Седмо извънредно заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И СЕДМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, СЕДМО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ, София, вторник, 21 юни 2022 г. Открито в 11.03 ч.
Дата21.06.2022
Събития333
Разпознати говорители329
Точки с гласуване1

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 21-06-2022 11:01 11:01:00 0 0 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: aleksandar-nikolaev-rakshiev · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Мирослав Иванов

Уважаеми колеги, моля, заемете местата си! Пристъпваме към регистрация. Има регистрирани 195 народни представители. Има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Уважаеми колеги, преди да преминем към самата процедура, искам да се обърна към всички в залата. Уважаеми господин Премиер, дами и господа вицепремиери и министри, уважаеми колеги! Днешният ден е изключително важен за България, днешните дебати и последващото гласуване ще предопределят посоката, в която ще поеме страната ни, към тази зала днес са насочени погледите на нашето общество с надежда и с очакване. Призовавам всеки един от нас в тази зала днес да дадем добър пример, като покажем, че демокрацията е жива, че духът на парламентаризма в България е жив. Нека проявим взаимно уважение въпреки идейните и идеологическите си различия, нека днес аргументите да победят политиканстването. Уважаеми колеги, моля Ви днес да покажем, че в тази зала има достойни и почтени хора. И накрая, искам да напомня предупреждението, което дадох в петък: моля всеки от Вас да се разграничи от езика на омразата, от недостойно и непристойно поведение, да се разграничи от физически контакти и сблъсъци, тъй като днес ще прилагаме Правилника в цялата му строгост. Предстоят важни гласувания. Надявам се, че няма да има народни представители, които ще бъдат лишени от правото си на глас в предстоящите важни пленарни заседания. (Реплика от народния представител Мустафа Карадайъ: „Това закани ли са?“) Господин Балабанов, за декларация – заповядайте, имате думата.

#2 · speech

Светослав Балабанов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Декларацията е свързана само и единствено с факти. Да променяш, да реформираш, да се бориш с корупцията, да защитаваш честта и достойнството са все качества, които трябва да бъдат подплатени с дела, а не с фалшиви фрази, илюзия за промяна, която носи със себе си единствено разочарование. Докато отсреща крещят, че съм и че сме част от мафията, е редно да се опрем единствено и само на фактите, които ще дадат възможността на българското общество да създаде собствената си теза, без да се правят опити за внушения и лъжи, защото все пак всеки един от нас тук, в най-представителната сграда на България, е изпратен, за да служи на обществото. Напоследък, когато говорим свободно и се придържаме към фактите, сме мафиоти. Не знам дали Ви прави впечатление, но от вчера и президентът е част от мафията, изведнъж и той е ГЕРБ и ДПС. Защо ли? Защото е свободен, независим и казва истината. Понеже тя, грозната истина, не се харесва на Кирил Петков и Асен Василев, затова и президентът е част от мафията. Тази медийна илюзия, която се налага през последните дни, е фалшивият параван, зад който са скрити безхаберието и некадърността на тези, които щяха да променят. Затова, уважаеми колеги, само факти, а изводите ще си ги прави обществото. Кой обслужва мафията и защитава мафиотските интереси на „Капитан Андреево“? Независимият народен представител Георги Георгиев – от вчера почтен и морален, врекъл се във вярност на Промяната, а преди няколко седмици в Комисия гласува с ГЕРБ, обслужвайки мафията. Факт! Чие е предложението на Министерството на регионалното развитие и благоустройството да отпусне 2,5 млрд. лв., които според тях са потънали за незаконни строежи? Предложението е на Кирил Петков и Асен Василев, подкрепено със законово гласуване от парламента. Не знам с коя мафия се бори премиерът, когато самият той е предложил такова решение? Факт! Съдебната реформа. Да сте чули скоро, уважаеми колеги и колеги журналисти, премиерът да е коментирал главния прокурор Иван Гешев, да е говорил за него? Отговорът е не. Защо? Това е Ваша работа, за да питате. Колко души, които са заемали висши държавни постове и са били символ на корупцията, бяха задържани от вътрешния министър Бойко Рашков, каквито обещания бяха давани в началото на управлението? Нито един. Извинявайте, един беше задържан и резултатът, за съжаление, е, че си втвърди избирателите. Прозрачност при борба с корупцията. Преди няколко месеца според последния доклад на „Прозрачност без граници“ България е с най-висока корупция в Европейския съюз. Факт! Инфлацията – за съжаление, у нас е двойна над тази в Европейския съюз. Потъналите 9 млрд. лв., изхарчени за девет дни, къде са? Показаха ми една табличка…

#3 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Балабанов, икономическите показатели са част от дневния ред, което не е допустимо да го правите в декларация.

#4 · speech

Светослав Балабанов

Благодаря за забележката. Продължавам нататък извън икономическите доказателства. Те са факти, но ще се съобразя с Вас.

#6 · speech

Светослав Балабанов

Назначенията, колеги, на върха на властта. Семейни кръгове, които разпределят постовете помежду си. Факт! Господин Никола Минчев и това, че вече не е председател на Народното събрание, не е, защото – повтарям – не защото не е уважаван като човек в кулоарите, а защото не спазва закона. (Шум и реплики от „Продължаваме Промяната“: „Еее!“) Напротив, напротив, колеги, погази го. Той не допусна да бъдем запознати със секретна информация и факти на закрито заседание (шум и реплики от „БСП за България“), какъвто е законът…

#8 · speech

Светослав Балабанов

…а се опита да вкара в престъпление външния министър. Защо? Защото зависеше от нечие решение в Министерския съвет. Факт! Северна Македония. (Реплики от „Продължаваме промяната“: „А! А!“) Доказателствата за национално предателство са налице отпреди три месеца. (Шум и реплики от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.) Това вече не е и новина. Новината е едно френско предложение, което има за цел да изчисти гузната съвест на неговия архитект Кирил Петков. Първо, уважаеми, защо е френско предложението, защо не е белгийско или италианско? Къде е българското предложение, уважаеми колеги народни представители? Или по-важното в случая е Макрон да победи?! Какво ни казват всъщност французите? „Вие пуснете Северна Македония, пък ние ще Ви обещаем. Обещаваме Ви някой ден да се погрижим за правата на българите в Северна Македония – може след пет години, може след 10 години, Вие пуснете Македония, пък ние после ще се разберем. Ние знаем, че за Вас не съществува македонски език, но пък за нас във Франция съществува. Вие ги пуснете, пък няма никакво значение какво съществува за Вас. Вие ги пуснете, нищо че за тях сте малцинство. Един ден Ви обещаваме, че може да станете и държавотворен народ. Това, че имате Рамкова позиция, декларация от Четиридесет и четвъртия парламент, решение на Консултативен съвет при президента, какво значение има? Приемете нашето предложение, френското, защото не Ви стиска да имате Ваше българско.“ Стотиците хиляди жертви, които сме дали заради Северна Македония, дали заслужават едно френско предложение? Уважаеми колеги, хората са казали, че за да има предателство, първо трябва да бъде дадено доверие. (Реплика от народния представител Атанас Атанасов: „Това се харесва, но на Кремъл!“) Такова беше дадено и вече повече от шест месеца не се оправдава. Беше дадено доверие на шестима души, които днес стоят на последния ред в залата, вече са почтени, нищо, че ги разиграха на борсата, нищо, че превърнаха парламента в тържище, нищо, че самите те не понасяха Кирил Петков и Асен Василев заради всичките тези факти. Всъщност, уважаеми господин Председател, разсъждавайки върху това, че един човек и неговият външнополитически екип направиха всичко възможно, за да продадат националния интерес, се замислям и си казвам: „Не!“ Тези днес, които стоят на последния ред, не предадоха Слави Трифонов, нито мен, нито Тошко Йорданов, нито Ива Митева, нито професор Чорбанов, нито полковник Александров, нито доцент Силви Кирилов, нито Любомир Каримански, нито останалите ни колеги, с които са били един отбор и са работили като отбор. Те предадоха България. (Реплики от „БСП за България“: „Еее!“) На база на всичките тези факти, уважаеми колеги, аз изводите за себе си съм си ги направил и затова вече не съм част от тази коалиция. Защото, колеги, наистина от сърце Ви го казвам: няма нищо по-велико от усещането, когато си на страната на истината. Благодаря.

#11 · speech

Председател Мирослав Иванов

Момент, господин Симов. Следва да обявя, че настоящото извънредно пленарно заседание ще се проведе при дневен ред с точка единствена: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ГЛАСУВАНЕ НА НЕДОВЕРИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ С МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ПЕТКОВ ПЕТКОВ. Вносители: Десислава Атанасова и група народни представители. Колеги, следва да обявя и времето, с което всяка парламентарна група ще разполага в днешното заседание. (Реплики от народния представител Георги Свиленски.) Момент, господин Свиленски. „Продължаваме Промяната“ – 30 минути; ГЕРБ-СДС – 27 минути; „Движение за права и свободи“ – 18 минути; „БСП за България“ – 15 минути; „Има такъв народ“ – 12 минути; „Демократична България“ – 11 минути; ВЪЗРАЖДАНЕ – 10 минути; нечленуващите в парламентарна група – общо 8 минути. Това е без предвиденото в Правилника възможно увеличение на времето. За процедура, господин Симов, заповядайте.

#12 · speech

Александър Симов

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Процедурата ми е към Вас, господин Председател. Моля да правите забележка, когато на тази трибуна излезе депутат, който си мисли, че това е студиото на 7/8 TV и ни занимава с моралистични есета по цялата световна и национална политика. Трябва да имаме някакъв морал и срам. Тук не е телевизионно студио! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#13 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Симов. Колеги, нека не влизаме в директни нападки едни към други, както призовах в началото на заседанието. Давам думата на вносителите за становище. Кой ще представи Проекта? Господин Кирил Ананиев. Заповядайте, имате думата, господин Ананиев.

#14 · speech

Кирил Ананиев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми членове на Министерския съвет! На основание разпоредбите и изискванията на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание нашата парламентарна група предложи на Народното събрание мотивиран Проект на решение за гласуване вот на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Кирил Петков. Макар че това правителство заслужава да получи вот на недоверие за цялостната му политика ние решихме да акцентираме върху най-големия му провал, а именно върху провежданата от него неадекватна финансово-икономическа политика. И това не е случайно – тази политика не е абстрактна и не работи сама за себе си, тази политика е отражение върху състоянието и развитието на всички сфери в публичния сектор, публичните финанси и цялостното социално-икономическо развитие на държавата. Безспорно темата е голяма. Внесените мотиви са изчерпателни, но не могат да се представят в рамките на 10 минути. В рамките на ограниченото време аз ще се спра върху макроикономическото планиране и фискалната политика, регулиращите я фискални правила, предвидени в Закона за публичните финанси, изискванията на Плана за стабилност и растеж и как всичко това се отразява върху състоянието и развитието на публичния сектор. Останалите негативни последици от провежданата финансово-икономическа политика ще оставя на колегите. Макроикономическото планиране е задължително и е от съществено значение за качеството на бюджетния процес и финансовия мониторинг. От месец октомври, когато стартира бюджетната процедура за 2022 г., за девет месеца ни се предлага шеста макроикономическа прогноза, с която се цели да се защитят параметрите на актуализацията на консолидираната фискална програма за тази година. За съжаление, и тя не е достоверна, актуална и вярна. Въпреки въздействието на някои външни фактори, това показа липса на капацитет не само за средносрочно, но и за краткосрочно планиране и със сигурност е една от основните вътрешни причини да разглеждаме и обсъждаме трета итерация на консолидираната фискална програма – надценен икономически растеж, подценена инфлация, подценен дефлатор с оглед на ръста на цените на производител на вътрешния пазар, високият бюджетен дефицит, огромен и заробващ бъдещите поколения държавен дълг, отрицателна текуща сметка за първото тримесечие, поради това че вносът нараства двойно спрямо износа и приносът на нетния експорт към брутния вътрешен продукт се влошава, нереалистично понижаване на безработицата от 4,5%, критичен размер на фискалния резерв и още други неточни оценки на компонентите на макроикономическото планиране. За да Ви обясним всичко това, е необходимо време, с което днес не разполагаме. В същото време, не съм сигурен, че имате компетентността и да ни разберете. Поне да бяхте обърнали внимание на предвижданията на Европейската комисия, Международния валутен фонд, Българската народна банка и на редица международни финансови институции. Оптимистичното планиране на растежа е нежелателно, тъй като всички фискални показатели се изразяват чрез размера на брутния вътрешен продукт, дефицит, дълг, ниво на държавните разходи. България заема 28-о място в световен мащаб по най-висока инфлация от 185 държави и четвърто място в Европейския съюз. В света попадаме сред 15% най-бързо обедняващи държави от инфлацията. Инфлацията към месец май тази година спрямо май 2021 г. е нараснала с 15,6%. Рекордна инфлация след фалита на България през 1996 г. – 1997 г., като само при хранителните продукти инфлацията е над 23%. До края на годината инфлацията на годишна основа ще надхвърли 13%. България е на второ място в Европейския съюз по годишен ръст на цените. Най-засегнати са пенсионерите и нискодоходните групи, които основно разходват разполагаемия си доход за хранителни продукти. По отношение на високия бюджетен дефицит становището на Европейската комисия е същото. Комисията предстои да вземе решение и ще препоръча започване на процедура за прекомерен дефицит срещу България през есента на тази година. Към момента в предложената актуализация на държавния бюджет не се спазват разпоредбите на чл. 24 от Закона за публичните финанси. Те гласят, че средносрочната бюджетна цел за сектор „Държавно управление“ при консолидиран дълг под 40% от брутния вътрешен продукт не следва да надвишава 1% от брутния вътрешен продукт. Към момента в действащия закон планираният структурен баланс за 2022 г. е за дефицит от 3,1% от брутния вътрешен продукт. С предвидените мерки, повечето от които няма да имат реално еднократен характер, това ниво ще бъде превишено отново в нарушение на закона. Според чл. 25, ал. 2 на Закона за публичните финанси дефицитът на сектор „Държавно управление“ на годишна основа, изчислен на база европейска методика, не може да надвишава 3% от брутния вътрешен продукт. Очакваният дефицит на сектор „Държавно управление“ за 2022 г. в момента е 5,3% от брутния вътрешен продукт, а актуализацията на бюджета предвижда 5,4%, което отново е закононарушение. Съгласно чл. 27, ал. 4 от Закона за публичните финанси годишният бюджетен дефицит по консолидираната фискална програма, изчислен на касова основа, не може да надвишава 3% от брутния вътрешен продукт. Планираният дефицит по консолидираната фискална програма за 2022 г. е в рамките на 4,1% и надхвърля предварително планирания дефицит номинално с около 330 млн. лв. На начислена основа дефицитът към края на годината ще надхвърли 7% от брутния вътрешен продукт. Дерогацията на фискалните правила от Европейската комисия трябва да бъде временно явление. Докато повечето от допълнителните разходи, предвидени в актуализацията, имат постоянен характер, което обрича следващите правителства да извършат тежки рестриктивни мерки в разходната част или вдигане на данъците в приходната част. Дефицитът на начислена основа ще бъде значително по-висок, поне с 2 – 3% над планирания на касова основа. Това означава неизпълнение на Маастрихтските критерии и поставяне под риск датата 1 януари 2024 г. за влизане в еврозоната. За първи път от много години емитираният дълг за 2022 г. ще надхвърли 10 млрд. лв. Тенденцията е още по-лоша, като се има предвид че някои от социалните разговори през следващите години ще трябва да се осигуряват от нов допълнителен дълг. Да не забравяме, че през 2023 г. и 2024 г., без мерките по актуализацията, се предвижда да се емитира дълг от по 9 млрд. и 100 млн. лв. В същото време дългът се управлява некомпетентно и неадекватно. Плащанията по лихвите ще бъдат два пъти по-високи от тези в страните от Централна Европа. Значимият срив на основните макроикономически индикатори, посочени от нас и от международните институции, се дължи именно на рисковете, които бяха описани в предходните макроикономически прогнози и липсата на адекватни и навременни действия на правителството за преодоляването им. Рисковете се групират в две основни направления: риск от ускоряваща се инфлация, която може да възпрепятства и ограничи потреблението в структурата на брутния вътрешен продукт и да доведе до намаляване на създаваната от икономиката добавена стойност; на второ място, забавяне на инвестициите в структурата на брутния вътрешен продукт, породено от спряното изпълнение на инфраструктурни проекти и забавяне на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост и оперативните програми, които да бъдат инвестирани в икономиката. За съжаление, и двете основни групи от рискове пред българската икономика се сбъднаха, и то с голяма сила. Правителството се провали и в привличането на международни инвеститори. Обещаните от Кирил Петков през 2021 г. стратегически инвеститори не само че не се появиха, но и сертифицираните инвестиции по Закона за насърчаване на инвестициите, обявени до момента, са само 115 млн. лв. До месец юни 2021 г., в рамките на управлението на Политическа партия ГЕРБ, сертифицираните инвестиционни проекти бяха на стойност 840 млн. лв., или имаме спад от 86%. До днес не сме видели нито една законодателна или друга мярка в подкрепа на привличането на чуждестранни инвестиции. България вече липсва от международната карта на инвестиционните интереси. По време на обсъждането на актуализацията на бюджета имах възможност да споделя много факти, изводи и притеснения. Днес няма да ги повторя. Не мога обаче да не потвърдя моето убеждение, че липсата на актуализирана тригодишна бюджетна прогноза и управленска програма с нейните приоритети и политики е симптом за управленска немощ и единствено легитимира задкулисните игри в Коалицията. По този начин се разрушават правилата за публичност и прозрачност, а краткосрочният популизъм се превръща в основен инструмент за оцеляване на това управление. Заради неадекватната политика на правителството населението губи ускорено своето благосъстояние и покупателна способност, драстично спада и конкурентоспособността на бизнеса. В Проекта на актуализация липсват реформи, които са остойностени и облечени в обществени реформи, предлага ни се работа на парче, която може да доведе до очаквания от гражданите траен социален ефект. Напротив, ще се задълбочават неравенствата и противопоставянето. Показали сте, че в това сте най-добри. С актуализацията на бюджета е предвидена и нулева година за общините. Няма нито лев за тях. Според Националното сдружение на общините в Република България наесен ще има фалити на общини.

#16 · speech

Кирил Ананиев

Приключвам, господин Председател. Приключвам.

#18 · speech

Кирил Ананиев

За съжаление, правителството не може да се справи с нито една от върлуващите в България кризи, вървеше след събитията, а мерките бяха неадекватни и недостатъчни. Приключвам. Изводът е, че провежданата от правителството фискална политика е с предизборен характер, тотално отдалечена от истинските нужди на обществото и неглижираща необходимостта държавата да остане финансово стабилна. Затова ние считаме, че политиката на правителството в сферата на публичните финанси представлява заплаха за финансовата, а оттам и за националната сигурност. Във връзка с гореизложеното предлагаме Народното събрание да приеме решение за гласуване вот на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Кирил Петков за провала на правителството във финансово-икономическата политика. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#19 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Ананиев. Продължаваме, колеги. Откривам дискусията. Господин Премиер, имате думата. Заповядайте.

#20 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми народни представители! Това, което чухме, ме озадачи. Аз внимателно прочетох и Вашите мотиви. Тезите наистина са чудновати. Пример – ще цитирам: „Има рекорден износ, но с номинално изражение, което е резултат от изпуснатата неконтролируема инфлация.“ Имате икономисти при Вас, какво означава това? Означава, че едни български фирми са успели да изнесат своите стоки и услуги на високи цени на външните пазари. Това може да се случи по две причини: едната е по-висока добавена стойност, втората е инфлация на външните пазари, но не може да бъде на базата на инфлация в България – това не може да бъде икономически аргумент. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Този тип грешни икономически внушения непрекъснато бяха правени в последните шест месеца. Нека да цитирам друга Ваша реплика и друг Ваш мотив в мотивите. Цитат: „Предварителните данни на НСИ ни показаха, че растежът през първото тримесечие е 4%, а не 4,5%, и дадоха сигнал, че икономическият срив е реално започнал.“ Какъв икономически срив, когато говорим за 4% растеж в първото тримесечие?! Същият факт може да бъде представен по следния начин: „България имаше по-висок растеж за първото тримесечие на 2022 г. от Германия, която (ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“) растя с 3,7%, но това никога няма да го чуем от Вас.“ Затова нека да Ви дам малко реални факти, които бяха част от постиженията на това правителство: увеличихме минималната работна заплата от 670 на 710 лв.; подкрепихме младите семейства с допълнително данъчно облекчение; за първи път в България имаме безплатни ясли и детски градини; 100 милиона за спортни и културни лагери; продължихме Програмата „Отново заедно“. За пенсионерите: минималната пенсия беше увеличена от 300 до 370 лв., а сега през юли в актуализацията сме предложили да стигне до 467 лв. Това е безпрецедентно увеличение с 55% в рамките на една година, което не се е случвало в последните 12 години. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Увеличихме бюджета с 315 млн. лв. и за образователната система, което гарантира, че средната учителска заплата ще бъде 25% повече от средната заплата в страната. За лекарите: достойно възнаграждение, което, като неразделна част от колективния трудов договор, като основната заплата на лекар ще стане 2000 лв., а за медицинска сестра – 1500 лв. За личните лекари има 38% увеличение на доходите спрямо миналата година – това е предпоставка да се привлекат млади специалисти и това е най-вече в интерес и на пациентите. За хората с увреждания осигурихме допълнителна подкрепа от 282 млн. лв. Мерките, които допълнително предвиждаме с актуализацията на бюджета – нула процента ДДС за хляба; 25 стотинки намаляване на бензина и дизела; освобождаване на акциза на тока и втечнения газ; намаляване на ставката на 9% за парното. За бизнеса приехме програми за подкрепа и смекчаване на нестабилните цени на тока и газа в общ размер от 3,5 млрд. лв. – реално цените за бизнеса за тока не се качиха над цените на тока от миналия октомври. За битовия потребител цените на тока останаха същите. Всичко това, докато петролът на международните пазари се качи с 54% от началото на това правителство, а цената на газа за последните 12 месеца се качи три пъти и Вие много добре знаете, че това е истинската причина за привнесената инфлация, но също не го споделяте. В цялата тази социална подкрепа и подкрепа към бизнеса българското правителство успя да осъществи всичко това, запазвайки дефицита на 4,1%, и с новата актуализация, и с новите мерки този дефицит ще остане непроменен. Дългът намалява! Дългът намалява от 31,2 млрд. лв. към края на миналата година до 30,5 млрд. лв. По данни на Евростат България е третата държава в Европейския съюз с най-нисък дълг като процент от БВП, след Естония и Люксембург. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и членовете на Министерския съвет.) Абсолютно невярно е твърдението, че хазната е останала без пари. Във фискалния резерв в момента имаме 9,3 млрд. лв. при минимално законово изискване от 4,5 млрд. лв. За разлика от информацията, която Вие изнесохте, потвърден е положителният кредитен рейтинг от „Финч“ и SNP. За европейското финансиране. През декември 2021 г. завършихме една нулева година за свежи европейски средства без подадени оперативни програми и с блокиран План за възстановяване и развитие. За няколко месеца европейските средства бяха отпушени, Планът за възстановяване и развитие от 13 милиарда беше одобрен, като спряхме изграждането на нова газова централа и не затворихме въглищните централи. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и членовете на Министерския съвет.) Споразумението за партньорство за нови оперативни програми от 22 млрд. лв. беше финализирано. Някои от другите добри резултати на правителството: Българската банка за развитие, за която толкова сме говорили, излезе на печалба в първото тримесечие и даде над 80 заема на малки и средни фирми. През Фонда на фондовете обявихме нови 96 милиона за Програмата за възстановяване, активизирахме подкрепата за стартъпите, към края на първото тримесечие 170 български стартиращи компании получиха финансиране. В сферата на туризма отчитаме ръст на българските и чуждестранните туристи – около 40%, а ръстът само на чуждестранните туристи е 2,5 пъти. В сферата на транспорта възстановихме стабилните параметри за оперативно финансово функциониране на българските железници. Прекратихме неефективните договори за строителство на инфраструктура. Създадохме нови планове за подобряване на гранични преходи и пуснахме нова фериботна връзка.

#22 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Постигнахме съгласие с румънската страна за първи път за предпроектни прочувания за изграждането на пет нови моста над река Дунав. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) В здравеопазването. Въпреки че здравеопазването не е директно във фокуса на икономическите показатели, в случая трябва да споделя, че новият модел на управление на ковид кризата на база на интензивни легла даде шанс да минем през петата вълна без национален локдаун, при пълно оптимално натоварване на здравната система и без прекъсване на образователния процес. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и членовете на Министерския съвет.) Това са само част от икономическите резултати, които постигнахме в тези шест месеца по време на война, безпрецедентна енергийна криза, ковид, огромна привнесена инфлация поради високите цени на газа и петрола. В този смисъл предполагам, че днешният вот на недоверие не е реално функция на постигнатите резултати в сферата на икономиката, а реално базиран на други наши резултати. Предполагам, че може би причините са следните: отвоюването на границата при Капитан Андреево в последните 10 години – седем министри, никой не беше забелязал, че фирма, близка до човека с име Разми Чекарян или така наречения Ами, реално беше приватизирала входната точка между Азия и Европа. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и членовете на Министерския съвет.) Като директен пример за последните 12 месеца под тази частна лаборатория бяха спрени само 2200 хил. т зеленчуци и плодове с пестициди. Днес, само за 30 дни, нивата на откриване на зеленчуци и плодове с пестициди е четири пъти повече. В резултат на проверките открихме също и ограничения в свободната конкуренция на незаконните, непрозрачните, неикономическите изразходвания на публични средства в размер на 8,3 млрд. лв. И нека да кажа по-специфично – 3,3 млрд. лв. незаконни ин хаус възлагания по Проекта на автомагистрала „Хемус“; един милиард за Видин – Ботевград; 569 милиона незаконни ин хаус възлагания за укрепване на свлачища; 2,5 милиарда възлагания на основни ремонти под прикритието на текущи ремонти; 908 милиона възлагания от 27-те най-големи общини въз основа само на една класирана оферта. Или може би вотът е заради първите стъпки на съдебната реформа? Закрихме Специализирания съд и прокуратурата…

#24 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

…закрихме златните паспорти, господин Цацаров се оттегли от поста си, входирали сме нов Закон за КПКОНПИ с предложение господин Рашков да оглави тази антикорупционна комисия. Заедно с Плана за възстановяване и развитие ние сме заложили механизъм за разследване на главния прокурор, стартирана е процедура пред Висшия съдебен съвет по предсрочното освобождаване на главния прокурор и продължаващата съдебна битка. Или може би този вот е заради тоталната ревизия на спорта и спортните федерации, клубове и спортни имоти и дружества – собственост на Министерството на спорта? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Или може би, може би – вотът е заради реалната диверсификация от руски газ? (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и членове на Министерския съвет.) Гръцката връзка, която Вие не можахте да построите толкова години, сега ще бъде готова още през юли. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и членовете на Министерския съвет. Смях, шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Реалното пълнене на газа вече започна. Или затова, че започнахме разследване на Турски поток, който, освен че ни струва 3 млрд. лв., не ни даде никаква диверсификация, а може би ще открием защо точно изпълнителят на този проект е предоставил нов джип на мъжа на госпожа Арнаудова? Уважаеми народни представители, истината е една – това правителство няма да разреши да се краде от българския данъкоплатец (ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и членовете на Министерския съвет) и тези, които са го правили по-рано, рано или късно ще стигнат до реално правосъдие. За съжаление, заради тези мотиви Вие утре трябва да направите Вашето решение и имате реалния шанс да вкарате държавата в политическа криза по време на война, да изпуснете историческото време за придвижване на съдебните реформи, да върнете обратно руския газ, въпреки плащането в рубли, да не приемете 23 закона, които са нужни, за да усвоим 13 милиарда от Плана за възстановяване и развитие. Тук искам да се обърна към всички депутати, особено към тези от „Има такъв народ“. Ние знаем, че много от Вас са влезли с чисти цели и помисли и не сте предполагали, че Вашите лидери ще хвърлят България на произвола в този критичен момент. Вие сте тези, от които зависят седем милиона българи в момента. Призовавам Ви да се сетите отново за Вашата клетва като народни представители. В нея няма нито господин Трифонов, нито господин Борисов, нито Ахмед Доган, нито госпожа Митрофанова. Вие изрекохте следните думи: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа.“ Нека тази клетва Ви води във Вашето решение в утрешния ден. Благодаря Ви. (Бурни и продължителни ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и от членовете на Министерския съвет. Народните представители Тошко Йорданов и Станислав Балабанов стават и ръкопляскат продължително на министър-председателя Кирил Петков.)

#25 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Йорданов, господин Балабанов, ако обичате, заемете местата си. (Народният представител Тошко Йорданов продължава да ръкопляска, гледайки към министър-председателя Кирил Петков.) Господин Йорданов, заповядайте, заемете мястото си. (Народният представител Тошко Йорданов продължава да ръкопляска, гледайки към министър-председателя Кирил Петков.) Колеги, за изказване? Господин Йорданов, нарушавате реда в залата! За изказване – господин Никола Минчев. Заповядайте, господин Минчев.

#26 · speech

Никола Минчев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Премиер, вицепремиери, министри, уважаеми народни представители! Изправени сме пред първия вот на недоверие на настоящото правителство. Както знаете, в новата ни история нито един вот на недоверие досега не е бил успешен, но ако се съди по предварителните заявки на политическите лидери, може да имаме и пробив този път. Но да видим. Това, което ми се иска аз да спомена, го спомена и премиерът в края на своето изказване – да помислим за обстановката, в която разглеждаме настоящия вот на недоверие и какво можем да постигнем с политическата нестабилност, която неизбежно бихме предизвикали, ако вотът бъде успешен. Да помислим добре ли е да хвърлим държавата си в политическа криза в момент, в който на територията на нашия континент, на по-малко от 1000 км от нас, се води война – явление, последиците от което ние знаем слабо само от общата си култура, но никога от личен опит. Дали ще бъде полезно за държавата да я хвърлим в поредни предсрочни парламентарни избори със съмнителен потенциал да произведат ясно мнозинство? А ще бъде ли отговорно да оставим държавата без работещ парламент в момент, в който Планът за възстановяване и устойчивост изисква провеждането на реформи, които, ако не направим, ще блокираме милиарди евро? И понеже в мотивите пише, че настоящото правителство е заплаха за националната сигурност, нека си помислим ние, ако се случи онова, което описах, това как влияе на националната сигурност. Нека си помислим и за какво ни изпратиха българските граждани в парламента, защото гражданите ни изпращат тук с мандат, а при мандата изпълнението е съгласно възложеното. За политическа криза ли ни изпратиха, или за да им дадем стабилност, предвидимост и реформи? Това са въпроси, на които всеки от нас трябва да си отговори и да намери отговора вътре в себе си, преди да подходи към настоящия вот на недоверие. Защото, колеги, ако миналата седмица беше генералната репетиция, тази седмица е поправителният. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.) И последно, в началото започнах с предходни вотове на недоверие – все неуспешни. В началото на 2005 г., през февруари, новото мнозинство в тогавашното Тридесет и девето народно събрание гласува предсрочното освобождаване на председателя на парламента. Няколко дни след това има вот на недоверие. Вотът не минава. Така че връщане има. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и членовете на Министерския съвет.)

#27 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Минчев. Има ли реплики към това изказване? Няма. Други изказвания, колеги? Желаещи за изказвания? Венеция Ангова. Заповядайте, госпожо Ангова.

#28 · speech

Венеция Нецова-Ангова

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми вицепремиери и министри, уважаеми дами и господа народни представители! Животът на нас, младите, тази седмица е на кръстопът, еднопосочен билет. Съучениците ми от училище отдавна заминаха, те вече са далеч от своя роден дом и семейство. Кръстниците ми заминаха, аз не познавам техните деца и те не знаят за мен. Младите лекари заминаха, защото нямаше места за специализация в България, но кой би ги винил? И все пак някои от нас останахме. Аз останах тук, защото тук е къщата, която дядо е построил с двете си ръце; тук е родният дом на сина ми; в тази земя са заровени костите на татко; тук е семейството, което ме отгледа, и семейството, което създадох; въпреки разрушените пътища, въпреки хлопащите плочки по тротоарите, липсващата детска болница, малкото линейки; въпреки че три пъти поред няма място за детето ми в ясла! Не съм само аз. Все още има достатъчно хора и в България, и в чужбина, които искат промяна. Ние тук я искаме, за да останем, те я искат, за да се върнат. Спечелихме изборите, защото мнозинството избиратели поискаха и повярваха, че България трябва и може да бъде нормална европейска държава. Ние поехме бремето на поредната последна надежда на страната ни. Но сега вече знаем – това, което правим, променя България и резултатът е съпротивлението на новата коалиция на опозицията. Боли ги и са дали всичко от себе си срещу нас. Днешният ден е пример за това. Еднопосочен билет, но не билет за бягство – билет към промяната. Народът забрани обратния завой към статуквото. Защото какво ще е бъдещето на България, ако продължим по същата траектория, като през последните 12 години? Страх, зависимост, бедност, корупция. Ето какво ни чака, ако сивите кардинали успеят да прокарат устойчиво интересите си. Социална политика. Социалната политика вероятно няма да я има, защото по думите на нашите опозиционери в криза не се дават пари на нуждаещите се, защото, видиш ли, ще засили инфлацията. Правосъдие. Правосъдието ще е псевдоправосъдие. То ще продължи да бъде стожер на тихи разговори по време на партии белот и нафталинови каскети, криещи плешивостта на правосъдната ни система. Финанси. Публичните финанси ще преливат като пълноводни реки, но не към хората, а към шепа феодали в кръговрат на финансово робство. Икономика. Икономиката ще бъде икономика на усвояване на средства чрез корупция и ниски заплати, без да се развива потенциалът на България, отново последни във всичко! Образование. Всички ще са висшисти и какво от това? Тези млади хора няма да могат да мислят. Здравеопазване. Медицински лица няма да има, те ще са емигрирали навън, където ще живеят достойно спрямо професията си. Детска болница няма да има, но болници и линейки за депутати ще има. Медии. И малкият полъх надежда наистина ще е изчезнал и ще се загнезди тежката задушаваща мъгла на внушенията, неистините и конспирацията. И най-тъжното, уважаеми колеги – българите ще емигрират и ще си спомнят за клета България, но вече не с песните на Слави Трифонов. Не, категорично не! Това мрачно бъдеще на идиокрация аз не приемам, това не е моето бъдеще! Ние се борим за друго бъдеще – за бъдещето на нормалността. В нашата България публичните финанси се инвестират в тунела под връх Шипка, в нови влакове, в медицински хеликоптери и достойни възнаграждения за младите лекари. В нашата България се създават най-добрите умове в света и се гордеем с изобретенията си и с постиженията си. Нашата България е най-хубавото място да отгледаш детето си. В нашата България не те е страх да остарееш, защото ще живееш в последните си години достойно и с високо вдигната глава. Нашата България е правова държава и законът е за всички. Нашата България връща хората у дома, защото няма по-хубаво място, където да живееш. Тази България е възможна, ако мечтата е по-силна от страха, ако волята е по-силна от пасивността, ако истината е по-силна от дезинформацията, ако вярата е по-силна от отчаянието. Вотът на недоверие днес не е атака на опозицията срещу българското правителство. Вотът на недоверие днес е атака на непромяната срещу промяната, на удобното срещу прогресивното, на дълбоката държава срещу справедливата държава. Той е атака не срещу общата политика на кабинета, не срещу плана ни за бюджета, не срещу икономическата политика! Това, уважаеми партньори и противници, е атака срещу нещо много по-голямо – това е поредната организирана атака на статуквото срещу вярата на българските граждани, че след 12 години безпътица България наистина може да бъде друга! Аз съм Венеция и на 32 години станах депутат, защото повярвах, че е възможно България да бъде нашата България – България на нормалността. Аз съм тук, аз още вярвам. А Вие? Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и членовете на Министерския съвет.)

#30 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Ангова, от Вашите думи и пламенно слово разбрах, че Вие самата се притеснявате за собственото си бъдеще като млад човек и се чудите в каква посока да поемете. Не се тревожете, Вие сте назначена в парламента и сте депутат, Вашият съпруг е назначен в парламента и е депутат. Въобще Вашето семейство е добре в момента, тъй като получавате достатъчно. От какво се тревожите? А може би се тревожите, че това ще приключи скоро ли? Благодаря.

#32 · speech

Деян Петков

Нечленуващ в ПГ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Ангова, всъщност истината е, че всичките тези неща, които казахте, не са така. България е хвърлена в произвола само и единствено защото един човек и двама негови служители така са си решили в този момент. Не е Македония, не е кризата – просто тяхното его. И когато ние се научим, че когато влизаме в тази зала, трябва да оставим егото на вратата и да мислим за интересите на българския народ, чак тогава ще тръгнем напред. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и членовете на Министерския съвет.)

#33 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Петков. Има ли трета реплика, колеги? Не виждам. Дуплика, госпожо Ангова? Заповядайте.

#34 · speech

Венеция Нецова-Ангова

Продължаваме Промяната

Аз ще бъда много кратка – всъщност ще кажа само няколко думи. Отчаянието явно е толкова силно, че когато няма какво друго да се атакува, се атакува личността. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и членовете на Министерския съвет.)

