2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: stoil-miroslavov-stoilov
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Регистрирани са 227 народни представители. Имаме кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Днешното извънредно заседание е свикано с разпореждане на председателя на Народното събрание на основание чл. 78, т. 2 от Конституцията на Република България и чл. 40, ал. 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание при следния дневен ред: 1. Избиране на министър-председател на Република България. 2. Приемане на структура на Министерски съвет. 3. Избиране на Министерски съвет на Република България. Постъпил е Указ по реда на чл. 99, ал. 4 от Президента на Република България Румен Радев със следния текст: „УКАЗ № 290 На основание чл. 99, ал. 4 от Конституцията на Република България
#2 · speech
Постановявам
Предлагам на Четиридесет и седмото народно събрание да избере Кирил Петков Петков за министър-председател на Република България. Издаден в София на 11 декември 2021 г. Президент на Републиката – Румен Радев.“ Давам думата на председателя на парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ господин Андрей Гюров да представи кандидатурата на господин Петков. Заповядайте, господин Гюров.
#3 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Декларация от името на група.
#4 · speech
Заповядайте.
#5 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, преди това правя процедурно предложение за пряко излъчване на настоящия дебат и точките, предвидени в дневния ред за пленарното заседание, по БНТ и БНР.
#6 · speech
Колеги, има ли обратно становище? Няма. Моля да гласуваме предложението. Гласували 236 народни представители: за 230, против 3, въздържали се 3. Предложението е прието. Моля да бъдат включени камерите на Българската национална телевизия и микрофоните на Българското национално радио. Заповядайте с декларацията, госпожо Атанасова.
#7 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо Председател на Конституционния съд, дами и господа министри, уважаеми народни представители, представители на съдебната власт, Ваши Превъзходителства, уважаеми представители на религиозните общности в България, госпожо Омбудсман, драги гости! Понеже днес всички ще сме заети да коментираме новото правителство, редно е да направим оценка на това, което се случи през последните седем месеца. Редно е служебните кабинети Янев 1 и Янев 2 да получат своята политическа оценка поне от опозицията, след като до момента партиите на управляващото мнозинство не са направили такава. По време на това служебно управление на президента стана ясно, че той дълбоко не разбира нито ролята на президентската институция в политическия живот на страната, нито ролята на служебното правителство в рамките на политическата криза. Господин Радев, Вие назначихте служебните си правителства със заявката, че те са съставени от професионалисти с експертиза и им поставихте три основни задачи: да се справят с ковид кризата; да проведат избори и да гарантират изборния процес; да подготвят Плана за възстановяване. Имаше и заявки за ревизия на предходното управление, за ръст на чуждите инвестиции, за държавност, за просперитет, за растеж. Вместо това Вашите два служебни кабинета сътвориха безпрецедентен хаос във всяка област на обществения живот и вместо да участват в разрешаването на политическата криза, я ескалираха и удължиха. Провалиха се тези кабинети в най-важната задача, която им поставихте: съхраняване живота и здравето на българите по време на ковид кризата. С фанфари обявихте План за действие при пандемия от COVID-19. Той беше приет от правителството и изхвърлен в кошчето още на следващия месец. Нито една мярка от написаните в Плана не беше въведена, а мантрата „Справихме се!“ е лъжа. Цената на това справяне са хилядите загубени човешки животи, счупени рекорди по загинали, заразени и активни случаи. Статистиката е ужасяваща. На този фон започнахте да си връчвате сами златни медали за справяне с пандемията, което говори за тежък цинизъм и пълно самозабравяне. Генерирахте тотален провал при ваксинацията. Той започна през месец май, когато здравният министър замрази зелените коридори. Мотивът за това неадекватно поведение беше, че възрастните хора трябва да се ваксинират приоритетно, за да ги спасите. Не ги спасихте! Това е видно от възрастовите групи на жертвите на отминаващата вече вълна. Малко след тези действия на министъра станахме свидетели на крушение на темпото на ваксинация – от 38 хиляди поставени дози за денонощие спадът беше отчетлив през лятото и пролетта, а след въвеждането на зеления сертификат едва успяхме да прескочим 20 хиляди дози на денонощие. Днес вече, уважаеми дами и господа, са 5 хиляди! Въведохте зеления сертификат от днес за утре. Това доведе до пълен хаос. В пика на четвъртата вълна принудихте хиляди хора да се редят на опашки пред лаборатории, за да могат да работят. Пълен провал при справянето с пандемията в училищата. Обявихте, че последни ще затворите тях и ще ги отворите първи. Затворихте само тях – от днес за утре. По този начин не дадохте никаква възможност на родителите да се подготвят и да организират ежедневието си. Абсолютен провал имаше и с доставката на щадящи тестове за учениците. Некомпетентността доведе до конфликт с родителски и учителски организации, последван от публичен конфликт между образователния и здравния министър. Въвеждането на тестовете за учениците стана бавно, но пък за сметка на това то вече се коментира като корупционна схема от заместник-министър във Вашето служебно правителство. Към това можем да добавим нулева подготовка на здравната система през лятото за идващата вълна през есента и зимата. Унизителна методика за плащане на медиците на първа линия. Обявената готовност за гладна стачка на медицински персонал по време на пандемия, чегъртането на едни от най-уважаваните български лекари, серия от протести срещу министъра и грубия лобизъм в полза на корпоративни интереси в последните дни на неговия мандат. По отношение на втората задача, според която трябваше да бъдат проведени честни и свободни избори. Проведохте избори два пъти и двата пъти беше произведен рекорд по ниска избирателна активност. Бяха похарчени над 300 млн. лв. за венецуелски машини, за да бъде спазен изработеният за една нощ Изборен кодекс. Организирахте брутални репресии и преследване на политическите опоненти. Приложихте отдавна забравени милиционерски прийоми, а служебният кабинет се превърна в инструмент за внушения и инсинуации. Това доведе до пълна демотивация за участие в изборния процес, рушене на доверието в партиите, а оттам и рушене на доверието в демокрацията. Провалът на третата задача, свързана с Плана за възстановяване, стана ясен през последните дни. Първо, забавихте Плана и неговото внасяне, за да представите по-добър такъв, след това писахте половин година нов План за възстановяване, направихте го непрозрачно и некомпетентно. Така загубихте време, което вече струва стотици милиони помощ за българските граждани. Днес се оказва, че Вашият план е направен „на кайма“, а пари за възстановяване ще има евентуално през 2023 г. – загубена перспектива за България! Междувременно преките чуждестранни инвестиции се свиха с над 60%, инвестиционните проекти са нула, а широко прокламираният Завод за електронни автомобили май се оттегля. (Смях от ИТН.) Оказа се, че България не е имала министър на икономиката, защото назначеният от Вас е бил канадски гражданин и с присъствието си в кабинета е нарушил българската Конституция. Външният дълг, изтеглен от Вашите правителства, е 3 млрд. лв., като правителствата демонстрираха абсурдно поведение на дълговите пазари, и това при всичките декларации за излишъци и успехи. Темата за еврозоната седем месеца не присъстваше в дневния ред на правителството, което вероятно ще осуети въвеждането на единната европейска валута в сроковете, които България си беше поставила. Финансовият Ви министър е загубен в превода. След като през последните седмици се наложи подчинените му да го опровергават по два пъти на ден, накрая спря бюджетната процедура, защото очевидно не е в състояние да я продължи. За сметка на това в последния ден на правителството на извънредно заседание беше взето решение да бъдат отпуснати 42 млн. евро на бившата Банка на СИВ в Москва – решение, което ние няма да подкрепим в парламента! Заедно с всичко изброено дотук през последните месеци помощите за бизнеса спряха, грантовете станаха кредити, а инфраструктурните проекти бяха блокирани от министър, който не различаваше паркинг от строителна площадка. Спасявахте 36 дни „Вера Су“, 90 дни изпращахте черната кутия на разбилия се МИГ, докато незаконната миграция, битовата престъпност, пътнотранспортните произшествия, домашното насилие и телефонните измами растяха. Растяха и цените на тока до безпрецедентни нива в историята, а Вие със закъснение отпуснахте по 110 лв. на бизнеса за два месеца, които още не са напълно изплатени. От 1 декември вече и тази недостатъчна компенсация не съществува. Това предизвиква ценова криза и фалити за българския бизнес. Международните отношения. Международните отношения със съседите ни са замръзнали, а присъствието на България в Европейския съвет се сведе до една въздишка и три въпроса: you want questions, or interview, or what? (Силен шум.) Уважаеми господин Президент, през последните седем месеца Вие и Вашите служебни кабинети постигнахте седем неща, които са явления в новата българска история: яростно разделение на българското общество в размери и реторика, несравними с тези от 1990 г.; безпрецедентна намеса в изпълнителната власт;...
#8 · speech
Превишавате времето, госпожо Атанасова, вече!
#9 · speech
Свършвам. …пряко управление на силовите министерства чрез неговите аватари директно чрез смяната на шефовете на специални и охранителни служби, МВР, митници, данъчни и всички останали контролни органи.
#10 · speech
Тридесет секунди над 10-те минути.
#11 · speech
Безпрецедентна за новата ни история конфронтация между законодателна, изпълнителна и съдебна власт; небивал сблъсък между институциите. (Възгласи: „Времето, времето!“) Рекордна смъртност от ковид, рекордни цени на електроенергията...
#12 · speech
Последни 10 секунди, госпожо Атанасова!
#13 · speech
…най-много нарушения на Конституцията на глава от населението в новата ни история. Това, колеги, е краткият и непълен анализ на дейността на двата Ви кабинета... (Възгласи: „Времето, времето!“)
#14 · speech
Вземам Ви думата, госпожо Атанасова!
#15 · speech
…дали българите живеят...
#16 · speech
Единадесет минути вече!
#17 · speech
...по-добре след 7 месеца...
#18 · speech
Госпожо Атанасова...!
#19 · speech
...управление на служебните правителства, оценките от българите тепърва предстоят...
#20 · speech
Приключваме!
#21 · speech
Бог да пази България! Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#22 · speech
Благодаря Ви много, госпожо Атанасова. Сега давам думата на господин Гюров – заповядайте.
#23 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо Председател на Конституционния съд, дами и господа министри, уважаеми колеги народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, Ваши Превъзходителства, уважаеми представители на религиозните общности в България, уважаема госпожо Омбудсман, драги гости! В изпълнение на процедура по чл. 99, ал. 3 от Конституцията на Република България и в съответствие с Указ № 290 на Президента на Република България имам честта да Ви представя биографична справка на кандидата за министър-председател на Република България господин Кирил Петков Петков. Кирил Петков е завършил „Финанси“ в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър и магистратура по бизнес администрация в Харвардския университет, където е класиран в най-добрите 10% на своя випуск. Като предприемач Кирил Петков развива проекти в областта на иновации с висока добавена стойност, има успешен бизнес в разработването на пробиотици и биотехнологии. Кирил Петков е един от основателите на Центъра за икономически стратегии към Софийския университет, афилииран с Харвард, където преподава икономическо развитие. През 2018 г. Петков създава Центъра за приложни изследвания и иновации в природните науки към Биологическия факултет на Софийския университет. Кирил Петков е министър на икономиката в първия служебен кабинет на Стефан Янев от 12 май 2021 г. до 15 септември 2021 г. Той е семеен, с три деца. Кирил Петков е номиниран за министър-председател от най-голямата парламентарна група на „Продължаваме Промяната“ и е призван да състави правителство на Република България. Убеден съм, че това е достойна кандидатура на човек, който ясно осъзнава своята отговорност да поеме управлението на страната в този особено труден момент на енергийна, икономическа и здравна криза. Сигурен съм, че Кирил Петков има волята да поведе борбата с корупцията и да изпълни основния ангажимент, залегнал в коалиционното споразумение, а именно нулева толерантност към корупцията. Вярвам, че заедно с ръководения от него екип на Министерския съвет Кирил Петков ще продължи промяната, започната от служебния кабинет, следвайки принципите на прозрачност и почтеност в управлението. Надявам се Кирил Петков да е основният двигател за постигане на общата ни цел – България да се развива икономически, да осигурим качествено здравеопазване, образование и справедливи доходи за една по-добра България, в която всички искаме да живеем. Нека днес, съзнавайки своята отговорност, да проведем един толерантен дебат и да дадем подкрепа за бъдещия кабинет. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и „БСП за България“.)
#24 · speech
Благодаря Ви, господин Гюров. Сега давам думата на господин Кирил Петков Петков, предложен за министър-председател на Република България. Заповядайте, господин Петков. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#25 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми български граждани в страната и в чужбина, уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател на Република България, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо Председател на Конституционния съд, дами и господа министри, уважаеми колеги народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми Ваши Превъзходителства, уважаеми представители на религиозните общности в България, драги гости! Днес е важен ден да продължим промяната – промяната на мисленето и промяната в управлението. Първата ни задача е всички да осъзнаем, че ако искаме по-добро бъдеще за България, трябва да работим заедно. Заедно с четиримата коалиционни партньори ние постигнахме общи дебати, в които направихме общо споразумение в 120 страници, 18 глави за политиките, които ще са нужни тази промяна да се осъществи. Но заедно трябва да работим и с опозицията, когато говорим за конституционни промени, промени в съдебната власт. Нека да Ви очертая днес основните приоритети на бъдещото правителство. В област енергетика – трябва да се избегне увеличаването на цената на тока за битовите потребители от 1 януари, трябва да направим всичко възможно да намалим цените и за бизнеса. Новата стратегия на България в сферата на енергетиката трябва да се уповава на два принципа: ниски цени за конкурентоспособност и комфорт на битовите потребители, както и диверсификация. Не трябва да зависим от никой. Гръцката връзка трябва да стане основен приоритет максимално бързо. Предложеният министър на енергетиката в това ново правителство ще бъде Александър Николов. Здравеопазване. Трябва да се преборим с ковид кризата. Не можем да чакаме следващата вълна от следващия щам да удари българската икономика, българското здравеопазване, българските училища. Имаме два варианта оттук нататък. Единият вариант е да кажем: „Махаме зелените сертификати, не ни интересува ваксинацията, затваряме си очите пред фактите на науката.“ Другият вариант е да кажем: „Трябва да се ваксинираме!“ Доброволно, но трябва да информираме българския народ, че това е единственият път напред, ако искаме да не затваряме децата си вкъщи, ако искаме възрастните ни родители да не са застрашени от ковид, ако искаме да не пълним болниците. И нека да кажа, че докато едно време имаше въпроси за ваксината, сега вече осем и половина милиарда хора са се ваксинирали по света. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Колко?! Колко?!“)
#26 · speech
Моля за тишина в залата!
#27 · speech
Извинявайте. Осем и половина милиарда са си сложили по една ваксина – съжалявам, да. 3,6 милиарда от хората са се ваксинирали по света. (Силен шум от ГЕРБ-СДС.) Моля за тишина!
#28 · speech
Моля за тишина, колеги!
#29 · speech
Всички развити страни – над 70% имат ваксинация, а ние оставаме, за съжаление, зад Руанда, Пакистан и Таджикистан. Ето защо моята първа заповед, ако бъда избран като министър-председател, ще бъде: всеки в Министерския съвет трябва да има зелен сертификат. Защото не може малкият ресторант на ъгъла в София да трябва да изисква зелен сертификат от своите клиенти, а в Министерския съвет да се влиза без такъв. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Следващата стъпка и мотото на нашето правителство ще бъде наистина, повярвайте ми: нулева толерантност към корупцията, нулева толерантност към всеки един лев, изхарчен неправомерно, непрозрачно и не с цел единствено да подобри живота на българските граждани. Контролът за тези финанси – националните финанси и еврофондовете, ще бъде даден на заместник министър-председателя по еврофондовете и министър на финансите господин Асен Василев. Министерството на вътрешните работи ще има една основна цел – да няма един човек над закона, никой да не се чувства, че престъплението му ще остане безнаказано. Ще държа да се хваща корупцията от най-ниското до най-високото ниво в тази йерархия. За министър на вътрешните работи предлагам господин Бойко Рашков. Правосъдие. Всички ние в управляващата коалиция се обединихме около идеята, че господин Гешев не е постигнал резултатите, които трябваше да се постигнат от един главен прокурор. Та най-голямата кражба в историята на България – КТБ, нямаше никакви резултати от прокуратурата. А какво да кажем, когато нашите външни партньори ни показват хората, които са на листа „Магнитски“, а българската прокуратура мълчи?! Тази реформа трябва да стане факт един път и завинаги. Прокуратурата трябва да бъде реформирана. Много се надявам, че помощта на правосъдния бъдещ министър Надежда Йорданова ще постигне резултати за всички нас. Икономика. България трябва да настигне европейските си партньори. Нашият растеж трябва да бъде над 5% на брутния вътрешен продукт. Ние трябва да станем център за иновации, център за конкурентоспособност, център за нови стартиращи компании – не само български, а и в региона. Трябва да привлечем инвестиции, защото ние вече сме в най-богатия пазар на света. Ние вече сме с най-ниските данъци. Но по някаква причина, която всъщност всички знаем – думичката е „корупция“, ние не можем да привлечем продуктивните производства, които да обслужват европейския пазар. Това трябва да стане наша основна цел. И една моя лична мечта – да имаме първия български „еднорог“– компания, която да продава на европейския пазар и да бъде стартирана от български предприемачи. Ето защо за икономиката ние слагаме двама човека – заместник министър-председател и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, както и министър на иновациите и растежа господин Даниел Лорер. Земеделие. Всички от малки знаем, че България има една от най-плодородните почви в света. Знаем и историята, че сме били големите износители на плодове и зеленчуци. Е, време е да си върнем този статут обратно! Време е да произвеждаме здравословни храни с висока добавена стойност. Време е да запазим горите си и да ги управляваме добре. За земеделски министър предложението е за господин Иван Иванов. Инфраструктура и транспорт. Крайно време е да свържем Северна и Южна България. Този митичен тунел под Шипка трябва да стане реалност. Трябва да построим – законно! – магистрала „Хемус“. Трябва да направим пътя Ботевград – Враца – Шумен. (Смях и реплики от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.) Извинявайте, Ботевград – Враца – Видин.
