Десето заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И СЕДМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ ВТОРА СЕСИЯ ДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ София, сряда, 5 януари 2022 г. Открито в 9,09 ч.
Дата05.01.2022
Събития85
Разпознати говорители82
Точки с гласуване9

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 05-01-2022 09:08 09:08:00 0 0 0
2 Програма за работата на Народното събрание за 05 - 07 януари 2022 г. 09:17:00 160 48 8
3 Програма за работата на Народното събрание за 05 - 07 януари 2022 г. - предложение от Жечо Станков 09:18:00 203 3 6
4 Програма за работата на Народното събрание за 05 - 07 януари 2022 г. - процедура от Иво Русчев за пряко предаване по БНТ и БНР 09:24:00 97 75 43
5 Решение за освобождаване и избиране на секретар на НС 09:48:00 173 0 6
6 Решение за промяна в Комисията по труда, социалната и демографската политика 09:50:00 154 0 6
7 Решение за промяна в Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество 09:52:00 140 0 8
8 Решение за създаване на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно въведените на територията на Република България противоепидемични мерки срещу COVID-19 - предложение за редакция от Никола… 10:15:00 89 16 41
9 Решение за създаване на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно въведените на територията на Република България противоепидемични мерки срещу COVID-19 10:16:00 51 66 30

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: mladen-todorov-zapryanov · намерени изказвания: 8
#1 · speech

Председател Никола Минчев

Има кворум. Откривам заседанието. Има 205 регистрирани народни представители в залата и двама народни представители, участващи дистанционно в заседанието – Виктор Насър и Младен Запрянов. (Звъни.) Уважаеми колеги, на първо място, моля, станете за химна на Република България и за химна на Европейския съюз. (Всички стават. Звучат химните на Република България и на Европейския съюз.) Благодаря Ви, колеги. На второ място, Програмата за работата на Народното събрание за периода 5 – 7 януари 2022 г., а именно за тази седмица: „1. Проект за решение за освобождаване и избиране на секретар на Четиридесет и седмото народно събрание. Вносител е народният представител Десислава Атанасова на 22 декември 2021 г. 2. Проекти на решения за промени в постоянни комисии. Вносители са Андрей Гюров и група народни представители.“ Точка трета по първоначално предложената програма е „Проект на решение за приемане на Условия за достъп до сградите на Народното събрание в условията на извънредна епидемична обстановка“. Вносители са Александър Симидчиев и група народни представители, но днес на Председателския съвет беше решено точката да отпадне от Програмата. Поради необходимост от корекции в Проекта той първо да бъде разгледан от комисии, след което внесен в пленарната зала. Така че точката отпада. „3. Проект на решение за създаване на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно въведените на територията на Република България противоепидемични мерки срещу COVID-19.“ Точката е продължение от вече започналата дискусия на 23 декември 2021 г., като това се явява точка трета от Програмата и последна от дневния ред за днес. За четвъртък има една-единствена точка и тя е: „4. Изслушване на министъра на вътрешните работи на основание чл. 110 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно постъпилите сигнали в МВР, възложените проверки и резултатите от тях, свързани с установяването на нарушения при разкриването на подвижни избирателни секции за изборите за народни представители, проведени на 11 юли 2021 г., и изборите за президент и вицепрезидент и за народни представители, проведени на 14 ноември 2021 г.“ За петък има предвидени две точки: „5. Парламентарен контрол по чл. 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание – блицконтрол. 6. Парламентарен контрол по чл. 91 – 103 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, като има въпроси към осем членове на Министерския съвет за петък.“ Отделно от това има предложения за включване в дневния ред на основание чл. 47, ал. 3 от Правилника. Предложението е от народния представител Жечо Станков. Предложението е да се проведе изслушване на министъра на енергетиката относно забавяне строителството на газовия интерконектор България – Гърция и начисляването на неустойки по Договора за изпълнение. На основание чл. 47, ал. 3 от Правилника се предлага да се включи като точка от Програмата за тази седмица. Господин Станков, може би да посочите и в кой ден, ако бъде прието – може би за четвъртък като първа точка? (Реплики.) Чудесно. Предложението е това да стане точка първа от дневния ред за четвъртък. Също така е постъпило предложение от народния представител Десислава Атанасова на основание чл. 47, ал. 8 от Правилника за включване в седмичната Програма на Проект за решение за въвеждане на компенсаторен механизъм. Предложението не отговаря на изискванията на чл. 47, ал. 8, поради което е недопустимо. Моля, колеги, на първо място ще гласуваме предложената от председателя Програма при съобразяване отпадането на точката за Решението за приемане на условия за достъп, което беше решено на Председателския съвет, и след това ще гласуваме и предложението на Жечо Станков за включване в Програмата на изслушването на министъра на енергетиката. Моля, режим на гласуване по Програмата, предложена от председателя. Господин Насър, Вие как гласувате по предложената Програма?

#2 · speech

Виктор Насър

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

За.

#4 · speech

Младен Запрянов

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

За.

#5 · speech

Председател Никола Минчев

Имаме два гласа за онлайн. Гласували 216 народни представители: за 160, против 48, въздържали се 8. Предложението е прието. Преминаваме към гласуване на предложението на народния представител Жечо Станков за изслушване на министъра на енергетиката, което да бъде точка първа от дневния ред за четвъртък. Господин Насър, Вие как гласувате по предложението?