#38 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

Така. Нека да започне оттам – господин Ананиев, Вие казахте, че в момента правителството води, цитирам: „Политика на висок дефицит, растеж на вноса, заробващ дълг и че фискалният резерв е на критичния минимум.“ Край на цитата. Нека да започнем ред по ред. Висок дефицит. Дефицитът е 4,1% с ковид мерките, 2,5% без ковид мерките, точно както беше одобрен от парламента в края на януари, и Вие също гласувахте за този бюджет. Това е дефицитът в България. Той е, държа да отбележа, един от най-ниските дефицити в Европейския съюз тази година.

#39 · speech

Кирил Ананиев

ГЕРБ-СДС, от място

Какъв е на начислена основа?

#40 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

На начислена основа е с 1% по-висок от този, който казах. (Шум и реплики.) Растеж на вноса. При 55% ръст на цените на горивата и три пъти ръст на цените на газа – и двете ги внасяме, не знам дали това е новина, няма как да не нарасне вносът, което е добре обаче, че износът расте доста, и то износът, даже, когато махнем ефекта на инфлацията, расте с 20%. Расте в абсолютно всички стокови групи. Общият ръст на износа към трети страни, извън Европейския съюз, е 27,5%: храни и живи животни – 25,6%; безалкохолни, алкохолни напитки и тютюн – 13,5%; мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход – 141,8%; химични вещества и продукти – 40,5%; машини и оборудване – 19%; всички останали разнообразни продукти и така нататък – около 10%. Тоест, колеги, износът расте и той не расте заради Вашата опорка, която казвате, че расте заради износа на оръжие, а расте в абсолютно всички сфери на икономиката. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Заробващ дълг, господин Ананиев. Ние заварихме дълг от 31 млрд. 218 млн. лв. Към момента дълга е 30 млрд. 462 млн. лв., или той е намален. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Ако дългът, който имаме към момента, е заробващ, значи Вие сте заробили държавата. (Ръкопляскания и възгласи „Браво!“ от „Продължаваме Промяната“.) Но той не е заробващ. Не е заробващ, защото България продължава да има третия най-нисък дълг към брутен вътрешен продукт в Европейския съюз, защото нашият дълг към брутен вътрешен продукт е 25% при минимално изискуемо условие, тоест максимално позволен дълг от 60% по Маастрихтските критерии. Хърватска беше приета в еврозоната с 80% дълг към брутен вътрешен продукт. И Хърватска ли е заробена?! Германия има над 100% дълг към брутния вътрешен продукт. И Германия ли е заробена?! Това, което ние виждаме в момента, е дълг, който е нисък. Това се дължи на дълга политика, която и Вие сте провеждали в България. Тази политика може да бъде поздравена в аспекта ѝ на това, че е държала основните параметри на държавата ниски. Както знаете и когато приемахме бюджета, ние имаме много сериозно различие с Вас по това дали ниските параметри като самоцел си заслужават. И моят отговор е – не. Ниските параметри на дълг и на дефицит не трябва да идват за сметка на това хората да обедняват и не трябва да идват за сметка на това държавата да не прави инвестициите, които са необходими. Тези ниски параметри, заедно с огромното количество кражби на публичен ресурс, са причината да нямаме пътища, да нямаме болници, лекарите ни да са в чужбина, да нямаме нормално образование. И пенсионерите, когато ги заварихме, милион и половина от тях да са под линията на бедност. Сега вече не са. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) И тъй като – как да кажа, хората може би се чудят дали философията, която Вие им предлагате, по името на един финансов министър, който Вашата партия излъчи – „Постна пица“, е тази философия, която Вие предлагате на българския народ, или по балансираната политика, която това правителство води, е по добра. Нека да Ви прочета как се отнасят към тази политика тези, които трябва да дават заеми на България, международните инвеститори. „Рейтингът на Фич“ от 18 юни – пресен-пресен, всичко вътре. Икономическото развитие през първото тримесечие на 2022 г. се задържа изненадващо добре. Fitch Ratings продължават да очакват умерено ускоряване на растежа през 2023 г. до 3,8%, дължащо се до голяма степен на по-силните инвестиции, свързани с фондовете на Европейския съюз, които ние договорихме и които вече се разходват в българската икономика. Fitch Ratings прогнозират, че бюджетният дефицит ще се увеличи до 4,9% на начислена основа, както Вие казахте, от БВП, движен предимно от мерките за подкрепа. Тези мерки, срещу които Вие се обявихте – да оставим бедните бедни. Те очакват, че дефицитът ще намалее до 2,9% от БВП през 2023 г. с намаляване на натиска върху разходите. Въпреки по големите дефицити нивото на държавния дълг на България ще остане много ниско в сравнение със страните от Европейския съюз и тези с рейтинг ВВВ. Това е. Никой не е притеснен нито от дефицита, нито от дълга. Ако не вярвате на „Фич“, нека да видим какво мислят немските ни колеги. Господин Линднер, финансовият министър на Германия, тук, в София, заяви: „Оценявам изключително високо усилията на България като партньор. Подкрепяме България и я поздравяваме за стабилността на държавните финанси, което е вдъхновение за нас.“ Край на цитата. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Още нещо. „Изключително впечатляващо е постигнатото от България по отношение на финансовата стабилност. Ние можем само да се учим от българския опит и от прилагането на Плана за възстановяване и устойчивост.“ Пак край на цитата. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Знаете ли защо това е така, господин Ананиев. Това е така, защото нашият План за устойчивост беше приет и в нашия План за устойчивост ние успяхме да запазим въглищната си индустрия и не минахме на газ. Затова колегите го приемат за вдъхновение и искат да се учат от нас. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Защото, ако бяхме приели план за устойчивост, в който в момента да трябва да заробим 1 млрд. 200 млн. за строежа на газова централа…

#41 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС, от място

Това беше служебното правителство, Вашето служебно правителство.

#42 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

…тогава в момента щяхме да се чудим откъде да вземем газ и за тази газова централа и нямаше да можем да удържим цените на електроенергията нито за бита, нито за бизнеса. Относно така широко цитираните препоръки на Европейската комисия към България. Ще изчета препоръката, която най-често цитирате: „През 2023 г. да гарантира България, че растежът на финансираните на национално равнище текущи разходи е в съответствие с като цяло неутрална позиция на политиката, като се вземе предвид продължаващата временна и целенасочена подкрепа за най-уязвимите групи от покачването на цените на енергията за домакинствата и предприятията, и хората, бягащи от Украйна. Да има готовност да адаптира текущите разходи към променящата се ситуация.“ Абсолютно същата препоръка е дадена на Германия. Абсолютно същата препоръка, идентичен език, е дадена на Франция. Това е препоръката на Европейската комисия към всички държави членки. В 27-те държави има точно тази препоръка с точно тези думички, до запетайката еднакви. Мога да Ви гарантирам, че Европейската комисия няма да започне процедура по свръхдефицит срещу 27-те държави членки. И това е ясно казано, така че спрете да спекулирате и с тази тема! Да отидем на тема инвестиции в България. За първото тримесечие инвестициите тази година са 883 млн. евро.

#44 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

От БНБ. Това са данните на БНБ. Данните на Кирил Ананиев не съм ги виждал. Аз работя с данните на БНБ. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Миналата година за първо тримесечие са били 244 милиона – 883 спрямо 244 миналата година. Отворете БНБ, прочетете данните и спрете да лъжете българския народ! Инвестициите са се качили над три пъти и половина спрямо миналата година. Това е. Според БНБ. Инвестициите са се качили и спрямо 2020 г. с един път и половина. 2020 г. са били на 647 милиона, сега са на 883. Един път и половина спрямо 2020 г. Спрямо 2019 г. да Ви кажа ли? Два пъти са се качили – 431 милиона са 2019. А 2018 г. са били 53 милиона. Качили са се малко над 15 пъти спрямо 2018 г. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) И така, можем да вървим назад по редичката до 2010 г. Нека да Ви ги кажа, все пак искате да ги знаете: 2010 г. – 122; 2011 г. – 10; 2012 г. – 599; 2013 г. – 467; 2014 г. – 230; 2015 г. – по-добра година – 730, но по-малко от текущите 883; 2016 г. – 370; 2017 г. – 324; 2018 г. – 53; 2019 г. – 431; 2020 г. – 647; 2021 г. – 244. Или във всяка една от предходните 12 години чуждите инвестиции са били в пъти по-малко от чуждите инвестиции в първо тримесечие тази година. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Господин Ананиев, продължавам по Вашите опорни точки. Казвате, че плащанията по лихвите, които България ще плати тази година, са два пъти по-високи от тези в страните в Централна Европа. Даже да емитираме дълг днес и да приложим спреда, който имаме спрямо немските бонове, ние ще бъдем на лихви, които са горе-долу наполовина, отколкото са лихвите на Унгария. Нали – Централна и Източна Европа. Много добре знаете защо България не излезе на външни пазари досега. България се подготви да излезе на външни пазари, подготовката отнема около месец след бюджета, приемането на бюджет, тогава избухна една война – на 24 февруари, която затвори външните пазари за дълг, особено в Източна Европа. Несигурността дали ще успеем да се справим със спирането на газа? Успяхме. Дали ще успеем да се справим с наличието на зърно в страната? Успяхме.

#45 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС, от място

Те имат ли зърно? Произвеждат ли зърно?

#46 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

Дали ще успеем да се справим с това да не влезем в инфлация, подобна на тази, която е в Естония, Литва, Латвия и така нататък? Успяхме. Нали знаете каква е инфлацията в Естония, Литва и Латвия? Да Ви кажа ли? Ако отидем към Естония, само да си намеря къде са ми данните, за да не говоря наизуст – Естония – 20,1%, Литва – 18,5%, Латвия – 16,8%, Чехия – 15,2%, България по хармонизирания индекс, по който се мерят всички страни – 13,4%, Полша – 12,8, така че, въпреки че сме най-бедната страна в Европа и частта в кошницата, която е свързана с енергия и с храни е най-голяма, ние сме с инфлация, която е 3,5% над средноевропейската и 7% по-ниска от тази в Естония, 5% по-ниска от тази в Литва, 3% по-ниска от тази в Латвия, които са страни от нашата черга, ударени по подобен начин от войната. Румъния само да кажа е 12,4%, тоест 1% разлика имаме с Румъния. Инфлацията е общоевропейски проблем и световен, както видяхме. Видяхме, че имаше извънредно събиране на Европейската централна банка, за да се вземат мерки, така че да се намали инфлацията в цяла Европа. Инфлацията най-лесно може да бъде намалена, когато се вдигнат лихвените проценти, това го знаете отлично. Лихвените проценти се вдигат от Европейската централна банка и това има директно отражение върху лева, тъй като имаме фиксиран курс лев-евро и това го знаете. Знам, че политически е удобно да се говорят глупости – но ако искаме да имаме истински икономически дебат за това как по-добре може да се управлява кризата, ние сме отворени във всеки един момент към този дебат. Това, което аз чувам от Вас, не е предложение как по-добре да се управлява кризата, не е предложение как хората, които са най-силно ударени от инфлацията, да могат да бъдат защитени. Това, което чувам, са популистки лозунги и икономическа философия, която, ако мога с едно изречение да обобщя, е: „да го духат бедните“. (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Еее!“)

#47 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС, от място

Това е на Иван Костов.

#58 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

Така че да няма средства нито за бизнеса, нито за учителите, нито за лекарите, нито за инвестициите, които трябва да се завършат, нито за социалните програми и най-бедните в страната.

#59 · speech

Кирил Ананиев

ГЕРБ-СДС, от място

Не манипулирайте хората. ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ АСЕН ВАСИЛЕВ Такава икономическа политика това правителство няма да води. Вие я водехте последните 12 години и в резултат постигнахме най голямото разделение между бедни и богати в Европа, най-голямото! Коефициентът на неравенство нарасна от 30% на 40% – Джини индексът. Това е, което заварваме в тази държава, това е и причината едни 400 хиляди човека да напуснат държавата и да си търсят бъдещето извън България, защото политиката, която Вие провеждахте последните 12 години, беше насочена към това богатите да стават по-богати, а бедните да си останат бедни. Политиката, която това правителство води в момента, е да се подпомогнат бедните, така че да не са под линията на бедност, да се инвестира в образование, в здравеопазване и в инфраструктура, така че всички хора на България да могат да се ползват и от еврофондовете, и от данъците, а не парите да изтичат в кюлчета, пачки и чекмеджета. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#60 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Вицепремиер. По отношение само на тази реплика, която Вие направихте в края на изказването си, Вие отлично осъзнавате, че тя е крайно неподходяща, съответно извинихте се. Моля Ви да не се повтаря в залата.

#61 · speech

Мустафа Карадай

ДПС, от място

Но по Правилника е оставка, не е извинение.

#63 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, открихте днешното заседание с ясно отчетливо изразената от Вас заплаха към всички, най-вече към опозицията, разбира се, че ще бъдат гонени от тази зала в момента, в който ще гласуваме оставката на това правителство, като направите едно изгонване за два дни, утре няма да може да гласува този, който сте изгонили. Вие започнахте с ясното предупреждение, директно ни заплашихте, че ще ни гоните заради цинизми от този род. И ако аз от тази трибуна кажа: „да го духат бедните!“, ще си обърнете езика и на момента ще ме изгоните.

#65 · speech

Цончо Ганев

Но това нещо, което се случва в момента на обсъждане вот на недоверие, да стане министърът на финансите и с цинизъм да говори такива неща, да използва такива изрази, и то насочени към други, които са в тази зала, и към народа, който е навън, е, меко казано, цинизъм. Не ми се мислеше, ако някой от опозицията беше казал това нещо, какво щеше да последва?! А тези, които са от управляващата коалиция, щяха да станат в момента и да линчуват някой друг. Затова много Ви моля следващия път, когато ни заплашвате и с гонене, и със саморазправа, че ще направите всичко възможно да предотвратите бой и каквото следва, защото тук Вашите колеги от Вашата парламентарна група предизвикаха последния бой благодарение на изразите на един друг...

#67 · speech

Цончо Ганев

...маршируващ със знамето на Азов от БСП, много Ви моля изрично да отнемете думата на който и да е било, на който и да е било, камо ли към министър на финансите да обижда и да казва реплики от типа: „да го духат бедните!“ – това е недопустимо.

#68 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Ганев, не Ви прави чест два пъти да повтаряте тези думи от трибуната. Направих забележка на министър Василев. Използването на тези думи беше неприемлив изказ от тази трибуна – не беше проява на цинизъм, и Вие отлично го знаете в контекста на цялото изказване. И не съм плашил абсолютно никого с изгонване. Предупредих, че няма да има толериране на агресия, независимо от коя парламентарна група. Не съм казал в изказването си опозицията. Призивът ми беше към всички. За процедура ли сте, господин Митев? Заповядайте за процедура.

#69 · speech

Искрен Митев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, процедурата ми е към Вас. Истината е, че цинизмът е, когато казваш, че си за българския народ, а гласуваш против актуализацията на бюджета. Ето това е цинизъм, господин Ганев! (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) А не да казваш истината от трибуната. Вие сте циничен с Вашето гласуване.

#70 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Митев, и към Вас устна забележка, защото процедурата Ви не беше към мен и влязохте в директен диалог с господин Ганев. За изказване има ли желаещи? Имаше доста коментари от място, докато се изказваше господин Василев. (Реплики от „БСП за България“: „Няма.“) Господин Каримански, заповядайте – имате думата.

#71 · speech

Любомир Каримански

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Премиер, вицепремиери и министри, уважаеми колеги! Моето изказване ще бъде изцяло на коалиционното споразумение, ще бъда прагматичен и конструктивен съобразно това, което е подписано като коалиционно споразумение. Първо, ще мина по частта финанси и частта икономика, защото смятам, че това е днешният дебат. В частта финанси искам само да представя неизпълнените и нарушените точки във „Финанси“ и в „Икономика“. Първо, във „Финанси“ имахме раздел бюджетни принципи. Записано е: до средата на 2022 г. трябваше да се изготви времеви план за предложените от другите групи реформи с разчети за тяхното финансово осигуряване – до средата на 2022 г., както казах. Има се предвид всички онези сектори, които са приложение на коалиционното споразумение. Такъв план не е представен. Такъв план не беше направен. Второ, липсва – цитирам: „въвеждане на цялостно капиталово бюджетиране в държавата до средата на 2022 г. и приемане на многогодишна капиталова програма като част от бюджета. Задължително използване на анализ разходи – ползи, отчитане на ефективността от капиталовите инвестиции пред обществото.“ Поне в Коалицията ние такъв план не сме обсъждали. Преминавам нататък. Трето, в т. 9 на приложение „Финанси“ в нея е записано, че до юни 2022 г. трябваше да бъде разработен и финансово да бъде осигурен План за капиталова подкрепа на българския бизнес чрез грантови схеми и финансови инструменти в сферата на производството и услугите. Аз лично не съм виждал такъв план и колегите надявам се също, защото ние бяхме поне до началото на месец юни в Коалицията и такъв план не беше представен. Следващото нещо, което искам да акцентирам. Точка 11 в коалиционното споразумение. Няма никаква индикация за изпълнение на т. 11, и по-специално, цитирам т. 11: „активна работа с общините за изработване на модел за фискална децентрализация, готов за въвеждане с новия бюджет през 2023 г. Не е започнало никакво такова активно сътрудничество или работа поне до средата на годината, а само до въвеждането на новия бюджет за 2023 г. имам предвид, остават по-малко от три месеца. Следващото нещо, което бих искал да акцентирам, това е в контрола и по-специално т. 27. Забележете, там съм настоявал най-много за тази точка – публични заседания на Консултативния междуинституционален съвет за инфлационните процеси, и отново отварям и искам да подчертая още месец декември, аз съм настоял да има такъв междуинституционален съвет за инфлационните процеси в страната, минимум заседания на всеки три месеца, който междуинституционален съвет, който трябва да следи и процеса по въвеждане на еврото. Такива заседания не е имало, не сме имали, тоест това е още една причина – динамиката и нивото на наблюдаваната инфлация да бъдат предмет на обсъждане на съответните заседания. Нито един път не сме имали такова заседание с обсъждане на динамиката на инфлацията от гледна точка на такъв междуинституционален съвет. Следващото – т. 30 от коалиционното споразумение. Точка 30 предвиждаше прозрачност и проследимост на критериите, обявяването, изпълнението и отчитането на резултатите от обществените поръчки пред гражданите и подчертавам пред гражданите, премахване на необходимите законодателни промени за публичност и контрол, включително и върху ин хаус възлагането. Ако едно министерство като МРРБ не го е направило, защо тогава Министерството на финансите не направи и не изпълни т. 30? Минавам нататък. Лично аз настоявах за премахване на дублиращи функции и структури в държавната администрация, създаване на центрове за споделени услуги, с което щяхме да изсветлим нещата и да прекратим корупционните практики, повтарям да прекратим и елиминираме корупционните практики, но забележете, срокът, който ние сме си поставили до юни 2022 г. да се направи анализ на възможностите за оптимизацията на щатната численост на публичния сектор с 15%. Такъв анализ не съм виждал и продължава да няма този анализ. Точка 35 от коалиционното споразумение. За тази точка специално няколко пъти в последните две години настоявам – тя е свързана със Закона за Българската народна банка, няколко пъти настоявам за това, че конвергентният доклад на Европейската централна банка казва какво трябва да се промени в Закона за БНБ – конвергентният от 2020 г., юни месец 2022 г., и то по-специално в Закона за КПКОНПИ. И забележете, в Проекта на закона за КПКОНПИ не е променена частта за Българската народна банка. Това ли е промяната на Закона? Това ли е промяната? Ако ние искахме да променим Закона за КПКОНПИ, трябваше да се съобразим с препоръките на Европейската централна банка в конвергентния доклад. Преминавам нататък, за да не губя много времето на колегите. В една от последните точки за еврозоната беше записано: „Министерството на финансите и Българската народна банка да изготвят анализ на разходите и ползите от приемането на еврото.“ Нататък знаете как се разви дебатът, за да не се спирам на него. Минавам на икономика, за да бъдем точни към това, което дебатираме днес. В частта „Икономика“ се предвиждаше да се създадат единни стандарти и лично аз много съм настоявал да има единни стандарти на процесите в публичната администрация и въвеждане на контрол с цел елиминиране, подчертавам, на корупцията. Не е започнало още обсъждането на единни стандарти. Коя работна група обсъди единните стандарти до този момент? Нито една! Следващо нещо – изготвяне на проект за премахване на 100 пречки за 100 дни. Колко пречки се премахнаха, за колко дни се премахнаха, след като минаха вече седем месеца? Следващо нещо, на което бих искал да се спра, е свързано със създаване на междуведомствена комисия между Министерството на икономиката, Министерството на правосъдието, Министерството на финансите, частния сектор и други заинтересовани страни за анализ и предприемане на мерки, преди да бъдат задействани арбитражни процедури срещу България. Забележете, такава междуведомствена комисия няма към този момент. Няма! Това е истината. Какво се направи от работата за седем месеца на тази междуведомствена комисия? Това е точка в коалиционното споразумение в частта „Икономика“. Следващо нещо – анализ на актуализацията на Закона за публичните предприятия и прецизна подготовка на Наредба за прилагане на Закона за публични предприятия. Ние не сме обсъждали още такъв анализ, не е направен такъв анализ. Аз съм много ясен и конкретен, настоявах това да влезе в тази точка, но поне шест-седем месеца няма анализ. Нали казахме, че до средата на годината с тези анализи ще приключим?! (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Да, свършвам. Както липсват – последно още едно нещо, което е много важно, привличане на европейски и международни фондове за дялово участие за мащабен растеж на българските стартиращи компании. Ами, кажете колко се привлякоха, кои са тези международни фондове, къде могат стартиращите компании да се обърнат към тях? И последно, с това приключвам, стимулиране на трансформационните процеси от гледна точка спестяванията в инвестициите с цел повишаване на местните и чуждестранните инвестиции. По какъв начин стимулираме тези трансформационни процеси? До този момент не се представи програма именно за тези процеси как ще бъдат стимулирани. И последно, трябваше България да стане логистичен и финансов хъб чрез откриване на финансови центрове на мултинационални компании и привличането на такива с транспортни мрежи. Моля да ме информирате колко такива компании приехме в България, колко компании се установиха, колко създадоха такива транспортни мрежи? С това приключвам. Имам доста повече точки, но времето ми е ограничено. Благодаря Ви.

#72 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Каримански. Има ли реплики, колеги? Госпожо Вицепремиер, заповядайте, имате думата.

#73 · speech

Заместник Министър-Председател Калина Константинова

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Каримански, не се ядосвайте толкова много. Има изпълнени неща. Питайте и ще Ви отговорим. Сега ще останете много доволен. Взимам повод конкретно за темите, които с Вас сме обсъждали заедно още на Коалиционния съвет и след това в началото на тяхното реализиране. Както с Вас сме обсъждали много пъти, след десетилетия обсъждания и анализи на тема споделени услуги в администрацията, всъщност е създадено първото пилотно звено за споделени услуги в сферата на човешките ресурси в администрацията на Министерския съвет. То обслужва Министерството на иновациите и растежа, Министерството на електронното управление и... (Реплики от народния представител Тошко Йорданов.) Извинявам се, да отговарям ли на репликите, които се подхвърлят?

#75 · speech

Заместник Министър-Председател Калина Константинова

Отговарям на конкретните обвинения за несвършени неща по коалиционното споразумение. С господин Каримански сме обсъждали тези мерки още по време на преговорните маси. Така че искам да реферирам към нещата, които той твърди, че са неизпълнени, и да кажа докъде са нещата, за които аз имам ангажимент. Дванадесет служители в звеното обслужват администрации с общо 1153 служители. Така че първото звено е създадено и то всъщност в следващите месеци ще приобщи и други свои, да ги наречем вече, клиенти, тоест администрации. До 1 август 2022 г., тоест в рамките на следващите два месеца, заработва и Център за споделени счетоводни услуги в Администрацията на Министерския съвет, като той ще обслужва Министерството на финансите – нещо, което можете да видите още в техния Устройствен правилник, който вече е качен за обществено обсъждане, всички 28 областни администрации, две държавни комисии и всички второстепенни разпоредители с бюджет към Администрацията на Министерския съвет. Тоест Центърът ще замени над 40 отделни звена. Конкретно за преструктурирането и оптимизацията на администрацията. Както Вие сам казахте, до този месец имаше процес, в който всички администрации трябваше да подадат техните планове за преструктуриране, като ние ги обсъждаме и ги разглеждаме в Съвета за административна реформа. Истината е, че има доста администрации, които всъщност планират по-малки оптимизации от това, което сме заложили – под 15%, заради което ги помолихме да ревизират. Даваме идеи и работим с тях за това откъде могат да вземат и да направят по-големи промени. Това, което е било конкретно мой ангажимент, заедно с екипа на премиера, е, че ние всъщност изготвихме проект за цялостно преструктуриране на Администрацията на Министерския съвет, чиято структура всъщност не е помръднала от 1998 г., и там заварихме близо 200 служители в общата администрация, 62 от които работещи в канцеларията, включително вътрешни куриери на всеки етаж. Така че до месец и половина Администрацията на Министерския съвет всъщност ще бъде оптимизирана с над 15% от общия брой служители, като оптимизацията в общата администрация е над 28%. Това го представихме на Съвета за административна реформа преди няколко седмици на всички колеги. Искам да Ви кажа, което също много ще Ви хареса на Вас конкретно, защото сме говорили по тази тема, е, че въпреки оптимизацията, с новия Устройствен правилник въвеждаме и много ключови стратегически функции, които са липсвали в тази държава до момента. Три нови звена – такова за по-добро регулиране с цел целенасочена работа в посока облекчаване на административна тежест, такова за стратегическото планиране, което е нещо, което Вие много добре разбирате, и координация с останалите ведомства, които изцяло кореспондират и с отправените от ОИСР препоръки в последния им доклад, ако сте го гледали. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от министрите и „Продължаваме Промяната“.)

#76 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, госпожо Константинова. Уважаеми колеги, някоя от групите иска ли да изрази отношение към казаното от госпожа Константинова? Един момент, господин Божанков. И Вие ли по същата тема всъщност искате? Но в контекста на това, което каза госпожа Константинова? Друга тема. Колеги, някой иска ли да изрази отношение? (Реплики от народния представител Георги Свиленски.) Момент. Не е така, господин Каримански – по чл. 59 се дава. (Реплики.) Свиленски, да, извинявайте, господин Свиленски. Господин Божанов, заповядайте. Имате думата.

#77 · speech

Министър Божидар Божанов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа депутати! В Министерството на електронното управление изготвихме Закон за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки, който е обсъден коалиционно. Той включва всички изисквания за прозрачност, за които сме се разбрали в коалиционното споразумение – машинно четими данни в структуриран вид, отваряне на договорите за всички, с изключение по ЗОП по чл. 13, 14 и 15. Буквално днес или утре ще му бъде одобрена оценката на въздействието и ще бъде качен за обществено обсъждане, така че тази работа е свършена. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#79 · speech

Любомир Каримански

ИТН

Едно-единствено изречение. Забележете, ние говорихме много ясно и сме го записали дори в документа, ако трябва пак да цитирам: „Проследимост на създаването на критериите за обществени поръчки“. Това не се включва обаче в обхвата на Закона и за Вас, и за Вас. (Посочва правителството и парламентарната група на „Продължаваме Промяната“.) Благодаря.

#80 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Каримански. Реплики все пак има ли към изказването на господин Каримански, колеги? (Народният представител Георги Свиленски иска думата.) Господин Свиленски, вече изчерпахме тази процедура. Минаваме към реплики към изказването на господин Каримански. Иво Атанасов – за реплика. Господин Свиленски, след това мога да Ви дам на Вас думата за процедура, ако желаете, или за втора реплика. Заповядайте, господин Атанасов.

#81 · speech

Иво Атанасов

Нечленуващ в ПГ

Искам да попитам господин Каримански следното: това е човек, когото изключително много уважавам като експерт. Тези неща, които ги казахте от трибуната, отправяни ли са писмено като искане към коалиционните партньори? Защото „аз чух това“, „аз разбрах това“, „аз мислех това“ мен не ме устройва. Парламентарната група на „Има такъв народ“ не е запознавана с това, което казахте.

#83 · speech

Иво Атанасов

До преди три дена съм бил и с теб не разговарям. (Шум, смях, реплики и ръкопляскания.) Единственият човек, който е поставял въпроса за неспазване на коалиционното споразумение по предложение на Теди и на Цецо в социалната политика, бях аз. И тогава този, който се обажда тук, каза: „Не, не трябва сега да се поставят тези въпроси.“ Тези двама човека си тръгнаха от нашата партия и сега са в друга партия. Господин Каримански, Вие сте честен човек. Тези неща не са поставяни на група. Това, което аз чух в стаята, когато Вие отивахте на преговори за бюджета, на масата присъстваха Ива Митева, господин Караджов, Тошко Йорданов и така нататък. Господин Караджов диктуваше парите, които са необходими за Министерството на регионалното развитие и благоустройството, и Тошко Йорданов Ви каза: „Любо, отивате на преговорите, ако парите не се дадат на нашите министри в енергетиката и в МРРБ, ние сваляме правителството.“ Това така ли е? Кажете пред всички: това ли беше поводът или тези неща, които ги говорите? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от министрите и парламентарната група на „Продължаваме Промяната“. Шум и реплики.)

#84 · speech

Председател Мирослав Иванов

Момент, колеги. Благодаря Ви, господин Атанасов. Господин Йорданов, за лично обяснение ли? Заповядайте, имате думата.

#85 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Преждеговорящият излъга, защото не съм казал „за това сваляме правителството“. Казах: „ако няма разбирателство по бюджета, този бюджет ще мине трудно и ние ще отстояваме нещата, които смятаме, че са правилни“. Но не съм казал „сваляме правителството“. Сега, ако кажа думата, която всички знаят за човек, който говори неистини, вероятно ще ме накажете, но всички ще си го помислим.

#88 · speech

Председател Мирослав Иванов

Ще Ви дам възможност, господин Каримански. (Реплики от народните представители Любомир Каримански и Тошко Йорданов.) Изказването на министъра е в контекста на Вашето изказване, за да може с дупликата да вземете някакво отношение.

#89 · speech

Министър Даниел Лорер

Господин Каримански, за разлика от вицепремиер Константинова това, което имам кратко да Ви кажа, няма толкова да Ви хареса. Очевидно не познавате това, което се случва нито в инвестиционната среда, нито в стартъп средата около нас. Над 170 български компании са получили финансиране през това тримесечие. Първият български еднорог се случи в това тримесечие, еднорог, финансиран от огромни чужди фондове, които вярват в български компании. Това, което не става ясно на никого, е защо Вие и Вашата парламентарна група си правите публично харакири в момента пред целия български народ?! Вие бяхте част от тази коалиция във всички тези шест месеца, Вие можехте да повдигнете всички тези теми, за да работим активно по тях, както се случваше по всички онези, по които наистина искахте да настоявате. На мен ми се струва, че за да има повече чужди инвеститори у нас, най-важното нещо е доверието и стабилността. По темата „доверие“ борбата с корупцията и изграждането на правовата държава е това, което наистина ще го възвърне. Така че съпротивата от „Има такъв народ“ на антикорупционното законодателство, което трябваше да се случи в този парламент през всичките тези шест месеца и буксува, е Ваше за обяснение. Абсолютно неразбираемата съпротива специално от Вас към влизането на България в еврото е следващият въпрос, който всеки си поставя: иска ли България да влезе в еврото, иска ли бившата парламентарна коалиция да влезе България в еврото навреме – така, както сме обещали на всички, е въпрос, на който Вие трябва да отговаряте на всичките си избиратели. Благодаря Ви.

#91 · speech

Любомир Каримански

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, първо репликата ми е към господин Иво Атанасов. Коалиционното споразумение затова е споразумение, за да се спазва от всички, няма нужда някой да напомня за нещо. Всеки един следи точките в коалиционното споразумение и когато следи точките, трябва да се спазва. Лично аз, господин Гюров, ако съм излъгал, Вие ще кажете. Колко пъти настоявах за т. 27 от Приложение „Финанси“ – лично с Вас съм разговарял?! Колко пъти настоявах за т. 46 от коалиционното споразумение? Ето два конкретни примера – настоявах и пред Вас лично съм настоявал това да стане. Толкова по този въпрос и смятам, че съм конкретен. Уважаеми господин Лорер, съгласен съм с Вас точно за доверието. Точно затова беше и моето слово в така цитирания много често неуспешен избор за Българската народна банка. Доверието е най важно, но когато градим доверието на неизказване на истината или премълчаване на истината, защото този, който премълчава истината, е лъжец. Това не е нищо друго, а е лъжа. И как тогава да си обясним факта, че в т. 36 е записано: „Относно дейността на Българска банка за развитие коалиционно трябва да обсъждаме и да разискваме не само кредитиране, съществуващи кредитни портфейли, новоотпуснати кредити и кредитни лимити за отчетните периоди…“ – цитирам Ви – и така нататък, за да не отнемам повече време. И в същото време Вие на нито един от коалиционните съвети не представихте Проекта за промяна на устав, който самият Вие приехте. Е, къде е доверието тогава?! Нали трябваше да имаме коалиционно доверие между нас. Защо не ни го представихте, защо не го обсъдихме?! По този начин се прави само едно – да, най-вероятно се подобрява резултатът на Българска банка за развитие, но в същото време вицепремиерът в качеството си на министър на икономиката прие лимит от 5 милиона на фирма, приветствахме това нещо и аз лично го приветствах, след което обаче с промяната на Устава се дава възможност преструктурираните кредити да надвишат този лимит от 5 милиона. А всеки кредит след втория и третия месец може да се намери поне една причина, гарантирам Ви, вътре в договорите да бъде преструктуриран, за да заобиколи петте милиона лимит, който беше поставен. Благодаря Ви.

#93 · speech

Андрей Гюров

Продължаваме Промяната

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Премиер, дами и господа вицепремиери, министри, уважаеми колеги, скъпи граждани! Беше споменато моето име и тук относно т. 46 от коалиционното споразумение. Аз все пак да обърна внимание на господин Каримански, че като се казва истината, трябва да се казва цялата истина, а не да си говорим и да цитираме неща точно дотам, докъдето ни устройва. Да Ви зачета за тези от Вас, които не искат да влизат в интернет да прочетат. Точка 46 от коалиционното споразумение казва: „Министерството на финансите и Българската народна банка да изготвят анализ на ползите и негативите от въвеждане на еврото една година преди влизане в еврозоната.“ – 2024 г. Една година назад е 1 януари 2023 г. Вие присъствахте на всички дискусии в Експертния съвет и на кръглата маса. Знаете много добре, че Министерството на финансите и Българската народна банка в момента работят по този анализ. Той ще бъде изготвен в следващите няколко месеца точно в срок, така както е записано в коалиционното споразумение. И да Ви дочета точката докрай: „На основата на този анализ това, което трябва да се направи, е той да бъде основа на мащабна разяснителна кампания преди влизане в еврото.“ Тук въобще не се поставя под въпрос датата на влизане в еврото, което е в последното изречение на същата тази точка, и в него се казва: „Влизане в еврозоната възможно най-скоро.“ Така че, господин Каримански, когато цитирате коалиционното споразумение, моля, правете го в цялост и не говорете с полуистини. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и възгласи „Браво!“)

#95 · speech

Любомир Каримански

ИТН

Уважаеми господин Гюров, това, което прочетох, за лично обяснение… (Шум и реплики.) Имам право. Имам, имам.

#97 · speech

Любомир Каримански

Господин Гюров, това, което Вие прочетохте, го направихте с прекъсване на две места. Първото място, на което прекъснахте, е анализ за „разходи-ползи“, а едната година се отнася за информационната кампания, както е написано в Националния план за приемане на еврото. Явно Вие не сте го чели. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН.)

#98 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Каримански. Заповядайте, госпожо Трифонова, за отношение към изявлението на министър Лорер – имате две минути.

#99 · speech

Десислава Трифонова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми членове на Министерския съвет, уважаеми колеги! Провокирана от министър Лорер, бих искала да споделя няколко неща. Първо, той в края на 2021 г. ни заяви, че има списък с инвеститори за много сериозни цифри. В резултат на това шест месеца по-късно той има сертифицирани проекти само за 115 млн. лв., а това са пет проекта. По това време миналата година проектите бяха за 840 млн. лв., тоест ние имаме 86% спад по отношение на сертифицираните компании, да не говорим, че до момента от неговата дейност са сертифицирани само две чуждестранни компании. За шест месеца имаме двама чуждестранни инвеститори, а също така, че една от инвестициите, която министър Лорер е сертифицирал, е на компания, в чиито складове Агенцията за инвестиции си държи архивите, министър Лорер, не знам дали сте запознат с този факт. Към месец май 2021 г. Ви бяха завещани от ГЕРБ входирани заявления за инвестиции за 2,1 млрд. лв. До момента 1,6 от тях не са сертифицирани въобще и стоят в Агенцията за инвестиции. И това, за съжаление, не е най-лошото. За повече от шест месеца не успяхте да изработите един закон, една разпоредба дори, с която да насърчите инвеститори да идват в България. Обещахте изменение на Закона за насърчаване на инвестициите, вместо това си прибрахте Българска агенция за инвестиции и Българска банка за развитие при Вас, министър Лорер. Обещахте обслужване на едно гише и въвеждане на мълчаливо съгласие за бизнеса, а то се превърна в мълчаливо бездействие на институциите Ви, господин Премиер. Щяхте да забързате плащанията на държавата към бизнеса и да ускорите усвояването на еврофондовете. Вместо това първите ги спряхте, а вторите ги забавихте и корумпирахте. Обещахте също така да стимулирате предприемачеството и в резултат на това има спад от 14% в новорегистрираните компании от началото на годината, а за първите шест месеца спрямо 2021 г. – 3331 по-малко регистрирани компании. В същото време в Румъния са обявени инвестиции за 440 млн. евро само за два месеца, а в Гърция за 4,2 милиарда долара. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#100 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, госпожо Трифонова. Господин Свиленски, заповядайте – имате думата за отношение към изказването на министър Лорер.

