Четиридесето заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И СЕДМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ЧЕТИРИДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък 18 март 2022 г. Открито в 9,05 ч.
Дата18.03.2022
Събития391
Разпознати говорители388
Точки с гласуване1

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 18-03-2022 09:05 09:05:00 0 0 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: dimitar-mihaylov-tashev · намерени изказвания: 3
#2 · speech

Ива Митева

ИТН, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

Тук.

#5 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря. 207 народни представители регистрирани в залата и двама онлайн – общо 209. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Съгласно Програмата за работата на Народното събрание за настоящата работна седмица точка единствена от дневния ни ред е Парламентарен контрол по реда на чл. 91 – 103 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. На първо място ще Ви изчета получените писмени отговори на въпроси и питания за периода от 11 до 17 март 2022 г.: - от министър Александър Николов на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев и на въпрос от народния представител Мартин Димитров; - от министър Бойко Рашков на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; - от министър Георги Гьоков на въпрос от народния представител Илин Димитров; - от заместник министър-председателя и министър Гроздан Караджов на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на въпрос от народния представител Иво Атанасов, на въпрос от народния представител Иво Русчев, на въпрос от народния представител Петър Маринов и на въпрос от народния представител Росица Кирова; - от министър Иван Иванов на седем въпроса от народния представител Иво Русчев, на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на въпрос от народния представител Имрен Мехмедова и Ихсан Хаккъ; - от министър-председателя Кирил Петков на въпрос от народния представител Костадин Ангелов и на въпрос от народния представител Николай Радулов; - от министър Николай Денков на въпрос от народния представител Деница Сачева; - от министър Николай Събев на питане от народния представител Зорница Стратиева, на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев, на четири въпроса от народния представител Николина Ангелкова и на въпрос от народния представител Халил Летифов; - от министър Радостин Василев на въпрос от народния представител Александър Дунчев; - от министър Христо Проданов на въпрос от народния представител Илин Димитров; - от заместник министър-председателя Калина Константинова на въпрос от народния представител Петър Маринов. За декларация – заповядайте, господин Митов.

#6 · speech

Даниел Митов

ГЕРБ-СДС

Господин Председател, уважаеми колеги! Снощи беше доказано, че не само абсолютната власт създава условия едно правителство да загуби всякакви граници на нормалността и правовия ред, а страхът от загубата на власт се оказа още по-силен мотиватор – страх, който се материализира в насилие през злоупотреба с репресивния апарат на държавата – подход, присъщ само на комунисти и фашисти. (Оживление. Реплики от „БСП за България“.)

#8 · speech

Даниел Митов

Снощи беше извършено покушение срещу българската демокрация. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Беше направен опит да бъде разрушен един от базовите консенсуси в българското общество – за отказ от политическо насилие. Среднощните обиски и арести в домовете на бившия министър-председател и хора от екипа на предишния кабинет без съдебно разрешение, без конкретни обвинения, без присъствието на адвокат ни превръща в страна от Третия свят. Само Гестапо и НКВД биха се гордели от снощните сцени. Огромно безпокойство буди и фактът, че правителството в лицето на МВР си позволи да злоупотребява с името и функциите на Европейската прокуратура. Лъжата, че вчерашният позор има нещо общо с европейските механизми, ще бъде разобличена. Доверието към България ще се занули и всяко действие на правителството ще се посреща със съмнение и подозрение. Всъщност снощи МВР самό призна лъжата, изтривайки собственото си прессъобщение само няколко часа след като го публикува. И всичко това, само и само за да се смени, поне за няколко дена, фокусът на общественото внимание. Нивото на безпомощност и отчаяние на кабинета надминава само степента на неговото нахалство. Но да Ви уведомя отсега, че среднощните обиски и арести няма да редуцират инфлацията, няма да намалят цените на основните хранителни стоки и горива, няма да заглушат призивите за оказване на военна помощ за Украйна и няма да увеличат управленския капацитет на правителството. Хлябът е скъп, а зрелищата засега – безплатни. Кабинетът заложи на зрелищата, без да разсъждава, а обикновено хора, които действат безразсъдно, винаги се изненадват от последствията. Защото, да, никой не е над закона, но това важи и за тези, които нарушават Основния закон, а именно Конституцията на Република България. Веднъж тръгнало в посока на политическата репресия и заглушаване на опозицията, за правителството има само един път – пътят на увеличаващите се репресии, докато накрая властта не се превърне в източник на терор за всичките си граждани и не създаде държава, в която всеки живее в страх. След като лидерът на най-голямата опозиционна партия и довчерашен министър-председател може да бъде обект на беззаконие, то какво остава за останалите граждани, които не желаят да приемат празното самохвалство, непрекъснатото лъготене на правителството, нарушения консенсус за финансова и макроикономическа стабилност, провала с европейското финансиране, далаверите в енергетиката, феодализацията на институциите и общото усещане, че никой не носи отговорност за управлението?! Това са само малка част от щетите, нанесени от правителството, без то да има ясен план и програма за управление. Страх ме е да си помисля какво щеше да бъде, ако мнозинството имаше кохерентна идеология и системен подход. В навечерието на операция „Барбароса“ Хитлер заявява: „Трябва само да ритнем вратата и цялата прогнила структура ще се срути.“ Вероятно Путин си е мислил същото в навечерието на инвазията в Украйна. Вместо това обаче се случи същото както във Втората световна война – структурата вместо да се срине, се стегна от удара и в момента надделява. Подозирам, че и Вашето правителство си е казало същото за ГЕРБ в навечерието на удара по Борисов. Но и този път историята ще се повтори и те ще видят, че вместо да ни срине, този подмолен удар ще стегне и мобилизира опозицията, както никога преди. Призоваваме за протест всички български граждани, които вярват в демократичните принципи и в това, че българското общество трябва да бъде единно и сплотено във времена на предизвикателства. От днес всеки ден парламентарната група на ГЕРБ с всички законови средства ще работи за предизвикване на предсрочни парламентарни избори, които са последната възможност за нормализиране на политическата ситуация и изход от задънената улица, в която настоящото управление вкара България! Бог да пази България! (Продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#9 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Митов. Вече преминаваме към парламентарния контрол. Или не? Господин Гюров – също за декларация. Заповядайте.

#10 · speech

Андрей Гюров

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Няма никой над закона! (Шум, реплики, викове: „Ууу!“ и тропане по банките от ГЕРБ-СДС.)

#11 · speech

Председател Никола Минчев

Колеги, нека се изслушваме все пак! (Викове: „Оставка!“ от ГЕРБ-СДС.) Колеги, моля за тишина в залата. (Продължаващи викове: „Оставка!“ от ГЕРБ-СДС.) Вие нямаше ли в 9,00 ч. да сте пред Министерския съвет – да ги викате тези неща, извинявайте? (Продължаващи викове: „Оставка!“ от ГЕРБ-СДС.) Моля Ви, по време на Вашата декларация нямаше подобни възгласи. (Продължаващи викове: „Оставка!“ от ГЕРБ-СДС.) Колеги!

#12 · speech

Андрей Гюров

Ние – депутатите от „Продължаваме Промяната“ – се обръщаме към българското общество… (Провиквания от ГЕРБ-СДС.)

#14 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС, от място

Вие минахте всички граници!

#15 · speech

Андрей Гюров

Скъпи съграждани, законност, ред и реална борба с корупцията (шум и реплики от ГЕРБ-СДС) – заради това стотици хиляди българи излизаха на протести! (Продължаващи реплики от ГЕРБ-СДС.)

#17 · speech

Андрей Гюров

Заради това ние оставихме професии, семейства, досегашния си живот! (Шум, реплики, викове: „Ууу!“ и тропане по банките от ГЕРБ-СДС.) Разбираме, че българското общество възприема ареста на господин Борисов като безпрецедентен (реплика от народния представител Маноил Манев) – това са нормални следствени действия (викове: „Ууу!“ и „Оставка!“ от ГЕРБ-СДС), за разлика от арестуването на жени, оковаването им в белезници и държането им на улицата – на тротоара, часове наред пред камерите, пред всички български граждани! (Продължаващи викове: „Ууу!“ и „Оставка!“ от ГЕРБ-СДС.)

#19 · speech

Андрей Гюров

Това е репресия, господа и дами! Това е репресия! (Продължаващи викове: „Оставка!“ от ГЕРБ-СДС.) Ние от „Продължаваме Промяната“ влязохме в политиката със заявка за спазване на закона и нулева толерантност към корупцията. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Дали има извършени престъпления – отговорът е в ръцете на следствените органи. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#21 · speech

Андрей Гюров

Но фактът, че досега не сме били свидетели на действия по множеството публични скандали, показва преднамерена пасивност. До момента не сме видели неправомерни действия от страна на МВР. (Викове: „Ууу!“ от ГЕРБ-СДС.) Очакваме, че полицията има достатъчно основание и информация, че е събрала нужните доказателства, за да подкрепи действията си. Поради дългото бездействие и липса на резултати по множеството подадени сигнали обаче (реплики от ГЕРБ-СДС) имаме своите опасения спрямо прокуратурата. Българското общество дълго време виждаше (реплики от ГЕРБ-СДС), че в нашата страна на политиците не се търсеше отговорност. Време е да приключим прехода и България да стане нормална европейска държава! Благодаря. (Народните представители от „Продължаваме Промяната“, ИТН и ДБ стават. Продължителни ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“, ИТН и ДБ. Викове: „Оставка!“ от ГЕРБ-СДС.)

#22 · speech

Председател Никола Минчев

Колеги, моля, по-спокойно от място. Не е необходимо – и по време на едната, и по време на другата декларация, нека да запазим (реплики от ГЕРБ-СДС) възпитание и да се изслушваме. (Реплика от народния представител Александър Ненков.) Това да запазим, господин Ненков. Господин Кралев, чух Ви репликата от място. Няма да налагаме забележка, но не е редно, моля Ви се. Можем ли да преминаваме… Господин Свиленски – декларация. Заповядайте.

#23 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народните представители! Наистина в безпрецедентна ситуация сме (шум и реплики от ГЕРБ-СДС)…

#25 · speech

Георги Свиленски

…в която хората, които 12 години управляваха държавата, казват, че е извършено покушение срещу българската демокрация. Хората, които 12 години извършваха покушение (силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС) върху българската демокрация, днес ни дават уроци за демокрация. Хора, които 12 години упражняваха насилието като форма за управление, днес казват, че е нарушен консенсусът за ненасилие. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Ууу!“ и „Георги Димитров.“) Колеги, ще имате възможност, цяла нощ сме Ви гледали, ще имате възможност още да говорите. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#27 · speech

Георги Свиленски

Единственото нещо, което искам да Ви кажа… (Скандирания от ГЕРБ-СДС: „Оставка!“ и тропане по банките от ГЕРБ-СДС.)

#29 · speech

Георги Свиленски

Благодаря, колеги. (Скандирания: „Оставка!“ и тропане по банките от ГЕРБ-СДС.)

#30 · speech

Председател Никола Минчев

Колеги, нека да се изслушваме и по време на Вашата декларация нямаше такива подвиквания. Моля Ви се! За оставка сте, разбираме. Имате правото, разбира се, но все пак нека да изслушваме хората, които са на трибуната.

#31 · speech

Георги Свиленски

Оставка на какво викате, колеги? (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Вашият страх, че всеки един от Вас е съпричастен към това, което се случва, Ви води до това да викате „Оставка!“ (Силен шум и реплики, възгласи: „Ууу!“ Народните представители от ГЕРБ-СДС идват към трибуната.)

#36 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС, встрани от микрофоните

Ама Вие прекалихте. (Народните представители от парламентарната група на „БСП за България“ идват към трибуната.)

#38 · speech

Георги Свиленски

Това, което се случва, ето това в момента. Ето това, което правите в момента.

#42 · speech

Георги Свиленски

Какви глупости? Аз не съм започнал. Каква глупост съм казал?

#43 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС, встрани от микрофоните

Какъв колега? Ти вече не си колега – приключихме. (Реплики между народните представители от ГЕРБ-СДС и народния представител Георги Свиленски.)

#45 · speech

Георги Свиленски

С какво съм Ви обидил, господин Ангелов? С какво съм Ви обидил? С кое съм Ви обидил? Кажете с какво съм Ви обидил, Ангелов, кажи с какво съм те обидил? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) С това, което викате: оставка. Не с престъпление, не съм казал думата престъпление. Хайде върнете стенограмата. Това, че сте гузни – това е Ваш проблем. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и възгласи, и реплики от ГЕРБ-СДС: „Ууу!“) Само не ме плашете! Изкарайте стенограмата. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и народният представител Иван Ченчев възпира народните представители от ГЕРБ-СДС за пристъпване към трибуната.) Иване, цяла нощ това правят – остави ги, не се притеснявай! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Кога съм го казал това престъпление? Кога съм казал престъпление? Не беше ли министър в това управление? Не си ли съпричастен към политиките?

#47 · speech

Георги Свиленски

В действията си като министър. Аз не съм казал, че е престъпление.

#49 · speech

Председател Никола Минчев

Уважаеми колеги, моля, заемете местата си. (Влиза заместник министър-председателят по икономиката и индустрията и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова и ръкопляскания от „БСП за България“.) Добър ден! Уважаеми колеги, възобновявам заседанието. Георги Свиленски.

#50 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители – втори опит, надявам се този път да е успешен. Българската социалистическа партия и парламентарната група, уважаеми колеги, през последните пет-шест години е последователна в борбата с корупцията в държавата, затова понесохме и много удари – и външнопартийни, и вътрешнопартийни. Платихме цената и сега гордо можем да застанем пред Вас и да кажем, че принос в това, което се случва в държавата – България, да има друго управление, България ясно да е заявилa, че корупцията няма да бъде толерирана и че ще бъде цел, борба с нея № 1 и че БСП ще бъде гарант – това е нашата политика, която водим последните пет-шест години. Над 17 сигнала към българската прокуратура за корупционни действия на управлението на Борисов, над 10 или 12 сигнала до европейски институции: „Автомагистрали“, „Монтажи“, язовири и много други сигнали, по общини – Столична община, Център за градска мобилност, „Автотранспорт“, „Електротранспорт“ – навсякъде, където ГЕРБ е имал допир последните 12 години, а в общините и 15 години. Българската социалистическа партия като политическа сила е показвала пред българското общество пороците на това управление. Добре, че дойде време, в което тези пороци вече се виждат и от органите в държавата – правителство, надявам се и прокуратура, защото без съвместните действия на полицията и на прокуратурата няма да стигнем до така желаната нулева корупция. БСП ще продължи да бъде гарантът за отстояването на демокрацията в държавата, за това управлението да не се изкушава пред каквито и да е нетрадиционни практики от близкото минало и българските граждани да бъдат спокойни, че всеки един български лев – техен, ще бъде харчен прозрачно, ще бъде харчен честно и ще бъде харчен за това, за което е определен от всички нас, че няма нито един лев от бюджета на България да бъде разпределян от джипката през прозореца, че няма нито един лев от българските граждани, от бюджета да отива в чекмеджета, че няма нито един български лев да отива в златни кюлчета. Защото, когато говорим за корупция, самите управляващи заявиха преди няколко години, че 700 милиона са изтекли от Комисията по хазарта. Сега се чудят защо се случват тези неща. Всеки един български гражданин може да си спомни събитията преди две години и да ги свърже с днешните събития, с днешната реалност, в която има мнозинство, което е решило да се бори с корупцията и което ще изкара на бял свят всичко, което се е случвало. Така трябва да бъде и за в бъдеще – не трябва да допускаме, не трябва да се изкушаваме, не трябва да прикриваме, а трябва да показваме, защото българите заслужават да знаят истината. Относно това какво ще се случи оттук нататък, правните последствия – нека да говори прокуратурата, нека да говорят правозащитните органи. Ние като политици трябва да гарантираме свободния избор, свободното съществуване и свободното вземане на решения както от народните представители, така и от правителството, за да може да се случват всички неща, за които сме се обединили в това коалиционно управление. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#56 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. По начина на водене, защото, за да направим декларация, са ни нужни факти. В момента декларациите, които ги чухме, се основават на предположения. Но изводът от това, което слушахме досега, можем да го направим, господин Председател, и трябваше на ораторите да им напомните някои неща. Например чухме, че 12 години са се извършвали покушения срещу демокрацията. Ние, мисля, че от тази трибуна го твърдяхме това нещо през целия този период, но тя промяната днес продължава и нещата се влошават в още по-лоша посока. Така че Вие продължавате промяната, тоест рушите още повече демокрацията. Тази тема ни дава възможността да направим асоциация и с една друга тема. Ние от месец юли на 2021 г. от господин Рашков искаме документи, за да твърдим с факти дали има полицейщина и нарушение на закона в страната, но не ги получаваме и досега. Чухме и че „никой не е над закона“ – цитат. Да, така е, цитат от Цветанов, цитат от Борисов от 2009 г., 2010 г., цитат и от „Промяната“ сега 2021 г., 2022 г. Нищо ново, нищо ново под слънцето и се твърди – дойдохме на власт да се борим с нарушителите на закона. Да, дойдохте на власт с нарушаването на Конституцията на Република България. И чухме още: „Бог да пази България! Бог да пази България!“ Но, уважаеми колеги, ние пазим ли я?

#60 · speech

Мустафа Карадайъ

Ние пазим ли върховенството на закона и институциите в страната? Затова, уважаеми господин Председател, и на Вас да Ви припомня, ние казвахме ли Ви? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#62 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! С риск да бъда на ръба на Правилника, но смятам, че в днешния ден трябва много неща да станат ясни и да се кажат. Съжалявам, че колегите от парламентарната група на ГЕРБ СДС не са в залата, не обичам да говоря зад гърба на когото и да било. Но съгласен съм с господин Карадайъ, който каза, че 12 години са се извършвали покушения срещу демокрацията.

#64 · speech

Борислав Гуцанов

И ако днес обаче говорим за този арест, който се извърши – дали той е показен, или не е показен, дали МВР е превишило своите права, или не ги е превишило? Аз искам да се върна 12 години назад. На 31 март 2010 г., когато наистина се извърши показен арест, и то в моята къща, пред моите деца и пред моята съпруга, които бяха тогава на пет и на седем години. И когато наистина влязоха тежковъоръжени полицаи с насочени автомати с мерници срещу децата и помолиха съпругата ми да ги завие с одеяло, за да не гледат какво се случва. Ето това е показен арест и ето това е политически арест, защото благодарение на тези действия стана друго управлението във Варна. И ако нещо се е извършило от полицията в брутално нарушение на правата на човека...

#66 · speech

Борислав Гуцанов

Ето това е типичният пример. И затова в продължение на тези 12 години той се дава като харизматичен пример от адвокатите за нарушаване правата на човека. Затова бяха спечелени делата и в Страсбург, и в България. Мисля, че тези неща не трябва да се случват, а не тогава, когато полицията влиза и иска да си свърши своята работа. Дали има доказателства, дали няма доказателства, нека да го кажат органите, които имат това право. Достатъчно се нагледахме 12 години на корупция. Това, което искам да кажа накрая, че всички трябва да са равни пред закона – от министър-председателя до хората, които се грижат за чистотата по нашите улици. И когато това не е лозунг, а стане реално действие, то тогава наистина демокрацията е победила. Благодаря Ви, господин Председател, още веднъж за даденото време. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“.)

#67 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Гуцанов. Колеги, да чуем и Явор Божанков по процедура. И тя ли ще е отвъд ръба на Правилника?

#68 · speech

Явор Божанков

БСП за България

Поднасям предварително, господин Председател, своите извинения към Вас, но особен е днешният ден. Ние сме длъжни заради българските граждани да направим едно уточнение, разграничение и да сме внимателни, когато работим от трибуната и когато употребяваме конкретни думи, защото ГЕРБ работят за репресия. И ние трябва да им обясним какво е репресия. Това, че са неспокойни в момента, е обяснимо. Те са свикнали 12 години да почиват на една поговорка: „Гарван гарвану око не вади.“ Една власт на друга власт, сметка не търси и един прикрива престъпленията на друг. И ние 12 години последователно всеки ден в тази зала сме вадили тези престъпления на показ и в момента не злорадстваме, нито се радваме, нито търсим сметка на някого, нито произнасяме присъди, както правеха ГЕРБ, защото, когато ГЕРБ говорят за репресии, те са произнасяли присъди от тази трибуна. И са получавали присъди, които обаче българският народ е плащал. За делата на господин Цветанов са платени милиони от българските данъкоплатци и никога регрес към него не е търсен – лекарите в Горна Оряховица, различни бизнесмени, бизнеси бяха унищожени, в област Велико Търново някои сложиха край на живота си. После излязоха невинни, но техните семейства загубиха членове. Това са истории, които нашата област познава добре. Които помнят делата на Цветанов, които помнят репресиите на ГЕРБ. И ако сега говорим за върховенство на закона и съвсем спокойно ще проследим как се развива тази ситуация, в онези години имаше страх. Хората се страхуваха да говорят по телефона, когато се видят, казват: „Това не е за телефон.“ Защото помним подслушванията на Цветанов, помним бусовете, помним толкова много корупционни скандали и издевателства от онази власт, така че ГЕРБ наистина познават репресията. Аз мога да разкажа още десетки случаи само от област Търново, а те са хиляди в цяла България, мога да говоря от първо лице единствено число, с очите си съм видял какво означава репресия. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Приключвам, господин Председател, и Ви благодаря за Вашето търпение. Репресия е да се явиш на избори и една частна охранителна фирма да влезе в българските села, репресия е когато всеки ден си влачен в полицията, а пред полицията те чака камера. Всеки ден журналист чака да бъдеш изведен от полицията, където си влязъл по фалшивите сигнали на бившите управляващи. Репресия знаете ли какво е? От първо лице единствено число – репресия е да видиш болния си баща умиращ и до леглото му следовател го разпитва, когато са пуснати срещу него сигнали, че купува гласове – това е репресия. Човек, умиращ от рак, на легло и срещу него сигнали – преди изборите, по време на изборите и след изборите… почина. Говоря за собствения си баща. Видял съм го с очите си, изпитал съм го на гърба си. ГЕРБ трябва да разграничават репресията от върховенството на закона и нормалния демократичен процес. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“, „Продължаваме Промяната“ и ИТН.)

#70 · speech

Мирослава Петрова

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители, уважаеми колеги! Обръщам се към Вас, господин Председател, с една истинска молба. Тази сграда е символ, на тези банки са стояли достойни хора и моля Ви, не позволявайте никога повече който и да било в тази зала да блъска по този начин по мебелите и да ги троши. На принципа, на който тези хора, които сега отсъстват, оставиха строшена държава 12 години след управлението си. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#71 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, госпожо Петрова. Няма други процедури ми се струва или? Заповядайте, господин Цонев, за декларация.

