Четиридесет и девето заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И СЕДМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ЧЕТИРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък 8 април 2022 г. Открито в 9,05 ч.
Дата08.04.2022
Събития403
Разпознати говорители395
Точки с гласуване3

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 08-04-2022 09:04 09:04:00 0 0 0
2 Процедура от Константин Бачийски за отпадане на точка 2 от дневния ред 10:10:00 108 53 33
3 Процедура от Константин Бачийски за отпадане на точка 2 от дневния ред - прегласуване 10:12:00 108 98 1

2. Стенограма и изказвания

#1 · speech

Председател Никола Минчев

Уважаеми колеги, моля, заемете местата си! Моля за регистрация! Регистрирали са се 166 народни представители. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Програмата за днес включва парламентарен контрол по реда на чл. 104, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание от 9,00 ч. до 11,00 ч., след това Проект на решение за предприемане на действия във връзка с констатирана опасност от настъпване на невъзможност за Агенция „Пътна инфраструктура“ за осъществяване на дейности по поддържане на републиканската пътна мрежа – след приключване на парламентарния контрол по реда на чл. 104, ал. 3 от ПОДНС, и парламентарен контрол по чл. 91 – 103 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Започваме със: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО ЧЛ. 104 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Тук е господин Сандов, моля и другите членове на Министерския съвет да влязат в залата. (Шум и възгласи.) Може за процедура, господин Шишков, ще запълним две минути – заповядайте.

#2 · speech

Младен Шишков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа министри, добре дошли! За да запълним времето в очакване на министрите, бих искал да направя една процедура по начина на водене, която е свързана със Закона за опазване на околната среда. Уважаеми господин Председател, моля да обърнете внимание на системата за входиране, депозиране на предложения между първо и второ гласуване. Знаете, че преди три месеца започнахме да разглеждаме Закона за опазване на околната среда. Тогава уважаваният господин вицепремиер Сандов държеше този закон да бъде приет за три дни, но тъй като колегите не успяха да се разберат в коалицията, удължиха го два пъти – до 23 февруари 2022 г. Вчера по време на дебатите в Комисията с изненада научих и установих, че на 9 март 2022 г. е внесено предложение между първо и второ гласуване, което е извън всякакви срокове. Спомням си по време на Четиридесет и четвъртото народно събрание за 15 минути закъснение не успях да внеса законопроект между първо и второ гласуване, защото беше заключена системата. Моля, господин Председател, проверете кой и по какви причини е отключил системата и е допуснал да бъде входирано предложение извън сроковете с официален входящ номер, и то прикачено към документите на Законопроекта. Благодаря.

#3 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Шишков. Сигурен съм, че и при разглеждането на промените е взета предвид датата на входиране. Госпожо Ангелкова, процедура ли? Говорих с господин Събев и в рамките на днешния ден имам уверение, че ще имаме отговорите на всички пет въпроса, които са забавени. Не е само Вашият. (Реплика от народния представител Николина Ангелкова, встрани от микрофоните.) Без продуктово позициониране, моля Ви!

#4 · speech

Николина Ангелкова

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, господин Министър-председател, вицепремиери! Господин Председател, обръщам се към Вас по начина на водене, защото всички ние, народните представители, сме се заклели да пазим Конституцията и законите на Република България, нали така? Господин Председател, Вие дойдохте на власт с гръмки заявки за нулева толерантност на корупцията, а какво четем във вчерашни водещи медии, че председателят на Комисията по туризъм господин Илин Димитров, който е от „Продължаваме Промяната“…

#6 · speech

Николина Ангелкова

…е нарушил Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество. Знаете, че съгласно чл. 35…

#20 · speech

Николина Ангелкова

…на Варненската туристическа камара. Ето Ви актуалното състояние. (Предава.)

#22 · speech

Николина Ангелкова

Защото не смятам… (Председателят изключва микрофоните. Ораторът продължава да говори на изключени микрофони.)

#23 · speech

Председател Никола Минчев

Госпожо Ангелкова! Колеги, моля Ви! В крайна сметка не може така. Наистина има по процедура… Моля Ви, госпожо Ангелкова! Дори и да е вярно или да не е вярно, аз не мога да взема отношение в момента, разбира се. Не е това редът. (Реплика от народния представител Настимир Ананиев: „Господин Хамид предлага да я накажете!“) Има и други, господин Хамид. Господин Цонев, заповядайте.

#24 · speech

Йордан Цонев

Благодаря Ви, господин Председател. Процедурата ми е по начина на водене. Добро утро, господин Министър-председател, добре дошли при работодателя си! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.)

#26 · speech

Йордан Цонев

Наспахте ли се? Спокоен ли сте? Господин Председател, ние сме загрижени за психическото състояние на министър-председателя. (Ръкопляскания от ДПС.)

#27 · speech

Председател Никола Минчев

Аз затова го казвам, защото на мен не ми казахте добро утро, а само на министър-председателя, затова го казвам.

#28 · speech

Йордан Цонев

Той е нашият министър-председател. Напоследък всички го изнервяме и затова питам дали е спокоен – предстои контрол. Сега към Вас, господин Председател. (Смях от ДПС.) Миналата седмица отклонихте наше питане с мотива, че не отговаряло на общата политика на правителството. Питам Вас: дали сте запознат с общата политика на правителството, защото въпросът според нас отговаря и е в пряка връзка с общата политика на правителството и дали ще предприемете мерки въпросът да стигне до министър-председателя? Няма да влизам в подробности. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#29 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Цонев. Отклонено е, да. Предлагам Ви да подадете възражение по реда на чл. 103. Ще го разгледаме. Започваме с въпросите по блицконтрола. Има ли въпрос от страна на „Продължаваме Промяната“? Няма. ГЕРБ-СДС? Десислава Трифонова – заповядайте.

#30 · speech

Десислава Трифонова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми членове на Министерския съвет, уважаеми колеги! Господин Министър-председател, с Вашия английски би следвало вече да сте прочели статиите във „Файненшъл таймс“ и „Ройтерс“ относно Gemcorp и в тази връзка бих искала да Ви попитам следното нещо: с коя точно Gemcorp Вие подписахте меморандум? С Gemcorp Capital Management, за която първоначално изтече информация от Министерството на енергетиката, или с Gemcorp Holdings Limited, както самата компания твърди, тоест с руската Gemcorp Capital Management или с офшорката Gemcorp Holdings? Защото втората компания, която твърди, че е подписала меморандум с Вас, е офшорка, регистрирана в Джърси, а документите от офшорката в Джърси показват, че е свързана с офшорка на Кайманите и с компания в Женева. Така че ще Ви помоля да ми отговорите на този въпрос. Благодаря Ви.

#32 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! За да успокоя опозицията, това, което ние подписахме, е просто писмо за намерения за инвестиции в България… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „С кого?“) Няма никакъв задължителен ефект по никакъв начин. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Момент! Когато подписахме това писмо за намерение от тяхна страна, ние проверихме дали имат руски инвеститори в този момент. В този момент те нямат руски инвеститори. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Всичко е формално!“) Освен това в момента съм разпоредил пълна проверка – да видим пет години назад какви инвеститори са имали, за да може да вземем решение дали да се пристъпи напред. Мога да Ви уверя, че няма да подпишем никакъв договор, който ще е конкретен, ако имаме дори и най-малките съмнения. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС, ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#34 · speech

Десислава Трифонова

ГЕРБ-СДС

Много е лошо, господин Министър-председател, да не знаете с кого сте подписали меморандум. Беше обявено, че е меморандум. Последно меморандум ли е, или е писмо за намерение? Двете неща са много различни. Освен това не знам на кого точно Вие възложихте проверка… (Министър-председателят води разговор с вицепремиера Асен Василев.) Извинявайте, дали се чуваме? Може би… Да, благодаря Ви. На кого точно възложихте проверка, защото не стана ясно, и за какво точно? И как точно проверявате финансовите активи или съответно сделките на една офшорка? Как се случва това нещо и коя служба го проверява? В тази връзка понеже никой не е над закона, освен Вас самия, естествено, бихте ли възложили проверка на Държавна агенция „Национална сигурност“ да провери дали вицепремиерът Асен Василев е получавал в негова офшорна сметка средства от лице, свързано с Gemcorp? (Ръкопляскания и възгласи: „Еее!“ от ГЕРБ-СДС.)

#35 · speech

Председател Никола Минчев

Госпожо Трифонова, това не е по въпроса Ви. Без обвинения от парламентарната трибуна, моля! Заповядайте за дуплика.

#38 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, дами и господа представители на Министерския съвет! Господин Председател, с радост отбелязахме, че днес на блицконтрола присъстват министър-председателят и вицепремиерите, тъй като това не се случи, както изисква Правилникът на Народното събрание през изминалата седмица, но… (Реплики от „БСП за България“.)

#40 · speech

Десислава Атанасова

…е редно, господин Председател, да уведомите министър-председателя, че неговото присъствие тук не е просто за цвят, или за да може колегите да го питат за психическото му състояние, а за да отговаря на поставените парламентарни въпроси от парламентарната трибуна от народните представители. По отношение на зададения въпрос от нашата парламентарна група нямаше нито един отговор. Първо, не стана ясно какво е подписало правителството. Според Кирил Петков „просто писмо“ – цитирам, цялата зала и медиите го чуха, според всички останали, включително и корпорацията, с която е подписано това „просто писмо“, това е меморандум. Според Асен Василев този меморандум, който вече е „просто писмо“, е подписан, защото американското правителство и посолство е завело въпросната корпорация в Министерския съвет, според американското посолство това не е така. Това е едно недоразумение. На езика на дипломацията всички знаят какво означава това – американското посолство каза, че вицепремиерът лъже. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.)

#42 · speech

Десислава Атанасова

Последно, господин Председател. Не стана ясно от отговора коя е корпорацията – офшорката ли е, или друга някоя (реплики), дали е възложена на някоя от службите за сигурност за проверка…

#44 · speech

Десислава Атанасова

…на тези корпорации? Защото, колеги, ето два отговора на две от службите за сигурност:…

#46 · speech

Десислава Атанасова

...„Министър-председателят не е възлагал такава проверка.“ (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“)

#47 · speech

Председател Никола Минчев

Сега и аз в моите две минути за отговор на процедурата само ще кажа следното, за да се защитя, а не за друго: на първо място, да, призовавам отговарящите да бъдат максимално конкретни, доколкото е възможно, разбира се. Все пак това е блицконтрол – не се изискват подробни цифрови данни, а колкото се може да се отговаря конкретно, за да се изпълни функцията на блицконтрола. Това е едно. Второ, относно обстоятелството, че членовете на Министерския съвет са отсъствали от блицконтрола миналата седмица – главно Кирил Петков, тъй като към него най-вече е насочено това. В Четиридесет и четвъртото народно събрание – последното излъчило редовен кабинет, знаете че блицконтрол нямаше – беше отменен от Правилника. (Реплики от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“.) В Четиридесет и третото народно събрание – направих справка, са се провели 20 блицконтрола за целия живот на Народното събрание. (Шум и реплики.) Министър-председателят е присъствал на девет и е отсъствал от единадесет. (Шум и реплики.) Колко пъти се е провела настоящата процедура, тоест в следващо заседание да са били извикани липсващите? Нито един път! Това се случва за първи път в историята на Народното събрание. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Следващият въпрос е от „Движение за права и свободи“. Заповядайте, господин Карадайъ.

#48 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми госпожи и господа народни представители! Госпожо Атанасова, това, което казахте, е една малка фактологическа неточност – това, което споменахте преди малко, за разминавания на думи и документи. Господин Министър-председател, въпросът ми е към Вас: в основата на общата политика на правителството е борбата с корупцията, олигархията и задкулисието, нали така? В тази връзка, ние бяхме отправили питане до Вас, а с господин Минчев, с него ще се разберем в другата част на заседанието, в интервю пред „Обзървър“, публикувано на 20 март тази година, ползвате понятие като олигарх и медиен магнат. Какво означават тези понятия за Вас? С какви доказателства разполагате, за да твърдите, че господин Пеевски отговаря на определенията Ви? Защо не посочвате и други, като например много добре знаете, че за огромна част от обществото, а и за някои западни медии, не господин Пеевски, а Иво Прокопиев е истинският олигарх, медиен магнат и монополист?!

#50 · speech

Мустафа Карадайъ

Имам и още един въпрос. Господин Минчев, извинявайте, но не ме прекъсвайте, моля Ви! Аз си задавам въпроси в процедурата. Много добре знаете, че за огромна част от обществото и за западни издания – ще си удължа времето – ще Ви донеса да ги прочетете, аз говоря, че фактологическа неточност в това няма – така твърдят в тези медии, а и за огромна част от обществото, включително и за нас, и за огромна част тук в залата. Вторият ми въпрос е: в същото интервю, господин Министър-председател, твърдите, че господин Пеевски задкулисно е контролирал Борисов като министър-председател. Обаче хората много добре знаят и говорят, че Вие сте марионетка на Иво Прокопиев.

#52 · speech

Мустафа Карадайъ

Господин Минчев. Въпросът ми е: по Ваш образ и подобие ли търсите покровител и на господин Борисов? Благодаря Ви.

#53 · speech

Председател Никола Минчев

Господин Карадайъ, освен това въпросът не е от общата политика на правителството. (Шум и реплики.) Независимо какво е съдържанието, но сега… Заповядайте, господин Министър-председател.

#54 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Уважаеми народни представители, стоя пред Вас и се чудя какъв е смисълът на тази институция, когато такива въпроси се задават? (Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее!“) Тук въпросът е да се информираме за политиката на правителството, въпросът е да мислим за стратегии и за България или да използваме обидни думи към българските институции? Едно нещо, в което искам да Ви уверя. Разликата според мен между Вас и мен е, че съм напълно независим. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#55 · speech

Председател Никола Минчев

Пак призовавам, без обиди и квалификации един към друг, моля! За реплика – господин Карадайъ? Заповядайте. След това за процедура, господин Чолаков.

#56 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър-председател, в репликата ми стои въпросът: от кого сте независим? А иначе оценката ми е, че стана практика вихрушката на тази власт да лъже ангро в ситуацията, в която се намира – много сложна ситуация. (Шум и реплики.) Ако понятието „лъжа“ не Ви приляга, може да ползвате и другата терминология „първоаприлска фактологическа неточност“, но не всеки ден е 1 април, уважаеми господин Министър-председател. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#57 · speech

Председател Никола Минчев

Господин Карадайъ, моля Ви, нека да запазим добър тон! Впрочем, към всички се отнася, а не само към господин Карадайъ, и в рамките на отговора от господин Петков също така, и в рамките на блицконтрола, наистина да се информираме за актуалната политика. Заповядайте, господин Чолаков, за процедура.

#58 · speech

Радомир Чолаков

ГЕРБ-СДС

Господин Председател, Кирил Петков току-що каза думите: „питам се какъв е смисълът на тази институция?“ (Шум и реплики.) Господин Председател (шум и реплики), моля, помолете или поканете Кирил Петков да се извини веднага на Народното събрание. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#59 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Чолаков. Така е, но целият цитат беше: „Ако ще се задават такива въпроси.“ Нека да бъдем точни. (Шум и реплики.) Разбрах Ви. Така е. Смисълът на тази институция е най високият възможен. (Шум и реплики.) Господин Цонев – за процедура. Така е, господи Чолаков. (Шум и реплики.) Казвам: смисълът на тази институция е най-високият възможен и никой не може да го подлага на съмнение, включително премиерът. (Реплики от народния представител Радомир Чолаков.) Разбрахме идеята Ви. Заповядайте, господин Цонев – слушаме Ви.

#60 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Ще се постарая наистина да бъда в добър тон. За смисъла на тази институция очаквах Вие да отговорите, защото Вие ръководите институцията в момента (реплики), и при това я ръководите нелошо. Очаквах да отговорите, защото смисълът на тези въпроси е твърде дълбок и твърде истински. За да аргументирам тезата си в тази процедура към Вас, ще Ви дам един пример: в началото на 90-те години, когато шепа ентусиасти правехме СДС, нашите американски приятели бяха ни пратили инструктори от Републиканския институт да ни обучават –– не беше от Демократическия, а от Републиканския, и може би затова сме малко от old school политици, но така се случи тогава. Та, ние им задавахме един въпрос, защото хората не могат да разберат мимикрията между БКП и БСП и как да им я обясним? Единият от тези високопоставени американски инструктори – той беше политик и тогава беше сенатор, ми каза следното: вижте, скъпи приятели, във Вашингтон – в Капитолия, има един политически виц и аз ще Ви го кажа: ако едно нещо върви като пате, ако е жълто като пате, ако кричи като пате, то е пате. (Ръкопляскания от ДПС.) Господин Министър-председател, ако повтаряш опорките на олигарха Прокопиев, ако назначаваш хората на олигарха Прокопиев, ако се стремиш всичките му проекти да бъдат вкарани тук и там – било в европейски, било в български програми, изводът е – пате. Това е. (Ръкопляскания от ДПС.)

#61 · speech

Председател Никола Минчев

Разбрахме. Благодаря, господин Цонев. Маноил Манев също искаше процедура. Заповядайте, господин Манев. След това въпрос от „БСП за България“.

#62 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Шизофренията в нашето Народно събрание достигна своите върхове отдавна.

#64 · speech

Маноил Манев

Не, не ме молете, защото аз се обръщам лично към Вас.

#66 · speech

Маноил Манев

Вие трябва да решите дали сте адвокат на господин Кирил Петков, или сте председател на Народното събрание?! Като се определите какъв точно сте, тогава ще се обаждате на всяко изказване на народни представители от тази трибуна, което не Ви харесва. Първо. И второ, господин Председател, след Вашата намеса по процедурата на моя колега Чолаков аз и надявам се всички останали народни представители в това Народно събрание държим вече и на Вашето извинение. Защото, когато министър-председател или някой друг заяви, че не вижда смисъла в институцията Народно събрание, председателят на Народното събрание да го защитава като Матросов на амбразурата, това поне на мен въобще не ми се вижда нормално. Колеги, не знам Вие как го приемате това? Това си е Ваша работа, но аз вече държа на извинение и от председателя на Народното събрание. Съжалявам за това, че трябваше да излизам днес тук и да говоря такива неща (реплики от „Продължаваме Промяната“), при условие че имаме да решаваме толкова важни неща в крайна сметка. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#67 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Манев. Аз мисля, че казах, че смисълът от тази институция е най високият възможен. Ако все пак някой не ме е разбрал и съм обидил някого, извинявам се. Наистина го мисля. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Следващият въпрос е от „БСП за България“. Има ли въпроси? Не виждам. От „Има такъв народ“? Тошко Йорданов. Заповядайте, господин Йорданов.

#68 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, господа и дами от Министерския съвет! Въпросът ми е следният: интересува ме, тъй като в общите политики на правителството влиза и отношението към инфраструктурата в страната. В момента държавата от 6 месеца е блокирана и не се строи нито един метър път, не се оправя нито една дупка, има инфраструктурни проекти, които са правени и са в рисково състояние да отнемат човешки животи, и тъй като Министерският съвет не взе решение по този въпрос и решението дойде в парламента и има предложение, което е подкрепено от управляващата коалиция, интересува ме Вашето отношение – тоест Вие подкрепяте ли парламента да отпуши този процес, за да се избегнат загубите на човешки животи, което направо си е престъпление, и да започне да се поддържа пътната инфраструктура? Тъй като Вие сте лидер на една политическа коалиция, но има някаква душевна обърканост сред Вашите депутати. (Реплики от ГЕРБ-СДС.)

#70 · speech

Тошко Йорданов

Въпросът ми е: подкрепяте ли това решение, за да може да се водят общите политики на правителството, включително и в сферата на инфраструктурата? Благодаря.

#72 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Господин Йорданов, както и Вие знаете добре, за съжаление, поддръжката на пътищата, която беше извършена до този момент, включваше два типа проекти. Едните, които са законни, където истински дейности по поддръжка бяха направени. За съжаление, другите дейности бяха незаконни, където има реални ремонти – цялостни ремонти на пътища, извършени под заглавието на поддръжка. Това прави тези договори незаконни. Единственият начин да се плати по тях е с решение на Народното събрание. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И това, което аз призовавам, е да има контрол върху средствата и да сме сигурни, че на тези компании, на които се плати, истинска работа е свършена. Защото иначе се страхувам, че може би плащаме едни пари на едни хора, които са нарушили закона. Благодаря Ви.

#74 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря. Да вметна само, че това, което казахте, е така и ние там нямаме спор. Аз Ви попитах директно дали Вие подкрепяте този вариант с решение на Народното събрание да може да се плати на фирмите, на които трябва да се плати? Плюс това решението е за 50% от това, което трябва да им се доплати. Знаете, че ако това не се случи, един метър не може да се направи. И аз лично казвам от името на „Има такъв народ“, че Министерството на регионалното развитие няма да носи отговорност, ако се случи нещо или ако не се отпуши този процес. Въпросът ми беше директен – подкрепяте ли? Да или не? Не е толкова сложно, прост отговор е.

#77 · speech

Председател Мирослав Иванов

И аз Ви благодаря. За процедура – Искрен Митев, и след това господин Чолаков. Заповядайте, господин Митев.

#78 · speech

Искрен Митев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми господа министри! Празни обвинения, лъжливи твърдения, лични обиди, не въпроси. Моля, господин Председателстващ, Вие да помолите опозицията да се извини не само на Народното събрание, но и на българските граждани, че прави тази институция безсмислена с безумните въпроси, които задава. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#80 · speech

Радомир Чолаков

ГЕРБ-СДС

Много съжалявам, господин Председател и колеги, че трябва пак да взема думата за процедура, но наистина това, което става тук, е вече скандално с този министър-председател. Министър-председателят току-що на въпрос: съгласен ли сте Народното събрание с гласуване да потвърди незаконни договори, отговори с да. Това беше въпросът. (Смях, реплики от ГЕРБ-СДС.)

#82 · speech

Радомир Чолаков

Въпросът на господин Йорданов беше: съгласен ли сте, господин Министър-председател, Народното събрание да потвърди незаконни договори?

#84 · speech

Радомир Чолаков

И той каза: да. Хайде още един път му кажете да се извини.

#85 · speech

Председател Мирослав Иванов

Процедурата Ви – към мен. (Реплика от Радомир Чолаков: „А, към тебе ли?“) Ако обичате, първо, да си говорим на Вие в уважителен тон. (Реплики.) Моля? Заповядайте за процедура, господин Йорданов. Колеги, има разписана процедура – въпрос и отговор. Коментари на отговора на премиера и вицепремиерите, които дават, не са допустими по Правилника. Нека не злоупотребяваме. Заповядайте, господин Йорданов.

#86 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Господин Председател, ще Ви помоля по начина на водене – удържайте опозицията да не тълкува какво съм казал аз, защото аз казах достатъчно ясно и не казах това, което разтълкува господин Ради Чолаков. Моля Ви се, удържайте ги.

#87 · speech

Председател Мирослав Иванов

Това се опитвам да направя и аз, господин Йорданов. От „Демократична България“ има ли въпрос? Заповядайте, господин Димитров.

#88 · speech

Мартин Димитров

ДБ

Уважаеми господин Председател, господин Премиер, господа вицепремиери, дами и господа! Блицконтролът за мен трябва, и за нас от „Демократична България“, трябва да бъде по ключови въпроси на управлението на държавата и някак си тонът от днес хич не ни харесва. Предвид сложните въпроси, които има за решаване, подобен дебат не стои добре. Нашият конкретен и много важен въпрос е следният: за съжаление, предишни правителства, въпреки че стотици пъти казвахме, че България да бъде зависима от един доставчик на природен газ е проблем, рисково е, скъпо е, не направи нищо. Така че, господин Премиер, Вие поехте личен ангажимент към нас, който до момента изпълнявате, но е важно да продължите да изпълнявате по същия начин – газовата връзка с Гърция тази година да бъде завършена. Това за нас е критично важен въпрос, който 10 години поставяхме всеки път и ни казваха: никакъв проблем няма, тя се прави, и така си минаха тези 10 години, които накрая станаха 12 години, колеги. Така че, господин Премиер, за нас е важно, защото хората се вълнуват от инфлацията, поскъпването на газа, поскъпването на парното. Харесват идеята Европейската комисия да купува като единен доставчик газ, което може също да намали цените, каквато идея дадохме още 2017 г., но по нея също нямаше никакво развитие. Така че важният въпрос днес за това как да има по-добри, по-конкурентни, по-сигурни доставки на газ е тази година въпросната газова връзка с Гърция да бъде изградена и Вашето лично участие в този въпрос за нас е критично важно. Всяко допълнително забавяне не трябва да се допуска, както беше в миналото. И оправданията, които слушахме тези 10 години, които какво ли нямаше в тях, те трябва да престанат. Така че се надявам това лято този въпрос окончателно да бъде решен. Благодаря.

#90 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Уважаеми народни представители, благодаря за смисления въпрос. Вие сте абсолютно прав, че при толкова много кризи, които са надвиснали над нашата страна, важните въпроси трябва да се питат. И аз благодаря за този отправен въпрос. Сега конкретно. Всяка седмица разменяме комуникация между мен и господин Кириакос Мицотакис – министър-председателя на Гърция, който ме уверява за прогреса на гръцката тръба, която вече напълно е изградена като тръба. Единственото, което остава, е кабелът, който ще управлява различните станции. Радвам се да кажа, че до края на юни този проект ще бъде завършен. Другото се радвам да кажа, че в последните три месеца се извърши повече работа по този проект, отколкото в предишните две години. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Друго, което искам да Ви уверя – за разлика от предишни правителства, ние минахме по цялото трасе и огледахме лично, и сме сложили целия приоритет върху този проект, защото в момента енергийната сигурност на България зависи от него. Мога да Ви уверя, че това е от най-важните приоритети на българското правителство в момента. Благодаря Ви.

#91 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Петков. Имате ли реплика, господин Димитров? Не. Заповядайте, доцент Чакъров. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Има преди Вас процедура, госпожо Петкова, момент, чувам Ви. Слушайте ме и Вие, моля Ви. Търпение. Казах, за процедура – господин Чакъров.

#92 · speech

Джевдет Чакъров

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Премиер, уважаеми дами и господа вицепремиери, уважаеми колеги! Взимам повод от думите на Кирил Петков, че блицконтролът се прави, за да се чуят политиките на правителството и защото и тази седмица в дневния ред на Народното събрание не беше включено исканото от ДПС изслушване на Кирил Петков относно това дали правителството има намерение да предприеме действия за намаляване на негативните ефекти на повсеместната криза, причинена от войната в Украйна и от ценовата криза в енергетиката от края на миналата година. България е единствената страна в Европейския съюз, в която правителството няма и не прилага систематизиран план с мерки срещу тези кризи. Социално слабите наши съграждани – пенсионерите, са останали да се справят сами, или по-точно да мизерстват в условията на високите цени на електроенергията, на храните, на лекарствата, на отоплението. (Реплики от „Продължаваме Промяната“: „Каква е процедурата?“) Докато в съседна Гърция се изплащат помощи за високите цени на горивата на семействата с ниски доходи, а на пенсионерите се дават по 200 евро на месец компенсация...

#93 · speech

Председател Мирослав Иванов

Доцент Чакъров, моля Ви, не правете изказване по същество, което прилича на декларация, които са забранени в блицконтрола.

