2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: boyko-lyubomirov-klechkov
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Дневният ред за днес, четвъртък, 6 януари 2022 г., включва изслушване на министъра на енергетиката относно забавяне на строителството на газовия интерконектор България – Гърция и начисляването на неустойки по договора за изпълнение, вносител – Жечо Станков – точка първа. И точка втора – изслушване на министъра на вътрешните работи относно постъпилите сигнали в МВР, възложените проверки и резултатите от тях, свързани с установяването на нарушения при разкриването на подвижни избирателни секции за изборите за народни представители, проведени на 11 юли 2021 г., и изборите за президент и вицепрезидент и за народни представители, проведени на 14 ноември 2021 г. Преди да преминем към точка първа, Ви съобщавам, че на основание чл. 84, ал. 6 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание е оттеглен внесеният от група народни представители Проект на решение за приемане на условия за достъп до сградите на Народното събрание в условията на извънредна епидемична обстановка от 10 декември 2021 г. Преминаваме към точка първа от дневния ред – ИЗСЛУШВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ЕНЕРГЕТИКАТА АЛЕКСАНДЪР НИКОЛОВ. Искането за изслушване е постъпило от народния представител Жечо Станков. Заповядайте, господин Станков. (Народният представител Елена Гунчева иска думата за декларация.) Декларация? Добре. Господин Станков, извинявайте. Заповядайте за декларация, госпожо Гунчева.
#2 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Ние народните представители от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ изразяваме своето категорично несъгласие с намеренията, заявени от генерал Тод Уолтърс – командващ силите на НАТО в Европа, за разполагане на още военни части на НАТО в България. Никой не е питал българския народ дали иска България да бъде член на НАТО! Никой не ни е питал дали искаме американски войски на българска земя! Никой не ни е питал дали искаме да се превръщаме във фронт срещу Русия или срещу която и да било друга държава! България трябва да пази своя национален суверенитет и това включва недопускането на чужди войски на нейна територия. Дори по време на война и поражения в България не е имало постоянно чужди войски. В момента няколко хиляди американски войници вече се намират в България съгласно Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната, подписано от правителството на Сергей Станишев. Американските военни на българска територия, ако извършат престъпление, е договорено да не бъдат съдени по българските закони. Всички помним инцидента в Чешнегирово, когато американски военни нахлуха на българска земя и се гавриха с български граждани, без каквато и да било реакция на българската държава. Това се размина без никакви последици за нашествениците. България е превърната в почти окупирана територия, а български политици продължават да предават българските национални интереси. Изразяваме категоричното си несъгласие за разполагане на войски на НАТО на българска земя, като настояваме правителството и Народното събрание да преразгледат споразумението за военните бази на стаж в България и да го прекратят. Ние от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ ще внесем Проект на решение в тази насока. Разбираме зависимостта на част от българските политици от чужди посолства, но историята е показала, че за предателството прошка няма. България трябва да пази своята независимост и това може да стане само с независима и силна Българска армия, защото, който не храни собствена армия, храни чужда, както вече го виждаме. Евро-атлантическите ни съюзници настояваха за унищожаване на българското въоръжение и реформи в армията ни, удобни за тях. България наряза собствените си самолети, за да поръчва прескъпо американски модел от миналия век на непосилна цена, която е платена авансово, а самолетите още ги няма. Затова призоваваме българските политици да пазят суверенитета на България и да не се превръщат в национални предатели. Изразяваме нашата решимост да се противопоставим с всички средства на поредното национално предателство. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#3 · speech
За процедура ли? Заповядайте, госпожо Александрова.
#4 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! Моята процедура е по начина на водене и е конкретно към Вас, ще кажа защо. Снощи в късния час Комисията по конституционни и правни въпроси получи имейл за извънредно заседание на Комисията днес от 14,00 ч. с една-единствена точка – отхвърляне на вчерашното заседание – абсолютно в нарушение на Правилника. Процедурата ми е изцяло към Вас и като пръв сред равни от името на парламентарната група на ГЕРБ Ви молим от първия ден да спазвате Конституцията и законите на страната и най-вече Правилника, защото Политическа партия ГЕРБ-СДС внесе Проект на решение още от първия ден на това Народно събрание. Вие не можете да разпределяте Проект на решение на управляващата коалиция за разглеждане в Комисията по правни въпроси, а на опозицията да стои във Вашето чекмедже. Вие сте в нарушение на чл. 8, а именно: „Председателят на Народното събрание в изпълнение на правомощията по чл. 77, ал. 1 и чл. 78, ал. 1 от Конституцията осигурява необходимите условия за дейността на комисиите на Народното събрание и на народните представители.“ Моля Ви да спазвате Правилника и да съобразите с председателя на Комисията нашата забележка! Благодаря.
#5 · speech
Добре, благодаря Ви. И Вие ли по процедура? Господин Петров.
#6 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! В продължение на предното изказване ще си говорим за нарушение на Правилника, а именно на чл. 32, тъй като вчера е проведено извънредно заседание на Здравната комисия, но разбира се, умишлено не е уведомен по имейл народният представител от ВЪЗРАЖДАНЕ Елена Гунчева – член на тази комисия, съгласно чл. 32 от Правилника. Това е направено умишлено, за да не може да гласува, тъй като е вкарано извънредно в дневния ред на тази комисия така, както беше вкаран извънредно в дневния ред на Правната комисия Проект на решение на „Продължаваме Промяната“ за правилата за достъп до сградата на Народното събрание. Разбира се, ние ще вземем съответните мерки. Господин Председател, моля Ви по процедура да бъде направено така, че съответните решения да не бъдат привеждани. За съжаление, вчера разбрах, че е прието това решение на Здравната комисия, след като умишлено не е уведомен народният представител от ВЪЗРАЖДАНЕ Елена Гунчева да участва в нея. Същото нещо, слава богу, не се случи на Правна комисия. Там това решение не беше прието – за тези колеги, които не го знаят. Така че, моля Ви, господин Председател, да вземем мерки да не се нарушава Правилникът. Мисля, че всички тук търсим една представителност, мисля, че всички говорим за парламентаризъм. Да бъде крито заседание на Здравната комисия от определени народни представители само защото са от опозицията, не е редно. Благодаря Ви.
#7 · speech
Благодаря. Ще проверим тези казуси. По начина на водене – заповядайте, господин Йорданов.
#8 · speech
ИТН
Господин Председател, вчера в Здравната комисия не само опозицията не беше известена, но и част от коалиционните Ви партньори, които сме ние. Нашите представители не са били известени. Доктор Силви Кирилов е отишъл просто защото е разбрал на входа, другите наши членове изобщо не са били известени. Така че ние смятаме, че това заседание вчера на Здравната комисия трябва да бъде обявено за недействително. И моля Ви се, спазвайте правилата, защото започвате леко да будите мисли. (Ръкопляскания от ИТН.)
#9 · speech
Благодаря. Може вече да преминем към господин Станков. Заповядайте за изложение на въпроса.
#10 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Министър, поисках това изслушване във връзка с Правилника на Народното събрание, защото в последните няколко месеца все по-усилено се говори за високата цена на електроенергията и на природния газ. Днес по време на изслушването ще си говорим специално за една от основните артерии или вени на българската енергетика, свързани с доставката на газ на територията на страната, а именно българо-гръцката газова връзка. Това е проект, един от седемте проекта от общ интерес на Европейската комисия, който дава реалната диверсификация на доставките на природен газ на територията на страната по изцяло нов маршрут – през Турция, Гърция и газовата връзка България – Гърция, и от изцяло нов източник – „Шах Дениз II“. Безспорно се изговориха и много неистини през последните няколко седмици за бездействие относно изграждането в последните 12 години, затова в кратък телеграфен стил в моето изказване ще разясня каква е ситуацията. След като 2011 г. е създадена компанията, 2013 г. е подписан договорът за доставка на газ, 2015 г., месец декември, е подписано финалното инвестиционно решение от съдружниците, което означава, че оттук нататък проектът е необратим. Още месец януари 2016 г. до месец ноември 2017 г. се работи усилено за намиране на 220 млн. евро за осъществяване на тази инвестиция – 45 милиона от ЕЕPR, 39 милиона от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, 110 милиона държавна гаранция и кредит на изключително добри условия от банката на всички европейски граждани – Европейската инвестиционна банка. След като се организира финансирането, още през месец декември 2017 г. стартират и обществените поръчки за доставка на тръбите, а малко по-късно и за строител, които приключват, и се подписва договор в края на 2019 г., като две седмици след подписване на договора за доставка на тръби и за изграждане започват реалните работи на терен. Забележете, срокът е 18 месеца, който трябва да изтече през април месец 2021 г. Поради проблеми с корона кризата и доставка на част от материалите с дълъг срок на производство има искане от страна на строителя срокът да бъде удължен, като изцяло в съответствие с българското и европейското законодателство този срок е удължен до 31 декември 2021 г., като за удължения срок самият строител е представил по дневен график по какъв начин ще изпълнява своите дейности. Неколкократно и периодично е правена инспекция за строителството именно от тогавашния премиер господин Борисов, като последната такава инспекция е направена на 31 март 2021 г. Вече сме Йордановден – 6 януари 2022 г., газовата връзка не само че не работи, а повече от 50 км от газопровода или една трета от територията на страната въобще не е положен. Темата, която ще обсъждаме днес, е от изключително голям обществен интерес поради няколко основни причини. На първо място трябва да се установи как така за осем месеца в две служебни и едно редовно правителство Проектът се докара до осем месеца закъснение. Въобще правено ли е нещо в тези 240 дни на служебни правителства? Каква подкрепа ще получат гражданите, които трябва да платят високата цена затова, че интерконекторът не е готов – 140 хиляди български домакинства, които в момента плащат непосилните сметки, които вече пристигнаха в рамките от над 500 до 1000 лв., и се чудят по какъв начин да съкратят своите разходи, да изключат радиаторите в домовете си? По какъв начин ще бъде компенсиран и българският бизнес? Защото, ако той не бъде компенсиран, цялата тази сметка ще бъде платена от българските граждани. Не на последно място трябва да изясним една много важна точка. Тя е, че нямаше въобще да говорим за цена от 133 лв. на мегават час природен газ, ако договорът беше изпълнен в срок, какъвто е 31 декември 2021 г. Забавянето на този интерконектор, за който аз лично се съмнявам, че ще бъде изпълнен дори и до юли, август или септември тази година, води до огромни загуби както на българския бизнес, така и на суверена. А и не на последно място, всички болници, детски градини, училища в момента се чудят по какъв начин да се справят със своите бюджети, само и само да могат да осигурят топлина на болните, на децата, на учениците. Благодаря, господин Председател. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#11 · speech
Благодаря, господин Станков. Уважаеми господин Министър, заповядайте за отговор. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Господин Станков, Вие направихте изложение, нали така? (Реплики.) Сега отговаря в рамките на 10 минути. (Шум, реплики от народния представител Тома Биков.) Не Ви чух, господин Биков, понеже говорите няколко човека. (Шум, реплики.) Не. Двата тура с въпроси са след изложението на министъра от 10 минути. Заповядайте, господин Министър, имате думата.
#12 · speech
Министър Александър Николов
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! В рамките на 10 минути ще се опитам да Ви разкажа историята вкратце за 12 години на конкретния проект. Както беше казано в изложението на господин Станков, всъщност цялата история започва в 2009 г., започва с правителството Борисов 1. До 2021 г. и до днешна дата от целия период на управление – вземане на решения, ускоряване или спиране, забавяне на Проекта – 11 години, са под министрите на господин Борисов. Тези министри са Трайчо Трайков, Делян Добрев, Теменужка Петкова през последните две правителства, както и господин Станков, бидейки заместник-министър. През 2009 г. се подписва Меморандумът между двете държави. Едва през 2011 г. ICGB е вписана в Търговския регистър. Важна е акционерната структура, която е 50% Български енергиен холдинг и 50% IGI Poseidon. Това, че има 50% за външна компания с гръцка собственост, мисля, че създава достатъчна степен на прозрачност, взимане на решения вътре в самата компания. Едва през 2015 г., както беше казано, което е четири години по-късно, всъщност пет, защото вписването на компанията е януари месец, а решението на акционерите е от декември, се приема окончателното инвестиционно решение за реализация на Проекта. Пазарният тест отнема още една година и успешно приключва едва 2016 г. След нови девет месеца IGB получава разрешение за строеж на българска територия за цялото трасе на газопровода. За цялото! Осми август – Проектът получава от българските и гръцките регулаторни органи съвместно решение за освобождаване от изискванията във връзка с достъп на трети страни, регулиране на тарифата, отделяне по собственост, потвърдена от Европейския съюз. Три месеца по-късно е издадено решение от Европейската комисия за съвместима държавна помощ в съответствие с насоките относно държавната помощ за опазване на околната среда и енергетиката от 2014 – 2020 г. През 2018 г. се подписва Договор за директно безвъзмездно отпускане на средства в размер на 39 млн. евро за Проекта IGB от ОПИК. През 2019 г. е издадено разрешение за строителство на територията на Република Гърция в началото на месец февруари. Както беше съобщено от господин Станков, получено е финансиране от EBRD. Има един доста интересен факт относно EBRD и полученото съответно финансиране, поради това, че има съмнения или така наречените KYC процедури, ID процедури и така нататък, за тогавашния изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг, а именно Жаклен Коен, EBRD до последно отказва финансиране на Проекта. Стига се дотам, че за да се запази тогавашният изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг, се променя Уставът по начин, по който конкретната компания се управлява от заместник-изпълнителен директор, който не рапортува по Проекта на изпълнителния директор. Юристите в залата могат да кажат какво грандиозно решение и каква правна мисъл е това. Ще продължа нататък. През месец октомври е осигурено цялото финансиране. Все пак през месец октомври 2019 г. е осигурено цялото финансиране на Проекта. Проблемът с Устава сме го решили в рамките на две седмици от встъпване в длъжност на текущото правителство. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Какъв е проблемът?“) Ако не виждате проблем, че конкретна компания не се управлява от принципала си и изпълнителния директор – няма никакъв проблем. (Реплики от ГЕРБ-СДС.)
#13 · speech
По-нататък въпросите, моля.
#14 · speech
Министър Александър Николов
На 10 октомври 2019 г. са подписани основни договори за изпълнение на Проекта: Договор за производство и доставка на линейни тръби и Договор за проектиране и доставка на строителството – 10 октомври 2019 г., по времето на министър Теменужка Петкова. В началото на октомври 2019 г. Националният енергиен регулатор и органи на Гърция и България излязоха със съвместно решение за одобрение на мрежови кодекс и тарифен кодекс на Проекта за интерконектор Гърция – България. На 28 ноември 2019 г. започва изпълнението на Договора за строителството, а през месец февруари 2020 г. фактически започват строителните дейности на газовата връзка с Гърция след приключване на тримесечната фаза на мобилизация на строителя. След тази дата възникват трудности, довели до забавяне на срока на изпълнение от страна на строителя – „Авакс“, поради пандемията, както беше споменато вече. Тези трудности се отразяват на продължителността въпреки усилията на ICGB за неутрализиране на ефекта от забавянето. Последното отлагане и последното съгласие за отлагане е подписано от госпожа Теменужка Петкова точно поради тези причини. В резултат на забавянето на Проекта – и в инфлационен процес, и на ковид, естествено и при подписване на търговските условия, както беше споменато за цената, строителят изпитва трудности, които формално и неформално са изпратени към съответните органи и в България, и в Борда на директорите на ICGB. Ще продължа с дейностите по строителството. На 9 декември 2020 г. е подадено заявление за получаване лиценз на независима система за пренос на газ на територията на Републиката към регулиращия орган по системата – Rae в Гърция. На 26 януари 2021 г. е подписано Междуправителствено споразумение между Република България и Република Гърция за междусистемна газова връзка IGB и е ратифицирано от гръцкия парламент. На 7 април 2021 г. е издадено решение на министъра на околната среда и водите за промяна в размера на площите, необходими за организиране временно спомагателни площадки за реализиране безизкопно преминаване под язовир „Студен кладенец“. Същото вече е факт. На 22 април 2021 г. е подписано ключово споразумение между ICGB и ТАР, с което са осигурени необходимите нива за налягане на пренос от ТАР през IGB до входна точка с преносната мрежа на „Булгартрансгаз“ ЕАД. Същото отново е подписано от госпожа Теменужка Петкова. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Страхотно, да. На 4 ноември Комисията за енергийно и водно регулиране издава на ICGB лиценз, № 576-06, за осъществяване на дейността пренос на природен газ за срок от 35 години. По отношение на процесите по управление и реализация на Проекта следва да се добави също, че всички дейности по Проекта се възлагат съгласно Закона за обществени поръчки, което неминуемо води до забавяне с оглед на провеждане на надлежни процедури. Например в периода 2017 – 2018 г. само обжалванията на различни участници в отделните процедури траят 18 месеца. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) 18 месеца! Правете ин хаус – ще стигна и до ин хауса. Ин хаусът по изграждане на връзката, която обслужва „Газпромекспорт“, се осъществява – знаете за колко време, цената, както беше съобщено от господин Станков, за реализация на целия проек, е 220 млн. евро. Може да проверите колко километра е връзката. Достъпно е. Цената, която е платена за бързата реализация на другия проект – 1,1 млн. евро, без индексация и без финансови разходи. Казвам го само за Ваша информация. (Реплики от народния представител Теменужка Петкова.) Два пъти по-малко са километрите. Не са шест пъти по-малко, госпожо Петкова. Ако искате, ще Ви дам точната сметка.
#15 · speech
Господин Николов, давайте по изложението, въпросите след това.
#16 · speech
Министър Александър Николов
ICGB е проектна компания, която се управлява от Съвета на акционерите и Общото събрание на акционерите. Всеки акционер номинира по четирима членове на Съвета на директорите. Решенията на Общото събрание се взимат единствено с единодушие. ICGB се представлява от двама изпълнителни директори, които действат само заедно. При описаната структура на Съвета на директорите нито едно решение, свързано с реализация на ICGB, не може да бъде взето еднолично, не може да бъде взето еднолично и от страна на България. Всички съществени решения, включително най-вече такива за изменение на параметри, като срок, цена, строителство, се взимат единствено с пълно единодушие на Общото събрание. Ролята на изпълнителните директори е ограничена в посока на оперативното ръководство. Взетото решение със съответната норма на възвръщаемост, забавянето на решенията в инфлационни процеси води до съществено намаление на тази възвръщаемост и реално забавяне на Проекта още веднъж. За начините на финансиране няма да се спирам отново, тъй като господин Станков много детайлно разказа за тях. Приетият бизнес план, както виждате от цените на изграждане, е значително по-различен от приетия от Комисията по енергийно и водно регулиране за проекти само в България, които, въпреки че дългосрочно бяха прокламирани, че ще се изплатят за 10 години, а текущите данни показват, че ще бъдат изплатени минимум за 80. Регулаторните органи в България и Гърция утвърждават минимална вътрешна норма на възвръщаемост на акционерите. Енергийните регулатори в двете страни са одобрили маржови кодекс на газопровода, в който се предвижда отдаване остатъчния капацитет на газопровода на ползвателя извън вече сключените дългосрочни търговски договори за пренос. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Това ще позволи да се акумулират допълнителни годишни приходи над минимално необходимите. Накрая, за да не губим повече време – то очевидно ми изтече, че ще мога да отговоря на Вашите въпроси – по малко от две седмици след встъпване в длъжност текущото правителство подаде писмо към акционерите на ICGB за искане за начисляване на компенсация и липса на следващо отлагане. (Реплики на народния представител Десислава Атанасова.) Госпожо Атанасова, ще имате възможност за въпроси, ако може, да не се прекъсваме така, от елементарна култура. Към момента са изготвени абсолютно всички линейни графици и се наблюдават за изпълнение от оперативното ръководство и от съответно заетите лица. Относно интереса на…
#17 · speech
Господин Николов, 11 минути.
#18 · speech
Министър Александър Николов
Добре, ще спра дотук. Благодаря Ви много засега.
#19 · speech
Има ли въпрос от „Продължаваме Промяната“? Не. Заповядайте, госпожо Петкова.
