2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: mincho-hristov
· намерени изказвания: 7
#1 · speech
Председател Ива Митева
Добър ден, колеги! От днес регистрацията вече е с биометрия. Има кворум. (Звъни.) Откривам заседанието. Колеги, ще Ви запозная с Програмата за работа на Народното събрание за 28 – 30 юли 2021 г.: „1. Изслушване на министъра на вътрешните работи Бойко Рашков на основание чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно изнесени от министъра на вътрешните работи Бойко Рашков твърдения за незаконно подслушване на политици и граждани. Вносители – Десислава Атанасова и група народни представители. 2. Прекратяване правомощията на член и заместник-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства. Внесено искане от Илко Желязков за предсрочно прекратяване на правомощията му. 3. Прекратяване правомощията на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Внесено писмо от председателя на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори с приложено заявление от Стефан Белчев. 4. Проект на решение за отмяна на лятната ваканция на Народното събрание за 2021 г. Вносители – Виктория Василева и група народни представители. 5. Изслушване на Стойчо Кацаров – служебен министър на здравеопазването, на основание чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно подготовката, която се извършва в здравната система за посрещане на евентуален скок в заболеваемостта от ковид през есента и какви мерки предприема Министерството на здравеопазването за преодоляването на проблемите в ръководствата на лечебните заведения, дискутирани широко в последно време, вносители – Георги Михайлов и група народни представители, и относно ваксинационната кампания срещу COVID-19 и готовността на здравната система за справяне с нова вълна на Sars-cov-2, вносители – Десислава Атанасова и група народни представители. 6. Изслушване на министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров на основание чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно изграждане на национална детска болница. Вносители – Мая Манолова и група народни представители. 7. Изслушване на служебния министър-председател на Република България Стефан Янев на основание чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно завареното от служебното правителство финансово и икономическо състояние на държавата. Вносители: Корнелия Нинова и група народни представители – точка първа за четвъртък. 8. Изслушване на заместник министър-председателя Атанас Пеканов на основание чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно Плана за възстановяване и устойчивост, промените, направени от служебния кабинет по плана, и готовността за внасяне в Европейската комисия. Вносители: Мая Манолова и група народни представители – точка втора за четвъртък. 9. Изслушване на министъра на икономиката Кирил Петков на основание чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно Българска банка за развитие – състояние на банката и стратегия за развитието с основна мисия да помага на малките и средни предприятия. Вносители: Мария Капон и група народни представители – точка трета за четвъртък. 10. Изслушване на председателя и членовете на Комисията за енергийно и водно регулиране на основание чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно разглеждане и утвърждаване на бизнес плановете на ВиК операторите и образуване на цени на водоснабдителните и канализационните услуги чрез метода „горна граница на цени“ за регулаторния период 2022 – 2026 г. Вносители: Мая Манолова и група народни представители – точка четвърта за четвъртък. 11. Изслушване на министъра на вътрешните работи Бойко Рашков на основание чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно състоянието на нивото на миграционния натиск и нелегалната миграция на територията на Република България за периода на служебното правителство – точка първа за петък. 12. Парламентарен контрол по чл. 95 – 107 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.“ Постъпило е и предложение за включване в дневния ред на основание чл. 53, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание от Христо Иванов и група народни представители за включване на Проект на решение за изискване от главния прокурор на Република България за внасяне в Народното събрание на Доклад за прилагане на Закона за защита на лицата, застрашени във връзка с наказателното производство за периода 1 януари 2020 г. – 30 юни 2021 г., и изслушване на главния прокурор по реда на чл. 90 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Подлагам на гласуване така изчетената от мен Програма за работата на Народното събрание за тази седмица. Моля, режим на гласуване. Гласували 204 народни представители: за 178, против 1, въздържали се 25. Предложението е прието. Господин Иванов, сега ще подложа Вашето предложение на гласуване, но преди това моля да уточните, ако се приеме, коя точка от дневния ред предлагате да бъде?
#2 · speech
ДБ, встрани от микрофоните
За утре.
#3 · speech
Председател Ива Митева
За утре, след точките за изслушванията. Благодаря Ви. Подлагам на гласуване предложението на господин Христо Иванов и група народни представители за Проект за решение, така както го представих. Гласували 194 народни представители: за 187, против 6, въздържал се 1. Предложението се приема като точка след приключване на изслушванията в утрешния ден. Преминаване към полагане на клетва от народен представител. Моля, поканете госпожа Антоанета Стефанова. Заповядайте, госпожо Стефанова, на трибуната и повтаряйте след мен. (Всички стават.)
#4 · speech
„Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания.)
#5 · speech
Председател Ива Митева
Ще Ви прочета няколко съобщения. Постъпили законопроекти и проекторешения в периода 22 – 27 юли 2021 г.: Проект на решение за отмяна на лятната ваканция на Народното събрание за 2021 г. Вносители – Виктория Василева и група народни представители. Осми годишен доклад на министъра на правосъдието за изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека по дела срещу Република България през 2020 г. Вносител – Министерският съвет. Годишен отчет за изпълнението на бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2020 г. Вносител – Министерският съвет. Годишен отчет за дейността на Националната здравноосигурителна каса за 2020 г. Вносител – Министерският съвет. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца. Вносител – Мая Манолова-Найденова и група народни представители. Национална стратегия за младежта 2021 – 2030 г. с приложен Проект на решение. Вносител – Министерският съвет. Проект на решение за създаване на Временна комисия за изясняване на всички факти и обстоятелства за прилагането на СРС от МВР по отношение на български граждани, участващи в предизборната кампания и изборния процес за Четиридесет и честото народно събрание. Вносители – Десислава Атанасова и група народни представители. Отчет за дейността на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори през 2020 г. Вносител – Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Законопроект за допълнение на Административнопроцесуалния кодекс. Вносители – Мария Капон и група народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата. Вносители – Мария Капон и група народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги. Вносители – Мая Манолова и група народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда. Вносители – Мария Капон и група народни представители. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност. Вносители – Мария Капон и група народни представители. Проект на решение за внасяне на Доклад от главния прокурор на Република България. Вносители – Христо Иванов и група народни представители. Уважаеми народни представители, информирам Ви, че днес, 28 юли 2021 г., е внесен и предоставен на служебните Ви електронни пощи Проект на правилник за организацията и дейността на Четиридесет и шестото народно събрание, изработен от натоварената с тази задача Временна комисия. Срокът за писмени предложения е до 18,00 ч., петък, 30 юли 2021 г. Заявление от Тома Любомиров Биков народен представител от парламентарната група на ГЕРБ-СДС: „С настоящето заявление Ви уведомявам, че на основание чл. 23, ал. 3, т. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, напускам състава на Временната комисия за разследване на факти и обстоятелства при използване на сълзотворен газ, употребата на сила и помощни средства от МВР, извършени на 10 юли и 2 септември 2020 г., срещу протестиращи граждани, както и за разследване на факти и обстоятелства, свързани с прилагане на специални разузнавателни средства на протестиращи граждани, опозиционни лидери и членове на политически партии от опозицията.“ Госпожо Капон, заповядайте за процедура.
#6 · speech
ИБГНИ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Моля да поставите на гласуване включването на камерите на БНТ 1 и на БНР.
#7 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Капон, във връзка с изслушванията ли?
#8 · speech
встрани от микрофоните
Да.
#9 · speech
Председател Ива Митева
Поставям на гласуване така направеното процедурно предложение. Гласували 187 народни представители за 166, против 8, въздържали се 13. Предложението е прието. Моля за включване на камерите на БНТ и БНР. Заповядайте, господин Иванов, за декларация от името на група.
#10 · speech
ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Първата седмица от това Народно събрание изтече. Протече един цикъл от разговорите, които бяха инициирани, от нашите колеги от „Има такъв народ“ във връзка със съставянето на правителство. Ние считаме, че след заседание на нашата парламентарна група е редно да дадем своята гледна точка към това как върви процесът. Задачата за съставяне на правителство в този фрактуриран парламент – с толкова много разделителни линии и с такава сложна политическа аритметика и геометрия, очевидно е сложна, но ние сме обещали на нашите избиратели. Мисля, че цялото общество очаква да бъде формирано не какво и да е правителство и не на всяка цена, а правителство, което наистина може да промени България, правителство, което може да трансформира, и ключовото понятие тук за нас е корупцията. Корупцията е това, с което това правителство трябва да може да се справи. За нас това ще бъде тест как да оценим дали правителството заслужава подкрепа или не. Корупцията е предпоставка за провеждането на всички останали политики в България. Казват ни го от Европейската комисия, когато ни връщат бележки по Плана за възстановяване и устойчивост – там се поставя ребром темата за борбата с корупцията и реформата в правосъдието. Казват ни го международните инвеститори, включително и в обобщението на Държавния департамент, където 24 пъти се повтаря думата „корупция“. Не знам защо Борисов чете оценките на агенция „Фич“, а не вземе да прочете този доклад? Това ще е много интересно, между другото. Казват ни го нашите партньори от Съединените щати с интервенцията по „Магнитски“, защото корупцията в България не е просто въпрос на инвестиционен климат, не е просто въпрос на спиране на краденето на еврофондове и на бюджетни средства – корупцията е фундаментален проблем на националната сигурност, корупцията разрушава институциите, разрушава републиката. Затова ние поставяме именно тази тема като крайъгълен камък на нашия подход по отношение на съставянето на правителство. Казват ни го, между другото, и най-важното, онези български граждани, които избират да не инвестират своето бъдеще в България и напускат страната. Ние ще подкрепим и ще работим за правителство, което може да се справи с този проблем. Колегите от „Има такъв народ“ инициираха поредица от разговори, за което ние благодарим и оценяваме високо, но на този етап това са просто разговори и те не са насочени към постигане на споразумение. Тези разговори се водят, без да има обявени имена, за да можем да оценим дали заявките, които се правят, първо, са твърд политически ангажимент, и, второ, до каква степен хората, които се предлагат, всъщност могат да реализират тези заявки, защото това в крайна сметка опира до човешкия фактор. На трето място, това, което трябва да отбележим, е, че в разговорите беше включено „Движението за права и свободи“. Никой няма да бъде учуден, че това не е нещо, на което ние от „Демократична България“ ще погледнем безпроблемно, и това е сериозен проблем. Ние многократно призовавахме: формулата за бъдещото управление да стъпва на ясна воля за това да се осигури управлението, а не просто правителството, защото управлението е процес, а правителството е просто състав на кабинет, който еднократно се гласува; на управлението да му се осигури възможност да прилага една решителна програма, с личен състав, който може да я предложи и в парламентарна конфигурация, която може да осигури дистанция от ГЕРБ и от „Движението за права и свободи“. Няма никакво съмнение, че за ГЕРБ и за „Движението за права и свободи“ са гласували стотици хиляди български граждани, чийто вот трябва да бъде уважаван. Няма никакво съмнение, че в парламентарните групи на двете политически формации има много колеги, с които може да се води разговор и може да се работи. Те са добре дошли, разбира се, да подкрепят правилните решения. Истината обаче, и тя трябва да се каже честно и откровено, е, че тези две политически формации продължават да бъдат заложник в своите ядра на едни организирани корупционни групи – около Борисов и около това, което наричаме „сарая“. На тази оценка аз настоявам и съм готов да я доказвам, включително в поредицата анкетни комисии, които ще докажат това. Докато това нещо не се промени, докато тези легитимни политически партии, които имат своето място в българския парламент, не намерят начин да се освободят от статута на група от граждани, които оказват жив щит на своите корупционни ядра, те не бива да бъдат допускани до възможността да влияят на бъдещото управление, да му налагат своя дневен ред, да търгуват с това влияние, защото това е вратата, през която ще влезе корупцията. Това е една ясна реалност, от която ние не можем да се скрием и няма да си затворим очите за нея. Да, аз разбирам аритметиката, но парламентаризмът, демокрацията, държавното управление, особено когато трябва да възстановяваме републиката, е повече от аритметика. Да, аз разбирам, че може би на някой любител на Сун Дзъ изглежда много хитро, така да се каже, да използваме ДПС срещу ГЕРБ, да гледаме от висока планина как двата тигъра в равнината се сблъскват, но през 2013 година това го гледахме, колеги. През 2013 г. това го гледахме и това, което се получи, е, че двата тигъра взаимно опитаха да се легитимират, взаимно опитаха да скрият и да покрият мръсната тайна на своята корупционна свързаност. Това ние сега не можем да го допуснем. Така че, ако някой наистина иска подкрепата на „Демократична България“, ако някой иска тя да бъде не просто смокинов лист или параванче, а истински партньор, то ние сме готови. Говоря всичко това, защото искам да стане правителство, но правителство, което наистина ще може да трансформира България. Моля и се надявам да бъдем чути! Призоваваме личния състав на кабинета да бъде подбран много внимателно от хора, които привличат доверие, а не поставят въпроси. (Шум и реплики от ДПС и ГЕРБ.) Не, ние не предлагаме наши номинации, но има хора в служебното правителство например, които привличат огромно доверие и огромно одобрение. Трудно ми е да разбера: защо не се прави усилие те да бъдат интегрирани в един такъв кабинет? Конкретно искам да дам пример и той не се изчерпва само с тези тримата, но Кирил Петков, Асен Василев, професор Денков са хора, които могат да допринесат с огромно доверие към състава на едно бъдещо правителство. За нас ще бъде много важно това правителство да има много ясен програмен ангажимент с няколко теми, които са свързани с възможността да освободим от корупцията българската държавност. На първо място, ясен политически ангажимент на най-високо ниво за реформа на правосъдието чрез промяна в Конституцията. Да, това е сложно, но ние трябва да се ангажираме с това да опитаме да го направим. На второ място, ние трябва да имаме обща визия и тя да бъде споделена в парламентарната конфигурация, която ще подкрепя това правителство – не го наричам коалиция – за изчистване на регулаторите един по един от корупционни калинки, защото без това изобщо не можем да говорим за обрат в това как се управлява България. На трето място, по същия начин службите. Те трябва да бъдат изчистени една по една, за да можем да говорим за промяна. Ние трябва да приложим мерки, които предварително сме договорили и сме се ангажирали, за изчистване на финансовата система от мръсни пари, защото без това не можем да говорим за борба с корупцията. Ние трябва да предприемем мерки за възстановяване на българския енергиен суверенитет. Трябва да приложим решителен пакет от мерки, свързани със санкциите по „Магнитски“. Това е изключително важно, за да можем да възстановим международното доверие към България. Не на последно място, макар и не свързано непосредствено с корупцията, ще очакваме много ясна визия – политически ангажимент с ясна програма за справяне със задаващата се следваща ковид вълна. Това е изключително важно. На база на тези програмни приоритети ще очакваме система от споразумения или едно споразумение, което обаче ясно да конфигурира подкрепата за това управление, така че то наистина да може да държи на дистанция „Движението за права и свободи“ и ГЕРБ. Казвам всичко това отново, знаейки и декларирайки, че най-естественият ход е да опитаме създаване на правителство с първия мандат. Разбира се, готови сме да разгледаме и всички останали опции, включително ние от „Демократична България“ да бъдем опозиция. В крайна сметка, ако този парламент не може да излъчи смислено управление, да се върнем към съда на избирателите. Казвам го, защото искаме наистина да дадем подкрепа, но да дадем подкрепа при ясни параметри, което исках сега да изложа. Знам, че е сложно, но именно защото е сложно сме длъжни да опитаме и именно защото е сложно сме длъжни да положим всички усилия, а не просто да търсим някакви лесни тактически решения.
#11 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви изтече, господин Иванов.
#12 · speech
Да, само две изречения. (Шум и реплики от ГЕРБ.) Понякога тактиката губи стратегията. Понеже обичаме конкретните действия, днес ще започнем събиране на подписи под предложение за създаване на анкетна комисия, която да наблюдава прилагането на мерките по „Магнитски“, която също така да отговори на въпросите: защо и как българските органи проспаха 700 милиона в хазарта, защо и как Пеевски беше абсолютно недосегаем досега? Мисля, че тази комисия ще бъде фундаментално важен инструмент за това да се отговори на въпроса за системната корупция в България. Надявам се на подкрепата Ви. Благодаря. (Ръкопляскания от ДБ.)
#13 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Иванов. Заповядайте, господин Карадайъ,
#14 · speech
ДПС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Чухме поредната анти-ДПС декларация. Господин Иванов, не се опитвайте Вашата немощ да я криете пак с анти-ДПС реторика – Вие търгувате и рекетирате всяка власт. ДПС не е заложник на каквото и да е, а се ръководи съгласно решенията на своите компетентни органи, но Вие сте част и сте продукт, включително, естествено, и заложник на една организирана олигархично-медийна НПО политическа група. (Ръкопляскания от ДПС.) Става въпрос персонално за господин Прокопиев като олигарх и символ на задкулисието в българската политика, като човек, който притежавайки медийна и икономическа власт, заграбва политическа власт, без да се явява на избори. За нас това е съдържанието на понятията „завладяна държава“ и „фасадна демокрация“, които са Ви любими етикети за ДПС. Кого и какво визираме в кръга „Капитал“? Отговорът на този въпрос може да се намери лесно, защото българските медии, анализатори и политици вече четвърт век се занимават с тази тема и добре са я описали. Само ще отбележа, че в очертанията на този кръг влизат политическите шамани начело с Иван Кръстев – българският Конфуций според бившия премиер, и НПО-та от българските поделения на международната Сорос мрежа. (Шум и реплики.) Един файтон хора овладяхте тази мрежа и общото между Вас е, че в по-голямата си част сте хора, произхождащи от сериозни комунистически номенклатурни фамилии. (Ръкопляскания от ДПС.) Защо е така, оставяме филантропът Джордж Сорос да обясни. (Шум и реплики.) Наричаме на шега тази група – този кръг, организирана престъпна група в българската политика, защото в зората на българската демокрация приватизирахте дясната идея и дясното политическо пространство, впоследствие и големи части от българската икономика. (Реплики.) Прав сте. За медиите. Правите евтин опит да се криете зад свободата на словото, като твърдите, че разкриването на задкулисната Ви роля за последните десетилетия е атака срещу медиите. Никога не сме нападали журналисти от контролираните от Вас медии, а обратно – в много изказвания в медиите и от парламентарната трибуна сме правили разлика между журналистите и тази група. Достатъчно е да се посочат само изтеклите в публичното пространство инструкции към журналистите – за кого и за какво да пишат. Признанието за влиянието върху мейнстрийма, който контролирате, е достатъчно доказателство за това кой е медийният монополист в България. Десетилетия наред извършвате активен политически инженеринг в цялото политическо пространство, включително и по външни указания. Примери: разцепихте и унищожихте автентичната дясна партия СДС чрез анти-ДПС реторика; същата процедура приложихте и на НДСВ; активно участвахте в създаването на проекта Бойко Борисов и по външни указания. Списъкът на инженеринговите продукти е дълъг – ДСБ, Синята коалиция, Реформаторският блок, „Да, България“, „Демократична България“ и ред други. Това е сериозен труд по фрагментиране на дясното политическо пространство и като резултат вече две десетилетия в България няма автентична дясна партия. Като цяло това се явява възпрепятстване на демократичния процес в България. Вие рушите демокрацията в България. (Ръкопляскания от ДПС.) Без да се явявате на избори, имате министри в почти всички правителства. Ще посоча само тези от периода на Борисов – Симеон Дянков, Трайчо Трайков, Нона Караджова, Росен Плевнелиев, или по думите на господин Борисов – пет-шест министри, вкарани от Иво Прокопиев и кръга „Капитал“. Списъкът продължава, естествено: Христо Иванов, Румяна Бъчварова, Томислав Дончев, Петър Москов, Екатерина Захариева. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Прибавете към това почти всички министри и от двата служебни кабинета на Росен Плевнелиев – май станаха повечко от двадесет. Твърдите, че споделяме общи либерални ценности. Не! Дори и на книга нищо не споделяме с Вас. Между нас и Вас има морална пропаст. (Силен шум. Ръкопляскания от ДБ.) Ние от ДПС сме потомци и продължители на истински борци против тоталитарната комунистическа власт. (Силен шум и реплики от ДБ.) Някои платиха цената на демокрацията с живота си, други със здравето си, трети със свободата си. Да, и следователите, и прокурорите от онова време ги виждаме във Вашите редици. (Ръкопляскания от ДПС.) Вие сте потомци на комунистическата номенклатура, яхнахте българската демокрация и слугувате на чужди интереси. Менторът Ви казва, че черното не става бяло дори и да го твърдим хиляда пъти. Да, прави сте. Вие много повече от хиляда пъти за последните десетилетия казвате на бялото – черно, но то си е бяло и това много добре го знаете и Вие, и многобройните членове и симпатизанти на ДПС, както и нашите партньори в Европа. (Ръкопляскания от ДПС.) Поради липсата на идеи, цели и приоритети се опитвате да изграждате политическия си образ чрез противопоставяне, разделение и анти-ДПС омраза. Ние от ДПС имаме здрава ценностна база. Само да Ви дам някои от насоките. Ценностната ни база е основата на обединението на нацията и заедността още от самото създаване на ДПС и до днес. Винаги имаме приоритети, които стават национални. Примери: НАТО и Европейския съюз – нашият почетен председател през 1991 г. от тази трибуна посочи тези приоритети, които станаха впоследствие национални, а за наша огромна радост и гордост, когато участвахме в изпълнителната власт 2004 г., станахме членове на НАТО, нашият почетен председател получи златен медал от Конгреса на САЩ за приноса му за членството на България в НАТО и за мирния преход от комунизъм към демокрация. (Ръкопляскания от ДПС.) 2007 г. станахме членове и на Европейския съюз, тогава също бяхме част от властта. От 2016 г. наши приоритети са зелената икономика, високите технологии и включване на свободните и активни граждани в политическите процеси, които от 2020 г. са приоритети на Европейския съюз, и България като член на Европейския съюз ще ги следва. (Ръкопляскания от ДПС.) От историята знаем, че разединеното общество няма просперитет.
#15 · speech
Председател Ива Митева
Господин Карадайъ, времето Ви изтече.
#16 · speech
Ние призоваваме чрез диалог между парламентарните групи да определим националните приоритети, да възстановим държавността, нормалността в политиката и демокрацията в България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#17 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Карадайъ. За други изявления? Заповядайте, госпожо Манолова.