#101 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Понеже няма друга процедура, по която да взема отношение, ще използвам тази и се надявам тя да е последната за днешния ден. Министрите имат право по всяко време да говорят по темата, която е в дневния ред, а партиите – политическите групи, нямат право на отношение. Имаме право на отношение, когато е извън тема от дневния ред или ако сега стане някой министър и започне да ни говори за Северна Македония примерно. Министрите имат право по всяко време, след всеки народен представител, по колкото искат време да вземат отношение. Моля Ви да спазвате Правилника, защото иначе процедурата ще отиде в съвсем друга посока. Благодаря Ви.

#102 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Свиленски. Това беше по-скоро процедура по начина на водене. Други изказвания, колеги? Министър Лорер, заповядайте, надявам се, че десет минути ще Ви стигнат за Вашето изказване.

#103 · speech

Министър Даниел Лорер

Отново по отношение на изказването на господин Каримански. Знаете за състоянието, в което заварихме Банката за развитие и промяната в Устава на Банката за развитие има само една цел – защита интереса на държавата. Промяната съдържа само едно нещо – съществуващи експозиции на Банката, които вече са надлимитни над 5 млн. лв. и могат да бъдат променяни с пълното съгласие на Съвета тогава, когато се касае за синдикиран заем. Това е необходимо, тъй като тежкото наследство на тази банка и заемите, които са в нея от миналото, принуждават сегашното ръководство да го прави, за да защити държавния интерес. По отношение на инвестициите. По Закона за насърчаване на инвестициите държа да уточня, тъй като опозицията спекулира успешно с числата, но те са сравнително лесни за разбиране. До момента от месец март, когато започнахме сертифицирането предвид промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които изискваха актуализация във връзка с новата структура на Министерския съвет, сме насърчили не две, а осем компании. Цифрата е 150 милиона, а работните места са 1300. Моля, не манипулирайте гражданите с фалшиви цифри. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Следващата манипулация. Насърчаването през Закона за насърчаване на инвестициите е малка част от инвестициите, които влизат в България за периода, в който „Продължаваме Промяната“ ръководи Министерството на иновациите и растежа, обявени са за над 400 млн. лв. Не на последно място, Българската агенция за инвестиции, която ние заварихме в окаяно състояние, и сме се заели с това да я превърнем в истински мотор за промотирането на България не само към чуждестранни, но и към вътрешни инвеститори в момента работи по възможности за инвеститори от над 1,4 млрд. лв. Като цяло преките чуждестранни инвестиции у нас, които многократно бяха коментирани, но многократно игнорирате тези данни – преките чуждестранни инвестиции в България през периода януари-април, са тройно по-големи от миналата година. Тройно по-големи, дами и господа! Тройно по-големи означава, че въпреки тройната криза, през която водим страната, кризи, които Вие 12 години, не сте виждали. Вие управлявахте комфортно и въпреки това растежът на България така и не достигна нивата на Румъния, докато там растяха с по 7 – 8% годишно, България креташе с 2 – 3%. Това е резултат от 10 години кретане с растеж. Това тримесечие ние сме на 4% въпреки тройната криза и това трябва да се каже ясно на българската общественост. (Реплика от народния представител Кирил Ананиев: „Недейте да лъжете хората!“)

#105 · speech

Министър Даниел Лорер

Господин Ананиев, ковид кризата, инфлацията и войната в Украйна създадоха безпрецедентна ситуация и въпреки това ние успяхме в тази четворна коалиция, която част от нашите партньори в момента рекламират и протестират, но те бяха заедно с нас през цялото това време, въпреки че работехме на различни скорости, ние успяхме да постигнем 4% растеж за България през това тримесечие. Това постижение си заслужава да се отбележи. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#107 · speech

Владислав Панев

ДБ

Уважаеми господин Председател, господа министри, колеги! Хубаво е, че дебатът се води основно по темата на вота на недоверие, тъй като в последните две седмици като че ли дневният ред на парламента не е правилният дневен ред на България – преодоляването на няколко сериозни кризи, за които споменаха и господа министрите, а именно високата инфлация, предизвикана от дългите години нулеви и близки до нулата лихви на големите централни банки; войната, която нарушава веригите на доставки; пандемията, която, да се надяваме, отшумява. Отгоре на всичко ние си сервираме и още една криза – наша, вътрешна, политическа такава, като не знам дали е най правилният момент за това. Именно затова може би доверието в парламента е на изключително ниски нива, защото депутати влизат в парламента, след това си нарушават обещанията и тръгват по съвсем друг дневен ред – не дневния ред на избирателите, които са ги избрали. Понеже се отнасям отговорно към вота на недоверие, прегледах числата, за които вносителите говорят, и мога да цитирам някои от тях: държавният дълг в момента е 21,4% от брутния вътрешен продукт, съпоставим с очаквания брутен вътрешен продукт за 2022 г. За сравнение, преди една година точно, в края на управлението на ГЕРБ беше 25% – също добро ниво за страна от Европейския съюз. Тоест в относителен размер държавният дълг намалява, а не се увеличава. Бюджетът към края на май месец е на плюс с 238 млн. лв. Вярно е, че за годината е заложен дефицит от 4,1%, но той може да се предотврати от новото мнозинство в парламента, ако се реши да се намалят пенсиите, да се увеличи ДДС вместо да се намали или пък да се спрат парите за пътища. Това новото мнозинство може да го направи, ако целта е по-нисък бюджетен дефицит. От началото на годината са погасени с 1 милиард повече държавни дългове, отколкото са изтеглени. Държавният дълг всъщност през 2022 г. намалява. За какъв фалит на държавата говорим въобще?! Депозитът на правителството в БНБ, което е основният индикатор за фискалния резерв, към изборите на 4 април 2021 г. е бил 7 млрд. лв., в момента към миналия петък е 8,2 млрд. лв. – с милиард и 200 повече, отколкото е бил преди години. Някой беше казал, че свършили парите в държавата. Числата говорят обратното – увеличават се, и то при намаляващ държавен дълг. Това е, числата говорят. И малко за икономиката. Износът през май нарасна с близо 30% спрямо май миналата година, индустриалното производство е със 17% нагоре, почти всички сектори от икономиката растат. И в задачата се пита: за какво ни е в момента на баир лозе? Наред с всички вносни кризи, за които говорим досега – инфлацията, която може би ще продължава, тъй като Европейската централна банка няма как в момента да повишава кой знае колко бързо лихвите, защото някои европейски държави ще фалират от това; войната на Русия в Украйна продължава; пандемията все още не е спряна, и в крайна сметка ние си сервираме нова криза, което ще означава евентуално два месеца и половина без парламент и без възможност да приемем промени в закони, които, първо, са реформаторски, второ, са необходими за получаване на първите пари по Плана за възстановяване и устойчивост – тези пари, които ще гарантират всъщност устойчивостта на държавните финанси в средносрочен период. Благодаря Ви и наистина разчитам утре при гласуването на съвестта на всички депутати. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“.)

#108 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Панев. За реплика ли сте, господин Ганев? (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Заповядайте за реплика.

#109 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Панев, бих искал само да коментирам и да Ви цитирам, че „не ни трябва на баир лозе“, и ще Ви кажа, че е точно така. Не ни трябва на баир лозе в тази тежка ситуация, още повече че преди малко бяха показани и цитирани цифрите за инфлацията в едни държави, които допреди няколко години бяха във Валутен борд, а в момента са в най-големия ръст на икономиката си в инфлация. Точно така, не ни трябва на баир лозе в тази ситуация. Вие, във Вашата коалиция, заедно с коалиционните си партньори и всички други партии в този парламент, с изключение на ВЪЗРАЖДАНЕ, да искате и да продължавате политиката на ГЕРБ за влизане в еврозоната и въвеждане на еврото в България. Не ни трябва това безумие да продължава и точно заради това ние смятаме, че това правителство трябва да си отива. (Реплики.)

#110 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Ганев. Други реплики има ли, колеги? Няма. За дуплика, господин Панев, желаете ли думата? Не. Други изказвания? Колеги, желаещи за изказване има ли? Надявам се, няма да стигнем до ситуация, в която отново ще прекратя… Заповядайте, госпожо Сачева.

#111 · speech

Деница Сачева

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Премиер, господин Вицепремиер и госпожи вицепремиери, министри! Взех думата, за да говорим за пенсиите, защото господин Василев отново се опита в своето емоционално изказване – между другото, това е най емоционалният министър на финансите, който България е имала в най-новата история, и мисля, че всички ще го признаем – се опита да направи внушения по отношение на това каква е била политиката на управляващите преди това правителство, и по-специално за пореден път се опита да внуши, че ние сме против това да се увеличават пенсиите.

#113 · speech

Деница Сачева

Не е факт, господин Ананиев, защото няколко пъти вече съм отговаряла на това. В рамките на управлението на господин Борисов в периода 2017 – 2021 г. средната пенсия нарасна с почти до 200 лв. и добавката от 50 лв. беше дадена именно по времето на управлението на господин Борисов. Това, което ние винаги сме правили, е да имаме предвид финансовата стабилност и финансовата устойчивост на системата. Това, което днес тук един финансов министър твърди, че едва ли не е нещо, което ние трябва да пренебрегнем. Имам един конкретен въпрос към господин Василев и това е именно: при увеличението на пенсиите, което се предлага в момента, откъде ще се вземат средствата за 2023 г. и 2024 г., които са в размер на милиарди и за които ние нямаме все още тригодишна бюджетна прогноза? Знам какво ще се каже: от опорните точки за кражбите, опорните точки за повишените приходи, за инфлацията, но нека да бъде така добър да представи тригодишната бюджетна прогноза, за да знаем ясно дали ще се вдигат данъци, дали ще се вдигат осигуровки, или ще се взимат още заеми, за да се изплащат пенсиите. Между другото, днес нашата парламентарна група внесе предложения в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, с които ние предлагаме 15% увеличение на пенсиите, предлагаме добавката от 60 лв. да остане до края на годината. Настояваме добавките до края на годината да се трансформират в социална помощ за най-уязвимите пенсионери от 1 януари 2023 г. Предлагаме минималният размер на пенсията да бъде 430 лв., така че да има съпоставими темпове на нарастване на останалите пенсии от трудова дейност. Предлагаме предложените промени за 1 октомври да отпаднат, защото те не са добре обмислени, не са съгласувани и не са получили широко обществено обсъждане със заинтересованите страни. И също така това, което предлагаме, в крайна сметка възлиза на 1 млрд. 332 млн. лв. за тази година, но за следващите години ще излезе с 2 милиарда по-малко. И съм провокирана от изказването на господин Василев също да му задам и друг въпрос, който е извън темата за пенсиите, а именно защо България е на 20-о място по най-висока инфлация при храните? Защо при нас храните са поскъпнали с 22,7% – това са данни на Националния статистически институт, а защо в Украйна инфлацията при храните е много по-ниска? Защо една държава, която се намира в момента във война, има по ниски цени на храните, отколкото в България, ако е вярно, че Вие управлявате добре? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#114 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, госпожо Сачева. Има ли реплики към това изказване? Има ли реплики, колеги? Министър Гьоков иска да вземе думата. Заповядайте.

#115 · speech

Министър Георги Гьоков

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Сачева, аз като чуя пенсии, няма как да не взема думата, защото Вие казвате части от истината. Сигурно 2017 – 2021 г. е нараснала някаква пенсия при ГЕРБ, защото то остава и да не нарасне, поне заради задължителното увеличение по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване. Ама не казвате за 2009-а, 2010-а и 2011 г. – пак управляваше ГЕРБ, с един друг финансов министър, който беше споменат тук с прословутия му израз „постната пица“ и който не направи осъвременяване в нарушаване на българското законодателство. За това не говорите! Въобще не говорите за нещата и от 2017-а, 2018-а и 2019 г. Вие сега обвинявате това правителство и този начин на осъвременяване на пенсиите, а Вие тогава пак приложихте някакви странни правила в нарушение на българското законодателство. Та за това ми е думата към Вас за пенсиите. Откъде ще се вземат парите за следващата година? Вие направихте предложение преди няколко минути, вкарахте го в Народното събрание и там правите не такива разходи, каквито предлага правителството, а малко по-големи. Е, Вие казахте ли откъде ще дойдат парите за това увеличение?! (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и членовете на Министерския съвет.) Значи Вие може да кажете, от позицията си на опозиция виждате откъде могат да се вземат парите, а това правителство, което има всички лостове, не може да каже откъде ще дойдат парите. Ми малко е странно! Министърът на финансите обясни много образно каква беше политиката, която водехте ГЕРБ спрямо българите, спрямо хората. Аз няма да я повтарям, защото наистина малко грубо звучи, но ще кажа нещо. И ще го кажа много внимателно, искам да ме разберете правилно. То е формирано вследствие на огромния брой срещи, които съм направил с пенсионери. Пенсионерите смятаха правителството на ГЕРБ, политиката на правителството на ГЕРБ спрямо пенсионерите като геноцид към тях. Даже те твърдяха, че Вие чакате, с Вашата политика, че все едно ще сте вечно на власт и чакате да измрат по-голямата част от хората в пенсионна възраст, за да оправите тогава пенсиите.

#117 · speech

Министър Георги Гьоков

Много грубо го казах. Но това го казват хората, не го казвам аз. Аз само го привеждам от трибуната, и то е вярно. Ако искате, може да излезете с един микрофон отвън и да питате пенсионерите какво мислят за Вашата политика и дали няма да повторят думите, които аз казвам към Вас. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.) Така че много внимателно, когато говорите за пенсии и когато говорите за доходи към българските граждани, защото Вие през цялото Ви управление за 12 години, вече на последните една две години взехте да се усещате, но през цялото време водехте една ужасяваща политика за българите, като слагахте в центъра на внимание финансовата стабилност на системите, включително на пенсионноосигурителната система. Няма абсолютно нищо лошо в стабилността, но винаги и само за сметка на хората. Никога за нищо друго – винаги и само за сметка на хората! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.)

#119 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

Госпожо Сачева, може би сте права, че съм по емоционален финансов министър, но когато става въпрос за българските граждани и най-уязвимите групи, няма как да не съм емоционален. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.) Аз се извиних за грубото изказване предишния път, но Ви приканвам Вие да се извините за грубата политика, която сте водили 12 години. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от „Продължаваме Промяната“. Ръкопляскания от „БСП за България“ .) През 2009 г. ГЕРБ идва на власт, минималната пенсия е 136 лв. (Възглас: „Ауу.“) На 31 март 2021 г. ГЕРБ си отива от власт, минималната пенсия е 300 лв. За 12 години – увеличение от 164 лв. От този 31 март миналата година досега минималната пенсия с предложената актуализация се качва на 467 лв., или 167 лв. увеличение за 12 месеца. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“ и възгласи: „Браво!“) За 12 години Вие не успяхте да направите това, което нашите некадърни правителства направиха за 12 месеца (ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“ и възгласи: „Браво!), заради сбърканата философия, както казах, към господин Ананиев преди малко, няма да повтарям фразата. Как ще финансираме това? Делът на пенсиите от брутния вътрешен продукт в България с предвидените увеличения, които ние залагаме в актуализацията, е 10,4%. Средният дял на пенсиите в Европейския съюз е 12,7%. Тоест въпреки увеличенията ние не можем да постигнем средноевропейския дял и да дадем на пенсионерите това, което те са изработили, и това, което те заслужават. И знаете ли каква е причината за това? Че няма как за една година да се наваксат 12 пропуснати години. Това е причината. Нито държавата ще фалира, нито ще имаме проблеми. Всички тези приказки ги слушахме и миналата година по време на актуализацията. Не само че спокойно бюджетът пое новите пенсионни плащания, но има възможност допълнително да се увеличат пенсиите. Но, както видяхте, това става, защото едни 3,9 милиарда не отиват в кюлчета, касички и всякакви други неща, а парите отиват при пенсионерите. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“.) И ако трябва да избирам като финансов министър между кюлчетата и пачките или между фетиша на нулев бюджетен дефицит и това пенсионерите да могат да живеят сравнително достойно, винаги ще избера това пенсионерите да могат да живеят сравнително достойно. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“ и министрите.)

#120 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Колеги, да попитам за последен път – има ли реплики към изказването на госпожа Сачева? Няма реплики. Вие, госпожо Сачева? Изказванията бяха в контекста на темата на днешната точка, така че не виждам основание за отношение по темата. (Реплики от народния представител Десислава Атанасова от място.) Изказването на госпожа Сачева не беше. Тоест трябваше да ѝ отнема думата ли, госпожо Атанасова? Аз я оставих, защото тя приема, че е част от точката от дневния ред. В същия контекст беше и изказването на министър Гьоков. За изказване, професор Гечев, имате думата.

#121 · speech

Румен Гечев

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Моето изказване е на базата на систематизирана информация, в това число от тази сутрин само от всепризнати международни финансови институции, Европейската комисия, Международния валутен фонд и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Към това, което беше казано в залата, един от ключовите макроикономически показатели, основен, бих казал, при сравняване на ефективността на дадена икономическа политика, това е динамиката на икономическия растеж. Какви са фактите? Според Националния статистически институт фактите са, че за първото тримесечие икономическият растеж в България надхвърля 4%. Това е над средния процент на Европейския съюз и е близо и над процента на бившите соцстрани в Източна Европа. Някои от тях, разбира се, са с малко по-висок процент, като Полша. Какви са прогнозите, много е важно, и какви са тенденциите на икономически растеж? Казвам, че растежът е важен, защото ние, уважаеми колеги, тръгваме от позициите, заедно с Румъния, на последните страни в Европейския съюз. Няма начин да се увеличи жизненият стандарт на нашите сънародници, на българите, друг начин, освен динамизация на икономическия растеж над средните показатели на Европа, няма. И затова този показател е от ключово значение. Каква е прогнозата на Международния валутен фонд? От 20 април 2022 г. Международният валутен фонд прави втора корекция и казва, че тази година растежът ще бъде 3,2%. Обърнете внимание, много е важно, спрямо 2023 г. динамиката расте до 4,5% според Международния валутен фонд. Тази тенденция дали отговаря на тенденциите на другите страни, тъй като колегите от опозицията казват, че ни е показан червен картон. Никакъв червен картон, зелен картон е показан, защото икономическият растеж на Франция 2022 г. според същия Международен валутен фонд е 2,4, догодина спада на 1,9. България се качва от 3,2 на 4,5. Испания – от 4,1 тази година слиза на 2,2 догодина. В България се качва от 3,2 на 4,5. Португалия – тази година 5,4, догодина – 1,7. България се качва от 3,2 на 4,5. Полша, която споменах, е с 4,4 тази година, догодина прогнозата на Международния валутен фонд на база на структура на техния растеж и движение на цени и инвестиции е само 1,8. Тоест Международният валутен фонд и Европейската комисия потвърждават положителен тренд на икономическия растеж на Република България, който е в посока положителна спрямо следващата година, докато Франция, Испания, Португалия, Италия, Полша – растежът е низходящ спрямо 2023 г. И възниква въпросът на какво основание и кой на кого ще показва червен картон? Вторият показател, свързан с икономическия растеж, това е външнотърговският оборот. Колегите от опозицията атакуват данните, като казват, че вносът расте по-бързо от износа. И това е абсолютно вярно, тъй като такива са данните на БНБ и Националния статистически институт. И по-точно износът януари-април 2022 г. расте с 33,6, а вносът – с 40,5, или има около 6% диференциал. Това по принцип е негативна тенденция, но аз си направих труда и извадих данните на другите страни и народи от Европейския съюз. И какви са данните? Данните са, че в мотора на Европейския съюз, което премълчават, колегите го знаят от опозицията, но аз им правя тази услуга, в Германия вносът расте с 25,2%, това са все данни на Европейската комисия, расте с 25,2 вносът, а износът расте само с 9,2. Тоест в Република България диференциалът между вноса и износа е по-благоприятен, отколкото моторът на Европейския съюз на Германия. Как ли стоят нещата в Италия, която е в Южна Европа? В Италия вносът расте с 42,4%, а износът расте с 14,9%, януари-април. Тоест диференциалът е 25,5%. България по отношение на измененията във вноса и износа стои по-добре по този показател от Германия, от Италия, от Испания, от Португалия. Така че няма как да бъде атакуван този показател. Освен това за всички тези страни е съвсем логично, че износът ще расте по-бързо, тъй като анализът показва, че структурата на вноса, всички знаят, основната причина е увеличението на цените на енергоносителите. Освен това колегите казаха, че по другите ключови показатели за финансова стабилност към момента многократно обяснихме, че няма как да бъдат наложени санкции на България заради това, че бюджетният дефицит е 4,1, а не 3%. Те тогава ръководителите на другите срани от Европейския съюз трябва да отидат в най-близкото поделение на тяхното МВР и да се предадат, тъй като техният бюджетен дефицит е значително по-висок. А пък дълговете на европейските страни, ами те са между 90 и 180% от брутния вътрешен продукт. България и Естония примерно, сто пъти беше казано, че ние имаме в пъти – четири, седем, осем, девет пъти по-нисък дълг спрямо брутния вътрешен продукт от повечето страни – членки на еврозоната. Така че по този показател ние няма как да имаме притеснения и няма как Европейският съюз да накаже от 27 страни 24, да им въведе санкции. Тоест те сами да решат. Още повече че, както правилно сте посочили, колеги, във Вашата атака към правителството, в мотивите, Вие сте посочили там, че държавният дълг расте, което е неоснователно, тъй като беше казано вече от министъра на финансите, че всъщност държавният дълг намалява. И ще кажа още веднъж – да, ако се приеме да расте дългът с допълнителен заем от 2 милиарда и нещо тази година, то е заради това, че март месец догодина ще бъде изплатен дългът и ние ще платим категорично, няма рискове в това. Лихвата ще бъде по-висока следващите месеци, тъй като няма нито един аналитичен институт или международна институция, която да прогнозира по-ниски лихви. Още повече че колегите от ГЕРБ изтеглихте, искахте разрешение от парламента и получихте 16 млрд. лв. 2015 г. за три години напред, като един от аргументите беше изплащането на такива дългове. Освен това във Вашите мотиви Вие използвате аргумента за високата инфлация и това е основателно, това е много тревожен проблем, тъй като инфлацията в България е по-висока от средната за Европейския съюз, но тя, за съжаление на другите страни, тя е по-ниска от страни – членки на еврозоната, бивши соцстрани, като Естония, Латвия и Литва. Нали са членове на еврозоната, нали имат контрол на Европейската централна банка, защо техният дълг е над 20% – 17, 18, 20, а нашата инфлация е в рамките към момента на 14 – 15% и прогнозите са тази инфлация до края на годината да намалее, тъй като, както виждате, цените на някои основни групи хранителни стоки намаляват. И накрая, една от атаките, както казах, в мотивите е индексът на производствените цени, тъй като, казват колегите, те са много високи. Да видим какви са тези производствени цени. Април 2022 г. спрямо април 2021 г. колегите казват – производствените цени, индексът е 40,2%, и това звучи притеснително. Ами да видим в другите страни и народи как е. В Германия месец май тази година – май миналата година индексът е 33,6 – малко по-малък, но месец април – април 2022 – 2021 г., припомням, в България е 40,2. В Италия – 42,5. В Испания – 57,1. В Румъния – 47,11. В Белгия, в сърцето на Европа – 74,3. Така че като сравняваме, колеги, Евростат, Международен валутен фонд, световни банки, параметрите на България не Ви дават никакво основание да твърдите, че се намираме в някаква криза и дестабилизация на финансовите показатели, тъй като показателите говорят сами по себе си. Тоест нямате основание да искате вот на недоверие по фискални причини и аз Ви желая приятен ден. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“ и министрите.)

#122 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря, господин Гечев. Реплики има ли? Не виждам. Други изказвания? Не виждам. Давам 20 минути почивка да се подготвите за другите изказвания. (След почивката.)

#123 · speech

Председател Атанас Атанасов

Уважаеми колеги, възобновявам заседанието. Има ли желаещи да вземат думата за изказване? Заповядайте, господин Иванов.

#124 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми колеги народни представители, членове на Министерския съвет, господин Председател, публикуваните данни на Евростат за месец показваха, че девет страни членки са с двуцифрен темп на инфлацията, сред които, за съжаление, е и България. Покачванията на ценовите равнища е повсеместно явление, но темповете, с които се развива в отделни държави, са различни. Колеги, инфлацията у нас нараства със значително по-бързи темпове, като достига 12,1% за предходния месец, а за май вече е 15,6% при средна за Европейския съюз малко над 8%. И докато, колеги, измерването на инфлацията се осъществява към различни времеви моменти и се прилагат различни методи, обикновено отклоненията между тях не са толкова драстични. Обикновено отклоненията не са толкова драстични, но при настоящите условия на ускорено повишаване на цените могат да се наблюдават и по-съществени разминавания. Неколкократно се препоръча от експерти, включително и от нас, включването на оценката не само на фискалните, но и на макроикономическите ефекти от Плана за възстановяване и устойчивост. Планът има стратегическо значение не само за преодоляване на последиците от пандемията, но и за реализирането на структурни реформи в българската икономика. Те също могат да бъдат правени, колеги, и през бюджетната политика. Към настоящия етап обаче все още липсва подробен анализ, макар че вече се предвижда получаването на средства преди края на годината, евентуално. И докато вотът, колеги, е по отношение на водената финансово-икономическа политика, водена през последните шест месеца на това правителство, то от настоящия министър на финансите това е трети опит за правене на политики през бюджет. И в момента сме в бюджетна процедура, а антикризисните мерки са ключова част от тях, поне така беше рекламирано от правителството. Но да чуем фактите по отношение на тези антикризисни мерки. Антикризисните мерки бяха представени като насочени да подпомагат най-уязвимите членове на обществото в условията на непрекъснато увеличаващи се цени. В макроикономически план по-високите крайни цени биха ограничили потреблението и така биха охладили последващи повишавания. Проблемът е обаче, че при по-уязвимите групи допълнително понижаване на потреблението е нежелателно. Затова, ако въобще се допусне инструментът във фискалната политика да бъде насочен към овладяване на инфлацията, обикновено се възприема, че тъкмо цитираният подход от правителството би бил оптимистичен. Това е така, защото винаги съществува известен риск мерките да окажат противоположен ефект и те няколко пъти оказаха такъв. Част от мерките са под формата на данъчни облекчения, а други са под формата на държавни трансфери. И двата вида разходи не са производителни. Тоест, колеги, не носят до покачване на брутния вътрешен продукт, а само до неговото преразпределение. Увеличаването на държавните разходи стимулира допълнително потреблението, което пък от своя страна подхранва допълнително инфлацията – това, което говорихме още февруари месец, че бюджетът, съставен от правителството, беше проинфлационен – резултатите са налице. Колеги, по правило финансовата обосновка трябва да съдържа информация за източника на финансиране на тези разходи, част от които, знаете, постоянни – по-голямата част от тях, друга част са за до края на тази година. Не съществува в предложения бюджет и актуализацията на него как ще бъдат финансирани тези разходи, които са по-продължителни и са залегнали за следващите години. Това, колеги, е притеснително и мисля, че от днешния дебат и в продължение на дебата ще стане ясно, че няма такива източници, няма такава обосновка и всичко това се прави за замазване на очите на българските граждани – избиратели, но не е в съответствие с оптимално водена политика на фискална стабилност по отношение на държавния бюджет. Благодаря Ви за вниманието.

#126 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

Господин Иванов, само няколко уточнения. Очевидно инфлацията не сте я гледали по Евростат. По хармонизирания индекс инфлацията е 13,4%, а не 15,6%. Средната за Европа е около 9% и има 12 страни с двуцифрена инфлация, така че ние сме горе-долу по средата. Имайки предвид, че сме най-бедните и най-голяма част от нашата кошница е в храни и в енергийни ресурси, където са и шоковете и външната инфлация, нормално е при нас инфлацията да изпреварва тази в Европейския съюз. Що се отнася до устойчивостта на предложените социални разходи, вече обсъдихме това. В България, с предложените увеличения, плащанията за пенсии достигат 10,4% от брутния вътрешен продукт, средноевропейските стойности са 12,7%. Така че въпреки увеличенията при нас, това което ние отделяме за пенсии е значително по-малко от това, което отделя Европа като цяло. Това под никаква форма не застрашава финансовата стабилност и неведнъж сме показвали разчети как се увеличава и събираемостта, как се увеличават и данъчните постъпления, в това число в актуализацията имаме заложени допълнителни постъпления, въпреки намалените данъчни ставки, така че няма никакъв проблем с параметрите на актуализацията. Нещо повече, Вие знаете, че няма никакъв проблем с параметрите на актуализацията, и точно заради това преди малко госпожа Сачева каза, че същата сума трябва да бъде заложена като 15-процентно увеличение на пенсиите, тоест Вие казвате: дайте да изхарчим същите пари по друг начин. Ако наистина това застрашава финансовите устои на страната, кажете това, което дълги години сте правили – последните 12 години де факто, и кажете: няма да увеличаваме социалните разходи, въпреки кризата. Ама кажете го право, за да разберат хората каква е икономическата политика, която Вие искате да водите. Не се преструвайте, кажете си го! Ще Ви чуят и ще Ви разберат, както вече го усетиха на гърба си последните 12 години. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#128 · speech

Красимир Вълчев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Иванов, ако може да засегнете и останалите антикризисни мерки, влиянието на инфлацията върху реалната покупателна способност на социалните плащания, с което се спекулира тука. Благодаря.

#130 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги и колеги репликиращи, това ще ми даде възможност и малко да отговоря на вицепремиера Василев. Господин Вицепремиер, реалната оценка за инфлацията я дават българските граждани и те я изпитват върху гърба си всеки ден, когато посетят магазина, използват някаква услуга или най малкото заредят колите си на бензиностанциите. Казвате, че сме под прага на изплащания дял от брутен вътрешен продукт за пенсии, също така е хубаво обаче да обясним на работещите и на пенсионерите каква е данъчната тежест в тези държави от Европейския съюз, които цитирате. Четиридесет процента е златното правило и Законът за публичните финанси фиксира 40% да се преразпределят през бюджетната процедура, през бюджетни политики от брутния вътрешен продукт. Вашите правителства, включая и това на служебния кабинет, наруши това златно правило и вече достигаме до 43,1% преразпределение през политики на бюджета от брутния вътрешен продукт. Ние като управляваща партия винаги през последните 12 години на фискална стабилност и консервативна политика, водена по отношение на публичните финанси, сме се стремили да преразпределяме по-малко от общественото благо. Вие правите точно обратното. Данъчната тежест я споменах. През инфлацията се усеща реално обедняването и това че ние сме, има и други държави, с двуцифрен ръст на инфлацията, нас като позиция не ни успокоява, мисля, че и българските граждани не се чувстват спокойни. Аз го казах, мисля, че българските граждани усещат инфлационния натиск всеки ден в магазина, във всяка една сфера на услугите, стоките и потреблението – тя се усеща. Естествено се усеща най-вече от гражданите с ниски доходи или тези на социални плащания. И това предложение, което ние ще направим по отношение на социалните плащания, Вие го извъртяхте, не сте коректен. Госпожа Сачева каза, че нашето предложение ще бъде устойчиво, защото Вие искате изцяло да промените модела, който обаче ангажира и следващите години. Ние ще го направим да е антикризисен, реално да отговори на нуждите на гражданите сега, а не да си купуваме с Вашите методи. За нас Вие се подготвяте с предизборен бюджет, казахме Ви го и в дебата тогава. На колегата, репликиращ от моята група, господин Вълчев, другите мерки – няма да ми стигне времето да ги изброя. Аз го направих и на дебата по отношение на бюджета – 150 млн. лв. се изхвърлят от правителството, директно се дават на търговците на петрол и на бензиностанциите, и на производителите на горива в България – той е един, с едни 25 ст., които да замажат очите на българските граждани, като всеки литър гориво е един лев над реалната стойност, един лев над това, което реално българските граждани трябва да заплащат. При сегашните нива на акциз, които не са повишавани, при сегашните нива на ДДС, които не са повишавани през последните години, при същите цени на петролните борси в България на бензиноколонката е с един лев повече. И това е от тях събрано – всички български граждани, включително и пенсионерите, които няма да имат автомобили – през тяхното потребление ще бъдат събирани данъци и ще бъдат дадени 150 млн. лв. Как ще функционира даже тази методика на преразпределение от бюджета не стана ясно, защото там пише: записване на едни фактури. Значи, представете си, който отиде да зареди колата, ще му пишат фактура?! Не знам как ще се случи реално. Благодаря Ви.

#131 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Иванов. Имате право във всеки един момент, господин Вицепремиер, заповядайте. Добре е да разберем с този лев какво се случва.

#132 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

Господин Иванов, явно не сте гледали бюджета в детайли. Преразпределението от държавния бюджет е 39,3% – под 40-те процента, за които Вие говорите. Допълнителното преразпределяне идва по линия на европейските програми и европейските фондове. Това, което Вие казвате, дайте да не вземаме европейски пари, за да не увеличаваме дела на намеса на държавата в икономиката. Дайте да не вземаме европейски пари. Кажете го тука от тази трибуна – да не вземаме европейски пари, защото това ще надвиши 40-те процента на преразпределяне. Говорите за това как гражданите усещат инфлацията в магазина. Усещат я, всички граждани я усещат и това, което ние предлагаме като антикризисни мерки, е да оставим повече средства в бюджетите на гражданите, когато те плащат по-малко данъци, примерно работещите семейства и най-уязвимите групи, като пенсионерите, да получат повече пари, за да могат да си купят стоките с повишените цени. Това, което Вие проповядвате като философия, е, дайте да не даваме повече пари на хората, въпреки увеличените цени, за да намалим инфлацията.

#134 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

Ами няма да го направим. Ще дадем достатъчно средства на хората, за да могат да посрещнат повишените разходи. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Специално за пенсиите. Нека да преведа на всички пенсионери какво означава думата „устойчиво“, която Вие употребихте. Ние искаме да вдигнем пенсиите трайно и завинаги. Вие искате да ги вдигнете тази година и догодина те да останат по-ниски. Това означава думата устойчиво. Всяка година пенсионерите да зависят от благоволението на Вашата партия, ако, не дай си боже, тя се върне на власт. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“. Реплики от ГЕРБ-СДС.)

#136 · speech

Реплика От Герб-Сдс

Само лъжи говори.

#137 · speech

Председател Атанас Атанасов

Има ли други, които желаят да вземат отношение? Това тактическо изчакване може да доведе до това в един момент да ударя звънеца. (Смях.) Така че Ви моля за активност! Министърът на образованието? Заповядайте.

