото. Изоставането може да се дължи и на това, че имаше две служебни правителства, които нямаше как да свършат заложените дейности. Присъединяването на България е политически и икономически проект, като според него дали ще се присъединим на 1 януари 2024 г., зависи от икономическата ситуация и дали ще отговорим на всички онези критерии за присъединяване, или те ще бъдат дерогирани. Важен е и предстоящият доклад за конвергенция на Европейската централна банка. В момента в Европа инфлацията не е тази, която отговаря на Маастрихтските критерии. Дори държавите членки, които са в Еврозоната, не отговарят на тези критерии. Господин Каримански се изказа в подкрепа на това, че България се намира в Европейския банков съюз и че банковият надзор функционира в тясно сътрудничество с Европейската централна банка. По отношение на управлението на валутните резерви той заяви, че следва да бъде запазен консервативният дух по отношение на тях, като няма информация по какъв начин са управлявани през последните години. Според отчетите повече от 92% от валутните резерви са в евро към момента, което означава, че почти няма доходност от тях. По втория кръг от въпроси становището на господин Каримански е, че е изключително важно БНБ да продължи да бъде надежден фискален агент на правителството, като продължи да има сключен договор с Министерството на финансите. Приоритетните задачи в тази посока трябва да са развитието на организиран и прозрачен пазар на държавни ценни книжа, както и български дългови ценни книжа да бъдат допуснати като приемливо обезпечение при бъдещи операции с Европейската централна банка. По отношение на разбирането му за платежните услуги и платежните системи в страната и тяхното по-нататъшно развитие във връзка с присъединяването на България към еврозоната господин Каримански подчерта, че платежните системи в България са едни от най-сигурните и стабилни в момента. Според него единственото нещо, което трябва да се надгради, е по-голяма гъвкавост и по-адекватна реакция по отношение на една от платежните системи – БИСЕРА-БОРИКА, с оглед на новите платежни схеми в Европа. Той застъпи тезата, че смята да развива платежните системи и по отношение на СЕПА схемите, тъй като в България се ползва единствено СЕПА схемата, която е за кредитен превод, но не се ползва СЕПА директен дебит и СЕПА незабавни плащания. Що се отнася до надзорните приоритети на Европейската централна банка за 2022 – 2024 г., той очерта най-важните от тях, а именно: банките да излязат в добро състояние от ковид пандемията; преодоляването на структурните слабости чрез ефективно планиране и чрез ефективна стратегия за въвеждането на дигитализацията и справяне с нововъзникналите спешни екстремни рискове. Съгласно т. 6, от Раздел IV от процедурните правила господин Румен Гечев увери народните представители, че в голямата си част поставените въпроси от Българската финтех асоциация и от средствата за масово осведомяване в лицето на Mediapool.bg, Economic.bg и „Капитал“ се покриват от зададените вече такива от народните представители. На зададените им два въпроса от списъка с въпроси на посочените лица двамата кандидати отговориха задълбочено и изчерпателно. Комисията по бюджет и финанси прие, че кандидатите отговарят на законовите изисквания за заемане на длъжността управител на Българската народна банка. Натрупаният експертен, административен и управленски опит от предложените кандидати, както и придобитите от тях квалификации са положителни предпоставки за осъществяването на дейността на Българската народна банка. Въз основа на проведеното изслушване Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание при новите условия да разгледа и гласува предложената кандидатура на Любомир Антонов Каримански за управител на Българската народна банка по реда на Раздел V от процедурните правила, за което прилага към настоящия доклад Проект на решение за кандидата.“ Благодаря Ви.

#21 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Гечев. За две минути представяне на кандидатурата на господин Каримански – становище от вносител. Заповядайте, господин Йорданов.

#22 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, трябва да представя господин Каримански, но истината е, че няма абсолютно никакъв смисъл да Ви го представям, защото, първо, господин Гечев изчете достатъчно подробно биографията му. Второ, пред очите на цялото българско общество през последната тежка година господин Каримански беше основният движещ фактор държавата да има два бюджета в тежки времена. Тези, които бяха в предните два парламента, знаят при тупика, който се получи заради неразумни предложения в тази зала, как господин Каримански преправяше почти целия държавен бюджет, за да не направим някоя глупост тук, в Народното събрание, всички ние с необмислени предложения, и не е мигнал нито една секунда. Не знам дали някой от Вас може да си представи какво означава да преправиш целия огромен държавен бюджет в рамките на няколко часа, за да може ние на другия ден в залата да приемем бюджет?! По признание на министъра на финансите Асен Василев по време на работа по бюджета, защото тогава Асен Василев също беше финансов министър – вярно в служебния кабинет, господин Каримански е човекът, благодарение на когото тези неща се случиха, и работим изключително ефективно с него. Господин Каримански има опит в банковата сфера, не просто опит, той това работи. Не просто го работи, ами е бил в български и чуждестранни банки. Идва от, забравих точния цитат, но от Консорциума на люксембургските банки. Оттам дойде в България – оттам се върна, за да влезе в българския парламент. Мога много ехидно да сравня някои неща от неговата биография с други биографии – няма да го направя. Тук по-скоро въпросът, който стои пред тази зала, е основно пред колегите от коалицията, тъй като ние сме част от коалицията и тя все още не се е разпаднала – говоря за „Има такъв народ“, и в момента коалицията има представен кандидат за гуверньор на БНБ. Тук трябва да си зададете въпроса каква е Вашата отговорност, защото кандидатът е безспорен професионалист; кандидатът пред очите Ви е показал какво може; кандидатът е предложение на една от партиите на коалицията; кандидатът беше известен отдавна и по закон се избира от залата, което означава, че ако Вие подходите лековато, той може да бъде избран, или да не бъде избран и това ще зависи от гласовете на опозицията, а не от гласовете на управляващите. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Да, приключвам. След това никой не би трябвало да си позволява да казва с кои гласове е избран, ако Вие подходите лековато в момента. Благодаря.

#23 · speech

Председател Никола Минчев

Откривам дискусия по точката в дневния ред „Избор на управител на Българската народна банка“. Има ли желаещи за изказване? Заповядайте, госпожо Атанасова.

#24 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. След 27 дни процедури се стига до ключово гласуване в пленарната зала на единствения кандидат за гуверньор на БНБ на управляващата коалиция. Казвам единствения, защото другият прояви „държавническо мислене“ – цитирам, „сериозна грижа за държавата“ – цитирам, „показа лидерство“– цитирам, и се оттегли от тази надпревара. Сега за нас, а и мисля, че за цялата общественост има много въпроси, на които днес, уважаеми колеги, дължите отговор. Първият въпрос е по отношение на това, стана ли ясно кой и защо „притискаше“ – цитирам, кандидата за гуверньор господин Каримански да се откаже от тази надпревара в продължение на седмици. Кога господин Рашков и неговото МВР ще открият кой беше онзи заплашвач – румънски гражданин, който изпрати заплашителен есемес на господин Каримански? Как и защо господин Гюров взе това лидерско решение? Със заплаха ли, с есемес ли, с обещание за по-висок пост ли? Това са все въпроси. Следващ въпрос: как Вие цените морала, качествата, експертизата и възможностите на някого, който беше подкрепян от Вас многократно – в два или три парламента, за председател на Бюджетната комисия? Как точно? Как точно гласувате за господин Каримански да е председател на Бюджетната комисия, да изнесе, по думите на господин Йорданов, два много тежки бюджета, да не спи, за да може тези бюджети да влязат в пленарната зала и да се разгледат и да оправи всичките Ви бакии, защото нямате понятие и от това – как се прави държавен бюджет, а изведнъж той не покрива летвата Ви за нулева толерантност към корупцията, защото, пак цитирам, „има данни, че той няма достатъчно морални качества на висота, каквито се изискват за гуверньор на БНБ“? Преди малко говорих за разкаянието и извинението. Най малко сега очаквам, уважаема управляваща коалиция, да се извините на двама човека в тази зала – единият е господин Гюров. Извинете му се, че Вие позволихте Вашият колега, председателят на най-голямата парламентарна група в Четиридесет и седмото народно събрание, да бъде унижаван, първо, защото 20 дни в първата процедура не се сетихте за неговата блестяща кандидатура. Не се сетихте и не го номинирахте. Второ, защото седем дни убеждавахте обществеността по време на срока на втората номинация и процедура, че това е най подходящият кандидат – брилянтен, брилянтен, с добро образование, макар че не беше установено до последно как и къде е придобито и с каква магистърска степен. Вторият човек, на когото трябва да се извините, е господин Каримански – председателя на Бюджетната Ви комисия, управляващо мнозинство, защото си позволихте през всичките тези 27 дни да направите същото. Първо 20 дни не го номинирахте в първата процедура. Второ, през седемте дни на втората процедура изляхте, в пряк смисъл, помия върху неговата кандидатура. Сега какво предстои, уважаеми колеги? Трети въпрос: това ще бъде върховна демонстрация на това как коалицията не може да вземе нито едно решение. Че не може да вземе решение по ежедневните въпроси, които стоят пред Вас, това е ясно на всички. Че не може да намерите решение на кризите, това е ясно на всички. Че си служите единствено и само със слогани за политическа пропаганда, а резултатите са нула, това е ясно на всички. Става обаче кристално ясно, уважаеми колеги, и нещо друго – коалицията Ви е пред разпад. Тя дори е пред саморазпад. Не можете да вземете решение по отношение на парите за пътища – три пъти гласувано, вчера го доказахте. И снощи в 1,00 ч. през нощта, окрилени от познанието на парламентарния Правилник, премиерът и началникът на неговия кабинет заявили, че днес отново ще внесат същото решение, без изобщо да познават парламентарната процедура и Правилника на Народното събрание – че това е невъзможно.

#26 · speech

Десислава Атанасова

По темата. Сега какво да очакваме, колеги? Какво? Ново решение на тази криза ли? Извинение ли? Оттегляне на тази номинация ли? Това, което аз най-много очаквам от Вас, уважаема „Продължаваща Промяна“, е поне да излезете на тази трибуна и да заявите, че всичко това, което през всичките 27 дни и повече изговорихте по най-различни поводи и през най-различни медии, а не само тук в парламента и от парламентарната трибуна, е едно-единствено нещо – търговия. Това правихте Вие – търгувахте! Парите за пътища срещу поста гуверньор на БНБ! Излезте, кажете го, обществото ще Ви разбере – сложна коалиция, без идеология, без програма, без възможност да управлява, без възможност да взема решения. Но кажете нещо, защото отговорите, които трябва да давате, са необходими на обществото всеки ден. И оттук нататък, а и много преди това – вече 100 дни, отговорите ги дължите Вие. Очаквам засегнатите в моето изказване лица също да вземат думата. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#28 · speech

Кирил Симеонов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, аз няма да Ви отнема много от времето. Искам да изразя подкрепата си за господин Каримански, защото, както и господин Йорданов каза, аз бях и в Четиридесет и петото, и в Четиридесет и шестото народно събрание и видях той каква работа свърши. Имах възможност да го опозная по-добре и за мен той е безспорен професионалист, и най-важното, за мен той е човек с главно „Ч“, защото съм го видял лично и затова го подкрепям. Поздравявам го за това, че устоя на, цитирам госпожа Атанасова, наистина „помията“, която се изля върху него, а да устоиш на това, се изисква мъжество. Няма да кажа нищо лошо за другия кандидат – мисля, че не е редно. Просто исках да поздравя Любомир Каримански и да му пожелая успех. Това е. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН.)

#30 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господни Председател, днес е изключително важен ден, в който всяка една от политическите партии в този парламент трябва да има ясна, точна и категорична позиция. Не да се крие, не да излиза от залата, не да седи в залата и да не гласува. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ от първия ден, в който сме в този парламент, имаме ясни и точни послания, които спазваме пред нашите избиратели, послания, от които не сме отстъпвали. В момента сме в процедура за избиране на една от най-важните позиции в нашата държава – управител на Българската народна банка, и тук идва големият проблем. От няколко години всички политически партии, включително и шест партии в този парламент, засвидетелстват своята евро-атлантическа преданост, както се обявяват либералите от „Демократична България“, че това е единственият ценностен избор пред България – влизане в еврозоната и въвеждане на еврото в България. При положение че България въведе еврото и влезе в еврозоната, позицията на гуверньор на БНБ става почти излишна. Той просто ще изпълнява ясни и точни решения, взети от Европейската централна банка и всички други държави в еврозоната. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ сме категорично против влизането в еврозоната и въвеждането на еврото. Обаче в момента имахме двама кандидати на управляващата коалиция, единият с безспорни качества и професионализъм в областта на банкерството, какъвто в момента само той остана, и другият с качества, които са в съвсем друга насока. Единият оттеглен, другият е на дневен ред да го подкрепим или не. Това, което е определящо в нашия избор за ВЪЗРАЖДАНЕ, е от два основни постулата: какво е отношението на човека, който ще поеме Българската народна банка при влизане и дали въобще трябва да влиза България в еврозоната и какво е отношението на управителя на Българската народна банка към факта, че две трети от българския златен резерв се държи в частна банка в Англия, което е равносилно на всичко друго, но не и на държавническо отношение. Факт е, че много държави, които станаха неудобни за световните хегемони, в един момент техните златни резерви бяха блокирани в чуждестранните банки и им беше заявено, че няма да имат злато, докато не изберат правителства, които са угодни на САЩ, на Световната банка, на Европейската банка, на която и да е друга институция. При положение че в момента и двамата кандидати, които бяха доскоро, а сега е само един, не изявиха ясна и точна позиция дали са за връщането на българския златен резерв в България, ние нямаме ясен и точен показател, в който както господин Гюров, който оттегли кандидатурата си, така и господин Каримански, който заяви, че ще провери договорите, ще види какво, как седи, дали ще плащаме неустойки, но така или иначе не беше заявено ясно и точно, че ако стане управител, той ще разпише златото на България да се върне тук, защото живеем в изключително динамични времена, в които военни действия има само на няколкостотин километра от България. Живеем във времена, в които от тази трибуна преди половин час лицето Христо Иванов заяви, че България при изборите ще се управлява от Путин. Така че би трябвало следващият управител на БНБ да върне златото в България. Това не го чухме на изслушванията, които бяха в Комисията по финанси, и не е нормално за нас от ВЪЗРАЖДАНЕ. Другото и основно, което става ясно от всички изслушвания, които са декларирани от партиите, които издигнаха двамата кандидати, а сега само един, незнайно защо – в крайна сметка влизането в еврозоната и въвеждането на еврото в България не е просто да смени едни хартийки с други хартийки. Това е цялостна политика и отказване от суверенитет, защото, влизайки в еврозоната, управителят на БНБ и цялото ръководство на БНБ спира да има независимост, спира да тежи неговата дума при определяне на каквато и да било политика, касаеща българската фискална и монетарна политика. Това нещо за нас от ВЪЗРАЖДАНЕ е недопустимо. Недопустимо е шест от седем партии в този парламент ясно и категорично да застават и да четат декларации от тази трибуна, че ние трябва да сме в еврозоната, трябва да го въведем и трябва да пристъпваме към Плана за въвеждане на еврото от 1 януари 2024 г. Ясно и точно на изслушванията в Комисията по финанси, когато поставих въпроса защо досегашният управител на БНБ не е направил основното си задължение за влизане в еврозоната – ясен и точен, безпристрастен анализ от всички специалисти от БНБ какви са ползите, минусите, рисковете пред българската държава, пред българската икономика, пред бизнеса с влизането в еврозоната – няма такъв анализ. Това е бягство от отговорност и е било използвано от всички правителства на ГЕРБ през годините, за да ни вкара в така наречената чакалня на еврозоната, защото ние и към момента нямаме такъв анализ. Многократно питахме управителя на БНБ с официални писма, и по-точно два пъти ни беше казано – анализ няма. И от тази трибуна питам: какво ще правим ние с влизане в еврозоната, като нямаме ясен и точен анализ трябва ли, или не трябва да влизаме в еврозоната? Защото при един такъв анализ можеше сега да е ясно и точно и на господин Каримански да му е начертан пътят и да се каже: БНБ е решила, по-скоро е анализирала и е казала, че всички минуси са много повече от плюсовете в еврозоната. Господин Каримански единствено пое ангажимент, че ще направи и ще възложи да се направи анализ, ако бъде избран. За нас от ВЪЗРАЖДАНЕ е важно политическата сила, която издига кандидати, важно е политиките, които ще се защитават. В случая е важно, че политическата сила, която издига господин Каримански, е ясно и точно проевропейска и пронатовска, всичко друго, но не пробългарски настроена по отношение на фискалната ни и монетарна независимост. Няма как да се съгласим да подкрепим кандидат, който политическа сила, която го издига, ясно и точно ще работи за въвеждане на еврото в България. Ние нямаме възможност да излъжем нашите избиратели, хората, които са ни гласували доверие, при положение че смятаме, че България не може да избира и по-скоро българският парламент няма право да избира дали да въвежда България в еврозоната, да въвежда евро, без да се е допитал до българския народ. Крайно време е българският народ да бъде попитан иска, или не иска да влиза в еврозоната, и то след като БНБ направи нужния анализ. Анализ, който е в основата на всичко, дали да влизаме или не. И когато българският народ се произнесе, управителят на БНБ да излезе тук и да каже: това е волята на българския народ и аз ще съблюдавам нейното спазване. До този момент българският народ не е бил питан нито дали да влиза в еврозоната, нито дали да влиза в Европейския съюз, нито дали да влиза в НАТО. Ние смятаме, че за тези основни неща това е задължително, абсолютно задължително. И съвсем в скоро време, когато конфигурацията в парламента се промени, да променим законодателството и тези референдуми да станат възможни, защото в момента са невъзможни. Именно заради това ще е ясна и точна нашата позиция на предстоящото гласуване. Не можем да разберем партии, които ще се скрият, няма да гласуват, няма да присъстват тук, защото така лъжат своите избиратели. ВЪЗРАЖДАНЕ изпълнява своите ангажименти към хората, които са ни гласували доверие. Ние от първия ден сме поели ясни и точни ангажименти по отношение на еврозоната. Двамата кандидати за гуверньор на БНБ – и сега единият, който остана в крайна сметка, по никакъв начин не казаха, че те лично имат обструкции към това ние да сме част от еврозоната. Именно заради това ние не можем да си позволим да подкрепим сегашния кандидат. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#32 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Ганев, пропуснахте да кажете нещо много важно, а това е, че ВЪЗРАЖДАНЕ събрахме 221 хиляди подписа на български граждани, които искат да има референдум относно влизането на България в еврозоната и приемането на еврото. Нещо, което, забележете, всички тук кълнящи се в демокрацията, като започнем от неолибералите от „Демократична България“ и свършим с уж новите пребоядисани демократи от БСП, категорично отказват. На практика ние имаме един скрит, прикрит и тих атентат срещу демокрацията. Защо? Защото всички партии в настоящия парламент, освен ВЪЗРАЖДАНЕ, дебело подчертавам, не желаят да има референдум, тоест не желаят да има демокрация и българският народ да се произнесе дали еврото да бъде прието. Нещо, което ние смятаме, че е редно, защото за каква демокрация говорим, когато имаме шест партии, които просто казват, че трябва да въведем еврото, дори без да излагат достатъчно мотиви, без да се чува различно мнение, без да има обществена дискусия и както всички добре знаем, просто това е залегнало в програмите на бъдещите управители на БНБ и дотам – абсолютно никакви мотиви, това е недопустимо. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще се борим за това да има референдум дали България да приеме еврото. Благодаря Ви.

#33 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Георгиев. Има ли втора реплика към Цончо Ганев? Няма. Заповядайте за дуплика, господин Ганев.

#34 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, наистина пропуснахме момента, в който преди няколко години ние от ВЪЗРАЖДАНЕ събрахме над 220 хиляди подписа за свикване на референдум – недостатъчно по сегашното законодателство. Влизането в еврозоната е една от изключително тежките теми в нашето общество. Тема, която две години не беше коментирана заради ковид криза, заради зелен сертификат, заради всичко друго, с което се занимавахме безплодно дори и в този парламент месеци наред, но тема, която е важна, и то зависи от българския парламент. Към момента обсъждаме кандидатура за гуверньор на БНБ. Тема, за която ние от ВЪЗРАЖДАНЕ очаквахме да има ясна и точна позиция от управителя, който ще се избира в случая. Не е нормално да си цял живот в реалния бизнес – малко хора тук сме били в реалния бизнес, много хора са били цял живот партийни служители или са служили по най-различни ведомства, но не е нормално, когато цял живот си работил в реалния бизнес или си бил в банковия сектор, виждайки за какво става дума, влизайки в еврозоната, и за какъв суверенитет може да става дума да си за влизане в еврозоната. Именно заради това очаквахме всички кандидати – бяха двама, в момента е само един, но очаквахме да има ясна и категорична позиция. Така или иначе управителят на БНБ няма да реши ние да влизаме, или да не влизаме в еврозоната, дали да бъде прекратено това безумие, но беше ясно да има позиция, която щеше да покаже дали този човек щеше да отстоява интересите на България без значение какви са политическите конюнктурни ситуации, в който и да е било момент. В случая ние това нещо не го видяхме – да, професионалните качества на господин Каримански са безспорни. За нас той има изключително големите плюсове в това отношение, но ние не можем да приемем отношението към еврозоната и златото. Не може българският златен резерв да седи в частна английска банка, не може! Не може в тези турбулентни времена ние да продължим да си крием главата в пясъка и да казваме, че не трябва да си приберем златото. Никакви договори не са важни и в случая – дали ще плащаме неустойки. Договори се развалят, плащат се неустойки и си прибираме златото в България, при положение че има война само на няколкостотин километра от нашата държава. Затова тези позиции и тези послания са изключително важни и трябваше да има и други кандидати и е необяснимо защо другият кандидат беше оттеглен, аз така и не разбрах защо. Защото, ако господин Каримански имаше доблестта да застане с името си, другият кандидат не застана – оттегли се, защото сега трябваше да дебатираме неговите отговори, които са още по настроени за еврозоната, който категорично отказа да отговаря на въпроса за златото. Благодаря.

#36 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Всички ние сме тук не за да изразяваме желанията си, да чертаем някакъв наш свят, който да смятаме, че е най добрият от всички. Ние сме тук, за да отчитаме фактите. Днес имаме факт, че се предлага една процедура за избор на гуверньор на Българската народна банка – важна позиция, като концепцията на управляващото мнозинство беше в началото да предложи две политически кандидатури. Едната на „Продължаваме Промяната“, другата на „Има такъв народ“. Изначално смятахме, че по принцип това не е правилната концепция. Правилната концепция беше да се предложи неполитическа фигура за тази неполитическа позиция и тази фигура, така както стана 2014 г., да получи едно консенсусно мнозинство и политическа подкрепа, разбира се, за това да води Българската народна банка през едни безспорно много сложни времена. Това не се случи. Случи се следното. Първо, господин Каримански беше атакуван остро директно от политически фигури от „Продължаваме Промяната“, и то в лицето на лидерите на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков и Асен Василев. И то атакуван на морална почва, на ниво репутация, на ниво почтеност. Разбира се, всяка такава атака по принцип е спекулативна. Ние го знаем от наш опит. В тази част на залата може да видите редица хора, които през годините са били остро атакувани спекулативно. Били са наричани престъпници и какво ли не, даже далеч по тежки обиди, отколкото бяха отправени към господин Каримански. Впрочем от същите среди и същите хора, които атакуваха и господин Каримански. Както виждате, и колегата преди мен, господин Ганев, и той, и ние няма да си позволим обиди към нито един от кандидатите, въпреки че единият вече се и отказа. Няма да си позволим да обидим никого, но ще си позволим да разглеждаме днешната процедура политически, от политическа позиция, защото така ни се предлага, такава е концепцията. Първото нещо, което ще Ви кажа, е, че дори господин Гюров да беше останал като кандидат, ние при никакви обстоятелства не бихме подкрепили неговата кандидатура. Не защото смятаме, че господин Гюров е непочтен, некомпетентен и така нататък. Просто защото той е предложение на „Продължаваме Промяната“. Ние имаме политическа позиция да не подкрепяме „Продължаваме Промяната“ и мисля, че аргументите за това са съвсем ясни. Само преди месец нашият лидер беше арестуван по поръчка на министър-председателя Кирил Петков. Оттам нататък нашият диалог с „Продължаваме Промяната“ е приключил. И когато ни се предлага политическа кандидатура от „Продължаваме Промяната“, а няма по-политическа кандидатура от тази на председателя на парламентарната група, няма как да подкрепим тази кандидатура. Дори и вчера бяхме наричани престъпници от представители на тази политическа сила. Докато го правите, просто няма нужда да говорим. Вторият вариант, за който ни призовават дори и журналисти, а и колеги от управляващото мнозинство, които по коридорите разговарят с нас, е да провалим процедурата, която те организираха. Това ми се струва също абсурдно – отваряш процедура, вдигаш кандидати, след което започваш да работиш тази процедура да се провали. И това втори път, защото това е втората процедура. (Реплика от народния представител Георги Свиленски.)

#38 · speech

Тома Биков

Аз се опитвам да обясня каква е ситуацията, която сте предизвикали Вие, не ние. Дайте сега да провалим и тази процедура, да направим трета. Сега, колеги, кое досега направихте като хората, та третата процедура да я направите като хората и тя да е по-различна от първите две? На първата процедура не издигнахте нито един кандидат. На втората издигнахте двама кандидати и влязохте в остра конфронтация. Между другото, вкарахте в тази схема на пазарлък и пътищата, които вчера до 24,00 ч. тук гледахме и накрая не можахме да вземем решение. И тук има още един въпрос, пак политически: готова ли е нашата парламентарна група да предостави регулацията на целия финансов поток на човек като Асен Василев? Нашият отговор е категорично не. Не можем да направим това! Господин Асен Василев овладя Фонда на фондовете. Той е освен министър на финансите и министър на еврофондовете. Целият паричен поток в държавата минава през него, очевидно и той се пазари, между другото, за 50-те процента за пътища и поставя процентите, и сега ние трябва да му дадем възможност да следи и транзакциите на парите, които той отпуска. От тази гледна точка моето лично мнение, въпреки че при други обстоятелства не бих подкрепял господин Каримански, защото той е част от управляващото мнозинство и защото неговата партия – не, представители на неговата партия са си позволявали да обиждат тежко нашата парламентарна група, включително да я наричат мафиотска структура – но само за да се спази балансът и да не се даде възможност на Асен Василев да овладее и тази структура, бих подкрепил господин Каримански, господин Ченчев. (Реплика от народния представител Иван Ченчев.) Вие го подкрепихте за председател на Бюджетната комисия, не ние. Ако Вие имате някакви съмнения по отношение на господин Каримански, станете и кажете тук, а не ми ги казвайте от място. Защото мълчите и не взимате думата нито един от Вашата партия.

#40 · speech

Тома Биков

Не, защото ме репликират от залата.

#42 · speech

Тома Биков

Ако ще ме атакувате за това, че Ви казвам каква е нашата политическа логика в една политическа ситуация, предизвикана от Вас, не мисля, че това е повод за атака. Вие ни поставяте в положението да стоят всички да гледат нас какво ще решим за БНБ. Нормалното беше да го решите Вие и да си носите отговорността за това. Ако оставим всичко в ръцете на господин Асен Василев, не мисля, че имаме някакви гаранции за каквото и да било да се случва в тази държава, освен честните очи на господин Василев, които ни уверяват, че са почтени. Нито едно друго доказателство нямам за почтеността на господин Василев до момента. Съжалявам, че се стига до тази процедура. Това е политически факт. Той трябва да бъде отчетен. На него трябва да бъде реагирано и ние ще реагираме така, както смятаме за добре. И никой не е в позиция – нито в морална, нито в политическа, да ни казва какво да правим и как да го правим. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ СДС.)