#18 · speech
ИБГНИ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! От опит знам, че когато започнат декларациите от парламентарната трибуна, разговорите за създаване и за подкрепа на правителство не вървят. Затова искам да заявя от името на парламентарната група на „Изправи се БГ! Ние идваме!“, че ние добросъвестно и с воля участваме в разговорите, инициирани от „Има такъв народ“, по конкретните политики, които ще следва бъдещото правителство. Участваме добросъвестно и активно, защото сме наясно, че такава е волята на българските граждани. Хората искат стабилност, хората искат нормалност, хората искат сигурност и очакват да бъде създадено и подкрепено правителство на промяната, което да застане на тяхна страна и да се заеме с най-неотложните проблеми на българските домакинства. Ние сме поставили нашите условия и нашите приоритети в разговорите и тяхното изпълнение в програмата на следващото правителство ще определя и нашата подкрепа. На първо място, става дума за съдебната реформа – за истинска, дълбока съдебна реформа, която да не се ограничи само до конституционен дебат и промени в българската Конституция, но и в един по-краткосрочен период да започне с конкретни законодателни промени, които да дадат възможност за смяна на Висшия съдебен съвет и за смяна на главния прокурор. Такива са нашите намерения, това сме обещали пред нашите избиратели. Ревизията, която свързваме с усилията и на институциите, и на това Народно събрание, е да работи по темата антикорупция – хората очакват истината за разхищенията на кабинета „Борисов“ да станат достояние, да станат публични, цялата информация за тях да бъде ясна и известна на българския народ и след това да се носи отговорност – не безадресно, а конкретно от всички лица, които са участвали в разхищението на милиони левове, на милиарди левове на българския данъкоплатец, да понесат своята отговорност. Ние сме поставили и нашите условия, които са свързани с конкретните очаквания на българите за промяна и в социалната политика, което означава от 1 октомври преизчисляване на всички пенсии, има възможности за това в бюджета на държавата; подкрепа за семействата с деца и подкрепа за хората с увреждания – за най-уязвимите групи. Ние ще настояваме за истинско преизчисление на пенсиите, което да подкрепи сериозно възрастните хора, като минималната пенсия стане 369 лв. и в случай че се приеме подходът, предложен от служебното правителство за включване и повишаване чрез осигурителния стаж, това да бъде разглеждано само като първа стъпка в актуализацията и осъвременяването, преизчисляването на пенсиите, а от 1 януари да бъде направена втората истинска стъпка за преизчисляване на база на осигурителен доход през 2019 г. За семействата с деца – 60 млн. лв. месечно ще струва – 2000, 3000 и 4000 лв. подкрепа за първо, второ и трето дете, и 10 хил. лв. за второ и трето дете на семействата, в които поне единият родител се е осигурявал през последните две години, както и сериозно увеличаване на парите за майчинство. Хората с увреждания си чакат Закона за личната помощ, ние сме го внесли. Неговото приемане и включване в действие от 1 октомври също е изцяло във възможностите на държавната хазна. Хората искат правителство и очакват правителство, но правителство на промяната, правителство, което да отговори на техните очаквания за почтеност, за реформаторство и за отговорност към българските граждани. Хората си представят и очакват това правителство да бъде излъчено от най-голямата парламентарна група, да бъде подкрепено от формациите на протеста и да има ясно разграничение от досегашните практики и от корупционния модел, който беше наложен през последните години. Или казано с други думи, хората очакват правителство, в което ГЕРБ и ДПС да нямат влияние. По този въпрос ние от „Изправи се БГ! Ние идваме!“ сме абсолютно ясни – ние няма да подкрепим кабинет, в който виждаме дългата ръка на ГЕРБ или на ДПС. Това ще се види ясно и при предлагането на персонален състав. При най-малкото съмнение, че в това Народно събрание се готви подмяна на очакванията на българските граждани, на ангажиментите към тях, ние няма да участваме. Ние няма да участваме и ще разобличим всеки един опит да бъдат излъгани българските избиратели. От това няма да отстъпим. Ние днес в 11,30 ч. сме поканили – и препотвърждавам нашата покана за среща, парламентарната група на „Демократична България“ за сближаване на позициите и за поставяне на жалони, които да не позволят подмяна на вота на българския избирател. Ние от „Изправи се БГ! Ние идваме!“ няма да го позволим! (Ръкопляскания от „Изправи се БГ! Ние идваме!“)
#19 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, госпожо Манолова. Други изявления? Не виждам. Преминаваме към: ИЗСЛУШВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ БОЙКО РАШКОВ, НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 113 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ, ОТНОСНО ИЗНЕСЕНИ ОТ МИНИСТЪРА НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ БОЙКО РАШКОВ ТВЪРДЕНИЯ ЗА НЕЗАКОННО ПОДСЛУШВАНЕ НА ПОЛИТИЦИ И ГРАЖДАНИ. Давам думата на вносителя за кратко изложение на въпросите. Моля, поканете министъра. Заповядайте, госпожо Атанасова.
#20 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители, господин Рашков! Повече от два месеца темата с подслушванията на политически лидери, активисти и общественици циркулира в публичното пространство. Тази тема започна конспиративно с медийна бомба от човек, служил си и преди с тази тема за предизборна употреба за подслушване на 32 политици. Продължи с разкрития за много повече – над 75 или 85, дори Настимир, премина през ченгеджийски теории за унищожени СРС-та през нощта в ДАНС и чрез наводняване на хранилище за съхранението им. Стигна се до проверка на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства, която не установи нищо подобно. Самосезира се и прокуратурата след медийни публикации и съответно прекрати производство поради липса на доказателства. През това време беше предизборната кампания и имаше партии и техни членове, които конструираха цялата си предизборна кампания върху Вашите недоказани твърдения с една-единствена цел: внушение срещу политическия опонент. Стигна се до прецедент служебният министър-председател да попадне във водовъртежа на сътворения от Вас бръмбар-гейт за служебно-милиционерска употреба и да разбере от телевизиите, че е подслушван, макар че имаше „усещането, че скоро е бил подслушван“. Това е цитат на служебния министър-председател Стефан Янев. Всички служби ангажирахте с подобни недоказани твърдения, дори мнозинството създаде анкетна комисия преди няколко дни, въпреки проверките в ДАТО, ДАНС, МВР, Специализирания съд и окръжните съдилища, които не установиха нито един от кандидатите за народни представители в 45-ото народно събрание, президентът, вицепрезидентът, служебният министър-председател и лидери на партии да са подслушвани. Поне това е официалното становище, поместено на сайта на българската прокуратура. Въпреки всичко това изброено Вие все още смятате, че темата „предизборна пушилка“ за подслушванията е важна за обществото и ежедневно я ползвате в случаи, когато е много необходимо да не отговаряте на важните въпроси, които Ви се задават в качеството Ви на министър на вътрешните работи, макар и служебен. А тези въпроси са за мигрантския натиск, за битовата престъпност, за растящия броя загинали при пътно-транспортни произшествия, за кадровите Ви назначения например и така нататък, и така нататък. През месец май, когато започнаха бомбастичните Ви разкрития, заявихте, че при новосформиран парламент ще говорите по темата, макар че съгласно Закона за специалните разузнавателни средства не би следвало да разполагате с подобна информация. Надявам се, че познавате Закона за специалните разузнавателни средства доста добре, защото дълго време сте бил председател на Бюрото. Именно заради това, заради заявката Ви, че пред новосформирания парламент ще изясните всички данни, факти и обстоятелства, днес от нашата парламентарна група Ви даваме възможност за изложение и споделяне на информация, касаеща засегнатите не само политически, но и граждански права на участниците в политическия и обществен живот. Но тази информация касае и доверието на гражданите в институцията. Мнението и отношението, което ще формира парламентарната група на коалиция ГЕРБ-СДС, се надяваме да е вследствие на факти, почиващи на доказателства, които ще изложите пред пленарната зала, а не поредния нелеп сценарий за служебна употреба. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#21 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, госпожо Атанасова. Заповядайте, министър Рашков, за изложение по въпросите в рамките на 10 минути.
#22 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми заместник-председатели на парламента, уважаеми депутати! Доста критично и бих казал неоснователно беше това изказване по съдържание и като съдържание. Да, аз разбирам от тази материя, занимавал съм се дълго време и теоретично, и в практиката. Мога и ще Ви дам, разбира се, днес – и не само, а и в близките седмици достатъчно информация, с която ще се подкрепи обратната теза. Аз си спомням много добре критиките, които започнаха със сформирането на Служебния кабинет, чух ги и ги гледах по телевизията, там беше и Екатерина Захариева – бивш министър на външните работи. Още в началото на дейността на кабинета се казваше: „Дайте ги, Вие нямате, дайте ги доказателствата за това, че са използвани неправомерно специални разузнавателни средства!“ Ами, ще ги получите тези доказателства. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Една част още днес ще получите. Ако Вие наричате „пушилка“ противозаконното ограничаване на основни конституционни права на българските граждани, за които се изнасят данни…
#23 · speech
Реплики От Герб-Сдс
Данни, данни!
#24 · speech
…не знам как обществото ще оцени това! Няма значение, че някой ограничавал незаконосъобразно правата на българските граждани, това било пушилка, дайте да не му обръщаме никакво внимание. Това ли е Вашата политическа позиция?
#25 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не, искаме факти.
#26 · speech
Ето, сега ще чуете. Имайте търпение.
#27 · speech
Председател Ива Митева
Моля, не влизайте в диалог с народните представители и народните представители с министъра!
#28 · speech
Аз Ви слушах съвсем внимателно от мястото, където бях и не ме прекъсвайте. Така че, колежке, ако обичате – бъдете малко по-внимателна и уважителна! (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС. Реплики от ИБГНИ.) Вярно е, че преди известно време прокуратурата започна да се самопроверява. На това обърнаха внимание множество и съвсем очаквано тя излезе с решение, че няма извършени нарушения на процедурите със специални разузнавателни средства в миналогодишния период. Само преди два дни, въпреки че и Националното бюро за контрол заяви, че е извършило проверка и няма никакви нарушения, излязоха данни за това, че има неправомерно подслушвани български граждани, една част от които се занимават с политика. Както процедурата изисква и е спазвана досега, Националното бюро се е обърнало към прокуратурата с въпрос: може ли, след като сме установили неправомерно прилагане на специални разузнавателни средства, да уведомим засегнатите граждани? И сега Ви питам, и Вие ще отговорите сигурно от първия път какъв е отговорът на българската прокуратура на този въпрос.
#29 · speech
Реплика От Ибгни
Не!
#30 · speech
Българската прокуратура е казала: „Не, не ги уведомявайте сега.“ Защо сега да не ги уведомява? За да не могат да си упражнят правата и да заведат искове по Закона за отговорността на държавата за вреди, причинени им с неправомерно приложените специални разузнавателни средства. Вие вероятно поддържате това, след като казвате, че няма нарушение! Не се е доказало нищо. Да, при такова противодействие на прокуратурата, въз основата на исканията, на която са получавани разрешения и неправомерно са ограничавани правата на граждани – да, това за Вас не е нищо и не се е доказало нищо. По същия начин изказване в същия смисъл направи и председателката на Специализирания наказателен съд, и тя заяви, че няма нарушение. А кой е дал разрешението за използването на специални разузнавателни средства в тези случаи? Нито Вие, нито аз. А този съд! Не съм отговорил на актуални въпроси. Запълва се просто парламентарно време с говорене тук – за миграционния натиск, за транспортната престъпност, за кадровите назначения. Ами аз имам питания по тези въпроси, на една част от които писмено съм отговорил, а по друга ще дам отговор в петък, съобразно Вашия план за работа. Днес няма да дам отговор на тези въпроси, тъй като темата е различна. Не съм разполагал с данни за специалните разузнавателни средства като министър. Не знам кой Ви заблуждава, колега Атанасова, по този въпрос? Вие също сте завършила „Право“, доколкото си спомням сте наша студентка от УНСС, познаваме Ви. Затова сега ще кажа някои неща като отговор малко по-конкретно как аз нямам данни за специалните разузнавателни средства. Е, сега ще стане ясно!
#31 · speech
Реплики От Герб-Сдс
Хайде, хайде!
#32 · speech
Интересно защо само депутатите от ГЕРБ не знаят за тези специални разузнавателни средства, а стоящите до тях – една доста солидна група известни политици, донесоха наготово материали в тази насока в Министерството на вътрешните работи? Готови материали донесоха.
#33 · speech
Реплика От Герб-Сдс
Какви материали?
#34 · speech
Какви материали ли? Ще Ви кажа! Госпожо Председател, искат да си говорят като на улицата може би! Материалите се отнасят до искания, които са изготвени от Специализираната прокуратура до Специализирания съд, до разрешения на Специализирания съд, с което е позволявано да бъдат ограничавани конституционни права на протестиращи български граждани миналата година. Има данни, че по отношение на някои от тези граждани наблюдението е продължило доста дълго време, създаващо съмнения за законосъобразността на срока. Ако трябва да се върнем миналата година, тъй като този период вече е повече от година, разбира се, на използване и прилагане на специални разузнавателни средства, повтарям, главно срещу протестиращи граждани, особено интензивно тези тайни способи са ползвани след нахлуването на прокуратурата в президентската институция на 9 юли 2020 г. Мотивите, с които са искани разрешенията, са: лицата целят да бъде подронена, отслабена, съборена властта в републиката и извършване на опит за преврат, за насилствено завземане на властта в центъра и по места и така нататък, което съставлява престъпление против републиката по чл. 95 от Наказателния кодекс. Ще отворя само една скоба тук. Тази правна квалификация е на двама прокурори от Специализираната прокуратура: Борисова и Първанов. През 1996 – 1997 г. този парламент беше обсаден също от протестиращи. Искам да напомня, че тогава нито един прокурор не си и помисляше, че се извършва престъпление по чл. 95, тоест престъпление против републиката, и такива дела не бяха образувани. Повтарям, въпреки че парламентарната сграда беше обсадена, тук останаха народни представители и се проведоха доста мероприятия за тяхното безопасно извеждане от тази сграда, при една чувствително по-изострена политическа обстановка, конфронтация и така нататък. Пак ще кажа, прокуратурата не образува производство за престъпление против сигурността на републиката, за нейното събаряне и така нататък, за властта. Сега обаче протестите на гражданите в центъра на София са квалифицирани точно така. Точно така!
#35 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Това официална информация ли е, или е просто…
#36 · speech
Председател Ива Митева
Господин Биков, моля без подвиквания. Ще си зададете въпроса към министъра в процедурата. Господин Министър, благодаря Ви, времето Ви изтече.
#37 · speech
И аз Ви благодаря.
#38 · speech
Председател Ива Митева
Преминаваме към въпроси от парламентарните групи. Има ли желаещи от „Има такъв народ“? Няма. От ГЕРБ-СДС? Заповядайте.
#39 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Рашков, Вие май не сте разбрали всъщност днес изслушването по каква тема е. Ако прочетете въпроса, който сме задали към Вас, поводът за днешното събиране е да ни дадете информация много точно, много ясно: кои са политиците, които са били подслушвани неправомерно и кои са гражданите, които са били подслушвани неправомерно? Във Вашето изложение за 10 минути аз не разбрах абсолютно нищо и нищо не се отговори на въпроса, който Ви задаваме. През последните няколко седмици витае едно голямо лошо усещане в българското общество, че масово са подслушвани хора, политици, протестиращи. Вие многократно казахте, включително и първоизточникът – оттам, откъдето всъщност тръгна този театър, от господин Атанасов, като минем през Мая Манолова, Бабикян, та стигнем до Вас, та и премиерът, който беше разбрал от медиите, че е имал усещане, че е подслушван. Много Ви се моля, много конкретно, мисля, че обществото има нужда да знае колко са тези хора, за които говорим, че са били подслушвани – политици и протестиращи граждани и искам да ги назовете с техните имена, за да бъде коректно пред българското общество? В противен случай остава усещането – в мен, в нашата група, че това беше използвано единствено и само за предизборни цели и всичките оправдания за това, че видите ли, когато дойде парламентът, Вие ще изнесете тази информация, са били просто един голям фалш. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#40 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Ненков. Заповядайте, господин Министър, за отговор.
#41 · speech
Госпожо Председател, уважаеми народни представители! Защо не прочетете Закона за специалните разузнавателни средства? Моля Ви се, прочетете този текст. Преди да поставяте по този начин въпроси в пленарната зала, прочетете го този закон! Там в този закон се казва следното: Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства ежегодно изготвя обобщен доклад до парламента, в който посочва обобщени данни, а Бюрото, което по закон може да вникне във всички детайли на процедурите със специални разузнавателни средства, не е длъжно да Ви дава поименно отчет кой е подслушван и кой не е подслушван. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Не е длъжно! Аз нося с мен Отчета с обобщените данни на Бюрото, който е внесен до края на месец май тази година, той е тук, в парламента. Който проявява интерес по тази тема, спокойно може да прочете какви са данните, а Вие искате от мен като министър на вътрешните работи да Ви изброявам имената на лицата, които са подложени на специални разузнавателни средства. Така ли е? (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Да.“) Само че сте сбъркали името, уважаеми народни представители. Аз не се казвам Цветан Цветанов. (Смях и ръкопляскания от ИТН.) Извикайте си дясната ръка на таралежа да дойде тук и да чете СРС-та по цели дни (смях и ръкопляскания от ИТН и ИБГНИ), и да чете тези звукозаписи на лекарите от Горнооряховската болница. Аз не се казвам Цветан Цветанов и такава информация законът не ми позволява да Ви дам. Колкото и да настоявате, това няма да стане! Но ще Ви кажа нещо друго, че в момента става дума за стотици български граждани, подложени на ограничение на техните основни права… (Реплики от ГЕРБ-СДС.)
#42 · speech
Председател Ива Митева
Господин Манев, моля Ви! Моля Ви!
#43 · speech
…със специални разузнавателни средства и това е факт. Това е факт, който аз много лесно ще докажа. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Хайде де!“) Когато сега се формира парламентарна комисия – дали ще бъде анкетна или не…
#44 · speech
ИБГНИ, от място
Тя е формирана.
#45 · speech
Ако е формирана, аз ще Ви предоставя всички, включително и секретните материали,... (Реплика от народния представител Маноил Манев: „Браво!“)
#46 · speech
…с които разполагам, от които ще стане ясна картината.
#47 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Откъде ги имаш?
#48 · speech
А, откъде ги имам? На колежката Атанасова пак сега ще обясня, защото тя нищо не разбира. (Смях от ИТН.) Имам ги, колега Атанасова, от проверка, която назначих незабавно, след като се формира кабинетът. В МВР има една служба – „Инспекторат“ се казва, която има право да върши такива проверки, и тази проверка е в своя край. За съжаление, тук поради заболяване на някои от проверяващите, не успяхме да се справим в този срок, но една голяма част от фактите вече са установени и те са, в резюме ще кажа, тъй като не разполагам с толкова време, но в резюме ще кажа следното. Стотици български граждани са били подслушвани по искане на Спецпрокуратурата и по разрешение на Специализирания съд. Стотици! Министерството на вътрешните работи – тук имате един министър, даже двама от онова време, са наблюдавали безучастно как Министерството на вътрешните работи в тези процедури – някои от техните служби – Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, Дирекция „Вътрешна сигурност, и Главна дирекция „Национална полиция“, са изпълнявали функциите на обслужващ персонал за Специализираната прокуратура – обслужващ персонал! – и са извършили сериозни нарушения на правилата на Закона за защита на класифицираната информация. Имената на лица, които са били подлагани на специални разузнавателни средства, са разнасяни на листчета, които впоследствие са били унищожавани. Унищожавани са били! (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Верно ли?“) Не са изготвяни никакви справки в тази връзка. Когато тези служители са работили, са работили на изнесени точки за мониторинг, информацията не е описвана, очевидно съзнателно, в секретните тетрадки или бележници, така както изисква Законът за защита на класифицираната информация. Освен това всички искания на прокурорите от Специализираната прокуратура са изготвяни в нарушение на Закона за специалните разузнавателни средства от самите оперативни работници от тези служби. Казвам, че това е нарушение, защото Законът за специалните разузнавателни средства, както и Наказателно-процесуалният кодекс, предвиждат, че исканията по наказателни дела на прокуратурата са правомощия единствено на наблюдаващия прокурор, а служителите са използвани, повтарям, като слугини на българската прокуратура. Ако това Ви харесва, продължете я тази практика. На следващо място, има само в една справка във връзка с искане за разрешение към Специализирания съд, само в една справка има споменати, че са наблюдавани 19 лица – 19 лица, за да се убеди съдът, че има основание да даде разрешение. Това е по постановлението, което е написано от прокурора Първанов, където, както вече подчертах многократно, правната квалификация на деянието е престъпление против републиката. Само на основание оценката, на правното основание да се използват специални разузнавателни средства, това престъпление по чл. 95, което е по мъртъв текст по теория в нашата страна, само на това основание, ако погледнете обективно на този въпрос, ще решите сами, че сме изправени пред нарушение на процедурите на Закона за използване и прилагане на специалните разузнавателни средства, тъй като основанието е негодно. Такова престъпление не е извършено, но това правно основание е използвано. Тогава можем, ако наистина сме отговорни, да стигнем до извода, че негодното правно основание за използване и прилагане на специални разузнавателни средства правят негодни процедурите. Ерго това е била една незаконна дейност.
#49 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Може ли да има регламент?
#50 · speech
Председател Ива Митева
Господин Ненков, няма ограничение в Правилника. В момента в Проекта на нов правилник сме заложили ограничение от 10 минути, но в момента Правилникът дава възможност на изслушваното лице да отговаря без ограничение.
#51 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Няма отговор!
#52 · speech
Председател Ива Митева
Вие задавате въпрос и министърът се опитва да Ви отговори изчерпателно. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#53 · speech
Те крещят, аз какво да правя?
#54 · speech
Реплики От Герб-Сдс
Да отговорите на въпроса!
#55 · speech
Председател Ива Митева
Ако имате какво да им кажете още, продължете. Ако не, ще преминем към следващите въпроси.