#20 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Министър, аз първо бих искала да Ви благодаря, затова че прочетохте колко много работа се е свършила през годините и как (шум, реплики и възгласи от „Продължаваме Промяната“: „Браво!“) този проект беше направен възможен. Искам също така да Ви обърна внимание на това, че Вие се опитахте да направите някакъв микс между проекта „Балкански поток“ и интерконектора Гърция – България, който е абсолютно нелогичен и няма никаква връзка с днешното питане, с Вашето изслушване, така че нека всички да видят колко работа е свършена. Не е необходимо с този назидателен тон да ни четете това, което са Ви написали от „Ай Си Джи Би“, не е необходимо да ни четете. Няколко пъти цитирате моето име, като подписано от Теменужка Петкова, сякаш съм подписала някакви смъртни присъди на някого, а не това, което реално е извършено и всичко това, което е направено, за да може този проект да Ви го оставим във вида, в който е в момента, и Вие имахте една основна задача – двете служебни правителства на президента Радев имаха една основна задача: в рамките на тези осем месеца удължаване срока на договора да бъде готов интерконекторът. Не успяхте и с това да се справите. Виждате колко много работа трябва да се свърши, за да се стигне до това. Но, за съжаление,…
#21 · speech
По личното обяснение.
#22 · speech
…по-важно беше да се изчегърта ГЕРБ. Що се отнася до обществената поръчка и обжалването, за което Вие споменахте, от 18 месеца, уважаеми господин Министър, ние от Политическа партия ГЕРБ провеждаме прозрачни обществени поръчки и не получаваме решенията на съда на eсемеси.
#23 · speech
Край. Благодаря, госпожо Петкова.
#24 · speech
Така че това е причината. (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“)
#25 · speech
Господин Табутов – за въпрос ли сте?
#26 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
За лично обяснение.
#27 · speech
Моля Ви, господин Станков. Нека е нова група. Моля Ви! Благодаря Ви. Стига. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Господин Табутов, Вие сте за въпрос. Сега сте Вие наред за въпрос, тъй или иначе. Моля Ви, господин Станков. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Да, спомена го. Дадох на госпожа Петкова за личното обяснение. Стига толкова. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Така, господин Станков, заповядайте, но лично обяснение. Има ли коментари извън рамките на личното обяснение, засягането Ви поименно – взимам думата.
#28 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители! Господин Министър, бях споменат поименно като действащ заместник-министър по времето на тези срокове, които на мен лично не ми се налагаше да ги чета от листа, защото всичко е минало през ръцете ми в тези години. Битките и с изпълнителите, и с Европейската комисия, и с осигуряването на финансирането, и с шанса България да бъде захранена от изцяло нов източник, от изцяло ново трасе са минали през нашите ръце. Получихте един готов проект с готово финансиране от 220 милиона, с готов дневен график за изпълнението му до 31 декември, който за осем месеца забавихте с осем месеца, и въпреки това четете от тази трибуна всичко, което е направено, и въпреки това не обяснихте на гражданите защо плащат 133 лв. (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС) на мегаватчас за енергия (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), вместо да имат нов газопровод и цената да е наполовина. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ СДС: „Браво!“ и тропане по банката от народния представител Атанас Атанасов.)
#29 · speech
Господин Табутов.
#30 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, моят въпрос към Вас е: какви са конкретните мерки, които Вие ще предприемете следващите две седмици за реализацията и въвеждането на този газопровод в експлоатация навреме? (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Анализ. Анализ ще направят.“) Благодаря.
#31 · speech
Без реплики? Благодаря, господин Табутов. Заповядайте, господин Министър, имате пет минути за отговор.
#32 · speech
Министър Александър Николов
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, изключително много се радвам на патоса на парламентарната група на ГЕРБ. Ако беше този патос вложен по същия начин, по който в други много важни проекти, Проектът щеше да бъде реализиран отдавна, както сте видели, че е възможно. Госпожо Петкова, не се прави микс. Прави се сравнение между проекти, които са реализирани по тотално различен начин. Сравнението се прави с цел да се покаже интересът на България да има един инфраструктурен проект, а друг да го няма. Относно интереса на правителствата на господин Борисов, преди месец май 2021 г. са направени седем посещения, както следва: 11 ноември 2019 г. е първото посещение – господин Бойко Борисов и американския посланик; 15 февруари 2020 г. е единственото посещение на министъра на енергетиката до служебните правителства на госпожа Теменужка Петкова; 2020 г. – май месец, месец юли, месец ноември; месец февруари 2021 г. отново; 31 март 2021 г. – единственият човек, който посещава, е Вашият председател господин Бойко Борисов без нито един представител на Министерството на енергетиката. След месец май 2021 г. министърът на енергетиката от служебното правителство и представител на Американското посолство на 3 декември посещават обекта. В рамките на две седмици министър-председателят Кирил Петков се е срещнал с министър-председателя на Гърция господин Мицотакис. В рамките на две седмици сме насрочили среща с гръцкия министър господин Скрекас и на място, и разговори с проектната компания „Авакс“, за да се ускори изграждането.
#33 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Ускорени ли са?
#34 · speech
Министър Александър Николов
Относно това дали трябва да се чете нещо. Да, господин Станков, трябва да се чете, когато има точни данни и когато трябва да се цитират. Това, че смесвате цени на природен газ с такси по пренос и с източник – ще го оставя други хора да коментират. Цените, които пристигат в България, са функция от микс на дългосрочни договори. Липсата на „Ай Си Джи Би“ към момента е просто едно удобно обяснение за хора, които го използват като обосновка за това да няма нормални доставки, нормални цени в България. И това нещо ще бъде изчистено. Обещавам Ви! (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#35 · speech
Благодаря, господин Министър.
#36 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Процедура.
#37 · speech
За какво? Моля?
#38 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Процедура по начина на водене.
#39 · speech
Заповядайте за процедура, но надявам се да спрем с личните обяснения, защото всяко споменаване на име не може да е повод за лично обяснение. Моля Ви! Имате възможността да зададете въпрос след малко. Заповядайте.
#40 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, дами и господа народни представители, процедурата ми е по начина на водене. Имаше отправен конкретен въпрос от парламентарна група и той е: следващите две седмици какви мерки ще бъдат предприети. Вие като Председател моля да следите за това да бъде отговаряно на въпросите, защото в цялото изказване в рамките на пет минути нямаше и една дума следващите две седмици какво ще направи министърът и Министерството на енергетиката и правителството, за да бъде ускорена газовата връзка, за да могат българските граждани да заплащат по-справедлива цена на природния газ. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#41 · speech
Взимам си бележка от името и на господин Минчев. Надявам се, господин Министър, и Вие да отговаряте на въпросите. Сега можете да го зададете отново – ако прецените. ГЕРБ има думата за въпрос. Заповядайте, госпожо Петкова.
#42 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Председател, аз ще взема отношение като лично обяснение към министъра, тъй като той на практика си комуникираше с парламентарната група на ГЕРБ и лично с мен, и с господин Станков. Не отговори на въпроса, който беше поставен от „Продължаваме Промяната“, и съответно ще задам и своя въпрос. На първо място, уважаеми господин Министър, на интерконектора Гърция – България аз съм била периодично в месеца поне по два пъти. Не знам кой Ви е правил тези справки, откъде четете тази история, но ако Вие сте направили или бяхте положили усилия да направите нещо през тези осем месеца на двете служебни правителства на президента Радев спрямо това, което ние сме направили за тези години. Хубаво е, че изчетохте, за да могат всички народни представители и българските граждани да видят през какво преминава реализацията на такъв един инфраструктурен проект, че това не е нещо, което може да бъде свършено за месец или два, или три, или година. Виждате, че само нотификацията на държавната помощ в Европейската комисия продължава повече от година. Обществените поръчки, които имам претенцията да бъдат абсолютно прозрачни и публични, са продължили толкова, колкото е било необходимо, колкото предвижда нашето законодателство. Така че това по отношение на посещенията. Премиерът Борисов лично, за разлика от Вашия служебен премиер и от президента Радев, лично се беше ангажирал с реализацията на този проект, за да може да стигне дотук да останат още няколко десетки километри, за да може да бъде финализиран Проектът. Вие и това не можахте да свършите. Сега моят въпрос към Вас е следният: на първо място, какви са неустойките съгласно договора за неизпълнение на извършената работа от страна на изпълнителя. В тази връзка, към настоящия момент, тъй като днес сме 6 януари, на 31 декември договорът изтече – няма извършена работа, какви са неустойките, които „Ай Си Джи Би“ е начислило към днешна дата, тъй като това трябва да се случва за всеки ден просрочие, какъв е размерът на тези неустойки? И още един друг въпрос, тъй като 31 декември изтече, а работата не е свършена и договор нямаме, към настоящия момент между „Ай Си Джи Би“ и компанията изпълнител няма действащ договор, как възнамерявате оттук нататък двата субекта да продължат своята работа? В какви правни норми ще се поберат те на практика? Няма как да бъде анексиран договорът, тъй като срокът му е изтекъл, тоест към настоящия момент няма действащ договор. Как възнамерявате оттук нататък да работят тези компании? И следващият ми подвъпрос е свързан с това, което и колегите от „Продължаваме Промяната“ поставиха, но Вие така и не отговорихте: какви мерки Вие сте предприели лично до настоящия момент или какво възнамерявате да предприемете, така че Проектът да бъде реализиран в максимално кратки срокове. Защото, както вече казах, Вие нямате действащ договор. Дори това – не си направихте труда, да помислите в тази посока. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#43 · speech
Благодаря, госпожо Петкова. Заповядайте, господин Министър, за отговор. Но когато зададете между пет и седем въпроса, не знам как искате да Ви отговори на всеки един от тях?! Така че моля, колеги, съобразявайте се все пак с възможностите в 4 – 5 минути да се отговори на тези въпроси.
#44 · speech
Министър Александър Николов
Благодаря Ви, господин Председател. Госпожо Петкова, предполагам, че след като договорът е подписан на конкретни дати и познавате добре структурата му, знаете какъв е размерът на неустойките. Писмото към „Авакс“ и писмото към „Ай Си Джи Би“ относно неустойките е подписано от вицепремиера Асен Василев и от мен и е изпратено към Борда на директорите. Всяко едно решение, пак по силата на договора и по силата на правата на акционерите, и на Съвета на директорите се взима с единодушие. Предстои среща на Борда на директорите, на която ще бъде разгледано писмото за компенсации, изискани от България. Това е едно. Второ, относно изпълнението, това, че презюмирате, че забавянето на изпълнението води до отпадане на договора, за мен е, меко казано, странно. Договор има и този договор ясно посочва какво трябва да се случи и как и какви са неустойките. За пореден път ще Ви кажа: цените на природния газ в България нямат нищо общо с преноса и с трасетата, по които минава конкретното гориво. Относно мерките, както пак споменах в предните отговори на въпросите, изискани са срещи с министъра на енергетиката на Гърция господин Костас Скрекас, проведени са телефонни разговори с него, разгледано е финансовото състояние на компанията изпълнител „Авакс“, разгледани са допълнителни начини за реализиране на Проекта, изготвен е анализ на разходи и ползи. За хора, които са били 11 години в управлението на конкретната институция, би следвало да е ясно, че оттук нататък ключовият момент е този газопровод да бъде въведен в експлоатация преди месец юли 2022 г., така щото да има възможност да бъде използван през следващия отоплителен сезон. Благодарение на последното отлагане без каквито и да е компенсации и без каквито и да е претенции към „Авакс“ от тогавашните управляващи същото нещо не беше постигнато за този отоплителен сезон. И отново – това не води до промяна в цените на конкретните горива в България. Благодаря.
#45 · speech
Благодаря, господин Николов. Сега думата за въпрос има ДПС.
#46 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Разбира се, темата е много важна, затова има и емоции. Имам чувството, че след време ще Ви задават въпроси и на Вас следващите, които вече не са министри, а са народни представители. Тогава сигурно и следващият министър ще реагира така емоционално, обвинявайки предишните. Така е било дълго време и така ще продължи. Същността на темата днес е какво става с 12-годишния проект? Същността на въпроса е, че 12 години България и Гърция не могат да се справят с един интерконектор, за да може един милиард кубика, договорени през този интерконектор, да получава България. Не знам какво имате предвид, че връзката не влияе върху цената, но слушам, че министър-председателят казва, че ако сме получавали цялото количество газ от Азербайджан, цената щеше да бъде съвсем друга, но явно е, че имате предвид нещо друго, което може да ни разясните. Господин Министър, проблемът с интерконектора, ако тръгнем да разясняваме, сигурно ще излязат още много други проблеми, които Вие не искате да назовете. Ако намерите смелост, може да ги назовете и да кажете защо и каква е причината досега този интерконектор да не е видял бял свят. Сигурно ги знаете и аз смятам, че ако бяхте направили всичко онова, което е необходимо, защото упоритостта на министъра на финансите…
#47 · speech
Въпросът, господин Аталай, че времето вече изтече.
#48 · speech
Само искам да попитам министъра: смята ли той, че Проектът е правилно структуриран като бизнес модел и схема за развитие, а именно като отделен проект, а не развиван от операторите на газопреносните системи на България и Гърция. На този въпрос, ако можете да ми отговорите, заповядайте.
#49 · speech
Благодаря, господин Аталай. Имате думата, господин Министър, за отговор.
#50 · speech
Министър Александър Николов
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, господин Аталай! За въпросните един милиард кубика, които могат да влязат в България, ICGB няма да имат възможност да ги реализират тази година, имам предвид, в този отоплителен сезон. И това към момента, за съжаление, е сигурно. Поради тази причина и какво имам предвид, когато се казва, че това не влияе директно върху цената на природния газ. За щастие, и доставката на природен газ до България може да минава през алтернативни трасета. Точно поради тази причина (реплика от народния представител Александър Ненков) не знам да сте правили нещо в Боташ от Турция, нито пък съществуващи трасета назад във времето, това е едно. Второ, след алтернативните трасета и проблемните забавяния, да, господин Аталай, много сте прав, че има много други проблеми, които могат да бъдат разглеждани. Те се разглеждат по най елементарен и базисен начин. Консумацията и доставката по дългосрочни договори на природен газ е така наречената финансова стойност, равна на нула. Тоест, ако България губи, някой друг печели. Недоставката на природен газ в България към момента води до ужасяващи загуби всеки божи ден, всеки ден. Кой печели? Печелят тези, които заместват липсващите количества в България, тоест така наречените алтернативни доставчици. Печелят и компаниите, които към момента продават количествата, които са договорени на дългосрочни договори над 25 години, фактически за България. Оттам нататък всеки може да си вади изводите какви са реалните причини за забавянето. Да, има Проект, който повече от 12 години се оказва изключително труден за реализация, има друг проект, който се оказва изключително лесен за реализация под две години. Ако наблюдаваме технологичния прогрес на други близки нам държави, вероятно за този период от време – 10 – 11 години, можехме да изстреляме и совалка в Космоса. Конкретно към Вашия въпрос. Преглеждайки начина на обосновка на гръцкия регулатор и на българския регулатор и нормите на възвръщаемост, ако трябва отговорът да бъде еднозначен, той е по-скоро да, и така трябва да бъде структуриран Проектът. Благодаря Ви.
#51 · speech
Благодаря, господин Министър. Преминаваме към следващата парламентарна група. От името на „БСП за България“? Господин Стойнев, заповядайте.
#52 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, мисля, че във Вашето изложение от 10 минути е ясно каква е ситуацията. Каквито и въпроси да задаваме защо така се е получило, може би ще ни разясните още по-голямата картинка, която се случва през последните 10 години, защото наистина за мен лично ключът е заровен в начина на финансиране. Ако беше осигурено по-бързо финансиране между 2014 – 2018 г., този проект отдавна щеше да бъде реализиран. Уважаеми колеги, тук може би ще обсъждаме тепърва геостратегическото значение на този проект, но нека да не забравяме, че самата Европа изостави своите клиенти и чрез отпадането на проекта „Набуко“. Тогава се борехме изключително много за този проект, както и моите предшественици, така и ние, но за съжаление, се избра проектът ТАР „Танап“ и разбира се, договорът, който беше подписан през 2013 г. за един милиард кубически метра природен газ от Азербайджан, трябваше наистина да бъде доставен през този интерконектор. Създадохме една институционална работна група с Решение на Министерския съвет, така че да се ускори работата, но за съжаление, това прословуто финансиране явно държавата няма необходимите 220 млн. евро, които да бъдат споделени и с гърците, така че да се изгради този проект, а разчитаме на едно финансиране, което е осигурено през далечната 2018 г. Така че каквото и да обсъждаме – дали нарочно е забавено, дали чисто институционално, но е факт, че за 180 км такова забавяне е изцяло недопустимо. Господин Министър, въпросът ми е чисто технически. Тъй като в Гърция вече са направили своите хидротестове и са завършени, а ние в България все още не сме започнали въпреки забавянето, което ще бъде до 1 юли тази година, кога се предвижда тези хидротестове да започнат? Следващият етап трябва да бъде тестовете с газа, но хидротестовете кога предвиждате да започнат, така че наистина да разберем ще има ли продължаващо забавяне? А в крайна сметка, да кажем, че каквито и компенсации да има за забавянето, те не могат да бъдат повече от 14 млн. евро. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Завършвам, господин Председател. Тоест повече от 14 млн. евро не могат да бъдат компенсациите, но в крайна сметка кога ще започнат хидротестовете? Благодаря.
#53 · speech
Благодаря, господин Стойнев. Имате думата за отговор, господин Министър.
#54 · speech
Министър Александър Николов
Уважаеми господин Председател! Уважаеми колеги народни представители! Господин Стойнев, благодаря Ви за въпроса относно всички специфики, техническо изпълнение и инженерни тестове, включително хидротестове, и довеждане до комерсиализация. Това, което е изискано от проектната компания и от техния мениджмънт от българска страна – линейните графици да бъдат изготвени в съответствие, така че да може да се изпълняват всички дейности, които са възможни, успоредно с цялото комерсиализиране на Проекта да се случи максимално бързо, конкретна дата и стартиране на хидротестовете в момента не мога да Ви дам, но ще изискам и при следващо изслушване ще я предоставя. При следващо заседание на Съвета на директорите ще бъде зададен конкретно този въпрос.
#55 · speech
Благодаря, господин Министър. От „Има такъв народ“– имате думата.
#56 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Министър, уважаеми госпожи и господа народни представители! През последните три правителства на ГЕРБ те доказаха пренебрежителното си отношение към Проекта за българо-гръцка газова връзка. И това пренебрежително отношение беше отбелязано от всички европейски партньори, включая и в областта, в която аз съм по-компетентен, не съм толкова в енергетиката, но в банковия сектор, където така наречената процедура, спомената и от господин министъра, KYC означава как и по какъв начин може да бъде оценен рискът към тези, които могат да управляват такъв проект. И затова EBRD най-вероятно толкова дълго е бавела, тъй като е оценила способността на ГЕРБ да управлява такъв проект, който не е могла да реализира повече от 12 години. Сега е трудно да проявявате престорена загриженост, просто няма смисъл от такава. Моят въпрос към господин министъра е кога ще бъде изготвен анализ за структурата на сделката, питам кога? Задълбочен анализ, в който обаче аз лично бих искал да видя по какъв начин отделните управляващи понасят отговорността за нереализиране на този проект. Как и по какъв начин отделните банки, финансови институции и изобщо финансиращи страни са отбелязали доколко и какво е нивото на компетентност при управляването на един такъв проект – на неговата структура и на ефекта от неговата реализация? Благодаря.
#57 · speech
Благодаря, господин Каримански. Имате думата, господин Николов, за отговор.
#58 · speech
Министър Александър Николов
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Господин Каримански, детайлен анализ, който да включва разходи и ползи, следва да стъпва на пазарните метрики и на алтернативите за доставки в България. Подобен, включващ и пропуснати ползи, се изготвя и към момента на база съществуващи данни от дългосрочни договори. Същият е възложен и на Българския енергиен холдинг и всички възможности за оценка на това дали да бъде сменян изпълнител, дали подобно нещо да се изисква от проектната компания са текущо на радара. Тоест дори негативният сценарий, който за нас означава проектната компания „Авакс“, пряко и директно да комуникира към Съвета на директорите, че няма да има възможност да изгради в определен срок или няма да може да въведе в експлоатация в определен срок трасето и ще бъде сравняван с това дали и как е по-добре да се избере друг изпълнител. Отново искам да напомня, че всичките решения на проектната компания се взимат с пълно единодушие от Съвета на директорите. За всички алтернативни сценарии Ви гарантирам, че ще бъдете запознати своевременно. Благодаря Ви.