#72 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Вицепремиер, уважаеми колеги! Ние наистина бяхме се отказали от намерението си да правим декларация, но множеството изказвания като че ли ни правят в някаква степен длъжни да направим тази декларация не за друго, а за да върнем темата там, където и е мястото. Уважаеми колеги, върховенството на закона и никой не е над закона има пряка връзка с това дали Основният закон, дали другите закони, дали процедурите в нашата страна се спазват. Няма ги колегите от ГЕРБ, но ще се обърна към тях, защото те ще го чуят може би после. Всичко това започна с тяхното управление. Нарушаването на закона, полицейщината на Цветанов и на следващите управления, нарушенията, за които ДПС алармира 12 години. Органите на държавата бяха превърнати в бухалки срещу бизнеса и обикновените граждани, бяха превърнати в инструмент за печелене на избори. „Движение за права и свободи“ винаги е протестирало срещу това и наистина на това трябва да се сложи край. Само че ние имаме и една добавка към върховенството на закона, към изискването никой да не е над закона. Отправихме я към президента Радев преди време, отправихме я и към новите политически сили и в предните два парламента и към Вас – без реваншизъм. Отказът от реваншизъм е основополагащ принцип, върху който е конструирана партия ДПС, защото, ако турският етнос в България, ако мюсюлманите в България не бяха се отказали от реваншизма, повярвайте ми, България щеше да е друга. Същото важи и в днешния ден в нашата страна. Ние от ДПС няма да ставаме адвокати на никого, който е погазил закона, трябва да отговаря, независимо от коя партия е, включително и от нашата. Това трябва да се извършва по законовите процедури и по законовите правила и по Конституция. Алармираме Ви вече толкова месеци, че вътрешният министър в двата служебни кабинета, и днес, върши беззакония, стои над закона, той е над закона, повярвайте ми! Както се казва, побелялата ми глава е видяла много в тази зала и извън нея, над закона е. Процедурите, които извърши по време на избори – да влизат негови служители в домовете на възрастни хора, да влизат в дома на жена, болна от рак, да я карат да става, да сяда, да ходи, за да видят дали може да ходи, не оставайте безучастни към това, когато Ви го казвам от тази трибуна. То не е вопъл за нечестни избори, то е вопъл за справедливост, защото под маската на битка за справедливост и законност много често се вършат репресии. „Пътят към ада е постлан с добри намерения“ – знаете го, нали? Добрите намерения, за да се въздаде справедливост, трябва да бъдат по законовия ред. Затова ние не искахме да вземем отношение сутринта, защото не знаем, не знаем на какво основание е извършена снощната процедура, не знаем дали това е в рамките на законността, или не е в рамките на законността. Ние от ДПС адвокати на господин Борисов няма да ставаме, няма да ставаме адвокати на ГЕРБ и на никого, но ще защитаваме всеки, срещу когото има упражнена репресия, полицейщина и той е преследван не по закон. Запомнете, че за нас не са празни думи, че всеки е невинен до доказване на противното, а доказването става в съда по съответните процедури. В заключение да Ви кажа, ако се наложи, ДПС ще защитава и сегашните министри, и сегашния премиер, ако един ден това се наложи, но както гледаме, май ще се наложи. (Шум от „Продължаваме Промяната“.) Ако продължават така – да, не се усмихвайте, така се усмихваха и от ГЕРБ, когато им говорехме преди време. Знаете ли колко бързо върви времето? Когато дойде министър Рашков тук, ще му го кажем, вече го чакаме няколко седмици. Няколко седмици или няколко месеца, или три години – властта ще свърши, и после идва отговорността. Тази отговорност обаче ДПС ще настоява да бъде търсена по закон, без реваншизъм. Към това Ви призоваваме ние от ДПС. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#73 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Цонев. Колеги, давам началото на: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Въпросът е само един и ще отговаря Корнелия Нинова – заместник министър-председател и министър на икономиката и индустрията. Колегите от ГЕРБ ги няма и някои въпроси ще отпаднат, включително единият към госпожа Нинова, другият е от Иво Русчев и Николай Дренчев относно кадровата политика в Министерството на икономиката и индустрията. Заповядайте, имате две минути да развиете въпроса си.

#74 · speech

Иво Русчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Госпожо Нинова, през 2016 г. в качеството Ви на народен представител и председател на парламентарната група на БСП внасяте Законопроект за публичните предприятия. Във Вашата и на колегите Ви медийни изяви заявявате, че с него давате нова визия за управлението на държавните предприятия. Акцент в защитата на Законопроекта Ви е да спре партийното влияние в борда на държавните предприятия чрез назначаване на партийни лоялни личности, така наречените вече калинки. Също така заявявате, че тези предприятия трябва да се управляват на пазарен принцип чрез опитни професионалисти. Моят въпрос към Вас е: какъв е новият състав на борда на ДКК като автобиография; какъв е предишният опит в управлението на предприятия; имат ли назначените от Вас членове участие в БСП? Благодаря Ви.

#76 · speech

Заместник Министър-Председател Корнелия Нинова

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Русчев, уважаеми господин Дренчев! На 4 февруари тази година за нови членове на Съвета на директорите на ДКК с решение на едноличния собственик на капитала са назначени следните лица: Ивайло Цветанов Лилов – като независим член; Смиляна Николова Нитова-Кръстева – като независим член; Даниел Киров Милев – като представител на държавата; Михаил Тодоров Кунчев – като представител на държавата; Таня Найденова Митова – като представител на държавата. Обръщам Ви внимание, че това е временно ръководство до провеждане и приключване на конкурса, който изисква Законът за публичните предприятия. Назначените членове на Съвета на директорите на ДКК отговарят на Закона за публични предприятия и Правилника за неговото прилагане. На първо място сме се старали това да не са калинки без професионален опит, а само партийни назначения, да имат квалификация и професионален опит, който ще представя пред Вас, притежават необходимите знания и компетенции за изпълнение на задълженията си като членове на органа. Ето техните биографии, от които се интересувате: 1. Михаил Тодоров Кунчев – диплома за завършено висше образование, специалност „Право“. Има натрупан професионален опит в областта на правното обслужване на дейността, процесуално представителство и вътрешния административен контрол. Заемал е следните длъжности: държавен инспектор в Инспектората на Министерството на финансите; старши юрисконсулт в РЗОК – София-област; главен юрисконсулт, държавен инспектор и финансов контрольор в Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси; държавен инспектор и главен юрисконсулт в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество. Работил е като експерт програми и проекти в Международен банков институт. 2. Таня Найденова Митова – висше образование по „Право“. Натрупан професионален опит в областта на гражданското и корпоративното право, процесуалното представителство, недвижимите имоти, член на Софийска адвокатска колегия от 1981 г. 3. Даниел Киров Милев – притежава диплома за завършено висше образование от Университета за национално и световно стопанство – град София, с придобита професионална квалификация „магистър по икономика“. Притежава професионален опит в областта на административното управление, извършването на пазарни проучвания и осъществяването на контрол на финансовоотчетни документи, заемайки различни длъжности в няколко търговски дружества. 4. Смиляна Николова Нитова-Кръстева – притежава диплома за завършено висше образование „Право“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Госпожа Кръстева притежава задълбочени познания за националното законодателство и представителство по различни процеси. 5. Ивайло Цветанов Лилов – диплома за завършено висше образование, степен „бакалавър“, специалност „Политология“ от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, УНСС – специалност „Икономика“, и десети семестър по специалност „Право“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград. Професионален опит в организирането на финансова и стопанска дейност на търговски дружества повече от пет години. Това е що се отнася до професионалната квалификация на колегите. В тази сфера на работа в Държавната консолидационна компания се изисква най-вече икономическо и юридическо образование. Проблемите и процесите, които текат в компанията, и управлението на дружествата, са преди всичко в тези две сфери, затова при назначаването сме търсили и сме се съобразявали с тези професионални качества. От петимата трима са членове на БСП – това е част от втория Ви отговор, и нито се притесняваме, нито се срамуваме от това. Когато участваш в управлението като политическа сила и политическа партия, е най-логично да участваш със свои кадри, защото носиш отговорност като партия за това управление. А в Министерството на икономиката и индустрията е отговорност на Българската социалистическа партия и е съвсем нормално според нас в това управление да участват кадри на БСП, но отново припомням, че това е временно ръководство до провеждане и приключване на конкурса. И най-накрая, най-важното е да са професионалисти – мисля, че от фактите, които Ви изнесох, това личи – и да са хора, които ще прекратят тежките процеси, които са текли в ДКК в последните години, да изобличат тежките злоупотреби и да променят из корен управлението на държавните предприятия, а именно в посока спиране на корупцията и стабилизирането им като държавна собственост. Благодаря.

#78 · speech

Николай Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаема госпожо Нинова, Вие казахте, че от професионалната биография личи професионализмът на хората, които са членове на БСП. Бих добавил, че освен тримата членове на БСП, за които Вие казвате, аз разпознавам Таня Найденова, Смиляна Нитова, Иво Лилов. Михаил Кунчев също е поне родствено свързан с БСП, доколкото баща му е бил депутат от БСП. Таня Найденова е известна основно с дейността си като общински съветник и с линия 74 на градския транспорт в София. Тя е член на БСП, юрист. Да, но по наказателно право е госпожа Смиляна Нитова, в която също не виждаме някаква особена активност по отношение на необходимия опит, който е необходим за ръководене на това важно държавно дружество. Така или иначе остава в нас впечатлението, че когато сте в опозиция, говорите едно, а когато сте в управление, правите друго. Извън властта на първо място поставяхте експертността, а тук като че ли експертността е доста потулена от партийната лоялност. Това обвинение общо за коалицията го отправям, не само към Вас и не само към партийните назначения в БСП. Истината е, че настоящото управление създаде допълнителни министерства с цел да отговори на нуждите на всички партии, които участват в коалицията. За съжаление, не може да покажем на широката общественост например партийните назначения на партия Волт, защото гражданите не познават такава партия, а тя всъщност е мандатоносител на канадската фракция. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.)

#82 · speech

Николай Дренчев

...допълнително, доколкото госпожа Нинова също получи доста повече време…

#83 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Да, но вкарвате въпроси, които не са свързани с въпроса, който задавате, затова Ви правя бележка все пак. Продължете.

#84 · speech

Николай Дренчев

Да, приключвам с последно изречение. Така или иначе партия БСП е най-старата партия в коалицията. Тя е най-видима, нейните кадри са най-видими и изключително се надявам, че това, което се правеше в последните години, заради което последното управление получи много негативи, няма да го видим в следваща серия по време на управлението на настоящата коалиция. Благодаря.

#86 · speech

Заместник Министър-Председател Корнелия Нинова

Уважаеми колега, не разбрах упрека или бележката, че специалист по наказателно право няма уместно място в управлението на едно дружество?! Позволете да изразя мнение, че в ДКК имаме нужда от такъв специалист и съвсем скоро ще изляза пред Вас с резултата от проверките и от доклада на Сметната палата, който възложихме. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Само Ви припомням, че по друг един такъв случай – „Експо Дубай“, представих пред Вас информация, внесохме над 400 броя документи в прокуратурата и вече има образувано досъдебно производство за този случай. Нека предварително да Ви кажа, че спрямо „Експо Дубай“ ДКК е много по-тежък случай, и не само за 500-те милиона за язовири, а и за други неща, които съвсем скоро ще обявя пред Народното събрание. Така че един човек, който познава наказателното право и наказателния процес, е необходим в този момент, за да бъде всичко изрядно. Днес тук говорим и по повод това, което се случва с господин Борисов, че всичко трябва да е по закон и изрядно, така че бележката Ви, че единият от колегите е специалист по наказателно право, не смятам за сериозна в този случай. Господин Председател, мога ли да кажа нещо извън това?

#92 · speech

Заместник Министър-Председател Корнелия Нинова

Искам да кажа следното: имам зададен въпрос от колега от ГЕРБ за един от язовирите, който е в критично състояние. Тяхна воля е, че са напуснали залата по други причини. Знам, че това е извън процедурата, тъй като няма кой да ми зададе този въпрос, но също така знам от много хора в близост до язовира и няколко населени места, които в момента са в огромна тревога, така че ако ми позволите, да кажа няколко думи…

#94 · speech

Заместник Министър-Председател Корнелия Нинова

…за критичното състояние на този язовир, за да се успокоят хората, пренебрегвайки процедурата, че няма кой да ми зададе въпроса. Ако кажете, че Правилникът не го позволява, няма да го кажа.

#95 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Не, Правилникът позволява да говорите по този въпрос, но все пак да напомня също, че въпросът на господин Шишков се отлага за следващ път, така че тогава бихте могли и с повече подробности да му отговорите, а сега, разбира се, имате право. Приключваме с въпросите на господин Дренчев и сега Ви давам думата, за да изразите мнение по въпрос, който не е свързан със зададения въпрос. Заповядайте.

#96 · speech

Заместник Министър-Председател Корнелия Нинова

Аз Ви благодаря, защото наистина знам от обаждане, че хората са разтревожени и в тяхно име и заради тях бих искала да кажа няколко думи за язовир „Пилашево 3“, община Първомай, област Пловдив. Още на 13 юли 2018 г. Държавната консолидационна компания е определена за компанията, която трябва да ремонтира язовирите, с решение на Министерския съвет. Тогава е определен и списък от належащи ремонти заради опасност в някои язовири. Обръщам Ви внимание – 2018-а, сега сме 2022-а. Между ДКК и „Монтажи“ – изпълнител, 2019 г. – една година по късно след решението на Министерския съвет, е сключен договор за възлагане на ремонтно-възстановителни дейности на язовир „Пилашево 3“. Съгласно изискванията на закона в ДКК има експертен съвет, който прави оценките и дава предписанията, и този съвет на 13 юли 2018 г., съгласно решението оттогава, одобрява инвестиционен проект за извършване на ремонтно-възстановителни дейности на „Пилашево 3“. Съгласувателните процедури с РИОСВ – Пловдив, и Басейнова дирекция са приключили с положително становище за инвестиционно предложение, като също така към документа е изготвен доклад за оценка на съответствието. Обръщам Ви внимание, че този процес тече три години при спешни и неотложни действия за ремонт. Представете си, ако не са спешни?! Та и затова може би има нужда от специалист по наказателно право в ДКК. И за спокойствие на хората казвам, че направихме всичко възможно, всички процедури сме забързали и предстои откриване на строителната площадка и стартиране на ремонтните дейности сега. Бъдете спокойни, държавата, и в частност Министерството на икономиката, ще направим всичко възможно. Няма да Ви подложим на опасност. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#97 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, госпожо Нинова. Благодаря и за участието в днешния парламентарен контрол. Може би госпожа Йорданова да бъде поканена. Заповядайте. Само да информирам. Видяхте, че министър Събев дойде, но тъй като колегите от ГЕРБ се оказа, че няма да участват в днешния парламентарен контрол, той имаше само един въпрос от господин Балачев, този въпрос остава за някой следващ път. С това преминаваме към въпросите към госпожа Надежда Йорданова – министър на правосъдието. Първият въпрос е от госпожа Десислава Атанасова. Той също остава за следващ контрол. Вторият въпрос към госпожа Йорданова е от народния представител Елена Гунчева относно обезщетения по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди и обезщетения по дела в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Заповядайте, госпожо Гунчева, да развиете Вашия въпрос.

#98 · speech

Елена Гунчева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми колеги, уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Министър, моят въпрос е свързан с обезщетенията, които държавата заплаща на граждани и организации за причинени от нея вреди. Многократно България е осъждана с решения на Европейския съд по правата на човека в Страсбург. По част от делата има споразумения, по които България също плаща пари. В Закона за отговорността на държавата и общините за вреди е предвидена регресна отговорност на виновните длъжностни лица за платените обезщетения. Ще посоча, че по тази регресна отговорност не могат да бъдат подведени политици, както и хора, които са извън системата на администрацията. Моят въпрос е следният: за последните три години България за какви суми е осъдена от Европейския съд по правата на човека в Страсбург? Колко пари са дадени за обезщетения по споразумения по подобни дела? За същия период държавата срещу колко длъжностни лица е предявила регресни искове? Колко пари са върнати в държавния бюджет? По какъв начин се търси персонална отговорност за осъждането на България да заплати обезщетения за нарушени човешки права и незаконосъобразни актове? Благодаря.

#100 · speech

Министър Надежда Йорданова

Благодаря, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Госпожо Гунчева, много благодаря за този въпрос. Виждам го като развитие на дебата, който имахме само преди няколко дни при разглеждане на Закона за допълнение на Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража. Всъщност по тези въпроси ние през следващите месеци ще говорим доста, защото как България изпълнява и охранява правата и свободите на човека е много голям въпрос и как изпълняваме осъдителните решения на Европейския съд по правата на човека, чиито брой, за съжаление, е доста голям. Като конкретика на Вашия въпрос. Платените обезщетения по решение на Европейския съд по правата на човека през последните три години са, както следва: през 2019 г. са платени общо 898 хил. и 600 лв., от които 91 хил. 260 лв. са по сключени приятелски споразумения и едностранни декларации. Едностранните декларации са също другата форма за доброволно уреждане на спора. През 2020 г. са платени общо 779 хил. 380 лв., от които 1950 лв. по едно приятелско споразумение. През 2021 г. са платени общо 740 хил. 598 лв., от които 228 хил. 318 лв. по сключени приятелски споразумения и едностранни декларации. Сумите за обезщетенията се изплащат от републиканския бюджет, като процедурата е на тримесечие. Министърът на правосъдието внася доклад в Министерския съвет за осигуряване на средства от републиканския бюджет за изпълнение на тези решения – приятелски споразумения. Що се отнася до регресната отговорност – този въпрос е обсъждан многократно в рамките на държавата. Съгласно настоящата правна уредба – чл. 31 от Гражданскопроцесуалния кодекс, държавата се представлява по тези дела от министъра на финансите. Така че информацията за това дали и доколко има такива дела в момента е извън функционалната компетентност на министъра на правосъдието. При анализ на публично оповестените съдебни решения такива решения не са намерени. Възможността за търсене на регресна отговорност в случаите, когато са констатирани нарушения на правата и свободите на човека, имаме влезли в сила осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека и е от комплексен характер. Защото много често в тези решения се посочват конкретни институции, повече от една институция е виновна, няма конкретни посочени длъжностни лица. Тогава, когато става въпрос за действия или бездействия на магистрати, имаме така наречения функционален имунитет, който е гарантиран в чл. 132 от Конституцията. Има многократни международни препоръки, които казват, че тогава, когато става въпрос за актове на магистрати, трябва много внимателно да се подхожда и може да се търси отговорност за това как те са упражнили своята власт само тогава, когато има много съществени нарушения, когато става въпрос за умишлено престъпление от общ характер и при стриктно спазване на изискванията за състезателна процедура и защита на правата на човека. Има предложения за изменение в чл. 31 от Гражданскопроцесуалния кодекс и това ще е нов повод да дискутираме отново проблема. Благодаря.

#102 · speech

Елена Гунчева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаема госпожо Министър, моля да направите уточнение по какъв начин Министерството на правосъдието смята да реши този проблем. Включително като в тази регресна отговорност да бъдат включени и други лица извън администрацията. Разбирам, че магистратите имат имунитет и трябва много внимателно да се подхожда към подобни решения, но това, което се случва в момента, е пълна безнаказаност за нарушаване на правата на гражданите, включително за забавено правосъдие, включително за незаконни арести. В края на краищата всички ние плащаме цената на нечие поведение, което е в разрез със законите. Благодаря.

#104 · speech

Министър Надежда Йорданова

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Госпожо Гунчева, както съвсем накратко споменах в отговора си, ние в момента правим анализ на различните възможности. Пак повтарям: в момента точно този въпрос е извън функционалната компетентност на министъра на правосъдието, но дотолкова, доколкото беше обсъждано в рамките на Министерския съвет това, което ние в момента анализираме като своя практика, е опитът, който сме натрупали при реализиране на регресната отговорност в случаите тогава, когато държавата е платила обезщетения на пострадали в резултат на престъпление. Да, много е различна хипотезата, безспорно. Все пак е много важно ние да видим какви са уроците по принцип по този тип процедури за регресна отговорност, за да видим оттам нататък как да продължим и темата, която Вие поставяте. Благодаря Ви.

#105 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, госпожо Йорданова. Имате възможност да вземете отношение. Няма да се възползвате от тази възможност. Благодаря, госпожо Йорданова, за участието Ви в днешния контрол. Преминаваме към въпросите към министъра на земеделието Иван Иванов. Първият въпрос е от народния представител Елхан Кълков относно предвидена сеч на дървен материал около вододайната зона на село Горно Дряново, община Гърмен. Заповядайте, господин Кълков, да развиете Вашия въпрос, имате две минути.

#106 · speech

Елхан Кълков

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми народни представители! При мен постъпиха няколко сигнала от жители на село Горно Дряново, които с тревога споделят, че Държавното горско стопанство – Гърмен, е планувало да извърши сеч на дървен материал по протежението на река Дряновска и река Църна, която е неин приток. Притеснението идва от това, че водоснабдяването на населеното място се осъществява именно от тези реки чрез открити водоизточници. През последните години в резултат на изменение на климата и все по-горещите месеци през лятото снабдяването на населението с вода е изключително голям проблем в това населено място. Имало е седмици наред, през които се налага да се води режим на снабдяване с вода, особено през летния период. Имайки предвид, че жителите на село Горно Дряново са изцяло свързани с гората, винаги са полагали усилия и са оказвали необходимото съдействие за опазване на тази природна даденост. Моят въпросът към Вас е следният: има ли възможност да бъде спряна тази сеч на гората около вододайната зона на село Горно Дряново, за да бъдат успокоени жителите на населеното място, че няма да им се налага да бъдат с режим на водоснабдяване? Благодаря.