#43 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Биков. Има ли реплики към Тома Биков? Няма. Костадин Костадинов за изказване.

#44 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, тук на няколко пъти беше поставен един изключително важен въпрос, на който искам още веднъж да обърна внимание, и то е въпросът за бъдещето на българския лев, дотолкова, доколкото то е пряко обвързано с избора на управител на БНБ. БНБ е една от 12-те най-стари подобни банкови институции в света. Дванадесетте! Същевременно българският лев е в първите 20 валути в света както по стабилност, така и по възраст, защото с ликвидацията на повечето от старите европейски валути в Европа, с приемането на еврото броят на суверенните валути, които съществуват от повече от век или век и половина, не е чак толкова голям. В момента българският лев ползва абсолютно всички плюсове на еврото, без да ползва неговите минуси заради Валутния борд. И в тази ситуация, в която се намира, той е една от най-стабилните валути в света. Още веднъж искам да го кажа, да се чуе тук от тази трибуна. Ние обаче виждаме как действително и единият, и доскоро другият кандидат за управител на БНБ не поставят под съмнение членството на България в еврозоната – нещо, което ние няма как да подкрепим в никакъв случай. И трябва да припомним, между другото, че в исторически план българският лев е една от много малкото валути в света, които са били със златен стандарт, и то неведнъж, а два пъти в своята история. Да припомним, че включително и до 1989 г. българската валута беше вързана със златото. Към настоящия момент изборът за управител на БНБ е колкото политически, толкова и финансов, само че тук надделяват политическите аргументи, както се вижда, защото се говори за това какъв е балансът, говореше се за това кой кого ще подкрепи, дали някой ще се регистрира в залата, за да падне кворумът, и така нататък, и така нататък – добре известни процедурни хватки. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ имаме принципна позиция, и тя е ясна и категорична. За нас не са важни личностите. Абстрахираме се от техните личностни качества. Аз съм уверен, че и единият, и другият доскоро кандидат имат необходимите качества, за да бъдат номинирани и да отговарят на условията за тази висока позиция, която искат да заемат. Но нас преди всичко ни интересува политиката, която те трябва да спазват и да водят. От тази гледна точка бихме подкрепили всеки един независимо от коя политическа сила е, защото така изисква българският национален интерес, ако той счита, че финансовата независимост на страната ни трябва да бъде защитена. Независимо от коя партия е, пак повтарям още веднъж, дебело подчертавам. Ние можеше да подкрепим и единия, и другия кандидат, ако те заявяваха подобни позиции. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Само че няма да го направим, защото не търсим политически облаги, не търсим позиции, не търсим постове, не търсим пари от участието си във властта, а търсим реализация на българския национален интерес, търсим защита на българската остатъчна независимост, защото единственото, което ни е останало в момента от нашата независимост, е фискалната. Нито имаме военна, нито имаме политическа, нито имаме икономическа. Ако загубим и лева, ако загубим собствената си валута, губим всичко и тогава, между другото, ще загубим и смисъла от съществуването на БНБ.

#46 · speech

Костадин Костадинов

Да, благодаря, приключвам. Просто ще има един човек и хората около него в Управителния съвет, които ще получават едни изключително високи заплати – нищо повече. Тази институция ще се изпразни от съдържание. Това дебело трябва да се подчертае още веднъж, да се знае. Не от Вас тук, защото съм сигурен, че всички Вие много добре го знаете и го разбирате, друг е въпросът дали всички се интересуват от това, а българските граждани да са наясно. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#48 · speech

Пламен Абровски

ИТН

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Костадинов, страхотна лексика, но нищо повече. Не мога да разбера защо обвързваме избора на гуверньор на БНБ с еврото и лева, при положение че Вие много добре знаете, че решението дали да се присъединим към еврозоната или не е политическо решение, което ще бъде взето тук в тази зала.

#49 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Абровски. Има ли други реплики към Костадин Костадинов? Няма. За дуплика, господин Костадинов, заповядайте.

#50 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви за тази реплика, господин Абровски. Давате ми възможност да припомня нещо, с което много се спекулира, и то е следното. Първо, говори се, че България вече е поела ангажимент за приемане на еврото с подписването на Договора за членството в Европейския съюз, което не е така, защото там няма фиксирана дата и защото Договорът от Маастрихт не ни задължава за това нещо. На второ място, да, въпросът е политически – единствено и само политически, защото еврото е политически проект, в който печелят общо взето една или максимум две държави в Европейския съюз, всички останали са на повече или по-малко загуба. Ако трябваше да си гледат своите собствени интереси, французите примерно никога не биха приели еврото, но те го приеха заради това, че това е политически проект. И тъй като говорим за политически решения, Вие сте прав, решението трябва да се вземе тук. Ние през цялото време говорим за това, че позицията на управителя – между другото, да използваме българската дума управител, защото гуверньор в българския език не съществува – управителят на БНБ трябва да е човекът, който да е най-върлият защитник на българската финансова независимост. Той е този, който трябва да отстоява българския лев, той е този, който трябва да иска неговото затвърждаване дори. С оглед на в момента изключително турбулентната икономическа ситуация в света той би могъл да се превърне в една от валутите репери на световната икономика, колкото и да звучи невероятно това нещо. Просто защото в момента сме с Валутен борд, който ни привързва към еврото, което ни позволява да ползваме плюсовете от това, че има еврозона, без да ползваме нито един от минусите. Ние се намираме в уникално изгодна ситуация – по стечение на обстоятелствата, разбира се, не заради българския политически елит. Другото нещо, което искам да кажа, защото не беше казано, е, че ако се премахне Валутният борд, в един момент българското правителство, при чийто мандат ще стане това нещо, ще се сдобие с няколко десетки милиарда – над 40 милиарда, които в момента са буферът на Валутния борд – 40 млрд. лв., ей така, свободни за крадене, извинявайте, за харчене щях да кажа. Така че от тази гледна точка въпросът за позицията на управителя на БНБ е изключително важен, той е жизненоважен. Той касае бъдещето на българския народ като цяло и няма как да избягаме от този въпрос. Преди малко беше казано от Цончо Ганев: няма анализ, направен от БНБ в момента, за това какви са ползите и какви са щетите от евентуалното членство на България в еврозоната, което е задължително. А миналата година юли месец, когато Асен Василев беше финансов министър все още в служебното правителство, той разписа План за въвеждане на еврото от 1 януари 2024 г., по който се работи в момента, тоест ние нямаме анализ на БНБ, не знаем какви ще са щетите и ползите, но вече работим. Ние не сме вече в социалистическата планова икономика и да изпълняваме петилетката за четири години. Още повече че, пак казвам, никой не ни задължава да влезем в еврозоната. Това би могло да бъде само и единствено суверено решение на българския народ, но само и единствено след референдум – задължително. Казвали сме го много пъти и пак ще го подчертаем: всяко едно решение, което касае не просто следващите няколко години от мандата на правителството или Народното събрание, а касае бъдещето на следващите български поколения – трябва да бъде подлагано на референдум. Така правят демократичните държави. Благодаря.

#51 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Костадинов. За изказване е записан Александър Ненков. Заповядайте, господин Ненков. Господин Митев, за изказване ли?

#52 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, сега сигурно в друга ситуация на нашата парламентарна група щеше да е много забавно, така да се каже, да Ви гледаме сеира – и вчера, и днес, за това как по всяко едно решение, което е съществено, Вие се бламирате помежду си, как се обвинявате в непочтеност един друг кандидат, но всъщност истината е, че хич не е смешно, хич не е смешно, ами напротив – много е тъжно. Аз не искам да се спирам върху качествата на двамата кандидати, не ми е работа, сигурно и двамата имат достатъчно достойнства и не мога да кажа лошо за нито един от двамата. Лош знак е начинът, по който всичко това се случва. То е обвързано, разбира се, и с вчерашния ден, затова че обърнахте парламента малко на битпазар, а пък изборът на гуверньор на БНБ се превърна като все едно ще избираме човек, който ще оглавява пазара примерно „Кирков“. А това всъщност, колеги, е може би – поне в моята кратка политическа история не си спомням да има друга институция, която да е била по-консервативна, и институция, която никога не е била във фокуса на общественото внимание, с едно изключение, когато фалира Корпоративна търговска банка. И неслучайно – неслучайно редица правителства са водили една и съща почти политика, неслучайно са пазили БНБ, и така трябва да бъде. Ние тук може да се изядем, но БНБ трябва да бъде една солидна институция, необвързана по никакъв начин политически. Сега ще Ви кажа това обаче, което мен най-много ме притеснява. В шаха има един термин цунгцванг. Не знам какво ще стане на гласуването, но искам да се замислите върху следното. Ако ние днес подкрепим, мнозинството подкрепи кандидатурата на господин Каримански въпреки желанието на неговите коалиционни партньори, той ще стане гуверньор на Българската народна банка, но той ще бъде и неговата парламентарна група ще бъде в продължаващ конфликт с министъра на финансите. Когато говорим за присъединяване към еврозоната, нали разбирате, че няма как да се случи всичко това, ако няма добър синхрон между Българската народна банка и между правителството – едно без друго не може. Хайде сега си представете гуверньорът на Българската народна банка в конфликт с министъра на финансите и с голяма част от неговите коалиционни партньори и си представете ние как точно ще влезем в еврозоната? Ами, ние няма да влезем. Ако обаче пък не го подкрепим и господин Каримански остане председател на Бюджетна комисия, идва следващата голяма спънка и това е актуализацията на държавния бюджет, където също господин Каримански, естествено, обиден от това, че неговите коалиционни партньори не са го подкрепили, ще трябва всъщност да прави бюджета, който Асен Василев ще подготви. И сега разбирате ли къде е огромният проблем за държавата? Най-тъжното, колеги, е, че … даже онзиден Световната банка излезе със своя доклад, където каза, че България е скъсала с водената последните 20 години – не по времето на ГЕРБ, последните 20 години фискална дисциплина и умереност, когато става въпрос за публичните финанси, и че България е скъсала с този вид политика. Ето това е тъжното. Искам да си дадете ясна сметка, че не знам какво ще стане, но все повече държавата започва да колабира. Все повече финансите на държавата изтъняват. И знаете ли, ще дойде сигурно и момент, в който досега всички искахте власт, но ще дойде един момент, в който няма кой да я иска тази власт, защото тежко и горко на следващото правителство, което трябва да се справи с всички тези кризи, които – помните ли, ние Ви предупреждавахме, че от политическа криза ще дойде моментът, когато тя ще стане финансова, и този проблем наистина е надвиснал в момента и Вие като управляващо мнозинство, аз не знам дали вече сте и коалиция, но сте партии, които управлявате, ако Вие не разберете силата на тази отговорност, която е надвиснала над Вашите плещи, и не се вземете в ръце, не започвате наистина да си говорите, да предприемате важни действия, да решавате важни въпроси – хубави, лоши, времето ще ги оцени, но поне, дето се вика, отстрани да изглежда, че това правителство е солидно. Ами то не изглежда така. Може ли, колеги, пътищата и животът на българските граждани да зависят от това дали БНБ ще бъде оглавявана от кандидата на „Има такъв народ“ или на „Продължаваме Промяната“? Ами не, колеги, не е нормално! С цялата си отговорност и добронамереност се опитвам да Ви обърна внимание малко да се замислите, говорим съвсем умерено, без излишна такава политизация на темата. Топката е във Вашите ръце, Вие си преценете. Благодаря Ви.

#54 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Ненков, вземам процедура по реплика – трудна Ви е задачата наистина – и на Вас, и на господин Биков, и на госпожа Атанасова – 20 минути – 10 минути декларация и 10 минути изказване. Да, трудно е. Няма как да обясните защо ще подкрепите кандидата на управляващата коалиция. Трудно е. Това беше ясно отпреди 27 дни, госпожо Атанасова, когато започнаха процедурите, когато процедурите влязоха в тази пленарна зала. Всички ние помним с какво мнозинство влезе първия път, втория път, третия път. Всички ние казвахме на медиите и всеки от нас, който е давал интервюта, нека да си върне какво е говорил, че кандидатът за БНБ ще бъде избран с Вашите гласове. Вашият премиер – бивш, и председател на партия, между другото, го отрече. Вие сега ще гласувате против неговата воля, публично заявена, и може би през тази нощ променена. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не знам, не ми е работа. Ваша работа е как ще гласувате, но важното, което трябва да направите според мен, ако подкрепите господин Каримански – моите уважения, господин Каримански – и като експерт, специалист, политик – аз съм си казал мнението и той го знае. Ако подкрепите Вие – Вашата парламентарна група, трябва да излезете и да кажете от тая трибуна на цената на какво го правите, защото (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), защото правилно се сърдите на колегите от Промяната, които са Ви обиждали, но не по-малко сме Ви обиждали може би и ние, за което, ако съм засегнал някого, се извинявам, не по-малко са Ви обиждали и колегите от „Продължаваме Промяната“. Нали така? Джипко-бибитко не е моя реплика. Сега Вие ще подкрепите кандидата на парламентарната група, която Ви нарече Джипко-бибитко. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Това трябва да го обяснявате на Вашите избиратели, защото няма само да искате извинение от едни политически субекти и да подкрепяте други. Така че, уважаеми господин Ненков, напълно Ви съчувствам в ролята, която трябва да изпълните и изпълнихте. То го въртяхте господин Каримански през Бюджетна комисия, през БНБ, през взаимоотношенията между министър и гуверньор, между министър и Бюджетна комисия. Не бе, излезте и кажете: подкрепяме господин Каримански, защото: първо, второ, трето, пето. Разбрахме се за първо, второ, трето, пето и ще бъдете разбрани, иначе ще продължи да се говори в тази зала и в държавата за някакви други договорки, извън официалните.

#58 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Ненков, моята реплика е към Вас. По отношение на термина от шахмата, който използвахте, аз бих Ви допълнил с още един друг термин, той е цайтнот – нямат време, нямат време. Неудобна и безпрецедентна е ситуацията, в която се постави сегашното управление. Лошото е, че сегашното управление и Министерският съвет изтикаха и този проблем на управлението да се решава в пленарната зала и понеже виждаме, че не може да се реши от управляващите, управляващите много удобно прехвърлят и този управленски проблем, това управленско решение и тази политическа отговорност, която трябва да се вземе, пак на парламента и в лицето на опозицията. Господин Ненков, на мен ще ми бъде интересно, Вие не сте ли си задавали въпроса: щом колегите от „Продължаваме Промяната“ бяха А отборът на България, те може би смятат другите кандидати за В, С, D отбори и така нататък от управляващата коалиция. Тук Ви направи реплика и колегата Свиленски, който също може би за Вас представлява интерес, защо тяхната политическа партия не излъчи кандидатура, имаха два пъти възможност. Явно на път е да се провали трети път процедурата по избор на гуверньор на БНБ. За съжаление, този избор не трябваше да е толкова политически, най-малкото пък да е в ръцете на опозицията, както ни упрекват. Упрекват ли ни за собствената си некадърност и неразбирателство, невъзможност за вземане на политически решения и отговорност? Моите уважения към двамата кандидати, които бяха излъчени, но те под една или друга форма, особено господин Гюров за мен беше използван от „Продължаваме Промяната“. Тук е хубаво да си зададете въпроси и ако можете, да ми отговорите. Аз съм си задал за себе си този въпрос: щом две от формациите в управлението излъчиха двама кандидати, те са явно А и В отборът на управлението, защо, господин Свиленски, като председател на групата, БСП не излъчиха кандидат? Защо колегите от най-дясната част на залата и към господин Христо Иванов също мога да се обърна: защо те не излъчиха свои кандидати? Нямат ли подготвени кадри? Благодаря Ви.

#60 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, господин Свиленски, да, нищо не сте разбрали от моето изказване, за съжаление – за съжаление. Сега говорите за съчувствие, аз не знам дали на Вас съчувствам за този пазар, на който обърнахте парламента, но май като че ли по-скоро съчувствам на българските граждани, защото, господин Свиленски, все по-малко ще са Ви думите в устата и аргументите, с които ще излизате на тази трибуна и ще защитавате Вашата политическа неспособност да вземете каквото и да било решение. Това е, за съжаление, факт. Вие казахте много хубави думи за господин Каримански, след това пък казахте: той на каква цена? Какво означава на каква цена? Господин Свиленски, Вие на каква цена уйдисвате на акъла на господин Василев? Вие на каква цена? Ние сме опозиция, ние нищо не можем да предложим. Вие на каква цена се продадохте? Ето това искам да ми кажете. Ако наистина пък толкова харесвате господин Каримански и нямате никакъв спор относно неговите качества, подкрепете го! Защо оставяте опозицията да го решава? (Шум и реплики от „БСП за България“.) То това е тъжно, че всъщност опозицията трябва да… (Шум и реплики.) И тук медиите от няколко седмици ни питат ние какво ще правим. Ама нашата работа не е ние какво ще правим, Вас трябва да Ви питат какво ще правите. Така са ни подредили хората и ние си изпълняваме така функциите, както са ни вменени в Конституцията и в демократичния свят, в който живеем, и нищо повече. Недейте да търсите от нас отговорност! Ние отговорността сме си я носили – хубава, лоша, хората оценяват, но сега сте Вие! Кога ще го разберете? Да знаете, колеги, времето Ви изтича, и то много бързо, даже много по-бързо, отколкото сигурно и на нас ни се иска. Или го осъзнайте, или просто наистина си подайте оставката и направете така, че да се стигне до някакво разумно правителство, с хора, които могат да говорят помежду си, които могат да взимат управленски решения, и държавата да излезе от кризите, в които е попаднала. Това направете, ако имате поне малка капчица достойнство и мислите поне малко за тази държава, а не за собствения си политически интерес! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#61 · speech

Председател Мирослав Иванов

За изказване Искрен Митев. (Шум и реплики.) Господин Йорданов, Искрен Митев е записан преди Вас. (Реплики от народния представител Тошко Йорданов и народния представител Десислава Атанасова.) Не смятам, че има основание за лично обяснение, господин Йорданов, както и към Вас, госпожо Атанасова. Господин Митев, имате думата за изказване. Господин Йорданов, Вие също може да вземете думата за изказване. Заповядайте, господин Митев. (Реплики от народния представител Тошко Йорданов и народния представител Десислава Атанасова.)

#66 · speech

Тошко Йорданов

ИТН, от място

Вие не може да преценявате дали имам право на лично обяснение, или нямам.

#67 · speech

Председател Мирослав Иванов

Напротив, напротив. (Силен шум и реплики. Реплика от народния представител Искрен Митев.) Добре, заповядайте, господин Йорданов, за процедура.

#70 · speech

Тошко Йорданов

Вземете го прочете този правилник най-накрая, бе хора. Вие сте юристи, излагате се. Не може Вие да преценявате дали аз имам право на лично обяснение или не, при положение че ставаше дума за мен. Вие не сте съдия в този случай. В момента сте пръв сред равни, в случая сте вторият по-равен от равните. Четете го този правилник – не можете, както и не може, когато някой иска процедура, да не му дават и да се налага Вашият колега да постъпва мъжки за разлика от Вас. (Възгласи от „Продължаваме Промяната“: „Еее!“)

#74 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС, от място

Как ще дадеш на един, а на друг няма да дадеш?

#75 · speech

Председател Мирослав Иванов

Не съм му дал за лично обяснение, господин Ангелов, беше за процедура. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Казах – за процедура, а какво е пишело на таблото, аз не отговарям технически, господин Ангелов. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#76 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС, от място

А кой отговаря? (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#77 · speech

Председател Мирослав Иванов

Това беше процедура. За лично обяснение, госпожо Атанасова, не смятам, че имате основания. За процедура – заповядайте. Господин Митев, извинявайте. Заповядайте за процедура, госпожо Атанасова.

#78 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. В нашия правилник, господин Председател, съществува чл. 54 – да Ви улесня в търсенето…

#80 · speech

Десислава Атанасова

Не го познавате и това го демонстрирате твърде дълго, господин Председател. Не познавате нашия правилник и това демонстрирате твърде дълго. Поисках думата за лично обяснение, защото съгласно чл. 54 народният представител има право на това до две минути, ако в изказване в пленарно заседание е засегнат лично и поименно. Аз се почувствах засегната лично и поименно, защото господин Свиленски се обърна към мен: „Госпожо Атанасова, на каква цена Вие продавате гласовете на Вашата парламентарна група въпреки волята на Вашия премиер и лидер на партия за гласуването?“

#82 · speech

Десислава Атанасова

Да, към Вас. Първо, процедурата на лично обяснение, която поисках и Вие не допуснахте без никакъв мотив, господин Председател. Затова сега правя процедура по начина на водене. Второ, за търговия и за цени за подкрепа или неподкрепа за едно или друго решение не може да ми говорите Вие, господин Свиленски…

#84 · speech

Десислава Атанасова

…и цялата Ви парламентарна група, която многократно е демонстрирала какво значи цена.

#88 · speech

Десислава Атанасова

…когато се твърдеше, че правителството пада, ако не се гласува решение. Така че, замълчете, извинете се, както го направихте по време на Вашето изказване – давам Ви тази възможност, и да продължим дебата по същество. А на Вас, господин Председател, щастлив петък. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Учете си Правилника! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Реплика от народния представител Георги Свиленски.)

#89 · speech

Председател Мирослав Иванов

Момент, господин Свиленски. Господин Свиленски, не съм Ви дал думата, изчакайте един момент. Госпожо Атанасова, аз познавам Правилника много добре, вероятно по-добре от Вас. (Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее!“ Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Господин Свиленски се обърна към Вас, но изказването не засягаше персонално Вас.

#91 · speech

Председател Мирослав Иванов

Като представител на Политическа партия ГЕРБ и парламентарната група на ГЕРБ, но не персонално към Вас, госпожо Атанасова. (Реплика от народния представител Десислава Атанасова.) На основание чл. 155 – този текст търся, госпожо Атанасова, 155, на господин Ангелов налагам наказание „Забележка“ за проявявано може би ежедневно неуважение към водещия заседанието на Народното събрание. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС. Възгласи: „Еее!“ Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Господин Ангелов, неведнъж съм Ви призовавал да не подвиквате по този начин: „А бе, какво правиш, как го правиш…“ и така нататък. Моля Ви за в бъдеще да се въздържате от подобни коментари. Наистина многократни са случаите, многократни. Господин Свиленски – за процедура, заповядайте.

#94 · speech

Георги Свиленски

За втори път госпожа Атанасова от тази трибуна не слуша какво говоря и спекулира. Извадете от стенограмата думите, които съм Ви казал, че сте продали гласа си. Недейте да спекулирате цял ден и миналата седмица по същото време – пак в петък. Така че слушайте какво говоря, може би да Ви е полезно. Оттам дотука го осмислете и след това ми правете реплика, и начина на водене. (Реплика от народния представител Десислава Атанасова.)

#95 · speech

Председател Никола Минчев

Колеги, нека да запазим добрия тон и да продължим. Искрен Митев е за изказване ли? Заповядайте, господин Митев. Аз напомням, че след две минути е 11,00 ч. и започва парламентарен контрол. Така е по нашия Правилник. (Шум и реплики.) Има процедура от господин Балабанов, първо. (Силен шум. Смях.)

#96 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Правилно казахте, че след две минути по наш правилник, който сме приели, предстои парламентарният контрол, затова предлагаме от името на нашата парламентарна група да удължим времето до изчерпването на точка първа. Благодаря.

#97 · speech

Председател Никола Минчев

Само секунда, господин Балабанов, до изчерпването на настоящата точка, гласуването и след това да имаме три часа контрол, тоест да се удължи заседанието съответно, за да се запазят трите часа контрол. Добре, разбрах. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) В настоящия вариант няма да се проведе по начина, по който го посочи господин Балабанов. За корекция, добре.

#98 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Да се проведе и втора точка от дневния ред с включването на министър Генчовска, след което вече да влезе парламентарният контрол.

#99 · speech

Председател Никола Минчев

Да има три часа контрол и да се удължи съответно заседанието. Разбрах Ви процедурата. (Силен шум и реплики.) Не го гласувахме – не, не. Само гласувахме да влезе в дневния ред. На това предложение има ли обратно становище? Уважаеми колеги, преминаваме към гласуване на процедурното предложение на Станислав Балабанов, а именно да бъдат изчерпани т. 1 и т. 2 от дневния ред, след което да имаме три часа парламентарен контрол и продължителността на днешното заседание да бъде увеличена съответно. Режим на гласуване. Гласували 207 народни представители: за 127, против 1, въздържали се 79. Предложението е прието. Прегласуване. Гласували 231 народни представители: за 150, против 1, въздържали се 80. Предложението е прието. Продължаваме със… (Шум и реплики.) Записвам Ви, но Искрен Митев… А, има процедура първо. Извинявам се, господин Митев, но има процедура преди Вас. (Смях.)

#100 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Председател, моите почитания към Вас! Вие винаги проявявате необходимата толерантност към опозицията, но не същото прави Вашият заместник-председател. Влизам в ролята си на експерт по медицина, знам, че снощи работихме до много късно и определено безсънието рефлектира в нормално психическо напрежение. В тази връзка искам да помогна на Вашия колега заместник-председател, като Ви дам едни таблетки, които да му дадете… (Народният представител Костадин Ангелов оставя кутия с таблетки на председателската банка.)

#102 · speech

Костадин Ангелов

…за да може спокойно да води заседанията, да не се опитва…

#104 · speech

Костадин Ангелов

…да заглушава гласа на опозицията. А по отношение на наложената ми забележка аз ще приложа всички разписани в Правилника процедури, за да я обжалвам по нормалния ред. Благодаря Ви. Моля, успокойте Вашия заместник! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#105 · speech

Председател Никола Минчев

Професоре, обжалвайте, разбира се, но все пак и при провеждането на подобни процедури запазвайте уважение към всички народни представители. Господин Митев.

#106 · speech

Искрен Митев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Заети от това да се унижаваме взаимно тук и явно да правим цирковете на това, което, за жалост, обществото очаква от нас, забравяме най-важното – че ние на първо място сме хора и когато грешим, е достойно и човешко да се извиним. Аз няма да се извинявам за празни твърдения и кухи обиди, но искам да се извиня, защото всички ние тук, завладени от вихрушката на нашите роли, позиции и политически принадлежности, забравяме най-важното – зад тези постове и институции, които гласуваме днес, стоят хора. Пожелавам си да успеем да запазим достойнството и човешкото в себе си в позициите си, постовете си и институциите, които защитаваме. Благодаря! (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и ИТН.)

#107 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Митев. Има ли реплики към Искрен Митев? Няма. Тошко Йорданов за изказване. Извинявам се, господин Атанасов, не видях че сте... След това.