#94 · speech

Джевдет Чакъров

Това са политики, които трябва да бъдат представени за преодоляване на кризата.

#96 · speech

Джевдет Чакъров

Процедурата ми е към Вас, господин Председател, че това изслушване не се включва, където Кирил Петков и правителството да представят това, което се случва. В съседна Гърция виждаме какво се прави в това отношение, в Румъния виждаме какво се прави. Земеделските производители...

#97 · speech

Председател Мирослав Иванов

Доцент Чакъров, това е процедурен въпрос по Програмата, която се обсъжда в заседанието в сряда. Днес сме петък.

#98 · speech

Джевдет Чакъров

Моля Ви се, не ме прекъсвайте, защото искам да бъдат представени тези политики.

#100 · speech

Джевдет Чакъров

Земеделските производители закъсват, цената на торовете се е увеличила от 300 до 500 пъти, горивата, абсолютно всичко. Хората изнемогват, овощарите си вадят овошките, фермерите, животновъдите водят животните към кланиците.

#101 · speech

Председател Мирослав Иванов

Разбирам Ви, доцент Чакъров. Предполагам, че следващата седмица ще бъде включено в Програмата на Народното събрание.

#102 · speech

Джевдет Чакъров

Така че днес правя процедура, господин Председател, че искаме от наша страна да бъде включено през следващата седмица изслушване на господин Кирил Петков, възможно най-скоро, за да бъдат представени политиките – такива, каквито са във всички страни – членки на Европейския съюз, и съседните страни. В България това не е направено. И ще Ви помоля друг път да не прекъсвате говорещите от трибуната, защото наистина ситуацията е крайно критична. Виждате в какъв стандарт, как живеят хората в условия на тази изключително критична ситуация.

#105 · speech

Председател Мирослав Иванов

Заповядайте, господин Летифов. Господин Летифов, извинявам се, госпожа Петкова беше преди Вас. Госпожо Петкова, имате и моите извинения. Заповядайте. Надявам се, колеги, да не продължим с изказвания в процедурите. Има Правилник, нека да го спазване. Имате право на два въпроса, задайте ги.

#106 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, аз все пак Ви благодаря затова, че погледнахте към тази част на залата и ми дадохте възможност да отправя процедура към Вас. Процедурата ми е по начина на водене. Уважаеми господин Председател, моля Ви, когато от тази трибуна народни представители си позволяват да правят внушения и да изричат неистини, да предприемете съответните мерки. Имам предвид коментара и въпроса, който беше зададен, от страна на колегата от „Да, България“, свързан с интерконектора Гърция – България. Такива внушения не се правят за първи път от тази трибуна. И аз искам още веднъж категорично да заявя – интерконекторът Гърция – България стана възможен единствено и само благодарение на политиката, която водеше правителството на премиера Борисов.

#108 · speech

Теменужка Петкова

Колкото и да не Ви харесва, това е истината. Оставихме няколко десетки километра, които трябваше да се построят, и правителството се провали с гръм и трясък. И в момента няма договор между възложителя и между изпълнителя.

#109 · speech

Председател Мирослав Иванов

Госпожо Петкова, ако искате трибуна, извън залата има такава, можете да я вземете и да направите изявление.

#110 · speech

Теменужка Петкова

Господин Председател, не ми суфлирайте, ако обичате. Не ми суфлирайте.

#112 · speech

Теменужка Петкова

Това са неистини, които се говорят. Просто се провали правителството с гръм и трясък. И не знам господин премиерът, като е бил на място, как е видял, че един кабел управлява газопровода. Такова нещо няма. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#115 · speech

Председател Мирослав Иванов

Колеги (шум и реплики), господин Иванов, прочетете си Правилника. И Вас Ви призовавам за пореден път, когато има процедура по начина на водене, председателят може в рамките на две минути да отговори по направеното процедурно изявление от съответния народен представител, защото то е към председателя на Народното събрание. Как да Ви го обясня на Вас за пореден път? И така, в момента се намираме... (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) В момента имаме блицконтрол, който предвижда следното: за народните представители, които не са запознати. Въпрос от парламентарните групи и отговор от гостите, които присъстват. Изказвания на народни представители извън тази процедура не са допустими. Госпожо Петкова, ако Вие не сте съгласни с нещо, има трибуна извън тази зала, медиите, предполагам, с радост ще Ви изслушат. Но нека не нарушаваме Правилника, не вземаме процедури, които не са допустими. За пореден път казвам, че няма как председателят на Народното събрание да преценява в хода на самото заседание кое е вярно и кое не е. Как да го обясня? Господин Летифов, заповядайте.

#116 · speech

Халил Летифов

ДПС

Господин Премиер, дами и господа вицепремиери, уважаеми колеги! Господин Председател, благодаря Ви за възможността да направя процедура по начина на водене и тя е изцяло към Вас. Вие правилно направихте Вашите две минути по Правилника сега, за да уточните Вашата позиция и санкциите, които ползвате, по отношение на воденото от Вас заседание. Но преди малко, господин Председател, и Вие нарушихте Правилника, като суфлирахте през цялото време на колегата Чакъров, тъй като той направи процедура по същество. (Шум и реплики.) Премиерът каза: важните въпроси са това. Ние сме съгласни с него, че продоволствената криза, политиката по доходите, налегналите кризи върху българските граждани и българския бизнес са изключително важен въпрос и ние отделно затова сме организирали писмено и сме входирали питане. Да го кажете това на пленарната зала, особено на народните представители от мнозинството, да се запознават с входираните проекти за питания, решения и закони своевременно с тях – това всъщност е дневният ред на Народното събрание. Няма такава квалификация за безсмисленост на въпросите на опозицията. Защо, колеги, ще Ви кажа. Дванадесет години това беше реториката на ГЕРБ. Вие сте същите. (Шум и реплики. Ръкопляскания от ДПС.)

#117 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Летифов. Позволих си да прекъсна доцент Чакъров, защото и той правеше изказване по същество в своята си процедура и процедурата, която искаше да отправи, днес въобще не ѝ е мястото, а мястото ѝ е в сряда, когато се уточняват тези въпроси. Да продължим с блицконтрола. От ВЪЗРАЖДАНЕ въпрос? Господин Костадинов, имате думата.

#118 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, господин Министър-председател, моят въпрос, за съжаление, вече изгуби своята актуалност, но все пак аз ще го задам, защото той е важен не за мен, важен е за една група български граждани, които в момента не знаят дали техните мъже, братя, бащи и синове ще се върнат живи и здрави. Вече 45 дена един български кораб е блокиран на пристанището в Мариупол. Вие сте запознат със случая, лично аз Ви запознах преди близо месец и повече даже – в началото на март, преди това запознах госпожа Генчовска, която е министър на външните работи, и после прочетохме декларация, коментирахме този случай много пъти с Вас. Ситуацията там вече е доста по-тежка от момента, в който за първи път го коментирахме. За съжаление обаче, не бяха предприети никакви действия. Аз бих се радвал да науча сега от Вас, ако има, разбира се, някакво движение по въпроса – сигурно има, вероятно, Вие ще ни отговорите, но изключително е болезнено, когато ние като народни представители тук трябва да даваме обяснение на хора, които ни питат защо Вие, питайки мен, питайки и нас, разбира се, като народни представители, не предприемате нищо. Хората не са много наясно с разделението на властите и не са наясно, че има изпълнителна и законодателна власт. Питат нас, ние обаче на свой ред питаме Вас. Аз само ще припомня нещо друго, което направи много лошо впечатление, не само в тази зала, но и в обществото като цяло. Тук представители на управляващата формация от „Продължаваме Промяната“ си позволиха да кажат, че тъй като корабът бил под панамски, пък той всъщност не е под панамски, а е под малтийски флаг, но няма значение – някакъв там чужд флаг, той не бил български, следователно трябвало да ангажираме Малта, Панама или който и да било друг, само не и нашата държава. Това е безотговорно и предателско поведение от страна на хората, които са го казали, естествено. Сигурен съм, че Вие не го одобрявате това нещо.

#120 · speech

Костадин Костадинов

Да, благодаря. Българските граждани трябва да бъдат защитавани навсякъде, където се намират, независимо дали са на български, или на чужди кораби, в конкретния случай корабът обаче е действително български и собственост на българска фирма от Варна. Макар че всички виждаме какво се случва в момента – битката е в самото пристанище, имаме информация, че нашият екипаж продължава да се крие вътре в трюмовете на кораба, а там вече имаше и взривени кораби включително. Въпросът ми е какво правите в момента Вие като изпълнителна власт за спасяването на българския екипаж, на българската собственост и имущество там и извеждането на тези хора, за да бъдат прибрани обратно живи и здрави в България при своите семейства. Благодаря.

#122 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Уважаеми господин Костадинов, това също е много важен въпрос, благодаря, защото засяга животите на български граждани в една много опасна зона. Това, което се случва в момента: има 260 м между кораба и оградата на пристанището. Тези 260 м, за съжаление, са като алеята на смъртта. В момента – днес, понеже говорих тази сутрин с капитана, говоря всяка сутрин с капитана – са влезли руските танкове и обстрелват скривалището, където около 100 украински бойци още държат линията. От тритe танка, които бяха влезли, единият беше взривен и в момента капитанът ме помоли да прекъснем разговора, защото той трябва да слезе на по ниските нива в кораба, където се крие. Аз Ви уверявам, че в този детайл знам ситуацията, защото сме готови в първата минута, когато няма бойни действия на пристанището, да изтеглим тези хора. Имаме пълна подготовка, имаме готова група, която може да ги поеме, но за да може да ги поеме, трябва да сме сигурни, че тези 260 м са достатъчно безопасни. Аз също говоря с жените на тези моряци и се опитвам да ги уведомявам всеки ден каква е ситуацията. Хубавата новина е, че храната и водата е за поне още осем – девет дни, така че имаме шанс да изчакаме. Ако тази битка свърши в следващите един – два дни, има потенциална възможност да изтеглим целия кораб. Ако не свърши, се надяваме поне в тези 260 м да няма битка, за да можем да изкараме в безопасност тези български граждани. Така че Ви благодаря за въпроса и съм готов да отговарям всекидневно, за да сме сигурни, че всичко, което зависи от нас, ние го правим. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#124 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър-председател, аз ще кажа следното нещо като отговор. Да, сигурен съм, че Вие в момента правите това, което можете, защото действително е така – държите връзка с кораба. Ние сме наясно, защото и ние държим връзка с екипажа, само че тази връзка дойде доста късно. Трябваше това нещо да се случи още в края на месец февруари, когато за първи път споменахме на 27 февруари на госпожа Генчовска – това първо. Второ, ако България имаше все пак запазени някакви канали за връзка, защото ние в момента нямаме нормални наши представителства нито в Киев, нито в Москва, можехме да използваме тези канали за връзка, за да можем да договорим с двете воюващи страни, тъй като ние не сме страна в конфликта, поне засега, извеждането на нашия екипаж оттам. Това също не беше направено. Аз знам, че Вие сте във връзка с господин Зеленски – президента на Украйна, обаче доколкото знам, не сте поставяли този въпрос пред него, макар че то вече няма и смисъл, защото Зеленски не контролира ситуацията там и реално погледнато той дори и да даде някакви заповеди, няма как да ги изпълнят неговите бойци. На трето място, аз бих казал нещо още по смело даже. В крайна сметка България също има свои специални части. В такива моменти държавите, които уважават своите граждани, предприемат действия по тяхното извеждане, дори и без знанието на воюващите страни. Това обаче е рисковано и това нещо трябва да се предприеме, ако са изчерпани всички останали други средства. В момента ние стоим в ситуация, в която чакаме военните действия да свършат. Ами ако не свършат до една седмица?! Ние отдавна чакаме там съпротивата да бъде прекратена, обаче, както се вижда, тя продължава. Ако не свърши до една седмица, както наистина имат точно за седем и осем дни намален порцион обаче – да го добавим, защото Вие не го споменахте. Те имат дажби, които са намалени, и дори намалените им дажби ще свършат след една седмица. Ако продължат военните действия?! Няма как да ловят риба, както някой беше казал тук от присъстващите – да не споменавам имена, защото е срамно за институцията Народно събрание. Така че всичко това, което Вие правите в момента, е добре, но е безкрайно закъсняло. Действията трябваше да бъдат много по навременни, много по-адекватни, много по-загрижени за българските граждани. Благодаря.

#126 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Господин Костадинов, да Ви кажа – всъщност целият въпрос е рискът, който сме готови да поемем за извеждането на самите моряци. И да кажа съвсем конкретно: преди два дни – в 9,00 ч. сутринта, имаше утихване на боя и нашата група, която сме организирали да ги изведе, беше готова да отиде и да ги вземе. Аз казах, че от страна на София сме готови да поемем старта на тази инициатива, но да преценят на място дали рискът е достатъчно малък, или голям за извеждането им, без да има опасност от стрелба. Групата, която трябваше да влезе, каза, че според тях е безопасно, но при комуникация с капитана на кораба, той каза: изглежда, че в момента не се стреля, но не искам да поема този риск, защото се стреляше през нощта и не мога да съм сигурен, не съм готов да поема риска за моя екипаж в този момент. Така че всъщност откъм организация ние бяхме даже готови да ги изведем – ставаше дума за понеделник сутринта и вторник сутринта в 9,00 ч. Молбата на капитана беше: оставете ни тук за момента, рискът според нас е по-голям, отколкото на Вас Ви докладват. Когато имам такъв призив от капитана, аз казах: те трябва да си решат, това е тяхна отговорност, това са техните животи, аз не мога да кажа нищо повече оттук. Искам да Ви уверя също, че генерал Венев, който лично отговаря за тази операция, е в комуникация и с руската страна, и с украинската страна. Проблемът е, че тези 100 човека са в скривалището – украинските бойци, и координация на ниво командване не е сигурна. Така че дори и украинските главнокомандващи да кажат: дайте зелен коридор само за 10 минути или за половин час, никой не може да гарантира, че това ще бъде изпълнено. Така че нещата са малко по-сложни и по-деликатни, но искам да Ви кажа, че буквално ги следим интервалите почасово и в момента щом видим утихване, групата е готова да ги изведе. Те са 260 м. Ако отидете на Googlе Word, ще видите за какво пространство става дума. (Шум и реплики.) Не, между другото, единственият начин тези операции да работят е да влизаме в детайли. Не може да се говори „алангро“. (Шум и реплики. Оживление.)

#128 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

И ако на Вас Ви е смешно, на тези хора не им е смешно. В момента има 15 човека, на които животът им зависи от този детайл и според мен е срамно Вие да се смеете по повод на тази тема. Аз бих бил абсолютно засрамен от Вашето поведение. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#129 · speech

Председател Никола Минчев

Разбрахме. Знаем, госпожо Атанасова, няма такава дума. Така е. (Народният представител Десислава Атанасова иска думата.) По процедура?

#131 · speech

Председател Никола Минчев

Разбрахме, няма такава дума. Да, така е. Предполагам, че я използва иронично, както например е използвал фактологическа неточност. Нали така?

#132 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Господин Председател, благодаря Ви, че ми давате възможност, макар че процедурата по начина на водене към Вас в този случай не би била коректна. Бих искала да обърна внимание на залата, а и на телевизионните зрители, че смехът ни е провокиран не от разказа на министър-председателя за ситуацията с кораба, на който се намират български моряци. Напротив, ние сме разтревожени и подхождаме с цялата отговорност към този казус и в това бихме подкрепили усилията на правителството, на министъра на външните работи, на Служба „Военно разузнаване“, която Вие цитирахте, господин Петков. Смехът ни е провокиран от друго – от неправилното използване на думи в българския език и непознаването на българския език. Господин Петков, дума „алангро“ в българския език не съществува. Думата ангро е правилната. Доколкото знам, „алангро“ и на друг език няма същото значение, което Вие влагате. Та, затова, господин Петков, ние се усмихвахме – не по друг повод. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#134 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Което е важно – когато говорим за живота на 15 човека, наистина е обидно да виждаме, че Вие се смеете и си правите шегички, независимо каква е темата. Това са 15 човешки живота (реплика от народния представител Десислава Атанасова), които Вие не уважавате в този момент. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#135 · speech

Председател Никола Минчев

Преди да дам думата на Маноил Манев за процедура, само да кажа – мисля, че постигнахме съгласие, че по темата за българските моряци всички подхождаме сериозно, никой не се шегува и разбира се, това е съвсем правилното поведение. Заповядайте, господин Манев.

#136 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, процедурата е по начина на водене. Не знам защо му се струва на министър-председателя, че може да говори от тази трибуна неща, които нямат нищо общо с действителността. Но да говориш на кого му пука, на кого не му пука за животи, за хора, за хора в Мариупол, за хора в Украйна, за хора, които са в трудно и страшно положение, за българи там, и не само за българи, и да обвиняваш процедурата – ами, колега, като искате да я узнаете, ще станете и ще питате от трибуната.

#137 · speech

Венко Сабрутев

Продължаваме Промяната, от място

Каква е процедурата?

#138 · speech

Маноил Манев

Та процедурата ми е по начина на водене. Не позволявайте на когото и да било, на когото и да било от тази трибуна да обвинява не цели партии, не цели политически групи, не парламентарни групи, а който и да е човек в това Народно събрание, че не му пука, пак цитирам, за наши българи, които имат проблеми в Украйна, или за украински хора, които имат проблеми там. Ще дойде време и носенето на знамена, носенето на табелки няма да покаже какво сте свършили. Ще дойде време, в което ще видим кой какво е свършил наистина в тази криза.

#139 · speech

Венко Сабрутев

Продължаваме Промяната, от място

Това ли е процедурата?

#140 · speech

Маноил Манев

Кой на кого как е помогнал и колко е помогнал. Не бързайте да си слагате табели колко Вие сте загрижени, а никой друг не е. Всичко това – ще дойде време и всички български граждани ще го разберат, както разбраха колко бързо, колко ефикасно и колко добре се удава на хора от Министерския съвет да лъжат във всяка една секунда. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#141 · speech

Председател Никола Минчев

Господин Манев, мисля, че уточнихме, че всички подхождаме сериозно – никой не се смее или изразява каквото и да е друго неприлично отношение към ситуацията с българските моряци. Все пак Ви моля, макар че излязохте от залата, може би ще разберете впоследствие, да не употребявате изрази към когото и да било – дали други народни представители, или членове на Министерския съвет, че лъжат. Вие, господин Бачийски? За процедура. Заповядайте.

#142 · speech

Константин Бачийски

Продължаваме Промяната

Колеги, правя следното процедурно предложение: предлагам да отпадне следващата точка от дневния ред, която е за предприемане на действия за констатиране на опасност от настъпване на невъзможност Агенция „Пътна инфраструктура“ да изпълнява дейностите за поддръжка. И предлагам дневният ред да продължи с блицконтрола до 11,00 ч., след което – със стандартния парламентарен контрол, който да бъде в продължение на три часа, и да приключи в 14,00 ч. Мотивите ми за това предложение са следните: вчера доста поговорих с представителите на МРРБ и да Ви кажа честно, не съм сигурен дали това предложение е за парламента или за Комисията по антикорупция. Смятам, че е необходимо това да се погледне в доста детайли от различни ъгли. Затова предлагам да отпадне от дневния ред. Ще го гледаме, когато всичко се изясни по него. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#143 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Бачийски. Предложението е за блицконтрол от 9,00 до 11,00 ч. или до изчерпване на въпросите, разбира се, след което да преминем към редовния парламентарен контрол в 11,00 ч. – три часа до 14,00 ч., и заседанието да приключи в 14,00 ч. Благодаря. Обратно становище от Тошко Йорданов.

#144 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Господин Председател, два дни ще ставаме тук за смях с неспазването на собствените си решения. Първо беше гласуван дневният ред – веднъж. Вчера беше гласуван втори път. Емоционалното състояние на господин Бачийски е хубаво нещо, но преди малко министър-председателят каза, че това е необходимо. То не е незаконно, Народното събрание може да вземе такова решение. Само да вметна, че термин в правото като „незаконен договор“ няма. Това е малка скоба. Така че правя обратно предложение – да спрем да ставаме за смях всички тук с неориентираните си движения вляво и вдясно, без да следим Правилника. Благодаря.

#145 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Йорданов, за обратното становище. Може би всички са в залата вече – можем да преминем към гласуване на процедурното предложение. Гласуваме процедурното предложение на Константин Бачийски. Гласували 194 народни представители: за 108, против 53, въздържали се 33. Предложението е прието.

#147 · speech

Председател Никола Минчев

Прегласуване. Моля, режим на гласуване. Гласували 207 народни представители: за 108, против 98, въздържал се 1. Предложението е прието.

#152 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

По начина на водене. Господин Председател, хубаво е да отбелязвате, когато спечелилата най-много гласове политическа сила бламира собствения си министър-председател. (Ръкопляскания от ИТН. Парламентарната група на ИТН напуска пленарната зала.)

#153 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря. Преминаваме към въпросите от втория кръг. „Продължаваме Промяната“ има ли въпрос? Няма. От ГЕРБ-СДС? Даниел Митов. Заповядайте.

#154 · speech

Даниел Митов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми вицепремиери, уважаеми дами и господа народни представители! Първо, две думи по въпроса за смисъла на тази институция. Със сигурност смисълът на блицконтрола и на всеки един парламентарен контрол е да Ви се задават неудобни въпроси, които Вие със сигурност няма да харесате. Смисълът обаче се губи, когато започвате да си подавате разни такива пасчета като с колегата Мартин Димитров. Беше много забавно, хубав водевил се получи, похвалихте се един друг…

#156 · speech

Даниел Митов

Готино е, обаче това не е смисълът. Това, първо. Второ, ако искате да не се занимаваме с Вас и да не виждате усмивки по нашите лица, научете се да говорите български, защото навън, извън тази зала, е тръгнал цял фолклор за Вашия начин, по който говорите.

#158 · speech

Даниел Митов

Ще продължа с въпроса. Първо, господин Министър-председател, преди няколко дни България стана свидетел на грозна сцена по време на футболния двубой Пирин – Левски – Благоевград. Украинският студент Владимир Будников бе очевидно умишлено изваден, подбран специално от полицията и цяла България стана свидетел на това как полицаите го влачеха за краката, а главата му се удряше в бетонните стълби на стадиона. Този студент преди няколко седмици организира евакуацията на украински бежанци – беше награден от кмета на Благоевград за това! Моля Ви, като отговаряте на въпроса, да не вземете да го изкарате футболен хулиган, защото не е. Въпросният Владимир Будников приключи в „Пирогов“ заради нерегламентирано използване, прекомерно използване на полицейска сила и заради превишаване на правомощията на полицейските служители. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Та въпросът ми е следният: кой, господин Министър-председател, носи отговорност за полицейското насилие? Насилието превръща ли се в тенденция в тази държава? Вие толерирате ли това насилие? От тази трибуна се изговориха прекалено много неща за това кой носи отговорност в такива ситуации в миналото. Вие ще предприемете ли действия и ще приложите ли същия стандарт към вътрешния министър Бойко Рашков, какъвто стандарт искахте да прилагате към нашите колеги – Младен Маринов примерно и господин Терзийски? Или за Бойко Рашков стандартът е един, за тях – друг?! Кой носи отговорност? Вие толерирате ли насилието? (Реплики: „Времето!“)

#160 · speech

Даниел Митов

Насилието очевидно се превръща в тенденция напоследък. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.)

#162 · speech

Даниел Митов

Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#163 · speech

Председател Никола Минчев

Моля Ви се, нека да спазваме времевите рамки. Заповядайте, господин Петков. Ако не сте запознат с конкретния казус, трябва да…

#164 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Уважаеми народни представители, ще се запозная в конкретика с този казус. Благодаря, че го споделихте. Нямам данни за него, но се надявам, че никой не си е превишил правомощията, защото това, което видяхме под кулоарите на Министерския съвет, никога не трябва да се повтаря отново. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#165 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Петков. Реплика от Даниел Митов? (Реплика от народния представител Любен Дилов.) Репликата ще е от Любен Дилов. (Реплики.) Да, да изчакаме цялата процедура да се извърти и тогава.

#166 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател! Благодаря Ви за този отговор, господин Премиер. Накрая на моя повторен въпрос ще попитам и за тези „кулоари“, защото са интересни – колоните. Ние сме наясно, че хаосът, който създавате, поражда насилие – това е естествен процес. Вашите управленски действия водят до това.

#168 · speech

Любен Дилов

Ще Ви дам още два примера за прекомерно полицейско насилие, защото, когато министърът на вътрешните работи, Вашият министър, не е зает с мерки по арестуване на опозицията, очевидно прилага прекомерни средства на насилие срещу други хора. Единият е видеозаписът, който изтече, с бития турски шофьор от представител на полицията. А другият, за който почти никой в тази зала не знае – 50 мигранти от Близкия изток бяха малтретирани в неделя в Странджа, вследствие на – един пожар ги изкара от гората, явно там са били. И доста грубо бяха… Не, просто да се запознае министърът. Каза, че ще се запознае с единия случай. Сега аз искам обаче да Ви попитам и нещо друго. Да не би, понеже няма никакви сведения за официална политика по превенция на насилието от Вашия Министерски съвет, не сме чули за такова заседание, за такова обсъждане, няма официални данни за нарасналото битово насилие – битовите престъпления нараснаха много. Многократно се увеличиха поръчковите убийства, господин Министър-председател. Също нямаме данни Вие да сте се събирали и да говорите по това. Напротив, имаме други данни – за насилие в самия Министерски съвет. (Смях от ГЕРБ-СДС.)

#170 · speech

Любен Дилов

Имаме данни за сбили се заместник-министри. Жалко, че го няма вицепремиера от партията да питаме.

#172 · speech

Любен Дилов

Имаме данни за насилие с Ваше участие, господин Премиер. (Шум и реплики от „Продължаваме Промяната“.)

#174 · speech

Любен Дилов

Опровергайте ги, моля Ви се. Опровергайте ги! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Или ако организирате бой, моля Ви, не дръжте опозицията отстрани. Ние искаме да участваме. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#176 · speech

Заместник-Министър Председател Асен Василев

Господин Дилов, Вие, боя организирахте под колонните на Министерския съвет преди две години. (Ръкопляскания и възгласи от „Продължаваме Промяната“: „Браво!“ Реплики от народния представител Любен Дилов.) Крещете си колкото искате – не ни пречите. (Смях, ръкопляскания и възгласи от „Продължаваме Промяната“.) Така, ако говорим за систематично насилие, погледнете това, което Вашето правителство 12 години подред прави. Много Ви благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#178 · speech

Искрен Митев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми министри! Миналата седмица, когато беше отложен контролът, ние Ви помолихме и Вие извикахте министрите, като целта беше да се задават въпроси по общата политика на правителството.

#179 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС, от място

Това не е ли обща политика.

#180 · speech

Искрен Митев

Това, което виждаме днес, е опозицията да нарича премиера на Република България, който е избран от българския народ, че е марионетка (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), че не може да говори български език. Затова ли го извикахте тук? Задайте му един нормален въпрос. Това, което питате, Вие не питате нищо. Вие всъщност твърдите, правите едни празни твърдения тук кой бил малтретиран, кой участвал в бой. Това ли е? Това ли са въпросите? Вие явно няма какво да питате. Явно няма какво да питате, а искате да приказвате и да сеете обиди от трибуната. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Моля Ви се, господин Председател, спирайте микрофона на хората, които не спазват реда на Народното събрание и унижават Народното събрание с думите си. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#181 · speech

Председател Никола Минчев

Колеги, преди да продължим с процедурите, защото са доста, да кажа: нека се придържаме всички към добрия тон, нека си задаваме актуални въпроси от общата политика на правителството и блицконтролът ще изпълни своя замисъл. Господин Цонев е за процедура.