#56 · speech
Ангажирана в тези процедури е била дирекция „Вътрешна сигурност“ на Министерството на вътрешните работи, въпреки че по тези мероприятия не е имало служители на МВР, които да са основание за ползване на тази служба, не е имало такова правно основание, но тъй като обемът на извършената секретна дейност е бил огромен, са били включени и те. Толкова много мероприятия са провеждани, че тези служители в МВР са работили дълго след изтичане на работното им време. Това е довело впоследствие до изплащане на доста солиден бюджет за този извънреден труд. Между другото, позволих си да разговарям и със служители от Държавната агенция „Технически операции“. Там е било абсолютно същото. Такова чудо тези хора не са виждали досега, такова напрежение. Това е нарушение също на процедурата, тъй като там участват лица, които не могат и не са оторизирани от закона да вземат такова участие. Това е нарушение на процедурата. Министерството на вътрешните работи е изследвало всички документи, които е могло да види и които са преминали през ведомството. Естествено, че една голяма част от тях са били унищожени в периода след встъпването в длъжност на служебния кабинет – и това е доказано по категоричен начин, включително не само от камерите, които са проследени, а така също и от информация, получена от самите служители в Министерството, какво са правили. (Реплика от народния представител Тома Биков.)
#57 · speech
Председател Ива Митева
Господин Биков, без идеи от място. Много Ви моля! (Реплика от ГЕРБ-СДС: „На въпроса!“) Господин Министър, на конкретния въпрос! (Реплика от ГЕРБ-СДС: „На въпроса!“)
#58 · speech
Аз многократно посочих, че всички тези материали, които са събрани от МВР във връзка с тези процедури, ще предоставим на съответна парламентарна комисия, която ще има достъп – сега обърнете внимание – достъп до другите институции, които са били ангажирани с тези процедури. Това са Специализираната прокуратура, която има регистър за исканията, респективно и разрешенията, това е Специализираният наказателен съд – също с регистратура за класифицирана информация, и това е Държавната агенция „Технически операции“, включително спецдирекцията на Държавна агенция „Национална сигурност“. Само с Вашата намеса, тъй като Вие, формирайки такава комисия, ще изпълните ролята на Националното бюро за контрол над специалните разузнавателни средства, която роля това бюро не изпълни. Това е единственият начин да се стигне докрай в изследването на тези процедури, по които са подслушвани, наблюдавани, проследявани лица, които не са били и за тях няма никакви данни да са извършили каквото и да е престъпление. Благодаря Ви за вниманието.
#59 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, министър Рашков. Заповядайте, господин Ненков.
#60 · speech
ГЕРБ-СДС
По начина на водене. Добре, процедура по-скоро, не е по начина на водене. Имам конкретно предложение. Ако залата прецени, че може да го приеме и да възприеме моето предложение. Господин Рашков, аз знаех какво ще отговорите на този въпрос и в тази връзка предлагам на основание чл. 50, ал. 2 да изключим микрофоните и телевизиите и да преминем към закрито заседание. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Защото Вие много угодно се измъквате през последните седмици с две неща. Първо, че Вие няма как и чакаме някаква хипотетична комисия, пред която да предоставите отговор на моя много прост въпрос, на който нямаше нужда да обяснявате 12 минути, а да ми кажете има примерно 32 лица – политици петима, и това са тези хора. Ако не може да го кажете пред камерите, тъй като това е Вашето основание – едното, тогава моля, госпожо Председател, да допуснете на гласуване по чл. 50, ал. 2 да се премине към закрито заседание. Мисля, че всеки един народен представител, а и обществото има нужда да чуе отговора на моя точен и конкретен въпрос. И не се измъквайте с това, че, видите ли, в тази комисия ще предоставите тази информация. Ами Вие утре може да не сте министър и това просто си остава някак си в историята назад във времето и то пряко повлия на последните парламентарни избори. Това е проблемът. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#61 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря, господин Ненков. Господин Ненков, съгласно Правилника, чл. 50, ал. 2, която цитирахте, там изискването е 1/10 от народните представители. Няма внесено такова предложение. А по т. 2, когато се обсъждат документи, класифицирани по Закона за защита на класифицираната информация, там се изисква да е ясен грифът, за да се знае как да се засекрети заседанието. Такива документи нямаме внесени в момента. За обратно процедурно предложение ли? Заповядайте.
#62 · speech
ИБГНИ
Благодаря, госпожо Председател. Случайно, ако на някой не му е станало ясно, че ГЕРБ са писател на закони, не и читател, мисля, че сега вече е ясно. (Шум от ГЕРБ-СДС.) От трибуната на Народното събрание не е възможно да се изнася класифицирана информация. Това дори Цветан Цветанов го разбра по трудния начин. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Да, ще го разбере. Очевидно ГЕРБ не са разбрали, макар че трима техни членове вчера бяха публика в Комисията. Такава комисия вчера проведе първото си заседание именно за незаконните подслушвания и полицейско насилие от протестите.
#63 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Каква е процедурата?
#64 · speech
Процедурата е, че правим обратно предложение това да не се гласува, въпреки че няма абсолютно никакъв смисъл.
#65 · speech
Председател Ива Митева
Това показва, че всеки си прави предложения и процедури, каквито иска, скривайки се зад начина на водене – това е. Това е доказателство този ден. Благодаря Ви, господин Хаджигенов. Няма да допусна предложението на господин Ненков, на основанията, които самата аз посочих, цитирайки Правилника. Продължаваме по-нататък със следващ въпрос от „БСП за България“. Имате ли въпрос към министър Рашков? Господин Иванов, заповядайте.
#66 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, не е учудващо днес, че ГЕРБ зададоха темата на деня с Вашето изслушване по въпроси, които очевидно е, че отговор днес не могат да получат по обективни причини, защото Законът, Вие сте прав, така е написан. Истината е, че през последните 12 години законите така се пишеха, че да бъдат в угода на едно управляващо мнозинство. По законен начин се оказа, че редица български граждани се превърнаха в престъпници, без да са престъпници. Аз съм изумен от данните, които изнесохте, че стотици български граждани са подведени под наказателна отговорност по чл. 95 от Наказателния кодекс, който наистина е мъртъв текст. Който е учил право, го учи още в първи курс. В тази връзка, тъй като не може да се изнася такава информация тук от тази трибуна, ще Ви помоля да ми отговорите на следното. Вярвам, че имате тази справка, точна и конкретна, поне това може да ни изнесете. Колко наказателни производства са заведени по този член към тогавашния момент, когато са прилагани СРС-тата, и точната бройка на гражданите и политиците, предполагам Вие знаете, спрямо които е прилагано СРС във всякакъв вид? В Закона за специалните разузнавателни средства са изредени много видове, да не ги изреждам тук. Поне бройката да научим. Искам да Ви запитам също, тъй като голяма част, да не кажа всичките, най-вероятно са прилагани от ДАТО: ще се извърши ли проверка в тази държавна агенция и ще се вземат ли съответните административнонаказателни мерки, ако там са извършени нарушения при прилагането на СРС-та? Ще се търси ли отговорност от директора на ДАТО? Това е молбата ми. А за колегите, да знаят: в Комисията ще бъде поискано да бъдат внесени в Секретното деловодство поименно тези хора, за да ги научим кои са те. Иначе аз умирам от желание да го чуя тук от трибуната, но факт е, че това не може да се случи. Благодаря.
#67 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Иванов. Заповядайте, господин Рашков.
#68 · speech
Госпожо Председател! Уважаеми господин Иванов, от документите, с които разполагаме в Министерството на вътрешните работи, и по-точно постановленията, които са изготвени от съответните прокурори, които назовах поименно тук неслучайно, следва изводът, че има два такива прокурорски акта. От тях обаче не е ясно колко са досъдебните производства. И в двата акта, издадени от различни прокурори, преписката е под № 1425 от 2020 г. На едно от тези постановления и в резултат на проверките, които по-натам сме извършили, е написан номер на досъдебно производство 115 от 2020 г. Не можем да разберем повече, защото ние разполагаме само с тези два прокурорски акта. Аз ги нося тук. Ще ги представя на Комисията, която сте формирали, за да може по тези документи по лесно да се извършва по-нататъшната проверка. Пак ще кажа, не можем да установим, защото не разполагаме с тези документи, те са в прокуратурата. Но тези документи първоначално са били предоставени на Министерството на вътрешните работи и сега, забележете, дадени са на бившия главен секретар на Министерството и впоследствие са занесени в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. Там обаче, в тази служба този прокурорски акт не е заведен. Тоест служителите в тази главна дирекция на практика са изпълнявали разпореждания на техните ръководители, без да познават съдържанието на този прокурорски акт. Изпълнявали са това, което им казват всеки божи ден устно и, пак повтарям, разнасяйки листчета с имена на хора. Възможно е, само така мога да кажа, да има и други номера на досъдебни производства, регистрирани в Спецпрокуратурата, защото ще Ви кажа какво мисля. Доста дълъг е периодът, в който са наблюдавани протестиращи граждани тук по София. Доста е дълъг периодът! Служители твърдят за не по-малко от 8 – 9 месеца наблюдение. Второ, натъкнахме се на искания – продължение на сроковете, особено по отношение на един политически активен човек, които продължения ми подсказват, че или са надхвърлили законовия срок, или исканията за продължения са вземани по различни досъдебни производства. Ето, това са проблемите, които ние не можем да изясним, тъй като тези документи, тази информация, ние нямаме достъп до нея. Достъп до нея може да има само парламентарната комисия. Това е могло да бъде установено и от Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства, но помните ли, само преди месец и половина на тях им беше разпоредено от прокуратурата да започнат да правят проверка. Те иначе не се самосезираха по тази линия и набързо, набързо заявиха, че няма никакви нарушения. После казаха, ето един от членовете преди няколко дни направи телевизионно изявление, че има такива случаи и че още не са приключили проверките по Ваши молби. Много от Вас са изпратили такива искания – да се провери дали те не са били контролирани със СРС в миналогодишния период, включително и в предизборния период. Имам съмнение дори, че някои, които са били в листите, в предизборния период, въпреки този имунитет, който възниква, са били контролирани със специални разузнавателни средства. Имам такива съмнения. Що се касае колко са на брой гражданите, защото виждам голям интерес точно по този въпрос, макар че аз гледам въпроса малко по-принципно и общо, при нас има данни за не по-малко от 100 души. Не по-малко от 100 души! Иначе не виждам причина имената на тези хора да бъдат в документацията, които наблюдаваме и проверяваме. Що се касае до Държавна агенция „Технически операции“, аз се опитах да кажа нещо, но някак си няма интерес към този въпрос. Там също е много важно да се знае какво са правили с оглед да се преценява и въпросът кадрово с ръководството на тази агенция. Там напрежението е било огромно, разбира се, както и в МВР, и също са работили, да не кажа денонощно, но горе-долу точно така. И за първи път от години наред ръководството на тази агенция се е принудило да изплаща извънреден труд на тези служители. Така че в тази държавна агенция никой не е извършвал подробна, сериозна проверка на процедурите и това може да направи единствено парламентарната комисия, тъй като друг орган у нас не желае да направи такава проверка, или не иска да направи. Благодаря Ви за вниманието.
#69 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Рашков. От „Демократична България“? Заповядайте, господин Славов.
#70 · speech
ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Министър, въпросът, който ще Ви задам, е във връзка с ролята на Специализирания наказателен съд и Специализираната прокуратура. Вие частично отговорихте на този въпрос, но Ви го задавам в контекста на това, че в парламента „Демократична България“ е внесла Законопроект за изменение на Закона за съдебната власт – за закриване на Специализирания съд и прокуратура, с много ясни мотиви. Както е известно от официалната статистика на Специализирания наказателен съд, половината от всички дела на Съда са всъщност даване на разрешения за специални разузнавателни средства. Около 3% са делата по същество в Специализирания наказателен съд. Та моето питане е следното: каква част от всички дадени разрешения за подслушване на граждани и политици – опозиционни политици, са дадени от Специализирания наказателен съд по искане на Специализираната прокуратура? Какъв е приблизителният, ако не може да се каже точният брой, и как си обяснявате това, че председателят на Специализирания наказателен съд отрече този факт? А ние приемаме това за факт, защото различни институции потвърдиха, че именно Специализираният съд е давал голяма част от тези разрешения. Благодаря Ви.
#71 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Славов. Заповядайте, господин Министър.
#72 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Аз казах преди малко, че ние не можем да имаме непосредствени данни, защото не можем да проверим регистъра на Спецсъда. Но аз ползвам официален материал, както и преди малко подсказах. Това е Годишният доклад на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства, който е тук в парламента, разбира се, и в който в онази част, която се отнася до разрешенията – органите по чл. 15 от Закона за специалните разузнавателни средства, и по-конкретно за Специализирания наказателен съд, става повече от ясно, че този съд за миналата година се е занимавал и е дал разрешения, забележете, за използване на специални разузнавателни средства в 70% от случаите в цялата страна. 70% от случаите! И ако 71,36% от всички разрешения, цитирам дословно от доклада, са дадени от Специализирания наказателен съд, в абсолютна цифра означава 2798 броя. Тоест онова, което и Вие вече знаете този съд, както и Специализираната прокуратура трябва да бъдат много внимателно огледани и да вземете едно държавническо отговорно решение относно тяхното съществуване, като елементи на съдебната власт. Благодаря Ви.
#73 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Движението за права и свободи“? Няма. От „Изправи се БГ! Ние идваме!“? Заповядайте, госпожо Манолова.
#74 · speech
ИБГНИ
Уважаеми колеги, уважаема госпожо Председател! Тъй като тук се дискутира въпросът по отношение на това имало ли е искания от Специализираната прокуратура и съответно разрешения от Специализирания наказателен съд за прилагане на специални разузнавателни средства по отношение на граждански активисти и участници в протестите моят отговор, като председател на гражданската платформа „Изправи се.БГ!“, да има такива искания, с които ние разполагахме, в които в рамките на досъдебно производство по чл. 95 от Наказателния кодекс – за метеж, за държавен преврат, за престъпление срещу републиката са включени буквално целият офис на „Изправи се.БГ!“, всички граждански активисти. Великите престъпници в лицето на управител на магазин, счетоводител, пиар – граждани, които даже не са политици, просто активно участващи в протестите. По отношение на тях са прилагани специални разузнавателни средства в продължение на месеци и ние видяхме в документите, с които разполагаме, нашите разговори.
#75 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Къде са тези документи?
#76 · speech
Искате ли, господин Биков, Вашите разговори да бъдат следени, документирани и четени в Службите, като граждански активист? Аз не мога да повярвам, че парламентарната група на ГЕРБ стои зад това да бъдат подслушвани граждани, политици и журналисти. Не мога да повярвам!? Всъщност целта на този дебат би следвало да бъде това повече да не се случва. Утре службите да не подслушват Вас и аз ще съм гарант за това.
#77 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Манолова, моля към конкретния въпрос.
#78 · speech
Моят въпрос към министър Рашков, тъй като ние добросъвестно предадохме документите, с които разполагахме, на него в МВР по опис – исканията за СРС-та, разрешенията на Специализираната прокуратура. И аз наистина не разбирам защо се позовавате на изявления на тези органи...
#79 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви изтече, госпожо Манолова!
#80 · speech
...които откровено заблуждават българското общество? Ние разполагаме, ще Ви покажа разпечатките от разговорите. Това наистина е долно поведение и това закононарушение е престъпление. И законно ли е едно подслушване, при което в искането без всякакви факти се твърди ОПГ за държавен преврат? Ами, аз утре мога да Ви обвиня в убийството на папата...
#81 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Манолова, въпросът Ви трябва да е към министъра и времето Ви изтече!
#82 · speech
...и официално да бъдете слушан.
#83 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Да каже. Да внесе доказателства. Защо не внася доказателства?
#84 · speech
Не, защото питате кой? Целият офис на „Изправи се.БГ!“, мога да Ви ги изредя.
#85 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Да каже кои са.
#86 · speech
Председател Ива Митева
Господин Биков, моля Ви. Госпожо Манолова, моля Ви!
#87 · speech
Ще Ви ги кажа след това, за да не нося отговорност от парламентарната трибуна, но това е целият офис, всички... (Председателят изключва микрофоните, ораторът продължава да говори при изключени микрофони.)
#88 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Какъв беше въпросът?
#89 · speech
Въпросът беше: какво направихте с документите, които Ви предадохме и извършихте ли проверка по тях?
#90 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Господин Рашков.
#91 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
И резултатите от проверката, има ли наказани хора. Някой го е правил това нещо? Има ли наказани?
#92 · speech
Госпожо Председател! Госпожо Манолова, да, всички тези материали, които Вие сте предоставили, които е представил господин Бабикян, господин Хаджигенов и един боец всичко това е систематизирано, намира се при нас и ние ще Ви предоставим цялата тази информация. Не само имената на хората, не само от тези, които Вие сте ни предоставили от Вашия офис, а и много други български граждани, за които официално никой не е дошъл да ни предостави данни, имена, адреси и други подобни, но ние ги имаме, да и ще ги предоставим на парламентарната комисия. Тя ще има тази правна възможност не само да провери, а и да ги уведоми, да извърши проверка такава, каквато може да извърши и Бюрото. И тъй като Бюрото не я е извършило някой все пак трябва да се погрижи за правата на българските граждани, ограничени по незаконен начин миналата година. И някой, който си е позволил да постави знак на равенство между справедливия протест и измяната като престъпление против републиката. Благодаря Ви.
#93 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Рашков. Преминаваме към втория кръг въпроси. От „Има такъв народ“? Няма желаещи. От „ГЕРБ-СДС“? Заповядайте, госпожо Кирова.
#94 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! С интерес слушах изложението на господин Рашков. Като човек, който не е запознат достатъчно добре с парламентарните процедури до момента, не можах да разбера какъв е смисълът на това да задаваме въпроси, на които не получаваме отговори? Всички останали твърдения, за които сме чели в медиите и сме научили от различни телевизионни предавания и които се говорят в българските кръчми, ресторанти и кафенета, научиха българския народ през последните 30 години да не ползва прав телефон, а просто да ползваме приложения, защото много ни е страх, че някой ни подслушва и сигурно силно се интересува от това какъв чорапогащник ще си сложиш сутринта или с кого ще излезеш на вечеря. Ако трябва да бъда честна, радвам се, че господин Цветанов не е тук да изнася данни, защото начинът, по който го правеше, беше грозен и може би престъпен, но ако е бил престъпен, би трябвало да е осъден за това и наистина разчитам да направите това нещо във времето, което Ви предстои да управлявате. Така или иначе обаче, аз се надявам да получа конкретен отговор на конкретни въпроси, защото аз също като представител на гражданското общество имам сериозни притеснения от витаещите слухове и твърдения, че масово се подслушват български граждани. В тази връзка, господин Рашков, към Вас е моят въпрос и той е следният: откъде научихте за подслушванията на политици и граждани по време на протестите? Конкретно откъде? Бих могла да задам въпрос и към госпожа Манолова, но тя не е министър на вътрешните работи, тя откъде получи информацията за това, че е слушана и че има разпечатки...
#95 · speech
ИБГНИ, от място
Аз ѝ казах.
#96 · speech
А Вие откъде получихте информацията...
#97 · speech
Председател Ива Митева
Моля Ви, господин Хаджигенов.
#98 · speech
Не бих искала да влизам с Вас в диалог. Благодаря. Ще Ви напомня само нещо, което силно ми направи впечатление. Чух от тази трибуна 10 пъти следните твърдения, а те са много важни.
#99 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви изтече, госпожо Кирова.
#100 · speech
Една секунда, приключвам. Няколко пъти бе повторено, че няма данни за незаконни подслушвания. Няколко пъти бе повторено, че на базата на дългия срок, в който е имало искане за подобно подслушване, разрешено от български съд при това, се предполага, че е огромен броят на лицата. И все пак, аз се надявам, че на тази трибуна може да получим ясни, точни и конкретни отговори, без да превръщаме Народното събрание в говорилня и в преразказ на всичко онова, което витае в публичното пространство...
#101 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, госпожо Кирова.
#102 · speech
... и в повечето случаи е невярно, а ние го цитираме, като данни. Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#103 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, министър Рашков.
#104 · speech
ИБГНИ, от място
Лично обяснение ще ми давате ли?
#105 · speech
Председател Ива Митева
Това не е изказване. Това е въпрос.
#106 · speech
ИБГНИ, от място
Няма значение.
#107 · speech
Председател Ива Митева
Моля Ви, госпожо Манолова, не от място. Заповядайте, господин Рашков.
#108 · speech
Госпожо Председател, ето тук имам една папка и в себе си, ако тази комисия функционира в момента, аз ще Ви я предам, аз ще я предам на парламентарната комисия да започне да извършва детайлна проверка в Спецпрокуратурата, в Спецсъда и в някои други институции, като например Държавната агенция „Технически операции“ и Специализираната дирекция „Оперативно-технически операции“ в ДАНС. Естествено, че аз няма да наруша закона. Законът не ми позволява тук, както някои правеха, да чета имена и да казвам имена. Не, аз казвам така: ето я тази информация, ето я тази папка. Само в нея има изброени повече от 123 души, за които има данни при нас, че са били подложени на ограничение – нарочно повтарям това – на основни конституционни права на протестиращи български граждани. Спрямо тях са използвани специални разузнавателни средства. Господин Хаджигенов, ако Вие сте председател на тази комисия мога да Ви предам срещу опис папката и да Ви помоля: започнете незабавно и завършете тази проверка в този състав на парламента, ако можете. Затова може би ГЕРБ няма да са доволни, аз бих го направил още днес, но не искайте от мен да нарушавам закона. Не искайте от мен да нарушавам закона, така както някои са го нарушили тук! Благодаря Ви.
#109 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Кой това?
#110 · speech
Вие не ги разбирате тези неща. (Смях и ръкопляскания от ИТН и ДБ.)
#111 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Рашков. От „БСП за България“? Заповядайте.
#112 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! Господин Министър, изнесохте стряскащи цифри, които показват, че темата с незаконосъобразното използване на специални разузнавателни средства по отношение на лица, неудобни на едноличния режим на Бойко Борисов, е особено актуално. Нещо повече – Вие потвърдихте тезата, която битува в обществото, че част от любимите на Борисов и на ГЕРБ служби активно са работили в нарушение на закона и изпълнявайки тези мръсни поръчки. Да, добре сте поработили. Добре сте поработили, господа, някои доколкото разбираме, са получили и допълнителни материални средства… (Реплика от народния представител Тома Биков.) Ако обичате, господин Биков! …допълнителни материални средства за тази цел!
#113 · speech
Председател Ива Митева
Господин Биков, много Ви моля.
#114 · speech
За съжаление част от тези неща са възможни и заради несъвършеното законодателство, както споменахте. Затова и моят въпрос към Вас е: какви законодателни промени трябва да бъдат направени, за да не се повтарят повече никога тези срамни и позорни неща? И още един въпрос, ако позволите: в тази папка има ли политици незаконно подслушвани от Българската социалистическа партия? Благодаря Ви.