#59 · speech
Благодаря, господин Николов. От „Демократична България? Заповядайте, господин Мирчев.
#60 · speech
ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Впечатляващо е, че ГЕРБ искат изслушване на енергийния министър за гръцката връзка – интерконектора. Очакваме ГЕРБ да поискат сега изслушване на транспортния министър за концесията на летище София, където загубихме половин милиард, след това изслушване за концесията на пристанище Бургас и след това може да поискате изслушване на вътрешния министър за пачките и кюлчетата в спалнята на Бойко Борисов. (Ръкопляскания от ДБ и „Продължаваме Промяната“.)
#61 · speech
Господин Мирчев, все пак да се концентрираме върху…
#62 · speech
Да, концентрирам се и ще задам въпроса. Само преди конкретния въпрос знаете ли, колеги, какво не е виждало едно 12-годишно дете в България? Не е виждало различен шампион по футбол от „Лудогорец“ и обещаните връзки със съседните страни от Бойко Борисов. Той ги беше обещал 2009 г., когато газът беше спрян от Русия, това не е виждало. А по отношение на конкретния въпрос, господин Министър, двата проекта – и Турски поток, и Гръцки, не могат да се разглеждат отделно. На българска територия интерконекторът е около 180 км и не е изграден вече 12 години. Само за по-малко от 12 месеца беше изграден Турски поток, който е три пъти по-дълъг. Не само това, беше заложено, освен всички процедурни хватки, които правихте, в самия проект уникалното интерконекторът да мине под язовир. Нещо невиждано, безсмислено, в самия проект заложено да мине под язовир самата тръба?! Това са неща, които нямат никакво обяснение, освен това, че 12 години умишлено се бави неговото изграждане и е върховна наглост сега да излезете и да задавате тези въпроси, на които Вие трябва да отговаряте, а не този министър. И конкретният ми въпрос, господин Министър, към Вас в момента – запознат ли сте с проверката на ДАНС, обхващаща всички договори на Българския енергиен холдинг, касаеща и Турски, и Гръцки поток? И ако не сте, какво смятате да предприемете към ръководителите и всички отговорни през тези 12 години, които е трябвало да реализират Гръцки поток? Благодаря Ви.
#63 · speech
Благодаря, господин Мирчев. Имате думата за отговор, господин Министър.
#64 · speech
Министър Александър Николов
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Господин Мирчев, не съм сигурен кои точно проверки визирате и за кои дружества. Но всички дружества под шапката на Български енергиен холдинг и всички проектни компании са с публични финансови данни, те са достатъчно ясни. Вие споменахте две от нещата, които са важни – размерът на трасетата и спецификите, както и одобрените разходи. Предприемането на конкретни действия се случва на база възможностите, които има Министерството на енергетиката, както вчера вече е станало видно и ясно. Всякакви съмнения – независимо дали са оцветени с някакъв политически оттенък за нанасяне на вреди, или за пропуснати ползи за България, ще довеждат до конкретните проверки и съответно санкции или други действия. Това, което мога да направя, е да ми дадете детайли относно конкретните проверки, ако е възможно, и да ги изискам от конкретните органи. Благодаря Ви много.
#65 · speech
Благодаря, господин Николов. Сега от ВЪЗРАЖДАНЕ имате ли въпрос? Заповядайте.
#66 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Министър, тъй като коментирахме в огромна степен забавянето, което се случи в България по изграждане на газовата връзка, такова има и от страна на Гърция. Въпросът на нашата група е: имате ли в момента комуникация, знаете ли как се движат там нещата. Защото в частта, дори и в България да забързат темпото, ние да се справим, ако от обратната страна на границата не се случват нещата в участъка Гюмюрджина – българската граница, няма да има отново успех. В тази посока имате ли информация, която може да ни предоставите? Благодаря Ви.
#67 · speech
Благодаря, госпожо Михайлова. Господин Николов, имате думата за отговор.
#68 · speech
Министър Александър Николов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Госпожо Михайлова, технически изпълнението на трасето, както вече беше споменато, в България е доста по-сложно, отколкото в Гърция. Гърция, бидейки по-близо до конкретните доставчици на природен газ, разполага с доста повече алтернативи за доставка към Гърция, съответно за реализиране на финансови ползи. Дали има конкретна причина за забавяне от гръцка страна не мога да кажа и не бих спекулирал. Имам уверението на министъра на енергетиката на Гърция господин Скрекас, че освен конкретните срещи с него и в продължение на разговорите на нашия премиер с господин Мицотакис, ще направим и физически проверки на напредъка по конкретните линейни графици и техническото изпълнение на проекта в Гърция. Има дадено разпореждане към конкретната проектна компания същите графици да бъдат наблюдавани на двуседмична база и да бъдат изпращани нотификации в случай на забавяне. Това е, което можем да направим. Отново Ви казвам, че всички решения се взимат с пълно единодушие, съответно трябва да има съгласие както от наша страна, така и от представителите на Гърция. Благодаря Ви много.
#69 · speech
Благодаря, господин Николов. Сега минаваме към втория кръг въпроси. От „Продължаваме Промяната“ имате ли въпрос? Заповядайте за въпрос, господин Табутов.
#70 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Министър, моят втори въпрос днес към Вас е: за каква крайна дата за пускане в експлоатация ще настояваме от наша страна пред нашите партньори. Благодаря.
#71 · speech
Благодаря, господин Табутов. Заповядайте, господин Николов. Тук отговорът ще е също кратък, предполагам.
#72 · speech
Министър Александър Николов
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Табутов, с оглед на текущия статус на Проекта това, което ще настояваме пред проектната компания, е да бъде въведен в експлоатация на 1 юли 2022 г. По този начин ще гарантираме възможност потенциално за допълнителни тестове, ако е необходимо, и съответно по никакъв начин да не се пропуска следващият отоплителен сезон. Благодаря Ви.
#73 · speech
Благодаря, господин Николов. Сега вече ГЕРБ и Делян Добрев – заповядайте да развиете въпроса си.
#74 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Господин Министър, аз съм свидетел на волята на Народното събрание в последните 12 години и мога да Ви уверя – всъщност от 2009 г., може би вече 13-а година, че всички народни събрания оттогава досега, всички управляващи мнозинства, всички правителства са имали политическа воля този проект да бъде довършен по най-бързия възможен начин. Надяваме се и Вашето правителство, както и предишните две служебни, да са имали същата политическа воля. Аз вярвам, че това е било така. Факт е обаче, че през последните осем месеца, в които управляваха две служебни правителства, и последният почти вече месец, в който Вие сте министър, този проект закъсня за осем месеца, както каза моят колега, с нови осем. Всъщност Вие му удължихте срока с шест, но вероятно ще закъснее с осем. И според мен е безсмислено да се обвиняваме едни други и да търсим вина в тази зала в политическото ръководство на държавата, при положение че вината лежи, по мое мнение, изцяло в експертното ръководство на проектната компания, и съм го казвал неведнъж. Политическа воля винаги е имало, компетенция на най-високо равнище в държавата по този въпрос винаги е имало, но е липсвала компетентност в проектната компания. Въпросът, който искам да задам, е: знаете ли каква е заплатата на Теодора Георгиева – изпълнителен директор на тази компания? Вярно ли е, че тя получава между 15 и 20 хил. лв.? Тоест два пъти повече, отколкото получава премиерът на България, три пъти повече, отколкото получава един народен представител. И търсена ли е отговорност в последните седем-осем години, в които тя е изпълнителен директор, защо този проект се бави? Искам да Ви обърна внимание на още нещо, което се надявам добре да чуете. Няколко пъти от Вас чухме тук оправдание, че санкции ще се наложат, ако се вземе такова решение единодушно от Борда на директорите на проектната компания. Всъщност това не е така. Тези санкции са записани в договора и ако се опитвате да се измъкнете от налагане на санкции от 90 хил. евро на ден на изпълнителя за забавянето, оправдавайки се с това, че трябва да се вземе единодушно решение, гърците не са виновни. Ние много зорко ще следим и ако това се случи, заявявам Ви, че от групата на ГЕРБ ще пуснем сигнал в прокуратурата срещу Вас и финансовия министър Асен Василев. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#75 · speech
Благодаря, господин Добрев. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#76 · speech
Министър Александър Николов
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Господин Добрев, мисля, че сте прав за политическата воля, дано да е така! Назад във времето не мога да гледам, мога да гледам постигнатите резултати и статус „текущо“. Относно политическата воля от наша страна. Тъй като ефектите са много видни и много ясни, на финансово ниво точно поради тази причина и със свързания договор с компанията от Азербайджан за доставка на газ се водят непрестанни преговори, тъй като е ясно, че инфраструктурата ще бъде забавена. Знам, че по принцип имате малко разминавания в мерните единици. Не сме министри от един месец, а сме министри от три седмици, това няма значение, и Ви благодаря за очакванията в рамките на три седмици да успеем да решим нещо, което 12 години е забавяно. Относно експертното ръководство на компанията, не мисля, че министърът на енергетиката има компетенцията да изиска размера на заплатата в проектна компания, която се одобрява като структура и финансови разходи от Български енергиен холдинг. Но ако държите, ще отправим директен въпрос на „Ай Си Джи Би“. Относно отговорността на конкретните управителни органи и без да визирам конкретно лице, тъй като няма значение името, нито полът, Министерството на енергетиката ще продължи да следи за доброто изпълнение на проектната компания и конкретната свързаност. Отново искам да напомня, че физическата свързаност и инфраструктурата в България вече е изградена, включая преминаването под язовир „Студен кладенец“. Относно санкциите, в рамките на под две седмици българското правителство е подписало писмо с подпис на вицепремиера по финанси, което включва размера на санкциите. Отлагането без санкции, без каквито и да е претенции е от страна на предишни управляващи. (Шум и реплики.) Може да следите зорко, и се надявам да го правите, и да сравнявате подхода в двете ситуации. Българското правителство е изискало плащане и съответните плащания ще се получат при допълнително забавяне. Дали предишни правителства са поискали плащания и компенсации при забавяне е нещо, което Вие може да проверите. Благодаря Ви.
#77 · speech
Благодаря, господин Министър. Сега ДПС. Вие ли, господин Аталай? Заповядайте. Господин Стойнев Ви дава инструкции някакви, но предполагам, че тези двустранни разговори трябва да се провеждат извън залата.
#78 · speech
ДПС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Господин Стойнев все пак е бил министър, поназнайва някои неща (смях и оживление) и не е лошо. Господин Министър, за да мога след това да взема отношение по всички засегнати от Вас въпроси и отговори, все пак не можахте да намерите смелост да разкажете за проектната компания, господин Добрев се опита по някакъв начин да Ви обясни, че има някъде някаква причина, която Вие не искате да видите. И все пак, за да сме наясно и да сме полезни на обществото и на народните представители, да ни кажете това закъснение ще изисква ли допълнително финансиране, защото разбрах, че закъснението от 12 години е от това, че не е имало възможност да намерите финансиране? А ако е необходимо допълнително финансиране, как ще ги намерите в толкова кратък срок до месец юли? Това искам да чуя. Благодаря Ви.
#79 · speech
Благодаря, господин Аталай. Заповядайте за отговор, господин Николов.
#80 · speech
Министър Александър Николов
Уважаеми господин Председател, колеги народни представители! Господин Аталай, проектната компания има подписан договор с изпълнител на конкретния проект и този договор е активен – с конкретни задължения и конкретни санкции при неизпълнение. Предложението за смяна или допълнително финансиране следва да се случва на прозрачен принцип и конкретно в полза, както казахте Вие, на българското общество. При нужда от допълнително финансиране и при подобно предложение от страна на акционерите или от страна на управителните органи ще бъде разгледано на база на алтернативни сценарии, включително и запазване на текущия изпълнител. При нужда от допълнително финансиране – съответно промяна на доходността по Проекта и съответно промяна и постигане на допълнителни ползи или допълнителни разходи за Проекта, ще бъдете информирани и е нещо, което следва да бъде внимателно наблюдавано по конкретните проекти, особено ако те са свързани с инфраструктурата. Самите разходи не са основната част, която следва да се наблюдава по конкретните проекти. Следва да се наблюдава общият механизъм – разходи, приходи, нетни ползи за обществото. Благодаря Ви много.
#81 · speech
Благодаря, господин Николов. Сега „БСП за България“. Заповядайте, господин Маринов.
#82 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги народни представители! Искам да отворя само една скоба, че въпросният азерски газ всъщност беше договорен през далечната 2009 г. от президента Първанов. И защо от 2009 г., на прага – в началото на 2022 г., отново говорим за неизпълнението на същия проект, е въпрос на един по-задълбочен анализ, който най-вероятно предстои във времето. Защо от 1 януари 2021 г. България има резервирани количества за доставка от един милиард кубически метра и това не се изпълнява? И кого ще компенсира България за пропуснатите ползи – отново е тема на един друг анализ. Но аз, господин Министър, искам да Ви попитам, през 2019 г. на 22 май шумно, с всички медии, господин премиерът по онова време Борисов, с целия си антураж направи първа копка и откри строителната площадка и строителните дейности по Проекта. Договорът за изпълнение обаче е подписан в същата година октомври месец. Аз искам да попитам: през тези пет месеца или малко повече от пет месеца как точно е осъществяван контролът и въобще имало ли е такъв и ако е имало, на какво основание? И като подвъпрос: към днешна дата има ли постъпило официално заявление от изпълнителя за удължаване на срока – дали в Министерството на енергетиката, или в Българския енергиен холдинг е без значение? Благодаря Ви.
#83 · speech
Благодаря, господин Маринов. Имате думата за отговор, господин Министър.
#84 · speech
Министър Александър Николов
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Относно контрола и начина на изпълняване на длъжността в дълбоки детайли към момента не мога да отговоря. Не зная дали визирате нещо конкретно, но дотолкова, доколкото структурата на проектната компания не се е променяла, следва същият контрол да бъде налаган от оперативно управляващите органи. За искането за поредно отлагане – да, такова е постъпило, и не, то няма да бъде уважено, както е било назад във времето. Съответно нашата реакция е ясна в писмото, което е изпратено, както към проектната компания, така и към акционерите и управителните органи, където се казва, че санкциите ще бъдат налагани според договора. Благодаря Ви много.
#85 · speech
Благодаря, господин Николов. „Има такъв народ“.
#86 · speech
ИТН
Първо, две благодарности. Благодаря, господин Министър, че изнесохте тези данни, включително и имената на хората, които са слагали подписите под този безумен срок на нереализация. От друга страна, благодаря на ГЕРБ, че повдигнаха темата, защото, когато си оплескан до ушите, да речем, в кал и имаш наглостта да извикаш всички да ти видят сеира, това наистина е достойно за забавление. Та въпросът ми е: може ли да се каже, че има конкретни личности от бившите управляващи, които с действие или бездействие практически са саботирали реализацията на Проекта?
#87 · speech
Благодаря, господин Йорданов. Имате думата за отговор, господин Министър.
#88 · speech
Министър Александър Николов
Уважаеми господин Председател, благодаря Ви. Колеги народни представители! За конкретен саботаж не мисля, че имам право да говоря. За конкретни финансови пропуснати ползи и текущи вреди по липсващата инфраструктура и използването на това, че същата не съществува. За намаляването, както вече беше споменато, на доставките на природен газ от Азербайджан мога да кажа, че България търпи сериозни вреди, които са разпределени между две компании, две структури, като в момента едната „А“ доставя по-големи количества, които заместват тези от Азербайджан, другата „Б“ реализира пропуснатите ползи за България през конкретния отоплителен сезон. Пазарните динамики доведоха до това, че структурираният договор на България с азербайджанската компания „Ей Джей Ей Си“ в момента би бил в изключителна полза за България. Поради това, въпреки забавянето, полагаме всички възможни усилия съответните количества, въпреки странно структурирани нормативни документи назад във времето, същите да започнат да текат възможно най-бързо в България – съответно ценовият шок, който се случи вследствие на решението на КЕВР и предложената структура от „Булгаргаз“, да бъде избегнат максимално бързо. Благодаря Ви.
#89 · speech
Благодаря, господин Николов. От „Демократична България“, заповядайте.
#90 · speech
ДБ
Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, темата за пропуснатите възможности и саботажите от последните 12 години безспорно е от най-важните и държавните органи трябва да се занимават с нея. По-интересно за мен е обаче какво се случва оттук нататък и какви са лостовете, с които изпълнителната власт и конкретно Министерството на енергетиката може да влияе за пускането в експлоатация на интерконектора в уговорените срокове. Сега, естествено, темата за глобите от 90 хил. евро на ден и дали тя ще влезе в сила е важна, тъй като това би било един лост за въздействие върху строителя. Другото обаче са нужните сертификации и одобрения от страна на регулаторите и от страна на Европейската комисия на интерконектора и какви действия са предприети в тази посока – е моят въпрос, и доколко те могат да бъдат предварително взети, така че наистина пускането в експлоатация да съвпадне до голяма степен и с приключването на строителните дейности по интерконектора? По отношение на азерския газ: какви действия се предприемат за импорта на по-голяма част от азерския газ, така че цената на природния газ в енергийния микс на България да бъде по-поносима за потребителите? Благодаря.
#91 · speech
Благодаря, господин Панев. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#92 · speech
Министър Александър Николов
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, господин Панев! Относно лостовете за влияние разглеждаме всички възможни, включая това, което Вие споменахте – глобите и санкциите, които могат да бъдат използвани като инструмент за преговори и ускоряване на процеса. Структурите на договорите и взаимните решения изискват комуникация на най-високо правителствено ниво. Една от основните теми, обсъждана на срещата на господин Мицотакис с премиера Петков, е гръцката връзка. Въпросът Ви относно успоредните процеси и сертификация на трасето и вкарване възможно най-бързо в употреба – сме изискали от българските представители възможно най-детайлен преглед на това кои процеси и как могат да бъдат действани успоредно, така че да не се губи време в нито един от процесите. Съответно от гръцка страна ще поискаме всички възможни лостове и механизми за ускоряване на строежа и преглед на нормативните регулаторни изисквания. Относно доставката на природен газ от „Ей Джей Ей Си“, въпреки нормативните ограничения, в които сме поставени вследствие на, меко казано, странно наследство на тези договори и някои промени по тях, правим всичко възможно, за да идентифицираме, на първо място, алтернативни трасета с доставка, които вече са идентифицирани, проверени и е потвърдено, че транспортът на конкретните количества до България не е проблем. Съответно единственото нещо, което остава валиден проблем до 1 юли 2022 г., е оптимизирането на размера на количествата, които България получава. Преговорите продължават. Очакваме отговор от Борда на директорите на конкретната компания. След проведените срещи с политически лица в Азербайджан – включително министър на икономиката и министър на енергетиката – господин Джабаров и Шапхазов, имаме уверение от тяхна страна, че те ще направят всичко възможно, така че енергийната криза в България да бъде понесена по-меко. Благодаря Ви.
#93 · speech
Благодаря, господин Николов. И последен въпрос – от ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Ганев.