#30 · speech
Колеги, моля за тишина в залата. И моля да не говорите по мобилните телефони.
#31 · speech
Да изградим нови мостове над Дунава. За тези цели, които бяха обещавани през последните 12 години, но не бяха постигнати, ние предлагаме заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството господин Гроздан Караджов, както и министър на транспорта и съобщенията господин Николай Събев. Външна политика. Ние трябва да сме конструктивен партньор в Европейския съюз и НАТО. Трябва да се борим с нашите партньори в Европейския съюз за върховенство на закона и това върховенство на закона да бъде свързано с европейските средства. Силата на дипломацията и решаване с мирни средства на проблеми в конфликтни райони трябва да бъде българският приоритет. Добросъседство и напредък в отношенията със Северна Македония трябва също да бъде огромен ангажимент. Затова аз предлагам за министър на външните работи госпожа Теодора Генчовска. Отбрана. Тя трябва да бъде в синхрон с нашата външна политика. Едновременно с това трябва също да има огромен фокус за нулева корупция в армията. Българската отбрана трябва да бъде адекватна и ефективна. Затова предлагам настоящия министър-председател и надявам се, бъдещ министър на отбраната господин Стефан Янев. Образование. България няма много учени, които да са класирани в топ единия процент на Станфорд като брой научни статии и брой цитати. Академик Николай Денков е нашето предложение за министър на образованието. Той има огромната задача да подготви нашите деца да бъдат адекватни за новите условия на труд не в следващите десет години, а до 2080 г. Българското образование много бързо трябва да влезе в крак с времето. Нашите деца трябва да имат основни умения, като: работа в отбор, аналитично мислене, анализиране на все по-голям брой данни. Всичко това трябва да стане в училището, а не с частни уроци и нито едно дете не трябва да бъде оставено „зад борда“. Спорт. Всяко дете трябва да има достъп до спорт. Спортът е здраве и дисциплина. Българската държава трябва да даде адекватни спортни съоръжения, треньори и достъп до международни състезания. Спортът е и бранд за България. Надяваме се през този мандат да имаме по-добри представяния на българските спортисти в Олимпиадата и международните състезания. Туризъм. Много важен сектор за икономиката и за имиджа на България. България трябва да стане известна с конкурентното си предимство: „Една дестинация – сто изживявания“, или, когато говорят по света за нас, трябва да казват: „One destination – one hundred experiences“. Няма друго кътче на земята, където в една почивка може да отидеш в рамките на една седмица на планина, море, до някоя стара крепост или на винен туризъм. За министерството на туризма ние предлагаме Христо Проданов. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Екология. Няма как да имаме добър туризъм, ако не се грижим за нашата природа. В момента имаме доста надвиснали наказателни започнати процедури, пълни сметища, мръсен въздух и мръсна вода. Ако не се справим с тези проблеми, няма как да се наслаждаваме на едно от най-големите богатства, които България има, и това е българската природа. Трябва да спрем да застрояваме дюните си, трябва да спрем да се отнасяме с българската природа като мащеха. Заместник министър-председател и министър на околната среда и водите предлагам да бъде господин Борислав Сандов. Социална политика. От днес нататък не трябва да има един пенсионер под линията на бедност. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Демографската криза е един от най-големите ни проблеми. Заедно с министъра на труда и социалната политика господин Георги Гьоков ние ще работим и сутрин, и вечер, за да постигнем тези цели. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво! Браво!“ от „БСП за България“.) Култура. Толкова страшна, колкото демографската криза, е кризата на културата в България. Българската култура отново трябва да стане национален приоритет. Нека Ви споделя, когато преди години бях поканен в едно малко село – Татарево, и видях, че читалището е възстановено, залата е пълна, има артисти от Европа, Щатите – всички те играят на българската сцена в това малко село на чисто новия обновен салон. Всичко това беше направено от един българин, без една стотинка помощ от държавата. Неслучайно нашият избор за министър на културата е Атанас Атанасов – човекът зад този проект. (Бурни ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) И всичко това трябва да бъде базирано на едно ефективно управление – нуждата от дигитализация, електронни лични карти, електронни търгове, прозрачни обществени поръчки. Това е единственият начин да постигнем целта за нулева толерантност към корупцията. Неслучайно в нашето предложение има двама човека, които ще отговарят по ефективно управление и дигитализация – заместник министър-председателят по ефективно управление Калина Константинова заедно с министъра на електронното управление Божидар Божанов. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Ако гласувате този състав на Министерски съвет, аз обещавам да съм министър на всички българи. Няма да има кмет или община, независимо от коя партия, който да няма приоритет за инвестиционните проекти в тази община, и няма да има разграничения оттук нататък, защото във всяка община има българи, които се надяват за по-добър начин на живот. А за бъдещите министри искам да кажа нещо. Аз ще бъда пръв между равни. Само отборно ние ще можем да постигнем всички тези цели. Трябва да работим заедно и с опозицията. Призовавам Ви! Следете всяка наша стъпка, гледайте за всяка наша грешка! Това, което управляваме, не са нашите пари – това са парите на българските граждани, и разчитам на Вас да бъдете конструктивни и критични към нашите действия. А когато говорим за конституционните промени, отново Ви призовавам – нека забравим нашите лични, политически и всякакви други цели. Имаме национални интереси, за които всички сме отговорни. Нека един път завинаги дадем на България едно истинско, честно правосъдие с промяната на Конституцията. С това искам да поканя нашите коалиционни партньори и опозицията да подкрепи точно този състав, който Ви предложих. Аз вярвам, че след 4 години България ще бъде едно съвсем различно място. Благодаря Ви! (Бурни ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#32 · speech
Благодаря Ви, господин Петков. Процедура. Заповядайте.
#33 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги. Процедурата ми е по начина на водене и всъщност бих искал от Вас, господин Председател, да ми обясните. В дневния ред има три точки – приемаме, че във всяка една от тях, тъй като искаме да разберем какво е времето и лимитът за изказване на групите, та предполагам, че по всяка една точка всъщност ще има лимит за всяка една отделна точка за изказване, така както е редуцирано спрямо големината на групите. Така ли е? Имаме три точки – три точки! – за тези, които не ме разбрахте. Три точки! Всяка една от тях в дневния ред има съответния лимит на изказване за всяка една парламентарна група. Нали така? Това питам! Или ще бъде едно изказване за всичките три точки.
#34 · speech
Уважаеми господин Ненков, дискусията ще бъде една по трите точки в съответствие с парламентарната практика.
#35 · speech
Но ние това не сме го гласували, господин Председател, не сме го уточнили още в началото на заседанието.
#36 · speech
Да, направете процедурно предложение да бъдат отделни дебати.
#37 · speech
Правя процедура по всяка една от точките да има отделен дебат и лимит за изказване на групите, така както е спрямо големината на групите. Това е моята процедура.
#38 · speech
Добре. Благодаря Ви! Има ли обратно становище? Заповядайте.
#39 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Правим процедурно предложение обсъждането да е общо за трите отделни точки, доколкото това съответства на парламентарната практика поне от 2005 г. насам, а също така и предложените теми са логически свързани – технически и правно функционално зависими една от друга, и само дебат заедно за това как конкретните политики на бъдещото правителство ще бъдат постигнати от конкретните номинирани лица ще ни позволи смислен дебат за тези предложения, които днес трябва да гласуваме.
#40 · speech
Преминаваме към гласуване на предложението на народния представител Александър Ненков. (Реплика от народния представител Мустафа Карадайъ: „Времето за дискусия е сумарно за трите точки или за всяка една?“) Една е. Една дискусия – едно време. Ще го обявя в началото на дискусията, господин Карадайъ. Преминаваме към гласуване на направеното предложение от народния представител Александър Ненков за разделяне на дискусиите по отделните точки. Моля, гласувайте. Гласували 205 народни представители: за 58, против 131, въздържали се 16. Предложението е отхвърлено. Оставаме с една обща дискусия по отделните точки. (Реплики.) Сега ще обявя времето. (Реплики.) Заповядайте по начина на водене.
#41 · speech
ДПС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Господин Председател, с голямо уважение – отдавам го още на Вашата неопитност, нямаше нужда да подлагате на гласуване предложението на господин Ненков, защото така е по дневен ред. Следваше да подложите на гласуване само предложението на народния представител Лена Бориславова, защото то е различно от това, което сме приели като дневен ред. Следваше да го подложите на гласуване и ако бъде прието, тогава да обедините и да обявите времето по групи. Благодаря Ви.
#42 · speech
Благодаря Ви, господин Хамид. Практиката, както спомена и госпожа Бориславова, винаги е била за една дискусия по трите точки, тъй като те са функционално свързани, и не е било подлагано на гласуване. Лично прегледах стенограмата и от последния избор за редовно правителство. Благодаря Ви. Оставаме с една дискусия, като ще Ви прочета времето, с което всяка парламентарна група разполага. Парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ разполага с 30 минути общо, като при евентуално удължаване времето се удължава на 40 минути. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС – 27 минути, евентуално 36… (Реплика от народния представител Десислава Атанасова.) Не от място, госпожо Атанасова, само да довърша и може да ни кажете. От „Движение за права и свободи“ – 18 минути, при евентуално удължаване – до 24 минути. „БСП за България“ – 15 минути, евентуално удължаване до 20 минути. „Има такъв народ“ – 14 минути, евентуално удължаване до 20 минути. „Демократична България“ – 11 минути с удължаване до 15 минути. Парламентарната група на партия ВЪЗРАЖДАНЕ – 10 минути, евентуално удължаване до 13 минути. Това е времето, с което разполагате. Преди да преминем към дискусията, моля да гласуваме и да бъдат допуснати в залата предложените министри, които не са народни представители или членове на служебния кабинет. Това са господин Гроздан Караджов, господин Борислав Сандов, госпожа Асена Сербезова, госпожа Теодора Генчовска, господин Александър Николов и госпожа Надежда Йорданова. Колеги, моля Ви да гласуваме допускането им в залата. Гласували 215 народни представители: за 212, против 3, въздържали се няма. Предложението е прието. Моля квесторите да поканят в залата посочените лица. Благодаря Ви. Откривам дискусията. Постъпила е заявка за изказване от парламентарната група на „Движение за права и свободи“. Заповядайте, господин Карадайъ. Тук не е по ред на парламентарните групи.
#43 · speech
ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Нашето очакване беше, че заявката ни ще бъде, когато ни дойде редът, но явно така сте преценили.
#44 · speech
Тук не е по ред на парламентарните групи.
#45 · speech
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо Председател на Конституционния съд на Република България, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми ръководители на съдебната власт, Ваши превъзходителства, уважаеми ръководители на религиозните общности в България, уважаеми гости, уважаеми госпожи и господа народни представители! Народът направи своя избор и възложи много тежки задачи на своите управници, народът поиска промяна – истинска, работеща промяна, а не подмяна. Ние от „Движение за права и свободи“ искаме промяната да се случи. Ако се върнете в годините назад, ще видите и ще прочетете, че ДПС винаги е апелирало за реформи във всички сектори. Това не се случи и отлагането на необходимите реформи повече не може да се допуска. Ковид кризата, икономическата, социалната, институционалната криза, все по-нарастващата бедност няма да се решат с липсата на институции, още по-малко с анти ДПС реторика и агресия. От ДПС ще подкрепим нужните решения в подкрепа на благосъстоянието на българските граждани, които гарантират решаване на кризите – нормалност в политиката, възстановяването на демократичните устои на страната и на държавността, както и прекратяването на всякакви корупционни практики. Нашите избиратели гласуваха за това: защита на правата и свободите на всеки български гражданин, необратимост на демокрацията, нормално функциониране на органите и институциите в държавата, успешна и ефективна борба с корупцията, а организацията и провеждането на изборите далеч не допринесоха за надежда в тази посока. ДПС винаги реагира, когато се погазват правата и свободите на българските граждани. Така беше и при управлението на ГЕРБ – много често бяхме сами, сега е същото. Днес за избирателите на ДПС аналогията с тоталитарното време е факт и ние имаме своето обяснение – случващото се е следствие от мълчанието на органите, институциите и гражданските организации в продължение на повече от 10 години. Уважаеми госпожи и господа, демокрацията в България се намира в сложен етап от своето развитие. В парламентарната република на Народното събрание се пада основната задача да възстанови демокрацията и да се справи с институционалната криза в страната. Наред с първостепенната задача, свързана с ковид, икономическата, социалната, образователната, здравната и другите кризи, българските граждани очакват спешното преодоляване на кризите и решаването на проблемите им, повишаването на доходите и стандарта им на живот. България има нужда от редовен кабинет, който да покрие тези очаквания. Националният ресурс не е достатъчен. Планът за възстановяване и оперативните програми изостават, а за тяхното приемане има изискване за върховенство на правото. Ако искаме върховенство на правото, с думите, и най-вече с делата си, трябва да докажем това. Безкритичното допускане на нарушаването на Конституцията на Република България и законите на страната и грозните прояви на полицейщина ерозират демокрацията и държавността и не могат да имат никакво оправдание. Известното стихотворение на Мартин Нимюлер е цитирано от всеки убеден демократ. То е особено актуално сега при настоящата дълбока криза на демокрацията в България и аз ще си позволя да го напомня: „Когато нацистите дойдоха за комунистите, аз мълчах, не бях комунист. Когато затвориха социалдемократите, аз мълчах, не бях социалдемократ. Когато дойдоха за профсъюзите, аз мълчах, не членувах в профсъюзи. Когато дойдоха за евреите, аз мълчах, не бях евреин. Когато дойдоха за мен, вече нямаше кой да говори, вече нямаше кой да ме защити.“ Днес от този най-висок подиум на българската държава призовавам всички – държавници, политици, смели и доблестни лидери, изтъкнати членове на граждански организации, активни и свободни граждани, да осъдим погазването на Конституцията на Република България и законите на страната, полицейщината и да застанем под истинското знаме на демокрацията и на държавността. Нека да защитим демокрацията и държавността днес, за да сме спокойни за бъдещето на нашите деца и внуци утре! Уважаеми госпожи и господа, уважаеми народни представители, от ДПС няма да подкрепим предложената програма, структура и състав на Министерския съвет, защото не сме участвали в никакви разговори за тях. Но ние ще бъдем конструктивна опозиция и ще дадем своя принос в подкрепа на благосъстоянието на българските граждани, възстановяването на демокрацията и държавността, както и защитата на правата и свободите на всеки български гражданин. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ДПС.)
#46 · speech
Благодаря, господин Карадайъ. Реплики по изказването на господин Карадайъ има ли? Няма. Записан за изказване е народният представител Даниел Митов. Заповядайте.