#138 · speech

Министър Николай Денков

Честно казано, очаквах днес да бъде много бурно, много динамично, тъй като се внася вот за недоверие към българското правителство. Какво се оказва, колеги – че нямате какво да кажете на този вот или когато Ви се отговори, няма какво да допълните? (Възгласи от „Продължаваме Промяната“: „Браво! Браво!“, ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“, „Демократична България“, министрите. Реплики от ГЕРБ: „Не можем да вземем думата от Вас.“) Тъй като наред с доводите, които бяха написани и бяха представени официално, се говорят много други неистини – да използвам по-меката дума, една от които е, че правителството не работи интензивно и няма резултати, нека да кажа само за тези шест месеца какво беше свършено в сектора, за който отговарям. Няма да говоря само за това, че от 1 април 2022 г. учителската заплата средно стана 1958 лв. (Възгласи от „Продължаваме Промяната“: „Браво! Браво!“, ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“, „Демократична България“, министрите.) Няма да говоря за това, че за първи път от 1 април детските градини се посещават, като родителите са освободени от това да плащат такси. (Ръкопляскания и възгласи от „Продължаваме Промяната“: „Браво! Браво!“, ръкопляскания от „БСП за България“, „Демократична България“, министрите.) Няма да говоря за това, че увеличихме националните програми за образование с 90 млн. лв. и станаха 260 млн. лв. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) А ще кажа, че това увеличение ще отиде за 70 хиляди деца, които за първи път ще имат възможност безплатно да се занимават със спортна дейност и с изкуства в училищата извън класните занимания и още 40 хиляди деца ще могат да отидат безплатно на море, ако няма проблем отново с пандемията. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“, „Демократична България“, министрите.) Ще говоря за това, че приехме още 20 национални научни програми, някои от тях напълно нови. Примерно Програма „Развитие и утвърждаване на Българистиката в чужбина“. Къде са патриотите и защо не я откриха миналата или по-миналата година? Това е Програмата за Българистика, която ние откриваме! Програмата „От полюс до полюс за Антарктида“, Програмата за публикационната активност, с която българските учени да получат подкрепа, за да могат да публикуват в чужбина и да престанат да се оплакват, че не могат да го направят, защото нямат средства. (Реплика от ГЕРБ-СДС.) Заедно с Вас, но по наша инициатива приехме Закон за деполитизация на училищната система. Защо? Защото беше безобразно политизирана от Вас през последните години. Нещо повече, в резултат на тази дейност имаме качена наредба за нов начин, по който да се избират директорите на училищата, така да престанем отново да ги избираме по партийна линия, да може всеки да види как тече изпитът, да може всеки да им види стратегията. (Реплики на народния представител Александър Ненков.) Всичко, което казвам, е истина и много лесно може да се провери, така че репликите за безсмислени. Въведохме през месец февруари за първи път електронна система, която обхваща цялата информационна система на училищното образование – за учители, ученици, директори, обмен на кореспонденция. Никой не разбра, защото нямаше скандали. Осигурено безопасно присъствено обучение при петата ковид вълна. Благодаря на министър Сербезова, с нея се разбрахме и от 1 до 4 клас нито за ден не спряха присъствено обучение през този период. (Възгласи и ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“: „Браво! Браво!“, ръкопляскания от „БСП за България“, „Демократична България“, министрите.) В Плана за възстановяване и устойчивост пари за образование – 1,779 млрд. лв. И отново: въпросът не е само в парите, въпросът е за какво ги даваме. СТЕМ обучението, новите училища и детски градини, ремонтите – всичко това е програмирано и в най-скоро време ще започнат да кандидатстват за това финансиране. Ще отворим поканите за кандидатстване през месец юли, следващия месец. Надявам се, че ще бъдем първите, но ако не сме, още по-хубаво – значи има и други готови. Програма „Образование“. Ако утре има заседание на Министерския съвет, тя ще бъде приета с 3 раздела. Предучилищно и училищно образование – 472 млн. лв., приобщаващо образование – 561 млн. лв., професионално образование – 245 млн. лв., висше образование – 457 млн. лв. Искаме ли да ги приемем? Сигурно искаме, само че за да стане, трябва да бъдат приети промените в Закона за европейските средства. Е, ако няма парламент, няма да приемем тези промени, може и да няма средства до края на годината. Предстоящи задачи. Пълен преглед на учебните програми по общообразователната подготовка. И днес тук колега от образователната система ми каза: „Учителите не вярват, че това ще се случи.“ Знаете ли защо не вярват? Защото всички знаят, че това е огромен проблем, но не е лесно да се направи. Е, тръгнахме да го правим и ако имаме възможност, ще го довършим. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“, „Демокрация за България“, министрите.) На 15 септември трябва да заработи електронният облак с образователните ресурси. Всичко е подготвено, трябва да се доинсталира системата. Това е облакът, който ще даде началото на изчезването на частните уроци, защото учениците ще имат откъде да учат, без да плащат родителите. Стандарт за качеството в образованието. Знаете ли, че по Закона от 2016 г., който приехте, трябва да има стандарт по качеството? И до тази година – 6 години по-късно, ние нямаме стандарт за качество в училищното образование. Защо? Защото не е лесно! Ще го направим! Имам още по този списък, но мисля, че е достатъчно, за да се разбере, че всички приказки, че това правителство не работи интензивно, са само за да хвърлят прах в очите на хората. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“, „Демокрация за България“, министрите.)

#140 · speech

Красимир Вълчев

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми членове на Министерския съвет! Разбира се, че има какво да кажем, но нямаме тази възможност като министрите да говорим неограничено.

#141 · speech

Реплика От Бсп За България

Имахте възможност миналата година.

#142 · speech

Министър Николай Денков

Миналата година или по-миналата вероятно сме имали тази възможност. Вотът не е за образование. Аз най-колегиално поздравявам министър Денков за част от нещата, които изброи, които действително са направени, но за съжаление, той се изкуши да отговори необективно. Не беше достатъчно честен, за да каже, че почти всички неща от тези, които изреди, бяха започнати по-рано. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И информационната система, и образователният облак беше разработен като проект. Можеше да каже, че проектът е от 2019 г. и програмите. По наше време толкова програми бяха направени. Има един много добър измерител. Това са разходите за образование като процент от брутния вътрешен продукт и разходите за образование като процент от бюджетните разходи. Те показват отношението на едно правителство, на едно управление към образованието. До 2021 г. разходите за образование бяха увеличени на 4,5% от брутния вътрешен продукт. Тази година, след актуализацията, се закръглят на 4,2% от брутния вътрешен продукт. Това ясно показва какво е отношението към образованието. Спомняте си колко – имахме две актуализации в последната година, предложени от Асен Василев, и един бюджет. Само в бюджета имаше ръст на разходите за образование, но този ръст е по-нисък от ръста на брутния вътрешен продукт и по-нисък от ръста на бюджетните разходи. Въобще разходите за развитие са пренебрегнати в този бюджет. Да, нашите разходи за пенсии може да са по-ниски, заради по-ниската средна преживяемост от пенсия – много по-ниска, отколкото, за съжаление, в останалите европейски страни, но Вие не бяхте коректен, господин Василев, да кажете, че нашата бюджетна политика е най-зависима от разходи за пенсии от гледна точка на бюджетния трансфер и това смачква всички останали разходи и това, което Вие правите, е заместване с разходи за развитие – и инфраструктура, и образование, и култура, и масов спорт. Всичко смачквате, за да реализирате социални политики. Но всъщност Вие не реализирате социална политика, защото Вие не разбрахте едно основно нещо, че най-антисоциалната политика и инфлацията, че инфлационният данък, половината от който е Ваш – данък инфлация „промяна“ над привнесената инфлация, е най-антисоциалната политика, която водите, и всички социални увеличения не компенсират. Погледнете и ще видите, че всички социални плащания са актуализирани с по-нисък процент, отколкото е инфлацията. Има един термин „покупателна способност“. При Вас покупателната способност в последната година намалява. В предишните години се увеличаваше и когато ние увеличихме заплатите със 100%, министър Денков, това беше 90% реално увеличение за 4 години. Защото кумулативната инфлация за 4 години беше близо 9%. (Реплики от „БСП за България“. Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Сега, когато увеличихте с 12%, и то само на учителите, Вие нямате друга бюджетна политика. Само на учителите увеличихте с 12%.

#143 · speech

Реплика От Дпс

И на лекарите.

#144 · speech

Красимир Вълчев

Инфлацията е 15%. Инфлацията ще бъде за година и половина близо 30%, защото цените на производител вече са 40%. Защото Вие не разбрахте, че най-важната Ви социална политика е да пресечете проникването на инфлацията на суровините и на енергоносителите в крайните цени. Ако го бяхте направили това, най-важната Ви антиинфлационна и социална мярка беше да подкрепите бизнеса. Може да звучи парадоксално, но ако бяхте подкрепили бизнеса, Вие щяхте да направите най-добрата социална политика. Но Вие не я направихте, защото на Вас Ви харесва инфлацията. На Вас Ви харесва инфлацията, изкушихте се да генерирате приходи от нея. (Реплики от министрите.) Да, така е, защото инфлацията е повсеместен данък, господин Петков – тя взема от всички, пълни бюджета, връщате една част от социалните плащания, актуализирате, отчитате тук политики, спекулирате със социални категории, демагогствате, правите се на социално ориентирани, предлагате ни актуализации на три месеца, а хората – с намалена покупателна способност! И говорите за бедност най-безцеремонно! Бедността е намалението заради инфлацията, която Вие провокирате и която е Вашата официална политика. Благодаря. (Възгласи: „Браво! Браво!“ и бурни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#145 · speech

Председател Атанас Атанасов

Реплики към господин Вълчев? Реплики! Не виждам реплики. (Реплики.) Можете да вземете думата отново. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Заповядайте.

#146 · speech

Министър Николай Денков

Аз ще кажа две изречения за нещата, от които разбирам. Мисля, че не е добре да се състезаваме кой какво е започнал. (Викове от ГЕРБ-СДС: „Ааа!“) Защото, ако се върнем на това кой какво е почнал, трябва да се върнем на 2014 – 2015 г., когато никой не вярваше, че може да има Оперативна програма „Наука и образование“, по която се финансират тези дейности. Тогава вече може да гледаме кой какво е допринесъл. (Реплики на народния представител Хасан Адемов.) Това, което мога да кажа, е, че когато влязох в Министерството, имаше една концепция за този електронен облак. Тази концепция не беше достатъчно добра, преработихме я, подготвихме си обществена поръчка, направихме си обществената поръчка, така че нека да не се състезаваме кой какво е започнал, защото трябва да се връщаме доста назад. Някои неща сме ги правили заедно. Говоря за 2014 – 2015 г. За икономическата цена на инфлацията, аз съм сигурен, че ще каже вицепремиерът. Това, което мога да кажа, е, че да, Вие нямахте инфлация, нямахте и война. (Александър Ненков: „Стига с тая война.“) Стига с тая война?! По-цинично изказване от днес не съм чувал. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и министрите.) По-цинично изказване не съм чувал! Поне книжки да бяхте прочели, за да знаете какво означава войната. (Реплики.) Не, не сте чели. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и министрите.)

#147 · speech

Председател Атанас Атанасов

Процедура? Отношение? (Реплики на народния представител Красимир Вълчев.) Не, не! Да се разберем по този въпрос. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Изказване ли имате? Какво отношение? (Реплики. Народният представител Костадин Костадинов се приближава към трибуната.) Господин Костадинов, не съм Ви дал думата. Слезте долу! (Уточнения между председателстващия заседанието Атанас Атанасов и народния представител Костадин Костадинов.) Заповядайте.

#148 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председателстващ. Аз ще кажа само две неща като отношение по това, което беше казано от министъра на образованието и което няма пряко отношение към вота, защото стана въпрос за начина, по който се работи в това министерство. Две неща ще кажа само достатъчно показателни за начина, по който се работи в Министерството на образованието. Миналата седмица имаше огромен, грандиозен провал в Националното външно обучение за 10-и клас. Какво се случи тогава? Да кажа съвсем накратко, аз няма да отнемам почти никакво време. Изпитът започва в 9,00 ч. по математика за 10-и клас, тоест в 9,44 ч. се оказва, че има сбъркани формули и съответно трябва да се изпратят нови такива, тъй като във формулата има грешка. В 10,00 ч. – един час, след като е започнал изпитът, от регионалните инспекторати, от регионалното управление на образованието изпращат имейл до всички директори на училища, че ще получат нови формули, които се изпращат в рамките на следващите десетина минути, тоест час и десет минути, след като е започнал изпитът. В 10,31 ч. – една минута, след като изпитът вече би трябвало да е приключил, тъй като той трае 90 минути, идва имейл от МОН, който казва, че за начало на изпита ще се счита второто раздаване на задачите, а не първото, само че към този момент една голяма част от децата вече са си предали задачите, тъй като са излезли. Въпросът е кой ще поеме отговорност за провалената матура, ако въобще някой има възможност да отговори в този момент? И на второ място, понеже беше изтъкнато за Българистиката в чужбина като огромен принос на това правителство, аз зададох на този министър един конкретен въпрос, на който още нямам отговор. Този въпрос всъщност го зададох вече преди не знам колко време, точно миналата седмица или по-миналата, и отново питах министъра лично за прословутия 1 милион, който беше увеличен от 300 хиляди на 1 милион. Това е субсидията за Тараклийския университет – единственият български университет извън България, която все още не е предоставена, а университетът агонизира. Така че хубаво е, когато се казват разни такива неща, но все пак е време да се кажат нещата такива, каквито са. Истината е, че има огромен проблем в работата конкретно на това министерство. Затова взимам отношение, а да не говорим като цяло за това, че правителството не си върши работата. Благодаря.

#149 · speech

Председател Атанас Атанасов

Господин Министър, искате да вземете думата отново? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Момент. Съгласно Правилника министрите могат по всяко време да поискат думата, така че нямаме право да му откажем.

#150 · speech

Министър Николай Денков

Ако не беше повдигната нова тема, нямаше да взимам думата, но тук се повдига нова тема. За този един месец, през последния един месец в нашето Министерство са проведени 108 национални външни оценявания и държавни зрелостни изпита и никакъв грандиозен скандал няма. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Това Ви е работата.“ ) Да, това ни е работата, но поради Закона, който Вие сте приели, ние тази година трябваше да организираме три пъти повече изпити, отколкото са организирани досега, така че позволете ни и ние да си имаме някакви малки проблеми. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#152 · speech

Красимир Вълчев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми министър Денков, Вие казахте да се върнем по-назад и действително, ако се върнем по-назад, аз винаги съм отчитал Вашия принос и Вашата работа. Но добре беше и Вие да бъдете малко по-обективен, но явно тук трибуната в случая Ви влече към друго – по най некоректен начин обвинявате Закона, оправдавате се със Закона и така нататък. Но аз още веднъж Ви казвам, че има един субективен измерител и това е отношението на правителството към системата на образованието – социалните разходи са потиснати, не сте успели да защитите в достатъчна степен бюджета за образование и наука и това е големият проблем на този бюджет, че той уврежда бъдещите шансове за развитие. Изтеглихте и парите за инфраструктура или ги минимизирахте на базата на реално изпълнение и всичко това ще доведе до по-нисък ръст на брутния вътрешен продукт в бъдеще. Трупате дългове, увеличавате дефицитното финансиране. Господин Василев, Вас Ви е похвалил немският финансов министър, но не знам дали сте разбрали, че той всъщност е похвалил бюджетната политика за последните 25 години (шум и реплики от „Продължаваме Промяната“), която Вие нарекохте „фетиш“ или „самоцел“. Тази бюджетна политика беше болезнено изживяна през 1996 – 1997 г. и имаше консенсус, че ние трябва да водим благоразумна бюджетна политика. Всички правителства и финансови министри, които са били тогава, може да са имали всякакви кусури, но имаха отговорността да водят благоразумна бюджетна политика като рамка за това да се правят реформи, да се развива бизнесът.

#153 · speech

Настимир Ананиев

Продължаваме Промяната, от място

Пенсиите бяха 160 лв. за 12 години!

#154 · speech

Красимир Вълчев

Пенсионерите имаха реален ръст на пенсиите, тогава имаха реален ръст. Господин Ананиев, има един термин „покупателна способност“…

#156 · speech

Красимир Вълчев

...Вижте и изчислете – ръст минус инфлация. Много е просто – ръст минус инфлация, и за първи път сме на минус от 25 години. Това е! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#158 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

Господин Вълчев, финансовата и бюджетна политика, която от 1998 г. водите, направи България най-бедната страна в Европейския съюз и с най големите неравенства между бедни и богати. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“. Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#160 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

Има причина защо текущата бюджетна политика, която е значително по-балансирана и се опитва да изправи недъзите на последните години, е аплодирана от Европа, но не и от Вас. На Вас неравенствата Ви харесват, защото Вие се грижите за една малка група фирми, които Ви обслужват и Ви пълнят шкафчетата с кюлчета и пачки (ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“), вместо да се грижите за всички български граждани. Що се отнася до инвестициите в образованието, те са достатъчно високи и точно толкова, колкото Министерството е поискало. Може да питате министър Денков дали сме отказали един лев за образование. Оттук нататък това, което Вие казахте, че инфлацията била изяла увеличението на пенсиите, нека да Ви напомня това, което казах и на госпожа Сачева. За 12 години Вие сте вдигнали пенсията със 164 лв. …

#162 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

…За 12 месеца ние сме я вдигнали със 167 лв. При каквато и да е инфлация това е значително по-голямо увеличение. И знаете ли какво? Пенсионерите го виждат! (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната.“)

#163 · speech

Председател Атанас Атанасов

Вдигна се адреналинът в залата, а това е полезно за дебата. Има ли изказвания от залата? Господин Йорданов, заповядайте.

#164 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Ние от „Има такъв народ“ отношението към това правителство го изразихме, преди ГЕРБ да им поискат вот на недоверие. Ние оттеглихме нашето доверие, преди ГЕРБ да внесат вот на недоверие. Казвам това, ако може да спрете да се упражнявате в това, че сме коалиция с тях, и заявявам, че има причинно-следствени връзки – ние бяхме преди това. Второ, нашият вот на недоверие, на „Има такъв народ“ към този кабинет е по две точки – лошата финансова политика и нарушението на коалиционното споразумение по темата „Северна Македония“. (Реплики от министрите.) Може и да не зеете оттам! За финансовата политика господин Каримански обясни, така че аз не съм финансист и няма да говоря. По отношение на Северна Македония беше нарушено коалиционното споразумение, така че нашето оттегляне на доверието към това правителство е практически заради двама човека – Кирил Петков и Асен Василев. Кирил Петков еднолично работеше през цялото време с ятото си от съветнички срещу националния интерес на България по отношение на Северна Македония. Ще Ви дам два примера, на които съм присъствал. Единият е как той ми заяви: трябва да измислим нещо по въпроса за езика със Северна Македония, защото македонците го искат. Другото е как на среща с Урсула фон дер Лайен, на която присъствах аз и другите политически лидери, той говореше за българско малцинство. Наложи се да го прекъсна и да кажа, че България не приема, че е българско малцинство, и това е протоколирано в Министерския съвет, защото беше официална среща. Така че, колеги, ние сме оттеглили доверието си от това правителство точно по тези две теми, а всякакви други глупости, каквито и да се говорят, са просто глупости. Благодаря.

#166 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Часът вече е три без петнадесет, а какви аргументи чух? Искате да свалите това правителство, защото сме качили пенсиите и предлагаме да се качат пенсиите на 467 лв., а това било инфлационно?! Защото заплатите на лекарите не е трябвало да са 2000 лв. – и това било проинфлационно! Защото медицинските сестри не трябва да получават 1500 лв. – и това е проинфлационно. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Те не са ги получили.“) Защото 13-те милиарда били дошли, но са закъснели, въпреки че в момента бяхме поздравени за най-добрия План за възстановяване и развитие, който е най зеленият, между другото. Защото в последните няколко месеца – трябва да Ви се извиним, че на световните борси се е качила с 55% цената на петрола и Вие много добре го знаете. Много съжаляваме, че човек като Красимир Вълчев и казвам това за човек, който по принцип би трябвало да уважава икономическите термини, много ясно знае, че тази инфлация е привнесена. И когато се прави риторика, която едва ли не е функция на нашето правителство, е просто една грозна лъжа! (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Едновременно с това, господин Ананиев, съжалявам за икономическия срив, който се случи в първите три месеца с растеж на икономиката от само 4%, съжалявам много за това! Едновременно с това нека си говорим истината. Това за Македония го чухме хиляда и осемстотин пъти, а това няма даже да го говоря. Сто пъти казахме, че това ще се реши в парламента, но тези хора се упражняват на една дъвка, защото знаят много добре, че поискаха 40% от оценката на милиардите за пътища да бъдат в една тъмна стая в МРРБ. Е, не Ви се получи, съжалявам! (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) И това, че хора от Вашата група казаха защо сваляте правителството – ясно го казаха, и после господин Йорданов се оправдаваше тук, а аз даже не разбрах точно какво каза. Факт е, че парите не отидоха там, където бяхте се договорили да отидат. Нека си говорим истината и всъщност истинската причина за този вот на недоверие са четири човека, които не са тук. Първият, господин Борисов, се страхува, че правосъдието ще дойде и до него. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Вторият, господин Пеевски, се страхува, че неговите фирми няма да получат тези строителни милиарди, за които той може би има договорка с някой друг в тази зала. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) И за хората, които мълчаха досега – опитаха се нещо да кажат за еврото, но не го разбрахме. Госпожа Митрофанова не е толкова страшна, а някой път може да не я слушате за всичко, което тя Ви казва. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) В утрешния ден обаче от Вас зависи, хора, настина от Вас. Историята на България се пише в момента. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Не разрешавайте българската политика и накъде тръгва тази държава да зависи от четири есемеса на четири човека, които не са в тази зала. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.)

#167 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Премиер. Господин Йорданов, Вие? (Реплика от народния представител Тошко Йорданов.) Ще Ви дам думата за процедура – заповядайте.

#168 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Кратка процедура, господин Председател. Напомнете на министър-председателя хубаво да слуша. Казах, че това, което е казал, за което се отцепи, е лъжа. Казах го учтиво, за да не ме накажете. Както и казвам, че това, което каза той в момента, също е лъжа, защото има приети правила и там въобще… Там си се оправяйте, имате си министър, нека да излезе и да каже, но там нещата, които са приети, не са така, както са, така че това са лъжи. Единствената причина, поради която ние сме си оттеглили доверието, е Македония и финансовата политика. Останалото са лъжи. А оня, който цитирате, излъга. Излъга! Не съм казал, че ще развалим правителството за това, ако не се разберете за бюджета. Не съм казал това! Казах, че този бюджет… И да ми сочиш с пръстенце, и да не ми сочиш – това е истината! (Смях от ГЕРБ-СДС.)

#169 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Йорданов. Господин Премиер, имате думата. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не Ви чувам, колеги! Ако искате да вземете отношение, заповядайте на трибуната. Имате думата, господин Премиер.

#170 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Извинявайте, не споделих от кого ще дойде четвъртият есемес в утрешния ден. От господин Слави Трифонов! И ако трябва да вярвам на един от двамата днес, със сигурност вярвам на човека от моята лява страна, защото Вие изрекохте толкова много лъжи днес – Вие, че всяка Ваша дума вече няма стойност. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи „Браво!“ от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.)

#171 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Премиер. За процедура? Момент, момент! Eдин по един! Господин Биков, към кое? (Реплика от народния представител Тома Биков.) Ще Ви дам възможност за процедура, защото това беше отговор в известна степен на господин Йорданов. Ще Ви дам думата за процедура, защото това беше отговор на това, с което господин Йорданов влезе. (Реплика от народния представител Тома Биков.) За процедура ще Ви дам думата – заповядайте.

#173 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС, встрани от микрофоните

Като говори министърът, имаме ли право на отношение?

#174 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Биков, ако започнем… Към всички колеги сега нека да уточним нещо. Ако при всяко ставане на член на Министерския съвет даваме възможност да се вземе отношение по две минути… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Нека да довърша. …на всяка парламентарна група, това ще удължи заседанието до няколко дни. Доколкото си спомням, на Председателски съвет миналата седмица коментирахме, че опозицията държи вотът на недоверие да бъде разгледан и да приключи възможно най-бързо. Още нещо – в крайна сметка всеки един от министрите, в това число премиерът и вицепремиерите, могат, имат право да вземат отношение по темата „Вот на недоверие“, защото, независимо от изнесените мотиви, това е цялостна оценка на работата на цялото правителство, тоест… (реплика от ГЕРБ-СДС: „Не е вярно!“) …само когато се говори по тема, която е действително много, много далеч от темата „Вот на недоверие“, тогава може да се помисли, да се направи компромис и да се мине по реда на чл. 59. Господин Биков, сега за тези две-три изречения от премиера да дам възможност за отношение на всички групи, не смятам, че е разумно и аргументирано. Ще Ви дам думата за процедура, ако желаете, възползвайте се да вземе отношение по казаното.

#175 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, тогава по начина на водене щом е процедура. Първо, за мен това не е справедливо. Ние тук слушаме вече няколко часа министрите, премиерът. Нямаме нищо против. Това изцяло е в техен ущърб. Затова и не взимаме много думата, защото ни е достатъчна тази защита, за да имаме всички аргументи да гласуваме вот на недоверие. Второ, по отношение на казаното от министър-председателя. Господин Премиер, трябва да знаете, че то, правосъдието, дойде. Българският съд обяви ареста, Вашия арест, поръчан от Вас и изпълнен от този комунист там (реплика от министър Бойко Рашков, ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), за незаконен и неграмотен. Не само незаконен и неграмотен. И неграмотен – трети път! Трето, говорите тук, че пишем история. Вие никаква история не пишете, бъдете абсолютно сигурен. България има, мисля, че над 90 правителства. Вашето правителство може да остане само като парадокс и анекдот в българската история. (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Няма да има кой да Ви запише там, бъдете сигурен. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Не, не корумпирано, оставете тези работи. Аз се интересувам от история, за разлика от Вас, и знам за кого пише в историята. Пише обикновено за някой, който е направил нещо, а Вие, освен да говорите празни приказки, няма да направите нищо друго…

#177 · speech

Тома Биков

…и ще останете в историята на българската преса евентуално. В интернет някой, ако чукне, ще Ви намери там, но в историята – не бъдете толкова претенциозен. И не ни обиждайте, тази сграда тук, защото тя и без това е доста обидена в последните месеци. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ-СДС.)

#178 · speech

Председател Мирослав Иванов

Ще дам възможност на вицепремиера Асен Василев и след това на господин Караджов. Господин Василев, заповядайте.

#181 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

…но си спомням една Ваша книга „Карикатура на диктатор“ за господин Борисов. (Ръкопляскания и възгласи от „Продължаваме Промяната“: „А! Браво!“) Само един въпрос имам към Вас, господин Биков, как станахте Вие карикатура на този диктатор? (Смях и ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#182 · speech

Председател Мирослав Иванов

Момент, колеги! И към господин Биков, и към господин Василев апелирам да се спре. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Да, ще дам думата на господин Биков за лично обяснение. Апелирам да се спрат личните нападки и обиди! Заповядайте, господин Биков, за лично обяснение.

#183 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Василев! Първо, не е книга, а е статия. Аз пиша статии до ден днешен всяка седмица и ги публикувам.

#185 · speech

Тома Биков

Между другото, ако почнете да ги четете, може и да започнете да разбирате защо Ви се случва това, което Ви се случва в момента. Колкото до това какъв съм станал? Това не е Ваша работа. (Реплики и възгласи от „Продължаваме Промяната“: „Еее!“) Но знаете ли кога започнах да симпатизирам на господин Борисов? (Смях и реплики от „Продължаваме Промяната“.) По времето на управлението на Вашите коалиционни партньори от БСП, когато господин Орешарски беше премиер, тогава. Тогава! (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“) Тогава разбрах, че голямата промяна обикновено стига до крах, обикновено тя е подмяна. Тези, които много говорят какво ще променят, как ще стане всичко рай – това, което правихте преди това три-четири месеца, сега го правите още седем месеца, но с всеки изминал ден Вие изглеждате все по-нещастни във Вашето говорене. Тогава станах. Между другото, ако сега пак бях критик на господин Борисов, в рамките на Вашето управление най-вероятно още веднъж щях да го харесам. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така, както се случи с много хора. Това ние да се оплакваме от Вас, е все едно някой производител на ток да се оплаква от цената на тока. Толкова хубава работа ни вършите вече една година, че успяхме да си оправим партията и да си структурираме организацията и сме готови да управляваме още веднъж. (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“) Не е задължително да се случи (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), но извън всичко останало ще Ви кажа и още нещо: Вие имате слабо чувство за хумор. Не го използвайте, защото не Ви върши работа. Благодаря Ви. (Смях и ръкопляскания от „ГЕРБ-СДС“.)

#186 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Биков. Всички за процедура ли са? Госпожо Петрова, заповядайте, след това господин Свиленски поиска думата и господин Петков. Господин Караджов, прощавайте, но ще се наложи да поизчакате още малко.

#187 · speech

Мирослава Петрова

Продължаваме Промяната

За процедура, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, дами и господа министри, уважаеми колеги! Изключително съм щастлива да взема тази процедура, особено след поредицата художествени процедури, които опозицията взе, но пък едно стана ясно, господа, нали? Ясно е, че това не е дебат за икономика. Този дебат приключи. Приключи между експертите, приключи в обществото, приключи включително в медиите, в завладените медии, които Вие ни завещахте. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Това е процедура за това какъв дебат допускаме днес тук. Този дебат, икономическият дебат, приключи, и той си има победител. Победител в този дебат са какво – фактите! Колегите вече говориха за тях. В пространството останаха няколко клакьори, които безпомощно се опитват да поддържат тезата в тази насока от какво – от страх! Това, господин Председател, е дебат за страха, колеги. Помните ли, че така започнахме навремето с една инициатива, която се казваше: „Не на страха!“ Неслучайно я напомням. Патрон беше президентът Желев, лице беше артистът Дони, годините бяха 90-те. Още ли сме тук, господин Председател? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Хората през 1990-а отказаха да се страхуват. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Годината беше 1996-а, после приятелите ни на пълчища избягаха в чужбина, избягаха от обичната ни родина. Това е дебат за това, господин Председател. Ние всички явно в тази зала (реплики от ГЕРБ-СДС) е необходимо да си припомняме кои сме, какви сме, откъде идваме и какво е кукленото шоу. 21 юни 2022 г. куклите не са вън, куклите са вътре. Затова е дебатът, господин Председател. Образи като холограми се появяват от стаи без прозорци, речта е деветдесетарска, а вкусът в устата е на престъпление. Затова е дебатът, господин Председател. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Това не е дебат за недоверието, затова взимам процедура, това е дебат за пълната убеденост. В началото си мислехте, че господин премиерът просто си говори идеалистични предизборни неща, но не. Днес Вие сте напълно убедени, че България къса със зависимостите – големите и малките. Това значи така добре смазаната корупционна машина да спре да работи. Какво ще стане с Вас, господа? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#189 · speech

Мирослава Петрова

Убедени сте, че медиите ще се освободят, защото знаете, че работим за законодателство, независимо кое, ще гарантира, че директорът на Националната телевизия повече няма да е рупор на манипулацията, обществената медия ще изпълнява мисията си. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Как върви интригата с избора на господин Кошлуков? Ще взривим ли отново обществото? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Също така сте убедени, че природата на България повече няма да Ви е бащиния… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#191 · speech

Мирослава Петрова

…убедени сте, че се готви законодателство, което да гарантира възстановяване на обезобразеното лице на Черноморието, което Вие ни завещахте. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Вие там работехте с голям опит, нали? Чудехте се откъде да затворите устата на хората, които си посветиха живота да осветляват корупцията на първа линия на конституционно нашия бряг. Разбрахте, че това ще се случи, но какво ще стане с хотелите перални съвсем близо до вълните?! Разбрахте, че се работи върху Закона за културното наследство и за нов кодекс на наследството. Дебатът е и за това, защото това, което сте занемарили нарочно, не отговаря на никакви международни стандарти, на никакви конвенции и всъщност обслужва унищожаването на историята ни, на облика ни, на паметта Ви. Изплашихте се като че ли за Къщата с ягодите. Колко странно свързани са нещата… И така, това дори не е дебат, господин Председател, това е знак в историята. Ще бележи всички ни завинаги. Ние не се страхуваме. Продължаваме „Промяната“. А Вие, колеги? Дълбоко вярвам във Вас и Ви чакам да бъдете свободни. Затова е дебатът днес. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#192 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, госпожо Петрова. Колеги, моля действително за тишина в залата! Нека проявяваме уважение към хората, които се изказват. Доколкото тази процедура всъщност имаше характер на изказване… (Народният представител Георги Свиленски застава на трибуната.) Момент, господин Свиленски! …квалифицирам я като такава. Длъжен съм да попитам дали има реплика към изказването на госпожа Петрова? Господин Дилов, заповядайте за реплика.

#193 · speech

Георги Свиленски

БСП за България, встрани от микрофоните

Не, не! Искам лично обяснение към господин Биков.

#195 · speech

Георги Свиленски

БСП за България, встрани от микрофоните

Нека да свършим предишната, той обиди цялата парламентарна група.

#197 · speech

Георги Свиленски

БСП за България, встрани от микрофоните

Иначе няма смисъл след това.

#199 · speech

Георги Свиленски

БСП за България, встрани от микрофоните

Дайте ми да си направя процедурата – лично обяснение за 30 секунди, даже 20, и си сядам.

#201 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, господин Председател. Стана малко объркване с процедурите. Господин Биков, вземам лично обяснение като председател на парламентарната група. Понеже трудно можете да обясните Вашата трансформация, а и не се опитвайте. Аз съм се опитвал приятелски да говоря с Вас. Разбирам Ви – намерили сте добро място, така че… Но не се опитвайте да я обяснявате с БСП и с управлението на Орешарски, който беше подкрепян от БСП, защото същата тази 2014 г., господин Борисов предложи на БСП голяма коалиция – там в онази зала.

#203 · speech

Георги Свиленски

Вие помните. Значи, разочарован сте от управлението на БСП и идвате при Борисов. Той предлага голяма коалиция и Вие вече сте впечатлен от Борисов. След това Борисов предлага председател на Народното събрание да стане госпожа Нинова, Вие пак сте впечатлен и продължавате. Така че, господин Биков, трансформацията трудно можете да я обясните. БСП не Ви е виновна. БСП я търсихте за управление, само че БСП с Вас няма как да управлява. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#205 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Премиер, господа министри, колеги! Ще се опитам да направя реплика на процедура, което е забавно. Аз мисля, че три неща не се говорят – примерно в къщата на Слави Трифонов не се говори за сешоар, вероятно в къщата на премиера не се говори за Конституция, по принцип в България не е хубаво да се говори за управление на БСП. Няколко пъти тук чухме, хващам реплика, че в последните 11 години ГЕРБ са направили българите най-бедния народ. Не, БКП и БСП направиха най-бедния народ българите! Нека това да Ви е ясно! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Когато хората викаха: „демокрация“ – на площад „Народно събрание“ през 1990 г., Радой Ралин ходеше и викаше: „Питайте за пенсионните фондове. Оставете, тя демокрацията ще дойде.“ И ги изреждаше поименно – конфискуваните пенсионни фондове, влети в бюджета на Народната република. Оттогава не можем да се оправим. (Реплики.) Спорете с Радой Ралин. Не спорете с мен. Госпожо Ангелова, в предишното Ви изказване (реплики), може би беше пак процедура, защото не може две изказвания, нали, доколкото помня?

#207 · speech

Любен Дилов

Петрова, извинявайте. Обърках се. Обърках се, много съжалявам. Ще Ви купя риза. Подчертахте, че сте млада и така изглеждате – чудесно изглеждате. И затова аз се чудя откъде е този комсомолски плам? Хайде, аз съм бил в Комсомола и да речем, имам спомени. Вие откъде ги имате? За целия този дебат, който беше за какво бил дебатът, че не бил по икономическите въпроси и изредихте цял поименник от теми, всъщност Вие сте абсолютно права и аз искам да Ви адмирирам. Дебатът за икономическата политика на това правителство, за което ние искаме вот на недоверие, се води всеки ден в супермаркетите на България и на бензиностанциите. Ние тук нищо повече не можем да кажем на българите. Нищо повече! Но очакваме от Министерския съвет да ни кажат защо бензинът е с един лев по-скъп, при положение че никъде не излиза тази сметка, и къде отива този лев, очакваме да ни кажат на каква цена е този таен газ, къде се разтоварва и който е четири пъти по-евтин от руския? Ето тези неща очакваме да ни кажат. А пък те как ще обяснят на българите защо всичко им е толкова скъпо… Надявам се да нямат възможност да го обясняват след 24 часа. Благодаря.

#208 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Дилов. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) За репликата ли сте, господин Петков? Момент. Други реплики има ли? Господин Гуцанов, заповядайте, имате думата.

#209 · speech

Борислав Гуцанов

БСП за България

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господа министри, уважаеми колеги! Странна работа. Смятате ли, че хората имат такава къса памет и забравихте ли миналата година как бяха пълни площадите с протестиращи срещу арогантното, некомпетентно и грабливо управление на Политическа партия ГЕРБ? Смятате ли, че това е забравено от хората? (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Не се водела социална политика?! Не е ли социална политика да вдигнеш пенсиите само за една година с толкова проценти с колкото Вие за 12 години? Не е ли социална политика два милиона и сто хиляди български пенсионера след две седмици да получат с 20% по-големи пенсии? Не е ли социална политика младите семейства с две деца да получат средства повече от 100 лв. на месец? Не е ли социална политика и не е ли политика да имаш безплатни детски градини и детски ясли? Не сме помагали на бизнеса. А как тогава с близо два милиарда е по-голям износът спрямо миналата година по това време за първото тримесечие? 7,3 милиарда сега, а е било 5,3 млрд. евро. Ако това не е по-добра икономическа политика и не е подпомагане на икономиката, аз не знам кое е. (Шум и реплики.) Уважаеми колеги от опозицията, и с Вас, и без Вас правителството ще успее. И със сигурност бъдете убедени, че ако е необходимо, ще преизберем отново председателя на Народното събрание, така че да се движат нещата в правилната посока, въпреки Вас. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#211 · speech

Драгомир Стойнев

БСП за България

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, дами и господа министри! Госпожо Петрова, мисля, че трябва да обясним нещо много важно, тъй като има един мит, една лъжа от времето на прехода, която продължава да се повтаря, че, видите ли, някой е откраднал едни пенсионни фондове. Това е лъжа, защото никога, никога не е имало натрупване на пенсионни фондове, защото нашата система, господин Дилов, е на разходопокривен принцип. Това не са капиталови фондове, така че да бъдат откраднати, и никога не могат да се натрупат средства. Веднъж завинаги запомнете това! Престанете да спекулирате с него! Никога такива пари не са крадени по една проста причина – защото никога не е имало такива пари и те никога не са се натрупвали, а който сега работи, той плаща пенсиите. Такъв е принципът – солидарният принцип. (Реплики.) Точно така е и затова е хубаво да си останем на този модел, който е измислен още от времето на Бисмарк. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#213 · speech

Мирослава Петрова

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми колеги, уважаеми господа министри! Дупликата ми е към Вас, господин Дилов. Не бъркайте комсомолския плам с абсолютната нетърпимост – и моята, и на хората отвън, и на всички тези, на които им дошло просто до гуша от целия този театър, който се разиграва и който Вие така умело и опитно владеете. Недейте да ги бъркате! Аз знам, че и Вие самият мъничко сте се объркали – да седите толкова години наред под сянката на един лидер, който, бих казала, че не Ви отива. Благодаря.

#214 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, госпожо Петрова. Сега, господин Караджов. Господин Петков, министърът беше поискал доста отдавна думата. Господин Вицепремиер, заповядайте.