#94 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, господин Министър! В началото на Вашето изслушване и въпросите, които се зададоха, от страна на ГЕРБ се повдигна една тема, която, не знам как можаха да го кажат, но там нищо не ме учудва, за прекрасно проведени обществени поръчки, брилянтно изчистени процедури, но всички знаем в общи линии за какво става дума. Не това обаче е въпросът и това, което искам да коментирам. Факт е, че през 2013 г. се подписва въпросният договор с азербайджанската страна за доставка на газ между един и три милиарда. Образно, не с точни цифри, разбира се, това ще дава, ако се изпълнява, около 20 – 25% от нужното ни количество газ. Към момента фактите са такива, че имаме забавяне, но не само от наша страна – това, което преди малко коментирахме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, че има огромно забавяне на Проекта и от гръцка страна, има забавяне на поредица инфраструктурни решения, които е трябвало да се направят от гръцка страна и не са направени. Разбирам, че Вие надали ще можете да дадете точно обяснение защо, но нека да не си посипваме само ние главата с пепел и да обясняваме колко сме лоши, защото, от друга страна, имаме точно това – забавяне, а и не само в тези проекти, в съвсем други проекти имаме обратни случаи, в които ние като държава сме свършили работата – поредица от КПП-та, но от гръцка страна се бавят с години. Факт е, че към момента около 250 млн. куб. м газ се доставят в България от гръцка страна през Кулата – за тези от Вас, които не знаят, факт е, че това е изключително малко. Факт е обаче, че забавянето на този голям проект с азербайджанския газ, който трябва да идва в България, причинява финансови загуби, и то в огромни количества. Конкретно моят въпрос към Вас е: разчетите на Министерството какво казват като цифри; само за изминалата година колко биха били неосъществените приходи и конкретно загубите, които са предизвикани от това забавяне, поне за миналата година? Благодаря.
#95 · speech
Благодаря, господин Ганев. Имате думата за отговор, господин Министър.
#96 · speech
Министър Александър Николов
Уважаеми господин Председател! Господин Ганев, колеги народни представители! Да, количествата, които се доставят през Кулата – Сидирокастро, са малко както на фона на потреблението в България и възможностите за реализиране на финансови ползи, така и на фона на съществуващите договори. Отново искам да подчертая, че търговският договор между „Ей Джей Ей Си“ и съществуването на гръцката връзка не е единствената възможна алтернатива за доставка на договорените количества по договора от 2013 г. Поради тази причина търсим възможност за намаляване на пропуснатите ползи, които фактически – да, за българското общество са директни загуби и да, водят до директно повишаване на цената на природния газ в България. Тъй като формулите по дългосрочните договори са, както някои колеги дебело подчертават, търговска тайна, искам да Ви уверя, уважаеми колеги, че общественият интерес в съд винаги надделява над търговската тайна. Доказано! Та, размерът на тези загуби, в зависимост от метриката и конкретните пазарни механизми и структурата на формулата, може да достигне до 1,5 млн. лв. на ден текущо по неизползваните обеми. Точна цифра, поради това че и двете променливи – структурата, базирана на нефтени продукти, и структура на разходи, базирана на доставка на природен газ хъб TTF, са променливи на ежедневна база, не бих се наел да Ви дам. Но фактът, че Ви споменах цифрата, която е на дневна база, мисля, че Ви дава ясна представа за това колко загуби текущо търпи българското общество поради това, че не успяваме да реализираме всички възможности по съществуващи дългосрочни договори. Благодаря Ви.
#97 · speech
Благодаря Ви, господин Николов. С това изчерпахме въпросите. Сега минаваме към изразяване на отношение. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната“, желаете ли? Не виждам. От ГЕРБ? Вие ли? Госпожо Петкова, заповядайте. Само да кажа, че след това изслушване ще дам почивка и след почивката ще продължим със следващото. Имате 5 минути, госпожо Петкова.
#98 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаеми господин Председател. Господин Министър, аз, разбира се, няма как да съм доволна от това, което чух от Вас, тъй като не получих отговор на нито един от поставените въпроси. На първо място, не ми стана ясно как и защо Вие и финансовият министър сте изпратили писмо до ICGB, в което сте им направили препоръка да си потърсят неустойките. Тук не става въпрос за това дали Вие ще пишете писма и дали те ще вземат някакво решение в Борда. Какво решение ще вземете, няма никакво значение, тъй като това е клауза от договора и тя е задължителна за изпълнение. Ако разбирате, ние сме в хипотеза на неизпълнение на договора, който на всичкото отгоре е с изтекъл срок. Не знам дали осъзнавате в какъв риск е в момента реализацията и довършването на Проекта от този факт – че има изтекъл договор, няма предприети никакви действия. Не получих отговор и на това какъв е размерът на начислената неустойка в счетоводните регистри на ICGB и понеже аз знам какво пише в договора, ще Ви кажа, че към днешна дата тази неустойка трябва да бъде 540 хил. евро. Това търсете в счетоводните регистри на ICGB – толкова трябва да бъде размерът на неустойката. Считам, че беше пропиляно много ценно време, бяха пропилени седем месеца, в които Вие не направихте нищо, за да бъде контролиран процесът и да бъде довършен Проектът. Оставаха няколко десетки километра, които трябваше да бъдат изградени по интерконектора Гърция – България, но Вие просто проявихте безхаберие и бяхте ангажирани с това да чегъртате Политическа партия ГЕРБ от властта. Това беше очевидно по-важната задача. Но виждате как един стратегически за България проект беше забавен заради това, че Вие всъщност не си свършихте работата. Това, което ние Ви оставихме, е един готов, структуриран проект, който Вие забавихте, и в момента не е ясно как ще продължи реализацията му оттук нататък – изтекъл договор, неначислени неустойки. Някаква молба ще пишете – ICGB да си събере неустойката. Каква е работата на министъра и на финансовия министър, и на енергийния министър? Това е клауза по договора – тук няма дали Бордът иска, или не иска. Както знаете, Бордът се състои от представители на българската страна и гръцката страна. Ами, ако гръцката страна, ако гръцките представители гласуват против, това означава ли, че няма да си съберем неустойките, които са 90 хил. евро на ден – всеки просрочен ден? Означава ли това? Аз още веднъж искам да подчертая, че ние от Политическа партия ГЕРБ и Съюзът на демократичните сили ще следим много стриктно за това как се защитават интересите на българската страна, защото основното, цялото финансиране на практика, което е близо половин млрд. лева, е осигурено от наша страна. Знаете, че има и държавна гаранция от 110 млн. евро за този проект, тоест българската държава гарантира заем от Европейската инвестиционна банка и българската държава трябва да бъде защитена. Тези, които трябва да бъдат защитници на нейния интерес, господин Министър, сте Вие към настоящия момент, тъй като изпълнявате/заемате поста министър на енергетиката. Така че аз разчитам на това да не пишете молби до Борда на ICGB, а просто да влезете в ролята си на принципал и на БЕХ, и на ICGB, и да можете да защитите националния интерес. И тъй като одеве чух да споменавате, че нямате информация как върви строителството на гръцка територия, само да Ви обърна внимание на това, че компанията, която реализира Проекта, е една и съща както на гръцка, така и на българска територия и докладването за това как върви напредъкът по Проекта се осъществява за целия проект и на гръцка, и на българска територия, така че не е необходимо да искате специална информация. Фирмата, която строи, е гръцка фирма и тя е една и съща – строи и на територията на България, и на територията на Гърция. Просто следете информацията и изисквайте периодично да Ви бъде докладвано за това какво се случва. И още веднъж апелирам към това да помислите много добре с юристите на ICGB или Ваши колеги адвокати (както прецените) как ще защитите интереса на България, с оглед липсата на действащ договор към момента. Благодаря Ви.
#99 · speech
Благодаря, госпожо Петкова. Сега от ДПС имат право да изразят отношение. Заповядайте, господин Аталай.
#100 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги. Като че ли лека-полека, ако продължим още един час, ще се изяснят още някои неща, които Вие не искахте да ги кажете, господин Министър, но все пак Ви приветствам, че в рамките на няколко месеца сте навлезли достатъчно добре в същността на Проекта. Министър Петкова преди малко каза, че строителството на целия тръбопровод и на интерконектора вече стана ясно, че не се строи от българска страна, а се строи от гръцка фирма. Според мен това беше едно от важните неща, за да можем оттам нататък да тръгнем и да кажем защо, как и по какъв начин бяха създадени трудностите за финансиране. Тук е въпросът, на който Вие ми отговорихте, господин Министър, че изграждането на тръбопровода с проектна компания е било по-доброто отколкото да дадем възможност на двата оператора – на българския оператор и на гръцкия, да построят. Ако беше дадена възможност на двата оператора да строят, сега щяхме да сме забравили и интерконектора, да сме забравили и построяването на линейните тръбопроводи, които трябваше да бъдат направени, защото виждате, че Балкански поток, така наречения Турски поток, а аз често пъти го казвах и Герберски поток, за колко кратко време и как беше намерено финансиране, когато стои сериозна фирма зад строителството и проектирането на тръбопровода. Също така, господин Министър, смятам, че много сериозно ще се забавите с допълнителното финансиране, което ще е необходимо. Имам чувството, че не сте убедени, че юли месец ще се пусне тръбопроводът. Затова с приемането на мерки, като налагане на мораториум на част от енергетиката на България и вкарването на България в допълнителни загуби в рамките, преди си позволих да го кажа, около 200 милиона, а днес виждаме, че цената на газа само от вчера е още 30% по-високо, ние в България нямаме възможност как и по какъв начин да миксираме и отгоре на това пък не намирате възможности по какъв начин да помогнем на битовите потребители на газ, на пелети, на дърва, на всичко, което е свързано с енергетика. Уважаеми колеги, интерконекторът с Гърция не се строи от 2009 г. поради най-различни причини, но една от основните причини, които днес можем да изкажем оттук, е, че не можа предишното правителство да настоява и да се пребори и с европейските структури, и с гръцката страна, за да може да се структурира Проектът така, за да може да се приключи в нормално време. Не е полезно от 2009 г. 12 години да нямаш интерконектор, да нямаш връзка, която е необходима за диверсификацията на страната, а днес да седнеш да се оплакваш от наследството си – човек не трябва да се оплаква от наследствата си, защото получава неща, които след това върху това би трябвало да надгражда. Затова господин Министър нашето, на „Движение за права и свободи“, виждането е, че погрешно е структуриран Проектът, погрешни са действията и доверието на българската страна към гръцката страна, за да се предостави цялостното строителство на линията с интерконектора на гръцката страна. Невзимането навреме на мерки, но невъзможността и как и по какъв начин да влияеш върху управлението на Проекта – Вие сам казвате тук, че нямате възможност да влияете върху заплатите на директорите, а нали знаете, че и заплатите влизат в това, в което ни обучавахте преди малко, в разходи, приходи и разбира се, и тези пари, които допълнително ще Ви трябват да ги изтеглите, и част от тях ще отидат там. Приключвайки, господин Министър, заемете се много сериозно с диверсификацията на енергийните ресурси за България. Ако не можете, търсете помощ, ако и там не можете да намерите, търсете помощ от приятел, а ние сме такива. Благодаря Ви.
#101 · speech
Благодаря, господин Аталай. Сега от „БСП за България“? Господин Стойнев, заповядайте. Имате думата – 5 минути, за да изразите отношение.
#102 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители. Наистина неразбираемо е все още за мен защо ГЕРБ си вкараха този автогол и защо бе необходимо цялата страна да разбере детайлно как един проект е забавен. Опитът да се прехвърли вината върху сегашния министър, мисля, че е доста нелеп, защото не смятам, че сегашното правителство, а и служебното правителство могат да носят отговорност за забавянето на един проект с толкова много години. Когато зададох въпроса, споменах, че за мен лично проблемът е във финансирането на Проекта, защото между 2014-а и 2018 г. като че ли има някакво петно относно финансирането на този проект. В крайна сметка, колеги, за 220 млн. евро, при положение че с едно решение за 500 млн. лв. се дадоха за ремонт на язовири и все още не знаем колко язовира са ремонтирани – пет ли, шест ли, седем ли, осем ли, десет ли – и досега България наистина можеше да има реална диверсификация, но като че ли това не беше приоритет на тогавашното управление, търсеше се начин между 2014-а и 2018 г., както преди малко се изясни, най-накрая през 2016-а и 2017 г., цитирам: „... с неимоверни усилия се намери финансиране.“ Когато не можеш да намериш финансиране на международните пазари или не ти е достатъчно рентабилно, тогава може човек и сам да си го финансира, защото това е националният интерес. За съжаление, този национален интерес може би през годините не бе така добре защитаван. Господин Министър, Вие оттук нататък нямате право на грешка – 1 юли 2022 г. е наистина датата, на която интерконекторът трябва да бъде пуснат. И след това каквито и обяснения да има, защото, ако проблемът е 14 – 14,5 млн. евро, защото това е максимумът на компенсацията, повече от това не могат да бъдат взети, не смятам, че това е повод за дебат в българския парламент, още повече, че след месец ни предстои дебат по бюджета и тогава ще видим какви милиарди ще разпределяме тук в залата. Но характерното е, че когато се защитава националният интерес, когато има необходимост от финансиране или от съфинансиране, странно е как за някои проекти веднага се намират пари, а за други могат да изчакат. Но господин Министър, желаем Ви успех. Надявам се наистина тази година интерконекторът да бъде пуснат – каквото трябва, каквото е необходимо, не смятам, че може да се изискват някакви законодателни промени, но така или иначе можете да разчитате на подкрепа от българския парламент. Благодаря Ви.
#103 · speech
Благодаря, господин Стойнев. От „Има такъв народ“? Заповядайте, госпожо Василева.
#104 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, благодаря Ви за изнесената информация в рамките на днешното изслушване. Защото от всичко, което се каза в тази зала, за пореден път разбираме, че и интерконекторът е част от онези проекти, които се правят, за да бъдат правени, а не за да бъдат направени. Вече започвам да си визуализирам чекмеджето с пачките и кюлчетата, което е като събирателен образ на всички онези нереализирани, иначе така наречени прекрасно структурирани и подготвени, проекти. Така че излишно е да говорим повече. Очевидно е, че няма нормален човек, който да вярва, че когато 12 години си разполагал с цялата изпълнителна и законодателна власт, тук вадиш от девет кладенеца вода, за да обясняваш как някой друг е виновен за 12-годишното забавяне на проект, който е трябвало да реализираш в 12-годишното си управление. Едва ли има нормален човек, който да смята, че вината в забавянето най-малкото пък е Ваша и на сегашното правителство. Мисля, че тепърва ще излизат причините за забавянето на този проект, всички неясноти относно финансирането му, структурирането му и така нататък. Продължавайте в същия дух, смело, без да се притеснявате – имате нашата подкрепа, така че всичко, което е необходимо, ще бъде направено, за да види бял свят най-накрая този проект!
#105 · speech
Благодаря, госпожо Василева. От „Демократична България“? Заповядайте, господин Димитров.
#106 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председател, господин Министър, дами и господа! Първо, искам да Ви пожелая успех, защото имате нужда от това. Въпросът с интерконектора и изграждането на газовия интерконектор с Гърция е стратегически въпрос – част от националната сигурност на България. Фактите са следните: когато имаше политическа воля, Турският поток беше изграден за една година, въпреки всичките усложнения. Гръцката газова връзка 12 години не беше изградена, защото го нямаше политическото желание очевидно тя да бъде изградена. Няма друго обяснение. Всичко друго са празни приказки. Сега въпросът е тази политическа воля категорично да се появи. Ние Ви поздравяваме затова, че са осъществени връзки с гръцкото правителство. Да, това е задължително. Следващата стъпка обаче е да се поиска и подкрепата на Европейската комисия – диверсификацията е европейска политика, и те трябва да участват и да подпомогнат за реализацията на проект, който са финансирали! Защото ключът за нас е този проект през 2022 г. – няма да споменавам месеци, да бъде изграден. Това е като стрес тест за новото управление, защото, за да я няма тази газова връзка, уважаеми дами и господа, една от причините е, че има много важни международни фактори, които не са искали да я има. Тези международни фактори, които не са искали да я има, са си все там! Но ако ние проявим воля, нов път и вземем необходимите мерки, тя ще бъде построена. Да, участието на Европейската комисия е ключово. На следващо място, ние сега трябва да проведем разговори с Русия за нов договор за доставки на природен газ – тема, по която не се говори много. Беше добре, докато водим тези преговори, да имаме газова връзка с Гърция, което е символ на алтернативата и на възможността да бъде купуван друг газ през цялото време. Но тези преговори, уважаеми господин Министър, моят съвет към Вас е първо да се опитате да промените досегашния подход на дългосрочните договори, тоест да се мине към по-краткосрочни и гъвкави договори, така че България да може да купува това, което е най-изгодното на пазара, и да няма такива клаузи, които да водят до дългосрочни обвързаности, и България да няма ходове – да може да диверсифицира доставки и цени според най-изгодното в съответната ситуация. И друго нещо. Да Ви кажа кой е лошият сценарий! Лошият сценарий е да дойде юли месец, средата на годината или краят на годината, и пак тук да има оправдание, че нещо не се е случило. Когато питах три пъти поне служебния министър на енергетиката, човекът се опита да бъде полезен наистина, между другото, и казваше: „Има забавяне в доставката на части.“ Последно ми каза – 70% изграден въпросният газов интерконектор, и то декември месец, когато трябваше да бъде окончателно готов. Тоест всички тези опити за забавяне ще продължат да съществуват. Затова извън включването на Европейската комисия лично аз смятам, че след като това е обект на национална сигурност, е добре и ДАНС да участва. И не да ги занимаваме с четене на договори, както някои се опитват да правят, а точно по тези ключови проекти за страната, които водят до истинската диверсификация, те да имат ред, отношение и да помогнат. Те там затова ни трябват. Пак казвам, този проект е част от националната сигурност, тук имаме нужда от тяхното съдействие и помощ. Така че стратегическата цел, която си поставяме, искам вече след моите сто въпроса по тази тема, господин Министър, да спра да питам това лято. Това лято трябва да бъдат първите доставки по въпросния газов интерконектор. Проектната компания трябва да поеме писмени ангажименти могат ли да преодолеят забавянето, да се ангажират със срокове. Защото опитът ми със стоте въпроса, които съм задавал по темата, показва, че винаги нещо се е забавило, винаги нещо се е случило, то е неочаквано. И така 12 години! Пак казвам, виждам Вашия нов подход. Виждам, че сте въвлекли премиера в темата, което е правилно и много умно, защото това не може да бъде само Ваш ангажимент. Поискайте категоричната подкрепа и на Енергийната комисия в парламента, която според мен ще застане почти единодушно зад Вас, и нещата трябва да се случат. Пак казвам, това е големият стрес тест. Ако тази газова връзка бъде построена тази година, хората видят по-ниските цени, видят диверсификацията, видят резултатите, ето това наистина е „Продължаваме Промяната“, колеги! Благодаря Ви.
#107 · speech
Благодаря, господин Димитров. И от ВЪЗРАЖДАНЕ отношение? Заповядайте, господин Костадинов.