#108 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Да, и не можах да получа възможност за лично обяснение, затова ще се изказвам и ще смеся леко и личното обяснение в цялата тази история. Господин Свиленски, аз оставам зад всяка една дума, която съм казал тук и в предния, и в по-предния парламент, и сега. Но намеци... Я да започна малко по от другаде. В момента сме в много интересна ситуация. Всички тук от управляващата коалиция се набутахме в тази ситуация сами и никой от опозицията не ни е виновен. Никой! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И затова, като сме в тази интересна ситуация, е хубаво да си мерим приказките. В момента от нашата парламентарна група, от парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ и от „Демократична България“ си мерят приказките, внимават какво казват, защото след този ден ние ще трябва продължим да сме управляваща коалиция. Единственият, който си позволи да говори, с риск да ме глобите – тъпотии, беше представител от БСП, който говори преди това тук и не можах да му отвърна. Намеци за сделка между „Има такъв народ“ и партии от опозицията са долни, позорни, лъжливи, отвратителни и въобще не носят никакво достойнство на човека, който ги казва. Ще Ви върна обратния въпрос. Вие на какво основание като част от управляващата коалиция няма да подкрепите кандидат на една от партиите на управляващата коалиция, който се казва Каримански? Шеф на Бюджетната комисия, човек, който знаете как работи. И другият ми въпрос е: Вие във Вашата парламентарна група някога позволяват ли Ви да гласувате по съвест, защото всички знаем какви лични разговори сме водили в коридора. Какво всъщност усещате и какво може би ще направите. Така че, ако обичате, поне междукоалиционно да внимаваме какви ги говорим и да не ме принуждавате да излизам и да говоря неща, че като си знам голямата уста, не само ще ме глобят, ами може да стане и по-лошо. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН.)

#109 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Йорданов. Има ли реплики към Тошко Йорданов? Заповядайте, господин Свиленски.

#110 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Господин Йорданов, мотивът да не подкрепим кандидатурата е коалиционното споразумение. Там ясно е записано, че когато има такива решения, трябва коалицията да има единна кандидатура. Такава кандидатура няма – неподкрепена от три от партиите, тоест няма как да подкрепим и това е ясно и аз го казах. Не съм правил никакви внушения специално към Вас. Просто Ви цитирах какво сте казали от тази трибуна и попитах колегите от ГЕРБ дали са съгласни с това, което Вие сте казали и дали се сърдят еднакво на Вас и на Промяната? Това попитах. Нито съм правил внушения, нито нищо. Припомних как е влязла тази точка в дневния ред, как е влязла процедурата в дневния ред. Това направих и мисля, че не съм излъгал нищо, така че не ми се сърдете. Нито съм превишил добрия тон, нито искам да развалям добрите взаимоотношения, но съм казвал неща, които са се случили тук пред всички тези камери и пред всички тези народни представители. И съм задал един- единствен въпрос: защо ГЕРБ ще подкрепят кандидата на управляващата коалиция, защото не чух мотиви? Чух единствено, че не можел управителят на банката да работи заедно с финансовия министър или че финансовият министър не можел да работи с председателя на Бюджетната комисия. Но това не са аргументи. Нито съм говорил по качествата на господин Каримански, нито по кандидатурата. Вие знаете, ние го изслушахме, имахме заседание на парламентарната група, имаме нашата позиция, тя е ясно заявена, не е променена поне от 20 дни насам и не знам защо поражда във Вас тези лоши чувства. Благодаря Ви.

#111 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Свиленски. Втора реплика към Тошко Йорданов? Няма. Заповядайте за дуплика, господин Йорданов.

#112 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Господин Свиленски, Вие сте емблематичен представител на бившата комунистическа, сегашна социалистическа партия. Защо? Първо, не помните какво казахте преди 10 минути. Там правехте намеци и ще Ви свалят стенограмата и ще Ви я дам. Второ, отношението към истината е хубаво да е еднакво. В коалиционното споразумение няма разписано споразумение за общи кандидатури. Има за полагане на усилия да имаме общи кандидатури. Но за разлика от другите неща, които са конкретни, в коалиционното споразумение няма подписано такова нещо. И тук си изберете термина, който на всеки човек му идва в главата, когато някой каже нещо, което не е истина, как се нарича. Затова пак ще се обърна към коалиционните партньори, включително и към Вас – мерете си приказките, защото днес те тежат много. Ако искате, на четири очи може и да се сбием, но не и пред залата да правим този цирк и да се самопоставяме още повече в тази ситуация. Ще видим как ще гласува опозицията и както и да гласува, никой от нас не може да ѝ каже копче, защото ние се докарахме до това дередже.

#114 · speech

Иво Атанасов

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Изказването ми щеше да бъде друго, ако бяхте спазили реда на записванията. Сега след тези думи на Тошко Йорданов ще трябва и аз да премеря моите думи, които исках да кажа, и да се обърна към народните представители. Аз не искам да хваля господин Каримански. Неговите качества, неговата експертиза и професионализъм и неговите човешки качества са ясни на всички. Аз искам да призова, независимо дали от управляващата коалиция, от така наречените коалиционни партньори, чиито удари усещаме всеки ден, да гласуват за професионализма и за експертизата на господин Каримански. Ние сме достатъчно смирени, но вече няма да бъдем тъпи. Аз искам да се обърна към Народното събрание във връзка с правилата – както към опозицията, така и към управляващите, за правилата, които приемаме за избор на даден пост или постове в съответните дали регулаторни органи, или други институции. Аз си спомням изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет. Аз тогава зададох въпроса: твърденията на кандидатите в представените CV-та само едни твърдения ли са, или са подкрепени с доказателства? На господин Каримански CV-то ми е ясно и приложените доказателства, но така, както постъпва той, трябва да постъпват всички кандидати за даден пост. Едно са твърденията, нямам нищо лично против господин Гюров, неговата сила е преподавателската дейност, там е доказан специалист, включително е преподавал и на моя син, но ние не можем да разчитаме и тогава професор Гечев се съгласи с мен – не може да разчитаме само на твърденията на кандидатите за даден пост в CV-та. Ние трябва да преглеждаме доказателствата, да изискваме препоръки от институциите, в които е работил даденият кандидат, за да може да направим своя извод и преценка първо за допустимост съгласно изискванията на Закона за заемането на даден пост. Отговорът Ви, примерно на професор Гечев, във връзка с кандидатурата на господин Гюров беше – такъв е Правилникът и Законът. Ние трябва да промислим в тази насока. Аз мога да твърдя всичко – че съм канен от австрийска, от американска банка, CV-то да си го направя 10 страници, но това са едни мои твърдения. Това не са доказателства, че аз имам необходимия изискван от закона стаж за заеманата длъжност. Това е въпрос на правилник и на правила. Аз искам да се обърна още веднъж към всички. Недейте да изливате помия върху кандидатите за дадени постове. Помията ми напомняше за това, което се случи през лятото, и ми напомня и за това защо не се състави правителство. Аз повече искам да обърна внимание, че не трябва да допускаме България да стане премиерска република и не трябва да има намеса на изпълнителната власт в законодателната власт. Обидно ми беше да слушам изказвания не на председатели на партии, а на премиер и на вицепремиер срещу господин Каримански. Той беше хвален за бюджетите от финансовия министър и след това беше залят с едни грозни думи. Ще спра с нещата дотук. А и искам да кажа по повод на репликата дали нещо си има цена. Чудя се как да го кажа, затова мисля, гледам да не нараня някого, да не избуша коалицията и така нататък. Да, в уговорките между тези партии – трите в коалицията, явно всичко има цена. Дали са постове, или друга цена, аз не мога да Ви кажа, но Вие ще се уверите съобразно процедурите, които ще се развиват в следващите седмици, за кандидатите за независими органи. Тогава ще се уверяваме дали нещо има цена, или няма цена. Благодаря Ви още веднъж. Призовавам Ви, гласувайте за професионализма на господин Каримански.

#115 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Атанасов. Реплики към Иво Атанасов? От професор Михайлов. Реплика или изказване? Реплика, добре. Радомир Чолаков – за изказване е записан след това.

#116 · speech

Георги Михайлов

БСП за България

Благодаря Ви, господин Председател. За мен е трудно, колеги, да взема директно отношение към въпроса. Аз не съм специалист в областта на банковото дело, но като парламентарист ще се съглася с моя колега професор Ангелов, че действително след вчерашните сериозни дебати до полунощ днес времето на всеки от нас много трудно преминава през подобна тежка дискусия. Искам да предпазя всички от неразумни решения, искам да кажа нещо, което на мен ми харесва сега, защото вече пет години стоя в тази зала. Много често тук чувам от хора, които уважавам дълбоко като парламентаристи, че видите ли, има противоречия в коалицията, има неща, които не съвпадат като общи виждания. Това е присъщо на интелигентни хора – да дискутират помежду си, понякога да не се съгласяват един с друг, но да намират пътя напред. Никак не ми се спомня като какъв валяк вървеше парламентарният живот преди последната година четири години, когато без всякакви почти дискусии, с мълчание от страна на тези, които управляваха, с изчакване на изчерпване на минутите, се вземаха кое от кое по-нескопосани решения, които доведоха и до разделение на нацията, понеже сега се говореше тук – аз виждам вперения в мен поглед на господин Чолаков, когото дълбоко уважавам, и неговите думи колко пъти е призовавал към смирение. Това управление, искам да кажа – неговите недъзи, доведоха до ситуацията, в която се намираме в момента и мъчително се опитваме да излезем. И днешният спор ще ни помогне да излезем. Искам да се обърна към онези, които се опитват да кажат, че не можем да вземем никакво решение, че единственият изход е да се извиним и да се оттеглим. Спомням си Вашите думи и твърдения в началото на зимата, че идва каква ли не зима, че ще има гладни бунтове, че какво ли не ще се случи. Зимата приключи, последствията за България са сериозни, но във връзка с една много тежка международна ситуация. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Благодаря Ви за напомнянето, господин Председател. И тези, които водеха управлението през тази зима, успяха да преведат нацията през един много труден период. Ако не си давате сметка, че беше много труден периодът – съжалявам, той наистина беше много труден. И сега ще се намери изход с добър тон. Както казваше тук един колега – спомням си – от „Има такъв народ“, не с „натъртване“ на грешките на партньора, а с уважение към неговото мнение. Смятам, че има решение във всеки парламент, когато има разбирателство между хората, които стоят в него, независимо на какви позиции са. Пожелавам го на всички Вас и мисля, че дискусията премина баражното време. Би следвало вече да пристъпим към гласуване. Всички позиции се изясниха. Не бива да се замеряме повече с мнения, с познанията си по шахмат, в различни области на живота. Това не е необходимо на нас. Нека да гласуваме! Нека да се получи решението. Във всеки случай то ще е полезно за България. Благодаря Ви, господин Председател.

#117 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря и аз. Дали има втора реплика обаче към Иво Атанасов, тъй като това беше реплика от страна на проф. Михайлов? Няма втора реплика? Желаете ли дуплика, господин Атанасов? Добре. Радомир Чолаков – за изказване.

#118 · speech

Радомир Чолаков

ГЕРБ-СДС

Господин Председател, уважаеми колеги! Благодаря на проф. Михайлов за добрата дума и смятам да продължа в същия тон и в същия дух. Днес, колеги, ще се окаже един добър ден за българската демокрация. Защото за първи път от мнозинството чухме думи „извинявайте“ – било един към друг, към партиите от мнозинството, все още плахо към нас, но и това ще доживеем. Чухме, че трябва да се внимава с думите, защото думите са тежки, което също е добро. И сега искам да отворя една трета тема, която да имаме предвид в бъдеще, едно друго нещо, което трябва да спрем да правим, и то е да се говори за сделки и за покупко-продажба. Колеги, отворих сега историческите справки и установих, знаете ли какво? Може би Вие го знаете! Търновската конституция е приета на 16 април 1879 г., това е утре, в утрешния ден е създадена българската държава. Уставът на Българската народна банка е приет на 25 януари 1879 г., а първият ѝ управител е назначен на 4 април, преди създаването на българската държава. Преди да бъде създадена българската държава, е създадена Българската народна банка. Както каза одеве господин Любен Дилов, Българската народна банка е като герба, тя е символ, тя е знак на тази държава. Българската народна банка е носещият темел. Неслучайно, пак казвам, тя е създадена, преди да бъде създадена българската държава. И аз искам да кажа, колеги, първо, че партиите от мнозинството трябва да спрат да правят сделки, да спрат да търгуват. Както каза вчера госпожа Атанасова, ние тук не се занимаваме с търговия на дребно, а се занимаваме с управление на държава и трябва да държим сметка за символите и за темелите на тази държава. Та партиите от мнозинството е добре да спрат да търгуват и е добре да спрат да говорят за това, че търгуват. Аз мисля, че в следващите седмици, месеци, пък и години изобщо, които ни предстоят в живота, независимо от парламентарното ни преставителство, е да се разберем кое не се продава – кое не се продава! Защото, докато ние не се разберем кое не се продава, няма да има спокойствие и няма да има мир. Българската народна банка е едно от нещата, които не се продават! Запомнете го това нещо! Нито като пост, нито като структура, нито като функции, нито като нищо. Моля Ви да го имате предвид и като преживяваме катарзис и спираме да правим някакви неща или си обещавате Вие, че спирате да ги правите и ние спираме да ги правим, нека да спрем да правим сделки с темелите на държавността. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#119 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Чолаков. Има ли реплики към господин Чолаков? Няма. Виктория Василева – за изказване.

#120 · speech

Виктория Василева

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! С нетърпение очаквах да стигнем до процедурата за избор на управител на Българската народна банка. Очаквах я с нетърпение не за друго, а защото очаквах това да се превърне в тържество на парламентаризма, който да бъде на висотата на тази институция, на която избираме ръководител. Най-малкото! За сметка на това ние превърнахме избора на управител на Българската народна банка в една обикновена политическа оргия. Сигурно думата е тежка и силна, но не се сещам за по-подходяща. През последните може би две седмици неминуемо не ме напуска аналогията с това, което се случва с легендата за кутията на Пандора. Милата Пандора, която от любопитство отворила кутията, за да види какви са даровете, оставени там от боговете, и за нещастие на целия свят оттам изскочили всички злини. В бързината да затвори кутията със злините вътре все пак останало нещо и това нещо, което е останало вътре, е надеждата. Но нека да си спомним защо тя е останала в кутията на Пандора. Не само защото е била последна, а и защото нейният създател Зевс така е пожелал. Той е поискал хората да страдат, за да спрат да вярват в богове. Затова, уважаеми колеги, спрете да вярвате в измислени богове, дори и те да са Ваши лидери. Те са просто хора, те не са богове. Започнете да вярвате на собствената си съвест, на собственото си аз, защото, ако след време разберете истината за това, което се случва, срамът ще бъде за Вас, той няма да бъде за Вашите лидери. Нека наистина да спрем с лъжите, обидите, клеветите, защото ще влезем в хипотезата на онази хубава българска народна приказка, че раната заздравява, но лошата дума не се забравя. Уважаеми колеги, призовавам Ви наистина: забравете всичко, което са Ви говорили, тук не чухме една лоша дума срещу професионалиста Любомир Каримански, доверете се на нашата преценка за това, че ние сме го номинирали като човек, който смятаме, че наистина ще свърши работа в Българската народна банка, подкрепете го и съм сигурна, че един ден няма да се срамувате от своето решение. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)

#121 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, госпожо Василева. Реплики има ли към Виктория Василева? Няма. Процедура – Владимир Табутов, записвам за изказване Йордан Цонев.

#122 · speech

Владимир Табутов

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, от името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ искам 30 минути почивка.

#125 · speech

Кирил Ананиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Бих искал да направя едно кратко изказване, тъй като времето ни е ограничено, и да продължа с благородния и смирен тон, с който направи изказването си моят колега господин Чолаков. Нека да не звучи нескромно, но мисля, че съм човекът в тази зала, който в продължение на доста години е имал преки контакти с Българската народна банка, с нейния управител, подуправители и управленията, които се ръководят от управителя в Българската народна банка. Изключително важна е ролята на Българската народна банка, на нейния управител и на нейното ръководство, и както каза господин Чолаков, наистина е емблема и символ на държавността – Българската народна банка. Знаете, че управителят на Българската народна банка управлява, контролира заедно със своите подуправители трите много важни управления в Българската народна банка. Това са Емисионно управление, Банково и Банков надзор. (Шум.)

#127 · speech

Кирил Ананиев

Управителят на Българската народна банка наистина трябва да притежава висок професионализъм, опит и експертиза в банковото дело, тъй като Вие добре знаете, че Българската народна банка е стожер на паричната политика и на стабилността на българския лев. Ето защо човекът, когото ще изберем за управител на Българската народна банка, трябва да отговаря не само на тези минимални изисквания, бих казал, но трябва да има и много добри контакти с редица европейски финансови институции. Управителят на Българската народна банка особено в условията, в които се намираме в момента – ERM II, или така наречената чакалня на зоната, трябва да има много добри контакти с Европейската централна банка, с Европейския съюз, с Международния валутен фонд, Световната банка и редица други международни финансови институции. Това е гарант за това, че нашата парична политика ще бъде разбрана и приета от тези важни международни институции. Мисля, че това, което направи днешният управител на Българската народна банка, е много важно, тъй като неговата дейност беше оценена на два пъти – две поредни години той беше обявен като банкер на годината в световен мащаб. Всичко това го казвам, за да събера на едно място професионалните качества, необходимите контакти, за да може България да върви напред особено в този момент, както казах, в който ние се намираме в чакалнята на еврозоната и ни предстои изпълнението на Плана за влизане в еврозоната. Искам да се обърна към господин Костадинов и да му кажа, че ангажиментът, който сме поели да влезем в еврозоната, е със самото подписване на Договор за присъединяване към Европейския съюз. Фактът, че вече сме в чакалнята на еврозоната, в ERM II, показва, че има политически консенсус по отношение на влизането ни в самата еврозона. Когато се взе това решение, беше проведена широка дискусия. На базата на тази дискусия беше изграден и нашият план за въвеждане на еврото в нашата страна. Пожелавам му – няма да правя характеристика на кандидата, който в момента може би ще гласуваме, убеден съм, че той наистина е професионалист и има своите умения, но нека със своята дейност да допринесе толкова, колкото днешният управител е направил за стабилността на българския лев и паричната политика на българската държава! Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#128 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Ананиев. Има ли реплики към Кирил Ананиев? Няма. Йордан Цонев – за изказване.

#129 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! Този дебат е продължение на почти половин година дебат по темата и с много голям професионален интерес не само като политик, но и като икономист, като финансист, като човек, който е участвал в приемането на Борда в онова далечно време, текстът беше внесен от мен тук като председател на Бюджетната комисия – разказвам тези неща, защото имам сантимент по темата, обаче толкова много неточности не бях слушал. Ако тези неточности идват от младите колеги, някак си по бих могъл да ги разбера, но неточностите идват от цялата зала. Първо, да почнем по ред на тезите. Първата теза в управляващата коалиция, за да не се обединят около избора на господин Каримански, е, че той няма достатъчно професионални знания или пък достатъчно авторитет, или някакви други неща, които касаят репутацията му. Това не е вярно по една-единствена причина – в два парламента част от мнозинството го избира за председател на Бюджетната комисия. Сегашният и бившият финансов министър се довери именно на него. Знам какво е за един финансов министър председателят на Бюджетната комисия. Този човек му е по-важен от заместник-министрите, от екипа му, от всичко – без председателя на Бюджетната комисия финансовият министър е обречен на провал. Финансовият министър Асен Василев има пълно доверие в господин Каримански – това показват фактите, като председател на Бюджетната комисия, при това той е избран за такъв с доста сериозна конкуренция в управляващата коалиция. Тази теза не е вярна и с тази теза заблуждавате обществото и петните господин Каримански. После ще се върна на това защо го правят министър-председателят и вицепремиерът. После ще се върна. Втората теза, че управителят на БНБ е толкова важен, че едва ли не трябва да поверим поста на някого, който е абсолютен професионалист. Той трябва да дойде от чужбина, трябва да има страхотен авторитет, знание и опит. Това не е вярно, колеги! Член 18 от Закона за БНБ, който определя правомощията на управителя, му дава много скромна роля – да бъде административен ръководител на персонала в Банката, да ръководи Управителния съвет. Ако искате, мога да Ви го прочета: „Организира, ръководи и контролира дейността с изключение на онези дейности, които с този или друг закон са предоставени в изключителна компетентност на подуправителите, и я представлява в чужбина.“ Знаете ли, че всички дейности, които касаят подуправителите, имат абсолютна автономност и оперативна самостоятелност в решенията си?! Нищо не зависи от управителя на БНБ, а зависи от тях. Управление „Банков надзор“ се ръководи от съответния подуправител и той е самостоятелен оперативно в своите действия, а същото важи и за другите двама подуправители. И тази теза не е вярна! Пак ще се върна след малко защо тогава Ви е толкова важен изборът на този регулатор. Сега искам да се обърна към колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ние сме политически опоненти, обаче се отнасям с изключително разбиране и респект към Вашата позиция. Защото, ако има политически консенсус – досега имаше, а сега няма, за въвеждането на еврото, с Вашето представителство тук, но ние знаем, че в българското общество няма такъв консенсус. Ние знаем, че една част от българското общество не е подготвена и не иска въвеждането на еврото, така че ние се отнасяме с уважение към това, че Вие представлявате тази част от българското общество и че сте абсолютно необходими за този дебат като политическа сила да го представлявате, за да може този дебат да се проведе докрай. Колеги, въвеждането на еврото не зависи нито от управителя на БНБ, нито от БНБ. Първо, това е политически акт и второ, ще стане в тази зала, ако стане. Ако стане, ще стане в тази зала, защото, първо, трябва да се вземе решението. Второ, трябва да се промени Законът за БНБ, където е казано коя е паричната ни единица, където е казано какъв ѝ е курсът, коя е котвата, в какъв курс е тази котва, как е завързан левът към нея и така нататък. Какъв управител на БНБ?! Това не може да Ви е аргументът. Вашият аргумент е състоятелен, че част от българското общество не иска еврото. Окей, водете я тази битка, ще спорим – ние сме за еврото. Но не участвайки или гласувайки против избора на управител на БНБ, вършите една друга работа, без да се меся във Вашата политическа автономност и самостоятелност, защото това не е работа на никого от нас, най-малкото пък на мен. Просто искам да изясня някои работи. Дали не оставяте по-дълго на власт тези, които преди два часа казахте, че искате да ги свалите? Задавам въпрос. Отговорът го знам и Вие го знаете – нищо общо с еврото. Позицията си я казахте, всички я разбраха. Целият български народ знае, че Вие стоите зад тази позиция, а и ние знаем, че стоите зад тази позиция, така че Вие сте автономни да си вземете решение. Само исках да кажа, че въвеждането на еврото не зависи от БНБ и от управителя, а зависи от тази зала, когато му дойде времето. Имаше и други аргументи, които бяха казани, но искам да се върна на това, че не намирам нито един полезен аргумент за коалицията Ви и за управлението на страната и за това целият този ажиотаж около избора да става пред очите на обществото в българския парламент и да няма консенсус. Ако беше някой друг от опозицията или външен – да, но човекът, за когото два пъти сте гласували не всички Вие, но повечето, включително и финансовият министър, да бъде председател на най-важната Комисия, няма как да бъде обяснено това. Има друга причина – причината е в зависимостите на премиера и вицепремиера от Иво Прокопиев. (Смях.) Вие се смеете, но Вие знаете, че ДПС е изключително информирана партия и алабализми от тази трибуна не говорим. Човекът, олигархът, който се опитва да глътне цяла България, и България го вижда, това ще му приседне. Много му е важен този регулатор на него. Искате ли да Ви обясня защо? Мога да Ви говоря половин час на тази тема минимум. (Шум и реплики.) Страшно му е важен този пост, този регулатор, за да си вземе лиценза на Македонската банка, за да подкара банките, които ги е оставил с български собственици вече 15 години, и така нататък, и така нататък. Вижте, политиката е действие с продължение, политиката е континуитет от действия и от случки. Като Ви говоря за тези работи, Вие си мислите, че тук има някаква тъпа фиксация – жестоко се заблуждавате. Това прави този човек от години – повече години даже, отколкото някои от Вас са живели, а сега е еманацията на неговата дейност. Тук проблемът е такъв: иска този регулатор. Този човек го иска и затова е целият този ажиотаж, а това вреди на държавата. Третият аргумент, който искам да оборя – воплите, че ако управляващото мнозинство няма единна кандидатура, управителят ще зависи от избора на опозицията. И коя е опозицията? ГЕРБ и ДПС. И кой избра сегашния управител, който още е управител? Кой го избра? Добрия Радев кой го избра? Според Вас, според всички и според мен Радев си върши чудесно работата. (Реплики от „Продължаваме Промяната“.) Избраха го ГЕРБ и ДПС. (Реплики от „Продължаваме Промяната“.) Да. Добре, как може опозицията да избере един добър управител, а пък сега било: „О, ужас, опозицията ще избира управител!“? Ами ще избира. Неговият мандат е шестгодишен и така или иначе той ще прескочи Вашия мандат. (Реплики от „Продължаваме Промяната“.) Може би, ако са такива кратки, какъвто се очертава Вашият, ще прескочи няколко мандата. Така че, колеги, хайде да си изберем управител на Българската народна банка. Господин Каримански е една достойна личност, поверили сме му най-важната комисия. Стига сме слугували на олигарсите, Прокопиев – главния, защото ще платите много жестока цена на изборите. Вие сега се усмихвате, обаче и на Запад, и тук вече виждат какво става. Много е ясна картинката. И ако някои от Вашите ръководители се опитват да са там и да са свързани с този човек, аз Ви съветвам Вие да не го правите. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#130 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Цонев. Реплики към Йордан Цонев има ли? Няма. Други изказвания? Няма. Прекратявам дискусията. Преди да преминем към гласуването, да Ви изчета Проекта на решение, тъй като не беше изчетен в началото, който касае единствения останал кандидат. „Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на управител на Българската народна банка Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 12, ал. 1 от Закона за Българската народна банка

#131 · speech

Реши

1. Избира Любомир Антонов Каримански за управител на Българската народна банка с мандат 6 години. 2. Решението влиза в сила от деня, следващ деня на избора.“ Това е Проектът на решение, колеги. Режим на гласуване. Гласували 178 народни представители: за 58, против 36, въздържали се 84. Предложението не е прието. Заповядайте за процедура, господин Биков.

#132 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Искаме процедура за прегласуване. Ние не гласувахме, за да видим дали в този половин час почивка сте успели да постигнете някакво съгласие в рамките на мнозинството. Така че искаме процедура по прегласуване.

#135 · speech

Председател Никола Минчев

Да изпишем отново резултата ли искате? (Реплики.) Не беше обявен. Да, извинявам се. Можем ли пак да го покажем, за да го обявя? (Реплики.) Не беше обявен, извинявам се. Сега ще го обявя. Да покажем резултата, за да го обявя, преди да преминем към процедурата по прегласуване. Гласували 178 народни представители: за 58, против 36, въздържали се 84. Колеги, 84 плюс 36 са 120, ако това се чудите. Прегласуване. Гласували 235 народни представители: за 59, против 36, въздържали се 140. Предложението не е прието. С това процедурата приключи. Заповядайте, господин Каримански, имате думата, разбира се. Нека да чуем господин Каримански, колеги.