#115 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Зафиров. Заповядайте, господин Министър.
#116 · speech
Тъй като, пропуснах да кажа, БСП беше активна част от протеста.
#117 · speech
Госпожо Председател! Благодаря за този въпрос. На практика той оттук нататък започва да има своето голямо значение, защото, каквото направим, каквото досега сме констатирали, може би ще има и последици в тази връзка, но важно е какво оттук нататък, какви изводи ще се направят, какви промени трябва да се предприемат. Очевидно е, че тази законова база, въз основа на която се използват и прилагат специални разузнавателни средства в нашата страна, е недостатъчна, след като ние непрекъснато се сблъскваме с извращения на закона, при които се накърняват неоснователно права на граждани в полза на едни или други интереси. Натъквали сме се на тези нарушения. Аз съм работил чисто професионално в тази насока, знаете това, и сега виждам, че продължават по същия начин някои от структурите на съдебната власт, по-скоро специално специализираната прокуратура и съд. Какви промени биха могли да се предприемат? Първо, трябва да се укрепи, по мое дълбоко убеждение, Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, то да придобие реални правомощия – да контролира тази дейност, без да се влияе кой е главен прокурор. Дебело ще подчертая, че в битието ми на председател на Бюрото главният прокурор преди Гешев оказваше нескрита съпротива при опитите на Бюрото да извърши обективни проверки във връзка със сигнали за нарушения в тази деликатна сфера. Тогава имаше открити нарушения от Бюрото, но, както виждате, от сегашния състав няма, с изключение на тези две, за които един от членовете на Бюрото съобщи в медиите. В каква насока? Действително бюрото да има такива правомощия, които да му позволяват да извършва в дълбочина проверките и да информира не само ръководителя на тази институция, в която са допуснати нарушенията, а и съответния орган, който назначава този ръководител. Ако става дума например за прокуратурата, това да бъде Висшият съдебен съвет, който по закон да бъде задължен да вземе съответно отношение към този ръководител. Аз съм сигнализирал десетки пъти бившия главен прокурор Цацаров за нарушения в прокуратурата, включително не само за незаконосъобразно използване на специални разузнавателни средства, а за незаконосъобразно съхраняване на резултати, придобити чрез специални разузнавателни средства, което е елемент от едно престъпление дори – на чл. 284в от Наказателния кодекс. Нито едно производство не беше образувано. Ето в тази насока смятам, че Вие като законотворци можете да се намесите и да решите този проблем. На второ място, да се информира и Инспектората, който трябва да придобие ново съдържание откъм кадри и правомощия, позволяващи му да се намесва служебно, и чрез външно сезиране, разбира се, в такива хипотези и да търси отговорност от ръководителите на различни нива в съдебната власт. Тоест засилването на контрола в тази област се налага обективно, иначе ние през година, през две или три ще се срещаме някъде и ще говорим все за едни и същи нарушения, за които някой, който се е почувствал всевластен, какъвто е недосегаемият главен прокурор в нашата страна, да продължава да върши безобразия и да се ограничават правата на гражданите, които са гарантирани от българската Конституция. Санкциите, които трябва да се предвидят, също са наложителни, защото в момента Бюрото е един орган, който препоръчва нещо да се направи, и когато никой не предприема действия в тази насока, можем да кажем: усилието се оказа абсолютно безполезно, напразно и така нататък. Все пак нашата държава е създала такива регулаторни органи, на които трябва да осигури правомощия, защитаващи интересите на държавата и обществото, а не да се пазят интересите на ръководители от съответен ранг. Сега аз се въздържам при това изслушване въобще да коментирам дали някой от определена партия и така нататък, и така нататък. Моля, недейте да настоявате. Изпаднах в такава една неловка позиция преди две-три години, когато също се подложи на гласуване дали да се проведе закрито заседание в пленарната залата тук или открито. Реши се да бъде открито заседанието, но се настояваше също да кажа има ли, или няма от определена партия. Аз се опитвах по възможен начин да подсказвам някои неща, които може би изглеждаха за някои части на пленарната зала дразнещи, така че ще се въздържа, за което искам да бъда извинен. Благодаря Ви.
#118 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Рашков. От „Демократична България“? Заповядайте, господин Атанасов.
#119 · speech
ДБ
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, аз имам към Вас един конкретен въпрос, но преди това искам да кажа няколко думи. Съгласно чл. 105, ал. 2 от Конституцията на Република България Министерският съвет осигурява обществения ред и сигурността на страната. Това е разделение на властите и тук трябва да помислим, аз имам, разбира се, мое лично мнение, което вече съм споделял – дали трябва прокуратурата да бъде орган, който да може да заявява специални разузнавателни средства. Защото от това, което чуваме досега, общо-взето се очертава, че злоупотребите са някъде там, и то в смисъл прокуратурата да си измисля някакви престъпления – и то по Глава първа. Представете си, да прави искане и Специализираният съд да дава разрешения, и покрай сухото да гори мокрото. Но моят въпрос е в друга посока. Господин Министър, Вие сам споделихте в началото, споменахте за така наречените изнесени точки. Това са популярните вътре в службите акаунти. Съгласно Закона за специалните разузнавателни средства службите, органите, които прилагат специалните разузнавателни средства, са ДАТО и оная специализирана дирекция горе в ДАНС – те прилагат. В същия момент обаче се оказва – моят въпрос е в тази връзка, че на бюрата на някои от оперативните работници в различните служби, включително в МВР, във „Вътрешна сигурност“, в ГДБОП, има изведени точки, където оперативните работници, които не прилагат специалните разузнавателни средства, имат слушалки и слушат. По какъв начин е регламентирана тази дейност и това не е ли на ръба на закона, да не кажа, извън закона? Придобитите данни от тези оперативни работници къде отиват? Защото на практика трябва да има успоредно прилагане – от една страна, ДАТО, които получават искането с разрешение от съда, прилагат, а в същия момент на бюрото на оперативния работник в ГДБОП някой също слуша. Та моля да ни обясните тук каква е разликата и на практика на какво законно основание съществува това? Благодаря Ви.
#120 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Атанасов. Заповядайте, министър Рашков.
#121 · speech
Госпожо Председател, господин Атанасов! Да, вярно е. Тези дни или напоследък се повдига все по-често въпросът за правомощието на прокуратурата да използва и прилага специални разузнавателни средства. Сериозен въпрос! Сериозен въпрос! Заслужава си да се коментира и да се вземе окончателно решение. Ако иска някой моето мнение – съгласен съм, че прокуратурата не трябва да има такова правомощие. Това е секретно действие. Прокуратурата е орган, който се занимава, прилага, извършва явни действия по разследванията, които са в чл. 136, ал. 1 от НПК. Тайните, негласните способи са привилегия, ако мога така да се изразя, на службите, които по дефиниция изследват факти и обстоятелства с негласни способи. Затова струва ми се, че има място за дискусия, има място и за решение в тази посока и няма нищо лошо в това да се изпробва, ако прокуратурата бъде изключена от органите на чл. 13 от Закона за специалните разузнавателни средства, респективно и от съответното място в НПК, дали няма да намалеят случаите на нарушения, които се извършват? Защото една безконтролна институция, каквато представлява прокуратурата в нашата страна, много лесно си позволява да нарушава закона с тези негласни способи. Можем да говорим още дълго, но нека дотук да спра, защото е поставен и друг не по-маловажен въпрос – въпрос относно прилагането на специалните разузнавателни средства. Вижте какво се получава сега. Прокуратурата в конкретните случаи, за които говорим днес, във връзка с протестите миналата година, дори не е изготвила исканията за използване на специални разузнавателни средства. Исканията са използвани от оперативни служители в Министерството на вътрешните работи, написвани са от тях на флаш памет и са носени в прокуратурата, където прокурорът величествено само е полагал подписа си, за да може това искане да отиде в Специализирания наказателен съд. Тоест това мощно ведомство, което трябва да се концентрира върху разкриването на престъпността в страната, както каза господин Атанасов, то е носителят на държавната мощ в противодействието на престъпността и осигуряването на обществения ред и сигурност по чл. 105 от Конституцията, ние сме превърнали, или по-скоро не ние, а прокуратурата е превърнала този държавен орган в обслужващ персонал на прокуратурата, тоест превърнала е оперативните работници от тези служби, които цитирах – ГДБОП и „Вътрешна сигурност“ главно, в едни машинописки, технически помощници и така нататък, и така нататък. Това е истината, която ние сме констатирали при нашата проверка. И сега за акаунтите. Това са изнесени точки за мониторинг – така се казва малко по-особено, които дават възможност за непосредствено слухово възприемане на информацията, която се прихваща от техническата служба от Държавната агенция „Технически операции“ например. И какво се получава на практика? Получава се така, че не заявителят, който иска използване на специални разузнавателни средства за доказването в досъдебно производство, което е образувано от него, а друг външен орган, който не е орган по прилагане, както е Държавната агенция „Технически операции“, да извършва тази дейност. Той да контролира разговорите, които се водят между лицата, за които са получени разрешения за тяхното, да кажем, проследяване, най-общо казано. След което, забележете, какво се получава – онзи, който е на тези изнесени точки, изнесени, защото те не са в Държавната агенция „Технически операции", а са в помещения, които са, да кажем, в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. Тази информация, която се възприема слухово, този служител, който е там вътре в помещението, той си води записки, след което тези записки носи на началника си и началникът, ако прецени, че е нещо важно, носи в прокуратурата, тоест едни куриери, едни машинописки. В това е превърнато Министерството миналата година по повод тези дела, за които се опитвам да обясня нещо. Напълно основателен е въпросът: трябва ли служители на МВР, които си имат достатъчно оперативно-издирвателна работа, да вършат онова, което трябва да свърши прокуратурата? Който от прокуратурата иска да използва и прилага специални разузнавателни средства, да бъде така добър да си поръча такива изнесени точки в прокуратурата и да контролира непосредствено слухово разговорите, които са му необходими, за досъдебното производство и разследване. И накрая, аз съм убеден, че това е извън закона. Още нещо ще добавя. Проследихме нормативната уредба – няма такава в Министерството на вътрешните работи! И ние в нашия доклад, който аз няколко пъти повтарям, сме готови да предадем на тази парламентарна комисия – това сме го отразили. И в заключение по въпроса. Някой каза: кога ще го предадете? Този доклад, уважаеми народни представители, не е моя собственост. Той е изработен в Министерството на вътрешните работи след задълбочени, доста продължителни проверки, които все още продължават. Той ще бъде на разположение независимо дали аз съм министър, или не съм министър. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ИТН и ИБГНИ)
#122 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Рашков. От „Движение за права и свободи“? Няма въпроси. От „Изправи се БГ! Ние идваме!“? Заповядайте, господин Хаджигенов.
#123 · speech
ИБГНИ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, госпожи и господа народни представители! Въпросът ми към министър Рашков ще бъде относително кратък. Господин Рашков, бихте ли могли да ни кажете, моля, дали са използвани и други средства по смисъла на Закона за СРС извън подслушването по отношение на конкретни лица, свързани с протестите? Документите, които имахме удоволствие да Ви представим с господин Бабикян – първата дата, когато беше поискано продължаване на специалните разузнавателни средства, беше 17 юли миналата година – бихте ли могли да ни кажете, моля, начална дата и крайна дата по данните, които имате Вие, тоест кога са започнали подслушванията и другите методи, ако има такива, и кога са приключили? Благодаря, госпожо Председател.
#124 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Хаджигенов. Заповядайте.
#125 · speech
Госпожо Председател, господин Хаджигенов, уважаеми народни представители! Да, отговорът е категорично „да“. Освен подслушване са използвани и други способи от набора, който има в Закона за специалните разузнавателни средства, и по-конкретно, и най-често, освен способа по чл. 6 – подслушване, са използвани и проследяването и наблюдението. Въпросът е основателен. Искали са разрешения и са получавали безпрепятствено такива. Проследяването е осъществявано, естествено, там, където са били протестиращите граждани. Вие знаете това – някой от тези протестиращи граждани са били водени в полицейските управления по една леснообяснима причина – за да могат да снемат самоличността им, да разберат номерата на телефоните им и после вече е ясно какво ще се прави с тях. Трябвали са им данните. Оттам са произтекли и доста неприятни събития, спомняте си, във връзка за които писа и пресата дълго време. Що се касае до сроковете. Сроковете е трудно да проследи МВР в настоящия етап, защото трябва да знаем всички искания, които са отправени. Вие ни предадохте, разполагаме с първоначални искания – искания продължения. Общо от документацията, която е представена, е видно, че са използвани доста дълги срокове за контрол на тези хора със специални разузнавателни средства, включително има такива и от началото на тази година. Вие ще имате възможност да проверите всички процедури и тяхната законосъобразност. Благодаря Ви.
#126 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към изразяване на отношение към отговорите на министъра от „Има такъв народ“. Имате право на пет минути да изразите отношение. Няма желаещи. От ГЕРБ-СДС – заповядайте, господин Биков.
#127 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Служебен министър, уважаеми колеги! Господин Рашков, Вие раздвижихте въздуха. Това правите вече два три месеца – да пораздвижвате въздуха. Нищо конкретно не чухме. Не поискахме това изслушване, за да чуем това, което Вие говорите в някакви интервюта през последните два-три месеца. Ние поискахме това изслушване, за да чуем конкретни доказателства за твърденията, които Вие направихте по време на предизборната кампания. Сега от Вашето изслушване излиза, че твърденията са публични и няма никакъв проблем да бъдат споделени публично, доказателствата обаче са секретни?! Не мога да повярвам, че това е почтена позиция. Ако Вие настина сте смел човек, за какъвто се опитвате да се представите, а не сте някакъв социалистически милиционер, трябва да излезете от тази трибуна и да кажете с доказателства всичко, което знаете, а не да се криете сега и да мишкувате зад Закона, при положение че два месеца се правихте на мъж! Съжалявам, че говоря по този начин, но това изслушване губи на час по 117 хил. лв. на българските данъкоплатци. Толкова струва един част в парламента да Ви слушаме интервютата отпреди два месеца! Второ, помня как тръгна тази сага с подслушванията. Уважаемият господин Атанасов излезе, даде едно интервю и каза, че има подслушвани – 28 или 32 души. После излязохте Вие и казахте: „Вярно е. Има такива.“ Сега не казвате има ли виновни хора в Министерството на вътрешните работи. Ако там има незаконни подслушвания, взети ли са някакви мерки? Имате ли някакви наказани хора? Някакви хора били разнасяли листчета и ги унищожавали. Кои са тези хора? Вие разбрахте ли тези два месеца, или просто си говорите: „една жена каза“? Двадесет и пет години стари милиционери разигравате цяла България преди избори със скандали за подслушвания.
#128 · speech
ИБГНИ, от място
И нови милиционери също го правят!
#129 · speech
Ние сме дълбоко мотивирани тази теза да не я оставим. И няма да я оставим! Затова поискахме изслушването. Ще поискаме и други процедури, по които в крайна сметка да се запознаем с всички материали, които Вие твърдите, че сте събрали, защото ние не сме ги видели. Ние имаме достъп като народни представители до всичко това. Не само господин Хаджигенов. Да знаете! Вярно е, че Вие ходихте на закриването на кампанията на „Изправи се!“ и ясно показахте от която политическа сила сте, а че не сте служебен министър на вътрешните работи. Вие сте един човек, който направи политическа предизборна кампания в полза на една политическа сила и в ущърб на друга политическа сила. Нашата парламентарна група, господин Рашков, има много сериозни съмнения, че Вие изобщо знаете какво правите и какво говорите. Не се държите институционално, не се държите като вътрешен министър, държите се като човек, който организира активни мероприятия, и то аналогови. Аналогови! Преди малко Ви чух да казвате, че привиквали хора в полицията, за да им взимали телефона. Господин Рашков, вече има мобилни телефони и мобилни оператори. Ако МВР реши да вземе на някого телефона, може да го поиска от мобилния оператор. Не сме с аналогови телефони вече, съжалявам. Нещо не сте в час май.
#130 · speech
ИБГНИ, от място
Ако им знае имената.
#131 · speech
ИБГНИ, от място
Направо на Вас, ако искате, да ги даваме?!
#132 · speech
Твърдите, че са подслушвали граждани и политици. Добре, добре. Нека обаче да не слагаме гражданите и протестиращите под един знаменател. На протестите имаше криминално проявени и хора, които са директно от криминалния контингент. Ние затова питаме: кои са тези хора, които са подслушвани? Ако е подслушван господин Васил Божков и негови организирани престъпни групи или членове на футболни агитки, които атакуваха Народното събрание със запалителни средства и с всякакъв вид други атрибути, то е нормално тези хора да бъдат по някакъв начин разследвани и да бъдат на вниманието на МВР. Не всички протестиращи бяха симпатични и интелигентни хора, отишли там с чисти чувства. Такива имаше, и те бяха мнозинството от протеста, но там има криминално проявени хора. И това е напълно нормално, и е работа на МВР да разследва тези хора. Ако Вие сте против това, ако сте против това господин Васил Божков да бъде на вниманието на органите на реда в България, това означава, че не работите за обществото и за държавата. Не работите за обществото и за държавата! Говорите тук как влязла прокуратурата в Президентството… Ние Ви питаме за съвсем други неща!
#133 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Биков.
#134 · speech
Не знам какво все Ви влече по темата за президента?! Добре, започнали сте работа като пиар, не като вътрешен министър. (Шум и реплики: „Времето!“) Не, времето си е добре.
#135 · speech
Председател Ива Митева
Господин Биков, на ръба на Правилника сте да Ви изгоня!
#136 · speech
Не, не ме гонете, госпожо Митева. (Шум и реплики.)
#137 · speech
Председател Ива Митева
Не можете да…
#138 · speech
Аз съм баща на Вашата парламентарна група. (Шум, реплики, смях.)
#139 · speech
Председател Ива Митева
За съжаление, Правилникът ми го позволява.
#140 · speech
Добре. Едно изречение. Не сме доволни от това, което чухме. Ще продължим с нашите инициативи по тази тема и няма да я оставим. Не само господин Хаджигенов се занимава. Ние също ще се занимаваме и ще направим всичко необходимо хората да разберат, че сте лъгали два месеца. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#141 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Биков. От „БСП за България“ – заповядайте.
#142 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Днешното изслушване за пореден път доказа, че в България нарушаването на човешките права е институционализирано. Доказа, че за 12 години колегите от Политическа партия ГЕРБ и присъдружни единственият начин да крепят властта е да държат под подчинение българските граждани.
#143 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Ама какви са тези внушения?!
#144 · speech
За съжаление, от това изслушване се оказа, че в последно време нарушаването правата на българските граждани е минало всякакви граници.
#145 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Това е внушение!
#146 · speech
Тук чухме за над 120 души, които са били подложени под наблюдение, с прилагане на всякакви други специални разузнавателни средства – подслушване, преглеждане на телефони и каквото друго се сетите. Това минава границите на здравия разум, уважаеми колеги.
#147 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Това е внушение в момента.
#148 · speech
Председател Ива Митева
Господин Иванов, само да Ви обърна внимание, че правите отношение към отговорите. (Шум и реплики.)
#149 · speech
По отношение на изслушването. (Шум и реплики.) Точно така. Аз казах какво съм научил от тези отговори, които задават на министъра. Научих, че много спешно трябва да се вземат законодателни мерки, за да се гарантират оттук нататък правата на българските граждани, за да не може да има повече такива извращения със закони и със служители на държавата, защото те са били и принуждавани да го правят това нещо. За да изтече тази информация, това означава, че има и съвестни служители, които са подали тази информация за извършваните действия спрямо други български граждани – политици, протестиращи и каквито и да са. Това не е първият случай, в който правителство на ГЕРБ, този едноличен режим, използваше службите, за да държи на подчинение българските граждани. Аз съм подавал също, когато господин Рашков беше председател на Бюрото, за такива действия. Въпросът е, че това е институционализирано. Това се прави вече законно. Прави се законно! Вие сте намерили вратички в Закона да го правите, така че и прокурорите, и съдиите да кажат: „Всичко е точно!“ Да, ама не е точно. Българските граждани са мачкани. Колеги, затова този парламент в своята работа в следващите дни трябва да намери изход от тази ситуация – законово да се спре това безобразие. Благодаря.
#150 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Демократична България“ – заповядайте, господин Атанасов.
#151 · speech
ДБ
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги, това изслушване днес постави доста въпроси, които витаят в публичното пространство отдавна и очакват законова регламентация. Защото се оказва, че на практика, в резултат на определени законови празноти, се дава възможност за злоупотреба с тези средства. Иначе, колегите от ГЕРБ казват, че ще бъдат много активни по темата, но отказаха да участват в парламентарната Комисия, която беше формирана от парламента. (Шум и реплики.) Това е инструментариумът, уважаеми дами и господа. Би трябвало да се уважава институцията и да се участва активно в нейната работа, а не да правим шоу тук, в пленарната зала. По отношение на законовите празноти или по-точно създадените законови възможности за злоупотреба. Последните години, по мое наблюдение, и не само, това, което чета, и това, което наблюдавам в публичното пространство, на практика се получи размиване на границата между изпълнителната и някои органи на съдебната власт, каквато е прокуратурата. Както се видя тук и се чу от министъра на вътрешните работи, на практика оперативен ръководител на службите в МВР и изобщо на специалните служби се оказа, че са прокурорите. А има разделение на властите! Това е недопустимо да се случва! В крайна сметка, защото, както каза министър Рашков, „Прокуратурата е орган за надзор за законност върху дейността на изпълнителната власт и нейните действия трябва да са публични.“ Това не са оперативни служби. Тук има двама бивши вътрешни министри – не знам дали биха си признали по какъв начин са работили с прокуратурата и откъде са идвали указанията за тяхната дейност. На последно място, много е важно на базата и на това изслушване, и на работата на Комисията да бъдат набелязани онези необходими законови изменения, които да затворят вратичките за злоупотреба със специалните разузнавателни средства, защото очевидно се е злоупотребявало. Може ли в днешна демократична България – член на НАТО и Европейския съюз, да се образуват дела за държавен преврат по чл. 95 от Специалната част на Наказателния кодекс? Това е абсолютен анахронизъм! Друг е въпросът, че работим по Наказателния кодекс от 1968 година, както се казва. Това обаче е абсолютна злоупотреба. Разберете! Не може хора, излезли публично на площадите да изразят своето отношение към властта, да им образуваш наказателно дело за преврат. Ами къде са обвинителните актове? Защо прокуратурата не вземе да внесе обвинителни актове в съда срещу лицата, които са подготвяли преврат? Защото всичко това е измислено, за да може да се събира оперативна информация с политически цели и да се злоупотребява с нея. Благодаря.