#182 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Ще се опитам да Ви помогна, господин Председател, за да продължим с блицконтрола. Но наистина трябва да правите бележки и да се опитвате да прекъсвате, макар и без отнемане на думата, по някакъв начин говорящите, защото действително се изричат неверни твърдения, или поне полуистини, в това число и от тези, които питаме. Полицейското насилие е с продължаващо действие. Това, че вицепремиерът Василев тук гордо заявява къде е имало полицейско насилие изобщо, не промяна факта, че полицейско насилие има и продължава откакто този министър на вътрешните работи е министър на вътрешните работи. Тук се пита за полицейско насилие над украински гражданин, а министърът на вътрешните работи си разпорежда насилие над български граждани по време на изборите, при това инвалиди, и така нататък и така нататък, за да стигнем тук до кулоарните клюки какво се случва в Министерския съвет, има ли там напрежение, насилие и така нататък. Аз със загриженост затова в началото поздравих с добре дошъл министър-председателя и го попитах дали е спокоен, дали се е наспал, за да можем спокойно да водим тази процедура по блицконтрола. Затова аз също призовавам така да сме обрани в думите, в това число и вицепремиерите.

#184 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Аз исках и лично обяснение, но ще го направя по процедура. Много Ви моля, ние не получаваме конкретни отговори. Моят въпрос беше наистина свързан с общата политика на правителството за превенция на насилието. Дадох конкретни примери. Получих обвинение, че съм бил някога под колоните. Никога не съм бил, господин Вицепремиер. Аз също бях обект на управлението на ГЕРБ – не бях субект. Но да Ви кажа нещо много важно: на първото внезапно, веднага направено от вътрешния министър тогава и от прокуратурата искане на видеозаписите, те бяха предоставени и станаха достояние на цялата общественост. В момента за същото Вие искате да уволните генерал Тонев. И аз Ви задавам съвсем конкретен въпрос: искате уволнението на генерал Тонев, защото той представи на прокуратурата видеозаписите…

#186 · speech

Любен Дилов

…или искате, защото твърдите, че той е участвал в насилие, в бой, в парка?

#188 · speech

Любен Дилов

То е свързано с моя въпрос. Не е ли свързано?

#190 · speech

Любен Дилов

Е, как да не е. Шефът на НСО бие някого в парка?

#192 · speech

Любен Дилов

Ами ето, задаваме съвсем конкретни въпроси. Благодаря Ви.

#193 · speech

Председател Никола Минчев

Дори и пребитите не споменахте генерал Тонев. Емил Георгиев за процедура и след това въпрос от парламентарната група на ДПС – от Йордан Цонев, добре.

#194 · speech

Емил Георгиев

БСП за България

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми вицепремиери! Аз не знам уважаваният от мен министър председател как е спал, но аз не спах добре тази нощ по мои причини и ми идва в повече да наблюдавам как тази зала се превръща в трагикомедия (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Жалко е това, което се случва! Господин Митов, аз не знам колко пъти Вие сте ходили на стадион.

#196 · speech

Емил Георгиев

Целият ми живот мина по терените и като състезател, и като съдия и дълбоко се възмущавам от поведението на агитките. Не биваше да използвате този случай в Благоевград, защото там се размятаха пиратки и в тази връзка бяха ударени двама души и реагира неадекватно, разбира се, и агитката на „Пирин“. Това е случаят! Не го използвайте за насаждане на напрежение срещу правителството. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#200 · speech

Емил Георгиев

Защото има една приказка, господин Митов, запомнете я добре: поведението на хората...

#202 · speech

Емил Георгиев

...е като греха, той може да се опрости, но не може да се забрави! Вие много поразии направихте и имате цялото нахалство да обвинявате другите. Благодаря Ви.

#203 · speech

Председател Никола Минчев

Разбрахме. Господин Георгиев, благодаря Ви. Нека да продължим с блицконтрола. Така или иначе този казус, който се е случил на стадиона в Благоевград, признавам си и аз не съм започнат с него, а претендирам да съм спортен фен. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Запознайте се!“) Ще се запозная непременно. Благодаря Ви. Господин Цонев – за въпрос от парламентарната група на „Движение за права и свободи“.

#204 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря, господин Председател. Да изпълним обещанието си да сме сериозни. Господин Министър-председател, въпросът ми е към Вас и той е свързан с изтеклите съобщения и информации през изтеклата седмица по темата „Македония“. Надявам се, че чатенето не Ви пречи да чуете въпроса? Темата е достатъчно сериозна, ние от ДПС имаме основание да зададем този въпрос, защото в тази зала ние сме единствените, които няма как да бъдем заподозрени в двусмислие по темата „Македония“, доколкото нашата позиция е много ясна още отпреди темата да стане тема за България и за Македония, и за Европейския съюз, когато ние наложихме в Българското председателство темата за присъединяването на страните от Западните Балкани към Европейския съюз. Нашата позиция е не само ясна, ние сме много ангажирани с това тези страни, включително Македония, да станат членки на Европейския съюз, а нещо повече – ангажирали сме се и персонално, като докладчикът на Европарламента по Македония е нашият колега Илхан Кючук и той върши сериозна работа в тази посока. Но въпросът ми е свързан с това, което се случва в последната седмица. Единият от коалиционните Ви партньори Ви обвини в национално предателство и в желание сам да решите проблема зад гърба на българския парламент, българското общество и респективно останалите политически сили. Също така имаше и други информационни поводи вчерашното посещение на председателя на Еврокомисията – госпожа Фон дер Лайен ни напомни, че трябва да работим по темата и така нататък. Моят въпрос е свързан с това, доколкото нашето убеждение е ясно, че България трябва да работи по тази тема заедно с Македония и с европейските партньори, Вие смятате ли, че първо, доколко това отговаря на истината, че сте решили, че този проблем може да го решите сам? И второ, смятате ли, че този проблем при сегашната ситуация в българското общество може да го реши министър председателят сам? Благодаря Ви.

#206 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Благодаря за въпроса. В нашата коалиция имаме ясно разписано коалиционно споразумение, което ние абсолютно стриктно спазваме. Спазваме всичките си действия да бъдат в унисон с него. Едновременно с това, аз като министър-председател по никакъв начин нямам правото, нито ще се опитвам да направя, каквито и да са договорки. Имаме рамкова позиция, имаме декларация всяко едно решение трябва да се случи с пълно обединение, между другото, не само на управляващата коалиция, но и на опозицията. Ние трябва като нация заедно да го решим и всички ние като представители на народа трябва да сме обединени около това решение. Така че няма да се вземе каквото и да е конкретно решение без санкцията на парламента и без пълната убеденост на всички Вас, които ще гласувате за това нещо. От друга страна, трябва да кажа две неща, които са важни. Сегашната ситуация в Украйна направи казуса Северна Македония още по-деликатен, както знаете Западните Балкани са също регион под риск. Ние всички трябва да си даваме сметка, че сигурността на Западните Балкани е от огромна важност за българската държава, с голяма отговорност трябва да подходим към тези решения и хубавата новина от вчера е, че Европейската комисия заяви, че те са готови да бъдат гарант през преговорната рамка потенциално на правата на българските малцинства, на българите в Македония, за да сме сигурни, че интересите, както и всички права на тези българи в Северна Македония са запазени, спазени, и преговорната рамка и преговорният процес ще допринесат за това добросъседство, за което ние толкова дълго се надяваме. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#208 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Удовлетворен съм от отговора, господин Министър председател, може би е първият отговор, от който съм удовлетворен. Ръкопляскайте! Защо не ръкопляскате? Аз съм удовлетворен от отговора. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Господин Министър председател, сериозно сега. Това трябва да е позицията наистина и да припомня, че ако в обществото има нагласи и те не са безпочвени, всички ние трябва да променяме тези нагласи с работа, с разяснение, с работа и с нашите македонски партньори, но преди всичко с работа в обществото – да изясняваме какъв е проблемът, какви са начините за решаване, и времево как това може да се случи. В тази посока ние от ДПС имаме много точна и ясна позиция – работим, и сме готови да работим в това направление, без това да засяга по някакъв начин националния интерес на България. Защото аз съм дълбоко убеден, и нашата партия е дълбоко убедена, че националният интерес на България, Македония да е в Европейския съюз и националният интерес на България е Македония и България да не са в такива отношения, в каквито са сега, а в едни други – братски, приятелски, европейски, добросъседски... (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.)

#212 · speech

Йордан Цонев

...времето ми е изтекло, щях да помоля за 30 секунди. Но тук искам да Ви обърна внимание на един факт. Това не е първият случай, в който, тъй като Вие засегнахте коалиционни отношения, които нас не ни вълнуват, но доколкото Вие ги засегнахте, нека да Ви кажа нещо, което е много важно. Когато се прави една коалиция, трябва да се държи сметка за всичко, включително и за нейната идейна хомогенност, включително за задачите, които са поставени и които има страната да решава – Македония е един от важните въпроси! Когато подписваш коалиционно споразумение с два субекта, които предварително са ти казали, че това няма да стане, докато те са в коалицията и когато разчиташ на опозицията, която хулиш, плюеш и арестуваш, ако е правомерно окей, но когато не е, не е окей. Това, как да Ви кажа, не е много далновидно. Не разчитайте докрай на добрата воля на нашата партия заради националния интерес да крепим Вашата коалиция, защото всяко решение, при което едно или две от крачетата на коалицията Ви се чупят, и ние или ГЕРБ в интерес на националната сигурност и интерес поддържаме тези решения ние удължаваме живота на една коалиция, която няма никакъв смисъл. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#213 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Цонев. Искам да попитам нещо. Тъй като вицепремиерът Асен Василев има ангажимент дали има някоя от групите, която има въпрос именно към Асен Василев – „Има такъв народ“, „Демократична България“ и ВЪЗРАЖДАНЕ също нямат въпроси. Може ли първо да чуем въпроса от страна на Кирил Симеонов и след това ще дам процедурата. Заповядайте, господин Симеонов.

#214 · speech

Кирил Симеонов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Премиер, уважаеми господин Василев! Аз имам един въпрос, който вълнува обществото, и мисля, че нерядко се споменава в тази зала, тъй като не можем повече да си затваряме очите за инфлацията. Искам да попитам какви антикризисни мерки ще предприемете относно инфлацията? Ако не можете да бъдете съвсем конкретен, поне в каква насока ще бъдат – данъчни облекчения, директни субсидии ли? И един подвъпрос към тази тема: какво мислите да правите с акциза на горивата, тъй като ние знаем, че той е на минималното ниво, позволено от Европа, и за да го смъкнете под това ниво, трябва да има разрешение от Брюксел, защото знаем, че като абсолютна стойност горивата в България наистина са по-ниски от тези в Европа, но ако махнем тези ставки –ДДС и акциз, това съвсем не е така. Благодаря.

#216 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

Благодаря, господин Симеонов. Това наистина е много важен въпрос, тъй като виждаме значително увеличение на темпа на инфлация, който основно е свързан с енергоизточниците и храните, което след това, разбира се, дава отражение на всички други стоки, които потребяваме. В момента работим заедно с колегите в Европейския съюз и другите финансови министри, както знаете, бях в Италия и след това в Люксембург на срещи, за да намерим общ европейски подход по тази тема. Ако всяка държава започне да сменя ставките, това което най-вероятно ще се случи, е доста нерегламентирана търговия и няма да се постигне крайният ефект, който всички търсим, а това е да се потисне увеличението на цените. В рамките на следващите 7 до 10 дни се надяваме да имаме много ясна рамка, която да излезе вследствие на тези дискусии в Европа, и след това ние да подготвим българския антикризисен пакет в съответствие с тази рамка. Що се отнася до акциза, България е предложила да се намали наполовина минималната ставка на Европейския съюз, така че да можем съответно и ние да намалим акциза. Това все още се обсъжда, а не е ясно дали ще бъде прието. Ако не бъде прието, разбира се, ще трябва да предприемем други мерки, свързани с цените на горивата. Така че още около 7 до 10 дни има, докато излязат общоевропейските правила, след което ние ще можем да разработим и да представим пакет с антикризисни мерки, специално свързани с инфлацията. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#218 · speech

Даниел Митов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, господин Министър-председател, господа вицепремиери, дами и господа народни представители! Господин Председател, процедурата ми е към Вас. Вие сте умен и начетен човек и може би трябваше да направите забележка на министър-председателя, докато говореше по темата за Република Северна Македония и отговаряше на въпроса на ДПС. Забележката е следната: в Република Северна Македония няма българско малцинство, България не желае признаване на българско малцинство в Република Северна Македония. Ние желаем и искаме признаването на конституционен статут на държавотворен народ на българите в Република Северна Македония, това са две много различни неща. Много трябва да се внимава в публичното говорене, господин Министър-председател, защото тези неща могат да доведат до реципрочни искания, от друга страна, знаете, че българската Конституция не позволява и не признава колективни права, а само индивидуални. Затова, моля Ви, когато се говори, да се внимава с езика, защото знаете до какво може да доведе. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#219 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Митов. Изразяване на отношение към отговорите само при питанията, не при въпросите, моля Ви! От „БСП за България“ има ли въпрос? Няма. От „Демократична България“ – Мартин Димитров. Заповядайте.

#220 · speech

Мартин Димитров

ДБ

Уважаеми господин Председател, господин Премиер, господин Вицепремиер, дами и господа! Първо искам да започна със следното уточнение: беше казано от колегата Дани Митов, че съм задал удобен въпрос към премиера. Аз този удобен въпрос го задавах и към господин Борисов и го питах: „А бе, господин Борисов, кога ще е готова газовата връзка с Гърция?“ Десет години му задавам въпроса по същия начин (ръкопляскания от ДБ и „Продължаваме Промяната“), към всички енергийни министри същия удобен въпрос, и удобно ми казвахте: няма проблеми, господин Димитров, строи се и ще е готово веднага. Така минаха 10 години. Имам много конкретен въпрос, господин Премиер. Той е зададен и писмено към министъра на финансите, но искам да се възползвам, че сте тук, защото инфлацията е най-сериозният проблем в България. Ние имаме конкретна дясна икономическа идея, която заслужава да се помисли по нея. На ниво Европейски съюз е разумно за срок от шест месеца да поискаме от Европейската комисия премахване на бариерите пред вноса за стоки от трети страни за продукти, за които виждаме, че инфлацията нараства и вътрешният пазар в Европейския съюз не може да ограничи ценовия ръст. Това можем да го поискаме за групи стоки, списък, могат да са 10, 20 и така нататък. Да, това решение е на ниво Европейска комисия, но Европейската комисия това сме и ние, и един такъв подход, наистина може да ограничи инфлацията, защото премахване на тарифните и много важно, нетарифните бариери – Европейският съюз има много сложни нетарифни бариери, като квоти, плафони и така нататък, за шест месеца това ще доведе до по-голям внос, нарастване на предлагането и по-голямото предлагане води до намаляване на цените. Когато на тези стоки с най-големи пикове на поскъпване за тях, увеличим предлагането и ограничим по този начин нарастването на цените, това може дори асиметрично да намали инфлацията, тоест да е по-голямо намалението, защото когато определени стоки поскъпват, те дърпат със себе си други свързани производства. Помислете много внимателно по тази тема. Сега се обсъждат интелигентните мерки за намаляване на инфлацията и Европейският съюз е длъжен в тази ситуация да е по гъвкав, да участва в едно такова решение и да помогне за намаляването на цените на стоките, така че да призовем на ниво Европейски съюз всяка страна да си каже чувствителните стоки и те да бъдат обединени – за срок поне от шест месеца да бъдат премахнати бариерите пред вноса. Това веднага може да намали покачването на цените. Задължително трябва да опитаме поне да го направим. Благодаря за Вашето внимание.

#222 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Уважаеми господин Димитров, абсолютно сте прав, че решенията за инфлацията трябва да са общоевропейски, така че бих се радвал да ни направите писмено това предложение, за да го разгледаме внимателно, защото в този момент това е единственият начин да се справяме с инфлацията, когато работим заедно на ниво Европейски съюз. Всички знаем, че в момента тази инфлация, за съжаление, главно идва от цените на енергията, които са вносни до голяма степен за Европейския съюз, което означава, че имаме опасност от така наречената стагфлация, ако това продължава. Това означава, че също отговорът ни трябва да бъде общ и във връзка с енергийните доставки, но това може би е добра идея да видим кои са ключови стоки, които са вносни за Европейския съюз, които в този момент са част от този инфлационен процес. Благодаря Ви.

#223 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Петков. Ще има ли реплика? Няма. Последен въпрос в блицконтрола. Цончо Ганев от името на парламентарната група на партия ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте.

#224 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, господин Министър-председател! Преди една седмица имаше организиран протест предимно от украински граждани в центъра на София, подкрепен от голяма част от партиите в този парламент, включително и от Вашата организация, защото то Вие нямате партия все още, или въобще не знам дали ще имате. По-важно е другото. Вчера имаше абсолютно същият аналогичен протест, организиран предимно от украински граждани в България, и напълно обосновано – хората са избягали от война, дошли са тук и е съвсем разбираемо, че искат това нещо да бъде прекратено. От тяхна гледна точка е разбираемо да искат и България да се включи на тяхна страна в тази война – никой не ги укорява тях, те все пак са украински граждани. Притеснителното е друго. Притеснителното е, че на тези два протеста, които обясняват и се борят за включване, изпращане на военна техника и муниции, присъстват български депутати. Ако на първия не присъстваха представители на един от Вашите коалиционни партньори – БСП, то вчера видяхме едно знаково лице депутат да присъства на този протест, призоваващ за включване във военни действия. Моят въпрос към Вас е следният: и на двата протеста се развяваха знамена на изключително профашистка и откровено нацистка организация, паравоенна организация „Азов“, която по никакъв начин не прикрива своите символи в България, което автоматично значи, че сред хората, избягали от военни действия, има и такива елементи. Елементи, които са изключително агресивни както в Украйна, така и навсякъде. Питането ми конкретно към Вас е: българските служби, за които Вие отговаряте и които Вие контролирате пряко и директно, имат ли данни, контролират ли по някакъв начин, въздействат ли на такива изключително профашистки и пронацистки организации, като „Азов“ и техни представители в България, защото всички видяхме знамената на тези организации в центъра на София и още по-притеснително е, пак казвам, че под тези знамена седят и български депутати. Благодаря.

#225 · speech

Председател Никола Минчев

Накрая малко като обвинение към колегите ми прозвуча, но надявам се, че не е. Заповядайте, господин Петков.

#226 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Уважаеми народни представители! Протестът, за който бях запознат, беше мирен протест и по никакъв начин не призоваваше България да бъде част от военен конфликт. Призоваваше агресията на Русия в Украйна да спре. Призоваваше жертвите, като тези в Буча и този тип кланета, да не се случват отново. До мен няма дошла никаква информация от нашите служби за каквито и да е фашистки елементи, които да са част от този протест. Благодаря Ви.

#228 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър-председател, притеснително е това, което казвате по една много проста причина – или Вие, или представители на службите лъжат, защото се разминават в това, което казвате в момента.

#231 · speech

Заместник Министър-Председател Борислав Сандов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, колеги, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Ганев, аз познавам лично от много години по-голямата част от организаторите на протестите, за които Вие споменахте. Те нямат нито украински роднини, нито по някакъв начин отговарят на профила, който Вие определихте. Искам да Ви кажа, че това са български граждани, загрижени за мира, загрижени за благоденствието на Европа и осъждащи агресията, която се извършва от Русия в Украйна. Не е коректно да наричате по такъв начин тези български граждани. Колкото до службите, да, при нас не е пристигнала такава информация. Да, по българските площади има хора, които откровено се позиционират в профашистки, пронацистки наративи, но те не са част от този протест, а от други протести, които са на обратната страна, в които, за съжаление, и Ваши представители участват.

#232 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Сандов. С това изчерпахме блицконтрола за днес. В 11,00 ч. ще преминем към редовния парламентарен контрол, както е по Правилник, както и гласувахме малко по-рано днес. Искам да Ви уведомя, колеги, че от 11,00 ч. в Клуба на народния представител ще бъде открита изложба „Да открехнем вратата“. Изложбата е посветена на 8 април – Деня на ромите. „Да открехнем вратата“ е кампания на Министерството на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта. Инициативата е насочена към хората от ромската общност. Експозицията ни запознава с ромския бит, ритуали, обичаи и празници. Тези от Вас, които желаят да я посетят, са поканени на събитието. Преди да започнем с редовния парламентарен контрол, има време за декларации. Мисля, че някой искаше. Госпожа Заркин искаше думата за декларация. Александър Несторов също. (Реплики.) Добре, госпожа Заркин да заповяда. Всъщност имате ли готовност, госпожо Заркин? Ако нямате сега... Изчаквам. Една процедура от господин Гаджев. Заповядайте, господин Гаджев.

#233 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Докато се направи готовността за декларация, господин Председател, една процедура по начина на водене. Преди една седмица, пак миналия петък, изчаках културно да дойде времето за парламентарен контрол за редовното заседание, за да не преча на групите да си зададат въпросите. Миналата седмица Ви питах за статуса на един въпрос, който е зададен. Днес чухме за несъстоятелността на въпросите от опозицията. Сега искам да обърна внимание на състоятелността на въпросите от управляващите. На 8 март е зададен въпрос от народния представител Настимир Ананиев към министър-председателя Кирил Петков. Отворено на сайта, видно е, че въпросът е още в процес на обработка, вече един месец. Миналата седмица поехте ангажимент да ни запознаете какъв е статусът на този въпрос, защо не е качен на сайта и дали има резолюция от Ваша страна за отговор или за връщане? Защото всички останали въпроси, независимо дали са в съответствие с Правилника, дали са върнати от Вас, или дали са насрочени, или отговорени, се качват и съответно с въпросната резолюция – кога да се отговорят или дали са върнати с мотивите. Предполагам, въпросът е смислен, тъй като е отправен от мнозинството, така че надявам се днес вече да ни дадете статута на този въпрос и всъщност какво се случва с него, кога ще бъде отговорен, или имате ли Вие Ваша резолюция по него? Защото един месец в процес на обработка е несериозно. Благодаря.

#234 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Гаджев. Всъщност конкретно за този въпрос забравих за проверя, признавам си. Но това е защото давам предимство на въпросите на опозицията. Ето, тези, които не са отговорени от господин Събев, изрично се активизирах и впрочем днес постъпиха отговорите – тези, които казах по-рано на госпожа Ангелкова, че очакваме всеки момент, вече са пристигнали. Но конкретно за този въпрос пропуснах да се информирам за актуалния му статус. Нова процедура ли ще има?

#235 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Само набързо, господин Председател. Тъй като е в процес на обработка, надявам се поне до края на заседанието днес, на парламентарния контрол, да Ви остане време, или поне до края на работния ден да изконтролирате как работи Администрацията на Народното събрание и той вече да не е в процес на обработка, а да има някаква резолюция. Все пак вече от миналата седмица, надявам се сега вече, като Ви напомних пак, този път да има реакция. Благодаря.

#236 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Гаджев. Ще има. И благодаря Ви, че винаги ме държите в готовност. Сериозно го казвам. Заповядайте, госпожо Заркин, за декларация.

#237 · speech

Александър Дунчев

Продължаваме Промяната, встрани от микрофоните

Аз ще я подкрепя.

#238 · speech

Председател Никола Минчев

Добре, заповядайте тук. (Народният представител Александър Дунчев застава до трибуната.) Декларацията е по темата за горите, нали така?

#239 · speech

Цветелина Симеонова-Заркин

Продължаваме Промяната

Да, от името на „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Тази седмица лесовъдската гилдия отбеляза своя традиционен празник – Седмица на гората. Горскостопанските ѝ дейности по възстановяването, стопанисването и опазването на българските гори започват веднага след Освобождаването през 1878 г. чрез създаване на охранителни звена от пеши и конни горски стражари, самостоятелен сектор „Надзор над лесовете“. Българската гора, възпята в народната ни песен, давала убежище на националните ни герои, оформяща красивите ни пейзажи, заема една трета от територията на страната ни. Горите със своите екосистемни услуги имат важна екологична, социална и икономическа роля. Имат ключово значение за чистотата на въздуха, за опазване на биологичното разнообразие, за водния баланс, предпазват почвите ни и помагат за адаптирането към климатичните промени. Имат и рекреационни функции. Източник са на множество ресурси, в това число и дървесината. Като възобновим и рециклируем материал нейното значение за постигането на климатично неутрална и кръгова икономика е значимо. През годините българските гори и лесовъдската колегия, която всеотдайно се грижи за тях, са изправени пред редица предизвикателства – от пожари, през нерегламентирана експлоатация, до сериозен политически натиск, който води до порочни решения в ущърб на горите ни, а обществото губи своето доверие към българските лесовъди. Това изисква да обърнем особено внимание към българската гора и хората, които са отдадени на лесовъдската професия, така че да заслужат обществено признание, уважение и благодарност. За да се справим с актуалните предизвикателства, пред които е изправена Лесовъдската колегия, се изисква горската ни политика да бъде дългосрочна, да гарантира устойчиво управление на българската гора и дивеч, да осигурява баланс между екосистемните услуги и повишаване на производителността, жизнеността и потенциала на горите. Ще продължим да работим за намиране на ефективни решения за българските гори, като на преден план поставим професионализма на Лесовъдската колегия, науката и иновациите. Нека заедно запазим зеленото богатство на България за бъдещите поколения! Пожелавам на всички, които обичат и се грижат за гората, много сили, хъс и отдаденост. Честит празник! (Ръкопляскания.)

