Председател Никола Минчев
Уважаеми колеги, моля, заемете местата си! Моля за регистрация. Онлайн днес е Георги Ганев.
Официален източник: parliament.bg
Уважаеми колеги, моля, заемете местата си! Моля за регистрация. Онлайн днес е Георги Ганев.
Тук.
Добро утро! И Мирослава Петрова.
Тук.
Благодаря. Регистрирани общо са 198 народни представители в залата и 2 онлайн – 200 народни представители. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Днешният дневен ред включва парламентарен контрол по чл. 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание – блицконтрол от 9,00 ч. и от 11,00 ч., и парламентарен контрол по реда на чл. 91 – 103 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, включващ разисквания по питането от народния представител Джевдет Чакъров към министъра на здравеопазването Асена Сербезова относно политиката за преодоляване на недостига на лекари в определени специалности и на медицински сестри и за задържане на младите лекари и медицинските сестри в България, след което отговори на въпроси и питания. Давам началото на: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО ЧЛ. 104 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Моля да поканите в залата членовете на Министерския съвет, които са тук. Петък, 1 април 2022 г., в първите два часа от пленарното заседание в парламентарния контрол по чл. 104 ще участват: заместник министър-председателят по икономиката и индустрията и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, заместник министър-председателят по регионалното развитие и благоустройството и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов. Поради командировка извън страната в заседанието за парламентарен контрол по чл. 104 от ПОДНС няма да участват: - заместник министър-председателят по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев; - заместник министър-председателят по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов. Поради неотложни ангажименти в заседанието за парламентарен контрол по чл. 104 от ПОДНС няма да участват: - министър-председателят на Република България Кирил Петков; - заместник министър-председателят по ефективното управление Калина Константинова. Поради големия брой отсъстващи и на основание чл. 104, ал. 3, изречение второ председателят на Народното събрание, съгласувано с отсъстващите, ще определи заседание, на което членовете на Министерския съвет, които отсъстват днес, ще отговарят на актуални устни въпроси, на които няма да могат да отговорят днес поради отсъствието си. Заповядайте, господин Цонев, и после господин Костадинов.
Уважаеми господин Председател, госпожо Вицепремиер, господин Вицепремиер, уважаеми колеги! Блицконтролът, както правилно отбелязахте, господин Председател, се провежда задължително в присъствието на министър председателя и на всички вицепремиери. Аз разбирам, че може би премиерът смята, че днес е професионалният му празник, тъй като е Денят на шегата и лъжата (ръкопляскания от ДПС и ГЕРБ-СДС) и има право да празнува, но щяхме да го отпразнуваме заедно. Даже аз за днес си купих връзка „Байдънка“ (оживление), президентът Байдън обича да носи точно такива връзки и вижте, не излъгах, че ми я е подарил, а съм си я купил в тази чест (смях), в чест на този празник. Това беше, разбира се, моят поздрав по случай Деня на шегата към цялата зала, но сега сериозно. Предлагам Ви следващият петък да бъде блицконтролът, да не провеждаме днес блицконтрола, защото това е осакатен блицконтрол и си губи смисъла. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
Благодаря Ви, господин Цонев. Заповядайте и Вие за процедура, господин Костадинов.
Господин Председател, искам да обърна внимание за това, че в началото на седмицата ние внесохме едно предложение за изслушване на министър-председателя заедно с министъра на отбраната и министъра на външните работи във връзка с казуса със задържания български кораб в украинското пристанище Мариупол. На Председателския съвет в сряда получихме уверението от страна на председателстващия тогава Съвета, защото Вие тогава не бяхте на Съвета – господин Вигенин, че са включени така или иначе тези лица в списъка за блицконтрола в петък и предложиха и ние се съгласихме да не изискваме допълнително да се натоварва дневният ред, като решихме да ги съчетаем нещата. За наша голяма изненада обаче виждаме днес, че както Вие казахте, поради неотложни ангажименти министър-председателят няма да присъства на блицконтрола. Аз не знам какви са неговите неотложни ангажименти, вероятно са много неотложни, само че ние искахме да получим отговори по темата, която нас ни вълнува и не само нас. Вече повече от месец не можем да получим отговор на въпросите как точно българската държава се грижи за 17-те български заложници в Мариупол, защото все още няма предприети абсолютно никакви действия. Казвам го съвсем отговорно – никакви действия няма предприети и особено на фона на това, че миналата неделя българският министър-председател излъга, като каза, че зависи от руската страна освобождаването на кораба, тъй като тя трябвало да осигури син хуманитарен коридор за изнасяне и за извеждане на всички, и не само на българския кораб, за всички кораби от зоната на военните действия. Както ние бяхме казали преди това, а и както вчера беше потвърдено още веднъж, за пореден път руската страна осигурява такива коридори всеки ден, и то не само за нашия кораб – има 68 блокирани кораба. Въпросът е, че украинската страна е тази, която не го прави. И ние щяхме да зададем въпроса: нашата държава поддържа ли някакъв контакт въобще с руската и украинската страна? Всъщност не знам дали поддържа, защото ние в Русия и в Украйна нямаме вече посланици. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Така че искам да изразя дълбокото си възмущение от това скриване днес и смятам, че не прави чест на българското правителство и на българския министър-председател. Наистина не прави чест! Този въпрос е много важен и трябваше да получим отговори. Ние ще продължим да го задаваме, но не знаем дали междувременно няма да се случат и някои неприятни неща, за които пак повтарям: ще носят отговорност тези, които не предприемат действия или се крият от поемане на отговорност.
Времето, господин Костадинов.
Благодаря.
Разбрах Ви, благодаря Ви. Знам за тази уговорка, която сте имали в сряда, и наистина към онзи момент, когато господин Вигенин е поел ангажимента, не е имал информация за това, че ще отсъства премиерът от блицконтрола. И както казах, ще определим заседание, което ще бъде другата седмица, на което отсъстващите от блицконтрола днес членове на Министерския съвет да отговарят на актуални устни въпроси. Така че днешното им отсъствие да има само краткосрочни последици. Съжалявам, за което.
Процедура.
Да, заповядайте господин Биков.
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Аз не мога да разбера каква ще бъде тази процедура някакъв блицконтрол на части. Сега, с цялото ми уважение към госпожа Нинова и господин Караджов, които са дошли тук и имат готовност да отговарят на въпроси, но ние сме се подготвили за други хора. Сега Вие ни казвате – дайте сега да изслушаме госпожа Нинова и господин Караджов, а пък другата седмица по някое време ще дойдат Кирил Петков и Асен Василев, които пък на нас ни трябват. Ние проявяваме жив интерес към тях двамата. Трябва да задаваме въпроси днес на госпожа Нинова, да кажем, за неща, които тя няма чак такова отношение към тях, защото не е говорила последните дни, не е хвърляла някакви бомби, каквито хвърляха другите двама. И аз не знам какъв неотложен ангажимент имат господин Петков и господин Василев, но според мен по-неотложен ангажимент от това да отидеш при началника си, не може да имаш, защото ние тук сме им началниците – Народното събрание. По Програма те трябва да са тук. Те не са разбрали вчера, че трябва да дойдат днес, те го знаят още от преди един месец, че трябва да са тук и сега са отишли някъде, защото имат неотложен ангажимент. Поне да кажат какъв е този неотложен ангажимент, защото ние вчера в Комисията по културата например трябваше да дойде министърът на културата, той каза, че има неотложен ангажимент и го видяхте в bTV, което не може да бъде неотложен ангажимент. Имам чувството, че някои хора започват да се крият, обаче се нарушава и Правилникът на Народното събрание, защото аз не мога да разбера каква е процедурата. Между другото, господин Кирил Петков искаше да уплаши с ареста на Бойко Борисов нас. Оказа се, че той се е уплашил и не можем да го видим оттогава. Не е добре това. Затова, ако можете, да ги извикате да дойдат днес и да си отговорят на въпросите ще е най-добре, за да не правим някакви флик-флаци с Правилника и пак да правим прецедент, и така да си стане практика да правим блицконтрол на части – половината вицепремиери днес, утре другата половина. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
Благодаря Ви, господин Биков. На мен също не ми се иска да разделяме блицконтрола, но в настоящия случай това се налага. Ако нямате въпроси към Гроздан Караджов и Корнелия Нинова, не е задължително да ги задавате. Другата седмица, когато дойдат останалите членове на Министерски съвет, тогава, господин Биков. Заповядайте, господин Гуцанов.
Уважаеми господин Председател, уважаеми вицепремиери, уважаеми народни представители! Мисля, че стана пределно ясно, че другата седмица ще има блицконтрол, господин Биков. И не мога да разбера каква трагедия се разиграва, когато Вашият министър-председател – господин Борисов, в продължение на четири години никой не можеше да го докара тук в тази зала, за да отговаря на каквито и да е въпроси. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“.) Затова, ако наистина другата седмица стане така, че министър-председателят и другият вицепремиер не дойдат, ще имате някакво основание, някакво основание. Но нека днес да си вървим по процедурата. Има двама вицепремиери, които са в залата, и за първи път министър-председателят не присъства на блицконтрол. Затова все пак нека да бъдем коректни – народни представители сме, а не да правим седянка. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Така. Нека да започнем с въпросите, които имаме към вицепремиерите Корнелия Нинова и Гроздан Караджов. От страна на „Продължаваме Промяната“ има въпрос. Заповядайте, господин Терзийски.
Уважаеми господин Председател, уважаеми вицепремиери! Уважаеми господин Караджов, въпросът ми е към Вас: колко е планираният бюджет за общински пътища? Как и кога общините ще могат да кандидатстват по него и по какви критерии ще се избират пътищата, за които ще се отпуска това финансиране? Благодаря Ви.
Благодаря, господин Терзийски. Само напомням, че въпросите в блицконтрола са без подробни числови данни. Заповядайте, господин Вицепремиер!
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! В бюджета за тази година няма планирани директно средства за общински пътища – нито за основен, нито за рехабилитационен ремонт на общински пътища. Въпреки това, мисля, че през месец февруари, на първата среща, която проведох с Националното сдружение на общините в Република България, стана ясно, че от повече от десетилетие не са отпускани средства за основен ремонт на пътища, че в капиталовите разходи на общините фигурират средства за текущ ремонт и за поддръжка на сериозни основни ремонти не са отпускани средства. Това е довело до много сериозна и много тежка повреда на голяма част от тях, за които получихме изчерпателни данни от Националното сдружение на общините. На втората ни среща, която беше през месец март, който изтече току-що, заявих готовност да трансформираме част от средствата в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, а именно 250 млн. лв., в средства за основен ремонт на общински пътища и изградихме партньорска линия между Министерството и Националното сдружение на общините именно с цел да се намерят онези пътища, които по ясни критерии да бъдат финансирани първо още през тази година. По отношение на критериите много конкретно в момента като част от въпроса, но критерий № 1 естествено е безопасността на движение. По тези пътища се движат същите пътни превозни средства, които се движат и по магистрали, и по първи и по втори клас пътища. Така че безопасността на движението си остава критерий № 1. Там, където ремонтът е необходим поради обстоятелства, че е рязко нарушена безопасността на движение по тях, ще бъдат с най-висок критерий. Там, където ремонтът е необходим поради естеството на увреждането, тоест отворили са се множество кратери, отворили са се отваряния на самото трасе, които застрашават движението по тези отсечки, също ще бъдат с много висок критерий при финансирането. Засега изчакваме да бъдат публикувани указанията на министъра на финансите по упражняване на бюджета. Преди това нито един министър не може да извърши тази трансформация вътре в бюджета на Министерството. Но мисля, че е въпрос на дни и вероятно през следващата седмица ще започне, така да кажем, на конкурсно начало, както е и по нашето управленско коалиционно споразумение – на конкурсно начало ще започне оценката и финансирането на общински пътища. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Господин Терзийски, има ли реплика? Не. Преминаваме към въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Заповядайте, госпожо Трифонова.
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, моят въпрос е, за съжаление, към вицепремиер Нинова, просто защото нито един представител от „Продължаваме Промяната“ не пожела днес да дойде на блицконтрол. За съжаление, започва да става практика това нещо. Госпожо Нинова, Вие сте вицепремиер по икономическите въпроси и се надявам да може да ми отговорите на въпроса, тъй като в последните десетина дни обществото е сериозно притеснено от подписването на един меморандум с една компания, която по данни от антикорупционната търсачка Google е свързана с руски олигарси. Този меморандум не е ясно с коя точно Gemcorp e подписана. Защото се появяват различни новини. Един път е с Gemcorp „Кепитъл мениджмънт“, на следващия ден е Gemcorp „Холдингс“. Едната е регистрирана в Лондон заедно с още една друга, отново свързана с руски олигарх фирма, на един и същи адрес. Другата е регистрирана в офшорна зона. Моля Ви да изясните, ако имате такава информация, с коя точно от всичките компании е сключен този меморандум? Също така вицепремиерът Асен Василев заяви, че тази компания, свързана с руски капитали, е била представена в Министерския съвет от служители на Американското посолство. Дали знаете кои точно служители на Американското посолство в Министерския съвет са я представили, или господин Асен Василев лъже, още повече вчера Американското посолство официално отрече каквато и да било свързаност в случая с Gemcorp. Благодаря Ви.
Госпожо Нинова, заповядайте за отговор.
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми колеги! Очевидно е прав колегата Биков ли, който го каза – че Вие сте се подготвили за други хора. Въпросът не е към мен. Не мога да бъда полезна с никаква информация, тъй като не съм участвала в преговорите преди подписването на този меморандум, в неговото подписване. Нямам достатъчно информация по този въпрос, за да мога да Ви отговоря. Ще трябва да изчакате другия петък и да отнесете въпроса към колегата Василев очевидно. Благодаря.
Процедура!
Чакайте! Имате ли реплика? Заповядайте.
Аз затова и се извиних, госпожо Нинова, че въпросът е към Вас, но понеже въпросът е наистина важен и аз смятам, че Вие като вицепремиер с ресор икономика е било абсолютно задължително да бъдете уведомена за детайлите от това споразумение, най-малко за компанията, защото антикорупционната търсачка Google, която е достоверен източник на правителството за корупционни сделки и практики, показва, че тази компания е разследвана за корупция в Африка и за отклоняване на 100 млн. долара от проект за изграждане на язовирна стена. Също така тази антикорупционна търсачка Google показва, че компанията наистина е свързана с руснаци и през 2019 г. е сключила споразумение със Сбербанк за 5 млрд. долара, който договор цели финансиране на търговия между Русия и Африка. Договорът е сключен в Сочи по време на форум, на който присъства и Путин. Там Путин заявява, че очаква в следващите 4 – 5 години да се удвои търговията между Африка и Русия. Това поставя въпросa проводник ли е тази компания на руските интереси? Аз съвсем добронамерено ще Ви предам тези документи, които сме извадили от антикорупционната търсачка Google, и ще Ви помоля най-благородно да ги предадете на премиера Кирил Петков. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво! Браво!“ от ГЕРБ-СДС.)
Госпожо Нинова, дуплика? Не искате. Благодаря. Процедура! Заповядайте.
Господин Председател, членове на Министерския съвет, колеги! Процедурата е по начина на водене, господин Председател, във връзка с това, че се получават такива недоразумения. Днес една част от Министерския съвет има уважителни причини или неуважителни причини да не е пред Народното събрание, както се изисква по чл. 104, ал. 1 от Правилника, на блицконтрол днес и поставяме членове на Министерския съвет, които са тук, в неудобно положение. Получава се ситуацията, както преди една-две седмици Кирил Петков и Асен Василев и членове на Министерския съвет не знаеха за извънредното положение и форсмажора, който искаше да се вкарва от един вицепремиер, сега вицепремиерът Нинова не може да отговори…
Аз да Ви помоля да кажете коя е процедурата!
…за Асен Василев и за Кирил Петков какво са казали, с кой са се срещали, дали имат срещи с gemcorp, които са пък пратени – дали са пратени от някои посолства, и стават такива недоразумения.
Каква е тази процедура?
Затова беше по-хубаво да се съберат всички членове на Министерския съвет, както е по Правилника, министър-председателят Кирил Петков да е тук. Аз пак настоявам да ги помолите, да им се обадите, да се свържете с тях, да са в пленарна зала, за да можем да си зададем въпросите. Защото, вижте се – получава се неудобно: госпожа Нинова не можела да отговори на този въпрос, а той е адекватен и трябва да се отговори сега. Мисля, че е решително и важно да се отговори на този въпрос. Получават се такива недоразумения. Затова моля да се свържете още веднъж с членовете на Министерския съвет, да ги поканите, да си имаме блицконтрол днес, както е по Правилник. Благодаря.
И аз Ви благодаря, но стана ясно, че няма да дойдат, така че е безсмислено да обсъждаме този въпрос още веднъж. Процедура? Каква процедура?
По начина на водене.
Не Ви харесва начина на водене – заповядайте.
Уважаеми господин Председател, Вие казахте преди малко, че било станало ясно, че нямало да могат да дойдат уважаемите господин премиер и вицепремиер, които са си намерили извинителна бележка, така да се каже. И използвайки правителствения инструмент Google, успях да разбера от прессъобщение на Министерството на финансите, че примерно вицепремиерът Асен Василев заминава днес и утре на форум – лектор ще бъде в Италия. Понеже в Google също така е известно, че човек може да намери и програмата на форума и се вижда, че Асен Василев в програмата е лектор утре, не днес. Тоест какво му пречи да бъде днес тук? Освен може би – ако искате, ще Ви извадя и разписанието на полетите, за да се види, че всъщност може да дойде дотук и после да лети. Тъй че най-вероятно ще е просто в кабинета в Министерството на финансите и ще чака да му дойде полета, но за сметка на това го използва като извинително, за да не дойде на блицконтрол. Така че моля Ви се, господин Председател – Вие и председателят на Народното събрание, да проверите какви са тези извинителни причини, поради които вицепремиерите не са тук, и да не се получава повече така. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво! Браво!“)
Добре. Благодаря Ви. От „БСП за България“ – нямате ли въпроси? От ДПС? (Реплики: „Има, има! Но бъркате реда!“) Не го бъркам. (Реплики от ДПС: „ДПС е преди БСП.“) Добре, добре. Заповядайте, господин Чобанов.
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа, уважаема госпожо Вицепремиер, уважаеми господин Вицепремиер! Госпожо Вицепремиер, към Вас е моят въпрос. Виждаме какво се случва от средата на миналата година по отношение на инфлацията. Предупредихме още през септември с въпрос до тогавашния премиер, че инфлацията ще се ускори, че причина тогава директна ще са енергийните цени. После към тях се добавиха и други фактори, които, надявам се, добре да познаваме и да се анализират в правителството. Така или иначе, не сме видели още нито тези анализи, нито реакцията на тях. Междувременно цените на производител надминаха инфлацията – цените на производител надминаха 30% за вътрешния пазар и 42%. Тези цени на производител, естествено, се пренасят по-късно и в потребителските цени, като инфлацията вече е двуцифрена. Ще припомня само, че Институтът по икономика и политики към УНСС – предупредихме, че инфлацията ще бъде двуцифрена, предупредихме го няколко пъти и като разглеждахме бюджета. Разбира се, реакцията беше, че това са свръхоценки, че те се правят, защото сме от опозицията и така нататък. Така или иначе, това вече е факт. Инфлацията е двуцифрена, инфлацията ще продължи да расте. Към момента не виждаме никаква стратегия какво смята да прави правителството за овладяване на този ценови натиск, за подпомагане на хората и на бизнеса, така че инфлацията да не продължи. Тоест това трябва да стане, както е модерно да се говори в Европа – там говорим винаги за интелигентен растеж, интелигентно възстановяване. Тук може би трябва да говорим и за интелигентно овладяване на инфлацията. Ако може да ни кажете: имате ли стратегия как по интелигентен начин ще овладеете инфлацията? Благодаря.
И аз ви благодаря, господин Чобанов. Госпожо Нинова, заповядайте за отговор.
Господин Председателстващ, уважаеми колеги! Това е въпросът на днешния ден! Това е въпросът на въпросите: цените и инфлацията. А не всички други опити да размиваме диалога днес. Както знаете, още от миналата година, подготвяйки бюджета за 2022 г. и мерките, с които да подпомогнем бизнеса и домакинствата, направихме няколко неща. Първо, мораториум върху цените за битовите потребители. Всички аргументи против как той е вреден, как след като той отпадне, ще се качат цените драматично и не помагаме на семействата се разбиха на пух и прах. Да, мораториумът изтече и цените днес не са с драстичен скок, нали? Съмнява ли се някой, че тази мярка помогна на битовите потребители да посрещнат най-тежките първи три зимни месеца, без да има огромно увеличение на сметките им в домакинствата, в домовете им? Второ, по отношение на бизнеса, до 1 април помощта на държавата беше по 250 лв. на мегаватчас за енергопотребители. От 1 април тя се увеличи на 300 лв. за мегаватчас, защото и цените постоянно растат. Тази подкрепа постигнахме в преговори с почти всички бизнес организации, тоест имаше диалог, имаше търсене на решение, намери се разумно решение. Следваща стъпка на правителството – мярката 60/40 помогна на доста фирми работодатели и работници и запазване на работните места. Както знаете, тази мярка продължава и сега. Преди да говоря за потребителските цени, да обобщя така: чрез мерките на правителството 4 млрд. лв. стигнаха до икономиката и до домакинствата за три месеца и половина за подкрепа за преодоляване на този инфлационен скок. Що се отнася до потребителските цени. Ако искате, може и в отделна дискусия да отворим тази тема. Защото всички мерки, които предприе правителството – почти всички, се оспорваха от една или друга страна. Имам предвид например борбата със спекулата, проверките на Комисията за защита на потребителите, преписките, които се заведоха в Комисията за защита на конкуренцията за едни странни движения на цените на бензина и олиото – май бяха оспорени, или поне от опозицията, от Вас много категорично! Дадоха ли резултат?! Точно за 24 часа този скок в цените – абсолютно изкуствено създаден, изчезна и на другия ден нямаше такива цени. Това не е малко усилие на правителството да се бори със спекулативните мерки. Почти всички Вие от опозицията тук задавахте въпроси: спрян ли е износът на зърно? Ние Ви отговорихме, че не е, че се проверява износът. Оспорихте ли го? Оспорихте го – било непазарна мярка. Даде ли резултат – даде. Повишиха ли се цените – не. Имам ли време?
Не, свърши Ви времето, ще Ви помоля после в дупликата.
Вероятно, ако има реплика, ще допълня в дупликата. Искам да обобщя: един пакет мерки, който е за бизнеса, и един пакет мерки, който е за домакинствата. Може да сте забравили, но от днес влизат в сила всички онези мерки, които представляват 20 млрд. лв. – частта от бюджета за 2022 г., която е ориентирана към увеличаване на минималната заплата, увеличаване на майчинството, увеличаване на средствата за отглеждане на дете, ваучери за храна на работници от 80 на 200 лв., 50 милиона помощ за общините за техните субсидирани дейности, делегирани дейности и така нататък, безплатни детски градини – всичко това започва от днес. От днес влизат в сила и ще важат през цялата година. Това са мерките за помощ на бизнеса и подкрепа на доходите на хората. Това са двете посоки, с които правителството през цялото време се старае да работи.
Благодаря Ви. Господин Чобанов, имате право на реплика.
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа! Уважаема госпожо Вицепремиер, естествено, че има мерки и те не могат да бъдат определени, както казах, че е модерно в Европа, като интелигентно решение за инфлацията. Това са мерки на парче, това са мерки, събирани оттук-оттам, това са мерки, които не дават резултати, поради факта, както казах, че инфлацията продължава да се ускорява и ще продължава да се ускорява – 40% инфлация на цени на производител е достатъчно категоричен показател сам по себе си. По отношение на бюджета, който сега ще започне да се изпълнява и ще приключи да се изпълнява някъде към юли, когато очакваме следващия бюджет за тази година, ще видим през този период каква част от социалните мерки ще бъдат предприети. Няма как да се съглася с Вас и по отношение на това, че сме преборили спекулата. Разбира се, за този непазарен подход и за мораториума, и за обявяването на спекулата, и за това правителството да спекулира колко е производствената цена, да кажем, на олиото, също може да поспорим и може да направим цяла дискусия тук за това. Това, което се случи с износа на зърно, също не е за хвалене. Хората търпяха загуби по 250 евро на ден за забавяне на контейнер, поради факта, че бяха подложени уж на проверки, а де факто този износ на зърно беше спрян. Беше пуснат, но това ставаше арбитражно и ставаше с устни разпореждания: „Не обработвайте документи, после пуснете на еди-кой си контейнерите…“, което също се разминава с нормалната мениджърска и пазарна логика, така че с това няма какво да се хвалим. С цените по бензиностанциите също няма какво да се хвалим – те са три лева, с цените на олиото също няма какво да се хвалим, а в някои квартални магазини те са си по седем лева, така че към момента нямаме никакви убедителни доказателства и потвърждение на тезата, че имаме интелигентно овладяване на проблема с инфлацията. Благодаря.
Благодаря. Госпожо Нинова, заповядайте за дуплика.
Уважаеми колеги, ние не се хвалим, а просто казваме какви мерки сме предприели и много добре си даваме сметка как живее българският народ и че не сме решили всички проблеми. Но имам един въпрос към Вас. Вие лично, а и партията, която представлявате, сте европейски хора, нали така? Твърдите, че мерките, които ние предприемаме, са антипазарни, а одобрявате ли мерките, които предприе Европа – далеч по-строги от тези, които предприема българското правителство, и как бихте ги определили? Антипазарно ли е да спреш износа на олио, на пшеница, на брашно, на захар – мерки, които предприеха редица европейски държави, и то водещи европейски икономики?! Антипазарно ли е като една Испания да наложиш таван на цените, което ние все още не сме си позволили да го направим? Не че не е добра мярка, но не сме го направили все още, защото търсим по-меки варианти. Е, не може да казваме, че сме евроориентирани хора, че уважаваме европейската политика и да не виждаме какво се случва там в държавите и при държавници, които са загрижени за икономиките си и за народа си, а да критикуваме българското правителство, което предприема далеч по-меки мерки и също е загрижено за икономиката и за народа си. Така че моля, по-спокойно, аргументирано и с факти да дискутираме този въпрос. Едва ли хората, които и днес изнемогват да си плащат сметките, ще бъдат удовлетворени, ако тук просто политически се нападаме и без резултат от това. За това Ви призовавам. В правителството прилагаме това и в Министерството на икономиката – преди да предприемем каквато и да е мярка, изучаваме какво правят в другите държави. В Министерството на икономиката и индустрията имаме търговски представители в над 70 държави и всеки ден събираме информация, анализираме и правим това, което е най-добро за българския народ. Благодаря.
Благодаря, госпожо Нинова. Заповядайте.