#6 · speech

Виктор Насър

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

За.

#8 · speech

Младен Запрянов

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

За.

#9 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви. Гласували 212 народни представители: за 203, против 3, въздържали се 6. Предложението е прието. Изслушването на министъра на енергетиката ще бъде точка първа от дневния ред за четвъртък. Благодаря Ви. По процедура – заповядайте, господин Биков.

#10 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Преди празниците си говорихме, че е добре, като ще се събираме и ще си съкращаваме ваканцията, да поработим малко по-ефективно. Сега виждам, че тази седмица пак ще се занимаваме с анализи, пак ще се анализира тук обстановката, защото управляващото мнозинство е внесло една точка за промени в комисии и евентуално едно изслушване на министъра на вътрешните работи за изборите. Аз да Ви кажа: минаха изборите вече! Вие победихте, Промяната победи и чакаме да видим нещо да предложите тук. Ние Ви предложихме...

#12 · speech

Тома Биков

Процедурата е по начина на водене, господин Ананиев. (Реплики.) Към Вас се обръщам, защото плачете от втория ред. Казвам Ви, че сте предложили едно нищо тук. Едно нищо! Ние Ви предлагаме да разгледаме компенсаторни мерки за бизнеса, а Вие отхвърляте това предложение, което е единственото смислено нещо, което се предлага днес. Всичко друго – можем да направим промени в комисиите. Предложили сме Ви секретар на Народното събрание, да знаят хората, че тук е „Залудо работи, залудо не стой!“ Това няма никакъв смисъл. Можеше абсолютно спокойно да минем без тази седмица. И това е Ваш ангажимент, защото Вие сте управляващото мнозинство, имате цяло правителство с доста министри – едно от най-широките правителства...

#14 · speech

Тома Биков

...и всеки един министър може да предложи някаква смислена точка. При всичките кризи, които се развиват в държавата, Вие сте проспали и пак две седмици сте правили анализи. Хайде малко да спрем с анализите, да почнем да работим и да вземем някакви решения в този парламент. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#15 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря. Уважаеми народни представители, на основание чл. 89, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Ви представям следните справки: 1. Справка за органите и членовете на органите, чийто мандат е изтекъл, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: - избор на Комисия за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на българските граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия – девет членове, включително председател, заместник председател и секретар; - избор на председател и членове – четирима, на Комисията за защита на личните данни; - избор на главен инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет; - избор на инспектори – десет, в Инспектората към Висшия съдебен съвет; - избор на председател и член за сектор „Енергетика“ на Комисията за енергийно и водно регулиране; - избор на член на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол; - избор на управител на Българската народна банка; - избор на подуправител на Българската народна банка, ръководител на Управление „Банково“; - избор на подуправител на Българската народна банка, ръководител на Управление „Емисионно“; - избор на управител на Националния осигурителен институт; - избор на съдия в Конституционния съд; избор на Фискалния съвет – петима членове, включително председател. 2. Справка за членове на органите, чийто мандат е предсрочно прекратен, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: - избор на член на Висшия съдебен съвет за прокурорската колегия; - избор на член на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства и на заместник-председател от членовете на Бюрото; - избор на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. 3. Справка за органите и членовете на органите, чийто мандат изтича през настоящата сесия, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: - избор на съдия в Конституционния съд; - избор за Сметната палата – председател, двама заместник председатели и двама членове; - избор на членове – двама, на Съвета за електронни медии. 4. Справка за неконституирани органи, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: - избор на председател и членове – шестима, на Националния съвет за българите, живеещи извън Република България. Заповядайте, господин Русчев.

#16 · speech

Иво Русчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, искам да предложа днешното заседание да се излъчва по Канал 1 и Българското национално радио предвид важността на темата ковид и мисля, че гражданите искат да са свидетели какво се случва тук. Благодаря.

#17 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Русчев. Обратно становище? Няма. Гласуваме предложението на народния представител господин Русчев. Господин Запрянов?

#18 · speech

Младен Запрянов

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

Против.

#20 · speech

Виктор Насър

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

Против.

#21 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви. Гласували 215 народни представители: за 97, против 75, въздържали се 43. Предложението не е прието.

#23 · speech

Председател Никола Минчев

За декларация Десислава Атанасова – заповядайте, от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС.