#152 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Атанасов. От „Движението за права и свободи“? Няма желаещи. От „Изправи се БГ! Ние идваме!“ Заповядайте, госпожо Дончева.
#153 · speech
ИБГНИ
Уважаеми колеги, аз не съм доволна от отговорите на министъра, които нямаше как обаче да бъдат други, след като вече сме създали Комисия, която да обследва и използването на специални разузнавателни средства, и използването на други инструментариуми на МВР. Но въпреки всичко ГЕРБ зададе това изслушване днес. И се питам в задачата, като сте толкова големи любители на употребата на парламентарно време за най-полезни цели – защо, след като оня ден създадохме всички тези комисии, тепърва ще изясняваме какво следва от тяхната дейност? (Реплики от ГЕРБ-СДС.) И след като при тяхното създаване беше употребено по три-четири часа парламентарно време, Вие днес отивате на това изслушване? За по-старите парламентаристи е ясно, че това изслушване се прави, за да може и парламентарната група на ГЕРБ да внуши определени неща, които желае да внуши, и смята, че ще бъдат в нейна полза. Добре, това е абсолютно резонно – така правят всички, така правите и Вие. Във връзка с това обаче, което питахте добре, Вие внушихте, че министърът не е смел човек, защото не иска да наруши закона.
#154 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Сакън!
#155 · speech
Добре, но нали онзи ден Радо Чолаков каза: отсега ние ще сме за върховенството на закона. И аз ви питах тогава, щом отсега значи досега не бяхте за върховенството. Е добре, ама, като от миналия ден казахте, че отсега ще бъдете, защо още в сряда решихте да не бъдете? Щом законът е закон, той е закон и е приет, за да се спазва. (Ръкопляскания от ИБГНИ.) Да, известно е, че в България законът е врата в полето и го спазват баламите, и това е наш проблем като народни представители да пречупим тези нагласи в нацията, но за да ги пречупим в нацията трябва най-напред да ги пречупим в себе си. За какво се използват СРС-та, за какво се използват прокуратури и за какво се е използвал целият този инструментариум миналата година? Ако имахте малко чувство за самосъхранение, първо щеше да Ви извади очите обстоятелството, че всички тези мероприятия са използвани по текст за преврат. По текст за преврат е забранено да се използват такива мероприятия! И това означава не само незаконност, това означава начин на мислене, когато има някой сатрапски начин на мислене, това е непроменимо, това е политически манталитет. И смятам, че, ако парламентът трябва да даде отпор, той трябва да даде отпор на този политически манталитет, който и да е негов вносител. И тъй като сега ГЕРБ ще бъде в опозиция първото, което трябва да Ви идва наум, е, че трябва Вие да сте носители на пречупването, а не ние другите. (Реплики от ГЕРБ-СДС.)
#156 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Дончева, не говорете на депутатите от ГЕРБ, а говорете на министъра.
#157 · speech
Аз говоря за моето отношение към изслушването.
#158 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
По отношение на темата ли е?
#159 · speech
И, моля, госпожо Александрова, били сте заела достатъчно високи правни позиции, за да викате така. Няма нужда.
#160 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Александрова, не се провиквайте от залата!
#161 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Защо?
#162 · speech
ИБГНИ
Чуваме се. Няма промяна на закон – нова, стара или никаква, която да ни свърши работа, ако няма добра воля, ако няма добра воля да се спазва законът и добра нагласа, че обществото не се управлява със сатрапски средства, ние не сме за тук. Смятам, че наша обща воля и наше общо желание трябва да бъде да се даде друга визия на парламента, друга визия на хора, които имат отношение към закона и правилата. Щом ще сме за върховенството на закона и правилата, моля да бъдем за това и интерпретацията и към миналото да бъде такава. Министърът на вътрешните работи Ви каза, че ще Ви даде материалите и в комисиите. Това, което Вие трябва да искате, е върховенство на закона. (Народният представител Радомир Чолаков иска думата от място за лично обяснение.) Не давай лични обяснения, Радо, с нищо няма да спечелиш, както с нищо не спечелихте от този дебат, защото преди да искате да доказвате лъже ли един министър…
#163 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Нямаме информация за това.
#164 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Дончева, времето Ви изтече!
#165 · speech
ИБГНИ
…трябва да си изясните за какво искате едно изслушване? Благодаря за вниманието. Мисля, че съм точна – навреме. (Ръкопляскания от ИБГНИ и ДБ.)
#166 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. С това изчерпахме първа точка от дневния ред. Благодаря Ви, господин Рашков.
#167 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Процедура!
#168 · speech
Председател Ива Митева
Заповядайте, госпожо Атанасова.
#169 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Процедурата ми е по начина на водене. Отчасти бих се съгласила с казаното от госпожа Дончева. Да, ние имаме добра воля и нагласа, че обществото не следва да се управлява със сатрапски средства и миналата седмица видяхме такива в пленарната зала, и сме за върховенство на закона и справедливост. Поради това считаме, че тази тема трябва да бъде разгледана именно в пленарната зала на Народното събрание, а не единствено и само от сформираната Временна анкетна комисия. Всички ние като народни представители имаме право да чуем какво още иска да сподели господин Рашков за това предлагаме през следващата седмица отново да се проведе изслушване на министъра на вътрешните работи.
#170 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Атанасова, това не е по начина на водене, а е изявление, доколкото чувам.
#171 · speech
Госпожо Митева, няма да отнемам повече от 30 секунди още. И на основание чл. 50 това изслушване да бъде проведено в закрито заседание, както и да се проведе изслушване на председателя на Бюрото за контрол на СРС. Разбрахме, че докладът за 2020 г. вече е внесен в Деловодството. Госпожо Митева, предавам Ви необходимите подписи, които нашата парламентарна група е събрала и това предложение е внесено в Деловодството на Народното събрание. (Народният представител Десислава Атанасова предава на председателя документа с необходимите подписи.)
#172 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, госпожо Атанасова. Преминаваме към следващата точка.
#173 · speech
ДПС, от място
Почивка.
#174 · speech
Председател Ива Митева
Предлагате прекъсване от името на група или не, или чакате, аз да я обявя? (Реплики: „Почивка.“) Няма фиксирано такова правно основание в Правилника – като почивка, нито прекъсване от председателя по негова инициатива. Нека минем двете точки с прекратяване на пълномощията и ще дам почивка. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПРЕКРАТЯВАНЕ ПРАВОМОЩИЯТА НА ЧЛЕН И ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАЦИОНАЛНОТО БЮРО ЗА КОНТРОЛ НА СПЕЦИАЛНИТЕ РАЗУЗНАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА. Постъпило е заявление от Илко Димитров Желязков – заместник-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства на 23 юли 2021 г. Ще Ви прочета служебния проект за решение: „Проект! РЕШЕНИЕ за прекратяване правомощията на член и заместник-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 34в, ал. 6, т. 1 от Закона за специалните разузнавателни средства
#175 · speech
Реши
Прекратява правомощията на Илко Димитров Желязков, като член и заместник-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.“ Моля, режим на гласуване. Гласували 170 народни представители: за 170, против и въздържали се няма. Предложението е прието. С това и тази точка е изчерпана. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПРЕКРАТЯВАНЕ ПРАВОМОЩИЯТА НА ЧЛЕН НА КОМИСИЯТА ЗА ПУБЛИЧЕН НАДЗОР НАД РЕГИСТРИРАНИТЕ ОДИТОРИ. Постъпило е заявление от Стефан Александров Белчев – член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори на 26 юли 2021 г. Ще Ви изчета служебния проект: „Проект! РЕШЕНИЕ за прекратяване правомощията на член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 74, ал. 2, т. 1 от Закона за независимия финансов одит
#176 · speech
Реши
Прекратява правомощията на Стефан Александров Белчев като член на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори.“ Моля, режим на гласуване. Гласували 173 народни представители: за 173, против и въздържали се няма. Предложението е прието. След като има желание за почивка – 30 минути, прекъсване. (След почивката.)
#177 · speech
Председател Ива Митева
Колеги, продължаваме работа. Моля господин Минчо Христов да бъде поканен в залата за полагане на клетва. Господин Христов, заповядайте на трибуната и повтаряйте след мен. (Всички стават.)
#178 · speech
„Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания.)
#179 · speech
Председател Ива Митева
Продължаваме по дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ОТМЯНА НА ЛЯТНАТА ВАКАНЦИЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ЗА 2021 Г. Вносители – Виктория Василева и група народни представители. Моля някой от вносителите да представи Проекта за решение. Заповядайте, господин Йорданов.
#180 · speech
ИТН
Предлагаме Проект на решение за отмяна на лятната ваканция на Народното събрание за 2021 г. Предполагам, че сте наясно защо е необходимо това? Ние се събрахме преди по-малко и от седмица даже и доста нелепо ще е да излезем след пет дни във ваканция, при положение че все още няма кабинет, не е ясно дали ще има кабинет и освен това има някакви закони, които са изключително важни, които трябва да бъдат задвижени, така че предлагаме с тази ваканция да не се правим на мързеливци и да оберем целия негативизъм на българските граждани, който ще бъде абсолютно справедлив, да вземем да премахнем тази ваканция в момента.
#181 · speech
Председател Ива Митева
Моля да изчетете Проекта за решение, господин Йорданов.
#182 · speech
ИТН
„Проект! РЕШЕНИЕ за отмяна на лятната ваканция на Народното събрание за 2021 г. Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 45, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#183 · speech
Реши
Отменя лятната ваканция на Народното събрание за 2021 г.“
#184 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Откривам дебата. Имате думата за изказвания. Иска ли някой думата? Не виждам. Подлагам на гласуване така изчетения Проект за решение. Гласували 121 народни представители: за 119, против няма, въздържали се 2. Предложението е прието, с това и тази точка е изчерпана. Преминаваме към следващата точка от дневния ред – две изслушвания: ИЗСЛУШВАНЕ НА СТОЙЧО КАЦАРОВ, СЛУЖЕБЕН МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 113 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ПОДГОТОВКАТА, КОЯТО СЕ ИЗВЪРШВА В ЗДРАВНАТА СИСТЕМА, ЗА ПОСРЕЩАНЕ НА ЕВЕНТУАЛЕН СКОК В ЗАБОЛЕВАЕМОСТТА ОТ КОВИД ПРЕЗ ЕСЕНТА И КАКВИ МЕРКИ ПРЕДПРИЕМА МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕТО НА ПРОБЛЕМИТЕ В РЪКОВОДСТВАТА НА ЛЕЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ, ДИСКУТИРАНИ ШИРОКО В ПОСЛЕДНО ВРЕМЕ, ВНОСИТЕЛИ – ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ; И ОТНОСНО ВАКСИНАЦИОННАТА КАМПАНИЯ СРЕЩУ COVID-19 И ГОТОВНОСТТА НА ЗДРАВНАТА СИСТЕМА ЗА СПРАВЯНЕ С НОВА ВЪЛНА НА SARS-COV-2, ВНОСИТЕЛИ – ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ. Започваме с процедурата. Давам думата да направите изложение по въпросите относно първото изслушване. Заповядайте. Да кажа само, че съгласно решението от сутринта камерите на БНТ и БНР продължават да бъдат включени.
#185 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Аз обикновено говоря своите изказвания, но тъй като проблемът е много сериозен, има много пунктове, които трябва да бъдат засегнати, ще си позволя дословно да прочета мнението на нашата парламентарна група. В началото на 2020 г. светът беше сполетян от невиждан през последните десетилетия по своите мащаби здравен проблем – пандемията COVID-19. Значимостта на това явление далеч надхвърля влиянието му върху здравната система. То оказва огромно въздействие и върху икономиката, върху образованието, психосоциалния климат в целия свят и в отделните държави, отношенията между тях. Изобщо превърна се в изключителен по своята важност геополитически фактор. Преди да поставим основните два въпроса, считаме, че е необходимо да очертаем значимостта на тази пандемия и нейните последствия за Република България през последната година и половина. По данни към 24 юли 2021 г. на Световната здравна организация над 194 млн. души в света са регистрирани с тази инфекция, като броят на починалите с диагноза ковид е над четири милиона. По данни от Вашия доклад, представен в Националния оперативен план в Народното събрание към дата 27 юни 2021 г., имам предвид датите, които Вие сте визирали, броят на регистрираните в Република България е 421 515, а броят на починалите с диагноза ковид е 18 027. Като се има предвид според правилата на епидемиологията и начина на протичане на заболяването, следва да се предположи, че броят на заразените в целия сват, както и тези в България, е много по-голям, което значително променя съотношението болестност – смъртност. Независимо от това, проблемът беше и остава много сериозен. В 18-месечната история на този проблем в България станахме свидетели на цяла поредица от най-често противоречиви и грешни законодателни противоепидемични мерки и промени в здравната система, които доведоха до закономерен резултат – България се оказа на челните места по смъртност, и то от обща, и от ковид, а също така и по най-важния показател – ранна предотвратима смъртност. Няма да се впускам в подробности, но е необходимо да се спомене как законодателните решения – ковид инфекцията, беше издигната незаслужено на пиедестала на особено опасните инфекции, редом с холерата и чумата. Най-сериозните пропуски обаче бяха допуснати в подготовката на здравната система за среща с този проблем. Бе допуснато, съзнателно или не, централизиране на хоспитализацията на ковид пациенти в стратегически за България лечебни заведения, които практически бяха блокирани. Това стопира диагностично-терапевтичната доктрина за овладяване на социалнозначимите заболявания и доведе до опустошителни резултати при смъртността. Бяха допуснати и грешки във финансирането на системата, които доведоха също до печални резултати, някои от тях вече бяха изнесени при проверки на Националната здравноосигурителна каса. На следващо място, не трябва да се пропусне и да се упоменат пропуските в терапевтичната стратегия спрямо конкретната инфекция – излишно фаворизиране на отделни медикаменти или начини на лечение, които впоследствие се оказаха неефективни за по-голямата част от болните. Загубата на темп в края на миналото лято за преструктуриране на системата при нейната практическа неподготвеност, лоша технологична база и кадрови дефицит доведоха закономерно до нейното тежко претоварване есента на 2020 г., а поради кадровия дефицит – до синдрома на прегаряне буквално на всички медицински специалисти в здравната система. Техните лишения, господин Министър, и съсипването им както на тях, така и на техните семейства, не могат да бъдат заплатени с 1000 лв. месечно. Сериозни проблеми бяха допуснати в Националната ваксинационна политика по отношение на COVID-19. Нарушението на баланса на поръчаните ваксини, грешките в таргетирането на Ваксинационния план и създаването на така наречените зелени коридори, които практически изключиха възрастните хора, не можеше да стоят с часове пред болниците при неблагоприятни атмосферни условия. Всички тези факти доведоха до тежките резултати – висока смъртност и нисък брой ваксинирани. Налице са също така и сериозни пропуски в разяснителната стратегия на Министерството на здравеопазването, която следваше да бъде реализирана във всички национални държавни медии. И до момента е налице неяснота за размера и посоките, в които са харчени средствата, отделени от държавата, за борба с COVID-19. Преди около два месеца се появиха журналистически разследвания за тези проблеми, които кой знае защо, обаче бързо изчезнаха от вниманието на обществеността. През цялото време предложенията на БСП бяха свързани с укрепването и оптималната ефективност на мерките спрямо пандемията COVID-19 в България. Неколкократно тук в залата ние внасяхме предложения за изработването на национален оперативен план, за масово тестване на населението, което беше практика в целия глобален свят, за промени във ваксинационната политика, които безотговорно бяха отхвърлени от мнозинството в Народното събрание, за по-мощна и по-ясна разяснителна кампания, каквито кампании бяха проведени в повечето страни от Европейския съюз. Резултатите са налице. В здравната система – висока смъртност във всичките ѝ профили, докарани до ръба на изтощението медицински специалисти и освен това тежки проблеми в образователната сфера, икономическа криза, предизвикана и от лошото управление на кризата, тежък психосоциален климат в страната, сериозни проблеми във всички сфери на обществения живот – култура, спорт и много други. Ние внимателно се запознахме с изготвения от Вас Национален оперативен план...
#186 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви изтече, господин Михайлов.
#187 · speech
Моля?
#188 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви изтече.
#189 · speech
Десет минути е времето.
#190 · speech
Председател Ива Митева
Пет минути имате за изложение.
#191 · speech
Извинявайте. Ще завърша за една минута, извинявайте! Смятаме, че по него – само това ще кажа, госпожо Председател, следва да бъдат дискутирани няколко основни направления: създаване на възможно най-задълбочена яснота на епидемичната картина в страната – едно частно изследване не може да изпълни тази роля; внимателно балансиране на участието на различните по своята характеристика болнични заведения за справяне с пандемията; внимателно преструктуриране на Ваксинационния план; поставяне на сериозен акцент върху амбулаторното лечение на ковид инфекцията; прецизиране на терапевтичния протокол; промени в законодателството с оглед оптимизация на решенията; оптимизиране на разяснителната кампания и ясно определяне на ролята на противоепидемичните мерки спрямо образователната система за недопускане на парадоксални явления – отворени питейни заведения и игрални зали и затворени училища. Ще завърша само с втората част на питането, тъй като все пак имаме две части на питането. Още в миналото Народно събрание се дискутираше от всички нас, че чрез нескопосани промени в законодателството, оправдани с подготовката ни за влизане в Еврозоната, здравната ни система бе поставена на изпитание в един от най-отговорните си фрагменти – структурирането на управителните звена на болниците. Опитите за поправки в ход на това нескопосано законодателство, доведоха до парадокси – в управителните тела на болниците, които тотално демотивират медицинските специалисти, да влизат личности, които нямат нищо общо с характеристиката и стратегията на отделното лечебно заведение. Крайно време е да се преосмисли начинът за определяне на ръководители на лечебни заведения, структурата на ръководствата, начинът на тяхното освобождаване от принципала –това е съществена част от кадровата политика. Извършените от Вас промени в ръководствата на някои болници в страната поставиха много и болезнени въпроси…
#192 · speech
Председател Ива Митева
Господин Михайлов!
#193 · speech
Тези въпроси чакат законодателен отговор. Благодаря Ви, госпожо Председател.
#194 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Сега давам думата на някой от вносителите на втория въпрос от изслушването. Да направите изложение по въпросите във Вашето изслушване. Заповядайте.
#195 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, зададен бе въпросът за Ваксинационния план, защото темата буди тревога, а реалната липса на ваксинационна кампания може да повлияе отрицателно на живота на всички български граждани, на тяхното здраве, разбира се. За съжаление, в момента сме на прага на нова вълна – четвърта, от SARS-CoV-2 и толерирането на някаква небрежност по отношение на ваксинацията е силно притеснително за всички нас. Аз ще Ви изброя няколко факта, които според мен са изключително важни, а те са, че българското правителство – предходното, осигури пълен набор от всички получили разрешение за употреба видове ваксини за българските граждани. Осигурени бяха предпазни средства, осигурени бяха дезинфектанти, осигурени бяха предпазни облекла, одобрен бе Ваксинационен план. Бяха разкрити „зелени коридори“ за всички онези, които желаят да се ваксинират, независимо от това дали попадат в групата, която подлежи на ваксинация в съответния план, и започна разяснителна кампания за важността на това защо трябва да се ваксинираме. И всичко това се случи далеч преди Европа да въведе съответните изисквания за задължителна ваксинация в определени групи и сфери. Българинът много се плаши от думата „задължително“, може би защото сме индивидуалисти, може би защото сме свикнали винаги да правим обратното на онова, което ни налагат правилата. Но далеч преди да бъдат въведени тези изисквания, предходното правителство започна да обяснява колко е важно българските граждани да се ваксинират, за да запазят своя живот и този на близките си. В тази връзка днес експертите сочат, че новите случаи на заболели са предимно сред младите хора, които не са ваксинирани, и това е основната тенденция в Делта варианта на вируса. Не зная дали е било далновидно онова, което е започнато преди време, но в мен лично буди тревога фактът, че то не продължава. Политиката, която беше наложена през последните няколко месеца, определено не продължи разяснителната кампания, свързана с това колко положително ще се отрази както на здравето на гражданите, така и на българската икономика ваксинационният процес, ако той бъде проведен до края. И данните сочат следното: сред населението над 60 години, за което Вие въведохте приоритет при ваксиниране и поради която причина променихте „зелените коридори“ за всички по-млади хора, които биха искали да се ваксинират по друго време, не само от понеделник до петък, а в събота и неделя – когато си активен и работиш, нормално е да отделиш за това време през уикенда, доведоха до следните данни: 48% от общия брой приложени дози са на хора над 60 години. За сравнение – към днешна дата хората над 60-годишна възраст са с 47,18% от всички получили поне една доза. Към 18 май лицата над 60-годишна възраст са с 48,46% от всички получили поне една доза и това като сравнение прави с 1,5% по малко от периода на предходното управление. И това няма как да е тревожно, а засяга само групата над 60 години. Ваксини бяха осигурени, спокойствие от затихването на вируса също имахме, капацитет и желание за постигане на реални резултати обаче явно липсват. Независимо от медийните обещания към нацията, постигнатият резултат е провал на ваксинационната кампания. Впечатление прави в последните дни яростната критика на Министерството към лекарите, че не били ваксинирани, и в тази връзка също ще Ви цитирам данни, а те са следните: 62% от лекарите у нас са ваксинирани, а това са 41 117 дози от различните видове ваксини срещу COVID-19, като със завършен ваксинационен цикъл са 20 453. Това е завиден процент спрямо общия процент ваксинирани български граждани и ако лекарите са трън в очите на Здравното министерство, какво се случва с останалите граждани, които нямат и първа доза? И дотук с Ваксинационния план. Просто смятам, че такъв липсва. Ще изразя и лично мнение, извън това на групата. Аз не зная как е възможно антиваксър да убеждава в силата и смисъла на ваксините?! (Реплики.) Приключвам. Готовността на здравната система за справяне с нова вълна трябва да е описана в Националния оперативен план за справяне с пандемията, който поразително много прилича на плана, който министър Костадин Ангелов на 30 юли 2020 г. представи на предходното Народно събрание и на българските граждани. Ъпдейтването или надграждането на този план, за голямо съжаление, не се получи. Днес би трябвало просто да вземем мерки това да бъде променено, защото се намираме в края на лятото. Независимо че август предстои, през септември или през октомври месец, ако има нова вълна, тя ще бъде пагубна не само за здравето на българите, а и за българската икономика. И това е един основен проблем, който може би не виждаме в момента, но чиито последствия ще търпим всички ние. Така че с този въпрос бихме искали да Ви окуражим да помислите за това как може да ускорим Ваксинационния план и да подобрим плана за справяне със следващата вълна, защото тя предстои независимо от това дали ни харесва или не. Благодаря Ви.