Благодаря Ви, господин Председател, по начина на водене. Разбира се, смешно е да се обръщате с обвинения към партията и с въпроси дали е европейска, тя се е доказала, няма смисъл въобще да говорим по този въпрос. Аз очаквах Вие да се облегнете на последното, което реши Европа, а именно, че се одобри нова рамка за държавна помощ и да споделите какво мисли да направи правителството по тази рамка, одобрена на 23 март, която също дава много възможности за реакция. Ние сме предложили вчера законопроект в енергетиката и го оповестихме на трибунката и какво може да се направи по отношение на свръхприходите, които се генерират там, така че ние даваме своя принос, надяваме се да бъдем чувани. Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС.)
Това беше втора реплика. Все пак да поканя отново колегите от БСП. Не. От „Има такъв народ“? Заповядайте.
Благодаря, господин Председателстващ! Уважаема госпожо Вицепремиер, уважаеми господин Вицепремиер! Моят въпрос е към вицепремиера госпожа Нинова. Казусът на моя въпрос е свързан по специално с индустриалната зона във Варна, а Вие много добре знаете, че това е последният от големите градове, в който няма изградена такава зона, и това е жизненоважно за икономическото му развитие. От сегашния кмет на Варна години наред чуваме обещания как ще стане тази зона, но абсолютно нищо не се случва, а казусът е много важен за обществеността. Приятно се изненадах, че Вие сте приели присърце този въпрос. Исках да Ви питам – какво следва по този казус, какво ще предприемете във връзка с изграждането на индустриална зона във Варна? Много Ви благодаря.
Благодаря Ви, господин Симеонов. Госпожо Нинова, заповядайте за отговор.
Да, много е странно, че точно във Варна поради икономическото развитие, поради човешкия потенциал, поради географското ѝ положение, точно там няма индустриална зона. Разбира се, започнати са през годините назад опити за едни терени около община Аксаково и за изграждане на такава зона, но нищо не е доведено докрай. Изграждането на индустриална зона във Варна е абсолютен приоритет за Министерството на икономиката и индустрията и то е важно не само за региона, а и за цяла България. Проведохме срещи с големи фирми с международно участие и с българско участие, които в момента имат изградена инфраструктура, имат своите фабрики и активи, като започнахме разговори с тях дали са готови заедно с държавата – чрез Националната компания по индустриални зони, и те да направим индустриална зона и да ги регистрираме в регистъра за индустриалните зони. На първия етап имаме съгласието на тези фирми и в момента Националната компания по индустриални зони подготвя следващите стъпки, така че, бъдете уверени, Варна ще има индустриална зона.
Благодаря Ви, госпожо Нинова. Господин Симеонов, имате право на реплика.
Благодаря Ви, вицепремиер Нинова. Радвам се да чуя, че това е приоритет за Министерството и ще разчитаме на Вас възможно най-скоро Варна да има такава зона. Благодаря.
Благодаря Ви. Госпожо Нинова, искате ли думата за дуплика? Не. От парламентарната група на „Демократична България“? Заповядайте.
Уважаеми господин Председател, господа и дами вицепремиери и уважаеми колеги! Беше повдигнат въпросът какви са възможните интелигентни решения за намаляване на инфлацията, за по-ниски цени. Ние от „Демократична България“ имаме две много конкретни предложения, защото няма смисъл от дебат без конкретика и без идеи. По едното ни конкретно предложение вече сме отправили писмен въпрос към министъра на финансите, но използваме случая, че госпожа Нинова е тук, която е вицепремиер и отговаря за икономическия отрасъл, и е добре всички да бъдат осведомени за тези две идеи и да се работи по тях. Става въпрос за следното нещо: на ниво Европейски съюз се определя митническата политика, което означава тарифни и нетарифни регулатори. Ние настояваме България да прати списък до Комисията за стоки, за които смятаме, че са ценово чувствителни, и да поискаме за тези стоки за шест месеца на ниво Европейски съюз да се отменят митата и да се намалят драстично митата и нетарифните регулатори, тоест, ако има квоти, те или да се увеличат, или въобще да се отменят. Това ще доведе до повишаване на вноса на тези чувствителни стоки в Европейския съюз и до падане на тяхната цена. Фактът, че на ниво общност този въпрос още не е придвижен, не е добър знак. Ние намираме тук една изключителна възможност за намаляване на цените на чувствителните стоки, тоест не да чакаме да имаме нов казус като с олиото и тогава да кажем какво правим, а да вземем това решение сега. Имахме дори разговор с Агенция „Митници“ по темата и смятаме, че всяка държава от Европейския съюз трябва да бъде призована да отправи към Комисията искане за тези стоки, които смята за чувствителни, по тях да бъдат предприети мерки за намаляване на бариерите по внос. Ето това е начин за по-ниска инфлация, по-ниска инфлация веднага. По втората тема има основание и вече има истински дебат и просто искаме да дадем още един аргумент от „Демократична България“. Има страхотна логика акцизите върху горивата да бъдат намалени на ниво Европейски съюз. Знаете, че там има общи минимални изисквания. България е точно на тези минимални изисквания. Тези акцизи са въведени с цел ограничаване потреблението на горива, защото замърсяват природата. Това е икономическата логика, но при високите цени в момента няма нужда от акциз, за да се изпълнява тази цел, тоест отново за шест месеца поне има всяка икономическа логика да поискаме намаляването на това акцизно облагане. Така че в случая е към Вас, госпожо Нинова, но иначе е към цялото правителство, това са интелигентни мерки за по-ниски цени – задължително трябва да ги направим.
Благодаря Ви, господин Димитров. Госпожо Нинова, заповядайте за отговор.
Уважаеми господин Димитров, по една мярка напълно Ви подкрепям, но го казвам в лично качество, тъй като не е обсъждано в правителството. Става въпрос за намаляването на акциза на горивата, а и на енергоносителите изобщо – добра мярка, която ще доведе до реален ефект. По второто Ви предложение обаче можем да дискутираме. Намаляването на митните сборове, да го наречем най-общо, на вносни стоки от трети страни, защото мита се събират само от стоки от трети страни, а вътре в Европейския съюз не се събират, може да се окаже нож с две остриета. Ще се позова на една среща от вчера, която направихме в Министерството на икономиката. Знаете сега, че има дефицит – световен дефицит заради войната в Украйна, на стомана и на продукти от стомана, да кажем най-общо. Те са пръти от стомана, валцовани и така нататък. В момента в Европа се води разговор за замяна на квотите – досегашните квоти от Украйна и от Беларус, с квоти от други държави, България участва в тези разговори. Но вчера дойдоха при нас металурзите от България и казаха: „Ние имаме достатъчно капацитет да си го произведем, но нашите заводи не са достатъчно натоварени. Работим на 40% възможности и капацитет, защото нямаме достатъчно скрап, защото тази стока се изнася от България, вместо да се даде на българските предприятия.“ Две големи предприятия, които могат да произведат за българските нужди тази стока, стоят с 40% капацитет. Мисля, че ако облекчим още повече вноса от трети страни, можем да доубием българското производство, тоест това е въпрос на много внимателен баланс и анализ. Ако имаме възможност български предприятия, български заводи, българската икономика да бъде натоварена и да си произведем този продукт, мисля, че не бива да стимулираме допълнително вноса на същите продукти. По-добре е да натоварим нашите предприятия и заводи – това ще осигури българската икономика и работни места за български граждани, и едва тогава, ако не може да се справим, да търсим облекчени режими за внос на тези стоки за българските нужди.
Благодаря Ви. Господин Димитров, реплика.
Ситуацията, уважаема госпожо Вицепремиер, уважаеми колеги, уважаеми господин Председател, има решение, и то е много просто. Ние затова казахме: списък със стоки. Виждате за кои стоки ценовото нарастване пазарът може да го ограничи посредством, както Вие казвате, примерно българското производство да нарасне, обаче виждате за кои стоки това не се случва. Няма пазарни механизми нарастването на цените да бъде спряно. Точно за тези стоки трябва да се поиска премахване или ограничаване на входните бариери на ниво Европейски съюз. Не става въпрос за огромен и дълъг списък, става въпрос за най-рисковите. Само че проблемът с инфлацията, уважаеми колеги, е, че ако за тези най-рискови стоки ти не овладееш ценовото нарастване, те повличат свързани с тях други стоки и други производства, така че направете го по следния начин: Опитайте първо с български, с европейски, с вътрешнопазарни средства през по-голямо производство да овладеете нарастването на цените, обаче ако видите, че не се случва, както за някои стоки няма да се случи, тогава логичното икономическо решение е да увеличим вноса и няма нищо страшно. И ако има български и европейски производители… (Реплика от заместник министър-председателя Корнелия Нинова.) Точно така. Първо пробваме увеличаване на производството. Обаче веднага, а не някой да ни каже: почвам да го увеличавам и след шест месеца ще има резултати. Искаме резултати сега, защото хората ни питат за цените сега. Ние трябва да разсъждаваме и върху нещо друго, ако допускаме големи дисбаланси по отношение на ценовите нараствания, да, това е добро за едни сектори, които произвеждат, обаче е лошо за други икономически сектори, които потребяват – използват тези стоки и тяхната конкурентоспособност намалява, така че, казано простичко, даваме Ви следното решение: Пробвайте първо с по-голямо производство да се компенсира нарастването на цените, и то в кратки срокове, и ако видим, че не става, да поискаме като България, като правителство, като парламент от Европейската комисия за тези стоки, за които виждаме, че не можем да овладеем ценовото нарастване и недостига на ниво, ако щете Европейски съюз и България, да поискаме поне за шест месеца намаляването на бариерите по внос. Мисля, че един такъв подход е балансиран, разумен и би следвало да бъде приет от всички. Искахте интелигентно решение, това е интелигентно решение.
Благодаря Ви, господин Димитров. Госпожо Нинова, имате право на дуплика. Няма да вземете. Благодаря. Парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, госпожо Гунчева.
За процедура!
Процедура? Заповядайте.
Уважаеми господин Председател, току-що антикорупционната търсачка Google публикува снимки на премиера Кирил Петков, който се разхожда безцелно из улиците на София (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и възгласи: „Браво!“) и освен ако разходката му не е по някаква неотложност, молбата ми към Вас е да проверите дали все пак не е тръгнал към Народното събрание, за да отговори на въпросите, които го очакват. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
Благодаря. Ако е тръгнал, ще го посрещнем. Заповядайте, госпожо Гунчева.
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаеми вицепремиери! Моят въпрос е към госпожа Нинова. На 18 март тази година Ви дадох документ, който Ви помолих да проверите. Тъй като до настоящия момент нямам информация какъв е резултатът от извършената проверка, Ви задавам този въпрос в пленарната зала. Какво знаете за това, че на 18 март 2022 г. от „Арсенал“ АД, град Казанлък, в шест часа сутринта с товар за Alliant Techsystems Operations Radford, САЩ, са натоварени 12 камиона с патрони и малокалибрено оръжие, предназначено за Украйна. Товарът е бил в Русе – Дунав мост – Гюргево – Сирет, а на 19 март 2022 г. рано сутринта е бил доставен на 15 км навътре в Украйна. На 21 март от военния завод в Лясковец – „Аркус“ АД, са натоварени тирове, за които се твърди, че са с помощи за Украйна, но същите са били натоварени с оръжие и боеприпаси, както и да ми отговорите на въпроса: къде отиват боеприпасите, които се товарят в складовете на Пета армия в Сливен? Благодаря.
Благодаря, госпожо Гунчева. Госпожо Нинова, има процедура. Заповядайте за процедура.
Уважаеми господин Председател, процедурата ми е по начина на водене. Току-що разбрахме, че граждани са видели министър-председателя из улиците на София – има снимки. Моля да се свържете с него да не се крие като мишка в Министерския съвет. Ако е мъж, да дойде и да отговаря на българските граждани и на народните представители, защото стига се е крил (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.) какво е правил? Вчера чухме, че явно е прекалил с нещо… (Реплика: „Стига!“) Да дойде и да не се крие! (Шум и реплики.) Ако е мъж, да дойде!
Това за втори път го предлагате. Надявам се, че е чул, ако е по улиците на София.
Сега разбрахме, че е сниман.
Заповядайте, госпожо Нинова, за отговор. (Шум и реплики.)
Уважаеми български граждани! Преди две заседания, мисля, на парламентарен контрол госпожа Гунчева ми връчи неофициално ето това (показва), този лист хартия, който днес от трибуната нарече „документ“. Готова съм да го предоставя на когото иска, за да види за какво става дума. Лист хартия, на който няма име на фирма – на бланка, няма име на подател и подпис, и става въпрос за пренасочване на един транспортен коридор през друг. Това не е документ. И, госпожо Гунчева, проверих сигнала Ви веднага. Такова нещо нито е влизало в Министерството на икономиката и индустрията – в Комисията по оръжие, нито е обсъждан този транспорт на оръжие, нито му е издавано разрешение. Така че, моля Ви, този казус да го затворим. Останалите Ви твърдения. Представих пред Народното събрание и знам, че е обсъждан и приет в Комисия абсолютно подробен доклад за издадените разрешения за износ, трансфер и транспорт на оръжие, стоки и технологии с двойна употреба за месеците, дните, седмиците, през които сме в този кабинет. И там абсолютно подробно е описано всичко документ по документ, фирма, стока, количества, суми, за които са изнесени тези стоки. Уважаеми народни представители, уважаеми български граждани! България изнася, както сте видели в този документ, оръжие, стоки и технологии с двойна употреба сигурно в над 60 държави, но за пореден път декларирам от трибуната на българското Народно събрание: нито един износ не е осъществен за Украйна не само в последните месеци, откакто е правителството на Кирил Петков, а от 2015 г., след подписването на Минските споразумения. Декларирам го, ето тук съм, с лицето си заставам пред целия български народ и Ви го казвам: България не изнася оръжие, боеприпаси или стоки и технологии с двойна употреба за Украйна! И позволете да кажа нещо и като лидер, вицепремиер в правителството, но и председател на Коалиция „БСП за България“: категорично и твърдо коалиционният партньор „БСП за България“ няма да позволи със средствата, с които разполагаме – законни, парламентарни, на изпълнителната власт, няма да позволи България да бъде намесена във войната чрез доставка на оръжие, боеприпаси, стоки и технологии с двойна употреба! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
Госпожо Гунчева, заповядайте за реплика.
Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Нинова! Аз изцяло приветствам това, което казвате, и знам, и се надявам, че БСП няма да отстъпи от твърдата си позиция по този въпрос. Аз не се и съмнявам, че през Министерството на икономиката подобно искане не е минавало. Моят въпрос беше дали на място в „Арсенал“ АД, Казанлък, е извършена подобна проверка. И тъй като този документ явно не Ви вдъхва доверие, ще предоставим и други документи, както и свидетели на това, което се е случвало. Благодаря.
Благодаря Ви, госпожо Гунчева. Дуплика желаете ли? Заповядайте.
Уважаема колега Гунчева, Комисията в Министерството на икономиката и индустрията няма нито законовото право, което Вие давате, нито практически право да проверява сделки на място. Комисията получава документи, които, забележете, се преглеждат и подписват от: представител на ДАНС, представител на „Военна информация“, представител на МВР, представител на Министерството на отбраната, представител на Министерството на външните работи и чак тогава министърът на икономиката и индустрията последен слага подписа, който и да е той – в момента съм аз. Така е по закон. Ако имате съмнения, че се извършва нещо извън рамките на закона, че има някакво престъпление, че се нарушават български или международни норми при износ на оръжие, стоки и технологии с двойна употреба, моля да се обърнете към компетентните органи. Комисията в Министерството на икономиката и индустрията не може да извършва разследващи дейности. Тя гледа документи, преценява и одобрява. И както сте видели от Доклада, който представих пред Народното събрание, има достатъчно разрешения за износ и трансфер, но има и предостатъчно откази, защото някои от документите не отговарят на изискванията на българските или на международните норми.
Благодаря Ви, госпожо Нинова. Завършихме първия кръг от въпроси. (Реплика от народния представител Явор Божанков.) Преди това поиска думата госпожа Атанасова. Преди това я поиска – заповядайте.
Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми господа и госпожо Вицепремиер! Процедурата ми е по начина на водене, с която освен да поискам почивка от парламентарната ни група, ще призова, господин Председател, по най-бързия начин да се свърже ръководството на Народното събрание и да уведоми господин Кирил Петков, че в момента се провежда блицконтролът. Господин Кирил Петков, видно от новинарски сайт (показва цветна снимка), е в град София. Може да се ориентирате по публикации, тоест няма неотложни ангажименти. Той се разхожда пеша, което е похвално, не е с три джипа и 20 души охрана, но очевидно той има възможност да дойде в парламента. (Реплика от „Продължаваме Промяната“: „Кога е публикувана?“) Снимката е публикувана преди малко в някой от водещите новинарски сайтове. В този смисъл, господин Председател, искам почивка от парламентарната група и дотогава се надявам, че министър-председателят ще изпълни своите конституционни, макар че не ги разбира, и задължения по Правилник. Съгласно чл. 104 той трябва да е тук в залата и да отговаря на въпроси за блицконтрол. Моля, господин Председател, 20 минути почивка от името на парламентарна група. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Заповядайте. (Предава на председателя цветна снимка.)
Това е чудесно, но тук не е ясно откога е снимката.
Novini.bg и 24 часа.
Не, не! Добре, спрете с тези снимки, моля Ви! (Шум и реплики.) Беше поискана почивка от парламентарна група – 20 минути почивка.
Има връзка с воденето на....
След почивката ще Ви дам думата.
После няма да е актуално. (След почивката.)
Заповядайте, господин Божанков.
Уважаеми господин Председател, процедурата ми е по начина на водене и е свързана според мен с недопустимо поведение на народни представители в залата. Нито веднъж не беше направен опит да се прекъсне или осуети разговор, в който се атакуват конкретни търговски дружества. Това според мен е недопустимо. Отбранителната индустрия на България е индустрия, която е от национално значение и е една от малкото работещи индустрии. Недопустимо е народни представители да правят внушения. Тук не става въпрос за факти, не става въпрос за документи, става въпрос за – един човек чу, видя, някой ми каза. Намесват се и имената на конкретни търговски дружества. Това всички, които имат някакви икономически познания, знаят до какви последствия може до доведе – колко са чувствителни банките, кредиторите, партньорите, които сключват сделки с тези дружества, и как може да бъде навредено. Да не кажа, че може и да фалират, когато от тази най висока трибуна в държавата се правят внушения с някой чу, видя, каза. И аз тук съзирам опит да бъдат атакувани конкретни заводи в България. Икономическата страна, и това не трябва да се позволява в тази зала, господин Председател, е че там работят десетки хиляди. Социалният елемент в случая е, че десетки хиляди семейства в България изкарват прехраната си в тези заводи, които въпреки всички трудности все пак работят. И ако колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ искат да фалират българската отбранителна индустрия и да оставят десетки хиляди български семейства без работа, да излязат и да го кажат! И ако някой отвън има интерес да атакува български търговски дружества и да ги фалира, то това е недопустимо да бъде допускано при воденето на заседанията в това Събрание!
Добре. Благодаря Ви, господин Божанков. Разбрах процедурата. Приканвам... (Шум и реплики.) Доста процедури са. Първо е Елена Гунчева, а след това са Хамид Хамид и Костадин Ангелов.
Господин Божанков, радвам се, че сте толкова чувствителен към фирмената репутация на търговки дружества. Аз задавам въпроси, а не правя внушения. Смятам, че националната сигурност на България е доста по важна от това кой какво ще си помисли някъде. Ако има ясен отговор на тези въпроси, които зададох, аз не мисля, че тези дружества имат някакъв проблем, но това е от съществено значение за националната сигурност на България, още повече с оглед заявената от БСП позиция. И точно Вие трябва да настоявате, ако има подобни данни, те да бъдат разследвани, а не да казвате да не се наврежда на икономическите интереси на определени дружества. Националната сигурност на България е по-важна! Ако няма от какво да се притеснявате, аз не виждам никакъв проблем и смятам, че този въпрос категорично трябва да бъде проверен, защото на карта е сигурността на България. Благодаря Ви.
Благодаря, госпожо Гунчева, разбрахме. Наистина призовавам да използваме по-малко имена, така че наистина да не навредим на някого, макар и без да искаме.
Уважаеми господин Председател, явно или много тихо съм поискал министър-председателят да дойде да си свърши работата на блицконтрола, както е по Правилник, или не сте ме чули, но аз отново поставям темата. Няма никакъв неотложен случай. Министър-председателят се разхожда с ръце в джобовете из центъра на София и абсолютно неглижира Народното събрание и българското общество. Искам да се свържете незабавно с него и да дойде тук и да обясни от какво се страхува, какво крие от народните представители? Защо бяга от блицконтрол и от парламентарен контрол? Нали нямаше да е като Бойко Борисов или като някой друг? Нали постоянно идваше? Нали се хвалехме, че новият министър-председател редовно идва на блицконтрол и на парламентарен контрол? Свърши ли му мъжеството? От какво се страхува този страхливец? Незабавно да дойде тук! (Ръкопляскания от ДПС.)
Господин Хамид, без такива… Професор Ангелов, секунда само да отговоря на тази процедура и Ви давам думата. Без да използваме такива обръщения, независимо от ситуацията. (Реплики от народния представител Хамид Хамид.) Добре. Второ, аз, за Ваша голяма изненада, се свързах обаче. (Шум и реплики: „Супер.“) Ами не е в София обаче. (Възгласи от ДПС: „Еее!“) Какво казвате, господин Цонев, не Ви чух? (Силен шум и реплики.) Извинявайте, професоре, че стоите прав тук. (Народният представител Костадин Ангелов изчаква встрани от микрофоните.) Направо ще Ви прочета, само секунда. Да видим съобщенията, получени от членовете на Министерския съвет. (Реплики от народния представител Николай Нанков: „И пак ще излъжете.“) Защо да не гледам в папката и кой ще излъже, господин Нанков, извинявайте? На българо-турската граница е – пише го в самото съобщение. Пише го още във вчерашното съобщение. Както и да е, наистина се свързах за Ваша изненада. (Реплика от народния представител Йордан Цонев: „Какво каза?“) Вижте, аз разбирам, че искате да правите процедури, но от друга страна, все пак уважавайте донякъде и факта, че безспорно не са в пълен състав членовете на Министерския съвет, които трябва да са тук по време на блицконтрола, но и това, което аз правя в рамките на правомощията си, е добросъвестно и е максимумът. (Шум и реплики.) Секунда. А иначе, което именно е по чл. 104, ал. 3, да определим заседание (реплики), на което да дойдат и да отговарят. В едно недобросъвестно поведение, което можеше да си позволя, доколкото не съм длъжен да следвам процедурата по ал. 3, можеше просто да имаме днес един доста лимитиран блицконтрол и следващият да остане едва за другия месец. Правим това, което е максимално разумно, за да може народните представители да получат отговори на актуални въпроси и това ще се случи другата седмица. Нека да имаме някакво уважение и на това. Заповядайте Професоре, извинявайте за забавянето.
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Председател, процедурата ми е по начина на водене. Искам да Ви поздравя, че днес изпълнихте със съдържание този празник – Ден на лъжата. Казвате, че министър-председателят не бил в София, а един уважаван български сайт публикува снимка на министър-председателя в София. Сега, един от двамата лъже – или лъжат българските медии, или лъжете Вие?! Но в ден като 1 април това е позволено. Ние много настояваме, господин Председател, освен че сте се свързали, да кажете на министър-председателя, който стои по ниско от Вас в йерархията на държавата, че Вие сте му началник и го викате да дойде тук спешно, защото трябва да даде отговор на няколко много важни въпроса за България. Най-важният от тези въпроси е да каже: Американското или Британското посолство са завели в Министерския съвет една компания, която е свързана с руски олигарси, близки на Путин? Този въпрос трябва да получи отговор в тази зала сега, защото явно е, че се крие от него. И вторият човек, който трябва да дойде, е вицепремиерът и министър на финансите, който пък щял да чете лекция. Ама те тези лекции не са спешни, те тези лекции са планувани отдавна. Оказва се, че тези лекции ще бъдат четени утре и министърът на финансите все още не е излетял от България. Въпросът ми към Вас, господин Председател, е следният: Вие дойдохте в това Народно събрание и казахте, че ще връщате парламентаризма, че всичко ще се решава в залата на Народното събрание, че ще бъдете прозрачни. Е, 100 дни по-късно, аз Ви казвам: нито върнахте парламентаризма, а го погазвате яко, нито сте прозрачни, а да не кажа, че и много се лъже в тази държава. Преди малко разбрахме в кулоарите на парламента, че има някакви съмнения за образователната и научната степен „доктор“ на кандидата Ви за управител на Българската народна банка. Представил е документи, които не отговарят на истината – някой е наредил неговата степен да бъде вписана в НАЦИД, в изключение на реда за всички български граждани. Евалла Ви за парламентаризма! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
Професор Ангелов, все пак като казвате, че лъжа, недейте да прекалявате! Заповядайте, господин Цонев.
Уважаеми господин Председател, с процедурата по начина на водене, искам да Ви кажа, че ние към Вас претенции нямаме. Процедурата по начина на водене е към Вас, защото трябваше да изпълните определени ангажименти, които сте изпълнили. Обаче ние не правим процедури, защото искаме да правим процедури днес – ние искаме днес да правим контрол, блицконтрол, а не процедури. В ситуацията, в която се намират светът, Европа и България, след като министър-председателят и заместник министър-председателите знаят от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, че в първия ден от месеца тук се провежда с тях блицконтрол, не може да поемат никакви ангажименти за този ден, защото най-важният ангажимент на един министър-председател е да се отчита пред народа чрез Народното събрание. Така е повелила Конституцията! Не можем да приемем, че министър-председателят е имал неотложни ангажименти. Когато ги е нагласял или уговарял тези ангажименти, е трябвало да знае, че на първи не може да има такива ангажименти до обяд. Затова правим процедури против желанието и против волята ни, но не оставайте с убеждението, че е към Вас. Напротив. Моето лично мнение е, че Вие си изпълнявате много добре задълженията. Казвам го, просто защото държа да го кажа. (Ръкопляскания от ДПС.) Но Народното събрание е мястото, където те трябваше днес да бъдат. Всички тези бележки и обаждания кой къде бил са просто извън времето, извън Конституцията, извън ангажиментите, извън отговорността. Ние наистина искаме да питаме, защото събота и неделя, когато отидем при избирателите, те нас ще питат. За много неща ще ни питат. Благодаря Ви.
Благодаря Ви и аз. Именно за да можете да питате, ще организираме по реда на ал. 3 възможност на заседание другата седмица да зададете своите въпроси. Николина Ангелкова. Колеги, блицконтролът наближава своя край. (Шум и реплики.)
Господин Председател, процедурата ми е отново към Вас по начина на водене. Преди почивката ние Ви показахме – Вие не бяхте в залата, а беше господин Атанасов – снимка от водещ новинарски сайт от 1 април 2022 г., 9,37 ч., че господин Кирил Петков се разхожда из улиците на София. Вие съобщихте, че сте се свързали с него, което е похвално, и Ви е обяснил, че е заминал на българо-турската граница. (Реплики от ДПС.) Кой от Вас лъже? Аз разбирам, че днес е 1 април и Ви е много изгодно да съобщавате подобни новини, но не е редно министър-председателят да поставя и Вас в неудобно положение, а и своите колеги вицепремиери, защото ние видяхме, че те дори не са запознати с дневния ред на Министерския съвет, особено когато говорим за толкова важни за страната въпроси, свързани с подписване на меморандум с чуждестранна компрометирана компания, зад която стоят интереси на руски олигарси.