#24 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Честито Рождество Христово, честита Нова година! Пожелавам на всички Ви здраве и сили, за да се справим с предизвикателствата, пред които сме изправени. Желая същото на всички български граждани. Уважаеми колеги, намираме се в началото на първата пълна сесия на Четиридесет и седмото народно събрание. България е в ситуация на ценова криза, неотшумяла политическа криза, на прага на икономическа криза и нова вълна от здравна криза. Заявките за разходите на новото редовно правителство са симптом за първи крачки към финансова криза. На фона на тези предизвикателства първото усилие, което партиите в Четиридесет и седмото народно събрание трябва да положим, е да създадем възможност за постигане на национално единство по отношение на основните теми пред българското общество. Нито една от партиите в настоящия парламент няма мандат да взима и да налага еднолични решения. Нещо повече, Четиридесет и седмото народно събрание излъчи различно мнозинство, което не е сплотено от обща идеологическа и политическа логика, а е плод на необходимостта от създаване на редовно правителство. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС осъзнава ролята си на монолитна опозиция на това разнородно мнозинство. През тази сесия на настоящия парламент ние ще положим всички усилия както да бъдем коректив на управлението, така и да предложим опита, експертизата и идеите си за по-бързо възстановяване на страната от тежката ситуация, в която се намира. Готови сме да водим диалог с мнозинството, стига партиите, които участват в него, да са осъзнали, че и нашите избиратели са български граждани и очакват не само заявки, а действия. България за първи път влиза в новата бюджетна година без бюджет и това е най-важната задача пред парламента и пред правителството през настоящата сесия. Бюджетната рамка, която ще бъде приета, ще покаже и потенциала на настоящото управление да се справя с различни кризи, които всеки ден нанасят щети на българското общество. За съжаление, все още нямаме яснота по отношение на намеренията на правителството. Наблюдаваме симптоми на неосъзнаване на сложността на ситуацията, в която се намираме, и пориви за авантюризъм, безотговорност и бездействие. Министрите не са готови с разчетите, не е ясно колко ще е инфлацията, какъв ще е дефицитът, за първи път няма повишение на минималната работна заплата и пенсиите в началото на годината, а заявките за четири моста над Дунав и три тунела под Стара планина, както и куп други инфраструктурни проекти, звучат нелепо. Темата за еврозоната и Планът за възстановяване отсъства напълно от дневния ред на правителството. Отсъстват и диалогът, и грижата за най-ощетените от кризите. Различните кризи няма да се решат от само себе си. В подобни моменти са необходими политически действия, които невинаги носят дивиденти и аплодисменти за тези, които ги прилагат. В началото на 2022 г. пред България има два пътя – първият е на задълбочаване на различните кризи в обществото; вторият е на изграждане на условия за общо национално усилие, което да спомогне за тяхното преодоляване. Като опозиция ние сме готови да участваме само във втория път, който дава възможност за преодоляването на кризите и предотвратява тяхното задълбочаване. В тази си роля ние няма да толерираме бягането от отговорност, търсенето на повърхностни и хаотични решения, които не решават, а задълбочават проблемите, както и самоцелни опити за конфронтация и разделение на обществото. Ние ще предлагаме решения на различните кризи, но от Вас – мнозинството, зависи дали ще приемете нашите идеи и дали ще се възползвате от възможността да се изграждат национални консенсуси по важните теми. След три парламентарни избора в рамките на една година и след излъчването на редовно правителство преди месец би трябвало да сме наясно, че безвремието на служебните и предизборните управления свърши. Днес е време за решения, за носене на отговорност и за стабилна перспектива пред страната ни. Време е настоящото правителство да представи управленската си програма, да потърси обществено съгласие по нея и да се опита да я осъществи. За съжаление, все още част от партиите в четворната коалиция и министрите, излъчени от нея, не осъзнават ролята си на управляващи, а продължават да се държат така, все едно се намират в предизборна кампания или са в опозиция. Това, уважаеми колеги, е предпоставка за управленски провал, защото подобно поведение говори за политическа дезориентация, а оттам и за невъзможност за взимане на адекватни решения. Затова ще припомня – нито сте в опозиция, нито се намирате в предизборна кампания. Вие сте управляващи и носите отговорност за всичко, което се случва в политическия, икономическия, социалния и културния живот на страната. Уважаеми дами и господа, наред с редицата кризи във вътрешнополитическия живот на страната България е поставена в сложна ситуация по отношение на започването на преговори на Република Северна Македония за членство в Европейския съюз. По време на управлението на ГЕРБ беше изграден национален консенсус по тази тема, който е валиден и днес. Политическата криза отслаби позицията на страната ни в международен план и оттук нататък трябва да положим необходимите усилия заедно да защитим българските национални интереси в региона. Това е огромна отговорност към българското общество, към българската история и към хилядите наши прадеди, които дадоха живота си за свободна и обединена България. Тази отговорност ни задължава да намерим не само правилното решение, но и да постигнем съгласие по него. Вярваме, че всички заедно, всички български граждани, можем да намерим по-добрия път за България. Пожелавам успех на всички Ви през новата година и Бог да пази България! Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#26 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател! Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Честита Нова година! Пожелавам на всички здраве, търпение и мъдрост. Ние очаквахме да чуем приоритетите на мандатоносителя за тази сесия, но се надяваме да чуем поне другите участници в мнозинството и в управлението на страната. От името на „Движение за права и свободи“ нашата позиция е следната: Измина една година, която ще запомним с кризи и избори, една година без действащо Народно събрание и правителство. За разлика от Четиридесет и петото и Четиридесет и шестото народно събрание Четиридесет и седмото народно събрание успя да излъчи редовно правителство. Сега предстои тежката отговорност без отлагане да започнем да решаваме кризите. Избирателите не дадоха власт на нито една партия, с което задължиха парламентарно представените партии да търсят максимално съгласие за начините за решаване на кризите, с две думи – възстановяване на диалога. Като старт и на Четиридесет и седмото народно събрание, и на новото правителство, видяхме обратното на диалог. Нищо ново под слънцето. Така започна и управлението на ГЕРБ – самодостатъчност, самонадеяност и самодейност, в името на същото, което се прокламира и днес. Уважаеми колеги народни представители! Новите тинк танк политически проекти, които се появиха в полето на политиката за сметка на политическите партии, се внедриха като заявка за новите месии с лозунги, като: „промяна“, „справедливост“, „морал“, „върховенство на закона“, „борба с корупцията“ и така нататък. Така се появи и ГЕРБ – със същите лозунги и месианство. Когато говорим за справедливост, морал и върховенство на закона, нека първо самите ние да спазваме Конституцията и законите на страната, включително и Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. България се намира в безпрецедентна комбинация от кризи. Инфлацията с всеки изминал ден обеднява хората, а бизнесът изнемогва и все по-често се говори за фалити. Избирателят ни възложи тежката задача да стабилизираме политическия процес и да започнем да намираме верни решения за излизане от кризата. Стабилизирането на политическия процес изисква осъзнато и практическо разделение на властите, възстановяване на парламентаризма, демокрацията и държавността. Решенията за излизане от кризите предполагат усилията на цялата нация и използването на всички ресурси и възможности. Днес със съжаление констатираме, че България фатално закъснява със своя план за възстановяване и устойчивост, за оперативните програми изобщо не се говори, а държавният бюджет за 2022 г. се отлага във времето. Ние от ДПС предложихме по мерките за справяне с ковид кризата да няма управляващи и опозиция. Засега няма идея за това, но следващата вълна вече чука на вратата. Уважаеми госпожи и господа, България има нужда от възстановяване на диалога, демокрацията и държавността, тоест нормалността в политиката. България има нужда в най-кратки срокове да си напише домашното по Плана за възстановяване и устойчивост, оперативните програми, както и по държавния бюджет, съобразен с тях. Българските граждани очакват от нас решения, които да повлияят положително върху техните доходи, стандарт на живот и сигурност. Българските работодатели очакват да направим държавата и нейните институции техен партньор. Европейските и натовските партньори очакват да бъдем предвидим и лоялен съюзник. ДПС ще даде своя принос за реализация на тези очаквания. Ще дадем своя принос в подкрепа на благосъстоянието на гражданите, възстановяването на демокрацията и държавността, както и защитата на правата и свободите на всеки български гражданин. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ДПС.)