#47 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа! В началото ми се иска да се обърна не към новото мнозинство на четворната коалиция, а към десните избиратели в България, които по една или друга причина са гласували за някоя от партиите в тази коалиция. Обръщам се към тях, защото съм на мнение, че те следят политическия процес и тепърва ще оценяват своя избор. Първо, трябва да кажем, че новото мнозинство е доминирано от партия, която заявява, че щяла да постига леви цели с десни инструменти. Нека напомним, че политическите субекти се оценяват именно по това какви цели се опитват да постигнат. Една друга коалиция от мнозинството твърди, че вече няма ляво, няма дясно. Третата субстанция ни съобщава, че е антисистемна партия, но предстои все пак да изяснят коя е системата, която ще борят, и с какви антисистемни инструменти. А четвъртият елемент е бившата Комунистическа партия, която така и не се е отказала от тоталитарното си наследство и винаги е обслужвала интересите на бившия репресивен апарат на комунистическия режим. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Неизбежният извод е, че се оформя ляво-либерално управление, точно каквото беше правителството на тройната коалиция до 2009 г. И ако има десни хора, гласували за някоя от съставните части на готвещата се да управлява коалиция, нека да знаят ясно: тези, за които гласувахте, връщат бившата Комунистическа партия и мрежите на Държавна сигурност във властта. От всичко изговорено и чуто до момента в кампанията оставам с впечатлението, че това правителство се вписва напълно в духа на ултралибералната лудост, обзела някои общества. Опитите да се откаже признание за постигнатото от обществото до момента, да се отхвърлят традицията и уроците на миналото, да се откажем от политическите си бащи, да се създаде претенция за някакъв едва ли не голям взрив и някакво самозачеване на това мнозинство ни обричат да навлезем в период, в който определена група хора ще безчинства и хулиганства арогантно на политическия терен. Ако отново станем свидетели на злодеяния, като продължение на репресиите на служебното правителство, още едно поколение ще насочи енергията си към конфликти и сблъсъци, вместо към нещо креативно. За да може да има креативни усилия в полза на обществото в този парламент, трябва да спре практиката на прилепяне на колективна вина. Виновни хора в най-различни неща винаги е имало и винаги ще има, но да се квалифицира една политическа организация или голяма обществена група да се облепя с етикети като виновни за едно или друго, води единствено до унищожаване на демокрацията. Това се прави обикновено от хора с тоталитарни инстинкти. Има голямо очакване преходът на приключи най-накрая, но това очакване непрекъснато се отлага, тъй като рецидивистите от прехода непрекъснато се оказват на власт. Аз като представител на това поколение, което израсна в прехода, бих отправил добронамерен съвет към своите връстници, които реално ще упражняват властта: да се постараят много, защото нямат право на провал. Един провал би бил присъда и за цялото това наше поколение, на което се възлагат толкова надежди. А сред многото рецидиви, които не ни позволяват да завършим прехода, реално се отличават: Първо, непрекъснатият обществен стрес при смяна на властта и непрестанен стремеж към задушаване на опозицията. Перманентният конфликт между полиция и магистратура, което де факто означава пробив в правилата и фактически отказ да се живее по едни и същи правила. И трето, едни от основните характеристики на прехода винаги са били хаосът и реципрочната репресия – непрекъснатото генериране на дисиденти, пък макар и в по-омекотен контекст. В България преходът не е свършвал реално, тъй като на практика никога не беше осъществен цялостно. Българската политика непрекъснато позволява вълни на реставрация на номенклатурните елити и техните производни. Опасявам се, че се задава нова вълна на реставрация, дано не съм прав, която се отличава с особена гръмогласност и показност – мрачни и древни създания изпълзяват от пещерите си и с рев са готови да отмъщават затова, че дълго време бяха държани в състояние на хибернация. (Възгласи от „БСП за България“: „Еее!“) Със сигурност историята на България не започва с нито едно правителство и не завършва с него, но от всяка нова власт се очаква да надгражда, да развива, да променя обаче към по-добро. Няма как днес да не видим с просто око някои знакови промени. Първо, опасните заявки за харчене на много пари са не само характеристика на ляв политически конструкт, но и поставят под въпрос стратегическите амбиции за членството на България в еврозоната. Да смяташ, че поредният заем ще реши проблемите с инфлацията, растящите цени и ниските пенсии, е като да си мислиш, че още една ракия ще те излекува от тежък махмурлук. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Стратегията на новата четворна коалиция е като дипломна работа на студент – преписани четири политически програми от изборите, прекроени по раздели, с редакционни промени за отстраняване на дублирани или ярко противоречиви текстове, за да не личи плагиатството. Структурата на новия Министерски съвет ни предлага повече администрация въпреки заявките за нейното редуциране. Механизмите на вземане на решения, заложени в проекта, със сигурност са подсказани от опитната БСП. Трудно мога да повярвам, че някой друг може да измисли орган като партийни секретари от всяка партия във всяко министерство, както и да ги наричаме за пред хората. Очевидно е, че силовите министерства и цялата силова инфраструктура на държавата остават под контрола на президента Радев. Ние нарекохме този феномен „пети коалиционен партньор“, но всъщност става дума за ментор или кръстник на коалицията, което означава, че при определени обстоятелства ще бъдем поставени пред риска да получим марионетно правителство вместо правителство на промяната. Под прикритието на една илюзорна и неясна засега промяна има опит за концентрация на власт извън Конституцията, за използване на тази власт за овладяване на държавата точно по модела, по който Путин постигна това в Русия през силовите структури и чрез агресивна разправа с опонентите. И в заключение, ще си позволя един колегиален съвет: работете така, че да оправдаете абревиатурата ПП именно като „Продължаваме Промяната“, защото тя очевидно е почнала доста преди Вас. И дано ПП един ден не се чете като „Пълна подмяна“ или „Правителство за поръчки“, а не дай си боже, като просто „Послепис“. Бог да пази България! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#48 · speech
Реплики има ли на изказването на господин Митов? Няма. Господин Петров, заповядайте за изказване.
#49 · speech
Продължаваме Промяната
Здравейте, дами и господа, колеги! Бих искал накратко да се опитам да изложа своите мотиви за това защо смятам да подкрепя предложения проект за правителство на „Продължаваме Промяната“. Вероятно някои от Вас знаят, че моите занимания са встрани от политиката. Когато получих покана да се присъединя към този проект от господин Кирил Петков, аз бях впечатлен от неговата биография, както и от тази на господин Василев, както и на другите участници. Бях впечатлен от неговия разказ, но честно казано, той не беше достатъчен, за да ме накара да повярвам в успеха, и затова аз направих нещо друго. С голяма част от Вас се познаваме, с някои от Вас сме приятели, с една част от Вас също се познаваме (поглежда наляво), и аз реших най-простичко да попитам – познавам и Вашите началници, познавам и Вашите спонсори, и реших да попитам тях: що за хора са Кирил и Асен, защо не трябва да им вярвам? Защото те са Ваши политически опоненти, явно имате какво да кажете срещу тях, има нещо, което не е окей при тях. Знаете ли какъв отговор получих? Не получих нито една информация по този въпрос, но получих едно много недвусмислено послание, че ако продължа да подкрепям Кирил Петков и Асен Василев, ще загубя най-ценното нещо, което имам. И ми се иска хората, автори на идеята, да получат това послание, да знаят, че то е може би най-силната мотивация да заявя, че моето място е тук, в този отбор. Аз вярвам в него и съм убеден, че той ще работи за България! (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Както казах, с голяма част от Вас се познаваме, с някои сме и приятели, аз знам, че някои от Вас имат това поведение и присъствие тук най-вече защото са получили същото послание, каквото получих и аз. И накрая, аз съм нормален човек и много често изпитвам страх, много по-често, отколкото ми се иска, но както веднъж ми каза господин Асен Василев: „Нормално е да те е страх, но има неща в този живот, които са по-важни от страха.“ Благодаря. (Продължителни ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и възглас „Браво!“)
#50 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Реплики има ли? Няма. Има ли друг за изказване? Първо от ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте, господин Петров.
#51 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател, драги колеги, уважаеми сънародници и гости! Бих искал и аз като колегата Петров, когото внимателно изслушах, да заявя защо моята позиция ще бъде против предложеното правителство. Изчетох с голям интерес предложеното коалиционно споразумение – първата му част „Правосъдие“, и очаквах да видя декларираните мерки за съдебна реформа, очаквах да видя изпълнение на заявени политики в полза на правосъдие за гражданите, но за съжаление, повечето от нещата, които прочетох, бяха анализи, обсъждания, стратегии. За целите седем страници и половина на част „Правосъдие“ на това коалиционно споразумение думата „анализи“ се повтаря 14 пъти, думата „обсъждания“ – девет пъти. Чудех се защо и къде съм срещал тези термини преди, докато не прочетох, че ще се работи в насока в процедурите по избор на държавните регулаторни органи да участват НПО-та. Колегите от моята парламентарна група знаят, че доста голяма част от НПО-тата, които заявяват някакъв интерес към управлението на държавата, ерго и към изпълнителната власт, са пряко или косвено финансирани от чужди спонсори и чужди посолства. Дейността на такива НПО-та се изчерпва с анализи, стратегии и обсъждания. Предполагам, че и затова юристите на тези НПО-та са написали голяма част от Програмата на коалиционното правителство в част „Правосъдие“. Предполагам, че това е и причината в него да присъстват заявления за деполитизиране на ЦИК и премахване на политическото представителство в ЦИК. Уважаеми представители на четирите коалиционни партии, ако не политическите партии, поне представител в парламента, кой ще участва в ЦИК, как ще подсигурим една прозрачност на изборите? Пак ли чрез НПО-та, финансирани от чужбина? Когато четох коалиционното споразумение, с голяма изненада видях, че сред лицата, които са се подписали, че са участвали в преговорите по част „Правосъдие“, аз лично не видях експертиза по отношение на наказателното правораздаване на Република България. Сериозно съм притеснен, че липсата на експертиза по отношение на наказателния процес – казвам го като човек, чийто ден и час на полагане на клетва като народен представител съвпадна с деня и часа на заседание на Специализирания съд, и съм притеснен, че това е довело до липса на каквито и да били реформи и действия по отношение на наказателното правораздаване в Република България. За мен в част „Правосъдие“ е налице огромно непознаване на тази материя. Не може без експертиза в тази област да се предлагат действия, коментиращи реорганизация на Специализираната прокуратура, на Специализирания съд касателно личността на главния прокурор, по която има заявени няколко противоположни мерки, които ще се правят. От една страна, се иска да не съществува тази длъжност, от друга страна, се говори, че ще му бъдат намалени функциите, от трета страна, се говори, че той пък ще бъде избиран от Народното събрание. За мен значи, че няма консенсус между тези четири партии, които са подписали това коалиционно споразумение, в част „Правосъдна“. Уважаеми колеги, за да реформираме съдебната система, ние трябва да я направим така, че тя да работи в полза на гражданите, а не просто да пишем, че ще прекрояваме съдебната карта. За да реорганизираме съдебната система, трябва да показваме познание по отношение на справедливостта, по раздаването на справедливост за гражданите, които очакват справедливост за извършените престъпления. За съжаление, такива мерки, такива действия аз не видях в част „Правосъдие“. За мен тя е един ялов удар във въздуха за така наречената съдебна реформа и за съжаление, ефектът ѝ ще бъде същият, каквото е и намерението на кандидата за премиер, което изрази преди малко, да строи магистрала между Ботевград, Враца и Шумен. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#52 · speech
Благодаря, господин Петров. Има ли реплики? Няма. Госпожо Нинова, записана сте за изказване – заповядайте.
#53 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Президент на Република България, господин Министър-председател, госпожо Вицепрезидент, уважаеми дами и господа министри, скъпи народни представители, Ваши превъзходителства, уважаеми представители на вероизповеданията в България, на съдебната власт, уважаеми български граждани! Водена от разбирането, че в момента България е изправена поне пред три кризи, водена от разбирането, че имате нужда от подкрепата на държавата, от стабилност в България и от сигурност във Вашите семейства, Българската социалистическа партия се включи активно в преговорите за съставяне на редовно правителство и стабилно мнозинство в парламента, които да започнат истинската промяна на досегашния модел на управление. Ние разбираме участието си в това правителство като продължение на непрекъснатите ни петгодишни усилия за промяна на модела на управление на ГЕРБ. И господин Митов, с нищо не можете да ни изненадате вече, след като пет години ни прекарахте през огън и вода – издържахме като опозиция, не се предадохме и не се продадохме. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Днес с нищо не можете да ни изненадате или уплашите. Ние сме чували много по-страшни думи за Българската социалистическа партия от това място през тези пет години. Помните ли, че като управляващи и държащи цялата власт в България, еднолично държащи, оттук един ден решихте, цитирам: „че трябва да ни изпратите в Сибир“?! Така че днес с нови и по-слаби определения няма как да засегнете българските социалисти. Искам да поздравя персонално господата Петков и Василев за усилията, които положиха в последните седмици. Познавате ме, не съм от хората, които правят празни комплименти. Двамата положиха неимоверни усилия, търпение и разум, за да съберат четири партии с различни програми, идеология и предложения. Благодаря на другите коалиционни партньори затова, че се вслушаха в нас не само защото имаме повече опит – и политически, и парламентарен, а просто приеха необходимостите на деня, необходимостите на следващите 100 дни, необходимостите на следващите четири, че защо не и повече, години за България и за българския народ. Ние приемаме участието си в този кабинет като гарант за социална справедливост в България, като гарант за социална политика, като гарант за грижа за хората. И това, което Ви казвам, е факт, записано е в споразумението на бъдещото управление. Разбира се, няма да го представям цялото, но предизвикана от това, което чух в залата, ще кажа, че българските деца и младите семейства са защитени, защото най-накрая – след петгодишните усилия на „БСП за България“, те ще бъдат гарантирани с безплатни детски градини и ясли (ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“), за което благодаря на мандатоносителя и на другите колеги от партиите. Най-накрая децата до 14 години ще имат безплатни лекарства, а младите родители, които ще останат да ги гледат вкъщи заради ковид пандемията, ще бъдат гарантирани с една заплата. За работещите и за работниците, след петгодишни усилия, които Вие не приехте и не одобрихте, ще има разумно и аргументирано повишаване на минималната работна заплата според обективни показатели и няма как това да не се отрази на другите заплати в България. За пенсионерите. Е, най-накрая след толкова битки сме щастливи да кажем, че няма да има пенсионер под прага на бедност (ръкопляскания от „БСП за България“), че всички ще мислим разумно за нов модел на преизчисляване на пенсиите в близките месеци. Не може всичко да стане веднага, скъпи български граждани. Важното е, че имаме воля да го започнем и да го направим. Най-накрая доживяхме да бъде записано в едно споразумение, което вярвам, че ще изпълним, защото виждам волята ни, че за българската култура ще има 1% от брутния вътрешен продукт, а за българското образование – 5%. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) И най-накрая нашето голямо желание да ядем българска чиста храна ще стане, защото решихме държавата да стимулира българските плодове и зеленчуци, мляко и месо и да намали вноса на външна продукция за сметка на българското земеделие. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Мога да продължа така по цялата програма от 110 страници, но бих искала да обобщя с едно изречение: нашата цел да имаме здрав и образован български народ, който работи и изкарва високи заплати и пенсии, ходи по чистата българска земя, яде чиста българска храна, диша чист въздух, е напът да се сбъдне; нашата цел българинът да има достъп до здравеопазване и да не му се налага да плаща безумни пари, които няма, и да умира по пътищата и стълбите на болниците, е напът да се сбъдне; нашата цел децата не просто да трупат количество, а да трупат качество на образованието и българското образование да е обвързано с българската икономика, го пише в този документ. Да, българските фирми ще имат български работници, а българските деца и студенти ще работят в тези фирми и ще остават в България. Е, малко ли е това, за да се съгласи „БСП за България“ да участва в такъв кабинет?! Но ние не забравяме и другата си голяма цел и битки от пет години – промяната на модела. В стремежа си да осигурим друго бъдеще и на децата, и на народа си нито за момент няма да забравим промяната на модела. Затова вместо еднолична власт ще дадем всичко от себе си в този кабинет да помогнем на мандатоносителите и да го направим заедно, та вместо еднолична власт да има институции в България, които взимат решенията, които взаимно се уважават и уважават общия конституционен принцип за разделение на властите. Вместо задкулисие ще има прозрачност, вместо лични връзки, шуробаджанащина и калинки ще има ред и правила, еднакви за всички, и за който не спазва този ред и правила, ще има справедливост, а това означава всеки да носи отговорност, ако е престъпил закона. Уважаеми народни представители, обръщам се към тези от Вас, които ще останете в залата, и новите, които ще влязат в нашата група: за да стане всичко това, то трябва да започне тук. Във Вашите ръце е истинската промяна, защото порочният модел на управление е заложен години наред в законите от Политическа партия ГЕРБ. Какво от това, че сме записали, че ще променим корупцията в пътищата, ако тук в тази зала не премахнете текста за ин хаус поръчките?! Как ще постигнем всеки българин да има достъп до здравеопазване, ако Вие тук не промените Закона за лечебните заведения?! Как нашите пенсионери най-накрая ще видят преизчисляване на пенсиите, ако тук не промените Кодекса за социално осигуряване? Ако ни изберете, ние си знаем мястото. Изпълнителната власт – Министерският съвет, който ще изберете, знаем, че трябва да дойдем да Ви убеждаваме да приемате закони, ние да ги изпълняваме и да идваме да се отчитаме пред Вас. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Разчитаме на разбирането Ви, защото България е изправена пред изключителни трудности, българският народ чака нашата подкрепа, чакат ни зимните месеци и първите ни усилия за преодоляване на кризите, но ни чака и перспективата – Планът за възстановяване и устойчивост, оперативните програми, дълбоките реформи във всички сектори на българския живот. Ние, представителите на „БСП за България“ в правителството, ще дадем всичко от себе си това, за което Ви говорих, да стане факт. Това, което сте чули от нас като опозиция на ГЕРБ, да стане реалност в управлението на България. На добър час! (Ръкопляскания от „БСП за България“ и „Продължаваме Промяната“.)