Това също ли е по процедурата, госпожо Ангелкова?
Да, защото това е свързано с блицконтрола. Вие нарушавате Правилника…
Аз го нарушавам?
…всъщност като предлагате един половинчат блицконтрол – тази седмица, другата седмица…
Как го нарушавам? Можете ли да ми посочите точно?
Вие можете другата седмица да кажете, че отново министър-председателят има някакъв ангажимент, а вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев чете лекция в Комо утре. Той как точно ще лети до Комо – с правителствения „Фалкон“ или с редовните авиолинии?!
Разбрахме. Благодаря Ви, госпожо Ангелкова.
Всъщност, ако лети днес следобед, има достатъчно време да дойде и да отговори на въпросите на народните представители. Благодаря.
Само Ви казвам, колеги, че блицконтролът е до 11,00 ч. (Шум и реплики.) Христо Гаджев беше първи по процедура. Настимир Ананиев иска процедура, и Хамид Хамид. Вие сте се сменили, заповядайте, господин Дончев, за процедура.
Уважаеми господин Председател, по начина на водене, разбира се. Нямам укор към Вас, даже напротив, позовавам се на безкрайната Ви мъдрост и дългия опит да измислите как да помогнем, да улесним, да накараме министър-председател да се появи тук. Правилно ли разбрах, че той се е запътил към турската граница?
Като свършите процедурата, ще Ви кажа.
Защото за мен новината, че министър-председателят скоростно се е запътил към която ѝ да е граница, е притеснителна. (Смях, ръкопляскания и реплики от ГЕРБ-СДС: „А ще се върне ли?“)
Може и да нямам опит, господин Дончев, но може би пък фактът, че конфигурацията в Народното събрание е такава, че да избере човек без опит, трябва да говори нещо и на хората, които имат опит, защо сме стигнали дотам. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Заповядайте, господин Ананиев.
Благодаря, господин Председател. Процедурата ми е по начина на водене. Тъй като от последните минути даже и преди почивката виждам едно абсолютно безобразно поведение от страна на ДПС (шум и реплики от ДПС), блъскане по трибуната, наричане на премиера „страхливец“, за мен трябва да се наложи наказание на господин Хамид. Господин Цонев бих го попитал: в Регионалната комисия непрекъснато (шум и реплики) получавам писма от Вашите депутати, че по неотложни причини не могат да присъстват на заседанието на Комисията. Те не знаят ли кога се провежда Комисията, че трябва да пращат такива писма?! А от ГЕРБ – само да се обърна и към тях, разбирам, че те са свикнали през Четиридесет и четвъртото народно събрание да не виждат очите на Борисов, който е премиерът беглец, тъй като мисля, че за четири години беше видян пет пъти, а Кирил Петков не е изпускал абсолютно нито един блицконтрол до момента. Разбирам, че не сте свикнали да виждате премиера да идва толкова често, но също така е хубаво да си прочетете и Правилника. Много ясно е написано в чл. 104, ал. 3 какви са хипотезите, които са спазени, и e уведоменo къде е премиерът. Размахвате снимки. Да, премиерът ходи на работа в 7,00 ч. Бил е засечен може би от хора рано сутринта. След това е заминал на своя ангажимент, за който е уведомил Народното събрание. Но да губите времето на вицепремиерите, които сигурно имат малко по-важни задачи от това да седят тук, както губите времето (викове от ДПС: „Ууу, еее!“) на цялото Народно събрание от началото (ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“) му – това е просто язък, че ни гледат млади хора от горе, от трибуната, за да видят всъщност с какво се занимават народните представители. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
Благодаря. Колеги, предлагам Ви да запазим един добър тон и да продължим с парламентарния контрол. Първо блицконтролът, после редовния… (Реплика от народния представител Хамид Хамид: „Процедура.“ ) Защо? А, че трябва да бъдете санкциониран. Заповядайте за процедура, господин Хамид.
Уважаеми господин Председател, две процедури в едно изказване. Първо лично обяснение на господин Ананиев. Господин Ананиев, ако Вас съм Ви засегнал…
Без обиди, моля Ви.
…че Вашият премиер е страхливец, извинявам се на Вас. Обаче, господин Ананиев, когато един човек го е страх, значи той е страхливец. Очевидно, че премиерът го е страх да дойде и да се изправи пред народните представители.
Господин Хамид!
Процедурата ми, господин Председател, обаче е, разбрахме, че е тръгнал към границата, господин премиерът. И без това обаче по изключително важни теми и национални въпроси вместо премиера винаги говори госпожа Лена Бориславова. Затова моля да подложите на гласуване за допуск в залата – да допуснете госпожа Лена Бориславова, за да отговаря вместо министър-председателя, защото явно тя е министър-председателят на Република България, а не марионетката Кирил Петков. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ДПС.)
Господин Хамид, втори път си позволявате обида. Този път ще Ви наложа „забележка“ за това. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Десет минути, колеги, до края на блицконтрола, ако искате да чуем… (Шум и реплики.) Заповядайте, господин Гаджев, за процедура.
Уважаеми господин Председател, дами и господа вицепремиери, народни представители! Две в едно ще се опитам да направя и аз. Първо, за ангажимента на министър-председателя на турската граница. Ако е този, който вчера той обяви в едно от медийните си участия от Благоевградско, че отива на Капитан Андреево да се запознае с фитосанитарните мерки, както и за храната на територията на България – това беше анонсирано вчера в негово живо участие. Надявам се и министърът на земеделието да е с него, защото реално е от неговата компетентност. А гледаме, че той е извинен от парламентарния контрол по болест, надявам се бързо да оздравее. В крайна сметка пътят до Капитан Андреево е около два часа и половина. С НСО малко по-бързо. При положение че е просто да се запознае с мерките, а не е някаква спешна задача, нищо не пречеше в 9,00 ч. да дойде, да се съобразим с неговия ангажимент, да минат първо въпросите към него и след това да може да тръгне да се запознава с организацията на границата на Капитан Андреево. Това нямаше да е никакъв проблем. Надявам се за в бъдеще да проявите повече координация между ръководството на Народното събрание и Министерския съвет, така че тези неща да се съобразяват. Защото нямаше да се стигне до всичките тези процедури и питане къде е министър-председателят и вицепремиерите, при положение че ангажиментите, с които се извиняват да бъдат тук, меко казано, не са неотложни. Проверката можеше не да бъде в 10,00 ч., а можеше да е в 12,00 ч. Те нещата са едни и същи – няма да намери нещо по-различно. Второто нещо, което искам да Ви обърна внимание, защото така или иначе отиваме към парламентарния контрол. Тук колеги народни представители дълго време се запитваха защо не им е отговорено на въпросите. Имам един подобен въпрос към Вас. На 8 март е внесен въпросът с писмен отговор до министър-председателя Кирил Петков, с № 472-54-06-972, от народния представител Настимир Ананиев относно руските агенти и проруски агенти в Народното събрание. Днес сме вече 1 април. Почти един месец по-късно. Отговорът е в процес на обработка, тоест нито е качен текстът на въпроса. Планирана дата на отговора пише на сайта 15 март. Нито текстът, нито отговорът, нито Вашата резолюция дали въпросът е допуснат, отговаря на Правилника или не отговаря на Правилника – фигурира в сайта. Моля да ни информирате какъв е казусът с този въпрос.
Добре. Благодаря Ви. Не се сещам наизуст какъв е казусът. Ще го проверя. Относно координацията, съгласен съм – правя и това, което, разбира се, мога по Правилник. Все ми се ще и Вие да го уважавате донякъде, като това уважение може да ми го покажете с по-малко процедури по начина на водене и повече движение по дневния ред. Мустафа Карадайъ, Радомир Чолаков, Десислава Атанасова.
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми госпожи и господа министри! Господин Председател, очаквах от Вас да направите забележка на господин Гаджев, който допусна една фактологическа първоаприлска неточност. Господин Гаджев твърди, че пътят Капитан Андреево – София е за два часа и половина. Този път се отнася за другите дни, господин Гаджев. Господин Председател, Вие трябваше да му направите забележка.
Благодаря Ви, господин Карадайъ.
Защото в петъчния ден не е точно така. По-натоварено е движението, защото хората отиват на петъчен пазар в Одрин. В двете посоки движението е по-натоварено. Не може за два часа и половина в петък да се вземе това разстояние. Направете му забележка, господин Председател. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
Господин Гаджев, моля, съобразявайте ги тези неща. Господин Чолаков – за процедура.
Господин Председател, бележка към Вас. Не бележка, а всъщност предложение. Разбрахме одеве, че Вие сте се свързали с министър-председателя, казахте: за наше учудване. Ние не се учудваме, защото най-нормалното нещо е Вие да имате постоянен контакт с министър-председателя. Надяваме се, че поне Вие като му звъннете, най-малко той си вдига телефона веднага, както е редно. Следващия път като се свържете с господин министър-председателя, предполагам, че той взима и Ваши съвети, както е редно. Защото, както каза колегата Дончев и това изобщо не беше ирония, Вие наистина сте мъдър човек. Надяваме се, че давате съвети на министър-председателя и се надяваме, че той се вслушва във Вашите съвети. Та, дайте му следващия път, като се чуете, съвет да не се крие. Ние много добре го разбираме. Нека да кажем и на младите хора тук какво работи Народното събрание. Толкова проблеми и толкова кризи са се стоварили на страната, че ние разбираме, че министър-председателят е в паника. Това е уплашен човек.
Господин Чолаков, това вече е извън процедурата.
Той е искрено уплашен човек. Дайте му съвет. Значи по процедура Ви казвам: дайте му съвет да не се крие. Да дойде, защото…
Разбрах.
…тези кризи като лавина го настигат…
Ще дойде.
…затрупват го и затрупват и парламента, и мнозинството, и цялата държава. В негов интерес е колкото се може по-бързо да дойде тук и да започне да отговаря на въпросите.
Разбрах. Благодаря.
Защото иначе тази криза, която се задава, ще помете всички – политическата. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Чолаков. В близките две минути, които остават от останалия блицконтрол, няма да успее да дойде дори и при най-добро желание. Ще имаме заседание. (Реплики.) Да преминем ли към втория кръг въпроси, колеги? (Реплики.) Богомил Петков – заповядайте.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа вицепремиери, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Един час чакам да си задам въпроса. Въпросът ми е към министър Караджов: има ли заложени в бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството средства за ВиК проекти? Ако има, какъв е механизмът и начинът за кандидатстване? Благодаря Ви.
Благодаря. Заповядайте, господин Вицепремиер, за отговор.
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Петков, пряко в централния бюджет на Министерството на регионалното развитие има заложени около 16 млн. лв. само за ВиК проекти за цялата страна. Традиционно финансирането на ВиК сектора в страната се финансира през оперативните програми досега и през новите европейски програми вероятно от края на годината натам. За допълващите средства по тези европейски програми е създаден преди няколко години ВиК холдингът, в който тогава държавата е капитализирала с 1 млрд. лв., от които, грубо казано – давал съм отчет тук пред Вас, в момента са налични около 900 милиона. Тази основна схема на финансиране на ВиК сектора ще си остане, но наред с нея… Първо, тя има някои дефекти, например не финансира общини под 10 хил. души еквивалент жители, а това е един голям брой общини в България, мисля, че над 170 общини остават извън обхвата на финансирането. На второ място, като цяло има 14 областни града, които до момента получават такова финансиране, още 6 предстои през новия период. Тоест това е много, много недостатъчно, за да се посрещне огромната нужда, която се изчислява на над 12 млрд. лв. пряко в инвестиции във ВиК мрежи и съоръжения. За тази цел още в началото на февруари при срещата ми с Националното сдружение на общините в България поехме ангажимент и очакваме възможността да трансформираме 250 млн. лв., които да отидат за ВиК проекти, които са кандидатствали по различни програми и по една или друга причина са останали – дали защото са закъснели, дали защото са се променили условията на кандидатстване, с нефинансирани, а това са били проекти от първа необходимост. Така че през месец април ще започне процедура на кандидатстване по ясни критерии, които са публикувани на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, по-скоро пред Дирекция „Водоснабдяване и канализация“, където от години има съществуваща такава методика за оценяване на ВиК проектите и именно по тази методика те ще бъдат оценявани и класирани за финансиране по този новоучреден инструмент. Благодаря.
И аз Ви благодаря, господин Вицепремиер. Заповядайте за реплика, господин Петков.
Зададох този въпрос, господин Вицепремиер, защото аз съм от град Севлиево и откакто се помня проблемът с водоснабдяването на Севлиевска община не е решен, а аз съм достатъчно пораснал. Знаете ли какво е сутрин да станеш и да не можеш да си измиеш очите, или пък една майка да не може да си измие и да повие детето? А като гледам тук някои колеги как се превъзбуждат и изнервят от една снимка...
Господин Петков!
...кажете ми каква трябва да е нервната система на севлиевци?
Благодаря. Предполагам, че няма дуплика и с това прекратявам блицконтрола поради изтичане на времето. Има искане за декларация от страна на Десислава Атанасова от името на ГЕРБ-СДС, но преди това с предимство е госпожа Нинова. Заповядайте, госпожо Вицепремиер. Само да Ви попитам колко време горе-долу ще Ви е необходимо?
Много.
Много? Десет минути?
По-малко от десет.
Добре, заповядайте.
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Позовавам се на чл. 59, ал. 1 от Правилника за работата и дейността на Народното събрание да направя изявление. Уважаеми дами и господа народни представители от ГЕРБ, разбрах през цялото време, че Вие сте се подготвили за други хора, но аз съм се подготвила за Вас и затова моля да ме изслушате. Уважавам държавността и институциите в България. Била съм на Ваше място, уважаеми колеги, и знам какво е да се бориш за увеличаване авторитета на Народното събрание. Дадох пред Вас обещание, което съм дошла да Ви кажа, че не мога да изпълня. Не мога не защото не искам, а защото не ми се дава възможност. Обещанието звучи така: на 18 март тази година на въпрос от Вас отговорих: „Скоро ще изляза пред Вас, уважаеми народни представители, с резултати от проверките и от Доклада на Сметната палата, който възложихте.“ Нека предварително да Ви кажа, че спрямо „Експо-Дубай“ Държавната консолидационна компания е много по-тежък случай. И не само за 500-те милиона за язовири, а и за други неща, които съвсем скоро ще обявя пред Народното събрание. Уважаеми дами и господа народни представители! Сигурно сте забравили, че Вие сте възложили проверка на Сметната палата в Държавната консолидационна компания. Това е направено с Решение на Народното събрание. Не знам дали знаете, но Вие няма да видите резултата от проверката, която сте насрочили. На мен като принципал и едноличен собственик на капитала на ДКК също ми се отказва да ми се предостави Докладът за резултатите от проверката на Държавната консолидационна компания. Не само това, на мен ми се забранява да говоря за това, което се е случвало вътре. Аз знам от лицата, които са го получили – това е Съветът на директорите на ДКК, който има право по закон да го получи, там има достатъчно юристи – знам от тях, че всяко изречение в Доклада на Сметната палата е състав от Наказателния кодекс. Обръщам Ви внимание, че май няма друг случай в историята на Сметната палата или поне в последните години, проверих, цял доклад на Сметната палата да бъде засекретен и предаден на прокуратурата за извършени престъпления. Обикновено, колеги, ако не сте следили проверките на Сметната палата, нещата изглеждат така: в докладите има констатации за нарушения и съмнения за престъпления, и тези части от Доклада се изваждат, предават се на прокуратурата, а останалата част от Доклада се публикува на страницата на Сметната палата, предава се на принципала – на министъра, и се праща в Народното събрание. За пръв път целият доклад – от първата до последната страница – е изпратен в прокуратурата със съмнения за престъпления. Както Ви казах, от хората, които са го чели, тъй като аз съм лишена от това право, той от първата до последната страница представлява състави на Наказателния кодекс. Обръщам се към Вас – всички тук, ама всички, без оглед на партии и цветове, сме се клели, че ще работим в името на народа. Всички тук сме се клели, че борбата с корупцията ни е абсолютен приоритет. Гарантирам Ви, че в ДКК е заровена една от най-големите корупции на новото време на България и се обръщам към Вас със следното предложение: Аз съм получила, а знам вече, че и председателят на парламента е получил, и ДКК го сигнализирахме, писмо от Сметната палата, в което ми се казва като принципал на ДКК: „На основание чл. 58, ал. 3 от Закона за Сметната палата не могат да се огласяват данни за извършения одит до приключване на наказателното производство.“ След 28 години може би прокуратурата и съдът ще приключат някакво наказателно производство, за което всички ще сме забравили за какво става дума. „Поради това Одитният доклад не може да Ви бъде предоставен, госпожо Нинова, и ще Ви бъде даден след приключване на наказателното производство и уведомяване на Сметната палата от органите на прокуратурата на основание чл. 58, ал. 2 от Закона за Сметната палата.“ Уважаеми колеги народни представители! Член 58, ал. 2 от Закона за Сметната палата гласи, че при данни за престъпление в Одитния доклад Докладът се изпраща на прокуратурата и не се огласяват данни, поради което се затварят устите на тези, които искаме да изнесем истината за корупцията в България по време на управлението на ГЕРБ. Не Ви ли е обидно, че Вие, които сте възложили проверката на Сметната палата, няма да получите Доклада, никога няма да го видите?! (Шум и реплики.) Но Вие сте възложители! Досега спорехте дали Народното събрание е най-висшият орган, в който трябва да идваме да се отчитаме. Безспорно е, Народното събрание в Република България е най-висшият орган и съм тук като вицепремиер и министър да Ви се отчета. Обещах Ви, че ще се справим с ДКК и съм дошла да Ви кажа – няма как да Ви се отчета, макар че съм длъжна по Конституция, защото не мога да говоря, не мога и да го прочета. Не Ви ли е интересно и любопитно?! Вие не искате ли да го прочетете?! Господин Председател, уважаеми колеги професионалисти и юристи в Народното събрание! Не сте длъжни всички да познавате законодателството в детайли. Нека заедно да направим възможно такива случаи да не се повтарят. Не може да има корупция, не може най-висшият ти орган, който проверява тези неща в държавата, Сметната палата да ти го е казала на 500 страници описание – дума по дума, аргумент по аргумент, документ по документ, и накрая да чакаш 28 години, за да приключи евентуално наказателно производство, за да вземеш мерки. Това е абсурд! Нека се опитаме заедно да излезем от тази ситуация. Признавам Ви, като министър аз нямам ход. А отгоре на всичко, представете си невъзможната ситуация – в този доклад са ми дадени указания да взимам мерки – да завеждам дела, да прекратявам процедури, да обявявам обществени поръчки. Как да го направя, като не мога да го прочета и да видя какво ми е препоръчано?! Ако не го направя, ще бъда обвинена за безстопанственост. Ако го направя, ще бъда обвинена, че съм прочела Доклада и съм нарушила закона. Това е само един прецедент. Ами я си представете още 50 такива случая в държавата! За какво функционират тези институции в България?! За какво функционира Народното събрание, което възлага проверки на Сметната палата, за какво функционира Сметната палата, която прави проверки, за да не може след това изпълнителната власт и парламентът да вземем мерки?! А Вие знаете ли, че по този доклад може да се наложи да променим някъде около пет-шест текста в закона? Как ще го направите, като не сте го прочели и не знаете какво Ви е препоръчала Сметната палата? Ето в такъв казус се намираме. И съм тук, за да изразя уважение към българската държава и българските институции. Тук е мястото, където трябва да се решават тези проблеми. Обещала съм пред Вас и пред цял народ, че ще се борим с корупцията и че ще извадя пред Вас данните за тази корупция, доказани от Сметната палата, не от този казал, онзи рекъл, Сметната палата – с документи, с факти, с всичко. Предлагам Ви, господин Председател, моля да намерим начин Вие като възложител да поискате от Сметната палата, като автор на Доклада ли, от прокуратурата ли, където е изпратен Докладът, някакво разрешение той да влезе, ако трябва, в Секретно деловодство. Опитайте да го разсекретите. Искаме истината, нищо повече. Истината и да си свършим работата по указанията, които са ни дадени там. Като министър, който отговаря за ДКК, аз съм направила това – сигнализирала съм Вас и председателя на парламента да вземете мерки, изпратила съм писмо до прокуратурата, в което питам да ми се дадат указания какво да правя, защото съм длъжна да взема мерки по този доклад, но не мога да изпълня тези задължения. Предлагам в някакъв смислен юридически екип да се излъчат представители на всички парламентарни групи и да се реши този казус, защото той е прецедент, но позволете да прогнозирам, няма да остане единственият. И всички клетви, че ще се борим с корупцията, ще уважаваме държавността и ще уважаваме институциите, ще останат напразни, ако оставим този случай така – да замине в нищото без решение на проблема. Благодаря Ви, че ме изслушахте. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“.)
Благодаря, госпожо Вицепремиер. Сега всяка парламентарна група ще има по две минути да изрази становище по темата, тъй като не е точка в дневния ред. Ако искате в рамките на тази процедура. „Продължаваме Промяната“ ще изрази ли становище? Не. От ГЕРБ-СДС – заповядайте.
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Вицепремиер, от нашата парламентарна група ще получите подкрепа за истината, която е необходимо да излезе наяве. Аз обаче ползвам тези две минути, за да провокирам за размисъл и за отношение залата, а и Вас може би, с още един подобен казус, в който Сметната палата все още не е представила на Народното събрание Доклад за извършен одит. Това, госпожо Вицепремиер, е Докладът за изграждане на тол системата, който е възложен от Народното събрание в друг мандат, не Четиридесет и седмото народно събрание, на Сметната палата през 2020 г. До този момент – напомням, че сме 1 април 2022 г., тоест вече две години Сметната палата няма доклад, няма заключение, няма уведомление към Народното събрание какво налага забавянето на констатациите за Доклада за тол системата! Аз имам, разбира се, обяснение и ще Ви кажа какво е то. Отново става въпрос или за натиск да се открие нещичко и някой да бъде размахан, че е символ на корупцията, на грешните решения, на неправомерните действия, или някой си търси политическа подкрепа, индулгенция и други такива определения, защото му е изтекъл мандатът, на голяма част от членовете на Сметната палата – също, и ще е време може би да се избират други. Не знам, просто ми се ще да поговорим и по този въпрос. В този смисъл, господин Председател, обръщам се към Вас да прецените кога през следващата седмица, освен ако няма да е много натоварено, да изслушаме министър-председателя във формата на блицконтрол (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), приключвам, да поканите и председателя на Сметната палата да ни даде отговор на тези въпроси, които задаваме не само от нашата парламентарна група, но и членове на Министерския съвет, в случая вицепремиерът. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
Благодаря. „Движение за права и свободи“ ще изрази ли становище? Не. „БСП за България“? Заповядайте, господин Свиленски.
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа вицепремиери и министри, уважаеми колеги народни представители! Да, предложението, Проектът за решение за одит на Сметната палата на „Монтажи“ и на „Автомагистрали“ беше по предложение на парламентарната група на „БСП за България“. Аз оставам учуден, в недоумение как може възложителят – българското Народно събрание – да няма възможност да получи Доклада?! Решението е на Народното събрание! Сметната палата трябва да изпраща едновременно и до двата органа! Опит за прикриване на престъпление, казвам от тази трибуна, извършва този, който е пратил Доклада в прокуратурата и не го е изпратил тук, и който загърбва решение на Народното събрание. Как изпрати Доклада за „Автомагистрали“ в българското Народно събрание със същите престъпления вероятно, съмнения и не го прикри в прокуратурата, а сега този за „Монтажи“ казва, че не може да бъде изпратен?! Уважаеми колеги народни представители, предлагам Ви още следващата седмица първото нещо, което да направим – да променим този член в този закон, който забранява или който казва такова нещо, и да изискаме отново, ако трябва, днес да гласуваме проект за решение Докладът да бъде представен незабавно в българското Народно събрание. Вие сте и ние сме представители на българските граждани и те трябва да знаят какво се е случвало и къде са им отивали парите, защото истината трябва да излезе наяве. А тя ще излезе тогава, когато бъде представена на Вас, когато бъде представена на медиите, когато бъдат взети всички мерки това нещо да не се случва. Засекретявайки го в прокуратурата, никога никой, освен главния прокурор, няма да разбере какво се е случило и ще използва тази информация вероятно за други цели, а не за това да се скрият съответните нарушения и да се покровителства корупцията. От името на парламентарната група на „БСП за България“, господин Председател, искаме да положите всички усилия Докладът още в рамките на днешния ден, тъй като той е готов, да постъпи в Деловодството на Народното събрание, а аз като вносител на това искане, искам да ми бъде предоставен и лично в рамките на днешния ден. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
И за тол-а също. Ние сме Ви подкрепили.
Благодаря, господин Свиленски.
Госпожа Атанасова ме подсеща – благодаря за коректността. Просто помолих да проверят – за тол системата също ние сме вносители и предложили да се извърши одит. Отново призовавам Сметната палата да си изпълни ангажиментите такива, каквито са. Благодаря още веднъж на колегите от ГЕРБ и на председателя им госпожа Атанасова. Благодаря Ви.