#28 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, уважаеми сънародници! В края на миналата година от тази трибуна прочетохме декларация от името на ВЪЗРАЖДАНЕ, която беше насочена срещу разделението в обществото. Разделение, което започна да се прокарва още по-миналата година – миналата година получи своя апогей с въведеното от служебното правителство дискриминационно средство зелен сертификат, и дискриминация, която продължава, и разделение, което продължава и сега, в момента. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ заявихме ясно и категорично своето несъгласие с подобен тип политика, която копира най-добрата част от най-лошата европейска практика. Обикновено в България се копират само лоши европейски практики, за съжаление. Всички ние виждаме докъде води тази дискриминационна политика нашите така наречени европейски партньори – до сблъсъци, до много сериозно разделение, до конфликти, до антагонизъм вътре в обществото. В момента една голяма част от държавите в Западна Европа са буквално подпалени от граждански протести. В една голяма част от държавите в Западна Европа има сериозно и все по-масово гражданско неподчинение. Следващата седмица в сряда – следващата сряда, тук ще има протест, на който ще дойдат и ще присъстват десетки хиляди български граждани. Те ще бъдат доста разгневени от това, че българските управляващи не желаят да изслушат мнението на своя господар – българския народ. Ние се обръщаме към здравия разум на българските управляващи, апелираме за политически диалог. Настояваме във времето, което остава до следващата седмица, да се даде ясен знак, че проблемите в България ще бъдат решавани от политическите институции, а няма да бъдат създавани от тях, за да не се налага хората да излизат на улицата и сами да търсят правото си като върховен суверен. Всички ние тук се заклехме, че ще служим на интересите на Република България, ще спазваме Конституцията и законите и във всички свои действия ще се ръководим от тях. Същевременно с тези антиконституционни мерки нарушаваме основния закон – Конституцията на страната. Считам, че е редно и нормално в една ситуация, в която огромната част, болшинството от българския народ има желанието да бъде изслушано неговото мнение, да не се води политика такава, каквато беше водена десетилетия назад във времето. Тук няма да давам само лошия пример на ГЕРБ – всички ние знаем протестите, които бяха водени 2020-а и 2021 г. срещу управлението на предишното правителство. Ще припомня и протестите, които бяха срещу управлението на БСП и ДПС и назначаването на Пеевски за шеф на ДАНС. Ще припомня и предишни протести. Всички те са се случвали тогава, когато българските управляващи са отказвали да се вслушат в гласа на българския народ. Ние нищо повече не искаме от това българските граждани да бъдат изслушани. Нека българското правителство, българските управляващи – нашата декларация е насочена към тях – да проявят здрав разум, да проявят политическа воля, да дадат ясен знак, че са готови да разговарят, а не да насаждат паника и психоза, защото голяма част от това, което се случва в момента, лежи и ще лежи на действията и на тяхната съвест. Ние смятаме, че в момента България се намира на кръстопът. Можем да бъдем – за първи път в историята си, ако щете, дори последната, най-новата ни история, добър европейски пример в това отношение. Няма европейско правителство досега, което да е подложило своите дискриминационни, античовешки мерки на широко обществено обсъждане. Няма! Ако нас ни управлява в момента коалиция, в която основната политическа сила се нарича „Продължаваме Промяната“, считам, че е моментът, в който може да се даде ясен сигнал, че има такава промяна в обществото. Наложете временен мораториум върху прилагането на всички тези мерки! Спрете зеления сертификат! Извикайте граждански организации! Съберете максимално широк експертен потенциал и капацитет както от хора, привърженици на тези мерки, така и от хора, които са противници на прилагането им! Направете анализ! Нека да не бъде едностранчив, нека да не бъде пропагандистки, нека да бъде подчинен само и единствено на здравия разум! Защото от днес нашите деца са принудени вече, ако искат да посещават училище, да правят тестове. Възможността, която беше дадена преди месец и половина – да правят тестове или да си стоят вкъщи, вече отпада. Със заповедта на Денков в момента на нашите деца се отнема задължението им по Конституция да ходят на училище, ако те не желаят да си направят тестове?! Какво ще бъде следващото ограничение? Какви ще бъдат следващите изисквания към тях, за да ги допуснат до училище? Какви по-абсурдни правила и какви по-абсурдни забрани биха могли да бъдат измислени? Това не е нормално! И на тази ненормална практика трябва да се сложи край! Силно се надяваме – ние от ВЪЗРАЖДАНЕ силно се надяваме, че в следващите няколко дни правителството ще даде такъв ясен знак, защото в противен случай – в противен случай другата седмица разговорът няма да бъде воден тук! А отвън ще има десетки хиляди гневни хора, които ще насочат гнева си към всички нас – и към правителството, и към министрите, и към депутатите! А когато хората излязат навън, на улиците, трудно могат да бъдат прибрани. И в този случай отговорността за всичко, което ще се случи, или би могло да се случи, ще легне само и единствено на плещите на управляващото в момента правителство. Благодаря много. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#29 · speech