#196 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, госпожо Кирова. Господин Министър, заповядайте да информирате народните представители по въпросите, предмет на изслушването. Имате по 10 минути на въпроси или общо 20 минути.
#197 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Да започнем от Ваксинационния план. Той е приет в края на миналата година и предвижда четири фази. Някъде към средата на февруари изпълнението на Ваксинационния план е прекратено – без да е изпълнена, която и да било от четирите фази. Първата фаза на Ваксинационния план е предвиждала ваксинирането на медиците – общо около 200 хил. души, заети в сферата на здравеопазването. От тях са ваксинирани около 50 хил. души общо от тези, които са подлежали на ваксиниране през първата фаза. През втората фаза от 113 хиляди, подлежащи на ваксиниране, са ваксинирани тридесет и няколко хиляди души. На 8 февруари Националният ваксинационен щаб тогава взема решение, че повече няма да се следват фазите, че трябва да се отворят възможности за всички останали хора да се ваксинират и с изпълнението на Ваксинационния план декември месец е приключено някъде в средата на февруари, от което време нататък – кой където може, може да отиде да се ваксинира. Първата голяма грешка, допусната с Плана за ваксинациите, е свързана с договарянето на ваксините. България е дала приоритет на договарянето на ваксините на „Астра Зенека“ за сметка на останалите три ваксини, които впоследствие са одобрени. По тази причина в началото на месец януари, поради закъсняла регистрация на ваксината на „Астра Зенека“ и поради намалената първоначална заявка за ваксините на „Пфайзер“, България остава с много малко количество ваксини. За целия месец януари са извършени ваксинации на малко над 30 хил. души. Малко над 30 хил. дози ваксини са поставени за целия месец януари. За месец февруари поставянето на ваксините достига до 172 хил. – значи общо около 200 хил. души са получили по една доза ваксини до края на месец февруари. Това е първата голяма грешка, свързана с ваксинацията на населението – малкият брой ваксини, осигурени в момент, в който е било благоприятно поставянето им преди следващата пандемична вълна. Втората голяма грешка е свързана с избора на приоритети. За разлика от почти всички страни в света и всички страни в Европейския съюз, България не дава приоритет на най-уязвимата група от населението – хората над 60-годишна възраст и хората с тежки хронични заболявания. В Плана за ваксинация те са поставени в четвърта фаза, след много други категории служители, работници, социални служители, служители във ферми на норки и прочее, и прочее, и прочее. Това е голяма грешка, защото смъртността от ковид – над 80% от починалите от ковид са хора над 60-годишна възраст. Средната възраст на починалите е между 70 и 72 години. Затова всички страни, освен България, са дали приоритет на възрастните хора, защото, когато ваксинираш възрастните хора, ти не само намаляваш разпространението на вируса, но намаляваш рязко смъртността. Когато ваксинираш младите хора, ти също намаляваш разпространението на вируса, но не влияеш на процеса на смъртността. Тази грешка според експертите коства около 10 хиляди смъртни случая, свързани със следващата вълна, която е преминала март и април месец. Ако страната ни беше дала приоритет на възрастните хора, вероятно част от тези животи щяха да бъдат спасени, ако тези хора са се ваксинирали. Следващата грешка, която беше допусната по време на ваксинацията в началото, е недобрата логистика. Винаги е трудно в началото да организираш доставката на ваксини и особено на такива, които имат специален температурен режим на работа, и това е разбираемо. Ясно е, че няма как да стане с магическа пръчка. Ясно е, че ще има пропуски и неща, които във времето трябва да се поправят. Те обаче не бяха поправени своевременно. Едва май месец осигурихме доставката на ваксини до личните лекари. Преди това трябваше много от тях да пътуват стотици километри, за да вземат ваксини, да се върнат и да ги поставят на хората. Едва май месец заложихме като приоритет да се ваксинират първо възрастните хората, заради това – за да се спасят човешки животи. Не е вярно, че другите хора не са могли да се ваксинират, и не е вярно, че са били затваряни „зелени коридори“. Нищо не е затваряно! Просто беше даден приоритет възрастните хора да се ваксинират от понеделник до четвъртък с преимущество при личните лекари, заради важността на този процес, за да бъде спасен животът им. Това, което България направи, за съжаление, е, че тя жертва възрастното поколение в нашата страна. Ние имунизирахме предимно младите и активните хора в продължение на повече от пет месеца, имунизирахме спортисти и футболни отбори, изпращаха се мобилни екипи в различни фирми – хора, които са активни, които искат да пътуват, но изцяло беше изоставен процесът да се защитят най уязвимите групи – възрастните и старите хора, и хората с тежки хронични заболявания. Това се промени от средата на май месец – дадохме приоритет на възрастните хора. И аз само ще Ви дам една официална справка, свързана с ваксинацията по възраст. От началото на ваксинационния процес в края на декември до 10 май броят на ваксинираните, получили поне една доза български граждани над 60-годишна възраст, е 453 хил. души. От 10 май досега са ваксинирани 490 хил. души. Всъщност това е единствената добра новина от целия процес на ваксинация до този момент – това, че има ръст на ваксинираните хора в последните два месеца, ръст на ваксинираните възрастни хора. Това предполага, че при следваща епидемична вълна, каквато очакваме да има, вероятно това е основание да очакваме все пак по-ниска смъртност, защото една немалка част от тези хора вече са получили поне по една ваксина. Иначе професор Кожухарова – моят съветник в Политическия кабинет, вчера ми изпрати една справка за сравнение на темпа на ваксинациите, тъй като виждам, че има известна спекулация по този въпрос – колко бързо са се ваксинирали и колко бавно се ваксинират сега. Факт е, че има забавяне на ваксинационния процес в нашата страна, факт е също така, че такова забавяне може да наблюдавате абсолютно в цяла Европа, включително и в Америка. То е свързано с климатични промени, с това, че е летен сезон, с това, че психологията на хората се променя, но независимо от това, вижте какво показват данните. Професор Кожухарова ми е направила справка за тези 74 дни след 10 май и 74-те дни преди 10 май. Значи няма да сравняваме месец юни с месец януари, защото януари не е имало ваксини и сравнението е невъзможно – тогава са поставени 30 хиляди дози общо за целия месец. Сравняваме последните 74 дни преди 10 май и 74-те дни след 10 май, когато е било служебното правителство. От 28 февруари до 25 май са ваксинирани 794 хиляди души – получили са по една доза ваксина. От 13 май до 25 юли са ваксинирани 966 хиляди души – 170 хиляди души повече са ваксинирани в тези 74 дни, когато служебното правителство се е занимавало с този проблем. Със завършени ваксинации са 300 хиляди в предишния период и 558 хиляди в сегашния период. Средно на ден преди това са ваксинирани 10 741 души, след това – 13 065 души. Следователно твърдението – колко зле са станали нещата след 10 май, просто не отговаря на истината. Числата показват точно обратното. Това не го казвам, за да се заяждам или пък за да вадя каквито и да било дивиденти. Нямам нужда да вадя каквито и да било дивиденти. Аз също като Вас съм разтревожен от това, че България е последна в Европа по брой на ваксинациите. Тя беше последна от началото, последна е и в момента. Няма сериозни изгледи това да се промени въпреки огромните усилия, които се полагат в момента. Едно от нещата, което е много трудно да се преодолее и което според мен трябва да обедини по-скоро всички хора, които са отговорни и гледат със загриженост за страната си и за хората, е това, че поради липсата на добра разяснително-информационна кампания в началото се създадоха предпостави, създаде се една празнина, която позволява да се разпространят сред населението негативни нагласи спрямо ваксините. И вече са създадени такива нагласи спрямо ваксините по най-различни причини – едни са сред лекари, други са сред религиозни общности, трети са сред малцинствени общности, аргументите им са най-различни, но веднъж създадени тези нагласи, става много трудно да бъдат преодолявани в момента. Аз проведох срещи с еврокомисаря по здравеопазване, с директора на Световната здравна организация водихме дълъг разговор за Европа – те включително се ангажират да помогнат и финансово за водене на такава кампания. Двете институции ни помагат и ни предоставят възможност, знание и ноу-хау за това как да се организират по-добре тези здравно-информационни кампании за населението, но трудността произтича от това, че те не могат да се копират директно. Културата, манталитета, народопсихологията на населението на различните страни е много различна. Посланията няма как да бъдат копирани и да бъдат еднакви. Пускането на клипове с призиви за ваксинация, разпространяването на брошури – каквото е направено в момента в големи количества, продължава да не дава убедителни резултати. Създадените нагласи е много трудно да се преодоляват и аз много се надявам новото Народно събрание и новото правителство, което изберете Вие тук, да подходи положително към този въпрос, да се ангажира изцяло с този въпрос, да не седи отстрани и да гледа сеира на министъра на здравеопазването, да викат: „Ти сега какво правиш? Нищо не си направил, още не си ваксинирал хората“, а всички да застанат зад него, всички в общ глас да се опитат да решат този въпрос, защото той е национален въпрос. Това не е въпрос на министъра на здравеопазването, нито даже на Министерството на здравеопазването. Аз твърдя, че това не е въпрос даже само на управляващите, а това е въпрос на всички хора, които са отговорни за грижата на населението. Опитахме се да привлечем и създадохме Обществен съвет по ваксинации. Поканихме популярни хора, известни хора в обществото – от културата, от музиката, журналисти, за да може и те със своя глас да убедят хората, да въздействат на хората да се включат в процеса на ваксинации, защото истината е тази – ако искаме да предотвратим затваряне и блокиране на страната, единствената ефективно работеща възможност е ваксинацията на населението. Всички други мерки, които прилагаме – колко ефективно, друг въпрос, по отношение на дистанция и носене на маски, могат само да моделират вълната, но не и да я предотвратят, нито да я ограничат, което се вижда много добре в предшестващите вълни. Стъпвайки на знанията за това, което се случи миналата година, на анализа, който изготвихме за смъртността, на изключително високата смъртност, която понесохме последната година, ние изготвихме такъв Национален план за противодействие на следваща пандемична вълна. Само две числа, за да разберете ужаса на това, което се вижда от анализа на смъртността. България през 2019 г. с 15,5 на 1000 е на първо място в света по показателя обща смъртност. 2020 г. след есенната вълна на ковид ние сме вече със 17,8 на 1000 обща смъртност. През пролетта на тази година показателят обща смъртност достигна до 23,4 на 1000. За 2020 г. това, което може би е най-впечатляващото число, за последните 30 години продължителността на живота в България е нараснала с близо пет години поради по-добрите условия на живот, по-доброто здравеопазване и така нататък, човечеството се развива и живее вече по-дълго. За последната година – 2020 г., продължителността на живота в България е намаляла с една година и половина. Това е катастрофален резултат. Само в рамките на една година ние имаме скъсяване с година и половина на продължителността на живота. Двадесет и шест хиляди души за шест месеца – от 1 ноември до края на април, повече са починали в сравнение със същия период, на която и да е през последните пет години. Това е повече от два пъти броя на загиналите във Втората световна война. Това са неща, които ние можем да предотвратим в бъдеще, ако имаме ясен план. Затова изготвихме такъв ясен план, направихме оценка на ситуацията, направихме оценка на рисковете, направихме оценка на ресурсите и изработихме план, който стъпва в основата си на предположенията как би се развила ситуацията в страната. На четири групи разделихме възможните ситуации – зелена зона, каквато сме в момента; оранжева зона, ако се повиши броят на случаите на заболелите и ако се повиши броят на заетите легла в болниците; червена зона при по-високи нива на заболели и по-висок брой на заети легла; тъмночервена зона, когато броят на заетите легла вече е от порядъка на над 9000, както беше в най-голямата криза през април месец, като двете крайности са – сега ситуацията, каквато е в момента, и в тъмночервената зона, когато няма да работи нищо, освен заведения за хранителни стоки, аптеки и някои финансови институции, каквото се случваше и през предишните вълни. В двете останали части Планът предвижда детайлно кои от дейностите – стопанските, обществените дейности ще бъдат спирани, когато се стигне до тази вълна. Това позволява предвидимост, това позволява прогнозируемост, всеки човек може предварително да си даде сметка. Това ще сложи край на лошите практики ад хок – вечерта да се обявява, че утре се затваря или утре се отваря, както и на лошите практики да се отварят бизнеси в разгара на вълната или да се затварят без никакво обяснение. На базата на това разделение на зони ние сме разчели дейността на цялата здравна система. Второто нещо, което е особено важно в случая, е предварителното разчитане на заемането на легла в отделните болници. Една от причините, която беше посочена в анализа, че е довела до мащабно разпространение на вируса е това, че са настанявани пациенти във всички болници едновременно. Това е по-скоро допринесло за разрастване на инфекцията, а не за нейното ограничаване. Затова в този план, който предложихме и на Вашето внимание, ние сме предвидили поетапно заемане на леглата по области. В момента се обсъжда във всяка област този план – по области заемане на леглата, като се запълни едната болница, следващата болница, така че да навлизат всички във всички болници. Разбира се, в последната фаза пациенти ще има във всички болници, защото толкова са болничните легла. Да се надяваме, че няма да стигнем дотам. На базата на събраната информация – най-вече от учени от света, не само на ползвания експертен потенциал в България, ние разработихме Единен протокол за поведение при ковид в извънболничната и болничната помощ. Той е достъпен на интернет страницата на Министерството на здравеопазването, всеки може да го свали, всеки може да го използва. Пуснали сме процедура, обществена поръчка за осигуряване на допълнителни количества на лекарства, които бяха изпаднали в дефицит при предишните вълни. Става дума за нискомолекулни хепарини и за кортикостероиди. Осигурена е открита линия за доставка на „Ремдесивир“ – единственият разрешен официално медикамент за лечение на ковид. Стартирана е процедура, която е била забавена, по-неизвестни от мен причини, няколко пъти преди аз да отида в Здравното министерство, процедура за финансово подпомагане за ремонт и оборудване на ковид отделенията в цялата страна – 130 млн. лв. ще бъдат изплатени на 128 лечебни заведения за болнична помощ – общински и държавни болници в цялата страна. В момента се събират проектните предложения и ще бъде стартирано финансирането, така че в рамките на месец август голяма част от тази дейност да бъде свършена. Това се отнася за оборудване на отделения, за слагане на отделни входове, за купуване на апаратура, за изготвяне на чисти стаи в болниците – всичко свързано само с лечението на болни с ковид. Планът – всеки може да го види, няма да влизам повече в детайли. Той беше приет с решение на Министерския съвет, като идеята е всеки от министрите да добави, на базата на този медицински план, който е разчетен и финансово, колко най-много би струвало на държавата при пълно развитие на такава епидемична вълна. Планът е всеки министър да добави това, което смята в неговата сфера, че трябва да се направи, така че то да се задейства автоматично, когато се влезе в следващото ниво. Ако влезем в оранжевата зона и това предвижда примерно затваряне на дискотеките, това означава, че Министерството на икономиката, ако има програма за подпомагане на този бизнес – било 60/40, 80/20 или по друг начин, тази програма би следвало да се стартира автоматично – не да се измисля в момента, не в момента да се търсят на кого да се дадат, а предварително да се знае, че тази програма ще засегне 100 души, 1000 или 20 000 души – те трябва да получат такава и такава сума, ще бъдат засегнати по този начин и това да бъде автоматичен процес. Всичко това е разписано, изпратено е в областните щабове. В момента го обсъждат на място. Тя е отворена и може да бъде допълвана и актуализирана, ако има такива специфики на отделните места. Последното нещо, което искам да кажа, е по отношение на следващата пандемична вълна. Съжалявам, професор Михайлов, че не ми стига времето да захвана темата с болниците, защото тя не е по-малко важна от това, за което говоря, но последното нещо, което искам да кажа, понеже виждам, че времето изтече. Двата основни риска пред следващата пандемична вълна, от гледна точка на това да се намали броят на смъртните случаи, е да се намалят мащабите на пораженията в икономиката и върху здравето на хората. Двата основни риска са свързани – те са повече, но единият основен риск това е ваксинацията. Ниският процес на ваксинация увеличава риска от лоши резултати при една следваща пандемична вълна. Ако този процес не бъде ускорен в момента, в този летен прозорец, който имаме, ние няма да имаме добра основа при навлизането на следващата пандемична вълна и броят на заразените няма да бъде малък. Това е сто процента сигурно. Ако Планът за ковид, който сме изготвили, бъде спазван стриктно и бъде изпълняван, това вероятно ще премахне вторият голям риск от лошо управление на кризата, каквото беше през почти цялата минала година, че и пролетта на тази. Планът позволява добро управление на кризата. Това е плюс, който може да бъде използван, за да се постигнат по-добри резултати. Третият голям риск пред системата и през следващата пандемична вълна е изключително лошото състояние на здравната система. Този риск, за съжаление, не може да бъде преодолян в рамките на месец или два. Здравната ни система е тежко дебалансирана както по отношение на отделните специалности, така и по отношение на съотношенията между болнична, извънболнична и спешна помощ – лошо организирана, лошо структурирана, зле финансирана от години. Това е създало трайни нагласи, които много трудно могат да бъдат преодолени. Последното нещо, което искам да апелирам към Вас в това изложение, е следното. Мнозина казват: „Ковид има, това не е време за реформи!“ Не, ковид е основание да се бърза с реформите, защото, ако здравната система е в лошо състояние, и най-добрият план за ваксинация да имаме, здравната система няма да може да реагира добре и да се справи по най-добрия начин. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ИТН, ДБ.)
#198 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Кацаров. Преминаваме към първия кръг въпроси в частта на изслушването по въпросите, внесени от господин Георги Михайлов и група народни представители. От „Има такъв народ“? Заповядайте.
#199 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, господин Министър, дами и господа народни представители! Разбира се, знаем, че в залата имаме народни представители с много широка експертност, специалисти по много неща. Аз, за разлика от тях, съм специалист по много малко неща, разбирам от много малко неща, затова ще си позволя да задам въпроси и коментари, които най-вече касаят нашите избиратели – хората, които са дали гласа си за нас. Те ни заливат с въпроси, касаещи в много голяма степен и представения План за действие. Краткият ми коментар за Плана е: не, той не е добър! Планът не покрива изискванията на населението, а в крайна сметка в най-голяма степен нас ни интересува как живее народът, дали народът се чувства добре, дали хората ще запазят своята работа и дали ще могат да живеят по един нормален начин. Чух в доста медии, че ни остават около 40 нормални дни – 40 дни, в които няма да има много рязък скок на пандемията, затова ние трябва да внимаваме как се държим през тези дни, за да не ескалираме болестта. Ще трябва да кажа, че предпочитам и съм готов тези 40 нормални дни да ги заменя за една година живот в локдаун ограничения. Така че в този ред на мисли ще задам конкретни въпроси по Плана и по някои от параметрите в него. Явно е, че ваксините не работят по начина, по който ние очаквахме. Всички искаха ваксините да са много добри и да ни предпазват на 100%. Първият ми въпрос всъщност е риторичен: ако ваксините работеха толкова добре, защо дисциплинирани нации като Великобритания и Холандия, които имат изключително висок процент ваксинирани – те са от водещите в света, защо в момента са в червената зона и защо те имат такива високи нива на заразени? Това е първият въпрос. Ние, бидейки последни в Европа, сме в зелената зона, както всички знаем…
#200 · speech
Председател Ива Митева
Господин Чорбанов, изтече Ви времето.
#201 · speech
…начина, по който живеем. Въпросът беше само да кажа за ваксините: защо хората, които влизат в страната, ще бъдат тествани с PCR, говоря за ваксинирани хора? Дали страната ни има подписано споразумение с фирмите производители да не се търси отговорност за евентуалните странични реакции? Благодаря.
#202 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Министър.
#203 · speech
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Чорбанов, аз с Вас няма да споря по отношение на имунологията, аз съм специалист по организация на здравеопазване, а не по имунология. Оценката Ви, че Планът не е добър, защото във Великобритания ваксинирани хора се разболяват, не я приемам. Планът е много добър. Планът се отнася до това какви са ангажиментите на държавната администрация и на нейните структури, когато възникне такава вълна, за да помогне на хората. Не очаквайте този план да направи живота на хората прекрасен, това не е неговата цел. Неговата цел е да разпише ясно ангажиментите на всяка част от администрацията какво трябва да прави при достигане на тези, тези и тези нива. Абсолютно резонен е въпросът, който задавате. Това не е само Великобритания, това се отнася за Нидерландия, това се отнася за Португалия, това се отнася за Кипър. Това са страни в червената зона, където има над 50% ваксинирано население. Вероятно една от причините е, че ваксината не препятства 100% разпространението на вируса. Вероятно една от причините е, че все пак има 50%, които не са ваксинирани и са поле за разпространение на вируса. Но това, което е сигурно от данните, които виждаме, и съм сигурен, че ще го потвърдите, е, че смъртността при сегашните вълни, които се наблюдава във въпросните страни, е много по-ниска, отколкото е била. Така че може да се направи вероятно изводът – Вие ще кажете дали е правилен, че ако не предпазва 100% от заразяване, тя, тази ваксинация, в много голяма степен намалява смъртността. Дори само ако приемем, че този извод е верен – нека учените кажат дали е така, не съм аз този, който ще го каже, ако приемем, че е така, дори затова си струва да бъдат ваксинирани хора, тоест повече с никакъв друг ефективен механизъм ние не разполагаме. Вие го знаете по-добре от мен. Що се отнася до следващия въпрос, който поставихте, свързан със споразумението с компаниите, производители на ваксини. Споразумението е подписано от Европейската комисия за всяка една от ваксините. България е участвала в договарянето на условията по Споразумението. Това е станало през 2020 г. Те са подписани при условията, които са и в момента. Да, всяка страна – членка на Европейския съюз, споделя отговорността за евентуални последици при прилагането на ваксини. Добрата новина до момента е, че такива последици в нашата страна няма регистрирани, ние имаме почти два милиона поставени ваксини в страната към днешна дата – няма нито един смъртен случай или някакъв случай на много тежки, нежелани реакции. Това е ситуацията в момента. Иначе що се отнася до договорените ваксини, България е участвала в Споразумението на Европейския съюз за доставка на ваксини през 2022 г. и 2023 г. Всички европейски страни са се включили в това споразумение за допълнителна доставка на ваксини. Ако се наложи, ако има изменчивост на вируса и сегашната ваксина не действа и това наложи допълнителна ваксинация, България заяви и закупуване на определени количества монотонални антитела, които ще бъдат необходими за хора, които не могат да развият имунитет. България положи и полага в момента огромни усилия част от ваксините, които не могат да бъдат използвани и срокът им на годност изтича, да бъдат дарени на трети страни или продадени на трети страни. Предвид начина, по който е подписано Споразумението с производителите на ваксини, това се оказа изключително сложна процедура. Повече от месец време отне на екипа на Министерството на здравеопазването и на Министерството на външните работи да договори изпращането на такива ваксини, в случая за държавата Бутан, но проблемът с ваксините на „Астра Зенека“, които са договорени в количество от 4,5 милиона ваксини – очакваме доставка през тази година, а са използвани 450 хиляди до този момент и при почти пълния отказ на населението да се ваксинира с тази ваксина, ще остане и за следващото правителство, което Вие ще изберете. Трябва да бъде решено какво ще се прави с тези ваксини, при положение че цялото население фактически отказва да ползва тези ваксини. Интерес има само към останалите договорени до този момент ваксини.