#136 · speech

Любомир Каримански

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Не съм взимал думата днес, така че моля Ви в рамките на три минути да изслушате това, което бих искал да Ви кажа от тази висока трибуна. Благодаря на всички, които гласуваха за мен, и на всички, които не гласуваха за мен. Много добре знам, че голяма част от тези, които не гласуваха за мен, в личен разговор ми казаха, че ме подкрепят и поради политическо решение при обмяната на постовете в коалицията няма да могат да гласуват така, както биха искали да гласуват. Благодаря Ви и на Вас. И в двата случая получих голям и мъдър политически урок. Той ще ми помогне, защото не контролът над парите на България, а знанието е незаменима ценност. Точно това се надявах, че ще бъде разбрано, но накрая знанието получих аз – не Вие, народните представители. Искрено благодаря за този урок. Твърдеше се, че съм почтен и работлив почти една година от съвместното ни пребиваване в тази зала. Изглежда съм бил такъв, когато два пъти през Бюджетната комисия, или по народному казано, през ръцете ми минаха бюджетите на България за по около 60 млрд. лв. Положих всички усилия и проявих една несправедливост към хората, опазващи културната памет на България, каквито без съмнение са музейните работници, да бъде коригирана поне частично тази несправедливост. Устоях независимата си позиция на свободен човек, който може да предложи и да отстоява позиция въпреки коалиционните партньори. Оказа се, че съм със спорна репутация чак след това обаче. Интересен урок. Твърдеше се, че 60 милиона от бюджета по грешка на Финансовото министерство са отишли към фирми, за които е заинтересована опозицията. Днес разбрах, че това не е било грешка. Добър урок. Твърдеше се, че разчитам на ГЕРБ и на ДПС, когато останах сам в надпреварата, но никой не пресметна, че се разчита на тях още в момента, когато издигнеш втори кандидат, иначе сметката не излиза. Странен урок – така бих го нарекъл. Твърдеше се и продължава да се твърди, че българските банкери не стават. Нали така? До този избор колегите бяха спестили това свое мнение – просто не знаех, че това е така. Бих го нарекъл добър урок. Забележително беше, че нямаше помия срещу мен, докато само аз бях анонсиран кандидат. Мисля, че това са фактите. Не е ли странно?! Първите шепи кафява течност полетяха час-два, след като процедурата за внасяне на кандидатури приключи и станахме двама. Удивително съвпадение, но все пак добър урок. Започна предлагане на постове – подкупи, за които така наречената репутация явно няма значение. Не знаех, че в Световната банка не държат на това, нямат етичен кодекс. Абсолютна новина за мен, но все пак добър урок. В работата и решението на Парламента по избора на управител на БНБ се намесиха вицепремиер, премиер и дори чиновници от висшата администрация, а аз мислех, че те самите искат това да остане само в миналото – това минало, което критикуват през цялото време от тази трибуна, така както и аз съм го критикувал. Но това бих го нарекъл вече стар урок, който съм научил. Намеците и заплахите да се откажа не бих искал да ги броя, не бих искал да ги коментирам, защото се оказаха част от пейзажа, а не персонален казус и това е рецидив и проблем за страната. Обръщам внимание на тези, които наистина в коалицията искат да променят нещо, че те не променят този рецидив, че те не го премахват, а само го затвърждават в момента. Разбрах, че преследването на сметката е по-важно от продължаването на промяната. Да ми е за обица на ухото! Колеги, има и още нещо. Има нещо общо между работата на банките и политиката – и това е доверието. Не бих искал да го забравяте, така както аз не забравих в началото на откриването на този парламент да Ви припомня кои са трите ценности за процъфтяването на човешкия живот, но сега няма да се спирам на тях. Доверието е много ценен капитал. Не знам дали знаем този урок? Според мен се съмнявам, че го знаем. И още нещо не знам. Струваше ли си да се похарчи толкова доверие с лека ръка? Обръщам се към колегите в средата. Сигурно ще научите този урок в следващите дни, месеци и години. Благодаря Ви за вниманието. („Има такъв народ“ стават прави и ръкопляскат бурно и продължително. Ръкопляскания от ГЕРБ- СДС и ДПС.)

#137 · speech

Председател Никола Минчев

Уважаеми колеги, с това изчерпахме тази точка от дневния ред. Преминаваме към следващата точка:

#138 · speech

Изслушване На Министъра На Външните Работи Теодора Генчовска Относно

1. ИЗЯВЛЕНИЕ НА ЖОЗЕП БОРЕЛ – ВЪРХОВЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА И СИГУРНОСТ НА ЕС, ПО ВРЕМЕ НА СЪВЕТ „ВЪНШНИ РАБОТИ“ В ЛЮКСЕМБУРГ; 2. ИЗЯВЛЕНИЕ НА АНАЛЕНА БЕРБОК – МИНИСТЪР НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ НА ФЕДЕРАЛНА РЕПУБЛИКА ГЕРМАНИЯ, ПО ПОВОД ТВЪРДЕНИЕТО ЗА СЪГЛАСИЕ ОТ СТРАНА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА ЗАПОЧВАНЕ НА ПРЕГОВОРИ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ПРЕЗ ПЪРВОТО ПОЛУГОДИЕ НА 2022 Г. НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ И РЕПУБЛИКА АЛБАНИЯ. Първо давам думата за процедура на Младен Шишков и след това ще трябва да гласуваме дали да бъде открито, или закрито заседанието, както е по искането на вносителя. Заповядайте, господин Шишков.

#139 · speech

Младен Шишков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Аз също бих искал да помоля за три минути процедура, която…

#141 · speech

Младен Шишков

…ще промени малко атмосферата и настроението в залата. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! В навечерието сме на най-светлия християнски празник. Днес католическата общност в България е обзета от особен трепет и вълнение в очакване на събитието, което озарява нашето ежедневие с особен заряд и емоция. Днес най-голямата християнска църква в света се подготвя да чества своята Пасха. Тази година отбелязваме възкресението на Спасителя не с фойерверки и фанфари, а с взривове и сирени. Празнуваме в условията на братоубийствена война. Сякаш забравили заръките на Светия отец, който преди три години посети страната ни с призива „Мир на земята!“, днес братски християнски народи дават невинни жертви в името на свободата. Така както нашите предци са носители на изконния завет, напомнящ на света, че има един героичен народ, жадуващ за своята свещена свобода, така днес повече от всякога е необходимо да напомним на съседите си, че мирното съжителство на хора от различни етноси и религии е основна човешка ценност. Днес трябва да умножим усилията си да споделяме доброто с нашите съседи. Доброто, което сме получили в наследство, е плод на борбата на много хора – борба, пренесена към нашите сърца. В наши дни българите католици живеят в мир с всички, славят се с пословичното си трудолюбие и жизненост, не пестят енергия и сили, раздавайки цялата си обич за напредъка на Родината. А днес са впрегнали сили и енергия да помогнат на братския украински народ. Завършвайки, ще цитирам думите на Светия отец, който заклейми войната, като я нарече „Богохулно безобразие срещу Бог!“ Войната е човешко действие, водещо до идолопоклонство на властта. Мирът, който Исус ни дава на Великден, не е онзи мир, който се постига чрез сила, завоевания и с различни форми на налагане. Такъв мир всъщност е паузата между две войни. Времето, в което живеем, ни оставя силно обезпокоени, защото през него преминават силите на злото. Зверските и болезнени събития, на които сме свидетели вече от много дни, ни потвърждават, че войната е провал на политиката и човечеството, срамна капитулация, поражение пред силите на злото. Затова днес повече от всякога трябва да си припомняме защо Спасителят жертва живота си заради нас – за да ни направи по добри. Честит Празник! Бъдете живи и здрави! Мир на земята! Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС, ДПС и „Продължаваме Промяната“.)

#142 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Шишков. Относно провеждането на заседанието като закрито ще проведем гласуване. Подлагам на гласуване процедурното предложение изслушването да бъде в рамките на закрито заседание. След приключване на изслушването и започване на парламентарния контрол ще преминем обратно в открито заседание. Гласували 161 народни представители: за 148, против 12, въздържал се 1. Предложението е прието. Моля да изключим камерите и микрофоните. Моля квесторите да изведат всички външни лица от залата. Колеги, давам Ви пет минути почивка, в които Ви моля да оставите телефоните си извън залата. (След закритото заседание.)

#143 · speech

Председател Росица Кирова

Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Ще започнем с министъра на енергетиката Александър Николов, който е тук, в очакване на господин Гроздан Караджов. Първият въпрос е от народния представител Петър Кулeнски – в залата ли е? Нека да продължим с въпроса от народните представители Рамадан Аталай, Станислав Анастасов и Фатме Рамадан относно действията на правителството за гарантиране на енергийната сигурност на България. Господин Аталай, имате възможност да развиете въпроса.

#144 · speech

Рамадан Аталай

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България, чл. 91 и чл. 92 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внесохме въпрос относно действията на правителството за гарантиране на енергийната сигурност на Република България. Уважаеми господин Министър, междусистемната газова връзка Гърция – България за пренос на природен газ заедно с терминала за втечнен природен газ Александруполис са ключова част от плана за диверсификацията на енергийните доставки на Република България, така че страната ни да гарантира енергийния си суверенитет и да не допуска ситуации, в които доставките на енергийни източници се използват като политически лост срещу страната ни като лоялен член на Европейския съюз и НАТО. В тази връзка нашият въпрос към Вас е: предвид актуалните предизвикателства към международната архитектура за сигурност и в частност към енергийната сигурност в България да ни отговорите какви действия предприема правителството, за да ускори изграждането на междусистемната газова връзка Гърция – България за пренос на природен газ, както и за ускоряване на изграждането на терминал за втечнен природен газ Александруполис, в който българският газопреносен оператор „Булгартрансгаз“ ЕАД е акционер? Ако има нещо, което през това време, откакто сме задали въпроса, сте изпълнили, господин Министър, защото нашият въпрос е от месец февруари, смятам, че с Вашия отговор и след това с нашето становище ще доуточним нещата. Благодаря.

#146 · speech

Министър Александър Николов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, господин Аталай, госпожо Рамадан! Във връзка с поставения от Вас въпрос Ви предоставям следната информация. В изпълнение на мое разпореждане изпълнителният директор на „Ай Си Джи Би“ АД регулярно на ежеседмична база предоставя в Министерството на енергетиката информация за актуалното състояние при изграждането на междусистемната газова връзка Гърция – България, включваща доклад за напредъка по изпълнение на дейностите по строителство, технически дейности, регулаторни въпроси, както и предстоящи и оставащи действия до въвеждане в експлоатация на газопровода. На база на тази информация общият напредък по изграждане на „Ай Джи Би“ към 14 април, тоест – да, актуализирана е информацията до 14 април 2022 г., е следната: 91,15% степен на завършеност; постигнат общ напредък в периода 1 януари 2022 г. – 14 април 2022 г. – 13,15%. Приключили са преговорите между акционерите по нов устав на проектната компания, подадено е заявление за сертифициране като оператор на преносна мрежа пред регулаторните органи на Гърция и България. Като приключени или изпълняващи се по план са отчетени дейностите по промени в Мрежовия кодекс, Тарифния кодекс на оператора, избор на подформи за резервиране на капацитет, избор на газова борса, финализиране на договор за доставка на газ за запълване на газопровода и технологични нужди, споразумения за пренос на природен газ, междусистемно свързване, споразумение за работа с газов хъб „Балкан“ и други търговски документи. Съгласуванията по свързването към съседните оператори, а именно TAР, DESFA, „Булгартрансгаз“, са приключили, като строителните дейности по свързването на ТAР и DESFA са стартирали. Предвид установеното забавяне на част от дейностите по линейната част и изграждането на наземните съоръжения на корпоративно ниво са предприети действия за активиране на клауза по договора с изпълнителя и налагане на неустойки, както знаете, от 1 януари 2022 г. На институционално ниво са предприети действия за създаване на междуведомствена група за административно подпомагане на процеса по въвеждане в експлоатация на проекта и с оглед кратките срокове за приключване на строителните дейности и необходимите законови процедури за въвеждане в експлоатация. Всички възложени дейности се движат успоредно. Във връзка с ускоряване на дейностите по завършване и въвеждане в експлоатация са осъществени срещи и разговори на междуправителствено ниво с представители на правителствата и на двете страни. Оказана е необходимата подкрепа на най-високо държавно ниво за напредъка от актуализацията на интерконектора в контекста на настъпилите събития, водещи до повишения риск при енергийните доставки в региона, както Вие сам отбелязвате. По отношение на въпроса за терминала за втечнен природен газ край град Александруполис Ви информирам, че Общото събрание на акционерите на „Газтрейд Ес Ей“, в което „Булгартрансгаз“ е акционер, и в проектната компания е одобрило окончателно инвестиционно решение на свое заседание на 27 януари 2022 г., като по този начин е дадено началото на реализацията на проекта. Срокът за изграждане и начална търговска експлоатация на терминала за втечнен газ е в края на 2023 г. Финансирането на проекта е осигурено както по линия на европейското финансиране, одобрен грант в размер на 166,7 млн. евро по Оперативна програма „Конкурентоспособност, предприемачество и иновации“, така и по линия на кредитиране от Националната банка на Гърция. Подписани са основните условия на кредит с банката на обща стойност 283 млн. евро успоредно с поетите първоначални задължения за финансиране от акционерите в размер на 81,4 млн. евро за покриване на част от проектните разходи съгласно подписано споразумение между акционерите. Към момента са подписани основните договори за изграждане на терминала, а именно покупка на плаващо съоръжение, което ще бъде в терминал за втечнен природен газ, тръбопроводи и система за швартоване. Платени са авансови суми, обезпечаващи поетите ангажименти от страна на „Газтрейд Ес Ей“ и гарантиращи спазването на договорения график за конвертиране на кораба и неговото позициониране край Александруполис в края на 2023 г. С оглед развитието на последните събития в международен аспект и в продължение на плана за диверсификация на енергийните доставки и гарантиране на енергийните доставки и гарантиране на енергийната сигурност Съветът на директорите на „Газтрейд Ес Ей“ е одобрил препоръка към Общото събрание на акционерите за подаване на заявление за лицензия за независима система за природен газ относно втори терминал за втечнен газ в района на Александруполис. В заключение Ви уверявам, че от страна на правителството се прилагат всички възможни мерки и действия за навременно въвеждане в експлоатация на междусистемната газова връзка Гърция – България, в това число LNG терминала край Александруполис. Правителството е в тясно сътрудничество с гръцката страна, както и с Европейската комисия, с оглед ускоряване на енергийната сигурност в региона като част от процеса на диверсификация на енергийни източници в контекста на актуалните политически събития. И последната новина, която стана факт във вчерашния ден, всички хидравлични тестове по връзката Стара Загора – Комотини са успешно проведени. Благодаря Ви.

#148 · speech

Станислав Анастасов

ДПС

Уважаеми господин Председател, господин Министър, дами и господа народни представители! Господин Министър, благодаря Ви за отговора. Радваме се, че все пак там се случва нещо. Аз ще Ви напомня, че имате един облог с господин Аталай за 1 юли 2022 г., че ще потече газ по тръбата. Така че ако може да ни отговорите дали на 1 юли ще потече. Казвам го съвсем добронамерено. Ние сме абсолютно загрижени за енергийната независимост на България, която в новия контекст вече стана абсолютен must, както казват на английски – нещо, което трябва да се случи. Колкото до терминала, така наречената независима система за природен газ на Александруполис, виждаме, че там има известно закъснение най-вече от гръцка страна с одобрението. Тук, между другото, е моментът да Ви припомня един факт, че след натиска на ДПС предишното правителство все пак се съгласи да има дял в проектната компания на тази независима газова система, защото предишното правителство нямаше такова намерение. Това, което Вие обявихте, донякъде е радостно, че ще се строи втори такъв терминал – ние също имаме такава информация за намерението на гръцката страна. Тъй като все пак крайният срок за изпълнение е 2023 г., което в сегашната ситуация е малко далече от гледна точка на осигуряване на енергийната сигурност на Европа и на България в частност, тъй като на практика това е един международен проект, ще си позволим да Ви дадем един абсолютно приятелски съвет, за да вървят по-гладко нещата. Когато продължавате нататък, използвайте енергийната дипломация. Преди малко тук на изслушване беше външният министър. Тя абсолютно спазва нормите на дипломацията и Закона за дипломатическата служба, така че има възможност как да подпомогне този процес, и дръжте господин Асен Василев по-далече от енергийните проекти, защото виждаме всичко, в което той по някакъв начин се намеси. Първо, му липсваше всякакъв вид дипломация, което е доста важно в този критичен момент. Виждаме и резултатите от неговите действия, така че продължавайте, но Асен Василев по-далече да стои от енергетиката и ще бъдем по-близо до енергийната независимост. Благодаря Ви.

#150 · speech

Министър Александър Николов

Благодаря, господин Председател. Аз, честно казано, не бягам от облога, не го и помня, но след като хидравличните тестове са приключили – щом тече вода, може да пуснем и газ. Може и от днес да пуснем по тръбата да тече газ. Съвсем различен е въпросът, за да сме абсолютно коректни, дали цялата процедура по лицензиране, работа, потвърждение от Европейската комисия позволява търговска експлоатация. Затова говорихме за техническа експлоатация и теч на газ.

#151 · speech

Рамадан Аталай

ДПС, от място

Вие казахте, че на 1 юли, Асен Василев каза, че ще получим газ на 1 юли. (Реплики.)

#152 · speech

Министър Александър Николов

Добре. Да, относно терминала в Александруполис, неформално мога да потвърдя, че се обсъждат варианти – да, с голяма степен на вероятност ще има и втори терминал. Относно енергийната дипломация, вярвам, че всеки прави всичко възможно до размера на капацитета, знанията си и усилията си, за да постигне максимално доброто за България, така че се надявам да се справим достатъчно добре, особено в контекста на текущата ситуация, войната в Украйна, несигурността и волатилността на цените, мисля, че ще е от полза на цялото общество. Благодаря.

#153 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Министър. Уважаеми колеги, първо, добре дошъл на вицепремиера господин Гроздан Караджов. Тъй като по списък би трябвало да започнем с него, следващият въпрос е към заместник министър-председателя Гроздан Караджов от народния представител Васил Петров Зашкев, относно ремонт на пътя І-8 в участъците Елин Пелин - Ихтиман и Ихтиман – Костенец. Заповядайте, за да развиете Вашия актуален въпрос.

#154 · speech

Васил Зашкев

ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми народни представители, уважаеми господин Заместник министър-председател! Моят въпрос е свързан с един много важен участък от пътя София – Ивайловград, който влиза в моя избирателен район и е от изключително значение за жителите на град Костенец, от които една голяма част пътуват за столицата – трябва да се качат на магистралата на Ихтиман, а другата част – от Елин Пелин и в участъка на Вакарел, практически пътят е неизползваем. Огромни са там дупките. Тук ми бяха изпратили и снимки гражданите на Вакарел и на Елин Пелин. А значението и на пътя, успореден на магистрала „Тракия“, и в много случаи може да бъде използван, защото, знаете, когато има някакво произшествие на магистралата или е затворена, това прави неговото значение много по-голямо и съответно неговото добро състояние е много важно. Затова моят въпрос е: кога и до края на годината поне частични ремонти ще бъдат ли извършени? Знам, че има зададен към Вас въпрос от колега народен представител, но гражданите и на Вакарел, и на Елин Пелин, и на Ихтиман, и на околните населени места настояват това да бъде направено, и то ако е възможно, поне частично приоритетно. Защото, пак казвам, в определени участъци той е неизползваем практически, имам предвид Вакарел – Ихтиман. Благодаря Ви.

#155 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря, господин Зашев. Господин Караджов, имате думата за отговор в рамките на 3 минути. Заповядайте.

#156 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Зашкев, да, за съжаление много голяма част от пътищата в България са в подобно състояние, ето защо се налага на тях да бъде извършен основен ремонт. Въпросът за път I-8 е точно такъв – трябва да се извърши основен ремонт. За съжаление, съществуващият технически проект, който заварих в АПИ, е с изтекъл срок и по сега действащото законодателство е неизползваем. Ето защо през 2022 г., тоест съвсем скоро, вероятно още в този месец, ще се обяви и обществена поръчка за актуализиране на съществуващия технически проект за основен ремонт на 58 км от път I-8, а именно от км 89+170 до км 147+750. Това е участъкът от пътния възел с автомагистрала „Тракия“ до границата с област Пазарджик. Плановете са за стартиране на основния ремонт на първокласния път, но е необходимо актуализиране на проектната разработка. Към момента се подготвя тръжната документация за обявяване на поръчката. Както казах, вероятно още този месец ще има обявена поръчка за актуализация на техническия проект. При готов актуализиран технически проект, което очакваме най-рано наесен и в края на 2022 г., ще се обявят обществени поръчки за избор на строител и строителен надзор за извършване на основния ремонт на над 58 км от път 1-8. След избора на изпълнители и издаване на разрешение за строеж ремонтът на трасето ще може да започне най-вероятно напролет през 2023 г. До стартирането на рехабилитацията на републиканския път за него ще се полагат грижи по Програмата за текущ ремонт и поддържане, като в месечното задание за април тази година за път I 8 е предвиден ремонт на пътната настилка в участъка от км 46+600 и км 147+0. Работи се по подобряване на отводняването и на ландшафтното оформяне. Тук е моментът отново да се оплача, че такова текущо поддържане, ремонт и преасфалтиране е възможно само ако някое от снощните решения или подобно на него стане факт през идната седмица, защото аз не губя надежда, че Народното събрание ще помогне, но ето един от случаите, в който не можем да възложим, нямаме нито една възможност да направим ново възлагане. Ето тези нови възлагания са ключът от тези ремонти, с който се стартира, и затова аз моля народните представители да се разбираме. Благодаря.

#158 · speech

Васил Зашкев

ДБ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, всички отчитаме този проблем, но в крайна сметка хората ги интересува кога според Вас това може да стане при едно добро развитие на нещата. Вие казахте за ремонт, но аз неслучайно съм посочил в моя въпрос частичен ремонт. Е ли е възможен, ако все пак има средства, и в какъв период от време, разбира се, прогнозируемо, е възможен такъв ремонт? Благодаря.

#160 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Зашкев, ще трябва да повторя, че дори и за 10 метра смяна на мантинела или за 100 метра преасфалтиране само на един слой път или дори за запълването на дупки се налага да се подпише възлагане, а такива възлагания по действащите договори за текущ ремонт и поддържане не могат да бъдат правени, тъй като те са отдавна надвишени. В допълнение те са прекратени, като изрично е казано, че в момента можем да възлагаме само зимно, при условие че навън не е зима, и аварийно, но случаят на аварийност е, ако вчера или онзиден се е счупило нещо. Законът там е категоричен. Затова пак използвам тази дуплика, за да помоля тук събота и неделя да премислим и ако може, някак си задружно да намерим решение на този въпрос. Благодаря.

#161 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Има искане от името на парламентарната група на ДПС за декларация. Заповядайте.

#162 · speech

Джевдет Чакъров

ДПС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Вицепремиер, господин Министър, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Председател, визирам господин Минчев, депутатите от парламентарната група на ДПС правим настоящата декларация заради това, че вече един месец в дневния ред не се включва искането на ДПС за изслушване на Кирил Петков относно управлението на повсеместната криза, причинена от войната в Украйна и от ценовата криза в енергетиката от края на миналата година. България е единствената страна в Европейския съюз, в която правителството няма и не прилага систематизиран план с мерки срещу тези кризи, а това сравнение провокира впечатлението, че обществото ни е наказано. Дневният ред на правителството и на парламента още от самото начало на настоящото управление няма нищо общо с дневния ред на обществото и на хората и това се вижда от всички въпреки опитите на управляващите да ни убедят, че не виждаме правилно. В тази безпрецедентна повсеместна криза социално слабите наши съграждани и пенсионерите са оставени да се справят сами или по-точно да мизерстват, за съжаление, в условията на високите цени на електроенергията, на храните, на лекарствата, отоплението и така нататък, като прогнозите на икономистите от БАН са, че към октомври цените ще бъдат увеличени с 50% до 200%. В същото време в съседна Гърция се изплащат помощи за високите цени на горивата на семейства с ниски доходи, а на пенсионерите се дават по 200 евро на месец като компенсация заради скъпите храни. Увеличават се семейните добавки за децата и продължават помощите за високите цени на тока. В Румъния – друга съседна страна, правителството въведе таван на цените на тока и газа за срок от една година както за битовите потребители, така и за бизнеса. Това са примери спрямо съседни на нас страни, но във всички останали страни от Европейския съюз, а и не само, също се прилагат подобни мерки. Управляващите отдавна би трябвало най-малко да са се запознали с тях и да почерпят опит, както станахме свидетели, че го правят в други случаи, в които впоследствие се оказва, че са свързани даже с персонални икономически интереси. У нас няма никакви мерки за осигуряване на продоволствието на страната, което е въпрос на национална сигурност. Земеделските производители изнемогват при настоящите условия на повишените цени на горивата, на тока, на препаратите за растителна защита, както вече посочихме. За съжаление, продължават високите цени на торовете за селското стопанство, и то само срещу авансово заплащане, което в повечето случаи е непосилно за земеделските производители. Все повече животновъди закриват фермите си и предават животните си на кланица. Производството на плодове и зеленчуци е на път да изчезне – площите с домати вече са намалели шест пъти официално, а площите с краставици и с пипер – пет пъти. Поради финансови затруднения в овощарството голяма част от производителите започват да изкореняват градините си и имат намерение да ги отдават под наем. При това безхаберие на правителството има риск от проблеми с осигуряването на продоволствени стоки от първа необходимост у нас, както и от драстично повишение на цените на храните. В същото време в страни, като Франция и Испания, са въведени защитни изкупни цени на млякото, а във Франция и Гърция има минимални изкупни цени на месото и така нататък. С какво българските селскостопански производители, които в едни изключително трудни времена успяха да опазят националните ни световно признати традиции в този сектор, заслужиха това неглижиране на проблемите им от държавата и в момента са принудени да се отказват от това, в което години наред са влагали толкова труд и усилия?! Един национален поминък е застрашен и почти ще изчезне. Според експертите от селскостопанския бранш основната потребителска кошница в България е вече от внос, защото секторът е в криза, за която няма аналог в последните 30 години. Поради кризата от войната в Украйна и ценовата енергийна криза цените на храните на международните пазари непрекъснато се увеличават, което, естествено, се отразява и в България, като има риск дори основни храни да станат бутикови за много хора заради непосилните цени. Считаме, че е наложително правителството и министърът на земеделието да бъдат изслушани в парламента с цел да представят какви мерки могат да бъдат приложени в селскостопанския сектор за запазване на производствата и осигуряване на продоволствие на държавата. Няма никакви мерки за туризма, който има сериозен принос към брутния вътрешен продукт на страната. След един месец ще стартира летният туристически сезон, но дали у нас ще има такъв, защото никакви видими мерки не са представени в този важен сектор. Нагласите на хората към настоящото управление вече са изключително негативни. Резултатите от скорошно социологическо проучване на агенция „Алфа Рисърч“ показаха, че според 61% от хората липсва политика на правителството за подпомагане на бизнеса. Според близо 78% политиката за овладяване на ценовата криза в енергетиката е неуспешна, а близо 89% от хората считат, че политиката по доходите и за справяне с инфлацията е неуспешна. Друго изследване на същата социологическа агенция отпреди ден отчете, че близо 60% от българите са с негативно отношение към управляващата коалиция. Това, че то беше излъчено по БНТ, явно провокира управляващите да действат чрез кризисен PR и тук, от парламентарната трибуна, чухме декларация, според която причините за неудачите на управлението са причинени от организирани от опозицията саботажи, критика на управленската им политика, а такава на практика напълно липсва. Тя не е видна и не се чувства от хората. Политика не се прави с декларации от управляващите, а политика се прави с ясни политики, с ясна визия, с успешна реализация на тези политики. В тази кризисна ситуация другите страни – членки на Европейския съюз, както видяхме от нашите съседни страни, правят необходимото за социално слабите, за пенсионерите и за уязвимите. Затова, уважаеми господин Председател, от ДПС настояваме да бъде включено нашето искане за изслушване на Кирил Петков възможно най-скоро, защото проблемите повече не търпят отлагане. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от ДПС.)