#108 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, господин Министър! Това, което чухме тук, е изключително притеснително. Не е ново, разбира се. За нас това, което беше най-ужасяващото, беше да чуем за пропуснатите ползи само за миналата година, които с една много груба сметка може би доближават, ако не и надхвърлят половин милиард лева, според това, което беше казано тук, с цифрата от 1,5 млн. лв. загуби само на ден, и то грубо, приблизително. При стойност на Проекта, който е малко над 400 млн. лв., и то за целия този близо 10-годишен период, в който се изгражда, това са чудовищни загуби. Това е престъпление. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ обаче не мислим, че тук можем да хвърлим вината само и единствено върху класическото родно българско безхаберие, защото безхаберие има, но аз искам да фиксирам Вашето внимание и вниманието на българите, които в момента гледат в една друга посока, която някак си убягва и като че ли само ние се вторачихме в нея. Първо, когато започнаха преговорите за изграждането на тази газова връзка – още през далечната 2009-а, 2010-а, 2011 г., първото, което беше поставила българската страна, беше да се надгради връзката между Кулата и стария български град Валовища, на който гърците днес казват Сидирокастро. Гърците отказаха тогава с 1100 аргумента, а е факт, че ние не можем да ги променим в крайна сметка, тъй като говорим за международен договор и връзка, която касае две държави. Те настояха да се направи връзката между Стара Загора и Гюмюрджина, на който гърците казват Комотини. Какво ще стане, ако тази година ние, след като, надявам се – надявам се наистина, успеем да форсираме строежа, успеем да довършим нашия участък? Гърците изостават, което е парадоксално на фона на това, че техният участък е в пъти по-кратък и не толкова сложен като нашия. Реално погледнато те имат да построят 30 км, а все още не са готови. И предишният министър Андрей Живков каза това нещо, и сегашният министър чухме, като каза, че и при тях има проблеми. На всичко отгоре, както се вижда, компанията, която изгражда българския участък, и тя е гръцка. На всичкото отгоре, искам да Ви припомня, че имаше скандали с това преди време, когато българската държава беше платила на гръцката компания изпълнител съответните суми, обаче гърците не ги бяха изплатили на българските си подизпълнители и тогава българските подизпълнители бяха заплашили със стачка – ако не се лъжа, даже стачкуваха по едно време, може и да греша. Всичко това иде да подскаже, че тук става въпрос за много по-сериозен външнополитически гамбит, в който България губи за пореден път, както винаги на Балканите през последните 80 години! Гърция няма интерес от това България да има достъп до евтиния азерски газ. Обикновено в България това, което се коментира, че Русия няма интерес от изграждането на тази връзка, защото… нали, ясно защо – защото ние сме зависими от Русия по отношение на вноса на газ. Обаче истината е, че и Гърция няма интерес, защото в момента Гърция е газоразпределителната база за износа на азерски газ за Южна и Централна Европа. В момента, в който това съоръжение бъде изградено, България ще може да се намеси в този пазар и може би, ако ние сме достатъчно гъвкави, разбира се, и ако ние надградим нашата система, може би да откраднем една част от транзита, който минава през Гърция. Само ние ли от ВЪЗРАЖДАНЕ виждаме, че в случая става въпрос и за една много добре рафинирано проведена дипломатическа акция на нашата южна съседка? От тази гледна точка беше важен първият въпрос, който ние зададохме, защото единият въпрос беше за пропуснатите ползи, но беше важен и въпросът за това как вървят нещата в гръцката страна. Когато самите гърци не могат да си доизградят участъка, разбира се, поради ред причини, най-вероятно всички от тях добре звучащи и достоверни, ние можем да изпаднем в ситуация, в която ще изградим нашия участък, ще изградим нашите станции по пътя и по трасето, но ще бъдем в ситуацията, в която сме вече от 20 години, след 1997 г., когато бяха подписани първите договори между България и Гърция за възстановяване на затворените трансгранични връзки след Втората световна война – ние 20 години не можем да ги възстановим! Ето, все още чакаме да се отвори ГКПП „Рудозем – Ксанти“, което е най-важното, защото отваря Родопите. Това е централният път от Пловдив – Смолян за Ксанти. „Старият Беломорски друм“ все още не е отворен заради гърците. Ние нашия го направихме преди години. Същата работа беше и с Маказа, същата работа беше и със Златоград, същата работа беше и със „Илинден“ на Гоце Делчев. Помните, там в продължение на години го бавиха заради един тунел за мечки, а пък в района мечки няма от десетилетия. Същата работа беше дори и с малкото туристическо КПП-нце на Ивайловград! Тези неща е важно да се кажат тук, от тази трибуна, защото, ако ние се правим, че не виждаме какво правят нашите съседи, те ще продължават още по-нагло и още по-настоятелно да погазват нашите национални интереси. Благодаря.
#109 · speech
Благодаря, господин Костадинов. С това изчерпахме точка първа от дневния ред. Давам 30 минути почивка, след което ще продължим с изслушването на министъра на вътрешните работи. (След почивката.)
#110 · speech
Продължаваме заседанието с точка втора от дневния ред за днес: ИЗСЛУШВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 110 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ПОСТЪПИЛИТЕ СИГНАЛИ В МВР, ВЪЗЛОЖЕНИТЕ ПРОВЕРКИ И РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ТЯХ, СВЪРЗАНИ С УСТАНОВЯВАНЕТО НА НАРУШЕНИЯ ПРИ РАЗКРИВАНЕТО НА ПОДВИЖНИ ИЗБИРАТЕЛНИ СЕКЦИИ ЗА ИЗБОРИТЕ ЗА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ, ПРОВЕДЕНИ НА 11 ЮЛИ 2021 Г., И ИЗБОРИТЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТ И ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ И ЗА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ, ПРОВЕДЕНИ НА 14 НОЕМВРИ 2021 Г. Процедура ли?
#111 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Декларация!
#112 · speech
Заповядайте за декларация, след това, госпожо Цонева, Вие ще представите предмета на изслушването.
#113 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Нашата декларация днес ще бъде емоционална, но тя е и породена от един, бих казала, лош инцидент, който вчера медиите подадоха като информация заедно с видеоматериал, за агресията на банда младежи над едно невинно дете. Това бяха около десет души срещу един – и още сигурно толкова, които гледат отстрани и снимат, ей така безразлично, сякаш цялото нещо е режисирано за показност, и тези десетина удряха и ритаха това дете. А по-страшното е, че в този побой и тази агресия се включи и едно момиче и с юмруци изкара агресията си върху един, най-вероятно, неин съученик. Десетина срещу един! Наобиколили го и го ритат, и го блъскат. И някак си няма как това да не ме смрази. Защото агресията беше умишлена и целенасочена и сигурно, ако имаха още малко време и нямаха свидетели, можеше да се стигне до най-лошото. След като проучих, се оказа, че в последно време е станало „модерно“ тийнейджърите да се включват в групи тип „банди“, да се събират на групи по двайсетина, да слагат качулките и да обикалят местния квартал, за да правят „пакости“. Само че това не е пакост. Това е умишлено посегателство над едно беззащитно дете – десет срещу един?! И тук е мястото да попитам защо в последните месеци отговорността на министъра на вътрешните работи в осигуряване на сигурността на нашите деца някак си се неглижира? Или може би, увлечен от фантастичните сериали за кражби, грабежи, изчегъртване и внушения за подслушвания, всяване на страх и психоза, министърът оставя встрани така важните теми, свързани с намаляване на насилието – ролята на подопечната му институция да опази нашите деца от това да бъдат бити и насилвани, от агресията, от безцелно изразяване на безцеремонна агресия към държавността, към неспазването на законите на страната, към човешките отношения между хората. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС осъжда насилието на деца срещу деца, осъжда проявата на агресия, която може да коства невинни човешки животи. Затова тук ние ще питаме и министъра на вътрешните работи, и министъра на образованието, и Държавната агенция за закрила на детето защо се допусна да се случи това; какви действия бяха предприети; защо тези случаи, вместо да бъдат предотвратявани, зачестиха дотолкова, че започнаха да стават ежедневие, да виждаме и ежедневно виждаме насилие, а понякога и фатален край, и то в училищата, защото в последните месеци ежедневно статистиката се допълва от поредната жертва – на дете, жена или член на семейство? Според данни от проучване на УНИЦЕФ всяко второ дете до 18-годишна възраст в България е преживяло някаква форма на насилие, в повечето случаи тя е емоционална. Освен това в рамките на 2021 г. повече от 20 жени загубиха живота си поради убийство от страна на своя съпруг или партньор. Някак си след поредното случило се, или сложено в графата „случило се“, се замислям, че може би, внасяйки харвардския опит, сме привнесли и малко привкус от Бронкс. Щом бандите станаха „модерната промяна“, какво можем да чакаме утре? Уважаеми дами и господа, днес ние само питаме и ще предложим решение, но преди това ще очакваме мигновени отговори от отговорните управляващи на променяща се България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#114 · speech
Сега вече преминаване към точката от дневния ред. Заповядайте, госпожо Цонева, за да обосновете Вашето искане за изслушване.
#115 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, предизвиках това изслушване, защото смятам, че темата за честността на изборния процес е много важна и никога не бих могла да се съглася с твърдението на колеги от тази част на залата (показва отляво), че изборите са минали и няма какво да губим повече време да се занимаваме с тях. Не, това не е така, защото подвижните секционни избирателни комисии, които бяха феноменът от практики за заобикаляне на машинното гласуване, нарушаване на изборните права – месец юли и на изборите месец ноември, са нещо, което всички Вие, които сте се явявали в избирателните райони, като Разград, Кърджали, Пазарджик – аз съм от този избирателен район, Шумен, Силистра, Търговище, Хасково, Благоевград, не може да не сте забелязали какво се случваше при създаването на тези секции. Да, има феномен, защото от изборите през 2017-а до изборите през 2021 г. броят на хората, които са гласували в такива секции, е нараснал два пъти. За пример мога да Ви дам град Върбица в Шуменския избирателен район, където преместваемите секции – подвижните избирателни секции, извинете, са повече от другите секции. Или пък Стамболово в Хасковския избирателен район, където повече от 50% от избирателите са гласували в подвижни избирателни секции. Или пък Черноочене и Кирково в Кърджалийско, където близо 40% от избирателите са гласували в такива секции. В тези избирателни райони, които изброих, са концентрирани 44% от всички подвижни избирателни секции в страната, въпреки че населението там е 7% от националното население. За пример мога да Ви дам, че в София-град има 15 такива секции, а в Пловдив – 4, докато в Кубрат, в Исперих, в тези общини има почти във всяко населено място. Позволих си да предизвикам това изслушване, защото от колеги от тази част на залата (показва отляво) се чуваше в предизборната кампания месец юли, а и после, че има терор от страна на Министерството на вътрешните работи на хора с ТЕЛК и понеже никога не мога да приема такова твърдение, това трябва да бъде изследвано. Затова питам и искам изслушване на министъра на вътрешните работи: какво се случва със започналите проверки, за което беше съобщено в медиите, досъдебни производства и други действия по сигнали – аз самата също съм подала сигнали в моя избирателен район, засягащи общините Батак и Сърница, и имам точно толкова дебела папка с доказателства (показва); как са приемани документи на хора, които показват, че се инвалидизират цели семейства и фамилии, защото по преписките, с които разполагам, се виждат еднаквите имена; епикризите, които са приемани, съществуват такива с хора, изкарали например 2018 г. пневмония, а такъв документ е приет за валиден при откриване на такава секция; или ТЕЛК-овете за хора с хипертония и така нататък? Този въпрос е много важен, защото създаването на тези секции е много важно. Всяка форма на гласуване, която дава възможност на хората да стигнат и да участват в изборния процес, е изключително важна. Ние от „Демократична България“ много държим именно на това, дори и предложихме в 45-ото народно събрание изменение в Изборния кодекс, което дава още по-добра възможност на хората да кандидатстват за такива секции през електронни форми на заявяване, но именно заради това днес е важно да установим: имаше ли злоупотреба с отварянето на такива секции, за да бъде извършвано контролиране на вота на определени групи избиратели; имаше ли случаи, в които са приемани документи от ТЕЛК – експертизи и така нататък, които не отговарят на смисъла на закона, а именно, че хората трябва да имат трайни увреждания, заради което да не достигнат до тези секции? (Реплика от народния представител Мустафа Карадайъ.) Затова предизвиках това изслушване и виждам, че господин Карадайъ смята да се включи също с въпроси (реплики от народния представител Мустафа Карадайъ: „Да, естествено!“), за което благодаря. Предполагам, че това е важно и ще бъде интересно. Благодаря, господин Министър.
#116 · speech
Благодаря, госпожо Цонева. Сега министърът на вътрешните работи има право на 10 минути изложение. (Реплики от народния представител Мустафа Карадайъ.) Господин Карадайъ, след малко ще имате възможност от трибуната да се изкажете и всички да чуят това, което подготвяте. Господин Рашков, имате думата.
#117 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители, уважаема госпожо Цонева! Да, въпросът е актуален и ще трябва да започнем неговото изясняване в пленарната зала, макар че времето, с което аз разполагам, е твърде малко, за да може да обсъдим всички области на страната. Материята е доста обемна. Вярно е. Аз се запознах с един анализ, който ми е предоставен от Областната дирекция на МВР в Пазарджик. Вие сте питали там няколко пъти и Ви е отговорено. Там има действително интересни констатации, особено за община Сърница. Но струва ми се, трябва най-напред да кажа, че по време на изборите месец юли тази година са били регистрирани повече от 202 материала в регионалните дирекции по сигнали за нарушения при разкриване на подвижни избирателни секции. През месец ноември тези констатации, тези преписки са вече 287, като в единия случай, първия – през юни, са образувани 38 досъдебни производства само по този повод, а пък през месец ноември – 18 досъдебни производства. Искам да отбележа, макар че е известно, не може да се образува досъдебно производство по принцип, без намесата на прокуратурата. Прокуратурата е органът, който образува досъдебно производство тогава, когато констатира наличие на данни за извършено престъпление от общ характер, в тази хипотеза. Има възможност това да стане и с неотложни действия от страна на полицейските органи, но тези случаи са по-малко. Искам да спра Вашето внимание преди всичко на случаи например в Хасково. В Хасково във връзка с парламентарните избори през месец юли тази година например в няколко общини са извършили проверки служителите на Министерството на вътрешните работи и са установили, че са регистрирани лица, подали заявление за гласуване с подвижни секции, ако мога така да се изразя, в множество случаи е подаден сигнал за съмнение за 798 общо такива заявления в различни общини там. По този повод е започнала проверка и например в община Минерални бани е установено, че такива в подвижни избирателни секции са пожелали да гласуват 313 лица, от които 20 без представени каквито и да е медицински документи. В община Стамболово са изявили желание 351 лица да гласуват по този начин, съобразен с тяхното здравословно състояние, но по отношение на седем от тези лица изобщо не са предоставени заявления от тази община – Минерални бани. Има в някои от случаите 71 от лицата в тази община, същата, са представили документи с изтекла валидност. Представени са 273 с етапни експертизи. Откровено казано, не мога да разясня по-нататък какво значение е имало това за проверката, разбира се. Общо като статистика в тази насока, вписани като лица, неотговарящи на изискванията, за да гласуват по този облекчен ред, са: в Минерални бани – 170 лица, Стамболово – 280 лица, и естествено има правна квалификация на деянието, което са констатирали там органите на досъдебното производство. Това ще оставя без коментар. Второ, искам да обърна внимание на почти идентични случаи в Разград. В Разград са извършени проверки по преписки на общо 188 случая. От тях 148 проверки по заявителни материали и 40 такива регистрирани преписки във връзка с избора за народни представители на 11 юли и във връзка с данни за това, че подписът, положен на заявление за гласуване по този начин – с подвижна секция, не е положен от лицето, чието име носи самото заявление. Изпратени в прокуратурата са много от материалите, въз основа на което прокуратурата е образувала 26 броя досъдебни производства, които, разбира се, са разследвани – 13 от тях в Исперих, три в Кубрат, в Районното управление в Разград – шест, в Районното управление в Лозница са четири. Искам да кажа няколко неща във връзка с тези проверки, провеждани в Разградска област. Издавани са медицински документи с невярно съдържание, за да може да се прави такава регистрация на желаещ да гласува по този ред. По този повод делата са образувани както срещу издалите медицинските документи, така и срещу длъжностните лица от общините, които са регистрирали тези документи на желаещите да гласуват. Няма, подчертавам, нито един отказ, постановен от прокуратурата. Нито един отказ няма! В хода на проверките полицейските служители са се натъкнали на груби нарушения, фрапиращи нарушения, като голяма част от гражданите, с които са разговаряли, е установено, че тези граждани не са подавали заявление за гласуване в подвижна секция. Показаните подписи на заявленията, те са казали, че не са техни. Едно и също лице е издавало огромен брой документи с невярно съдържание. Лицата – тези, с които е установен контакт по повод тези заявления, една част от тях, разбира се, са заявявали, че не познават лекаря, който е издал медицинското удостоверение или пък документ, и че не са контактували с личния си лекар две-три и повече години. Като ответна реакция, за голямо съжаление го казвам, тъй като огорчението на служителите на Министерството на вътрешните работи е огромно, в Регионалната дирекция на вътрешните работи при директора, при ръководителя са се явили ръководни представители на „Движение за права и свободи“. Към регионалния директор са отправени груби заплахи, закани, включително за това, че от „Движение за права и свободи“ ще предприемат действия, включително, забележете, граждански арести на служители от МВР затова, че си вършат работата. (Реплики от ДПС.) Междувременно в Областната дирекция на МВР са постъпили сигнали, жалби срещу действия на полицейски служители, например в община Кубрат. В хода на проверките е установено, че няма данни за извършени нарушения от полицейските служители. Освен това в обясненията си жалбоподателите посочват, че не са били заплашвани или обиждани от полицаите, не са нарушавани техните права, не са искали, забележете, и съжаляват, че са подавали жалби от тяхно име. Сигналите са писани от адвокати, които те не познават. В същия стил искам да кажа няколко неща във връзка с област Търговище. Там по... (Реплики от ДПС: „Времето!“) Господин Председател, ако изтича времето...
#118 · speech
Ще има доста въпроси и отговори. Може би по-късно...
#119 · speech
Да, това имам предвид. Благодаря Ви.
#120 · speech
...по-късно ще добавите каквото е необходимо. Сега преминаваме към въпросите от парламентарните групи. Първо има възможност „Продължаваме Промяната“. Заповядайте, господин Ананиев.
#121 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Темата е много важна, както каза и госпожа Цонева, тъй като с въвеждането на машинното гласуване и липсата или по-точно нелипсата на ограничаване на гласуването с хартия, тъй като знаем, че в тази зала има формации, които са виртуози на гласуването с хартия, системата на купен, контролиран и зависим вот като цяло – гласуване, трябваше да намери някакъв начин как да компенсира това гласуване. Аз искам да поздравя министър Рашков, защото той положи на два пъти много добри усилия за ограничаване на това гласуване. И моят въпрос е свързан с – дали в МВР е правен анализ за зависимост между секциите и общините, в които има голям риск от контролиран, купен и зависим вот, и увеличаване на гласуването в подвижни секции, които всъщност позволяват по този начин такъв вот, който може да е зависим, може да бъде купен, може да бъде контролиран, в зависимост от ситуацията, дали МВР е правила такъв анализ, за да може да се потвърдят общини и секции, в които този риск е доста по-голям, и усилията на МВР трябва да се концентрират, за да предотвратим едни такива практики, които се практикуват от може би 32 години в България, а и повече? Правен ли е такъв анализ и какви мерки бихте предприели като министър, тъй като Вие започнахте тази борба, но тя няма да свърши само с тези два избора, които минаха? Благодаря.
#122 · speech
Благодаря, господин Ананиев. Имате думата за отговор, господин Министър, в рамките на пет минути.
#123 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Ананиев, да, ние правим анализи на тези нарушения, които констатираме в нашата работа около и след изборния процес. Казвам „и след“, защото понякога данните за престъпления и нарушения, извършени във връзка с провежданите избори, постъпват и малко по-късно. Има такъв случай, такова досъдебно производство например, което тук сме отразили, което е извършено по време на изборите месец април, но данните са постъпили по-късно и разследването е започнало, разбира се, по-късно. И тъй като темата е свързана с подвижните избирателни секции, бихме могли по-общо да кажем, че по досъдебни производства рекордьор в момента е Разград. Разград е рекордьорът. Там има образувани 26 досъдебни производства, подчертавам, от които като брой, това е много съществено да се каже, 17 броя са досъдебните производства, образувани не от МВР, а от прокуратурата в Разград, а 9-те са започнали в условията на неотложност от полицейските служители. Така че, ако има критики, уважаеми народни представители, към законосъобразните действия на органите на МВР в Разград за тези 9 досъдебни дела, които са започнали при условията на неотложност, каквото право те имат, редно е тези, които критикуват органите на МВР, така е логично, да отправят същите критични бележки, дори малко по-сериозни, към прокуратурата, която е образувала досъдебните производства. Те са 17 на брой. Да потърсят отговорност от главния прокурор Гешев защо така е допуснал в област Разград прокурорите да образуват досъдебни производства срещу лица, които са се възползвали от това улеснение – подвижни избирателни секции, и са използвали, най-общо казано, документи с невярно съдържание във връзка с подаването на заявления за участие в избори по този ред. Смятам, че това е логично и би било справедливо пред нашето общество – когато народни представители от една или друга политическа партия критикуват действията на МВР, ето, да бъдат така добри да отправят критики и към българската прокуратура. Това го казвам, разбира се, с ирония и в кавички, защото подобно поведение би означавало политическо действие срещу законността в страната. (Реплики от Мустафа Карадайъ.) Дори някой да бъде тук в залата като народен представител, той няма право да оспорва...
#124 · speech
Господин Карадайъ.