#215 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Не смятах да вземам думата, докато в един момент не чух отново да се говорят лъжи – да се говорят лъжи от министър-председателя. (Възгласи: „Ааа!“) И понеже аз две седмици слушам единствено лъжи по мой адрес, си нося и една папка с документи. Господин Петков, господин Асен Василев, и двамата изрекохте твърде много лъжи по мой адрес – изсипахте помия, без по никакъв начин да съм я заслужил и затова за всяка лъжа, която изречете днес, съм си донесъл документ, с който много ясно да Ви отговоря. По въпроса за възмутителните обществени поръчки в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Трогателният разказ на премиера Кирил Петков – как си е говорил със Слави Трифонов за поръчките, за 40%, за 60% тежест, как едва ли не с 40% ще се оценява качеството на пълненето на дупките и така нататък, как, видите ли, той – премиерът, искал 100% тежест, най-ниската цена и дотам, да няма място за никаква манипулация. Това е прекрасна идея и когато я говорихме, аз Ви предложих, господин Министър-председател, въведете я със закон, дайте постановление на Министерския съвет и във всички ведомства, във всички агенции да я въведем тази прекрасна идея. Вие спомняте ли си го това? Като ме гледате в очите, ще излъжете ли пред народните представители, които са ни избрали тук? Ще излъжете ли? (Реплика.) Да, излезте и кажете точно какво се случи. Няма тук да обяснявам на експертен език защо в едни обществени поръчки, където има 230 различни дейности, тези 230 различни дейности си имат 230 единични цени. Всеки, който има поне мъничко познания по Закона за обществените поръчки, ще ме разбере от първа дума, а и съм сигурен, че една част от Вас го знаят. Обаче искам аз да попитам: защо ние не въведохме тази прекрасна идея и не я бетонирахме в едно постановление на Министерския съвет? Защо само за Министерството на регионалното развитие и благоустройството да важи тази 100% най-ниска цена? (Шум и реплики.) Защо да не важи за всички министерства? За Агенция „Митници“ защо да не важи? Защо да не важи за НАП и за всички държавни агенции и фирми? Аз си направих труда да извадя за министерствата. Съвсем лесна справка е да извадите за министерствата и да видите какви обществени поръчки и с какви условия те са ги прокарали. Няма нито една структура, която да е заложила само на най-ниска цена като критерий за избор. Нито една! Влезте в регистъра, проверете. Напротив, при повечето от тях цената има дори по-малка тежест от качествената оценка, господин Министър-председател. Дори по-малка. (Реплики.) Къде е тази принципност сега? Какво става? Я да Ви разкажа. В МВР, господин Рашков, (шум и реплики), 50 на 50. Какво оценяваме? Доставка на оборудване на стойност 15 млн. лв. Ама какво му оценявате от плюса към минуса ли тече токът, или от минуса към плюса? Какво точно? Кое е качеството, което оценявате с 50 на 50? Господин Петков, господин Василев, как ги оценявате тези неща?! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Значи, моите служители да не могат да предложат 60 на 40, но за „Продължаваме Промяната“ Вие сте юбернейшън, Вие сте високата класа – ние сме нисшата. Ние сме както Хитлер и Гьобелс, както Хитлер и Гьобелс постъпваха – ето така.

#217 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Извинявайте. Извинявайте наистина, но оттам са тръгнали тези принципи на принизяване на едни хора, на обиждането им на чалгари, на обиждането им на по-нисши същества. И тези – по-нисшите същества, вечно те са крадливите, вечно те са лошите, а висшата класа сме най-добрите. Извинявайте. В Министерството на околната среда имате поръчка за картиране на местообитания за 8 млн. лв. при съотношение на качеството, колко, господин Кирил Петков? (Реплика.) 70? (Смях и реплики от ГЕРБ-СДС.) На 30 за цена… (Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“) Ама как предварително ги оценявате 70, господин Петков? Нали сте принципни? Нали само МРРБ сме лоши? Вие сте висши, извинявайте. Няма да повтарям повече. Вие сте висшите. В Министерството на образованието, нека продължим, аз няма да Ви ги чета всичките – те са стотици. Както казах, имам документи и мога да ги извадя да ги видите. Над 50 са такива. (Реплики.) Има време, да. Ще слушате сега, щом дърпате лъва за опашката. (Смях и реплики.) Добре, хайде, няма да е лъвът, успокойте се! Човек да не Ви развесели малко. (Шум и реплики.) И така, в Министерството на образованието имате надграждане на електронна система. Тоест софтуер от същата марка. Какво да му оценявате на качеството? Обаче го оценявате с 60%, а цената е 40. (Смях.) А на мен ми се сърдите за обратното. Защо? Защото доведох експертите при Вас – във Вашия кабинет, пет човека да Ви обяснят разликата между 238 единични цени и една-единствена единична цена? Хубаво, не се съгласихте. Ние приехме ли Вашето? Приехме го, но защо не го приеха другите, да попитам аз? Агенция „Митници“, господин Василев. Агенция „Митници“ има пет поръчки, при които съотношението техническа оферта, тоест качество, варира 60% за качество и 40% за цена или следващото е 70 на 30. (Оживление, шум и реплики от ГЕРБ-СДС и ИТН.) Така. Как оценявате там качеството на пълненето на дупки, господин Василев, как го оценявате там, пък в МРРБ не можели?! Бре. И накрая ще Ви кажа и за НАП. (Шум и реплики.) НАП има една невероятна поръчка. Поръчка, която е за предоставяне на услуги, за 7 млн. лв., където съотношението е 50 на 50, 50% за качество, 50% за цена. Е, питам Ви, господин Василев, как предварително мерите качеството на ксерокопирните услуги? (Оживление. Смях от ИТН и ГЕРБ-СДС.) Ма как ще знаете как ще снима всяка една от фирмите предварително? Качеството как го оценявате, пък дупките не можете да ги оценявате? Бре. И така стигаме отново до двойния стандарт. Двойният стандарт е този, който сложи прът в колелото на Коалицията, и Вие през цялото време не го разбрахте. Отношението към „Има такъв народ“ като към трето качество хора доведе до този срив, неведнъж съм Ви го казвал в директен разговор. Аз поне не умея да лъжа и пред Вас не лъжа. Когато говорим за двойния стандарт, бих искал да ме чуете добре. Много големи борци сте срещу корупцията, когато става дума за „Има такъв народ“ и за МРРБ, но не и когато става дума за министерствата и агенциите, които са управлявани или са контролирани от „Продължаваме Промяната“. В края искам да се върна към прословутия разговор със Слави Трифонов, който го разказвате така увлекателно и трогателно. Може да е точно така, той си е бил между Вас, аз ще Ви разкажа един разговор между мене и Вас, и Вие ще си го спомните, пък вече както искате… Аз с очите си гледам всеки един от народните представители, с очите си гледам българските граждани, в чийто интереси съм се заклел да работя и съм работил. Пък и Вие, между другото, това го знаете. Така, във Вашия кабинет веднъж говорехме по тези въпроси и Вие ми казахте: „Виж, искаш ли да ти кажа защо ние искаме да има проверки от Народното събрание за плащанията по ТРП?“ Спомняте ли си го? (Обръща се към министър-председателя Кирил Петков.) Беше момент на откровение, но понеже Вие разказвате такива откровени разговори и аз да го пресъздам. „Не е, защото не ти вярваме“, ми каза ти тогава, „ние не вярваме, че ти ще откраднеш пари“ (реплика от министър-председателя Кирил Петков) и… (оживление, смях, реплики, ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ИТН) ...добре, добре, да продължим нататък (реплики), не съм откраднал и няма да открадна, а какво си мислите Вие, това си е вече във Вашата глава. Но тогава Вие казахте: „Не искам, ако падне кабинетът, онзи в отсрещната сграда да се разплаща с фирмите.“ (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ИТН.) Ето това е истината за Вашия прословут контрол, за Вашата прословута корупция в МРРБ и във всичко. Ето това е истината защо беше целият този театър тук пред Народното събрание – да има контрол над тази комисия, да има контрол над онази комисия, да влизаме в залата? Защо? Защото Ви е страх от служебен кабинет ли? (Реплики.) Ама, чакайте, мен не ме е страх, нека да влезе утре който иска ревизор, нека да ме проверява от горе до долу, лист върху лист да не остане. Да не би Вас да Ви е страх? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ИТН.)

#218 · speech

Председател Мирослав Иванов

Премиерът поиска думата, съответно има преимущество пред народните представители. Заповядайте, господин Премиер. (Тропане по банките и скандиране от ГЕРБ-СДС : „Мафия.“)

#219 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Уважаеми народни представители, сега ще Ви кажа нещо много просто. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС). Знаете ли как това правителство, как това правителство може да бъде най-стабилното правителство в нашата история в момента? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) С няколко много бързи хода. Първи ход, плащаме 3 млрд. и 900 млн. лв. на господин Караджов с неговите 40% оценка в скритите стаи на МРРБ (шум, реплики, ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“), веднага Тошко Йорданов забравя за Македония. Втора стъпка, господин Борисов звъни на телефона и ние му вдигаме и му казваме, добре, господин Борисов, ще се разберем, няма да Ви разследваме. Дясната страна млъква и става по подредена от най-добрия коалиционен партньор. А отляво – от ДПС, единственото, което не трябва да се говори, е за „Магнитски“. Там е големият страх, там е голямото притеснение. Така че, колеги, единственото нещо, което ще Ви кажа, без да обяснявам подробно думите на господин Караджов. Когато попитах Слави Трифонов защо 40%, защо не 20, защо не 10, защо не нула? Той каза: „Ти нямаш проблем с господин Караджов, имаш проблем с мен, защото господин Караджов е просто един брокер.“ (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#220 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Премиер. Момент, момент, момент, нека да видим на кого ще дам думата (шум и реплики от ИТН.) Първо, думата ще дам на вицепремиера Караджов, след това на господин Карадайъ и след това на господин Тошко Йорданов – в тази последователност. Заповядайте, господин Вицепремиер.

#221 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Лъжите продължават, продължаваме лъжата. Кой е искал да се плащат 3,9 млрд. лв.? Имаме документи по този въпрос. Естествено, всички Вие сте чували, че това съм аз.

#222 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС, от място

Нали гласувахме в залата!?

#223 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Да, точно така, нали гласувахме в залата, обаче въпреки всичко Гьобелсовият принцип казва: „Повтаряй една лъжа много пъти и сто пъти, и тя ще заприлича на истина.“ Въпреки това, уважаеми колеги, тук пред всеки един от Вас с високо вдигнато чело и в очите Ви казвам: „Колкото и пъти да се изрече една лъжа, тя ще си остане просто една лъжа и няма никакво значение, и няма никакво значение, и няма никакво значение, уважаеми колеги, колко пъти ще бъде продадена тази лъжа на хората.“ Така. Всички Вие си спомняте, че тук в парламента се взе решението за 2,4 милиарда от тази сума и тя в документа, който съм подписал и за който ми подсказва господин Василев, гледам, че нервно ми подвиква, там са записани дефицитите, които са вече поети – поети са с решение на Народното събрание. Спомняте си кризата, аз съм изключително благодарен на Настимир, на Терзийски, на хората от ИТН, на всички, които подписаха, защото наистина щяхме да погубим много животи. Но сега да отидем към това нещо, което каза министър председателят и което е лъжа и за което имаме документи, така че ще Ви помоля за търпение да ги видите – ще Ви ги покажа. На 10 септември миналата година, тук в тази зала вицепремиерът, само че тогава той е служебен министър на финансите, предлага, цитирам, служебните министри предлагат и друго скандално решение, пише в тази статия: „Преди да бъдат прекратени, договорите за текущ ремонт и поддръжка да бъдат анексирани и бюджетът да разплати незаконно възложени дейности по тях в размер на 1,3 млрд. лв.“ (Възклицания от ГЕРБ-СДС: „О, о, ооо.“) Ето го и самото предложение. Така. В него не пише за контрол, в него не пише за каквато и да е проверка от междуведомствена комисия, както аз бях предложил още от месец февруари, заповедта, с която е въведена Междуведомствената комисия за контрол, е по моя инициатива и подписана от нас двамата, така че поне имаше някакъв контрол. Но тогава Вие не предлагате контрол, господин Василев, напротив, онзи ден Ви видях много бодро да разказвате за основни ремонти под прикритието на текущи ремонти. Абсолютно се солидаризирам с Вас, обаче въпросът ми е – на 10 септември миналата година не ги ли видяхте тези основни ремонти, като искахте да похарчите 1,3 милиарда без никакъв контрол? Не ги ли видяхте? Тогава незаконните строежи, господин Василев, не ги ли видяхте? Незаконните строежи?! Защо нито една дума не сте обелили – ето я цялата стенограма: „Четиридесет и шесто народно събрание“, цялата стенограма. Ама защо не сте обелили нито една дума, господин Василев? И така. По онова време, господин Василев, аз не съм бил във властта, Вие бяхте, даже не съм и подозирал, че ще вляза, честно Ви го казвам (шум и реплики), но мнозина от Вас бяха депутати и в онзи парламент и Вие си спомняте този скандал, този истински скандал, както го определят медиите. Това не е моя дума – скандал с мирис на корупция е нещо, което чета в медиите. Дори още нещо, до Вашата снимка, медиите задават следния въпрос: „Засега не е ясно какво накара министрите на регионалното развитие Виолета Комитова и на финансите Асен Василев да преобърнат мнението си на 180 градуса?“ Но по-надолу става дума – има един милиард и триста милиона причини да сте си обърнали още тогава мнението. За мен, господин Василев, корупцията си е корупция винаги, няма значение от кого се прави и аз не знам дали същото това важи и за „Продължаваме Промяната“, и за Вас, но знам, че ако някой прокарва интересите на пътните фирмите, на пътностроителните фирми, то това не съм нито аз, нито „Има такъв народ“ и ако някой е брокер, това не съм нито аз, нито „Има такъв народ“, брокерите сте започнали работата още през лятото на 2021 г. и като Ви гледам и досега не сте спирали, брокерите. (Ръкопляскания от „Има такъв народ“ и ДПС.)

#224 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Караджов. Момент, само да уточня как процедираме оттук нататък. Ще дам думата на вицепремиера Василев и с това тази тема, на която отделяме вече…

#225 · speech

Радомир Чолаков

ГЕРБ-СДС, от място

Не, не, не! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#226 · speech

Председател Мирослав Иванов

Какво означава не, господин Чолаков? Какво означава не? Темата на дебата е вот на недоверие, вот на недоверие, не е какво пише по медиите миналата година. Дадох достатъчно време на вицепремиера Караджов, аз дадох достатъчно време на вицепремиера да изясни позицията си. Вицепремиерът Василев има думата и след това ще уточним процедурите и ще дам по две минути на всяка група да изрази отношение. Заповядайте, господин Василев.

#227 · speech

Заместник Министър-Председател Асен Василев

Господин Караджов, на Вас Ви е простено – Вие не бяхте в тази зала, но голяма част от хората тук бяха. Така. Ако много добре си спомняте, това предложение от името на Строителната камара беше входирано. Онова, което аз казах тук, от тази трибуна, е, че това е закононарушение, че то се входира, за да може да се отпушат ЕРП-тата. Онова, което пропуснахте да кажете – че фирма по фирма, договор по договор бяха изброени фирмите в това проекторешение и беше казано, че АПИ ще направи проверка, преди да разплати парите – фирма по фирма, договор по договор, за да няма преценка кой ще си получи парите и кой няма да си получи парите. Народното събрание – фирма по фирма, договор по договор! Господин Чолаков излезе на трибуната и каза: „Аз тези фирми не ги знам кои са, няма да подкрепя това решение.“ Съответно решението не мина. Толкова за брокерството. Когато Народното събрание решава – фирма по фирма, договор по договор, след проверка на АПИ няма кой да брокерства. Това не е решение, което казва: Министерството на финансите или МРРБ по тяхна преценка ще решат на кого да платят, кога да платят и какво да платят. Всичко тук беше внесено, пак казвам, фирма по фирма, договор по договор, с ясното становище на Министерството на финансите, което и до ден днешен Ви пречи, че тези договори са противозаконни и че те са сключени в нарушение на редица закони. Проверете стенограмата. Проверете изказването на господин Чолаков, след което… (Реплика от народния представител Радомир Чолаков.) Да, излезте, кажете. Казахте: „Ние тези фирми не ги знаем кои са, не искаме да им одобрим договорите.“ И ние не ги знаем кои са – не се одобриха договорите. Така че по-спокойно със спекулациите кой какво прави. Другото, което искам да Ви кажа, господин Караджов, е, че този разговор нямаше да се води, ако бях казал да на тези 3,9 милиарда. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Само че аз казах – не. Толкова за това кой е проводник на кои корупционни интереси. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#228 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Господин Петков беше поискал думата още преди вицепремиерът Караджов да излезе. (Реплика от народния представител Мустафа Карадайъ.) Господин Карадайъ, далеч преди Вас беше. За процедура бяхте, нали, господин Петков? Заповядайте за процедура.

#229 · speech

Деян Петков

Нечленуващ в ПГ

Благодаря, господин Председател. Моята процедура е към Вас. Моля Ви, когато има хора, които са се изгубили, да ги навигирате, защото нещата не са добре. Аз ще иззема тази функция и ще припомня на господин Йорданов, че не сме в заседание на групата и опорките за Македония не могат да бъдат налагани тук в Народното събрание. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.) На господин Биков и на господин Дилов – там не можем да ги навигираме, те тотално са се изгубили. На господин Караджов – самият факт, че ГЕРБ и ДПС ръкопляскат на неговите изказвания толкова пламенно, показва, че там мачът отдавна е загубен. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и членовете на Министерския съвет.)

#231 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Заявихте тази сутрин, че днес ще изпълнявате Правилника, но уви, не Ви се удава. Обръщам се към Вас, господин Председател – от тази трибуна, когато клетвопрестъпник и нарушител на Конституцията тръгне да рине лъжи, най-малкото, което трябва да направите, е да му направите забележка. Но доколкото на този лъжец и клетвопрестъпник все пак трябва да му напомним…

#233 · speech

Мустафа Карадайъ

…че темата „Магнитски“ е тема актуална, интересна, любопитна и е добре да се запознае, само да не лъже. Иначе по темата „Магнитски“ господин Пеевски си води делата в Америка. Тя е демократична държава, има свое законодателство. Там вървят определени процедури. Но да му напомним на този лъжец, че е подписвал документи, в които казва, че господин Пеевски няма нищо общо. Тогава ли лъже, или сега? Да му напомним, и на дружината, които от една година са министри и са на власт, че техните актове нашият съд, българският съд ги обявява за незаконни! Тези нарушители на закона! От тази гледна точка, господин Председател, моля да влезем в темата на дебата. Тази тема беше интересна, която чухме преди малко, и разбрах – мястото на тази тема не е в тази зала, а в прокуратурата, прокуратурата! Самите те се обвиняват за корумпирани – единият казва, че е корумпиран, другият казва, че е корумпиран! Ето затова, уважаеми народни представители, призовавам Ви да изпълним Конституцията на Република България и Правилника на Народното събрание и да ги отстраним от властта. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)

#235 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Процедура по начина на водене. Хубаво е наистина… Знам, че министър-председателят може да говори, когато си поиска. Но ако някой от нас тук започне да лъже толкова брутално, със сигурност ще има наказание. Просто не е редно това. От личния ми опит с Асен и Кирил, въпреки че съм имал сериозни сблъсъци и с двамата, докато бяхме в коалиция, включително спрях да ходя на съветите заради господин Асен Василев, но от личния ми опит с цялото това нещо не мога да кажа, че господин Асен Василев, когато съм говорил по работа с него и той е поемал ангажимент, не си е държал на думата или ме е излъгал. Пак казвам, ние като цяло сме против финансовата политика и резултатите, до които тя доведе страната в момента. Но не мога да кажа, че ме е гледал в очите и ме е лъгал, за разлика от човека, който стои до него, който много пъти ме е гледал в очите и е лъгал. И в момента лъже. Клел се е в думата си и след това е плюл върху себе си. Така че, моля Ви, удържайте ги, защото, ако аз започна да говоря като тях, знам, че ме дебнете и ще ме отстраните от три заседания.

#237 · speech

Андрей Гюров

Продължаваме Промяната

Благодаря, господин Председател. Процедурата ми е към Вас – по начина на водене. Очаквах да вземете отношение – не го направихте. Затова да Ви напомня – когато се използват обидни квалификации – господин Карадайъ напусна залата, но правете му забележка. Вие казахте, че ще спазвате Правилника в началото на това заседание. Мисля, че при повторно нарушение на Правилника следва да се наложи наказание. Благодаря.

#239 · speech

Настимир Ананиев

Продължаваме Промяната

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Моето отношение е към изказването на министър Караджов – всъщност по няколко различни теми, които той спомена. Първата от тях е относно сравнението с различните обществени поръчки. Както на всяка аерогара и на всяка митница, така и в правителството се прави корупционен риск. Корупционният риск в Регионалното министерство е най-голям благодарение на ето тези колеги тук (посочва) – от ГЕРБ. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Факт! Заради този висок корупционен риск всичко, което се случва в Регионалното министерство, трябва да се гледа под лупа. Всички знаем с ин хаус какво се случи. Между другото, господин Караджов беше обещал едно обследване за ин хауса – ние така и не го чухме. Но аз чух, че за магистрала „Хемус“ ще плащаме над 400 милиона, което малко ме изненада, тъй като единствено знаех, че ще се плаща пътят Ботевград – Видин, не и за „Хемус“. Очевидно там продължават ин хаус процедурите – поне лично за мен не е редно. Другото нещо, което е факт – че в Регионалната комисия няколко пъти сме обсъждали бюджета с различните суми, но сумата от 3,9 милиарда никога не е споменавана. На последното обсъждане на бюджета дойде заместник-министър Пенчев и ни връчи един документ, в който половината от числата никога не бяхме виждали. Друг проблем, който е много важно да се каже – че по време на служебните кабинети не е имало парламент, не е имало кой да контролира, тъй като парламентът е бил разпуснат! В момента от доклада, който излезе, 79% от ремонтите – за текущ ремонт и поддръжка, са всъщност основни ремонти, които в Комисията ГЕРБ и ДПС защитават неистово, защото искат тези пари да се платят като текущ ремонт и поддръжка! Но това са парите на данъкоплатците – няма как да излезем да ги платим безрезервно! Системата, която се измисли с 50%, за да може да започнат да се оправят пътищата – в момента е летният сезон, имаме прекалено много пътуващи! И 50%, с които да може да се гарантира публичният ресурс! Това беше най-добрият вариант за гарантиране на тези средства! Корупционният риск е много голям, тъй като са се случвали ужасни безчинства в Регионалното министерство относно пътното строителство! (Реплика: „Времето!“) Относно качеството на пътното строителство в последните 10 години – може да го кажете всички Вие, които ползвате пътищата и знаете по какъв начин се е строило – безотговорно, защото се е крадяло! Крадяло се е и са загивали български граждани по пътищата в цяла България заради тази корупция! Корупцията убива и всичко, което трябва, ще бъде направено, за да бъде спряна! Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и членовете на Министерския съвет.)

#240 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Ананиев. От ГЕРБ-СДС? Госпожо Атанасова, Вие ли? Заповядайте. Колеги, не подвиквайте „времето!“, защото сега и госпожа Атанасова ще го просрочи – убеден съм в това. Имате думата, госпожо Атанасова.

#241 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Не очаквах този дебат да извади на показ лекьосаните парапети на властта! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Един час премиер и вицепремиер разказват неща от кухнята до степен, в която е замесен Президентът на Републиката, с думите, цитирам Кирил Петков, по данни на вицепремиера Караджов: „Ако падне кабинетът, оня отсреща ще разплаща!“

#243 · speech

Десислава Атанасова

Не е една жена! Ето го вицепремиера, и премиерът не го отрече. Затова ли, уважаеми почтени, от няколко дни за Вас Президентът на Републиката е човек, който се е объркал; е тотално разочарование според Божинката или Божанката, извинявайте, в политиката?! (Весело оживление в ГЕРБ-СДС.) А някои го нарекоха подлец! И Вие имате самочувствието да говорите за мафия, Вие ли! Вие ли! (Обръща се към министър-председателя Кирил Петков.) Човекът, който наруши Конституцията с първия си сблъсък – с клетвата върху Конституцията! Вие ли ще говорите за нулева толерантност към корупцията, корупционери! Това е моят коментар. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Министър-председателят Кирил Петков се изправя и тръгва към трибуната. Силен шум, викове от ГЕРБ-СДС: „Не! Не! Не!“)

#245 · speech

Явор Божанков

БСП за България

Госпожо Атанасова, не съм го очаквал от Вас като парламентарист с по-дълъг опит. Сега, Ваше право е, Вие рязко се загрижихте за президента Радев, рязко Ви стана симпатичен, на какво се дължи това, нямам никаква идея. Но днес сте особено емоционална. Аз Ви следя и в залата, следя и Вашия Фейсбук профил, пишете: „Скандално и недопустимо изказване на Асен Василев“ и цитирате еди-си какво „бедните“. Но, госпожо Атанасова, Вие сте парламентарист с опит. Не може всеки път, когато чуете някаква вулгарна дума или за духане, веднага да излизате на трибуната. Не става просто. (Оживление. Смях. Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България.“)

#247 · speech

Явор Божанков

И тук личи, че се чувствате дискриминирана, защото става дума за бедните. Очевидно, искате и Вие да се вредите там, пък не сте от бедните. Съжалявам и за това. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#248 · speech

Председател Мирослав Иванов

Господин Божанков! (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Наложете му наказание!“) Колеги, ако наложа на господин Божанков наказание, ще трябва да се върна да наложа такова и на госпожа Атанасова, и на господин Карадайъ за обидите, които господин Карадайъ и госпожа Атанасова отправиха към представителите на Министерския съвет. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) За отношение от „Движение за права и свободи“ – господин Цонев, имате думата. Извинявам се, че заварвате микрофоните в такова състояние.

#249 · speech

Йордан Цонев

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър-председател, вицепремиери, министри! Господин Председател, много беше хубав призивът Ви за добър тон, за бон тон, но ако това е бон тон, не знам, нека преценят тези, които гледат, защото на мен по-скоро това ми се вижда като поредното дъно, което копаем тук, в българския парламент – и като тон, и като съдържание, и като изказ, и като всичко онова, което хората не искат да видят. Отношението, което искаме да вземем към това, което каза вицепремиерът Караджов, е, че това, което той каза, ние го виждаме вече шест месеца. Виждаме го и в онова прословуто решение, което искаше да превърне българския парламент в одиторска кантора. Предупреждавахме и така нататък. Защото някой не иска да носи своята отговорност. Аз лично нямам основание нито да симпатизирам на господин Караджов, били сме политически опоненти, нито пък да си мисля, че лъже, защото досега не ни е лъгал. Аз лично не съм видял да има публично доказателство за негово твърдение, че е лъжа. Обаче това, което виждаме иначе от тази трибуна днес, казано от премиера и от вицепремиера, мога да окачествя така – и интерпретацията на цифрите, и всичко онова, което чуваме от тази трибуна. 1989 г. – някои от Вас не са били родени, имаше един прекрасен филм, който беше номиниран дори за „Палмата“ в Кан, не мога да си спомня дали спечели „Палмата“ в Кан, но беше страхотен филм, филмът се казваше „Секс, лъжи и видео“. Това е, което виждаме от този кабинет вече шест месеца. (Ръкопляскания от ДПС и ГЕРБ-СДС.) С добавката, че видеото ще продължим да го гледаме, обещавам Ви.

#250 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Цонев. И Вие, като най-опитният парламентарист сред нас, и Вие задавате този тон на неспазване на добрия дух в залата. Поне Вие можеше да устоите на изкушението за това. От БСП – господин Свиленски, заповядайте.

#251 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Премиер, господа министри, уважаеми народни представители! Вече става ясно защо пет часа заседаваме. Българските граждани гледат и не разбират какво обсъждаме, защото нито вносителите на вота искат да го защитят, искат да разобличат правителството в погрешно водена финансова политика, нито тези, които оттеглиха подкрепата си от кабинета, казват защо са се оттеглили. И факт е, че от пет часа дебати три часа не говорим за мотивите на колегите от ГЕРБ, три часа те мълчат, защото знаят, че няма какво да кажат, а говорим за тези неща, за които наистина искат да свалят кабинета – това са тези четири милиарда за строителството. И чат-пат включваме темата „Северна Македония“, която не е тема на Народното събрание тази седмица, заявена от всички, включително от министър-председателя. Но ние продължаваме да си говорим, че нещо ще стане някога някъде, продължаваме частни разговори, лични, в кабинети или по телефони, да си ги разказваме от тази трибуна. Това е най-грозното, между другото, в политиката. Колеги, не го правете! Това не дава добър пример за никого напред – да си разказваш личните разговори от това какво си говорил в кабинета или по телефона по даден повод. Комуникацията трябва да е публична, трябва да е ясна и тя е за обществото. Другото не е за обществото. И понеже съм взел думата, ще се обърна и към колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, понеже те заявиха, че ще подкрепят вота на недоверие. Колеги, на първата страница в мотивите пише: „Под риск са сроковете за членство в общността“ – в ЕRМ2 става въпрос, присъединяването към която беше основен приоритет в управленския мандат на ГЕРБ, редом с влизането в Европейския банков съюз и ЕRМ2. Кажете кога сте откровени – когато искате референдум за еврото, когато искате да излизаме от Европейския съюз (ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“), или сега, когато искате да свалите правителството, което според ГЕРБ забавя всички тези процеси? Тук трябва да бъдете красноречиви. Избирателите отвън, които чакат, това ще го гледат, как гласувате – дали срещу забавянето на всички тези неща, които според ГЕРБ ги прави това правителство и ги оттласква във времето, или ще подкрепите този вот на недоверие. И гласуването също с колегите от ДПС. Гледайте, защото Вашите поддръжници отвън Ви следят внимателно! Благодаря Ви.

#252 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Свиленски. От „Има такъв народ“, колеги, някой ще иска ли думата? Не. От „Демократична България“? Не. От ВЪЗРАЖДАНЕ, колеги? Господин Костадинов и след това независимите също ще имат възможност да изразят отношение.

#253 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председателстващ, когато миналата седмица тук минаха дебатите за оставката на председателя на Народното събрание, мнозина от нас вероятно си помислиха, че няма как да стане по-лошо от това, което беше, защото наистина тогава сегашният български парламент удари дъното, но днес под дъното се оказа, че има двойно дъно. За съжаление, това, на което ставаме свидетели тук, е наистина нещо изключително нелицеприятно и нещо, което удря по авторитета на българската държавност. Тук няма да говорим за партии, няма да говорим дори за личности, защото междуличностните нападки в крайна сметка остават за сметка на всички нас, тъй като, когато тук, от тази трибуна, или вътре в залата някакви хора, които далеч не всеки ги разпознава по улицата, започнат да се карат, да се обиждат, да си викат някакви неща, в крайна сметка огромната част от българското общество научава, че там нещо депутатите пак са се изложили. От тази гледна точка смятам, че – и разбира се, нашето мнение, на ВЪЗРАЖДАНЕ, е такова, че към настоящия момент този парламент е напълно изчерпал своя морален мандат, разбира се. Правителството, от своя страна, с преповтарянето пак на добре известни, казвани многократно и за съжаление, никога доказвани в практиката твърдения, прерастващи постепенно в сериозни лъжи, няма как да ни убеди, че ние трябва да дадем доверието си на този кабинет. От тази гледна точка най-доброто решение, което може да се случи, е максимално бързо всички ние с ясната отговорност, че тук всеки един от нас представлява десетки хиляди български избиратели, да направим необходимото, за да можем да отидем на нови избори, които да послужат вече като един своеобразен референдум. Защото това, което господин Свиленски каза, е много точно – да видят избирателите. Всички ние трябва да уважаваме избирателите си. Никой не е казал, че трябва да се уважаваме помежду си чак толкова много, но избирателите си сме длъжни да уважаваме, защото ние други избиратели нямаме и друг народ нямаме. От тази гледна точка най-доброто решение сега, с оглед на развъртащата се пропагандна машина с най-различни видове лъжи, клевети, добре известни повторени смеси от истини, полуистини, откровени лъжи, най-доброто решение, за да се избяга от тази изключително неприятна въртележка, която превръща българската политика във, за съжаление, почти аналог на помийна яма, да отидем на избори, на които вече, в разговори с избирателите си, да им кажем ясно и категорично кой какво иска да направи, кой как смята да го направи, кой какво е направил. Тогава и на разговори, и на дебати, включително и с Вас, господин Свиленски, и с всички останали ще можем да си говорим – кой кого предаде, кой какво каза, кой какво обеща и кой какво изпълни. Защото, когато фактите говорят, и боговете мълчат. Благодаря.

#254 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Костадинов. (Народният представител Иво Атанасов иска думата.) Господин Атанасов, обаче след справка с Правилника: той не позволява независимите да изразят отношение. Мога да Ви дам думата за процедура. Заповядайте, имате думата, господин Атанасов.

#255 · speech

Иво Атанасов

Нечленуващ в ПГ

Сигурно от над половин час, господин Председател, искам тази процедура, защото на моята реплика към господин Каримански Вие позволихте на Тошко Йорданов да изрази становище, а моята реплика беше към господин Каримански. Аз исках Любо Каримански да стане за случая, който описах, и да каже Иво Атанасов дали лъже, или не лъже. А по повод на отношението на „Има такъв народ“ по времето на трите парламента, което е пак част от тази процедура, ще Ви кажа че „Има такъв народ“ е единствената партия на прехода, която излъга по най-брутален начин своите избиратели. Въпросите от референдума, всички цели на партията в чл. 4 от Устава, абсолютно нищо не е изпълнено и никога ръководството на „Има такъв народ“ не е смятало да изпълни тези цели. Те не са поставени на масата на преговорите. Така че в днешния вот – в два парламента участваш, не можеш да направиш правителство. Участваш в правителство, в което единственият проблем – днес да го няма този вот или да бъде подкрепен от „Има такъв народ“, е едни милиарди, които не са дадени на нашите министри. И Тошко Йорданов много добре го знае това нещо.

#257 · speech

Иво Атанасов

Сега, ако бяха дадени, заповедта на Тошко Йорданов щеше да бъде: „Крепим правителството. Ставайте на амбразурата и крепете правителството!“ Как можеш да искаш от една фалирала държава едни четири милиарда? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Искам да кажа, че Иво Атанасов никога не е лъжец, а всички, които са се докоснали до ГЕРБ – които са се докоснали до ГЕРБ, труженичките на ГЕРБ, които ги крепиха през време на годините, отидоха в историята. Това ще бъде съдбата и на „Има такъв народ“. Жал ми е за колегите – честни, достойни българи, депутатите, които изпълняват едни заповеди и не могат да изразят своята собствена воля. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и министрите.)

#259 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Господин Председател, процедура по начина на водене. Сега, аз разбирам, че новопокръстените от друга вяра са най-големите фанатици в новата организация, в която се намират. Също така разбирам, че проблемът, който имат северномакедонците с националната идентичност, се изразява в обругаване на българите. И Вие в момента допускате един човек, който до вчера е говорил точно обратното на това, което сега говори – да доказва какъв покорен роб е на новите си приятели, което няма никаква връзка с днешния разговор. Ако този, който говори, иска нещо да ми каже, да дойде да ми го каже. За онова, че излъга – излъга. Но знаете ли кои са били тези, които са изклали българите в Батак? Предвождани са от Ахмед ага, който е помак. Така че в момента има петима, в лошия смисъл на думата. Много добре ме разбрахте какво Ви казвам, новопокръстени.

#260 · speech

Председател Мирослав Иванов

Госпожо Нинова... (Шум и реплики.) Момент, момент, момент! Не съм дал думата на никого. Господин Атанасов, Вие имахте... (Шум и реплики.) Момент. Господин Атанасов, за лично обяснение, заповядайте. Госпожо Нинова, извинявам се.

#261 · speech

Иво Атанасов

Нечленуващ в ПГ

Всички депутати от „Има такъв народ“, Вие сте били свидетели на това, което съм казвал публично пред цялата група към Тошко Йорданов. Той е казвал пред всички: кога ще гасим тока, ще дърпаме шалтера. Иво Атанасов не се продава и не предава каузата, за която бяхме тръгнали всички. Така че, ако има роби, това са робите, които останаха в „Има такъв народ“. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Иво Атанасов е честен, горд, смел човек, не се е продал на „Продължаваме Промяната“ и няма да се продаде никога. И ще продължи да отстоява позициите за това, за което е изпратен в този парламент – и на гражданите. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#262 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Атанасов. Госпожо Нинова, заповядайте вече. Извинявайте, че се наложи да Ви върна. Имате думата. Сега вече ще се върнем отново на темата на днешния дебат.