#204 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От ГЕРБ-СДС въпрос? Заповядайте.
#205 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми доктор Кацаров, в предложения от Вас Национален план Вие говорите за така наречената добра възможност на ниска заболеваемост в страната. В тази връзка искам да Ви попитам как се възползвахте от тази добра възможност за повишаване на ваксинационния обхват? Какви са конкретните мерки, които Вие сте предприели за догонващо ваксиниране, имайки предвид факта, че споделихте, че сме последната държава в Европейския съюз по ваксинационен обхват? Посветихте доста време да говорите за Вашия предшественик, но нека да говорим за това какво Вие ще оставите на този, който ще дойде на Вашето място, по отношение на това какви конкретни планове имате Вие за месеците август, септември, октомври, ноември и декември, особено за това, че Вие признавате, че се очаква такава вълна. Има ли отказани дози ваксини? Колко са тези доставки, в какъв размер и брой през втората половина на юни досега?
#206 · speech
Реплики От Ибгни
Колко въпроса?
#207 · speech
И съответно получаваме ли регулярно ваксини от „Пфайзер“, „Модерна“ и „Астра Зенека“?
#208 · speech
Реплика От Ибгни
Колко въпроса задава? Един въпрос! Госпожо Председател, зададоха пет!
#209 · speech
Какво предстои да бъде направено с тези ваксини, които трябва да бъдат унищожени или дарени? Благодаря Ви.
#210 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Господин Министър!
#211 · speech
Благодаря Ви, госпожо Сачева. По отношение на ваксините, има риск за унищожаване на 22 хиляди ваксини от „Астра Зенека“, чийто срок на годност изтича в края на месец юли. За други ваксини в момента няма такъв риск. Останалите са с по-дълъг изтичащ срок и те не са в риск, но част от тях вероятно ще трябва да бъдат дарени или продадени на трети страни. По отношение на доставки, които не са получени до този момент, България е поискала отлагане на тези доставки, но договорът е сключен и ние сме длъжни да ги получим. Ние сме си ги платили и трябва да получим тези ваксини. Задействана е процедура по предварително разпределение, особено що се отнася до ваксините на „Астра Зенека“, преди те да са влезли в страната, която е по-лесната процедура, така че следващото правителство да не бъде изправено пред риска и пред потребността да унищожава ваксини, защото това може би пък е най-лошото, което може да се случи. Във всички случаи е по-добре да бъдат дарени на други хора да се ваксинират, защото ваксинирането не е тема само на нашата страна и то не е само в рамките на нашата граница. Ваксинирането на хората в другите страни помага индиректно и на хората в нашата страна, защото намалява като цяло разпространението на вируса. Що се отнася до усилията, които положихме да подобрим ваксинацията в страната, те са свързани с няколко неща. Първото нещо, осигурихме доставката на ваксините на общопрактикуващи лекари до местата, където работят, за да не се налага да пътуват и това да бъде причина да отказват да участват във ваксинационния процес. Второто нещо, което направихме, разпространихме брошури по пощенските станции, по тото пунктовете. Третото нещо, което направихме, преведохме клипове със съдействието на българските медии. Те се излъчват многократно в радиа, телевизии и така нататък. Следващото нещо, което беше направено, беше създаден този обществен съвет, който, надявам се, Вие да продължите и със следващото правителство, да привлечете още хора в него, за да може да се получи въздействие не от политиците – хората са резервирани към това, което казват политиците, и с право са резервирани. Пак казвам, това е национална задача и в нея трябва да участват всички. Не трябва да се оставя тази работа само на политиците. В момента сме в ход на преговори с мобилните оператори, предстои провеждане на SMS кампания, която е свързана даже със символични награди за част от ваксинираните, и такива неща – това ще остане вероятно за следващото правителство да бъде продължено. Но независимо от всичко, това, което искам да подчертая – дебело, аз си оставам привърженик на това, че ваксината е доброволна и че хората трябва с разума си сами за себе си да преценят как да постъпят. Затова, поставяйки въпроса – беше обсъждан въпросът да се дават ваучери, да ходи на море, този, който се ваксинира, казвам: боже мой, каква по-голяма награда може да предложим на някой от наградата, че спасява собствения си живот и живота на близките си хора?! Ако той не разбира това нещо, трябва ли ние да го лъжем с ваучери или с някаква друга награда, за да направи нещо, за да спаси живота на себе си, на родителите си, на баба си, на дядо си? Не е ли най-добре да се опитаме да направим този разговор разумен, да убедим хората да вземат сами за себе си това решение, да го направят със съзнанието, че помагат на себе си и на другите? Според мен такъв подход трябва да изберем. Разбира се, примерът на други държави винаги може да бъде заимстван. Вие виждате какво става във Франция, виждате какво става в Гърция, и в други държави, въвеждат се задължения за ваксинация на определени групи население. Това не е съвсем необосновано. То е свързано с риска от предаване на зараза на други хора. Логиката е такава, нали? Ти не отговаряш само за себе си, но и за тези, за които се грижиш. Вие, като Народно събрание, може да обмислите впоследствие и подобен тип мерки, ако прецените, че е необходимо, но аз продължавам да бъда твърд привърженик на това: нека да остане доброволна ваксинацията, нека да се убедим, да се опитаме да убедим хората да го направят, защото чувстват потребност, защото смятат, че така е правилно. Това ще бъде много голям успех, ако успеем да постигнем такава промяна в обществените нагласи в нашата страна, но това няма да стане с усилията на един или двама души. Това ще стане с усилията на всички, ако всички отправят послания в тази посока. Ако продължаваме да отправяме противоречиви послания, страхувам се, че няма да се получи добър резултат, и тук всеки човек трябва да поеме своята отговорност като специалист, като политик и като човек, защото една дума, казана накриво, може да повлияе лошо на много процеси и на много хора.
#212 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Министър. От „БСП за България“? Заповядайте, господин Михайлов.
#213 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми министър Кацаров, уважаеми колеги! За мен като специалист има три основни неща, които следва да се дискутират – не в залата, защото тук преобладаващата част не са специалисти, но следва внимателно да се прередактират във Вашия представен план за работа с пандемията COVID-19 в Република България. Първото нещо, което Ви споделих в структурирането на питането, и то остана недискутирано от Вас, когато се предприемат мерки, доктор Кацаров, спрямо една инфекция, първото нещо, което прави екипът, който предприема мерките, е да има ясна картина какво се е случило в страната. Вие ентусиазирано – и аз споделям Вашия ентусиазъм, споделихте с нас едно частно изследване на една лаборатория, спомняте си го това, нали? Сега обаче е време държавата да направи тези усилия в рамките на този темп – месец август, който е нулев темп. Тук тези сърцераздирателни приказки, които слушам от жълтите сайтове, как ни остават последни дни, този, който знае колко броя са боледували в България и колко са ваксинирани, много добре разбира дали ще има последни дни, кога ще дойде евентуална вълна и дали въобще ще дойде. Това ще си говорим есента. Но ние трябва да имаме, първо, ясна картина. И това беше предложението на БСП, което тук ние току-що споделихме с Вас – направете такова изследване, имате огромен брой лаборатории – частни и държавни. Това ще Ви коства много по-малко пари, отколкото, ако есента действително блокираме системата, и тогава ще ни струва огромни средства. Вторият въпрос, който е изключително важен, споделям Ви го пак като специалист и като участник в лечението на пациенти с COVID-19 в така споделените правилно от Вас, но отричани тук от някои колеги със замах, тежко в технологично отношение болници в цялата страна. Аз бях свидетел как цели семейства пристигаха и се молеха да бъдат приети – даже го споделих с колегата Ангелов тава нещо, споделих го и с медиите. Помолих тогава – и Вие сте записали нещо, което е много важно: да се поставя акцентът върху амбулаторното лечение на COVID-19. Това трябва да стане алфа и омега на политиката на Министерството, тъй като, казвам го на всички тук в тази зала, които не са специалисти, тази инфекция в 95% от случаите може да бъде лекувана амбулаторно. Ако Министерството на здравеопазването не постави акцента върху това в следващия месец и половина, пак рискуваме да се плъзнем по медийни спекулации, по създаване…
#214 · speech
Председател Ива Митева
Господин Михайлов, моля за конкретния Ви въпрос. Времето Ви изтече.
#215 · speech
Втори конкретен въпрос. Първият беше…
#216 · speech
Председател Ива Митева
Само един въпрос имате право да зададете сега, вторият след малко.
#217 · speech
И госпожа Сачева зададе пет въпроса, ако позволите, да Ви кажа честно. Нали и тя зададе пет въпроса в един? Така че хайде сега да не влизаме в подробности, нали?
#218 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви изтече.
#219 · speech
И последния въпрос, който е – не последният, а последният подвъпрос, да не обиждам госпожа Митева, последният подвъпрос, това е – Вие споделихте тук, но е много важно да се определи, балансираното участие на всички лечебни заведения в системата. Защото като отворим Вашия план, и като видим колко легла има в държавните и общинските болници, пък като видим в другите колко легла има, е, бога ми, пак ще се стовари целият юмрук върху държавните болници и да не стане пак същото – „Пирогов“, Военна академия и Александровска, да се пренатъпчат централизирано от цялата страна със случаи, и това ще стопира. Това, на което не обърнахте внимание, но то е чудовищното…
#220 · speech
Председател Ива Митева
Господин Михайлов, надвишихте времето вече с две минути, повече от две минути.
#221 · speech
Добре, благодаря Ви. Важен е въпросът. Извинявам се, затова че съм го нарушил. Сега приключвам. Смъртността, доктор Кацаров, не се е качила от COVID-19. Там са 18 хиляди случая. Смъртността месечно в България е 8 – 10 хиляди души, Вие го знаете много добре. Смъртността е от социално значими заболявания, които бяха стопирали своето лечение тази година и половина. Там трябва да бъде акцентът на Министерството. Благодаря Ви, госпожо Председател, за забележките.
#222 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Михайлов. Заповядайте, господин Министър.
#223 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Михайлов, то всъщност бяха повече заключения и изводи, отколкото въпроси. Голяма част от това, което казахте, аз го споделям. Факт е, че извънболничната помощ по една или друга причина остана малко встрани от противодействието на ковид до този момент. Нещата се промениха с ваксинацията, защото данните сочат, че най-големият брой ваксини към днешна дата са поставени от общопрактикуващите лекари. Тоест от тази гледна точка има едно активизиране на участието им в процеса на противодействие на ковид. При всички случаи е важно да се препоръча да бъдат създадени организационни и финансови условия тази извънболнична помощ да се включи по-активно и в противодействието на самата епидемична вълна – в диагностиката, и в лечението, както Вие правилно споделяте, че в 9 от 10 случая се лекуват амбулаторно. Въпросът е това да се направи прецизно. Предпоставка за такова участие е и създаденият и приетият вече Единен протокол за поведение, който касае и болничната, и извънболничната помощ. Що се отнася до изследването, за което споменахте, да, така е. Ние показахме едно лабораторно направено изследване през месец май за броя на хората, които евентуално са се срещали, но то не е представително, както правилно отбелязахте. То дава може би само най-обща представа за това колко хора. Това изследване на антитела, проведено в цялата страна, подчертавам, не е представително и не е основание да се правят генерални изводи. Неговите данни бяха, че около 40% от населението се е срещало по някакъв начин с вируса – дали се е боледувало, дали се е ваксинирало, но е развило антитела. В момента ние провеждаме такова събиране на данни от цялата страна за целия период на пандемията. От 1 март на миналата година до днешна дата се събират данните в няколко категории. Събират се всички случаи, в които има регистриран положителен тест – било PCR, било антигенен тест, всички случаи, на които е поставена диагноза – амбулаторно ли, или в болнични условия, свързана с ковид; всички случаи на ваксинирани хора и всички случаи на изследвани антитела за целия период от време. Разработен е софтуерът, данните в момента се извличат от лечебните заведения от цялата страна и аз правя всичко възможно до края на седмицата те да могат да бъдат събрани, обработени, изчистени от дублиране. Те ще бъдат на разположение по възраст, по пол, по населени места, по области и така нататък. Тези данни ще ни дадат картината за най-малкия брой български граждани, които са се срещали с ковид. Казвам най-малкия, защото вероятният брой на хората, които са се срещали с ковид – имунокомпетентни, да го кажа така, по отношение на ковид, със сигурност е по-голям, защото немалка част от нашите сънародници са преболедували, без да бъдат регистрирани от здравната система като хора, които са се срещали с ковид. Било защото тези тестове дълго време не бяха безплатни и това ограничаваше хората да си правят PCR тестове, било защото хората не искаха да влизат под карантина и затова прикриваха, че имат заболяване, не позитивираха или правеха диагностиката си тя да не става достояние и да не се регистрира в здравната система. Така че това, което ние ще можем да посочим като данни и да послужи като основа, професор Михайлов, за по-добро планиране по-напред, е най-малкият брой хора, които вече са се срещали с вируса. Това ще позволи да направим някаква преценка, анализ за това колко близо сме до така желания от всички колективен имунитет, който би ни позволил да дишаме по-спокойно и да не се страхуваме от затваряне на икономиката, затваряне на различни дейности и бизнеси. Така че в отговор на Вашия въпрос – това, надявам се, ако всичко върви, както трябва, и ако успея да се преборя с бюрократичната машина, ще го имаме в края на тази седмица и ще го направим достояние, разбира се, на всички и на специалистите имунолози, най-вече, на тяхното мнение ще разчитаме и оценка на тези данни.
#224 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Демократична България“? Заповядайте.
#225 · speech
ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги народни представители!
#226 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Нищо не се чува!
#227 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги народни представители! Няма да повтарям думите на преждеговорящите. Чухме много от фактите, които са впоследствие на управлението, което беше на ГЕРБ. Какви са последиците? Това, което се случи, тази смъртност, която ние видяхме, беше поредица от много грешки, които са необратими грешки. Адмирации за Плана, който е изготвен, за справяне с ковид кризата. Бих казала, че с този план успяхте да вкарате ред в хаоса, който остави ГЕРБ. На базата на този план оттук нататък имаме как конкретно може да се действа бързо, адекватно и в рамките на няколко дни. Благодаря Ви, за което. Да, видях и прочетох каква е легловата база, как ще бъдат разпределени лекарствата, които са крайно необходими с нискомолекулярните хепарини и с дексаметазона – това са неща, които са наистина добри и прогнозирани, но искам да Ви попитам: тъй като в много от малките населени места и в много от областните болници огромен е проблемът с медицинските специалисти. Бихте ли ми казали имаме ли готов план за това и евентуално колко броя медицински специалисти ще бъдат подготвени да бъдат насочени именно към ковид отделенията, които при определена фаза ще имат нужда от подкрепа от техни колеги? Благодаря Ви.
#228 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, госпожо Пенева. Заповядайте, господин Министър.
#229 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Споменах за тежките дисбаланси, в които се намира нашата здравна система. Един от тях е в дисбалансите голям – малък град, отдалечени населени места. Това беше една от причините организираните мобилни екипи да бъдат насочени към ваксинация, възможност за ваксинация в такива малки отдалечени населени места, където няма и общопрактикуващи лекари и достъп до първична извънболнична помощ, камо ли до специализирана или доболнична помощ. Провеждахме даже срещи – има такава организация на кметовете на населените места, с ръководството на Националното сдружение на общините, като искахме от тях съдействие за това да се възползват от тези мобилни екипи, каквито има към всяка регионална здравна инспекция, за да могат тези хора, които са трудно подвижни, неподвижни или са твърде далеч да могат да се възползват от услугите на мобилните екипи и да бъдат ваксинирани. Що се отнася до лечението на болни с ковид, има райони на страната, където наистина възможността за предлагане на медицинска помощ е силно ограничена, в това число и на болнична медицинска помощ. Целта на Плана е точно тази – да бъдат разчетени броя на лиглата, и при запълване на леглата да е предварително ясно къде се настаняват следващите болни. Няма как да се разкрият нови легла и нови възможности. Те могат да бъдат разкривани ад хок, но това също е с ограничени възможности. Това е една от причините, между другото, да апелирам към Вас да пристъпите към промени в законодателството, така че да улесните лечебните заведения в това да се преструктурират, да могат да се преструктурират бързо и да отговорят на променените потребности на населението. Един от проблемите, с които се е сблъскал моят предшественик министър Ангелов – като министър на здравеопазването, е това, че всъщност законът в момента не позволява да се разкрият незабавно нови структури. Това е процедура, която отнема няколко месеца, а пък Законът за здравното осигуряване не позволява да се сключи договор със Здравната каса в същата година, в която е разкрита новата структура. При появата на такъв тип пандемична вълна, здравната система не може да реагира, защото самият закон ѝ забранява. Това беше преодоляно със заобикаляне на забраната благодарение на извънредната епидемична обстановка, издаване на извънредни заповеди и ние продължаваме да сме в този извънреден режим. Правилният подход е да се промени законът и да се позволи на лечебните заведения да могат бързо да се преструктурират. Ако те имат потребност от това да разкрият повече ковид легла, защото в момента се търсят повече такива легла и населението има потребност от такива легла, те да могат да го направят бързо, в рамките на няколко дни или в рамките на седмица, за да могат да реагират на тези потребности, съответно, ако тези потребности отпаднат, да могат бързо да приключат тази дейност и да се върнат към обичайната си дейност. Едно от нещата, които се надявам да не бъде допускано, което аз отчитам като грешка по време на целия този пандемичен период, е, че в епидемичният период, който беше през миналата година, заради страх или заради прекомерна предпазливост, за много дълъг период от време беше забранено извършването на планови медицински дейности. Това, професор Михайлов, помогна за това, което казвате, че много хора забавиха диагностиката си, забавиха лечението си и със сигурност това е един от факторите, който е допринесъл за повишаването на общата смъртност. Би трябвало само в критична ситуация да се спира тази планова дейност, която е основната част от дейността на лечебните заведения за болнична помощ. Затова отговорът ми е: да, на това дали могат да се адаптират болниците към потребностите на населението от тези райони, но той е свързан със спешна поправка в законодателството и даване на възможност на лечебните заведения бързо да могат да бъдат гъвкави, бързо да могат да се преструктурират и да могат да откриват колкото са необходими такива сектори, дейности и отделения, да ангажират хора, за да могат да обслужат нарасналия брой на болници с ковид, ако такъв има. И това е нещо, което се отнася не само до ковид, това е плюс за здравната система. Тази възможност да бъде гъвкава и бързо да реагира ще ѝ служи винаги, а не само в случаи на пандемия, какъвто е този в момента.
#230 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Движение за права и свободи“? Заповядайте, господин Михайлов.
#231 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, госпожо Председател. Нашата парламентарна група предлага удължаване на работното време до изтичане изслушването на министър Кацаров. Благодаря Ви.
#232 · speech
Председател Ива Митева
До приключване на точката?
#233 · speech
Да, до приключване на точката. (Реплики.)
#234 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте за обратно предложение, господин Симидчиев.
#235 · speech
ДБ
Правим обратно предложение – да удължим работното време до изчерпване на дневния ред.
#236 · speech
Председател Ива Митева
Това не е обратно, това е друго предложение.
#237 · speech
Друго предложение е, да.
#238 · speech
Председател Ива Митева
Тоест Вие предлагате включително и т. 6, тъй като останалите точки са фиксирани за утре. Добре. Подлагам на гласуване по-отдалеченото предложение за удължаване на работния ден до приключване на т. 6 включително, от дневния ред. (Реплики.) Гласували 91 народни представители. На практика няма кворум. Подлагам на гласуване предложението за удължаване на работата на пленарна зала до приключване на т. 5 от дневния ред. Гласували 125 народни представители: за 106, против 5, въздържали се 14. Предложението е прието. Работим до приключване на тази точка. Благодаря Ви. Стигнахме до въпроси от „Движение за права и свободи“. Господин Чакъров, заповядайте.