#54 · speech
Благодаря, госпожо Нинова. Реплики? Няма. Господин Цонев, заповядайте.
#55 · speech
ДПС
Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо Председател на Конституционния съд, дами и господа министри, уважаеми колеги народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, Ваши Превъзходителства, уважаеми представители и ръководители на религиозните общности в България, драги гости! Днес българското Народно събрание е призвано да избере новия състав на Министерския съвет. Това наистина е изключително важен ден не само за Народното събрание, но и за България, най малкото защото това е кабинетът, най-дълго подготвян в най новата ни история. Повече от седем месеца този проект се подготвя – подготвя се по различни начини, но това не е тема на днешното ни изказване. Ще имаме време да разкажем на българските граждани и тук в залата как точно беше подготвен този проект, как мина през два избора, за да стигне до третия, и как се случи всичко това. Но днес ние от ДПС сме добронамерени и искаме този проект да успее. Няма значение как беше подготвен, кой го направи и така нататък, защото страната има нужда от това. Не може обаче в началото на дебата да не ни прави впечатление онова, което ни се анонсира, даже не само тук, а седмици и месеци наред, като заявки, като лозунги на новата власт, на новия кабинет, който, надявам се, че днес наистина ще стане кабинет на България. Искам да направя една аналогия, не за друго – пак да кажа, не за да се заяждаме политически, а за да помним и да се пазим. Когато преди повече от век френският психолог Емил Боарак въвежда термина „дежавю“ като обозначение на нещо, което се случва днес, но имаш усещането, че вече си го виждал и живял, едва ли е имал предвид, едва ли си е мислил, че това ще стане клише дори в нашия живот. И ние днес имаме това усещане дежавю – вече видяно. Да започнем от лозунгите: „Нулева толерантност към корупцията.“ Днес кандидатът за министър-председател го каза дори с апломб: „Наистина нулева толерантност!“ Пожелавам Ви го от сърце да стане, но да Ви кажа – така започнаха пътя си Бойко Борисов и ГЕРБ. Цитат на Цветан Цветанов, 2009 г.: „Ще поставим на дневен ред истинската борба с корупцията.“; Бойко Борисов, 2009 г.: „Ще имам пълна нетърпимост към всички форми на корупцията и ще бъда безкомпромисен с който злоупотреби с власт, независимо от коя партия е и дали е от ГЕРБ.“ Това усещане за дежавю продължава по-нататък и в другите послания. Ние не подхождаме с недоверие. Вярваме, че желанието Ви е искрено. Само искаме да кажем на българските граждани, на колегите в залата и на Вас: това е правено преди това няколко пъти – през 2001 г. и някои от юпитата на царя дойдоха с този лозунг. Вторият момент за вече видяно е отричане на постигнатото от предходните управления и хвърляне на къде основателни, къде неоснователни обвинения относно неправилно управление и корупционни практики. Аз пак ще Ви дам примери с това. Така започнаха управлението си и ГЕРБ – странно съвпадение. Тогавашният министър на финансите Симеон Дянков говореше за неправомерно сключени договори за над два милиарда, които не са обезпечени със средства, за които бизнесът е подлъган да ги сключи, и забележете къде – в Пътната агенция, разбира се. Страшно много съвпадения. Но ще Ви дам един друг пример за това, което ще се случи, това, което ще трябва да гледаме. Правителството на ГЕРБ дойде на власт 2009 г., като твърдеше, че всичко преди него е било лошо, като отричаше всичко, дори използваха един термин: „Ние сега възстановихме финансовата стабилност.“ Нека да Ви дам само три икономически показателя, защото и Кирил, и Асен ще ме разберат. Обръщам се на малко име, както Вие обичате да се обръщате, и аз намирам тази практика за добра. Три показателя: брутен вътрешен продукт 2001 – 2009 г. – за осем години 260% увеличение на брутния вътрешен продукт – от 27 милиарда на 73 милиарда. Закръглям, за да не Ви занимавам и Вас, и тези, които гледат, подробно статистиката. От 2009 до 2020 г. за 11 години 60%, от 260 на 60 публичен дълг. Нетният публичен дълг – брутният минус резервите на правителството, е бил по-малък от два милиарда 2009 г. Сега, когато ГЕРБ си отиде, нетният вътрешен дълг е над 22 – повече от 20 милиарда нов дълг, без да има кой знае какви кризи. Още нещо безпрецедентно ще Ви кажа, което се е случило през този отричан период 2001 – 2009 г. Двете правителства на Симеон Сакскобургготски и на Сергей Станишев са върнали 15 милиарда дълг – от 17 на два. Петнадесет милиарда върнат дълг, това не се е случвало в нито една европейска държава, а за България това е абсолютен прецедент. Преките чуждестранни инвестиции в същия период за осем години са 34,4 милиарда, или 13,7% от брутния вътрешен продукт. Ако това трябва да го постигнете сега, трябва да имате 9 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции при 140 милиарда брутен вътрешен продукт. За 12 години преките чуждестранни инвестиции са спаднали на 15,2 милиарда, или 2,9%. Разбирате ли защо ги давам тези цифри като примери? Защото, когато дойдоха на власт, отричаха всичко, а се оказа, че това е най-продуктивният икономически период за България. Той е най-продуктивният и геополитически, защото станахме членове на НАТО и на Европейския съюз. Третата тема, по която ние много спорим с бъдещия министър-председател, това е темата за задкулисието. Има ли участие задкулисието в политическите проекти? Да уточня кое задкулисие имам предвид. Казвали сме го много пъти, но за протокола пак да го кажем. Задкулисието, представлявано от кръга „Капитал“, от медийния монополист и олигарх Иво Прокопиев, от Иван Кръстев като един от мислителите, създаващ тези проекти. Защото има прилика и тук – ГЕРБ по тяхното признание е техен проект, не по наши думи. ГЕРБ дойде на власт след изключително агресивна медийна кампания. Вие също. Аз само казвам приликите, нищо друго. И когато Вие се обръщате към мен и казвате: господин Цонев, не е така, ние нямаме нищо общо, аз Ви вярвам. Но ще Ви повярвам тогава, и ние от ДПС ще Ви повярваме тогава, когато видим реални дела. Тогава, когато видим в медиите на този кръг Вие да бъдете разпъвани на кръст така, както през всичките 25 години всички техни опоненти бяха разпъвани на кръст. Завършвам със следния пример: един министър-председател от успешния период, който Ви цитирах, получи наградата на Световната банка за най-добре реформирана данъчна система в Югоизточна Европа. Той беше разпъван от сутрин до вечер от тези медии. А един от най-слабите финансови министри, които сме имали според моето скромно мнение – Симеон Дянков, беше главен положителен герой там. Това е този кръг. Ние силно вярваме, че Вие сте еманципирани, или ако не сте, ще се еманципирате, защото, когато говорим за върховенство на закона, когато говорим за намерения, трябва да имаме предвид и това, че този кръг нямаше влияния между 2001 и 2009 г. и Вие чухте икономическите резултати. Но имаше голямо влияние и министри във всеки кабинет на Борисов и чухте другите резултати. Затова ние държим на това и ще следим за това и смятам, че така е редно и това го дължим на българските граждани. В заключение. Ние наистина няма да подкрепим кабинета. Но ще бъдем конструктивна опозиция, както каза нашият председател, ще подкрепяме всичко добро и ще водим яростна съпротива срещу всичко, което не е добро. Аз бих искал да се обърна към Вас със следните думи: не отричайте това, което са направили поколенията преди Вас в най-новата ни история – 31 години. Защото, докато Вие получавахте великолепното си образование, което почти всички от „Продължаваме Промяната“ имате, докато усвоявахте знания по чужбина, поколение български политици, между които Ахмед Доган, Георги Първанов, да не пропусна някой – доктор Жельо Желев, Симеон Сакскобургготски и така нататък, Иван Костов, ориентираха страната ни към нашия ценностен избор и към нашия геополитически избор, а именно евроатлантизма. Защото всяко отричане на предишните успехи е национален нихилизъм и вреди на имиджа на България в света. С тези думи Ви пожелавам успех от сърце. Ще се радваме на успехите, защото те ще бъдат успехи за България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#56 · speech
Благодаря, господин Цонев. „Движение за права и свободи“ изчерпа времето си и вече е в рамките на допълнителното. За изказване? Господин Дилов, заповядайте.
#57 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, почитаеми господин Председател. Уважаеми колеги, скъпи гости! Уважаеми бъдещ господин Министър-председателю, няма да скрия своята естествена симпатия към Вас, защото сте млад, енергичен, добре образован и вярвам, ръководен от добри намерения. Вероятно част от тази симпатия в мен е, че се поддавам на чара, който традиционно българите акцентират на симпатията, която изпитват към хора, които леко нарушават закона. Това ни е останало от хайдушките времена, знаете, ние обичаме такива хора. „Обичаме“ е думата. Та така. При всички случаи Ви желая успех! А сега бих искал да се спра на няколко малки колебания, които имам, буквално може би някои от тях да бъдат зададени като въпроси. Вие, когато представяхте намеренията си – и коалиционни, и да управлявате, използвахте неведнъж футболна риторика. Например това ще е А отборът на България или че всеки отбор, който ще изпрати играчи в този национален отбор, ще отговаря за тях. Мисля, че дори Димитър Пенев би се посвенил да го каже в смисъл, че отговорност за футболистите в националния тим ще носят съответно ЦСКА, „Левски“, „Лудогорец“ и така нататък. Да Ви попитам конкретно. Играчът във Вашия отбор Корнелия Нинова примерно играе лошо. Вие ще се оплачете на партийното началство на госпожа Корнелия Нинова, тоест на госпожа Корнелия Нинова, която да направи забележка на госпожа Корнелия Нинова. Така е по логиката на начина, по който е конструирано – всяка партия носи отговорност за министрите си. Вие натоварвате госпожа Нинова с много тежка отговорност, независимо от това, че много малко българи са гласували тя да участва в управлението, но оставяме това настрана – коалицията го изисква, но я натоварвате с отговорността да бъде съдник и контрольор сама на себе си – нещо, с което Българската социалистическа партия не се е справяла особено умело през годините. И да взема дума и от нейното изказване, да Ви припомня, сигурен съм, че това сте го учили в Харвард. Когато един социалист Ви казва, че нещо ще бъде безплатно, това означава, че е безплатно за потребителите и двойно платено за данъкоплатците, защото иначе няма как да се получи. Чухме от госпожа Нинова, че ще си имаме разни безплатни неща във Вашето управление. Да се върнем към А отбора. А отборът на България в момента, както изглежда, по-скоро прилича на… Има един отбор, който се казва „Ужас“ от село Мърчаево, или отборът „Крила на съветите“ от село Бяла река, Първомайско, който впрочем преди се казваше „Магарешко текме“. Не знам защо смениха това хубаво българско име с „Крила на съветите“. Във Вашия А отбор ще има министър по ефективното управление. Това е все едно отбор „Крила на съветите“ освен треньор на отбора да си назначи и треньор по футбол. Очевидно имате някаква идея за министър на ефективното управление, но тя засега остава скрита, а само след минути ще трябва да гласуваме за него. Има и друг такъв отбор. Казва се „Скрита сила“ от село Мъдрево. Освен министър за ефективното управление ще имате и вицепремиер по климатичната политика. Това е все едно от споменатия вече отбор „Крила на съветите“ да си назначат треньор за Световното по футбол. Мисля, че климатичните политики е прекалено конкретно за целия дух на Вашия кабинет. Може би трябваше да имате нещо по-общо – вицепремиер за вселенското равновесие или за тъмната материя. (Оживление в ГЕРБ-СДС.) Аз, честно, едвам ще дочакам да се закълне този министър, за да му напиша едно писмо и да кажа: господин Министър, много съм недоволен от климатичните промени напоследък. Вземете мерки! (Оживление, смях в ГЕРБ-СДС.) За финал ще отбележа, че Димитър Пенев никога не би построил отбора така, независимо какви качества му вменяваме, които той не притежава. Но Пената има други крилати лафове, които си струва да бъдат отбелязани. Например великото му изречение към шофьора на автобуса на националния отбор: „Задръстването е голямо, затова отбий в лоялното платно.“ Вашият кабинет, господин Петков, много яко е отбил в лоялното платно на господин Радев. Имате изключително много министри от последните седем месеца, както и съветници на господин Радев, както и членове на неговата администрация. Вие вероятно смятате, че последните седем месеца бяха едно добро време за България, едно добро управление. Мисля, че много скоро ще разберете, че не е било така. И не от медиите ще го разберете, ще го разберете от това, с което Вие ще трябва да се справяте съвсем, съвсем скоро. Аз наистина няма да пророкувам от тази трибуна относно съдбата на бъдещото Ви управление. Отсега е ясно, че то ще бъде много трудно. Вече заявихме от името на нашата парламентарна група, че ще се опитваме да не пречим. Когато можем, ще се опитваме да помагаме, но разрешете моя скепсис, че този начин на сглобяване на един кабинет, съвсем скоро ще разберете, че може би беше най-, най-недобрият. Още веднъж Ви желая успех! И виждам, че с климатичните промени ще сме добре. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#58 · speech
Благодаря, господин Дилов. За реплика? Заповядайте, господин Свиленски.
#59 · speech
БСП за България
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Президент, Вицепрезидент, дами и господа! Господин Дилов, учудвам се, че Вие вече трето Народно събрание, а може би и четвърто, не сте разбрали политиките на БСП. Да, ние казваме „безплатни“ и знаем кой ги плаща. Само че от БСП казваме безплатни за кого, платени от кого. А това, че са платени по два пъти или по три пъти, ставаше при Вас. При Вас едно нещо, платено от държавата, струваше три пъти и това мисля, че го каза господин Василев или господин Петков: „Когато едното левче е едно левче, а не три лева, ще има за всички политики.“ Тоест Вие подкрепяте бъдещата политика на правителството, че трябва да се спре корупцията и всичко да се плаща толкова, колкото струва. А че ще има безплатни учебници, безплатни детски градини, безплатни ясли, ще ги има и ще ги плащаме всички ние – данъкоплатците, само че родителите ще бъдат спокойни за своите деца, пенсионерите ще бъдат спокойни за своите старини. Относно това кой носи отговорност в БСП. За разлика от ГЕРБ, БСП си има ръководни органи. Има органи, които носят отговорност – това, че Нинова или който и да е министър ще направи нещо, органът ще вземе отношение по това нещо. А иначе няма как един добър играч в клубния си отбор да не е добър играч в националния отбор. Не знам защо се притеснихте за госпожа Нинова, че ще бъде слаб министър? Мисля, че го е доказала като лидер на БСП. Сега ще го докаже и като вицепремиер в правителството. Благодаря Ви.
#60 · speech
Реплика?
#61 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Дилов, да говорите точно Вие за партийно единоначалие и партийна отговорност от ГЕРБ-СДС, където нищо, подчертавам, нищо не можеше да стане без доброто на вожда – от министъра до чистачката в министерството, е просто нелепо. Знам, че Вие ще ми кажете, че сте от „Гергьовден“, ама няма как да го разберем, защото даже не са записали партията Ви в наименованието на коалицията. Така че Ви съветвам – не се занимавайте с БСП! БСП е подредена партия. БСП си има формите на контрол и Вие го знаете много добре.
#62 · speech
Господин Ченчев, заповядайте.
#63 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Президент, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми господин Министър-председател, господа министри, дами и господа народни представители, гости и медии! Какви демагози са представителите на ГЕРБ знаем всички – и новите партии, и старите. Преди малко от трибуната техни представители, както господин Дилов, говореха разпалено, говореха с апломб, говореха много неща, но един от хората, които ги говореше, е спуснат парашутист в партия ГЕРБ от един офицер от Българската комунистическа партия, който беше предводител на държавата 10 години. Същите тези хора сега виждате как се изказват в 2021 г. при съставянето на новия кабинет на Република България. Но аз искам да кажа нещо, тъй като колегите преди мен засегнаха темата за нашата партия и това как всеки, който се бърка в нея от страна на другите партии, получава необходимия и съответно професионален и точен отговор. По отношение на Димитър Пенев обаче, господин Дилов, това е един успешен човек и като го цитирахте, да го цитирам и аз. Когато не допуснаха… (Реплика от народния представител Любен Дилов.) Разбирам Вашата болка, затова Ви цитирам точно Димитър Пенев. Сигурно Ви е тежко след 12 години корупция във Вашето управление, безобразие и всичко останало, и фактите, и наследството, които всички български граждани виждат – та в този ред на мисли се сетих за Димитър Пенев, тъй като и Вие ме подсетихте. На едни журналистически въпроси, когато го попитаха: „Защо не допуснаха ЦСКА за участие в един европейски турнир 10 минути преди жребия?“, Димитър Пенев погледна медиите и отговори по следния начин: „Не е вярно! Ние сме допуснати, ЦСКА е тук, но ние сме допуснати да участваме по отношение да присъстваме.“ Та така и с ГЕРБ – Вие в момента сте допуснати да участвате, ама по отношение само да присъствате и така ще бъде в следващите четири години. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
#64 · speech
Благодаря. Господин Дилов, дуплика?
