Гласуване №3
ЗИД на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. - второ гласуване - параграф 1 -- предложение от Десислава Атанасова и група н.п.
1. Контекст от стенограмата
Вашето предложение, ако мога да се изразя така, не е по евтино от това на Министерския съвет, освен ако не го правите от популизъм и предизборно или след края на годината не се готвите да премахнете добавките, които не желаете да вкарате трайно в пенсиите и да оставите пенсионерите отново с по-ниски доходи от пенсии и с намалени доходи, както сте го правили неведнъж назад във времето през 12-годишното си управление. Да напомням ли за 2010-а, 2011-а и 2012 г.?
Вярно ли е това на фона на твърденията Ви, че Политическа партия ГЕРБ и парламентарната група на ГЕРБ-СДС е твърдо за увеличаване на пенсиите? И искам да отправя въпрос към Вас, Вие казахте 36 милиона на годишна основа е по-малко Вашето предложение, като разходи за пенсионната система. Това прави по малко от шест милиона на месец, което е пренебрежимо ниска стойност за пенсионната система.
Казахте обаче нещо друго много интересно – с два милиарда по-малко за следващата година, което категорично и ясно трябва да звучи на всички народни представители, трябва да звучи на всички български пенсионери, на българското общество, че Вие се готвите отново да решавате проблеми в пенсионната система единствено и само за сметка на хората, които получават пенсии. Тези два милиарда, които Вие ги намалявате в разходите за бъдеще в сравнение с разходите, които предвижда Министерският съвет, са точно това – Вие ще им махнете добавката и ще останат на ниските пенсии.
Ако условно приемем, че предложението на Министерския съвет ни показва социална справедливост, ефективност и финансова устойчивост, както твърдяхте през цялото време, включително и на дебатите в Комисията, възниква въпросът: социално справедливо, ефективно и финансово устойчиво ли е предложението на ГЕРБ във времето? И е сигурно добре да обясните на българските граждани, на българските пенсионери тези два милиарда, които спестявате, отново за сметка на техен гръб ли са, защото аз мога да дебатирам и за това откъде ще дойдат два милиарда в повече или три милиарда в повече за бъдещите пенсионери по предложението на Министерския съвет, но Вие, когато казвате, че тези разходи ще бъдат два милиарда по-малко, трябва да кажете на чий гръб са тези два милиарда по-малко разходи за пенсионната система? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИРОСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин Министър.
Колеги, други изказвания има ли? Няма.
Прекратявам дискусията.
Колеги, моля да заемете местата си, за да пристъпим към гласуване.
Първо ще поставя на гласуване предложението на народния представител Десислава Атанасова и група народни представители, което не е подкрепено от Комисията по бюджет и финанси.
Гласували 212 народни представители: за 83, против 103, въздържали се 26.
Предложението не е прието.
Колеги, поставям на гласуване наименованието на Законопроекта, което е в редакция на Комисията, и § 1, който е по вносител.
Гласували 200 народни представители: за 194, против няма, въздържали се 6.
Предложенията са приети.
Господин Каримански, имате думата да продължите с Доклада, заповядайте.
ДОКЛАДЧИК ЛЮБОМИР КАРИМАНСКИ: Благодаря, господин Председател.
Продължаваме с § 2.
По § 2 има предложение от народния представител Десислава Атанасова и група народни представители, № 47-254-04-196:
„В § 2 се правят следните изменения:
1. В ал. 2:
1.1. В текста числото „14 038 110,4“ става „14 062 655,3“.
1.2. В таблицата, на ред „I. РАЗХОДИ И ТРАНСФЕРИ – ВСИЧКО“ числото 14 038 1104“ става „14 062 655,3“.
1.3. В таблицата, на ред „1. Разходи“ числото „14 038 110,4“ става „14 062 655,3“.
1.4. В таблицата, на ред „1.1. Пенсии“ числото „14 037 501,9“ става „14 062 046,8“.
1.5. В таблицата, на ред ,