Благодаря, господин Свиленски. „Има такъв народ“ ще изрази ли становище? Не. „Демократична България“? Също не. Парламентарната група на партия ВЪЗРАЖДАНЕ ще изрази ли становище? Не. С това приключихме с тази тема. Благодаря и на Гроздан Караджов, и на Корнелия Нинова за участието им днес в блицконтрола. С господин Караджов ще се видим по-късно в редовния парламентарен контрол – приблизително след около час. Преминаваме към редовния ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Давам думата на Десислава Атанасова за декларация от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаема госпожо Министър, госпожо Вицепремиер, уважаеми колеги, уважаеми гости на Народното събрание! Преди по-малко от седем дни, уважаеми колеги, празнувахте 100 дни правителство. Преди по-малко от 24 часа Ваш млад колега от „Промяната“ дефинира тези 100 дни като „100 дни – 100 лъжи“. И понеже днес е 1 април – Денят на лъжата, можем да поздравим с празника българското правителство. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Колеги, от една година насам лъжата се превърна в норма. Начело на българското правителство застана човек, за който беше доказано, че е нарушавал Конституцията и е подписал декларация с невярно съдържание – доказано от Конституционния съд на Република България. Оттогава насам ежедневно се убеждаваме, че това наистина е норма. Кирил Петков започна да лъже още преди да влезе в политиката. Първо, излъга президента Радев да му повярва. После наруши Конституцията и подписа декларация с невярно съдържание. После излъга 700 хиляди български граждани, че ще оправи живота им с магическа пръчка. Накрая излъга системните партии БСП и ДБ да подкрепят правителството, оглавявано точно от него. Още от служебното правителство, чийто член противоконституционно, както се оказа, беше този човек, лъже. Излъга за празните язовири – служебният министър Везиева го разобличи. Излъга за ББР, докато раздаваше пари на говорителката Лена Бориславова в размер на 37 минимални пенсии всеки месец. Излъга за ДКК, докато Ваня Караганева раздаде един милион за адвокатски хонорари. Излъга, че 8 милиарда се крадат, а само за 9 дни – преди Нова година, изчезнаха незнайно къде 9 милиарда. Три пъти излъга за Плана за възстановяване, че е пратен, че е одобрен, че най-накрая ще се договори с Европейската комисия. През последните дни излъга отново, като замеси и председателя на Европейската комисия с твърдението, че тя самата – госпожа Фон дер Лайен ще е в България следващите дни и Планът за възстановяване ще е финализиран. Вчера говорителят на Комисията го опроверга официално – няма дата, няма окончателен вариант, Планът не е готов за подписване. Излъга и замеси европейския прокурор Кьовеши по делото с ареста на Борисов, на което самият Петков стана кошаревски свидетел. Излъга хората, че ще осигури прехраната на българския народ, а не знае цената на хляба. Излъга, че ще увеличава пенсиите, а през януари хиляди пенсионери бяха ощетени. Излъга, че токът, газът, парното няма да поскъпват, а днес се очаква нов ценови шок. Лъже за Македония, а се готви да отстъпи от националния интерес на държавата. Излъга, че е провел среща с президента на САЩ, а всички видяхме, че тя е протекла осем секунди и не може да се нарече среща. Лъжата обаче, колеги, не е патент само на Кирил Петков. Лъжата се оказа системно поведение на целия му така наречен отбор А. Първият нападател – супервицето, за него бяхме предупредени от партньорите му, че е измамник и крадец на интелектуална собственост – цитирам: „Той, докато лъжеше българските бизнесмени, че ще въведе адекватни мерки за подпомагането им, ги нарече некадърници.“ Така постъпи и с българските строители, които месеци наред лъжеше, че ще получат изработеното и накрая им каза, че ако не искат да работят на обидно ниски цени, ще покани чужди такива. Междувременно излъга за данните за растежа, инфлацията и дълга, а параметрите на бюджета са истинска първоаприлска шега. Излъга музейните работници и им отне 12-те милиона от вече гласувания в Народното събрание бюджет, с което излъга и Вас – тези, които подкрепиха бюджета. Буквално можем да кажем, че този човек върна парламентаризма. Гигантската му лъжа е за производство на батерии, което се превръща в негова запазена марка и негова фиксидея, защото очевидно има ангажимент към някого, и то с ясното съзнание, че ще наруши грубо европейските правила, че рискува финансови санкции за държавата и води цялото държавно управление към фаза на командно дишане, задвижвано от батерии с ограничен живот. Излъга и за горивата, като замеси и младежкия ГЕРБ, на които издаде присъди от телевизионния трибунал. Вторият нападател в А отбора, усмихнатото лице на доброто управление, лъже как работи нещо и се справя с бежанците, а доброволците и общините са на ръба на силите и възможностите си. Третият нападател, тревожейки се за влиянието от несподеленото къпане върху природните ресурси, лъже за плавния преход към зелена енергия и работата на мините в почивни дни. Междувременно въздухът е мръсен, багерите са по плажа, а бизнесът на „зеления октопод“ продължава. Четвъртият не знае колко километра пътища е построил и вече сериозно се оплита в лъжи как ще ги плаща, а той е човекът, който трябваше да прави по една магистрала на година, минимум пет моста на Дунав, два тунела под Шипка. В момента ин хаусът процъфтява, а за сметка на това тол таксите се увеличават между два и четири пъти. Халфът на отбора не знае каква е цената на парното, защото плаща с дебитна карта, а той е човекът, който трябва да осигури отоплението на хората. Той излъга, че по бюджета за 2022 г. са осигурени компенсации за бизнеса, болници, общини и социални институции. Излъга, че новият председател на КЕВР отговаря на условията, посочени в Закона. Излъга, че се е справил с високите цени на електрическата енергия и газа. Излъга, че работи активно за довършване на интерконектора Гърция – България. Излъга, че не продават природен газ на свои фирми за три секунди през нощта. Излъга, че няма политическа чистка в енергетиката. Излъга, че договаря по-ниски цени на азерския газ. Друг от халфовете, който транспортира топката от точка А до точка Б с гръмки заявки, веднъж изпрати самолет до Скопие. Самолетът беше с 22-ма. За сметка на това обаче самолетът до родния му град не успя да излети, няма и къде да се приземи и за това бил виновен кмет от коалиционния му партньор. Излъга, че България ще получи двуетажни влакове, в БДЖ ще е чисто и ще сервират храна, а все още не е построил и метър релсов път. Вратарят, момчето, което боядисва вратите на читалищата, излъга културните дейци, че наближава златен век в изкуството, а проспа изчегъртването на 12 милиона от гласуваните в бюджета за музеите. За сметка на това изчегърта еднолично спечелил конкурс за директор на културна институция. Ветеранът на отбора, завърналият се джадай, докато лъжеше за изядени хора, чували, подслушвания, пачки, кюлчета, къщи, списъци, избори – изпусна престъпността, но затова пък придоби 22 имота. Двадесет и два имота! Днес неговите подчинени излизат на протест, за да го уведомят, че вече не го признават за министър, защото ги излъга и увеличение на заплатите няма. Излъга и че може да арестува. Не може! И това не го може. Колеги, сега сериозно. Вчера посолството на САЩ в официално обръщение се разграничи от думите на вицепремиера Асен Василев. Разбирате ли какво става, или не разбирате?! Посолството на Съединените щати каза, че министър Асен Василев е разпространил неверни твърдения за участие на правителствени служители на САЩ в посредничество на сделка на българското правителство със съмнителни бизнесмени. Посолството на САЩ се разграничи от тези твърдения. И това вече не е шега. Това е трагедия. Кой искате да Ви каже и по какъв начин да Ви го каже, че начело на българското правителство стоят хора без чувство за отговорност, без достойнство, без морал и без капка съвест. Начело на българското правителство, мнозинството в тази зала, в това число и Вие, които малко сте останали сега, постави една шепа авантюристи, които взеха властта с лъжи, удържат я с лъжи и се провалят, затиснати от камарата лъжи, които изрекоха през последната една година и особено през последните 100 дни. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Приключвам, господин Председател, в рамките на минута. Нашите партньори в Европейския съюз и НАТО казват много ясно, че с тях и с тяхното доверие се злоупотребява. Такъв удар върху външнополитическия авторитет на България и срещу нашия народ досега българската история не познава. Аз предполагам, че и колегите от системните партии – БСП и „Да, България“, също се притесняват от тези лъжи. Колеги, не е страшно да си признаете, че сте се заблудили. Не е срамно да кажете, че съжалявате, че сте подкрепили една шайка, която е обещавала това, което сте искали да чуете, но която се е оказало, че никога не е имала намерение да спазва обещания, защото за тях думи като чест и достойнство не означават абсолютно нищо. Очаквам…
Времето, госпожо Атанасова.
…госпожа Корнелия Нинова да прояви достойнство, очаквам Христо Иванов и господин Атанасов също да го направят, като изтеглят своите министри от това управление. Защото наистина няма друга логика това правителство да остане и ден повече на власт. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Колкото до ГЕРБ… Завършвам.
Времето.
…ние се гордеем, че не се пречупихме, не се прегънахме, не отстъпваме и всеки ден (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС) Ви показваме колко е опасно това, което се случва в страната. Не очакваме да го признаете. Не очакваме да се извините на нас и нашите избиратели за обидите, които ни нанесохте. Очакваме да се извините на Вашите избиратели за това, че се съгласихте да участвате в един заговор срещу държавността и че допуснахте лъжци да си разиграват коня в продължение на една година. Отново казвам, време е това да приключи. Напускайте това правителство и запазете достойнството…
Времето, госпожо Атанасова.
…на България! Достойнството е нещото, което прави не само един човек – човек, но една държава – държава. Запазете достойнството на страната ни и приключете тази трагедия колкото е възможно по-скоро! Оставка, аматьори. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
Така, на първо място, събирайте се във времето си за изказване. И на второ, ограничавайте се в обидите. Получени писмени отговори на въпроси и питания за периода 25 март – 31 март 2022 г.: - от заместник министър-председателя и министър Асен Василев на въпрос от народния представител Деница Николова, на въпрос от народния представител Мартин Димитров, на въпрос от народните представители Мартин Димитров и Георги Ганев; - от министър Асена Сербезова на въпрос от народния представител Елисавета Белобадова; - от министър Божидар Божанов на въпрос от народния представител Никола Димитров; - от министър Георги Гьоков на въпрос от народния представител Иван Клисурски и на въпрос от народния представител Илин Димитров; - от заместник министър-председателя и министър Гроздан Караджов на два въпроса от народния представител Деница Николова, на въпрос от народния представител Любен Дилов, на въпрос от народния представител Халил Летифов; - от министър Драгомир Заков на въпрос от народния представител Христо Гаджев; - от заместник министър-председателя Калина Константинова на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; - от министър-председателя Кирил Петков на въпрос от народния представител Десислава Атанасова; - от министър Надежда Йорданова на въпрос от народния представител Десислава Атанасова; - от министър Николай Денков на въпрос от народния представител Цветелина Симеонова-Заркин и Христо Симеонов; - от министър Христо Проданов на въпрос от народния представител Илин Димитров; - от министър Бойко Рашков на въпрос от народния представител Христо Гаджев. Това са писмените отговори. Преминаваме към първата точка от днешния редовен парламентарен контрол, която е: РАЗИСКВАНИЯ ПО ПИТАНЕ. Разискванията са по питането на народния представител Джевдет Чакъров към министъра на здравеопазването Асена Сербезова относно политиката за преодоляване на недостига на лекари в определени специалности и на медицински сестри и за задържане на младите лекари и медицинските сестри в България. На горепосоченото питане беше отговорено в заседание на 25 март 2022 г., миналия петък. На същото заседание 51 народни представители от парламентарните групи на ДПС и ГЕРБ-СДС внесоха предложения за разискване по питането заедно с Проект на решение. Така предложението за разисквания по питането и Проекта на решението са изпратени на народните представители в електронен вид на 25 март 2022 г. Проектът на решение, внесен от 51 народни представители, е регистриран на 25 март 2022 г. в 13,38 ч. Давам думата на вносителите да представят предложението и Проекта на решение в рамките на 10 минути. Заповядайте, доцент Чакъров.
Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Председател, ние от ДПС настояхме за разисквания по темата за недостига на медицински персонал в системата на здравеопазването и за необходимостта от мерки за задържането на такива млади кадри в България, защото ситуацията наистина е критично тежка. Необходимо е в най-кратки срокове да се набележат мерки като част от една дългосрочна държавна политика за решаването на този проблем и възможно най-бързо да се започне изпълнението им. В отговор на моето питане към министъра на здравеопазването професор Сербезова тук, в пленарната зала, чухме изключително обезпокоителна статистика. Потвърдена беше информацията от оповестени наскоро резултати от социологическа анкета индекс на болниците, направена в лечебни заведения у нас, че: 73% от болниците имат недостиг на лекари, а около 90% на медицински сестри и 78% от лечебните заведения трудно обезпечават 24 часова дейност на работа, а като последствие от това 45% от анкетираните лечебни заведения посочват, че с оглед на тези проблеми имат проблеми по отношение на своевременната диагностика, а понякога и пропуски в диагностичната и лечебната дейност. Освен това се посочва изключителното натоварване на медицинския персонал. По информация на Българския лекарски съюз над 60% от лекарите са над 50 години. По данни на Българската асоциация на специалистите по здравни грижи всяка трета медицинска сестра е пенсионерка и прогнозата е, че след 10 години ще има по-малко от 10 000 сестри, ако се запази настоящата тенденция. От отговора на професор Сербезова става ясно, че има сериозен недостиг на лекари специалисти по спешна медицина, инфекциозни болести, вътрешни болести, трансфузионна хематология, съдебна медицина, клинична лаборатория, пневмология, фтизиатрия, патоанатомия, анестезиология, реанимация, педиатрия, както и на лични лекари и специалисти от доболничната помощ. Като цяло общият брой на лекарите са запазва в рамките на необходимото за страната от 32 000 до към 30 000. Но както вече посочих, първо, има свръхспециализация на определени специалности и лекари в тези специалности, а и остър недостиг на вече посочените специалности. Второ, тези лекари са неравномерно разпределени в различните региони на страната, като на места определени специалисти изобщо липсват. Трето, трябва да се набележат адекватни мерки в областта на образованието на медицинските кадри. Българският лекарски съюз има предложение, което наскоро представи неговият председател, държавата да поеме пълната издръжка на обучението и след това на специализациите му, като тази подкрепа бъде обвързана с договор за работа в България за определен период. А тези, които не желаят да ползват такава помощ, да могат да продължат да учат по същите правила, които има в момента. Необходимо е да се обсъдят различни варианти за това да се създадат както необходимите медицински специалисти, така и те да останат в страната, защото проблемът с липсата на медицински кадри е проблем за почти всички страни в Европейския съюз. Наскоро, при откриването на конгрес на Германската лекарска камара в Берлин, нейният председател заяви Германия да обърне внимание – недостигът на специалисти в системата на здравеопазването е толкова остър, че има риск тя да колабира и че в момента в страната много от болниците функционират благодарение на лекарите от чужбина. За съжаление, нашата страна има принос, с който ние не бихме искали да се гордеем. Посочвам това, за да се види колко е голяма конкуренцията при търсенето на медицински кадри като цяло в Европа и България трябва да се конкурира с такива развити държави, като Германия, Великобритания, Норвегия, за да мотивира младите кадри, които обучава, да останат да работят тук, което, трябва да си признаем, ще е много трудно. Четвърто, трябва да се направи пълен анализ на потребностите в системата на здравеопазването и на основата на него да се прилага дългогодишно държавно планиране, а не половинчати стъпки и решения, които не водят до желаните резултати и ефективност. Надяваме се на една ползотворна дискусия, лишена от тяснопартийни позиции, а напротив, с консенсус, а защо не и надпартиен, за решаването на тези проблеми в интерес на цялото общество, в интерес и на медицинското съсловие, така че да има една пълноценна ефективна дейност за здравното обслужване на нашето население. Господин Председател, бих представил: „Проект! РЕШЕНИЕ във връзка с разисквания по питането от народния представител доцент доктор Джевдет Чакъров към министъра на здравеопазването професор Асена Сербезова относно политиката за преодоляване на недостига на лекари в определени специалности и на медицински сестри и за задържане на младите лекари и медицинските сестри в България Народното събрание на основание чл. 90, ал. 2 от Конституцията на Република България и чл. 101, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
1. В срок от три месеца от настоящата дата министърът на здравеопазването да представи пред Народното събрание конкретни мерки с конкретни срокове за тяхната реализация за преодоляване на недостига на лекари в определени специалности и на медицински сестри и за задържане на младите лекари и медицинските сестри в България. 2. В срок от шест месеца от настоящата дата министърът на здравеопазването да представи конкретни финансови разчети за средствата, необходими за реализацията на планираните мерки, както и план кои от тях в държавния бюджет за коя година ще бъдат включени. 3. В срок от една година от настоящата дата министърът на здравеопазването да представи пред Народното събрание стартиралите съответни мерки, както и първите резултати от тяхната реализация.“ Благодаря за вниманието.
Благодаря Ви, доцент Чакъров. Преди да открия разискванията, да Ви запозная с разпределението на времето в настоящата дискусия: „Продължаваме Промяната“ има 14 минути; ГЕРБ-СДС – 13; „Движение за права и свободи“ – 9 минути; „БСП за България“ – 7; „Има такъв народ“ – 7; „Демократична България“ – 5 минути, и ВЪЗРАЖДАНЕ – също 5 минути. Няма възможност за удължаване в настоящото разискване. Откривам разискванията. Заповядайте, професор Михайлов, за изказване. Записвам Ви за изказване (обръща се към народния представител Костадин Ангелов), Асен Балтов – също, Ивайло Христов и Хасан Адемов.
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаема професор Сербезова, уважаеми колеги народни представители! В началото на моето изказване си позволявам да поздравя парламентарната група на ДПС и лично доцент Чакъров, както и неговите колеги, които са оформили това питане, тъй като въпросът е изключително болезнен. Въпросът е много тежък и аз ще си позволя пак да повторя още нещо, което ми прави много, много грозно впечатление и споделих преди няколко дни – че въпроси, които предстои да взривят обществото, обикновено намират полупразна залата. Тук сме лекарите: професор Балтов, професор Ангелов и всички останали лекари, от останалите колеги има много малко – доктори, разбира се, колегите от ИТН. Това носи много болка в душата за нас лекарите, тъй като ние разчитаме на народното представителство за отношение, за разбиране и за търсене на решения на проблеми, които са трупани с години. Аз не искам да се връщам в моите размишления тук в това изказване назад. Българската социалистическа партия пет години поставяше много остро проблема за тежките проблеми в здравеопазването – кадрови, организационни, проблеми на управлението и финансирането, желанието да има общ надпартиен консенсус, както каза доцент Чакъров, бяхме го предложили и съвсем официално. Не се получи разбиране и двегодишната пандемична криза ни накара да изконсумираме най-горчивата чаша. За най-голямо мое съжаление тази чаша беше изконсумирана от моите колеги – лекари и сестри, санитари, рехабилитатори, всички специалисти в здравеопазването, които са на границата на изтощението, които са със синдрома на прегарянето – бърнаут синдрома, и които изнесоха всички проблеми на тази пандемия на територията на Република България. Но тази дискусия не е посветена на това, според мен, да се замеряме с обвинения в миналото. Дума да не става, това е под достойнството на един лекар. Каквото било – трябва да се обърнем към него и да вземем поуки от него. Това, което ние виждаме, и това, което искам да кажа специално на доцент Чакъров, че коалиционното управление много внимателно още в самото начало – в първите срещи преди формирането на управлението на страната, обърна внимание на много тежката кадрова криза. Вие направихте една много хубава дисекция, аз мога да Ви дам още данни, но не е това важното. Важното е да жалонираме кои са основните места, които дават основания тази криза да бъде преодоляна. Още в самото начало мога да кажа като професионалист, доцент Чакъров, че тази криза няма да се преодолее нито за една година, нито за две, нито за три, нито за четири. Само обучението по медицина е шест години, професионалното обучение в другите университети също е дълго – медицински в различните специалности. Натрупаните горчилки в професионалната общност са много големи, девиациите в мисленето са много големи. И усилията на парламента трябва да бъдат огромни в законодателно направление, в подпомагане на изпълнителната власт, за да могат нещата да се случат. И първото нещо, което ние смятаме и се прие от всички нас като управляващи, е, че трябва да променим системата на специализация, за да я направим привлекателна за колегите и същевременно да я направим отговаряща на съвременните изисквания. Затова идеята, която внимателно се обсъжда с всички – цялата общност на ректорите с всички висши учебни медицински заведения, е единната специализация на кадрите, която трябва да постави младите лекари в основата, в гръбнака на здравеопазването и чрез своя труд, но и съответно чрез своето израстване като квалификация те да бъдат готови да влязат вече в океана от трудности на съвременната медицина, който Вие много добре познавате – когато сте били млад лекар, колко плахо човек пристъпва в първите дежурства, колко е страшна първата нощ на дежурство, когато не знаеш какво ще ти се случи, минават шест години и ти си все още толкова крехък като познания и опит, че имаш нужда от ръката на по-опитния. И това трябва да стане, за да може хората не да се чуят как да специализират, как да заплатят. Не искам да влизам в детайли, че те се отказват от спечелени места, защото заплащането е толкова ниско, че не могат да си платят квартирните, разходите за месеца. Всичко това трябва да се промени чрез тази единна система на специализация, но и чрез нейното финансиране, на което Вие обърнахте внимание, и това финансиране няма кой друг да го поеме. Дали ще ги наричаме общини или държавата, държавата трябва да си поеме грижата за кадрите. Но тук искам да Ви кажа нещо, което е сериозен въпрос и по който ще се радвам да чуя отношението на другите колеги. Ние смятаме да обсъдим в коалиционния формат, да обсъдим и с всички Вас, с всички колеги в Здравната комисия дали, когато ти получаваш, като искам да Ви кажа: колегите ми са ми споделяли, мои колеги, които са ми приятели – колеги от Анталия, колеги от Атина, от Солун. Република Гърция и Република Турция имат много сериозна дългосрочна програма за специализация на млади кадри извън територията на страната. Техни кадри отиват за пет, седем години, но те имат подписан договор с родината си, че няма да останат там, ще се върнат и ще имат условия за развитие. Аз съм възхитен от Центъра по хематология в Анталия, който видях. Анталия е курортен център в представите на всички нас, но ние не знаем, че екипи от Анталия отиват и оперират – трансплантационни екипи, в други държави и в Средния Изток. Тоест държавата тук или там на Балканите е създала условия хората да могат да специализират в страната и извън нея, но след това да се върнат, тоест трябва да има договорно начало. В такова скъпо образование, колеги, каквито са медицината, стоматологията, фармацията, трябва да има договорно начало – ти получаваш от държавата много, но ти си задължен към своята родина да върнеш тази любов към теб с това, което тя е вложила в теб. На второ място, това което Вие споменахте, и това, което се обмисля, не е сериозно, тъй като става дума – Вие казахте да се анализира, а много често иронизирате управляващите, че анализират внимателно какво се случва и какво трябва да се случи. Действително трябва да се подложи на анализ Здравната карта, доцент Чакъров, но не само в аспекта каква е възрастовата характеристика, не само в аспекта каква е смъртността в отделните региони, но какви са, ако щете... (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Съжалявам, че времето ми изтича и това трябва да се спази, разбира се – да се имат предвид всички фактори и формирането на тази карта да създаде условия държавата да има възможност не да местим лечебни заведения, а да сключва договори в направления и в области, в които има нужда от това. Тоест, вторият основен принцип, който ние поставяме като управление, като четворна коалиция, това е регионализацията на здравеопазването, което ще даде възможност на кадрите по места да се чувстват... Вие знаете и с това завършвам, че болниците във Федерална република Германия – дали ще работиш в Хамбург, дали в Кьолн, дали в Берлин, те са еквипотентни. Това в България изобщо не е така, изобщо не е така! И много добре знаят и професор Ангелов, и професор Балтов, че 80% от болниците се намират в пет града в страната. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Всички тези проблеми ще се опитаме да ги решаваме с помощта на Здравната комисия, с помощта на всички специалисти, независимо от техните политически виждания, защото здравеопазването има национален оттенък, то няма партиен оттенък. Затова ще се радвам и искам да прекъсна, за да не нарушавам регламента, въведен от уважавания председател, и да чуя всички, които ще се изкажат, за да може да вземем едно общо решение, което ще бъде в полза на сериозния проблем, поздравявам Ви още веднъж, който Вие поставихте. Благодаря, господин Председател.
Благодаря Ви, Професоре. Има ли реплики към Георги Михайлов? Няма. Професор Костадин Ангелов – за изказване.
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители, уважаема госпожо Министър! Проблемите в здравеопазването по отношение на неговото ресурсно обезпечаване в България са от много години. Погледнати от позиция на времето назад, голяма част от тях изглеждаха почти нерешими, но ние не можем да продължим да постъпваме по един и същи начин, ако искаме да постигнем различен резултат. Два са основните проблеми в нашето здравеопазване по отношение на неговата ресурсна обезпеченост. Първо, броят на лекарите и медицинските сестри, които са в пенсионна възраст и в предпенсионна възраст – остават им пет или шест години. Вторият голям проблем е броят на младите лекари и професионалистите по здравни грижи, които искат да работят в места, различни от големите университетски центрове. Изхождайки от тези два основни проблема, разбира се, има и много други, но ние трябва ясно да кажем на нашите граждани, че след може би десет години, ако всичко продължава по този начин, българските лекари и медицински сестри, тези, които са в болничната и част от доболничната медицинска помощ и основно в първичната извънболнична медицинска помощ, като лични лекари, ще бъдат почти всички в пенсионна възраст, ако ние не направим нищо днес. По отношение на броя завършващи млади лекари. Медицината попада в така наречените регулирани специалности и там нещата са уж осъзната държавна политика, но голяма част от нашите лекари, след като завършат, заминават да работят извън България. Това, разбира се, е допустимо и е една от ценностите на Европейския съюз – свободното движение на хора, но наблюдавахме добра тенденция за последните три години, че това желание, бройката на младите хора, които като процент от завършващите заминават да работят извън пределите на страната, има съвсем лека тенденция към намаляване. Какви са причините? Те могат да бъдат изследвани, но този факт, че младите хора не искат да ходят да работят в чужбина или че намалява тяхното желание, не решава основния проблем, а именно недостига на достатъчен брой млади лекари и професионалисти по здравни грижи да задоволят потребностите на българската система. Ако разгледаме всички частни случаи в страната, ще стигнем до няколко извода. Определено държавата като такава трябва да направи всичко онова, което е възможно, всички желаещи млади лекари, които искат да специализират, включително и по неатрактивни и атрактивни специалности, защото в момента държавата финансира основно тези, които са по неатрактивни специалности, да бъдат финансирани от държавата. Защо? Защото, ако за големия университетски център е абсолютно допустимо и възможно да си позволи финансирането на една специализация, тоест да дава пари на някой да специализира под формата на трудово възнаграждение, както се полага по Наредба № 1, то в малките населени места, там, където колегите работят първо ниво на компетентност, второ ниво на компетентност, финансовите ресурси, които получават по линия на Националната здравноосигурителна каса и част от Наредба № 3 от Министерството на здравеопазването като субсидия, са недостатъчни, за да могат да си позволят да плащат специализацията на лекари в тяхното лечебно заведение. Има още един парадокс. В тези малки лечебни заведения лекарите, които започват да специализират по Наредба № 1, те прекарват повечето време в голяма университетска база, където трябва да придобият умения и квалификации и съответно да се върнат в лечебното заведение. Това, разбира се, е резултат от промените в Наредбата, които промени бяха консенсусни, бяха желани от всички млади лекари, бяха подкрепени от тях, бяха съгласувани с болниците, с техните представители на университетски болници, но остават един друг тип лечебни заведения, които категорично не одобряват този тип подход. Тук трябва да се мисли за промяна на Наредба № 1. Ние стартирахме такъв момент с промяна на Наредбата, но ситуацията, в която работеше нашето правителство по отношение на ковид кризата, беше невъзможно да се постигне консенсус заради невъзможността да се провеждат присъствени срещи на всички заинтересовани страни. И ще дам конкретен пример с болницата в Смолян. Болницата в Смолян е областна болница, голямо многопрофилно лечебно заведение, което е база за специализация. Започващите да специализират там млади лекари прекарват четири или пет години специализация, почти цялото време в Пловдив, където трябва да получат всичките умения и квалификации. Тоест болницата плаща на един лекар, но той не работи в лечебното заведение. Ние бяхме заложили в нашата програма една идея, с която се явихме и на изборите. Това е идеята за тристълбовото финансиране. Това, че ще оправим наредбата за специализациите и ще могат да специализират младите лекари в областните болници, това категорично няма да реши желанието на тези лекари да останат да работят в малките населени места, нито ще прати професионалисти по здравни грижи да отидат да работят в тези болници, поради простата причина, че заплатата, която може да даде едно лечебно заведение в тези неатрактивни населени места, ако можем да ги наречем по примера на училищата и реформата в образованието, създаването на защитени училища, трябва да помислим дали не трябва да създадем и защитени лечебни заведения за болнична медицинска помощ, извънболнична медицинска помощ и така нататък. Защото това трябва бъде осъзната политика на държавата в тази част, а именно допълнително финансиране било то по линия на общината, било по линия на областната управа, и по линия на лечебното заведение, за да може един човек, като отиде на това място, да знае, че заплатата ще му стига. Тя ще му стига не само да си наеме жилище, ако общината не може да му осигури такова, тя ще му стига и за нормален социален живот. Защото, говорейки си с младите лекари, които заминават да работят в чужбина, те не заминават само защото там заплатата е много висока, те заминават, защото там имат нормален социален живот за своите семейства. Те имат осигурени детски градини за техните деца, имат нормална възможност за социални контакти, докато в малките населени места това липсва. Именно това спира хората да желаят да работят на тези места. Така че според мен трябва да се фокусираме върху увеличаване на финансирането по линия на Наредба № 1, а именно разширяване обхвата на броя на медицинските специалисти, които да бъдат финансирани по линия на Министерството на здравеопазването и държавата. Второ, да се създадат възможности за трайно финансиране на специализантите и медицинските сестри. Трето. Нещо, което направихме по отношение на медицинските сестри, но не знам доколко този резултат беше през 2021 г. при превръщането на специалността „медицинска сестра“ в „професионалист по здравни грижи“ в приоритетна специалност, нещо което дава възможност на висшите училища, които обявят повече бройки, да получават повече пари като субсидия от държавата, а записалите се студенти да получават двойни стипендии.