#65 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председателю! Последното изказване остана абсолютно неразбираемо за мен. Вероятно не знам. Какви парашутисти, за какво става дума?! Имам един-два скока, Томислав има четири-пет. Може би ще се изясним. Ще кажете, ще Ви отговоря. По повод контрола – да, много бързо предстои да се види разликата между модела Борисов и модела, който Вие предлагате. Защото каквото и да говорите за ГЕРБ, в последните 12 години нямаше никакво съмнение кой носи отговорност за това, което се случва – и за доброто, и за лошото. Ама никакво! Често беше болезнено ясно. Да не Ви припомням колко министри заминаха, че някои лежаха в затвора, че… Нали? Имаше ли го? При Вашето управление не си спомням да го е имало. После, за контрола на БСП… (Реплика от народния представител Иван Ченчев.) Вземете изказване, отговорете ми. За контрола на БСП. Сигурен съм – това е колективен орган, той упражнява контрол върху своето ръководство. Видяхме го в ескалацията на изборните резултати и как Вашето ръководство взе мерки и изконтролира това, което получихте като резултати на изборите. Накрая ще Ви припомня само един факт. На мен всъщност госпожа Нинова ми е много симпатична и винаги съм си говорил много възпитано и добре с нея, най-малкото е завършила една велика гимназия. Ще Ви припомня, че Вашият министър-председател господин Станишев освободи госпожа Нинова, най меко казано, за несправяне с някаква задача – нали така беше, във Вашето правителство, което междувременно и Цонев преди малко похвали горещо. Това е моят отговор. Благодаря Ви за направената реплика и че ми дадохте възможност извън времето на парламентарната група да се поупражнявам още малко. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#66 · speech
Благодаря. Други изказвания? Господин Костадинов, заповядайте.
#67 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател, уважаеми сънародници! Хубаво нещо е последователността в политиката, стига обаче тя да не е последователна по отношение на следвани лоши практики. Когато в крайна сметка беше публикувано споразумението между четирите партии, ние го изчетохме много внимателно, защото искахме да видим какво ще бъде различното от това, което до момента сме виждали вече 12 години, и кое е това, което би могло да ни провокира да подкрепим един такъв проектокабинет. Защото в крайна сметка всички ние, които сме събрани тук, би трябвало да гледаме преди всичко и само националния интерес, а и защото чух преди малко бъдещия министър-председател също да говори за национален интерес. Само че когато четохме този дълъг и пространен документ, забелязахме много сериозни притеснителни повторения с политики, които са упражнявани вече 12 години. Тук не говорим за политики, които са отъждествявани само и единствено от личности, макар че и за това ще стане дума, а говорим за фундаментални различия, които няма как по никакъв начин да ни накарат да подкрепим подобно правителство, защото не съвпадат с политическата идеология на ВЪЗРАЖДАНЕ. Да започнем от това, че има една фигура в проектокабинета, която и в момента е в сегашното правителство, която отъждествява и олицетворява най-ярко приемствеността на бъдещото правителство със сегашното и с предишното на Борисов. Министърът на образованието Денков беше министър на образованието в правителството на Борисов – втория му кабинет, за кратко беше заместник на Тодор Танев и на Кунева. Няма как да подкрепим правителство, в което се заявяват политики, които са антиобразователни. И те не просто се заявяват, те се следват. В момента една голяма част от децата ни са извън училищния процес, а правителството се хвалеше, че то има за цел приобщаване на децата към образованието и връщането им в училище. Как точно става това, при условие че в момента една трета от децата, и то по официална статистика, са извън образователния процес? Това е пряко следване на същата тази политика, която вече трета учебна година унищожава бъдещето на нашите деца. Едно от нещата, които бяха заявени в началото на преговорите, беше за това, че ще се пренаписват учебниците. Автор съм на учебник по история. Реших да видя какво точно искат да пренапишат, защото това е нещо, което бих подкрепил. Само че се оказа, че в проектоспоразумението е записано, че в учебниците по история ще се въвеждат нови текстове, които да отбелязват историята на ромската общност в България. Това е политика, която насажда разделение, която разединява, а не обединява българската нация, защото българската нация е единна и защото в България всички сме българи. Подобни текстове са антиконституционни и дискриминационни спрямо мнозинството в държавата, а именно – българския етнос. На следващо място, текстове, с които твърдят, че ще се въвеждат в българското законодателство определени позиции от Истанбулската конвенция, за която Конституционният съд ясно и категорично се произнесе, че е антиконституционна. Позицията за влизането в еврозоната. По този въпрос трябва да има референдум, защото за всяка една такава теза, позиция, която касае бъдещето на България и бъдещето на българските поколения много по-напред дори от един пълен четиригодишен мандат, трябва да се произнесе българският народ, а не временно избраните тук народни представители, защото всички ние тук сме временно избрани. Българският национален интерес остава над всичко. Зелената сделка. Факт е, че се говори, и то с много лека ръка, за унищожаването на българската въглищна индустрия. Говори се същевременно за това, че не трябва да има енергийна зависимост. Как точно, при условие че ще започнем да внасяме ток, ако се ликвидират ТЕЦ-овете?! Как точно, при условие че никъде не е записано довършване на АЕЦ „Белене“, което за нас е много важно и смятам – за всеки един български гражданин, който иска да произвеждаме сами тока си, а не да го внасяме от чужбина?! Особено в сегашната ситуация, в която дори и бъдещият министър-председател говори за това, че не трябва да се допуска скок на цената за бита от 1 януари. Нищо по отношение на демографията – най-тежкият и сериозен проблем. Ние изчезваме като народ и държава. След 10 години, ако така продължават темповете на обезлюдяване, ние ще сме намалели с още един милион. Нищо записано в това споразумение. Нищо! Нищичко! Ограничителните мерки. Бъдещият министър-председател заявява, че ще издаде първата си заповед за допускане на министрите в Министерския съвет със зелен сертификат. Въвеждането на подобни тежки дискриминационни ограничителни мерки противоречи на смисъла на българската Конституция и противоречи на всички останали закони. Нека никой тук в тази зала не се заблуждава, още по-малко пък бъдещето правителство, че ние ще оставим подобни дискриминационни мерки без последици. Никой не бива да се поставя над българския народ! Никой не бива да взема отношение за доброто на българския народ без негово знание и без негово одобрение! Видяхме в самото начало в обръщението на господин Петков нещо, което беше хубаво. Обръщението беше към нашите сънародници в чужбина. Същевременно не виждам в състава на кабинета Министерство за българите в чужбина. България е една от малкото държави в Европа, която има огромна диаспора и която няма министър за тази диаспора. Има една Агенция, която всички знаем, че беше превърната в касичка на една от предишните управляващи формации в предишния корупционен кабинет. Два милиона и половина са българите зад граница по неофициална информация, които са с българско гражданство, и още толкова поне са българите от традиционната българска диаспора в старите ни земи: Сърбия, Албания, Косово, Македония, Гърция, Турция, Румъния, Молдова, Украйна, Русия и така нататък. За тях това правителство не е намерило за нужно да отдели един министър. За сметка на това имаме министър на ефективното управление и на иновациите. Похвално, но недостатъчно.
#68 · speech
Остава Ви по-малко от минута, господин Костадинов!
#69 · speech
Да, благодаря. Хубаво беше тук в залата да се чуят думите „национален интерес“. За съжаление, не ги видях изпълнени със съдържание. Когато една дума звучи само и единствено като лозунг, тя става куха и клиширана фраза. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ няма да подкрепим този кабинет, защото виждаме в него правителство, което не отговаря на българските национални интереси, и най-важното, защото виждаме продължение на предишните политики на ГЕРБ. ВЪЗРАЖДАНЕ в продължение на години беше по улиците и се бореше с предишното управление, ясно и категорично заявявайки, че няма как да се съгласим с провежданата от него политика. Нямаме по-силен довод от този, който в момента използваме, за да не подкрепим сегашния представен кабинет, защото кабинетът трябва да бъде излъчен с ясното усещане, че зад него стоят само и единствено българските граждани, а не чужди посолства, и да не оставаме с впечатлението, че е реден от чужди дипломати в чужди легации.
#70 · speech
Времето.
#71 · speech
Благодаря.
#72 · speech
И аз Ви благодаря, господин Костадинов. Реплики? Явор Божанков – заповядайте за реплика.
#73 · speech
БСП за България
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Костадинов, едно е да критикувате кабинета аргументирано, друго е да отправяте откровени внушения. Много от Вашите тези бяха такива. Ще се спра конкретно на една по отношение на Истанбулската конвенция. Да, там имаме влязло в сила решение на Конституционния съд. И не, тя не заляга в коалиционното споразумение – всеки неин спорен елемент не е обект на коалиционното споразумение и всеки, който го е чел, знае това, а единствено политиките по отношение на домашното насилие, които нашата парламентарна група отдавна защитава, които искаме да имплементираме във вътрешното законодателство. И ако някой тук, включително и Вие, господин Костадинов, отричате, че в България има тежък проблем с домашното насилие, то вижте последните новини – колко хора, колко български жени загубиха своя живот, колко деца станаха жертва на домашното насилие и къде стои България в световните класации по отношение на това. И добре помислете друг път, когато правите внушение с единствената цел да атакувате едно бъдещо управление. Благодаря.
#74 · speech
Други реплики? (Реплики от ДПС.) Заповядайте за дуплика.
#75 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Божанков, аз сигурно съм един от хората, които са не сред многото, които са чели този дълъг, пространен и доста протяжен документ. Наясно съм с това кои от текстовете бяха отхвърлени от нашия Конституционен съд и също така съм наясно, че нашето законодателство в момента дава доста добра защита по отношение на жертвите на домашно насилие. Между другото, действително има такъв проблем, никой не го отрича, но също така смятам, че този проблем е достатъчно леснорешим със силите и възможностите на българската юридическа мисъл – това, което ние имаме като капацитет в нашата страна, е повече от достатъчно, за да разчитаме на текстове, приети извън България. И не виждам какъв е смисълът да се търси опора в документ, който на всичкото отгоре беше и превърнат в един от най-големите скандали на последните може би четири или пет години – един от големите скандали на предишното управление на ГЕРБ, при условие че, пак повтарям, в нашата практика и в нашата юридическа мисъл, и дори ако щете тук, сред законотворците, има достатъчно добри специалисти, които, ако се приеме, че трябва да се подходи в тази посока още по категорично спрямо насилниците и още по решително и твърдо в посока на закрила и защита на интересите на жертвите на подобно насилие, какъв е проблемът да го направим? И защо трябва да се позоваваме на тази вече дезавуирана Конвенция? Благодаря.
#76 · speech
Благодаря. За изказване съм записал народните представители Румен Христов и Христо Иванов. Давам първо думата на господин Иванов, тъй като от ГЕРБ СДС вече имаше две изказвания. Заповядайте, господин Иванов.
#77 · speech
ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Президент, уважаеми господа министри, уважаеми колеги, уважаеми гости! Позволете ми да изложа аргументите, с които „Демократична България“ ще подкрепи така предложения състав на кабинет – премиер и премиер-министри. На първо място, този кабинет заслужава да бъде подкрепен, защото в момента това е най-добрият шанс, който България има – да има ефективно редовно правителство след много месеци невъзможност това да се случи. Това е изключително важно и нещо, което ни ангажира. Ние се радваме да подкрепим мандатоносителя и предложения кандидат за премиер. Доколкото виждаме, „Продължаваме Промяната“ – това, което и мнозинството български граждани видяха в тях, е една политическа сила, която може да се надява – необременена с досегашни политически трудности, наистина да стартира един процес на дълбока трансформация, от който имат нужда българската държава, нейните институции и българската икономика, за да можем да реализираме потенциала на страната, и това е много важно. Ние подкрепяме предложеното споразумение, подписахме го. То беше постигнато от мандатоносителя в преки преговори с останалите политически формации, които ще подкрепят това управление като реалистичната възможност в този момент, и защото виждаме в това изпълнение на няколко много важни за нас политически цели. На първо място, това споразумение позволява да се формира не просто мнозинство, което днес да избере кабинет, а мнозинство, което да е структурирано около писмено споразумение, което позволява България да се управлява, без да зависи от гласовете на ГЕРБ и ДПС. Това за нас е стратегически важна цел, за да се осигури възможност – това е само предпоставка, то не реализира антикорупционните политики, но е важна предпоставка за това в България да започнат да се реализират антикорупционни политики и от тази гледна точка заслужава нашата подкрепа. Това коалиционно споразумение съдържа в себе си множество заявки. То, и нека да сме честни, съдържа в себе си и много теми, които са оставени да бъдат изяснявани в процеса на работа. Това е практически прагматично възможното в този времеви прозорец и в този момент. Тук аз искам да го нарека с името му, това е възможното, то ще предполага продължаващ дебат и е много важно, защото означава, че това управление – всъщност може би можем да кажем, че някои от неговите несъвършенства, дори това, че е толкова сложна коалиция, че има толкова много полета в споразумението, които тепърва ще се изчистват в разговор, в дебат, е гаранция, че това управление няма да може да концентрира власт в себе си. А всъщност ние имаме нужда от точно това. Ние имаме нужда от управление, което разбира своето оцеляване през връщането на власт, а не през концентрирането на власт така, както се случваше през годините досега. И в този смисъл, дори и някои от нещата, за които може да бъде критикувано това управление, всъщност за нас са възможност България да става все по-свободна страна, възможност ролята на парламента да се връща и това за нас е много важно. За нас е много важно да подкрепим това управление, защото писменото споразумение върви с една конструкция в Министерския съвет, която – да, не е оптимална, а е усложнена, но тя не може да бъде друга, когато имате четири толкова различни формации, които я подкрепят. В нея са заложени механизми за гаранции за определена взаимна – не бих казал противотежест, не бих казал контрол, но за дебат, за възможност всички да знаят какво се случва и всички заедно да обсъждаме какво се случва. Това е възможност ние да имаме едно принципно различно управление. То не гарантира това. Зависи от всички нас как ще участваме в този процес. Ние от „Демократична България“ влизаме и даваме подкрепа именно защото смятаме да дадем принос за това да имаме едно управление, което е фундаментално по-прозрачно, фундаментално по-открито в самия процес на планиране на това, което смята да прави, фундаментално базирано именно на принципа на това, че властта трябва да се връща на обществото, а не да се концентрира в позицията на премиера и един кръг около него, както сме виждали досега. Затова за нас си заслужава да бъде подкрепено това управление. Както всеки компромис, и този, който постигнаха мандатоносителите, мисля, оставя всеки един от участниците с някаква доза неудовлетворение, което казва едно – това е добър възможен компромис. Влизат в това мнозинство четири партии, които са изключително различни, и те ще останат различни. Ние няма да изоставим своите разлики – дълбоки, философски, доктринални разлики например с колегите от БСП. И тази необходимост при всяко едно положение да търсим средния път ще гарантира, че това управление ще бъде центристко управление, такова, което всъщност може да послужи на голямото мнозинство от българските граждани независимо от разликите, които имат те помежду си. Това също е много важно, ако успеем да го реализираме. То не е лесна задача. Имаме предпоставка за нея. Трябва да я реализираме и ние ще работим за това. Подкрепяме го и защото можем да дадем принос. Аз няма да говоря за това, че ние сме гаранти за нещо. Ние искаме да дадем принос в следващото управление, особено в областта на три политики, които за нас от „Демократична България“ винаги са били много важни. На първо място, става дума за това, което – аз приемам хумора на господин Дилов – за климатичните промени. Твърде дълго България си затваряше очите за тази реалност. И не просто за реалността на това какво се случва с планетата, а за реалността на това, че икономиката, технологиите се променят и те се променят в посока на изцяло нова философия на правене на икономика, и как технологиите се свързват с икономическото развитие. Навсякъде в момента виждаме европейските правителства да приемат тези зелени политики като хоризонтални политики, затова е необходимо да има такъв вицепремиер и това е адекватно на курса на много европейски правителства, включително и в Германия в момента. Това министерство, аз се радвам, че ще бъде оглавено от един човек, който олицетворява едно движение – българско природозащитно движение, което много дълго време по улици и площади, по съдебни зали се бореше за защита на природната среда в България. Това е много добър знак за развитието на българската демокрация. Ние ще можем да допринесем и в областта на въвеждането на електронното управление заедно с вицепремиера по добро управление. Това също – оценявам хумора, но не е уместен. Да, България има нужда от добро управление. И да, това не е всяко управление да е добро. За да бъде добро едно управление, трябва да се положат концентрирани усилия в това да се използват всички възможности на съвременните технологии и постижения на европейската демокрация, за да придвижим наистина българската администрация от сегашното състояние, което е застинало някъде между 19-и век и края на Тодор-Живковата епоха – да я придвижим в 21-ви век. Можем да го направим, трябва да го направим, дължим си го и има екип, който – аз много се радвам, че и ние даваме принос към него, който ще си постави тази амбициозна цел, ако, разбира се, ние всички го подкрепим. И не на последно място, съдебната реформа. Много пъти тук се говори за необходимостта от независим съд в България. Слава богу, че това се осъзнава. Ние от „Демократична България“ се надяваме да имаме принос в това отношение. Много се радвам, че кандидат-премиерът извади пред скоби необходимостта от конституционна реформа, за която всички тук ще трябва да работим. Защото България трябва най-накрая да започне да прави дълбока съдебна реформа. Казват ни го нашите граждани, казват ни го нашите партньори. От това зависи прилагането на Плана за възстановяване – конкретно, изрично, не просто върховенството на закона, господин Гешев. Зависи от това да имаме отчетен главен прокурор, а това започва с една оставка – Вашата оставка, господин Гешев. (Ръкопляскания от ДБ.) Ние трябва да я получим. Тук сте и си позволявам да се обърна към Вас: освободете България от себе си, освободете българските прокурори от себе си. Нека българското общество да може да започне реформата на прокуратурата в дълбочина заедно с българските прокурори, свободни от този модел, който Вие олицетворявате в момента, но не е започнал с Вас, разбира се. Всичко това са причини да вярваме, че имаме шанс с това управление. То ще бъде сложно, то има огромни сложности пред себе си, пред които се изправя, но вярваме, че то има шанс наистина да започне една дълбока трансформация на страната ни и ние искаме да допринесем за това. Вярваме, че с нашата помощ и с помощта на всички останали колеги можем да променим страната. Затова в името на тази надежда ще дадем гласа си днес за това управление, за този състав на Министерския съвет и за господин Петков като премиер. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДБ.)