#125 · speech
...няма право да критикува законосъобразни действия на държавни органи, още повече прокуратурата, която е независим орган в нашата страна. Интересно би било да Ви кажа нещо във връзка с Търговище. Нали дотам стигнахме?
#126 · speech
Да, ще имате минута и половина.
#127 · speech
Тук е по-бързо, защото там има пет от 12 заявителски материала, постъпили във връзка с нарушение по тази тема. Има образувани пет досъдебни производства.
#128 · speech
ДПС, от място
На какво основание?
#129 · speech
Тези пет досъдебни производства – грамотните хора знаят, че се започват и образуват въз основа на законни основания, както пише в чл. 208 от Наказателно-процесуалния кодекс – там ги пише основанията, учат се в университета и после се прилагат в практиката. От тези пет досъдебни производства има в Попово, има в Омуртаг – в Попово е едно, в Омуртаг са три. Искам да засиля вниманието Ви – и в Попово, и в Омуртаг са приключили със съдебно решение, с което е признато извършването на престъпление. Това не зависи от полицейските органи, а зависи от българския съд. Освен това така е решил да продължи процедурата и съответният наблюдаващ прокурор. Той е внесъл материалите в компетентния съд по чл. 78а от Наказателния кодекс, преценил е, че са налице предпоставките и е внесъл там материалите. Не полицията, не органите на МВР! Те нямат такива правомощия. Това е признание, че органите на МВР са събрали необходимите доказателства, които са достатъчни, за да може съдът да се произнесе.
#130 · speech
Може да го приспаднем от следващия Ви отговор, но ако искате да продължите след това.
#131 · speech
Не, не. Благодаря Ви.
#132 · speech
Втори въпрос от парламентарната група на ГЕРБ? Няма. От ДПС? Ето, имате възможност за въпроси – заповядайте.
#133 · speech
ДПС
Уважаеми господин Председател, господин Министър, госпожи и господа народни представители! Провеждаме изслушване на министъра на вътрешните работи във връзка с постъпили сигнали в МВР – натъртвам на постъпили сигнали, възложени проверки и резултатите от тях, касаещи изборите на 11 юли и 14 ноември, разбира се, за народни представители, президент и вицепрезидент, когато се разкриват изборни секции. По общоприети стандарти – ще добавя дори човешки стандарти, степента на цивилизованост, хуманното отношение, толерантността на една държава, дори на едно общество, се оценява по отношението към най-слабите, уязвимите или по-точно към хората с вид и степен на увреждания или със загуба на процент работоспособност, хора със специални нужди. Правилата, колеги, за разкриване на подвижни секции са решени точно и ясно в Изборния кодекс – кой, кога, как може да разкрива изборни секции. Убеден съм, напълно убеден, че министър Рашков познава в детайли Изборния кодекс. Тези секции – говоря за подвижните, се разкриват на базата на получени искания, които постъпват в общинската администрация, на базата на документи, които се издават от специална комисия, наречена ТЕЛК, или на базата на удостоверение от медицински лица. За статистиката – много бързо, защото тя не е много маловажна – над 600 хиляди са лицата с вид и степен на увреждания или със загуба на процент работоспособност. Над 14 хиляди са българските граждани, които са подали заявления за гласуване в подвижна секция. Моят въпрос към Вас, господин Министър, е: от колко български граждани в неравностойно положение с увреждания, повтарям – в неравностойно положение с увреждания, или заболели от COVID-19, са постъпили сигнали, че неправомерно са включени да гласуват в подвижна секция или такива, които не искат да гласуват или не са включени в такава секция, пак повтарям – български граждани? Дали Вие като принципал на МВР персонално сте разпоредили писмено или устно служители на МВР да влизат в домовете на български граждани да проверяват такива документи?
#134 · speech
Благодаря, господин Ибрямов. Имате думата за отговор, господин Министър.
#135 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Въпросът е прекалено общ, неясен. Мога да отговоря с едно изречение, мога да отговоря и с повече.
#136 · speech
Както прецените.
#137 · speech
Колко сигнали, проверки – казах нещо преди малко. (Реплики от ДПС.)
#138 · speech
Моля да не подвиквате от място, колеги от ДПС!
#139 · speech
Естествено, че от български граждани, не от чужди граждани могат да се подадат сигнали и така нататък. Това не е въпрос от каквото и да е било значение, бих казал. (Ръкопляскания от ДПС.) Дали преписките, дали досъдебните производства са започнали по сигнали на български граждани, или са разкрити с други способи от органите на МВР – това не мога да Ви кажа и не е толкова важно. (Реплика от народния представител Мустафа Карадайъ.)
#140 · speech
Моля Ви, господин Карадайъ, не спряхте да подвиквате! Знаете, че не е редно. Ще имате възможност да изразите отношение накрая.
#141 · speech
Що се касае до последната част от въпроса – дали съм давал разпореждане да се влиза в домовете на български граждани. Мисля, че средноинтелигентен човек знае, че министърът на вътрешните работи е политическо лице. Той – министърът, не отдава подобни разпореждания. Това се извършва от служителите на МВР тогава, когато има съответните предпоставки, предвидени в Закона. А влизането в чуждо жилище се регламентира като предпоставки и като условия в българската Конституция. Прочетете и научете! Благодаря Ви за вниманието.
#142 · speech
Благодаря, господин Рашков. Сега идва ред на „БСП за България“. Заповядайте, господин Клечков, за въпрос – две минути.
#143 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Министър, моят въпрос към Вас е: как оценявате работата на Министерството на вътрешните работи – по-скоро съвместната работа с българската прокуратура, конкретно за 14 ноември. Благодаря Ви.
#144 · speech
Благодаря, господин Клечков. Заповядайте, господин Рашков, за отговор.
#145 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Клечков, смятам, че по отношение на органите на МВР оценката за тяхната дейност във връзка с изборите е положителна от българското общество и от болшинството български партии с представителство в парламента, разбира се, и извън парламента. Що се касае до съвместната дейност с прокуратурата, бих казал следното: съвместната работа, координацията и така нататък между МВР службите и прокуратурата е на средно добро ниво. Не бих я аплодирал както от гледна точка на МВР службите, така и от гледна точка на прокуратурата. Не бих надценил нито едната, нито другата страна. Аз съм доста критичен, доста взискателен по отношение на работата и на двете институции. Изразявам го публично понякога и вземам доста ефективни кадрови мерки в Министерството на вътрешните работи относно качеството на работата, относно своевременното изпълнение на задълженията. По същия начин се отнасям и към прокуратурата. Затова казвам, че не мога да дам висока оценка на взаимодействието между две институции, които не отговарят на критериите, на които трябва да отговарят. Не може в прокуратурата делата за организирани престъпни групи – например в 25 случая 25 дела да стоят непокътнати от 2018 г. до ден днешен. Не може! Не може да съм доволен тогава, когато тези дела не са в съдебната зала, обвинените лица не са осъдени и не са там, където им е мястото, където ги е пратил българският съд, и продължават да извършват престъпления в нашето общество. Те са около нас. Същевременно, естествено, не мога да бъда доволен и от органите на МВР, които не предприемат своевременни действия, изчаквали са години наред да се извършват престъпления на високи нива в нашата държава и да дойде онзи унизителен момент, в който чужда държава да ни каже кои са корумпирани и кои не са корумпирани по глобалния закон „Магнитски“. Благодаря Ви. (Реплики от ДПС.)
#146 · speech
Благодаря, господин Рашков. От „Има такъв народ“ имате ли следващ въпрос? Не виждам интерес. Тогава „Демократична България“? Заповядайте, господин Славов.
#147 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, първо бих искал да Ви благодаря затова, че в рамките на миналия парламент Ви бях поставил въпрос за контролирания и купения вот в моя избирателен район Стара Загора и получих много изчерпателен отговор, за което наистина благодаря. Въпросът ми отново е свързан с избирателния район Стара Загора – доколкото виждам, разполагате с конкретни данни за последните избори: дали въз основа на тях може да се направи извод за ситуацията в област Стара Загора за контролирания вот, за ползването на подвижни избирателни секции като форма на контролиран вот, за което и до мен са стигнали сигнали и съобщения? Въобще как се разследва този въпрос? Искам да направя една констатация – на този етап виждам, че МВР много устойчиво, последователно действа срещу контролирания и купения вот, но когато папките се озоват в прокуратурата, май там блокира процесът. Не знам дали е правилен моят извод, но оставам с такова впечатление. Тоест отново слабото звено е българската прокуратура. Благодаря Ви.
#148 · speech
Благодаря, господин Славов. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#149 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Славов, да, ние не само внимателно наблюдаваме злоупотребите с купения вот, а може би за първи път от десетилетие насам вземаме доста категорични мерки, които произтичат от нашите задължения по закон. Контролираният вот – интелигентно като понятие – става дума за престъпления, свързани с избирателните права на българските граждани. Някои политически партии купуват гласовете на българските граждани. Купуват! Имам тук едни снимки… (реплики от народния представител Мустафа Карадайъ) в папката, в папката имам едни снимки, показателни снимки. Въпросът е не за това, който там е продавал – купувал гласове, че ще отиде на съд – да, има такива, и присъди има вече, а кой им ги е дал тези средства? И още нещо не по-маловажно – как са придобити тези средства? Как са придобити? (Реплики от народния представител Мустафа Карадайъ.)
#150 · speech
По начина на водене след това, господин Карадайъ, ако искате. Ще прочета чл. 153, принуждавате ме да Ви направя бележка, господин… (Реплика от народния представител Мустафа Карадайъ: „Аз ще напусна!“)
#151 · speech
Ами добре, Ваше право е да напуснете. Моля, господин Рашков, продължете. (Реплики от народния представител Мустафа Карадайъ.) Господин Карадайъ, моля Ви да оставим министъра да продължи работата си и изложението си.
#152 · speech
Онова, което мога да Ви кажа, господин Славов, за Вашия избирателен район, Вие сте получили нашия отговор по детайли, писмен, е следното: За голямо съжаление, имаме различия в данните за изборите на 4 април. През юли месец и през ноември месец данните са различни. Това е известно на цялото общество. Ние направихме необходимото да осведомим, че сме установили десетки пъти завишение на броя на нарушенията, които ние не само сме установили, а сме доказали, образували сме досъдебни производства и сме ги предали на българската прокуратура. Там в района – старозагорския, има един особено активен район около Гурково. Активен район, търговски, който засилва търговските си обороти, политическите търговии във връзка с изборите главно. И там по наши сведения най-активните политически търговци са представителите на онази партия, която се ръководи от този районен представител, който току-що напусна залата. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Благодаря Ви за вниманието.
#153 · speech
Благодаря Ви, господин Рашков. Имате думата сега за изказване по начина на водене. Заповядайте, господин Анастасов. След това да се готви ВЪЗРАЖДАНЕ.
#154 · speech
ДПС
Господин Председател, стъпка по стъпка. Хронологично. Тъй като знам, че сте избран от Ямболския многомандатен избирателен район, моля да се придържаме към дневния ред и като говорим, да започнем от „Нерде Ямбол, нерде Стамбол.“ Първо.
#155 · speech
Хубава връзка направихте. (Оживление, ръкопляскания, смях.)
#156 · speech
Господин Председател, позволихте в рамките на дебата да се сложи равенство между хората с увреждания и купените избиратели, нещо, което е абсолютно недопустимо. Направиха го и народни представители, направи го спокойно и министърът. Второ, когато има изслушване, нека да има въпроси и отговори. Ние не сме тук клуб за взаимни адмирации – когато си подаваме топката, казваме колко готина работа вършите, а човекът отговаря, в случая министърът. Да, много добра работа върши и си разказва едни приказки, като си върти манивелата от сутрин до вечер каквото на него му е изгодно и разбира се, когато стигне до отговорност, човекът казва: ама аз правих политически изказвания. Нали е ясно, че тук не правим изслушване на министър, а изслушване на мераклия за политика. А по последното, че той си позволи да обвини председателя на една партия в нещо, което той много добре знае, че си е клевета, но пак ще се измъкне с: ама аз правих политически изказвания – тук вече е краят на дебата, господин Председател.
#157 · speech
Благодаря.
#158 · speech
И ми се струва, че трябва да защитите парламентаризма в България, за да не идва всеки следващ Цветанов, Рашков, Цветанов, Рашков и следващият след тях и да си прави тук политика, да обвинява лекари, политици и после България да бъде съдена в Страсбург, докато се радват на доброто си имотно благосъстояние. Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС.)
#159 · speech
Благодаря, господин Анастасов. Надявам се всички да си вземем подходяща бележка от това, което казахте, и да продължим сега с въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Има ли такъв? Не виждам. Тогава „Продължаваме Промяната“. Заповядайте.
#160 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Във връзка с медийната информация, че кметове и общински съветници са се намесвали неправомерно в изборния процес, има ли образувани досъдебни производства и дали част от тях са завършили с повдигане на обвинения срещу длъжностни лица и във връзка с извършени престъпления по повод на подаване на заявления за гласуване с подвижна избирателна кутия и последвало гласуване с такава? Благодаря Ви.
#161 · speech
Благодаря, господин Стоев. Заповядайте, господин Министър, ако можете да отговорите на този въпрос. Сега някои от въпросите са доста конкретни, предполагам, че би имало нужда от допълнителна справка при необходимост.
#162 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаеми господин Стоев! Да, въпросът Ви е доста конкретен, аз бих се затруднил в момента да Ви посоча име на такъв човек, а и не ми се струва много редно от трибуната да съобщавам имена на лица, които са привлечени като обвиняеми, защото наказателният процес обикновено е продължителен, дълъг, не се знае какво ще стане в съдебното производство, човекът може да бъде оправдан и тогава ще изпаднем в неловка ситуация. По принцип не е редно, дори да знам такъв случай. Но ако трябва да отговоря на по-предишното изказване… (Шум и реплики от ДПС.) Господин Председател, страхуват се може би, но ако е редно, да отговоря (реплики от ДПС), ако не, ще отговоря навън.
#163 · speech
Въпросът не беше към Вас конкретно.
#164 · speech
Не е към мен, но аз, според това изказване, тук разпространявам клевети. Само нещо образователно: клевета е, когато твърдението е невярно. Благодаря Ви. Член 147, 148 от Наказателния кодекс. (Шум и реплики от ДПС, ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#165 · speech
Благодаря.
#166 · speech
Четете, четете. (Шум и реплики от ДПС.)
#167 · speech
Благодаря, господин Рашков. Сега, въпрос от Политическа партия ГЕРБ? Не виждам. Тогава преминаваме към ДПС. Имате думата, господин Анастасов.
#168 · speech
ДПС
Уважаеми господин Председател, госпожи и господа народни представители! Господин Бойко Илиев Рашков, България е страна по основни международни договори по отношение на провеждането на свободни и демократични избори, включително Международния пакт за граждански и политически права, Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените, Международната конвенция за премахване на всички форми на расова дискриминация, Конвенцията за правата на хората с увреждания, Европейската конвенция за правата на човека и други, които гарантират участието на гражданите с увреждания в изборния процес. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа в доклада си от юлските избори казва, че властите следва да предприемат мерки за подобряване на участието на избирателите с физически увреждания, като се гарантира, госпожо Цонева, че помещенията и подредбата на избирателните секции са подходящи за самостоятелен достъп, следва да се предоставят и функционалности за достъпа на машините за гласуване, за избирателите със зрителни и слухови затруднения, господин Ананиев. Тъй като в собственото си представяне госпожа Цонева се представя като експерт по изборния процес и цитирам: нейната кауза е всички български граждани да могат да упражнят правата си на избиратели, нещо което, между другото, е гарантирано по Конституцията и в момента е задължително според Изборния кодекс, въпросът ми е към Бойко Илиев Рашков, в качеството му на член на Министерския съвет, който е назначен да отговаря за изборния процес, но не като министър на вътрешните работи, подчертавам, но също и към госпожа Антоанета Цонева, тъй като това днес е едно Ваше общо активно мероприятие.
#169 · speech
Към госпожа Цонева не може да задавате въпроси, ще предизвикате лично обяснение.
#170 · speech
Тъй като двамата си подават топката, който и да отговори от двамата, знаем, че е от двамата, господин Председател. Благодаря, че се включихте. Та, Вие какво допринесохте за хората с увреждания, така че те да могат по-пълноценно да реализират задълженията си да гласуват според задължението на чл. 3 от Изборния кодекс, говорихте ли с техните организации и чухте ли техния глас?
#171 · speech
Благодаря, господин Анастасов. Заповядайте, господин Рашков, може би, защото процедурата не предполага въпроси към народни представители. (Реплики от народния представител Антоанета Цонева.) Нека след господин Рашков да помислите дали трябва да се обясните лично, защото май не бяхте засегната прекалено. (Реплики от народния представител Антоанета Цонева.) Добре, щом настоявате, аз съм длъжен, но нека след господин Рашков.
#172 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Тук се казват някои неща за лицата с увреждания. Нека някой не си въобразява, че е по-загрижен за лицата с увреждания, отколкото някои други. Например тук няколко пъти вече в изказвания на представители на „Движение за права и свободи“ от трибуната на парламента едва ли не искат да кажат на българската общественост: ние сме единствени и други няма. От правителството и специално министърът на вътрешните работи, той не мисли за гражданите, лицата с увреждания, които по време на изборите – аз бих добавил и не само по време на изборите, изобщо техният живот е по-труден, отколкото на здравите хора – в това няма никакво съмнение, и всеки нормален човек би обърнал внимание на това. Законът е обърнал внимание, осигурил е възможност на тези хора да гласуват в режим, така че те да упражнят основно конституционно право. Това, естествено, се реализира, осъществява се в хода на изборите, никой не подлага на съмнение правото и това, че се полагат усилия в тази насока. Служителите на МВР охраняват избирателните секции – това е известно, включително и в хипотезата, когато трябва да се гласува на място, там, където човек живее, където пребивава, и естествено, че ние трябва да отидем при него, тъй като той не може да дойде в избирателната секция. Служителите на МВР охраняват секциите. Това им дава възможност обаче, госпожо Цонева, Вие сте попитали и преди това писмено, това им дава възможност на тези служители на Министерството на вътрешните работи да видят човека, който гласува с подвижна урна или секция. Имаме описани два случая, където очевидно не се касае за лице с увреждане, което не може да отиде до избирателната секция, където гласуват здравите хора. Описани са от лицата, които са охранявали избирателната секция. Те не са влизали в дома на тези лица, защото избирателят е бил на двора, с извинение пред цялата общественост, и си е цепил дървата – толкова е бил с тежко здравословно състояние. Така че има и куриозни случаи и това е от района на община Сърница – два-три случая има описани там подобни, но те, разбира се, не определят облика на картината на гласуването с такива избирателни секции. Там ние и нашата работа е като Министерство на вътрешните работи при сигнали, при информация за престъпления, които се извършват под предлог, че едно лице е затруднено и трябва да гласува по този ред, да проверим и ние сме извършили точно това. И тука аз не виждам нищо укоримо в действията на служителите на МВР. И недейте да ги критикувате неоснователно. Те са служители на Министерството на вътрешните работи, те не са нито на Бойко Рашков, те не са и на Мустафа Карадайъ. Благодаря Ви.
#173 · speech
Благодаря, господин Рашков. Сега за лично обяснение, госпожо Цонева. Все пак се усъмниха във Вашата ефективност в работата с хората с увреждания. Трябва да се защитите.