Председател Никола Минчев

Има ли други декларации? Няма. Точка първа от дневния ред: ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ОСВОБОЖДАВАНЕ И ИЗБИРАНЕ НА СЕКРЕТАР НА ЧЕТИРИДЕСЕТ И СЕДМОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ. Проектът е внесен от Десислава Атанасова. Моля вносителят да представи Проекта.

#30 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. „Проект! РЕШЕНИЕ за освобождаване и избиране на секретар на Четиридесет и седмото народно събрание Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 6 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#31 · speech

Реши

1. Освобождава Стефан Иванов Шилев като секретар на Четиридесет и седмото народно събрание. 2. Избира Стефан Апостолов Апостолов за секретар на Четиридесет и седмото народно събрание.“

#32 · speech

Председател Никола Минчев

Откривам дискусиите по представения проект. Няма желаещи за изказване. Прекратявам дискусията. Преминаваме към гласуване на представения проект за решение. Господин Насър?

#33 · speech

Виктор Насър

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

Въздържал се.

#35 · speech

Младен Запрянов

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

Въздържал се.

#36 · speech

Председател Никола Минчев

Гласували 179 народни представители: за 173, против няма, въздържали се 6. Предложението е прието. Преминаваме към точка втора: ПРОЕКТИ НА РЕШЕНИЯ ЗА ПРОМЕНИ В ПОСТОЯННИ КОМИСИИ. Депозиран е Проект на решение за попълване състава на Комисията по труда, социалната и демографската политика. Вносители са Андрей Гюров и група народни представители. Моля вносителят да представи Проекта. Заповядайте господин Ананиев.

#37 · speech

Настимир Ананиев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! „Проект! РЕШЕНИЕ за попълване състава на Комисията по труда, социалната и демографската политика Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 18, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#38 · speech

Реши

1. Избира Димитър Данаилов Недялков за член на Комисията по труда, социалната и демографската политика.“

#39 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Ананиев. Откривам дискусиите по предложения проект. Има ли желаещи за изказване? Няма. Прекратявам дискусията. Преминаваме към гласуване на представения проект. Господин Насър?

#40 · speech

Виктор Насър

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

За.

#42 · speech

Младен Запрянов

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

За.

#43 · speech

Председател Никола Минчев

Гласували 160 народни представители: за 154, против няма, въздържали се 6. Предложението е прието. Депозиран е Проект на решение за попълване състава на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското обществото. Вносители са Андрей Гюров и група народни представители. Заповядайте, господин Ананиев.

#44 · speech

Настимир Ананиев

Продължаваме Промяната

Благодаря. „Проект! РЕШЕНИЕ за попълване състава на Комисията по прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 18, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#45 · speech

Реши

1. Избира Димитър Данаилов Недялков за член на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество.“

#46 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря Ви, господин Ананиев. Откривам дискусията по предложения проект. Няма желаещи за изказване. Прекратявам дискусията. Моля, гласувайте Проекта на решение. Господин Насър?

#47 · speech

Виктор Насър

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

За.

#49 · speech

Младен Запрянов

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

За.

#50 · speech

Председател Никола Минчев

Гласували 148 народни представители: за 140, против няма, въздържали се 8. Предложението е прието. Преминаваме към трета точка от дневния ред за деня: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ВСИЧКИ ФАКТИ И ОБСТОЯТЕЛСТВА ОТНОСНО ВЪВЕДЕНИТЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ПРОТИВОЕПИДЕМИЧНИ МЕРКИ СРЕЩУ COVID-19. Проектът беше представен в пленарното заседание на 23 декември 2021 г., когато беше започната и дискусията по него. До момента е имало три изказвания – от Антон Тонев, Андрей Чорбанов и Стоян Таслаков. Също така тогава бяха записани за изказвания Георги Михайлов, Елена Гунчева и Джевдет Чакъров – в този ред. Професор Михайлов, имате думата, ако поддържате интереса за изказване. Заповядайте.