#240 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, госпожо Заркин. Мога да добавя само, че в източния коридор в Европейския кът има организирана по случай Седмицата на гората фотоизложба от страна на народните представители Зорница Стратиева, Цветелина Заркин и Александър Дунчев. Фотоизложбата беше открита онзи ден. Препоръчвам Ви, особено ако имате интерес, да я разгледате. Господин Несторов, желаете ли думата за декларация? След малко, добре. Давам началото на: ПАРЛАМЕНТАРНИЯ КОНТРОЛ. (Реплика.) Ще дойде министър-председателят, докато изчета получените писмени отговори. Получени писмени отговори на въпроси и питания за периода от 1 април до 7 април 2022 г. от: - министър Александър Николов на въпрос от народния представител Стефан Апостолов; - заместник министър-председателя и министър Асен Василев на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев и на въпрос от народния представител Мартин Димитров; - министър Асена Сербезова на въпрос от народния представител Халил Летифов; - министър Атанас Атанасов на питане от народния представител Ивелин Иванов; на въпрос от народния представител Ахмед Ахмедов; на въпрос от народния представител Цвета Галунова; - министър Бойко Рашков на въпрос от народния представител Антоанета Цонева; на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; и на въпрос от народния представител Христо Гаджев; - заместник министър-председателя и министър Борислав Сандов на въпрос от народния представител Благовест Белев; - заместник министър-председателя и министър Гроздан Караджов на въпрос от народния представител Елхан Кълков; на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; на два въпроса от народния представител Йордан Терзийски; на въпрос от народните представители Радослав Рибарски и Радослав Василев; и на въпрос от народния представител Мая Димитрова; - министър Иван Иванов на питане от народния представител Владислав Панев; на въпрос от народния представител Александър Дунчев; на въпрос от народните представители Александър Дунчев, Димитър Недялков, Марин Шишев, Росен Костурков и Богомил Петков; на въпрос от народните представители Александър Дунчев, Петър Куленски, Михал Камбарев, Радослав Василев и Димитър Недялков; на въпрос от народния представител Бойко Клечков; на въпрос от народния представител Зорница Стратиева; на въпрос от народния представител Росен Костурков; - заместник министър-председателя Калина Константинова на въпрос от народния представител Христо Гаджев; - заместник министър-председателя и министър Корнелия Нинова на въпрос от народния представител Мартин Димитров; - министър Надежда Йорданова на въпрос от народния представител Десислава Атанасова; - министър Николай Денков на въпрос от народния представител Антон Тонев; - министър Николай Събев на два въпроса от народния представител Десислава Атанасова; на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; и на два въпроса от народния представител Илин Димитров; - министър Радостин Василев на три въпроса от народния представител Йордан Терзийски; - министър Христо Проданов на питане от народния представител Стефан Апостолов и на въпрос от народния представител Стоян Михалев. В рамките на днешния парламентарен контрол господин Хамид Хамид има питане към министър-председателя Кирил Петков относно назначението на областния управител на Шумен. Заповядайте, господин Хамид.

#241 · speech

Хамид Хамид

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, с решение на Министерския съвет Владимир Йолов е назначен за областен управител на Шумен на 14 януари тази година. В същото време стават ясни определени обстоятелства около това назначение. Оказва се, че господин Йолов е с присъда – на 20 февруари е осъден на три месеца условно с три години изпитателен срок. В мотивите на съда пише, че деянието е извършено виновно при пряк умисъл. Въпросът е доколко това назначение не противоречи на Закона? Според чл. 19, ал. 6 от Закона за администрацията за еднолични органи на изпълнителната власт могат да бъдат назначавани български граждани с необходимия професионален опит, които не са осъждани за умишлени престъпления от общ характер, освен ако не са реабилитирани. Според същия закон в чл. 31, т. 10 областният управител, освен другите си задължения, е и председател на Съвета по отбрана. Ето как стоят нещата с реабилитацията. Според задължителните указания на Държавната комисия по сигурността на информацията за изискванията на Закона за защита на класифицираната информация лицето трябва да не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, както изисква чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗКИ. Пълната реабилитация настъпва, когато са изпълнени изискванията, записани в Раздел пети, чл. 86 от Наказателния кодекс, да са изтекли и следните срокове, в които осъденият да не е извършил ново умишлено престъпление от общ характер, за което да се предвижда наказание „лишаване от свобода“, а именно: пет години, ако лишаването от свобода е до три години. Тоест ако изпитателният срок на господин Йолов е изтекъл на 25 февруари 2019 г., пълната му реабилитация ще настъпи едва през 2024 г. Дори да пропуснем темата с реабилитацията, остава важният въпрос за достъпа до класифицирана информация на председателя на Областния щаб по отбраната. Според чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗКИ разрешение за достъп до класифицирана информация имат лицата, които не са осъждани за умишлени престъпления от общ характер, независимо от реабилитацията. А в задължителните указания на ДКСИ по този въпрос от 25 октомври 2011 г. в Раздел втори, т. 2, т. 3 изрично се казва: „Липсата на разрешение за достъп до класифицирана информация води до неизпълнение на нормативно изискване за заемане на длъжността.“ Във връзка с това моето питане към Вас е: известни ли Ви бяха тези факти при назначаване на областния управител на област Шумен, на какво правно основание е назначен областният управител Владимир Йолов и ако се установи, че назначението му противоречи на Закона за администрацията, ще има ли правни последици за всички подписи, които той е поставил през последните два месеца? Ако областният управител на Шумен не получи достъп до класифицирана информация, кой ще председателства Областния щаб по отбраната в сложната геополитическа обстановка в момента? На фона на сложната геополитическа обстановка в Източна Европа липсата на легитимен председател на Съвета по отбраната в област Шумен не носи ли рискове за защита на националните интереси? Благодаря.

#243 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Уважаеми господин Хамид, кандидатурата премина одобрение от ДАНС и НАП, преди да бъде назначен. В свидетелството му пише: „неосъждан“, което означава, че реабилитацията трябва да е преминала, защото пише „неосъждан“. Назначението му не противоречи на Закона за администрацията. Назначен е с Решение на Министерския съвет № 10 от 14 януари 2022 г. Престъплението, с което се запознах, което Вие имате предвид, доколкото разбирам, е леко ПТП на база на алкохол в кръвта 0.5. Това по никакъв начин не е добра постъпка, но това се е случило през 2016 г. и в момента той е със статут „неосъждан“ в свидетелството му за съдимост. На база на Вашия въпрос се обадих на неговите работодатели преди това, за да съм сигурен, че не сме изпуснали нещо или нашите служби не са изпуснали нещо. Препоръките бяха високи. Оттук нататък обаче ще имам предвид Вашия въпрос и за националната сигурност и ще внимаваме много внимателно какви са неговите действия и как се справя той с длъжността си. Във връзка с достъпа му до класифицирана информация, да, прав сте, че в момента той не може да получи такъв достъп, защото независимо от реабилитацията, Законът не го позволява. Смятаме да дадем такъв достъп да има заместник-областният управител, който в този момент за всякакви класифицирани информации, с които трябва да се борави, той да бъде представител на държавата там. Благодаря Ви за въпроса, ще го имам предвид и в последващите му действия да сме сигурни, че всичко е както трябва. Не мисля, че това ПТП с малко над 0,5 алкохол в момента вкарва риск в националната сигурност. Благодаря Ви.

#245 · speech

Хамид Хамид

ДПС

Аз Ви благодаря за отговора, господин Премиер, и да Ви поздравя, че сте се поинтересували от бившите работодатели на областния управител на Шумен. Той наистина е с влязла в сила присъда и сроковете така, както ги пише в Закона, наистина не са изтекли и няма как да е настъпила реабилитацията. Разбирам ангажимента Ви оттук-нататък да проверявате всички Ваши кадри. Ето, другата седмица ще отговаряте за един заместник-министър, за който чакам да постъпят документи от неговите бивши работодатели от Франция, но и документи от френските власти. Този човек там е задържан за различни престъпления, а в България е назначен за заместник-министър на едно от министерствата, но този въпрос ще го развия следващата седмица. Така че, моля Ви, не е моя работа, разбира се, да питам къде Ви е банката на кадри. Нали тя не е при бай Ставри, той да Ви подава тези кандидати за различните постове? Благодаря Ви.

#248 · speech

Председател Атанас Атанасов

Право на отношение имате. Не. (Народният представител Александър Несторов иска думата.) Декларация? Заповядайте. Господин Премиер, към Вас няма други въпроси, можем да Ви благодарим за отношението.

#250 · speech

Александър Несторов

ДПС

Благодаря Ви, господин Председателстващ. Уважаеми колеги, уважаеми членове на Министерския съвет! „Единни в многообразието“, като основополагащ принцип на Европейския съюз е повече от приложим за Родината ни. Смея да твърдя, че ние от „Движение за права и свободи“ сме основоположници на тези ценности през годините, за да умеем да живеем, обединени като народ, хора от различни етноси, религии и националности. Днес отбелязваме Международния ден на ромите, обявен за такъв през 1971 г. от Организацията на обединените нации, ден, който цели да привлече вниманието на световната общественост върху непрестанната борба на ромите за равноправие. Ние от „Движение за права и свободи“ ще продължим да се борим за каузата да бъдем до всички граждани в защита на техните права, като се противопоставяме на всички опити и действия, които целят разделение на обществото ни. Съхранението на културата, традициите и ценностите на общността е основна наша мисия, като пътят към успеха е заедността чрез учение, труд и развитие в името на общото благополучие. От името на „Движение за права и свободи“ отправяме най искрени пожелания за здраве, благополучие и просперитет към всички от ромски произход и с апел българското общество да продължава да бъде толерантно и разбиращо. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ДПС. Частични ръкопляскания от ДБ.)

#251 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Несторов. Преминаваме към въпроси към заместник министър председателя Борислав Сандов. Първо, въпрос от Силви Петров. Заповядайте, господин Петров.

#252 · speech

Силви Кирилов

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги и гости! Моят въпрос е относно експлоатацията на ТЕЦ „Марица-3“ – Димитровград, в нарушение на Закона за опазване на околната среда. Уважаеми господин Министър, ТЕЦ „Марица-3“ АД – град Димитровград, е с издадено комплексно разрешително КР № 41 Н1/ 2012 г., последно актуализирано с решение па Изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по околната среда и водите № 41-Н1-И0-А0/2016 г. През септември 2021 г. операторът разпалва парогенератор К 4, който функционира три дни с цел, по информация на оператора, да се извърши проверка на производствената площадка на ТЕЦ-а. Констатира се, че емисиите се изпускат организирано през изпускащото устройство комин К1, но при всяка от тях се констатира емисионен поток през изпускащото устройство комин К2, независимо че клапите на същия са затворени. Тъй като отвеждането на емисиите през комин 2 не се е извършило извън пусковите периоди или при аварийни спирания на сероочистващата инсталация на ТЕЦ-а, което е нарушение на комплексното разрешително, ТЕЦ „Марица-3“ – Димитровград, е бил санкциониран от РИОСВ – Хасково. Независимо от това, превишенията на нормите на серен диоксид от инсталацията продължават, както и масивно изпускане на неорганизирани емисии не само от комините, но и от части на сградата, за което има снимков материал от граждани на Димитровград от 14 март тази година. Проблемът с влошеното качество на въздуха при разпалване на инсталацията е изглежда константен и продължава да буди все по-остро безпокойство за здравето на жителите на Димитровград. В тази връзка Ви моля да ми отговорите на следните въпроси: 1. Колко на брой са станциите за измерване на качеството на въздуха в Димитровград и предвижда ли се промяна в локацията им с оглед по-правилно, по-надеждно отчитане на евентуални превишения в нормите на вредни вещества на въздуха в Димитровград? 2. Какви мерки възнамерява да предприеме МОСВ като компетентен орган при установяване на продължаеми и повторяеми нарушения на комплексното разрешително и Закона за опазване на околната среда от страна на ТЕЦ „Марица-3“, за да бъде защитено здравето на хората в Димитровград и за опазване качеството на въздуха? Благодаря.

#254 · speech

Заместник Министър-Председател Борислав Сандов

Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Кирилов, в отговор на Вашите въпроси – в град Димитровград е разположена една Автоматична измервателна станция от Националната система за мониторинг и качество на атмосферния въздух, която измерва следните замърсители: фини прахови частици от РМ10, серен диоксид, азотен диоксид, въглероден оксид, озон, амоняк, сероводород и стандартен набор от метеорологични параметри. Местоположението на Автоматичната измервателна станция Раковски – Димитровград, която е част от националната система и отговаря на изискванията на законодателството, в частност на Приложение № 6 към чл. 11 на Наредба № 12 от 15 юли 2010 г. за нормите на серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици, олово, бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух. В това приложение са посочени условията за разполагане на пунктовете за мониторинг в макромащаб, изисквания за разполагане на пункта с цел осигуряване на представителност на данните, в зависимост от типа му и в микромащаб, изисквания за разполагане на устройство за вземане на проби с цел осигуряване на представителност на измерванията. Разположението на площадките се преразглежда периодично за проверка за съответствие с тези изисквания. През тази година от нарочно създадена за целта работна група се извършва преглед на местоположението на станциите, които са част от националната система за мониторинг за качеството на атмосферния въздух. В момента се извършва проверка на разположението на пункта в Димитровград. През 2021 г. е извършено измерване с мобилна автоматична станция, която е различна от тази автоматичната за качеството на атмосферния въздух в Димитровград за периода от 30 юли до 11 август 2021 г. и от 10 октомври до 8 ноември. Резултатите от измерванията с мобилната станция потвърждават тенденцията за стойностите за серен диоксид, а именно от повишаване и за понижаване, измерени от автоматичната измервателна станция. В случая не може да се търси съвпадение на получените резултати, поради това че двете станции са разположени на различни места. През тази година също ще бъдат извършени индикативни измервания с мобилна станция съгласно утвърдения график. По втория въпрос, за засилване контролната дейност на регионалните инспекции, на територията, на които се намират големи горивни инсталации, оказващи въздействие върху качеството на атмосферния въздух в населените места с регистрирани наднормени норми за съдържание на серен диоксид в атмосферния въздух, са разработени методически указания за планиране, провеждане и докладване на контролната дейност на големи горивни инсталации. Допълнително на РИОСВ – Хасково, са дадени конкретни инструкции за осъществяване на засилен контрол на дейността на Топлоцентралата, онлайн наблюдение за използването в ТЕЦ „Марица Изток-3“, видеонаблюдение чрез осем видеокамери, позиционирани на площадката на ТЕЦ „Марица-3“, проследяване на стойностите на контролираните замърсители от Автоматичната измервателна станция и тази, която е мобилната. Наблюдават се данни от Националния институт по метеорология и хидрология, както и информация от системата за ранно предупреждение за възможен пренос, получена със съдействието на регионалната инспекция. При очаквани неблагоприятни метеорологични условия за посока и скорост на вятъра на оператора се дават предписания за предприемане на мерки за намаляване на масовия поток от серен диоксид от ТЕЦ-3 с цел недопускане на наднормени стойности на качеството на атмосферния въздух. Законодателството на Европейския съюз и националното допускат наличието на 24 превишавания на средночасовата норма за серен диоксид в рамките на една година, независимо от това, в случай, че в Димитровград продължи регистрирането на превишавания, МОСВ ще търси предприемането на по-строги и решителни мерки. На следващия въпрос ще мога да Ви отговаря допълнително, тъй като той също е адресиран към този ТЕЦ. Благодаря.

#256 · speech

Силви Кирилов

ИТН, от място

Направо да си задам и другите въпроси, те са за този ТЕЦ.

#258 · speech

Силви Кирилов

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми народни представители! Общата част на изложението ще спестя, ще задам направо двата въпроса, защото те касаят същия обект. Осъществява ли РИОСВ – Хасково, регулярен контрол върху изпълнение на всички изисквания в комплексното разрешително на ТЕЦ „Марица-3“ и най-вече заложените там емисионни норми на вредни вещества, изпускани във въздуха, и осъществява ли РИОСВ – Хасково, регулярен последващ контрол върху изпълнение на наложените предписания за привеждане на инсталацията в съответствие с изискванията на комплексното разрешително и Закона за опазването на околната среда? Вторият ми въпрос, колко и какви по вид принудителни административни мерки са наложени на оператора в периода май 2021 г. до настоящия момент, колко броя наказателни постановления са издадени от директора на РИОСВ – Хасково, срещу ТЕЦ „Марица-3“ в периода май 2021 г. до настоящия момент и какви санкции са наложени? Колко от тези наказателни постановления са обжалвани от оператора и окончателно потвърдени от съда? Благодаря.

#260 · speech

Заместник Министър-Председател

БОРИСЛАВ САНДОВ: Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Кирилов! Този ТЕЦ е от проблемните. Той в момента функционира заради високите цени на горивата иначе най-вероятно щеше да си остане загасен. Жителите на Димитровград с основание са притеснени от нарушенията, които се извършват от този оператор, най-вече превишаванията със серен диоксид, които редовно обгазяват Димитровград. Директно на Вашите въпроси. След възобновяване на работата на „ТЕЦ Марица 3“ в Димитровград май месец 2021 г., именно когато скочиха цените на горивата и той се включи, Регионалната инспекция в Хасково, в изпълнение на контролните си правомощия, за периода от 25 май 2021 г. до 30 март 2022 г. е извършила 23 извънредни проверки и 4 броя планови проверки. Издадени са 22 броя предписания. При провеждания редовен контрол от Регионалната инспекция в Хасково за неизпълнение на предписания на оператора са съставени актове за установяване на административни нарушения. Вторият въпрос – конкретно. Четири акта за установяване на административно нарушение и 4 наказателни постановления. Първият, от 11 октомври 2021 г. за установяването на отвеждането на емисии в атмосферния въздух от котел ОР-380в през изпускащо устройство – Комин № 2, освен в периодите, в които има възможност за изключения при аварийни спирания със сероочистващата инсталация. Издадено е наказателно постановление в размер на над 30 хил. лв., като същото е обжалвано и потвърдено за сумата от 10 хил. лв. от Районния съд – Димитровград. Съдебното производство обаче продължава на следваща инстанция. Вторият, от 29 октомври 2021 г. за неизпълнение на предписание от директора на Регионалната инспекция през месец септември 2021 г. за съотношение на изгаряните количества въглища и биомаса, неотговарящо на разрешението в съответствие с комплексното разрешително. Наказателното постановление е в размер на 4 хил. лв., като е обжалвано и отменено от Районния съд в Димитровград. Същото решение в момента се обжалва от наша страна в случая. Третото, на 26 януари 2022 г. за неизпълнение на предписание от директора на Регионалната инспекция през октомври 2021 г. за съотношение на количества изгаряни въглища и биомаса, неотговарящо на разрешението съотношение в комплексното разрешително. Издаденото наказателно постановление е в размер на 30 хил. лв., което към настоящия момент не е обжалвано. Четвъртото, от 19 март за констатирано неорганизирано изпускане на емисии от източната страна на сградата на котелното помещение – кота надкотелна инсталация под конструкция за повдигнато съоръжение – греда на телферен път от компрометиран участък, който не е уплътнен. Издадено наказателно постановление в размер на 40 хил. лв., което към настоящия момент не е обжалвано. Имаше превишаване на нормите на серен диоксид и миналата седмица. Като цяло предстои на базата на всички тези установени нарушения вероятно да се подходи към преразглеждане на комплексното разрешително и евентуалното му отменяне, след като операторът не успява да се вмести в допустимите норми. Имам ангажимент и по още едно направление. България има дело в съда в Люксембург по отношение на наднормени нива на серен диоксид. Това дело ще приключи много скоро. То по същество е приключило, следва произнасяне. Това произнасяне вероятно ще стане в рамките на следващия месец и по всичко се очаква, че България ще загуби това дело, което ще ни наложи да действаме именно към инсталациите, които са в този район и най-вече замърсяват със серни диоксиди, тъй като това е предметът на делото. Така че предстои в скоро време да предприемем малко по-сериозни действия в тази посока. Благодаря.

#262 · speech

Силви Кирилов

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър! Благодаря за отговора. За мен той е изчерпателен, но просто искам да обърна внимание, че околната среда и факторите на околната среда имат пряко участие към заболеваемостта и към алергизирането както на възрастните, така и на децата. Смятам, че с общи усилия ще оздравим средата, за да сме чисти пред съвестта си за здравето на хората в Димитровград. Благодаря.

#263 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Кирилов. Благодаря на господин Сандов за участието му в парламентарния контрол. Преминаваме към въпроси към вицепремиера Гроздан Караджов. Първият въпрос е от народния представител Йордан Терзийски относно Единна информационна система по устройство на територията, инвестиционното проектиране и разрешаване на строителство, предвидена за финансиране в Плана за възстановяване и устойчивост. Заповядайте.

#264 · speech

Йордан Терзийски

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Вицепремиер! Моят въпрос е във връзка с един ангажимент, който ние поехме още в коалиционното споразумение и сме коментирали неведнъж – за дигитализация на инвестиционния процес и той е в унисон с вече одобрения План за възстановяване и устойчивост, а именно финансирането в Плана за единна информационна система по устройство на територията, инвестиционно проектиране и разрешаване на строителство, който се планира да функционира от 2026 г. Към момента обаче направление „Архитектура и градоустройство“ към Столична община е разработила единен портал за достъп до електронни административни услуги. Моят въпрос е следният: предвижда ли се портала на НАГ да се използва като база за надграждане към тази единна информационна система? Ще бъдат ли съвместими двете платформи? Ще се даде ли възможност на общините да интегрират портала на НАГ – София, за да се предоставят електронни услуги в най-кратки срокове и как ще се осъществи плавен преход към Единната информационна система? Благодаря Ви.

#266 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Терзийски, Единната информационна система по устройство на територията, инвестиционно проектиране и разрешаване на строителството ще управлява процесите в устройственото планиране и инвестиционното проектиране по провеждане на процедурите за заявяване, електронно подписване, служебно препращане, съгласуване, одобряване и връчване на крайния административен акт. Ние ще предоставим възможност за подаване и одобряване на проекти на устройствени планове и инвестиционни проекти по електронен път. Предвижда се системата да се интегрира с Единния регистър по устройство на територията, инвестиционното проектиране и разрешаването на строителството; второ, с Портала за устройство на територията; трето, с Единната информационна точка, създадена съгласно Закона за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура, съответно Директива 2014/61. Интеграцията на регистъра, портала и системата се изразяват в следното: системата администрира по електронен път процеса на създаване, съгласуване и одобряване на устройствени планове, съответно съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти, издаване на разрешения за строеж и на актове за въвеждане в експлоатация на завършени строежи при условията и по реда на Закона за устройство на територията – от заявления за извършване на дадена административна услуга до издаване на крайния акт за нейното осъществяване. Горепосоченият акт се публикува в изградения регистър благодарение на интеграцията на регистър и система. Одобреният устройствен план се отразява в портала за устройство на територията. Там се визуализира предвиждането за конкретната територия. Интеграцията с Единната информационна точка, създадена съгласно Закона за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура, ще осигури възможност за операторите на електронни съобщителни мрежи да подават по електронен път заявления до компетентните органи, местни и други, отговарящи за предоставянето или отказа на необходимите разрешения за разполагане на електронни съобщителни мрежи. Предвидена е и възможност за интеграция на системата със системите за електронно управление, разработени от Държавната агенция „Електронно управление“. Предвижда се също системата да е отворена и за други интеграции, като те ще бъдат детайлно изяснени в дейността по изготвянето на техническо задание за създаването и заложени в заданието. Проектът цели обвързването на всички участници в процесите по устройствено планиране, инвестиционно проектиране и разрешаване на строителството, като спектърът на заинтересованите страни е изключително обхватен. Проектът ще бъде възложен за изпълнение на външен изпълнител по реда на Закона за обществените поръчки на база на детайлно техническо задание, изготвено след цялостен анализ на текущото състояние на процесите и на нормативната уредба. Проектното предложение е разработено в хипотеза на изграждане на новата система и не предвижда надграждането на съществуващи системи. В процеса на работа ще бъдат изяснени видът, параметрите и характеристиките на системата, чиято основна цел ще бъде да използва данни машинночетим формат, основно изискване в процесите по дигитализация. Следва системата да може да бъде интегрирана с деловодните системи на административните органи, като това също е сериозна задача, която е предмет на анализ с оглед на избор на най-ефективния подход за действие. По отношение на възможността за заявяване на електронни услуги по създаване на системата към момента частично е предоставена такава с Единния портал за достъп до електронни административни услуги e-gov.bg. В допълнение Ви уведомявам, че с моя заповед от 4 април тази година е определена междуведомствена работна група с участие на представители на браншовите организации в инвестиционния и строителния процес. Част от основните цели, които са поставени на работната група, са да бъдат обсъдени предложения за промени в нормативната уредба, свързани с въвеждането на дигитализация и електронизация на административните услуги, като част от провежданата политика за ускоряване на инвестиционни процеси и намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса. Благодаря.

#267 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря. Господин Терзийски, не искате реплика? Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народния представител Александър Несторов относно ремонта на републиканския път III-1003, община Перник. Заповядайте.

#268 · speech

Александър Несторов

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Вицепремиер, път III 1003 е процедура по ремонт от началото на 2020 г., като същият още тече и не е приключил. Участъкът между селата Рударци и Кладница бе ремонтиран изцяло и пуснат в началото на 2021 г., като по малко от месец след пускането му същият пропадна поради свлачище и е затворен оттогава. Ускореното застрояване в района води до интензивно заселване в селата и околностите, съответно и по-голям трафик. Към момента за стигане до село Кладница и хижа „Селимица“ се използва общински път, който е в отчайващо състояние. Придвижването по този път отдавна не може да бъде наречено нормално и безопасно, дори и при най-ниска скорост на движение. Това поражда недоволство в хората. В тази връзка въпросът ми към Вас е: в какъв срок се очаква да приключи ремонтът? И ако отсечката бъде пусната по-скоро, то кога ще бъде? Благодаря Ви.

#270 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители. Уважаеми господин Несторов, републиканският път III-1003 Драгичево – Рударци – Кладница между селата Рударци и Кладница ще бъде изцяло възстановен след изпълнение на укрепителните дейност, които бяха възникнали по неговото трасе поради геоложки процеси по време на строителството. Подготвителните дейности започнаха в края на месец март, а реалната работа стартира на 4 април тази година с подписване на Протокол № 2а за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво за строежи на техническата инфраструктура. Бих искал да допълня, че до 1 април де факто имаше забрана за строително-монтажни работи по всички трасета на републиканската пътна мрежа заради ниските температури по време на зимния период. Срокът при добра организация на работния процес може да завърши за около четири месеца при подходящи метеорологични условия. Целта и на строителите, и на Агенция „Пътна инфраструктура“ е да се работи с пълна мобилизация, за да може необходимите укрепителни работи да се изпълнят и да не се затрудняват жителите от района, ползващи този път. За трайното укрепване и възстановяване на свлачищния участък е изготвена и одобрена необходимата проектна документация и за обекта е издадено разрешение за строеж. Укрепителните дейности в около 540-метров участък включват изпълнение на стоманобетонни пилотни анкери за конструкции, с което ще се осигури необходимата устойчивост на участъка. Ще бъде изпълнено ново отводняване на отсечката и компрометирания масив, с което ще се спре проникването на повърхностни води в пътната конструкция. След като бъде възстановено пътното тяло, ще се положат и двата асфалтови пласта, маркировката, пътните знаци и ограничителните системи. На 20 декември Агенция „Пътна инфраструктура“ подписа допълнително споразумение към своя основен договор за ремонт на пътния участък. Стойността на предвидените строително-монтажни работи е в размер на 3,4 млн. лв. Средствата са до 50% от сключения основен договор и касаят укрепването на новообразуваното свлачище и засегнатите зони от стабилизационните процеси. През февруари 2021 г. вследствие на обилните дъждове и снеготопенето пропадна и банкетът и част от пътното тяло в отсечката от километър 4+750 дясно. При стартирането на строителните работи не е имало индикации за деформации в обхвата на пътното платно. След приключване на укрепителните дейности на свлачището предстои да се положи износващият асфалтов пласт в отсечката от Драгичево до компрометирания от свлачището участък. След това ще бъде положена и хоризонталната маркировка по цялата дължина на отсечката в ремонт, както и ще се монтират пътни знаци. Тези дейности очакваме да приключат в рамките на около месец след укрепването на свлачището. Благодаря Ви.

#271 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Караджов. Господин Несторов, имате право на реплика в рамките на 2 минути – заповядайте.