#263 · speech

Заместник Министър-Председател Корнелия Нинова

Вярвам, че все пак на вот на недоверие за икономика ще има думата и министърът на икономиката. Уважаеми български граждани, днес формално водим дискусия за вот на недоверие за финансова и икономическа политика. Казвам формално, защото от числата и данните, които бяха изнесени в началото на деня, надявам се, става ясно, че вот за провал в икономическата политика точно сега е доста несъстоятелна претенция. А преди малко получих и още един аргумент защо тези дебати са просто формалност за икономика и финанси. Мисля, че повечето от Вас – българските граждани, разбрахте, че става дума за едни пари и за някакви принципи, и за никакви дебати за финанси и икономика. Но аз все пак съм министър на икономиката и индустрията и искам да защитя политиката на правителството в тази сфера, първо, а после ще Ви поговоря за корупция, задкулисие с доказателства в икономиката и защо смятам, че причината за искането за свалянето на кабинета е това, че задкулисието се видя заплашено, защото промяната започна и защото вижда единственото спасение за себе си в свалянето на този кабинет и връщането на статуквото. Но това след малко. Първо, за икономика – изговориха се много неща, много числа, винаги в такива ситуации се правят всякакви интерпретации. Аз Ви предлагам една различна. Когато оценяваш нещо дали е по-добро, дали е по-лошо, или е статукво трябва да го сравниш с нещо друго, не просто да го представяш като числа, а да го сравниш. И тъй като в мотивите на вота основната нишка, която се прокрадва, е: кабинетът Петков трябва да си отиде, защото при Борисов се управляваше по добре държавата и бяха по-добри финансите и икономиката. Това е в мотивите. Реших да представя на Вашето внимание, уважаеми български граждани, сравнението между този кабинет и Борисов. Бяха представени сравнения с Европа, бяха представени сравнения вътре в предишни периоди. Аз съм извадила малко сравнения „Борисов“ и сега за един и същи период, така както се прави професионално в тези случаи – първото тримесечие на 2021 г., а Вие заключете с какво този кабинет е толкова лош, че трябва да си отиде, за да се върне Борисов, както пише в мотивите. Брутен вътрешен продукт първото тримесечие на 2021 г. Бойко Борисов – минус 1,8, спад в брутния вътрешен продукт. Брутен вътрешен продукт първото тримесечие на 2022 г. – 4 плюс. Безработица – Борисов – 6,1, безработица сега – 4,6. Промишлено производство – Борисов – 109%, сега – 126. Преки чуждестранни инвестиции – Борисов – 244 милиона, сега 883 милиона. Износ –Борисов – 16,7, износ сега – 33,6. Бих искала обаче да отчета и още една разлика между тези сравнения, числата говорят сами за себе си. По онова време нямаше война, нямаше криза с енергийните доставки, нямаше ръст на цените.

#267 · speech

Заместник Министър-Председател Корнелия Нинова

Мотивите на вота да си ходи правителството Петков, за да се върне Борисов са не просто несъстоятелни, те са арогантни. Но, уважаеми български граждани, не можем да отречем, че имаме два открити въпроса. Да, макроикономическите показатели, финансовите показатели на страната са стабилни – бъдете спокойни, България е финансово стабилна и икономически добре развиваща се въпреки всички обстоятелства извън и вътре в страната, но имаме открити въпроси. Първият – ръстът на цените, обедняването, неравенствата, намалялата покупателна способност и вторият, справедливостта, за което ще говоря накрая. Българското правителство предприе мерки за борба с този първия проблем – цените и обедняването, между другото, мерки, които опонентите ни критикуват, но са мерки, въведени в цял свят и в цяла Европа едни и същи – премахване на акциз на горивата, намаляване на ДДС на храните, подкрепа за бизнеса с компенсации за тока, подкрепа за младите семейства, увеличаване на доходите на пенсионерите – едни и същи. Нашите опоненти хвалят положението в Европа, критикуват нас за едни и същи неща. Ние като коалиционен партньор в правителството сме удовлетворени от това, което се случва по тази тема – доходи, бедност и неравенства. И благодаря на коалиционните партньори за тяхната социална чувствителност, защото в мерките, които правителството предприе, изразяващи се в 20 милиарда – една трета от разходите на БВП в социална политика през месец април и още два милиарда сега са истинското социално лице на това правителство. Ние сме доволни, защото шест години се борим с тях като опозиция да има безплатни детски градини и най-накрая има безплатни детски градини. Това е наша политика години наред. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) И нещо повече, онези родители, които не можаха да си осигурят детски градини за децата, получиха обезщетение миналата седмица. Ние сме доволни, защото многогодишната ни битка за увеличаване на майчинството и отглеждането на дете за втора година вече е факт – десет години се борим, за шест месеца е факт. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Ние сме благодарни, защото многогодишната ни битка за справедливо преизчисляване на пенсиите – десет години не стана, за шест месеца е факт. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Знам, че е много трудно и никой в такива времена не говори за култура, но спомняте ли си, уважаеми народни представители от ГЕРБ колко време ни отне като опозиция да Ви убеждаваме колко полезно нещо е културният чек. Твърдяхте, че не е. Е, културният чек вече е факт. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Защото ваучерите от милиард и двеста за работниците, за храна, ток и парно могат да се използват и за културни мероприятия. Ние сме доволни, защото битката ни за диференцирано ДДС на храни, макар и само за хляб, вече се прилага. Доволни сме, че всяко домакинство ще бъде компенсирано с цените и намаляването на акцизите на горивата и разбира се, като министър на икономиката да кажа нещо, тъй като се изговориха много неща от хора, които съм сигурна, че в последните месеци не са виждали жив бизнесмен или собственик на малка и средна фирма на живо. Да Ви кажа как е в диалог с тези хора. Българската икономика има растеж от 4% за първото тримесечие благодарение на две неща: подкрепата на кабинета за българския бизнес и техните усилия на бизнеса да запазят работни места и да не закриват фирмите си. Това беше съвместно усилие в диалог, в множество срещи в Министерството на икономиката и индустрията с работодателите. Аз ги поздравявам и им благодаря за този добронамерен диалог и за програмата, която заедно изработихме, за да спасим българската икономика и да запазим българските работни места. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“.) Чуха се критики по отношение на инфлация, корупция и други теми, но аз искам да видите как са отразени те в мотивите. Нарекох веднъж тези мотиви политическа шизофрения и ще Ви кажа защо. Уважаеми народни представители, в мотивите твърдите – няма ги парите по Плана за възстановяване и устойчивост и затова правителството трябва да си отиде. Само че правителството като си отиде, парите няма да ги има още една година. Хем констатирате, че е слабост, че ги няма, хем искате да падне правителството, за да ги няма още една година. На второ място, няма подкрепа за бизнеса в енергетиката и има лобистки интереси заради ВЕИ-та, казвате Вие и в същото време искате да падне правителството, за да не мине Законът за енергетиката, който Ви чака в комисиите, където се изземват свръхпечалбите на дружествата и се дават на бизнеса. Това не е ли някакво раздвоение на личността? Не се случват едни хубави неща, дайте да ги махнем тези хора, за да продължат да не се случват още шест месеца и да хвърлим в хаос и в политическо безвремие страната. Трето, уважаеми от ИТН – няма ги, Тошко Йорданов, каза, че причината за напускането на Коалицията било Македония, само че явно не си е чел мотивите на вота. Уважаеми колеги, една трета от мотивите са срещу енергийната политика на това правителство. „Има такъв народ“ ще подкрепят вот на недоверие за енергетика, където те имаха министър – шест месеца, и нито за секунда не се разграничиха от тази политика в енергетиката. А сега ще гласуват срещу собствения си министър?! (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Може да продължа с още аргументи, но предпочитам да Ви кажа по-интересното. Разбирате, че това, което се говори тук формално и е записано в мотивите, не са истинските причини за искането на оставката на кабинета. Това, което се разигра преди малко между колегите от МРРБ и премиера и финансовия министър, беше грозно, но категорично се противопоставям срещу опита да сложите петно корупция на цялото правителство. Категорично се противопоставям на опита да ни препишете точно това, срещу което се борим – корупцията, и ще Ви кажа как. Има разлика между „Българската социалистическа партия“ и „Има такъв народ“. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Има разлика между Министерството на икономиката и индустрията и МРРБ. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Уважаеми български граждани, това, което се случва в пътищата, едно към едно се случва в язовирите. Помните ли едни 500 милиона за ремонта на един язовир? Аз не постъпих като колегите от „Има такъв народ“, не отидох да им извивам ръцете – дайте ми още 500 милиона, за да продължа да наливам пари в бездънната каса на корупцията и кражбата. Аз извиках АДФИ и Сметната палата, ето ги докладите. (Показва докладите.) (Ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“.) Така се прави в правова държава, там, където държиш на институциите, викаш институциите и те се произнасят. Не отиваш в тъмни стаички да се пазариш за още три милиарда, за да ги налееш в същите кражби, в които и досега са отивали. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“.) И ето сега ще Ви докажа защо мафията, статуквото, олигарсите и крадците въстанаха срещу правителството с документи, не с есемеси, не с тайни разговори, защото това е Народното събрание, където се прави политика. Това не е изповедалня. Доклад на Сметната палата, който казва следното: „строителните работи на проветрените язовири не попадат в дефиницията на текущ ремонт, а представляват основен ремонт. Нямат издадени изискуеми по Закона строителни книжа, нямат одобрени проекти и издадено разрешение за строеж“, тоест строежите са незаконни. Спирам ги и отиват в прокуратурата. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) В резултат на случилото се на „Монтажи“ ЕАД са предоставени значителни по размер финансови ресурси, без да са надеждно обезпечени и без да са налице условията на изготвени и одобрени технически проекти и количествено-стойностни сметки за фактическото започване на ремонтните дейности. Договарянето и плащането на аванси, представляващи 100% от дейността – 100% аванс без нито един ремонтиран язовир, тоест един, от общата цена за изпълнение на съответните договори не би могло да се характеризира като съответстващо на пазарните условия, не кореспондира с принципите на ефективност и икономичност при разходването на публичните средства и представлява измама по Наказателния кодекс. Спирам го и отива в прокуратурата. (Ръкопляскания от министрите, „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.) При възлагане на ремонтните дейности не са прилагани редът и условията за провеждане на обществени поръчки, регламентирани в Закона. При сключването на договорите не са спазени принципите на публичност и прозрачност, не са обявени за участие в публично оповестени конкурсни процедури условия. Ще прехвърля няколко, защото става много, но има интересни. Гаранция за изпълнение. Тъй като застрахователните полици, както и в Общите условия към тях е посочено, че застрахователят не дължи обезщетение, в случай че лицата са свързани, то застраховки не се дължат – 100% авансово на незаконни строежи, на свързани лица. Не съм искала 3 милиарда, за да ги продължа – в прокуратурата. Нещо интересно, което сигурно вълнува перничани. За обект с предмет „Аварийно изграждане на водопровод от Мало Бучино до град Перник ведно с помпена станция и резервоар с цел аварийно водоснабдяване на Перник“ не е издадено разрешение за строеж, строителството не е завършено (шум и реплики) и независимо от изминалите пробни изпитания, аварийният водопровод не се използва. По този начин не са предприети ефективни неотложни действия в помощ на населението на Перник. Изпълнението на строителните работи без сключен договор с възложителя или изпълнителя, както и подписването на актове и протоколи по време на строителството от лице, което не е участник в строителния процес, представлява измама по реда на чл. 209 от Наказателния кодекс. Водопроводът на Перник отива в прокуратурата! (Ръкопляскания от министрите, „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.) Друга тема: „Екоинженеринг и рекултивация на мини“. С цялостно превъзлагане на дейностите са заобиколени разпоредбите на ЗОП, като трети лица са получили изпълнението на поръчката, съответно предоставен им е публичен финансов ресурс, без същите да са участвали изобщо при провеждането и възлагането на дейностите и така нататък, и така нататък. Уважаеми български граждани, днес изборът не е между това дали е добра икономическата политика и финансовата ситуация, днес изборът е между две алтернативи. Имаме партийна алтернатива – ГЕРБ, „Има такъв народ“, ДПС и ВЪЗРАЖДАНЕ гласуваха против вота, против бюджета на правителството, това е най-силният индикатор за това кой е опозиция и кой е заедно. (Реплики от ГЕРБ-СДС и ИТН.) Те гласуваха против (шум и реплики), те гласуваха за свалянето на Никола.

#269 · speech

Заместник Министър-Председател Корнелия Нинова

Тоест имаме този да го наречем партиен блок, но имаме ли социална, икономическа, финансова алтернатива? Има ли алтернатива на борбата с корупцията? Нито за минута не чухме предложения. Добре, това правителство си отива, какво предлагате? Какво предлагате? Каква неинфлационна мярка предлагате? Да не се дават доходи на хората, да се спре помощта на бизнеса. Кажете! За Вас всичко е проинфлационно и сгрешено. Добре, имате право на различно мнение, но кажете какво предлагате, каква е алтернативата? Искате единствено разрушително този кабинет да си отиде, за да можете да се обедините и да спрете започнатата промяна. Уважаеми български граждани, образно изборът е между тези две папки. (Показва две папки.) Между техните корици стоят откраднати 1 млрд. и 200 млн. лв. – доказано от Сметната палата и от Агенцията за държавна и финансова инспекция. Господин Гешев, стоят на Вашето бюро от много време, какво става? (Ръкопляскания от министрите, „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.) И образно казано, другата папка, която е финансова стабилност, икономически растеж, социална политика и продължаваща борба за справедливост за премахване на стария модел на управление – олигархичен, задкулисен, унищожителен за България. Изборът е Ваш, уважаеми български граждани. (Ръкопляскания от министрите, „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“. Възгласи от „БСП за България“: „Браво!“)

#270 · speech

Председател Атанас Атанасов

Господин Балабанов, процедура ли искате? За процедура, заповядайте. (Реплика.) Нямате време – двадесет и шест секунди имате.

#271 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Дайте ми минута. Благодаря Ви, господин Председател. Знам, че нямаме време, но не мога да използвам тази процедура по начина на водене, защото чухме току-що поредните лъжи. Цял ден министър-председателят лъже (шум и реплики), сега и госпожа Нинова излъга. Госпожо Нинова, какво казахте преди малко – че ние не сме подкрепили актуализацията на бюджета? Това ли казахте? Ние подкрепихме актуализацията на бюджета в пълния ѝ вид, ще я подкрепим и на второ четене. Спрете да лъжете хората, моля Ви! Сега, аз как си го обяснявам, може би за Вас е животоспасяващо да останете в тази коалиция, но когато говорим с факти, истината, нека да ги признавате такива, каквито са, защото много добре знаете, тъй като с Вас се познаваме от едни коалиционни съвети и как са протичали те, и каква е истината, и какви са позициите ни. Цял ден министър-председателят лъже, че като част от мафията сме искали да взривим едно министерство, да откраднем едни милиарди. Ами че господин Гроздан Караджов го взриви с факти и с истина.

#273 · speech

Станислав Балабанов

Така че разграничете се от лъжците и постъпете практично. Благодаря Ви. (Шум и реплики.)

#274 · speech

Председател Атанас Атанасов

Има заявки. (Заместник министър-председателят Корнелия Нинова иска думата. Реплики.) Вицепремиерът може да вземе думата, когато си иска, така че аз съм длъжен да я дам, макар че се получава реплика-дуплика.

#275 · speech

Заместник Министър-Председател Корнелия Нинова

Уважаеми господин Балабанов, разграничавам се единствено от пошлия начин, по който си общувате напоследък – с личните есемеси, с разговорите, с личните нападки, с епитетите, които си лепите. От това се разграничавам категорично и няма начин да ме вкарате в този диалог. Що се отнася до бюджета. Уважаеми колеги от „Има такъв народ“, Вие в Комисията се въздържахте да гласувате бюджета (шум и реплики от „Има такъв народ“), въздържахте се да гласувате бюджета, а публично заявихте: „Ще подкрепим социалните мерки, но няма да подкрепим другите.“ А нали знаете, че ако подкрепите пенсиите, а не подкрепите другите мерки, няма откъде да дойдат парите за пенсии. (Шум и реплики от ИТН.) Така че тези интерпретации: „ама ние подкрепихме, ама всъщност само социалните без другите“, означават липса на подкрепа. Или заявяваш чисто и ясно: това е бюджет и ще го подкрепим, или не шикалкавиш „ще подкрепя социалните“, за да заблудим хората, че сте социални, „ама другите няма“. Ами така социалните мерки никога няма да влязат. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#277 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС, от място

Господин Атанасов, може ли отношение към вицепремиера?

#278 · speech

Председател Атанас Атанасов

Моля? Какво отношение към вицепремиера? Цялата ѝ реч беше по темата на дебата. Какво отношение да вземете? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и ИТН.) Заповядайте, господин Чобанов.

#279 · speech

Петър Чобанов

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаемо правителство, уважаеми дами и господа! Когато се подготвях за този дебат, не предполагах, че изказването в момента, в който го направя, ще се яви своеобразно обобщение на дискусията, която се води до момента, в две направления. Първата е по-скоро политическа, там обобщението идва естествено от това, което чухме като размяна на реплики и изказвания между довчерашните коалиционни партньори. Втората част е в сравнителен порядък, тъй като тук и правителството, и опозицията, тоест вносителите на вота, заговориха в тази посока. Тоест по тези две направления е организирано и самото ми изказване. Да започнем с тези обобщения на базата на чутото. Семейните отношения доминират в управлението на икономическата и финансовата област не в последните шест месеца, а в последната една година, тъй като виждаме изпълнителите тук, вдясно. Тоест отговорността се носи за последната година. Какво наблюдаваме? Наблюдаваме незачитане на Конституцията, правилата и нормативната уредба. Липсва последователност, липсва адекватна оценка на икономическата ситуация, липсва умение да се планира и поради това се намираме в постоянно състояние на актуализация на бюджета. Тук дори чухме, че трябва да зачеркнем политиката, която се води в страната след 1998 г. Това между другото означава, че зачеркваме и този период на безпрецедентен икономически растеж и социална политика, който се наблюдаваше от 2001-а до 2008 г., особено в периода 2005 – 2008 г., когато пенсиите бяха удвоени, когато заплатите бяха удвоени, когато имахме 30% преки чуждестранни инвестиции и имахме икономически растеж от 7% годишно. Да, говоря за управлението на Тройната коалиция с мандата на „Движение за права и свободи“. Но зачерквайки след 1998 г. и оставяйки неадресирани проблемите преди 1997 г., преди да съществува Валутният борд в страната, остава у нас идеята, че едва ли не се подкрепя тази политика преди 1997 г. и сега ни чака някакво повторение на тази политика. Дано да не е така! Липсва управленска програма, липсват реформи, липсва грижа за уязвимите групи и фокус върху тях, липсва предсказуемост за бизнеса. Към общините по същия начин бяха поети ангажименти, които не виждаме в актуализацията как ще бъдат изпълнени. Инфлацията е оставена да се вихри със страшна сила, за да има повече да се преразпределя. Защо се преразпределя повече и защо е оставена така? Да си насочат финансовите потоци, твърде вероятно и към задкулисни кръгове. Стана въпрос за бедността, и то по един вулгарен начин. Това, което трябва да се каже, е, че имаме все още 783 хиляди пенсии, които са под линията на бедност. Но това, което трябва да се каже, е, че това ниво на пенсиите, което се предлага в актуализацията, е нивото, което зададе „Движение за права и свободи“ през предната актуализация на бюджета – със 120 лв. добавки за пенсионерите. Сега се опитвате да достигнете това ниво и да го поддържате, но „Движение за права и свободи“ също ще кажем своето мнение по този въпрос между първо и второ четене. Да преминем и към числата. Защо са важни тези сравнения, този сравнителен порядък? Да, можете да се съпоставите с предходен кабинет, можете да се съпоставите и как стоим в сравнителен европейски план. Това и ще направя в следващите няколко минути. Ако кажем, че сме по-добри сега, отколкото преди една година, трябва в сравнителен план с останалите европейски страни да се подобряваме в класациите. Не е ли така? – Така е. Тоест на кое място сме били първото тримесечие на предходната година, на кое място сме сега? И тогава имаше кризи и за останалите европейски страни, и сега има кризи. И за нас се отнася същото – и тогава имаше кризи, и сега има кризи. Тоест да видим как се отнасяме в сравнителен порядък с останалите европейски страни: спадаме ли в тази класация, или се качваме? Ако се качваме в класацията, вероятно има с какво да се похвали и настоящият кабинет. Ако искаме да догонваме средноевропейско ниво, трябва да растем по-бързо от европейските показатели. Дали това се случва? За съжаление, не. Казвам това с голямо разочарование. Колегите тук в дясната част на залата знаят, че аз бях един от основните критици на ГЕРБ от 2009 г. насам. Това може да се потвърди в моите публични изяви. Затова правя това сравнение на базата на обективните числа, за да видим какво сме надградили, променен ли е моделът и къде се намираме сега в икономически план. За съжаление, резултатите са следните: инфлацията достигна 15,6% по национална методология и 13,4% по европейска методология. Само четири страни в Европейския съюз имат през май тази година по-висока инфлация от нас. Да се обърнем към месец май миналата година и да видим какво е било при ГЕРБ. Както казах, нямам намерение да ги хваля и никога не съм го правил, но да видим числата. През май 2021 г. 14 страни от Европейския съюз са били с по висока инфлация от нас, а сега са четири, тогава са били 14. Инфлацията на цените на производител за вътрешния пазар през месец април е близо 50%, като само четири страни от Европейския съюз са с по висока инфлация от нас. Това се дължи на липсата на диалог, липсата на координация, липсата на чуваемост към нашите предложения и тези на бизнеса. За нас не са важни толкова числата сами за себе си, те не са самоцел. За нас са важни хората, а техният живот става все по-труден. Тази инфлация на цени на производител гарантира още по висока инфлация за хората, още по-голямо обедняване и социално напрежение. Тази инфлация на цени на производител създава рискове за конкурентоспособността на българската икономика. Сега са четири страни с по-висока инфлация от нас през месец април, миналата година са били 15 с по-висока инфлация. Тоест и тук не можем да се похвалим, че се представяме по-добре. Прогнозата на Европейската комисия за инфлация за 2021 г. е близо 12%, като само Литва е с по-висока инфлация от нас. Какво се е наблюдавало миналата година? Миналата година Европейската комисия прогнозира 12 страни от Европейския съюз да са с по-висока инфлация от нас, тоест и тук изоставаме. Чухме и за растежа на износа, и за растежа на вноса, разбира се, който расте по-бързо от износа, което е важно. Важно е, че тази година търговският дефицит е 3,9 млрд. лв. при 1,7 млрд. лв. миналата година, тоест търговският дефицит се влошава с 2,2 млрд. лв. Икономическият растеж през първото тримесечие по сезонно изброени данни е 4%, като ние сме на 23-то място по растеж в Европейския съюз. Самият Европейски съюз расте с 5,6%. Нашите са 4%, а техните са 5,6%. Според Вас догонваме ли Европейския съюз, или продължаваме да изоставаме? Миналата година не сме били на особено високо място по растеж, но сме били 19-и все пак, а сега сме 23-ти. Пролетната прогноза на Европейската комисия е за растеж от 2,1% и сме на 22-ро място прогнозирани като растеж. Миналата година според прогнозата сме били на 17-о място като прогнозиран растеж. Потенциалният растеж, който е много важен за средносрочното развитие на икономиката, е прогнозиран в размер 1,5% пак от Европейската комисия, като сме на 21-во място според тази прогноза. Миналата година е прогнозиран 2,1% и сме били на 13-о място според тази прогноза. Тоест и тук изоставаме и това има отношение към дългосрочното развитие. Броят на заетите през първото тримесечие се увеличава с 1,6% и сме на 24-то място в Европейския съюз. Забелязвате ли, навсякъде сме на опашката и оттук като че ли няма мърдане и няма отлепяне. Миналата година сме били пак не на предно място, на 20-о място, тоест и тук не можем да отбележим никакъв напредък. Прогнозата на Европейската комисия за 2022 г. за заетостта е за растеж от 0,2% и това ни отрежда 26-о място, отново на опашката в Европейския съюз по растеж на този показател. Миналата година Европейската комисия ни е отредила седмо място, тоест далеч по-напред. Сега, тъй като обръщаме внимание на преките чуждестранни инвестиции, ще стигна и дотам. За нас са много важни инвестициите в икономиката, като част от брутния вътрешен продукт, или така нареченото бруто капиталообразуване на основен капитал. Тук беше направено сравнение през първото тримесечие какво се е случило с преките чуждестранни инвестиции. Ето сега аз ще Ви кажа какво се е случило през първото тримесечие в реално изражение с инвестициите, като част от БВП. Случило се е това, че те са на най-ниската си стойност от 2013 г., първо тримесечие, досега. Тоест, като вземем първите тримесечия отново на всички години оттогава, сега са най-ниската си стойност. Това все пак са инвестициите, които са тук – вътре, в страната. Грижата ни не е само за външните инвеститори. Разбира се, и за тях трябва, и за местните инвеститори, но както виждаме, тези инвестиции продължават да намаляват. Те намаляват с 5,6% в реално изражение, което наистина отново ни отрежда място на опашката в Европейския съюз и по този показател. Отделно имаме пет последователни тримесечия, които тези инвестиции намаляват в реално изражение. Господин Премиер, съгласете се, че това не е добро развитие и трябваше да бъде направено нещо, за да се прекъсне тази тенденция, но за съжаление, нищо подобно не беше направено. И тук и по този показател сме на опашката в Европейския съюз, на 25-о място в сравнение с останалите страни. Ще прескоча индекса на промишлено производство. Там наистина сме трети, но месечно, ако го вземем, спадаме спрямо предходния месец, което може да е начало на негативна тенденция, но да се надяваме, че няма да е такава. Държавният дълг. Държавният дълг според мен е коректно да се сравнява в края на годината спрямо края на миналата година. Това, което ни очаква още тази година, е да имитираме допълнителни над 8 милиарда дълг, да видим кога и как ще се случи и на каква цена. Според мен цената ще е далеч по-неизгодна, ако го бяхме свършили до момента и допълнителните разходи за лихви могат да достигнат в порядъка на 300 – 400 млн. лв. годишно. Тези разходи за лихви няма да бъдат използвани за други дейности. Те ще бъдат използвани за изплащане на дълга. През април тази година дългът се увеличава с 2,5 млрд. лв. спрямо април миналата година. Наистина спрямо началото на годината брутният дълг намалява с 1 милиард, но пък нетният дълг се увеличава с 300 милиона. Тоест това намаление е на цената на фискалния резерв конкретно през месец април. Да стигнем до преките чуждестранни инвестиции. Наистина и аз бих се радвал да имаме основание да ги анализираме. Те да са високи, да обръщаме внимание и да казваме: ето, това е важно, ще допринесе за по-висок растеж на българската икономика. Тук се говореше за първото тримесечие за преки чуждестранни инвестиции и какво се случи през месец април? Това са предварителни данни, разбира се, но и останалите са предварителни. През месец април преките чуждестранни инвестиции намаляха с 230 млн. евро. Ето тук, ако използваме спекулациите до момента, ако още три месеца намаляват с по толкова, те ще изчезнат. Да се надяваме, че няма да стигнем дотам. И ако видим за първите четири месеца спрямо първите четири месеца на миналата година какво се случва с преките чуждестранни инвестиции, те наистина нарастват – нарастват с 456 млн. евро. На какво се дължи обаче това нарастване според информацията, която Българската народна банка публикува на страницата си. Седемдесет и един процента от това нарастване, колеги, се дължи на спирането на намалението на дълга на български компании към компаниите майки в чужбина. Тази година първите четири месеца този дълг намалява само с 36 милиона, а миналата година е намалял с над 350 млн. евро. Но това се отчита като инвестиция, а знаете, че вътрешнофирмената задлъжнялост към не-резиденти се отчита като пряка чуждестранна инвестиция. Ето тук се крие голямото увеличение на преките чуждестранни инвестиции. За съжаление, не можем да говорим за нови проекти. За съжаление, не можем да говорим за привличане на нови инвеститори. Така че, когато правим сравнения, както казах, и на мен не ми е приятно, и аз бих искал те да излизат по съвсем различен начин, да си говорим за изпреварващ растеж спрямо Европейския съюз, да си говорим за вдигане в сравнителната класация спрямо европейските страни. Това не се случва. Това не се случва, защото икономиката и финансите, уважаеми колеги, не могат да се управляват само с неверни внушения, елементарни, повърхностни и първосигнални лозунги. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ДПС.)

#281 · speech

Илиана Жекова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Чобанов, Вие сте финансов експерт със солиден опит в тази сфера – били сте и финансов министър. Аз имам един въпрос към Вас. Да ми отговорите как смятате, че предложенията, свързани с увеличаване размера на пенсиите, които са включени в актуализацията на бюджета, ще се отразят на финансовата политика и на финансовата стабилност от гледна точка на финансовата политика през следващите две години. Само да напомня и на господин Василев, че обвиненията в това, че правителствата на ГЕРБ са водили рестриктивна политика по отношение на пенсионерите, не отговоря на действителността, защото години наред партия ГЕРБ печели избори, което означава, че българските граждани са ни се доверявали по отношение на политиката, която водим. (Реплики от народния представител Настимир Ананиев.) Моля, не ме репликирайте от място. Ако имате нещо да кажете, заповядайте тук от тази трибуна. Всички тези неистини, които говорите, не са верни. Моля да ми отговорите на въпроса. Благодаря.

#282 · speech

Председател Атанас Атанасов

Искам да Ви кажа, че репликата е изразяване на несъгласие, а не за задаване на въпроси. Има ли други реплики? Заповядайте, господин Георгиев.

#283 · speech

Емил Георгиев

БСП за България

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господа вицепремиери, уважаеми господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Нямах намерение да се изказвам, защото не съм финансист и не мога да вляза в дълбочина на всичките изказвания, които се казаха. Госпожо Жекова, казахте, че Вие сте печелили избори. Една реплика към Вас, защото ние не се намираме на дебат по бюджет и тъй като поставихте въпроса как печелите избори – питайте Ваш колега, известен като Семката, как се печелят изборите в Хасковска община? Господин Чобанов, аз имам чувството, че се намирам на лекция в УНСС. Казват, че деянията са като греха – той може да се прости, но не може да се забрави. Вие говорите за планиране, но когато бяхте министър в правителството на Орешарски, който беше свален съвместно от Вас с колегите от ГЕРБ, заради щенията на един бивш лидер на БСП и тъй като аз участвах в този парламент, не ме дърпайте за езика, защото ще стане много взривоопасно в тази сграда. (Шум и реплики.) Ние дебатираме за правителството. Хората Ви казаха какви са аргументите. Добре, сваляме го, между другото, понеже някои ме гледат с укор – в тази група аз имам хора, които безкрайно много уважавам. Честни хора има и в ГЕРБ. Искате да се свали – окей, сваляме и отиваме на избори, само че тук има една група, която иска да очертае образа на политически Франкенщайн. Те искат избори, защото с деянията си отвращават хората и тогава на изборите ще се явят много по-малко хора и в тази зала ще се настани еднолична диктатура и бесният цинизъм и популизъм. Благодаря Ви.

#285 · speech

Петър Чобанов

ДПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Премиер, господин Вицепремиер, дами и господа министри! Да, можем да се върнем и към това правителство, което понесе своята политическа отговорност – видяхме я, то беше свалено от власт. Така се носи политическа отговорност, съгласен съм с Вас, с оставка, която се подава достойно, правителството си отива, идват избори и на тези избори суверенът решава какво ще се случи. По отношение на въпроса за пенсиите. Да, следващата година изчисленията показват, че допълнително са необходими 3,7 милиарда, а по-следващата година 4,2 млрд. лв. Това, което искаме да видим, е как те в средносрочната фискална рамка ще бъдат отразени, което и господин вицепремиерът се опита да обясни. Благодаря.

#286 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря, господин Чобанов. Министърът на земеделието господин Иван Иванов поиска думата – заповядайте, господин Министър.

#287 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Премиер, уважаеми колеги, уважаеми дами и господа! Аз лично съм изключително доволен, че дебатът се върна в рамките на нормалността. Темата, която ние дискутираме днес, и съответно последствията, които ще имат взетите днес решения, а утре, отразени в едно действие от народните представители. Искрено се радвам, че субективният елемент мина назад, защото, експресирайки го тук в залата, поставя под сериозен въпрос присъствието на всеки един народен представител не само днес, но и за в бъдеще, за съжаление. Защото последната година, две в Народното събрание и представените в него народни представители, за съжаление, показаха, че тази институция все повече губи своя авторитет. Мисля, че днешният и утрешният ден са от изключителна важност да се покаже, че парламентаризмът в България съществува и народните представители имат своята визия за бъдещето на държавата, съответно отговорността към българските граждани в една изключително тежка ситуация. Когато гласувате, уважаеми народни представители, за вота на недоверие утре, днес са дебатите, имайте предвид какво е заложено на карта и какви са последствията и в двата случая. Защото от преценката, която Вие ще направите, до голяма степен зависи и авторитетът на тази институция – дали той ще бъде тотално оронен, или по някакъв начин ще се даде глътка въздух, защото се чакат и други, които да кажат: „Народното събрание вече не е нужно и Вие не сте нужни!“ Защото това, което се показа тук днес в тази зала, навежда на тази мисъл, за съжаление. Българските граждани гледат и със сигурност не са доволни от това, което видяха тук днес. Имаме две хипотези. Ако народните представители гласуват за утре, болшинството, за този вот на недоверие и правителството бъде свалено, тези, които гласуват за, ще имат на плещите си тежестта, че хвърлят страната си в нова спирала от избори и хаос, която ще доведе до неясни резултати и несигурно бъдеще. Защото, ако някой се заблуждава, че в следващ парламент ще има мнозинство, което да сформира управление и да поддържа политиките, които да изведат страната от тази ситуация, която е в резултат на войната в цяла Европа и в цял свят, се е объркал. Да лишим българските граждани от сигурност и яснота за бъдещето на България е тотално безотговорно, уважаеми дами и господа народни представители. Войната в Украйна все още продължава и не се знае докога ще продължи, и какви ще бъдат последствията, уважаеми народни представители от ГЕРБ. Защото днес усетих странна симбиоза, въпреки че Вие твърдите, че не е така, между мотивите, които сте внесли, и подаването на топката, и съответно може би прочитът на колегите от ДПС е бил доста буквален на това, което Вие сте писали. Виждам, че колегите от „Има такъв народ“ също. И тук да твърдите, че няма разбирателство, според мен е, меко казано, неразбираемо за нас. Но е хубаво да преосмислите, тази нощ е важна. (Смях от ГЕРБ-СДС.) На всички ни е ясно, че едни предсрочни избори означават блокиране на работата на изпълнителната и законодателната власт и на практика блокиране на цялата държава в момент, когато трябва да се вземат важни законодателни решения, като приемане на бюджета и редица закони, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, със Стратегическия план за развитие на селското стопанство за следващите пет години – те са свързани. Няма кой да ги взема при неработещ парламент. На тези средства разчитат нашите майки, децата ни, бабите ни, родителите ни – всички български граждани, които очакват от парламент и от правителство, от държава да се грижат за тях. Тези, които гласуват против вота на недоверие, ще гарантират със сигурност стабилността в държавата и всички заедно можем, имаме шанса тук, в рамките на този парламент, да се работи за по добър живот на народа ни, за бъдещето на родителите и на децата ни. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Може да Ви е смешно. Аз ще Ви разкажа по-смешни неща, госпожо Атанасова, ще чуете. В частност Министерството на земеделието за шест месеца мисля, че успяхме да постигнем доста. В резултат средствата, които ще получат тази година българските земеделци и са получили, са безпрецедентно много, защото това правителство е първото, което даде такива средства на българските земеделци в такава криза. Дори в ковид кризата правителството, управлявано от ГЕРБ, не даде тази помощ на българския земеделец, когато той имаше нужда. Средствата ще се разпределят и се разпределят не само по прозрачно, но и по по-справедлив за земеделските стопани начин. От декември досега завършихме и предадохме Стратегическия план на България по общата селскостопанска политика за периода 2023 – 2027 г., което ще осигури на страната ни 16 милиарда за следващия програмен период, при положение че той беше заварен в насипно състояние, работен в продължение на три години, без ясна визия и посока. В рамките на два месеца ние успяхме това нещо да го приведем във вид и да бъде внесено. 814 млн. лв. бяха изплатени по схемите за държавни плащания, 317 млн. лв. са изплатени по схеми за държавни помощи, плюс 143,5 милиона по ковид мярката и близо 30 милиона по de minimis. Безпрецедентни средства за това правителство, което се било провалило в икономическата си и фискалната политика. Никога досега! 31,18 млн. лв. са разплатени към бенефициери по Програмата за морско дело и рибарство. Близо 400 млн. лв. са изплатени на бенефициери по Програмата за развитие на селските райони. В изпълнение на поетия в коалиционното споразумение ангажимент за по-голяма прозрачност и ефективност при продажбата и на дървесина за огрев за местното население са разкрити 43 склада в цялата страна, като предстои да станат 56. И тази политика на правителството е увеличила интереса за купуване на дървесина от местното население, като заявките тази година са двойни, защото ние доставяме на по-добрата цена, за да могат да се компенсират повишените разходи на енергоносителите. Изготвени са редица законопроекти: Проект на закон за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите, Проект на закон за ветеринарномедицинска дейност, Проект на закон за изменение и допълнение на Закона за фуражите и така нататък. Какво заварихме в Министерството и към което се стремите с този вот, защото, ако мине вотът, се връщаме към това? Заварихме 100 млн. лв. в Напоителни системи, сключени договори без гарантирано финансиране, с опцията да се получат европейски средства за 107 млн. лв., където договорите, подписани като наказателни постановления за Напоителни системи, с гарантирани 25% финансова корекция с опция за 100, което 100% щеше да доведе до фалита на Напоителни системи. 100%! Концесионирана Българска агенция по безопасност на храните на 100% във всичките ѝ дейности на частни изпълнители. В момента голяма част от проверките доказват, че това е с изцяло криминален характер. Това ли искаме да се случва в българското земеделие следващите години? Защото ние променяме този подход. Имаме ясна представа как да продължим и работата си занапред. Доверието, което очаквам народните представители да гласуват утре, до края на годината ще покрие цели, които трябва да изпълним, и всеки един, който управлява този сектор, трябва да изпълни. Но за съжаление, при неработещ парламент това няма да се случи и ще страдат не управляващите, ще страдат българските граждани, българските земеделци, защото помощта, която се дава сега и ще бъде дадена в следващите месеци, разбира се, ако има управление на държавата, ще бъде в помощ и на потребителите. Защото благодарение на тези средства, които инвестираме, и те са с цел въпреки лошата, която казвате, финансово-икономическа политика, води в момента до намаляване цените на хранителните продукти и отпускане на тези средства. (Реплики.) Статистиката четете, уважаеми, статистиката. Идете на пазара. Може да Ви носят с кошница вкъщи, не знаете на пазара какво е, хората как си купуват и пенсионерите как си купуват. Какво имаме да направим? Прилагане на извънредна помощ за приспособяване на производителите на селскостопанския сектор в размер на 10,6 млн. евро с възможност за 200% държавно съфинансиране, които вече са добавени. С много усилия и настояване в рамките на Съвета за земеделие и рибарство намерихме съюзници между страните членки и през юли се очаква да бъде променен европейски регламент, за да бъдат отпуснати до 5% от Програмата за развитие на селските райони по средствата за 2021 г. и 2022 г. за директно подпомагане на земеделските производители, като прилагане на кризисни мерки заради войната в Украйна. Като по единия инструмент средствата ще бъдат 32 млн. евро, по другия инструмент ще бъдат 33 млн. евро. Временна рамка на Европейската комисия за държавна помощ при кризи в подкрепа на икономиката в размер до 35 хил. евро на стопанство. Общият размер на помощта по Временната рамка е 150 милиона, които са заложени в актуализацията на бюджета, което зависи пак от Вашия вот, защото сваляне на доверие от правителството означава, изобщо поставя под въпрос политиките, които са заложени в този бюджет. Допълнително финансиране е предвидено за хуманното отношение към свине и птици в размер на 18,7 млн. лв. Това пак зависи от предстоящата актуализация на държавния бюджет. Данъчни облекчения под формата на преотстъпване на корпоративен данък, свързани с инвестиции в размер на около 40 млн. лв. Помощ под формата на отстъпка за стойност на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство годишно в размер до 100 млн. лв. Изготвяне на необходимите законодателни промени във връзка с прилагане на Стратегическия план, повече от които касаят развитието на българското земеделие в следващите пет години. Не се ли приемат законопроекти – Закон за браншовите организации в земеделския сектор, Закон за собствеността и ползването на земеделските земи, промени в Закона за подпомагане на земеделските стопани, които трябва да се случат след септември месец, или в септември, когато, ако падне правителството, няма да има работещ парламент, няма кой да приема тези закони, българските земеделци от 1 януари 2023 г. няма да получават средства, защото новата оперативна програма просто няма да работи. Това ще бъде фатално за българското земеделие, за българския потребител. Категорично подчертавам, че без политическа стабилност и адекватна реакция е заложен, както казах, този стратегически план и средствата в него. Всичко това и още много политики, които сме заложили да осъществим в бъдеще, няма да могат да се случат, ако гласувате подкрепа на вота на недоверие, уважаеми дами и господа народни представители. Надявам се, давате си сметка какво правите в момента и какво ще направите утре. И към колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ се обръщам, защото съм виждал, до вкъщи имам техен офис, чета лозунгите. Това, което ще направите утре, ако гласувате за вота на недоверие, ще бъде в пълен противовес на това, което говорите. Призовавам всички да бъдат разумни и да вземете национално отговорно решение. И в заключение, бих искал да напомня, пак отново да напомня, че всички български граждани ни гледат от тази зала, и нашето поведение тук и утре ще бъде показателно като оценка за всяка една от политическите сили. Всеки един от българските граждани очаква да покажем, че сме отговорни към тях. Всеки български гражданин ще наблюдава гласуването утре, което ще е мерило за това кой реално се бори за промяната на този модел, който 12 години управляваше държавата и доведе до разграждане – да изкара хората на улицата преди две години, и кой ще избере неговото връщане или бъдещето на България в Европа. Положихме много усилия да поставим началото на едно различно и ново бъдеще за страната ни, уважаеми дами и господа народни представители. Не подценявайте младите, но мислете за нашите родители, защото не приемам Вашите доводи, че пенсиите трябва да не се преизчисляват и че не са важни. (Реплики.) Сега е моментът, пак да кажа на народните представители от „Има такъв народ“ и от ВЪЗРАЖДАНЕ, да докажат на тези, които им се довериха, защо избраха да участват в управлението на България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и членовете на Министерския съвет.)