#78 · speech
Благодаря, господин Иванов. Господин Христов, заповядайте за изказване.
#79 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Върви се към избор на едно ляво-либерално правителство, което ние няма да подкрепим. Няма да го подкрепим по няколко причини. На първо място, защото ние заявихме нашата ясна и категорична позиция, че ще бъдем опозиция – конструктивна, но взискателна опозиция. На второ място, защото вътре присъства нашият основен опонент – Българската социалистическа партия. Правителството е съставено от четири формации, тоест то има три златни пръста и едно силно външно влияние от страна на президента Радев с неговите шестима представители в правителството. Аз обаче нямам отговор на въпроса – така са решили, така са направили коалицията, колегите какво правят – доскорошни наши колеги от „Демократи за силна България“ конкретно, които между впрочем са много последователни. Те подкрепиха госпожа Мая Манолова за кмет на София, после получиха гласове от БСП за избор на техните осем районни кметове пак от БСП, впоследствие работиха за левия кандидат господин Радев, а не подкрепиха господин Лозан Панов и сега – заедно в коалиция с БСП. От тази гледна точка заявявам категорично, че в този парламент единствената десница – консервативна десница, е ГЕРБ СДС. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Реплика от народния представител Александър Симов: „Браво!“) Не приемам становището, че няма ляво – дясно. Напротив, има ляво, има дясно. Това е класиката, и тя ще продължи. Уважаеми господин кандидат за министър-председател Петков, аз като единствения представител на първото демократично правителство – това на Филип Димитров, когото много уважавам, макар и в качеството ми на заместник-министър тогава, бих Ви посъветвал съвсем приятелски: ние бяхме на Вашите години също толкова ентусиазирани, толкова бързо щяхме да правим промените – да не живеете с чувство за уникалност, защото всички правителства през тези години са оставили нещо положително за тази държава. Да, допускали сме и грешки, но „Съюзът на демократичните сили“ – гордо мога да заявя, е партията, която промени България, дала е нещо за това, което се случи в България. (Шум и възгласи от „БСП за България“:„ Еее!“) Господа отляво, дърпате ми езика. Аз решавах зърнената криза, която направихте Вие. Вие фалирахте 17 банки и Вие направихте долара 3000 лв.... (Шум и възгласи от „БСП за България“: „Еее!“ Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#80 · speech
По същество…
#81 · speech
...заплатата три долара, а пенсиите по малко. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така че не ме репликирайте, ако обичате, защото много добре работите, а винаги след Вашето управление се случват кризи. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Не Ви го пожелавам това нещо. На добър път! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#82 · speech
Благодаря. За изказване ли бяхте, господин Чолаков? Госпожо Сачева, Вие? Заповядайте.
#83 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Реплики.
#84 · speech
Не виждам реплики. Заповядайте за изказване.
#85 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Уважаеми господин Председател, господин Президент, господин Премиер, уважаеми госпожи и господа народни представители и министри! Третите поред парламентарни избори в рамките на една календарна година доведоха страната ни до фактическа невъзможност да бъде създадено правителство, което да има ясна идеология и което да си постави конкретни измерими цели за това каква България искаме да имаме след четири години. За това ясно говори бързо скалъпеното коалиционно споразумение, в което не виждаме нито цели, нито индикатори. Остана ни само препратката към Германия. Всъщност това е една коалиция от четири партии плюс квота на президента, която ни предлага правителство с три фракции – корпоративна, партийна и откровено милиционерска. Корпоративна – в лицето на собственика на една от най-големите куриерски компании в страната и председателката на Българския фармацевтичен съюз, която ще трябва да управлява милиарден здравен бюджет, в който 37% от разходите отиват за лекарства. Партийна – в лицето на лидера на почти стопилата се до степен на заличаване Българска социалистическа партия – партия, която няколко пъти фалира България, днес ще управлява икономиката ѝ. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Милиционерска – специална квота на президента Румен Радев в лицето на силовите министри, които очевидно ще съблюдават изпълнението на заповедите на президента от всички останали, включително и от премиера. Недалновидното поведение на така наречените „партии на протеста“ доведе до това, че бяха пометени от хората, чийто изкуствен имидж самите те напомпаха, и напълно в съответствие с житейската максима: „Революциите изядоха децата си!“ Днес всички стискат очи, стискат зъби пред кражбата на интелектуална собственост, нарушенията на Конституцията, нищожните резултати от икономическите мерки на служебното правителство, гръмкия провал на инвестициите в електромобили, липсата на митичните 600 чуждестранни инвеститори. Липсата на доверие между коалиционните партньори е повече от очевидна. Неслучайно в структурата на Министерския съвет се предлагат цели пет вицепремиери – бъдещи политкомисари. Един от тях ще бъде супервицепремиер и съминистър-председател. Но още по-интересна ще бъде ролята на вицепремиера по ефективното управление, сякаш ефективното управление не би трябвало да бъде цел и ангажимент на всеки министър. Структурата на Министерския съвет имаше нужда от реформа и ние от Политическа партия ГЕРБ сме давали многократно заявки в тази посока, включително и в нашата предизборна програма. Например предложихме Министерството на труда и социалната политика да се раздели на Министерство на социалната политика и на Министерство на труда и индустриалните отношения. Такова едно разделяне би имало много повече смисъл, отколкото изваждането на иновациите от икономиката. Отделянето на растежа и иновациите от икономиката е абсурдна идея, която ще доведе до още по-голяма фрагментация. Бъдещото Министерство на растежа и иновациите вероятно ще изземе целия наличен ресурс за управление на икономиката, така че БСП очевидно ще бъдат само с голямата табела. По прогнозни данни средствата, които са предвидени за научни изследвания и иновации в различните програми и инструменти, са над 6,65 млрд. лв. и те умело ще бъдат концентрирани в ръцете на „Продължаваме Промяната“ така, както бързо и технично настоящият кандидат за премиер успя да си присвои Българската банка за развитие за еднолично управление. Всъщност „Продължаваме Промяната“ в рамките на същото това ведомство ще управлява „София Тех Парк“, ББР, Фонд „Мениджър на финансовите инструменти“, Българската агенция за инвестиции, така че общият бюджет достига до 12 млрд. лв. Както казах, за БСП остава само табелата. Не става ясно и как кореспондират заявките за намаляването на държавната администрация със създаването на нови министерства и агенции? Държавната администрация на централно ниво е точно 56 хиляди души, видно от статистиката на НСИ. Заканата 30 хиляди от тях да бъдат съкратени до края на 2022 г. означава повече от 50% от държавната администрация да бъде унищожена. Това всъщност показва освен неразбиране за ролята на администрацията и недопустима намеса в изпълнителния капацитет на държавата, защото за всички е ясно, че не точно новите политици ще бъдат моторът на ефективното действие по реализацията на така нареченото „споразумение от мола“. За всеки разумен човек става ясно, че на властта се гледа като на баница. Тя е разпределена на порции, а не на функционални отговорности и в този смисъл очаквано ще задоволява преимуществено партийни и квотни апетити. Затова спокойно мога да завърша с перифразата на библейската сентенция: „По структурата ще ги познаете.“ За нас тя е ясна и затова няма да я подкрепим, но скоро ще стане видна и за гражданите. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#86 · speech
Благодаря. Реплики има ли? Няма. За изказване давам думата на Стоил Стоилов от „Продължаваме Промяната“.
#87 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Президент, уважаеми господин Председател на Народното събрание, уважаеми господин Министър-председател, госпожо Вицепрезидент, уважаеми представители на вероизповеданията, Ваши Превъзходителства, госпожо Председател на Конституционния съд и съдии от Конституционния съд, уважаеми вицепремиери и министри, уважаеми представители на съдебната власт, колеги народни представители и уважаеми гости! Благодаря на колегите, които се изказаха досега с конструктивна критика за предложения състав на Министерския съвет. Искам да привлека Вашето внимание, че това, което се случва, е един нов начин за водене на политика посредством прозрачност. Още от началото на нашата кампания ние бяхме по площадите, по улиците, говорехме с хората директно, разбрахме за техните проблеми и за неуредиците в различни части от държавата. След като спечелихме изборите, проведохме публични преговори пред камери с нашите коалиционни партньори и благодарение на тези преговори сега можем да чуем Вашите конкретни предложения как могат да бъдат подобрени нашите предложени политики, за което Ви благодарим. Преговорите бяха в 18 ресора, повече от 90 часа проведени преговори и гледани над два милиона пъти. Кажете ми тези от Вас, които казаха, че това са го виждали и преди – кога преди се е случвало изцяло публични преговори за правителство пред камери и пред цялото общество? Досега не мисля, че се е случвало това. Ние показахме и благодаря на Кирил Петков и на нашите колеги, че показаха как могат да се водят изцяло прозрачно и публично преговори за управление в интересите на народа. Всичко договорено и подписано е налично в интернет и разпространено по всички медии. И искам да завърша с това: такава прозрачност могат да си позволят само свободни хора – свободни от зависимости, които изцяло действат в интересите на народа. Благодаря Ви и призовавам да преминем към гласуване на проектокабинета. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#88 · speech
Благодаря, господин Стоилов. За реплика? Няма. Заповядайте за изказване.
#89 · speech
ГЕРБ-СДС
Господин Председател, господин Президент, уважаеми колеги! Спестявам обръщенията, за да пестим времето. Бих искал да се обърна към новите колеги – новите колеги в залата, които са учили в университети в Европа и в Съединените щати, които имат западно образование и възпитание и обещават, че ще внесат демократична култура и ценности в политическия живот на България. Уважаеми колеги, аз също много преди Вас учих в Европа. Междувременно десетки хиляди български момчета и момичета учеха и учат в Европа и на всички нас родителите ни са късали от залъка си с надеждата, че ще научим нещо и ще пренесем в България европейските ценности, включително демократичните ценности. Знам какво сте учили, знам какво сте видели и позволете ми да припомня някои неща от тези, които сте учили и които сте видели. На първо място, това, което със сигурност сте видели там, е, че не е възможно западноевропейски или американски политик да наруши Конституцията или законите и да остане в политиката. Това там не е възможно! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Със сигурност знаете и това сте го видели също там, че не може политик – министър, да използва език на омразата, да стигматизира обществени групи и да остане в политиката, това не е възможно. Със сигурност знаете, че на много западни езици изразите „карай да върви“ и „голяма работа“ са смислово непреводими, особено когато става дума за нарушаване на законите и на тези принципи, за които говорим. Мислех си, казвам Ви откровено, че господин Петков, който е учил в престижен университет и е запознат със западните политически практики, можеше да се вслуша в разумните гласове, включително в тази зала, които го съветваха той да не бърза да заема високи държавни позиции, преди да се изяснят някои въпроси. Изглежда обаче по-силни са били гласовете на тези, които са му казвали: „Не се притеснявай, ние ще размажем опозицията и ще заглушим всеки глас, който ще си позволи да задава неудобни въпроси.“ Тук ще припомня още нещо, на което са Ви учили на Запад, колеги, и това е толерантността – толерантността към другото мнение, уважението към другия. В демократичния свят всеки уважава другото мнение и не си и помисля, че то може да бъде заглушавано с репресии, диктати, страх. Освен това, както знаете, в демократичните общества е политически некоректно да се правят обобщения, както вече споменахме. Такова мислене е политически некоректно, неевропейско и осъдително. В проектокабинета има хора, които искат да размазват опозицията, да заглушават другите мнения, да управляват с репресии, диктати, страх. Вие, които сте учили и живели в Европа, знаете, че това не е европейско. И понеже в персоналния състав на правителството се прави демонстрация на незачитане на закона и на нетолерантност, ние не можем и няма да подкрепим такова правителство. Понеже все пак трябва да мислим позитивно и сме възпитани и позитивни хора, нека да кажа кое според мен е позитивното за страната и за обществото в цялата тази неприятна ситуация. Позитивното е, че господин Кирил Петков, оглавявайки изпълнителната власт, няма друг избор, освен да бъде пръв страж на Конституцията и на законите. Не се поддавайте, господин Петков, на гласовете на сирените, включително във Вашия бъдещ кабинет, които ще Ви нашепват, че можете да управлявате една европейска страна с изключително свободомислещ народ чрез репресии, диктати, страх. Българският кораб в момента минава между Сцила и Харибда. От едната страна дебне опасността от диктатура, от другата наднича анархията. Вържете се за мачтата, спазвайте стриктно Конституцията и законите и уважавайте опозицията. Сигурен съм, колеги от управляващото мнозинство, че оттук нататък Вие, защото сте възпитани и образовани в демократични ценности, ще спазвате стриктно ценността на политическия плурализъм. Това, между другото, го пише в чл. 11 на българската Конституция, в която след малко някои хора ще се закълнат за пореден път. Разчитам, че оттук нататък и Вие ще помагате да обясняваме това, на което са ни учили в престижните западни университети, и ще ни уверите с бъдещите си действия, че Вие сте учили същото, което и ние сме учили. И дано не се окаже, че нашите родители са харчили напразно парите си, за да ни изучат в чужбина. Благодаря Ви за вниманието.
#90 · speech
Благодаря. За реплика – заповядайте, госпожо Симеонова.
#91 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Чолаков, вече два месеца слушам непрекъснати лъжи и атаки срещу господин Кирил Петков, за мен просто Кирил. (Силен шум. Смях.) Лъжите, демагогията, манипулацията, фалшивите новини са грозното лице на едно вече отминало време, за което българските избиратели казаха категорично и ясно: „Стига!“ За Вас хора като Кирил Петков може би изглеждат като появили се изневиделица. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Дванадесет години във властта и тоталната липса на връзка с реалността и истинските български граждани Ви правят...
#92 · speech
Моля за тишина!
#93 · speech
...слепи за потенциала на нашето общество – едно общество, в което Кирил е един от многото. Кирил е един от онези млади, горди, образовани и талантливи хора, които Вие никога не забелязвахте и не допуснахте да развиват и покажат своя талант, защото, виждате ли, хората като нас и като господин Кирил Петков – ами ние не искаме да сме слуги на корупционни схеми, също така не искаме да сме част от васални зависимости. Кирил Петков е сбъдналата се мечта на хиляди българи за следващите години в живота на всички нас... (Шум и реплики.)
#94 · speech
Моля за ред в залата!
#95 · speech
...за достоен живот тук, в България. Както казахме, сега на сцената излизаме новите, младите хора, заедно с Кирил Петков – децата на промяната. Родени през 1980-те, 90-те години, ние нямаме нищо общо с демоните на миналото. И да, ние сме хората, които ще направим България Родина на първо място. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и ИТН.)
#96 · speech
Благодаря, госпожо Симеонова. Други реплики има ли? Заповядайте, господин Ананиев.
#97 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Чолаков! Гледам много нервни от тази страна, голяма нервност, но всички забравяте едно нещо – оценката на това, което се случва, беше дадена на 14 ноември и оценката е първа парламентарна сила на „Продължаваме Промяната“. Също така много Ви пречи господин президентът Радев, но на 21 ноември той разби на пух и прах Вашия кандидат и хората много ясно заявиха, че искат промяна. (Ръкопляскания.) Тази промяна ще дойде, независимо от това дали на Вас Ви харесва или не, тя е тук, днес ще я гласуваме и ще започне от днес. Благодаря. (Ръкопляскания.)