#163 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Чакъров. Продължаваме с парламентарния контрол. Въпрос от народните представители Байрам Байрам, Павлин Кръстев и Адлен Шевкед относно рехабилитация на републикански път III-592 Момчилград – Крумовград, Подкова – Кукуряк – Токачка – Крумовград от км 0+000 до км 67+558. Заповядайте да развиете Вашия въпрос.

#164 · speech

Байрам Байрам

ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Вицепремиер и министър, уважаеми дами и господа народни представители! Въпросът от народните представители от Девети многомандатен избирателен район е относно рехабилитацията на републикански път III-592 Момчилград – Крумовград, Подкова – Кукуряк – Токачка – Крумовград, участък от 67 километра. Ние миналата седмица бяхме задали въпрос отново за един третокласен път от нашата област, от която сме избрани. Вие тогава дадохте една надежда за живущите в тези над 20 населени места. На нашите срещи в региона и жителите от другите общини по същия начин задават своите въпроси. Този въпрос е свързан именно с техните искания, а този третокласен път е единственият път, който в момента може да бъде алтернативен на отсечката от трансграничен коридор № 9 – участъка от Кърджали към граничния контролно-пропускателен пункт Маказа, защото в момента другият алтернативен път поради свлачище е затворен, а именно старият път Джебел – Кирково. Това е старият път, така да се каже, от Момчилград към Кирково, който може да бъде алтернативен маршрут при евентуални аварийно-ремонтни дейности. Поводът да се обърнем към Вас е, че техническото и експлоатационно състояние на пътя е крайно лошо, тоест с потенциални условия за възникване на пътнотранспортни произшествия. Състоянието му е на пълна неизползваемост и почти разрушена повърхност, а на някои места дори липсва такава. В момента този път в това си състояние затруднява ежедневието и придвижването на населението от три общини, а именно Момчилград, Крумовград и Кирково, с близо 20 000 души население. През последните години са изпратени многобройни писма до Агенция „Пътна инфраструктура“ и Областно пътно управление – Кърджали, но не са предвидени никакви действия от страна на правителството, от съответните ведомства и се обръщаме от името на жителите на селата Прогрес, Горско Дюлево, Подкова, Чорбаджийско, Кукуряк, Кран, Токачка, Тополка, Кандилка, Сърнак, Звънарка, Крумовград и другите общини и населени места, които преди това изброих, за спешни действия по този път. Кога ще бъдат предприети необходимите действия от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ за извършване на основен ремонт на въпросния път за привеждане в състояние със стандартните изисквания на третокласния републикански път, свързващ десетки населени места? Аз само ще припомня и моите думи и от миналата седмица: виждаме, че Вашите коалиционни партньори Ви бойкотират вече втора седмица. По същия начин и този път е бойкотиран от всички правителства от 2009 г. насам. Надяваме се Вие да не сте част от този бойкот, надяваме се държавата най-накрая след десетилетие да рехабилитира този път. Благодаря Ви.

#165 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, но ще Ви моля да се съобразявате с времето по Правилник. Заповядайте, господин Караджов, за отговор.

#166 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Шевкед, уважаеми господин Байрам, уважаеми господин Кръстев, републикански път III-592 не е бойкотиран по никакъв начин или поне от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“. Той е включен в годишната ни програма за ремонт, като мога да кажа, че през 2022 г. ще обявим обществена поръчка за изработване на технически проект за основен ремонт. Това е първото и основно изискване, за да се пристъпи към основен ремонт. Защо? Защото пътят III-592 е строен в периода 1959 до 1976 г. и оттогава на трасето не е извършван никакъв основен ремонт. До 2021 г. на третокласния път чрез програма за текущ ремонт и поддържане са извършвани малки ремонти, включително и преасфалтиране на участъци от настилката, но това само е отлагало, но не е и заменило необходимия основен ремонт. Затова в съответствие с изискванията на Закона ще обявим съвсем скоро, ще го видите в Регистъра на обществените поръчки, поръчка за изработване на технически проект за основен ремонт на близо 68-километровото трасе изцяло. И участъкът е от град Момчилград през село Подкова до град Крумовград. Изработването на технически проект, както казах, е първата и задължителна стъпка преди предприемането на качествени строителни работи. Проектът ще определи конкретните ремонтно възстановителни дейности, които е необходимо да се изпълнят, прогнозната им стойност и срока за реализация. При готов проект ще се проведе открита процедура по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители на строителството и на строителния надзор, което е отново изискване на Закона. На този етап се предвижда и основният ремонт да се случи вероятно през 2024 г., но ако няма обжалвания и протекат по-бързо процедурите, е възможно да започне и през 2023 г., без това да звучи като обещание. За периода до започването му ще продължим от Агенция „Пътна инфраструктура“ да изпълняваме дейности по текущ ремонт и поддържане, като за тази година е предвидено възлагането на локални ремонти и частично изкърпване на настилката, за което отново ще се оплача и ще кажа, че търся съдействието на народните представители от всички парламентарни групи, без оглед на това дали са в управляваща, или опозиционна позиция, ако може да се даде възможност на Агенция „Пътна инфраструктура“ да започне да си възлага тези текущи ремонти, защото след зимата се отварят дупки, отварят се цели кратери и те крият опасности от катастрофи, загуба на живот или здравето на хората. Така че пак апелирам, ако може, Народното събрание да подпомогне Агенция „Пътна инфраструктура“. Съгласно нашия годишен отчет за състоянието на републиканската пътна мрежа, който ежегодно публикуваме, към 31 декември 2021 г. 23,5 км от настилката на този път са в средно състояние, но останалите 44 км са в лошо състояние, тоест два пъти повече. Участък с дължина от 16 км си е с намален габарит и без необходимата носимоспособност, където и техническият проект ще бъде за по-сериозно огабаритяване и рехабилитиране на този път. Благодаря Ви.

#168 · speech

Байрам Байрам

ДПС

Благодаря за отговора господин Министър. Ние, колегите Ви от Кърджалийския многомандатен избирателен район, така да се каже, сме удовлетворени частично, защото наистина това население, което населява тази част на областта, основният им поминък бе тютюнът. Знаем 2009 г. по какъв начин тютюнопроизводството бе погубено от нашето правителство и тогава единственият основен проблем за тях е именно този път и докато не се ремонтира този път, населението в тези населени места ще търси препитанието си на други места. Именно и за текущия ремонт, за който казвате, надявам се Вие сега новото коалиционно мнозинство да намерите най-малкото за благото на хората поне да започнат новите ремонти. Казахте, че до 2025 г. – много дълъг хоризонт, че евентуално този път може да започне да се рехабилитира. Ние виждаме, че Вие трудно ще изкарате и тази година, но все пак сте положили едни основи и това, така да се каже, дава един частичен отговор, но се надяваме като министър и вицепремиер в тази сфера още тази година на първо време текущият ремонт да бъде навреме и по възможност през 2023 г. да започне поне поетапното и по какъв начин може да започне поетапната рехабилитация на този път? Благодаря Ви.

#169 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Байрам. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Севим Али, Фатме Рамадан и Ешереф Ешереф относно гарантиране на безопасността на всички движещи се по двата третокласни пътя – път ІІІ-7306 (Лозарево – Сунгурларе – Чубра) и път ІІІ-7705 (Бероново – Горово – Мъдрино). Кой от тримата ще развие въпроса? Заповядайте.

#170 · speech

Фатме Рамадан

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Министър! Въпросът ни към Вас е относно гарантиране на безопасността на всички граждани, движещи се по двата третокласни пътя – Лозарево – Сунгурларе – Чубра и Бероново – Горово – Мъдрино в община Сунгурларе. Господин Министър, за огромно съжаление, на 9 март тази година 26-годишна жена почина, а други трима бяха ранени в поредния пътен инцидент на излизане от град Сунгурларе в посока село Черница на кръстовището, където се пресичат двата третокласни пътя. Тези пътища са собственост на държавата, тоест за тях се грижи Агенция „Пътна инфраструктура“. През 2019 г. на пътя е извършен основен ремонт, като са поставени необходимите сигнализации и ограничение на скоростта на движение 50 км в час, но във връзка със зачестилите пътно-транспортни произшествия с фатален край, за голямо съжаление, жителите на община Сунгурларе настояват да се проектира и изгради кръгово движение на кръстовището, на което се пресичат двата третокласни пътя. В тази връзка въпросът ни към Вас е: какви мерки ще предприеме ръководеното от Вас Министерство на регионалното развитие и благоустройството за гарантиране на безопасността на всички движещи се по двата третокласни пътя? А именно път ІІІ-7306 (Лозарево – Сунгурларе – Чубра) и път ІІІ-7705 (Бероново – Горово – Мъдрино) и предприети ли са мерки относно проектиране и изграждане на кръгово кръстовище и в какви срокове? Благодаря Ви.

#172 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Рамадан, уважаеми господин Али, уважаеми господин Ешереф, състоянието на двата третокласни пътя – III-7306 (Лозарево – Сунгурларе – Чубра) и III-705 (Бероново – Горово – Мъдрино) в участъка на пътното кръстовище е добро. Настилките са в добро експлоатационно състояние, без дупки и деформации, застрашаващи безопасността на движение. Хоризонталната маркировка също е в добро състояние, отговаря на изискванията на Наредба № 2 от 17 януари 2001 г. за сигнализацията на пътищата с пътна маркировка, а наличната вертикална сигнализация отговаря на Наредба № 18 от 23 юли 2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци. По трасето няма избуяла дървесина, храстовидна и тревиста растителност, ограничаваща видимостта в участъка. Причините за настъпилото пътнотранспортно произшествие, което Вие визирате, са вследствие на неспазване на Закона за движение по пътищата и въведената постоянна организация на движение в участъка на пътното кръстовище, която се изразява в неспазване на пътен знак „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство“ от страна на водача на едно от МПС-тата, участник във въпросното произшествие. Във връзка с постъпила информация за завишен брой пътнотранспортни произшествия по искане на господин Георги Кенов, кмет на Община Сунгурларе, и в изпълнение на Заповед от 5 ноември 2021 г. на директора на Областното пътно управление – Бургас е сформирана и комисия с представители на пътното управление, сектор „Пътна полиция“, Районно управление – Сунгурларе и Община Сунгурларе. Нейната задача е била да направи анализ на необходимостта от предприемане на допълнителни мерки за осигуряване безопасността на движение на пътя. След като е извършила оглед, Комисията е констатирала следното: 1. Границите на урбанизираната територия на град Сунгурларе на път III-705 е от съответните километри до съответните километри, а на път III-7306 от/до съответния километър; 2. Път III-705 от км 11 до км 12+527 се припокрива с път III-7306 от км 7+525 до км 8+678, като пътното кръстовище попада в чертите на урбанизираната територия на град Сунгурларе и това е много важно от законова гледна точка; 3. Четириколонното кръстовище от 1-ви тип, без ленти за ляво завиване от главното направление, с капковидни и триъгълни острови на второстепенното направление. Главното направление е път III-7306 и общинската улица „Гроздьо Георгиев“. Капковидните и триъгълните острови са изпълнени с маркировка; 4. Кръстовището не е осветено; Това е четвъртата констатация. 5. Основна причина за настъпилите пътнотранспортни произшествия е просто неспазването на предимство от водачите на пътни превозни средства. Анализирайки направените констатации при огледа и проведената експертна дискусия, комисията е преценила, че е необходимо да бъдат предприети допълнителни мерки, които да ограничават предпоставките за настъпване на пътнотранспортни произшествия и подобряващи безопасността на движението, а именно: В краткосрочен план – веднага да се възложи на проектант „Транспортно строителство и транспортни съоръжения“ да състави предложение за монтаж на допълнителна вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка. В дългосрочен план – пътното кръстовище да се реконструира (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) и освети, като за предложените мероприятия да бъде изработена… Още 10 секунди.

#174 · speech

Севим Али

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Вицепремиер, уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! Господин Министър, първо бих искал да Ви благодаря за отговора, който ми давате. Наистина въпросът, който ние Ви задаваме, е продиктуван от все по чести пътнотранспортни произшествия именно от това кръстовище, което се намира на изхода на град Сунгурларе по посока на село Черница – мястото, където наистина се пресичат два третокласни пътя от републиканската пътна мрежа. Жителите на община Сунгурларе настояват час по-скоро да се вземат адекватни мерки – първо да се проектира това кръгово кръстовище и след това да бъде изградено. Последният тежък пътен инцидент, както и Вие казахте, както и преди мен колегата каза, е от 9 март. За съжаление, тогава 26-годишна млада жена, майка на три деца, загива на това място. Доколкото имам информация, господин Председател, за конкретния проблем и случай в община Сунгурларе – тъй като Вие казахте, че това кръстовище попада наистина в урбанизирана територия на община Сунгурларе – от местното ръководство, от местната власт на Сунгурларе са предприели вече мерки да има един такъв проект, по който в момента текат съгласувателни процедури, доколкото съм запознат и доколкото имам информация в АПИ – Бургас, в ОД на МВР – Бургас, и в РИОСВ – Бургас. След това предстои на този проект да бъде издадено разрешение за строеж от Министерството на регионалното развитие. Може да се каже, господин Министър, че този проблем е идентичен с проблема в община Айтос – на входа на град Айтос, който проблем сме коментирали много пъти с Вас, тъй като там също е необходимо първо да се проектират две кръгови кръстовища и след това, за да се реши кардинално този регионален проблем, е необходимо да се проектира и да се изгради северен обход на града. В община Сунгурларе хората именно за това настояват и за да се реши този проблем, Общината проектира този проект, в момента текат, както казах, съгласувателни процедури. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Предстои този проект да бъде представен на Вашето внимание в Министерството, да бъде одобрено и се надяваме час по-скоро да бъде изградено това кръгово движение за безопасността на хората, които се движат и по двете пътни отсечки. Благодаря.

#175 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря. Заповядайте за дуплика. Нямате. Благодаря Ви. Последният въпрос за днес към вицепремиера Караджов е от народния представител Андрей Чорбанов относно надлез при село Гара Елин Пелин, община Елин Пелин, Софийска област. Заповядайте.

#176 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председателстващ. Уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! Както вече стана дума, въпросът ми е относно надлез при село Гара Елин Пелин, община Елин Пелин, Софийска област. Уважаеми господин Министър, във връзка с постъпил сигнал и множество оплаквания от жители на село Гара Елин Пелин, община Елин Пелин, Софийска област, относно непоносимия шум и вибрации, създадени от преминаващите тежкотоварни автомобили по надлеза вследствие на многото новоизградени логистични и производствени бази в община Елин Пелин. Надлезът е ремонтиран през 2017 г. от Агенция „Пътна инфраструктура“ по Договор № РД-37-13 от 19 август 2016 г. и в него не са предвидени шумозаглушителни панели, които биха заглушили шума от тежкотоварните автомобили и биха подобрили условията на живот на живущите в непосредствена близост до надлеза. Също така от няколко години дилатационните фуги на надлезното съоръжение са компрометирани от увеличения трафик и при преминаване върху тях създават непоносим шум и вибрация, който пряко въздейства на околната среда, психиката и здравето на жителите. За шума се убедих лично. Въпросът ми е: кога ще бъде поставена шумоизолираща преграда на надлеза и какви мерки ще предприемете за отстраняване на неизправностите? Благодаря Ви.

#178 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Чорбанов, жп надлезът при село Гара Елин Пелин при км 14+100 на третокласен път III 105 Ботевград – Горни Богров – Елешница – Столник – Елин Пелин – Нови хан е метална конструкция – съоръжение от 1980 г., и като такъв винаги е бил шумен при експлоатацията си. Точно с цел намаляване на шума при ремонта на съоръжението е увеличена дебелината на настилката. През 2016 г. по Програмата „Основен ремонт“ на Агенция „Пътна инфраструктура“ на съоръжението са изпълнени ремонтно-възстановителни дейности съгласно одобрен технически проект. Увеличена е носещата му способност и дебелината на конструкцията предвид увеличения трафик и с оглед намаляването на шума и вибрациите от движението на тежкотоварни превозни средства. В тази връзка е променена и дебелината на настилката и са вкоравени металните връзки. Целта на тези мероприятия е обезшумяване на моста и увеличаване на дълготрайността на съоръжението. Не на последно място, осигурена е и по-висока безопасност на движението по жп надлеза и комфорт на пътуващите. След въвеждането на обекта в експлоатация с разрешение за ползване за всички установени в гаранционния период дефекти, в това число и на дилатационни фуги, Агенцията своевременно изисква от фирмата изпълнител да отстранява повредите си за своя сметка. Фугите на моста към момента са в добро състояние. След извършените ремонтно-възстановителни работи и въвеждането в експлоатация на съоръжението е въведено ограничение на скоростта на движение по надлеза до 40 км в час, което голяма част от водачите на тежкотоварни пътни превозни средства не спазват. За системното нарушение е сигнализирана многократно Община Елин Пелин, която съвместно с органите на МВР е предприемала необходимите мерки за повишаване ефективността на контрола по отношение на ограничението. Това неспазване на скоростта на движението не само че продължава, но и оказва негативно влияние върху състоянието на настилката и фугите, съответно на нивата на шума и на вибрациите. Намаляването на шума и вибрациите от интензивния трафик на жп надлеза в село Гара Елин Пелин може да се постигне чрез спазване на въведеното ограничение на скоростта, като контролът на спазването му е от компетенциите на Пътна полиция към МВР. В допълнение искам да кажа и че Агенция „Пътна инфраструктура“ поетапно е предприемала различни мерки и мероприятия за ограничаване на шумовите нива съгласно актуализирания през 2019 г. План за действие към Стратегическата карта за шум. Има такъв документ – Стратегическа карта за шум, и там има 1122 км – в тази карта, пътни участъци на територията на Република България, които са с трафик общо над 3 милиона МПС-та годишно. Този надлез не е включен в обхвата на тази стратегическа карта за шум и трябва да се направи едно уточнение, че за всички участъци, които са включени в тази стратегически карта за шум, попадащи в нейния обхват, предложената шумозащитна мярка е изграждането на шумозащитна стена особено в аспекта на това, че на съоръжението не е правено обследване на носимоспособността във връзка с допълнително монтиране на шумозащитни пана, които ще окажат въздействие върху поведението на моста основно при ветрово натоварване. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.)

#180 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Като уточнение просто искам да попитам: разбрах, че явно този участък не е влизал в схемите, не е влязъл в програмата – в картата, за която трябва да бъде изграден. Въпреки всичко освен частта, която касае, естествено, органите на КАТ, които трябва да контролират движението, по отношение на шума смятате ли нататък като политика да се обследват и райони, които не са влезли в картата, но за които постъпват такива сигнали, още повече че самият надлез е вътре в населеното място и оказва изключително пряко въздействие върху всички, които са наоколо.

#182 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Чорбанов, все пак разходването на публични средства особено за такива обследвания не е точно на територията, на която мога сега да се произнеса, но ако това попада във възможностите на Агенция „Пътна инфраструктура“ и е целесъобразно, естествено, че ще направим такова обследване и в зависимост от резултата ще действаме, пак казвам, съобразно целесъобразното и икономично използване на публичния ресурс. Благодаря.

#183 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Караджов. С това въпросите към Вас приключиха. Благодаря Ви за участието Ви в парламентарния контрол. Продължаваме с въпросите към министъра на енергетиката господин Александър Николов. Следващият въпрос е от народния представител Мартин Димитров относно напредък в изграждането на газовата връзка с Гърция. Господин Димитров, заповядайте да развиете Вашия въпрос.

#184 · speech

Мартин Димитров

ДБ

Уважаеми господин Председател, господин Министър, дами и господа! Слушах много внимателно Вашия отговор на подобен въпрос днес и се радвам, че има постигнат напредък. Искам да Ви обърна внимание, че към предишни правителства в продължение на 10 години изключително настоятелно задавах същия въпрос и предприемахме огромни усилия да убедим тези Ваши предшественици, че изграждането на газовата връзка с Гърция следва да бъде огромен приоритет. И забележете, дойде сегашната ситуация, когато такава свързаност много ни трябваше, и тази връзка все още не е изградена. По тази причина настоявам пред Вас да продължите както досега да следите на седмична база какъв е напредъкът и да не се успокоявате, докато не видим тръбата изградена, защото на мен лично предишни министри на енергетиката поне три-четири пъти са ми казвали, че е готова вече или че предстои до няколко месеца да бъде готова. Така че е изключително критично важно това лято и бих се радвал, ако можете да кажете и период, в който ще бъде завършена. Съзнавайки, че зависи от регулаторни решения и че не е толкова просто, но това лято тази връзка трябва да бъде готова. Свързаният с това въпрос, господин Министър, е: водите ли вече разговори и за доставяне на неизползваните количества азерски газ чрез тази връзка и този способ? Има ли постигнат напредък, така че заедно с изграждането на връзката да бъдат осигурени и алтернативни количества по този начин, по досегашния договор? Всъщност налага ли се допълването на този договор или подписването на нов договор за доставка на азерски газ? Аз по-нататък в днешния парламентарен контрол имам въпроси за това доколко ще работи идеята за Европейската комисия като единен потребител да купува газ, но засега Ви питам за газовата връзка с Гърция, сроковете за нейното изграждане и готовността недоставените количества азерски газ да бъдат купени още тази година – може би във втората ѝ половина, веднага след като този проект бъде окончателно изграден.

#186 · speech

Министър Александър Николов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, господин Димитров! Няма да повтарям данните, които изчетох в предходния въпрос, просто ще добавя малко допълнителни към тях и след това ще отговоря на допълнително зададените въпроси. Относно статуса на изпълнението в допълнителни детайли: инженеринг към момента – 98,54%; доставки на оборудване и цялостна техника – 99,49%; строителство – 92,75%; линейна част – всички осем броя кранови възли завършени и хидротествани. Изключително важно е това, че хидротестовете бяха завършени успешно технически като критична точка. Общо завършена рекултивация към момента – 68 км. Изпълнението по наземните съоръжения е, както следва: ГИС Комотини – 65,12%, Стара Загора – 85,93%, диспечерски център – 96,27%, кранови възли общо – 55,61%. Мога да Ви уверя, че ежеседмичният контрол няма да бъде спрян, напротив, ще бъде усилен и това е политиката, която спазваме и с ресорния колега в Гърция господин Костас Скрекас. По отношение на търговските регулаторни въпроси. Към момента са приключени преговорите между акционерите по нов устав. Подадено е заявление за сертифициране като независим оператор. Приключени са всички преговори относно тарифен кодекс на оператори, резервиране съответно на капацитет и така нататък. Относно зададения от Вас въпрос и в унисон с подписани назад във времето от преждеуправляващите на „Булгаргаз“ мога да Ви уверя, че с изтичане на конкретните анекси в средата на текущата година се прави всичко възможно, така че всички количества по съществуващия договор да бъдат доставени. Техническият механизъм и техническото трасе, по което ще постъпват количествата природен газ от партньорите в Азербайджан в България, ще се уточнят с оглед на регулаторните изисквания, които и Вие споменахте, които са отвъд всички полета на влияние, които може да имаме в България. Към момента от изпълнителя „Авакс“ е изготвен обновен график, който не включва техническо забавяне, съответно се придържаме към това, което е коментирано по-рано, а именно техническо завършване в средата на годината. В заключение отново бих искал да Ви уверя, че всички възможни механизми за доставяне на максимално добавена стойност от съществуващите дългосрочни договори, включително физическо доставяне през съответната техническа връзка Гърция – България, Комотини – Стара Загора или алтернативни трасета през Сидерокастро – Кулата или закупуване на количества на конкретна виртуална точка и реализиране на по-позитивен финансов резултат за дружеството ще бъдат изследвани и ще бъдете своевременно информирани. Благодаря Ви за вниманието.

#187 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря, господин Министър. Господин Димитров? Не желаете реплика – Ваше право. Следващият въпрос е от народния представител Стоян Таслаков относно дългосрочен договор с „Газпром“ за доставки на газ в България. Заповядайте да развиете Вашия въпрос в рамките на две минути.

#188 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Както знаете, договорът за доставка на газ между „Газпром“ и България изтича на 31 декември тази година. Предстои да бъде подписан нов дългосрочен договор, или не предстои, който да гарантира на българския бизнес и производства количества газ на възможно по изгодна цена. Премиерът на Унгария реагира държавнически и постъпи по начин, по който Унгария в момента плаща сметки за газ в пъти по-ниски от другите европейски държави, като подписа дългосрочен договор с „Газпром“. Вие в качеството на министър на енергетиката се очаква вече да сте запознат с това и да сте загрижен. Поради това моля да отговорите на следния въпрос: работи ли Министерството по подновяване на договора с „Газпром“. Има ли вече сформиран екип, който да води преговорите? Какви ще са методите за постигане на по-изгодни цени за България? Благодаря.

#190 · speech

Министър Александър Николов

Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители, уважаеми господин Таслаков! Отчитайки ситуацията с войната в Украйна, в момента преговори с „Газпром“ не могат да се водят и не бива да се водят. Междувременно към момента на европейско ниво се разглеждат действия за иницииране на общо закупуване на газ за нуждите на 27 те страни – членки на Европейския съюз. Направеното предложение е прието от Европейската комисия за обсъждане. Целта е това да става с един преговорен екип и да се постигнат нива от приблизително 50 евро на мегаватчас. В допълнение към това Министерството на енергетиката и правителството на Република България са предприели активни действия за осигуряване на природен газ и от алтернативни източници. Във връзка с това са предприети и действия за установяване на контакти с доставчици на газ с оглед на анализиране на възможността за алтернативи на руските доставки. При всички положения при наличието на алтернативи за доставка на природен газ България ще може да се възползва по време на евентуални бъдещи преговори с „Газпром“ за намаляване на цената, тъй като съвсем търговски и конкурентен принцип може да постигне по-добра цена при възможност за алтернативна доставка. Работим активно и за ускоряване на енергийната свързаност в региона, което е ключово условие за реална диверсификация на енергийните източници в контекста на актуални политически събития. Част от тези действия са свързани с въпросите, зададени по-рано относно инфраструктурата. В допълнение или по-скоро в заключение бих искал да кажа, че от търговска гледна точка при наличие на всички текущи геополитически рискове: война, волативност на цените и търговска несигурност – подписване на дългосрочен договор в тази среда гарантира единствено и само непазарни условия, по-високи от оптималните цени и дългосрочно затрудняване от гледна точка на социална поносимост на българското общество. Благодаря.