#108 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Кълков, във връзка с поставения от Вас въпрос относно предвидената сеч във вододайна зона, на 17 и 18 февруари 2022 г. е извършена обстойна документална и теренна проверка от служители на „Югозападно държавно предприятие“, град Благоевград, въз основа на която е констатирано следното: санитарно-охранителната зона около речно водохващане „Лещен“ на река Църна река, приток на река Дряновска река, обособена в землищата на село Лещен, село Дебрен и село Ореше в община Гърмен, за питейно-битово водоснабдяване на село Лещен, е определена със заповед от 2 декември 2009 г. на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ – Благоевград, в съответствие със Закона за водите и Наредба № 3 от 16 октомври 2000 г. за условията и реда за проучване, проектиране, утвърждаване и експлоатация на санитарно-охранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди. Реките Дряновска река, Църна река и водохващането на село Горно Дряново попадат в горскостопански участък „Топа“ на териториално поделение „Държавно горско стопанство Гърмен“. Шест насаждения са обособени в обект, за който е проведена процедура за възлагане на добива на маркираната за сеч дървесина в размер на 2935 кубически метра и е сключен договор с фирма, регистрирана на територията на община Гърмен и отговаряща на изискванията на чл. 115 от Закона за горите. Нито едно от тези насаждения не попада в най-вътрешния пояс I на санитарно-охранителната зона, с площ от три хектара, който се обособява за строга охрана непосредствено около водоизточника и/или съоръжението. В средния, пояс II, на определената санитарно-охранителна зона, с площ от 193,1 хектара, попадат пет от общо шестте насаждения, включени в обекта за добив на дървесина. В съответствие с наложените ограничения по заповедта за обявяване на санитарно-охранителната зона, в насажденията съгласно горскостопанския план е планирано провеждане на сечи с намалена интензивност. Пояс III на санитарно-охранителната зона не е обособен. При извършване на проверка е установено още, че за всички насаждения са налични нормативно изискуемите документи за извеждане на планираните стопански мероприятия – отгледна сеч и възобновителни сечи, като планираното по горскостопански план ползване е между 10% и 25% от общия запас на насажденията. Констатирано е, че маркирането на подлежащите на сеч дървета е извършено съгласно изискванията на Наредба № 8 от 2011 г. за сечите в горите. Маркиращите лесовъди са се съобразили с наличието на вододайната зона и въведения ограничителен режим, като извършеното маркиране е с по-ниска интензивност от планираната по горскостопанския план. В единственото насаждение, което граничи пряко с река Дряновска река, е оставена буферна зона с ширина 20 – 30 метра по протежението ѝ. В останалите пет насаждения, в които има дерета – притоци на река Дряновска река, при маркирането също допълнително са оставени буферни зони с ширина над 20 метра, независимо, че деретата не са с постоянно водно течение. За всички насаждения са издадени позволителни за сеч от 21 януари 2022 г., като сечта към момента все още не е започнала, а крайният срок за сеч и извоз до временен горски склад е 30 декември 2022 г. Следва да се отбележи, че държавните горски територии, управлявани от териториално поделение ДГС „Гърмен“, са сертифицирани за устойчиво управление на горите по Националния FSC стандарт на България. Съгласно изискванията на стандарта стопанството е предвидило мерки за защита на водното течение, водното легло и крайречната зона при провеждането на сечта и извоза и ще осъществява контрол по тяхното прилагане. При извършена справка по горскостопански план е установено, че от гравитиращите към река Дряновска река насаждения, попадаща в горскостопански участък „Топа“, за целия 10-годишен период на действие на горскостопанския план са предвидени за ползване около 7000 кубически метра дървесина до края на изпълнението на плана през 2030 г. (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), като част от дървата за огрев за местното население ще се осигурява от цитирания район. Да продължа или…

#112 · speech

Министър Иван Иванов

Хипотезите, при които издадено позволително за сеч може да бъде обезсилено, са регламентирани в чл. 57 от Наредба № 8 от 2011 г. за сечите в горите, а в чл. 59, ал. 1 от същата наредба са подробно регламентирани основанията, при които може да бъде спряна сечта в насажденията. Към настоящия момент не е налице никое от описаните в нормативната уредба конкретни основания. Във връзка с допълнително получен сигнал за извършвана сеч от обекта в периода 26 – 27 февруари на 1 март е извършена втора проверка с обход на терен на всички насаждения от обекта при снежна покривка от около 30 сантиметра, при което е установено, че сеч и извоз от обекта не са извършвани. Обходени са и разположени в близост насаждения, част от други действащи редовни и преходни обекти извън вододайни зони, при което е установена извършена редовна сеч и последвала експедиция на 26 февруари на дървесина от насаждение с повреди от снеголом и снеговал. На 15 март 2022 г. в сградата на Община Гърмен е проведена среща с представители на Община Гърмен, кметство село Горно Дряново, териториално поделение ДГС „Гърмен“, Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ – Благоевград, и „Югозападно държавно предприятие“ – град Благоевград, по време на която са дискутирани проблемите на село Горно Дряново, свързани с водоснабдяването, както и предприетите действия от страна на Търговско предприятие ДГС „Гърмен“. Потвърдено е, че към този момент все още не е започнала сеч в насажденията от обекта. Предвид исканията на жителите на село Горно Дряново и планираните дейности по горскостопански план за района са взети допълнително решения за превенция при извършване на сечта – увеличаване до 50 метра на двустранните буферни зони около съществуващите дерета и над тях без мероприятия при необходимост, поставяне на тръби при пресичане на деретата, попадащи в насажденията. Отделно е решено планираните по горскостопанския план до 2030 г. стопански дейности в съседни насаждения в района да не се изпълняват, а при изготвяне на новия план насажденията да бъдат определени със специален статут за опазване като гори във фаза на старост. Благодаря.

#113 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Иванов. Изключително подробен отговор. Екипът Ви трябва да се съобразява все пак с ограниченията във времето. Заповядайте, господин Кълков, за реплика.

#114 · speech

Елхан Кълков

ДПС

Благодаря, уважаеми господин Председател. За сметка на това аз ще бъда по-кратък. Уважаеми господин Министър, аз Ви благодаря за изчерпателния отговор, който дадохте. Благодаря Ви за това, че администрацията е поела ангажимент и се е срещнала с жителите на въпросните населени места, и по-конкретно село Горно Дряново. Но това, което чух впоследствие, че ще бъдат съкратени част от мероприятията, може би донякъде ще удовлетвори жителите на селото. Защото, както Вие самият казахте, в пояс II по Ваши данни около 3000 кубика сеч – това наистина се отразява на водоснабдяването на населеното място. Дано да е постигнат компромис и се надявам, че за в бъдеще Вашите служители ще бъдат по-справедливи по отношение на предвижданията на сеч в конкретните санитарни зони. Благодаря Ви.

#116 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Кълков, разбира се, своевременно взехме мерки, за да се установи действително какъв е проблемът и как да се отстрани. Аз очаквам, ако има други подобни случаи, да бъдем сигнализирани и ще вземем своевременно мерки. Знаете, че за нас е приоритет подобен район, тъй като в резултат на наводненията през месец декември 2021 г. имаше нарушено водоснабдяване. Така че всички необходими мерки в този ред ще бъдат взети. Нашите служители са 24 часа в денонощието на разположение, за да предотвратяват незаконни сечи и същевременно да отговарят на изискванията на местното население. Благодаря.

#117 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Иванов. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Зорница Стратиева, Александър Дунчев и Мирослава Петрова относно мерки за защита на вековните гори в България, които са обект на дърводобив. Кой ще развие въпроса? Заповядайте.

#118 · speech

Зорница Стратиева

ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, нашият въпрос е свързан с мерките за защита на вековните гори в България, които са обект на дърводобив. През 2021 г. от Европейската комисия е приета Стратегия за горите. Тя е валидна до 2030 г. и е разработена в контекста на Европейската зелена сделка и на Стратегията за биологичното разнообразие на Европейската комисия до 2030 г. Основните ѝ цели са ефективно залесяване и опазване на горите в Европа, включително картиране и защита на последните останали първични и стари гори в Европейския съюз и поставяне на минимум 10% от горите на територията на Европейския съюз – и в частност България, под строга законова защита. Концепцията за опазването на вековните гори в България като гори с най-висока консервационна стойност и местообитания от значение за опазване на редките и горските видове и близо 60% от горското биоразнообразие, е залегнала и като един от приоритетите в коалиционното споразумение, което подписахме ноември месец. Първи стъпки по реализиране на тази европейска цел от 10% са направени от България със заповеди на Министерството на земеделието, храните и горите през 2016 г., 2020 г., и със Заповед № РД 49-196/21.05.2021 г. на Министерството на земеделието, храните и горите за ограничаване на възобновителните сечи с 30% в държавни гори на възраст над 100 години с цел създаване на условия за ефективно картиране и защита на последните останали слабо повлияни от човека стари гори в България. Във връзка с това моля да ни информирате: какви административни мерки и кога ще бъдат предприети от Министерството на земеделието стъпки за осъществяване на необходимото картиране и защита на най-ценните стари гори в България, в допълнение на постигнатия прогрес от Министерството през 2016 – 2020 г., което да спомогне както за постигане на европейската цел от 10% строга защита, така и за дългосрочна яснота за дърводобивния бизнес кои гори остават за промишлен дърводобив? Благодаря.

#120 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Стратиева, уважаеми господин Дунчев, уважаема госпожо Петрова! Член 5 от Закона за горите регламентира разделянето на горските територии в съответствие с преобладаващите им функции на три категории: защитни, специални и стопански. С преобладаващо стопански функции са горските територии, които не са защитни и специални и чиято цел на стопанисване е насочена към устойчиво производство на дървесина и недървесни горски продукти. Категоризирането на горските територии, за които по реда на други закони не са определени и въведени особени статути и режими, се извършва с областните планове за развитие на горските територии и се конкретизира с горскостопанските планове или програми. Основният предмет на дейност на държавните предприятия по чл. 163 от Закона за горите е изпълнението на горскостопанските планове за горските територии – държавна собственост. Следва да бъде взето под внимание обстоятелството, че с договорите за учредяване и функциониране на Европейския съюз не се въвежда общо законодателство в областта на горите, поради което политиките на Европейския съюз, касаещи горите и горското стопанство, нямат правно обвързващ характер и се изразяват главно чрез приетата през месец юли 2021 г. Стратегия за горите на Европейския съюз до 2030 г. Провеждането на политика в областта на управлението на горите остава преди всичко национална компетентност. Стратегията на Европейския съюз за горите до 2030 г. не е правно обвързващ документ. Стратегията на Европейския съюз за горите до 2030 г. действително съдържа отделен раздел, посветен на защитата на последните останали първични и стари гори в Европейския съюз, но не представя определения за първични и стари гори. Към момента Европейската комисия все още не е постигнала съгласие относно общи дефиниции за първични и стари гори и строг режим на защита, които трябва да изготвят в сътрудничество с държавите членки и заинтересованите страни. От своя страна държавите членки се ангажират спешно с приключване на картографирането и мониторинга на тези гори и следва да гарантират, че няма влошаване на тяхното състояние, докато не започнат да прилагат режима на защита. Въпреки че България участва активно в политиките на Европейския съюз за опазване на горите и биологичното разнообразие, в националната правна рамка, касаеща горите и горските територии, не са въведени ползваните в Стратегията понятия „стари“ или „първични“ гори. В известна степен понятието „стари гори“ се асоциира с „гори във фаза на старост“, определени в изпълнение на Директивата за хабитатите на Европейския съюз. Определението за „гори във фаза на старост“ е дадено в Наредба № 8 от 2011 г. за сечите в горите, а ограниченията и изискванията по отношение на горите във фаза на старост са регламентирани в Глава шеста „Специфични изисквания при провеждане на сечи в защитни и специални горски територии“ от същата наредба. Защитата на стари гори също е част от принципите и индикаторите на Националния FSC стандарт на България за управление на гори, по който са сертифицирани над 70% от горските територии – държавна собственост. Прилагането на стандарта изисква обособяване на гори във фаза на старост върху поне 5% от площта на сертифицираните горски територии, като в тях не се планират и провеждат горскостопански дейности, с изключение на възстановяване след едроплощни нарушения. Съгласно стандарта се определят допълнително и представителни образци от всички екосистеми, в които също не се провеждат горскостопански дейности, освен дейности по възстановяване до състояние, близко до естественото, с което се достига защита на минимум 10% от площта на сертифицираните горски територии. Независимо, че горската сертификация, която законово е доброволна, приетото от коалиционните партньори Споразумение за съвместно управление на Република България в периода 2021 – 2025 г. предвижда продължаване на политиката за пълна сертификация на държавните гори. Изпълнителната агенция по горите е предприела действия в посока картиране на старите гори, като през 2021 г. Изпълнителна агенция по горите съвместно с дирекция „Национална служба за защита на природата“ към Министерството на околната среда и водите и неправителствения сектор разработиха проектно предложение „Възстановяване на ключови за климата екосистеми в изпълнение на Стратегията на биологично разнообразие на Европейския съюз и целите на Европейския зелен пакт“ като част от Националния план за възстановяване и устойчивост. В тази връзка Изпълнителната агенция по горите е поела ангажимент за картиране на старите гори в недържавните горски територии. Мерките за защита на вековните гори следва да бъдат дългосрочно регламентирани и въведени при изготвянето на областните планове за развитие на горските територии и конкретизирани при изготвянето на горскостопанските планове съобразно възприетите дефиниции. Въвеждането на ограничения в ползването на дървесина от горите на възраст над 100 години с административни заповеди не води до постигането на целите за строга защита на първичните и старите гори, определени със Стратегията на Европейския съюз за горите до 2030 г., тъй като голяма част от тях са били предмет на активни горскостопански дейности, което не позволява да бъдат отнесени към тези категории гори. В заключение може да се посочи, че предпоставките и възможностите за опазване на горите във фаза на старост са налице и следва да се работи последователно за постигане на съгласие и подкрепа от всички заинтересовани страни и от широката общественост за реализирането им в България.

#122 · speech

Александър Дунчев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Иванов, здравейте! Уважаеми колеги! Цял живот, дето се казва, се занимавам с този въпрос. Не знам кой Ви подготви отговора, аз нищо не разбрах от него, а за останалите колеги, ако някой е разбрал нещо, ще го почерпя едно шише вино.

#124 · speech

Александър Дунчев

Единственото, което като реплика мога да кажа, за да вървим в някаква посока, е, че в Зелената сделка на Европа една от ключовите мерки да опазим биоразнообразието, да се справим с климатичните промени е защитата на 10% от територията на Европа със статут на строга защита. В България тези най-смислени територии, които могат да бъдат защитени, това са вековните гори. Там е концентрирано най-богатото биоразнообразие в България, на следващо място – пасищата и някои акватории. В случая нищо не можахме да разберем всъщност какво ще прави Министерството. Моля просто колегите Ви да подготвят въпросите и отговорите в рамките на половин абзац, а не пет страници, от които никой нищо не разбира, защото нас ни вълнува следното: ще се възползвате ли в крайна сметка от това, че министър Бозуков, който също е от Вашите среди, но с него се сработихме перфектно, и той даде заповед, с която ограничи… (Шум и реплики от „БСП за България“.) Перфектно се сработихме.

#126 · speech

Александър Дунчев

С негова заповед беше ограничена възможността за дърводобив в поне 30% от тези стари гори, за да се даде възможност на колегите от държавните стопанства, от общините – тях не ги касае, разбира се, предимно държавни стопанства, да продължим процеса на картиране. Вие казахте, че няма правила, Европа още не знаела какво прави. Ние как успяхме с госпожа Танева, дето ме обвинявате, че тук съм правил референции към ГЕРБ – добре, оставете ги ГЕРБ, те избягаха, но с нея как успяхме да картираме и да защитим 100 хиляди хектара гори, сега Европа иска още да ги допълним, а с Вас няма да можем да го направим? Дайте да се опитаме да намерим... (Реплика от народния представител Георги Свиленски: „Кои сте Вие?“)

#128 · speech

Александър Дунчев

Ние, депутатите в Народното събрание, с Вас. (Реплики от „БСП за България“.) Не, Танева вече няма думата. Ние сме тук, ние и Вие.

#130 · speech

Александър Дунчев

Значи, с Танева успяхме да намерим критерии, по които да бъдат защитени вековните гори. И сега въпросът ни е: по тези критерии не може ли да продължим определянето на вековните гори? Защото ще е безсмислено първо да ги изсечем, като премахнем тази заповед на професор Бозуков и после, след пет години, като измислим новите критерии на Европейската комисия, тепърва да ги картираме, когато те са изсечени на нула. Какъв е смисълът?

#132 · speech

Александър Дунчев

Смисълът в природозащитата и в света е превантивната дейност. Тя е, първо, да картираме, каквото е най-смислено да го защитим, останалите да ги пуснем за дърводобив, за да могат фирмите да работят и да имат предвидимост. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) И Ви питаме: ще ги картирате ли тези гори, за да може да ги защитим, а останалите да ги освободим за дърводобив, да може да се работи в тях?

#134 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Дунчев, ако бяхте слушали внимателно, щяхте да разберете, че процесът на картиране продължава. За съжаление, Вашето изказване беше лош атестат към Вашата работа, защото този отговор беше готвен от служители, които са били Ваши подчинени, господин Дунчев, и са следвали Вашата политика и нищо по-различно. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Или не се е работило по време на служебния кабинет, не знам какво сте сработили с професор Бозуков, аз не се сработвам с никого, аз изпълнявам едно коалиционно споразумение, което е разписано от всички тук в тази зала, които подкрепят правителството, и работим в тази посока. Сработването...?! Не знам как се сработва и кой с какво се сработва. Това, което искам да Ви кажа, е, че ще продължаваме в тази посока, която е записана в коалиционното споразумение, и всичко, което е свързано с картирането на горите, ще продължи. Това, което искам да кажа в частност, е, че предстои Консултативен съвет по горите, ще направя широко обществено обсъждане, защото заповедта на министър Бозуков е взета, без да се направи консултация нито с еколози, нито с дървопреработватели, нито с граждани, нито с професионални среди – просто тя е издадена така, от раз. За сметка на това аз в момента инициирам и следващите дни и седмици ще се направи такова широко обществено обсъждане с всички заинтересовани страни, включително и с народни представители, на което да вземем окончателно решение дали тази заповед е полезна, или е вредна. Но иначе картирането на горите ще продължи и това е факт. Запазването и опазването на българските гори и съответно залесяване и всички други горскостопански дейности са изключително належащи и Министерството на земеделието и Изпълнителната агенция по горите, която все още е под шапката на Министерството, ще си изпълнява задълженията, които са разписани по закон. Ако това е Вашият атестат за нейната работа, за което казахте, че нищо не сте разбрали, но това са били и Ваши служители, ще си имаме по-сериозен разговор с тях. Благодаря.

#135 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Иванов. Господин Дунчев ще прочете и стенограмата. По начина на водене какви претенции имате към мен, господин Стойнев.

#136 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Благодаря Ви, господин Председател, но мисля, че все още не позволяваме местенето на едни депутати от една парламентарна група към друга парламентарна група. Ако господин Дунчев се чувства по-добре там и госпожа Зорница Стратиева се грижи за неговото духовно израстване, нека да се знае, че по-скоро е там, отколкото в редиците на „Промяната“, защото и факт е, че неправителствените организации добре работят, но в крайна сметка може би някой трябва да обясни дали пък няма разследване за конфликт на интереси.

#137 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Господин Стойнев, благодаря. Народните представители все пак могат да сядат и на други места, а не определените по принцип за парламентарните групи. Официално не е постъпило искане за напускане, така че нещата продължават такива, каквито са. Следващият въпрос е от народния представител Владимир Маринов относно извършени проверки от служителите на Изпълнителната агенция по горите по опазването на горските територии в страната и конкретно за транспортираната дървесина от общинските гори на община Хисар и предприети мерки през 2021 г. и до настоящия момент на 2022 г. Заповядайте, господин Маринов, да развиете Вашия въпрос.

#138 · speech

Владимир Маринов

БСП за България

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Министър! Моят въпрос е свързан с нещо изключително важно за сектора, което, разбира се, беше обект и на публикации и излъчвания по БНР и по БТВ. Става въпрос за извършени нарушения при транспортиране на добита дървесина от общинските гори на община Хисар, включително за уволнен горски служител. В тази връзка Ви моля да ми отговорите на следния въпрос по отношение на Изпълнителната агенция по горите, а именно: колко и какви проверки са извършени от служителите на Изпълнителната агенция по горите по опазване на горските територии в страната през 2021 г. и към настоящия момент на 2022 г. Каква е тяхната констатация и извършена ли е проверка по конкретния случай за транспортирана дървесина от общинските гори на община Хисар? Какви са направените констатации и предприетите мерки и ако позволите, едни подвъпроси – кой и вярно ли е, че лесовъдът е бил уволнен, при положение че е сигнализирал за нарушения и на практика е изпълнил добросъвестно своите служебни задължения? Кой е назначил и кога ръководителя на структурата, уволнил въпросния лесовъд и да разбирам ли, че въпросният ръководител в случая е толерирал констатираните нарушения и ако е така, какви мерки са предприети от страна на подопечното Ви ведомство? Благодаря Ви, господин Министър.

#140 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Маринов! Малко предистория. През 2021 г. от служители, извършващи контрол по опазване на горски територии към Изпълнителната агенция по горите и регионалните дирекции по горите, назначените служители по опазване на горските територии към държавните предприятия по чл. 163 от Закона за горите и техните териториални поделения, назначените служители в общински горски структури, горски сдружения и т.н. са извършили общо 510 854 проверки, от които 98 064 са обекти за добив на дървесина, 23 414 обекта за преработка и съхранение на дървесина, 151 592 – превозни средства, и други. При тези проверки са установени 16 824 нарушения, за които са съставени 11 214 акта за установяване на административни нарушения. В прокуратурата са изпратени 2384 преписки и са образувани 188 досъдебни производства. През 2021 г. с актове за установяване на административни нарушения и констативни протоколи е констатирана отсечена незаконна дървесина и разпоредителни действия с дървесина с неизяснен произход в размер на 20 234 плътни кубически метра. През 2021 г. горските инспектори в регионалните дирекции по горите са извършили общо 245 341 проверки. Проверени са 29 174 обекта за добив на дървесина, 22 886 обекта по чл. 206 от Закона за горите, 89 000 МПС и други. Горските инспектори и експертите в регионалните дирекции по горите са съставили 5492 акта за установяване на административни нарушения, или 49% от общо съставените актове в страната по Закона за горите и Закона за лова и опазване на дивеча, което е с приблизително 5% повече от съставените от тях през 2020 г. От началото на тази година до 6 март горските инспектори в регионалните дирекции по горите са извършили общо 42 090 проверки. Проверени са 3877 обекта за добив на дървесина, 5474 обекта за преработка и съхранение на дървесина, 14 346 МПС и други. За същия период установената незаконно отсечена дървесина и разпоредителни действия с дървесина без документи, доказващи законния ѝ произход, е в размер на 546 куб. м. Горските инспектори и експертите в регионалните дирекции по горите са съставили 1241 акта за установяване на административни нарушения. По отношение на конкретния случай за транспортираната дървесина от общинските гори на община Хисар е извършена проверка. След постъпил на 20 февруари 2022 г. сигнал чрез приложението „Защити гората“ за значително занижаване на количества дървесина при издаване на превозни билети бе разпоредено на Регионална дирекция по горите – Пловдив, да извърши проверка. Същата е осъществена на 20 и 21 февруари 2022 г. от служители на РДГ – Пловдив, като е установено, че сигналът се отнася за дървесина, транспортирана от подотдел 113-в, общинска горска територия, не държавна, собственост на Община Хисар. След направен анализ на информацията е констатирано, че транспортирането на дървесина от посочения отдел е осъществено в периода от 7 до 20 февруари 2022 г. През този период са издадени 22 превозни билета, от които 20 са с направление към голям местен преработвател. В тази връзка от същия преработвател е изискана и е получена информация за постъпилата дървесина и измерванията при постъпването ѝ в обекта. При съпоставката на данните е констатирано значително разминаване между измерването на дървесината и направеното при получаването ѝ в завода и данните по превозния билет, като средното превишение е с 12,19 пространствени кубични метра на превозен билет, или общо 243,8 пространствени кубични метра. От всички проверени превозни билети само при един не са установени различия в посоченото и измереното количество дървесина. Извършена е и обстойна теренна проверка на подотдел 113-в, стопанисван от общинско предприятие „Общинско горско стопанство – Хисаря“. При проверката не са констатирани нарушения на нормативната уредба по извеждането на сеч. За установените нарушения в хода на цялостната проверка са съставени два акта за установяване на административни нарушения. В резултат от извършената проверка на 20 превозни билета са сезирани Районна прокуратура, град Пловдив, и Областна дирекция на МВР, град Пловдив. По подвъпроса. Да, уволнен е служител от директора на съответното РДГ, който е назначен по времето на служебния кабинет, и аз си позволих да поискам изпълняващият длъжността директор на Изпълнителната агенция по горите да уволни този директор на РДГ и съответно да възстанови на работа съответния служител. Благодаря.

#142 · speech

Владимир Маринов

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, господин Министър, аз Ви благодаря за изчерпателния отговор. Искам да обърна внимание, че това далеч не е единичен случай. Предполагам вървят такива проверки и на други места и Ви моля да обърнете внимание, когато на практика добросъвестни служители, които вече са трудни за намиране, така да кажа, да работят в публичната администрация – да бъдат защитени, когато изпълняват задълженията си, защото в противен случай можем да обречем цели сектори на неуспех. Също така Ви моля да бъдете докрай последователни в това, което заявихте по отношение на опазването на горите и на добива, който извършваме в страната ни, посредством засилен контрол и нека нещата да се случват пред обществото, за да не остават недоизказани и да вървят в посока, в която имаме общо разбиране всички. Благодаря Ви още веднъж.