#272 · speech

Александър Несторов

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Вицепремиер, благодаря Ви за изчерпателния отговор и поздравления за скоростните действия с оглед на това, че моят въпрос е зададен на 31 март 2022 г., а на 4 април вече се работи по темата. Апелирам към Вас това, както го казахте, да се случи точно по същия начин, защото, първо, във Ваше изказване отскоро стана ясно, че няма предвидени средства за общинските пътни мрежи, които са единствената алтернатива от тази отсечка от републиканската пътна мрежа, и също така – дългото време, в което този път още седи затворен, а по другия път се получават много вреди на автомобили, което вкарва и Община Перник в непредвидени разходи. Така че благодаря Ви за отношението и се надявам скоро това нещо да приключи. Благодаря Ви.

#273 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз ви благодаря. Имате право на дуплика. Не искате. Следващият въпрос е от народните представители Павлин Кръстев, Байрам Байрам, Адлен Шевкед относно рехабилитация на третокласен републикански път III-8653 от км 0+000 до 22+500 Кобиляне – Боровица – Долна Сполука, област Кърджали. Кой от Вас тримата ще зададе въпроса? Заповядайте.

#274 · speech

Павлин Кръстев

ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 91 и чл. 92 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание ние, народните представители от „Движение за права и свободи“ от район „Кърджали“, искаме да Ви зададем един въпрос относно рехабилитация на рехабилитация на третокласен републикански път III-8653 от км 0+000 до 22+500, а именно Кобиляне – Боровица – Долна Сполука, област Кърджали, който според нас, така да се каже, в годините, от Агенция „Пътна инфраструктура“ може би вече не фигурира и при тях. Уважаеми господин Министър, през последните години са изпратени многобройни писма до Агенция „Пътна инфраструктура“ и Областно пътно управление – Кърджали, за да се приведе републикански път Ш-8653 Кобиляне – Боровица – Долна Сполука в съответствие с изискванията за нормална проходимост и пътна безопасност. За съжаление, до настоящия момент все още не е получен удовлетворителен отговор от тяхна страна. Поводът да се обърнем към Вас е обстоятелството, че техническото и експлоатационното състояние на пътя е крайно лошо, с потенциални условия за възникване на пътнотранспортни произшествия и е в състояние на неизползваемост. C почти разрушена повърхността, а на някои моста дори липсва такава, е пътят от село Долна Сполука до село Кобиляне, област Кърджали. Кога, господин Министър, ще бъдат предприети необходимите действия и кога ще се рехабилитира от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ и Областно управление – Кърджали, за привеждане в състояние със стандартните изисквания на третокласния републикански път, който свързва 21 населени места? Благодаря Ви.

#276 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Кръстев, господин Байрам и госпожо Шевкед! В Инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ за 2022 г. за възстановяване на експлоатационното състояние и осигуряване на безопасността на движението е включен републикански път III-8653 Ардино – Бойно в частта Кобиляне – Брезен – Боровица – Сполука. За участъка от км 17 до км 20 се предвижда изготвяне на технологичен проект и изпълнение на укрепване на скатове, цялостен ремонт с подмяна на асфалтови пластове, попълване и профилиране на банкети, подмяна на ограничителни системи, полагане на маркировка и пътни знаци. За съоръжението при км 9 + 947 м се предвижда обявяване на обществена поръчка за проектиране и строителство на нов мост. Цялостният ремонт на 22 км от третокласния път III-8653 от село Кобиляне към село Сполука от км 0 до км 22+500 е предложен за включване в 4-годишната ремонтна програма на АПИ, като се предвижда през тази година да бъде обявена обществена поръчка за изработване на техническия проект. Доколкото пътят е за основен ремонт в тези участъци, няма начин по действащото законодателство ремонтът да бъде започнат тази година. През тази година може единствено да се поръча по реда на Закона за обществените поръчки неговото проектиране. Едва в следващата година ще можем да обявим и процедура за изпълнител на основния ремонт. Проектът ще определи конкретните ремонтно-възстановителни дейности, които са необходими, прогнозната стойност на строителните работи и срока им за изпълнение. При готов проект след това ще може да се проведат открити процедури по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители на строителството и строителния надзор. Очаква се ремонтът да бъде изпълнен най-късно до 2025 г. За периода до изпълнение на основния ремонт ежегодно ще се изпълняват дейности по текущ ремонт и поддържане. Републикански път III-8653 е построен в началото на 60-те години на миналия, бих казал. В участъка от км 0 до км 2+650 асфалтовата настилка е едва с ширина 6 м, а от км 2+650 до км 22+500 настилката е със средна ширина 3,50 м само. Трасето е основно ремонтирано. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Единствено един път през 1979 г. и в периода от 1979 г. до 2021 г. по третокласния път са изпълнявани само спорадични дейности по текущ ремонт и поддържане. Конструкцията на настилката няма необходимата носимоспособност и това е основната причина за незадоволителното състояние на трасето. Благодаря.

#278 · speech

Байрам Байрам

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, ние, колегите, а по същия начин и жителите от населените места имахме, така да се каже, колебание дали някога ще се случи тази рехабилитация. Но може да се каже, че сме частично удовлетворени от Вашия отговор. Днес и председателят на Вашата парламентарна група „Има такъв народ“ каза, че голяма част от пътищата в страната са риск за населението и този път е един от тези, защото той е единствен за два района в община Ардино, а именно район „Боровица“ и район „Млечино“ – над 20 населени места. Както през последните дни Вашите коалиционни партньори Ви бойкотират, от 2009 г. насам този път е бойкотиран от всички правителства. Ние се надяваме Вие да не бъдете част от този бойкот на този път, на другите пътища, които са в областта, и по същия начин и в страната. Само една забележка. Да имаме предвид, че там, където е отнесен мостът на въпросния път до село Китница, оттам до село Долна Сполука почти липсва асфалтов път. Да се има предвид, ако може, когато започне евентуално поетапно рехабилитацията на този път, да се започне именно от тази част и в най-скоро време. 2025 г. е така да се каже далечен хоризонт – ние разбираме, че има много пътища, но това е единственият път за тези населени места. Това е една нова, атрактивна туристическа дестинация и ако правителството иска да я развива и да задържи младото поколение и населението в тези населени места, час по-скоро трябва този път да бъде рехабилитиран. Благодаря Ви.

#279 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря. Дуплика? Не желаете. Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народните представители Николай Нанков и Михаил Илиев относно изграждането на автомагистрала Русе – Велико Търново. Заповядайте.

#280 · speech

Михаил Илиев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми министър Караджов, уважаеми дами и господа народни представители! Изграждането на автомагистрала Русе – Велико Търново е съществен приоритет за създаването на модерна инфраструктура в Северна България. Основната цел на проекта е да се облекчи от и към Дунав мост и да се повиши пътната безопасност. Трасето е част от инфраструктурен Паневропейски коридор 9, започващ от Хелзинки, Финландия, и завършващ в Гърция, Александруполис. Важността на пътя е от огромно значение, тъй като осигурява свързаност и синергия между производство, ресурси и пазари в регионите, през които преминава. Пътят е изключително натоварен, като по данни на Пътна полиция в участъка Русе – Бяла ежедневно преминават между 8000 и 10 500 превозни средства. В резултат на интензивния трафик Институтът по пътна безопасност класира пътя Русе – Бяла в топ 3 на пътищата, взели най-много човешки жертви – средно по 20 жертви на година. Само през последните три години в 60-километровия участък на този коридор са станали 1301 пътни инцидента, при които са загинали 60 човека. Това обективно налага спешното изграждане на автомагистрален път, с което да се облекчи изключително товаропотокът и съществено да намалеят пътнотранспортните произшествия. Автомагистралата ще намали и преминаването на тежкия трафик през населените места, с което ще се ограничат негативните екологични въздействия върху населението от региона. Уважаеми господин Министър, от трибуната на Народното събрание на 14 януари 2022 г. в отговор на въпрос на колегата Крум Зарков относно изграждане на автомагистрала Русе – Велико Търново заявихте следното: „Понастоящем се извършва оценка на получените оферти. След приключване работата на Комисията, определяне на изпълнител за съответната обособена позиция и предоставяне на изискуемите документи от определения изпълнител ще се пристъпи към подписване на договорите за изпълнение на инженеринг. В случай че решенията за определяне на изпълнител за съответната обособена позиция не бъдат обжалвани, планираме сключване на договорите през май и съответно приключване на строителната процедура през март 2028 г. за участъка Русе – Бяла и април 2027 г. за участъка обход на град Бяла.“ Изхождайки от факта, че наближава месец май и съобразявайки се с казаното от Вас, бихме желали да Ви попитаме: кога ще бъде финализирана процедурата по избор на изпълнител за изграждане на трасето на автомагистрала Русе – Велико Търново и кога ще стартира реалната дейност по изграждането на съответното трасе? В електронната платформа на Агенцията за обществени поръчки в профила на купувача и на АПИ за съответната процедура няма качен нито един протокол от Комисията за избор на изпълнител, което събужда големи тревоги, че процедурата няма да бъде финализирана в следващите няколко месеца и стартирането на изграждането на магистралата ще бъде отложено за неопределен период. Благодаря.

#282 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господа Нанков и Илиев, напротив, ще бъде спазен срокът. Комисията заседава и работи, а като министър аз нямам право да се меся в работата на Комисията, но тя работи. Друго указание от страна на министъра – освен да се финализира тази процедура, не е имало, и също като Вас се надявам, че съвсем скоро фаза № 1, тоест оценката на техническите предложения ще бъде финализирана, за да може да се отвори и плик № 2, където се намират и финансовите предложения. Приоритетните проекти, по които работи Агенция „Пътна инфраструктура“, са за подобряването на връзките между Северна и Южна България, които пресичат Стара планина. Една от стъпките в тази посока е изграждането на автомагистрала Русе – Велико Търново. Бих казал, че отскоро това е и продължението на автомагистрала Русе – Велико Търново през Стара планина пак с магистрален габарит покрай Стара Загора и връзка с двете магистрали, които са още по на юг – Тракия и Марица. В тази връзка искам да Ви уверя, че продължава работата на Комисията за разглеждане и оценка на постъпилите оферти по процедурата аз определяне на изпълнител и проектиране и строителство на автомагистрала Русе – Велико Търново по две обособени позиции. Процедурата обхваща първите два участъка и единият е Русе – Бяла, който е с дължина 40 км, а другият е обходът на град Бяла с дължина 35 км. След приключването на работата на Комисията за разглеждане и оценка на получените оферти – при неналичие на обжалване на решението за определяне на изпълнители и при обезпечено финансиране, се планира сключването на договори с избраните изпълнители на съответната обособена позиция. Обръщам внимание, че оценката на офертите за изпълнението на подобни проекти, включващи проектиране и строителство, имайки предвид обема, характеристиките на обектите и изискванията към тях, е дълъг и сложен процес. Съгласно документацията за обществената поръчка сроковете за изработване на техническия проект са: за участъка Русе – Бяла – 540 календарни дни, а за обхода на град Бяла – 480 календарни дни. След изработването на техническите проекти и издадените разрешения за строеж ще се пристъпи към стартиране на реалните строително монтажни работи по изграждането на двата участъка от автомагистрала Русе – Велико Търново. В допълнение Ви информирам, че през тази година ще се обяви обществена поръчка за изработване на технически проект и по парцеларен план за третия участък от Бяла до Велико Търново, той ще бъде с дължина около 60 км и се очаква до края на годината да бъде сключен договорът с избрания проектант. До края на 2023 г. се планира да бъдат готови техническият проект и проектът за устройствен план и парцеларен план, а до края на 2024 г. да бъде проведена екологичната процедура и да е одобрен проектът по парцеларен план. До средата на 2025 г. предвиждаме да бъде завършено теренното обезпечаване и да бъдат проведени процедурите за избора на изпълнители на строителството и на строителния надзор. В средата на 2025 г. се очаква да започне строителството на участъка след издаване на разрешение за строеж. Относно публикуването на протоколите от работата на Комисията в сайта на Агенция „Пътна инфраструктура“ и на Агенцията по обществени поръчки, искам да отбележа, че съгласно чл. 54, ал. 7 от Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки Комисията разглежда документите по чл. 39, ал. 2 от Правилника за съответствие с изискванията към личното състояние и критериите за подбор, поставени от възложителя, и е съставен протокол. Съгласно чл. 54, ал. 8, когато Комисията установи липса на пълнота или несъответствие по информацията, включително и нередовност или фактическа грешка, ги посочва в протокола, като изплаща протокола на всички кандидати или участници. Предвид това на Комисията не е вменено публикуването на протоколи от работата ѝ в този етап, а единствено уведомяване на кандидатите или участниците в процедурата за установените обстоятелства, обективирани в протокола. Благодаря Ви.

#284 · speech

Николай Нанков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Вицепремиер, министри, дами и господа народни представители! Моята реплика ще бъде в няколко основни аспекта. На първо място, господин Вицепремиер, това е републикански път, който ще бъде изграждан с бюджетни средства, и дай боже, частично с бюджетни и частично с европейски. Дай боже, да бъде одобрен, но незнайно кога. Между другото, по тази тема нямаме никаква информация в последната година и за бъдещето на Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“, тъй като е заложен като водещ проект в нея. Защо го казвам? Защото по този начин Вие няма да бъдете бламирани за изграждането на този път от своите коалиционни партньори. Тук реално ще имате картбланш да стартирате работа веднага след провеждането на обществената поръчка. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Дай боже, това да е по-скоро. Ще направя един коментар, разбира се, това е вторият аспект на нашата реплика. Вие по никакъв начин нямате правото било то като министър да се месите в работата на независимата Комисия, която разглежда постъпилите оферти, но Вие като принципал на Агенция „Пътна инфраструктура“ може да разпоредите на възложителя на нейния председател, който е възложител по съответната обществена поръчка, да разпореди да заложи или да промени в заповедта сроковете за разглеждане на тези оферти. Вие казахте, че Комисията работи, но отпреди година и един месец явно сме на същото ниво на работа на Комисията като хронология, тъй като и тогава предстоеше отварянето на плик № 2, тоест за ценовите оферти. Толкова работа е свършила за последната година Комисията, че не е мръднала и на йота явно. Добронамереният ми съвет е: тъй като пътят е изключително важен и изграждането на автомагистрала Русе – Велико Търново като част от транспортен коридор № 9 и като един от най-натоварените пътища с проблеми по отношение на пътната безопасност и жертвите по него, то наистина да се забързате, тъй като в бюджета за 2022 г. сте заложили 115 млн. лв. авансово плащане по евентуален бъдещ договор. Нашето опасение е, че това е поредният буфер, който вицепремиерът Василев си заложи, тъй като, не дай си боже, да има и обжалване (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) – приключвам, господин Председател – по бъдещото решение на Комисията, като няма в рамките на тази календарна година, а ако още малко се забави работата на Комисията, да сключите договор и да усвоите тези 115 млн. лв., които сте заложили по бюджет. Абсолютно сме добронамерени, така че успех с работата! Пътят е изключително важен не само за русенци, не само за търновци, а за всички жители на България, пътуващи по този път, и всички транзитно преминаващи ежедневно над четири хиляди автомобила по него. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#285 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Нанков. Господин Караджов, имате право на дуплика? Не желаете. Следващият въпрос е от народния представител Румен Христов относно обект „Обход на Габрово и тунел под Шипка“. Заповядайте.

#286 · speech

Румен Христов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Вицепремиер! Тематично свързани са двата въпроса, така се случи. Господин Министър, обходът на Габрово и тунел под Шипка са от изключителна важност за транспортната свързаност между Северна и Южна България. Броят на проходите през Стара планина се броят на пръсти, а осъществяването на лесен, бърз и икономичен транспортен преход през нея е изключително облекчение за икономиката на страната и предпоставка за равностойното развитие на съответните региони. Първата част на обекта „Обход на Габрово“ е с дължина около 23 км и се реализира с европейски средства през предходния програмен период и бе завършен през 2020 г. Втората част – „Тунел под Шипка“, е заложена в Оперативна програма „Транспортна свързаност 2021 – 2027 г.“ На 27 януари по медиите излезе информация, че сте поискали потвърждаване на подадената оферта от страна на класирания участник в проведената открита процедура. Доколкото ми е известно, те са потвърдили подадената оферта и вследствие на това Вие сте поискали необходимите документи за сключването на договор. Оттогава изтекоха повече от два месеца, но липсва информация за по-нататъшното развитие на процедурата. В тази връзка бих желал да Ви попитам и моля да ми отговорите: докъде е стигнала процедурата по отношение на сключването на договор между строителя, строителния надзор и одитора по пътна безопасност за горецитирания обект? Благодаря.

#288 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Христов, най-краткият отговор на Вашия въпрос би бил, че всеки момент очаквам подписването на този договор. Това, че не съм информиран за подписването му тази седмица, буквално ме кара да си мисля, че може да стане и през следващата седмица, така че наистина още малко търпение. Този изключително важен първи тунел през Стара планина мисля, че цяла България го очаква. Работата по подготовката на проекта за изграждането на тунела под Стара планина при Габрово – Шипка не е спирала. Изпълнителят, който е спечелил търга за проектиране и строителство на последния етап от големия инвестиционен проект, който се нарича „Обход на град Габрово“, включително и тунел под връх Шипка, е потвърдил валентността на подадената оферта и предстои буквално, ако не до дни, то до седмица – две сключването на този договор. Срокът за изготвянето на техническия проект съгласно офертата е 240 календарни дни, а 1280 са календарните дни за строително монтажните работи или близо три години и половина, като вторият срок започва да тече от подписване на Протокол № 2а за откриване на строителна площадка и даване на строителна линия. За обекта има издадено действащо решение по ОВОС, № 4-2 от 2012 г., което е влязло в сила през април 2014 г., а през май 2016 г. са завършили отчуждителните процедури. Със становище, издадено от министъра на околната среда и водите, е съгласувана Програмата „Транспортна свързаност“ с възложител Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, като в т. Б.5.19 от Становището е поставено следното условие: „Да се възложи извършването на допълнителни оценки за преминаването на обхода на град Габрово, включително тунел под връх Шипка през територията на Природен парк „Българка“, като към момента за специфичните природозащитни цели на защитените зони „БГ-399 Българка“ и Природен парк „Българка“ е прието от Министерството на околната среда и водите, но е в процес на обжалване. Това от своя страна възпрепятстваше Агенция „Пътна инфраструктура“ да изпъни изискването за възлагане на допълнителната оценка за съответствието на Проекта. В тази връзка с писмо от 2 февруари тази година от АПИ поискахме становището на МОСВ относно съответствието на избрания в процедурата по ОВОС вариант спрямо определените консервационни цели за защитените зони по „Натура 2000“, а също така да се получат указания с цел недопускане на процедурни пропуски, които да доведат до забавяне на реализирането на последния пети етап на инвестиционното предложение. Тъй като в рамките на 30-дневния срок не е получен официален отговор от страна на МОСВ, на 8 март Агенция „Пътна инфраструктура“ изпрати повторно писмо. С него е поискана информация за очакваните срокове за определяне на специфичните природозащитни цели (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) на Природен парк „Българка“, както и на кой етап от одобряването им от страна на МОСВ следва да е съобразено съответствието на Проекта с тези цели. Ще довърша после в дупликата.

#290 · speech

Румен Христов

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Господин Вицепремиер, удовлетворен съм от отговора, който получих, удовлетворен съм и от отношението, което имате към инфраструктурата в Северна България, защото, знаете, че тя е в основата на развитието на икономиката като цяло. Неслучайно инвестициите в Южна България са близо 10 пъти повече от тези в Северна България, като една от големите, една от основните причини е липсата на инфраструктура, която да отговаря на съвременните изисквания. И това, че Вие се фокусирате към Северна България е добро и получава адмирации от моята скромна личност.

#291 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. Имате право на дуплика. Нямате. Благодаря Ви. Въпросите към Вас се изчерпаха. Благодаря Ви за участието в парламентарния контрол. На следващо място, има питане от народния представител Мюмюн Мюмюн относно наемане на работници от трети страни към министъра на труда и социалната политика господин Георги Гьоков. Заповядайте да развиете питането си.

#292 · speech

Мюмюн Мюмюн

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! Чувам, че и предният въпрос донякъде засягаше темата с инвестициите. В това отношение моето питане всъщност е свързано с работници от трети страни. Провокиран съм да задам това питане и тези въпроси от срещата ми с български работодатели. В България е налице една сложна ситуация, мога да кажа, защото, от една страна, се борим с безработицата, а от друга страна, бизнесът говори за липса на работна ръка и квалифицирана такава. Господин Министър, по предварителни данни на сайта на Националния статистически институт от 2021 г. от 2011 г. насам населението на Република България е намаляло с 844 хиляди души и в момента цялото население на страната ни е около 6,5 милиона души. Тенденциите са в посока трайно намаляване и застаряване на населението. С изключение на София във всички останали области на страната броят на хората намалява. В тази връзка имам няколко въпроса, но уважаеми господин Министър, първо да кажа няколко неща. Ако направим един анализ на бизнеса, както е структуриран и позициониран в страната, ще видим, че в малките населени места, в малките села, по-големите села, общинските центрове, областните градове – изключвам тук София, бизнесът като цяло е затруднен с намирането на работна ръка, отделен е въпросът за квалифицирана такава. Има няколко причини, които трябва ние като народни представители, Вие като министър и Министерството да анализирате какви са причините за това нещо. На първо място, ние като се борим с безработицата, анализирайки и търсейки тези причини, от друга страна пък, бизнесът да продължава да съществува, за да работи в края на краищата, така или иначе малко останалият бизнес в държавата и да плаща данъци, естествено, но за да функционира, трябва да има и хора, които ще работят. От тази гледна точка една от възможностите за българския бизнес е да се огледа навън, извън страната, с идеята да покани работници в тази ситуация. Естествено, първото желание и на нас като народни представители, и на българските работодатели е в българските фирми да работят български граждани. Пак казвам, докато се занимаваме и търсим решение на тези проблеми, добре е, дори да е временно, да дадем едно спокойствие, една възможност, а то има такава, но явно има причини за питането (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), да наемат работници от други страни. Двадесет секунди, господин Председател. Колко чужденци са наети на територията на Република България от трети страни към днешна дата; предвиждате ли допълнителни мерки за облекчаване на процедурите по кандидатстване на българските фирми, които се оплакват от тромавото протичане на процесите; колко сезонни работници са наети през 2021 г.; Министерството на труда и социалната политика обмисля ли мерки или политики за предстоящия сезон през 2022 г.?

#294 · speech

Министър Георги Гьоков

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Мюмюн, въпросите, които поставяте в това питане, разбира се, предвид демографската картина, предвид миграцията на работната ръка, са изключително актуални, вълнуват и работодателските организации, синдикалните организации, вълнуват и нас като Министерство на труда и социалната политика. Направо с отговор на въпросите Ви. По информация на дирекция „Миграция“ в Министерството на вътрешните работи през 2021 г. е предоставено право на продължително пребиваване и работа на 2452 граждани на трети държави, като от тях – 1351 с единни разрешения за пребиваване и работа, 470 с разрешения за сезонен работник, 474 със сини карти на Европейския съюз, 157 с разрешения на лица, преместени при вътрешнокорпоративен трансфер. За периода от 1 януари 2022 г. до 21 март 2022 г. издадените разрешения за пребиваване и работа са 854, от които 608 с единични разрешения за пребиваване и работа, 89 с разрешения за сезонен работник, 144 със сини карти на Европейския съюз, 13 с разрешения за лица, преместени при вътрешнокорпоративен трансфер. Агенцията по заетостта е издала 235 разрешения за работа на командировани лица. С цел подобряване на процедурите по отношение издаването на разрешенията за пребиваване и работа от 1 юли 2021 г. влязоха в сила изменения и допълнения на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност и Закона за чужденците в Република България. С приетите изменения в двата закона се въведе принципът за обслужване на едно гише, с което значително се намали административната тежест за работодателите, желаещи да наемат на работа граждани на трети страни. Заявленията за издаване на разрешения за продължително пребиваване и работа тип „Единно разрешение за пребиваване и работа“, синя карта на Европейския съюз, разрешение за сезонен работник и разрешение за лице, преместено при вътрешнокорпоративен трансфер вече се подават в дирекция „Миграция“ или в отдел, сектор, група „Миграция“ при областните дирекции на Министерството на вътрешните работи от работодателя, упълномощен от негово лице, или лично от чужденеца, когато има разрешение за продължително пребиваване. За тези случаи дирекция „Миграция“ изпраща по електронен път на Агенцията по заетостта заявлението заедно с приложените документи. Достъп до пазара на труда в тези случаи се разрешава от Министерството на вътрешните работи след полученото положително писмено становище от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта. При промените на трудовата мобилност и Закона за чужденците в Република България бяха оптимизирани максимално сроковете за обработка на документите от страна на Агенцията по заетостта, както и беше премахната таксата, която работодателите внасяха в Агенцията по заетостта. С оглед на посоченото по-горе, считам, че съществуващите разпоредби в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност се отразяват с продължаващата в последните години тенденция на максимално опростяване на административната тежест за работодателите в процеса на кандидатстване и получаване на съответното разрешение за пребиваване на работа на територията на Република България. Що се отнася до сезонните работници следва да се посочи, че през 2021 г. са наети общо 6087 сезонни работници, от които 5268 с регистрирана сезонна заетост до 90 дни, а 819 са с разрешение за сезонен работник от 90 дни до девет месеца. Най-много от регистрираните сезонни работници са от Украйна – 3890, следвани от Република Молдова – 439, Киргизката република – 240, и други. От сезонните работници от 90 дни до девет месеца най-много са гражданите на Киргизката република – 397, Република Турция – 174, Република Узбекистан – 108. Сезонните работници работят предимно в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ на длъжности: камериерки, рецепционистки, сервитьори, бармани, готвачи, помощник-готвачи, работник-кухня и други с месторабота в почти всички курорти на българското Черноморие, както и в курортите Банско, Боровец, Пампорово и други. В отговор на нуждите на работодателите в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ допълнителна информация с цел повече публичност и прозрачност относно наемането на чужденци като сезонни работници, прилаганите процедури за сезонна заетост, в които се съдържат условия за достъп до пазара на труда, необходимите документи, сроковете за предоставяне на услугите и последващите действия на работодателя във връзка със Закона, съобразното упражняване на трудова заетост от чужденци на територията на страната е разработена и публикувана на официалната интернет страница на Агенцията по заетостта. С цел облекчаване на процедурата за работодателите, желаещи да наемат чужденци за сезонна заетост до 90 дни, от 2017 г. Агенцията по заетостта предоставя възможност документите да се подават директно в офисите на дирекциите „Регионална служба по заетостта“ в София, Бургас, Варна, Пловдив и Благоевград, както и в офисите на дирекциите „Бюро по труда“ в Самоков, Смолян и Разлог. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Секунди, господин Председател. За облекчаване на процедурите е въведен контролен лист за проверка на документите и са проведени обучения на служителите от териториалните подразделения на Агенцията по заетостта, които са определени да приемат и преглеждат съвместно с работодателя представените документи. Агенцията по заетостта е в процес на въвеждане на електронни регистрационни процедури за достъп до пазара на труда на граждани от трети страни и по този начин ще бъдат оптимизирани сроковете за обработване на документите по всяка регистрационна процедура, включително при предоставената регистрационна услуга за сезонната заетост до 90 дни, която ще облекчи работодателите от туристическия бизнес. Благодаря Ви.