Три минути и половина остават – само да Ви предупредя.
Това беше правилен ход. Именно в тази посока трябва да се насочим да работим – това да се случи в страната. Подкрепям професор Михайлов затова, че трябва да бъдат дадени повече пари, но нека да помислим как да закараме младите лекари и сестрите в малките населени места, там, където има най голяма нужда от тях. Защото в София, Пловдив, Варна, Плевен, Бургас проблем с лекари и сестри няма. Има ги в други места, където имаме почти оголени области от нови постъпващи млади лекари по различни профилни специалности. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, професор Ангелов. Има ли реплики към Костадин Ангелов? Няма. Ще дам думата на Ивайло Христов, за да има малко разместване на групите. След това Хасан Адемов.
Колеги, много е странно, че чак сега след толкова години става въпрос за недостига на медицински сестри и лекари, тъй като тези проблеми съществуват поне от 10 години. За разлика от предните колеги имам друго становище. Моето становище е, че в основата не е специализацията, а основните проблеми в липсата на кадри са два – и в двата случая се касае за пари. Вторият вариант е кариерно развитие. Този проблем започна още от 2000 г. с така наречената здравна реформа, която отреди на държавата ролята само на наблюдател. В момента държавата каквото и да прави, и единственото, което може да направи, е да осигури нужните специалисти, както и да ги финансира. След това, за голямо съжаление, за задържането на тези специалисти в страната отговарят директорите или медицинските управители. Държавата каквито и условия да създава, главната функция оттам насетне е на работодателя, директор на болничното заведение, и оттук започват проблемите. Първото нещо, което е огромна диспропорция в заплащането на персонала не само в отделните болници, а вътре в самото лечебно заведение. Има ли разлика в заплащането между отделните болници, или такава диспропорция? Силно препоръчвам Министерството на здравеопазването да направи една проверка и да ни представи резултатите относно диспропорцията на заплащането на персонала. Защото държавата може да създаде идеални условия, но директорите на лечебните заведения са тези, които трябва да реализират условията. А при тези условия, когато болниците в резултат на некадърно управление са почти декапитализирани, е абсолютно невъзможно да се създадат такива условия. При тази ситуация Министерството на здравеопазването няма никаква възможност да се намесва в управлението на болниците, защото по силата на Закона за лечебните заведения и по силата на сегашните правила Министерството на здравеопазването и принципалите се явяват само един наблюдател. Ето Ви един пример за тази ситуация. Във Варна – Окръжната болница, от вчера – 31 март, колегите са подали жалба за увеличаване на заплатите, защото заплатата на един лекар в Окръжна болница – Варна, е 820 лв., а на една медицинска сестра – 750 лв. Как ще говорим тогава за запазване на кадрите и как ще можем да съхраним кадрите, на какво се дължи това? Просто в ролята на управител на това заведение не може да се намеси в начина на управление нито Министерството на здравеопазването, което в случая държи 75% от активите за лечебното заведение. При тази ситуация колегите там са принудени да работят буквално за жълти стотинки. Вчера, когато ние говорихме тук, някои отзад шумяха и мислеха, че лекарите са с такива заплати. Ето това са заплатите във Варна: отделение по неврохирургия – 820 лв. за лекар, 750 лв. за сестра. Ще запазим ли лекарите и сестрите тогава? Няма. При тази ситуация в лечебните заведения финансов контрол няма, медицински одит няма, Икономическа полиция, прокуратура и съд няма, тоест имаме едни дерибеи, които си управляват болниците, както желаят, и при тази ситуация какво могат да направят колегите? Абсолютно нищо. Има два избора пред тях. Единият е да си съберат багажа, а вторият – да напуснат професията. Тук ще говорим, че имало недостиг на лекари в малките населени градове, говорим за Окръжна болница – Варна, по същия начин в медиите. Вчера пак говорихме за по-стари периоди. Излязоха на протест лекарите в ИСУЛ – 900 лв. заплата на лекар, 750 лв. на сестра. Това ли е начинът да запазим лекарите в България? Тук говорим за ИСУЛ. В тази връзка ние от „Има такъв народ“ спешно ще внесем промени в Закона за публичните предприятия, които да дадат повече възможност на принципала да осъществява контрол върху това как се управляват съответните лечебни заведения. Искаме освен това – и сме предложили вече, мандатност на ръководителите на болничните лечебни заведения – два мандата с шест месеца междинен период, в който тези, които са заварено положение, да организират конкурси, защото мандатност има вече почти навсякъде. И още нещо. Днес на всички е известно, че в последните 10 години управлението на големите болници се прехвърля между едни и същи имена. Същите редовно се спрягат за всякакви шефски позиции в системата на здравеопазването. Кариерно развитие – това е второто. За какво кариерно развитие говорим, като десетилетия началници на отделения и болници са бетонирани на позицията си? Това ли е кариерно развитие?! Какво е кариерното развитие в България по нашенски? Има два варианта – или баща ти е шеф на клиниката и ти наследяваш клиниката и съответната болница, или вторият вариант – целуваш пръстена на боса, ставаш му нещо като личен лекар, дава ти болница, ама не болницата в Горно нанадолнище, скапваш болницата и след това ставаш депутат или министър. Ето това е кариерното развитие в България. И това кариерно развитие дава пример на младите лекари в случая как трябва да се развиват. В тази връзка имам едно предложение към здравния министър. В края на този месец излизат финансовите резултати на лечебните заведения. Искам да ни бъдат предоставени копия от отчетите на всички лечебни заведения с държавно участие. Обаче с тези копия на отчетите искам да ни бъдат предоставени и копия от кандидатските работи на тези същите управители, с които те са заели съответната длъжност. Нека всички тук да видим какво са предлагали тези колеги, какво са обещали пред принципала и пред колективите си. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Освен всичко друго, искам да ни бъде дадено заедно с това средната работна заплата в лечебните заведения и ръста на техните задължения. И освен това предлагаме на здравния министър към договора за управление на тези управители на държавни лечебни заведения да има приложение, което да касае развитието на човешките ресурси. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Христов. Има ли реплики към Ивайло Христов? Няма. Доктор Хасан Адемов.
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаема госпожо Министър, дами и господа народни представители! Със сигурност темата за човешките ресурси нито е нова тема, нито днес ще изчерпим всички възможности около решаването на проблемите в тази сфера. Решенията, които са взети или е пропуснато да бъдат взети преди 10 години, дават резултатите сега. Така че от решенията, които ще вземем сега или няма да ги вземем, зависи какъв ще бъде характерът на човешките ресурси през следващите 5 или 10 години. Защо казвам това? Защото това не е тема единствено и само на България. Вие знаете, че ако българските млади лекари специализират или отиват да работят в Германия, във Франция, във Великобритания, техните лекари от тези страни, които изброих, отиват да работят в северните държави – в Норвегия, в Швеция, а тези от Норвегия и Швеция отиват да работят в Америка, в Канада. Така че свободното движение на тези кадри на практика е факт, въпреки решенията, които се вземат или които не се вземат. Това е част от обективната възможност хората да избират как да срещнат своята квалификация с адекватното заплащане. Това е съвсем естествена реакция на всеки един. Така че ние трудно в условията на Европейския съюз може да задължим българските медицински специалисти, лекари, специалисти по здравни грижи, да ги заковем да работят на едно и също място, ако мога да използвам тази дума. Разбира се, че има възможности да се направят няколко неща, и аз ще кажа за част от тези възможности, защото ние от „Движение за права и свободи“ през годините винаги сме поддържали тази тема. Непрекъснато сме задавали въпроси на министрите през последните 10 години, за да може да търсим решение на този проблем, което решение, разбира се, няма как да бъде само в правомощията на един министър, защото ние очакваме министърът на здравеопазването да се справи с този въпрос. Независимо от това какви усилия полага сегашният министър, предишните министри и така нататък, не е в компетенциите единствено и само на министъра на здравеопазването, твърдя аз. Защото, ако примерно Националното сдружение на общините, за да могат да се решат и тези битови логистични проблеми около задържането на лекарите, ако академичните съвети в университетите, ако щете, и Министерството на образованието не участват в решаването на тези проблеми, трудно може да се похвалим с някакъв успех. Най-важното, което искам да кажа, е, че ние през последните 10 години, говорейки на темата „човешки ресурси“, отдавна сме анализирали причините, отдавна сме анализирали фактическата обстановка. Има много социологически проучвания, има анализи, изследвания на Българския лекарски съюз, на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи, на Министерството на здравеопазването, тоест с информацията ние сме наясно. Въпросът е какво трябва да направим? И едно от изключително грозните явления в избора на специалност според мен, позволявам си да го кажа тук, преди малко го коментирахме с професор Михайлов, е, че младите лекари или една част от тях избират своята бъдеща квалификация според цените на клиничните пътеки – нещо, което е изключително неприятно, и даже съжалявам, че го споменавам, но няма как да отминем този факт. На следващо място, ние твърдим, че съотношението между – не знам кой е казал и къде е казал това, но е записано в документи – лекари и медицински сестри трябва да бъде 1:2. Приемат се, доколкото знам, около 1000 студенти по медицина всяка година, а медицинските сестри, които се приемат в колежите, са около 600, а трябва да бъдат 2000. Защо са 600? Не защото няма места, не защото не е планиран този дефицит, а защото няма кандидати. И сега въпросът е защо няма кандидати? Отговорът на този въпрос се намира в причините, които сме изразили и които коментираха колегите тук – заплащане, възможност за кариерно развитие, условия на труд, психоклимата в отделните клинични звена и така нататък – неща, които ги знаем. Въпросът е обаче може ли да регионализираме медицината, както беше казано тук, което е изключително важно? Можем, но без помощта на Националното сдружение на общините няма как да стане това. Защото едно време, когато ги разпределяха медицинските кадри, тук някои колеги си спомнят, общините им предлагаха жилища, предлагаха им детски градини, предлагаха им, ако щете, и транспорт. Аз знам, едни линейки осигуряваха преди години. Пак повтарям, само с усилията на едно ведомство няма да стане. Трябва да има институционален подход. И какво имам предвид под институционален подход? Възможно ли е, уважаема госпожо Министър, и с това ще приключа, защото нямаме много време, да има една структура – било то дирекция, било то агенция или каквото и да е, която на базата на мултидисциплинарния подход да се опита да реши този проблем и да бъде отговорна тази институция за решаването на проблема? Защото сега отговорностите са разхвърляни – директорите на лечебните заведения, РЗИ-та, РЗОК, Министерството на здравеопазването, и накрая стигаме до този резултат. Пак повтарям, мултидисциплинарният подход, отговорността, институционализирането на отговорността според мен е разковничето за решаване на проблема.
Благодаря Ви, господин Адемов. Има ли реплики към Хасан Адемов? Няма. Доцент Антон Тонев.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Министър! Вземам думата по този много интересен въпрос, зададен от моя колега доцент Чакъров, и като лекар, и като най-млад от досега изказалите се колеги може би съм най-близко до проблемите на младите лекари, тъй като най скоро ми се е налагало да минавам по техните стъпки и да се сблъсквам с техните проблеми. За мен един от основните проблеми, който може би никой няма да се осмели да го каже от тази трибуна, е това, че първо трябва да признаем, че в последните десет години винаги е имало повишаване на средствата. С малко, с много управляващите досега винаги са намирали начин по някакъв начин да стимулират финансово младите лекари и от сегашната гледна точка може да кажем, че това не е решило изобщо нито един от поставените проблеми. За да може да подобрим състоянието на младите лекари и да обърнем тази неблагоприятна тенденция, за съжаление, тя се наблюдава с още по-голяма сила и при специалистите по здравни грижи, или така наречените медицински сестри, трябва първо да може да кажем точно какви са истинските проблеми. Без да подценявам нито едно от мненията на преждеговорившите, единствено доктор Ивайло Христов от моя гледна точка донякъде успя да отвори тетрадката с истинските проблеми. Колкото и пари да сложим като стръв пред младите лекари, когато те влизат в една институция и получават една специализация, макар и добре платена, в която има предварително заложен ред за това кой ще работи, кой ще се обучава, кой ще пише само епикризи и пътеки, колкото и пари да дадем на този млад лекар, той там ще издържи шест месеца и ще отиде в болница, в която някой ще му обърне внимание и ще го научи на нещо. В миналото е имало идея – разбира се, доста добре теоретично подготвена, да обучаваме специализанти само в няколко избрани болници, така наречени университетски, в които е най-високо нивото и на лечение, и на преподаване. Аз съм наблюдавал отделения с по десет специализанти, при които един или двама специализанти реално работят, останалите наблюдават, както казват на някои места, мача отблизо. Има много натрупани проблеми, които трябва да бъдат посочени точно и със серия от реформи, някои от които законови, някои от които в ръцете на изпълнителната власт, както споменахме, Наредба № 1, преди това Наредба № 35 е продукция на изпълнителната власт, и да направим така, че признавайки тези проблеми, без да се притесняваме, че ще обидим някои наши приятели, колеги или учители, да направим специализацията на млади лекари в България по-различна. Тук ще чуем много термини – по привлекателна, по-добре платена, но ние трябва да я направим различна, трябва да я направим по-масова. Защо? Както спомена, мисля, че доктор Адемов преди малко, Европейският съюз и по-скоро неговият трудов пазар в сектор „Здравеопазване“ няма да изчезне, той ще продължи да бъде силна конкуренция и силна притегателна позиция за нашите млади лекари. И това е част може би от добрите неща, защото, ако я нямаше тази притегателна сила, ние още щяхме да сме с начин на мислене от 1995-а или 2000 г. и да вярваме в някои постулати, че трябва да работим само в една болница, при един човек и да обслужваме неговите интереси за по-голяма част от кариерата си. За съжаление, по места тези постулати все още се преподават и върху тях стъпват основните правила за поведение и за кариерно израстване. Ако спазваш тези неписани правила, израстваш в кариерата независимо какво можеш и колко можеш. Трябва да можем и от тази трибуна, и в серия от няколко, да речем, кръгли маси или просто работни срещи да напишем и да признаем какви са реалните проблеми в кариерното израстване и в кариерната мотивация. Разбира се, финансовата подкрепа е задължителна, но отварянето на системата за мен е една идея по важно. Отварянето на системата, където всеки млад лекар да има работно място с достатъчен брой пациенти, където под контрол на по-опитен от него да може да работи още от първите дни на началото на своята специализация. За пример давам, в Германия ти дават камера на лапароскоп на ден втори и ти започваш да насочваш камерата по време на лапароскопска операция, без някой да те е държал една година да пишеш документи или някакъв друг такъв детайл. В случая конкуренцията ще ни покаже, че ние не успяваме да се справим добре и не сме успели да се справим добре със създаването на продукт „млад лекар“, което е единият от проблемите, и не се справяме добре да го задържим. Защото, ако един млад лекар има нужда да се научи и да стане стабилен и устойчив в своята професия, един млад специалист има нужда да види своя кариерен път пред себе си в рамките на пет или десет години, и това заедно със справедливото финансиране да бъде част от мотивацията му да остане, да направи своя пациентела и свое име и да започне да печели от тях. С министър Сербезова имаме набелязани няколко такива бъдещи работни срещи и групи, в които, отваряйки Наредба № 1, но не само, необходимите промени визират и отваряне на закони, като Закона за лечебните заведения, Закона за публичните предприятия, доусъвършенстване на някои наредби, защото тези промени, както казахте, ние ще видим техните положителни резултати след време. А това време трябва да бъде използвано за медиация, при която ние да обясняваме на нашите млади колеги какво предстои да се случи и да показваме с какви наши действия сме предпоставили това нещо да се случи. Работата ще бъде при всички случаи надпартийна, при всички случаи ще бъде едно общо дело, защото на карта е заложено здравето и бъдещето на здравето на цялата наша Родина. Благодаря.
Благодаря Ви, доцент Тонев. Има ли реплики към Антон Тонев? Няма. Сега давам думата на доктор Александър Симидчиев, за да имаме представители на различни групи. Иначе съм записал за изказване и Асен Балтов, и Марио Рангелов. (Шум и реплики.) И Вас, да. Ще Ви дам думата, просто да има от различни групи. (Реплики от ДПС.) А, извинявам се много. Добре, Вас имах предвид, съжалявам. Заповядайте, Докторе.
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо Министър! Искрено ми беше приятно да слушам всички, които се изказаха до момента, защото всеки един се опитваше да допринесе с нещо. Партийните пристрастия бяха доста ниски, имаше преобладаващо конструктивни, макар и разнообразни гледни точки. Този проблем с кадровото осигуряване е един от най-сложните за решаване в здравната ни система, но това, което искам да добавя и аз като гледна точка, е следното: Ние досега говорихме за това какво е и какво е било. Малко мислихме за това какво ще бъде, защото здравеопазването оттук насетне предстои доста да бъде променено и специалистите, които ще се наложи да бъдат изработвани оттук насетне, може да са доста различни от тези, които до момента са били. Може да има много по-различен микс, което казваше и доктор Адемов, между социална и здравна дейност, тоест специалистите, които трябва да правим за в бъдеще, ще трябва да са хора, които имат много по-тежък профил, свързан с профилактика и превенция, ще трябва да имат един профил много по-тежко свързан с дигитализация, тоест може и да нямаме такива специалисти в момента, а да трябва да създаваме такива специалисти. Искам да кажа, че това е проблем, в който виждам огромен потенциал да го решим, защото всички изказващи се дотук бяха хора, които се изказват на базата на опит със своята гледна точка и допринасяха за решаването на проблема, а не беше междупартийно боричкане. В тази връзка съм обнадежден и се надявам да можем да изградим една устойчива система, така че ние или други като нас в Четиридесет и деветото и в Петдесетото народно събрание да не се връщаме към този проблем. Благодаря Ви много.
Благодаря Ви, Докторе. Има ли реплики към Александър Симидчиев? Няма. Професор Асен Балтов за изказване. (Реплика от народния представител Асен Балтов.) Имате почти три минути за изказване.
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Аз ще се спра само на няколко момента. Наистина обзорът от колегите беше направен доста сериозно и абсолютно съм на същото мнение, че за съжаление, медицината е конвертируема в цял свят и ние трябва да се съобразяваме с това. Нашите колеги, които завършват медицина, стоматология, фармация, също са конвертируеми и са добре дошли навсякъде – не само в България, затова – субсидиране 100% на липсващите специалности, тоест тези, които са малко. Трябва да се направи един индекс кои специалности са най-търсени и кои са по-малко търсени. Тези, които са най-търсени, там да има задължително обвързване с договор поне за пет години. Тоест, ако искаш да специализираш „Ортопедия и травматология“, защото тя е една от най-исканите специалности, ти ще трябва задължително да сключваш договор от пет години в някаква база за обучение за тази специалност. Що се отнася примерно до „инфекционист“, която знаем, че стана много популярна през последните две години, но преди това знаем как беше със затихващи функции, там трябва наистина да има субсидиране 100% за тази специалност. Работата, която позволяваш да извършваш, като специализираш, да бъде възможна не само когато работиш, тоест, за да започнеш да специализираш, да не бъде необходимо ти да си само работещ като специализант в една университетска или областна болница, а да ти се разреши и в по-малките болници да има такива специализанти, които не е нужно да присъстват от една година – осем до десет месеца в голямата университетска болница, а напротив, те да ходят по едномесечен курс, както беше едно време, когато ни задължаваха. Аз също съм от поколението, което не сме били длъжни, но преди моето поколение всички бяха длъжни да имат тригодишно разпределение, тоест позволяваме на тези хора да работят на основното си работно място и веднъж, два пъти в годината по един месец да могат да правят ъпдейт специализация, като накрая съответно на времето, което е нужно за специализация, се явяват на изпит за вземане на специалност. Другото, което не каза никой, е, че 365 болници са прекалено много за България. Това е факт. Ако това не се промени – това наистина трябва да има общ консенсус между всички политически партии и сили, че е твърде много за малка България. Забравихме едни хора, които все пак от доста време се опитват да навлязат в нашите среди – това са парамедиците. Знаем, че тук имаме едно огромно липсващо звено, което, за съжаление, би могло да попълни много от липсите. Парамедиците, знаем, че те са три нива на компетентност – парамедиците трето ниво на компетентност е възможно да бъдат и в хеликоптерите, и в линейките, и да заместват лекарите, а също така и медицинските сестри и тези, за които знаем, че имаме огромен дефицит към тях. Здравните асистенти, също не на последно място, които да подпомагат медицинските сестри и... (Шум и реплики от ДПС.)
Колеги, моля Ви.
Практиката показва, че всички, които учат медицина, независимо дали са лекари, или са медицински сестри, ако имат възможност да работят след втори и трети курс, те биха могли да почнат да работят, да получават заплата и да подпомагат работата на липсващите звена. Благодаря.
Благодаря Ви, Професоре. Има ли реплики към Асен Балтов? Няма. Заповядайте за процедура, господин Гвоздейков.
Процедурата ми е към Вас, господин Председател. Преди половин час Вие позволихте да бъде използвана многократно думата „лъжа“ в един много дълъг низ от лъжи, изречени от госпожа Десислава Атанасова, а след като имаме „лъжливото овчарче“ в залата, то заслужава наистина забележка, господин Председател. Чухме от парламентарната група на ГЕРБ, че искат извинение. Всъщност те дължат на всички нас извинение, уважаеми дами и господа! Предишните управляващи дължат извинение за тези почти 12 години за това, че първо, трябва да се извинят за „Мата Хари“, извинение за кюлчетата, извинение за къщата в Барселона, извинение за „Ало, Ваньо“ (реплики от ДПС: „Това е декларация!“), извинение за „Ти си го избра“, извинение за неработеща прокуратура, извинение за „Ще му размажа физиономията“, извинение за разпадащите се магистрали, за пътищата, на които са изгубени толкова много животи, извинение за битите студенти, снимани под колоните на Министерския съвет, извинение за хилядите обгазени протестиращи, извинение за подслушваните граждани, извинение за дълбоко вкоренената корупция, уважаеми дами и господа, извинение за руската тръба, построена с парите на българските данъкоплатци, извинение за липсата на газова връзка с Гърция, извинение за тотална липса на стратегия в енергетиката, образованието, отбраната и така нататък, извинение за мизерстващите пенсионери, извинение за фалиращия малък и среден бизнес. Дължите огромно извинение на всеки един български гражданин. Уважаеми господин Председател, много Ви моля, когато от тази трибуна се излъчват буквално и се изказват лъжи, да вземете внимание и да влезете в ролята си. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“. Реплика от народния представител Александър Ненков: „Процедура.“)
Благодаря Ви, господин Гвоздейков. Вашата процедура е основателна. Апелирам към всички да спазват добър тон както в рамките на процедурите, така и в рамките на декларациите. Дори и да не сте съгласни с политическите си опоненти, това не е причина да се обвиняваме винаги в лъжи. Заповядайте, господин Ненков. (Шум и реплики.) Нямате време на групата за процедура. (Реплика от народния представител Александър Ненков.) Не може, то също влиза. Съжалявам, господин Ненков. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Юсеин Вейселов. Заповядайте, господин Вейселов. Извинявайте, че Ви сбърках името преди малко. И като казах „без обиди“, отнася се и за дискусиите от място, колеги.
Благодаря за думата, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Ако ми позволите, аз ще говоря от името на младите хора, така да го кажа, които нямат много опит в сферата на здравеопазването. Ако си спомняте, госпожо Министър, аз в първия блицконтрол по време на Здравната комисия Ви зададох следния въпрос: какви са Вашите най-важни приоритети през този мандат, които трябва да изпълните? Вие ми отговорихте, че първият приоритет е за електронното досие и вторият приоритет е да разрешим проблема с медицинските кадри. Този проблем не е от днес, не беше и когато дойде ковид кризата, този проблем е от дълги години. Наясно съм, че за да разрешим този проблем, ще ни коства доста усилия, но вече времето, с което разполагаме, е доста малко. Както бяха обявили болниците, че в момента 70% има дефицит на лекари и около 90% има дефицит на медицински сестри, всяка една минута е от доста голямо значение за нас. Според мен, госпожо Министър, и от мои разговори с млади специалисти в сферата на здравеопазването, най-големият проблем, основният проблем е заплащането. Знаете ли как мисли един студент? Един студент, като го приемат в някаква специалност, свързана с медицината, след завършването си той вече се е назначил да се развива в друга европейска държава поради два факта – единият факт е доброто заплащане, другият факт е, че има много добри условия. Аз имам едно предложение. Според мен, според моя скромен опит, първата стъпка, която трябва да се направи – тези студенти, тези млади хора, които завършват, да знаят, че след като започнат работа – няма значение дали като медицински сестри, като лекари, като рехабилитатори, като лекарски асистенти и така нататък, да започнат с едно добро заплащане. В тази връзка моето предложение към Вас е: тези пари, които се даваха по чл. 5 от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, да останат към техните заплати и по възможност да се удвоят, защото друго ще е мисленето на един млад човек, ако започне със заплата от около 1500 – 1600 лв., и вследствие на това да се увеличава тази заплата. Пак казвам, този проблем е доста сериозен, нямаме много време, защото след няколко години може да имаме катастрофа в здравната система и да започнат да затварят лечебните заведения, болниците. Така че, госпожо Министър, ще ми е интересно да чуя Вашето мнение и какво мислите по въпроса. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Вейселов. Има ли реплики към Юсеин Вейселов? Няма. Други изказвания има ли? Николай Дренчев, заповядайте – имате пет минути.