#144 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Маринов, едно мога да Ви гарантирам, че всички решения, вземани в посока опазването на нашия горски фонд и горскостопанските дейности, там ще бъдат вземани абсолютно прозрачно, включително и излъчвани онлайн, за да могат всички заинтересовани лица да го видят. Такава е политиката на Министерството на земеделието откакто тя беше поета от Българската социалистическа партия и нейните представители в това министерство. Разбира се, ние ще даваме рамо на всеки един от служителите, които работят в тази система. Надявам се само да не бъда притискан от народни представители пак да запазваме кадри на бившите управляващи от ГЕРБ, които са изключително ценни, както се оказва. Аз вярвам, че този натиск няма да продължи да бъде оказван на ръководството на Министерството на земеделието. Благодаря Ви.

#145 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Иванов. С това изчерпваме въпросите към Вас. Благодаря за участието в парламентарния контрол. Народният представител Младен Шишков отсъства, така че преминаваме към въпросите към министъра на електронното управление Божидар Божанов. Общо 4 въпроса има към него. Първият е от народния представител Благовест Кирилов относно прекратяване на „открита“ процедура по Закона за обществените поръчки с предмет: „Изграждане, развитие и гаранционна поддръжка на елементи от националната система за киберсигурност“.

#146 · speech

Благовест Кирилов

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, съгласно решение на Председателя на ДАЕУ от 26 януари 2022 г. се прекратява процедура по ЗОП за „Изграждане, развитие и гаранционна поддръжка на елементи от националната система за киберсигурност“. Същата е открита с Решение на ДАЕУ от 1 септември 2021 г., като за същата е избран изпълнител още през ноември 2021 г. От решението за прекратяване като причини са посочени ЗОП чл. 110, ал. 1, т. 8 и 9, както и две „секретни“ писма от ДАНС. Господин Министър, въпросът ми в тази връзка е да ми отговорите какви съществени промени в условията на обявената поръчка са необходими, които биха променили кръга на заинтересованите лица. Благодаря.

#148 · speech

Министър Божидар Божанов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Кирилов. Поръчката е стартирана и прекратена от Държавна агенция „Електронно управление“, на която аз към онзи момент не съм принципал, но това, което ми е известно и съм се запознал във връзка с Вашия въпрос, е, че това, което следва да бъде преразгледано, е какви части от поръчката следва да бъдат класифицирани и кои не следва да бъдат класифицирани, това от една страна. Другото е свързано с налични компоненти вътре в поръчката, например отпадане на определени устройства, за които няма техническа необходимост всъщност, и не на последно място – в момента правим оценка на съществуващите лицензии за част от технологиите, които са в обекта на поръчката, но са налични в Държавна агенция „Електронно управление“. Лицензионна комисия в момента изследва този въпрос, така че всъщност да намалим обхвата и да не поръчваме неща, които вече имаме и можем да използваме.

#150 · speech

Благовест Кирилов

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, благодаря за отговора. Тук обаче също така следва да си зададем въпроса – когато поръчката вече веднъж е била обществена и публично достъпна, след това да съкратим ли части от нея, всъщност те няма ли да бъдат същите части, така че има ли смисъл от това. Тогава следва да се направи анализ защо на първо място тя не е била секретна като възлагане. Знам, че към този момент Вие не сте отговаряли за работата и дейността на ДАЕУ, въпросът е оттук нататък да има по-ясен контрол, повече прозрачност и при последващото възлагане на подобна поръчка ще следя с интерес как ще процедира тя. Благодаря.

#152 · speech

Министър Божидар Божанов

Абсолютно съм съгласен за необходимостта от повече прозрачност, това е и в политиката на Министерството. Относно въпроса за класифициранията, той има две страни – едното е класифициране на самото задание, другото е допускът до класифицираната информация на изпълнителите, което е в пряко отношение към кръга на лица – изпълнителите и подизпълнителите. Така че от тази гледна точка, дори съществуващи процедури да бъдат впоследствие класифицирани, това има съответната полза във връзка с изпълнителите и подизпълнителите.

#153 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Божанов. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Благовест Кирилов относно Националната здравноинформационна система. Заповядайте да развиете Вашия въпрос.

#154 · speech

Благовест Кирилов

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, през последните дни получих множество сигнали, че страницата his.bg не е достъпна, съответно не могат да се изтеглят така наречените зелени сертификати, което създава пречка за достъп на граждани в различни обекти и институции, както и за пътуване извън страната. Здравноинформационният портал е публичен и се поддържа от „Информационно обслужване“ АД. В тази връзка моля да ми отговорите на следния въпрос: през последните 6 месеца колко прекъсвания са отчетени, какви са причините за тях и какви мерки са предприети в тази връзка от „Информационно обслужване“ АД с цел осигуряване на функционалността на системата? Благодаря.

#156 · speech

Министър Божидар Божанов

Господин Кирилов, във връзка с това, че все пак въпросът беше зададен преди може би месец – месец и половина и актуалността му към момента и отпадането на зеления сертификат може би звучи отпаднало, но все пак дължа този отговор. За последните шест месеца са регистрирани 65 частични прекъсвания на достъпа до публичния портал his.bg. Тяхната продължителност варира между 1 и 9 минути и най-дългото от които е 4 часа, което може би и визирате. Използва се автоматизирана система за наблюдение, която регистрира всички тези прекъсвания. На практика всички са свързани с атаки, тип „отказ от услуга“ – Ddos атаки, това, което „Информационно обслужване“ прави и има налице, е договор за Ddos защита с един от най-добрите световни доставчици на тази услуга. Това, което причинява част от тези временни спирания на работоспособността, е периодът на превключване от режим на неактивна защита към режим на активна защита, когато бъде разпозната атака. Знам, информирал съм се лично по темата – инженерите на „Информационно обслужване“ работят понякога доста извън работното време с доставчика на услугата по отстраняване на проблеми, малка част от които са били в конфигурацията на устройствата, а значителната част, допринесла за по-големите прекъсвания – всъщност при доставчика, но те вече са отстранени.

#158 · speech

Благовест Кирилов

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Благодаря и за отговора. Нека припомним, че все пак още са необходими сертификатите за пътуване в чужбина, така че тази тема е актуална. От друга страна, самата система – нека припомним и това, че първоначално трябваше да бъде изградена по четири лота с европейско финансиране, но след това беше превъзложена за вътрешно изграждане на „Информационно обслужване“ АД и съответно финансирана по друг ред. Тук следва да прегледаме какви са техническите спецификации и параметрите на поръчката и дали към момента по начина на функционирането си тя ги изпълнява и дали в бъдеще ще продължи да ги изпълнява по този начин. Благодаря.

#160 · speech

Министър Божидар Божанов

Уважаеми господин Кирилов, във връзка с измененията на Закона за електронно управление през 2019 г. по реда на чл. 7с е извършено въпросното възлагане от Министерството на здравеопазването към „Информационно обслужване“. „Информационно обслужване“ АД изпълнява договора във всички негови точки. Това, което сме се ангажирали в рамките на коалиционното споразумение, е да реализираме модела на чл. 7с, за да направим този процес по-прозрачен, по-предсказуем и по-ясен и за обществото.

#161 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос отново от народния представител Благовест Кирилов относно изпълнение на договор № РД-14-253 от 23 декември 2019 г., сключен между НЗОК и „Информационно обслужване“ АД, с предмет на дейност „Изнесени дейности по управление на IT услуги в системата на Националната здравноосигурителна каса“. Заповядайте, господин Кирилов.

#162 · speech

Благовест Кирилов

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, през последните дни получих множество сигнали, че в плана за 2022 г. липсват множество от дейностите, които трябва да се извършат в рамките на договор № РД-14-253 от 23 декември 2019 г., сключен между Националната здравноосигурителна каса, и „Информационно обслужване“ АД, с предмет на дейност „Изнесени дейности по управление на IT услуги в системата на Националната здравноосигурителна каса“. Това е видно от редактирания план-график за изпълнение за 2022 г., предоставен от „Информационно обслужване“ АД. Неизпълнението па поетите в договора ангажименти от страна па „Информационно обслужване“ АД ще попречи на работата на електронните системи в НЗОК и ще наложи избор на друг изпълнител за тяхната реализация. В тази връзка моля да ми отговорите разполага ли „Информационно обслужване“ АД с възможност да изпълни задълженията си по договора спрямо създадения план-график за изпълнение на дейностите през 2022 г.? Благодаря.

#164 · speech

Министър Божидар Божанов

Господин Кирилов, цитираният договор е рамков. Това изисква и така предвижда договорът изпълнителят и възложителят да съгласуват план-график за дейностите през следващата година. План-графикът се изготвя по искане на възложителя, тоест Националната здравноосигурителна каса и „Информационно обслужване“ АД няма пряко въздействие към неговото съдържание. В този смисъл отпадналите дейности, две от тях, с които съм запознат, едната е заради техническа грешка от страна на НЗОК, която вече е отстранена. Другото е по предложение на изпълнителя с цел допълнително детайлно уточняване на бизнес процесите, тоест той не е отпаднал, а е отложен с малко преди подписването на съответния план-график. Съответният план-график, дори преди неговото подписване, всяка година „Информационно обслужване“ не спира да обслужва дейностите по договора и оказва пълно съдействие за всякакви дейности по този договор, включително например внедряване на резервен център, извършване на анализ, свързан с киберсигурността, подготвен е доклад за повишаване на мрежовата информационна сигурност и други дейности. На базата на гореизложеното екипът на „Информационно обслужване“ потвърди пред мен, че разполага с възможността да изпълнява своите задължения по договора не само на база на създадения план-график по предложение на Националната здравноосигурителна каса, но и в съответствие с всички нормативни изисквания.

#166 · speech

Благовест Кирилов

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Благодаря за отговора. Спрямо договора планът трябва да бъде преподписан до 31 декември всяка година за следващата година, като предварително трябва да бъде съгласувано, съответно след това подписан. В случая има информация, че НЗОК не е получила график с бележки от „Информационно обслужване“, който да бъде съгласуван до края на годината. Също така, откакто е сключен договорът през 2019 г., по принцип допълнителните проекти се остойностяват при тяхното изпълнение, когато започнат да се извършват. В тази година от „Информационно обслужване“ АД е изискано те предварително да бъдат остойностени и включени в графика, което е довело и до отпадането на някои от тях, тъй като е нямало как да бъдат изяснени бизнес процесите. Същевременно обаче парите, които са заделени, са според план-графика, тоест може да се стигне дотам, че няма да има възможност за финансиране на допълнителни проекти и по този начин те няма да може да бъдат изпълнени. Също така няма отчет по дейностите какво е включено като часове, като човекочасове, като изработка, съответно няма и как тези отчети да отидат към Сметната палата, към АДФИ и други, без да бъдат върнати. Смятам, че тук трябва да се погледне много по-навътре и да се направи много по-задълбочен анализ, преди да преминаваме такива пропуски в договорите с лека ръка. Благодаря.

#167 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Кирилов. Желаете ли думата за дуплика, господин Министър? Не. И последният въпрос към министър Божанов е относно обществена поръчка за „Изграждане, внедряване и поддръжка на интегрирана комуникационна система за взаимодействие между екипите на Спешна медицинска помощ и болничните заведения и откриване на нови локални точки към изградената мрежа при възникнала необходимост за нуждите на Министерството на здравеопазването“. Заповядайте, господин Кирилов, да развиете Вашия въпрос.

#168 · speech

Благовест Кирилов

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, на 21 февруари 2022 г. е открита процедура по ЗОП за „Изграждане, внедряване и поддръжка на интегрирана комуникационна система за взаимодействие между екипите на Спешна медицинска помощ и болничните заведения и откриване на нови локални точки към изградената мрежа при възникнала необходимост за нуждите на Министерството на здравеопазването“. В тази връзка моля да ми отговорите извършена ли е проверка за съществуващи решения, които да изпълняват същите функции на значително по-ниска цена? Благодаря.

#170 · speech

Министър Божидар Божанов

Господин Кирилов, цитираната поръчка е на практика поръчка на Министерството на здравеопазването, която се възлага отново по реда на чл. 7с от Закона за електронното управление на „Информационно обслужване“ АД. Все пак се запознах с детайлите по обявлението. Това, което трябва да се изгради по тази поръчка, е всъщност софтуер на дефинирана мрежа, което не отговаря напълно на краткото описание в началото на поръчката, което е дефицит, който съм възложил да бъде адресиран и коригиран, така че да стане ясно какъв точно е обхватът от първоначалното описание. В този смисъл готови решения за това има, те са на пазара за софтуер на дефинирана мрежа, и очакваме кандидатите по въпросната поръчка да предложат най-добрата цена. Посочената цена в обявлението е индикативна и ако има доставчик, който може да го предостави на половин или на по-малка цена, това ще е добре дошло. Благодаря.

#172 · speech

Благовест Кирилов

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Благодаря за отговора. Смятам, че не даде твърде много яснота на това какви решения има, тъй като, при положение че цената е индикативна, но тя, ако е десетки пъти по-голяма от това, което струват решенията, заедно с въвеждането им в експлоатация, е леко странна поръчка от „Информационно обслужване“ АД – нека да го наречем така, така че ще следим с интерес как тя ще се развие и какво ще бъде предложено и в крайна сметка какво ще бъде избрано. Защото в сферата на електронното управление трябва да има прозрачност, трябва да има съвместимост както между системите, така и интеграция между тях. Най-вече те да са ефективни за гражданите, за бизнеса и за институциите, които ги ползват. Благодаря.

#173 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Благодаря, господин Кирилов – много ми харесва скоростта, с която си задавате въпроси и си отговаряте, кратко и ясно. С това изчерпваме въпросите към министър Божанов. Благодаря Ви, господин Божанов, за участието в парламентарния контрол. Преминаваме към въпросите към министъра на вътрешните работи Бойко Рашков, който ще отговори на 99 въпроса, ако успее до 14,00 ч. Започваме с първия въпрос от народния представител Мустафа Сали Карадайъ относно действия за оказан натиск и тормоз от страна на МВР по време на предизборната кампания и в изборния ден. Заповядайте, господин Карадайъ.

#174 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Едно уточнение, преди да задам въпроса.

#176 · speech

Мустафа Карадайъ

Мисля, че не са 99, по мои предположения, на база на твърденията на господин Рашков, те са може би около 20 хиляди.

#178 · speech

Мустафа Карадайъ

Да, внесените са 99 и ще продължават за всеки един конкретен случай. Но да дойдем до конкретния въпрос, тъй като имаме конкретен днес, а останалите – ще му дойде редът.

#180 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Министър, на 8 юли 2021 г. в град Айтос господин Бехчет Емурлов – общински председател на младежкото ДПС – Айтос, заместник-председател на Общинския съвет – Айтос, кандидат за народен представител, за един ден е привикван два пъти в РУ – Айтос, за раздаване на агитационни материали и обучение чрез използване на таблет със симулатор за машинно гласуване, като му е и съставен протокол. След това още няколко пъти е привикван. Предприетите действия според нас срещу господин Бехчет Емурлов и отношението от страна на Районно управление – Айтос, са еквивалентни на тези като към криминално проявено лице. Това уронва авторитета на господин Емурлов и му създава психологическо напрежение, което влияе на него и неговия екип отрицателно по време на предизборната кампания. На представяне на негова инициатива за гражданска петиция в Европарламента пред медиите той заяви, че след тези акции част от екипа му се е отказал да участва в предизборната кампания. Моят въпрос е: на какво законово основание е привикан в Районно управление – Айтос, и в какво се изразява наличието на „достатъчно данни“, за да му е съставен предупредителен протокол? Уведомена ли е прокуратурата и какви са по-нататъшните действия по описания случай и какъв е крайният резултат, ако е приключил? И в допълнение – кога и кой му е вдигнал имунитета на господин Емурлов, защото като кандидат за народен представител той има имунитет? Благодаря Ви.

#182 · speech

Министър Бойко Рашков

Благодаря, господин Председател. Уважаеми народни представители, Политическа партия ГЕРБ смята за свое голямо политическо постижение очевидно, че щяла да ми зададе 100 въпроса, 300 въпроса, 20 хиляди въпроса (реплики от ДПС) – нещо, от което аз не се притеснявам. Ако иска и един милион въпроси да скалъпи…

#184 · speech

Министър Бойко Рашков

ДПС, пардон. …да ги внесе тук и да губим парламентарно време. (Шум и реплики от ДПС.) Имайте малко търпение.

#186 · speech

Министър Бойко Рашков

Господин Председател, искам да кажа по повод изказването на един народен представител, който очевидно според господин Карадайъ се е държал прилично в медиите тази сутрин, излъга, че аз не съм се явявал на парламентарен контрол. Искам просто заради зрителите и заради уважението ми към Вас да кажа, че моето явяване тук е с писмени отговори, които съм дал на Ваши въпроси, броят им е 74. Има Деловодство, има администрация в парламента и всеки може да провери дали това, което е казано, отговаря на истината. Така че нека все пак да поддържаме добър тон и когато оценяваме някого в медиите, поне да казваме истината. Аз не смятам, че сме безпогрешни, но да не лъжем там, че аз не съм бил на парламентарен контрол. Това е само от момента, в който съм редовен министър на вътрешните работи – не броя миналата година. По въпроса за Айтос. Какво забелязвам обаче в тези стотици въпроси, които валят – че представителите на „Движение за права и свободи“ посочват двете имена на хората? В Република България три са имената на хората – собствено, бащино и фамилно им, а посочват две и някъде някога се затрудняваме да открием кои са тези хора. По въпроса за Айтос – ето тук е Бехчет Емурлов. Какъв отговор мога да дам на това, което постави господин Карадайъ? На 7 юли 2021 г. около 21,40 ч. имаме сигнал в съответното Районно полицейско управление, знаем името на човека, за неправомерни действия според него – подчертавам това, в село Карагеоргиево, свързани с изборния процес. Сигналът се отнася за две лица, между които и този човек, за когото пита господин Карадайъ. Да, той действително е активист на ДПС, но не го поставя в никакво привилегировано положение, в сравнение с всеки друг български гражданин. По случая е регистрирана преписка, уважаеми господин Карадайъ, в Районно управление – Айтос, тоест никой не е скрил действията на полицейските органи, когато те е трябвало да предприемат проверочни действия. Това е регистрирана полицейска работа, каквато е обичайната дейност на полицията в нашата страна – съставят се документи. Второ, тези проверочни действия са били под контрола на Районната прокуратура, която по случая, по проверката е давала конкретни указания. Това също е практика в прокурорско следствената дейност. На 8 юли подателят на сигнала е предоставил допълнителни сведения за тези две лица, уточнил е обаче, че лицето не е първоначално посоченото – Емурлов, за когото пита господин Карадайъ, а друго лице, което назовава, тоест проверката се насочва и натам, и посочва от кое населено място е. Последният е призован, разбира се, за да може да се изясни онова, за което е сигналът, което също е нормална практика. В заключение, няма законова пречка при извършване на проверка от органите на МВР общински съветник и кандидат за депутат, дори да е от ДПС, да бъде питан за обстоятелства, за чието изясняване това се налага, включително на основание на указание от прокурор, които са задължителни за изпълнение, по силата на закона. Вярно е, че господин Емурлов е с имунитет като кандидат и така нататък, но този имунитет всички знаете за какво се отнася, а не да бъде питан – вярно ли е това, или не е вярно. Благодарение именно на тази проверка и на този въпрос на практика проверката се е насочила в друга посока, а не е задълбочена към него. (Шум и реплики от ДПС.) И още нещо като терминология. Ако обичате – няма привикване, привикване не се казва, привикване някъде по баирите може, но тук е призоваване.

#189 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Добре, може би в дупликата. Господин Карадайъ, за реплика, заповядайте. Моля, колеги, да не се подвиква от залата.

#190 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Колеги, аз доколкото знам, включително и господин Емурлов, не са получавали призовки, а са били привиквани от някои служители от Министерството на вътрешните работи, но в чл. 29 от Конституцията на Република България, където са основните права – сега ще ги припомним, се казва: „Никой не може да бъде подлаган на унижаващо отношение“; чл. 32: „Личният живот на гражданите е неприкосновен“; чл. 38: „Никой не може да бъде преследван или ограничаван в правата си поради своите убеждения“; чл. 57: „Основните права на гражданите са неотменими.“ Господин Министър, най-вероятно сте наясно, че днес в област Бургас пак са привикани, не са призовани – привикани са всички онези лица, за които ние сме задали въпроси към Вас – и младежите, и пенсионерите, и възрастните хора, включително и господин Бехчет Емурлов, тоест репресиите и рашковщината продължават. Как да го разбираме ние това – като дискриминация на основата на политически убеждения ли?! На какво основание изобщо дори и днес те са привикани в полицията, защото и на Вас дори, господин Министър, би трябвало да е ясно, че всички законови срокове за разследванията са изтекли и ако е имало доказателства за нарушения на закона, те вече би трябвало да бъдат в съда. Така че, господин Министър, затова ние сме поискали още от 29 юли – като съм започнал, от 8 декември, от 15 декември и продължавам да си искам документите за всеки един от конкретните случаи, за да можем да си направим преценката за действията на органите на МВР – кога полицията е действала законно и кога полицията е действала милиционерски на база политическите Ви указания. И още едно нещо за финал, господин Министър. Нали знаете, че не съм забравил, че ме преследвахте по време на изборите? И този въпрос ще го задам, но този въпрос за мен ще бъде най-накрая за преследванията, след като минем по списъка за българските граждани, върху които се оказваше тормоз на база на политическите им убеждения. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#194 · speech

Министър Бойко Рашков

Нашият закон, уважаеми народни представители, предвижда няколко форми за призоваване – не за привикване. Призоваването може да се извърши както с призовка, така и по телефона, така че ако Вашият член, депутат или пък кандидат-депутат е бил призован по телефона, това е напълно законосъобразна форма за осигуряване на един човек, който трябва да се яви по един или друг повод в съответното полицейско управление. Така че тук не търсете „телето под вола“ и четете, когато се готвите да питате един народен представител, който е юрист и знае повече от Вас… (Шум и реплики от ДПС: „Ти не си юрист!“)

#196 · speech

Министър Бойко Рашков

…в тази област. Второ, цитирате Конституцията, обаче избирателно – както дяволът Евангелието. Прочетете чл. 30 от Конституцията и ще видите, че там действително има ограничения, които осигуряват и обезпечават правата на българските граждани, обаче после има едно допълнение в края на изречението на текста на Разпоредбата: „ако не е предвидено друго в закона“. Това прочетете. Вие сте законотворци и трябва да знаете закона много добре. Що се касае до конкретния въпрос, ще Ви кажа, че тази преписка, която има там за Вашия общински съветник, моите уважения, на практика проверката е извършена, разбира се, под ръководството на прокуратурата и преписката е докладвана, и е постановено от българската прокуратура постановление, с което тя е отказала да образува досъдебно производство. Тази преписка, уважаеми господин Карадайъ – аз не казвам карадайъщина, казвам Ви уважително господин Карадайъ, тази преписка се намира в прокуратурата, аз нямам достъп до нея и ако желаете толкова много да защитите Вашия общински съветник, обърнете се към съответната прокуратура. Имам ли време, господин Председател, да питам господин Карадайъ – как ръководите своята партия, която извършва престъпления във връзка с изборния процес? (Шум и реплики от ДПС.) Ето тук съм извадил няколко…

#198 · speech

Министър Бойко Рашков

…няколко дела съм извадил за присъди на лица, на които Вие сте давали финансови средства, и тези лица в момента са подсъдими и осъдени. Благодаря за вниманието. (Реплики от ДПС. Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#199 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Господин Рашков, чакайте малко. По принцип в парламентарния контрол все пак народните представители питат министрите, а не обратното, така че моля да се съобразяваме с това. (Шум и реплики от ДПС.) Изчакайте малко, ще стигнем до това, а и без това има достатъчно въпроси, където тези теми могат да бъдат развити достатъчно. Мисля, че трябва да се опитаме да си сдържаме нервите и да протече контролът така, че хората да разберат защо го правим. Така че, моля, колеги, да не подвикваме от залата, има много възможности тук да се каже каквото има да се каже. Желаете ли по начина на водене? Заповядайте, господин Карадайъ.