#192 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря за отговора, господин Министър. За съжаление, доставките, които „Газпром“ осигурява на България, не знам дали е възможно, според специалистите е далече от възможно, да бъдат заменени с алтернативни източници. Става въпрос за пазар от 3 милиарда. Аз не знам кои ще бъдат тези фирми, които Вие искате да вкарате тук, да заменят руското гориво, но имайте предвид, че почти всички тръби на нашите географски ширини са или собственост на „Газпром“, или са с тяхно участие. Дори азерският газ, който очакваме да получим от Гърция, евентуално ако се завърши конекторът, дори там мисля, че една голяма част от газа е всъщност собственост на „Газпром“. Надявам се на този Ваш отговор да бъдат доволни и българският бизнес и производство, които разчитат на доставките на газ. Аз силно се съмнявам, но ще поживеем и ще видим. Благодаря.

#194 · speech

Министър Александър Николов

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Таслаков, ще си позволя единствено едно нещо да отговоря. Вие използвахте глагола, че българският бизнес разчита. Зад този глагол стои основната функция на енергийната система, която е устойчивост и предвидимост. За предвидимостта в действията на конкретно цитирания търговски партньор говорят много факти от последните няколко седмици, включително поисканите механизми за начин на плащане, включително явното използване на търговските отношения и подчертаната от Вас зависимост – не само за България, а за целия Европейски съюз. В заключение трите милиарда, които България консумира, които всъщност са малко над 3,5 милиарда, имат алтернатива, но сте прав, че тук въпросът е на цена – не говорим само за търговска цена, а за съвсем различни ценности. Благодаря.

#195 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Мартин Димитров относно предприети действия Европейският съюз да купува природен газ като единен блок. Заповядайте, господин Димитров.

#196 · speech

Мартин Димитров

ДБ

Уважаеми господин Председател, господин Министър, дами и господа! Още 2017 г. десните предложихме Европейският съюз, който събра, и Европейската комисия, една много сериозна база данни, включително за газови доставки, да започне като единен потребител да купува природен газ. Тогава знаете ли какво ни казаха? Казаха ни: ама то няма всички да са съгласни. Това няма значение. Дори част от страните да приемат един такъв подход, пак е изключително ценен, защото колкото по-големи количества се купуват, цената става по благоприятна. Така че, господин Министър, тази възможност трябва да бъде използвана докрай и дори не всички страни – членки на Европейския съюз, да решат да участват в процедурите, дори и половината от тях да решат, че този подход е благоприятен за тях, това е способ за постигане на по-добри и по-сигурни доставки, на по-добри ценови условия и по сигурни доставки на природен газ. Така че въпросът ми е докъде стигна? Има ли напредък в тази процедура? Имате ли някакви срокове, в които очаквате първите резултати? Тоест от страна на Комисията има ли вече конкретна информация за напредък по темата? И със следния подвъпрос обаче. България до края на годината има договор за доставка на природен газ от „Газпром“. Как едната страна, в случая „Газпром“, смята, че едностранно може да измени този договор, като казва, че иска плащанията да бъдат в рубли. Един договор в международното право означава, че договорите се променят с участието на всички страни, които са ги подписали. Не съм наясно как някой може едностранно да променя договор?! Това противоречи на всички международни правила. Така че разсъждавайки в тази посока, за нас е важно да знаем има ли конкретни стъпки, действия и напредък по отношение на идеята на Европейската комисия да купува природен газ като единен голям мощен потребител и това да бъде способ за постигане на по благоприятни ценови условия и по-сигурни доставки?

#198 · speech

Министър Александър Николов

Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители, господин Димитров, на 23 март Европейската комисия публикува съобщението относно сигурност на доставките и достъпни енергийни цени, възможности за предприемане на незабавни мерки и подготовка за предстоящия зимен сезон. Комуникацията предлага колективни действия на ниво Европейския съюз за гарантиране сигурността на газовите доставки на разумни цени. В нея е поместено и съответното предложение за съвместно закупуване на газ, включително втечнен природен газ, впоследствие вероятно в средносрочна и дългосрочна перспектива – водород. Определянето на максимална цена в рамките на Европейския съюз, на която природният газ може да се търгува между отделните оператори и държавите членки, както и установяването на партньорства с международни доставчици на природен газ и водород са сред останалите предложения за ограничаване на темпа на нарастване на енергийните цени, включени в това съобщение. Следва да се посочи, че няма единен универсален отговор на енергийната криза, тъй като държавите членки имат специфични особености, специфични енергийни профили, ниво на енергийна взаимосвързаност, ниво на гъвкавост на договорите, ниво на срочност на договорите, дългосрочност и така нататък. В тази връзка Комисията има готовност да продължи работа по темата, включително и в рамките на предстоящи обсъждания с държавите членки. Очаква се Комисията да представи през месец май 2022 г. план за намаляване на зависимостта от руски енергийни източници, както и оценка на възможностите за оптимизиране на модела на електроенергийния пазар. Във връзка с въпроса за съвместно закупуване на газ и впоследствие на водород подкрепяме създаването на специална работна група и сме инициирали допълнителни документи, описващи в детайли локалната инфраструктура, така че да може да съдействаме за по-висока степен независимост на целия регион. Съответната група следва да улесни преговорите с ключови международни доставчици, включително втечнен природен газ от Съединените щати, страните от Средиземноморието, Африка и Близкия изток. Работата на групата ще бъде подпомагана от представители на държавите членки, като преговорният екип ще се ръководи от Комисията. Идеята за съвместни покупки на газ следва подхода, установен при закупуването на ваксини по време на пандемията от COVID-19. В тази насока е и разпространеният в България в навечерието на Европейския съвет нон-пейпър за общ подход. На заседанието на Европейския съвет от 24 и 25 март 2022 г. лидерите на страните на Европейския съюз се споразумяха да работят заедно за доброволно съвместно закупуване на газ, втечнен природен газ и водород, използвайки по оптимален начин колективна политическа и пазарна тежест на Европейския съюз и неговите държави членки за намаляване на цените в хода на преговорите, както Вие споменахте, при по-големи цени съответно се реализират икономии от мащаба. Общата платформа за закупуване ще бъде отворена и за страните от Западните Балкани и трите асоциирани държави от Източното партньорство. На 7 април 2022 г. на заседание на генералните директори по енергетика официално бе представена платформата на Европейския съюз за природен газ EU Energy Platform – новаторска рамка за агрегиране на търсенето, координация на обхвата, оптимизиране на инфраструктурата, поддържаща сигурността на доставките. Към момента тече провеждане на консултации с регионални групи, които ще продължат две седмици, и по-късно се очаква – на 26 април, да се състои първата среща с фирми – доставчици на природен газ от Щатите. В допълнение Република България кандидатства за техническа помощ в отговор на покана на Европейската комисия по REPower за намаляване на енергийната зависимост на Европейския съюз относно руски изкопаеми горива. Техническата помощ е инициатива за идентифициране на допълнителни възможности за диверсифициране на доставките на природен газ и увеличаване на обемите втечнен природен газ и вноса по тръбопроводи от неруски доставчици по неруска инфраструктура.

#200 · speech

Министър Александър Николов

Да, извинявам се. Благодаря Ви.

#202 · speech

Мартин Димитров

ДБ

Доволен съм, господин Министър, че България се е включила в тази инициатива и има огромна перспектива, защото колкото са по-големи обемите, цените могат да бъдат по-благоприятни и това може да доведе до нов вид сигурност за целия Европейски съюз. Забележете, че ние сме единствената страна – член на Европейския съюз, с подобна зависимост от един доставчик. Никой друг не е допуснал такова нещо. А това е дългогодишна политика в България, която сега е време да бъде променена. Когато зависиш от един доставчик, това е много голям риск. Ние затова трябва да изградим своите алтернативи. Така че правя тази реплика да Ви дам възможност и да доразкажете за тази европейска политика. Разбирам, че месец май очакваме да имаме първите сигнали какви ще бъдат възможностите от тази нова платформа. Но според мен това е бъдещето и това е посоката, в която трябва да се насочим – различни доставчици, алтернативи. Това ще ни гарантира и сигурност, и по-благоприятни цени. Никой няма да може да ни казва: ама от утре ще плащате в еди-каква си валута, от утре няма да си получавате доставките. Никой няма да може да ни дръпне кранчето. Това е умната политика, господин Министър. Така че действително очакваме месец май първите резултати.

#204 · speech

Министър Александър Николов

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Димитров, исках единствено да отговоря на Вашия въпрос относно начина на плащане по съществуващия договор. Към момента договорът е по Швейцарското право, което изисква допълнителни детайли. Изискали сме правен преглед на изпратеното към „Булгаргаз“ писмо и съответно допълнителни детайли от „Газпром Експорт“, които да изяснят механизмите, така че българската компания да не изпада по никакъв начин в неизпълнение на договора, съответно да постави под риск евентуален арбитраж и ползите на българското общество. Относно подхода на Европейската комисия, в допълнение – още от началото на отоплителния сезон исках да инициирам регионална среща на всички енергийни министри на всички съседни държави около България по ред причини. Поради войната в Украйна тази среща беше отложена за месец май. Но поради това, че споделям изцяло Вашата визия за това, че следва решенията да са доста гъвкави, бързи и ефективни, мисля, че алтернативата на общия подход в Европейската комисия също е регионален подход, който да обхваща Западните Балкани и Югоизточна Европа. По този начин и със съществуващата инфраструктура, и с партньорските ни отношения, особено на фона на втечнен природен газ и съществуващи терминали в Гърция и Турция, мисля, че ще успеем да създадем достатъчно ясна рамка за това как да гарантираме енергийната си сигурност през следващите сезони. Благодаря Ви.

#205 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Николов. Преминаваме към въпрос от народния представител Антоанета Цонева относно ПАВЕЦ „Чаира“, село Сестримо, община Белово, област Пазарджик. Заповядайте, госпожо Цонева, да развиете Вашия въпрос.

#206 · speech

Антоанета Цонева

ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, на 23 март 2022 г . в ПАВЕЦ „Чаира“ имаше тежка авария, при която една от турбините, все още е в ремонт, беше сериозно повредена в процеса на извършване на тестове. Капацитетът на ПАВЕЦ „Чаира“ включва четири синхронни агрегата „Тошиба“, всеки с мощност от 210 мегавата в турбинен режим и 186,2 мегавата в помпен режим, като това я прави най-голямата подобна централа в Югоизточна Европа. От април 1995 г. са в експлоатация първи и втори агрегат, а от август 1999 г. – трети и четвърти агрегат. Към момента три от четирите ѝ помпи не функционират, две от тях са в дългогодишен ремонт, а третата аварира миналото лято и все още не е пусната в действие. Дългогодишният ремонт, в това число и на авариралата на 23 март 2022 г. турбина, е удължаван многократно. Липсват и достатъчно публична информация, и документи за възлагането на ремонтните дейности без обществена поръчка. В нарочна пресконференция на 23 март заявихте, че тече проверка и се събират данни за това какво се е случило с агрегата. Каква информация открихте и какъв е резултатът от извършената проверка и има ли данни за извършено престъпление? Благодаря.

#208 · speech

Министър Александър Николов

Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Цонева, аварията възниква на 23 март 2022 г. в 15,23 ч. Първо и най-важно – искам да подчертая, че по никакъв начин не са засегнати човешко здраве и живот на когото и да е от експлоатационния или ремонтния персонал. Също така следва да се каже, че машината не е била предадена на нейния собственик – „Национална електрическа компания“ ЕАД, тъй като е трябвало да преминат всичките етапи на водни проби, както и реалните 72-часови тестове, които е следвало да се проведат няколко дни по-късно. Това също така означава, че всички изпитвания на машината се осъществяват по методика, разработена от консорциума, извършващ рехабилитацията на хидрогенератор 4. В процеса на изпитване на машината в турбинен режим се чува силен еднократен шум. Това налага нейното аварийно спиране, последвано от оглед на външна видима част на хидрогенератора от специалисти на консорциума и представители на „Национална електрическа компания“ ЕАД. Установен е силен теч на вода, примесена с машинно масло. Сутринта на следващия ден – 24 март, е направен повторен оглед на хидрогенератора, при който е констатирано наличие на надлъжни пукнатини в осем от общо десет статорни колони, част от спиралната камера на турбината. За възникналата ситуация са информирани всички компетентни органи. Незабавно е назначена независима проверка от изпълнителния директор на „Българския енергиен холдинг“ ЕАД, която да включва технически анализ на причините, довели до аварията, както и установяване на евентуални умишлени действия. Със заповед на изпълнителния директор на „Българския енергиен холдинг“ в комисията са включени експерти от страна на Енергийния холдинг, Техническия университет – град София, други организации за експертиза в тази област, включително текат интензивни разговори за съдействие при установяване на причините, довели до аварията, с фирмата дизайнер на цялото машинно оборудване, а именно „Тошиба“. Застрахователят на консорциума вече е извършил няколко огледа на място. Описани са всички видими и компрометирани механични части на хидрогенератор 4. Следва да се изготви констативен протокол и доклад от застрахователя, който да позволи на специалистите да стартират демонтажни работи с оглед установяване в пълнота на всички повредени елементи, и най важното – конкретните причини, довели до тази авария. На този етап такъв все още не е представен. В допълнение искам да Ви информирам, че вече е направен правен анализ на договора, подписан за цялостната рехабилитация на ПАВЕЦ „Чаира“, и в момента се обмислят правни действия, свързани с търсене на отговорност на съответните лица. Също така мога да Ви уверя, че в хода на анализиране на аварията, довела до възпрепятстване на вкарване в разполагаемост на 210 мегавата в енергийната система на България, всички допълнителни данни ще бъдат своевременно изпратени към съответните компетентни органи и към народните представители. Благодаря Ви.

#209 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Николов. Желаете ли реплика? Не. Продължаваме със следващия въпрос от народния представител Красен Кръстев относно проблеми с чести спирания на електрозахранването в село Търнава, община Бяла Слатина. Заповядайте, господин Кръстев – имате думата да представите Вашия въпрос.

#210 · speech

Красен Кръстев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господа министри! Голяма част от жителите на кметство Търнава, община Бяла Слатина, имат проблем с чести спирания и прекъсвания на електрическото захранване в селото, водещо до повреди в електрическите уреди за бита, което нанася сериозни щети в бюджета им. Често се случва прекъсванията да са за повече от няколко минути, което загатва по-сериозен проблем в електропреносната мрежа и поставя под съмнение надеждността ѝ. Ангажирал съм се лично с проблема и искам да помогна за неговото разрешаване, и то с Ваша помощ, като бих искал да науча причините за честите прекъсвания на електрозахранването в селото. По информация от хората в кметството всички прекъсвания, споменати по-долу, са нерегламентирани, като за тях не е имало уведомяване по надлежен ред. Уважаеми господин Министър, какво ще предприеме Министерството на енергетиката за преодоляване на проблема? Планирани ли са инвестиции от собственика на мрежата за подобряване на състоянието, качеството на електрическата енергия и непрекъснатост на доставянето. Жителите на Търнава се надяват на разрешаване на проблема, като това да е свързано с конкретни срокове за изпълнение. На Вашето внимание представяме и част от прекъсванията за последните два месеца по дати и часове – на 23 февруари към 8,00 ч., 12 март към 12,00 ч., 13 март към 12,00 ч. и 15 март към 12,00 ч. Благодаря.

#212 · speech

Министър Александър Николов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа, уважаеми господин Кръстев, във връзка с поставените от Вас въпроси относно проблемите с електрозахранването в село Търнава, община Бяла Слатина, бих искал да Ви информирам за следното: обектите на клиентите в село Търнава се захранват с електрическа енергия от 10 броя трансформаторни постове, захранени от електропровод „Скът“, подстанция Бяла Слатина. От направената справка в електронните дневници на специализираното диспечерско звено на „ЧЕЗ Разпределение България“ АД за периода, цитиран и от Вас, включително от 3 октомври 2022 г. до 3 април 2022 г. се установява, че за село Търнава са регистрирани 37 броя непланирани прекъсвания на ниско ниво напрежение, 33 броя на ниво средно ниво напрежение и 10 броя планирани прекъсвания на ниво средно напрежение. Прекъсванията на електрозахранването на посочените в писмото дати 23 февруари 2022 г., 12 и 13 март се дължат на преходни повреди в електроразпределителната мрежа, а прекъсването на електрозахранването на 15 март с продължителност 4 часа се дължи на манипулация при извършване на планов ремонт от електроенергийния системен оператор специално в подстанция Бяла Слатина. Във връзка с извършените планирани дейности от „ЕСО“ ЕАД разпределителното дружество е извършило и оперативни превключвания с цел осигуряване на електрозахранването на клиентите в района. За минимизиране на безтоковите паузи в района на с. Търнава по данни на електроразпределителното дружество и в изпълнение на лицензионните задължения са извършени следните мероприятия: - През 2022 г. по електропровода „Скът“ са сменени 19 броя стълбове; - През месец октомври 2021 г. е извършена профилактика на трансформаторни постове; - Извършено е симетриране на товарите по мрежата; - Преработени са мостови съединения; - Извършена е подмяна на съществуващи проводници с усукани изолирани проводници, след което същите са новорегулирани; - Поставени са допълнителни заземявания по изводите и трансформаторите; - Извършено е кастрене в сервитутната зона – мрежа на ниско напрежение; - Монтирани са 50 броя дивертори, движещи се пластини с рефлекторно покритие, окачени на въздушните електропроводни линии, и т.н.; - Монтирани са 10 броя дистанционери по въздушните електропроводни линии с цел ограничаване на прекъсванията на електроснабдяването вследствие на силни ветрове; - Извършен е и допълнителен ремонт и е възстановена хидроизолацията на трафопост № 14 в самото село Търнава. През 2022 г. „ЧЕЗ Разпределение България“ АД планира да извърши подмяна на кабелна линия средно напрежение от съществуващ желязорешетъчен стълб ВЕЛ „Скът“ – отклонение ТП № 1, Търнава, с приблизителна дължина 400 метра. Проектът се изпълнява по реда на Закона за устройство на територията след влизане в сила на разрешение на строеж, издадено от съответната общинска администрация. В заключение бих искал да Ви информирам, че във връзка със съдържащия се в писмото Ви сигнал на основание чл. 75, ал. 1, т. 1 от Закона за енергетиката съм наредил на контролните органи на Министерството на енергетиката да извършат извънредна проверка на техническото състояние и експлоатацията на електроенергийните обекти на населеното място. Срокът за извършване на проверката изтича днес, на 15 април, като за нея ще се състави протокол съгласно изискванията на Закона за енергетиката и ще Ви уведомя допълнително. Благодаря.

#214 · speech

Красен Кръстев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Доволен съм от отговора на поставения въпрос. Надявам се хората от кметство Търнава да са гледали този отговор и да останат доволни и вярвам, че оттук насетне няма да има проблем с електроснабдяването и качеството на доставяната енергия. Ако случайно се случи това нещо, било то минимално или временно прекъсване, което да донесе щети, евентуално ще бъдем уведомени и двамата и може би ще Ви поканя да отидем на място да се информираме от хората какво се случва въпреки може би напрегнатата Ви програма. Благодаря още веднъж. Благодаря, господин Председател.

#215 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Кръстев. Желаете ли дуплика. Не. С това да Ви благодарим за участието, господин Министър, в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към въпрос към министъра на младежта и спорта Радостин Василев. Въпросът е от народния представител Димитър Николов относно финансиране, организиране и провеждане на ученически спортни игри през 2022 г. Имате думата, господин Николов.

#216 · speech

Димитър Николов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председателствуващ, уважаеми господа министри, уважаеми колеги! Ученическите състезания и спортни игри през годините са показали своята фундаментална роля в развитието на българския спорт, както и са се доказали като една от най-ефективните младежки политики. Лично аз в качеството си на председател на Постоянната комисия по младежта и спорта в Общинския съвет – Горна Оряховица, съм се докоснал до тази емоция на младите хора и техните треньори. Ученическият спорт е превенция спрямо агресията, формира комплекс от качества сред младите хора, изгражда преди всичко личности. Десетилетия наред България има своите утвърдени традиции и множество международни успехи в ученическия спорт. Ученически игри у нас обаче не са се провеждали от 2019 г., като една от причините е и пандемичната обстановка. Доколкото ми е известно, същинската причина обаче се състои в съдебен спор между повереното Ви министерство и Българската асоциация за ученически спорт, която е от основните организатори на националните ученически игри. Въпросът ми е следният: има ли предвидени средства и ще бъдат при проведени ученически спортни игри през 2022 г.

#218 · speech

Министър Радостин Василев

Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Николов! В отговор на поставения въпрос заявявам следната информация: ученическите игри действително са част от мерките за реализиране на приоритетите на Министерството на младежта и спорта към насърчаване на учащите към физическа активност, развитие и усъвършенстване на спортно-техническите умения, създаване на условия за развитие на индивидуалните способности и мотивация за спортно усъвършенстване, осъществяване на подбор на спортни таланти и създаване на възможности за изява на ученици в областта на спорта както на национално, така и на международно ниво, включително за участие в световни ученически първенства. Ученическите игри са най-масовата и значима национална спортна проява за ученици, включена в Националния спортен календар на Министерството на образованието и науката. Аз самият съм участвал дълго време в тях, докато се провеждаха и бях ученик. Състезанията от ученическите игри за учениците от 5 до 12 клас се провеждат за ученици от три възрастови групи – от 5 до 7 клас, от 8 до 10 клас и за 11 и 12 клас, по пол и дисциплини от 8 вида спорт и на 4 етапа: вътрешноучилищен и общински, областен, зонален и финален. В програмата на ученическите игри са включени спортовете лека атлетика, волейбол, баскетбол, хандбал, футбол, бадминтон, тенис на маса и шахмат. Към настоящия момент организатори на ученическите игри са училищата, общините, Българска асоциация „Спорт за учащи“ – БАСУ, и членуващите в нея спортни клубове за учащи, както и финансирането и координацията се осъществяват от МОН, включително чрез регионалните управления на образованието – РУО, Министерството на младежта и спорта и общините. В 4-те етапа от игрите се обхващат приблизително 90 хил. ученици. В бюджета на Министерството на младежта и спорта ежегодно се предвиждат финансови средства за организиране и провеждане на втори областен, трети зонален и четвърти финален етап на ученическите игри за ученици от 5 до 12 клас. През последните 5 учебни години от бюджета на Министерството на младежта и спорта са осигурени средства в размер на 508 хил. лева годишно за организирането и провеждането на ученически игри от 5 до 12 клас. През настоящата 2021 – 2022 учебна година са осигурени средства общо в размер на 621 хил. лв. Традиционно основен партньор на Министерството на младежта и спорта при организирането и провеждането на състезанията от ученическите игри е БАСУ. За учебната 2019 – 2020 и 2020 – 2021 г. не беше сключен договор с БАСУ за организиране на състезанията от областния, зоналния и финалния етап на игрите поради възникналата пандемия, за която и Вие споменахте, и въведеното извънредно положение. Периодичното налагане на ограничителни мерки попречи и се проведоха частично игри с приблизителен обхват от 60 хил. ученици за 2019 – 2020 и 35 хил. ученици за 2021 – 2022 г. Епидемиологичната обстановка в страната е причината ученическите игри да не бъдат реализирани в пълен обем и през настоящата учебна година. С отпадане на тези мерки от 1 април и с предвидените в правилата за организиране и провеждане на игрите възможности общинските администрации може по собствена преценка да удължат срока за провеждането на първия етап вътрешноучилищни и общински състезания до края на учебната 2021 – 2022 г. Неизпълнението в срок на състезанията от най-масовия първи етап на ученическите игри е причина за непровеждане и на следващите финансирани от Министерството на младежта и спорта етапи – областен, зонален и финален. Към настоящия момент БАСУ има неизплатени финансови задължения към Министерството на младежта и спорта по предходни договори, които аз съм заварил като министър, чийто срок за изпълнение е изтекъл, общо в размер на 41 хил. 533 лв. и 91 ст. В тази връзка Министерството е предявило осъдителен иск срещу БАСУ и е образувано гражданско дело № 10-807 от 2021 г. на гражданско отделение, 1-18 състав, по описа на Софийския градски съд за възстановяване на тази сума. До момента няма постъпило в Министерството на младежта и спорта влязло в сила решение по това дело. В тази връзка Министерството на младежта и спорта, оценявайки ролята на най-мащабната проява в областта на спорта за учащи за осигуряване на подкрепа за децата и младежите за тяхното хармонично развитие и позитивна житейска реализация, предприема действия за осигуряване на организацията и провеждането на ученическите игри. Но докато не бъде изплатено или споразумяно задължението на БАСУ, ние не можем да ги финансираме с предвидения в Министерството на младежта и спорта бюджет. Инициативата обикновено е в спортната федерация или спортната организация за решаване на въпроса. Благодаря.

#220 · speech

Димитър Николов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Аз съм частично удовлетворен от отговора, защото определено средствата за ученическите игри са завишени от изнесената информация, но ще ни е трудно да обясним на децата, на техните треньори и педагози, че именно един съдебен спор и една неизплатена неособено голяма сума спъва реализацията на ученическите игри в пълния им обем. И искам да Ви благодаря в лично качество от избирателния си район – Горна Оряховица и Велико Търново, че давате заявка за нова спортна зала след спечелване на купата на България от Хандбалния клуб – Горна Оряховица при мъжете. Наистина мисля, че отдавна този регион се нуждае от нови спортни съоръжения. Благодаря.

#221 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Николов. Дуплика? Не. Благодаря, господин Василев, за участието в днешния парламентарен контрол. И сега преминаваме към въпросите към министъра на вътрешните работи господин Бойко Рашков. Първият въпрос е от народния представител Халил Летифов относно действия за оказан натиск и тормоз от страна на МВР по време на предизборната кампания и в изборния ден. Заповядайте, господин Летифов.

#222 · speech

Халил Летифов

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, господин Министър! Задавам поредния въпрос за оказан тормоз и полицейски натиск по време на предизборната кампания през месец юли и през месец ноември на 2021 г. Това е един от поредните случаи, за които ние имаме намерението да не е просто статистика в сводките и в медийните публикации, защото всеки един отделен случай е съдба, поругано достойнство и чест, а много голяма част от тези случаи всъщност помнят и едни отречени, мракобесни времена, за които ние сме се борили да бъдат променени, забравени и никога повече допуснати. Конкретният случай е с господин Ахмед Ходжа, който е кмет на село Търничене в община Павел баня, който също е привикан да подписва протоколи. Ние се интересуваме какви са данните и обвиненията към него, за да бъде привикан той и да подписва протокол, като се има предвид, че този човек е за пореден мандат кмет на това село, помни тези срамни времена, за които споменах, но той не помни в тези 32 години демокрация други подобни събития и той е поредният човек, който пита къде се връщаме. Благодаря.

#224 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! На въпроса директно – натиск и тормоз. В Министерството на вътрешните работи няма такива данни. Апелирам към тези, които разполагат с подобни, да ги предоставят, и то на прокуратурата, а тя да възложи разследване на следователи от съответните окръжни следствени служби. Това е редът в нашия закон, така че моля да постъпите в съответствие със Закона. Иначе участието тук, от тази трибуна, с непрекъснато повтаряне, че някой връща държавата назад, използването на изрази като мракобесни времена и други подобни няма нищо общо с действителността. Това, което се случва във връзка и по време на изборите, е дейност, която е разписана в Закона. Ако някой от питащите апелира към това да не се спазва Законът, органите на Министерството на вътрешните работи да не изпълняват своите правомощия, които са указани в Закона, да не се разкриват престъпления по Глава III от особената част на Наказателния кодекс, свързани с купуването и продаването на гласове, нека да го каже гласно. С подобни мантри, че някой действително бил нарушавал правата на гражданите, аз няма да се съглася. Що се касае конкретно, и с това ще изчерпя – за този човек, за когото пита господин Летифов, е постъпила информация от Държавната агенция „Национална сигурност“, за да се пристъпи към предупредителен протокол там по отношение на този човек на основание – законно. Законното основание е разписано в чл. 65 от Закона за Министерството на вътрешните работи. Лично аз не виждам абсолютно никакво нарушение в случая. Така че моля, нека уважаваме Закона, а не да правим волни и само и единствено политически интерпретации. Благодаря Ви.