#295 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря. Господин Мюмюн, имате възможност да зададете два допълнителни уточняващи въпроса в рамките на две минути – заповядайте.

#296 · speech

Мюмюн Мюмюн

ДПС

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, случва се така, че поради различни причини може би работно място се налага да гони работника. Какво имам предвид? Вие цитирахте големия проблем, който е миграцията всъщност. Естествено, от малките населени места мигрираха към малко по-големите областни центрове, от областните центрове пък един такъв поток към София и другите по-големи градове и някак си работникът се отдалечи от работното място. Ние, естествено, не може да очакваме от работодателя, който е изграждал в продължение на 20 – 30 години работно място като база, да речем, в населено място хикс, да остави всичко, което е направил там, да дойде да изгради нещо друго в по-големия град, а и това е една централизация, която не е и толкова нужна. От тази гледна точка аз също, между другото, имах среща с Агенцията по заетостта. Виждам, че предвид и направените промени тук наскоро в Закона, се работи в тази посока. Видях доста компетентни хора, които адекватно си гледат работата, искат да намерят решение на проблемите и улесняване на наемане на такива работници там, където е нужно, но истината е, че все още тези браншове, като производство, преработка, да не говоря и за сезонната заетост, тя сама по себе си е доста затруднена, защото в един малък период трябва да се наемат много работници, което е доста сложно предвид намаляването на населението в страната, истината е, че все още браншовете се затрудняват. Тоест моят въпрос е: има ли още какво ние като законодатели да направим тук по Ваше предложение, ако щете, ако щете и такива индикации и неща, с които сме се запознали ние, за да улесним и облекчим още процеса; може би трябва да се говори за съотношението колко български работници и колко имаш право да наемаш чужди – може би, казвам, не е предложение, в тази посока има ли какво още да се мисли? Благодаря.

#298 · speech

Министър Георги Гьоков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Мюмюн, краткият отговор на въпроса Ви е: да, винаги има още какво да се направи. Само искам да Ви кажа, че с нашето законодателство – след последните промени от 2021 г., и които направихме по-преди, българският пазар на труда е един от най-облекчените пазари на труда в Европейския съюз. Достъпът до него е много по-лесен, отколкото в някои други европейски страни. Бих казал, че това би представлявало проблем за нашия пазар на труда при по-висока безработица и при наличие на квалифицирана работна ръка. Наистина нищо ново няма да кажа от тази трибуна, но поради липсата на работна ръка в България, което е един сериозен проблем за работодателите, е добре с този облекчен режим за достъп до българския пазар на труда. Вие знаете, че сега украинските бежанци, дори и да пристигнат тук и да ни поискат временна закрила или някакъв друг тип хуманитарна закрила, те имат достъп до нашия пазар на труда за 90 дни в рамките на три месеца в браншовете селско, горско стопанство, хотелиерство и ресторантьорство. Така че наистина ни е облекчен пазарът на труда откъм допуск на работници от трети страни – извън България и Европейския съюз. Какво можем да направим още? Не мисля, че трябва повече да облекчаваме пазара на труда. Може би, въпреки съкратените административни процедури, да ги съкращаваме още и да облекчаваме работодателите при внос на работна ръка без значение за сезонна работа или за друга работа. И още нещо, което искам да кажа, което предстои да направим в кратък срок и за което ще помоля за подкрепа от всички групи в Народното събрание – това е една малка промяна. Всъщност промените са три – в Закона за трудовата мобилност и трудовата миграция, в Закона за насърчаване на заетостта и в Закона за социално подпомагане. Тези промени, които ние ще предложим между първо и второ гласуване с внесения в Народното събрание Закон за насърчаване на заетостта, с които да облекчим достъпа до пазара на труда на украинските бежанци, които влезли в страната, от една страна, могат да бъдат един много сериозен ресурс за работодателите като работна ръка. Ще Ви моля за подкрепа за това. Последното, което казвам в тази посока, е, че трябва да търсим активиране на неактивните лица, които се намират в България, които по моя експертна преценка пък и на други хора, занимаващи се с проблемите на пазара на труда, са около 150 – 160 хиляди човека, от които 40 хиляди регистрирани в бюрата по труда. Това са хора с ниска квалификация. Преди малко бяхме на откриване на една изложба. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Там ставаше въпрос за активиране на неактивните лица, за повишаване на квалификацията им, за включване в заетост – като ресурс за работна ръка. Благодаря Ви.

#300 · speech

Мюмюн Мюмюн

ДПС

Благодаря, господин Председател. Благодаря, господин Министър. Ще чакаме с интерес предложенията и Вашите намерения да се обсъдят в Комисията и тук в залата, за да вървим в посока облекчаване на тези процеси. Одеве споменах, но искам да подчертая нещо много важно. Първо наше желание тук като народни представители, вярвам, че на всички – и в Министерския съвет, и на всички работодатели в България, и на целия бизнес е в българския бизнес да работят български граждани. Но и българският бизнес е наш, както и българските граждани, така че ние в тази трудна ситуация трябва да се грижим и за нашия си бизнес, за българския бизнес. Така че да мислим в тази насока, дори и да е преходно – да има облекчен режим или облекчени процедури в тази посока, с които българският бизнес да може да намира такава работна ръка, за да просъществува и за да оцелее. Само, приключвайки, виждам, че намеренията Ви са в тази посока и Ви приветствам за това, но искам да обърна внимание върху обучителните центрове. Лично съм се запознавал с тях през годините. Неприятно е, но ще Ви кажа, че доста от тези обучителни центрове извършват някаква фиктивна дейност, а не това, което трябва да вършат по същество. Друг е въпросът, че ние трябва да мислим и за обучението на тези хора. Кратко казвам само като пример: служител, който ще дойде от Украйна или Молдова и ще работи в ресторант, най-малкото трябва да знае български език дотолкова, доколкото да може да обслужи персонала, ако работи в ресторант. Такъв тип обучения е добре да се провеждат като държавна политика. Тоест да не утежняваме работодателя с тези процеси, а ние като държава да мислим за това. Да се огледаме и върху тези обучителни центрове, за които споменах, и мисля, че злоупотребяват. Благодаря Ви, много.

#301 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Мюмюн. Това беше единственото питане към министър Гьоков. Благодаря Ви за участието, господин Министър, в днешния парламентарен контрол. Довиждане. Желая Ви хубав ден! Преминаваме към въпросите към министър Заков. Първият въпрос от народния представител Стоян Таслаков относно учебния полигон край село Црънча, област Пазарджик. Заповядайте, господин Таслаков.

#302 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председателстващ. Уважаеми господин Министър, жителите на пазарджишкото село Црънча ме информираха, че учебният полигон на Министерството на отбраната, в непосредствена близост до селото, предстои да бъде разширен с още 500 легла. В тази връзка площта на полигона вероятно също следва да бъде увеличена. Поради това желая да отговорите на моя въпрос: предстои ли увеличаване на площта на полигона със съседни имоти и предвижда ли се изсичането на гората край село Дебръщица, която се намира в съседство? Благодаря.

#304 · speech

Министър Драгомир Заков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Таслаков, в отговор на Ваше питане Ви предоставям следната информация: в периода 2020 – 2021 г. в рамките на учебния полигон „Црънча“ е реализиран Проект с предмет „Изграждане на нови сгради и ремонт на сграден фонд на специализиран учебен полигон „Црънча“.“ Построени са хранителен блок и битов корпус за настаняване на личен състав. Всички сгради са изградени в самите граници на учебния полигон, като през това време не е увеличена площта на полигона. Не се предвижда разширяване на местата за настаняване – тоест легловата база, с повече от новопостроените. Във връзка с бъдещето построяване на спортно съоръжение полоса с препятствия, която е елемент от военния петобой – една от най-популярните дисциплини в световния военен спорт, провеждащ се ежегодно под формата на регионални турнири, европейски и световни първенства, Община Пазарджик е дарила на Министерството на отбраната поземлен имот, находящ се в село Црънча, местността „Коритски път“, община Пазарджик, с площ от 540 квадратни метра, което се придава към площта на полигона. Изграждането на спортно съоръжение от такъв ранг издига престижа на област Пазарджик и района както сред европейската общност, така и със страните – членки на НАТО. В придобития участък от 540 квадратни метра не се предвижда изсичане на растителност и горски масиви. В бъдеще не се предвижда увеличаване площта на полигона със съседни имоти. Също така не се предвижда и изсичане на горски масиви от землищата на съседните населени места. Благодаря Ви.

#306 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър, за отговора. Донякъде смятам, че жителите на село Црънча ще бъдат удовлетворени. От друга страна, искам да Ви кажа причината за този мой въпрос. Жителите от години се борят този полигон да бъде изместен, тъй като той системно, дългогодишно тероризира гражданите там със завишени нива на шумове, гърмежи, взривове, поради, което има напукани къщи, а самият полигон се намира може би на метри от последните къщи и дори има стартирана подписка за премахването и изместването му. Но най-големият страх на местните хора е, че при евентуален военен конфликт, в който България може да бъде въвлечена, това ще е едно от местата, потенциални цели за вражеската армия. Както виждаме, има все по-засилващи се индикатори, че България може да бъде въвлечена в конфликт, предвид това, че представители на управляващата коалиция…

#307 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Таслаков, моля Ви, без такива внушения от трибуната на Народното събрание, че ще бъдем въвлечени. Нека да не плашим излишно хората! Не е коректно!

#308 · speech

Стоян Таслаков

…участват на протести под надслов „Не сме неутрални.“ Визирах колегите от демократична Украйна и БСП за Украйна. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#309 · speech

Председател Мирослав Иванов

Желаете ли дуплика, господин Министър? Преминаваме към следващия въпрос. Той е от народните представители Благовест Кирилов и Иван Богомилов Петков относно Македоно-български чуждестранен легион „Тодор Александров“ за участие в бойни действия на страната на Украйна. Заповядайте да развиете въпроса си.

#310 · speech

Иван Петков

БСП за България

Господин Председател, можеше колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ да останат, за да чуят нашия въпрос с колегата Кирилов. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, получихме сигнал, към който прилагаме снимков материал в социалните мрежи, че на територията на Република България е сформиран доброволчески Македоно български чуждестранен легион „Тодор Александров“, чиято цел е да се присъедини към бойните действия в Украйна. Видно от снимките, същият провежда бойна подготовка с оръжия и дронове. Тъй като от снимковия материал е видно, че се извършват учения с бойни оръжия на обществени места на територията на Република България, моля да ни отговорите: имате ли информация за учреден такъв батальон и има ли законова регламентация за подобно действие? Благодаря.

#312 · speech

Министър Драгомир Заков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Кирилов, уважаеми господин Петков, в отговор на внесения от Вас устен въпрос относно Македоно-български чуждестранен легион „Тодор Александров“ за участие в бойни действия на страната на Украйна Ви информирам за следното: Министерството на отбраната няма правомощия да провежда разследване относно членство на български граждани в различни организации. Във Вашия въпрос сте посочили като източник публикации и снимки в социалните мрежи и по-конкретно в конкретна Фейсбук група. Направената проверка установи категорично, че става въпрос за публикации, чиято цел е въвеждане в заблуда и манипулация на общественото мнение, както и генериране на допълнително напрежение. На първо място, снимките, публикувани на страниците на Фейсбук групата Македоно-български чуждестранен легион „Тодор Александров“ са фалшиви. Основната снимка е обработен фотос на предполагаеми доброволци от Беларус, като флагът от оригиналния кадър е премахнат и е прибавен българският. Снимките, които показват предполагаеми тренировки на наша територия, също са манипулирани и заимствани от други групи и това е категорично установено. Бих искал да обърна внимание, че повечето от тези снимки и материали са взети от проруски сайтове и групи в интернет. Нещо повече – сайтовете, които публикуват постовете от страницата на тази група, са такива с множество проруски публикации, отразяващи единствено гледната точка на Русия във войната с Украйна. Трябва да е ясно, че освен войната в Украйна, в света в момента се води ожесточена информационна война с използването на дезинформация. Тази информационна война се води на територията на България. Един от начините да предпазим българските граждани да станат жертва на чужди опити за манипулация е като даваме много ясни политически сигнали и отправяме еднозначни послания за нашите позиции, а също така и за това кой е агресорът и кой жертвата в този конфликт, както и за нашата оценка. Ползвам се от случая, господин Председател, да призова: трибуната на Народното събрание да не се използва за манипулации на българското обществено мнение! Благодаря Ви.

#313 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря, господин Министър. Напълно споделям Вашия призив. Господин Кирилов ще направи репликата. Заповядайте.

#314 · speech

Благовест Кирилов

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, от отговора Ви е видно, че става въпрос за хибридна атака, която цели да всее напрежение, и е хубаво, че получихме отговор на този въпрос. В случая Министерството на отбраната е длъжно да се бори с дезинформацията и с хибридните атаки като защита на нашата национална сигурност – не само Министерството на отбраната, но и всички други служби, които се включват, защото видно от това, което бе показано в тази група, доста хора го споделят, доста хора споделят мнението и след това много трудно може да излезе, че ние сме предприели действие навреме. Сега е моментът да се действа и нямаме право на грешки. Благодаря.

#315 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Кирилов. Желаете ли дуплика, господин Министър? Преминаваме към следващия въпрос, колеги, и той е от народния представител Ангел Георгиев относно разходи на рота „Страйкър“, съюзнически батальон на НАТО и Военновъздушните сили на Кралство Нидерландия у нас. Заповядайте, господин Георгиев, да развиете въпроса си.

#316 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! По покана на премиера Кирил Петков в България ще бъде разположена една рота „Страйкър“ с бойни машини. Също така в страната се очаква да пристигнат военни от Великобритания, Италия, САЩ, които да се присъединят към многонационалния батальон, който ще бъде разположен у нас. От 4 март до 24 юни 2022 г. на територията на България ще бъдат разположени сили и средства на Военновъздушните сили на Кралство Нидерландия в състав до осем самолета и до 200 военнослужещи, а също така се говори и за гръцки сили, които да бъдат разположени у нас. В тази връзка моят въпрос е: от бюджета на кое ведомство ще бъдат заплатени разходите за ротата „Страйкър“ и многонационалния батальон, за какъв период от време ще бъдат разположени те на територията на нашата страна, каква е числеността на чуждестранните войници в него и каква е месечната сума поотделно за всяка една от тези групи? Какви са месечните разходи за българския данъкоплатец за присъствието на Военновъздушните сили на Кралство Нидерландия у нас? Благодаря.

#318 · speech

Министър Драгомир Заков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Георгиев, по отношение на разходите за сили на съюзници на територията на Република България – бойната група е създадена с Решение на Министерския съвет от 27 януари 2022 г. за изпълнение на задачи по усилване на бдителността и отбранителния потенциал след руската военна агресия в Украйна и е част от усилията за укрепване на източния фланг на Алианса. С оглед на сериозните дефицити, които ние имаме, България покани свои съюзници от НАТО, които да ги попълнят и да ни подпомогнат. С други думи, България взе решение самостоятелно, с оглед на своята сигурност, да създаде многонационална бойна група и сама да покани съюзници да участват в нея. Съединените щати предоставиха за бойната група една рота „Страйкър“, която от началото на месец март се намира на полигон „Ново село“ за участие в съвместна подготовка. България като страна домакин няма ангажименти по отношение на настаняване, финансово и логистично осигуряване на присъединените към бойната група сили и средства на Съединените щати. Тоест България няма финансов ангажимент към ротата „Страйкър“. По отношение на втората част от Вашия въпрос – относно разходите за Военновъздушните сили на Кралство Нидерландия – България няма финансов ангажимент, тоест не заплаща, не разходва средства на българския данъкоплатец за присъствието на Военновъздушните сили на Кралство Нидерландия у нас. Има решение на българското правителство от 8 март 2022 г. относно усилване на охраната на въздушното пространство на страната чрез изпълнение на задачи от ВВС на Република България, съвместно с ВВС на Кралство Нидерландия. В това решение много ясно се казва, че Република България и Кралство Нидерландия поемат разходите за собствените сили и средства. Договорено е при наличие на непредвидени обстоятелства, говорим за форсмажор вече, страната домакин, тоест България, да предостави при наличие на възможност логистична поддръжка, да осигури необходимото оборудване и/или обслужване с последващо възстановяване на извършваните разходи. От този отговор става ясно, че България, българският данъкоплатец няма да плати нищо за това подсилване на собствената ни сигурност, нито за нашите съюзници, които участват със собствени сили и средства в бойната група, нито за съвместна охрана на небето. Обратното, нашите съюзници ще платят за нашата сигурност, което се нарича съюзна солидарност. Позволете ми да изразя своята убеденост, че България няма друга възможност да увеличи бързо своята сигурност в този момент на война на няколкостотин километра от нас. Единственият начин това да стане е чрез нашите съюзници и ако някой заявява друго и го поставя под съмнение точно в този момент, това противоречи на националния интерес и създава рискове за националната сигурност. Благодаря Ви.

#320 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря за отговора, господин Министър. Частично сме удовлетворени от него. Доволни сме от това, че няма допълнителна тежест върху българския данъкоплатец, но сме силно притеснени от сериозния дефицит, както Вие казахте, в Българската армия – нещо, което е изключително сериозен проблем, и ние от ВЪЗРАЖДАНЕ смятаме, че трябва да бъде решен категорично възможно най-скоро и по най-ефективния начин. Надяваме се Вие да положите максимални усилия именно в тази насока. Благодаря Ви.

#321 · speech

Председател Мирослав Иванов

И аз Ви благодаря, господин Георгиев. Дуплика? Не. Преминаваме към следващия въпрос. Той също е от народния представител Ангел Георгиев и касае наличие на биологични лаборатории и/или химическо оръжие на територията на четирите военни бази за съвместно ползване на Ново село, Безмер, Граф Игнатиево и Айтос. Заповядайте, господин Георгиев – имате две минути да развиете въпроса си.

#322 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! През последните седмици излезе информация, която бе потвърдена и от американска страна, че на територията на Украйна е имало биологични лаборатории – тази информация излезе съответно и от Русия, и от Китай, които биологични лаборатории са финансирани от Министерството на отбраната на Съединените американски щати. Има ли на територията на Република България американски или натовски химични или биологични лаборатории, например във ВМА или на територията на четирите военни бази на САЩ у нас, които Вие наричате бази за съвместно ползване в Ново село, Безмер, Граф Игнатиево и Айтос? Предвид това, че според договора за четирите бази у нас американската страна може да разполага материали и припаси на наша територия, без да ни пита, и трафикът към и от базите не се контролира от България, моля за информация: дали на територията на тези бази, или на други места в страната има биологични лаборатории или други изследователски центрове и също така дали има налично химическо оръжие? Благодаря.

#324 · speech

Министър Драгомир Заков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Георгиев! Трябва да бъда откровен – когато прочетох въпроса, бях дълбоко учуден, и то не само като министър на отбраната, но и като дипломат с 20 години опит в областта на международната сигурност. Република България е подписала и ратифицирала влязлата в сила през 1975 г. – годината, в която съм роден, между другото, Конвенция за забрана на разработването, производството и съхранението на биологическо токсично оръжие и неговото унищожаване. Конвенцията допуска единствено, единствено употребата на бактериологични биологични агенти и токсини за мирни цели, включително за изработването на ваксини, които спасяват човешки животи. Ежегодно Република България чрез Министерството на външните работи изготвя и изпраща Национален доклад по прилагане на тази конвенция, а обектите подлежат и на инспекция от международни екипи. На второ място, Република България е подписала и ратифицирала влязлата в сила през 1997 г. Конвенция за забрана на разработването, производството, натрупването и употребата на химическо оръжие и за неговото унищожаване. През 2000 г. Народното събрание на Република България приема Закон за забрана на химическото оръжие. С този закон се въвежда забрана за разработване, производство и употреба на химическо оръжие и се определят условията и редът за извършване на дейности с токсични химически вещества и техните прекурсори, които са предмет на международен контрол в съответствие с Конвенцията. Това са отново международни инспекции, някои от тях изненадващи. Република България и по тази конвенция ежегодно изпраща Национален доклад, предоставя се информация за вида и количествата на токсичните химически вещества и техните прекурсори, които се съхраняват и използват от Министерството на отбраната и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и на Българската армия. Съхраняваните в тези структури химически вещества се използват за обучение и тренировка на химически подразделения и за извършване на проверка на изправността на технически средства за ядрена, химическа и биологическа защита. Това са вещества, разрешени по Конвенцията и под стриктен контрол, включително, както казах по-рано, международни инспекции. Искам да вметна, че от влизането в сила на Конвенцията за забрана на химическите оръжия през 1997 г. има три известни случая на употреба на химическо оръжие в нарушение на Конвенцията. Тези нарушения са от режимите на Саддам Хюсеин, Башар ал Асад и Владимир Путин. Последният е на територията на Европа. В допълнение, в подписаното на 28 април 2006 г. Споразумение между правителството на Република България и правителството на Съединените щати за сътрудничество в областта на отбраната съгласно чл. 29 страните се съгласяват да прилагат това споразумение по начин, съвместим с опазването на околната среда, общественото здраве и безопасност. Съединените щати потвърждават своя ангажимент да съблюдават съответното българско законодателство, нормативна база и стандарти в областта на опазването на околната среда, здравето и безопасността при осъществяване на своята политика. В този смисъл на територията на договорените съоръжения и обекти за съвместно ползване: Учебен полигон „Ново село“, включително складовите съоръжения в Айтос, Военновъздушна база – Безмер, и Военновъздушна база – Граф Игнатиево, не би могло да има разположени биологични лаборатории или химическо оръжие. Благодаря Ви.

#326 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Министър, понеже отговорът е отрицателен, моля съответно да отговорите: как може да се провери тази информация, след като нямаме достъп до тези съоръжения, които Вие наричате за съвместно ползване, и след като на територията на базите важи законодателството на САЩ, а САЩ е единствената страна, която все още не е изпълнила задълженията си по Конвенцията за химическите оръжия и не е елиминирала националните си арсенали от химически оръжия? Благодаря Ви.

#328 · speech

Министър Драгомир Заков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Георгиев, това се верифицира по силата на самите конвенции – има изграден механизъм за верификация. Това става с инспекционни екипи, които са международни – в тях участват всички страни – членки, подписали Конвенцията. На второ място, българският закон важи на територията на Република България, включително и вътре в рамките на съвместните съоръжения. Американският закон важи по отношение на американските военнослужещи в тях. По отношение на унищожаването на химическия арсенал – има две държави в света, които не са го унищожили съгласно Конвенцията. Това са Съединените щати и Руската федерация. Благодаря.

#329 · speech

Председател Мирослав Иванов

И аз Ви благодаря, господин Министър. И последният въпрос към министър Заков е от народния представител Николай Дренчев относно процедурата за анализ и оценка на предложенията преди вземане на решение за сключването на пакета от договори за придобиване на самолети F-16. Заповядайте, господин Дренчев – имате две минути да развиете въпроса си.

#330 · speech

Николай Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, господин Министър, уважаеми колеги народни представители! През 2019 г. беше сключен комплект от договори за покупка на самолети F-16 и съпътстващо оборудване и въоръжение на рекордна стойност 1 млрд. 256 млн. долара. Тъй като министър Каракачанов, чийто подпис стои под тези договори, не е авиационен експерт, не е пилот и едва ли сам е решил да направи тази покупка. Моят въпрос към Вас е каква е била процедурата, изпълнена в Министерството на отбраната, може би и в други ведомства, при която са оценени различните предложения и е достигнато до решението да се придобие точно този самолет по точно този начин? Дали са били анализирани тактико-техническите и експлоатационните характеристики на летателните апарати именно от авиационни специалисти? Дали са оценени прогнозните разходи за експлоатацията и дали е било оценено, че така подписаните договори са защитили националния ни интерес и ще доведат наистина до доставка на поръчаното оборудване? Какви са били становищата на експертите преди подписване на сделката и дали техните препоръки са били взети под внимание? Благодаря ви.

#332 · speech

Министър Драгомир Заков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Дренчев. Ако трябва да отговоря наистина подробно на Вашия въпрос, имам девет страници, които трябва да прочета. Съмнявам се, че ще ни стигне времето обаче за девет страници, така че ще се опитам да го свия максимално.

#334 · speech

Министър Драгомир Заков

Първо, по отношение на процедурата. В изпълнение на Актуализиран проект за инвестиционен разход от Народното събрание, обнародван в „Държавен вестник“ 51 от 2018 г., през същата година Министерството на отбраната е изпратило искане за предоставяне на предложение до Германия, Италия, Израел, Португалия, САЩ, Франция и Швеция. Със заповед на министър-председателя е сформирана съвместна работна група за оценка на отговорите на искането за предоставяне на предложението. В установения срок – 1 октомври 2018 г., отговори са изпратили Италия, САЩ и Швеция със следните типове самолети: Италия за употребяван самолет „Юрофайтер“, САЩ, за нови самолети F-16 Block 70 и F-18 Super Hornet, и Швеция за нов самолет „Грипен“. След първоначалната оценка на предложенията съвместната работна група е изготвила предварителен протокол до министъра на отбраната за оценка на отговорите. С цел подобряване на изпратените предложения със заповед на министър-председателя е назначена политико-военна група за провеждане на консултации с държавите. На базата на предварителния протокол на съвместната работна група политико-военната група е отправила въпроси и е провела срещи с представители на трите държави. След приключване на работата на Междуведомствената политико-военна група и съвместната работна група Министерството на отбраната е изготвило доклад до Министерския съвет с предложение как да продължи самата реализация на проекта. Второ, по отношение на експертизата. В състава на съвместната работна група и политико-военната група са били назначени представители на три министерства – Министерството на отбраната, Министерството на икономиката и Министерството на финансите, също така и ДАНС, притежаващи експертиза във всички изброени от Вас сфери – авиация, икономика, право. Предложението на Съединените щати е избрано с оглед не само предлаганият продукт – F-16 Block 70, но най-вече с предлагания подход – придобиване на цялостна способност, тоест самолет, въоръжение, обучение, резервни части, което е липсвало в другите две оферти, където въоръжението или част от него, или част от оборудването на самолетите е следвало да се придобие по отделни договори от правителствата на други държави, в повечето случаи Съединените щати отново. Под внимание е взето и стратегическото партньорство със САЩ в сферата на сигурността. Благодаря Ви.

#336 · speech

Николай Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър. В крайна сметка какъв е резултатът и докъде стигнахме? От въпросния ПИР – Проект за инвестиционен разход, който внимателно анализира всички възможности и всички рискове от тази покупка, стигнахме до едно крайно неработещо решение – до това парите да ги няма и самолетите също да ги няма. Да са поръчани в несъществуващ завод и да чакаме неизвестно във времето и пространството кога ще получим някакви бойни способности. Аз виждам в това една изключително порочна и грешна схема, която някъде се е скъсала по веригата между доброто намерение и фактическото изпълнение. Разбира се, Вие нямате отношение, нямате вина към всичко това, но това е в графата „Думам ти, дъще, сещай се, снахо.“ Защото аз ще направя едно обосновано... сигнал до прокуратурата във връзка с действията, които са предприели хората, похарчили по този неразумен начин 1 млрд. 256 млн. долара. И можете да ми се доверите, че ако 1 млрд. 673 млн. долара бъдат похарчени по същата схема, силно се надявам да не се стига дотам, но бих сезирал прокуратурата и за настоящото правителство, ако постъпи по същия начин, както постъпи предишното. Благодаря.