#200 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

По начина на водене, господин Председател, към Вас. Трябваше да обърнете внимание на господин министъра, че все още сме парламентарна република и парламентарният контрол върху изпълнителната власт е на Народното събрание, а не обратно – министерски контрол върху Народното събрание, така че това нещо трябваше да му го напомните. И още нещо да му напомните на господин министъра. От юли месец досега, господин Министър, аз си чакам документите. Дали три дни ще бъдете министър, три седмици, три месеца, три години, тридесет години – Вашето време все ще изтече, но тези младежи, върху които оказвате репресия, те идват след нас, а на основание чл. 111 Вие сте длъжен да ги представите онези документи, които аз съм поискал от Вас, за да преценим. И не оттук – от трибуната на Народното събрание, да правите внушения, защото, както неведнъж съм казал, пак ще го кажа – онези 200 случая, които твърдите, че са стигнали до процедурата и имат съответния ред, там нещата са окей и процедурата ще бъде извървяна, всички онези – над 20 хиляди други случая обаче, ние ги оценяваме, господин Министър, като пълзящ фашизъм в нашата родина. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#201 · speech

Председател Кристиан Вигенин

Господин Карадайъ, мога да кажа, че леко злоупотребихте с процедурата, но да се надяваме, че с това ще приключим размяната на подобни оценки и ще се фокусираме върху реалните въпроси, които предстои да бъдат зададени и отговорени. Следващият въпрос е от народния представител Мукаддес Налбант относно действия за оказан натиск и тормоз от страна на МВР по време на предизборната кампания и в изборния ден. Заповядайте, госпожо Налбант.

#202 · speech

Мукаддес Налбант

ДПС

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Министър на вътрешните работи, преди да задам въпроса, бих искала две неща тук да включа. Действително в подкрепа на това, което каза господин Мустафа Карадайъ, присъстващите в тази зала народни представители – ще обърна думите и ще кажа, са представители на народа. Тоест те са излъчени, избрани и тук правомощията са техни. Министрите, да, те имат своите правомощия, но извън тази сграда, и тук отговарят на въпросите, които народът задава чрез своите представители, а народът е суверен. Освен това за двете имена, да, в България наистина са три имената, но Вашето второ име не си спомням, министър Рашков. Както и всички тук присъстващи колеги се представят с първо име и с фамилия. Отсъствието на второто име не ги прави различни хора. Моят въпрос е: на 11 юли 2021 г. в квартал „Боровец“ в град Кърджали господин Айхан Сали – активист на ДПС, е подписал протокол, че няма да участва в извозване на хора до изборните помещения. С намерението да проучим и осветлим всеки един конкретен случай и на основание чл. 91 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Ви задавам следните въпроси: какво е законовото основание и в какво се изразява наличието на „достатъчно данни“ – цитирам, за да му е съставен предупредителен протокол; уведомена ли е прокуратурата и какви са по-нататъшните действия по описания случай? Обръщам внимание, че зададените въпроси са във връзка с евентуални незаконосъобразни действия от страна на органите на МВР. Въпросите не засягат лични права или интереси на граждани. Искам също да добавя, че в същия ден аз се намирах в град Кърджали и научихме за тази случка веднага, но като хора, които се занимават с политика в легалните и легитимните рамки, решихме да поставим въпроса по един легитимен начин. Благодаря предварително за отговора, който се надявам, че ще бъде коректен.

#204 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Налбант, да, така е. Вярно е, че като кажем: Баден Баден, се знае за какво става дума (смях от народните представители на ВЪЗРАЖДАНЕ), но като кажем Айхан Сали – активист на ДПС, ми се струва, че не е същото. И затова аз съвсем коректно обърнах внимание на факта, защото понякога се затрудняваме да открием лицето, особено когато има лица с едни и същи имена. Именно поради тази причина, както и в предишния си отговор посочих, и сега ще подчертая, ние можем да се затрудним да изследваме даден конкретен случай с оглед конкретното лице. Ето такъв е и Вашият случай, уважаема госпожо Заместник-председател на българския парламент. Аз не оспорвам това, че всички в залата народни представители представляват българския народ, защото и аз преди години съм бил тук. В това отношение изразявам пълно съгласие, но тогава, когато се поставят от народните представители некоректни въпроси, аз не смятам, че тези некоректни въпроси се поставят от българския народ към българския министър. Дължим си взаимно уважение да бъдем коректни едни към други. Само тогава можем да служим на българския народ, а не с инсинуации – не го казвам по повод на Вашия въпрос. Изобщо и общо говоря. Питате за конкретно лице с две имена и аз сега ще кажа: не мога да съм сигурен 100%. Ще Ви давам отговор за това лице, за което питате Вие, но това, което сме успели да проверим, показва следното: „Оказан натиск и тормоз“ – това е във всички досега около 50, 100 ли, колко са питанията, от Ваша страна въпроси, има едно дежурно изречение. Вие сте интелигентен човек и мисля, че може да напишете и нещо по-различно от това, което е в бланката, така да се каже. И затова, тъй като е бланково онова, което ме питате, и аз ще Ви отговоря бланково оттук нататък, за да минава по-бързо парламентарният контрол, и то е следното: ако имате данни за оказван натиск и тормоз от служители на Министерството на вътрешните работи преди и в деня изборен – на 11 юли, това означава, че има достатъчно основание да се предположи, че е извършено престъпление по Глава трета, Раздел III от Наказателния кодекс. Разяснявам, тоест това са така наречените престъпления против политическите права на гражданите – търговията с гласове. В тази връзка сте отправили погрешно въпроса си – това се отнася и за следващите, на които ще отговарям, защото министърът на вътрешните работи не може да осъществи разследване, дори да има такова нарушение. И затова съвсем коректно искам да Ви кажа, че компетентният в случая орган, който може да провери оказван ли е натиск, има ли тормоз и така нататък, е съответният орган от съдебната власт – това е прокуратурата и съответната следствена служба. В МВР ние разследване по силата на закона не можем да осъществим. Иначе аз помолих още лятото, ако действително има такива данни, в които полицейски органи са превишили своите правомощия, готов съм да ги разгледаме, или пък ако трябва, ще ги пратя на прокуратурата да образуват производство и разбира се, ще вземем съответно отношение. И накрая – за съставянето на протокола. Да, тогава, когато в службите на МВР се получат сигнали във връзка с предизборния и изборния процес, които подсказват, че най-вероятно се касае точно за такава дейност, насочена към купуване и продаване на гласове, ние сме длъжни да вземем съответните мерки. За този човек очевидно в съответната служба е имало предварителни данни и му е съставен предупредителен протокол. Съставянето и връчването на такъв документ на едно лице, за което са постъпили съответни данни, е напълно законосъобразна дейност и аз не виждам защо губим пленарно време да се питаме изпълнено ли е задължението от служителя на МВР да връчи протокол, когато има такива данни. Но ако искате… Имаме ли време, господин Председател, или ми изтече?

#205 · speech

Председател Мирослав Иванов

Не, в дуплика, господин Министър, евентуално ще може да допълните. Виждам, че госпожа Налбант ще вземе отношение.

#208 · speech

Мукаддес Налбант

ДПС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Министър Рашков, когато става въпрос за търсене на човек с две имена и когато сте му връчили протокола за подписване, Вие сте успели да го намерите. Никакъв проблем не е същото лице, както сте го намерили тогава по две имена, да го намерите и сега, или пък да дадете отговор по-скоро на Вашата част от Вашите компетенции и правомощия – какво е било законовото основание и в какво се изразява наличието на достатъчно данни? Да, прокуратурата може да даде отговор, но в тази част, първата част на въпроса ми, касае Ваши правомощия. Аз така се надявах на един по-пълен отговор, господин Министър. Мисля, че тук в тази зала всички присъстващи – и народни представители, и представители на изпълнителната власт, представляват и себе си, представляват и длъжността, която изпълняват, и това нещо трябва да се извършва с нужното достойнство. Уважаеми господин Министър, на мен ми е не толкова обидно, но ми е тегаво от поучителния тон, който тук от тази трибуна демонстрирате. Мисля, че с този тон може би дразните повече хората, отколкото всички останали и Ви моля за едно по-достойно и по-мъжко поведение в отговорите, които давате. Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС.)

#210 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаема госпожо Налбант, уважаеми народни представители! Струва ми се, че моят тон – не знам дали ще споделите, е много по-уважителен, много по-почтителен, отколкото тонът на Вашия лидер. Съжалявам, че го казвам. Той ползва такъв назидателен тон непрекъснато и постоянно. Поучава, дори спекулира с моята фамилия, наричайки рашковизъм действията на органите на МВР, и използва освен това, ако забелязахте, госпожо Налбант, „фашизиране на действията“. Ако това е почтителният тон, ако това е уважителният тон, за който говорите, мисля, че сте сбъркали адреса. Отправете го към Вашия лидер. И второ, госпожо Налбант, тъй като ние, да, добре, представляваме интересите на хората, на народа, разбира се, най-вече Вие, моите уважения, уважително ли е към народа да се стараете да купувате гласове, за да заемете някое депутатско място тук, в тази зала?! (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, реплика от ДПС: „Ей, боклук!“)

#211 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Министър, колеги! Момент! Действително, както и господин Вигенин каза малко… (Народният представител Мустафа Карадайъ иска думата.) Ще Ви я дам, господин Карадайъ, разбира се, Както и господин Вигенин каза малко по-рано, нека да се опитваме да запазим добрия тон. Всеки почин на някаква лична нападка, съответно води до отговор в същата посока. Това няма да доведе до нищо градивно и креативно и, господин Карадайъ, Вашата парламентарна група отново няма да получи отговорите, за които настоява вече толкова време. (Възгласи от ДПС.) Колеги, наистина Ви призовавам, в това число и Вас, господин Министър, да запазим добрия тон, да отговаряте конкретно и точно на поставените въпроси, а при поставяне на въпросите да не се отправят лични нападки към министъра. Само така ще запазим достойнството на тази трибуна. И, господин Кълков, ако не се лъжа за името Ви, надявам се, че не бъркам, моля Ви, не продължавайте да подвиквате, в това число да отправяте и обидни реплики. (Шум и реплики от ДПС: „А той може ли, а?“) Аз съм направил забележка на министъра, правя и на Вас. (Шум и реплики от ДПС.) Той не се е обърнал към Вас с думите, с които Вие се обърнахте към него. При следващо такова подвикване ще Ви наложа съответното наказание. За процедура по начина на водене, господин Карадайъ, ако все още желаете да вземете думата? Заповядайте.

#212 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Да, благодаря Ви. Господин Председател, както и Вие сте забелязали, ние не получаваме отговори на нашите въпроси. Когато на въпрос: „В какво се изразява наличието на достатъчно данни?“ има отговор: „Най-вероятно е имало данни“ – това не е отговор. Господин Председател, в такива случаи така, както го забелязвате и го казвате на народните представители, обърнете внимание и на министрите, че са длъжни да отговарят на въпросите на народните представители. Колкото до поучителната лекция, аз благодаря на господин Рашков и с внимание го слушам. И именно затова, господин Рашков, ние на основание чл. 111 от Правилника, сега ще го прочета, сме поискали документи, за да видим в кой конкретен случай полицията си е превишавала правомощията и в кой от конкретните случаи е действала законно и законосъобразно. Но Вие, нарушавайки Конституцията и Правилника на Народното събрание, не представяйки документи пред нас, не можете да очаквате нашите въпроси да съдържат фактологията, която Вие би трябвало да сте ни представили. Вие знаете, че сме поискали документите за тези конкретни случаи – документи, които досега не сме получили. Така че чл. 111, в момента, господин Министър, бих искал само отчасти да Ви го прочета и да Ви го припомня: „Всички държавни органи и длъжностни лица са задължени да предоставят необходимите сведения и документи, дори когато сведенията представляват държавна или служебна тайна. Наличието на административни, съдебни и други производства пред орган на власт не възпрепятстват предоставянето на сведенията и документите.“ Така че, ако бяхте представили документите, то тогава нашите твърдения и оценки щяха да се основават на факти и документи. Господин Председател, ще Ви помоля – за всеки един конкретен случай, когато няма отговор от министри тук, да правите забележка на министрите, че нарушават Конституцията и Правилника на Народното събрание. Благодаря Ви.

#213 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря, господин Карадайъ. Следващият въпрос, колеги, е от народния представител Юсеин Вейселов относно действия за оказан натиск и тормоз от страна на Министерството на вътрешните работи по време на предизборната кампания и в изборния ден. Господин Вейселов – заповядайте. Имате две минути да развиете въпроса.

#214 · speech

Юсеин Вейселов

ДПС

Благодаря, господин Председател! Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър на вътрешните работи, уважаеми дами и господа народни представители! Аз съм роден през 1993 г. и много добре си спомням как възрастните хора ми разказваха за онези мрачни години преди 1990 г., когато милицията нахлувала в домовете на хората и им оказвала натиск и тормоз и когато господин Сергей Янков се свърза с мен и ми обясни какво се е случило миналата година – юли месец, в неговата къща, се върнах в онези мрачни спомени, в онези мрачни дни. В тази връзка, с намерението да проучим и осветлим всеки един конкретен случай и на основание чл. 91 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Ви задавам следния въпрос: на какво законово основание и по кое досъдебно производство е извършен горепосоченият обиск, уведомена ли е прокуратурата за извършения обиск и какви са по-нататъшните действия по описания случай? Благодаря.

#216 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Вейселов, съжалявам, че ме принуждавате с еднаквите си въпроси да отговарям почти идентично, но нямам друга опция. Искам да ми задавате въпроси разнообразни, които да са от полза на цялото общество. То е едно и също, просто отгоре се дава заповед и отдолу се марширува, и точка.

#218 · speech

Министър Бойко Рашков

Сега, някъде отидохме, не знам къде там, и то излезе от въпроса, но ето какъв е отговорът. За оказан натиск и тормоз от страна на МВР по време на предизборната кампания и в изборния ден на 11 юли в дома, твърдите, на Ваш общински съветник в село Раданово, да не греша, е извършен обиск, обръщам внимание. Интересувате се на какво законно основание, по кое досъдебно производство и така нататък, и дали е уведомена прокуратурата и какво по-нататък става. Използваните понятия, пак ще се върна на тях, за действия за оказан натиск и тормоз от страна на МВР означава, че според Вас са извършени престъпления от служители на Министерството на вътрешните работи, свързани с упражняване на политически права на гражданите по Глава трета, Раздел III от особената част на Наказателния кодекс. Така зададен, въпросът Ви не е в компетентността на министъра на вътрешните работи, а на съответната структура – независимата съдебна власт. Можете спокойно, при наличие на такива данни за оказан натиск и тормоз, да се обърнете към прокуратурата. Освен това, ако Вие разполагате действително с такива данни – за оказан тормоз, има един текст, сега пак някой ще каже, че чета лекции, но просто съм принуден – чл. 205 от Наказателно процесуалния кодекс Ви задължава да ги предоставите на органите на досъдебното производство в съдебната власт. Питам се защо губим пленарно време тук, а не сте ги пратили своевременно на съответната прокуратура?! Вторият абзац от отговора – по отношение на Янков. Спрямо него не е извършен обиск, уважаеми господин Вейселов, защото обиск се извършва на лице, но същевременно господин Янков не е обискиран. Защо питате за обиск, като такова действие спрямо него не е предприемано? Сега конкретно – на 8 юли, в Полски Тръмбеш е получена оперативна информация, че три лица оказват влияние върху изборния процес – уговарят хората да гласуват срещу заплащане в полза на ДПС. Това е сигналът. И сега искате от това, което сме получили в МВР, че някой въздейства върху други граждани да гласуват не за тази партия, която искат, а за Вас, за ДПС, Вие питате министъра на вътрешните работи, замазвайки собствената си политическа дейност там?! По този повод, по този сигнал е регистрирана преписка № 319 Р-91-10 от 2021 г. и материалът е докладван на прокуратурата, където пък има № 4451 от 2021 г. Можете да попитате и там. Сформираните полицейски екипи са проверили и трите лица и действително са влезли в търговския обект на Янков. Там са намерени тетрадки, в които са написани… имало е списъци на лица с малки имена, множество цифри срещу всяко от тези лица. Тази тетрадка е иззета по реда на закона със съответен протокол. Така се прави, така се работи. Всички материали, които са събрани относно трите лица, са докладвани във Великотърновската районна прокуратура, която се е произнесла с постановление, с което е отказала да образува досъдебно производство. Това е резултатът от дейността. Прокуратурата не е счела, че са налице достатъчно доказателства, за да постави началото на наказателния процес. Така че дотук аз не мога да видя да е допуснато закононарушение от служителите на Министерството на вътрешните работи. И с подобни питания, които само съдържат упреци срещу служителите на МВР, с нищо не съдействате на това министерство, за да си върши работата по съвест и по закон. И още нещичко искам да кажа, ако имам време, господин Председател?

#222 · speech

Юсеин Вейселов

Благодаря, господин Председател! Господин Министър на вътрешните работи, за нас е ясно, че отговорът ще е един и същ на тези 99 въпроса – това ни беше ясно още преди, преди да сме задали въпросите. Искам само да кажа едно нещо: за да се извърши обиск в нечий дом, е нужно разрешение – съдебно разрешение. Наясно съм, че МВР могат да извършат проверка без съгласието на даден човек или на съдебно разрешение, но само тогава, когато този човек е подозиран за тежко престъпление. Аз в този случай не виждам нещо подобно. Също така и аз съм поискал документи за този конкретен случай. Моят въпрос е входиран на 18 февруари 2022 г., а сега сме 18 март 2022 г. – един месец от входирането му, а все още нямам документите по този конкретен случай. Искам да завърша с това: знаете ли кога се създаде ДПС и защо се създаде ДПС? Защото някой трябваше да донесе демокрацията в България. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не, не е смешно! Точно така е. (Реплики от народния представител Костадин Костадинов.) Да, точно така. Уверявам Ви, че ние представителите на „Движение за права и свободи“ ще продължаваме да отстояваме нашите права, нашите свободи и нашата идентичност. Благодаря.

#224 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Вейселов, твърдите, че претърсването е направено, че за него се е искало да бъде тежко престъпление, за да се пристъпи към подобно действие. Това не е вярно. Вижте там – в чл. 164 от Наказателно-процесуалния кодекс, такова нещо не пише. Но както и да е, да не изпадаме… Ще кажете, че сме буквоядци и така нататък. Искам да попитам, Вие сте по-млад човек: как мислите – дали тогава, когато във връзка с изборния процес се извършват престъпления, точно такива, каквито ние сме проверявали в предизборния период и в самия изборен ден, когато Министерството на вътрешните работи, за да предотвратява такава престъпна дейност по чл. 167 и следващите от Наказателния кодекс, мислите ли, че е морално да ми поставяте Вие въпроси, когато ние имаме дела, по които има осъдителни присъди за купуване и продаване на гласове във Ваша полза – на ДПС? След малко ще извадя една снимка и ще Ви покажа за какви пари става дума, и ще я покажа на целия български народ, за да види българският народ кой ми поставя такива въпроси? Кой?! Този, който върши престъпленията, ми поставя на мен въпроси?! (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“.)

#226 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. По начина на водене. Господин Председател, добре би било да напомняте на министрите, че тук въпросите съгласно Конституцията и Правилника на Народното събрание ги поставят народните представители, а не министрите, от една страна. От друга страна, ще стигнем и дотам да питаме: морално ли е съдът да обявява действията на полицията за незаконни? Но изборите си минават и съдът се произнася след изборите. Мисля, че не е морално съдът да обявява действията на полицията за незаконни. Напомнете и това на господин министъра! Благодаря.

#227 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Карадайъ. (Ръкопляскания от ДПС.) Господин Вейселов, следващият въпрос отново е от Вас. Заповядайте – имате думата.

#228 · speech

Юсеин Вейселов

ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър на вътрешните работи, уважаеми народни представители! В община Горна Оряховица – област Велико Търново, по време на предизборната кампания за парламентарните избори на 11 юли 2021 г. отново е извършен обиск на дома на господин Митко Станев, който е общински съветник. С намерение да проучим и осветлим всеки един конкретен случай и на основание чл. 91 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Ви задавам следния въпрос: на какво законово основание и по кое досъдебно производство е извършен горепосоченият обиск? Уведомена ли е прокуратурата за извършения обиск и какво е по-нататъшното действие на описания случай?

#230 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Вейселов, чухме въпроса за гражданина Митко Станев, общински съветник – има тормоз пак, има натиск, няма да повтарям. На мен ми е неудобно вече да повтарям, че при такива данни трябва... Законите разпореждат така, а не аз, да се изпратят тези материали на съответната прокуратура. Министерството на вътрешните работи не осъществява разследване по отношение на полицейски органи. Съгласно чл. 194 от Наказателно-процесуалния кодекс такова разследване единствено е в правомощията на следователите от Националната следствена служба. Така че аз и да искам, и освен това, след като нямам такива данни за тормоз и натиск, не мога да отговоря изчерпателно. Иска ми се, но това е невъзможно. И затова, моля, обърнете се към прокуратурата. Имате любим главен прокурор, пратете му материалите, той ще Ви свърши работата. И още нещо, за втори път ще го кажа, дом не се обискира, а се претърсва, така че променете малко терминологията. Затова казвам, че Вашият общински съветник Митко Станев не е обискиран. Не е обискиран! В дома му не са извършвани процесуално-следствени действия и това е причината да приема, че чрез изнасянето на неверни данни с въпрос в парламента целите умишлено да злепоставите служители на МВР и да увредите авторитета им в обществото. В заключение, в Районно управление – Горна Оряховица, забележете сега, изобщо не са образувани и водени досъдебни производства за престъпления по Глава III, Раздел III от особената част на Наказателния кодекс, тоест под заглавие Престъпление против политическите права на гражданите, алъш-вериша, покупко продажбата, търговията с гласове на български граждани. Така че, моля, имайте предвид тези неща! Благодаря за вниманието.

#234 · speech

Юсеин Вейселов

ДПС

Благодаря, господи Председател. Господин Министър на вътрешните работи, за мен е ясно, че няма отговор по тези мои въпроси. И наистина, ако нямате отговор, би било удачно да се извините на тези хора, нищо че с това извинение тази милиционерщина няма да се забрави, но все пак едно извинение мисля, че им дължите. Благодаря.