Благодаря, господин Председател. Даже ще съм по-кратък. Господин Председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Министър, чухме хубави думи от лекарите и така едно до голяма степен мислене в една посока от всички страни на залата. Но аз имам един упрек към останалите колеги и към себе си включително. Ние сме пациенти, а цялата система всъщност трябва да бъде направена не в интерес на лекарите, а в интерес на пациентите. И това, което се случва, ние виждаме една професионална надменност по отношение на резултатите не само по отношение на пациентите, но дори и другите работещи в системата – по отношението на медицинските сестри, по отношението на всички видове медицински специалисти. От тази гледна точка, считам, че реформирането на системата засяга много повече съсловия и най-вече всички нас, в това число, разбира се, и лекарите, но не само. На първо място финансистите, защото ние виждаме една силно порочна система на финансиране, която измества от центъра на вниманието на лекарите пациента и поставя разпоредбите на Здравната каса и методите и пътеките, по които се усвояват парите. Пациентът не е в центъра на вниманието. Неговите нужди и неговите потребности остават настрани, а най-важно остава как да бъде усвоена съответната клинична пътека. Освен порочното финансиране, освен проблема с обучението цялата система е във вина и в недостатъчно внимание във всички посоки – и към спешната помощ, и към доболничната помощ, и към профилактиката. Това са неща, които чудесно ще бъде, ако нашите специалисти, нашите лекари се занимават и ги организират, но това те трябва да направят под един внимателен и стриктен контрол на цялото общество, на всички народни представители, защото всички ние сме пациенти и не може да оставим системата само и единствено в ръцете на тези, които изкарват пари от нея, които, с всичките ми уважения към положилите Хипократовата клетва, в някаква степен гледат малко или много през призмата на своя интерес. В това отношение ние трябва да им помогнем и трябва да направим така, че в системата в центъра на вниманието това да бъде здравето на пациента, здравето на нашите деца, здравето на нашите родители и превенцията и профилактиката, и доболничната помощ, и всичко друго, което е от полза за народа, а не само това, което изкарва пари по клинична пътека. Благодаря.
И аз Ви благодаря господин Дренчев. Реплики има ли към Николай Дренчев? Няма. Други изказвания има ли? Не виждам. Госпожо Министър, желаете ли думата? Заповядайте.
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! На първо място искам да благодаря на доцент Чакъров за това, че постави тази толкова важна тема, която, както видяхме и от дискусиите, не е само в обхвата на компетентност на Министерството на здравеопазването, и би ми се искало при разработването на концепция за това как да задържим и не само младите, всички лекари в България, медицинските сестри. Благодаря на професор Балтов, че спомена и думата „фармацевти“, тъй като знаете, че в 80 – 90 общини в България няма аптеки и съответно достъп до фармацевтични грижи, да я поставим на едно консенсусно ниво, надпартийно, което всъщност Вие направихте току-що, и въпреки последните реплики действително в центъра на тази система трябва да е пациентът. Несъмнено водени от интересите на пациента, защото пациент центрираните системи са подкрепящи, хуманни и пациентите са овластени. Това означава обаче, преди да бъдат овластени, по подходящия начин и здравно информирани. В тези системи съответно се следват консултациите и съветите на лекарите и на фармацевтите, съдейства се за лечението и има абсолютна проследимост за това, което се случва. И ето затова в отговора на господин Вейселов, когато бях запитана по време на блицконтрола, казах тези два основни приоритета – проблемът с кадрите и електронното здравеопазване, защото те вървят ръка за ръка. Човешките ресурси обаче са основния, без да подценяваме останалата инфраструктура, основният активен елемент на всяка една активна система, защото те управляват останалите ресурси. Тук няколко пъти се поставиха и въпросите за финансовото управление на лечебните заведения, за справедливо или несправедливо разпределение на възнагражденията, защото действително държавата може да създаде условия, но тя не може да създаде всички необходими условия и също така е важна ролята на ръководителя на болничното лечебно заведение за осигуряването на едно справедливо заплащане. Това, което би ми се искало да направим в последващите седмици на базата и на дискусиите, които протекоха тук, е действително една по-голяма междуведомствена работна група, в която не само Министерството на здравеопазването, разбира се, ние не се отказваме от водеща и централна роля, но също Министерството на образованието, тъй като бе поставен въпросът за приема на студенти, Министерството на финансите. Благодаря, не си спомням кой го каза, мисля, че доцент Тонев използва словосъчетанието общо дело. Това е общо дело и това се видя от тези дискусии и много Ви благодаря за конструктивния тон да намерим всички заедно едно трайно решение, което отсега да започне на едни здрави основи, но разбира се, и тези след нас да го продължат. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, госпожо Министър. Други изказвания? Не виждам. Колеги, аз ще направя едно редакционно предложение в Проекта на решение в точка 1, 2 и 3. Думите „настоящата дата“ да се заменят с „датата на приемане на настоящото решение“ в точка 1, 2 и 3 на първия ред на всяка от точките. Вместо „настоящата дата“ „датата на приемане на настоящото решение“. Няма други изказвания. Прекратявам дискусията. Има процедура. Заповядайте.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Правя процедурно предложение трите отделни точки да бъдат гласувани точка по точка. Благодаря.
Прекратихме дискусията. Моля народните представители, които са извън залата, да влязат. Подлагам на гласуване процедурното предложение трите точки да бъдат гласувани отделно. Режим на гласуване. Колегите онлайн: Георги Ганев?
За.
Мирослава Петрова?
За.
Гласували 148 народни представители в залата плюс 2 онлайн – 150: за 131 в залата и 2 онлайн – общо 133, против 15, въздържали се 2. Предложението е прието. На първо място подлагам на гласуване редакционното предложение, което направих аз, а именно: във всяка една от трите точки в диспозитива на Проекта на решение „настоящата дата“ да се замени с текста „датата на приемане на настоящото решение“. Достатъчно точно е според мен. Трите анблок. Моля, режим на гласуване. Колегите онлайн: Георги Ганев?
За.
Мирослава Петрова?
За.
Гласували 147 народни представители в залата плюс 2 онлайн – 149: за 147 в залата и 2 онлайн – общо 149. Предложението е прието. Преминаваме към гласуване. Сега ще Ви изчета цялото решение с вече приетата редакционна поправка: „РЕШЕНИЕ във връзка с разисквания по питането от народния представител доцент доктор Джевджет Чакъров към министъра на здравеопазването професор Асена Сербезова относно политиката на правителството за преодоляване на недостига на лекари в определени специалности и на медицински сестри и за задържане на младите лекари и медицинските сестри в България. Народното събрание на основание чл. 90, ал. 2 от Конституцията на Република България и чл. 101, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
1. В срок от три месеца от датата на приемане на настоящото решение министърът на здравеопазването да представи пред Народното събрание конкретни мерки с конкретни срокове за тяхната реализация за преодоляване на недостига на лекари в определени специалности и на медицински сестри и за задържане на младите лекари и медицинските сестри в България. 2. В срок от шест месеца от датата на приемане на настоящото решение министърът на здравеопазването да представи конкретни финансови разчети за средствата, необходими за реализацията на планираните мерки, както и план кои от тях в държавния бюджет и за коя година ще бъдат включени. 3. В срок от една година от датата на приемане на настоящото решение министърът на здравеопазването да представи пред Народното събрание стартиралите съответни мерки, както и първите резултати от тяхната реализация.“ На първо място подлагам на гласуване текста от „Решение“, двата параграфа след това текста „Реши“. Това е преамбюлът плюс думата „Реши“ и след това ще започнем с точките. Режим на гласуване. Колегите онлайн: Георги Ганев?
За.
Мирослава Петрова?
За.
Гласували 146 народни представители в залата плюс 2 онлайн – 148: за 146 в залата и 2 онлайн – общо 148. Предложението е прието. Преминаваме към точка едно от диспозитива, а именно: „1. В срок от три месеца от датата на приемане на настоящото решение министърът на здравеопазването да представи пред Народното събрание конкретни мерки с конкретни срокове за тяхната реализация за преодоляване на недостига на лекари в определени специалности и на медицински сестри и за задържане на младите лекари и медицинските сестри в България.“ Режим на гласуване. Колегите онлайн: Георги Ганев?
За.
Мирослава Петрова?
За.
Гласували 146 народни представители в залата плюс 2 онлайн – 148: за 146 в залата и 2 онлайн – общо 148, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Преминаваме към гласуване на точка втора: „2. В срок от шест месеца от датата на приемане на настоящото решение министърът на здравеопазването да представи конкретни финансови разчети за средствата, необходими за реализацията на планираните мерки, както и план кои от тях в държавния бюджет за коя година ще бъдат включени.“ Моля, режим на гласуване. Георги Ганев?
Въздържал се.
Мирослава Петрова?
Въздържал се.
Гласували 145 народни представители в залата плюс 2 онлайн – общо 147: за 48, против няма, въздържали се 97 в залата плюс 2 онлайн – общо 99. Предложението не е прието. Преминаваме към гласуване на точка трета, която, ако бъде приета, ще бъде точка втора: „3. В срок от една година от датата на приемане на настоящото решение министърът на здравеопазването да представи пред Народното събрание стартиралите съответни мерки, както и първите резултати от тяхната реализация.“ Георги Ганев?
Въздържал се.
Мирослава Петрова?
Въздържал се.
Гласували 147 народни представители плюс 2 онлайн – общо 149: за 41, против няма, въздържали се 106 в залата и двама онлайн – общо 108. Предложението не е прието. С това приключихме… (Шум и реплики от ДПС: „Прегласуване.“) Добре, прегласуване. Георги Ганев?
Въздържал се.
И Мирослава Петрова?
Въздържал се.
Благодаря. Гласували 147 народни представители в залата плюс 2 онлайн – 149: за 45, против няма, въздържали се 102 в залата плюс 2 онлайн – 104. Предложението не е прието. С това изчерпахме разискванията и Проекта. Заповядайте, доцент Тонев, за декларация и след това преминаваме към въпросите по парламентарния контрол към министъра на здравеопазването Асена Сербезова.
Уважаеми господин Председател, уважаема професор Сербезова, уважаеми колеги народни представители! От днес отпадат всички задължителни ограничителни мерки, макар и да е рано (ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“) истински да се зарадваме, макар и да е рано да твърдим, че пандемията е в историята, можем да се поздравим. Националният оперативен план за справяне с COVID-19 сработи и дойде моментът, в който успяхме да вземем отговорно решение за отпадането на извънредната епидемична обстановка, с която живяхме две години и половина. Този план ни позволи да поемем контрол над разпространението на заболяването, да запазим капацитета на болниците витален, а в същото време да позволим на бизнеса да работи. При последната ковид вълна нямаше нито едно такова мракобесно затваряне на бизнеси. Познанието ни за развитието и контрола на заболяването стават все по-ясни и всеобхватни, което ни дава възможност да започнем нов живот в нормалност и сравнително спокойствие, възстановявайки всички сфери, които до този момент страдаха от променените условия. Правим това обръщение към Вас, дами и господа народни представители, но се обръщаме и към всички граждани на Република България – от днес, ако не носим маски, няма да бъдем санкционирани, от днес всички някога налагани ограничителни мерки остават само препоръчителни – за Вас и за нас. В последния месец извървяхме пътя на постепенно разхлабване на мерки, за да можем сега заедно да вземем информирано решение на базата на нашите данни за безопасност и добре премерения риск от взетото решение. Същевременно предлагаме създаването на законови възможности, които да позволят на изпълнителната власт и на директорите на РЗИ да могат да реагират, ако поведението на COVID-19 налага това. Маските и мерките вече са само препоръчителни и аз лично Ви препоръчвам да продължите да носите маски на закрити обществени места, например в градския транспорт, във връзка с Вашата безопасност, а не защото е задължително. В името на плавния преход запазваме мерките за подкрепа за бизнеса като 60/40, а допълнителните заплащания на медиците и медицинските работници, изиграли основна роля за справянето с пандемията, ще продължат и ще преминат в нова политика по доходите им, която вече няма да бъде обвързана с наличие или отсъствие на ковид пандемия и няма да се налага през три месеца да се питаме дали остават дадени плащания, или се спират. От днес правим решителна стъпка към връщането на онази нормалност, която ковид ни отне преди повече от две години. Сега наша отговорност е да подходим внимателно, за да не позволим връщането на предишните ограничения. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
И аз Ви благодаря, доцент Тонев. Заповядайте, господин Летифов, за процедура.
Благодаря, господин Председател! Уважаеми колеги, процедурата ми е по начина на водене към Вас. Нямам право да коментирам декларацията, но бих искал да помоля, когато се използват фактологически неточности, Вие да поправяте колегите. Пандемията е един голям бич, с който, за съжаление, се сблъска целият свят, но нашата страна особено. Фактологическата неточност, господин Председател, е, че вследствие на управлението на пандемията България беше първа по смъртност в Европа и водеща в света (ръкопляскания от ДПС) и за това управление на пандемията всъщност българските граждани платиха с живота и със здравето си. Подкрепям единствено призива, че ние все още трябва да сме предпазливи. Поздравявам Ви за това, но когато се използват фактологически неточности, господин Председател, трябва да се поправят. Пандемията се управляваше така, че ние сме водещи в черната статистика! Това са резултатите за две години управление на пандемията, първо, от правителствата на ГЕРБ, след това от служебните и от сегашното. Това са резултатите. (Ръкопляскания от ДПС.)
Разбрах Ви, господин Летифов, все пак да не правим реплики към декларация под формата на процедури. Госпожо Белобрадова, заповядайте – въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова относно административно улесняване на възможността украински лекари и медицински сестри да работят по специалността си в нашите лечебни заведения.
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Министър, въпросът ми е свързан с разгръщащата се хуманитарна криза вследствие на войната в Украйна. Към настоящия момент България е входна точка на над 130 хил. души, бягащи от военните действия, от които над 60 хил. души се установяват в страната за различно дълъг период. Част от тези хора са с медицинско образование – лекари и медицински специалисти с професионален стаж и квалификация, които изискват дългогодишна подготовка. Повечето работят със славянската азбука и лесно могат да придобият или подобрят езиковите си умения в България. Родното ни здравеопазване има сериозен недостиг на подобни кадри, а други държави в Европейския съюз, като Полша и Франция например, полагат усилия квалификацията на тези хора да може бързо да се приравни и признае, защото това освен в помощ за бягащите от войната е и в помощ на националната здравна система. Прозорецът на възможности за нас бързо ще се затвори, ако административно този проблем не се реши бързо, а други държави предлагат по-добри решения. В тази връзка моят въпрос към Вас е: полагат ли се усилия за административното приравняване и признаване на медицинската квалификация на украинските лекари и медицински сестри, които след сертификационен курс за езикови умения да могат бързо и ефективно да се включат в българското здравеопазване? С какво Народното събрание би могло да съдейства в спешен порядък, за да може този проблем да се реши в най-кратък срок и в интерес на двете страни? Много Ви благодаря.
Благодаря Ви, госпожо Белобрадова. Заповядайте, госпожо Министър, за отговор. Колеги, само да Ви уведомя, че заседанието и парламентарният контрол ще продължат до 14,36 ч. Имахме 20 минути почивка по искане на ГЕРБ-СДС, а след това общо 16 минути за декларации в рамките на парламентарния контрол, така че е до 14,36 ч. Заповядайте, госпожо Министър.
Благодаря, уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Белобрадова, дами и господа народни представители! За да придобият право да упражняват професията си в България, гражданите на Украйна, придобили професионална квалификация като лекар или медицинска сестра в Украйна, трябва да положат изпит по български език и по професионална терминология на български език, а освен изпита по език, за който и Вие споменахте, също така и държавни изпити, определени в единните държавни изисквания за придобиване на съответната медицинска професия в България и това е така нареченият изпит по чл. 186, ал. 3, т. 3 от Закона за здравето. Изпитът по български език и професионална терминология на български език се организира и провежда от Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование към Министерството на образованието и науката. Няма нормативни изисквания относно това как и къде да се провежда подготовката на български език, но е необходимо само заявителят да положи изпита по български език и професионална терминология на български език във въпросния център. За полагането на изпита, включващ държавните изпити, определени в единните държавни изисквания, обаче е необходимо да се премине по една процедура за допускане до този изпит и това е частта, която е в отговорностите на Министерството на здравеопазването. Процедурата се организира и провежда от Министерството на здравеопазването, безплатна е за заявителите и най-общо включва подаването на заявление, придружено от определени документи, които са посочени в това заявление. В резултат на процедурата и след преглед на документите министърът на здравеопазването издава заповед за допускането до изпит. Въз основа на издадената заповед заявителят полага изпита в избраното от него висше учебно заведение, в което се извършва обучение по дадената професия. Висшето училище има право да изисква такса за явяването на този изпит и издава удостоверение за успешното полагане на изпита, което съответно да даде правото да се упражнява медицинската професия в България. Що се отнася до това, което касае Министерството на здравеопазването, обсъдили сме възможностите за оптимизиране на описаната процедура. Предвид факта, че регулираните медицински професии, каквито са професиите „лекар“ и „медицинска сестра“, оказват пряко влияние върху живота и здравето на хората, изискванията за владеенето на български език и професионална терминология на български, както и притежаването на необходимите знания, които трябва да се удостоверят с полагането на държавни изпити – по члена от Закона за здравето, който цитирах, са минимално необходимите условия, които да гарантират достъп до системата на здравеопазване в България на лица, които са езиково и професионално подготвени в достатъчна степен. В този смисъл не са необходими законодателни промени. Улесняването и облекчаването на процедурата може да се постигне най-вече с организационно-административни мерки за съкращаване на сроковете в отделните процедури. Те включват основно провеждането на изпита по български език и професионална терминология, който цитирах, защото към настоящия момент практиката е, че този изпит се провежда веднъж на три месеца, но няма никаква пречка да се организира по-честото му провеждане в съответствие, разбира се, и с кандидатите. Министерството на здравеопазването е в готовност да съкрати максимално сроковете, които са във ведомството, за издаване на заповедите за допускане до държавни изпити и също така е възможно висшите училища да организират провеждането на този изпит на лицата, които се обърнат към тях в по-кратки срокове. Такъв случай имаше съвсем наскоро за украинска гражданка, завършила фармация, която е допусната до четири държавни изпита, и съответното висше учебно заведение организира държавен изпит специално за нея, а не да се изчака есента… (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Може би ще довърша в репликата.
Благодаря Ви, госпожо Министър. Госпожо Министър, можеше да завършите мисълта си. Не е необходимо незабавно да прекъсвате изложението си, но… Мисля, че в дупликата ще успеете да довършите. Просто за следващите въпроси да го имате предвид. Заповядайте, госпожо Белобрадова.
Благодаря, госпожо Министър. Предполагам, че Вие, като довършите мисълта си, ще отговорите и на други въпроси. Това е добра новина, че всъщност процедурата става по-гъвкава, ще се съкратят сроковете, има ли обаче някаква нормативна възможност и дали тук може Народното събрание да помогне, или това става с подзаконови нормативни актове, още докато нямаме държавни изпити, лекарите да могат да работят под супервизията на български лекари в болницата, както примерно в момента става в Полша и във Франция? Ако няма, после да го имаме предвид. Благодаря.
Благодаря, госпожо Белобрадова. Заповядайте отново, госпожо Министър.
Това, което исках да допълня, е, че оставаме ангажирани максимално да улесним процедурите, но що се отнася до регулираните професии, трябва да се съобразяваме с европейската директива. Ще проучим практиките в страните, които Вие цитирахте, но аз дълбоко подозирам, че те нямат статута на лекари. На европейско ниво преди няколко дни бях на заседание на Съвета на министрите на здравеопазването в Европейския съюз. Този проблем беше дискутиран, но в някакъв много първоначален вариант и вероятно ще се помисли за промяна в Директивата, за да може точно това, което Вие казвате, поне шест месеца или една година да работят под наблюдение, но към момента няма такава възможност.
Благодаря Ви, госпожо Министър. Следващият въпрос е от народния представител Юсеин Вейселов относно осигуряване на допълнителна линейка за Спешна помощ в град Дряново. Заповядайте, господин Вейселов. Имате думата да развиете въпроса си.
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, уважаеми дами и господа народни представители! При проведени мои срещи с жителите на град Дряново ми беше поставен въпросът дали е възможно да се подсигури още една допълнителна линейка за града поради наличието само на една. Хората са притеснени от факта, че регионалната спешна помощ се намира на 22 км от град Дряново и това означава, че при няколко спешни случая едновременно тази линейка трябва да пътува до град Габрово, да се върне, а това отнема около 30 – 40 минути. Както знаете, в Спешната помощ всяка една минута е от голямо значение. Тази една минута може да спаси един човешки живот. В тази връзка, госпожо Министър, моят въпрос към Вас е: дали е възможно да се подсигури още една линейка за град Дряново? Благодаря.
И аз Ви благодаря, господин Вейселов. Заповядайте за отговор, госпожо Министър.
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Вейселов! Филиал Дряново е в структурата на Центъра за спешна медицинска помощ – Габрово. Другите филиали в тази структура са: филиал Габрово, филиал Севлиево и филиал Трявна. Определянето на вида и броя на екипите във филиалите е извършено при структурирането на ЦСМП – Габрово, в изпълнението на Постановление на Министерския съвет № 211 от 1994 г. и съгласно действащите тогава индикативни стандарти в здравеопазването. Понастоящем е действащият Медицински стандарт по спешна медицина, приет със съответните наредби на Министерството на здравеопазването, като при определянето са съобразени показатели за площ, брой, гъстота на обслужваното население по филиали. Специално филиал Дряново обслужва 8574 жители, в това число 1027 деца до 18-годишна възраст от територията на общината и прилежащите села – общо 46 населени места, на площ 279 кв. км, като има един мобилен екип и две линейки; филиал Габрово обслужва 55 768 жители в 131 населени места, Севлиево – 31 660 в 48 населени места, и Трявна – 9786, разпределени в 71 населени места. Във филиал Дряново – по справката, която е изготвена от колегите в Министерството на здравеопазването, работят трима лекари, деветима специалисти по здравни грижи, шестима шофьори и двама санитари. Персоналът осигурява функционирането на два екипа на смяна, като има един мобилен екип, който се отзовава на спешните повиквания, и един стационарен, който осигурява нуждата от спешна помощ на място във филиала. Двете линейки в Дряново са изправни, оборудвани са с необходимата апаратура съгласно Медицинския стандарт по спешна помощ. Подготвили сме и една таблица със спешните повиквания във филиала, който Вие цитирате, за 2020 – 2021 г. и януари и февруари 2022 г. Средната натовареност на мобилния екип във филиал Дряново през цялата 2021 г. и през 2022 г. досега е две повиквания за 12-часово дежурство и към настоящия момент не се налага по Стандарта сформирането на допълнителен мобилен екип.
Благодаря Ви за отговора, госпожо Министър. Господин Вейселов, заповядайте за реплика.
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, може би когато Ви е удобно на Вас заедно може да отидем до град Дряново, защото хората наистина бяха доста притеснени от този факт. Не знам дали тази втора линейка работи още? Аз не останах с тези впечатления и със сигурност ще посетя това място да видя дали е точно така. Да, може би случаите досега не са били много, но е възможно за един ден да се получат и повече от 10 спешни случая, и то едновременно. Това е възможно при наличие на катастрофа, отделно някой човек може да получи инсулт, не дай си боже… Така че и да е така, ще Ви помоля все пак да изкараме точна информация дали точно е така, и аз ще проверя лично. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Вейселов. Дуплика желаете ли? Заповядайте, имате думата.
Уважаеми господин Председателстващ, господин Вейселов, дами и господа народни представители! Нямам повод да подлагам на съмнение информацията, която ми е предоставена от Министерството на здравеопазването и в която се твърди, че двете линейки в Дряново са напълно изправни. А що се отнася до това дали е възможно да има 10 повиквания на ден, изпълнените повиквания през месец януари са били 81 за целия месец, 86 са били през месец януари 2021-а, 74 за същия месец през 2022-а. Ще Ви предоставим необходимите данни, разбира се, но предвид съмнението, което изразихте, отново ще попитаме за доказателства дали двете линейки работят, ако имате някакво съмнение в изнесените факти. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, госпожо Министър. Следващият въпрос е от народния представител Александър Симидчиев относно Програма за обучение на медицински кадри за белодробна трансплантация в Medizinische Universitat Wien – Akh Universitatscampus. Може би по-добре от мен ще го представите, доктор Симидчиев, тъй като не говоря немски. Заповядайте, имате думата.
Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаема професор Сербезова, въпросът ми е породен от питания към мен за стартираната, но незавършена Програма за обучение и квалификация на медицински специалисти, лекари и медицински сестри, рехабилитатори и физиотерапевти в областта на белодробната трансплантация като част от Националната програма „Насърчаване на донорство и подпомагане на трансплантациите между 2019 г. и 2023 г.“ България е ограничена във възможността си да изпраща болни за белодробна трансплантация по линия на Евротрансплант в други държави, същевременно сериозно изостана в изграждането на локалния капацитет за реализиране на такива трансплантации. В отговор на тази безспорна клинична необходимост бе стартиран процес на специализиране и квалификация с един от водещите центрове в Европа, а именно Виенската университетска клиника. Участници в тази програма бяха утвърдени специалисти от Военномедицинска академия и Университетска болница „Света Екатерина“. От 2 януари 2020 г. Програмата беше стартирана с командировка на двама лекари пулмолози, като към тях февруари се присъединиха бронхологична медицинска сестра, лекар-физиотерапевт и кинезитерапевт. Поради започване на ковид пандемията обучението им се прекъсна през март 2020 г. и оттогава Програмата е неактивна и останалите обучения за членовете на екипа не се реализират. В тази връзка моля за Вашето разяснение за статута на тази програма и защо същата в момента все още не е рестартирана? Благодаря Ви много.
Благодаря Ви, доктор Симидчиев. Госпожо Министър, имате думата за отговор.