#51 · speech

Георги Михайлов

БСП за България

Благодаря Ви, господин Председател. Позволете ми от мое име и от името на цялата наша парламентарна група да поздравя Вас лично и всички колеги от залата с настъпилата нова година, да Ви пожелая успех в интерес на нацията и в нашата високоотговорна дейност! Нашата парламентарна група много внимателно изслуша аргументите на колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ. Много от въпросите, които те поставят, са действително интересни, заслужват внимание и са изцяло в прерогативите на работата на Комисията по здравеопазване. Тя е призвана да се занимава с проблемите, свързани с това сериозно пандемично явление COVID-19 и смятаме, че в следващите седмици и месеци тя ще свърши своята работа. Смятаме, че не е необходимо, не е целесъобразно да раздробяваме дейността на парламента на още повече от 24-те комисии, които са строго дефинирани и са с направления, които са пряко засягащи отделните сфери на дейността в обществото. Така че не виждаме смисъл от създаването на тази комисия и няма да подкрепим създаването на комисията. Благодаря Ви, господин Председател.

#52 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, господин Михайлов. Реплики към господин Михайлов има ли? Няма. За изказване е записана Елена Гунчева – заповядайте.

#53 · speech

Елена Гунчева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Ще започна изказването си оттам, откъдето свърши обсъждането последния път. Уважаеми доктор Тонев, Вие казахте лъжа. Вие посочихте, че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ казваме, че няма вирус. Това не отговаря на истината. Ние вярваме, че такъв вирус има. Дори вярваме в конспиративната теория, че има не само един вирус, а има хиляди такива. Също така ексцентрично вярваме, че освен COVID-19 има и други заболявания (реплика от народния представител Асен Балтов: „COVID-19“), които предизвикват много по-голяма смъртност в България, отколкото COVID-19. Понеже Вие си споделихте личната драма със заболяването Ви от вируса, ще посоча, че много от нас също са го изкарали – всички сме живи и здрави. За съжаление, има хора, които не успяха да оцелеят от този вирус. Но въпросът е тук за мерките, които се предприемат и които очевидно са неадекватни. Българските граждани нямат информация какво се случва. Точно затова и всички предприети мерки, както и призивите за ваксиниране на тези, които искат, остават без отзив в обществото. Българските граждани се съмняват в това, което прави правителството, както и правителствата преди това. Те нямат информацията какво се случва. Те нямат информация кои мерки действат. Както виждаме, мерките са хаотични, нелогични и противоречат на здравия разум. Точно това е причината в обществото ни да има подобни съмнения във всяко едно действие, което се предприема от управляващите. Ако тази временна комисия бъде одобрена, тя ще постигне отговори на тези въпроси, които поставихме. Аз не съм съгласна с колегата преди мен, че Комисията по здравеопазването може да свърши тази работа. Обемът на тези въпроси, както и изследването са достатъчно обемни, достатъчно сериозни, за да налагат създаването на тази временна комисия. Когато българските граждани имат отговор на тези въпроси, те сами ще си решат как да спазват мерките, по какъв начин да се предпазят, по какъв начин да запазят живота си и този на близките си. В момента цялото общество е против тези мерки точно заради липсата на информация.

#55 · speech

Елена Гунчева

И ще добавя нещо друго – науката не е религия. Вие искате да вярваме в науката, без да задаваме въпроси. Това се иска само в религия, не се иска в наука. Науката иска доказателства и аргументи, каквито Вие не представяте. Не може да искате от хората само да вярват на това, което им се казва – без да им давате доказателства. Точно затова аз Ви призовавам – тази комисия ще бъде от полза за цялата здравна криза, както и за въвеждане на адекватни и смислени мерки. Защото, ако това не бъде направено, разделението в обществото ще продължи и все повече тези мерки няма да се спазват и ще стават все по-нелогични, защото няма базовата информация какво се случва. Благодаря Ви.

#56 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря, госпожо Гунчева. Реплики има ли? Няма. За изказване сега е записан Джевдет Чакъров, но не го виждам. Заповядайте – Вие, господин Адемов.