#98 · speech
Благодаря, господин Ананиев. Трета реплика има ли? Няма трета реплика. Дуплика.
#99 · speech
ГЕРБ-СДС
Принуден съм да направя дуплика. Смятах да запазим добрия тон, но господин Ананиев, току-що колегите ми припомниха – аз не съм участвал тогава, разбира се, в управлението, че Вие сте били коалиционен партньор в правителството на Борисов 2. Уважаеми господин Петков, аз се надявам, искрено се надявам, че Вие разбрахте това, което казах. Нямате нужда от тези дитирамби – напомнят ми за едни други времена, аз съм много възрастен вече и си спомням как беше по времето на комсомола. Надявам се да сме ги минали тези времена и да говорим делово, както се говори в Западна Европа впрочем. Ние се опитваме да бъдем делови и ще се стараем да бъдем делови през цялото време. Знаем решението на Конституционния съд, не можем да го заобиколим, знаем, че има някакви други процедури. Както каза колегата Дилов, в българската историческа практика се харесва хайдутството. Но аз съм сигурен, че и Вие, както и аз не искаме да живеем в такава страна. Искаме да живеем в страна, в която се спазва законът, в която се уважават хората, в която има нормална, спокойна дискусия, в която гледните точки се изслушват и в която никое мнозинство не малтретира силово малцинството. Още повече знаем, че историята е много дълъг процес – днешното малцинство утре може да стане мнозинство, както е ставало много пъти. Изрично казах – Вие имате огромна отговорност, много по-голяма, отколкото всеки друг. Вие трябва да бъдете пример за спазване на закона. И аз вярвам, че Вие го осъзнавате и вярвам, че ще го изпълните. Вярвам, че ще изпълните със смисъл тази идея, че Вие трябва да спазвате закона като най-пръв в държавата. И Ви пожелавам успех в това отношение.
#100 · speech
Благодаря Ви, господин Чолаков. За изказване – Виктория Василева. Заповядайте.
#101 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Президент и госпожо Вицепрезидент, дами и господа министри, уважаеми колеги! Днес избираме не просто правителство на България. Днес избираме едно правителство, което ще има тежката задача да изведе България от няколко изключително тежки кризи. Ние разбираме цялата отговорност, която ще легне на плещите на нашите колеги в бъдещия Министерски съвет. И ние не просто разбираме тази отговорност, но ние ще я споделим. „Има такъв народ“ ще подкрепи кандидата за министър-председател и предложената структура и състав на бъдещия Министерски съвет. В следващия Министерски съвет „Има такъв народ“ поема изключително тежки ресори – ресори, от които всички бягат. Но ние като отговорна политическа партия, която никога не е бягала от своята отговорност, ще направим всичко необходимо, за да не се срамуват българските граждани от нас. Днес приключва времето за лозунги, заклинания и празни обещания. От днес започват делата, по които ще бъдем оценявани от българските граждани. Пожелаваме успех на министрите и това, в което бих могла да уверя нашите коалиционни партньори, е, че ние ще бъдем последователни, лоялни и коректни партньори, но ще продължим да бъдем истински, шарени, понякога може би по-остри – да не спестяваме и добрите, и лошите новини за правителството, защото истинското партньорство трябва да се гради върху принципи, каквито смятам, че сме заложили в подписаното споразумение и че всички ние заедно ще спазваме. Пожелавам успех на новите министри. Ние ще ги подкрепяме в рамките на парламентарното мнозинство, стъпвайки единствено и само на ясни принципи, на честност и на последователност. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания.)
#102 · speech
Благодаря Ви, госпожо Василева. Реплики? Няма реплики. Сега народният представител Тома Биков има думата за изказване.
#103 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа! Едно от позитивните изказвания тук беше на госпожа Симеонова, която каза, че господин Петков е млад, така че и аз като негов набор мога да се причисля към групата на младите. За разлика от повечето от тях обаче аз „младост не помня“, така че съм по-умерен в своя оптимизъм и в своя ентусиазъм. По стечение на обстоятелствата в последните шест години аз бях част от управляващото мнозинство – четири в управляващото мнозинство, две в Министерския съвет, и зная, че това, което Ви предстои, не е никак лесно. Това, че се оплаквате от нападки, атаки, дори обиди понякога, е нещо, което не трябва да правите от днес, защото това е нормално. Така ще бъде, така е в политиката. Това, което ме притеснява – аз имам чувството, че Вие не си давате сметка напълно за реалността, пред която сте изправени. България е поставена в много сложна ситуация, много тежка ситуация на неотминала политическа криза – изборът на едно редовно правителство не решава политическата криза; на предстояща икономическа криза; на развиваща се ценова криза; в много тежка международна ситуация и геополитическо позициониране спрямо Република Северна Македония. Тези неща не могат да се решат с ентусиазъм, те могат да се решат с много сериозни усилия, и то на цялото българско общество, не само на управляващото мнозинство, камо ли пък на една или две партии от мнозинството. Тези неща изискват мобилизация на обществена енергия, и то мобилизация в позитивния смисъл, не насочена навътре в обществото. Нито грам от българската енергия в тези дни не трябва да отива в конфронтация, в саморазправа, в реваншизъм, в обиди, ако щете, и това зависи само от Вас, то не зависи от никой друг. За съжаление, ние виждаме знаци, че не осъзнавате напълно тази реалност и от това ще загубите само Вие. Като опозиция ние имаме ангажимент да бъдем коректив, да критикуваме, да следим за това какво правите, да контролираме чрез парламентарния контрол. Това, което ни предлагате днес да гласуваме, е едно коалиционно управление. Нека да го наречем с истинските имена – то е ляво-либерално, защото партиите в него – една се определя като лява, другите очевидно са либерални. И в това няма нищо лошо, това е част от Вашата идеология. Въпросът е, че това управляващо мнозинство и това правителство само по себе си няма мандат за дълбоки реформи, просто няма мандат – четирипартийно е, четири формации участват в него. За да имате мандат за дълбоки, ако щете и конституционни, но не само конституционни реформи, Вие трябва да сте получили много по-силна обществена подкрепа, така беше и 1997 г., и между другото, когато говорим за промяна, да, тогава се състоя истинска промяна – истинска, радикална, дълбока промяна. Но тя беше на базата на това огромно мнозинство от българските граждани, което беше подкрепило тогавашното правителство на Иван Костов. Затова единственият Ви изход, ако искате да правите някакви по-сериозни промени, е да включите в тях и опозицията. Това няма да стане с обиди. Нашата парламентарна група вижда силен знак в номинацията на господин Бойко Рашков като министър на вътрешните работи. Докато този човек е министър на вътрешните работи, Вие няма да можете да разчитате на нашата подкрепа. Това е нашата позиция и това е наше право. В момента, в който преосмислите тази своя позиция, ние можем да разговаряме с Вас и можем да бъдем конструктивни, можем да Ви помагаме за каквото кажете, стига да съвпада с нашата концепция. Ние не сме ляво-либерална формация, имаме дълбоки идеологически различия с Вас и Вие ще го видите. Нашият профил е на дясноконсервативна партия, която защитава преди всичко българския национален интерес, поставя България над всичко и ще отстояваме тези наши принципи и в Четиридесет и седмото народно събрание. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания.)
#104 · speech
Благодаря Ви, господин Биков. Реплики към господин Биков? Няма реплики. За изказване – Лена Бориславова, „Продължаваме Промяната“.
#105 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми колеги, скъпи гости! Първо бих искала да благодаря на опитната опозиция, която 12 години ни показа как не се управлява добре и от какви грешки трябва да се пазим. Не искам да отричам добрите неща, които са постигнали, но също така не мога да затворя очи затова, че ни казаха как се крадат 85 милиона в община Варна, затова, че могат да се изтеглят 57 милиона в кеш за строежа на магистрала „Хемус“, която не се случи 12 години, и затова как могат да бъдат нарушени множество други закони и да се говори в същото време за върховенство на правото. Българският език познава една фраза: „Крадецът вика: дръжте крадеца!“ Ще се радвам, ако всички ние тук заедно обърнем една нова страница, в която и опозиция, и парламентарно мнозинство се отнасят критично към всяко нарушение и „върховенството“ на закона. Ще се радвам, ако критичността, която ни призовавате по отношение на спазването на законите, приложите спрямо собствените си редици за неща, за които ни осъждат всички европейски и международни партньори. Ще се радвам, ако не спрем нашето еврофинансиране заради това, че 12 години не можем да проведем една и съща съдебна реформа. В същото време искам да заявя, уважаеми народни представители, уважаеми съграждани, че аз и моите колеги приехме отправеното предизвикателство и тежката задача, която ни бе гласувана от българския народ. Да, млади сме и добре осъзнаваме ситуацията, пред която сме изправени. Днес, на 13 декември, сме тук и сме готови. Готови сме да бъдем в тази пленарна зала и да даваме най-доброто от себе си с тези, които искат да подкрепят правилните решения – били те управляващо мнозинство, или опозиция. Готови сме да работим с всеки, който истински милее и желае да направи нещо добро не само за себе си, а и за някой друг. Готови сме да преминем през всички заучени хватки и нападки, жълти новини и откровени лъжи. Готови сме да придадем нов смисъл на понятията „народен представител“ и „отговорен управник“. Чувството не е на трепетно очакване, чувството е на дълбока лична отговорност. Днес гласуваме кабинета Петков. Готови сме. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#106 · speech
Благодаря, госпожо Бориславова. Реплики? Няма. Изказвания? Последно изказване – бъдете по-енергични, моля Ви.
#107 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители, скъпи гости! Уважаеми господин Петков – кандидат за министър-председател, днес, на първо място, трябва да Ви пожелая успех! Ако ме подозирате, че политическият интерес минава през Вашия неуспех, нека да припомня, че преди да бъда политик, аз съм български гражданин и аз искам българското правителство да се справя и България да се развива. Затова аз днес обещавам да Ви помагам – ще посочвам всяка Ваша грешка, ще предлагам алтернативни решения, ще полагам усилия да Ви зареждам с максимална доза реализъм. И го казвам съвсем добронамерено, защото една от най-страшните политически болести е загубата на връзка с реалността. Ще задавам въпроси. Всичко това е гаранция за едно по-добро управление, макар че на ниво структурни предпоставки такива гаранции няма. Това не е коалиция, която се базира на сходни цели и приоритети, в нея няма идеологически сходства. Даже напротив, има антагонизъм и да не коментираме, че има политически сили, които нямат ясна идеология. Ако има спояващ елемент в тази коалиция, това е омразата. Просто Вие всички заедно не харесвате някой друг – и това е напълно достатъчно, признавам. Това е напълно достатъчно да сформирате правителство. Големият въпрос е дали ще бъде достатъчно да управлявате, и то добре. Няма нищо по-лошо от непоискана подкрепа и непожелан съвет. Затова днес съвети няма да Ви давам. Още няколко неуместни неща, неуместни, защото ги казвам с цел в близко бъдеще да ги повторя и да напомня какво съм казал. Първо, разчленяването на държавните структури, за да напаснат на коалиционните договорки, е грешка. Това е грешка. Основаването на една фирма е много кратък процес – може би е хубаво да бъде още по-кратък, но създаването на една публична институция отнема месеци – министерство, агенция, за съжаление, понякога отнема и повече от месеци – половин година. Абсолютно е разбираемо желанието Ви за оглавяване на държавния апарат. Повтарям, това е нормално, без значение дали ще го наречем изчегъртване, или промяна. Ако мен ме притеснява нещо тук, е желанието българската държава да се преоснове за четвърти път – това е притеснителното. И да напомня, че ние партии имаме много и всяка е алтернатива на другата, но нямаме алтернативна държава, имаме само една. Това, че обещахте всичко на българите – всъщност не всичко, отбелязвам, че липсва амбицията за пилотиран полет до Луната и близки планети. Но това, че обещахте всичко на българите, е грешка. Моят политически опит показва, че когато обещаеш всичко, от тебе ще искат два пъти по всичко – особеност на народа ни. Вашата самоувереност е впечатляваща – и го казвам с добро, защото в тежки моменти единственото, което ще Ви дава опора, е вярата във Вас самите. Но не забравяйте, че няма човек, който винаги за всичко да е прав. Няма! И аз не съм. Историята го показва. Вие ще управлявате сложна коалиция, съставена от четири партии, някои от които сами по себе си са коалиции. Разминаванията в позициите на партиите са неизбежни – дори ще има конфронтация, и това е нормално. Сложното е, че отговорен за търсенето на решения ще сте Вие. От това личи авторитетът, от това личи силното лидерство. Ако имате слаби министри, те няма да бъдат проблем на партиите, които са ги излъчили, те ще бъдат Ваш проблем. И много се надявам, както казвахте, може би е цитат, да измъкнете България от лапите на корупцията. Корупцията е проблем за българското общество и държава повече от столетия. Много се надявам, докато я измъквате, тя да не се озове в омаята на илюзиите или в царството на хаоса. Днес бях длъжен да Ви предупредя за всичко това. Днес съм длъжен да Ви пожелая успех. И днес съм длъжен да гласувам против, защото, когато всички мислят по един и същи начин, това е сигурна гаранция, че някой не мисли. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#108 · speech
Благодаря, господин Дончев. Реплики има ли? Заповядайте.
#109 · speech
Продължаваме Промяната
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Дончев! Омразата не е порок, но това не е единственото нещо, което ни обединява. Коалицията е обединена от желанието да промени нещо в позитивна насока. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#110 · speech
Благодаря, господин Табутов. Има ли други реплики? Няма. Дуплика на господин Дончев.
#111 · speech
ГЕРБ-СДС
Не знам в класическата теология дали омразата е порок. Не съм склонен да споря по тази тема. Големият проблем с омразата знаете ли какъв е? Че омразата не е цел, тя е липсата на цел. И омразата не може да породи нищо. Омразата ражда само още омраза. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#112 · speech
Благодаря Ви, господин Дончев. Има ли още изказвания? Няма. За изказване ли, господин Василев? Заповядайте.
#113 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря, господин Председател. Обещавам да бъда кратък. Чухме много думи, че това било – какво беше, коалиция на омразата, ляво-либерална коалиция и всякакви други такива хубави приказки, че били четири несъвместими партии, че това, което в момента се гласува като кабинет, било орел, рак и щука. Пропускам ли нещо? Че ние сме хора, които насаждат страх, че ние ще размажем опозицията и че ситуацията е неприятна според господин Чолаков. Господин Биков се притеснява от реваншизъм. Помоли ни да не сипем обиди и ни помоли да не влизаме в конфронтация. Нещо пропуснахме ли от днешния дебат? Обещавам да не сипя обиди и да не влизам в конфронтация. Може би колегите от ГЕРБ не са разбрали – искам да обясня ясно какво стои в основата на тази коалиция. В основата на тази коалиция стои дълбока антикорупционна програма. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“ и възгласи: „Браво!“.) Дълбока антикорупционна програма, която е достатъчно необходима, и толкова необходима на българското общество, че партии, които с десетилетия седят в различния спектър от най-ляво до най-дясно, са готови да загърбят собствените си интереси, за да се проведе тази дълбока антикорупционна програма. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) В основата на тази коалиция пред погледа на всички български граждани четири много различни партии, както Вие споменахте, загърбиха различията и потърсиха общото. Общото, за което всички ние можем да се обединим, в името на което ние ще работим в следващите четири години, така че не само да се спре корупцията, но да подсигурим достойни старини за нашите пенсионери, да подсигурим добре заплатени работни места и развитие на нашата икономика, да си оправим образованието, което е затънало през последните 12 години, и да изградим страна, която не седи по срамните списъци на света, като „Магнитски“, а страна, която е на първите места по иновации, по култура, туризъм, спорт, във всяка една област, и държава, с която всички ние да се гордеем. Това е общото на тази коалиция. Ако то не Ви харесва, не гласувайте за нея. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.)
#114 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Реплики? Няма. Други изказвания? Приключвам дебатите. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“.) Преминаваме към гласуване на точките от дневния ред. На първо място: „Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на министър-председател на Република България Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 и чл. 108 от Конституцията на Република България и във връзка с Указ № 290 на Президента на Република България от 11 декември 2021 г.
#115 · speech
Реши
Избира Кирил Петков Петков за министър-председател на Република България.“ Колеги, моля гласувайте. Гласували 238 народни представители: за 134, против 104, въздържали се няма. Предложението е прието. (Продължителни ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“, ИТН и ДБ.) Заповядайте – обяснение на отрицателен вот.