#174 · speech
ДБ
Благодаря, господин Председател. Господин Анастасов, държите се така все едно наистина сме Ви сипали сол в кафето, както каза господин Карадайъ, когато нашите кампании се срещнаха в Сърница и когато ние казахме, че няма следващия път да позволим в този район по този начин да се организират изборите в определени части. Да, загрижени сме за правата на хората с увреждания и поради тази причина, както казах в своето изложение в началото, в Четиридесет и петия парламент е наше предложението да се подават електронни заявления, за да могат да се разкриват подвижни избирателни секции, което е улеснение за хората с увреждания. И да, загрижени сме за правото на всеки един българин да гласува и това се отнася до моята кауза както в страната, така и в чужбина. Затова сме най-големите поддръжници от тази част на залата – „Демократична България“, за падане на прага на секциите, нещо, което във всички случаи Вие би трябвало да може да оцените. Да, заинтересовани сме от правата и законните интереси на всички групи български избиратели, но не, няма да се съгласим да се злоупотребява с техните права, защото в Разградско, когато юли месец се подадоха 2500 заявления за разкриване на такива секции, статистиката в НСИ сочи, че има 1800 души, понеже си играете с данните – некоректно при това, 1800 души – Вашият колега визирам, 1800 души с над 90% нетрудоспособност на ТЕЛК, 2500 не искат да гласуват, защото не могат да стигнат до секциите, а 1800 пък според статистиката са с 90%?! Това е. Благодаря Ви за интереса. Благодаря Ви. Наистина смятам, че е важно хората с увреждания и всички други заинтересовани групи да имат много добър достъп и действително институциите да осигуряват условия, при които да не се злоупотребява с тези права.
#175 · speech
Благодаря, госпожо Цонева. (Реплика от народния представител Станислав Анастасов.) Може би след това, господин Анастасов, ще имате възможност. Сега Вие се усъмнихте в данните на НСИ. „БСП за България“ има възможност да зададе втори въпрос. Няма желание. „Има такъв народ“? Също. От „Демократична България“ – заповядайте.
#176 · speech
ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа! От този дебат днес все пак става ясно, че е наложителна много по-детайлна регламентация в законодателството затова кои лица с какви увреждания би трябвало да се възползват от право да гласуват с подвижни секции, защото явно сегашната регламентация дава възможност за злоупотреби. Това общо взето се разбира и мисля, че има достатъчно информация в публичното пространство по темата. Но моят въпрос е друг. Тъй като и аз преди години съм живял в Разград, бях включително и директор на Регионалната дирекция на вътрешните работи там, имам връзки с този район. По време на изборите през месец ноември получих множество сигнали от този район, че на предизборни мероприятия – митинги или събрания от някои политически сили, лидери на политически сили са отправяли призиви към гражданите да извършват граждански арести по отношение на полицейски служители. Не знам как Ви звучи това, но това, между другото, беше отразено и в медиите. Моят въпрос, господин Министър, е по тези сигнали извършвани ли са проверки? Защото това е призив към насилие и е съставомерно деяние по Наказателния кодекс, и то по отношение на длъжностни лица. Извършвани ли са такива проверки и какъв е резултатът от тях? Благодаря Ви.
#177 · speech
Благодаря, господин Атанасов. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#178 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Атанасов, да, това е вярно. Аз имах възможност преди малко, говорейки за област Разград, да споделя с народното представителство информацията, че действително в тази област, след като са извършвани проверки, един от ръководството на „Движение за права и свободи“ с негови съратници – как да ги нарека, съпартийци, или няма значение, са влезли в конфликт с директора на Областната дирекция на вътрешните работи в Разград и още веднъж ще повторя, са отправяли закани и заплахи срещу директора, включително, че щели да вземат мерки… (Реплики от народния представител Мустафа Карадайъ.)
#179 · speech
Моля Ви, господин Карадайъ, отговаря на въпрос, който е зададен!
#180 · speech
...за граждански арести. Представяте ли си?! (Реплика от народния представител Мустафа Карадайъ.)
#181 · speech
По същата точка.
#182 · speech
По повод на това упражняване на законни правомощия от служители на МВР една политическа партия се противопоставя те да си изпълняват задълженията със закани и заплахи за граждански арести, след което същата тази политическа партия в други моменти обвинява служителите на МВР и други, че едва ли не някой се старае да провокира етнически конфликт в нашата страна. Струва ми се, че всички Вие, а и онези български граждани, които ни гледат и слушат в момента, много добре си дават сметка кой е този, който иска и провокира такъв конфликт. Това в никакъв случай не са служителите на Министерството на вътрешните работи. Това е станало публично, господин Атанасов, в Разград. Всички хора са били или множество от хора са били свидетели на тези закани. Мерки е трябвало да вземе прокуратурата в Разград, струва ми се, защото прокуратурата е тази, която би била по-безпристрастна и обективна, а не самото Министерство да взима мерки и да прави проверки за това какво някой политик е отправил като закана към наш служител. Така че там, струва ми се, не ми е известно до днешния ден някой да е предприел такова действие от Окръжната прокуратура в Разград, въпреки че ще повторя още веднъж, взаимодействието с прокуратурата и МВР в Разград е на ниво, защото казахме, че там са образувани най-много дела за престъпления против политическите права на гражданите, разкрити са най-много престъпления с представянето на документи с невярно съдържание, включително медицински такива пред тези комисии, за които така подробно се обясни тук каква била процедурата и така нататък. Благодаря Ви за вниманието.
#183 · speech
Благодаря, господин Рашков. Прави са колегите, че се излезе от обхвата на въпроса. За лично обяснение ли, или по начина на водене? Заповядайте, господин Карадайъ. Вас Ви нямаше в част от времето.
#184 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. По начина на водене – моля на глас да прочетете точката от дневния ред, защото на няколко пъти Вие се опитвате да правите забележка на народни представители, които от място Ви питат по коя точка от дневния ред сме. Защото темите, които ги слушаме в момента, аз не мога да ги намеря в дневния ред, господин Председател. Прочетете на глас точката да знаем коя е точката от дневния ред. Благодаря Ви.
#185 · speech
Предполагам, че искате да проверите дали мога да чета. Ще го направя. Все пак на такава молба няма как да откажа. Точката от дневния ред гласи: „Изслушване на министъра на вътрешните работи Бойко Рашков относно постъпилите сигнали в МВР, възложените проверки и резултатите от тях, свързани с установяването на нарушения при разкриването на подвижни избирателни секции за изборите за народни представители, проведени на 11 юли 2021 г., и изборите за президент и вицепрезидент и за народни представители, проведени на 14 ноември 2021 г.“ Сега мога да помоля вече за последния въпрос, който предстои от ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте. Имах две минути, в които можех да коментирам и Вашето поведение по тази точка, господин Карадайъ. Една друга парламентарна група, бих казал, подходи по-умно по нея. Заповядайте за въпрос.
#186 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, на първо място, от името на нашата парламентарна група искам да Ви поздравя за свършената работа по време на изборите. Мога да си представя в каква среда работите. Въпросът ми се състои в следното и ще се старая да бъда по темата. Чухме за нарушения, чухме за преписки, проверки, производства, чухме достатъчно според мен изчерпателна информация по отношение на сигналите, свързани с хора с увреждания, за да съм по темата, но въпросът ми е следният: Министерството смята ли с оглед на всичката тази информация, която чухме днес с колегите, смята ли да предприеме някакви законодателни промени в Изборния или в Наказателния кодекс, тъй като лично моето убеждение е, че законодателната уредба в Глава трета, Раздел III от Наказателния кодекс касателно престъпленията против политическите права на гражданите, е застинала в 2015 г., когато е последното изменение, а от това, което чуваме включително и днес, оставам аз поне с личното убеждение, че тези процеси явно са масови и тези процеси сякаш изпреварват законодателната санкция. С оглед и на това бих желал да разбера дали Министерството на вътрешните работи смята, има нагласата за законодателна инициатива, която да направи по-прозрачен изборния процес? Разбира се, с предотвратяване на всичко това, което чухме днес и от Вас, и като въпроси от някои колеги. Благодаря Ви.
#187 · speech
Благодаря, господин Петров. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#188 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Петров, най-напред благодаря за оценката, която давате на работата на органите на Министерството на вътрешните работи. По въпроса Ви дали смятаме да предложим промени в Наказателния кодекс – не, до момента не сме предвиждали това, но работим по други проекти. По Проект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, защото смятам, че уредбата в Глава трета е сравнително нова, струва ми се, че тя все още не е достатъчно проверена в практиката – има малко съдебна практика. Редно е, ако пристъпим към такива идеи, да ги обсъждаме за промени, да разполагаме и с практика, малка е практиката. Често наказанията, които се налагат от съдиите, са либерални, бих ги нарекъл най-общо казано, като да не се оценява опасността. Обществената опасност на тази категория деяния все още в нашата страна от колегите, най-вече съдии, и че чрез тези деяния, включително и това, което тук днес коментираме, ето виждате фалшификации на документи, чрез които записваме един човек да гласува като нуждаещ се от такъв ред за гласуване и така нататък. И някои го толерират това, че може едва ли не да се вършат нарушения в тази връзка. Виждате какво е отношението дори на политически представители тук в залата. И смятам, че трябва да обобщим практиката и да видим дали действително се нуждае от корекция онази част от Наказателния кодекс, уреждаща тази нова сравнително отскоро материя. Що се касае до НПК, ако имам време, господин Председател, да кажа само две-три изречения?
#189 · speech
Имате около три минути.
#190 · speech
Предвид поведението на прокуратурата в някои случаи, казвам, в които се забавят процесите по една или друга причина, възникват дори съмнения, че се бавят по политически причини. Искаме да предприемем няколко стъпки само по няколко института – два или три. Ще Ви предложим в най-скоро време това по съответния законодателен ред и ще Ви моля още отсега да обърнете сериозно внимание, така че разследващите органи в нашата страна да имат по-широка оперативна самостоятелност на работа, а да не са в пълна зависимост от прокуратурата, която, ако се ръководи от лица, които са в пряка връзка с политическата власт, делата няма да вървят никога както трябва по закон, особено ако има опасност по тези дела да се потърси отговорност от някои бивши управляващи. Благодаря Ви.
#191 · speech
Благодаря, господин Министър. С това изчерпахме частта с въпросите и преминаваме към изразяване на отношение. Първо думата има „Продължаваме Промяната“. Вие ли, господин Ананиев? Заповядайте.
#192 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Необикновена емоция вкарва господин Рашков в колегите от ГЕРБ по принцип, колегите от ДПС днес са с особен заряд. Макар че коментарът, който беше направен от ДПС, че се говори не по темата, всъщност точно по темата се говори. И разбира се, госпожа Цонева може да ме поправи, ако греша, но сигналите, които са подадени в Пазарджик, и не само, са свързани точно не само за подвижните секции, говорим за купен, контролиран, организиран вот. Така че когато обсъждаме тази тема, тя е много важна по принцип по какъв начин се случва, защото има няколко компонента. Първият компонент е свързан с източване на публични средства. Когато има фалшиви ТЕЛК-ове, когато на някой му е издаден такъв ТЕЛК само за да може да гласува – не само това, той получава и инвалидна пенсия, това източва средствата, които трябва да стигнат до нуждаещите се. И в момента имаме огромна група от хора, които страдат точно от това, защото имаме този казус, който трябва да бъде разрешен. Разбира се, когато държим една нация болна, бедна и зависима, е много по-лесно да бъде контролирана. И това е била целта на целия преход като цяло. Затова и хората гласуваха за промяна, те искат да бъде променен този модел. Ще стане бавно, да, и Бойко Рашков ще бъде част от това нещо, аз съм сигурен, защото той даде заявката, има доверието на хората, има нашето доверие, и се надявам, че след като напряга толкова Вас от ДПС и Вас от ГЕРБ, значи си върши добре работата, поне е мое лично скромно мнение. Темата е важна и трябва освен да изслушваме по нея, хората искат да видят резултат, искат да почувстват справедливост. Но тази справедливост много трудно ще стане, ако прокуратурата като една стена и като една черна дупка поглъща всички сигнали, изчезват и няма никакво развитие по тях. И това не е само случаят, който визираме в Пазарджик със секциите, а и на други места. Ние говорим изцяло – „Хемус“, всякакви други нови разследвания, надяваме се, скоро да имаме, защото тази черна дупка трябва да бъде затворена, за да почувстват хората тази справедливост. Тези хора протестираха над 200 дни миналата година, защото искаха тази промяна. Те искат да бъдат европейци. Петнадесет години сме в Европейския съюз. За съжаление, никой не се чувства европеец – нито правосъдието ни е европейско, нито здравеопазването ни е европейско. Затова тази тема е комплексна и много голяма. Тя не е само едно конкретно нещо. Тя обхваща цялата проблематика, заради която в момента имаме правителство на промяната, което се надявам да даде скоро резултат, защото има страшно много неща за оправяне, не е само там. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#193 · speech
Благодаря, господин Ананиев. От ГЕРБ? Господин Биков, заповядайте да изразите отношение. (Размяна на реплики между народни представители от ДПС и народния представител Настимир Ананиев.)
#194 · speech
ГЕРБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! (Шум и реплики.)
#195 · speech
Моля да не влизате в дебати на висок глас в залата. Заповядайте, господин Биков. (Шум и реплики.)
#196 · speech
Аз приветствам този разговор, защото той е част от цялостната атмосфера в парламента през тази нова година и нашето отношение към настоящото изслушване е такова, каквото беше и вчера. За нас е ясно, че това изслушване е вкарано в дневния ред, за да има какво да си говорим тук и за да не кажат хората, че и днес в 10,30 ч. сутринта сме си тръгнали от работа, защото не сме имали такава. Иначе невероятни нови неща чухме, големи разкрития чухме, дето не сме ги чували никога. За пръв път придобихме толкова важна информация. Ние се отказахме да задаваме въпроси, защото знаем отговорите. Какъв е смисълът точно да питаме тук какво мисли по една или друга тема това лице, което седи отдясно?! Нямаме въпроси, обаче почувствахме се малко като в „Под игото“. В една глава – „Ганковото кафене“ се казва, където влизат Хаджи Ахил, Мичо Бейзадето и чорбаджи Марко и говорят за голямата политика. И тук излязоха от едната страна и говориха за голямата политика, от другата страна, всички загрижени, разбира се. Факт обаче е, че всичкото това го правим, защото няма внесени законопроекти, а пък няма законопроекти, защото управляващото мнозинство изобщо не знае какво да прави. Нито правителството знае какво да прави, нито парламентарните групи, които очертават това управляващо мнозинство, знаят какво да правят. И единственото, за което се сещат, е да викнат тук господин Рашков – той малко да поиграе, да разведри атмосферата, да създаде малко сюжети. Иначе защо сме в политиката, ако не правим сюжети? После стане един – един и половина, защото не можем да избутаме до два, но поне в един – един и половина да си тръгнем, да не го забележат медиите отвън и да кажем: „Ей, колко работим, даже си прекратихме ваканцията.“ А нито комисии работят, нито пленарна зала. Има там, събират се няколко комисии нещо и те изслушват…
#197 · speech
Господин Биков, работят комисиите все пак.
#198 · speech
Ами моята комисия например изобщо не знам кога ще се събере.
#199 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не прекъсвайте говорещия!
#200 · speech
Ами защитавам парламента, комисиите работят.
#201 · speech
Ами не, то не е упрек към парламента. Той парламентът си е тук. Тази зала си седи и другите зали си седят, въпросът е, че никой не пълни този парламент със съдържание и тук слушаме безсъдържателни дискусии. Ако щете, дори нещо много важно да се е казало, аз не чух нещо ново да се е казало. Трябва ли да направим промени в НПК и в …? Да, трябва. Кога ще ги гледаме? Ами ще ги направим. Какви да са? Ами такива, които да направят справедливост. Искаме повече справедливост, но ще анализираме. Дайте ни един анализ. Вчера анализ правим, днес правим анализ, утре пак сме на анализ, между другото, има блицконтрол. Утре пак ще дойдат и господин Рашков, и премиерът, и вицепремиерът, и супер вицепремиерът, и другият вицепремиер и ще анализираме тук. Ние ще ги питаме едно, те ще кажат: да, разбира се, ще правим. И това ли ще работим? Това докога ще продължи? Имаме ли някаква яснота по този въпрос? Другата седмица в сряда кой ще слушаме тук? Да не се окаже, че ще слушаме господин Бойко Рашков във връзка с отминалите избори, ама не от 14 ноември, ами от 11 юли, защото и тогава имаше големи неща – подслушвания? Ако искате, едни подслушвания да направим. Да изслушаме и за подслушванията на закрито заседание, че там пък много не можем да кажем нещо. Дайте малко по-сериозно. Ние тези неща ги знаем, защото стоим по постоянно в този парламент. Част от Вас влизат излизат, други влязат и веднага излязат, трети – предстои им да излязат. (Оживление.) Тези номера с изслушвания ги знаем. Дайте ни, кажете какво ще правите, защото вчера забравихте да си прочетете и декларации за новата сесия, да очертаете приоритетите на управляващото мнозинство и Ви пожелавам следващата седмица наистина да започнем да работим. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#202 · speech
Благодаря, господин Биков. ДПС? Заповядайте, господин Карадайъ.
#203 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! От начина, по който се проведе днешното изслушване, ние можем да го оценим като едно активно мероприятие за оправдаване на някои беззакония, извършени по време на изборите през месец юли и ноември. За Ваша информация, уважаеми народни представители, да Ви кажа, че общините, където структурите на „Движение за права и свободи“ си свършиха работата и обърнаха внимание на хората в неравностойно положение, за да могат да изпълнят задълженията си по Изборен кодекс, а това е и конституционно право на гражданите – да могат да гласуват, бяха подложени на репресии. От своя страна бих искал и аз да поздравя служителите на Министерството на вътрешните работи за всички законни действия за предотвратяване на порочното явление „купен вот“. Ние от ДПС приветстваме и подкрепяме борбата срещу купен вот, който се осъществява на различни избори от различни властимащи със съдействието на МВР на база указания на политическите им ръководители, каквито сигнали имаше и на изборите през месец юли и ноември. Купен вот на близки до тогавашната власт – имаше сигнали. Не сме се занимавали с темата, не е наша работа, но близки до властимащите. Така се случваше и по времето на ГЕРБ, и преди това – нищо ново под слънцето. Господин Рашков, във Ваши изявления по медиите говорите за по над 10 000 регистрирани случая на всеки от изборите през юли и ноември, от които сигналите, стигнали до прокуратурата, са съответно по-малко от 100 и 150 – такива са Вашите изявления по медиите. Обаче нашият въпрос е и към прокуратурата и бездействията на прокуратурата. Къде е прокуратурата, за да провери за законност на действията на Министерството на вътрешните работи, на полицията за всичките останали над 20 000 случая, за които Вие твърдите по медиите? Тук вече прокуратурата наистина трябва да влезе и да провери за законност на действията на полицията. Вие много добре знаете, че не всички случаи на милиционерщина и произвол са в регистрите. Става дума за произволни и противозаконни лични обиски, претърсване на жилища и офиси, произволни предупреждения със заставяне да се подписват предупредителни протоколи за деяния, които не са извършвани, което нанася удар върху репутацията на потърпевшите пред обществото и върху демокрацията и държавността. Отношението към уязвимите групи в обществото, като възрастните, болните и хората с увреждания, е мерило за цивилизованост. Милицията нахлу в домовете на тези хора и ги караше да клякат и стават, да се движат и какво ли не, тоест да ги унижава, да се гаври с честта и достойнството им. Казвам „милицията“, защото Вашите твърдения, изявления и действия са политически, както преди два дни казахте, и обслужват политически цели. Но Вашите политически указания превърнаха деполитизираната полиция в политическа милиция за незаконни действия против политически опоненти (ръкопляскания от ДПС) и обслужващ персонал на предизборна кампания на властимащите и близки до властта за сметка на държавността, демокрацията, хуманността, правата и свободите на гражданите. Става въпрос за върховенство на правото и спазване на човешките, гражданските и политическите права на българските граждани. Никой сигнал не може да служи като основание за незаконни действия на когото и да било, още по-малко на полицията, дори и да получи незаконни политически указания от своя министър. Още две изречения, господин Председател.
#204 · speech
Заповядайте.
#205 · speech
Ние по реда на парламентарния контрол сме поискали от Вас всички документи и след анализ на получената информация (министър Бойко Рашков показва снимка, ръкопляскания от „Демократична България“) тя ще стигне и до Европейския съд по правата на човека в Страсбург, след изчерпване на вътрешноправните средства, предвидени в националното законодателство. Вашето поведение, господин Рашков, не е по-различно от един Ваш предшественик. И той обвиняваше български лекари и издаваше присъди през медиите и от тази трибуна на Народното събрание, говоря за ранния Цветанов, чиито акции приключиха с наказателни решения...
#206 · speech
Една минута вече, господин Карадайъ.