#57 · speech

Хасан Адемов

ДПС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Нека да се върнем към точката, която разглеждаме от дневния ред, а тя е: „Проект на решение за създаване на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно въведените на територията на Република България противоепидемични мерки срещу COVID-19“, тоест идеята е тук да обсъдим възможността за създаване на Временна комисия, която да изследва тези обстоятелства. Сега, ако ме питате лично мене, аз бих препоръчал на колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ да се запознаят със Закона за противоепидемичните мерки или със Закона за противоепидемичната обстановка. Този закон е приет тук в българското Народно събрание в един от предишните му формати. С този закон, съгласно един член от Закона за здравето, Народното събрание делегира права на министъра на здравеопазването да разпише всичките тези конкретни мерки и ако Вие, колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, искате да промените или да анализирате, или да отмените част от мерките, или всички мерки, имате правото съгласно Конституцията на Република България да внесете законопроект, да промените този закон за извънредната епидемична обстановка и съгласно този закон да отнемете правото на министъра на здравеопазването да издава тези заповеди. Всичко останало какво означава? Да анализираме една или друга мярка, да предложим една или друга мярка, или да отхвърлим всички мерки, които са приети. Аз искам да обърна внимание на народните представители на един член от Закона за здравето, защото здравето не е единствено и само отговорност що се отнася до собственото здраве. Член 94 на Закона за здравето казва, че: „Всеки български гражданин е задължен да се грижи за собственото си здраве.“ Има и една втора алинея обаче, която е много важна, която прехвърля отговорността към общественото здраве. Вижте какво казва тя: „Да не уврежда здравето на другите български граждани.“ Вие смятате ли, уважаеми колеги, че ако се отменят част от мерките, които са предложени сега от министъра на здравеопазването, няма потенциална възможност да бъде увредено здравето на всички останали български граждани? Аз съм съгласен с това, че всеки има право на субективна оценка на обективната действителност, както имаше едно време едно такова клише. Само че това е субективна преценка на всеки един от нас. Тя няма как да се отнася към това, което науката е постигнала, а това, което науката е постигнала, вече се нарича обективна преценка. Затова, уважаеми колеги, аз не виждам никакъв смисъл от създаването на тази комисия. Тази комисия може да предложи законодателни решения, може да предложи отпадане или нови мерки, или каквото и да е друго. И какво от това? Какво от това, като всеки един народен представител има право на законодателна инициатива? Законодателната инициатива, решенията на Народното събрание са тези, които могат да решат включително и проблемите, за които Вие говорите. Иначе да създадем комисия означава във времето да отложим вземането на една или друга мярка и да ги анализираме, между впрочем, анализът стана нещо много интересно в този парламент. За всяко нещо правим анализи. Тази комисия какво ще прави? Ще покани министъра на здравеопазването – ами, министърът на здравеопазването има парламентарен контрол, има блицконтрол. Какво друго ще направи тази комисия. На мен лично не ми е ясно. Затова, уважаеми колеги, не е най-важното нещо дали да има комисия или не. По-важното нещо според мен е как се управлява тази криза? Дали кризата ни управлява в момента, или ние активно управляваме кризата? Това е най-важното нещо. Разбрахме, че вчера или онзиден е създаден този пандемичен комитет – той се оглавява от заместник-министър. Уважаеми дами и господа народни представители, епидемията, за която говорим, която разтърси света, виждате, че става въпрос за един милион заразени в Съединените щати за един ден – един милион заразени! Не искам да плаша никого, нямам такива намерения, но кризата трябва да бъде управлявана не единствено и само от едно министерство. Да са живи и здрави епидемиолози, вирусолози, имунолози и там всякакви „лози“, но те не могат в рамките на едно министерство да решат този въпрос. Това е мултидисциплинарен проблем. Задължително, ако има идея да се създава такъв комитет, той трябва да бъде оглавен поне от вицепремиер, за да може… Кажете ми сега: уважаваният от мен заместник-министър, доцент Михайлов, как ще координира дейността на Министерството на образованието, на министъра на туризма? Как ще стане тази комуникация? На мен това не ми е ясно. Така че по-важният въпрос е не какво ще направи тази комисия, по-важният въпрос е как се управлява кризата изобщо в България?

#64 · speech

Елена Гунчева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Адемов, извинявам се. Добре е, преди да одобряваме закони тук, да научим действащите такива. Закон за противоепидемичните мерки няма в правния мир! Вероятно сте имали предвид някой друг закон. Може би ще уточните за какво става дума. Само ще уточня друго: от ВЪЗРАЖДАНЕ сме внесли Законопроект за промени в Закона за здравето точно в този смисъл, който препоръчвам да се запознаете с него. Благодаря.

#65 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря. Други реплики към господин Адемов? Няма. Дуплика? Няма нужда от дуплика. Други изказвания? Тошко Йорданов първо, да разнообразим малко, после Костадин Костадинов. (Смях, шум и реплики.)

#66 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Ще се постарая да изпълня заръката Ви да разнообразя малко.

#70 · speech

Тошко Йорданов

Уважаеми колеги, на нас, тоест на мен ми е трети парламент – два къси и един, да се надяваме, малко по-дълъг, и се нагледах на избирателно отношение към комисиите. Когато е тема, която не Ви харесва – сте против да има комисии. Когато е тема, която Ви харесва – сте страшни борци за свобода и за информация, как хората трябва да бъдат информирани и затова трябва да има комисии. Мога да дам пример – „Демократична България“ изобщо не искаха да има комисия за „Буджака“, ДПС не искаха да има комисия за Росенец, и вопли в двете посоки на тема: трябва да има информация за хората или това е безсмислено. Ковид е тема и мерките, които са наложени, вълнуват всеки един български гражданин. И Вие сте напълно наясно с това. И да се правите тук на ощипани момичета, че не трябва да има комисия, защото имало не знам си какво си – защо го правите това? Нали идеята е да информираме, да предоставим цялостна информация и да се задават въпроси? Какъв Ви е проблемът по принцип с комисиите? Ще ви натовари нещо, ще Ви натовари живота или може да излезе информация, която не Ви отърва? Хайде да спрем да сме лицемери и когато има тема, която е важна за обществото, да не се правим, пак да кажа, на ощипани госпожици и да си затваряме очичките, а да подходим към нея отговорно. Благодаря.

#71 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря. Има ли реплики към господин Йорданов? Няма. Заповядайте за изказване. Имате около минута – ще удължим времето след това.