#226 · speech

Халил Летифов

ДПС

Благодаря, господин Председател. Това е поредният случай с поредното, как да го нарека, политическо отношение от страна на политическото ръководство на Министерството на вътрешните работи, което, забележете, уважаеми колеги, е пазителят на Закона, на върховенството на правото, на човешките права и свободи, които са гарантирани от Закона. Под мантрата – за пореден път повтарям, на борбата с купения вот, срещу престъпността, която трябва да се води безспорно, и тези, които са нарушили – да, Глава трета казва какво се случва с тях, но тези, които не са нарушили и влизат под обекта на тази Глава трета, всъщност вече са с нарушени права. Защото за тези 20 хиляди случая видяхме няколко десетки, които са стигнали до съответните органи с някакви данни, които трябва да се произнесат за тези престъпления. Останалото е прикриване зад мантрата с борбата с купения вот да се нарушат правата на една част от българските граждани. Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС.)

#228 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Напълно разбирам положението, в което са изпаднали някои политически партии в нашата страна, да се оправдават, след като са извършили десетки случаи, опити, действия, свързани с престъплението купуване и продаване на гласове, през миналата година и не само през миналата година. За днес има един случай и много искам да стигнем до него, за да се върнем назад, около четири-пет години. Да кажем тогава какво се е случвало, тъй като някои от зрителите на телевизията може би ще останат с впечатление, че едва ли не в нашата страна само през 2021 г. са вършени такива престъпления, тъй като министър на вътрешните работи е господин Бойко Рашков. Той е виновен за това, че са образувани десетки дела за престъплението купуване и продаване на гласове. Друго нещо няма. Да, вярно е в момента, тъй като статистиката вече се попълва с влезлите в сила присъди срещу и за такива престъпления, малко става неудобно да се говори, че такива няма. Да, вярно е, че те не са много, тъй като става дума за съответна форма на политическа корупция. Някои дават парите на граждани, които с главата си влизат в огъня, и после се изправят на подсъдимата скамейка, а пък един ходеше в Хасковско да потупва по рамото и да прегръща хора, които бяхме арестували там през миналата година по време на избори, заловени в купуването и продаването на гласове. Точно в интерес на тази партия, на която нейният лидер ходеше там да прегръща и целува. Да говори пред медиите колко е лош министърът, а той, който е добър, тъй като вероятно той или някой като него е давал тези средства на тези хора. Те не могат да извадят от джобовете си и от сметките си 200, 300, 500 хил. лв. Така че и тук не можем да докажем всички случаи. Действително това е така, защото е много трудно, както при подкупа, когато са заинтересовани и двете страни, да докажем подобни деяния. Това е известно на всички практикуващи юристи от гилдията, от магистратурата, включително, разбира се, и на служителите на МВР. Това съвсем не означава, че ние ще оставим борбата срещу купения вот, който не е измислен от служителите на Министерството на вътрешните работи. Благодаря.

#232 · speech

Халил Летифов

ДПС

Благодаря, господин Председател. Ще Ви помоля, когато представител на Министерския съвет, който по силата на българската Конституция, законите и Правилника е длъжен да предоставя поисканата му информация на народните представители, да не му позволявате, при това извън времето, което му позволява Правилникът, да прави внушение, политически изказвания и за пореден път да лепи етикети на една политическа партия и отново да се опитва да замесва всички служители на Министерството на вътрешните работи. Не, ние такова нещо не сме казали. Там има достойни служители. Ние от тях сме чували, че те се срамуват за натиска, който и те усещат. (Ръкопляскания от ДПС.)

#235 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Колеги, имате 50 въпроса, в които може да ги кажете тези неща. Защо трябва да злоупотребявате с процедурата? Добре, ако процедурата е същата, ще го прекъсна. Заповядайте по начина на водене. Ако кажете същото като господин Летифов, ще Ви изключа микрофона.

#236 · speech

Джевдет Чакъров

ДПС, от място

Недейте предварително да се произнасяте.

#238 · speech

Сезгин Мехмед

ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър!

#239 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Вашият проблем е с министъра, не с председателстващия заседанието и моля да се съобразявате с това. Така излиза. Имате думата, господин Мехмед.

#240 · speech

Сезгин Мехмед

Уважаеми господин Председател, процедурата ми е към Вас и тя е единствено само по начина водене. Трябваше да прекъснете господин Министъра, когато правеше внушения във връзка с провелата се кампания в област Хасково, защото на мен не ми е известно кой е бил този председател, който при явни доказателства, че са купували гласове, господин Министърът не е реагирал. С това внушение, тъй като съм депутат от Хасково, мисля, че лепи етикети на всички депутати от област Хасково. Затова моля, когато става въпрос за такива обвинения, министърът да бъде конкретен и да назовава конкретни имена, защото този етикет се лепи върху всички нас. Благодаря Ви.

#241 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря Ви, господин Мехмед. На Вас не Ви е ясно – на мен още по-малко може да ми е ясно. Не знам какво точно е ставало в Хасково. Моля, господин Министър, да прецените дали не е нужно да говорите с имена, за да е ясно на колегите от ДПС. Може ли сега да преминем към следващия въпрос? Господин Чакъров – заповядайте да развитие Вашия въпрос.

#242 · speech

Джевдет Чакъров

ДПС

Уважаеми господин Председател, господин Министър, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Рашков, в село Бистра, община Алфатар, област Силистра, откъдето съм избран за депутат, по време на предизборната кампания за парламентарните избори на 11 юли миналата година на господин Ибрям Ибрям – общински съветник и общински председател на младежкото ДПС, е връчен предупредителен протокол от полицейски органи по Закона за МВР. Протокол се съставя по конкретен състав от Наказателния кодекс. Във въпросния протокол от полицейските органи е записано, че той е съставен въз основа на достатъчно доказателства, без да е посочено какви са те и без конкретно правно основание. Във връзка с това въпросът ми е конкретен: по смисъла на кой член от Наказателния кодекс е съставен предупредителният протокол на Ибрям Ибрям? Ще помоля за по-конкретен отговор и без внушения, и без произнасяне на присъди, и без така да ни насочвате нас народните представители, цялата общественост, в правната материя. Има юристи, адвокати. Затова, ако е необходимо, ако някой от нас не е такъв, бихме могли да се консултираме. Благодаря Ви.

#244 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! По отношение на въпроса – конкретно. Въпросът се отнася до действие и натиск, тормоз също от страна на МВР. Преди малко някой поиска конкретика в моя отговор. Аз също искам конкретика – в какво се изразява тормозът и натискът, за да мога да отговоря, разбира се. Вие не давате никаква конкретика, защото сте направили въпроси на ксерокс с един и същи въпрос: оказване на натиск и тормоз, и нищо повече не казвате. На какви данни стъпвате, за да твърдите, че е оказан натиск и тормоз? В какво се е изразил натискът и тормозът? Естествено, питате и на какво правно основание се съставя, ако е съставен, протокол – предупредителен. Правното основание съм го подчертавал многократно – чл. 65 от Закона за МВР, тоест правното основание съществува. Съществува и фактическо основание. В конкретния случай са били налице оперативни данни, включително искам да подчертая това, и от предходни изборни процеси, които вече са в миналото, включително и за подготовката на изборите на 11 юли, за това, че този гражданин, за който ме питате, има основание да се предположи, че ще участва в нерегламентирана в Закона дейност, свързана с подготовката и провеждането на изборите. Оттам извод, че би се извършило и престъпление от кръга на така наречените престъпления против политическите права на българските граждани. На това лице, за което ме питате, му е разяснено в какво се състои предупреждението, тоест правата са му разяснени, във връзка със съставения протокол. Не можах да разбера, тъй като протоколът се съставя в един-единствен екземпляр пак по-силата на чл. 65 от Закона за МВР, откъде правите останалите изводи във връзка с този същия протокол, който по дефиниция Вие не може да притежавате? Благодаря.

#246 · speech

Джевдет Чакъров

ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Рашков, колеги! Моят въпрос беше на какво правно основание е привикан и е съставен предупредителният протокол? Такива протоколи са направени и са съставени, и са накарани хората да подпишат – десетки хиляди. Даваме ли си сметка в една предизборна ситуация какво означава това по отношение на актива, който работи за изборите? Това, което казвате, Вие, господин Рашков, тук от трибуната на Народното събрание – това не са отговори на въпросите, които ние задаваме. Вие по-скоро едва ли не произнасяте присъди оттук. Обявявате информация и данни, които би следвало да бъдат потвърдени, но от устата на един министър на вътрешните работи това в никакъв случай не подхожда да бъдат изказвани по този начин. Давате ли си сметка какво напрежение се създава сред тези хора, които са се впрегнали да работят в предизборната кампания? Сигурни ли сте, че крайната цел не е това да има отражение и на изборните резултати? Може ли да твърдите, защото се остава с друго впечатление, че се подхожда по различен начин към политическите сили? От това, което чуваме тук, едва ли не само една-единствена политическа сила е в такъв аспект с упреци, че извършва една или друга дейност. Освен това за критерии за индикаторите за свършена работа в системата на вътрешните работи е всичко това, което е извършено, на какъв етап е придвижено? Защото Вие прехвърлихте да търсим ние информация от прокуратурата на следващ етап. На повечето си отговори Вие посочвате, че няма досъдебно производство, създадено процедурата да следва. Моят допълнителен въпрос е: колко от тези сигнали и подписани предупредителни протоколи са стигнали до съда. На съдебна фаза колко са случаите, които са финализирани с обвинения? Има един случай в област Силистра, който знаем с колегата ми, който е народен представител оттам, и той е по сигнал, който ние сме подали, и действително беше хванат. Така че ние не сме против това, което трябва да вършат служителите на Министерството на вътрешните работи. Трябва да подходим диференцирано и да кажем… (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Приключвам, господин Председател. Трябва да кажем, че има много съвестни служители в системата на вътрешните работи и те си вършат работата така, както би следвало да се върши. Но се остава с впечатлението, че има наистина диференциран подход и това хората, когато обикалям по регионите, го споделят и гледайки парламентарния контрол по този начин.

#248 · speech

Джевдет Чакъров

Надявам се да получим отговор. И наистина по отношение на индикаторите да получим: колко е успеваемостта? Наистина трябва да се борим с купуването и продаването на гласове – това е бич за демокрацията и негатив, така че ние сме за това като политическа сила, казваме го на висок глас тук от високата трибуна на Народното събрание, но трябва да има коректен обективен подход към всички. Благодаря.

#249 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Чакъров. Желаете ли думата за дуплика, господин Министър? Не. Продължаваме със следващия въпрос от народния представител Йордан Цонев относно действия за оказан натиск и тормоз от страна на МВР по време на предизборната кампания и в изборния ден. Заповядайте, господин Цонев. Да предупредя, че парламентарният контрол ще продължи до 18,00 ч.

#250 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Както уточнихте, въпросът ми касае предизборната кампания за изборите на 11 юли 2021 г., когато в град Килифарево, община Велико Търново, област Велико Търново, е извършен обиск на дома на господин Сунай Мунков – общински съветник и член на Общинския съвет на ДПС – Велико Търново. Разбира се, въпросът е с намерението да проучим тези конкретни случаи, за които говорихме. На какво законово основание и по кое досъдебно производство е извършен горепосоченият обиск или ако има друго някакво основание, уведомена ли е прокуратурата за извършения обиск и какви са по-нататъшните действия по описания случай? Благодаря.

#252 · speech

Министър Бойко Рашков

Господин Председател, уважаеми народни представители, въпросът е идентичен, разбира се, тук са сменяни само имена за оказан натиск и тормоз. Трябва да кажа, че за такъв натиск, такъв тормоз данни в Министерството на вътрешните работи няма и затова остава една възможност – този, който притежава такава информация, да я предостави по компетентност на съответния орган. И понеже няколко пъти вече чух как се уважават служителите на Министерството на вътрешните работи, които са съвестни, което споделям, по този ли начин, като ги обявяваме тук от трибуната на парламента, че упражняват незаконен натиск и тормоз върху български граждани, така ли се грижим и бдим за техния авторитет? Това политическо лицемерие малко превишава нормите според мен. Що се касае до конкретния случай. Конкретният случай се отнася за Великотърновско, където е постъпила първична информация, касаеща данни за престъпление по чл. 162, ал. 2 от Наказателния кодекс. Тази информация е постъпила в съответното полицейско управление. Уведомена е районната прокуратура, нищо не е правено извън Закона и извън надзора и контрола на районната прокуратура. За целта тези материали са регистрирани както в полицейското управление, така и в прокуратурата, като при всеки един случай, когато постъпват данни за извършено престъпление. Нищо необичайно няма тук. Необичайното е единствено в това, което чуваме непрекъснато, в опита да се прави някаква политика, че активисти на ДПС са били примерно проверявани, призовавани и им е съставен съответен протокол по закон. Това е особеното в случая – че става дума за представител на „Движение за права и свободи“. Само че нека да имаме предвид – както представителите на „Движение за права и свободи“ – техните членове и симпатизанти, така и всеки български гражданин, ако участва в дейност, за която се получи информация и която е незаконна, органите на МВР са длъжни да вземат съответно отношение. Ние в Министерството на вътрешните работи не делим гражданите на такива, привърженици на „Движение за права и свободи“ или някоя друга политическа партия. По отношение конкретно на лицето е имало, както вече подчертах, миналата година по време на предизборната кампания или в изборния ден данни за съпричастност към деянията купуване и продаване на гласове. Затова са регистрирани тези материали в съответното районно полицейско управление и в съответната районна прокуратура – не за нещо друго. За всички действия, които в онзи период са предприети от органите на Министерството на вътрешните работи, са съставени съответни протоколи – нещо, което е рутинно за дейността на тези държавни органи. Ако някой иска да ги спира да не вършат тази дейност, няма да може да го направи.

#254 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Никъде, господин Председател, във въпроса си не съм говорил за натиск и тормоз. Не знам това откъде го измисли министърът?

#256 · speech

Йордан Цонев

Заглавията са си заглавия, аз зададох конкретен въпрос. Получих конкретен отговор, какъвто и очаквах да получа – че по сигнал се извършва обиск. Пак по сигнал другаде се извършва подписване на протокол. Пак по сигнал еди-какво си се прави. И предния път имах възможност да го кажа, и сега ще го кажа. На всички е ясно, няма балами в тази зала, как се дават тези сигнали. И когато няма намерено нищо, защото този случай е такъв и хиляди други са такива, какво остава от цялата работа? Ние това се опитваме да обясним – че не всеки сигнал води до обиск, не всеки сигнал води до предупредителен протокол, не всеки сигнал е автентичен. Да не говорим, че прекрасно знаем за практиката сигналите да бъдат инспирирани. Затова е този дебат и толкова много въпроси. Ако Ви се вижда, че са правени на ксерокс, на нас пък ни се вижда, че действията Ви са на ксерокс и те не правят чест на една институция, която е призвана наистина да опазва обществения ред, да го опазва не ползвайки правомощията, а така, както е решил министърът, защото очевидно е, че може да бъде направено едно нещо така, може да бъде направено и иначе. И миналия път казах, и сега пак го казвам, при това опитвам се да бъда добронамерен и с добър тон – без мания за величие. Когато имаш 20 хиляди такива случая и от тях 200 са стигнали до съда, малко трябва да се замислиш дали сигналите са били автентични, дали не е плод на работа на конкурентни политически сили или други, други и така нататък, и така нататък. Просто цялата тази история е толкова омерзителна, че нямам думи да Ви го разкажа.

#258 · speech

Министър Бойко Рашков

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, мисля, че трябва малко поне да тръгнем към изясняване на думата омерзително. Кое е омерзителното? (Реплики.) Дали голословните твърдения, или конкретните данни, които аз соча? И това, което каза преди малко господин Цонев, е невярно, защото ето как започва въпросът на господин Цонев. Въпросът е от Йордан Цонев на основание Конституцията относно действия за оказан натиск и тормоз от страна на МВР по време на предизборната кампания. Ето това е въпросът и този въпрос е ксероксната политика в момента на парламентарния контрол. И сега конкретно ще кажа нещо и ще Ви зачета. Така че дали е казвал, или не е казвал господин Цонев „натиск и тормоз“, то е ясно от въпроса. Второ, на конкретните отговори, които дадох, се казва: всички знаем как се инспирират сигнали. Ето сега ще Ви зачета нещо, защото така поискаха. „Според придобитите данни за предстоящите към него момент парламентарни избори“, така пише там, „активисти на парламентарна група ДПС се подготвяли да изградят схема за раздаване на финансови средства на лица с оглед тяхното мотивиране да гласуват за политическата партия, която представляват. Финансовите средства щели да се предлагат дори на лица, за които им е известно, че са техни симпатизанти, с оглед сигурност, че ще упражнят правото си на глас. Според придобитата информация щели да бъдат предоставени финансови средства на отговорници в кавички по различни региони, които от своя страна да организират достигането на финансовите средства до конкретните гласоподаватели. Информация с идентичен характер е получена и в дирекция „Вътрешна сигурност“ на Министерството на вътрешните работи.“ И няма да кажа кой е бил отговорникът с името, което пита господин Цонев, в региона, за който се отнася – това, което аз се опитвам да разясня. Спестих някои неща досега, но изглежда искат наистина конкретика. Ще давам такава конкретика, когато преценя, че това трябва да се направи.

#259 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря Ви, господин Рашков. (Народният представител Йордан Цонев иска думата за реплика.) Господин Цонев, стават реплики, дуплики, мисля, че не е нужно. (Шум и реплики от ДПС.) Добре, заповядайте по начина на водене, но знайте, че с нищо не съм нарушил, нали така? Сега правя нарушение, като Ви давам думата. (Реплики от ДПС.)

#260 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Много Ви благодаря, господин Председател. Ако се задълбочим, може би ще намерим основание за...

#262 · speech

Йордан Цонев

Да не го правим, аз ще бъда достатъчно обран. Точно за такъв тип сигнали става въпрос. Много благодаря, че беше прочетен сигналът. Точно за такъв тип сигнали става въпрос, те също са правени на ксерокс. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#263 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря Ви, господин Цонев. Това беше реплика на дуплика. Как се казва? – Триплика. Има още много въпроси, в които ще можете да кажете това нещо или Вашите колеги. Пропускаме въпроса на господин Ерджан Ебатин, който е информирал, че отсъства, и преминаваме към въпрос от Фатме Рамадан. Заповядайте, госпожо Рамадан, да развиете Вашия въпрос.

#264 · speech

Фатме Рамадан

ДПС

Уважаеми господин Председател! Господин Министър, на 10 юли 2021 г. в град Айтос, област Бургас, господин Алихан Камбур, член на Областния съвет на младежкото ДПС – Бургас, е привикан в Регионално управление – Айтос, за това, че е раздавал агитационни материали на 8 юли 2021 г., като на същата дата му е съставен протокол за това. Също така е привикан и от инспектор за обучение на избиратели чрез използване на таблет със симулатор за машинно гласуване на 7 юли 2021 г. В деня на изборите му е направена рутинна проверка в село Черна могила. В тази връзка въпросът ми към Вас е: на какво законово основание е привикан в Регионално управление – Айтос, и в какво се изразява наличието на достатъчно данни, за да му е съставен предупредителен протокол? Благодаря Ви.

#265 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Рамадан, задавате ми въпрос, на който е отговорено. Благодаря Ви.

#266 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Чакайте сега, може би госпожа Рамадан има право на реплика на този отговор. Може би трябваше да поясните, господин Министър, кога е отговорено.

#267 · speech

Фатме Рамадан

ДПС

Господин Министър, за огромно съжаление, на нас младите народни представители ни давате много лош пример как България не трябва да има такъв вътрешен министър. Ние народните представители представляваме обществото и аз от Вашия не-отговор разбирам, че няма какво да отговоря на това младо момче. От самото начало си позволявате да ни четете лекции по право. Съжалявам, аз не съм юрист, но съм химик и аз мога да Ви чета лекции например за алкохолната ферментация. Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС.)

#268 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Госпожо Рамадан… Да, ще Ви дам думата за дуплика, но все пак някакви граници трябва да има тук в парламента. (Шум и реплики от ДПС.) Чакайте, като приключим процедурата, ще получите думата за това, но наистина моля да спазваме все пак някакъв приличен тон в парламента. Заповядайте, господин Министър.

#269 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, да, действително тук младият човек се опитва да прескочи някаква бариера, нещо, което не трябва да си позволява. Не знам къде се е научил на това и може би трябва да се учи още, и то не само химия, а и нещо друго да учи. Може би трябва да я изпратите и в Министерството на културата малко да се шлифова. Благодаря. (Шум и реплики от ДПС.)

#271 · speech

Министър Бойко Рашков

И второто, което е много важно за младите хора, не само, а и за други, не може само преди два месеца да ми се поставя същият въпрос, на 18 март е отговорено на този въпрос, и то е отговорено на този въпрос, който е поставен от лидера на ДПС господин Карадайъ. Не може днес същият въпрос да ми се поставя от младия човек, химика, и да се използва моят отговор, че не може по един въпрос да се провежда парламентарен контрол на един министър, на един и същи въпрос, само че поставен по малко по-различен начин. Така че, моля, когато се опитвате да засягате нечия чест, включително моята, имайте предвид, че Вашето поведение не е перфектно и нямате никакво основание от моя отговор да се държите по този начин. Млад човек, моите уважения, но имайте уважение към моите бели коси. Това е възпитанието и това е културата, и тя трябва да е и политическа култура.

#272 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Министър. Сега помолих да проверят все пак в архива дали е задаван въпрос за конкретния човек. Заповядайте, господин Летифов, по начина на водене.

#273 · speech

Халил Летифов

ДПС

Благодаря, господин Председател. Процедурата ми е по начина на водене и съм съгласен с Вас, че нямаме тема с Вас. Но Вие като председател напомнете на министъра, че дотук това, което каза той, уцели само едно нещо – че той е в процедура на парламентарен контрол. Нищо друго не уцели. В процедурата на парламентарен контрол той, разбира се, има своето право, той е политическото ръководство, министърът на Министерството на вътрешните работи, има правото на своите политически изявления, но не тук и не в тази процедура, където той по Конституция и по силата на нашия Правилник е длъжен да дава информация на народните представители. И проверете, както казахте, господин Председател, че на този въпрос не е отговорено и той не е прав. И ние имаме уважение към неговите побелели коси. Желаем му дълги години здраве, но и той да има уважение към своите бели коси. (Ръкопляскания от ДПС.)

#274 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Летифов. По принцип би трябвало при внасянето на въпроса, ако е бил повторен, да не бъде възприет. (Шум и реплики от ДПС.) Не, не, просто казвам. Ние ще проверим, ако случайно има и други такива въпроси, господин Министър, ще Ви помоля, въпреки това, ако е отговорено, отговорете втори път по-добре, за да си спестим тази размяна на реплики. Заповядайте, господин Министър, кратко да информирате, тъй като и аз дадох думата по начина на водене – имате право.

#275 · speech

Министър Бойко Рашков

Ето какво съм отговорил преди време по въпроса на Карадайъ. Отнася се за едни и същи лица. Едни и същи лица, които са от едно и също населено място. Точно се отнася за Рейхан Камбур. И в единия отговор, и в другия отговор, и в едната справка от Областната дирекция на МВР се отнася за този човек, и в другата. Само че когато е правена проверката, информацията, която е получена, касае друго лице. Тази информация е била в процеса на проверката коригирана и се е насочила точно към това лице, за което днес ме питате. И по този въпрос, за това лице, за което днес ме питате, е отговорено на 18 март тази година. Благодаря.

#276 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Министър. Аз ще помоля, колеги, да проверите в стенограмата и така със сигурност ще знаем точно какво се е случило на 18 март. Госпожа Рамадан има още един въпрос към Вас, на който вероятно не е отговорено. Имате думата, госпожо Рамадан.

#277 · speech

Фатме Рамадан

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, господин Министър! На 8 юли 2021 г. в село Карагеоргиево, община Айтос, област Бургас, господин Айнур Хайрула, който е активист на ДПС, има съставен и подписан протокол, че раздава агитационни материали и обучава избиратели чрез използване на таблет със симулатор за машинно гласуване. В тази връзка въпросът ми към Вас е: на какво правно основание и в какво се изразява наличието на достатъчно данни, за да му е съставен предупредителен протокол. Благодаря.

#279 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Така са се увлекли някои, че пишейки едно и също във въпросите, даже добавят и измислици и аз как да отговоря сега. Първо, ще отговоря, че натиск и тормоз, тъй като така започва и това питане – не е упражняван и няма такива постъпили данни, но ако госпожа Фатме Рамадан разполага с такива, моля да ги изпрати. Ще я насоча – тя като химик, съгласен съм, не знае процедурата каква е, към прокуратурата, която ще ги отпрати към следствените органи, тъй като те са компетентни, това е едното, което мога да кажа. Второ, във въпроса няма конкретика и там има други действия, които са извършени, но те не са предмет на въпроса пак, защото парламентарният контрол е ксероксен и няма вникване в ситуацията. Няма истинска защита на правата и интересите на гражданите, ако те са засегнати, има имитация на подобно поведение тук от тази трибуна, защото на този човек, за когото ме питате, изобщо не е съставен предупредителен протокол.

#281 · speech

Фатме Рамадан

ДПС

Господин Министър, за огромно съжаление, за пореден път не получавам отговор на въпроса си. Кой е отговорен за незаконните действия на Вашите служители по време на предизборната кампания в община Айтос? Ако не сте Вие, защо изобщо заемате този пост? Това, че един млад човек се е ангажирал и обучава избиратели чрез използване на таблет със симулатор за машинно гласуване, на всички ни е ясно, че избирателната активност в България е 30%. Нали трябва някой да ги обучава тези хора. Задавате ли си такива въпроси, или не Ви интересуват? Няма какво повече да се задълбавам, то е ясно, че няма какво да отговоря на този млад човек, защото не получавам отговор от Вас. Само да Ви предупредя, че изминаха онези времена с оказване на натиск и репресии да плашите хората, защото, господин Министър, природните закони не позволяват да се намираме на едно и също място в различно време. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#282 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, госпожо Рамадан. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Междувременно да кажа, че изяснихме как се е случило това. Наистина става дума за едно и също лице. Въпросът е зададен и от госпожа Рамадан, и от господин Карадайъ. Междувременно обаче вече е отговорено на господин Карадайъ, но може би Вие е нямало как да знаете, тъй като в един и същ ден са внесени двата въпроса. Заповядайте за процедура.