#207 · speech
Мусафа Карадайъ
...от Съда по правата на човека и санкции срещу България. Благодаря Ви, господин Министър. Господин Председател, още веднъж бих искал да поздравя законните действия за борба срещу купен вот на полицията. От Вас разбрахме, че на едните избори са около 100, на другите са около 150, но Вие твърдите, че Вашите случаи са над 20 хиляди. Всички онези над 20 хиляди случаи, господин Министър, трябва да бъдат проверени по реда на парламентарния контрол съгласно Конституцията от Народното събрание, от народните представители и да се предприемат съответните законодателни и съдебни действия. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#208 · speech
Благодаря, господин Карадайъ. Две минути повече имахте. Сега от „БСП за България“ – заповядайте, господин Зарков.
#209 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! За да не попадне това изслушване и да бъде удавено във взаимни обвинения, аз, благодарейки на министъра за информацията и поздравявайки инициаторите на това изслушване, бих искал, първо, да се върнем към фактите. А те бяха очевидни за всички, които се занимават с избори, и не останаха скрити за медиите още през лятото, когато беше констатиран сериозен ръст, окачествен като бум на подадените заявления за гласуване с подвижни избирателни урни. Това стана обект на журналистически разследвания, някои от които бяха публикувани в „Свободна Европа“, където беше направен ясен разчет, включително със сметки, че няма как 198 души например да гласуват за един ден в такава секция. Още повече че законът позволява, освен ТЕЛК, да се подават такива заявления с друг медицински документ, който подлежи на проверка от кмет, тоест не подлежи на проверка, тъй като сами разбираме, че кметовете не може да имат такава компетенция. Това са обективни факти, че може би се случва нещо нередно. Резултатите от тези секции също насочват вниманието към една определена политическа сила, която пък от своя страна има аргумент да каже, че този електорат традиционно гласува за нея. И така, какво се случва обаче, какво можем да изтеглим като заключение, което ми се струва абсолютно безспорно? Първо, улеснени са тези заявки; второ, очевидно това е направено с цел, тя е двойна – от една страна, да се избегне машинното гласуване, дали защото затруднява, дали защото не може да се манипулира – остава за уточнение; от друга страна, защото се контролира вотът по-лесно по този начин, това е очевидно. Също така се забелязва, че след активността на медиите, на политическите сили, на органите на МВР има спад в тези регистрации за следващите избори. Това също трябва да ни доведе до мисълта, че има конкретен повод за всички тези неща. Това обаче се превръща в политическо заяждане, което сме виждали често, и за да не бъде то безсмислено, ние трябва да заявим, освен конкретните действия и евентуални законови промени по този въпрос, няколко принципни постановки. Нито едно изборно нарушение – дори най-дребното, дори което засяга сто гласа или един човек, не бива да остава незабелязвано, тоест трябва да се разисква, не бива да остава неразследвано, тоест трябва да се изследва, и не бива да остава ненаказано, ако има проблем. Второ, нито един български гражданин не бива да бъде затрудняван и препятстван при упражняване на правото си на вот, независимо от своите политически пристрастия, верска принадлежност, здравословно състояние или каквото и да било друго. Това притискане не бива да става от органите на МВР, разбира се, не бива да става от органите на местната власт, не бива да става и от политическите партии, които често капсулират своите собствени електорати и ги принуждават да правят неща, които те самите не биха направили иначе. Страхувам се, че всичко това обаче ще го видим и на другите избори, каквото и да си говорим. МВР беше активно през тези избори, през този период, за който, господин Рашков, имате нашите поздравления. Мисля, че това проработи. Но това няма да е достатъчно и никога няма да бъде, докато в страната ни има много хора, за които 30 или 50 лв. са крупна сума; докато в страната ни има страшно много хора, които зависят от кмета дали ще изкарат на топло зимата; докато в страната ни има страшно много хора, чието препитание и чийто живот зависи от местния велможа – бил той кмет, арендатор, партиен лидер или какъвто и да било друг. И това не зависи от това дали е българин, турчин, арменец, ром и независимо дали гласува с подвижна урна, в постоянна секция, с хартия или с машина, защото и за това престъпление, уважаеми господин Министър, както за много други, МВР лекува симптомите и то трябва да е на място, но дълбоките причини са други. Затова аз мисля, че това изслушване имаше своя смисъл, че МВР трябва да продължи да си върши работата, а ние като законодателен орган да видим какво позволява с всяко едно право, което е направено да улесни хората, да се злоупотребява, и да затегнем текстовете там, където трябва да се затяга, без да нарушаваме правата на гражданите. Но големият въпрос – този за масовата бедност, този за непрекъснатото поставяне на хора в подчинено положение, и хората в подчинено положение, най-заплашените групи, са именно тези, които са в неравностойно положение – хора с увреждания, хора от различна етническа принадлежност, хора, които са дискриминирани по различен начин, но като цяло това са хора, които са останали да живеят в крайна бедност. И това трябва да бъде нашата цел – да поправим този въпрос. Тогава те ще могат свободно да изразяват политическите си права. Всичко друго ще бъде само предмет на поредните замеряния с обвинения между една опозиция и друго управление. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#210 · speech
Благодаря, господин Зарков. От „Има такъв народ“ – господин Йорданов, заповядайте.
#211 · speech
ИТН
Благодаря на господин министъра за изнесената информация. Тъжното в цялата работа е, че всички ние знаем, че това, което той каза, ние го знаехме и преди това. Всеки един от нас, който по тези избори е отишъл в Кърджали или в Разград, или в Шумен, знае, че имаше скок на заявленията за подвижни избирателни секции, знае кое население отиваше там, знае също така, че много хора гласуваха по този начин не защото имат физически увреждания, а защото са се обадили на личния лекар или им е било казано да се обадят. Той е написал, че имат хипертония и те са изискали подвижна избирателна секция. Ясно е, че ние в този парламент трябва да затегнем тази част на закона и да я прецизираме, но да се правим на неразбиращи кои политически партии, по какви мотиви и по какъв начин контролират тези хора, също мисля, че не е редно. Както е и факт, че МВР направи каквото можа, факт е, че прокуратурата спря повечето от сигналите. „Има такъв народ“ в Кърджали например подаде стотици сигнали, от които само три бяха допуснати в прокуратурата. Да не говорим, че хората, които подадоха сигналите, са били викани в Икономическа полиция да дават обяснение защо подават сигнала. Така че, съжалявам, господин Биков, но темата е важна и трябва да се изслушва. Знам, че дъвчете тази дъвка за това, че парламентът реално в момента не обсъжда закони, но Вие много добре знаете, че това няма как да стане в рамките на… Комисиите бяха сформирани преди няколко работни дни, ако не се лъжа. В миналия парламент един месец не бяхме сформирали комисии. След това много добре знам какво направиха комисиите и колко време работиха. Вие ще имате възможност да се включите в комисиите, в които участвате, с желание. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Има много работа да се свърши. Така че да не се крием зад това, че реално комисиите бяха създадени преди няколко работни дни. И този проблем е изключително хубаво, че се дискутира в парламента, защото по този начин придобива публичност – нещо, което липсваше досега. По този начин съм сигурен, че на следващите избори, когато и да са те, нещата ще бъдат много по-нормални – по начина, по който машините нормализираха другото купуване на гласове. Благодаря.
#212 · speech
Благодаря, господин Йорданов. От „Демократична България“ – заповядайте, госпожо Цонева.
#213 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, благодаря за изчерпателната информация, която предоставихте. Въпреки че с Вас сме заподозрени в някакъв страшен комплот срещу две политически сили в тази зала, аз наистина се запознавам с тези данни в този момент. Честно да си призная, това, което чух като числа, надмина най-смелите ми очаквания. Много подробно ще се запозная в писмен вид с тези данни. А, господин Биков, не знам дали това, което в тази зала се случва като дебат, прилича на Ганковото кафене от Вазовия роман, но на мен ми се струва, че начинът, по който Вие се отнасяте към темата – с пълно безразличие, игнориране и с брутален цинизъм, все едно това няма никакво значение, защото е отминало, а от другата страна става толкова свръхемоционално и агресивно – много повече ми прилича на „Тлаката в Алтъново“, има и такава глава в „Под игото“, в която момци и моми си дават любовни знаци и се срещат. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Много е странно, че толкова емоционално, от една страна, и толкова безразлично, от друга страна, ГЕРБ и ДПС приемат толкова важен въпрос, като честността на изборите. Преди време май погрешка казахте, че не признавате дори изборния резултат. Но по същество, по-важно е какво правим наистина оттук нататък. „Демократична България“ се ангажира да внесе законодателни предложения, за да могат тези пробиви и начинът, по който се злоупотребява с тези норми на закона, да бъдат ограничени. Ако сега са гласували хиляди хора в цялата страна, и може би това не е повлияло драматично върху изборния резултат – и върху това също може да се спори в определени райони, какво ще се случи на местните избори, ако продължава тази вълна по създаване по този начин на подвижни избирателни секции от кметовете на политически сили, които са пряко заинтересовани от изхода на местните избори? И понеже след две години ще се явим на местни избори, задължително трябва да предприемем действия, защото тези тактики могат наистина да обърнат играта в една община при избора на кмет. Така че това... (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не, ние тактики нямаме. Ние се явяваме с открито лице.
#214 · speech
Не влизайте в личен спор.
#215 · speech
Това е от наша страна ангажимент, който поемаме. Благодаря отново. Ще се запозная с детайли. Продължавам да следя внимателно това какво правите и начина, по който се развиват всички разследвания и досъдебни производства, защото нищо не трябва да се замита под килима и нищо не трябва да се оставя. Българският парламент дължи на българските избиратели такова отношение – всеки един въпрос тук да приключва с ясен извод, с последващи действия, които са в посока на защита на обществения интерес. Благодаря. (Ръкопляскания от „Демократична България“.)
#216 · speech
Благодаря, госпожо Цонева. (Реплика от народния представител Тома Биков.) Малко се колебая, но… С какво Ви засегнахме, господин Биков? Персонално засегнат ли сте от този въпрос?
#217 · speech
ГЕРБ-СДС
Ами, споменават ме...
#218 · speech
Като човек, който е участвал в...
#219 · speech
...като човек, който е участвал в тлака.
#220 · speech
Аз Ви давам думата, но злоупотребявате с гъвкавостта на воденето ми по отношение на тази точка от Правилника.
#221 · speech
Господин Председател, ние спестихме достатъчно време на парламента, като не задавахме въпроси, така че една минутка не е чак толкова страшно да ни чуете. Първо, не мога да намеря логиката за тази тлака, в която единият субект е възбуден, а другият е пасивен. Как точно се случва тлаката, не мога да разбера? Виждам тлака между Вас и господин Рашков. Вие сте го питали какво да го питате, а той Ви е питал какво да Ви отговори. Долу-горе това видях – тази смешка тук, дето я играхте. И това е малко като Радини вълнения, а Вие като малкото момиченце, което го изпитват, се явявате...
#222 · speech
Не, наистина стана като кафене. Момент, господин Биков, може ли за секунда?
#223 · speech
Да, добре.
#224 · speech
Господин Иванов не Ви слуша изобщо и си води един разговор там на по-силен глас от Вас, дори не ме и чува.
#225 · speech
Кой господин Иванов? Добре.
#226 · speech
Да, той сега разбра.
#227 · speech
Хубаво, аз приключих.
#228 · speech
Моля малко за тишина, колеги. Малко остана, нека да приключим.
#229 · speech
Ако не сте разбрали, просто ние повече няма да участваме в такива смешки. Колкото изслушвания тук да предизвиквате на господин Рашков, ние няма да се занимаваме с глупости. А пък Вие ще си продължите там с глупостите да се занимавате. Виждам, че човекът се раздава там.
#230 · speech
Господин Биков, все пак… След тези оценки ще предизвикате нови лични обяснения. Мисля, че бяха достатъчно за днес. ВЪЗРАЖДАНЕ има думата да изрази отношение към това изслушване. (Шум и реплики: „Къде е министър Рашков? Тръгна ли си?“) Мисля, че престана да участва в кафенето, в което обърнахме последните пет минути парламента. Имате думата.
#231 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! На първо място, благодаря на министъра за разясненията, които даде в днешната съдебна зала. Извинявам се – парламентарна зала, мисля за друго вече. Очевидно темата предизвика обществен интерес. Чухме доста аргументи от двете страни на залата. Очевидно темата е важна за българското общество. Разбира се, солидаризирам с неговото мнение, че би следвало да се направят законодателни промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които да дадат една по-голяма самостоятелност на разследващите органи с цел да се препятства възможността за обвързване на прокуратурата с политическите поръчки. Казвам го като един от 130 души в списъка, подслушвани от Специализираната прокуратура, по водена от нея разработка за държавен преврат по време на големите септемврийски протести – 2020 г., заедно с цялата парламентарна група на партия ВЪЗРАЖДАНЕ. Казвам го и като пострадал от прокурорското политическо дело, заведено за заличаване на партия ВЪЗРАЖДАНЕ, по което разследването, водено от ДАНС, използваше ресурса на МВР за разпит на симпатизанти на ВЪЗРАЖДАНЕ в полицейските районни управления, например във Варна. Не на последно място, се солидаризирам със становището на министър Рашков от необходимостта от тези промени в Наказателно-процесуалния кодекс и като директно ангажиран със защитата на общо седемте обвинени от прокуратурата за хулиганство и за полицейско насилие по време на същия този септемврийски протест през 2020 г., които всички до един бяха оправдани от съда. Съответно производствата срещу тях бяха прекратени и заради, разбира се, добре свършената работа на разследващите органи. В тази насока бих искал да споделя на министъра, ако беше тук, че препятстването на тази възможност за обвързване на прокуратурата с политически поръчки е свързано и с това за създаването на съдебен контрол върху прокурорските актове, защото липсата на съдебен контрол върху прокурорските актове в настоящия вариант на НПК е една от причините понякога да наблюдаваме дерибейство в прокуратурата и използването на прокуратурата в някои случаи – не генерализирам, разбира се, за политически поръчки. В тази насока има подписано коалиционно споразумение, което в точка две, в част втора от дял „Правосъдие“ говори за създаване в средносрочен период на възможности за съдебен контрол върху някои прокурорски актове. Силно се надявам Министерството на вътрешните работи да чуе моя апел и да направи законодателни промени, каквото намерение беше току-що заявено от министър Рашков за обжалване и съдебен контрол на всички прокурорски актове, тъй като считаме, че дори и българският съд да дава либерални наказания, както той се изрази, все пак ние от ВЪЗРАЖДАНЕ вярваме в безпристрастността на българския съд. Смятаме, че когато се създаде възможност за ефективен контрол на съда към актовете на прокуратурата, разбира се, можем да очакваме и това, което министър Рашков говореше тук, че разбира се, ще се препятства това бавене на дела, тази невъзможност на делата да вървят напред, както той се изрази, за което призовавам Министерството на вътрешните работи и него лично да предприемат съответните законодателни промени. Благодаря Ви, колеги.
#232 · speech
Благодаря, господин Петров. С това приключваме изслушването. Заповядайте за процедура, преди да изчета съобщението за парламентарния контрол. Каква Ви е процедурата, господин Ченчев?
#233 · speech
БСП за България
По начина на водене, господин Председател.
#234 · speech
Слушам Ви.
#235 · speech
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Тъй като преди малко в друга процедура беше вменено на парламента как да работи и дали работи добре, дали да има изслушвания, дали да няма изслушвания – мина този дебат, който за мен беше изключително важен. Народното представителство трябва да обърне внимание и на един факт, който, ако трябва, всеки ден трябва да правим изслушвания, които са изключително важни, а именно последните данни от днес, че гордият и достоен български народ от последното преброяване е намалял на 6 млн. 520 хил. души. Ето това е тревожното и ако трябва, всеки ден трябва да се работи по тази тема, защото, господин Председател, едно 12 годишно управление не направи нищо. Тоест направи така, че да се стигне до намаляване на населението. Благодаря Ви.
#236 · speech
Благодаря, господин Ченчев. Вашата Комисия донякъде има отношение към това. Заповядайте по начина на водене. До 14,00 ч. има време. Ако има и други такива процедури, могат сега да минат.
#237 · speech
ДПС
Господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Можем и до 15,00 ч. да продължим. Обръщам се към Вас по начина на водене – познаваме се с Вас от няколко парламента. Разбира се, били сме заедно и в изпълнителната власт. Бих казал, че като човек и като народен представител имам високо мнение за Вашата личност, но когато избираме председател на Народното събрание, разбира се, това се отнася и заместник-председателите на Народното събрание и когато Ви поверяват да водите заседание на Народното събрание, особено когато става дума за изслушване на Министерския съвет, не трябва да забравяме, че Народното събрание е работодател на Министерския съвет, а не обратното. Спомням си времената, когато Вашата парламентарна група, която Вие представлявате, включително и Вие от тази трибуна, от най-високата трибуна, отправяхте критики към вътрешни министри, а и не само в предишни правителства, че понякога казват неща, които не влизат в точката от дневния ред. Днес си позволихте дневния ред. На няколко пъти отправихме бележка към Вас, но се надявам наистина да бъдете така добър, толерантен и да давате възможност на парламентарните групи все пак да изказват мненията си. Не се свенете, не се притеснявайте да прекъсвате членовете на Министерския съвет, независимо какви са те, защото и настоящият министър-председател, който наруши най-големия закон, най висшия закон в страната от тази трибуна, заяви: „Нека да внесем ново амплоа в това да бъдем народни представители.“ Умолявам Ви, бъдете така добър да правите забележки както на народни представители, така и на членове на Министерския съвет, които нарушават реда и говорят неистини, да не се изразя по грубо в Народното събрание! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#238 · speech
Взимам си бележка, господин Ибрямов. Този парламент е малко по-различен. А пък Вие сте единствената група, която възрази срещу темите, по които бяха задавани въпроси, по които се правиха отговори. Допускам, че за останалите шест групи все пак сме се придържали в общи линии към темата. Надявам се и колегите, които задаваха въпроси, а пък и министрите да имат предвид, че все пак трябва да се придържат към темата. Правя това обяснение, тъй като по принцип след процедура по начина на водене водещият има право на две минути, в които да отговори на тази процедура. Все пак в нито един момент нито въпросите, нито отговорите се отдалечиха от темата „Избори, честност на изборите, изборен процес“. Да, в някои моменти излязохме извън строгата тема за подвижните секции, но мисля, че като цяло се придържахме към тази тема. Обръщам се и към Вашата група: нека все пак такива изслушвания, дори да Ви изглеждат неудобни, да не стават повод за постоянни подвиквания, пляскания, шум, а това и в Правилника все пак е предвидено да не се случва и бях много толерантен към представителите на Вашата група. С това да считаме, че процедурите са изчерпани. Преминавам към изчитане на съобщението за парламентарния контрол: 1. Министър-председателят на Република България Кирил Петков ще отговори на един въпрос от народния представител Десислава Трифонова. 2. Заместник министър-председателят по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов ще отговори на три въпроса от народните представители Зорница Стратиева; Десислава Атанасова и Михаил Илиев; и Крум Зарков. 3. Министърът на правосъдието Надежда Йорданова ще отговори на един въпрос от народния представител Крум Зарков. 4. Министърът на здравеопазването Асена Сербезова ще отговори на два въпроса от народния представител Бойко Клечков. 5. Министърът на земеделието Иван Иванов ще отговори на един въпрос от народния представител Снежанка Траянска. 6. Министърът на транспорта и съобщенията Николай Събев ще отговори на четири въпроса от народните представители Атанас Михнев; Мартин Димитров; Зорница Стратиева; и Крум Зарков. 7. Министърът на енергетиката Александър Николов ще отговори на един въпрос от народните представители Атанас Михнев; Антон Тонев и Радослав Василев. Припомням, че утре точка първа – парламентарен контрол по чл. 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, така нареченият блицконтрол на премиера и вицепремиерите, е в 9,00 ч. Закривам заседанието за днес. (Звъни.) (Закрито в 13,30 ч.) Председател: Никола Минчев Заместник-председател: Кристиан Вигенин Секретари: Зорница Стратиева Сезгин Мехмед