#238 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. За пореден път ще се обърна към Вас. Господин Председател, моля Ви, обърнете внимание на любимия ми министър, защото всички държавни органи са ни любими, независимо кой ги заема. Любимият ни министър! Все пак напомнете му, че на основание чл. 111 и чл. 137 от него сме искали документите и той е бил длъжен – и все още е длъжен, да ни ги представи на нас, за да преценим ние дали ще сезираме други органи за действията на милицията, или няма да сезираме. Защото аз съм убеден, че българската полиция никога не би нарушила закона. Но когато се дават политически указания на деполитизирана полиция и участва полицията активно в изборите срещу политически опоненти на управляващи, тя става политическа милиция. И това му напомнете на министъра! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#240 · speech

Хайри Садъков

ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Въпросът ми е към министъра на вътрешните работи относно действие и оказан натиск и тормоз от страна на МВР по време на предизборната кампания в изборния ден. На 11 юли 2021 г. в село Ловци – това е село в община Мадан, област Смолян, се извършва обиск на кметския наместник Рукие Кабадалиева – въпросният обиск е доста подробен, за което ще се спра във въпроса си малко по-късно, след като чуя отговора – по подаден сигнал за нарушение на закона и е съставен предупредителен протокол. На какво законово основание, господин Министър, и по кое досъдебно производство е извършен горепосоченият обиск? Уведомена ли е прокуратурата за извършения обиск и какви са по-нататъшните действия по описания случай? Благодаря Ви.

#242 · speech

Министър Бойко Рашков

По един начин, уважаеми господин Председател и уважаеми народни представители, изглежда, когато един народен представител зададе въпрос, по съвършено различен начин понякога е отговорът, който и аз сега ще дам. Първо, ще повторя онова, което днес ще повтарям дълго време по подобие на господин Карадайъ. Първото, което питате, уважаеми господин Садъков, е за действие, за оказан натиск и тормоз от страна на МВР. И пак ще кажа – отправяте не към адресат, който може да реши въпроса, а трябва да се отправи това питане към съответната прокуратура или по-скоро сигнал да се изпрати там. Така повеляват българските закони, защото Министерството на вътрешните работи не може да разследва служители на Вътрешните работи. Разследват се от следователите от Националната следствена служба, за което трябва да има акт на българска прокуратура. Затова аз не мога да кажа има или няма действия за натиск и тормоз от страна на МВР. Така голословното Ви твърдение има очевидно единствено за цел да доведе тук министъра на вътрешните работи да отговаря на въпрос, който трябва да отправите към друг държавен орган, да хабим пленарно време, вместо да разглеждаме законопроекти в пленарната зала и така нататък. Освен това, искам да кажа нещо съвсем добронамерено – по този начин, въпреки че се наричате „Движение за права и свободи“, Вие не защитавате правата и свободите на Вашите симпатизанти – общински съветници, кметски и така нататък, тъй като адресирате техните проблеми към орган, който не може да отговори на тях. Второ, обърнете се към прокуратурата, пак и на Вас мога да Ви кажа. Що се касае до госпожа Кабадалиева – върху нея не е оказан абсолютно никакъв натиск и тормоз от страна на Министерството на вътрешните работи. В това населено място около изборите са получени сигнали в звеното на Министерството на вътрешните работи в Мадан, свързани с изборния процес. Сигналът се отнася за две лица, между които е и тя – госпожа Кабадалиева, кметският наместник. По повод на този сигнал от друг гражданин, разбира се, е регистрирана преписка и в съответното полицейско управление. Тази преписка си има съответен номер. Идете там – Вие ходите в избирателния си район, ще Ви кажат. Ако искате, аз ще Ви кажа – № 127 е по описа на Районно управление – Мадан, където, естествено, по силата на закона са предприети съответни проверочни действия. Иначе ние няма да можем никога да разкрием престъпления против политическите права на гражданите във връзка с купуването и продаването на гласове. А такива имаме доказани десетки случаи, имаме осъдени лица. Тоест някой, който има пари, плаща на хората, вероятно и с някакво възнаграждение – малко или по-голямо, и хората после носят отговорност, и то наказателна, за това, че са направили такава една услуга на една политическа партия. А от политическата партия никой не носи отговорност. Напротив, тя търси отговорност от министъра на вътрешните работи защо той разкрива такава категория престъпни прояви. Това даже ми прилича малко на цинизъм, между другото. На следващо място, тези материали след проверката са докладвани на компетентната прокуратура. Тя – прокуратурата, се произнася с постановление, с което е отказала да образува досъдебно производство. Тоест тя е счела, че не са налице достатъчно данни, за да образува досъдебно производство да започне същинския наказателен процес. Това е истината! Но по повод на въпроса, ще кажа и нещо друго, за да стане ясно на нашите зрители и слушатели, и на цялата зала. Между другото, прокуратурата е отказала… От нея е поискано – от прокуратурата, да се предоставят тези материали. Исканията са отправяни от самата госпожа Кабадалиева, за която Вие ангажирате пленарната зала и питате министъра: дайте документи. И тъй като материалите не са в министъра на вътрешните работи, а в съответната прокуратура, която се е произнесла там, тя ги архивира и съхранява, но прокурорът, който е наблюдавал тази проверка, е отказал да предостави на госпожа Кабадалиева каквито и да е документи. А Вие защо искате от мен да Ви представя тези документи, когато прокуратурата не ги е предоставила, ако има пострадала, на самата Кабадалиева?! Благодаря Ви, господин Председател.

#244 · speech

Хайри Садъков

ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! В отговора си господин министърът в хронологичен ред даде толкова информация за всичко, което се е случило с проверката на госпожа Кабадалиева. И питате защо задаваме въпроси от тази трибуна. Защото нашата задача е да представляваме обществения интерес, да търсим отговори на това, което интересува хората – в конкретния случай от село Ловци, от община Мадан и от целия регион. Защото госпожа Кабадалиева е кметски наместник и избран кмет от 2015 г., мисля, с безупречно минало, с изключителен авторитет не само в селото си, а в целия регион, на изключителна почит и уважение като общественик. И въпреки всичко тя е била обект на обиск, и то толкова подробен, че за да запазя и съхраня нейното достойнство, няма да го спомена колко е бил подробен тук от трибуната. И това е станало обществено достояние! Обществено достояние е, че след като е извършен обискът и е съставен протокол, няма никакво основание за повдигане на обвинение. Това също е обществено достояние. Но е обществено достояние, че е съставен и предупредителен протокол там, на място, веднага след обиска. На какво основание е предупреждавана, въпреки че е проверена и няма никакво основание за повдигане на обвинения при този сигнал, за който ние не знаем нито от кого е, нито откъде идва този сигнал?! И ние затова Ви питаме Вас, органите на МВР са извършвали всичките тези действия. От кого е този сигнал, какъв е, на какво основание, че злепоставихме така госпожа Кабадалиева пред цялата общественост?! Затова са въпросите ни към Вас. Благодаря Ви.

#246 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Садъков, опитвате се да вмените вина в действията на полицейските служители във връзка с нещо вече по-конкретно – реда, по който е извършен личният обиск на Кабадалиева. Да, такъв е извършен, имам такава справка в момента пред себе си, но действието е извършено в пълно съответствие с разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс от лице от същия пол и поемни лица от същия пол. Това се иска от нашия закон – това е спазено! А защо се е наложило това да се направи, е решение на органите там на място. Затова започнах, че са получени сигнали в тази връзка за действия, насочени, или пък опит за участие в такава дейност, която може в един момент да се квалифицира като престъпление против политическите права на гражданите. Затова е започната тази проверка. Тази проверка е започната под надзора, контрола и ръководството на съответната прокуратура там. Тоест това не е направено самоволно от полицейски служители. Като Ви слушахме сега, излезе едва ли не, че някой е искал нарочно, съзнателно да извърши унизителни действия по отношение на тази жена! Подобно нещо няма. Още веднъж: искате от министъра документи – моите уважения, но аз не разполагам с тях и не мога да Ви ги дам. Не може обаче Вие да не знаете, че тя ги е поискала от прокуратурата, но прокурорът е отказал да ги предостави. А Вие сега в пленарната зала ги искате от мен. Благодаря Ви.

#248 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Да, искам тази процедура, защото има още много въпроси. Най-настоятелно Ви моля да обърнете внимание на господин министър Рашков по две теми. Първо, не е негова работа да обсъжда политиката на „Движение за права и свободи“, когато отговаря на въпроси, защото го прави вече повече от час по един или друг начин. Второ, да му припомните, че престъпленията против политическите права на гражданите, както и всички останали престъпления се доказват в съда и стават консумирани престъпления, когато има присъда. Дотогава всеки е невинен до доказване на противното. Трето, тези престъпления в целия български преход се правят от много български граждани и от всички политически партии. Опитът тук от тази трибуна да се внушава, че това се прави от „Движение за права и свободи“ просто ще доведе до това, че ние ще извадим за целия преход да види колко осъдени лица има, колко повдигнати обвинения и съответно колко от тях са станали осъдителни присъди на лица, които не са от „Движение за права и свободи“. Да припомня – отговорността е персонална. Наказателната отговорност за извършване на престъпление е персонална. Тя не е на никоя партия, не е колективна. Тези внушения, които се опитват тук да се правят, от тази трибуна, от министъра – както забелязвате, тонът ми е спокоен и аз искам със спокоен тон да се опитаме да разбере господин министърът, че ние искаме не само тези случаи, които са стигнали като документация до прокуратурата и тя е отказала или образувала, а и онези, които въобще не са стигнали до прокуратурата, а сигналът се е оказал неверен. Защото има и такива. За да видим ние: как точно действат органите; кои са тези неверни сигнали; дали това не е „кошаревският свидетел ни извести“, или еди-кой си агент, или еди-кой си гражданин, за да извършим проверки, за да сплашим някого? Не казвам, че това е свършено – казвам, че това е опция! Ние трябва да си го изясним. И без политически внушения. Защото също мога да втвърдя тона и казват, че мога да говоря добре, а съм и достатъчно компетентен.

#249 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Цонев. Благодаря Ви за действително спокойния тон. Господин Карадайъ, и Вие имате думата за процедура.

#250 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви и аз, господин Цонев. Господин Председател, чухме от министъра, че десетки са били случаите на разкритие. Това го чухме и по медиите. Пак от министъра и от медиите чухме, че тези случаи са десетки хиляди, над 20 хиляди са. Тук става въпрос за онези другите 20 хиляди, а не за онези десетки хиляди. Това е нещото, което трябва да му напомните на министъра, защото във въпросите пише каква е и целта на този въпрос: да проучим и осветлим всичко по темата. Досега не получихме отговор от министъра. А сме поискали и документи – не сме получили и документите, господин Председател. В тази връзка, господин Председател, господин Министър, уважаеми госпожи и господа народни представители, нали не се съмнявате, че ние ще проучим и ще осветлим всеки един от конкретните случаи? Няма значение кога – може и след три години, може и след 30 години. Платили сме много скъпа цена за демокрацията в нашата Родина. Чувстваме като дълг да пазим демокрацията в нашата Родина. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#251 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Карадайъ. Действително всички ние тук трябва да пазим демокрацията. За това са ни избрали нашите избиратели. Благодаря Ви още веднъж. Следващият въпрос е от господин Мюмюн. Заповядайте, господин Мюмюн, имате думата да развиете въпроса си.

#252 · speech

Мюмюн Мюмюн

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Министър на вътрешните работи! Господин Министър, боя се, че получих отговор на въпроса си. По принцип трябва да ме радва, но се боя, защото Вие преди малко казахте нещо и аз намерих точно отговора в тези неща, които казахте. Казахте следното: „Отгоре се дава заповед – отдолу се марширува.“ Боя се, че това се е случило по време на предизборните кампании миналата година. Някой е дал заповед и надолу вече машинизирано, така инерционно са се случили всички тези неща, за които ние задаваме въпроси. Моят въпрос е свързан с кмет на населено място – Долно Съдиево, община Маджарово, област Хасково – господин Сейдахмед Мехмед, който е привикан и накаран да подпише предупредителен протокол. Вие сте дали явно някаква заповед и надолу по веригата вече областните дирекции започват да привикват всички активисти, кметове, съветници и да търсят нещо. Какво сте се опитали да намерите? За кого да гласуват, уважаеми народни представители от новата партия? За кого да гласуват в това село? Вие ръкопляскате, като министърът говори за купуване на гласове. Вие си мислите, че в това населено място кметът обгрижва всички тези хора. Ние сме там всеки ден, чуваме се по телефона във всеки един момент и гласуват за ДПС. Вие какво твърдите – че има купуване на гласове, и се радвате на твърденията на министъра? Не е коректно това, което казвате, господин Министър. Не казвам, че някъде е нямало някакви случаи. Намерете ги, но не така систематизирано, машинизирано. Няма да изчитам въпроса, защото го имате пред Вас. Така го развивам, така Ви го задавам. Кажете ми: на какво основание този кмет е накаран да подпише предупредителен протокол? Благодаря Ви.

#254 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Просто господин Мюмюн е задал два въпроса, ако не се лъжа нещо. Единият се отнася наистина за Сейдахмед Мехмед, нали така?

#256 · speech

Министър Бойко Рашков

А другият – за друго лице. Не знам, сигурно може и така – по два въпроса от един народен представител. Добре, не се притеснявам от това. Ще ми позволите ли, господин Председател, защото тук някои се възползват от това народни представители да се изказват по процедура и ме засягат персонално и лично? Какво да направя? Да изляза ли от залата? Не искам да слушам тук някой да ме засяга без всякаква причина и да се упражнява върху моето име – да ме нарича рашковизъм, фашизъм и така нататък. Ако чуя още една дума – искам да се извиня, разбира се, на другите народни представители – ще напусна залата. (Реплики от ДПС.) Моето достойнство няма да ми позволи да търпя тук – дори едно цинично подвикване имаше от ДПС преди 15 – 20 минути, изтърпях го.

#258 · speech

Министър Бойко Рашков

Това изказване, това подмятане е за съд – не за нещо друго! Не съм се обърнал спрямо нито един по този обиден начин! Парламентарният контрол е да дойда тук и да си изпълня задължението, както казва господин Карадайъ, да отговарям на въпроси. Те може да са глупави, може да са всякакви, но ще отговарям на тези въпроси. Аз не оспорвам това, но не съм дошъл тук, Карадайъ, от Вашата парламентарна група да се подвикват обидни неща към мен!

#259 · speech

Йордан Цонев

ДПС, от място

И отговорите могат да са глупави, не само въпросите.

#260 · speech

Министър Бойко Рашков

Могат, да. Според Вас например е табу да говоря, че Вие купувате гласове в страната. (Реплики от ДПС.) Преди малко господин Мюмюн – сега ще зачета. Това е Споразумение, което е сключено, № 23 от 10 юни 2021 г., в Районен съд – Мадан, там, закъдето преди малко говорехме. Ето го. (Показва го.) Там е осъдено едно лице, което е купувало гласове за „Движение за права и свободи“. Ето го съдебния акт! (Показва го.) Това всеки може да го погледне. Тези актове са публични, уважаеми народни представители, Вие знаете това. Сега ще дам пример, че работейки по проверки за купуване на гласове, когато постъпят сигнали за това, ние сме длъжни да го направим. Вие ме питате точно за тези случаи. Сега господин Мюмюн казва: „Ние не купуваме гласове, защото няма смисъл – те гласуват за нас. Ако имате, кажете ги.“ Ето, казвам. Тази тема няма да е табу. Уважаеми господин Цонев, искам да Ви кажа, че съм не само министър, аз съм избирател. Оценката и на Вашата партия, и на другите партии е работа на българския избирател. Вие от това не може да избягате. Колкото и да Ви се иска да избягате – да сте само в бяло, това не може да стане, господин Цонев. Затова, когато ме питате тук, ще Ви нося документи, с които ще Ви казвам така: Ваши активисти, Ваши помагачи – както искате, така ги наричайте – са работили по време на изборите за изкривяване на изборния процес, за получаването на изборни резултати, които не отговарят на нагласите на българските избиратели. Вие сте плащали за това пари, които не е ясно какъв произход имат! Сега на господин Мюмюн, с най-голямо удоволствие и внимание. Питате за Долно Съдиево, община Маджарово, област Хасково – кмет Мехмед, нали така? Не греша. Смятате, че е оказан натиск и тормоз върху този човек. Да, задавате въпрос – да не повтарям, за да не губим парламентарно време. И на Вас ще отговоря така по първата част от въпроса. Смятам, че ако Вие разполагате с такива данни, най-добронамерено Ви казвам: включително ако имате оплаквания от него, ако този човек представи и други документи, показания – свидетелски и други, и други, и други, очевидци, обърнете се към прокуратурата – не към мен. Защото аз не мога да направя нищо в една такава хипотеза, тъй като и на Вас ще Ви кажа, повтарям, добронамерено: министърът не може да разследва своите служители, защото примерно законодателят – Вие – е сметнал, че би бил пристрастен в такава хипотеза. Затова е дал да ги разследват прокуратурата и следователите от Националната следствена служба. Така че толкоз по този въпрос. По другата част от Вашия въпрос. По отношение на този човек са получени оперативни данни. Ето справката, която са ми дали. (Министър Бойко Рашков показва документ.) Това не е нещо, което министърът сам съчинява... (реплика от народния представител Мустафа Карадайъ: „Знаем как се съчинява!“) …за съпричастността му към неправомерни действия, свързани с изборния процес. Във връзка с извършената проверка в тази насока действително на този човек е съставен предупредителен протокол по смисъла на чл. 65 от Закона за Министерството на вътрешните работи. Аз нямам данни да е извършено в тази връзка закононарушение. Благодаря.

#261 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Министър. Господин Цонев, ако обичате, да завършим. (Реплики от народния представител Йордан Цонев.) Да, след като господин Мюмюн направи репликата си и евентуално господин министърът своята дуплика.

#262 · speech

Мюмюн Мюмюн

ДПС

Господин Министър, точно за това говоря аз. Вие отговаряте на всички, че има постъпил сигнал. Сега, всички знаем как може да постъпи един сигнал. Ако търсите някой да подаде някакъв сигнал, явно ще го намерите. Аз Ви говоря за едни некоректни, неморални действия. Не говоря за там, където наистина установявате, че има някакво нарушение. Естествено, че трябва да си вършите работата. Има закони в страната, които трябва да се спазват. Говоря за едни хора, които не всеки ден се срещат с полицаи. Те, когато се случи по време на предизборна кампания нещо такова и го накара някой служител да подпише предупредителен протокол, нали знаете, че на следващия ден той вече дори не може да обясни на избирателя програмата на политическата си партия поради различни притеснения, едва ли не да го обвините пък в нещо друго. Това обърква целия изборен процес и нагласата на избирателите. С най-добрите ми намерения аз Ви казвам, че това не е коректно. Благодаря.

#263 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Мюмюн. Господин Министър, дуплика желаете ли? Не желаете. Господин Цонев, Вие поискахте лично обяснение, но за процедура, господин Карадайъ, имате думата.

#264 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви. Господин Председател, не напомнихте на министъра на вътрешните работи, че тези документи, които ги размахва тук и прави определени внушения, ние сме ги поискали още от 29 юли досега четири пъти и би трябвало да ги е представил, защото нашата цел и нашите намерения са да проучим и да осветлим всеки един конкретен случай, за да преценим дали има полицейски произвол и превишаване на права, или няма. От друга страна, господин Председател, вършете си работата като председател! На господин министъра му е засегнато достойнството, бих искал тук стенограмата да прочетем, в неговото обяснение за засегнатото достойнство, как ДПС обвинява и лепи етикети, и става вече тук, произнася присъди за ДПС. А ДПС са всички онези над 350 хиляди български граждани, господин Министър, не съм само аз. И ще помоля – аз не съм юрист, Вие сте юрист. Престъпленията са лични, на гражданина, обаче над 350 хиляди души да ги обвинявате тук в престъпници – не Ви прави чест и бъркате в достойнството, първо, на всички онези над 350 хиляди граждани, и второ, Вие зададохте ли си въпроса какво се е случило с достойнството на всички онези български граждани, които сте ги унижавали по време на изборите? Затова ще помоля, господин Председател, да му правите забележки и да му кажете, че тези документи още от 29 юли досега, а последно от 25 декември досега аз ги чакам, за да си преценя аз и да работя на основата на документи, а не да излиза и да прави внушения и да лепи етикети на цялото ДПС тук, от тази трибуна. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#265 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Карадайъ. Ще дам думата и на господин Цонев. Господин Цонев няма обаче да бъде за лично обяснение, ще бъде за процедура. И ще обяснява защо – аз поне така чета думите на министър Рашков, изхождам от това, че той е юрист и отлично знае, че обръщайки се персонално към някого за това, че купува гласове в тази зала, той ще извърши престъпление. Аз чета неговите думи и те бяха така насочени, че лица са купували гласове в полза на определена партия – няма да казвам за коя, министърът посочи съответен съдебен акт, тоест, че такъв съществува. Така че аз чета в този контекст неговите думи. Затова, господин Цонев, давам Ви думата за процедура. Заповядайте. Това е като реплика и към Вашата процедура, господин Карадайъ.

#268 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС, от място

…Той нарушава Правилника и Конституцията… Той говори за достойнство, нека да му прочетат думите, да видим с неговото изказване какво прави с достойнството на българските граждани!

#269 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Карадайъ, както Вие пазите честта и достойнството на Вашите избиратели, господин Рашков пази честта и достойнството на служителите на Министерството на вътрешните работи. (Шум, реплики и възгласи от ДПС: „Ааа!“) Нека да довърша. Моля Ви, нека да довърша! Вие имате своята позиция, господин министърът има своята. Има институции, които да определят кой е прав. И тези институции, по мое мнение, са прокуратурата и съответно съдът. Аз не съм институцията, която може да реши дали Вие сте прав, или господин министърът е прав.

#271 · speech

Председател Мирослав Иванов

Това, което мога да направя, е да призова тук всички участници в този дебат, който се заформя в парламентарния контрол днес, да спазват реда и достойнството в залата, както го налага и нашият Правилник в чл. 152. Господин Цонев, имате думата за процедура. Заповядайте.

#272 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Аз Ви благодаря, господин Председател, за интересната интерпретация на процедурата, която поисках. Разбира се, че би следвало да е лично обяснение, защото той се обърна към мен с отговор на темите, които аз поставих, и аз искам да коментирам този отговор, но няма значение, няма да се заяждам с Вас, каквато и да е процедурата. Искам само да напомня на господин министъра, че целта на процедурата, която направих, и апелът към Вас – да се придържа министърът към парламентарния контрол, е да не дава оценки за политическите партии в рамките на тази процедура. Иначе има право да изразява волята си, като отиде да гласува, има право и да ходи в медиите също да изказва мнението си за определени политически партии, включително и за тези, които го издигат, и за политиката, която водят. Колкото до оценката на избирателите на ДПС, ние не бягаме от нея. Напротив, те вече 32 години я дават регулярно, и ние я виждаме. И за негово сведение ще кажа, че тя невинаги е еднозначна. Ние също грешим. „Движение за права и свободи“ е имало избиратели от порядъка между 250 и 600 хиляди гласа. Но внушенията, които се правят от него тук от тази трибуна, са недопустими. Абсолютно недопустими! Има осъдителна присъда – има осъдителна присъда. Никой не оспорва това. Никой не оспорва, че има престъпления против политическите права на гражданите вече толкова много години – и преди да се инкриминира купуването на гласове, и след като се инкриминира. Никой не отрича това. Това е язва, дефект на българската демокрация и битката с него я водим всички. Та кой е гласувал инкриминирането на това деяние като престъпление? „Движение за права и свободи“, господин Министър. Но под маската на битка с това деяние да се извършват политически репресии, натиск, сплашване и така нататък, е неприемливо не само за ДПС, за нито една политическа партия, за нито един български гражданин. И ние тук искаме това да установим, искаме да установим прекрачена ли е границата, или всичко е по закон. Дали ще питаме прокуратурата? Да, разбира се, и сме я питали вече, и ще получим отговорите оттам. И сме я сезирали. И бъдете сигурен, че ще я сезираме и за Ваши действия и деяния, както и за Ваши бездействия. В това да нямате никакво съмнение.