#288 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Иванов. Заповядайте, имате думата. (Реплика от народния представител Десислава Атанасова.) След всеки министър отношение искате?

#291 · speech

Александър Ракшиев

Продължаваме Промяната

Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Ежедневно тук от трибуната ние чуваме опозицията да казва, че нашето правителство не се справя. Аз не съм съгласен с тях. Затова ще използвам моите минутки да Ви припомня някои от успехите на правителството и ще започна от януари, когато ни връхлетя ковид вълната омикрон. И помните ли какво беше различното при тази вълна? Различното беше, че нямаше локдаун и не си седяхме вкъщи, и нашата икономика не спря. Това е така, защото управляваше господин Петков с неговото правителство и те направиха така, че ние да минем през тази криза без проблем. Да поговорим и за газа – един според мен от безспорните успехи на това правителство. Когато господин Петков и правителството се заклеха, България беше напълно и изцяло зависима от един-единствен доставчик на газ, и то компания, която Русия използва, за да си прокарва външната политика. И ние от това си изпатихме, защото „Газпром“ ни спря газа. (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“) Защото всички знаем и помним, че „Газпром“ едностранно наруши Договора и направи така, че България да няма газ. Само че това не беше проблем, защото на власт е господин Петков с неговото правителство. И помните ли онази газова връзка, където от десет години не можа да се случи? Е, сега се случи за шест месеца (възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее!“) и вече е факт, и по нея тече азерски газ. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) И за това трябва да благодарим на господин Петков и негово правителство. Да кажем за инфлацията, защото двете теми са свързани. Да, инфлация такава не сме виждали от 2008-а насам. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Какво направи правителството? Намери всички необходими пари, за да подпомогнат всички хора, които се нуждаят, всички хора, които не могат да се справят с цените. И сега ни обвиняват, че много харчим. Харчовете не са проблемът на бюджета. Проблемът на бюджета е, че се видя, че ако не крадеш, има пари за всички, а тази тайна трябваше да се пази. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Да поговорим и как седим международно. Мога да Ви уверя, че България никога не е седяла толкова добре международно, особено в Европейския съюз, и това се вижда по така нареченото Френско предложение, което всъщност е предложение на Европейския съюз, защото по-добрият международен имидж на България направи така, че Европейският съюз застана зад нас. За първи път взе страна в двустранни спорове и каза на Македония: да, ние ще Ви приемем, но първо изпълнете всички условия на България. И аз сега трябва да повярвам на господин Трифонов, че господин Петков е предател. Е, не, не е! Това е поредният успех на това правителство. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и министрите.) И да си кажем и за Капитан Андреево. Оказа се, че десет години една частна фирма е контролирала нашата граница. Оказа се, че се всички камиони са минавали през една зала, в която няма камери. Представете си за десет години колко неща са минали през тази зала незабелязано. Представете си за десет години какви боклуци ние сме яли – колко развалени плодове и зеленчуци, пълни с пестициди и какво ли не. Е, това вече не е така, защото от май месец държавата си взе контрола на Капитан Андреево и сега на час 5000 лв. пътуват към държавния бюджет, и сега ние ядем по-качествени плодове и зеленчуци. И най-важното – сега нищо не минава оттам незабелязано. И зад този успех конкретно моите колеги си плащат със своята безопасност, защото сега ходят с охрана. Аз мога да говоря още, но истината е, че нито едно от тези неща не е най-големият успех на правителството. Най-големият успех на господин Петков и неговото правителство е, че върнаха надеждата в хората! Направиха така, че младите да милеем за България и да искаме да си седим тук! Направиха така, че трафикът през Терминал 2 да секне! И ето това е истинската промяна и затова аз лично им благодаря. И за финал ще кажа нещо на опитните политици, особено по-опитните – тези, които са в зала, и тези, които не са. Аз знам, че ние сме Ви странни, защото ние не сме като Вас. Ние сме децата на прехода. Ние и много други раснахме в калта, която Вие сътворихте! Ние учехме и се развивахме сами – по правилния начин – без връзки, без някой да ни урежда! И сега сме тук в парламента. Тук сме и няма да Ви позволим да сторите на нашите деца това, което сторихте на нас! Тук сме и не Ви искаме нито схемичките, нито сделчиците. Тук сме, защото имаме надежда и вярваме в бъдещето – вярваме и ще се борим. Тук сме, свиквайте, защото никъде няма да ходим. Благодаря Ви. (Възгласи: „Браво!“ и продължителни ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и министрите.)

#292 · speech

Председател Атанас Атанасов

Има ли реплики към преждеговорещия? Не виждам. Министър Лорер поиска думата. (Реплика от Десислава Атанасова.) На какво основание да Ви дам думата, госпожо Атанасова. Прочетете го внимателно, защото аз съм го чел. Нямате основание, моля Ви. Няма да влизам в диалог. Господин Министър, вземате ли думата? Заповядайте.

#293 · speech

Министър Даниел Лорер

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! По отношение на икономическия модел на ДПС от преди 2007 г. не бих искал да коментирам. По отношение на техния икономически модел след 2007 г., известен още като модела „Магнитски“, също мисля да се въздържа от коментар. Това, което ние искаме да отчетем за тези шест месеца, е преди всичко защо правим това, което правим. Министерството на иновациите и растежа беше създадено, за да можем да стимулираме икономическия растеж и конкурентоспособността на българския бизнес. Да, знаем, нашето наследство от колегите отдясно в продължение на 12 години е трайно последно място в Европа, така както Евростат ни казват – ние сме трайно последни и в Европа за 2021 г. Това е, което изпрати много от нашите деца, много от нашите възрастни родители в чужбина – 2 милиона, толкова ни липсват. За да променим тази тъжна ситуация у нас, е необходима изключително много работа – не шест месеца, както се опитвате да ни вмените отговорност защо не можем да поправим 12 години за шест месеца – не шест години, вероятно повече ще бъде необходимо, но ние сме убедени и готови да го направим. В тези месеци, както обещахме, се концентрирахме върху привличането на инвестиции – инвестиции, които са иновативни и не само, така че да има добавена стойност за нашата икономика, като например Заводът за медицински роботи близо до Пловдив – всички тези научно-фантастични роботи, които знаете се правят там. Но знаете ли, ако изобщо сте виждали инвеститори в последно време, какво ни казват те, когато идват на среща с нас. Инвеститорите ни казват нещо просто: ние не вярвахме на българската държава. Не вярвахме на Вашите институции! Не знаем какво те имат предвид. Не знаем какво те ще ни поискат – ще ни дадат ли разрешение, колко ще ни струва това разрешение, колко пъти ще заплатим това разрешение. Ето това е най-лошото нещо. Когато няма доверие в институциите на една държава, бизнесът не върви, инвестициите не вървят. Те не се случват така, както наистина трябва да се случват по международните стандарти, затова сме последни във всички класации. Какво направихме конкретно за тези шест месеца, за да започнем да обръщаме тази тъжна статистика. Банката за развитие. Радикално казахме: не на многомилионни заеми за скъпи нам фирми. Това приключи. Българската банка за развитие и обновеното ѝ ръководство се фокусират върху малкия и средния бизнес у нас. Това е нейната мисия, вменена от законодателя, и това е мисията, която тя ще изпълнява. Между другото, банката вече е на печалба от 19 млн. евро и вероятно ще бъде и първата банка в България, която ще въведе изцяло дигитално кредитиране на бизнеса. По оперативните програми, за които се притеснявахте дали можем да ги вкараме в действие, тъй като сме неопитни. По оперативни програми вече 1000 компании кандидатстваха за енергийна ефективност – над 100 млн. програма, която съвсем скоро ще се влее като нов ресурс в българската икономика. По Плана за възстановяване и устойчивост. Поредната теза – няма да успеете, няма да го финализирате. Финализирахме го с личната подкрепа на госпожа Урсула фон дер Лайен, която дойде тук, за да каже, че сме свършили добра работа. Този план започва с програмата за технологична модернизация – още 260 млн. лв., с които българските фирми ще могат да имат по-добри машини. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Кога?“) Юли месец. Всички приближени фирми Вам и всички останали български фирми ще могат да си кандидатстват на общо основание – 260 млн. евро по-ефективни машини, повече производителност, по-ниски сметки за ток и така нататък. 30 милиона за киберсигурност се задават, 200 милиона за възобновяеми енергийни източници за компаниите. Всичко това предстои в близките месеци по Плана за възстановяване и устойчивост. Стартъпите. Имаше рекламации какво става със стартъпите. Имаме първия български еднорог. Това е фундаментална промяна в нашата икономика. Имаме 170 стартиращи компании, финансирани от Фонд на фондовете. Имаме близо 100 милиона, 100 милиона гаранционен инструмент към търговските банки, който от своя страна ще създаде кредитен портфейл от 250 милиона отново за българския бизнес – заеми без обезпечения. Това всичкото е свършено за тези шест месеца. Да не повтарям отново числата, които казахме. Четири процента растеж – най-голям в близката история на България. Рекорден износ. Рекордна индустриална активност у нас. Това, с което искам да продължа. За да продължат всички тези положителни посоки да се случват, е необходимо тази институция да продължи да работи. Необходимо е да има стабилност! Необходимо е да има законодателна дейност! Между другото, друга теза – че нямаме законодателна дейност. Въпреки съпротивата на парламента, въпреки сложната четворна коалиция, която управляваме, новото търговско дружество вече е входирано в парламента. Новата стартъп виза е вече входирана в парламента. Предстоят промени в Закона за насърчаване на инвестициите, промени в Закона за изследванията и иновациите – все важни неща, за да може българската икономика да се развива още по-бързо, каквато казвате, че е и Вашата цел. Най-важната причина, поради която тази институция трябва да продължи да работи и поради която нови избори са много лоша идея за българската икономика, е Планът за възстановяване и устойчивост. Тринадесет милиарда, които могат да бъдат инвестирани в българската икономика, ако 23 законодателни реформи бъдат приети в график от Народното събрание. Няма Народно събрание, няма законодателни промени, няма 13 милиарда в българската икономика – толкова е просто. От днешната дискусия стана ясно едно: икономическите мотиви срещу това правителство са, меко казано, несъстоятелни. Какви са истинските мотиви? Единственият мотив, който мога да отгатна, е страх. Страх от промяната. Страх, че тук ще стане най-после правова държава! Страх, че тези деца и децата на тези деца ще останат тук! Страх, че ще има по-високи заплати, по-висок стандарт на живот, че рекетът ще спре, корупцията ще спре! Страх, че средствата от европейските програми няма да отиват в наши фирми, а ще отиват във всички фирми, които могат да ги получат. Между другото, една добра инициатива, която пропуснах да спомена: нашата оперативна програма, заедно с МВР и ДАНС, има ново споразумение, при което тя ще се наблюдава в реално време от всички правораздаващи институции, така че случките като каменоломните машини по европрограми, които имаме най-много на глава от населението неизвестно защо, да престанат. Те са вече задача на Европрокуратурата. И се обръщам към онези от Вас, които ще са утре тук – страхът е лош съветник. Страхът е изключително лош съветник, когато трябва да обясните на Вашите избиратели защо потапяте държавата в икономически хаос. Послушайте съвестта си и направете правилния избор! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и министрите.)

#294 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря, господин Министър. Господин Чолаков, обявявам 20 минути почивка и след това ще си поискате думата. (След почивката.)

#295 · speech

Председател Атанас Атанасов

Колеги, да възобновим заседанието. Господин Чолаков, искахте думата. (Реплики на народния представител Радомир Чолаков.) Не може да вземете отношение по изказването на министър – прочетете чл. 59, ал. 2 от ПОДНС, там пише. (Реплики.) Имате време за изказване, вземете думата да се изкажете. Има ли значение? (Реплики.) Така или иначе всичкото това нещо влиза във времето. Госпожо Белобрадова, искате думата – заповядайте.

#296 · speech

Елисавета Белобрадова

ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми дами и господа министри! Вече няколко пъти се отбеляза, че искането за вот на недоверие, така както е построено, е формално. Истинската причина е възстановяване на корупционните практики и поредни избори, които гражданите не искат и избирателите не искат – тези, които са ни изпратили тук. Но най-важният въпрос е: какво се случва при избори? Не просто няма редовно правителство, няма парламент в този важен момент, няма законодателен процес. Много министри вече се изказаха всъщност какви законопроекти са подготвени. Ние от коалиционното управление имаме над 50 готови законопроекта, част от които вече са внесени. Бих попитала и останалите министри с колко законопроекта вече са готови или са в процес на подготвяне. Това са брой законопроекти, които ще потънат в безвремие, за което са отделени работни групи и месеци истинска работа. Защото това изисква един качествен законодателен процес време. Само Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие беше работен над 4 месеца с експерти, съдии и граждански организации. И, да, подготовката на доброто законодателство изисква експертна работа и консултации, дори и с опозицията. Това е съвсем нормален процес. Къде ще отиде всичко това? В безвремието на поредното служебно правителство, което ще се извинява с това, че е служебно и че няма парламент. Днес е стъпка към убийството на парламентаризма и аз няма да участвам в нея. За мен като народен представител това е най-сериозният и най-истинският проблем и истинската причина за вота. Благодаря. (Ръкопляскания от „Демократична България“.)

#297 · speech

Председател Атанас Атанасов

Реплики? Господин Митев има реплика. Отказвате ли се? Това е като променливия ток. (Оживление.) Давам думата на министър Гьоков.

#298 · speech

Министър Георги Гьоков

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми народни представители, господа министри! Аз внимателно прегледах Проекта на решение за гласуване недоверие на Министерския съвет с министър-председател Кирил Петков, внесен от групата на ГЕРБ-СДС и мотивите към него. Без да оспорвам правото на всеки народен представител и на всяка парламентарната група да прави политики, включително чрез внасяне на вот на недоверие към действащото правителство, ще споделя някои мои виждания по въпроса в контекста на настоящата ситуация. На опозицията – тези, които внасят вота, и на тези, които ще го подкрепят, трябва да е пределно ясно, че в близките дни, седмици и месеци трябва да се решават важни предизвикателства, които стоят пред България и българското общество и те са от компетенцията и могат да бъдат решавани единствено и само от редовно правителство и на действащо Народно събрание. Въпреки внушенията и посланията на опозицията, изборите са крайни и не са съвсем приемлив вариант. Редно е опозицията, ако е отговорна и конструктивна, а не користна и незаинтересована за българите, да се замисли, че ако продължава да блокира работата на Народното събрание и на институциите, изборите ще се окажат макар и неприемлив неизбежен и единствен възможен вариант. Хората чакат нещо да се случва, а не да ходят по три пъти годишно на избори. Днес при толкова много дебати, за мое съжаление, не видях отговорно поведение от страна на опозицията. Имам предвид новосформираното мнозинство от ГЕРБ, СДС, ДПС, ВЪЗРАЖДАНЕ и остатъците от „Има такъв народ“. Да постъпваш отговорно е както партийно задължение, така и лична отговорност. Такива са поне очакванията. Мога да кажа, че дебатът, пък и идеята за самия вот бяха насочени към решение и в полза и интерес на хората. Струва ми се, че по-скоро всичко е насочено към прекратяване на битката, която води това правителство с мафията и с октопода на корупцията. Лошата новина е, че това няма как да се случи. Българите няма да го допуснат. С този вот на недоверие ГЕРБ няма да постигне мечтаните добри стратегически перспективи и преодоляване на изолацията, в която изпадна, след като падна от власт след 12 години корупция и кражби и след като „счупи“ държавата – по Вашия израз, няма да си осигури спокойствие от преследването за престъпното 12-годишно управление. Няма кой да търпи повече това безогледно крадене и трупане на пари от определени хора в банкови сметки, в офшорки, в чекмеджета, в къщи в Барселона, в къщи за гости и къде ли не. На българите им стана ясно, че сега и в бъдеще ГЕРБ може да разчита само на ДПС и ВЪЗРАЖДАНЕ, без значение дали ще опитва да прави ново правителство в това Народно събрание, или ще се бори за власт след едни предсрочни избори. Но след като си управлявал в последния мандат в коалиция с „Обединени патриоти“, да търсиш подкрепата на ДПС за следваща коалиция, изглежда леко нелепо. Леко нелепо е да смениш „Обединени патриоти“ с ВЪЗРАЖДАНЕ. Историята отреди на това правителство да работи в неспокойни времена – постковид криза, война, инфлация. Всичко това забавя възстановяването на Европа и света заради по-високите цени на суровините и енергоносителите, които въпреки тези катаклизми и проблеми в търговията, се отразяват негативно на икономическата дейност и нанасят удар след удар върху реалните доходи на хората. Всички страни намаляват прогнозите си за растежа и повишават прогнозата си за инфлацията. Всичко говори, че войната ще бъде доста по-продължителна, отколкото и най-големите скептици смятаха. Това означава затруднения по веригата на доставките и сериозен ценови натиск и инфлация. Страната ни е изправена пред сложни и безпрецедентни предизвикателства. В цял свят това се вижда, само в България опозицията твърди, че като свали това правителство и дойде на власт, ще оправи инфлацията, държавата и всичко ще е наред. Явно колегите от ГЕРБ разчитат на късата памет на народа. Лошата новина за Вас, колеги, е, че народът не е забравил, затова отново е по площадите. Няма как да го заблудите! Въпреки това правителството се изправя пред сложни предизвикателства. То се справи нелошо с наследените от ГЕРБ проблеми: корупция, кражби, срастване на изпълнителната и на съдебната власт и така нататък, да не ги изброявам, и завидно се справи и с привнесените отвън проблеми. В нито едно изказване не чух отправено ясно послание за алтернатива на сегашното правителство, само голословия, популизъм и празни приказки. Нямам намерение да се спирам надълго и нашироко на това, което постигнахме, но при вот на недоверие няма как да не припомня на хората, на българите някои неща в социалната сфера. На първо място, справихме се с бомбата, заложена в пенсионната система от Четирийсет и шестото народно събрание по предложение на ДПС и на ГЕРБ. Не оставихме нито един пенсионер след Нова година с по-ниска пенсия след отпадането на популистката ковид добавка от 120 лв. Бомбата на ДПС и ГЕРБ не гръмна! Осигурихме средства за съществено увеличение на пенсиите със средно 12,8% от 25 декември 2021 г. и продължихме изплащането на ковид добавката в размер на 60 лв. Вдигнахме размера на социалната пенсия за старост от 148 лв. на 170 лв. Увеличението е с 14,32%. Това доведе до ръст на пенсиите, които не са свързани с трудова дейност, тъй като по закон техният размер се определя в зависимост от социалната пенсия за старост. В допълнение вдигнахме отношението на инвалидните пенсии спрямо социалната. И така: 2 млн. 38 хил. пенсионери видяха, че за разлика от управлението на ГЕРБ това управление има мисъл за тях и заживяха малко по-спокойно. На второ място, подготвихме един добър бюджет, който всички, включително и най-големите ни критици, анализатори, икономисти и политици нарекоха социален и пресметнаха, че от целия бюджет 20% са за социални разходи и плащания и само за бюджета на Министерството на труда и социалната политика в Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. бяха отредени 2 млрд. 187 млн. лв. Тоест, увеличение с 349 млн. лв. в сравнение с 2021 г., като 90% от тях са за социални разходи, обезщетения и помощи по социалното подпомагане и подкрепа по Закона за хора с увреждания, по Закона за личната помощ, по Закона за семейните помощи за деца, по Закона за закрила на детето, по Закона за социалното подпомагане, в това число и целеви помощи за отопление по Закона за ветераните, по Закона за военноинвалидите и военнопострадалите. Размерът на средствата, предвидени за подкрепа на хора с увреждания, беше увеличен с 39,8%, или над 280 млн. лв. спрямо средствата, предвидени за 2021 г. Активната политика на пазара на труда е с увеличен финансов ресурс от 50 млн. лв. и по националния план за действие по заетостта за 2022 г. със 123 млн. лв. ще бъде осигурена заетост на повече от 22 хиляди безработни лица, а над 11 хиляди безработни ще бъдат обучени по различни професии. За по-малко от 4 месеца реализирахме това, за което българите се бореха повече от 10 години при ГЕРБ. Увеличи се минималната работна заплата – от 650 на 710 лв., с 9,23%. Над 350 хиляди българи, работещи на минимална работна заплата, заживяха малко по-спокойно. Увеличи се майчинството за отглеждане на дете през втората година, и то съществено – от 380 лв. при ГЕРБ на 710 лв., стана равно на минималната работна заплата. Това е увеличение с 87%, което позволи на 70 – 80 хиляди майки да живеят по-спокойно. Увеличи се минималният дневен размер на паричното обезщетение за безработица от 12 на 18 лв., максималният – от 75 на 86 лв. По този начин се повишават размерите на плащанията на над 40 хиляди лица месечно и те живеят малко по-спокойно, докато търсят работа. Увеличиха се детските надбавки с 25%, разшири се достъпът до тях. Над 80 хиляди родители на деца ще получават повече. Най-накрая идеята за безплатни детски градини и ясли е факт. Правителството отпусна допълнително финансиране за училищни автобуси в отдалечените и малките населени места, за да може всяко дете да има достъп до образование. Увеличиха се стипендиите за надарените деца. Борим демографската криза с реални мерки за младите и за децата. И с бежанската вълна от Украйна се справихме перфектно, включително и с разработената от Министерството на труда и социалната политика Програма „Солидарност“ в тяхна подкрепа за повече от 15 хиляди човека, за да могат по-лесно да започнат работа. Програмата „Развитие на човешките ресурси“ – след 2-годишно забавяне в Европейската комисия за одобрение след седмица могат да тръгнат операциите по нея. Важно е и какво могат да очакват българите в близко бъдеще до края на годината, разбира се, ако разумът надделее и преодолеем вота на недоверие. Но аз, преди да продължа, какво може да се случи, ще питам: ето за тия неща ли искате вот на недоверие – за това, че на хората плащанията се увеличиха в социалната сфера и им дадоха някаква глътка спокойствие? А сега, оттук нататък се предвижда мащабна стъпка за увеличаване на задържаните години наред пенсии, и то без промяна по отношение на размерите на задължителните осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване и по отношение на разпределението между осигурителните вноски между осигурители и осигурено лице. Пенсиите за трудовата дейност ще се повишат с 10%, след това увеличение в размера на пенсията ще се включи и сумата от 60 лв., която беше до момента за ковид добавка. Така, от една страна, се отчита индивидуалният осигурителен принос на лицата, а от друга страна, не се допуска намаляването на общия доход на пенсионерите. Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст се увеличава от 370 на 467 лв. – 26,2% увеличение. Максималният размер на получаваните една или повече пенсии се увеличават от 1500 на 2000 лв., 33,3% увеличение. Предвидени са средства за повишаване на размера на социалната пенсия за старост от 170 на 247 лв., увеличение с 45,3%, което ще доведе до повишаване размерите на социалната пенсия за инвалидност и другите пенсии, свързани с нетрудова дейност. В резултат на промените от 1 юли 2022 г. средната пенсия на един пенсионер ще се увеличи до 666 лв. през юли 2022 г., което е ръст с 23,2% към нивото ѝ през юни 2022 г. От 1 октомври пенсиите за трудова дейност ще се преизчислят, като размерът им се увеличи с процент за всяка календарна година, следваща година на отпускане на пенсията, равен на по-големия процент от процента на нарастване на средния осигурителен доход за страната или средногодишния индекс на потребителските цени за предходната година. От 1 октомври 2022 г. максималният размер на получаваните една или повече пенсии се увеличава от 2000 на 3400 лв. В резултат на промените от 1 октомври 2022 г. през месец октомври 2022 г. средната пенсия на един пенсионер се очаква да достигне 718 лв., или да нарасне със 7,8 на сто спрямо юли 2022 г. Спрямо юли 2022 г. се очаква ръст от 32,9 на сто. Разработен е дългоочакваният от хората с увреждания нов механизъм за финансиране и предоставяне на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия. Ще спомена за увеличената данъчна отстъпка от 4000 на 6000 лв. на годишна основа за всяко дете на работещи родители и че тази отстъпка има възможност да се взема авансово на всяко тримесечие. Ако детето е с увреждане, отстъпката става върху 12 хил. лв. Ще спомена и за нулевата ставка на ДДС на хляба, безлимитната отстъпка от 25 стотинки на литър гориво за всички българи. И още какво ли не като антикризисни мерки. За бизнеса няма да ги споменавам. Така че както и до момента, така и занапред на българите могат да се случват добри неща въпреки кризата. Затова отвсякъде е ясно, че не е много перспективна идеята да сваляш кабинет, за да дойдеш на власт и да я установиш по-нестабилно. Това е вот, след който, разбира се, светът няма да свърши, България няма да изчезне, но вероятността от сериозна политическа, финансова и икономическа криза е все по-вероятна. Уважаеми народни представители, имате 24 часа да помислите какъв е Вашият избор: стабилност или хаос! И отново да припомня: да постъпваш отговорно е както партийно задължение, така и лична отговорност. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.)

#300 · speech

Хасан Адемов

ДПС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Премиер, уважаеми дами и господа министри! Все си мислех, че днешната дискусия е по вота на недоверие към правителството с министър-председател Кирил Петков. Оказа се обаче, че вместо дискусията по политиките, които са заложени в този вот, в мотивите на вота, днес наблюдаваме календар на успехите, представени от Министерския съвет. Вместо дискусия, която да водят народните представители по предложените мотиви, оказа се, че министрите от кабинета са тези, които водят дискусията. Очевидно е, че в рамките на Министерския съвет не провеждат този диалог и решиха сега този диалог да го водят тук, в пленарната зала. Някои от колегите казват, че вотът на недоверие към правителството е демократична процедура, между другото, това го казва и Конституцията. Други колеги казват, че това е крайна форма на диалог между управляващи и опозиция. Оказа се, че дори в рамките на днешното заседание диалогът е трудно осъществим, защото, от една страна, видяхте преди малко календар на успехите, от друга страна, опитваме се в рамките на ограниченото време да представим нашите мотиви, тъй като тук говорим или говореха колегите за пенсиите, че е заложена бомба. Аз мога да Ви кажа, че с това, което предлагате с бюджета на държавното обществено осигуряване за тази година, Вие залагате нова бомба. Само че с голямо съжаление трябва да Ви кажа, че сапьорите не са във Вашата парламентарна група и в Министерския съвет. Това, което Ви казва опозицията, мога да го изразя сега с няколко числа. Уважаеми дами и господа народни представители, опашата лъжа е, че опозицията е против увеличаването на пенсиите. Друг е въпросът, че ние не сме съгласни с методологията, която се предлага от Министерския съвет. Имаме право да направим своите предложения и ние вече сме ги направили, така че не ни карайте да се съгласяваме с това, което Вие предлагате, защото това, което предлагате, е бомба със закъснител и ще Ви кажа защо. Защото безпрецедентните 8 милиарда и 200 милиона са вече дефицит в бюджета на държавното обществено осигуряване, повтарям, 8 милиарда и 200 милиона. Тези 8 милиарда и 200 милиона могат ли да бъдат използвани за други политики – за здравеопазване, за образование и за която щете политика, за социална политика могат ли да бъдат? Могат, разбира се. Тогава къде Ви е реформата в пенсионната система, която обещахте в началото? След шест месеца Вие трябваше на базата на анализ, на базата на работни групи и така нататък да предложите нов пенсионен модел. Нито модел, нито система, нито анализ, предложение как да се изхарчат 1 милиард и 400 милиона. И сега Ви казвам следното нещо, уважаеми колеги, господин Министър председател и Министър на финансите, многократно в публичните Ви изяви Вие повтаряте една и съща мантра – казвате, че няма нито една пенсия под линията на бедност. Искате ли да Ви кажа, че 83 хиляди пенсии от всичките малко над два милиона пенсии са под линията на бедност, ако изключим ковид добавките?! Ако ги включим и тях, са 318 хиляди. Триста и осемнадесет пенсионери Вие ги лъжете, че имат пенсии под линията на бедност във Ваше официално изказване. Ако искате, направете справка. Това е официална информация от Статистиката. На следващо място, това, което предлагате в този бюджет сега, Вие го залагате за следващия бюджет без каквито и да е промени, без осъвременяване и без други мерки и предлагате завишаване на базата с 3 милиарда и 700 милиона. Аз не казвам, че изборът е между дефицити, между повече пари за пенсионната система и размера на пенсиите. Не съм казал никога такова нещо и не мога да противопоставя едната на другата теза. Но това, което е важно и неслучайно Вие ни предлагате тригодишна бюджетна прогноза, защото, ако я предложите, трябва да кажете откъде ще дойдат тези пари. Те могат да дойдат по няколко начина – единият начин е, дай боже да е този начин, увеличаване на растежа, увеличаване на доходите, увеличаване на постъпленията в Националния осигурителен институт, и по естествен начин да се намалят тези дефицити. При положение че сега 46,5% от всички пари в пенсионната система идват от данъци, какво трябва да си мислим? Тази система данъчна ли е, осигурителна ли е, или е някакъв модел, който ни предлага следната хипотеза: отива пенсионерът в магазина, купува си хранителни стоки, плаща ДДС и други непреки данъци, рефинансира размера на пенсията си. Това е абсурдна ситуация, уважаеми господин Премиер. Затова ние от „Движение за права и свободи“ ще направим нашите предложения не за да взривяваме системата, както преди малко каза министър Гьоков. Уважаеми господин министър Гьоков, Вие сте свидетел в тази зала, когато тогавашният служебен министър на финансите ни извика в стаята – тук, не знам в коя стая, на една от парламентарните групи, и ни каза: ние приемаме Вашето предложение. Да дойде министърът на финансите и да опровергае тази теза. Това не е тезата на „Движение за права и свободи“, това е предложение на „Движение за права и свободи“, което е прието от тогавашния служебен министър на финансите, така че да ни обвинявате нас – мерси, трябва да се справите с фактологията. На следващо място, съгласен съм с Вашето твърдение, господин Премиер, че със заиграване с пенсионната система трудно се печелят гласове. Това е така и ще Ви дам няколко примера. Единият пример – 2008 г. по време на Тройната коалиция в края на мандата на Тройната коалиция, а тук е и господин Ананиев, и ще Ви каже пет стъпки за увеличаване на размера на пенсиите, дори осъвременяваните са 19,8%, което беше разделено на две. Като резултат – не тези, които предложиха тези мерки, а ГЕРБ спечелиха парламентарните избори. Така че с пенсионна система трудно се печелят гласове, а там трябва да се печели доверие – нещо, което липсва в момента. И още нещо, уважаеми колеги. Молбата ми е, когато говорим за пенсионна система, да бъдем много внимателни, защото създаваме очаквания. Хората искат тези очаквания да бъдат реализирани, хората искат тези обещания да бъдат реализирани. Погледнете сега това, което се предлага в този бюджет. Твърдите, че дългогодишното обещание на колегите от Коалиция „БСП за България“ се изпълнява – преизчисление на пенсиите. Само че това, което предлагате, не е преизчисление и не може да заблудите който и да е било пенсионер или експерт. Защото преизчисляване означава нов осигурителен доход, при това актуален осигурителен доход, а това, което се предлага в момента, е увеличаване с един коефициент, който е избор между увеличаването на средния осигурителен доход и инфлацията – нещо, което се отнася само за 718 хиляди от 2,37 милиона пенсионери. А какво им казваме на останалите? Знаете ли как един избирател – няма да казвам на коя политическа партия, задава следния въпрос: много Ви моля, по телевизията чувам, че 718 хиляди ще получат преизчисление, много Ви моля, включете ме и мен в тази бройка. Какво им казваме на тези хора, че това е справедливост?! Да. Завършвам с това, че ние сме за увеличаването на пенсиите, но не по начина, по който Вие предлагате. (Ръкопляскания от ДПС.)

#301 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, доктор Адемов. С цялото ми уважение към Вас искам да Ви кажа, че цялата Ви реч беше за социалната политика, която не е предмет на вота. Има ли реплики? Не виждам. Господин Чолаков, заповядайте.