#116 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Може би лесното да се обясни защо си гласувал против кандидатурата на господин Кирил Петков за министър-председател на България е да кажеш, че човек, съзнателно нарушил Конституцията, не би трябвало да бъде премиер на една страна и че това е лошо начало на един политически път, който обещава върховенство за закона и на правото. Аз обаче ще бъда искрен и ще Ви кажа защо всъщност гласувах против, донякъде в отговор и на емоционалното изказване по време на дебатите на моя приятел господин Христо Петров. Гласувах против това правителство, този министър председател, по една проста причина. Защото е червено. Защото то е дело на червения президент на Република България господин Румен Радев. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Защото то включва в себе си червената Българска социалистическа партия, която никога не се отказа от комунистическото си минало. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Шум и реплики от „БСП за България“.) Защото то включва в себе си стари червени влъхви, като господин Бойко Рашков, и млади червени надежди…
#117 · speech
Без обиди! Без обиди, моля!
#118 · speech
…като госпожа Корнелия Нинова. Защото в политиката, дами и господа, има ляво и дясно, има синьо и червено, и тези, които застанахте от лявата страна на българския политически разлом, трябва и ще платите политическата цена за това. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#119 · speech
Има ли друго обяснение? Няма. Заповядайте за процедура.
#120 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители, господин Президент, госпожо Вицепрезидент, уважаеми гости! Господин Председател, в този тържествен ден, в който се избира правителството на България, моля да спазите Правилника и да отстраните от залата изказващия се преди мен колега, който обиди и министъра на вътрешните работи, и председателя на парламентарната група на БСП, и други присъстващи в залата. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Затова моля да приложите Правилника стриктно, така както сме го приели, и да отстраните от залата колегата от ГЕРБ, който се изказа.
#121 · speech
Благодаря Ви, господин Свиленски. Няма да отстраняваме за момента никого, но апелирам за придържане към добър тон. Това е. Благодаря Ви. Преминаваме към гласуване на втория „Проект! РЕШЕНИЕ за приемане на структура на Министерския съвет на Република България Народното събрание на основание чл. 84, т. 7 и чл. 108 от Конституцията на Република България
#122 · speech
Реши
1. Министерският съвет на Република България се състои от министър-председател, петима заместник министър-председатели и министри. Министрите ръководят отделни министерства. 2. Министерствата са: Министерство на финансите; Министерство на икономиката и индустрията; Министерство на околната среда и водите; Министерство на регионалното развитие и благоустройството; Министерство на вътрешните работи; Министерство на външните работи; Министерство на труда и социалната политика; Министерство на отбраната; Министерство на правосъдието; Министерство на образованието и науката; Министерство на здравеопазването; Министерство на културата; Министерство на земеделието; Министерство на транспорта и съобщенията; Министерство на иновациите и растежа; Министерство на електронното управление; Министерство на енергетиката; Министерство на туризма и Министерство на спорта. 3. Преобразуват се: Министерството на земеделието, храните и горите в Министерство на земеделието; Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията в Министерство на транспорта и съобщенията; Министерството на младежта и спорта в Министерство на спорта; Министерството на икономиката се разделя на Министерство на икономиката и индустрията и Министерство на иновациите и растежа. 4. Създава се Министерство на електронното управление. 5. Възлага на Министерския съвет в едномесечен срок да уреди всички правоотношения във връзка със създаването и преобразуването на министерства, включително функциите им.“ Колеги, моля, гласувайте. Гласували 238 народни представители: за 134, против 104, въздържали се няма. Предложението е прието. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“, ИТН и ДБ.) Обяснение на отрицателен вот – Екатерина Захариева, заповядайте.
#123 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря. Уважаеми господин Председател, господин Президент, госпожо Вицепрезидент – ще съкратя – уважаеми колеги! Честито на господин Петков! Нямаше как да не взема думата. Ще се опитам да бъда кратка, защото имам само две минути. Колеги, създадохте абсолютен миш-маш. Блокирахте работата на държавната администрация, на половината поне, при най оптимистичен сценарий за шест месеца. Създадохте най голямата структура. Честито! Само правителството на Луканов е било с един министър повече от Вас. Честито! Но това нямаше да е от значение, ако беше създадено на принципна основа. Ако беше създадено с цел да има по-добро, по-качествено управление, повече контрол и всичко това, за което Вие декларирахте тук, че се стремите. Много пъти декларирахте, че това правителство няма да бъде на квотен принцип. Само че, колеги, то е точно квотно. Очевидно е раздробяването, прехвърлянето на структури от едно министерство на друго, към министър-председател, без никаква логика. Или може би само логиката: защото Министерството на земеделието например не е попаднало при точния коалиционен партньор и затова Агенцията по горите и Агенцията по безопасност на храните ще бъдат към министър-председателя? Няма друга логика. На мен ми е много чудно какво ще прави заместник министър председателят по ефективно управление? То по-скоро ми е ясно може би какво ще прави, но какво ще прави министърът по електронно управление, при положение че заместник министър председателят по ефективно управление ще се занимава с регистрите? С регистрите! И каква е причината, и защо не всички регистри са към него?! Да не би пак, защото част от министерствата попаднаха при неточния коалиционен партньор и затова трябва да бъдат към заместник министър-председател към „Продължаваме Промяната“?! Отново ще приключа с това: нито по-качествено, нито по ефективно, а напротив – блокаж на работата за минимум шест месеца, раздуване на политическите кабинети до невиждани дори по времето на тройната коалиция висоти и напасване на квотния принцип по някакви преговори. Не знам къде са водени, но със сигурност не са били в мола преговорите, които виждаме тук като състав. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#124 · speech
Благодаря. Христо Гаджев – обяснение на отрицателен вот.
#125 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, господин Президент, господин Министър-председател и бъдещи министри на Република България! Отрицателният ми вот е в няколко отношения. Две от нещата, които за мен липсват в този състав – основното е Европа. Къде е Европа в тази структура? При господин Асен Василев, доколкото разбрах, отидоха еврофондовете, но Европа, както знаем, не е само пари. Тук основният въпрос е: къде отива всъщност участието на България в Европейския съюз? Къде отива по-доброто нещо, което обещавахте всички Вие, между другото, в кампанията си – качествено нов модел на участие на България в Европейския съюз, а в момента той липсва в Министерския съвет? Второто нещо, което за мен липсва, това е думата „младеж“. Къде отидоха младежките политики? В продължение на много десетилетия хиляди млади хора са отдали часове и години от живота си в борба да бъде изведена младежката политика в основна за държавата, а в момента тя просто изчезна. Нито като агенция, нито като част от министерство – никъде, просто няма младежка политика. По-голямото ми опасение впрочем не е в този състав, а е в коалиционното споразумение, което подписахте всички партии. И то е в една част – че всички държавни болници отиват към министъра на здравеопазването. Сега има четири държавни болници, които не са към министъра на здравеопазването. Това са МВР болница, Транспортна болница, Спортна болница и Военномедицинска академия. Ако за първите три мисля, че министрите с драго сърце ще се отърват от тях, аз се учудвам на смелостта на бъдещия министър на отбраната, който ще разпише Военномедицинска академия да излезе от състава на въоръжените сили на Министерството на отбраната и да отиде към Министерството на здравеопазването и по този начин да се унищожат едни 130 години традиция, военномедицинска експертиза и военномедицинско подпомагане в Българската армия. Това е грешка. Ако се съмнявате дали е грешка, тук е и върховният главнокомандващ, може да го питате за мнение. Както по много други въпроси, питайте го и за това. Не го правете! Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#126 · speech
Благодаря, господин Гаджев. Професор Ангелов.
#127 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Днес затвори сергията за продаване на розов захарен памук. Гласувах против, защото досега на практика говорихте едни много прекрасни пожелания, които бихте искали да се случват в България. Загадка за цялото общество е как ще превърнете тези сладки и купешки приказки в реалност. Приоритет, очертан като спешна мярка от господин Петков, е преодоляване на ковид кризата. Отново прекрасно пожелание, дори задължително за пред хората. Каква обаче е реалността? Думичката „ковид“ отсъства както в споразумението от над 100 страници, така и в законодателната рамка. Ковид кризата отсъства от сектор „Здравеопазване“ в подписания от коалиционните партньори документ. Гласувах против, защото реформирате структурата на Министерския съвет, уважаеми колеги. Промяната се изразява в нещо много просто – концентрация на цялата финансова мощ на държавата в ръцете на премиера Петков и партньора му господин Василев. Централизирате целия портфейл на България в ръцете на двама души. Подписали сте точно обратното за децентрализация и свобода на разпределение на бюджетни средства. Казано с прости думи: всички пари и ресурси ще са съсредоточени на едно място. Уважаеми колеги партньори на ПП, ще чакате плодове на работата си в обран бостан. (Реплика от „Продължаваме Промяната.) Не се опитвайте да превърнете държавата в корпорация, хедж фонд или фирма. Държавата е сложна конструкция, която има собствена и уникална логика на управление, и най-важното – принципи, вплетени в българската Конституция, която, освен че трябва да се познава, трябва и да се спазва. (Реплики от „Продължаваме Промяната“: „Времето!“) Едно изречение. В тази подобрена в кавички структура е вплетена грозната линия на Петия конгрес на Българската работническа партия (комунисти) от 1948 г.... (Шум и реплики от „БСП за България“.)
#128 · speech
Двадесет секунди надхвърляте.
#129 · speech
…който утвърждава съветския политически и стопански модел в България. (Ръкопляскания от ГЕРБ СДС.)
#130 · speech
Няма общо със структурата.
#131 · speech
Но спете спокойно. Както е казал народът: всяка крива линия…
#132 · speech
Ще Ви взема думата.
#133 · speech
…която е успоредна на партийната, е права. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#134 · speech
Благодаря Ви, професор Ангелов. Преминаваме към третото решение. „Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на Министерски съвет на Република България Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 и чл. 108 от Конституцията на Република България
#135 · speech
Реши
1. Избира: Асен Васков Василев – за заместник министър председател по еврофондовете и министър на финансите; Калина Бориславова Константинова – за заместник министър председател по ефективно управление; Корнелия Петрова Нинова – за заместник министър-председател по икономиката и индустрията и министър на икономиката и индустрията; Борислав Димитров Сандов – за заместник министър-председател по климатични политики и министър на околната среда и водите; Гроздан Спасов Караджов – за заместник министър-председател по регионалното развитие и благоустройството и министър на регионалното развитие и благоустройството; Бойко Илиев Рашков – за министър на вътрешните работи; Теодора Димитрова Генчовска – за министър на външните работи; Георги Янчев Гьоков – за министър на труда и социалната политика; Стефан Динчев Янев – за министър на отбраната; Надежда Георгиева Йорданова – за министър на правосъдието; Николай Денков Денков – за министър на образованието и науката; Асена Христова Сербезова – за министър на здравеопазването; Атанас Петров Атанасов – за министър на културата; Иван Валентинов Иванов – за министър на земеделието; Николай Йорданов Събев – за министър на транспорта и съобщенията; Даниел Максим Лорер – за министър на иновациите и растежа; Божидар Пламенов Божанов – за министър на електронното управление; Александър Ангелов Николов – за министър на енергетиката; Христо Танчев Проданов – за министър на туризма, и Радостин Петев Василев – за министър на спорта. 2. Правомощията на служебното правителство, назначено с Указ № 244 на Президента на Република България от 14 септември 2021 г., обнародван в „Държавен вестник“, бр. 77 от 2021 г., са прекратени.“ Колеги, моля да гласуваме Проекта на решение. Гласували 238 народни представители: за 134, против 104, въздържали се няма. Предложението е прието. (Народните представители от „Продължаваме промяната“, „БСП за България“, ИТН и ДБ стават. Бурни и продължителни ръкопляскания.) Благодаря Ви, колеги. Да продължим с обяснението на отрицателния вот. (Шум и реплики.) Заповядайте, господин Ненков.
#136 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, аз съм много щастлив! Аз съм много щастлив, че аз в лично качество и моята парламентарна група не участваме в това гласуване и не подкрепихме този кабинет – тази уйдурма! Защо? Поради две причини. Първата причина: аз не искам да подкрепям и няма да подкрепя кабинет на Румен Радев. Да, Вие ще кажете, че това не е вярно, само че самият факт, че в този кабинет участва Бойко Рашков, означава следното: или сте много наивни, или играете една добре прикрита игра. Заради това, както и моите колеги казаха преди малко: ние няма как да подкрепим едно такова правителство! Ама, колеги, да Ви кажа откровено – ние и не искаме! (Реплики, подвиквания.) И втората причина: сега, обяснете ми как, обяснете ми как за два-три дена в мола се разбраха хора, които допреди малко – гледам преди малко Тошко Йорданов пляска на господин Кирил Петков. Ами, не беше ли човекът и ИТН, които обвиниха и Вас, и колегата Ви Асен Василев в измама, в това, че нарушавате Конституцията?! Как за два-три дена се разбрахте, колеги? Как БСП и „Демократична България“ участват в едно правителство? По принуда, колеги, отговорът е принуда, защото видяхте последните два избора, които се провалиха в опита си да съставят правителство, че ще бъдете наказани и тази принуда днес Ви накара да направите това правителство, а не защото сте загрижени за българските граждани, защото искате да направите нещо добро. И колеги, промяната невинаги е към добро! Да знаете! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#137 · speech
Благодаря, господин Ненков. Заповядайте.
#138 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги – бивши и настоящи членове на Министерския съвет! Процедурата ми е кратка. Защо гласувах против състава на този Министерски съвет? Първо, като дясноконсервативен политик няма да мога да си простя да подкрепя ляво-либерално управление, което е представено днес на българския парламент. Второ, голяма част от състава на новия кабинет е част от служебните правителства на Румен Радев, които завещаха на България не една, не две, а три кризи – здравна, икономическа и енергийна, колеги. Трето, в новата коалиция, прокламирана с разбирателство и така нататък, само ще Ви припомня едни думи: „Асен Василев е откраднал интелектуална собственост, не може да бъде министър!“ (Шум и реплики от „БСП за България“.)
#139 · speech
Това цитат ли е?
#140 · speech
Това е цитат. Това са думи, изречени от тази трибуна в Четиридесет и шестото народно събрание от един от настоящите коалиционни партньори. Който иска, може да провери. По мой спомен – господин Тошко Йорданов. Желая Ви успех искрено като български гражданин, но се съмнявам в него, за съжаление. Благодаря Ви.
#141 · speech
Благодаря, господин Иванов. Заповядайте.
#142 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Гласувах против поради една причина и тя е, че не трябва да забравяме, на първо място, че нашите избиратели очакват от нас да действаме така, както биха действали, ако са на наше място. Не мога да подкрепя кабинет, който внесе актуализация на бюджета с ясно съзнание, че няма да получим парите от Европа по Плана за възстановяване, гарантирайки ни един дефицит. Не мога да подкрепя кабинет, който изряза санирането на еднофамилните къщи. (Шум и възгласи от „БСП за България“: „Ааа!“) Не мога да подкрепя кабинет, който насочи средства, уважаеми господин бъдещ Премиер, бяхме заедно с Вас на Комисия по европейски въпроси, Вие с ясен сигнал, вдигайки пръст, ми казахте, че сте за прехвърляне на средствата от мегаголемите фотоволтаични паркове, гарнирани с батерии, към българския бизнес, да стигнат до покривите на българските предприятия, не да бъдат по полята като инвестиции на чуждестранни компании. Надявам се поне това да бъде изпълнено. Връщането на еднофамилните къщи като допустими за саниране е основен приоритет на всички политически партии, надявам се и в бъдещото правителство да залегне. Няма как тези 12 милиарда, които ще получим, да не стигнат, на първо място, до българските граждани, до българския бизнес и не на последно място – до българските местни власти, които също страдат от високите цени на електроенергията, от ковид кризата. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#143 · speech
Благодаря Ви, господин Станков. Моля избраният министър-председател и избраните министри да заповядат на парламентарната трибуна за полагане на клетва. Аз ще произнасям клетвата, моля Ви да повтаряте след мен. (Всички стават.) АСЕН ВАСИЛЕВ, КАЛИНА КОНСТАНТИНОВА, КОРНЕЛИЯ НИНОВА, БОРИСЛАВ САНДОВ, ГРОЗДАН КАРАДЖОВ, БОЙКО РАШКОВ, ТЕОДОРА ГЕНЧОВСКА, ГЕОРГИ ГЬОКОВ, СТЕФАН ЯНЕВ, НАДЕЖДА ЙОРДАНОВА, НИКОЛАЙ ДЕНКОВ, АСЕНА СЕРБЕЗОВА, АТАНАС АТАНАСОВ, ИВАН ИВАНОВ, НИКОЛАЙ СЪБЕВ, ДАНИЕЛ ЛОРЕР, БОЖИДАР БОЖАНОВ, АЛЕКСАНДЪР НИКОЛОВ, ХРИСТО ПРОДАНОВ, РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Бурни и продължителни ръкопляскания. Звучат химните на Република България и на Европейския съюз. Ръкопляскания.) Уважаеми колеги, с това закривам днешното заседание. Следващото редовно заседание на Четиридесет и седмото народно събрание ще се проведе в сряда от 9,00 ч. (Ръкопляскания. Звъни.) (Закрито в 16,29 ч.) Председател: Никола Минчев Секретари: Юлия Иванова Зорница Стратиева