#338 · speech

Министър Драгомир Заков

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Дренчев, заводът не е несъществуващ, нека да започнем оттам. Заводът вече, поточната линия стартира съвсем скоро. Второ, парите се намират в доверителна сметка и по моя информация все още може би 90% от тях дори не са разплатени. Това разплащане зависи, разбира се, от хода на самата покупка. Знаете много добре, че това беше първата покупка по линията на FMS със САЩ и причините, поради които тази покупка не можеше да се изплаща на части. В международната практика няма случай, в който да се придобие оборудване и да се плаща след това. Обикновено се плаща в хода на придобиване. Когато се поръчва ново оборудване, то никога не е налично, то трябва тепърва да се произведе. В този смисъл епидемията от ковид очевидно създаде проблеми с веригите на доставки и това се отрази неминуемо на подобни производства. Само да напомня, че имаше подобен казус и с договора с РСК МиГ, където РСК МиГ плати неустойки, тъй като това беше договор със самата компания, а бяха предоговорени пет от договорите с тях, за да може да си ги изпълнят. Това беше пък толеранс от наша страна. Така че нека да не внушаваме, че това са несъществуващи проекти, несъществуващи самолети и така нататък. И днес е първият ден, в който имаме наш първи пилот, който вече е дипломиран като пилот на F-16. Благодаря Ви.

#339 · speech

Председател Мирослав Иванов

И аз Ви благодаря, господин Министър. Това беше последният въпрос към Вас. Благодарим Ви за участието в днешния парламентарен контрол. И преди да продължим с въпросите към министър Йорданова, която вече е в залата, ще дам думата на господин Вигенин да направи едно съобщение по отношение на групите за приятелство, които вече са формирани. Заповядайте, господин Вигенин.

#340 · speech

Кристиан Вигенин

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Групите за приятелство не се гласуват, но те трябва да бъдат обявени в рамките на заседание на Народното събрание. Затова използвам момента сега, за да информирам накратко кои са ръководствата на съответните групи, а членството ще бъде уточнено в следващите дни. Ще изчета пълните наименования на партиите по веднъж, след което ще ползвам съкращенията, за да пестим време. И така, групи за приятелство в Четиридесет и седмото народно събрание. Австрия – председател Димитър Недялков, „Продължаваме Промяната“; заместник-председател Борислав Гуцанов, „БСП за България“. Албания – председател Иван Манев, „Продължаваме Промяната“. Армения – председател Атанас Зафиров, „БСП за България“; заместник-председател Петър Миланов, „Продължаваме Промяната“. Беларус – Даниел Петров от ВЪЗРАЖДАНЕ – председател; заместник-председател Момчил Иванов от „Има такъв народ“. Белгия – председател Станислав Анастасов, „Движение за права и свободи“; заместник-председател Снежана Апостолова, „Продължаваме Промяната“. Босна и Херцеговина – председател Зарко Маринов, „Демократична България“. Германия – Димитър Ташев, „Продължаваме Промяната“ – председател; заместник-председатели Джевдет Чакъров, „Движение за права и свободи“; и Екатерина Захариева, ГЕРБ-СДС. Грузия – председател Явор Божанков, „БСП за България“; заместник председател Александър Иванов, ГЕРБ-СДС. Гърция – председател Христо Петров, „Продължаваме Промяната“; заместник-председател Цвета Галунова, ВЪЗРАЖДАНЕ. Дания – Деница Сачева, ГЕРБ-СДС – председател; заместник-председател Петър Кьосев, „Продължаваме Промяната“. Естония – председател Росен Желязков, ГЕРБ-СДС; заместник-председател Стоил Стоилов, „Продължаваме Промяната“. Ирландия – председател Венцислава Любенова, „Продължаваме Промяната“. Испания – председател Инна Иванова, „Продължаваме Промяната“; и Николина Ангелкова, ГЕРБ-СДС; Фатме Рамадан, „Движение за права и свободи“; и Вяра Емилова, „БСП за България“ – заместник-председатели. Италия – председател Кристиан Вигенин, „БСП за България“; заместник-председатели Йордан Цонев, „Движение за права и свободи“; Дани Каназирева, ГЕРБ-СДС, Цветелина Заркин, „Продължаваме Промяната“. Кипър – Мария Белова, ГЕРБ-СДС – председател; заместник-председател Михаил Камбарев, „Продължаваме Промяната“. Косово – председател Екатерина Захариева, ГЕРБ-СДС; заместник-председател Богомил Петков, „Продължаваме Промяната“. Латвия – председател Иван Димитров, „Демократична България“. Литва – председател Деница Симеонова, „Продължаваме Промяната“. Република Северна Македония – председател Александър Александров, „Има такъв народ“; заместник-председатели Тома Биков, ГЕРБ-СДС; Манол Генов, „БСП за България“; Елисавета Белобрадова, „Демократична България“; Настимир Ананиев, „Продължаваме Промяната“. Малта – председател Цончо Ганев, ВЪЗРАЖДАНЕ; заместник-председател Николай Радулов, „Има такъв народ“. Молдова – председател Филип Попов, „БСП за България“; заместник-председатели Снежана Апостолова, „Продължаваме Промяната“; и Васил Зашкев, „Демократична България“. Нидерландия – Елисавета Белобрадова, „Демократична България“ – председател; заместник-председатели Деница Николова, ГЕРБ-СДС; Павлин Кръстев, „Движение за права и свободи“; Димитър Гочев, „Продължаваме Промяната“. Норвегия – председател Томислав Дончев, ГЕРБ-СДС; заместник-председател Николай Ангов, „Продължаваме Промяната“. Обединено кралство – председател Даниел Митов, ГЕРБ-СДС; заместник-председатели Стоил Стоилов, „Продължаваме Промяната“; Цветан Енчев, „Движение за права и свободи“; Калин Иванов, „Продължаваме Промяната“. Полша – председател Андрей Михайлов, „Има такъв народ“. Португалия – председател Николина Ангелкова, ГЕРБ-СДС; заместник-председател Татяна Султанова, „Продължаваме Промяната“. Румъния – председател Стоян Георгиев, „Продължаваме Промяната“; заместник-председател Емил Георгиев, „БСП за България“. Русия – председател Петър Кънев, „БСП за България“; заместник-председатели Николай Дренчев, ВЪЗРАЖДАНЕ; Юрий Козлов, „Продължаваме Промяната“. Словакия – председател Красимир Вълчев, ГЕРБ-СДС; заместник-председател Христо Симеонов, „Продължаваме Промяната“. Словения – председател Тошко Йорданов, „Има такъв народ“; заместник-председател Юлия Иванова, „Продължаваме Промяната“. Сърбия – Иво Атанасов, „Има такъв народ“ – председател; заместник-председатели Росица Кирова, ГЕРБ-СДС; Бойко Клечков, „БСП за България“; Венко Сабрутев, „Продължаваме Промяната“. Турция – председател Ахмед Ахмедов, „Движение за права и свободи“; заместник-председатели Александър Симов, „БСП за България“; Антония Димитрова, „Продължаваме Промяната“. Украйна – Искрен Митев, „Продължаваме Промяната“ – председател; заместник-председатели Христо Гаджев, ГЕРБ-СДС; и Иво Мирчев, „Демократична България“. Унгария – председател Венко Сабрутев, „Продължаваме Промяната“; заместник-председател Петър Николов, ГЕРБ-СДС. Финландия – председател Михал Камбарев, „Продължаваме Промяната“. Франция – председател Драгомир Стойнев, „БСП за България“; заместник-председатели Илияна Жекова, ГЕРБ-СДС; Мукаддес Налбант, „Движение за права и свободи“; Борислав Антонов, „Продължаваме Промяната“. Хърватия – Ангел Георгиев, ВЪЗРАЖДАНЕ – председател; заместник-председател Росица Кирова, ГЕРБ-СДС. Черна гора – председател Иван Петков, „БСП за България“; заместник-председател Десислава Трифонова, ГЕРБ-СДС. Чешка република – Александър Ракшиев, „Продължаваме Промяната“; заместник-председател Искра Михайлова, ВЪЗРАЖДАНЕ. Швейцария – Александра Милчева, „Продължаваме Промяната“; Момчил Иванов, „Има такъв народ“ – заместник-председател. Швеция – председател Румен Христов, ГЕРБ-СДС; заместник-председател Мирослава Петрова, „Продължаваме Промяната“. Австралия – председател Йордан Терзийски, „Продължаваме Промяната“; Снежана Траянска, „Има такъв народ“ – заместник-председател. Азербайджан – председател Хамид Хамид, „Движение за права и свободи“; заместник-председатели Теменужка Петкова, ГЕРБ-СДС; Марин Шишев, „Продължаваме Промяната“. Афганистан – председател Джейхан Ибрямов, „Движение за права и свободи“. Бангладеш – председател Йордан Маджунков, „Продължаваме Промяната“. Виетнам – председател Стоян Михалев, „Демократична България“; заместник-председатели Благовест Кирилов, „БСП за България“; Милен Матеев, „Продължаваме Промяната“. Израел – председател Георги Георгиев, „Има такъв народ“; заместник-председатели Радомир Чолаков, ГЕРБ-СДС; Димитър Гочев, „Продължаваме Промяната“. Индия – Милко Пенев, „Продължаваме Промяната“ – председател; заместник-председател Лъчезар Иванов, ГЕРБ-СДС. Индонезия – Асен Балтов, ГЕРБ-СДС – председател; заместник-председатели Небие Кабак, „Движение за права и свободи“; Искрен Арабаджиев, „Продължаваме Промяната“. Ирак – председател Даниел Митов, ГЕРБ-СДС; заместник-председатели Ешереф Ешереф, „Движение за права и свободи“; Благовест Белев, „Продължаваме Промяната“. Иран – председател Рамадан Аталай, „Движение за права и свободи“; заместник-председатели Виктория Василева, „Има такъв народ“; Даниел Митов, ГЕРБ-СДС; Настимир Ананиев, „Продължаваме Промяната“. Йордания – председател Илиян Йончев, „БСП за България“. Казахстан – Петър Чобанов, „Движение за права и свободи“ – председател; заместник-председатели са Венко Сабрутев, „Продължаваме Промяната“; Владимир Маринов, „БСП за България“. Камбоджа – председател Маноил Манев, ГЕРБ-СДС. Катар – председател Виктор Насър, „Продължаваме Промяната“; заместник председател Елхан Кълков, „Движение за права и свободи“. Китай – председател Пламен Николов, „Има такъв народ“; заместник-председатели Веска Ненчева, „БСП за България“; Гергана Данева, „Продължаваме Промяната“. Киргизстан – председател Илин Димитров, „Продължаваме Промяната“. КНДР – председател Йорданка Костадинова, „Продължаваме Промяната“. Кувейт – председател Пламен Абровски, ИТН; заместник-председател Хайри Садъков, „Движение за права и свободи“. Ливан – председател Красимир Събев, ГЕРБ; заместник-председател Ивайло Шотев, „Продължаваме Промяната“. Монголия – председател Десислава Атанасова, ГЕРБ-СДС; заместник-председател Калин Иванов, „Продължаваме Промяната“. ОАЕ – председател Константин Бачийски, „Продължаваме Промяната“; заместник-председател Жечо Станков, ГЕРБ-СДС. Пакистан – председател Радослав Василев, „Продължаваме Промяната“. Палестина – председател Георги Михайлов, „БСП за България“. Република Корея – председател Халил Летифов, „Движение за права и свободи“; заместник-председатели Десислава Атанасова, ГЕРБ-СДС; Екатерина Димитрушева, „Продължаваме Промяната“. Саудитска Арабия – председател Светлин Стоянов, „Има такъв народ“; заместник-председател Делян Добрев, ГЕРБ-СДС. Сирия – председател Виктория Василева, „Има такъв народ“. Тайланд – председател Тома Биков, ГЕРБ-СДС. Туркменистан – председател Ихсан Хаккъ, „Движение за права и свободи“. Узбекистан – председател Росен Костурков, „Продължаваме Промяната“; заместник-председател Адлен Шевкед, „Движение за права и свободи“. Япония – председател Крум Зарков, „БСП за България“; заместник-председатели Александър Ненков, ГЕРБ-СДС; Ализан Яхова, „Движение за права и свободи“; Венеция Нецова, „Продължаваме Промяната“. Аржентина – председател Росица Кирова, ГЕРБ-СДС; заместник-председатели Златомира Мострова, „Има такъв народ“; Александра Корчева, „Продължаваме Промяната“. Бразилия – председател Васил Стефанов, „Продължаваме Промяната“; заместник-председател Мая Димитрова, „БСП за България“. Венецуела – председател Стоян Таслаков, ВЪЗРАЖДАНЕ. Еквадор – председател Мюмюн Мюмюн, „Движение за права и свободи“. Канада – председател Александър Симиджиев, „Демократична България“; заместник-председатели Павел Христов, ГЕРБ-СДС; Александър Ракшиев, „Продължаваме Промяната“. Колумбия – председател Севим Али, „Движение за права и свободи“; заместник-председател Андрей Чорбанов, „Има такъв народ“. Куба – председател Румен Гечев, „БСП за България“; заместник-председатели Петър Петров, ВЪЗРАЖДАНЕ; Йорданка Костадинова, „Продължаваме Промяната“. Мексико – председател Атанас Михнев, „Продължаваме Промяната“. САЩ – председател Калоян Икономов, „Продължаваме Промяната“; заместник-председатели Даниел Митов, ГЕРБ-СДС; Мустафа Карадайъ, „Движение за права и свободи“. Уругвай – председател Ерджан Ебатин, „Движение за права и свободи“. Чили – председател Иван Тотев, ГЕРБ-СДС; заместник-председател Георги Стамов, „Продължаваме Промяната“. Алжир – председател Владислав Панев, „Демократична България“; заместник-председател Младен Запрянов, „Продължаваме Промяната“. Египет – председател Любен Дилов, ГЕРБ-СДС; заместник-председатели Андрей Михайлов, „Има такъв народ“; Петър Куленски, „Продължаваме Промяната“. Либерия – председател Екатерина Димитрушева, „Продължаваме Промяната“; заместник-председател Владислав Панев, „Демократична България“. Гвинея – председател Виктор Насър, „Продължаваме Промяната“. Мароко – Красен Кралев, ГЕРБ-СДС; заместник-председатели Иван Ченчев, „БСП за България“, Имрен Мехмедова, „Движение за права и свободи“; Галина Георгиева, „Продължаваме Промяната“. Нигерия – председател Владимир Панев, „Демократична България“; заместник-председател Милко Пенев, „Продължаваме Промяната“. Република Южна Африка – председател Костадин Ангелов, ГЕРБ-СДС. Судан – председател Байрам Байрам, „Движение за права и свободи“; заместник-председател Златомира Мострова, „Има такъв народ“. Тунис – Николай Нанков, ГЕРБ-СДС; заместник-председател Зорница Стратиева, „Демократична България“. Уганда – председател Петър Куленски, „Продължаваме Промяната“. Искам да благодаря на парламентарните групи и на колегите за сътрудничеството и цивилизования начин, по който стигнахме до този резултат. Благодаря.

#341 · speech

Председател Мирослав Иванов

И аз Ви благодаря, господин Вигенин. Продължаваме към парламентарния контрол. Колеги, първият въпрос е от народния представител Десислава Атанасова относно Централния регистър на особените залози към Министерството на правосъдието. Заповядайте, госпожо Атанасова – имате думата да развиете въпроса си.

#342 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател! Госпожо Министър, първо, правя уточнение, че моят въпрос е зададен на 10 януари, вече сме 8 април и не знам колко е съотносим към състоянието, в което се намира Централният регистър на особените залози към Министерството на правосъдието, но сега ще чуя отговора. Задала съм го в контекста на това, че съгласно разпоредбите на Закона за особените залози Централният регистър на особените залози към Министерството на правосъдието на 1 януари следваше да премине към Агенцията по вписванията. На 10 януари, когато съм задала този въпрос, все още местните регистърни бюра на Централния регистър на особените залози в страната приемаха заявления за вписвания и удостоверения, и се предаваха изготвени потвърждения за вписване, удостоверения и справки. В тази връзка тогава, отново повтарям – на 10 януари, съм Ви попитала защо се нарушават изискванията на Закона и в какъв срок Централният регистър на особените залози към Министерството на правосъдието ще премине към Агенцията по вписванията. Припомням за колегите от пленарната зала, а и за зрителите, че трябваше от 1 януари 2022 г. Централният регистър на особените залози да премине към Агенцията по вписванията. Благодаря.

#344 · speech

Министър Надежда Йорданова

Благодаря, господин Председател! Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Атанасова, това е третият ми опит да отговоря на този въпрос. Предходните два пъти просто Вие не бяхте в залата. Конкретно по фактите, да, действително съгласно Закона за особените залози Централният регистър за особените залози от 1 януари 2022 г. трябваше да бъде част от Агенцията по вписванията. Както добре знаете, аз встъпих като министър на правосъдието на 13 декември 2021 г. Какво установих – че към тази дата няма нито правна, нито техническа, нито ресурсна обезпеченост това да се случи. Не беше променен Устройственият правилник на Агенцията по вписванията, не бяха променени редица подзаконови нормативни актове. Самият регистър като софтуерен продукт не беше изработен. Този дебат ние сме го водили с Вас в тази зала. Всичките тези обстоятелства бяха изяснени в контекста на измененията на Закона за особените залози, които предложих и които със силно неудовлетворение обяснявах пред Вас, които предвиждат, че всичките тези неща, а именно Централният регистър за особените залози ще премине към Агенцията по вписванията от 1 януари 2023 г., като разполагам с график, който гарантира, че това ще се случи. Аз разбирам Вашите притеснения и повода, който предизвика поставения от Вас въпрос, но защо този въпрос не беше отправен към предходните министри на правосъдието?! Да припомня, че нормите бяха въведени в Закона за особените залози през 2016 г. и това е едно от добрите неща, които направи министър Захариева. Трябваше тези изменения да бъдат действащо право и да са факт през 2019 г. Тогава Вие ги отложихте за още две години и към 2021 г., в края пак, не беше извършена необходимата подготовка. Не само не беше извършена, а едва служебното правителство беше започнало да прави подготовката за това. Както казах, разполагам с график, движим се в срок, така че на 1 януари 2023 г. да няма повод за ново отлагане. Съвсем скоро Вие ще дебатирате в тази зала и нови изменения в Закона за особените залози, които защитават в по-голяма степен личните данни на лицата, които участват в регистърното производство, защото начинът, по който Вие сте приели Закона през 2016 г., 2019 г. не защитава в достатъчна степен личните данни. И ако беше изпълнен Законът във вида, в който е, щяхме да сме свидетели на онази ситуация, която беше в Търговския регистър с безпрепятствен достъп до всички лични данни, включително саморъчни подписи и други елементи от личните данни на лицата. Благодаря Ви.

#345 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви за отговора, госпожо Министър. Госпожо Атанасова, имате възможност да направите реплика. Заповядайте.

#346 · speech

Десислава Атанасова

Благодаря Ви, господин Председател! Първо, само една дума по това заключение, че вече трети път сте тук, за да отговаряте. Госпожо Министър, парламентарният контрол според подредбата започва винаги от министър-председателя, вицепремиерите, и за съжаление, аз също вече повече от три месеца, откакто съм задала този въпрос, нямам възможност да се срещна с Вас, за да дебатираме въпроса, защото председателят поставя този въпрос в края на парламентарния контрол. Но така, както се оказва, това не губи от неговата актуалност, защото все още темата с преминаването на Централния регистър на особените залози към Агенцията по вписванията е актуална и Законът не е изпълнен. Аз благодаря, че направихте ретроспекция на промените в Закона и отличихте заслугата на министър Екатерина Захариева по отношение на промяната в Закона и преминаването на Централния регистър към Агенцията по вписванията. Но бих искала да напомня, че вече една година ГЕРБ не управлява, Вие добре го знаете. За съжаление, явно служебните министри бяха фокусирани върху всичко друго, но не и върху пряката си ангажираност и изпълнение на Закона, тоест служебният министър – той е само един, който сега е конституционен съдия, и изпълнение на Закона, така, както е предвиден през 2019 г. Мога да кажа, че ще намерите нашата подкрепа и разбиране, ако предприемете някакви конкретни стъпки, включително и при гарантиране на защитата на личните данни на всички лица, които подават уведомления или каквито и да е други документи, свързани с регистърното производство по този закон. Защото, да, както и по време на дебата, когато бяха изтекли личните данни от Агенцията по вписванията на хиляди хора, ние Ви заявихме, че ще Ви подкрепим за всички стъпки, които да гарантират защита на личните данни. Така че имате моята дума, че ще го направим и във връзка със Закона за особените залози. Благодаря.

#347 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, госпожо Атанасова. Само да уточня, че не съм поставял назад въпроса Ви. В нормалната ротация влиза. Два пъти беше тук министърът и Вас Ви нямаше да зададете въпроса си. Заповядайте, госпожо Министър, за дуплика.

#348 · speech

Министър Надежда Йорданова

Благодаря, госпожо Атанасова. Благодаря, господин Председател. Вземам възможността за дуплика, за да изясня за пореден път това обстоятелство, че от Агенцията по вписванията не е имало нерегламентиран теч на лични данни. Ставаше въпрос за изпълнение на недобро законодателно решение, пак прието по времето на ГЕРБ. И аз тогава, когато обсъждахме точно тук съответните законодателни изменения да решим този въпрос, съм благодарила на всички и пак отново благодаря на всички народни представители за подкрепата, за да можем тогава в рамките на един много бърз порядък да отстраним това недобро законодателно решение. Благодаря.

#349 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, госпожо Йорданова. Следващият въпрос е от народния представител Гюнай Хюсмен относно прекратен конкурс за назначаване на държавна служба, „Пробационна служба“ – звено Исперих, към Районна служба „Изпълнение на наказанията“ – Разград, III категория при Областна служба „Изпълнение на наказанията“ – Велико Търново, за длъжността „Инспектор VII – IV степен“, за която не се изисква задължителна първоначална професионална подготовка, обявен със заповед, № ЧР-05-294, от 1 септември 2021 г. на заместник-министъра на правосъдието. Заповядайте, господин Хюсмен.

#350 · speech

Гюнай Хюсмен

ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Въпросът ми е по повод обявен и проведен конкурс за длъжността „Инспектор“ в „Пробационна служба“ – звено Исперих, към Районна служба „Изпълнение на наказанията“ – Разград, при Областна служба „Изпълнение на наказанията“ – град Велико Търново, и конкурсна комисия, назначена със заповед на заместник-министъра на правосъдието на основа на подадено заявление от Ивелина Иванова, № 4012, от 29 септември 2021 г. и обявеното крайно класиране от трите проведени изпита с общ бал на Ивелина от 59,7 точки. Силно съм обезпокоен от последвалото развитие по казуса. Ще съкратя изложението си, за да пестя време. Буди съмнение, госпожо Министър и обстоятелството, че ден след явяването на кандидатката Иванина Иванова пред десетчленната изпитна комисия и обявяването на крайното класиране на спечелилия конкурс в нейно лице се отстранява от длъжност директорът на ОСИН, град Велико Търново. Малко по-късно обаче конкурсът е отменен с мотив, че медицинското свидетелство на Иванина Иванова не отговаря на конкретните изисквания, въпреки че същото е подадено от нея в срок и е прието от Комисията. Във връзка с това отправям към Вас следните въпроси: Първо, ако медицинското свидетелство на кандидатката Иванина Иванова не е отговаряло на конкретните изисквания, защо това не е обявено първоначално, а сте допуснали, тя да премине всички конкурсни изпити с най-висок резултат, което е обявено официално в крайното класиране? Второ, смятате ли за почтено посоченото от Вас правно основание за прекратяване на конкурса, описан в Заповед № ЧР 05 14 от 9 февруари 2022 г., според което в набора от документи на кандидатстване на Иванина Иванова не е прикрепено писмо-направление, след като в предварително обявените от Вас документи това направление никъде не фигурира и не е задължително за допускане до конкурс? Благодаря Ви.

#352 · speech

Министър Надежда Йорданова

Благодаря, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! В конкретния случай става въпрос за проведена конкурсна процедура за назначаване на служител в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“. Аз като министър в своите действия съм обвързана с изискванията, които се съдържат в Правилата за назначаване на държавна служба, в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, и Главна дирекция „Охрана“ към министъра на правосъдието, които са утвърдени със заповед през месец юли 2021 г. Съгласно тези правила, както и съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи кандидатите, когато участват в такива конкурси, могат да обжалват крайното класиране, като подават жалба в тридневен срок пред министъра на правосъдието. Жалбата се разглежда от Министерството и в случай на констатиране на нарушения, които не могат да бъдат отстранени, конкурсът се отменя, просто такива са правилата. В конкретния случай конкурсът е започнал през месец септември 2021 г., явили са се няколко лица, списъкът е обявен на официалния сайт на 4 януари 2022 г. На 7 януари постъпва жалба до министъра на правосъдието и след като е разгледана, е установено, че жалбата е основателна, защото са допуснати съществени нарушения в процедурните правила, които не могат да бъдат отстранени. В хода на проверката се установява, че кандидатът Иванина Иванова е подала документите си в последния ден от срока. (Реплики.) Моля? В медицинското свидетелство е допусната техническа грешка, като е посочено, че тя кандидатства за „младши инспектор“, коригирано е и е посочена правилната позиция „инспектор“ и това несъответствие не е прието за съществено. Тази грешка не е попречила на госпожа Иванова да участва. Причината за прекратяване на процедурата е, както Вие посочихте в своето изложение, е липсата на един документ, а именно направление, което служи за явяване пред експертно-лекарска комисия за издаване на кандидата на медицинско освидетелстване. Документът се издава от структурите, в които се подават документите за участие в конкурса, и това е разписано в утвърдените правила. Този документ е правното основание за издаване на съответния медицински документ, без него няма как да се приеме, че е налице правновалидна процедура. Конкретно на Вашите въпроси. Първо, относно действията на самата конкурсна комисия. Комисията действа независимо в хода на процедурата министърът, няма как и не би следвало да се бърка в работата на съответните членове на конкурсната комисия, така че аз не мога да кажа в хода на нейната работа какво точно се е случило. Именно затова е предвиден последващият контрол за законосъобразност на работата на Комисията, а именно при сигнал, при жалба да бъде извършена проверка, но след края на конкурса. В рамките на конкурса няма как да бъде извършвана тази проверка. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Да, съвсем бързо. Що се отнася до втория Ви въпрос, както казах, въпросният документ-направление се съдържа в правилата, така че не е било необходимо да бъде в началния акт за конкурсната процедура. Към настоящия момент нов конкурс не е обявен. Благодаря.