#302 · speech

Радомир Чолаков

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председателстващ. Доктор Адемов току-що обясни защо пенсионната политика на правителството е вредна и опасна. Аз ще кажа две думи за икономическата политика, за да сме в темата. Взимам повод от изказванията на министър Лорер, който реши кой знае защо, че е свършил много хубава работа. Той няколко пъти днес спомена, че България била имала първия еднорог и че ББР е била дала пари на 170 стартъпа. Искам да кажа, че въпросната фирма еднорог „Пей хоук“, е създадена през 2018 г., тоест по времето на правителството на ГЕРБ набирала е пари през 2018-а, 2019-а и 2021 г. април месец – пак по време на правителството на ГЕРБ, тя е станала еднорог благодарение на всичко това, което вие твърдите – че очевидно никой не им е пречил. Момчетата са работили, правили са софтуер, развивали са се и в момента тяхната стойност е 1 милиард. Този един милиард си е техен, обръщам Ви внимание, той си е техен и държавата няма нищо общо с тия пари, а те няма да вдигнат пенсиите. Спечелили са ги – халал да са им. 170 стартъпа, които Българска банка за развитие финансира. Обаче, колеги, специално мен много ме притеснява и по тази тема говорихме още със служебното правителство, което с плам казваше как то ще инвестира нашите пари в стартъпи. Нали знаете какво е стартъп? Една много cool бизнес идея, която може да стане или може да не стане. Според статистиката 90% от стартъпите фалират на третата година, а според една друга статистика са 98%. Тоест нашите пари се инвестират в рискови проекти – нашите пари, държавните пари, а стартъпите в света се финансират от частни рискови фондове и фондове за рискови инвестиции. Никоя държава не влага пари в такива инвестиции. Това са богати хора – милиардери, които се чудят какво да си правят парите и помагат на млади момчета, за да си реализират идеята. Никоя държава не го прави, при което, колеги, какво се получава? Правителството ни задлъжнява с действията си. Вдига инфлацията, а същевременно парите, които изкарваме, ги влага в рискови начинания, с което аз започвам много да се притеснявам, че с тази политика от двете страни да вдигаш разходите и да правиш рискови инвестиции, ще стигнем до ситуация – няколко пъти го казвам, в която един ден ще дойде съдия-изпълнителят и ще си потърси борчовете. Обедняването на българите и на България ще продължава при тази политика, а българите и България ще трябва да продават имущество. Разбирате ли какво казвам? Един път през 1996 г. държавата фалира точно така и се наложи да се продава имущество и знаете какъв е резултатът и знаете, че нас още ни боли. В момента политиката на това правителство да прави рискови инвестиции, да вдига разходите безумно, да взима кредити ще доведе дотам, че един ден може би пак ще се наложи да продаваме. Аз не съм съгласен, разбирате ли? Не съм съгласен, това трябва да спре и тепърва ще го водим този разговор. Благодаря Ви, колеги.

#304 · speech

Министър-Председател Кирил Петков

Уважаеми народни представители, само да уточня, защото мисля, че не разбрахте какво каза министър Лорер. 170 компании, стартиращи от Фонда на фондовете, а 80 плюс заемът е за малки и средни предприятия. Само да кажа, че цялата тази сума е по-малка от един заем на адвоката на Вълка, който Българската банка за развитие даде на правителството на ГЕРБ. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#306 · speech

Министър Асена Сербезова

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Премиер, вицепремиери, колеги! Смятам, че моето изказване е по дневния ред, защото много внимателно слушах уважавания от мен – и това не е ирония – господин Кирил Ананиев с мотивите към вота. Защо смятам така? Защото вотът на недоверие е към цялото правителство, независимо че отделни негови политики са посочени в мотивите, а в изказването на господин Ананиев – много внимателно си записах и мога да цитирам, че става въпрос за политиките изобщо на този кабинет, така че смятам, че имам основание да се изкажа. От тази най-висока трибуна на държавността в България, на първо място, искам да благодаря на премиера Петков и вицепремиера Василев за доверието и за подкрепата, която получавах като министър на здравеопазването, защото това е една тема, която трябва да е с надпартиен консенсус. В трудни моменти, особено на петата вълна от COVID-19, осигуряването на достъп до медицински грижи и лекарства на бягащите от войната в Украйна и справянето с отдавна отлагани проблеми в сектора, за които умореното от очаквания и неизпълнени обещания през последните години общество сякаш очакваше бързи решения. Благодаря на всички колеги министри. За мен беше чест да бъда част от този екип! Искам да благодаря и на ръководния екип на Министерството на здравеопазването, както и на експертите, които работят във ведомството и които знам, че в момента ни гледат с вълнение и умора от липсата на стабилност в управлението на здравния сектор. През изминалите шест месеца още от първите дни трябваше да се справяме с наболели, нерешени от години проблеми в условията на непрекъснати кризи, разпънати на кръста на прекомерните очаквания от отдавна отлагани реформи и огорченията на хората и специалистите в сектора в резултат на съществуващи дисбаланси в системата. Към сектор „Здравеопазване“ всички ние, българските граждани, сме изключително чувствителни и в редица случаи сме много критични, защото политиката в тази сфера рефлектира върху всеки от нас и всеки наш близък. Шест месеца са кратък срок за провеждане на дълго отлагани реформи и решаването на проблеми, задълбочавани с години, но са и достатъчни, за да се заложат основите на промяната. И сега от тази трибуна аз искам да се обърна не само към народните представители, на които им предстои гласуване по вота, но най-вече към българските граждани, които ни гледат на живо, и тези от тях, които ще ни гледат на запис, защо нашето правителство трябва да продължи да работи, защо това е важно за хората, какво направихме за шест месеца и какво сме заложили през следващите шест в областта на здравеопазването и това всъщност е отговор и на госпожа Белобрадова, която се обърна с един апел към министрите? Първата промяна, която направихме, по отношение на справянето с поредната вълна от COVID-19 и както каза премиерът, ние минахме през нея, без да обявяваме национален локдаун, при оптимално натоварване на системата и без прекъсване на национално ниво на присъствения и образователен процес в класните стаи. Въпреки че през месец април извънредната епидемична обстановка бе отменена, ние помислихме за няколко месеца напред, независимо кой ще управлява през септември, а именно това е промяната. През месец април бе отменена извънредната епидемична обстановка и подготвихме промени, които Народното събрание одобри, нормативни промени, които дават възможност за въвеждане на противоепидемични мерки от министъра на здравеопазването в случай на необходимост. Моят екип още от първия си ден в Министерството сериозно се зае и със задачата България най-накрая да има своя национална кампания, каквато нямаше в началото на пандемията, за ползите от ваксинацията – кампанията „Плюс мен“ за ползите от ваксините. Отне ни два месеца и малко на фона на пропуснатите две години. При стартирането ѝ бяхме абсолютно наясно, че хората са уморени и много от тях, за съжаление, вече не вярваха на институциите и на авторитетите, включително и в резултат на политиката, водена в последните години. Дойде и войната, с което интересът на голяма част от медиите разбираемо се пренасочи, но давайки си сметка за това, което може да ни сполети наесен, ние не се отказахме, водени от първостепенна грижа за опазване на общественото здраве. Сериозно предизвикателство за страната ни – и не само за здравната система като цяло, бе бежанската вълна от Украйна. Във възможно най-кратки срокове организирахме и координирахме изпращането на дарения от лекарствени продукти и медицински изделия за Украйна, изготвихме указания към лечебните заведения, както и необходимите нормативни промени в три закона. Електронно здравеопазване. За изминалите шест месеца по отношение на дигитализацията на сектор „Здравеопазване“ бе наваксано едно огромно изоставане. Говорим от години колко е важно това и за пациентите, и за всички работещи в сектора, защо именно електронното здравеопазване ще извади сектора на светло и ще ограничи порочните практики. Предстои, разбира се, да се въведат и много допълнителни услуги, предстои електронното въвеждане на всички задължителни имунизации, а от 1 август е планирано въвеждането на електронната хоспитализация, като за тази цел в момента текат обучения и тестове на системата. Електронните данни ще ни помогнат да направим обективни анализи, основани на точна наука. Добавена стойност ще бъде и по-големият, освободен финансов ресурс, когато нерегламентираните практики бъдат преустановени благодарение на предимствата, които дигитализацията ни дава. Тази система реално ще ни помогне да забравим обикалянето от кабинет на кабинет с хартиените документи, както в момента се случва на всеки един от нас. Друг приоритет, към който насочихме усилия, е извънболничната и болничната помощ. По отношение на извънболничната помощ договорихме рекордно увеличение на финансирането с 31% срещу по-висока и обхватна профилактика на пациентите, повишихме броя на изследванията със 77%, с което да се елиминира хроничният недостиг на направления. Заплащането от Националната здравноосигурителна каса на общопрактикуващите лекари за проведен профилактичен преглед се повиши с 40%, а на лекарите специалисти за извършен първичен – с 39%. Държа да отбележа, че водеща задача за мен като министър на здравеопазването и моят екип е подобряване на детското и майчиното здравеопазване. Увеличихме финансирането на клиничните пътеки и прегледи в извънболничната помощ за детското и майчиното здравеопазване, в това число акушерство и гинекология, неонатология, детска клинична хематология, педиатрия и детска хирургия. Средствата по отношение на грижите за новородено дете бяха повишени средно с 35%, а за профилактичните прегледи на децата – средно с 55%. Тук трябва да отбележа и развитието на процеса по изграждане на Националната детска болница, за която говорим вече повече от 15 години. Вече имаме сключен договор за извършване на предпроектно проучване върху избрани пет терена за строителство. Изпълнителят има срок от 30 дни, считано от 14 юни 2022 г., за да приключи работа. След приключването му ще проведем публично обсъждане с всички заинтересовани страни относно изграждането на детската болница и възможните терени. В допълнение на тази тема бих искала да споделя с Вас, уважаеми народни представители, че звено „Вътрешен одит“ в Министерството на здравеопазването извърши проверка в Здравната инвестиционна компания за детска болница, която обхваща от периода на създаването на дружеството досега. При проверката бяха установени редица съществени пропуски в работата на компанията и по тази причина докладът с резултатите от проверката е изпратен на прокуратурата за предприемане на последващи действия. Държа да подчертая още само няколко важни аспекта в работата през изминалия шестмесечен период. В ход е процедурата за актуализация на Национална здравна карта, която ясно ще очертае необходимостта и потребностите на населението от медицински услуги на територията на страната. Знаете, че това е тема, която много често се обсъжда и в тази зала, и в Здравната комисия. Вече е изготвен и първи работен вариант на Националния план за борба с рака. Фокусирали сме се и върху две изключително важни за нашия сектор реформи – тази в психиатричната помощ, за която вече е изготвен пакет от документи, за създаване на Национален съвет за психично здраве, който ще осъществи реформите, и тази в Спешната помощ. По отношение на реформата в Спешната помощ. Вече са извършени дейности по подготовка за осигуряване на въздушен транспорт за нуждите на Спешната медицинска помощ. В ход е обществена поръчка за осигуряване на 42 високопроходими линейки, направен е анализ – оценка на стойностите за дофинансиране на проекта „Модернизация на Спешната помощ“, открихме и два изнесени спешни пункта към ЦСМП – София, за поемане на повикванията в районите „Младост“ и „Люлин“. Друга ключова за нас реформа, която спомена и министър Гьоков, която е в ход, е тази за предоставяне на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия, предназначени за хората с увреждания. От 1 юли тази функция минава към Националната здравноосигурителна каса, като очакванията са това да облекчи процеса. Извършена е и цялостна актуализация на нормативната база, която да гарантира правата на хората с увреждания в този процес. За изминалия шестмесечен период Министерството на здравеопазването е осигурило целеви средства за капиталови разходи на държавните лечебни заведения на обща стойност почти 30 млн. лв. за подобряване на материално-техническата база, закупуване на високотехнологична медицинска апаратура и съвременно оборудване. Успоредно с това от ръководствата на лечебните заведения, които имат лоши финансови резултати, наследени с години, сме изискали оздравителни планове. В две от тези лечебни заведения – Александровска и „Пирогов“, вече са назначени прокуристи, чиято основна задача е да подобряват финансовата дисциплина и да засилят контрола в лечебните заведения. Засилихме процеса и на проверки върху дружествата, чийто принципал е Здравното министерство. Тук има едно интересно сравнение. За последните шест месеца Инспекторатът към министъра на здравеопазването извърши 64 проверки. За сравнение – за цялата 2021 г. проверките са 61, тоест Инспекторатът към министъра на здравеопазването е работил с два пъти по-висока скорост. Същото мога да кажа и за Звеното за вътрешен одит към министъра на здравеопазването, което за отчетния период – шест месеца, повтарям, извърши общо 71 проверки и одитни ангажименти. Резултатите от тези 16 проверки са изпратени в прокуратурата и други разследващи органи. Миналата седмица тук в тази зала бяхме наречени неколкократно „случайни минувачи“. Аз не съм случаен минувач. Аз съм поканена от премиера и вицепремиера и избрана от Вас с крехкото мнозинство на 30 гласа за министър на здравеопазването в кабинета Петков. Не съм минавала случайно оттук и не съм срещнала случайно премиера и вицепремиера. Бях избрана заради професионалните си качества и ценностната си система. Зад моите професионални постижения не стоят случайности, а труд и любов към професията, постоянство и екипна работа. Имам и административен опит – с част от Вас съм работила, и той не е случаен. Влязох в изпълнителната власт след данъчна проверка като физическо лице, която установи пълно съответствие на разходите и доходите ми след проверка, която продължи една година. И резултатът от тази проверка не е случаен, а вследствие на уважаване и спазване на приложимото законодателство и живот според определена ценностна система, която, както разбирам, за голяма част от хората във властта е непрактична и остаряла, но част от тази остаряла ценностна система е осигуряването на приемственост – и тук идва отговорът на госпожа Белобрадова. В следващите шест месеца предстоят важни дейности в сектор „Здравеопазване“. Предвижда се надграждането на Националната здравна информационна система; предвижда се да бъде въведена система за мониторинг и контрол в сектор „Здравеопазване“; предвиждат се реформи в лекарствената политика за осигуряване на по-бърз достъп на българските граждани до лекарствени продукти, реформа на Спешна и психиатрична помощ; в ход е изготвянето на редица стратегически документи, като Национална здравна стратегия за периода до 2030 г., Национална здравна карта, Национална стратегия за гериатрична грижа – до този момент такава не съществува, и още десетки документи, които няма да изброявам, защото ценя Вашето време. Подготовката и приемането обаче на Националната здравна стратегия и Националната карта за дългосрочни нужди на сектор „Здравеопазване“ са с най-голям приоритет, тъй като те са отключващи условия за осигуряване на достъп на страната до европейско финансиране за нуждите на здравната система. Съгласно утвърдения с Европейската комисия график, скъпи народни представители и български граждани, срокът за изпълнение е 30 септември 2022 г. Както виждате, гоним кратки срокове. Важно е да има воля започнатото да бъде продължено. В противен случай отново ще сме потърпевши и потърпевши сме всички ние, станали жертва на чужди интереси и борба за надмощие на его и играта за тронове. Няма нищо по-важно и така отчаяно нуждаещо се от надпартиен консенсус и стабилност от опазването на човешкия живот. И защото това е така, настоящото ръководство при възникнала необходимост ще осигури приемственост и ще предостави необходимата информация, за да се спести време, привилегия, която на мен и повечето министри на здравеопазването е отказана. И едно такова поведение и отношение също считам, че е част от промяната, която носим и която е необходима, за да имаме устойчиви и дългосрочни успехи. Ако изпаднем в хипотезата на предсрочни парламентарни избори при липсващо действащо Народно събрание, България е изправена пред сериозната заплаха да изгуби средства в немалък размер (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), осигурени по линия на Националния план: за модернизиране на лечебни заведения за болнична помощ – 418 милиона 953 хиляди; за изграждане на центрове за ендоваскуларното лечение от Вас зависи дали ще изгубим 128 милиона 537 хиляди; за модернизация и развитие на психичната помощ, която не е осъвременена в продължение на десетки години – над 28 милиона; изграждане система за оказване на Спешна медицинска помощ по въздуха – 119 милиона; изграждане на Национална дигитална платформа за медицинска диагностика – 28 милиона; подобряване на Националната система; също така за спешни повиквания 112 – 55 милиона 984 хиляди; развитие на извънболничната помощ – над 84 милиона. Затова казах, че трябва да имаме надпартиен консенсус. Време е здравеопазването да бъде опазено от порочни практики, краткосрочни мерки и липса на визия, да бъде здравеопазване на светло, управлявано ефективно, в центъра на което да бъде пациентът и неговото семейство, подкрепяно в усилията за опазване на здравето и справяне със заболяванията от медицински специалисти, които са мотивирани и работещи в екип, и от политици, които са способни да надмогнат личните си интереси. Бог да пази България, както и тези, които я обичат и милеят за нея! На всички присъстващи в залата – любородни народни представители, водени от националния интерес и добруването на обикновения българин, пожелавам отново да бъдем тук и по-силни. И за останалите ще се помоля! Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)

#308 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Това на нищо не прилича! (Ръкопляскания и смях от ГЕРБ-СДС.) По принцип в пленарната зала на Народното събрание министрите говорят, когато има парламентарен контрол, тоест те трябва да отговарят на въпроси, които интересуват народните представители. Ние трябва да контролираме министрите, когато те извършват своята дейност. Вие днес превърнахте днешното заседание в някаква рекламна кампания на министрите. Ами те по същата логика могат, ако искат да се хвалят, да направят едно партийно събрание и да се хвалят колкото си искат. Ами ние чухме на министър Сербезова как е минала данъчната проверка. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Ами и аз минах данъчна проверка и мен ме проверяваха, госпожо Сербезова, и моята проверка мина, приключи ревизията ми, всичко е наред (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), обаче не излизам от тази трибуна да се хваля. Петнадесет минути ни занимавахте с какво ли не, а освен всичко, този вот е за икономическата и финансовата политика на правителството. Какво общо има Вашата политика в здравеопазването и Вашата данъчна ревизия? Ами то по тази логика, ако може и министърът на културата да излезе да ми обясни и той за театрите. (Шум и реплики.) Така и така сте започнали един по един, ами, дайте до 12,00 ч. – до 24,00 ч., може би и това е целта, всички министри едно хубаво ей тук да се нахвалят. Ако може обаче всички да обясните за данъчните си ревизии. Благодаря. (Ръкопляскания и смях от ГЕРБ-СДС.)

#309 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Добрев. Господин Цончо Ганев – за процедура. Колеги, може би, ако дебатирахме заглавието на Проекта за решение, можеше десетина часа също да ни стигнат, както веднъж дебатирахме едно заглавие горе-долу на един друг законопроект, но това е друга тема. Заповядайте, господин Ганев.

#310 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, моята процедура е изцяло насочена към Вас. В момента сме в изключително важен момент в целия парламентаризъм – искаме оставка на правителството и вървят дебати за въпросната оставка – нормален демократичен способ е опозицията да иска оставка на правителството. В тази ситуация сутринта Вие бяхте изправени и трябваше да определите начина, по който ще работим ние. Или дебатираме само за икономическата политика, това, за което е внесен вотът на недоверие – изказват се, говорят министри, които са свързани само с икономическата страна на вота на недоверие, или, както е в случая, няма нищо лошо – вот на недоверие, да станат да говорят всички министри. Няма нищо лошо според мен. Но когато говорят, ето сега говори министърът на здравеопазването, ние трябва да имаме право на отношение. Как с 13 минути общо време, които има ВЪЗРАЖДАНЕ, да станем и да вземем, и да говорим за всяка една от секторните политики, за които тук говорят всички министри? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Как точно да стане? И това е причина…

#312 · speech

Цончо Ганев

Не, госпожо Сербезова, ние трябва да станем да говорим. Вие сте избрани от парламента и ние имаме право да говорим! По начина, по който взе да се води Народното събрание днес, опозицията, в лицето на ВЪЗРАЖДАНЕ – по-точно казано, не искам и не ме интересува ГЕРБ и ДПС, бяхме лишени от това право. С 13 минути кой точно и на кой точно да отговорим? На Вас, на социалния министър, на икономическия министър, на финансовия министър, на министър-председателя ли? Точно заради това, господин Председател, е към Вас процедурата. Това, което се случва, е меко казано грозно и Вие взехте грешно решение. Разбирам, че най-вероятно сте си го взели на коалиционен съвет…

#314 · speech

Цончо Ганев

…но начина, по който се разви целият ден, явно ще продължи още доста време, ние няма как да станем и да се аргументираме. С кое време точно аз да говоря с госпожа Сербезова за политиката, която се води за зелен сертификат, и да стигнем дотам, че трябваше да стигаме да има протести, защото стигнахме почти до задължителна ваксинация? Как точно? Няма как, нямаме време и спазваме правилата, и то правила, които Вие определихте и казахте: няма да се взимат становища, защото след всяко изказване на министъра трябва да продължим два дни. Вот на недоверие, ако трябва цяла седмица ще продължим, и Вие ще сте доволни, за да можете да си купите още депутати. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#316 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС, от място

Само да ми кажете колко време още има групата.

#318 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, дами и господа министри, колеги! Моля, прочетете Раздел II – „Вот на недоверие и вот на доверие“, там изрично се упоменава, че вот на недоверие или вот на доверие се иска по цялостната политика на правителството или по конкретен повод. Кажете ми сега в Проекта за решение, който дебатираме и в мотивите към него къде пише „Здравеопазване“. Безспорно темата за психичното здраве на българските граждани е важно, но къде в мотивите пише? Също така е и темата за социалната политика. Обсъждахме четири часа бюджет – ако направите справка, изказванията на народните представители от всички парламентарни групи са по малко, отколкото на двама министри. Ако ще правим отчетно изборно събрание на Министерския съвет, моля тогава, поне представете някакъв списък на изказващите се министри, защото аз искам да чуя министъра на културата, искам да чуя Отбраната, МВР, разбира се, Регионалното развитие и така да го караме подред до всички. За съжаление, пожелавам бързо оздравяване на министър Сандов, защото щяхме да чуем дали ще вали навън, тъй като е принципал на НИМХ.

#320 · speech

Христо Гаджев

Така че, поне, господин Председател, или давайте право на отношение след всеки един министър, който не се изказва по темата на вота, който е в бюджетното и в икономическото, и финансовото състояние на държавата, защото, ако си говорим за всички останали теми, то логично би било да има възможност всички народни представители да се включим в тях. Колегите, които се изказаха до момента, ако трябва да бъда честен, мисля, че от „Продължаваме Промяната“ сте говорили 12 минути по-малко, отколкото министър Сербезова току-що. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#321 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Гаджев. Колеги, други изказвания има ли? Христо Иванов, заповядайте, господин Иванов.

#322 · speech

Христо Иванов

ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, госпожи и господа министри, уважаеми колеги! Няма да се спирам върху фокуса на вота, който е икономическата политика, защото колегата Панев сутринта даде нашите аргументи по тази тема, но вотът на доверие или недоверие на един кабинет е централен политически въпрос като такъв. От тази гледна точка ми позволете да кажа няколко думи за нашите мотиви на „Демократична България“ да потвърдим своята подкрепа за кабинета Петков, какви са нашите политически мотиви за това. Първият ни политически мотив се състои в това хора, от които съм се учил в политиката, са ме научили, когато сменяш нещо, трябва да знаеш какво идва след това. Ние не виждаме абсолютно никаква политическа перспектива, която следва след този вот, като какво следва след свалянето на този кабинет? Бих искал също така да кажа каква е от наша гледна точка голямата политическа задача, която стои пред нас като демократична система, хайде така да го кажа, и която се крие в самото естество на тези конвулсии, които се случват в нашата демократична система в последните месеци и години: протести, избори, които се редуват, с безплодни парламенти, които не могат да формират управление, дори когато се формира една… управлението е на база на една трудна коалиция, която в крайна сметка под тежестта на своите различия се чупи пред очите ни, защото това се случва. Това, което, според мен и според нас, в дълбочина стои под всички тези въпроси, е необходимостта от нормализация, от регенерация на самия демократичен политически процес в България. След твърде дългата доминация на една политическа сила българският демократичен процес трябва някак си да се нормализира като такъв и ние виждаме много белези за това, че той е далече от това да бъде здрав и да бъде ефективен. Нека само да се замислим върху това, откъде тръгна този кризисен момент? Той тръгна от опита да се експлоатира темата за Македония чрез поредица от лъжи и тук искам много ясно да го кажа. Това всички сме съгласни, че е фундаментална тема на българската външна политика и изобщо на българското самосъзнание в някакъв смисъл и тази тема всички ние позволихме, а и бяхме съучастници в това да бъде експлоатирана по най-пошлия начин до степен, в която най-накрая, и тук повечето авторитетни говорители, институции дори са съгласни, най-накрая ние стигаме до точката, в която имаме едно добро, а може би много добро предложение от страна на Франция и ние не можем да го разгледаме. Българската политическа система не е в състояние да се произнесе по него, тя продължава да се занимава с това има ли предателство. Та какво предателство, бога ми, при положение че имаме добър резултат, но всъщност показваме с отношението си към тази тема базовата си неспособност като политическа система да взимаме решения по първостепенни политически въпроси, да ги взимаме по същество, не да ги експлоатираме, за да решаваме някакви моментни политически необходимости, а да се фокусираме върху наистина нещо много важно. Ето това за мен е голямата задача. Ние трябва да възстановим нормалният демократичен процес, и то така, че той да може да произвежда добри решения. Ние сме далеч от това състояние – нека да си го кажем честно, но възстановяването на нормалния демократичен процес изисква някои базови неща, като например кръвообращение. Демокрацията в самата си логика залага на идеята, че властта трябва да се сменя, властта не може твърде дълго да остава в едни ръце и от тази гледна точка ние продължаваме да мислим, че колкото и да е трудно да се пусне една нова генерация в българската политика, колкото и тази толкова нова генерация в българската политика да има да се учи, да навлиза в технологията. Това е изключително важно и ние като общество трябва да сме готови да инвестираме време и ние като политици трябва да сме готови, аз вече броя себе си към може би някаква по-стара политическа генерация, да инвестираме усилия и търпение в този процес, защото той няма алтернатива. Назад ние не можем да се върнем. Никой тук не се изправи и не каза: аз гласувам за това да се върне предишното управление, дори колегите от ГЕРБ не го казаха. Колегата Биков каза, че те са готови да управляват, но не съм сигурен дали наистина са готови да предложат политическа формула за управление, защото се надявам, че дори те разбират, че е твърде рано, твърде рано. Ние трябва да продължим да инвестираме в надеждата, че в този парламент ние можем, така да се каже, една нова политическа генерация да намери своя път в политиката и да възстановим процеса на взимане на решение по важните въпроси. Да, това нещо не е лесно и никой не е могъл да очаква, че ще бъде лесно. Аз не съм по фанфарите, не съм по хиперболите, по едни такива празни, прекрасни твърдения, които много често лесно се залита в тях. Аз в самото начало казах: след тези избори ще бъде трудно, тази коалиция ще бъде трудна. На тази коалиция ѝ липсва в критична степен елементарна политическа култура, защото аз нямам никакво намерение да взимам отношение по въпроси на някакви срещи и някакви реплики, но това, което виждам, е липса на професионализъм, само че този професионализъм няма откъде да дойде просто от въздуха, нито пък можем да кажем да се върнем към предишното. България трябва да продължи напред и в името на тази надежда ние от „Демократична България“ ще гласуваме за това този кабинет да остане и ще работим за това този парламент да продължи по пътя на търсенето на диалога, на начина там, където имаме различия, да имаме различия и да спорим, но там, където има важни национални теми, като например тази за Македония, да можем да водим политически диалог и да взимаме добри решения. Никой не е казал, че ще бъде лесно, няма да бъде лесно, няма да стане лесно, но трябва да продължим по този път, защото той няма алтернатива. В името на надеждата, затова че България може да отвори нова политическа страница, колкото и да е трудно, ние от „Демократична България“ ще гласуваме за правителството. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Демократична България“ и „Продължаваме Промяната“.)

#324 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Иванов, аз съм съгласен, че процесът на смяна на генерациите е сложно упражнение, по принцип смяната на поколенията изобщо в едно общество, а не само в политиката. Но да Ви кажа, това не може да бъде самоцелен процес – смяната на поколенията просто да бъде цел. То по принцип е естествен процес. Просто едни хора стават на 98 години, други стават на 78, трети… Това не може да бъде някакъв политически критерий. Това, което аз наблюдавам обаче, особено в този парламент, е деградация, не смяна на генерация. Ние тук в последните дни се превърнахме малко в учебна стая за азбуката на политиката. Например да започнем от опит да разбираме правилата на политиката, че трябва да има мнозинство, за да има правителство. Това няма никакво значение от генерациите. Това, които и генерации да дойдат, винаги ще бъде ясно, че не може да се управлява, без да има мнозинство. И например този дебат тук нямаше да се случи, включително и всички негативи, които ще понесем и ние, и Вие, и правителството, и институциите, нямаше да се случи, ако се спазваха елементарните правила. Например разбрал си, че си загубил мнозинство – подаваш оставка, търсиш нова формула. Търсиш нова формула. Ние трябва да се научим и да знаем, че българските парламенти могат да излъчат и по няколко правителства. В Италия се излъчват три правителства в един парламент вече. Какво се случва обаче? Тръгваме да търсим седем депутати, десет депутати. Това се нарича политическо брокерство. Оставете всички други неща. Този порок беше през 90-те години, но понеже не се предават опит и знания в българската политика, понеже се забравя след една година какво се е случило преди една година, тогава започваме да учим правилата на политиката всеки път отначало и всяка нова генерация не може да направи нищо съществено. Това е големият проблем. И затова това, че някой е на 30, на 35 години не е порок, обаче не е и добродетел и не го представяйте за добродетел. Добродетел е, когато си в парламента и когато участваш в политиката, да бъдеш готов за всичко – и за плюсовете, и за минусите, и да управляваш, и да си в опозиция, и най-вече да плащаш цената за това, че си в политиката, защото това е тежка цена. И който си е помислил тук, че е дошъл, за да му ръкопляскат, много се е объркал. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#326 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Иванов, Вашата основна теза беше, че ще подкрепяте правителството, защото не виждате каква по-добра конфигурация на правителство може да се случи в този парламент. Аз обаче не съм съгласен с Вас, защото подкрепата за правителството или подкрепата за една власт не трябва да е с цел тази власт да остане на власт. Разбирате ли? В демокрацията, когато една власт не е полезна, когато не може този парламент да излъчи по-добро правителство, се отива на избори. И това е съвсем нормален процес. Та, ако Вашият аргумент е, че ще подкрепяте правителството само защото този парламент не може да излъчи според Вас по добро правителство, аз не го приемам. А според мен наистина това правителство не се справя добре и ще Ви кажа защо. Вие не я засегнахте тази тема, аз обаче искам да я коментирам, а ако може и Вие да коментирате, защото инфлацията например ни е два пъти по висока от средната за Европейския съюз. Без значение колко пъти ще повторят колегите от тази трибуна – министри и депутати от управляващите, че това не е проблем за България, че имало държави с по-висока инфлация, ние имаме инфлация, която е два пъти по висока от средната за Европейския съюз. Тоест българските граждани не само че са най-бедни в Европейския съюз, но те сега обедняват два пъти повече и два пъти по-бързо, отколкото средното в Европейския съюз. Тоест хем са най-бедни, хем обедняват два пъти повече и два пъти по-бързо. Хвалбите за това, че имало икономически растеж в България, забележете, за първото тримесечие 4,5% или 4,8%, са също, как да Ви кажа, те са извадени извън контекста. Знаете ли защо? Защото икономическият растеж, средният за Европейския съюз е 5,2%. Тоест ние изоставаме от средния икономически растеж на Европейския съюз. Знаете ли колко пъти се е случвало това в историята на България след присъединяването към Европейския съюз? Два пъти. Единият път е сега, вторият път е през 2014 г. Само в тези два момента българската икономика се е развивала по-бързо, отколкото средния ръст на икономиката на Европейския съюз. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „По-бавно.“) По-бавно. Тоест, ако съм казал по-бързо, то е, защото през всичкото останало време българската икономика се е развивала по-бързо. (Реплики.) Тоест икономическият растеж от 4,5% е под средния за Европейския съюз и няма за какво да се хвалим с него. А държави, с които традиционно се сравняваме, за първото тримесечие имат икономически растеж между 8 и 12%. Така че с Вашите 4,5% не мисля, че сте постигнали нещо кой знае какво. Говорите за инвестиции. Само ако ми позволите едно последно изречение, господин Председател.

#328 · speech

Делян Добрев

Говорите за инвестиции от 600 млн. евро за първото тримесечие на тази година, само че аз ще Ви припомня, че за 2020 г., ако погледнете цялата година, инвестициите в България са 3 млрд. евро. Тоест, ако сравним 3 млрд. евро за 12 месеца с Вашите 600 милиона за четири месеца, се вижда, че Вашите инвестиции са два пъти по-малко, отколкото тези през 2020 г. Благодаря.

#329 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Добрев. Има ли трета реплика, колеги? Не виждам. За дуплика, господин Иванов, имате думата.

#330 · speech

Христо Иванов

ДБ

Благодаря и на двама Ви за репликите. Разбира се, че младостта не може да бъде сама по себе си нито самоцел, нито добродетел, но ако няма генерационен трансфер, демокрацията не може да съществува. И когато генерационният трансфер в рамките на демократичния процес твърде дълго е бил ограничаван или по някакъв начин задушаван, се стига до взрив. И всичките тези конвулсии се дължат не на последно място и на това, според мен. Това е моята теза. И от тази гледна точка, да, господин Биков, Вие казахте много правилни неща. Ние ще трябва да търсим нови формули в този парламент – няма никакво съмнение, но връщането назад не е опция, нито пък поредните избори. И отивам към това, което господин Добрев каза. Могат да бъдат някакво решение. Да, изборите са, така да се каже, основната, централната демократична процедура, няма никакво съмнение в това. Но ако демокрацията, неслучайно тя в съвременния си преобладаващ модел разчита на избори на едни четири или петгодишни периоди, защото се предполага, че между изборите трябва да протекат и някакви други политически и демократични процеси, които да доведат до това, че накрая, когато се отиде на избори, ще има качествено различен избор. Очевидно е, че ние рискуваме с още едни избори сега, при положение че никакви такива процеси не са могли да протекат, да стигнем именно до извода, който господин Биков подчерта, за деградация. Има ги тези елементи – тези елементи ги има. Вие правите икономически наблюдения и аз не мога да вляза в разговор с Вас – нямам такава експертиза, но ще Ви кажа нещо друго: аз не виждам свалянето на това правителство с какво ще бъде заменено, така че ние да можем да се справим с инфлацията, която със сигурност е нещо, за което трябва да бъдем загрижени. Аз никога не съм се занимавал с хей такива едни фанфарни хвалби. Смятам, че икономическото положение е сериозно, има много сериозни тенденции, с които – дали са вносни, дали са резултат от някакви структурни проблеми, които ние имаме, дали са резултат от недобри решения – ние трябва много сериозно да ги обсъждаме, но не виждам, като се вкараме в политическа криза още по-дълбоко, какво ще ни помогне това. Мястото на целия този разговор всъщност е в паралелно развиващата се бюджетна процедура, където ние трябва много сериозно да разговаряме за всичко това. Но да бутнем къщата, защото имаме някакви проблеми, които трябва да решим в нея, също не ми се вижда разумен политически подход. И ето затова ние смятаме, че трябва да потвърдим подкрепата си за това управление с разбирането, че ще търсим нови пътища за диалог по важните теми и за установяване на по-висока ефективност на демократичния процес, но това трябва да се случи в този парламент. Това виждам аз, това виждат и моите колеги и затова ще гласуваме против вота на недоверие. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Демократична България“.)

#332 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Министър-председател! Обещах само за една минута, за да покажа документи във връзка с едно изказване, което колегата Нинова е направила. Цитирам: „Аз викам държавни институции при проблем, не действам като „Има такъв народ“. Не отиваш в тъмни стаички, за да се пазариш, за да налееш в джобовете, където и преди са отивали тези пари.“ Сега, става дума за така наречените ин хаус договори. Понеже се даде пример как са дадени на Агенция за държавна финансова инспекция и на прокуратурата, исках само да покажа документи, госпожо Нинова. (Показва документи.) Това е от Сметната палата – докладът, който е поръчан от Народното събрание, това е от Агенцията за държавна финансова инспекция, също готов доклад, и за трети път вече пращаме в прокуратурата, съвместно с министър Асен Василев – съвместен протест, тъй като първите два пъти ни отказаха, за ин хаус договори. Извън това, и понеже претендирам, че „Има такъв народ“ наистина не са второ качество хора, които не разбират закона или не познават правилата, ние спазваме закона пунктуално, съм изпратил писмо още на 31 януари по този въпрос до министър-председателя, до министъра на вътрешните работи, до министъра на финансите и съм поискал среща заради криминалния елемент в ин хаусите заради финансовия проблем и заради проблема, че има строежи и тези строежи по един или друг начин трябва да бъдат прекратени и такова беше и моето предложение. Вътре в писмото, мога да го демонстрирам (показва документ), ето го, са записани точно тези три неща: прекратяване на ин хаус процедурите, обявяване на построеното в четвърти и пети участък за незаконни строежи, и съм поискал среща. Срещата се проведе на 12 май и въпреки че стигнахме до някакви прагматични решения, те бяха погребани в сегашните обвинения и нападки, които се хвърлиха върху мен. Благодаря.

#333 · speech

Председател Мирослав Иванов

Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Колеги, други изказвания има ли? Не виждам. Прекратявам дискусията. (Ръкопляскания.) Днес беше дълъг ден, колеги. По отношение гласуването на внесения вот на недоверие на правителството ще свикам извънредно заседание утре вечер, за да бъде спазен 24-часовият срок. Заседанието ще бъде в 19,10 ч. с една-единствена точка, а именно гласуване на вота на недоверие към правителството. С това закривам днешното извънредно заседание. Следващото редовно заседание ще се проведе утре, 22 юни, от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 19.02 ч.) Председател съгласно чл. 5, ал. 5 от ПОДНС: Мирослав Иванов Заместник-председател: Атанас Атанасов Секретари: Юрий Козлов Илтер Садъков