#273 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Цонев. Имате това право, разбира се. Следващият въпрос е отново на господин Мюмюн. Заповядайте, имате думата да развиете въпроса си.

#274 · speech

Мюмюн Мюмюн

Благодаря, господин Председател. Понякога изпадате в много интересни разсъждения и аз с интерес Ви слушам. Ще си позволя само да Ви направя една, не знам дали е забележка, но една молба да отправя. Понякога се заглеждайте назад зад Вас и от една седмица близо българското знаме стои с обратната страна към залата. Обръщайте внимание на тези детайли. Мисля, че по-добре ще стои с лицевата страна.

#275 · speech

Председател Мирослав Иванов

Заповядайте, господин Мюмюн, развийте въпроса си. (Частични ръкопляскания от ДПС.) Благодаря Ви за забележката.

#276 · speech

Мюмюн Мюмюн

Понеже Виждам, че господин Рашков се поизнервя малко от многото...

#278 · speech

Мюмюн Мюмюн

Затова казвам, че понякога правите много интересни разсъждения и аз Ви слушам с много голям интерес. Ще Ви кажа, може би това, с което започна господин Рашков, като влезе в залата – каза, че не е вярно, че той не идва на парламентарен контрол. Добре е, господин Председател, или господин Никола Минчев, да си поговорите с господин Рашков по тази тема, защото може би той не е виновен, а господин Минчев е виновен, защото – сега ще Ви напомня нещо.

#279 · speech

Настимир Ананиев

Продължаваме Промяната, от място

Това процедура ли е, въпрос ли е?!

#280 · speech

Мюмюн Мюмюн

Не, всичко е процедура. Докато слушам председателя, ще ми позволите. Ако искате, да взема и процедура, за да изкажа същото?

#281 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Мюмюн, дал съм Ви думата да развиете въпроса си, ако желаете, след това действително мога да Ви дам думата за процедура.

#282 · speech

Мюмюн Мюмюн

Да, развивам си въпроса. И това е свързано с въпроса, господин Председател. Моля Ви, не ме прекъсвайте! На парламентарен контрол на 8 март Вие казвате, на 9-и всъщност аз задавам въпрос дали на 11-и ще бъде същата подредба така направена, че да нямаме възможност да чуем министър Рашков? Господин Никола Минчев ми каза, че на ротационен принцип изказалите се или изслушани министри минават назад. Само ще Ви кажа, че и на 8-и, и на 11-ти господин Денков беше първи по изслушване. Това лъжа ли е, или не е? Значи, господин председателят ме е излъгал. И, господин Министър, не се изнервяйте, може би не Вие сте виновен, а председателят на Народното събрание. Та, следващият ми въпрос е по отношение на друг наш кмет – Шюкри Камбер на село Тополово. Същият, идентичен случай. Аз затова казах, че инерционно са се случили нещата надолу. Не всички са престъпници в тази държава и участващи в изборния процес. Благодаря.

#283 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Мюмюн. Господин Министър, имате думата за отговор. Само да отбележа, че аз самият няколко пъти съм водил заседания на парламентарен контрол, когато министър Рашков е отговарял, така че... (Силен смях от народния представител Цончо Ганев.) Заповядайте, господин Министър, имате думата.

#285 · speech

Хамид Хамид

ДПС, от място

Сменяхме ги едно време!

#287 · speech

Министър Бойко Рашков

Беше един, сега Шюкри Камбер. (Реплики от ДПС: „Това ти е мечта.“) Извинете, господин Председател. Аз към онзи момент съм бил твърде млад, за да участвам в смяната на имената на българските мюсюлмани. (Реплики: „Хайде бе.“) И след малко наистина ще напусна залата.

#290 · speech

Министър Бойко Рашков

Вижте кой иска и кой тук държи речи как министърът нарушавал Правилника! Правилникът казва, че от място никой не може да се изказва. Вие защо се изказвате от място? Да не би да сте болен? Тъй като Правилникът казва: „Който е болен, може да се изкаже от място.“ Защо не си спазвате Правилника и да дадете пример как се спазва законът? Защото тук до 5 – 10 минути някъде назад аз чух едни критични бележки, едни критици – този се бил изнервил, председателят в момента, който води, не водел както трябва, и ред други още критични бележки. Тук са най-праведните не само в залата, а и в цялата страна!

#292 · speech

Министър Бойко Рашков

Въпросът е... С две изречения вече ще започна да отговарям, защото виждам, че е абсолютно безсмислено.

#294 · speech

Министър Бойко Рашков

По отношение на Шюкри Камбер. И тук се използва изразът „действия за оказан натиск и тормоз от страна на МВР“. Апелирам да ги пратите, ако разполагате с такива данни, на съответната прокуратура. Второ, господин Шюкри Камбер – за него са получени оперативни данни за съпричастността му към неправомерни действия, свързани с изборния процес. Ето го документа, който са ми изпратили от съответната служба. (Министър Бойко Рашков показва документ.) Позовавам се на него. Това, че някои представители на ДПС не вярват на служителите на МВР, е за тяхна сметка. Аз вярвам на служителите на МВР. Във връзка с проверка, която в тази връзка е извършена по отношение на този човек, е съставен протокол по чл. 65 от Закона за МВР. Ако на някого не му харесва този текст от Закона за МВР, възможността той да бъде отменен е във Ваши ръце. Нека ДПС да инициира такава промяна, да се разгледа от парламента и да се отмени. И накрая бих казал, че аз нито за миг не съм се обърнал срещу електората на „Движение за права и свободи“. Тези хора не организират това, с което се занимават разследващите органи – прокуратурата и съдът, и което се нарича „купуване и продаване на гласове“. И аз давам отделни примери, носейки със себе си съответните съдебни решения. Обобщения, че с тази дейност се занимава електоратът на ДПС, не съм правил и няма да направя. Така че, ако обичате!

#296 · speech

Мюмюн Мюмюн

ДПС

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, аз повече от Вас вярвам в служителите на МВР, защото и голяма част от тях познавам, но се притеснявам, че и дори и в редиците на МВР, явно има някакъв натиск, така че те да правят неща, които по принцип по воля не биха направили. Това ми бяха двата въпроса. Няма да коментирам дали съм удовлетворен от отговорите, защото преди малко казах: ако има нещо за изсветляване – изсветлете го, обаче не системно надолу да се посяга към имиджа и репутацията на хора, които честно си вършат работата или заемат длъжността, на която са избрани. От Вас очакваме не да всявате внушения по отношение на изборните процеси и ангажираността на хората по места, а да останете в историята като един министър, погрижил се да има ред в страната, да няма престъпност и редица други неща, които са Ви по задължение. Благодаря.

#300 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Да, благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Уважаеми господин Председател, по начина на водене, отново искам да се обърна към Вас: тези документи, които господин Рашков ги размахва оттук и се опитва да прави внушения с размахването на тези документи, ние сме ги поискали от 29 юли досега, поне четири пъти. Да му напомните, че съгласно чл. 111 от Правилника и чл. 138, както и на основание на Конституцията, той е длъжен да ни ги предостави на нас, а ние оттам нататък ще си преценим какво да правим с тези документи, господин Председател. Още веднъж се обръщам към Вас, напомняйте му всеки път, когато размахва документи тук, дали ни ги е представил, защото Вие много добре знаете, че ние сме ги поискали неведнъж. Благодаря Ви.

#301 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Карадайъ. Следващият въпрос е от господин Станислав Анастасов. Имате думата, господин Анастасов.

#302 · speech

Станислав Анастасов

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми министър Бойко Илиев Рашков – с три имена, да не се окаже, че някой друг Бойко Рашков питам. Господин Министър, виждам, че ни се дразните и в тази връзка искам да Ви поднеса едно извинение. Да, аз съм млад, тук в залата има малко по-възрастни колеги, които са от основаването на „Движение за права и свободи“ и голяма част не са в залата, но, министър Рашков, аз наистина искрено сериозно искам да Ви се извиня за това, че ДПС доведе демокрацията тук в България. Продължавайте да ни се сърдите, но Ви уверявам, че мнозинството от българските граждани е доволно от този факт. Съвсем конкретно – в град Тетевен, област Ловеч, по време на предизборната кампания през месец юли за парламентарни избори, господин Стефан Добревски – общински председател на ДПС – Тетевен, също уважаван местен работодател, между другото, той гледа животни, прави сирене, нищо особено, не е хайтек, не се занимава с торент сайтове или някакви други работи, е принуден да подпише предупредителен протокол – публично и демонстративно. Та въпросът ми е: на какво основание и в какво се изразява наличието на достатъчно данни, които са му били споделени, но непредставени по никакъв начин, за да бъде съставен предупредителният протокол? Също уведомена ли е прокуратурата и какви са по-нататъшните действия по описания случай? Между другото, господин Министър, със съвет на колегите, искам да Ви припомня, че в Глава трета „Престъпления срещу изборните права на гражданите“, на която Вие така често се позовавате, има също и престъпления, извършени от длъжностни лица. А Вие като министър разполагате с инспекторат, доколкото знам, и с вътрешна сигурност, с които сами можете да си проверявате закононарушенията, а не да се налага да го правят български организации, но и международни такива. Благодаря Ви.

#303 · speech

Председател Мукаддес Налбант

Благодаря Ви, господин Анастасов. Уважаеми господин Министър, заповядайте за отговор. (Министър Бойко Рашков търси отговора в папката.) Господин Анастасов, лицето може ли да го повторите?

#307 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Анастасов, да изчакаме още минутка или евентуално да отложим Вашия въпрос за по-късно или за следващия парламентарен контрол?

#309 · speech

Председател Мирослав Иванов

Да оставим министъра да потърси отговора на въпроса. Нека да видим дали все пак ще успее господин министърът. Заповядайте, господин Министър.

#310 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, съжалявам, но някакво разместване има в поредицата от въпроси как са поставени, не знам защо се е случило, но както и да е.

#314 · speech

Министър Бойко Рашков

Питате пак същото: натиск, оказан тормоз от страна, предупредителен протокол и общо взето евентуално незаконосъобразни действия от страна на органите на МВР. Първо, отговорът – първата му част ще бъде, както на всички останали, поставени по този начин. Там, когато, господин Анастасов, се говори в Глава трета на Раздел III от особената част на Наказателния кодекс за длъжностно лице, там се има предвид нещо различно от длъжностно лице, което извърши тази дейност – то носи наказателна отговорност. За това става дума, а не, че министърът ходи с едно куфарче, вероятно знаете как става, носи по районите и след малко ще Ви покажа една снимка, която имам тук по големичка, ще се види навсякъде как се носят едни доста сериозни суми. Откъде са тези суми? Дали са от наркотици, дали са от трафик на хора (реплики от ДПС: „Еее!“), аз не мога да кажа от тази трибуна. Може и от другаде да бъдат, разбира се, но както и да е. Те се носят на тези хора, които поемат ангажимента срещу едно минимално заплащане да започнат да купуват гласове, колкото могат, толкова да купят, колкото повече – толкова по-добре. И няма нищо странно, че органите на МВР, тъй като стана дума тук, аз съм доволен, че се припомни от господин Цонев, че инкриминирането на тези деяния е станало и с участието на „Движение за права и свободи“, което е добре, но е по-добре, ако се спазва Наказателният кодекс – забраната, за да не се вършат престъпленията. Иначе ние не можем да вземем отношение по този въпрос за тормоза. Обърнете се към съответната прокуратура. Второ, понеже така е зададен въпросът – активисти, той е общински председател на ДПС – Тетевен, той е активист на „Движение за права и свободи“, искам да Ви кажа откровено и в това няма нищо лошо, ние не делим хората на активисти на ДПС, активисти на други политически партии, те са български граждани, които са избиратели – имат свои избирателни права. Така че ние ще се отнесем и се отнасяме към лицата, които са Ваши симпатизанти, членове, активисти така, както се отнасяме към всички други български граждани. Говорите общо, че са извършени евентуално незаконосъобразни действия. Аз нямам такива данни, че са извършени незаконосъобразни действия. Не мога да Ви отговаря нищо повече на този въпрос. Трето, уважаеми господин Анастасов, твърдите, че на Вашия общински председател господин Добревски му е съставен протокол от служители на МВР и се интересувате на какво законно основание му е съставен предупредителен протокол, уведомяване на прокуратурата и така нататък. Уважаеми господин Анастасов, на господин Добревски не е съставен протокол по чл. 65 от Закона за МВР, тоест предупредителен такъв, което ме изправя пред обективна невъзможност да отговоря на останалата част от Вашия въпрос. И още нещо ще си позволя. Аз не размахвам документи. Старая се да бъда аргументиран, показвам такива, които документи, уважаеми господин Карадайъ, не са съставени към момента, когато са провеждани изборите, това са справки, които аз съм изискал от съответните служби на Министерството на вътрешните работи с оглед да мога да Ви отговоря въз основа на действително съществуващи факти. Благодаря Ви за вниманието.

#316 · speech

Станислав Анастасов

ДПС

Господин Министър, трябва да си призная, че не съм много изненадан от отговора, доколкото въобще имаше такъв. Да, така се получава, господин Министър, когато се дават устни заповеди – липсват документи, и затова Вие не ни представяте такива, ние сме убедени. Аз например съм седял съвсем малко на тези столове тук и ако някой ме питаше нещо, щях да му представя документите, защото в 100% от случаите, съм сигурен, че документите ме оневиняват и затова съм ги предоставял без никакви притеснения и никакви задръжки. Знаете ли какво е най-тъжното? Вие тук се опитвате да се представяте като защитник на българските полицаи, господин Министър, ами не, не е така. Припомнихте им един много тъжен цитат на отец Матей Преображенски: „Всичко да се изисква в писмен вид и да се изпълнява само тогава, защото нечестивците се отмятат“ – край на цитата. За съжаление, с тези устни заповеди, с тези списъци, с обикаляне на заместник-министри, които да дадат инструкции кой, кога, къде, какъв протокол да му бъде връчен, как да бъде гонен, за какво да бъде тормозен, какъв бизнес има, къде да му пратим „Икономическа полиция“, къде нещо друго, така че да може на стария принцип да мисли за всичко друго, но не и за избори, тоест да пречим на хората да мислят за избори и да си упражняват законните демократични права. Подложихте много български полицаи в много унизителна ситуация, както Ви припомнихме многократно, но Вие се опитвате да не го забележите. На много места съдът се произнесе, че действията на полицията са незаконосъобразни, постановено със съдебно решение, а оттам нататък знаете какво следва. Вие много добре знаете, защото сте били обвинител, макар и по едни други времена. Друга тема е, че „Движение за права и свободи“ има някакви задръжки, защото има и уважение към българските институции, за разлика от други. Благодаря Ви.

#317 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Анастасов. Ще си позволя да кажа, че цитатът, който направихте, може би не беше удачен. (Реплика от народния представител Станислав Анастасов.) Моето мнение е друго. Господин Министър, дуплика? Не желаете. Господин Карадайъ, имате думата за процедура – заповядайте.

#318 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Съжалявам, но вече на Вас Ви правя забележка. Позволявате си да правите коментар на всеки един народен представител, но от друга страна, когато министри застават тук и не отговарят на поставени въпроси, Вие не им правите забележка, че са длъжни да отговарят на поставения въпрос, от една страна. От друга страна, когато излизат извън рамката на поставения въпрос и започват да правят всевъзможни внушения от тази трибуна, независимо по чий адрес, Вие пак не им правите забележка. Защо го казвам? Защото всеки един министър по всяко време може да вземе думата, господин Председател, съгласно Правилника и да говори каквото си иска. Тук в момента по тази процедура министрите трябва да отговарят на конкретните въпроси и нещо повече – пак Ви напомням, не да правят внушения с размахване на някакви листа. Аз съм убеден и съм сигурен, че са документи и затова казвам, че се размахва нещо, което не сме видели, защото на няколко пъти, господин Председател, и Вие много добре знаете, че сме ги поискали тези документи и те не са ни представени и с това нещо е нарушена и Конституцията, и Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание. Ако тези внушения и твърдения на господин министъра, ако той е прав, сигурно щеше да ги представи тези документи. Аз вече започвам да се съмнявам и да си правя догадки защо той не ни ги представя тези документи, а ги размахва оттук? Направете му забележка всеки път, че той е длъжен да ни ги представя тези документи съгласно Правилника на Народното събрание. Благодаря Ви.

#319 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Карадайъ. Не сте обективен, че се намесвам в изказванията на всеки от представителите на „Движение за права и свободи“. Позволил съм си да направя точно два коментара при осем въпроса и около десетина-дванадесет процедури. Така че тук не сте обективен, а извън рамките на конкретно поставените въпроси се излиза и от двете страни. Вие ще се съгласите с това. Това е моят отговор на Вашата процедура. По отношение на документите. Вие също знаете, че има ред, по който те да се изискат, съответно тази процедура е спазена, както е казал председателят на Народното събрание господин Никола Минчев. Отлично знаете, че именно господин Минчев е този, който резолира исканията, които отправяте Вие, за документите. Заповядайте, господин Карадайъ, ако желаете за втора процедура.

#320 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

И какъв беше този коментар, господин Председател?! Това да разбирам ли, че е отказ от изпълнение на задълженията на председател на Народното събрание да водите това заседание?

#322 · speech

Мустафа Карадайъ

Аз това разбирам от Вашите обяснения и нищо друго. Всичко останало си е по реда на документите. Тоест Вие се отказвате да правите забележки на министъра, че не е представил документите тук и размахва някакви листа. Ние не ги знаем от дистанция какво представляват тези листа, но съгласно Конституцията и законите на страната той е длъжен да ни ги представи. Тези неща, които той размахва, днес трябва да са в Народното събрание и всеки един народен представител да се е запознал с тях. Аз наистина се съмнявам в онова, което твърди и се опитва да внушава министърът. Иначе той щеше да представи тези документи тук, щяхме да знаем какво има в тях и тогава щяхме да можем да ги адресираме, както той казва, към правилните адресати и към компетентните органи – за това става въпрос. А Вие в момента с всичките си обяснения като краен резултат се оказва, че Вие се отказвате правилно да водите заседанието. Благодаря Ви.

#323 · speech

Председател Мирослав Иванов

И аз Ви благодаря, господин Карадайъ, но отново не сте прав, защото в днешното заседание на Народното събрание се задават устни въпроси и се дават устни отговори. Не се изискват писмени документи. И знаете, че редът за изискване на писмени документи е друг. Господин Ангов, за процедура ли сте? Заповядайте.

#324 · speech

Николай Ангов

Продължаваме Промяната

Господин Председател, моята процедура е по начина на водене към Вас. Свидетели сме на множество процедури, които нямат нищо общо с начина на водене, и позволявате да се правят политически изказвания, внушения и така нататък. Така че абсолютно Ви подкрепяме в решението, което се надявам да вземете, и да започнете да отнемате думата, когато процедурата не е всъщност процедура. Благодаря.

#325 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря, господин Ангов. Следващият въпрос е от народния представител Небие Кабак. Госпожо Кабак, имате думата да развиете въпроса си.

#326 · speech

Небие Кабак

ДПС

Благодаря, господин Председател! Уважаеми дами и господа народни представители, господин Министър! По време на предизборната кампания за парламентарни избори през юли 2021 г. в село Света Петка, община Велинград, област Пазарджик, е извършен обиск на дома на господин Али Тебер, който е общински съветник от ДПС. На основание чл. 91 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Ви задавам следните въпроси: на какво законово основание и по кое досъдебно производство е извършен горепосоченият обиск? Уведомена ли е прокуратурата за извършения обиск и какви са по нататъшните действия по описания случая?

#328 · speech

Министър Бойко Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Кабак, става дума за Али Тебер, нали така, не греша? Али Тебер? Защото са много папките. Добре. Същите са и въпросите, които досега разискваме тук, и аз ще бъда кратък в отговора си, защото не ми е удобно вече да отговарям едно и също. Във връзка с общото, което пишете – натиск и тормоз, обърнете се към компетентната прокуратура, ако имате такива данни. Ние не разполагаме с такива данни. И това ще повторя, макар, че и за него малко ми става неудобно. Домът, както Вие казвате, не се обискира, той се претърсва. Има малка, но съществена разлика. Казвам това, защото лицето, за което питате от Света Петка Али Тебер, не е обискирано, затова го казвам. Имаме налична информация по отношение на този човек, че е причастен, ако мога така да се изразя, към действия, свързани с избори, и затова му е съставен действително предупредителен протокол по чл. 65 от Закона за МВР. В дома на господин Тебер изобщо не са извършвани процесуално-следствени действия. Това е причина да приема, че с изнасяне на неверни данни с въпрос в парламента целите умишлено да злепоставите служители на МВР и да увредите авторитета им в обществото. И още нещо в заключение. В Районното управление – Велинград, изобщо не са образувани и водени досъдебни производства за престъпления по Глава трета, Раздел III от Наказателния кодекс. Благодаря Ви.

#330 · speech

Небие Кабак

ДПС

Господин Министър, в дома на господин Али Тебер реално е имало присъствие на служители на МВР, които са извършили претърсване. Въпросът ми беше защо е било необходимо това претърсване? И когато аз в събота и неделя отида в изборния си район и този човек застане пред мен, за да ме попита: „Защо служители на МВР нахлуха в дома ми, защо това беше нужно?“, аз от Вашия отговор не разбрах какво да му отговоря.

#332 · speech

Министър Бойко Рашков

На 9 юли в Областната дирекция на МВР в град Пазарджик е получен сигнал от съответен мобилен телефон, който тук е отбелязан, че в село Света Петка, община Велинград, областният лидер на ДПС, няма да му кажа името… (Шум и реплики от „Продължаваме Промяната“.) А бе, няма да му кажа името тук от тази трибуна. …е дал сума от 70 или 80 хил. лв. на този човек, за който ме питате, за купуване на гласове за една политическа партия. (Ръкопляскания и смях от ДПС.) Чудесно! Чудесно! Радвайте се. Коя е тази политическа партия, как мислите? Няма я! Няма я! Защо ръкопляскахте? Също така е съобщено, че тези лица, за които става дума и за които питате така настойчиво, купуват и продават гласове от 10 години, но досега били недосегаеми. И сега в детайли, които можете да си ги проверите Вие, тъй като господин Карадайъ не вярва на това, което размахвам аз тук, което нося. Ето, сега ще му дам данни. Отивате в Районното и проверявате, или в прокуратурата, и си правите проверки. Сигналът е заведен с регистрационен № 367Р-12-735 от 9 юли по описа на Районно управление – Велинград. Сформиран е екип за работа в същото и са проведени оперативно-издирвателни мероприятия по отношение на сигнала, който е постъпил. Там, в селото, на ул. „Панайот Волов“ 6 и хранителен магазин, стопанисван от този човек, същия, за когото питате, са установени други лица. В обектите не са намерени количества пари. Проверили са хората. Полицаите са отишли и са проверили. Не са намерили пари, за които е сигналът. За големи количества става дума. Нито са намерени списъци, лични карти или други вещи и такива, описани в подадения сигнал. Съставени са съответни констативни протоколи за това, което е установено, и разбира се, са снети обяснения от лицата, които са се намирали там, в това число и на господин Тебер. Извършени са и проверки на леки автомобили, са ми отбелязали, съставени са протоколи по чл. 81 от Закона за МВР и така нататък, чл. 83 за проверката в тези помещения. По отношение на действията, които са извършени, самият господин Тебер е посочил, че няма искане и възражение относно действията на органите на МВР, и е съставен действително протокол на този човек по чл. 65 от Закона за МВР поради получения сигнал в тази посока, ето затова. И от други лица са снети обяснения, тук е доста подробно това, което имам. Събраните материали в резултат на тази проверка с всички тези документи, констативни протоколи и така нататък са изпратени по компетентност на Районната прокуратура в Пазарджик с отделението ѝ във Велинград. Тази прокуратура е отказала да се образува досъдебно производство със съответно постановление 3358 от миналата година, и други детайли е излишно тук да казвам. От всичко това, което е направено като проверка, може да се направи извод, че липсва извършен личен обиск на господин Тебер по смисъла на съответния текст от НПК, а служителите са извършили действия, които са включени в основните дейности на МВР и техните правомощия по съответния закон. Благодаря за вниманието.