#354 · speech

Гюнай Хюсмен

ГЕРБ-СДС

Уважаемо госпожо Министър, неслучайно споменах в изложението си думата почтеност, защото от отговора Ви разбрах, че тези двата мотива са незначителни, за да бъде спрян конкурсът или отменен. Второ, почтено жената си е подала документите, спечелила си е конкурса, напуснала си е работното място и в момента е безработна, заради всичко това, което се случа. Това е също една човешка трагедия. В същото време, неслучайно казах, че ми направи впечатление, тъй като знам разговора между директора на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ и въпросния вече освободен човек – директора на ОСИН, Велико Търново, знам какво е казал на конкурсната комисия, знам какво е искал, но след като това не е изпълнено, тя е била освободена още на следващия ден и е била принудена да подаде молба за напускане. Има и други неща, които не искам сега да ги споменавам. Има си други органи, ще уведомим компетентните органи. Но аз вярвам, че след като сте се окичили с тази дума почтеност по време на изборите, което, за съжаление, все по-малко се използва или почти не се използва вече от управляващите, аз смятам почтено да погледнете пак Вашата заповед за отмяна и за да се коригирате, и ако е възможно да си назначите човека, който честно е спечелил конкурса, защото става въпрос за младши експерт, не става въпрос за някакъв важен пост. Понеже наистина вярвам във Вас, че сте министър на правосъдието, ще направите правото, така че да влязат нещата в нормалното си русло. Благодаря Ви все пак, надявайки се да коригирате. Понеже заповедта, забележете, Вашата заповед за спиране на конкурса не е качена все още на страницата на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, няма и дата, обявена за нов конкурс. Благодаря Ви.

#356 · speech

Министър Надежда Йорданова

Благодаря, господин Председател. Господин Хюсмен, пак да обърна внимание, че, да, установени са две нарушения – едното е счетено за несъществено, но другото е счетено за съществено нарушение на процедурните правила. Аз си спестих въпроса, който е следният: как имаме медицинско удостоверяване и то е представено, без да имаме първия – иницииращия, документ? Как точно се случва това? Това е съществено нарушение.

#357 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, госпожо Йорданова. С това изчерпахме въпросите към министъра на правосъдието Надежда Йорданова. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към въпросите към министъра на транспорта и съобщенията Николай Събев.

#359 · speech

Председател Никола Минчев

Колкото време ни остава, господин Ахмедов, мисля, че ще изчерпаме въпросите към Николай Събев и след това към Божидар Божанов. След това към министъра на енергетиката Александър Николов има девет въпроса и след това са въпросите към Бойко Рашков. Извинявам се. Въпрос от народния представител Бранимир Балачев относно товарен кораб „Вера Су“. Заповядайте, господни Балачев.

#360 · speech

Бранимир Балачев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Първо искам да благодаря на министър Събев за това, че след 52 дни все пак намерихме време да направим тази визуална среща и в края на краищата все пак обществото, не само народните представители, но и варненската общественост да получи отговор на въпросите, свързани с аварията на турския кораб „Вера Су“. Само за колегите ще припомня, че на 20 септември 2021 г. поради грешки на екипажа имаше тежка авария всъщност – забиване на този товарен кораб 3 хил. тона в скалите край местността „Яйлата“, една от най-посещаваните и най-красивите местности на Северното Черноморие, като веднага след това беше установен и тревожният факт, че всъщност този кораб е натоварен с 3 хиляди тона урея, това е химическо съединение, изключително богато на азот, което съобразно специалистите по морска флора и фауна заявиха, че при определени условия този азот при концентрация и вдигане на температурата на водата би могъл да бъде изключително опасен както за флората, така и за фауната. В тази връзка и с оглед тревогата на обществото възникнаха няколко въпроса: Първият въпрос беше защо подопечното министерство, Вие към този момент не сте били министър, но така или иначе отговорността е на Министерството и на Морска администрация, която е структура към Министерството на транспорта и съобщенията, в продължение на близо два месеца не предприеха спешни действия, съобразно Закона за кодекса за търговското мореплаване и другите подзаконови нормативни актове този кораб да бъде изведен от това състояние, в което е в тази опасна зона, и да бъдат предприети действия по минимализиране на вредите, които този товар, който носи той със себе си, ще нанесат на околната среда? Отделно от това, след като обществото реагира много буйно и бяха взети спешни мерки, беше извършено изтегляне едва в началото на месец ноември 2021 г., като съобразно информацията, която аз имам и не само аз е, че тези 3 хил. тона урея всъщност са се излели основно във Варненското и Белославското езеро, като тази част от товара, която е останала неизсипана при неговото транспортиране до сухия док на военното предприятие, което е за ремонт на кораби край Белослав, всъщност малкото, което е останало, е било измито и отново хвърлено във водите на Белославското езеро. Тези, между другото, затворени водни басейни за разлика от морето не могат да приемат такова голямо количество на азот и определено са допринесли за увреждане на флората и фауната в този регион. В тази връзка моите въпроси към Вас, уважаеми господин Министър, са следните: Първо, на какво се дължи това неоснователно забавяне в продължение на близо два месеца? Кои са виновните лица? Наказани ли са те? И потърсена ли им е както имуществена, така и дисциплинарна и евентуално наказателна отговорност? Отделно от това, твърди се, че разходите по извеждането на този кораб…

#362 · speech

Бранимир Балачев

…в района, приключвам, господин Председател, са над 3,5 млн. лв., като стойността на самия кораб след отказа на застрахователите да заплатят щетите, които този кораб и тази катастрофа нанесе на Варна и региона, са отказали, стойността на този кораб не надвишава 700 хил. лв.? Тоест налице е безстопанственост или престъпление по служба в значителни размери, тоест губи се разликата от над 3 млн. лв.

#364 · speech

Бранимир Балачев

Питам в тази връзка: Вие потърсихте ли имуществена отговорност, сигнализирахте ли прокуратурата и не на последно място... (Реплики от „Продължаваме Промяната".) Не ме прекъсвайте, ако обичате, досега щях да свърша...

#366 · speech

Бранимир Балачев

Досега щях да свърша. Пет или две, знам. Вие сте пет човека всички тук.

#370 · speech

Бранимир Балачев

...че от 134 човека Вие, които, тъй наречените, ни управлявате, има само девет. (Председателят изключва микрофоните.)

#372 · speech

Бранимир Балачев

Не е извършена проверка относно съдържанието на азот в територията на Варненското и Белославското езеро и ако е извършена, какви са резултатите от нея?

#373 · speech

Председател Никола Минчев

Заповядайте, господин Събев, за отговор. Само искам да уточня, че въпросът, който сте задали... (Реплики.) Колеги, спрете с дискусията. Моля Ви, изчакайте, господин Министър, за малко. (Реплики.) Колеги, стига дискусия. Мисля, че уточнихме това. Само искам да кажа, господин Балачев, във въпроса, който сте задали, сте попитали: не е ясно къде са разтоварени двеста тона карбамид, къде и колко от останалите 2800 тона карбамид бяха разтоварени. (Реплики.) Да, но в рамките на изложението доста разширихте обхвата на въпроса. Това искам да кажа.

#374 · speech

Бранимир Балачев

ГЕРБ-СДС, от място

Нека да ми отговори къде е – лично ще го видя.

#376 · speech

Министър Николай Събев

Уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! Аз разбирам, че това представлява обществен интерес и ще дам отговора на въпроса по начина, по който е зададен предварително. Обещавам, ако в отговора не се съдържа тази информация, която допълнително поискахте от мен, Вие ще я получите писмено или устно, както Ви е удобно. За мен не е проблем да се явявам тук и да Ви отговарям на въпросите. Съжалявам, че се е случило малко по-дълъг период, свързано е с други държавни дела. Във връзка с отговор на въпрос № 1. Причините за непредприемане на незабавни мерки от страна на държавните органи за извеждане на моторен кораб „Вера Су“ са следните: Предвид обстоятелството, че в резултат на първоначалното засядане на кораба не е съществувала непосредствена опасност за околната среда, задължението за изваждане на кораба е на корабособственика и на такъв етап не е била наложителна намесата на държавните органи. Издадени са заповеди на директора на дирекция „Морска администрация – Варна“ и капитан на пристанището със задължителни разпореждания на корабособственика да представи план за изтегляне на заседналия кораб. Поради непредприемане на нужните действия от страна на корабособственика и непредставяне на адекватен план за изтегляне на кораба в определения за това срок, със заповед на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията от 26 септември 2021 г. е разпоредено на компетентните държавни структури да започнат незабавни действия по освобождаването на кораба. Същия ден е издадено разпореждане на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ за пристъпване към незабавно изваждане на потъналото имущество с цел предотвратяване на замърсяване на морската околна среда. През деня на 27 септември 2021 г. е извършена операцията по източване на корабно гориво, като са източени близо 10 т. Предвид прогнозирано влошаване на метеорологичните условия същата вечер е започната операция по разтоварване на кораба, която продължава приблизително два часа, преди да бъде прекратена със заповед на министъра на околната среда и водите. Метеорологичните условия през следващата седмица не позволяват безопасното извършване на по-нататъшни действия. Отговор на въпрос № 1.1. Стойността на разходите, извършени от Изпълнителна агенция „Морска администрация“ и Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ по операцията за изтегляне и изваждане на моторен кораб „Вера Су“ от района на местност „Яйлата“ до момента са на обща стойност 2 897 685,77 лв. с ДДС. Започната е процедура за възстановяване на извършените разходи, като е сключено споразумение с адвокатска кантора, която да заведе застрахователен иск за събиране на направените от Република България разходи. Отговор на въпрос № 2. В процеса на провеждане на операцията по освобождаване на кораба от засядането му на подводните скали, безопасното провлачване през териториално море и поставянето му на стапел на сушата е извършено облекчаване на теглото му на шест етапа: 1. Източване на гориво-смазочните материали от кораба; 2. Разтоварване на твърда фракция, чрез плавателна платформа баржа до пристанище Варна – Изток; 3. Източване на втечнената фракция от трюма на кораба и чрез надувни баржи прехвърляне във вагони-цистерни, разположени на борда на ферибот Варна; 4. Разтоварване на твърда фракция след швартоване на кораба в района на Кораборемонтен завод „Одесос“; 5. Разтоварване на течна фракция и претоварване ѝ във вагон-цистерни, разположени в пристанище Варна – Изток; 6. Окончателно разтоварване на твърда фракция след пребазиране на кораба в Кораборемонтен завод „Флотски арсенал“. Твърдата фракция е изводена на 21 и 22 декември 2021 г. от посочените райони до получатели на товара – „Агрополихим“ АД. Течната фракция се намира във вагон-цистерните, разположени в района на фериботния комплекс и пристанище Варна – Изток. С цел безопасното ѝ унищожаване се провежда процедура за избор на лицензирана фирма за извършване на дейността. Товарът не е бил изсипван във Варненското и Белославското езеро.

#378 · speech

Министър Николай Събев

По първия въпрос имам четири изречения, много се извинявам, но е добре да отговоря. Поради неналичието на индикации за замърсяване на околната среда не са извършвани допълнителни замервания по искане на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията или Изпълнителна агенция „Морска администрация“ след 20 септември 2021 г. за наличието на повишено съдържание на азот в района на аварията в местността „Яйлата“. Събирането на информация за попаднала урея и замервания за нейната концентрация в морската среда са извършвани от органите на Басейнова дирекция „Черноморски регион“ с ежедневен мониторинг и вземане на проби. Попадналите минимални количества урея в района са се разтворили, разсеяли и разтворите, получени при контакт с морската вода, не са довели до негативни последици в дългосрочен и средносрочен план. Благодаря Ви.

#380 · speech

Бранимир Балачев

ГЕРБ-СДС

Господин Председател, господин Министър, колеги! Донякъде получих информация, която до този момент определено не беше огласена и поне на мен не ми е известно, аз се занимавам с този въпрос доста отдавна относно това къде, как и по какъв начин твърдите Вие, че това нещо е станало. В тази връзка аз искам да Ви опровергая само в няколко пункта, а по отношение на останалите от Вас твърдения, които Вие днес заявявате пред нас, наистина ще искам писмен отговор с придружаващи документи към него. Двете баржи, които бяха дадени в кораба още, когато той беше в „Яйлата“, всъщност претърпяха корабокрушение и всъщност 400 т от претоварената, както Вие казвате, господин Министър, урея всъщност я изляха в началото на Варненското езеро. Така че не ми е известно също така да е имало разтоварване на суха маса, тъй като информацията, която беше публична, е, че целият кораб беше залят с вода и всъщност суха маса, тоест сух товар не е бил останал. Затова аз искам да получа от Вас точните документи включително и кога, къде и как са били предадени – тази суха маса и каква част от тях, за да мога действително да извърша проверка, и ако това, което казвате, не е така, ще сигнализирам компетентните органи за това.

#381 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Балачев. Ще има ли дуплика, господин Събев? Добре, ще предоставите допълнително информация. Благодаря Ви. Сега преминаваме на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев относно изпълнение на подписани допълнителни споразумения към Договор № 74 от 22 април 2021 г. между „БДЖ –Пътнически превози“ ЕООД и Вагонен завод „Интерком“ АД и Договор № 285 от 23 декември 2019 г. между „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД и ДЗЗД „Рейл Сървисис“. Заповядайте, господин Мирчев.

#382 · speech

Ивайло Мирчев

ДБ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, въпросът тук е свързан с БДЖ и с два договора, които предизвикват нашия интерес. Във връзка с Допълнително споразумение № 1 към Договор № 74 от 22 април 2021 г., подписано на 3 февруари 2022 г. между „БДЖ –Пътнически превози“ ЕООД и Вагонен завод „Интерком“ АД, както и с Допълнително споразумение към Договор № 285 от 23 декември 2019 г., подписано на 22 декември 2021 г. между „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД и „Рейл Сървисис“. Моля да ми предоставите следната информация: целесъобразно ли са подписани споменатите договори и ако не са, защо? Генералният директор на „Холдинг БДЖ“ е позволил да се случи това, съответно ремонтираните вагони по втория договор сертифицирани ли са и ще могат ли да се движат извън страната, например по влаковата композиция по направлението София – Букурещ. Благодаря.

#384 · speech

Министър Николай Събев

Уважаеми господин Председател на Народното събрание! Уважаеми господин Мирчев, дами и господа народни представители! След проведена обществена поръчка е сключен Договор № 285 от 23 декември 2019 г. между „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД и „Рейл Сървисис“ на стойност 23 430 647 лв. На 21 декември 2021 г. е подписано Допълнително споразумение към Договора и предварително плащане на сума в размер на 3 407 838 лв. без ДДС за ремонт на 2 броя електрически локомотиви. Към момента по Допълнителното споразумение е платена сума в размер на 7 512 799 лв. с ДДС, която е формирана от увеличението на непредвидените ремонтни дейности по необходимост и предварителното плащане по ремонта на 2 броя електрически локомотиви. С моя заповед е назначен вътрешен одит по законосъобразност на сключеното Допълнително споразумение, в резултат на който се установи, че със същото са променени и допълнително изменени съществени условия по този договор, а именно: въвежда се удължаване на срока на договора със 180 дни; увеличава се стойността на непредвидените ремонтни дейности при необходимост от 20% до 87% от стойността на капиталния ремонт; увеличава се авансовото плащане от 20% на 100% от стойността за изпълнение на дейностите по капиталния ремонт и преустройство на 2 броя електрически локомотиви. По този начин са нарушени изискванията на Закона за обществените поръчки, съгласно който, когато има съществено изменение на договор за обществена поръчка с Допълнително споразумение и ако тези допълнително изменени условия са били част от процедурата, предложилият ги участник е следвало да бъде отстранен или да доведе до разширяване на кръга на потенциалните участници. След изготвянето на одитния доклад същият ще бъде изпратен на Изпълнителна агенция „Държавна финансова инспекция“ по компетентност. Също така след провеждането на обществена поръчка чрез процедура на договаряне без предварителна покана е сключен Договор № 74 от 22 април 2021 г. между „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД и Вагонен завод „Интерком“ АД на стойност 26 697 079 лв. без ДДС. На 3 февруари 2022 г. е подписано Допълнително споразумение към Договора, отчитайки 6,1% инфлационен индекс на Националния статистически институт за периода месец април 2021 г. – месец декември 2021 г. и нарастващата цена на електроенергията, съгласно което процентът на авансово плащане се променя от 26% на 30% и аванса по договора от 6 941 240 лв. се променя на 8 009 123 лв. Всички останали клаузи по Договора остават непроменени и запазват действието си. Към момента от страна на „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД няма плащане по Допълнителното споразумение, аз лично го спрях. По законосъобразността на провеждането на горецитираната обществена поръчка и сключването на Допълнителното споразумение са извършени вътрешни одити, при които са установени закононарушения. Одитният доклад по законосъобразност на проведената обществена поръчка е изпратен до Прокуратурата на Република България по компетентност. С Протокол № 114 от 5 април тази година от заседанието на Съвета на директорите са взети мерки във връзка с горепосочения договор, а именно претендиране на неустойки за забава в размер на 1 млн. 67 хил. 833 лв. Относно въпроса ремонтираните вагони сертифицирани ли са и ще могат ли да се движат във и извън страната, не е относим към същия договор, чийто предмет е капитален ремонт и преустройство на 10 броя електрически локомотиви. Благодаря Ви.

#386 · speech

Ивайло Мирчев

ДБ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, трябва съвсем искрено да кажа, че съм удовлетворен от отговора и от мерките, които сте взели в Министерството. Дълги години БДЖ беше една касичка и корупционна ниша, на която и партия да е управлявала. Трябва това нещо да го прекратим. Да направим всичко възможно тази практика да не продължава, да имаме едни модерни железници и според мен този стил на работа е правилният. Благодаря Ви.

#387 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Мирчев. Преминаваме към следващия въпрос към министъра на транспорта Николай Събев, който е от народните представители Николай Нанков и Михаил Илиев относно летище Русе. Заповядайте, господин Илиев.

#388 · speech

Михаил Илиев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми министър Събев, уважаеми дами и господа народни представители! Жителите на Русе и региона са в дългогодишно очакване да се възстановят гражданските полети между Русе и София от летище Щръклево. Импулс за надеждите на русенци да се реализира мечтата им дадохте Вие на срещата в Русе през декември миналата година, когато в зала „Европа“ в присъствието на кмета на града и на русенската общественост заявихте, че през април тази година ще се възстановят полетите. Тогава както аз, така и други присъстващи изразихме недоверие към сроковете, които заявихте, както и към средствата, които ще са необходими за възстановяване нормалната и безопасната работа на летището. Във връзка с това, което казах, през декември 2021 г. с постановление на Министерския съвет бяха осигурени 2 млн. 600 хил. лв. за възстановяване на инфраструктурата на летище Русе и осигуряване на неговата експлоатационна годност. Министерството на транспорта и съобщенията отговаря за развитието на политиката на държавата в сферата на въздушния транспорт, като осигурява нужното финансиране и осъществява експертиза и контрол при неговото функциониране и реализация. Първоначално обявеният срок за модернизация на летището към момента се отлага, като публично са оповестени нови срокове, а именно края на 2022 г. Въпросът ни е: защо при осигурено финансиране община Русе все още не е стартирала дейности по модернизиране на летище Русе; какви са причините за забавянето и защо Министерството на транспорта и съобщенията три месеца не е осъществило ефективна подкрепа и контрол на Община Русе и е позволило такова критично забавяне в сроковете за изпълнение на обекта; има ли някаква умишлена субективна причина в забавянето на изпълнението на обекта при осигурено финансиране? Благодаря.

#390 · speech

Министър Николай Събев

Уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Илиев, с Решение от 19 декември 2014 г. Министерският съвет е прехвърлил летище Русе на Община Русе. Със същото решение на Община Русе е прехвърлено и търговското дружество „Летище Русе“ ЕООД, което е летищен оператор на летището. С тези два акта е завършена цялата процедура и е предоставена пълната възможност на Община Русе да управлява и развива летище Русе. По мое предложение Министерският съвет одобри допълнителен трансфер за 2021 г. в размер на 2 млн. 665 хил. 500 лв. Тези пари са нужни за довършване на дейностите по възстановяване на инфраструктурата на летище Русе и осигуряване на неговата експлоатационна годност, които средства Общината все още не е вложила в летището. От втората половина на 2021 г. до настоящия момент представители на Министерството на транспорта и съобщенията и на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ участват активно в работни срещи и дават необходимите професионални указания с цел възстановяване и подобряване на инфраструктурата на летище Русе. Ние непрекъснато сме в контакт с кмета на община Русе и търсим всички възможни решения как да се ускори процесът летището да започне да функционира правилно. Търсим различни варианти, като последният вариант, който не е свързан със специфични законови промени в Закона за гражданското въздухоплаване, беше да се върне собствеността в обхвата на Министерството на транспорта и съобщенията, за да можем незабавно да пристъпим към инвестиции и възстановяване на това летище. Както виждате, от страна на Община Русе, в лицето на кмета на общината, и в наше лице ние не сме преустановявали комуникация и винаги сме търсили възможните решения, така че най-бързо това летище да започне да функционира. Аз съм убеден, че ние ще намерим и доброто решение в най-скоро време. Благодаря Ви.

#392 · speech

Михаил Илиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Събев. Само нещо ще прочета в резултат на медийни публикации. По думите на Общината става прехвърляне на топката между Община Русе и Министерството на финансите. Министерството на финансите казват, че са осъществили необходимата подкрепа да се предприемат необходимите мерки. Става въпрос за държавна помощ, вероятно там е проблемът, което не могат да го защитят колегите от Русе. Във всеки случай ще искаме по най-бързия начин, ще настояваме депутатите от 19-и Многомандатен район по най бързия начин да се решават нещата, тъй като наистина летище Русе е необходимо за гражданите на Русе и региона. И ще сме благодарни, ако това се реализира по възможно най-бързия начин, тъй като по думите на кмета там има други проблеми, които са в Министерския съвет. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#394 · speech

Министър Николай Събев

Искам да изясня, че по молба на кмета на община Русе ние осигурихме контакт с Министерството на финансите, и то е, за да може да си подготви документите и Общината да кандидатства пред Европейската комисия, за да може сумата, която е предоставена от държавата на Общината, да не се счита като държавна помощ. Нужно беше – предполагам, че това не е късно – кметът на община Русе да подготви документите с подкрепата на експерти от министерствата на транспорта и финансите, която никога не му е отказвана, и да ги придвижи в Европейската комисия. Това е един по-бавен период, това е последната информация, която получихме от Министерството на финансите и лично от кмета Пенчо Милков. Заради това ние започнахме да търсим и по-бързи варианти. Медийните публикации са свързани с недобре обмислен репортаж, който е свързан с внушаване на съмнение във възможността Министерството на транспорта да се справи със задачата. Благодаря Ви.

#395 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Министър. С това изчерпахме въпросите към министъра на транспорта Николай Събев и мисля, че имаме достатъчно време, за да изчерпаме и единствения въпрос към Божидар Божанов – министър на електронното управление. Въпросът е от народните представители Благовест Кирилов и Иван Петков относно гарантиране на свободата на словото. Заповядайте, имате думата, господин Петков.

#396 · speech

Иван Петков

БСП за България

Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, на 31 март 2022 г. достъпът през мрежите на всички мобилни оператори в България до определени страници в интернет, например tass.ru, ria.ru и други, бе ограничен, без да е ясно на какъв принцип е станало това. Същевременно версиите на телекомите и държавните институции силно се разминават. Пред „Капитал“ „Виваком“ и А1 твърдят, че са преустановили достъпа до руските сайтове заради решение от 27 февруари на Министерството на електронното управление и ГДБОП за блокиране на интернет адреси, както и заради допълнително уведомление, получено на 17 март, което е било изпратено до всички телекоми. Операторът Yettel е по-конкретен, като твърди, че е получил три пъти писма от ГДБОП, както и две писма от Комисията за регулиране на съобщенията. В коментар пред същото издание Вие, господин Министър, отричате интернет адресите на руските агенции да са част от списъка с 47 хиляди адреса, блокирани на 17 март. Едновременно с това до нас дойдоха различни сигнали за проблеми с достъп до български информационни портали в периода 28 – 31 март. Считаме, че тази ситуация създава опасен прецедент и моля да ни отговорите имате ли информация в Министерството на електронното управление на какво основание е ограничен достъпът и как ще гарантирате свободата на словото в интернет? Благодаря.

#398 · speech

Министър Божидар Божанов

Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Петков, Министерството на електронното управление няма правомощия да блокира каквито и да било адреси, IP-та, домейни и така нататък. Списъкът, който изготвихме съвместно с ГДБОП, съдържа над 45 хиляди IP адреса, които са свързани изцяло със злонамерена активност и не съдържат интернет сайтове или други сайтове, които предоставят съдържание. Конкретните примери, които бяха посочени, като ТАСС, РИА и така нататък, техните IP-та не присъстват в списъка на IP-тата на Министерството на електронното управление. Защо тези сайтове са били спрени? Това е по линия на регламента, който урежда санкциите. Тези сайтове са свързани до голяма степен с руската държава, тоест те са държавна собственост или през свързани лица държавна собственост, и съответно по линия на регламента Комисията за регулиране на съобщенията с правомощията, които са им предоставени, регулярно изпраща списък, който тя получава от съответните структури в Европейския съюз, на телекомите, така че те да вземат съответните мерки. Да, има три писма от ГДБОП, има две писма от КРС. Блокираните интернет страници са във връзка с писмата от КРС. Блокираните IP адреси, от които има злонамерена активност, са от ГДБОП съвместно с Министерството на електронното управление. Така че искам още един път да потвърдя – Министерството на електронното управление няма правомощие, няма намерение да блокира интернет съдържание.

#400 · speech

Благовест Кирилов

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, благодаря за отговора. За съжаление, не е много ясно защо точно са били блокирани и води мисълта на избирателно блокиране на свободата на словото в случая. Защо? На първо място, Вие и Министерството на електронното управление би трябвало да отговаряте за този контрол. На второ място, казахте, че те са блокирани, тъй като фигурират в забранителен списък. Същевременно в момента, ако пробваме да ги отворим, те са свободно достъпни. Тоест какво се случи със забранителния списък, бил ли е той променен, какво се случи с него и как може да се информират гражданите всъщност какво се забранява, защо се забранява и кой го забранява? Смятам, че това е опасен прецедент и трябва да има ясни действия от страна на правителството, така че да има яснота как се контролира свободата на словото, така че да няма произволно блокиране на информационни източници, без значение кои са те, и съответно какви са Вашите действия в тази насока? Благодаря.

#402 · speech

Министър Божидар Божанов

Уважаеми господин Кирилов, Министерството на електронното управление няма как да контролира Комисията за регулиране на съобщенията, която е независим регулатор. Какви списъци тя получава от европейските партньори и по какъв начин ги комуникира с телекомите, контролът върху това не е в правомощията на никой орган на изпълнителната власт. Комисията за регулиране на съобщенията, вероятно може да изпратим едно запитване към тях, за да видим защо и какво е било блокирано. Това, което ми е известно след направена проверка, е, че списъкът не е явен, не е публичен, за да се избегне рискът от това да бъде заобикалян по определени начини. Това е текст от регламента, който урежда санкциите, тоест не е решение на КРС. Така че свободата на словото е приоритет. Когато става въпрос за изпълняване на санкции с решение на европейските институции, нашите регулатори, които са извън изпълнителната власт, имат правомощията да го правят.

#403 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Министър. С това изчерпахме и въпросите към Божидар Божанов – министър на електронното управление. Изчерпахме и времето на заседанието, така че няма да можем да преминем към въпросите към министъра на енергетиката Александър Николов. Благодаря Ви, че дойдохте на днешния парламентарен контрол. Закривам заседанието. Следващото заседание ще се проведе в сряда от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 14,05 ч.) Председател: Никола Минчев Заместник-председатели: Мирослав Иванов Атанас Атанасов Секретари: Стефан Апостолов Филип Попов