Благодаря, господин Председателстващ, доктор Симидчиев, дами и господа народни представители! Провеждането на обучение в страната и чужбина за подобряване на организацията на всички дейности, свързани с донорството и трансплантацията, се изпълнява в съответствие с Оперативна дейност 5 „Провеждане на обучение в страната и чужбина за подобряване на организацията на всички дейности, свързани с донорството и трансплантацията“ от Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията в Република България 2019 – 2023 г., която е приета с Решение № 777 от 19 декември 2019 г. на Министерския съвет. Във връзка с пандемичната обстановка с коронавирусната инфекция обучението по белодробна трансплантация в Катедрата по гръдна хирургия към Медицинския университет – Виена, е било преустановено от австрийска страна, не от наша страна, на 12 март 2020 г. Впоследствие е проведена официална служебна кореспонденция с австрийското Министерство на здравеопазването – тук в отговора сме цитирали изходящите писма на Министерството на здравеопазването. Те са от месец април 2021 г. – № 04-02-584, и съответно и № 99-00-2 от 14 януари 2022 г. Първото писмо, което цитирах, е подписано от професор Ангелов. Второто писмо, което цитирах, от януари тази година, е от мен, в което е оценена високо предоставената възможност за провеждане на обучение по белодробна трансплантация и е изразена готовност за продължаване на тази програма. Към настоящия момент все още не е постъпил отговор от австрийското Министерство на здравеопазването. Между другото, в Австрия имат и нов министър на здравеопазването буквално от няколко дни, така че е възможно това също да е оказало влияние върху липсата на отговор, така че поемам ангажимент отново да подготвим такъв, тъй като пък тяхното Министерство на здравеопазването е националният компетентен орган от австрийска страна по сключеното между двете държави споразумение. Мога да Ви дам малко информация, че в периода преди преустановяване на Програмата своето обучение в Австрия са започнали двама лекари специалисти по „Пневмология и фтизиатрия“, лекар специалист по „Физикална и рехабилитационна медицина“, ерготерапевт и медицинска сестра с допълнителна квалификация за бронхоскопии. За този период успешно е приключило обучението на медицински рехабилитатор – ерготерапевт от Първа клиника по физикална и рехабилитационна медицина в „МБАЛ – София“ към Военномедицинската академия. Било е планирано през 2020 г. обучение в Медицинския университет – Виена, за още 10 български специалисти, което, за съжаление, не се е осъществило поради преустановяването във връзка с пандемията от коронавирусната инфекция. По смисъла на Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки компетентният орган за управление, знаете, че е Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, включително и по отношение на организацията на обучението. В тази връзка и в изпълнение на Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията в страната Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ като страна по подписаното през 2019 г. Споразумение също се ангажира да организира и планира следващите обучения в активна колаборация и след отговор от австрийска страна. Тук от тази трибуна всъщност заявявам, че ще проследим и отново ще напомним на Австрийското министерство на здравеопазването да върне отговор, за да се стартират обученията. Благодаря за вниманието.
Благодаря Ви за отговора, госпожо Министър. Заповядайте за реплика, доктор Симидчиев.
Уважаема министър Сербезова, благодаря Ви много за изчерпателния отговор.
Благодаря Ви, доктор Симидчиев. Госпожо Министър, това беше последният въпрос към Вас. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Следващият въпрос, колеги, е към вицепремиерът Гроздан Караджов. Той е от народния представител Стефан Мирев относно ремонт на мост на река Марица на територията на град Пазарджик, част от републиканския път II-37. Заповядайте, господин Мирев.
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Вицепремиер, когато бе обявена процедурата за изграждането на западния околовръстен път на Пазарджик, паралелно с това в Програмата на Агенция „Пътна инфраструктура“ за 2021 г. бе включено и изпълнение на строително-монтажни работи за подобряване на експлоатационното състояние на моста на река Марица в град Пазарджик, който е на пътя София – Пазарджик – Пловдив. Този мост, който свързва двата бряга на река Марица, не е ремонтиран от 1964 г., а през 2005 г. бе засегнат от голямото наводнение. Съоръжението поема огромен трафик от коли и камиони, а дефектите му са много и видими. Затова, господин Вицепремиер, искам да Ви попитам: дали остава в приоритетите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“ ремонтът на въпросния мост – едно ключово съоръжение, което не е ремонтирано повече от 55 години и е с все по-влошени експлоатационни качества? Благодаря.
Благодаря Ви, господин Мирев. (Реплики от народния представител Манол Генов.) Господин Генов, въпросът не беше към Вас, но предполагам, че можете да го обсъдите след това с колегата. Господин Вицепремиер, заповядайте – имате думата за отговор.
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Мирев, в Инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ е заложен ремонт на моста над река Марица в град Пазарджик, който се намира на републикански път I-8 Белово – Пазарджик – Пловдив, при км 188. Съоръжението е построено през 1962 г. и е в експлоатация от 58 години – тоест от 1964 г. И от построяването му до момента наистина, както казвате, не е правен основен ремонт. През 2021 г. Агенцията е възложила на пътноподдържащата фирма „Европейски пътища“ АД, по договор № РД-38-7 от 20 ноември 2019 г., изработването на Технологичен проект за ремонтно-възстановителни дейности на съоръжението. Проектът е разгледан и е одобрен от техническия съвет на Областното пътно управление в Пазарджик и от Института по пътищата и мостовете в София. Стойността на ремонта е изчислена на 4 млн. 688 хил. 567 лв., като през изминалата година на обекта са изпълнени само някои дейности по прокарване на временен път и подход до строителната площадка. На 8 ноември 2021 г. обаче с едно допълнително споразумение на АПИ с пътноподдържащата фирма със срок на действие до края на месец юни тази година е включена клаузата, че този ремонт на моста над река Марица трябва да бъде завършен до края на месец юни 2022 г. или изпълнителят трябва да ги консервира и да не продължава след това действието си там. При положение че тези строително-монтажни работи продължат, което е моята и на екипа ми воля, всички започнати ремонти да бъдат продължени по договореностите, с които са възложени, то тогава целият ремонт ще свърши вероятно в рамките на тази година. В случай че не се стигне до продължаване на този основен ремонт, то тогава Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда да обяви нова обществена поръчка по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител за изработване на технически проект за основен ремонт на моста над река Марица, а след това и за строително-монтажни работи по него. Това е.
Благодаря Ви, господин Вицепремиер, за отговора. Господин Мирев, желаете ли реплика? Заповядайте.
Аз благодаря за отговора, но жителите на Пазарджик и на цялата област се надяват въпросният ремонт да се осъществи възможно най-скоро. Честото повдигане на въпроса в социалните мрежи показва, че тревогата на хората е голяма. Още повече че само преди няколко месеца в коритото на реката, в непосредствена близост до моста, бяха стоварени бетонови колони, което породи очакване, че ремонтът ще започне. Така че ще Ви бъда благодарен ремонтът да бъде извършен качествено и в срок в споменатите от Вас срокове. Благодаря.
Благодаря, господин Мирев. Дуплика желаете ли, господин Вицепремиер? Не. Следващият въпрос, колеги, е от народния представител Манол Генов относно проблеми в управлението и дейността на тол системата в България. Заповядайте, господин Генов.
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми господин Вицепремиер, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! На 22 март 2022 г. стана ясно, че Главна дирекция „Национална полиция“ в МВР изпраща в прокуратурата материали от проверка за тол системата, ръководена от Агенция „Пътна инфраструктура“. Проверката е започнала през октомври 2021 г. след сезиране, че служители в Националното тол управление извършват неправомерни действия. От тази дата е и Докладът, който е излязъл от Сметната палата, за което стана въпрос преди няколко часа тук от тази трибуна. Предполагам, че всички тези действия на полицията са в резултат и на прокуратурата, в резултат на описаните нарушения в Доклада на Сметната палата. Още през есента на 2020 г. – като народен представител, и група народни представители в Четиридесет и четвъртото народно събрание сме алармирали неколкократно, включително и от парламентарната трибуна, за това, че липсват публично огласени експертни и управленски обяснения по онова време по каква причина според новия договор държавата се е ангажирала да плати на консорциум „Капш Трафик Солюшънс“ допълнително още 140 млн. лв. за „Проактивен мониторинг на системата и надграждане на функции“, с което стана общоизвестно и скандално, и как първоначалната цена от 180 млн. лв. драстично се вдига на 320 млн. лв.? Господин Министър, предвид настоящите обстоятелства за сезиране от страна на Министерството на вътрешните работи към прокуратурата с данни от приключила проверка, след която се настоява за образуване на досъдебно производство на Националната тол система, се обръщам към Вас със следния въпрос: до каква степен е реализиран към настоящия момент ангажиментът на фирмата – изпълнител по договора, да обучи специалисти да работят със системата? Каква е изплатената сума за това? Има ли действащ допуснат подизпълнител и ако има, той ползва ли достъп до данните в системата, при положение че в титулярния договор такъв не е разрешен? Предвижда ли се промяна на договора в някои от клаузите му след разкрити от Министерството на вътрешните работи обстоятелства за некоректно изпълнени договорни ангажименти на ангажирани изпълнители? Благодаря.
Благодаря Ви, господин Генов. Заповядайте, господин Вицепремиер, за отговор.
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Генов, първо, искам да кажа, че аз също научих от медиите информация за проверката на ГДБОП и за това, че ще предадат в прокуратурата документи за фактите и обстоятелствата, които според тях съставляват престъплението. Защо не мога да коментирам много повече по тази тема? За съжаление, или може би така е редно, не получавам информация нито от полицията, нито от следствието, нито от прокуратурата. По останалите въпроси във Вашето питане. Във връзка с първия Ви въпрос уточнявам няколко неща. Първо, на 16 януари 2018 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ е сключила договор с изпълнител – консорциум „Капш Трафик Солюшънс“ ДЗЗД, за проектиране, изграждане и въвеждане на електронна система за събиране на таксите за ползване на републиканската пътна мрежа на база изминато разстояние за превозни средства с обща техническа допустима максимална маса над 3,5 т (тол) и на база време за леките автомобили с обща техническа допустима максимална маса 3,5 т (електронна винетка). Изпълнителят е провел заложените обучения, за които са изготвени и съответните протоколи, чиято сума е включена в общата цена за изпълнението на този първи договор. Според копията на тези протоколи, които се пазят в АПИ, в периода октомври 2018 г. до септември 2019 г. изпълнителят е провел 23 обучения, в които са взели участие над 700 служители на Агенцията. Второто, което искам да уточня, е, че съгласно Договор № РД 37-22 от 23 декември 2020 г., който е с предмет „Проактивен мониторинг, експлоатационна поддръжка на взаимодействието между програмните и апаратните ресурси и надграждане с нови функционални на електронната система за събиране на таксите за ползване на републиканската пътна мрежа“, в него не се включва провеждане на обучения – в този втори договор. Съгласно предмета на този договор при него се придобиват знания и умения от съответните служители на Агенция „Пътна инфраструктура“ при осъществяване на поддръжката на електронната система за събиране на пътни такси. Относно третия Ви въпрос за допуснат подизпълнител по договора. Изпълнителят не е заявил намерение, че ще използва подизпълнители при изпълнението на дейностите по втория договор и поради това не са представени и доказателства за поети задължения за изпълнение на съответен дял от поръчката от лица, различни от изпълнителя. В тази връзка няма действащ допуснат подизпълнител по този Договор, № РД-37-22 от 23 декември 2020 г., това е договорът за „Проактивен мониторинг…“ и така нататък. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Само тридесет секунди, ако ми позволите?
Да, заповядайте.
Във връзка с въпроса за достъп до системата е подаден сигнал до компетентните институции, за което аз научих от медиите. Като при по-детайлна проверка в тол звеното откриваме, че на 7 октомври 2021 г., тоест преди около пет месеца, е имало такъв сигнал от служител, в който се говори за възможен такъв достъп на трето лице до системата, който е бил подаден до директора на Национално тол управление, за който имам уверение, че е стигнал до Управителния съвет. За съжаление, оттам нататък нищо повече не откриваме да е било направено. В сегашния Управителен съвет вече няма нито един от предишните и няма как да ги попитам защо не са реагирали. Вероятно този сигнал заради липсата на реакция паралелно е бил изпратен и до полицията, но това е само мое предположение. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Господин Генов, за реплика? Заповядайте.
Уважаеми господин Министър, Вие участвахте тук в изслушването преди няколко часа. Стана ясно, че го няма Доклада на Сметната палата за монтажи. Предполагам, че не сте получили и Доклада за тол системата. Днес проверявах и ми стана интересно, че датата 21 октомври 2021 г. и денят на откриване на предварителната проверка съвпадат с датата на Доклада. Това е интересен факт. Затова ги навързвам нещата, че и до Вас от Сметната палата не е дошла информация, а би трябвало да дойде и в Народното събрание. Това не сме го проверявали. Благодаря за компетентния отговор, министър Караджов. Аз умишлено зададох съвсем конкретни и дори не от първа линия по важност въпроси по проблема с тол системата, но не се съмнявам, че повереното Ви министерство работи активно по цялата поредица от много сериозни казуси, оплетени наистина в едно мистериозно кълбо от ангажименти, процедури, цифри и прочие, зад които стои предишното управление на Агенция „Пътища“, както се казва, Агенция „Пътна инфраструктура“. Като част от това кълбо е и онзи твърде оспорван договор с австрийската фирма „Капш“. Това е една част от засечените пороци в този договор. Те вече, както се разбрахме, са в прокуратурата и е обнадеждаващо това. Знам, като министър някак си няма да Ви е лесно, но вярвам, че няма да се откажете да разнищите още десетки притеснителни обстоятелства, по които функционира тази „уникална“, в кавички, българска тол система, каквато ни я представяха бившият премиер Бойко Борисов и неговите хора в Агенция „Пътища“. Всички очакваме от Вас да разнищите защо българската тол система се оказа доказано най-скъпата в Европа? Искаме да дойде скоро и моментът, в който да се огласи кой стои зад онези корупционни 7% от таксите, които остават в частни лица, след като точно този вид услуга в много страни от Европейския съюз процентът ѝ е между 0,8 и 2. Очакваме също така да се разобличи обръчът от фирми, навързани около тол системата, както и да стане ясно защо отпадна възможността доставчиците на джипиес услуга да изпращат директно данните от тракерите към системата в АПИ. Впрочем, отговори и на този, и на още много сериозни въпроси по темата настояват да получат и експертите от Института за пътна безопасност, а с тях и всеки български данъкоплатец, като например кой има интерес процесът по изготвяне на тол декларациите да не бъде вътре в системата на АПИ? Уважаеми господин Караджов, чака Ви много и трудна работа на терена на този очевидно корупционен казус с много засечки по веригата и милиони щети за държавата и ползващите услугата.
Времето, господин Генов.
Желая Ви да успеете и да може българският данъкоплатец да получи информация за всички нарушения, които бяха забелязани в изпълнението на тези договори. Благодаря.
Благодаря, господин Генов. Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Генов, Вие зададохте всъщност най-важните въпроси в репликата и сега ще отговоря конкретно на всеки един от тях. Да, не съм получил доклад. Днес тук в залата чух, че има такъв и за „Автомагистрали“, с който също не разполагам. Така че, ако Народното събрание вземе решение и направи постъпки за тези, не знам, секретни или по друга причина непредоставени доклади, наистина, ако се работи с вече готови одитни доклади, за всеки министър ще бъде много по-лесно, първо, да разгадае какво и как се е случвало, второ, да вземе адекватни мерки, за да стабилизира системата. На второ място, както знаете и обявих може би преди по-малко от месец, възложих одит на тол системата, който одит се прави от две междуведомствени групи, доколкото ние не разполагаме с толкова добри IT специалисти, които да навлязат в технологичната част. Ползваме такива на Министерството на електронното управление, както и още няколко други ведомства са се включили със свои специалисти, за да разгледаме както юридическата, договорната и от гледна точка на европейската рамка част на тол звеното, така и технологичната и тази, която е до софтуера, до достъпа до него и така нататък. Неслучайно изисках от фирмата производител „Капш“ да анулира всички достъпи до тази система на най-ниско ниво и да създаде един-единствен нов юзер с два акаунта – единият към базата данни, другият е към оперативния енджин. Така че има едно-единствено лице, това беше комуникирано към медиите и се знае кой е този единствен администратор. Той е единственият, който да дава поименни такива, защото това, което намерих, е, че има юзери, които не са заведени никъде и не се знае кое физическо лице стои зад тях, което си е нарушение на сигурността на тази твърде важна система. По отношение на договора с „Капш“. Вече обявих в понеделник, ако си спомняте, на срещата с превозвачите обявих, че договорът на „Капш“ е в строга ревизия в момента, но и от предварителните данни, които имам, ще има от наша страна предложение този договор да бъде сериозно намален като сума, защото не откриваме припокриване между услугите, които се предоставят, и сумите, които се заплащат. Ако фирмата откаже, естествено, ще предприемем всички законни мерки, за да гарантираме сигурността на системата и да не допуснем сривове. И на трето място, също заявено на срещата ми с превозвачите, освен намаляване на договорите на „Капш“, паралелно с включване на вече ненулеви ставки за второкласната мрежа от пътища, ще има и намаление на процента на така наречените НДУ-та, тоест национални доставчици на услуги, които са два в момента. Единствено не бих се съгласил с това, което казахте за тол декларациите, защото в цяла Европа точно НДУ-тата са тези, които съставят тол декларация. Те са нещо като customer relations, тоест като счетоводителите, които си комуникират с конкретните превозвачи и уреждат тези взаимоотношения. Те са много важни във веригата, уверявам Ви, не са паразитни. Не просто получават един процент, особено при новата система, която съвсем скоро ще влезе тук в Народното събрание да я гледате, ще видите, че те имат много важна роля в уреждането на така наречените глоби, които в момента са много несправедливо уредени. Но ще имам възможност, понеже пресрочих времето, да говоря по този въпрос, когато представяме Закона. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Вицепремиер. С това изчерпахме въпросите към Гроздан Караджов. Благодаря Ви за участието и в блицконтрола, и в редовния парламентарен контрол. Преминаваме към въпросите към Радостин Василев – министър на младежта и спорта. Всъщност само едно питане имаме към него от Деница Николова относно капацитет и кадрово обезпечаване изпълнението на политиките за младежта и спорта. Заповядайте, госпожо Николова, да развиете питането си.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, моето питане е свързано с политиката по кадрово обезпечаване на управленския състав в Министерството, защото в последните месеци това, което основно четем в медиите и в публичните материали, е свързано основно с промяната на управленския състав както в Министерството, така и в подопечните ведомства към това министерство, а в допълнение и към държавните спортни училища в страната. В тази посока моето питане е свързано с това, с оглед всъщност вече направените промени, какви са конкурсите, които до края на календарната година ще бъдат обявени с цел прозрачност на избора на нови капацитетни управленски кадри, както в структурите на Министерството, така и в подопечните ведомства? Това от една страна. И от друга страна, доколкото част от управленския състав е фокусиран основно върху изпълнението на политиките за младежта и спорта, които са част и от разбира се, коалиционното споразумение на управляващото мнозинство. В посоката управление на програми и на проекти имаме една немалка част от звената, които са фокусирани върху изпълнението на проекти и програми, свързани с европейско финансиране. И в тази посока допълнителният ми въпрос е по какви проекти работи към настоящия момент Министерството на младежта и спорта, финансирани от Европейския съюз, и разбира се, как е обезпечено кадрово звеното, свързано с управление на проекти и програми, финансирани от Европейския съюз? Благодаря Ви.
Благодаря Ви, госпожо Николова. Заповядайте, господин Министър, за отговор в рамките на пет минути.
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Николова, Министерството на младежта и спорта няма подопечни ведомства, то има няколко дружества с търговски характер, които са с принципал министъра на младежта и спорта, и няколко второстепенни разпоредители, спортни училища. Така че не знам кои подопечни ведомства имате предвид в питането. По отношение на кадровата политика в момента в Министерството, още с моето застъпване започна цялостна промяна на структурата на Министерството, която ще приключи с приемането на изцяло нова структура на тази администрация. Естествено, че политиката ми като министър е свързана с промени в структурния състав и в личния състав на това министерство и свързаните звена. Не знам какво четете, но като цяло по-малко от 5% са хората, които сме променили в структурата на Министерството и свързаните с него структури. Към момента имаме 38 свободни места, в които планираме да се проведат конкурси през тази година. Аз не мога в момента да знам точно за кои места ще има класирани кандидати и точно кои длъжности ще обявим, но в рамките на следващите месеци с новия Устройствен правилник на Министерството Вие ще имате възможност да се запознаете с политиките, които ще провежда това министерство, и разликата от това, което е било досега. По отношение на програмите. Класически в Министерството има няколко основни структурни звена в политиките – „Спорт за всички“ е първото. Там има пет програми, които са разработени и се администрират от нас, три са насочени специално към осигуряване на възможности за физическа активност – „Спорт и изява на деца“. Една програма е за осигуряване на възможности за физическа активност и спорт на хора с увреждания, както и осигуряване на възможности за спортна подготовка. И една програма за развитие на спорта за всички, включително МВР, Министерството на отбраната, работници и други. Към момента са одобрени проекти на 98 спортни организации по тази програма „Спорт за деца в свободното време“. Програмата се реализира в 46 населени места, участват 3600 деца в 28 вида спорт. Изпълнява се и проект в момента „Научи се да караш ски“ на Българската федерация по ски през 2022 г., който се превръща в традиционен. Предстои да бъдат одобрени и финансирани проекти и програми на спортни организации за изпълнение на политиката в областта на спорта за всички, а именно „Програма за развитие на спорта за всички“, за хората с увреждания, както и „Тенисът – спорт за всички“, „Децата и бадминтона“ и редица други. Мога в писмено питане да Ви отговоря още по-подробно. Политиката в областта на спорта за учащи. В изпълнение на приоритетите, насочени към създаване на условия за физическа активност, в момента ММС подпомага дейността на спортни организации чрез разработване, утвърждаване и реализация на спорт за деца в риск и Програма за развитие на спорта за учащи. По отношение на дейността на спортните училища, към момента са приети и разгледани, и процедурата е приключила по одобрението на програма „Подпомагане на учебно-тренировъчната дейност и дейността на центровете за подготовка на резерв за спорта за високи постижения“ от изявени ученици в държавните спортни училища за 2022 г. В процедура по утвърждаване е Държавният план-прием за държавни и общински спортни училища за учебната 2022 – 2023 г., който подписах днес. Осъществява се координация, провеждането на работно съвещание с директорите и заместник-директорите по спортна дейност на всички 25 спортни училища в страната. Дейността в областта на спорта за високи постижения е която предизвиква изключителен интерес. Там програма за финансово подпомагане е дейността в спорта за високи постижения за 2022 г., беше приета с встъпването ми като министър и в момента приключваме одобрение на повечето от кандидатстващите по нея. Програмата е насочена към финансово подпомагане на дейността на лицензираните спортни федерации в областта на спорта за 2022 г. и е разработена в съответствие с действащата нормативна уредба. Тя има две направления, за първи път обединени в едно общо направление – олимпийска подготовка и развитие на спорта за високи постижения, за подготовка и участие на спортисти в държавни и международни състезания за постигане на високи спортни резултати. Основната цел на Програмата е развитие на спорта за високи постижения. Постъпиха 58 проекта от спортни федерации по Програмата, като към настоящия момент Комисията е разгледала 45 спортни федерации и напълно отговарят на изискванията на Министерството. Със заповед на министъра на младежта и спорта е определена и Комисия за олимпийска подготовка на изцяло експертен характер. Аз не участвам в нея, нито един от ръководството на Министерството. Там са хора от Националната спортна академия „Васил Левски“, Българския олимпийски комитет и външни експерти. Друга е Програмата за финансово подпомагане за провеждането на домакинства по международни спортни състезания, защото България трябва да бъде домакин на елитен спорт, за да можем да подобряваме нашия авторитет, освен високото ни спортно майсторство. За 2012 – 2022 г. – действащата нормативна уредба в областта на спорта и националните особености, основна цел е повишаването престижа на българския спорт в национален и световен мащаб. По Програмата са постъпили 28 проекта на спортни федерации, които са в процедура на разглеждане от Комисията, определена от мен, като към настоящия момент около половината от тях вече са със сключени договори и е започнало финансиране по тях. Програма за развитие на спортните клубове за 2022 г. Подпомага развитието на спортните клубове. Така необходима Програма за постепидемични обстановки като в България, които засегнаха най-много спортните клубове. Водещата роля на спортните клубове като членове на лицензираните спортни федерации. Програмата обхваща 55 вида спорт и подпомага клубове в осъществяването на пълен тренировъчен цикъл и състезателна дейност. Програмата е официална и публикувана в сайта на Министерството. Програма за кадрово осигуряване. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Тридесет секунди. Тази програма е да се осигурят кадрово клубове чрез финансово подпомагане – средства в размер на минимална работна заплата, на спортисти от различни възрастови групи със средства, осигурени от бюджета на Министерството на младежта и спорта. Съответно Министерството участва и по няколко международни програми – по осем програми по „Еразъм+“, мога да Ви ги дам писмено, и по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Наименованието на Проекта е „Разработване и внедряване на стандарти за качество при предоставяне на младежки услуги в България“. По Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020 г.“ – процедурата е „Култура и спорт в училище“, с предмет „Ремонт и реконструкция, и въвеждане на мерки по енергийна ефективност“ в Спортното училище „Юрий Гагарин“, град Бургас. Благодаря.
Благодаря Ви за изчерпателния отговор, господин Министър. Заповядайте, госпожо Николова, за два уточняващи въпроса.
Благодаря Ви, господин Министър, за предоставената информация. Всъщност моят по-конкретен въпрос ще бъде свързан именно с подкрепата от Оперативна програма „Региони в растеж“, свързана с обновяване или по-скоро въвеждането на мерки за енергийна ефективност в Спортното училище в град Бургас. Знаем, че Проектът беше забавен изключително много в хода на двете служебни правителства през миналата година, така че, доколкото и моят многомандатен избирателен район е област Бургас, ми се иска да науча малко повече в тази посока. И още един допълнителен въпрос. Той е свързан с подкрепата от страна на хоризонталната програма на Европейската комисия „Еразъм+“. Знаете, че в рамките на 2022 г. съгласно плана на Програмата има разполагаем достъп за финансов ресурс, включително и за България, от над 3 млрд. евро, от които почти 60 млн. евро са с достъп за спортни дейности, а 288 млн. евро са с възможност за подкрепа за инициативите на младежта – различни видове обучения, сформирането на мрежи, дейности по обмяна на опит, възможности за осъществяване на различни видове инициативи. Три от поканите за кандидатстване по тази програма стартираха през месец ноември с краен срок края на месец март, всъщност преди два дни. Доколкото в коалиционното споразумение – на страница 92, Раздел „Финанси, икономика и политика“, т. 8, имате поет ангажимент за създаване на възможности за финансиране на спорта по линия на международни програми, достъп до информация, организиране на кампания, обучения за кандидатстване по програмите, моят въпрос е: с какво спомогнахте именно този процес. Колко от спортните клубове, федерациите, съответно Министерството на младежта и спорта, държавните спортни училища имаха възможност да кандидатстват по тези възможности от страна на Европейската комисия, защото това са средства за спорт и за развитие на младежта, които в никакъв случай не трябва да бъдат пропускани. Ресурсите са сериозни и дават възможност за изпълнение, включително на заложените от Вас политики в коалиционното споразумение. Благодаря.