#334 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Господин Председател, обърнете внимание на министъра, който трябва да отговаря на въпросите. Във формата на въпроса, ако сме си направили нашата политическа оценка, това не означава, че в писания въпрос няма точен и ясен въпрос, в който се казва: кое е законното основание за съответните действия и какви са данните за тези действия, изобщо как са протекли нещата и кой е крайният резултат на действията, независимо за какво питаме конкретно? И че въпросите са ни били еднотипни. Те, действията на милиционерите, също бяха еднотипни, защото полицията не би нарушила законите на страната. А от друга страна, сега разбираме пък и от отговора, в основния отговор нямаше такова нещо, аз поне така чух, дано да е така и в стенограмата, и че уронваме авторитета на полицията със задаване на такива въпроси, обаче в допълнението към отговора пък се оказа, че има такова нещо и разполагат с документи. А тези документи, господин Министър, Вие трябваше да ги предоставите на Народното събрание по искане на народния представител съгласно членове 111 и 138 от Правилника на Народното събрание. Нещо повече, най-вероятно и Вашите служители, господин Министър, обръщам Ви внимание да проверите дали изпълняват Конституцията и законите на страната, и в частност Правилника на Народното събрание, както ни посъветвахте, че тези документи са в съответните дирекции на полицията. Искам само да Ви кажа, ако не знаете, да знаете, защото най-вероятно ще Ви задам и такъв въпрос, дали по Ваше указание, или по техни усмотрения не са ми отговорили от дирекциите на полицията на исканите документи от 13 август 2021 г. и от 26 януари 2022 г.? И от тях съм искал тези документи, защото нашата цел е една-единствена – да проучим и да осветлим всеки един конкретен случай. Благодаря Ви.

#336 · speech

Небие Кабак

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, господин Министър! Във Велинград, област Пазарджик, в предизборната кампания за парламентарни избори през юли месец 2021 г. господин Искрен Тюфекчиев, който е общински съветник от ДПС, е привикан на разпит в полицията и подписва предупредителен протокол. Моля да ми обясните на какво законово основание е привикан на разпит и в какво се изразява наличието на „достатъчни данни“, за да му е съставен предупредителен протокол? Уведомена ли е прокуратурата и какви са по-нататъшните действия по описания случай?

#337 · speech

Председател Мирослав Иванов

Госпожо Кабак, прощавайте, но мисля, че предният въпрос, който зададохте, беше точно този, който прочетохте сега, ако не бъркам. (Шум и реплика: „Не, не, не!“) Да, прощавайте, грешката е моя. (Реплики.) Да, прощавайте, госпожо Кабак. Господин Министър, имате думата за отговор.

#338 · speech

Министър Бойко Рашков

Господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Госпожо Кабак, същия въпрос ми поставяте, само че по отношение на град Велинград и друго лице – Тюфекчиев, общински съветник, привикан и така, същата терминология. Трябва да променим тази терминология. Ние сме все пак във върховната власт на държавата, в Народното събрание, и тук трябва да се говори на изискан език. И привикване няма. Привикване има на други места – там, където ходим някой път на разходка, единият извика някой друг от другия връх и така нататък. Има редовно призоваване по законовите способи за това. И още нещо, преди да започна, аз ще отговоря много кратко, разбира се. Преди малко се каза отново, просто критично назидателно, че видите ли, всички грешат, само господин Карадайъ е най-правият човек и праведният в света и тук ни поучава до един. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Какви действия са били извършени и какви резултати са приобщени – това трябва да спазвам аз, а той какво трябва да спазва, той е велик – към преписките, какво е правното основание – МВР, прокуратура, кое и така нататък? Аз от 11,00 ч. се опитвам във всеки един въпрос да вникна достатъчно дълбоко и да дам отговор конкретно и започвам да казвам какво е правното основание. И сега пак така ще отговоря – какво е правното основание, за да се предприемат едни или други полицейски проверочни действия, какви са фактическите основания, не само правните, също подчертавам това. Какво е предприето, какво е извършено и какви резултати са постигнати. Къде са изпратени тези материали? Тези материали са изпратени в прокуратурата. Поискайте ги от прокуратурата, там са. Много пъти казах днес, даже ми е неудобно, че толкова пъти повтарям, тези материали, тези преписки, има или няма престъпление, се решават с акт на съответната прокуратура, не от органа на МВР. И няколко пъти искам да кажа съвсем добронамерено: обърнете се към прокуратурата, както сте се обърнали… Или Рукие, как беше, в село Ловци, тя се е обърнала лично към прокурора да ѝ даде материалите и прокурорът е отказал. Обърнете се Вие като политически авторитет към тази прокуратура, помогнете на Рукие да получи тези документи. Както и тук аз обяснявам детайлно всичко, но нещо като да не се разбираме, и то явно е нарочно това. Всички вече разбраха защо. Но нека по въпроса. Тук става дума за Велинград, тук става дума за Тюфекчиев. Не е привикан на разпит, а е призован на разпит. Подписал е предупредителен протокол, така се твърди. И сега, по отношение на натиска и на тормоза от страна на служители на МВР, просто оставям без коментар, тъй като вече стана пределно ясно на всички към кого трябва да се обърне. Във фактологията. На 8 юли 2021 г. в Пазарджик, Областна дирекция на МВР, е образувана преписка с регистрационен № 312-Р във връзка с получен сигнал за извършени неправомерни действия на територията на община Велинград – Ракитово и Сърница, свързани с изборния процес. Сигналът се отнася за няколко лица, едно от които е Тюфекчиев. В хода на предприетата проверка Тюфекчиев не е привикван, а законосъобразно призован, както всеки друг български гражданин. Съставен му е предупредителен протокол по чл. 65 от Закона за Министерството на вътрешните работи, което е правното основание. Тъй като ме питате кое е правното основание, кое е правното основание – това е правното основание. А кое е фактическото основание – сигналът, който се получава в съответната полицейска служба. Интересно е при тази ситуация защо задавате на мен въпрос за натиск и тормоз от страна на МВР в изборния процес, като аз не мога да Ви отговоря на този въпрос? Вероятно е през нощта да стоим тук, да останем и да си говорим едно и също, едно и също, което едва ли е в полза и на българския избирател, който чака от Вас, разбира се, законотворческа дейност… И сега накрая, Районна прокуратура – Пазарджик, е уведомена за случая и, госпожо Кабак, образувано е досъдебно производство, което е разследвано, впоследствие прекратено на основание чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК. Това са великите въпроси, с които се занимаваме и ще се занимаваме. Благодаря Ви.

#339 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Министър. Желаете ли реплика? Заповядайте, госпожо Кабак, и още веднъж извинявайте за недоразумението отпреди малко.

#340 · speech

Небие Кабак

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, прекратено е досъдебното производство може би, защото господин Тюфекчиев е разпитван защо раздава агитационни материали. Не разбирам къде изобщо е проблемът да се раздават агитационни материали, при положение че става въпрос за период, в който сме в изборна кампания?

#342 · speech

Министър Бойко Рашков

Господин Председател, дами и господа народни представители! Госпожо Кабак, влезте в спор с прокурора, който е прекратил производството, ако обичате. Моля Ви, влезте! Не е тук мястото да обсъждаме как и защо, на какво правно и фактическо основание един прокурор си е свършил работата. Това е правомощие изключително на органите от независимата съдебна власт, уважаема госпожо Кабак. Този въпрос не е към мен. Аз не мога да повлияя на никой прокурор да вземе едно или друго процесуално решение. Това и сама можете да го видите от Конституцията. Благодаря.

#345 · speech

Председател Мирослав Иванов

Да, господин Карадайъ, имате думата. Господин Костадинов, ако можете да намалите звука на телефона, прощавайте!

#346 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Господин Председател, трябваше да му напомните на господин министъра, че аз не мисля, че съм се правил на безгрешен. Никога не би ми минало през мисълта, че съм идеален или съм безгрешен, опазил ме господ. Аллах корсун! От друга страна, не знам на кого му е досадно, уважаеми колеги, и твърдим, че губим пленарно време... Не! Защитата на демокрацията, колеги, има висока цена и всички ние тук сме призвани да защитаваме демокрацията в нашата Родина, и този произвол, който беше по време на изборите, веднъж завинаги трябва да имаме яснота и както казва и господин министърът, на всички ни става ясно за какво иде реч. Ние няма да приключим само с тези въпроси! Ние зададохме общ въпрос за всички с идеята писмено да си получим нещата, отговорено ни беше, че за всеки един конкретен случай трябва да се задава въпрос, ние имаме търпението. Ние в момента проверяваме дори неща от преди 37 години. Утре ще стане въпрос и за преди 50 години, имаме търпението и това нещо ще го проверим. Моят призив е в защита на демокрацията, всеки един от нас е призван да даде своето участие и това не е губене на пленарно време. Благодаря Ви.

#347 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Карадайъ. Следващият въпрос е от народния представител Ахмед Ахмедов. Господин Ахмедов, имате думата.

#348 · speech

Ахмед Ахмедов

ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Господин Министър, моят въпрос също е от тези еднотипните, както смятате Вие, но за нас във всеки въпрос има конкретно лице, за нас всяко лице представлява една отделна съдба, с която смея да кажа, че и Вие се подиграхте. Моят въпрос е във връзка с… на 8 юли 2021 г. в село Горичево, община Кубрат, област Разград, госпожа Тюркян Татар – две имена съм посочил, но правя уточнение, че е съпруга на кмета на село Горичево, е подписала предупредителен протокол, надявам се, за това, че е агитирала за ДПС или е обяснявала за машинното гласуване, а именно с намерението да проучим и осветим всеки един конкретен случай и на основание чл. 91 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Ви задаваме следните въпроси: на какво основание и в какво се изразява наличието на достатъчно данни да ѝ е съставен предупредителен протокол? Уведомена ли е прокуратурата за по-нататъшните действия по описания случай? Благодаря Ви предварително.

#350 · speech

Министър Бойко Рашков

Господин Председател, уважаеми народи представители! Господин Ахмедов, питате ме за Тюркян Татар Ибрям, нали така, да не сгреша, село Горичево? Отговорът на Вашия въпрос е следният: по отношение на действията знаете какъв е моят отговор днес и минавам нататък. Тя – Тюркян, е съпруга на кмета на Горичево, Кубрат, Разград. По отношение на нея е извършена проверка за неправомерни действия на територията на област Разград, за което е съставен предупредителен протокол по чл. 65 от Закона за Министерството на вътрешните работи. Касае се за незаконно включване по данните, с които разполагаме, на множество лица на територията на област Разград, списъци за гласуване с подвижна избирателна кутия в изборите за народни представители на 11 юни 2021 г. Мисля да спра дотук, но само ще напомня, че в Разград, струва ми се, имаше най-много случаи, в които избиратели са гласували с подвижни урни и в момента там текат разследвания по отношение на подобни случаи, включително по отношение на лекари, издали медицински документи, или пък лица, издали медицински неистински документи – цитирам по памет. Докъде са стигнали тези дела? В момента сме извън тази тема и не мога да Ви кажа, но имаме тази информация. Разбира се, материалите, касаещи госпожата, за която ме питате, са изпратени на Районна прокуратура – Разград, за произнасяне по компетентност. А от това, което ние сме установили при тази проверка, не се установи да са допуснати закононарушения. Благодаря.

#352 · speech

Ахмед Ахмедов

ДПС

Господин Председател, уважаеми колеги! Предполагам и на Вас, както и на мен не ми стана ясно нищо от този отговор, само разбрах за едни внушения, че в Разградска област става въпрос за много подвижни секции. Да, става въпрос за много подвижни секции и Вие, господин Министър, още на 18 май във Ваше интервю изразихте едно съмнение, че наблюдавате този процес и това съмнение така малко подсказваше едно Ваше притеснение, че в Разградска област, благодарение на организацията, която има „Движение за права и свободи“, е съумяла да се организира и да направи подвижни избирателни секции, за да могат нашите гласоподаватели да изпълнят своето конституционно, а и изборно право, да могат да гласуват, да упражнят своя вот. Ние не намираме нищо в това, което Вие казвате. Второ, естествено, че лекарите, здравните работници ще ги издават тези бележки за хората от уязвимите групи, няма да ги издаваме ние. Единствено, за което може би се притеснявате, е това, че ние сме организирана партия и това Ви прави лошо впечатление. А и това, че сте анализирали всяка една от секциите, показва, че Вие съумяхте по време на тези избори, а и изобщо като служебен министър, да превърнете системата на Министерството на вътрешните работи в изборен щаб с една-единствена цел – да се облагодетелстват една или някоя друга партия. Не ми стана ясно нищо! Не ми стана ясно и какъв е отговорът спрямо Тюркян? Аз какво бих отговорил на Тюркян?! Само бих ѝ отговорил, че благодарение на това, че ние сме възпитани и организирани, ще търпим тези репресии. Не чух и фактически кой е подал този сигнал, защото и в тази зала, аз мога да твърдя, че този сигнал може би е подал господин Атанасов или Антоанета Цонева, или сестрата на правосъдната министърка, тъй като имат нещо общо с Разград. (Ръкопляскания от ДПС.) Нека да чуем и тези неща. Благодаря Ви.

#355 · speech

Председател Мирослав Иванов

Не бяхте засегната, просто бяхте спомената поименно, нямаше в контекста директно към Вас, госпожо Цонева.

#358 · speech

Антоанета Цонева

ДБ

Господин Ахмедов, чудя Ви се на акъла, защо ме предизвиквате и дърпате дявола за опашката, както се казва. Много добре знаете Вие самият към какво призовавахте по време на изборите – към граждански арести на полицаи, ако си спомням, затова, че те се опитваха да събират доказателства и да разследват как се създават неправомерно подвижни избирателни секции, нещо, за което в тази зала сме правили дълга дискусия с министъра по изслушване, което аз бях предизвикала. В Разград не съм подавала сигнали, макар че съм родом от там, но аз съм кандидат от Пазарджишкия избирателен район и там подадох сигнали на изборите през ноември и множество доказателства, няколко папки – каня Ви да дойдете да ги видите – как са приемани документи на хора, които изобщо не отговарят на изискванията и смисъла на Закона и на базата на това в Сърница, в Батак и в Пещера са правени такива секции. Така че, ако се придържаме към фактите, да оставим настрани силната демагогия, Вие имате много грехове в тези избори и следва да си ги признаете.

#359 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, госпожо Цонева. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Извинявайте, господин Министър, Вие дуплика желаете ли, на репликата на господин Ахмедов? (Народният представител Небие Кабак иска думата за процедура по начина на водене.) Момент, момент, пропуснах да дам думата на министъра за дуплика.

#362 · speech

Небие Кабак

ДПС

Господин Председател, моля, когато народни представители отправят обвинения, че здравните власти издават фалшиви документи, да им правите забележка. Така или иначе, госпожо Цонева, Вие повдигнахте въпроса за Сърница и мисля, че е добре да обясним на залата какво се случи в Сърница. Защото…

#363 · speech

Председател Мирослав Иванов

Госпожо Кабак, нямате възможност… (Реплика от народния представител Антоанета Цонева: „Вие в каква процедура сте?“ Шум и реплики от ДПС. ) Няма възможност, процедурата е по начина на водене към мен, ако обичате.

#365 · speech

Председател Мирослав Иванов

Беше лично обяснение. Недейте да прекъсвате. Трябва да спазваме все пак някакъв ред. Ситуацията в Сърница къде по-точно се обсъжда? Къде, в кой въпрос? (Шум и реплики от ДПС.) Преди малко госпожа Цонева беше спомената поименно от Вашия колега Ахмедов. (Шум и реплики от ДПС.) Напротив, напротив, беше спомената. Госпожо Кабак, към мен, ако имате нещо, продължете.

#366 · speech

Небие Кабак

Господин Председател, важно е това, което ще кажа, едно изречение няма да отнеме голямо време. В Сърница се случи следното: моят дядо, който е на 80 години, с ампутиран крак, беше принуден да докаже на някои хора, че наистина е болен и наистина не може да отиде до секцията. Ако това го намирате за нормално?! (Ръкопляскания от ДПС.)

#367 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, госпожо Кабак. Заповядайте за процедура, госпожо Цонева. (Реплика от ДПС: „Каква е процедурата?“) Сега ще видим. (Реплики от ДПС.) Господин Цонев, аз се обърнах към Вашата парламентарна група, не видях някой да вдига ръка. В момента, в който се обърнах, много Ви моля, не мога да стоя непрекъснато към Вас и да Ви записвам за процедури.

#370 · speech

Антоанета Цонева

...с процедурата и правилата, и аз искам да се придържаме към истината и фактите. Доказателствата са в нашата стая, каня Ви да дойдете да ги прегледате...

#372 · speech

Антоанета Цонева

…за какви документи става въпрос от ТЕЛК. Съжалявам за Вашия дядо, но онова, което аз имам като папки, говори много за сериозните проблеми по отношение на съставянето на тези секции. (Шум и реплики от ДПС: „Това към кого е? Направи ѝ забележка! Защо не я прекъсна или те е страх за коалицията?“)

#373 · speech

Председател Мирослав Иванов

Колеги, моля Ви, не от място. Първо, колега, ще помоля да си говорим възпитано – на Вие, а не на ти. Вашата парламентарна група настоява, има претенции, че действително са хора, които спазват Правилника и се държат почтително към колегите си, в това число и към водещите настоящото заседание. Господин Цонев, желаете ли още процедура по начина на водене? Заповядайте. След това господин Ташев. (Народният представител Йордан Цонев отстъпва реда си за процедура на народния представител Димитър Ташев.) Господин Ташев и след това господин Цонев.

#374 · speech

Димитър Ташев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин министър Рашков, уважаеми дами и господа народни представители! Поисках процедура по начина на водене. Тя не се отнася лично към Вас, господин Председател, както повечето процедури днес, но моята процедура е свързана с гостуването на госпожа Първанова, председателя на Държавната агенция за бежанците, която беше тук в сряда и която я слушахме. След като я запознахме с проблемите в кризисния център в Бургас и с опашката, която беше от 600 украински граждани, чакащи да получат статут в сряда сутринта, аз съм много възмутен от бездействието на госпожа Първанова…

#378 · speech

Димитър Ташев

Молбата ми е, разчитам единствено на господин Рачев, на кризисния щаб, да разреши този казус и да няма големи опашки от чакащи украински граждани в Бургас, в кризисния център. Благодаря.

#379 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Ташев, Благодаря. Каузата Ви очевидно е добра и добронамерена, но моля Ви, нека да не злоупотребяваме с процедурите по начина на водене. Това въобще не е тема на днешното заседание. Господин Цонев, заповядайте за процедура по начина на водене.

#380 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Разбирам Ви, господин Председател. Много Ви благодаря, че ми дадохте възможност. Разбирам Ви, че днес заседанието е трудно, тежко и наистина представлява предизвикателство да го водите. В тази връзка искам да се извиня от името на парламентарната група, ако някъде сме нарушили добрия тон, но наистина ситуацията е нервна. Ето, преди малко колежката госпожа Цонева се обърна в процедура, която беше лично обяснение, и отправи обвинение към нашата партия. Съвсем редно е тогава да дадете думата за процедура на колежката Кабак, защото тя не направи процедура – лично обяснение, а друга процедура, но с това само искам да илюстрирам сложността на дебата и неговата важност. Ще завърша с това – всички отговори на министър Рашков, или 99% от тях, бяха еднотипни, въпросите са също еднотипни, за едни и същи действия и те съдържаха следното: по сигнал или по получени данни е извършена проверка, призован е – нека да не използваме другия термин – лицето, извършен е не обиск, а претърсване, не е намерено нищо, не са установени данни, няма данни, приключено е всичко или е дадено на прокуратурата и тя не е намерила данни. Сега разбирате ли защо ние питаме толкова настоятелно? Защото в изборния процес – и това скоро ще се обърне срещу всички Ви на следващите избори – може да се дават сигнали, тези сигнали да се оказват неверни, защото нищо не се установява, или, ако са неверни, остават поне недоказани. И каква е отговорността на този, който дава сигнала? Значи на следващите избори, сядаме ние – ръководството на партията, и написваме сигнали срещу всички активисти, примерно на „Да, България“ – виждам колеги, или на ПП и казваме...

#384 · speech

Йордан Цонев

Аз се обръщам към Вас, защото през цялото това време се замервахме с процедури, с отговори, или недостатъчно ясни отговори, и това предизвикваше процедури. Сега се обръщам към Вас – мисля, че започнах много коректно, че дебатът е бил труден за Вас, но въпреки всичко трябва да го кажа.

#388 · speech

Йордан Цонев

Цялото това действие – ние нямаме никакви данни, не се установява, че тези лица – нищо не се намира у тях, няма нищо, проверката е завършила така. Почти всички отговори бяха така. Е, кой носи отговорността?! През цялото това време активисти се привикват – това ги стресира, сплашва ги. Знаете ли, че те отказваха да участват в предизборната кампания на това основание, че това е нашият актив, че нашият актив като не може да занесе една дипляна на избирателите, Вие не се ли намесвате в изборния процес? Намесвате се, разбира се, и то по един най-брутален начин. Трябва да е ясно, че когато има хиляди сигнали и от тези хиляди сигнали 90% се оказват неверни, трябва да има отговорност. Как така?! Тогава ще бламираме целия изборен процес оттук нататък по този начин. Ако смятате, че има нужда от промяна в законодателството, нека да я направим. Няма достатъчно ясни данни, обаче проверките са извършени. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Подписан е протоколът и пито – платено. Нито е пито, нито е платено. (Ръкопляскания от ДПС.)

#389 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Цонев, и Вие злоупотребихте с процедурата, защото беше по своя род отношение по парламентарния контрол. За да бъде равнопоставен контролът, ще дам две минути на министър Рашков. Министър Рашков, заповядайте.

#390 · speech

Министър Бойко Рашков

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители, тръгвам, но това, което чух в момента, няма нищо общо с живота. (Частични ръкопляскания от ДПС. Възгласи: „Ааа!“) Нищо общо няма! (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Тъй като някои сигнали се оказали недоказани (реплика от народния представител Йордан Цонев: „Не някои, всички!“), ние трябва да премахнем въобще процедурата по проверка – дали например ДПС купува гласове. Няма да стане това! (Реплики от ДПС. Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#391 · speech

Председател Мирослав Иванов

Колеги, благодаря Ви за търпението. Желая Ви приятна почивка, колеги! Следващото редовно заседание на Народното събрание ще се проведе на 23 март от 9,00 ч. при допълнително обявен дневен ред. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 14,05 ч.) Председател: Никола Минчев Заместник-председатели: Мирослав Иванов Мукаддес Налбант Кристиан Вигенин Секретари: Деян Петков Искра Михайлова