#283 · speech

Севим Али

ДПС

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Председател, процедурата ми е към Вас и тя е изцяло по начина на водене, затова, защото позволихте тук от тази трибуна на вътрешния министър да говори фактологически неточности, тъй като отговор за лицата, за които беше поставен въпрос от госпожа Фатме Рамадан, тук отговор от тази парламентарна трибуна не е получен. Уважаеми господин Председател, да Ви напомня, че на 3 декември миналата година в първия пленарен ден на Четиридесет и седмия парламент всички заедно положихме клетва, че ще спазваме Конституцията и законите на страната. И това важи и за Вас, макар че Вие сте заместник-председател на парламента, и затова, за да разберем дали наистина има съставен протокол или не на въпросните лица, за които беше поставен въпрос от тази трибуна, ние на 18 февруари чрез председателя на Народното събрание поставихме въпрос към вътрешния министър. От тогава до сега са минали вече близо два месеца искане за писмени отговори за всички тези случаи, тоест за 50 конкретни случая. И тези случаи са точно описани в тези 50 конкретни случая. От тогава до сега са минали два месеца, спазвайте Правилника, спазвайте Конституцията, защото превърнахте в национален спорт неспазването на Правилника и Конституцията на Република България. Благодаря.

#284 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Али. Аз не съм много наясно с цялата хронология на това. Ще трябва и аз да се заема, защото по принцип господин Минчев се зае с този въпрос, както знаете, с Вашите въпроси и тези на господин Карадайъ. Но поемам ангажимент и аз за всеки случай да изискам цялата информация и ще Ви отговоря другата седмица. Със сигурност, ако някъде е имало грешка във фактологията, не е било нарочно. Господин Кръстев и господин Енчев са съобщили... (Реплики.) Чакайте, така ми е отбелязано. Въпрос от господин Енчев тогава, щом е тук. Заповядайте. Не знам защо са ми го отбелязали. Може би са очаквали, че няма да успеете да се върнете, ако сте били някъде. Заповядайте да развиете Вашия въпрос.

#285 · speech

Цветан Енчев

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Рашков! Да кажа на тези три кампании, които проведох, защо в тези така наречени ксерокс въпроси сме използвали „натиск“ и „тормоз“. През цялото време на кампаниите се влизаше в домовете на хората под претекст, съвсем естествено законов, на основание чл. 83, ал. 1 от Закона за МВР, където органите на реда се изсипваха с няколко автомобила пред домовете им и се казваше, че се работи по сигнал. По сигнал, щом се ползва чл. 83, ал. 1, би трябвало да е за тежко престъпление. Сега, кое престъпление е тежко, господин Рашков знае по-добре от мен. После какво се оказваше, че нито се знае текстът, нито се знае какво е конкретното престъпление. Казва се: купуване на гласове, но кой купува, за какво купува, за кого купувал, има ли такова нещо, от кого е сигналът? Няма такова нещо! Влизаше се в домовете на хората, там се правеха претърсвания, личните им вещи биваха разхвърляни из домовете и дворовете им и съответно хората си тръгваха след това и оставяха едни изтормозени и обидени хора, господин Рашков. Моят конкретен въпрос е: на 10 юли 2021 г. в село Малорад, община Борован, е извършено претърсване в дома на госпожа Борислава Стойкова, тя там живее с майка си. Интересно ми е да знам какъв е бил сигналът, за какво престъпление? Защото, както и Вие знаете, съгласно чл. 170 от Наказателния кодекс, който влезе в чуждо жилище, като злоупотреби с власт, се наказва. Съответно, който набеди пред надлежен орган на власт някого в престъпление, също се наказва. Моят въпрос е в тази посока – искам да знам кой, на какво основание, защо, на коя дата, за какво престъпление влязоха в домовете на този човек? Благодаря.

#287 · speech

Министър Бойко Рашков

Благодаря, господин Председател. Мисля, че парламентарната етика налага някой тук да излезе и да каже: да, тук стана някакво съвпадение на въпросите, които са поставени преди един месец, и сега обвинихме министъра за това, че не иска да отговори на въпроса, за което се извиняваме. Това би било много коректно и за зрителите, които наблюдават парламентарния контрол-ксерокс. По въпроса ксерокс-контрол. Отново... (Реплики от ДПС.) Не, този път ще използвам малко детайли, защото е интересно. Ето го пак въпроса в парламентарния контрол, в историята на България – ксерокс, копие. Народен представител Цветан Енчев относно действие за оказан натиск и тормоз от страна на МВР по време на еди-какво си и същите въпроси. Търсят се списъци, на какво основание? Ей сега ще Ви прочета на какво основание. Първо, за тормоза да кажа пак. Ще го повтарям, докато някой разбере, че в България има закони и те трябва да се спазват както от Министерството на вътрешните работи, което е обект на критика в мое лице сега, така и от всички народни представители, тъй като и те са граждани на тази държава, и от всички останали български граждани, които не са народни представители. Така че по отношение на действия за оказан натиск и тормоз, няма такива постъпили в Министерството на вътрешните работи. Напротив, за конкретния случай, който в момента ме питате, има фактология, така че имате ли данни за натиск и тормоз, отправете към компетентен български орган. Това е демокрацията, това е законността и това е върховенството на закона. Останалото е политическо участие тук от трибуната на парламента, за да видят нашите симпатизанти например колко сме активни и как ги защитаваме тук от трибуната с никакви средства обаче. (Реплики от ДПС.) На 10 юли е подаден сигнал от съответен служител и е заведена преписка № 248 и така нататък, да не чета номера, по описа на Районно управление – Бяла Слатина, и № 3679 от миналата година по описа на Районна прокуратура – Враца, Териториално отделение – Бяла Слатина. Това не е никакъв ксерокс, всички останали разбирате, че не е ксерокс, защото става дума за конкретен случай, който се съдържа в документи в полицията и в Прокуратурата на Република България. Има методически указания на Прокуратурата на Република България и те са такива, които насочват както прокурорските, така и разследващите органи у нас какво да предприемат при получаване на сигнали във връзка с изборния процес. Случаят, за който се пита в момента, на практика е изясняван в пълно съответствие с тези методически указания на главния прокурор на републиката. След като е получен сигналът, в съответствие, повтарям, с тези указания на главния прокурор са предприети действия за проверки и изясняване на подадения сигнал. Установени са лица, дотук четири души, и е извършена проверка в дома на някои от тези лица. Съставен е протокол за целта, което е в пълно съответствие със законите на Република България. Когато се влиза в едно жилище да се предприемат разследващи действия, това трябва да се случи, в противен случай сме изправени в нарушение на Закона, а не когато съставяме протокол. И когато тук упрекват някои депутати, че като се състави протокол, е нарушение на правата и така нататък, то е точно обратното – именно съставянето на протокол е онова, което съответства на Закона, и от него може да се прави извод дали действията са законосъобразни, или не са. Другото е политически приказки тук.

#289 · speech

Цветан Енчев

ДПС

Господин Рашков, да влизаш в домовете на хората, е тормоз, да влизаш без правно основание в домовете на хората, пак е тормоз. Чл. 83, ал. 1 се ползва, когато наистина имате сигнал за нещо. Аз така и не разбрах за какво престъпление сте влизали в дома на тази госпожа. И пак Ви казах защо Ви питам. Ще Ви попитам още веднъж: на какво основание влизате там? Знаете кое престъпление е тежко и още веднъж ще Ви зачета чл. 170: „Който влезе в чуждо жилище, като употреби за това власт, заплашване, хитрост, ловкост, злоупотреба с власт…“ Следващото, чл. 286: „Който пред надлежен орган на властта набеди някого в престъпление…“ Какво установихте, като влизахте в дома на тези хора?

#291 · speech

Министър Бойко Рашков

За огромно съжаление, господин Председател и уважаеми народни представители, принуден съм да вземам отношение по абсолютно хаотични изказвания, нямащи нищо общо с правните норми. Смесва се набедяване с влизане в домове в съвсем друга насока и не се желае да се види за какво е станало дума там. Например информацията, която е постъпила в полицейското управление и в прокуратурата, е свързана с дейния, които са били, информацията подсказва така: намерение да се участва неправомерно в изборния процес. За това става въпрос. И затова именно е посетен домът на тези хора, където искам да Ви кажа следното, че за проверката е съставен протокол действително и има номер този протокол. Не се крие това, което е извършено, защото фактическите основания, които са били налице да се предприеме това действие, са били налице, и никой не се притеснява от този факт. Още по малко някой ще се притесни от подобен начин на поставяне на въпрос в пленарната зала. Освен това, тъй като в дома са намерени вещи, представляващи интерес към случая – 16 броя листа с копия на лични карти. Много интересно защо са тези копия от лични карти в предизборен период например?! Множество други документи с лични данни на лица, бележки и описи. Интересно защо в предизборния процес се намират в този дом подобни предмети и вещи? Много интересно! И за установените документи, забележете, е съставен протокол за доброволно предаване на лицето с номер еди-кой си, както вече казах. Тоест няма нищо, което да е станало противно на волята на лицата, които обитават този дом. Но дори и да са имали нещо против, при наличие на данни за извършено престъпление действието се провежда въпреки волята на лицето, и това е известно на всички. Действително във връзка с всичко това, което е постъпило като информация, са снети сведения и от съседи на тези лица. От съседи, за да може да се изясни фактическата обстановка. Да не изпадам в детайли. Тук имам няколко страници написани, но изглежда трябва да ги изчета всичките, за да стане ясно на тези, които следят този парламентарен контрол днес, за какво иде реч и какви въпроси се поставят тук в пленарната зала и се хаби пленарно време, така че съставен е, да, действително при тези находки там предупредителен протокол, но той е на основанието на Закона.

#293 · speech

Министър Бойко Рашков

Приключвам, само едно изречение, господин Председател. И материалите са изпратени за произнасяне на съответната районна прокуратура, която е била компетентна да дава отговори на тези въпроси. А министърът на вътрешните работи още, и за пореден път ще подчертая, не е компетентен да дава отговор по такива въпроси. Не е компетентен, защото това е дейност на независимата съдебна власт, но тук така наречените демократични народни представители отпреди 30 и повече години все още не са го разбрали. Благодаря Ви.

#295 · speech

Станислав Анастасов

ДПС

Уважаеми господин Председател, на сега заемащия място министър на вътрешните работи Бойко Илиев Рашков може да му припомните думите на лисицата от „Малкия принц“ – „Не говори. Езикът е извор на недоразумение.“ (Реплика от министър Бойко Рашков.) Господин Председател, онова лице, което стои там…

#297 · speech

Станислав Анастасов

Не, не се изнервяме, аз съм съвсем систематичен, господин Председател, Вие не се изнервяйте. (Реплика от министър Бойко Рашков.) Моля да Ви обърна внимание как той току-що описа много подробно механизма за натиск и тормоз – отиваш на посещение, пишеш протокол – благодарствена бележка за посещението, след което обикаляш съседите, и тях ги посещаваш, за да опозориш хубаво лицето пред местната общност. Ще Ви опиша един друг механизъм – търсиш примерно един 20-годишен активист на партия, търсиш родителите му на работното място под предлога, че търсиш активисти – пак посещение, да. (Реплика от министър Бойко Рашков.) Господин Председател, сега, за да знаете много добре, моля министърът, все пак той е изпълнителна власт, да не Ви дава акъл как да си вършите работата…

#299 · speech

Станислав Анастасов

Господин Вигенин, когато говорим за натиск и тормоз, аз знам, че Вие имате международен опит, искам да му припомните, че в ПАСЕ в момента се обсъжда една конвенция против полицейското насилие и там има един основополагащ принцип, господин Вигенин, няма как жертвата да се оплаче от насилника на насилника. Това е абсолютен нонсенс и е архикомунистическо тоталитарно мислене. Това в момента е несъвместимо – Бойко Илиев Рашков, с международните практики. Като говорим за тях…

#303 · speech

Станислав Анастасов

За втора поредна седмица след доклада на Амнести Интернешънъл, господин Председател, моля Ви…

#305 · speech

Станислав Анастасов

Бойко Илиев Рашков ни прослави в Доклада на Държавния департамент за състоянието на човешките права в България. Така че като говорим за етика, господин Министър, като говорим за етика, Вие знаете какво изисква етиката…

#307 · speech

Станислав Анастасов

И господин Премиерът знае какво изисква етиката, не му стиска и ще Ви държи, за да…

#310 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Спазвайте малко добрия тон, дръжте си нервите, правите неща, които просто не са редни, и да го знаете добре. Заповядайте, господин Ганев.

#311 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, по начина на водене. Искам да Ви помоля от своя страна Вие да се обърнете към министър Рашков, тъй като за поредна седмица слушаме идентични случаи – на ксерокс, както той посочи, той отговаря по идентичен начин на абсолютно всички случаи. Преди малко спомена, че има няколко страници с конкретни доказателства по въпросния случай и тъй като, поне за този случай, да изчете за какво става дума, спомена за множество копирани карти – лични карти, нека да се запознаем какво точно, и българското общество да чуе поради какво тези хора са били обискирани, какво се е случило. Така или иначе ги има документите, нека да ги изчете, за да чуят всички и ние да чуем в тази зала, така или иначе само групата на ВЪЗРАЖДАНЕ и на ДПС е тук, никой друг не уважава парламентарния контрол, извинявам се, и Георги Ганев е тук…

#313 · speech

Цончо Ганев

Да. Много Ви моля да помолите министър Рашков да дойде тук и да изчете за всички тези констатирани закононарушения, които са били намерени на място.

#314 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Ганев. Не съм убеден, че мога да направя това нещо, защото не знам доколко тази информация може да бъде споделяна публично, вероятно става въпрос и за имена вътре, но нека по преценка в някой от следващите отговори, ако има такава информация, можете да я предоставите, господин Рашков, направете го за следващите. Преминаваме към въпрос от народния представител Гюнер Ахмед. Заповядайте, господин Ахмед.

#315 · speech

Гюнер Ахмед

ДПС

Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Министър, малко Ви остана за днес – още 15 минути. Да се поуспокоим малко. Няма да чета шапката на въпроса, за да не се занимаваме с нея. Към конкретния въпрос – в село Вокил, община Дулово, област Силистра, по време на предизборната кампания за парламентарните избори на 11 юли 2021 г. господин Бахар Мехмед Шефкед, който е местен председател на „Движение за права и свободи“ – на местната организация, е подписал предупредителен протокол, като малко по-различното в случая е, че това е моето родно село. Аз съм роден там, там съм живял и все още от време на време живея там. Същия ден, който по мои спомени беше петък, следобед, минах през моето село, за да се видя с моите приятели, и както си говорехме с кмета на селото, обадиха се от органите на МВР и го попитаха дали две лица са в селото. Той каза: „Да, тук са.“, те по телефона му казаха да ги извика на центъра на селото, където имаше може би над десет човека. След като органите на МВР дойдоха, те бяха с готови написани протоколи и лично пред мен и в мое присъствие искаха лицето Бахар Мехмед Шефкед да подпише протокол за предупреждение, като по спомени това беше да не агитират, или… нямам други спомени за това. Въпросът ми конкретно за случая – искам конкретен отговор. Понеже цитирате чл. 65, ал. 1 от Закона за МВР, не само Вие сте чели НК и НПК, Вие така го използвате този член, че едва ли това е законово и следва да се прилага спрямо всяко лице. Там изрично е казано, че лицето се предупреждава с протокол за предупреждение, когато има достатъчно данни, че ще извърши престъпление или нарушение и са налице достатъчно данни за това. В конкретния случай: какви са писмените доказателства, има ли сигнали срещу това лице, има ли образувани преписки или докладни записки за случая? Благодаря.

#317 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Отговарям на идентични въпроси. Няма осъществяван тормоз и натиск от страна на Министерството на вътрешните работи по време на предизборната кампания и в изборния ден. Ако някъде съществуват такива данни, моля, който ги притежава, да ги предостави на компетентния държавен орган – това не е министърът на вътрешните работи. Имаме информация по този въпрос, с част от нея ще Ви запозная сега. На територията на цялата страна миналата година по време на изборите и преди тях, разбира се, са проведени общи специализирани полицейски операции. Припомням – не за друго, а затова, защото на служебното правителство една от главните задачи за неговото формиране и съществуване, това е да се осигури провеждането на честни, прозрачни избори в нашата страна. Искам да напомня, че само някои политически партии не одобряват това, което направи Министерството на вътрешните работи за стопиране на престъпния вот, на криминалния вот в нашата страна миналата година. Тъй като преди малко отново се започна с конвенции, тук има един специалист по конвенциите, на които чете непрекъснато заглавията. Аз искам да кажа, че в тези доклади и международни материали, които са известни вече от една – две седмици на нашата общественост, изрично се подчертава, че МВР е стопирала този криминален вот, той вече не е в онзи обем, който беше. (Реплика от ДПС: „Не е вярно!“) Така че това положително, което се отчита и от външни наблюдатели, се отрича и в момента дори от представители на „Движение за права и свободи“. (Шум и реплики от ДПС.) Ние всички знаем, че на тях този въпрос не им изнася, но това е факт. Всички останали партии, които са в мнозинството и в момента управляват държавата, са дали положителна оценка на тези въпроси. Онези, които останаха опозиция, те са на практика против това (реплика от ДПС: „Спрете го! Да говори по въпроса, а не да си развива теории.“), те са на практика против това, против МВР да изпълнява своите задължения по закон. По отношение на лицето, за което ме питат, мога да кажа, че са били налице, цитирам по оперативни данни и от предходни избори и от тогава, когато – миналата година са организирани (реплика от ДПС: „Отговор на ксерокс! Сядай си! Готов си!“), и при подготовката за изборите за 11 юли, че същият осъществява дейност, която насочва, дава основание да се приеме, да се направи извод, че ще се извършат нарушения на изборното законодателство (реплики от ДПС), включително престъпление против политическите права на българските граждани. В тази връзка при провеждането на специализирана полицейска операция на територията на област Силистра е проведена, забележете какво са отразили служителите на МВР, не министърът – служителите, за които се казва… (Реплики от ДПС: „Какво са написали? Айде чети!“)

#319 · speech

Министър Бойко Рашков

…уважавани от „Движение за права и свободи“, те са написали това, което аз чета в момента. (Шум и реплики от ДПС.)

#321 · speech

Министър Бойко Рашков

…че е проведена беседа с лицето (шум и реплики от ДПС), което се цитира във въпроса на народния представител…(Шум и реплики от ДПС) Да, точно така. За сведение, се провеждат и беседи. Те могат да бъдат и оперативни, могат да бъдат и разузнавателни, и други видове. Прочетете малко, да научите в тая връзка. (Шум и реплики от ДПС.) В тази насока е намерено за необходимо на основание чл. 65 от Закона за Министерството на вътрешните работи, повтарям – на базата на тази налична информация, да се състави предупредителен протокол на този български гражданин. Аз не се интересувам дали е симпатизант на „Движение за права и свободи“, но давам непрекъснато отговори на въпроси от „Движение за права и свободи“ за симпатизанти на „Движение за права и свободи“, все едно че депутатите от „Движение за права и свободи“ (шум и реплики от ДПС) не са депутати на целия народ…

#323 · speech

Министър Бойко Рашков

…а само на симпатизантите на „Движение за права и свободи“. (Силен шум и реплики от ДПС.) Така ще викате от баирите там, откъдето сте. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#325 · speech

Гюнер Ахмед

ДПС

Уважаеми господин Министър, благодаря за отговора. Глупав отговор, врели-некипели, едно и също цял ден.

#326 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Господин Ахмед… (Силен шум, тропане по банките и реплики от ДПС: „Защо го прекъсваш? Сега ли се сети?“) Колеги, защо искате да Ви накажа? Искате да Ви накажа – останаха седем минути. Господин Министърът…

#328 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Изчакайте, господин Ахмед, няма да Ви броим това време. Просто Ви моля да спрете да викате от място (обръща се към народните представители от ДПС), защото това е въпрос на елементарно възпитание в пленарната зала да не се вика така. (Реплики от ДПС.) Министърът не е казал, че депутатите са глупави и говорят врели-некипели. Много Ви моля да се държим с уважение един към друг. Може да е всякакъв министърът и обратно, може да са всякакви депутатите, трябва да се държим като възпитани хора, на първо място. (Шум и реплики от ДПС.) Продължете, господин Ахмед, отново Ви пускаме времето.

#329 · speech

Гюнер Ахмед

Понеже не сте разбрали и Вие, господин Председател, да уточня. На миналия парламентарен контрол министър Рашков няколко пъти си позволи пред всички нас да казва тук, че „Движение за права и свободи“ задава глупави въпроси.

#333 · speech

Гюнер Ахмед

Благодаря за забележката. Във връзка с отговора – нормално, обучително, внушително. Тук не сме университет, не сме студенти, не сме на Вътрешна комисия, когато говорите, средната част на залата да Ви слуша като гуру. По отношение на беседата, която казахте, аз неслучайно казах, че аз лично присъствах от началото, още преди да дойдат служителите на МВР и докато си тръгнат, аз лично бях с лицата и със служителите на органите на МВР. Никаква беседа не е имало и никакви мотиви и основания не сте имали да се държите така с тези честни и достойни хора. Уточнихте така с голямо задоволство: те били български граждани. Някой да твърди обратното? Благодаря.

#334 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Ахмед. Желаете ли думата за дуплика, господин Министър? Като гледам времето, предлагам да изчистим и втория въпрос на господин Ахмед и дотам ще бъде. (Шум и реплики от ДПС.) Изчакайте, това казвам – да изчистим въпроса с господин Ахмед. Преди това давам думата на господин Летифов и остава време за господин Ахмед, ако трябва ще прескочим минута-две, за да може да изчистим неговия въпрос. За декларация, от кого? (Шум и реплики.) Тя е включена тази декларация, колеги. Аз предупредих, че контролът ще продължи до 18,00 ч. Заповядайте, господин Летифов, по начина на водене.

#335 · speech

Халил Летифов

ДПС

Благодаря, господин Председател. Процедурата ми е по начина на водене. Моля Ви да напомняте на министрите, че те са в процедура на парламентарен контрол и са длъжни да отговарят на поставените от народните представители въпроси. Длъжни са по Конституция да дават всичката информация, която се изисква от тях. Господин Председател, преди малко казах, че ние нямаме нищо към Вас. Но разбира се, Вие като пръв измежду равни сте длъжен да спазвате Правилника и да не вземате страна. Разбрахме от министър Рашков, че управляващото мнозинство подкрепя тези действия и тази информация и част от управляващото мнозинство дойдоха да искат още информация от министъра. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Само да Ви кажа: това нарушаване на правата, защото там, където има данни, ние не сме спорили, там, където има данни, те да бъдат дадени на компетентните органи – с това никой не спори. Ние сме народни представители на Република България, респективно на всички български граждани. Ние знаем това, всички в залата знаят това, видите ли, вече и господин Рашков е разбрал това. Но внушенията няма да изтрият срама от двадесетте хиляди случая по негови думи – двадесетте хиляди случая! И имаме данни – колко са достатъчни, колко са обемни, колко са фактологически точни, ще кажат компетентните органи, но те са пренебрежимо малко за сравнение на тези 20 хиляди случая, които са посетили като гости, и управляващото мнозинство, разбира се, подкрепят това. (Ръкопляскания от ДПС.)

#336 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Летифов. Само да уточня, че може и да бъркам, но господин Рашков не каза управляващото мнозинство, а каза част от политическите формации, но както и да е. За процедура – заповядайте, господин Георгиев.

#337 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, както днес разбрахме и от въпросите, и от отговорите, в парламента има организирана група – тази на ДПС. И да бъдем по-точни и по-конкретни – организирана копирна група. Благодаря Ви. (Силен шум и реплики.)

#338 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Много сте духовит, господин Георгиев. Че е организирана, е организирана – почти цялата е тук. (Шум и реплики от ДПС.) Да запазим самообладание, за да може да изчистим въпросите на господин Ахмед. Заповядайте, господин Ахмед – последен въпрос за днешния контрол.

#339 · speech

Гюнер Ахмед

ДПС

Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Министър, за да бъда максимално кратък и да се вместя във времето. На същия ден, на същия час, в същото населено място лицето Исмаил Юсуф Халил е предупреден с протокол за предупреждение. Конкретният ми въпрос е: какви са били основанията за това; какви са били писмените доказателства, данни и предположенията на органите на МВР за това, че лицето ще извърши престъпление, за да са налице основанията за предупреждаването му с протокол за предупреждение по чл. 65 от Закона за МВР?

#341 · speech

Министър Бойко Рашков

Благодаря, господин Председател. Уважаеми народни представители! Добре, че спестихме малко уводните части вече. Няма твърдения за натиск и тормоз, което донякъде ме облекчава в отговора, защото такива действия не са извършвани, такива данни няма. Що се касае до лицето, за което ме питате, то също е член на местния съвет на „Движение за права и свободи“. (Реплики от ДПС.) Просто изведнъж така се случва, че… (Шум и реплики от ДПС.)

#345 · speech

Министър Бойко Рашков

…по отношение на симпатизантите на „Движение за права и свободи“ МВР е толкова жестоко по думите на депутатите от „Движение за права и свободи“ само защото са симпатизанти или членове, или местни ръководители на „Движение за права и свободи“, което сами разбирате, че е просто абсурдно. Абсурдно е!

#347 · speech

Министър Бойко Рашков

Ами да изтече. Второ, няма такива закононарушения, които да са извършени и по отношение на този симпатизант и член на „Движение за права и свободи“. (Реплики от ДПС: „Има!“) Няма нарушения! Ако има нарушения на правата на този човек, отнесете се директно към българския съд, той да реши този въпрос. Аз не мога да го реша. Аз не съм прокурор, не съм съдия, не съм разследващ орган. Отнесете към тях, към компетентните органи. Второ и трето, бих казал, някой нещо не е разбрал. За миналата година и по време на изборите, и между тях действително са съставени около 20 хиляди предупредителни протокола в нашата страна, но тези протоколи съвсем не се отнасят само за престъпленията против политическите права на гражданите. Това обаче, ако един политик не го е разбрал за повече от една година, не знам дали му е мястото тук. Благодаря. (Силен шум и реплики от ДПС.)

#348 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Рашков. Колеги, няма нужда така да се подвиква. (Министър Бойко Рашков: „Искате ли да Ви дам на съд за това нещо? Искате ли?“) Не, не ги давайте на съд, господин Рашков. (Силен шум.) Моля да не си викате по този начин. Нека с малко уважение, колеги. Заповядайте, господин Ахмед – това е реплика на отговора.

#349 · speech

Гюнер Ахмед

ДПС

Уважаеми господин Министър, понеже не заслужавате отговор, няма да Ви отговоря.

#351 · speech

Гюнер Ахмед

Да, но мога да кажа и друго освен отговора, нали? Министърът цял ден това прави. Понеже всички въпроси имат шапки и МВР има шапка. И понеже министърът не може да вникне в конкретика във въпросите, най-хубавото за България е, че при първия вятър шапката ще падне и МВР не сте Вие. Заедно с шапката и Вие си тръгвате. Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС.)

#352 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Ахмед. Заповядайте за дуплика, ако желаете. Не желаете. Благодаря за участието в парламентарния контрол. Не знам, господин Чакъров, мисля, че можем да приключим вече. Благодаря на всички за участието – на министрите и на колегите народни представители, че останаха до края на контрола. Следващо заседание – сряда, следващата седмица, 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 18,03 ч.) Председател: Никола Минчев Заместник-председатели: Мирослав Иванов Росица Кирова Кристиан Вигенин Атанас Атанасов Секретари: Павлин Кръстев Петър Маринов