Благодаря Ви, госпожо Николова. Заповядайте, господин Василев.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Николова, с встъпването ми в длъжност като министър казусът със Спортното училище в Бургас и участието му по тази програма беше моментално поставен на моето бюро. Освен изключително закъснял, при нас имаше и редица сигнали, свързани със злоупотреби в избора на изпълнител и надзор на този проект, и с моя заповед аз съм прекратил обществената поръчка по казуса. За да не се загуби възможността да се изпълни това добро дело за сградата на Спортното училище, изрично искане съм изпратил до Министерството на регионалното развитие и благоустройството срокът ни за тази програма да бъде удължен. И аз ще възложа отново да бъде отворен този процес, за да може едно от спортните училища, което, между другото, няма и собствена сграда, да получи така необходимата помощ по тази програма за енергийна ефективност. По отношение на останалите Ви въпроси, свързани с „Еразъм“, аз не мога да отговарям от страна на реципиенти, които са директни участници в процедурата, без да участва Министерството на спорта. В момента имаме осем програми на „Еразъм+“, които са активни. Мога да Ви ги изброя. Това са: Програма „Еразъм+“: „Младежта в действие“. Наименованието на Проекта е „Младежки дневен ред 2027 – Овластени млади жени в дух на активно гражданство и европейски ценности“. „Еразъм+спорт“. Наименованието на Проекта е „Споделяне на ценностите в спорта чрез укрепване ролята на съдиите“; „Мотив/действие“ е следващата програма; „Сходство/конвергенция – по-добро управление на спорта чрез изготвяне на кодекси“ е друга програма по „Еразъм+“; „Партньорства за сътрудничество“ – наименованието на Проекта е „Младежки Феникс“; „Партньорство, сътрудничество за училищно образование“ – наименованието на Проекта „Електронна платформа за обучение по физическо възпитание и тренировки вкъщи – „Пулс“; и наименованието на Проекта „Време е да бъдеш активен. Отново нищо не може да те спре“ – за отбелязване на Европейската седмица на спорта. По отношение на действащите програми и възможности за кандидатстване с Министерството на образованието сме в постоянен контакт и ние ще бъдем много активни. Именно в реализацията на Европейската седмица на спорта в момента сме в изпълнение на един от проектите, които сме спечелили по европейско финансиране, който ще ни позволи да бъдем изключително активни и да се представим по един много достоен начин в тази седмица. Радвам се, че четете коалиционното споразумение. То е предимно част от политиката на управляващата коалиция, но е хубаво, когато опозицията има интерес към него. Считам, че изпълненията или неизпълненията по него ще бъдат предимно в прерогативите на управляващата коалиция, но през 2023 г., и 2022 г. също, ще реализираме значителни проекти по европейски средства, за които, естествено, когато бъдат реализирани проекти, ще бъдете своевременно уведомени. А 31 март за нас не е краен срок в момента за кандидатстване по нито една от програмите.
Благодаря Ви, господин Василев. Госпожо Николова – за изразяване на отношение в рамките на две минути.
28 март всъщност беше крайният срок по трите покани. Надявам се, че сте кандидатствали, но затова ще Ви задам един допълнителен въпрос, за да може да ми предоставите информация в тази посока. Моето отношение ще бъде свързано отново с кадровата Ви политика, защото най-голямото държавно спортно училище в страната „Генерал Владимир Стойков“ в София осъмна преди две седмици с нов директор. За краткото време на неговото управление това, което се случи, е, че се спря училищният автобус на децата, с който те ходят на двуразови спортни тренировки. Наред с това, разбира се, трябва да кажем, че сме в края на една учебна година, когато ще имаме външно оценяване, ще имаме и държавни зрелостни изпити и мисля, че точно в този подходящ или по-скоро неподходящ момент смяната на един управленски кадър с много ясни професионални качества и реализация е необходимо да бъде отчетено от Вас като министър в хода на следващите Ви действия като управленец. Като цяло Вие си позволихте най-безцеремонно да уволните от длъжността директора на въпросното училище, без дори да го видите – един професионалист, един световен шампион, един млад проспериращ човек с над 10 години професионална ориентация, педагог и специалист в изграждането на млади спортисти до нивото на републикански и европейски шампиони. Това не е незабелязано от децата, от родителите и съответно от спортните среди. Мисля, че Вие би трябвало да сте най-наясно с това, че един професионален спортист, който е изстрадал целия път на спортната подготовка, никога не би тръгнал срещу една добра визия в политиката за изграждане на младежта и развитието на спорта, независимо кой е министърът, разбира се. Подведен сте и мисля, че ще го разберете малко по-нататък. А сега ми се иска само да завърша с един цитат от една книга за 70-годишнината на ЦСКА, в която изрично е записано – на страница 300, че едно от най-нашумелите имена в спортното самбо е на Борис Борисов. Големият му връх е през 2014 г., когато става и световен шампион. Борисов е убеден, че който се състезава за ЦСКА, не може да бъде посредствен спортист и винаги трябва да бъде устремен към върховете в България и в света. Надявам се, господин Министър, и Вие така да сте устремен към върховете в света и да постигнете това, което този човек е постигнал. Но с уволнението със сигурност не си направихте добра услуга, още повече защото това е един доказал се човек, който е с реализирани успехи и който има потенциал за развитие на спорта на най-високо ниво. Благодаря Ви.
Благодаря, госпожо Николова. С това изчерпахме въпросите и питанията към Радостин Василев. Благодаря Ви, господин Министър, за участието в парламентарния контрол. Преминаваме към въпросите към министъра на вътрешните работи Бойко Рашков. Първият въпрос е от народния представител Ахмед Ахмедов относно действия за оказан натиск и тормоз от страна на МВР по време на предизборната кампания и в изборния ден.
Благодаря, господин Председател! Уважаеми колеги! Господин Министър, на 8 юли 2021 г. господин Сами Ариф Сами, местен председател на „Движение за права и свободи“ в Самуил, е подписал предупредителен протокол. Това е председател с два мандата. Уважаеми колеги, всички знаете, че „Движение за права и свободи“ е първата регистрирана политическа партия в съвременната демократична история на нашата мила родина България. И естествено, нашата партия се ръководи от своя устав. Основният ръководен орган на „Движение за права и свободи“ е конференцията и тя се провежда на три години. Между тези две конференции заседава Централният съвет на партията, а между заседанията на Централния съвет на партията заседава Оперативното бюро. Уважаеми господин Министър, местният председател на Самуил господин Сами Ариф Сами в качеството си на местен председател и по време на кампания единствено и само е изпълнявал решенията на Централното оперативно бюро на партията, като е свеждал политиките по време на изборите до местното население. Но за съжаление, той е накаран да подпише предупредителен протокол. Аз смятам, че по този начин Министерството на вътрешните работи допуска една намеса в изборните процеси в нашата мила родина България, което е недопустимо съобразно Изборния кодекс и Конституцията на Република България. Моят въпрос към Вас е: на какво основание и в какво се изразява наличието на достатъчни данни, за да му е съставен предупредителен протокол. Уведомена ли е прокуратурата и какви са по-нататъшните действия по описания случай? Благодаря Ви.
Благодаря, господин Ахмедов. Заповядайте, господин Министър, за отговор на поставения въпрос.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Ахмедов, аз няма нужда да чета Вашите въпроси – те са еднотипни. Все едно, че са на ксерокс или не знам как направени – затова мога да говоря и без да се вглеждам в материалите, с които разполагам. По отношение на господина, за когото питате – в нашата страна, мисля си, че специално в българския парламент няма значение човекът, за когото се пита, от коя партия е. Защото по Конституция всеки народен представител изразява волята на народа, той е представител на всички български граждани, на всички български избиратели! Аз не знам защо се концентрирате непрекъснато по отношение само на лица, които са членове на ДПС, представители на ДПС и така нататък, и така нататък. От когото и да е извършено някакво нарушение, ако такова има, разбира се, ние ще вземем отношение, защото става дума за български граждани, а не защото става дума за членове на ДПС. И тъй като вече познаваме всички – цялата зала и нашата общественост, разбира се, която ни слуша, какво е съдържанието на Вашия въпрос, аз ще кажа следното: първо, че не е оказан никакъв тормоз и натиск върху този човек. Не може, не е нормално, не е естествено да твърдите, че по отношение на всички тези десетки хора, за които питате в парламента, и смятате това за огромно политическо постижение – едно и също да се е случило с всички тези граждани, с които ангажирате цялата общественост. Така че натиск, тормоз няма упражнени. И пак ще кажа нещо, което и на предишния парламентарен контрол заявих – ако такива данни съществуват, трябва да бъдат отправени не към министъра на вътрешните работи. В България има закони и трябва да се отправят към органите, които са компетентни да разгледат тези материали – това са прокуратурата и съответният отдел към прокуратурата. Те са компетентни по силата на Наказателно-процесуалния кодекс, тъй като нееднократно подчертавате, че трябва да се спазват законите на държавата. Ако Вие смятате, че може да отправяте критики към Министерството на вътрешните работи, че трябва да се спазват законите, което аз приемам, ако има факти, то това същото се отнася и за Вас. Вие сте български граждани, още повече депутати, които трябва да имат повишено внимание към закона и да го спазват в запетайката, ако трябва. На втората част от въпроса бих могъл да Ви отговоря, разбира се, и ще го направя. Защото Вие не преследвате толкова защитата на правата и интересите на гражданите, за които питате, а нещо друго. По отношение на този човек, за когото питате, ще кажа, че има регистрирана преписка в Областната дирекция на МВР в Разград, както и в прокуратурата в Разград – тук става дума за подадена жалба. Жалба, която касае този човек, за когото Вие питате. И аз искам също така да поставя този въпрос: смятате ли, че този човек, който тук е отразен във връзка с тази преписка и който е подал жалба, има право на жалба, или не смятате? Ако смятате, че този човек няма право на жалба, тогава, разбира се, ще говорим само за гражданина – представител на ДПС, член на ДПС, председател на местното ДПС и така нататък. Но тук има жалба, с която е сезирано Министерството на вътрешните работи в Разград, както и прокуратурата. Всеки гражданин по Конституция има право на жалби, на сигнали и това право е упражнено от този човек – на тази база е започната проверка в Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи. И представете си, въпреки че жалбата е насочена срещу представител на „Движение за права и свободи“… (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Ще продължа след малко.
Благодаря, господин Министър. Реплика има ли, господин Ахмедов? Заповядайте.
Благодаря Ви, господин Министър, за отговора. Уважаеми колеги! Господин Министър, вчера голяма част от българската общественост, а най-вече и ние от „Движение за права и свободи“ проследихме Вашата пресконференция. Аз не можах да разбера: това беше пресконференция за изминалите 100 дни или пресконференция за изминалите 10 месеца, откакто Вие сте служебен министър? И си подчертах някои съществени фрази, изречени от Вашата уста. Ако ми позволите, господин Председател, да ги прочета, а именно: „Обществото трябва да прецени коя партия участва честно в изборите и коя не. Ние няма да престанем да вършим нашата работа, въпреки ехото в парламента и заплахите, че ще се задават 20 – 30 хиляди въпроса. Това няма да ни уплаши, защото органите на МВР са си свършили работата по закон.“ Продължавам нататък: „Миналата година за първи път провеждането на честни избори у нас постигна общественополезен резултат, който се очакваше от МВР.“ Уважаеми господин Министър, на 18 май във Ваше интервю Вие заявихте, че Министерството на вътрешните работи е направило анализ на изборните секции, анализ на резултатите и на базата на това Вие сте предприели мерки. Именно затова днес задавам въпрос относно моя съгражданин господин Сами Ариф, за това, че този анализ може би е включвал Вие да заповядате по тези населени места да има присъствие на полицейски автомобили, именно по тези места да се привикват хора, които са от уязвимите групи, тоест инвалиди, пострадали, да бъдат привиквани и да се дават указания с една-единствена цел – да се окаже натиск и най-вече страх. Страх у хората от Лудогорието няма как да усетите, господин Министър. Но моят въпрос към Вас е, казвате: „резултат, който се очакваше от МВР“. Кой очаква този резултат и какви са очакванията на тези хора? От изборния щаб на МВР ли?! Кой е поставил тези очаквания, тези изисквания към Вас? Кой очакваше, уважаеми господин Министър, местните председатели, изобщо активът на „Движение за права и свободи“ по време на изборите да бъде привикван, да бъде унижаван? Кой очакваше това? Кой си позволяваше това в съвременната демократична история на нашата Родина? Хората, уважаеми господин Министър, преживели Възродителния процес – тази рана няма да зарасне! Няма да зарасне, ако и Вие грубо посягате в нея и вършите най-вече – не искам да използвам такива думи, но няма да зарасне, защото, уважаеми господин Министър, чрез Вашите действия връщате спомените за така наречения комунистически режим. Благодаря Ви все пак за въпроса, благодаря Ви и за отговора. Пожелавам Ви успех! (Ръкопляскания от ДПС.)
Благодаря. Ще има ли дуплика? Заповядайте за дуплика, господин Министър.
Мога да започна от края, господин Председател, което чухме за това, че когато служителите на МВР си вършат работата, за да предотвратят или да разкрият едно престъпление, което е дефинирано в Наказателния кодекс в нашата страна, това се интерпретира от представителя на „Движение за права и свободи“ Ахмедов като опити за връщане на нашата страна към Възродителния процес. Това, което става днес, а и миналата година по време на изборите, няма абсолютно нищо общо с онова, което говори народният представител Ахмедов. Това са измислици и пропаганда, която се разпространява тук от трибуната на Народното събрание. Министерството на вътрешните работи вчера имаше отчет, да, точно така, и действително беше посочено, че са постигнати добри резултати в противодействието на една престъпност, която беше очевидно практикувана от някои политически партии у нас, защото нямаше държавен орган, който да противодейства на тази престъпност – тази престъпност се казва купуване и продаване на гласове. Имаме достатъчно съдебни актове...
Какви са тези квалификации, господин Председател?
Имаме съдебни актове, в които това е доказано, включително в тях е посочено за коя политическа партия са купувани гласове. Това го казва българският съд – не го казвам аз, в момента цитирам съдебни актове. Но нека да продължим малко по конкретния въпрос. Защото конкретният въпрос, ако случаят се познава и към него се отнесем обективно, не служи за въпрос в пленарната зала. Това е политическа пропаганда в момента – не толкова, че някой иска да защити правата и интересите на един български гражданин, бил той и член на „Движение за права и свободи“... (Оживление, възгласи: „Еее!“ от ДПС.)
Колеги!
Защото, господин Председател и уважаеми народни представители, както подчертах, проверката в този случай по отношение на този човек е започнала по сигнал на друг български гражданин до органите на МВР и до прокуратурата…
Кошаревски свидетели!
…така че там случаят е регистриран. Материалите в момента се намират в прокуратурата, уважаеми народни представители, в Районна прокуратура – Разград. По-големи подробности може да научите, ако се отнесете към Районна прокуратура – Разград. Ако Ви се предостави преписката за запознаване, ще видите тогава какви материали има вътре. Така че това може да стане само с разрешение на прокуратурата – това ми се струва, че знае всеки средноинтелигентен български гражданин. Редно е, господин Ахмедов, и Вие да го научите. Благодаря Ви.
Преди да продължим нататък, ми се иска да кажа няколко неща, тъй като най-вероятно ще бъдат валидни и за следващите 88 въпроса. В рамките на обсъждането тук – на въпрос, отговор, реплика, дуплика, както народните представители, така и министърът нека се придържат към рамката, зададена от поставения от съответния народен представител въпрос, не да излизате... (Реплики от ДПС: „Министърът обижда!“) Казвам го към всички, обърнах се и към министъра. (Реплики от ДПС.) Повтарям и към народните представители, и към министъра: въпросът, отговорът, репликата и дупликата да не излизат от рамките на това, което е поставено тук. Има поставен въпрос за конкретен казус, отговорът трябва да е за конкретния казус. Репликата няма причина вече да излиза към медийна публикация. Пак казвам, това се отнася за абсолютно всички – и за народните представители, и за министъра. Апелирам, разбира се, и към министъра да отговаря за съответните казуси, както направи по-скоро в дупликата, отколкото в отговора. И също така, колеги, към Вас се обръщам: понеже все пак се касае за конкретни лица, отново да помислите дали не е по-добре въпросите да са писмени, доколкото по този начин... (Реплики от ДПС.) Само казвам, това си е Ваша работа – само казвам. Защото при писмените може да се получи повече информация, която после, като се слага на сайта, да заличаваме, а не тук да коментираме конкретни лица, което би могло да е неудобно за тях. Само го казах – това е мое виждане. Заповядайте, господин Цонев, за процедура.
Благодаря, господин Председател. Изключително уместна беше забележката Ви – затова вземам тази процедура по начина на водене, за да Ви отговоря какво мислим ние по темата. Ние мислим това, което Вие казахте – да се придържаме към случаите. Еднотипни са, защото и тормозът беше еднотипен. Не може никой да ни убеди, че това не е тормоз, след като става въпрос за проверки по сигнали на граждани, става въпрос за извършване на претърсвания и така нататък. Никакви резултати няма. Съотношението сигнали – проверки – намерени резултати – образувани производства – издадени присъди е 1:10 000 или 1:5000, или 1:1000. Ако съотношението беше някакво друго, щяхме да кажем: да, ето, свършили са си работата – 1000 сигнала, от тях 200 проверки, от тях 100 присъди. Ние затова не задаваме писмени въпроси, защото искаме тук в този дебат да се види какво се е случило. Може да е направено по буквата на закона, може – казвам, но не съм сигурен, това ще го кажат юристите. Колкото до прокуратурата, да кажа на уважаемия министър, че сме направили каквото трябва и в прокуратурата. Но защитата на тези български граждани, спрямо които според нас има превишаване на правата и упражнен тормоз, ще стане тук от тази трибуна – ще се питаме и ще говорим. И тъй като министърът много обича да говори за интелигентност и за средна интелигентност, нека да му кажа, че ние също се съмняваме в нечия средна интелигентност. Хич да не си мисли… (Ръкопляскания от ДПС.)
Господин Цонев!
Не, не, не казвам чия средна интелигентност. Не казвам. Хич да не си мисли…
Излизате от процедурата към мен, това исках да кажа.
Не, не излизам от процедурата. Процедурата ми е по начина на водене – няколко пъти, и в предните отговори, и сега той говори за пропаганда. Говори за присъди спрямо една партия и така нататък. Такива присъди има спрямо всички партии. И „Движение за права и свободи“ многократно е казвало, че – да, ще се борим със законни средства срещу купуването на гласове, което се извършва от всички български партии в целия преход. И внушението, че това се извършва от ДПС, ние няма да го оставим така. Защото това се прави. И да не ми се говори тук за някаква интелигентност,…
Времето, господин Цонев.
…защото да не подложим нечия интелигентност на тест. Защото точно на мен да ми говори за интелигентност – малко в повече ми идва. (Ръкопляскания от ДПС.)
Господин Цонев, все пак недейте пък Вие в обвинения…
Не, защото няма да ми говори за интелигентност точно тоя! (Реплики от министър Бойко Рашков.) А бе, моля ти се!
Господин Цонев, моля Ви! И не с такива обвинения и към другите партии на практика. (Шум, реплики от народния представител Йордан Цонев.) Всяка от партиите може вече да излезе за процедура. Разбрах. Благодаря. Приключваме. (Реплики от министър Бойко Рашков.)
Моля, моля! Тоя тон оттук за интелигентността го запази за себе си! (Реплики между министър Бойко Рашков и народния представител Йордан Цонев встрани от микрофоните.)
Добре, нека да спрем с тази дискусия. Няма да доведе до нищо ползотворно в рамките на заседанието. Заповядайте.
Уважаеми господин Председател, колеги! Понеже министърът си позволява винаги тук да ни чете морал, да ни назидава, искам на Вас да Ви е ясно, защото няма друго такова лице като него, което говори от тази трибуна, няма друго лице като лицето Бойко Илиев Рашков, понастоящем министър на вътрешните работи, който да е световноизвестен. И знаете ли къде е световноизвестен, колеги?
Господин Анастасов, това процедура по начина на водене ли е?
В „Амнести Интернешънъл“. (Ръкопляскания от ДПС.) Моля да ме чуете, господин Председател, защото това засяга България, имиджа на България. Присъства – има цяла страница, посветена в Доклада на „Амнести Интернешънъл“ за нарушаване на човешките права, редом с други диктатори, с други хора, които са си узурпирали властта, но няма нито един друг министър на вътрешните работи нито от Европейския съюз, нито от НАТО, който в кавички така да е прославил страната си в Международния доклад на „Амнести Интернешънъл“ – господин Бойко Илиев Рашков.
Господин Анастасов, тази процедура излиза извън рамките на принципно написаното в Правилника по начина на водене, което трябва да е към мен.
Все пак е важно да знаете кой говори от трибуната на това Народно събрание, господин Председател.
Знам кой говори. Бъдете спокоен за това.
Защото няма друг. Съмнявам се, че някой от военната хунта…
Ако искате, оставете ми го да се запозная.
…целият доклад го има в интернет, той е онлайн. Няма го на български, съжалявам.
За коя военна хунта говорим, ако може да попитам?
Които са упоменати на другите страници. А единствено лице от България…
Благодаря Ви. Разбрах.
…е Бойко Илиев Рашков. Да знаете, господин Председател. Благодаря Ви.
Нека и в рамките на процедурата да се придържаме към това, което би следвало да се очаква от….
Оставете тази трибуна чиста, господин Председател. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
Имаме време поне за още един въпрос, ако преминем към въпроса. Заповядайте, господин Летифов, за въпроса ли сте? Заповядайте.
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, господин Министър! Въпросът ми е от идентичните – един от 20-те хиляди случая, който се развива в Гурково през месец юли, и потърпевшото лице е господин Любен Чакъров, който няколко пъти е подписвал протокол, като последният е от 11 юли 2021 г. Въпросът ми е изцяло свързан със защитата, правата и свободите на господин Любен Чакъров и всички тези 20 хиляди български граждани, защото случаите са идентични. Извън внушенията, извън пропагандата, която се прави, искаме да видим и доказателствата защо се нарушават конкретни права и защо се всява този страх в хората, които са свързани с „Движение за права и свободи“? Благодаря Ви.
Благодаря, господин Летифов. Заповядайте за отговор, господин Министър.
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! На идентичния въпрос ще отговоря така: няма никакви данни за оказван натиск и тормоз от страна на Министерството на вътрешните работи и върху този гражданин, който е посочен и за когото пак е акцентирано, че е представител на „Движение за права и свободи“. Освен това по отношение точно на този гражданин има подаден сигнал от друг български гражданин, който се е явил в съответното полицейско управление в Казанлък и който български гражданин е предоставил информация с данни – няма да ги изброя по имена, но ще кажа, че са около 15 души, за които е информацията, че се занимават или ще извършат купуване на гласове на територията на община Гурково. Естествено, че във връзка с предстоящите избори. Тези материали, тези сигнали, които са изпратени, са регистрирани, разбира се, в съответното полицейско управление, така също и в Районна прокуратура в Стара Загора и в хода на извършването на налагащата се проверка на основание на чл. 65 от Закона за МВР лицето, за което питате, господин Народен представител, е предупредено в тази насока. Има допълнителна информация, че на 11 юли миналата година при обход на мобилна група в съответния участък към Районно управление на полицията – Казанлък, са предприети полицейски действия по отношение на този човек все по този повод. Ако не Ви харесва текстът на чл. 65 от Закона за МВР, народни представители сте, внесете едно предложение да отпадне този текст по силата на който могат да се съставят предупредителни протоколи по отношение на лица, за които, както подчертах, ще повторя, е имало оперативни данни предварително, оперативна информация за това, че там се подготвя купуване и продаване на гласове. Така че и друга възможност има народното представителство. След като не му харесва, че има текст, който предвижда или криминализира купуването и продаването на гласове и се предвижда наказание „лишаване от свобода“ и други, внесете също едно предложение за отмяна на този текст от особената част на Наказателния кодекс.
Ние сме го внесли този текст. (Реплики на народния представител Мустафа Карадайъ.)
Така че имате тези правни възможности. И тъй като има действащ текст от Наказателния кодекс, обявяващ за престъпление купуването и продаването на гласове (реплики от народния представител Йордан Цонев), което особено сте правили в областта на Гурково, Казанлъшко – точно Вие и хората около Вас, аз мисля, че тук няма никакво съмнение кой е извършил нарушение на човешки права, дали полицейските служители, които са си свършили работа и са изпълнявали своите задължения, или някой друг, който е носил куфарчета с пари. Благодаря.
Благодаря. Заповядайте за реплика. Придържаме се към конкретния казус – казвам на всички отново.
Господин Председател, внушенията, първо, не кореспондират с въпроса и отговора. За нарушенията на правата на гражданина, на този и на още 20 хиляди, става ясно сега. За конкретния случай, където има сигнал от български гражданин за 15 лица, които полицаите са представили на тези 15 лица, и господин министърът, забележете – не е имало три имена на този списък, по едно име е имало, а някои от имената не са били имена, а прякори. Как ги намерихте всичките тези хора по прякор и ги извикахте в полицията и ги тарашихте? Разбира се, членът от Закона не ни притеснява, ние сме го подкрепили.
Не, ние сме го внесли.
Ние сме го внесли, както ми напомня господин Цонев. Внушенията обаче, нарушаването на правата и това, което предходния път слушахме – две имена, не ги знаем, но по едно име бяха издирени тези 15 човека, закарани, претърсвани и така нататък. Вследствие на защитата на правата – това, което цитира господин Рашков – същият човек, изборите ноември месец беше в чужбина. Той се страхуваше да участва в изборния процес в България, не в нарушението на Закона. Да участва в изборния процес се страхуваше и той беше в чужбина. А там имаше повече присъствие на органите на МВР, отколкото избиратели. Благодаря.
Благодаря. Има ли дуплика, господин Министър, или не? Няма. Преди да приключим поради изтичане на времето, има заявена процедура от Мустафа Карадайъ.
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Господин Председател, обръщам се към Вас да напомните на господин Рашков, че въпреки че днес е 1 април, не е хубаво от тази трибуна да се лъже. Ако понятието „лъжа“ не Ви харесва, не е хубаво да се допускат първоаприлски фактологически неточности от тази трибуна. Второто нещо, господин Председател, напомнете на господин Рашков, че злоупотребата със законодателство, което извърши той по време на изборите…
Без такива квалификации!
…и превърна полицията в милиция, то му се пише на негово име. Онези хора, онези най-вече младежи, които бяха тормозени от господин Рашков, те са бъдещите министри в тази държава. На Рашков ще му изтече мандатът – дали след три дни, три седмици, три месеца, три години, 30 години, 300 години – мандатът му ще изтече. След нас идва следващото поколение, онези младежи, които той тормозеше. Напомнете му ги тези неща. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
Благодаря Ви, колеги. С това закривам днешното заседание, тъй като времето изтече. Следващото заседание ще се проведе в сряда от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 14,42 ч.) Председател: Никола Минчев Заместник-председатели: Мирослав Иванов Атанас Атанасов Секретари: Пламен Николов Петър Маринов