#72 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, много въпроси могат да бъдат зададени в тази комисия. Аз мога да дам пример само за един от тях. В българските училища в продължение на месец и половина бяха правени стотици хиляди тестове, за които бяха похарчени милиони левове, които установиха малко над 600 положителни случая, от които малко над половината – около 300, да ги кажем, или 350, бяха потвърдени след това лабораторно. Ето Ви един въпрос, който ние ще зададем и който смятам, че трябва да намери своя отговор. Кой взе решението? Кой ще носи отговорността за абсолютно безсмислено похарчените милиони левове? И най-важното: защо тази практика в момента се затяга? Това вредно ли е, или полезно? Мерките действат близо вече две години – от 13 март 2020 г. досега. И точно поради тази причина ние считаме, че ако не искаме да продължаваме със задълбочаването на кризата, за което мерките съдействат, а не пречат, трябва да се създаде една такава комисия. Прекалено много са въпросите, а отговорите се броят на пръстите на едната ръка. Няма яснота, няма прозрачност и считаме, че това е нещо, което, в крайна сметка, е наша работа като законодателна власт. Да, ние сме предложили промени в Закона за здравето, но докато те бъдат приети, ще мине време, а през това време това, което се случва, ще продължава да се случва. Ние искаме да получим отговори – това е целта на тази комисия. И точно поради тази причина считаме, че е редно тя да бъде създадена. Благодаря.

#74 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Интересни неща се случват и в този парламент. Много е интересно да наблюдаваш хора, които твърдят, че са демократи, а реално са крайни либерали и не искат да чуят мнението на хората. От друга страна, да чуеш същите тези хора, че са опозиция и нямат нищо общо с ДПС, а реално да се припокриват 99,9% с всичко това, което изповядва ДПС, и да стигнем дотук в момента, в който трябва да се направи комисия, в която да се каже – такива са фактите, да излязат специалистите наистина, които се занимават с тематиката, и да говорят. Не коремни хирурзи, да излязат епидемиолози и да кажат: това и това, да се чуе и другото мнение, да чуем мнението на хората какво мислят и когато са пострадали от тези мерки, да чуем какви са реалностите, защото в Западна и Централна Европа има в пъти по-тежки мерки и в пъти повече имунизирани. А в момента има колосален пик и вече се говори дали наистина това дава резултат дори и там. Вие отказвате да чуете мнението на специалистите, защото излизат, с цялото ми уважение, коремни хирурзи, обясняват и за епидемии говорят. Излизат тук други хора, които обясняват, че са били в 19-ия кръг на ада и си мислят, че само те са прекарали тежко вируса. Ами много сме. Всички сме го преживели в голяма част от присъстващите в залата, но не това е темата. Темата е да чуем мнението на специалистите, да се чуе мнението какви резултати има, да чуем защо има повдигнати – в момента има разследване срещу предишния здравен министър господин Кацаров, защото тези тестове се оказва, че може би във фирмите, които са спечелили да ги доставят, е имало корупция, да повдигнем тези въпроси, да кажем. Вие, професоре, да кажете защо имаме такъв нисък процент – 0,000% на заболели при децата, и продължаваме да наливаме милиони? Защо забраняваме на децата да ходят на училище в момента и какъв е резултатът? Да коментираме Англия. Децата там нямат никакви ограничения – нито маски, нито тестове, нито каквото и да било – това се иска. (Реплика от народния представител Кирил Ананиев.) Господин Ананиев, моля Ви се! Сложете си маската на очите и продължете нататък. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#75 · speech

Председател Никола Минчев

Реплики към господин Ганев? Няма. Други изказвания? Също няма. Прекратявам дискусията. В текста на Проекта на решение липсва точка „Избира за членове на Комисията“. Трябва да се добави такава точка, но ще си позволя сам да направя това предложение, тъй като нямате време за изказване. Предлагам това да бъде нова т. 5 със съдържание: „5. Избира за членове на Комисията“ многоточие. Съществуващите т. 5, 6 и 7 се преномерират на 6, 7 и 8. Благодаря. Прекратявам дискусията по предложения проект. Преминаваме към гласуване. На първо място гласуваме редакционното предложение, което направих, за нова т. 5 с текст: „Избира за членове на Комисията“ многоточие.

#77 · speech

Виктор Насър

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

За.

#79 · speech

Младен Запрянов

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

За.

#80 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря. Гласували 146 народни представители: за 89, против 16, въздържали се 41. Предложението е прието. Преминаваме към гласуване на основния текст, предложен от народния представител Елена Гунчева и група народни представители, при съобразяване на вече гласуваната редакционна поправка.

#82 · speech

Виктор Насър

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

Против.

#84 · speech

Младен Запрянов

Продължаваме Промяната, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка

Против.

#85 · speech

Председател Никола Минчев

Благодаря. Гласували 147 народни представители: за 51, против 66, въздържали се 30. Предложението не е прието. С това дневният ред за днес, 5 януари 2022 г., е изчерпан. Следващото заседание ще се проведе утре, четвъртък, 6 януари 2022 г. Дневният ред включва изслушване на министъра на енергетиката Александър Николов, след което втора точка е изслушване на министъра на вътрешните работи Бойко Рашков. Благодаря Ви. Закривам пленарното заседание. (Звъни.) (Закрито в 10,17 ч.) Председател: Никола Минчев Секретари: Юрий Козлов Искра Михайлова