#239 · speech
ДПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, Вие вече съобщихте, че над 500-600 млн. лв. ще са необходими за посрещане от здравната система на следваща вълна на коронавируса при най-песимистичния сценарий. Според информацията, която е публична, пък и от трибуната преди малко казахте, че от Оперативна програма „Региони в растеж“ 126 млн. лв. ще бъдат осигурени за 132 лечебни заведения за подобряване на инфраструктурата и въобще на оборудването на тези болници. Вие ги посочихте вече, да не ги повтарям. Това е добре, защото ще се надгради това, което е направено в страната за потребности, които биха възникнали. Като друг източник на средства посочихте държавния бюджет. Посочихте също, че няколко милиона ще са необходими за доставка на тестове, други средства ще се осигурят от бюджета на НЗОК за работещи на първа линия. Тук искам да отворя скоба – нашата позиция е, че не бива и не следва да има диференцирано заплащане на медиците, на медицинския персонал, които са на първа линия, с оглед на критерия с какво работно време са работили. Те са в контагиозна среда, в заразна среда, да не кажа рискова среда, така че заплащането трябва да бъде по-скоро в аспект за тези, които работят повече часове – над 12, 24 часа, там да има диференциран подход, да бъдат мотивирани и коректно и обективно да бъде оценен трудът на колегите. И Вие, и аз като лекари го знаем много добре. За съжаление, Вие и други експерти посочихте, че може да има вълна още в края на август. Дай боже, да не е така, но ако има, ние трябва да имаме готовност за това. Във връзка с това моят въпрос е: налични ли са всичките тези средства за подготовка на здравната система за посрещане на следваща вълна на коронавируса, ако тя дойде още в края на август, ще бъдат ли готови лечебните заведения да се активират и може ли да се осигурят тези средства, ако не бъде одобрена актуализация на бюджета? И освен това по отношение на ваксините, споделяйки аргументи, които Вие и колегите посочихте, и с оглед на критичното ниво – вярно, че колегите дадоха пример с Англия и Германия, но има и друг пример – Израел, където вследствие на високото ниво на ваксинация на населението почти няма болни и смъртността е една от най-ниските в света. Всички това го знаем, така че ваксинация, аз като лекар призовавам от трибуната на Народното събрание, трябва да има. И в това отношение моят въпрос към Вас е: считате ли, че е достатъчна информационната кампания, която трябва да бъде доразвита? Доколкото разбирам, ако не се лъжа, представители на Световната здравна организация са предложили съдействие, даже и финансиране – и на позитивните аспекти, и на негативните последици, за които всеки един от нас като лекар знае, че трябва да има ваксинация и трябва населението да се ваксинира, и то с възможно най-ускорени темпове. Но, обобщавам въпроса си: дали ще бъдат осигурени тези средства, защото тук, за разлика от други политики, нямаме право на алтернативи и в последния момент на релокация на средства от едно перо на друго перо? Тези средства трябва да бъдат налични. Благодаря Ви.
#240 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Министър.
#241 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми доктор Чакъров, благодаря за въпроса, който поставихте и за призива, който отправихте като лекар. Може би всеки, излизайки на тази трибуна, трябва да го отправя, за да покаже своята съпричастност към този процес. Средствата, за които стана дума, няма да бъдат осигурени, ако не бъде направена актуализация на бюджета. Те не са планирани предварително тези средства. Към тях трябва да добавя, че ще се ползва ресурс и от Националната здравноосигурителна каса – не само от държавния бюджет, но и от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, и също така да Ви уведомя, че това са средства, които са разчетени, които биха били необходими в най тежката възможна ситуация на здравната система. Към тях трябва да бъдат добавени разчети на Социалното министерство относно социалното подпомагане на социално слаби хора в пандемичната вълна, средствата по програмите на Министерството на труда и социалната политика и Министерството на икономиката за подпомагане на спрени стопански дейности на хора, които са останали без работа в пандемичната вълна. Тоест сумата на необходимите средства ще бъде доста по-голяма от тези над 500 млн. лв., които са само потребни на здравната система при най-лошото развитие на ситуацията. Можем да си спестим много от тези средства, ако се отнесем по-ангажирано, по-отговорно към процеса на ваксинация, ако убедим близките си хора, ако убедите Вашите последователи, Вашите съпартийци, Вашите привърженици, че това е важно, ако щете дори важно за държавата, а не само за техния личен бит и за техните лични хора, защото тази сметка я плащаме всички. Тя може да изглежда имагинерно от държавния бюджет, но държавният бюджет, както всички знаем, това са парите на нашите сънародници, това са парите на данъкоплатците. Сметката ще я платим всички. Много по-евтино за нашата държава и за нашето общество ще бъде, ако хората се ваксинират. Разходите ще са значително по-малко, несравнимо по-малко, отколкото биха били в случай на най-тежката ситуация на развитие на пандемичната вълна. (Реплики.) Информационната кампания не е достатъчна, то се вижда и от резултатите. Тя, ако беше ефективна и достатъчна, резултатите нямаше да са такива. Действително Световната здравна организация се съгласи да ни подпомогне, включително и финансово, в размер на сума до 500 хил. долара, свързани с провеждането на такава информационна кампания. Аз споменах някои от нещата, които в момента се движат и ще стартират през август месец, следващото правителство ще може да ги движи и продължи нататък, но усилията в тази посока трябва наистина да продължат. Важно е също да бъде подчертано, че тя трябва да бъде насочена към всяка целева група, защото мотивите и аргументите на хората от отделните целеви групи да се откажат са различни в отказа им да се ваксинират. Слава богу, представителите на религиозните общности – аз искам да използвам случая да им благодаря, се отзоваха на нашата покана за участие в този обществен съвет, с изключение, между другото, на Българската православна църква, но те също не са противници на ваксинацията, извадиха някакви други аргументи, че не може техен представител в този момент да присъства, така че приемам, че те също са наши съмишленици в този процес. Всички религиозни общности, които бяха представени, които са представени в страната и които присъстваха на този обществен съвет, заявиха категоричната си подкрепа за този процес. Самите те казаха, че съдействат всячески – използват вероизповеданието, службите, които водят, срещите си с избирателите, за да подкрепят процеса на ваксинацията. Това заявиха техните ръководители, което също намирам, че е една положителна новина. Следва да се има предвид и че резултатите от тази кампания не може да се очаква да дойдат на другия ден. Това е процес. Една добре провеждана кампания в момента вероятно би дала своите положителни резултати в рамките на следващия или по-следващия месец. Ако това се види, значи тя е била успешна, но времето няма да ни чака. Времето е такова, каквото е, ситуацията е такава, каквато е. Така че всяко усилие в този момент си заслужава да бъде направено.
#242 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. И от „Изправи се БГ!“ – заповядайте.
#243 · speech
ИБГНИ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър на здравеопазването, уважаеми колеги! При предходната трета вълна от COVID-19, въпреки че постоянно слушахме от телевизиите и медиите от управляващите към този момент, че реално болниците ни са напълно подготвени да посрещнат предстоящата ковид вълна, това, което реално се случваше в болниците в областите в страната беше следното: един-единствен лекар беше едновременно дежурен и в ковид отделението, и във вътрешно отделение или друго отделение от общ характер в болницата, което, разбира се, предполага около 10-12 пъти на дежурство да обличаш и събличаш защитни предпазни средства, да даваш консултации в цялата останала болница, да циркулираш между едно по своя характер инфекциозно отделение и цялата останала болница. Това под надслов: „Българският модел за справяне с кризата“. Има ли сега предвидени конкретни мерки във Вашия план за подготовка на държавата, които да не допуснат подобен кадрови дефицит в определени региони, засегнати най-тежко от пандемията, да се случи отново, поставяйки в риск здравето и живота на пациентите и на техните лекари? Благодаря.
#244 · speech
Председател Ива Митева
Заповядайте.
#245 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, рискът това нещо да продължи да се случва на отделни места съществува. Няма да си затваряме очите и да казваме, че нещата са розови и всичко е направено. Сам по себе си планът няма как да покрие този риск. Той обаче може да бъде намален значително, ако се промени начинът на финансиране на тази дейност, за което има постигнато някакво ниво на съгласие между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз, и то не само по отношение на финансирането на дейността в болниците, но и в търсене на механизъм за финансиране на дейността и в амбулаторни условия за лечението на ковид пациенти. Вече беше променена методиката за заплащане на тези прословути 1000 лв. за първа линия с цел да се насочат средствата повече към хората, които реално се сблъскват с проблемите на ковид, защото се получи една недобра ситуация – в стремежа на всяка цена да се подпомогнат всички с тези прословути 1000 лв., се предоставяха пари, които достигаха до хора, които нямат нищо общо с лечението на ковид, нито са се срещали даже с пациенти с ковид. Просто методологията и подходът беше направен по такъв начин, че наред с хората, които наистина като Вас, колега, са се събличали и преобличали по няколко пъти на ден, за да влязат в едното и другото отделение и са изнесли целия товар на битката с ковид. Заедно с тях, които заслужено са получили допълнително възнаграждение, са получавали допълнително възнаграждение и хора, пак казвам, които не са имали нищо общо, включително и хора от администрацията – има сигнали за такива неща. Тази методология беше променена да насочи тези средства към действително работещите хора и тези, които се изправят срещу ковид, за да повиши ефективността на работата. Поправката, промяната в начина на финансиране на дейностите от страна на НЗОК и Българския лекарски съюз, и това, което казах и преди, което ще повторя отново – промяната в законите и позволяване на една по-голяма гъвкавост на болниците да реагират на такива ситуации, са инструментите, които ще помогнат тези случаи да не се повтарят, или, ако се повтарят, да бъдат много по-малко и на много по-ограничени неща, за които Вие говорихте.
#246 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Сега преминаваме към първите въпроси по изслушването относно ваксинационната кампания. Започваме с първия въпрос от „Има такъв народ“. Заповядайте.
#247 · speech
ИТН
Уважаеми господин Министър, преди да задам въпроса, само ще вметна, че заявихте преди малко, че няма в България тежки странични ефекти от ваксините, което не е вярно. Мога да Ви свържа лично с хора, които са пострадали с инсулти. Ще Ви ги дам. Нямате никакъв проблем. Ще Ви дам контактите и самите хора ще Ви докарам на крака. Въпросът ми е следният. Бих искал да ми посочите точни данни, или ако не можете, в най-най-скоро време да ми дадете точни данни на следния въпрос: колко хора в България, които са прекарали COVID-19 и са били доказани с PCR тест, колко от тях повторно са се разболели? Защото от тези с ваксините има много случаи. Нали съм ясен? Въпросът ми е изключително кратък. Надявам се на точен отговор.
#248 · speech
Председател Ива Митева
Заповядайте, господин Министър.
#249 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Йорданов, когато казвам, че няма тежки странични реакции, имам предвид, че в страната има изградена законова система за регистрация на такива странични реакции. Данните от тях се публикуват на интернет страницата на Изпълнителната агенция по лекарствата. Това са официално регистрираните случаи. Ние като държавна администрация боравим с тези официално регистрирани случаи, които са доказани, че са свързани с поставянето на ваксина.
#250 · speech
ИТН, от място
Не се публикуват.
#251 · speech
Има процедура за установяване дали са свързани, дали са последица – пряка и непосредствена, от това нещо, или са последица на нещо друго? Ще Ви бъда благодарен за всякакви други данни, които да насочат компетентните органи, ако не са регистрирани, да ги проверят, защото това е важно. Това е важно за всички хора, за тези, които употребяват ваксини. Ние трябва да сме наясно с тези неща като общество, като управление на държавата и да не препоръчваме нещо, което не е добро. Така че тези данни ще Ви бъда благодарен да ни ги дадете да ги проверим.
#252 · speech
ИТН, от място
Ще Ви изпратя документите.
#253 · speech
Що се отнася до официалните данни, аз изрично помолих, следвайки логиката, че истината е най-добрата политика, изрично разпоредих на Изпълнителната агенция по лекарствата не само да публикува кратките характеристики на ваксините, за да може всеки да прочете кои са възможните странични реакции, но да публикува всички данни с подробности за регистрираните до този момент странични ефекти, за да не остане някой от обществото с впечатление, че нещо се прикрива, или има нещо, което не се казва. Това е всичко, което е официално регистрирано. Аз отправям призив от тази трибуна към нашите сънародници: ако имате съмнение за получен страничен ефект, какъвто и да е той, важно за Изпълнителната агенция по лекарствата, важно за държавата е да съобщите за това нещо на своя лекар, или на Изпълнителната агенция по лекарствата, или на Министерството на здравеопазването, за да бъдат регистрирани и проверени тези случаи. Така помагате на всички други хора. Аз Ви казах, извинявам се, не в неделя, но до края на тази седмица ние ще имаме, надявам се пак – ако успея да се преборя с бюрократичната машина, ще имаме данни, които да ми позволят да отговоря и на втория Ви въпрос, който поставихте, за това колко от ваксинираните хора са регистрирани отново като преболедували, защото в момента се събират…
#254 · speech
ИТН, от място
Не е това въпросът. Въпросът е: колко от преболедувалите ковид повторно са се разболели?
#255 · speech
И този въпрос, и тези, които са ваксинирани и са регистрирани повторни случаи – тази информация се надявам да бъде налична и достъпна на всички. Нещо повече – системата е изработена не да ги събере еднократно, а тя ще продължи да ги събира оттук нататък с натрупване. И тези данни могат да бъдат достъпни, разбира се, в неперсонифициран вид, за всички, които желаят да ги видят.
#256 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От ГЕРБ-СДС? Заповядайте.
#257 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Господин Министър, преди малко споменахте, че създаденото отрицателно отношение към ваксините, е основа за малкия брой ваксинирани. Напълно съм съгласен с Вас. И моят въпрос към Вас е следният: ще призовете ли всички онези медии, публични личности и протестиращи граждани, които гориха маски и обясняваха, че вирусът не е опасен, да се включат в положителна кампания, а не в отрицателна? И към момента дали сте ваксиниран?
#258 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте.
#259 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми народни представители, благодаря за въпроса. Да, ваксиниран съм. Преболедувал съм и съм ваксиниран. Двойно защитен съм. Призовавам всички наши сънародници – и тези, които са горели маски, и тези, които са казвали, че вирусът е безопасен, да преосмислят това си виждане и да призоват хората да се защитят по-добре. Отправям този призив не за първи път, но за първи път от трибуната на Народното събрание. Надявам се да бъда чут и отново ще повторя това, което казах и на доктор Чакъров: да направим така – всеки, който излиза, да прави такъв призив, за да покаже на коя страна е в този процес. Може да не е винаги, ама поне в днешния ден да казва: аз съм на тази страна и призовавам това да бъде направено, така както аз го правя в този момент.
#260 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „БСП за България“? Заповядайте.
#261 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми министър Кацаров, уважаеми колеги! Едно от най-тежките последствия за обществото през последната година и половина във връзка с пандемията COVID-19 в Република България беше отражението й върху образователната система. Ние се наслушахме в началото на едни бодряшки и възторжени приказки как онлайн обучението много добре се възприема, всички се справят чудесно, и видяхме сега в изявлението и на представителя на Министерството на образованието, и на специалисти какви катастрофални последствия има за българските деца. Само ще си позволя да Ви припомня преди въпроса и изявлението на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, че много лесно светът може да отиде към образователна катастрофа, която ще се отрази страховито на всяка една отделна нация в следващите 10-15-20 години. Моят въпрос към Вас е. Първо, в страни като Съединените американски щати вече се предприемат мерки за ваксинация на граждани под 18 години. Има и ваксини, една от тях вече влезе в разрешителен режим, другата също влиза в разрешителен режим. Какви са Вашите взаимоотношения с Министерството на образованието, за да се подготви такъв ваксинационен план за българските училища? И второто, гледайки Вашия план, тук говорихме с колегите от „Има такъв народ“, ние не виждаме промяна, независимо от многото данни, които излязоха от специалисти и от специализирани съсловия за това как повлиява тази инфекция на младите хора. И сега в плана отново при едно ниво на плана се затварят едновременно и училищата, и питейните заведения, давам само пример, и игралните зали. Като повечето специалисти в света категорично препоръчват – това го осъществи и Франция, и много други страни, България беше с най-затворен режим по отношение на образованието – максимално да бъдат оставени българските ученици на присъствено обучение. Благодаря Ви, госпожо Председател.
#262 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте.
#263 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми професор Михайлов, взаимоотношенията между ръководствата на двете министерства са отлични. Те разработват с наше участие и подкрепа кампания сред учителите с желанието да се увеличи броят на учителите, които са се ваксинирали, тъй като той също е много нисък. Ние сме изправени пред такава дилема – има риск, ако има присъствено обучение, от заразяване и заболяване на учители, и в същото време нежелание на голяма част от учителите да се ваксинират, за да намалят този риск. Що се отнася до това кой кога затваря, то това не е направено по моя приумица или на някой друг. Аз вече имах възможност да кажа: аз разбирам от организация на здравеопазване, не съм микробиолог, нито инфекционист, а планът за това кой кога трябва да бъде затварян, е направен от епидемиолозите, и той стъпва на базата на опита, който имаше от предишните две големи вълни, които преживя нашата страна. Като принципът, който е следван, мога да кажа най-общо, аз това знам, е, че последни затварят най-малките. Детските градини са накрая. Те ще останат да работят почти през цялото време, ако се стигне до повишаване. Започва се от най-големите и се стига до най-малките, като са планирани разминаване в часовете, след това спиране, след това другите, другите и накрая най-малките, когато вече няма накъде. Що се отнася до ваксинацията на деца, да, така е – една от ваксините има разрешение за употреба за ваксинация над 12-годишна възраст. Очаква се всеки момент, може и да е получено вече разрешение втора ваксина да се прилага на такива деца. Но на въпросите, които са отправяни и досега към мен, аз ще отговоря по същия начин и пред Вас: не е работа на държавната администрация да казва дали да се ваксинират децата. Работа е на лекаря, който ги лекува, техния личен лекар. Това е медицински въпрос. Той, заедно с техните настойници, трябва да прецени дали да ваксинира децата и кога да ги ваксинира. Не е проблем, който администрацията трябва да решава.
#264 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Демократична България“? Заповядайте.
#265 · speech
ДБ
Госпожо Председател, господин Министър, дами и господа! Вчера излезе изследване отново в българската преса на Националния здравен институт в Италия. От началото на февруари досега причината да се ползва началото на февруари като дата е, че тогава е започнало реалното ваксиниране в страната, а досега в Италия има 35 774 смъртни случая от коронавирус. От тези почти 36 хиляди само 423 са на хора, които са били ваксинирани по адекватен начин, тоест два пъти, което означава около един процент – 1,2%, и при това средната възраст на тези хора е 88,5 години – на тези, които са били ваксинирани, но въпреки това са починали – те са имали много предварителни заболявания. Ваксините работят! Ваксините работят! Трябва да го кажем от тази трибуна и трябва да правим всичко възможно да го комуникираме на хората. Трябва да търсим лидери на мнения. По някой път те се намират на най-нестандартни места. Има един мъничък остров, който се намира между Англия и Франция в Ламанша. Те например бяха установили, че най-големите лидери на мнение на острова са фризьорките, понеже жените прекарват там часове наред, и там на този остров доскоро имаше най-висок процент ваксинирани. Не казвам, че трябва да правим точно това. Това, което казвам, е, че трябва да търсим нестандартни кампании. България се очертава като държава, която е особено скептична към ваксините, включително хора като уважаемите от мен господин Йорданов, господин Чорбанов, които са лидери на мнение, самите те и пред своите общности, и изобщо в страната, и те имат нужда от убеждаване. Тук не говорим за убеждаване, което да използва сила. Около мен – вчера ги броих – 26 души, близки мои са починали от коронавирус. Един от тях е 27-годишен студент на съпругата ми, друг е личният ми лекар. Почти всички са бащи, родители на мои приятели. Нито един досега ваксиниран не е починал. Да, ясно е, че Делта вариантът по някой път пробива и някои ваксинирани хора се разболяват, но смъртността и там е драстично по-ниска. Да, по всяка вероятност ще е нужен бустер за някои ваксини след шестия месец, но абсолютно еднозначна – ваксините работят. Моят въпрос към Вас: мислили ли сте за някаква по нестандартна кампания? В България има страхотно талантливи хора и съм сигурен, че от творческите агенции ще има хора, които pro bono ще са готови да търсят варианти за нестандартна кампания, която да е обединяваща, която да не е разединяваща и да не разделя хората на…
#266 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви изтече.
#267 · speech
…враждуващи групи, а да ги събира. Благодаря Ви.
#268 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, министър Кацаров.
#269 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи господа народни представители! Изцяло споделям това, което казахте. Да, стандартният подход не върши работа. То се вижда, че досега предимно стандартни подходи са използвани и те не вършат работа. Необходима е наистина кампания, която да се насочи към различната психология на различните групи хора, включително и от лидери на мнение, както Вие правилно споделихте. Факт е, ще потвърдя това нещо, в България официално леталитетът от ковид е четири на сто. Леталитетът е показател, който измерва броя на починалите спрямо броя на заболелите от дадено заболяване, разбира се, с уговорката, че има вероятно по голям брой заболели, които не са регистрирани, но това са данните, с които разполагаме в момента. Направени са около 2 милиона ваксини. До този момент няма нито един регистриран случай на човек, който е починал след правене на ваксина. Така че дори да спорим, но не е мястото тук да спорим за ефективността на ваксината, това е научен спор, а не политически. Дори да спорим за ефективността им, безспорно е, че ваксината не е опасна – ковид е опасен! От ковид можеш да умреш, от ваксината със сигурност няма да умреш. Няма нито един регистриран смъртен случай. (Реплики.) Дори от тази гледна точка, дори от тази гледна… (реплики) ...в нашата страна говоря, официално не е регистриран, дори от тази гледна точка трябва да кажем ясно – да, тя дали е ефективна или не, вероятно тепърва ще се събират допълнителни доказателства, ще се изучава дали ще трябва още една бустерна доза, и две бустерни дози, също са неща, които науката трябва да реши, не политиците. Това, което ние трябва да кажем на хората е не се страхувайте, вероятността да починете от коронавирус е стократно по-голяма, отколкото да починете от това, че сте се ваксинирали, а ваксината ще Ви предпази, ако не от разболяване в 100% от случаите, то със сигурност ще Ви предпази от това да починете.
#270 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Движението за права и свободи“, заповядайте.
#271 · speech
ДПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, преди малко във Вашето изложение Вие заявихте, че в момента България е в „зелената зона“. За никой не е тайна, че много скоро, вероятно в рамките на следващия месец ще преминем към следващите зони, които сте разписали в този Национален оперативен план за противодействие на COVID-19. Аз съм горещ привърженик на балансираните мерки, защото изключително неприятно е, ако стигнем до противопоставяне на медицинските към икономическите мерки. Затова искам да си позволя да коментирам този Национален оперативен план за противодействие на COVID-19, от гледна точка на това, че той съдържа единствено и само медицински мерки за справяне с ковид кризата. За всички е ясно, че са необходими и други мерки. Затова аз искам да задам въпрос, който е свързан с това: не смятате ли, че този Национален план за противодействие на COVID-19 трябва да съдържа и мерките, които са в предметния обхват на дейността на останалите министерства? Например, при какви нива на заболеваемост и болестност трябва да бъдат включени съответните мерки на Министерството на труда и социалната политика за запазване на заетостта; на Министерството на икономиката за подкрепа на бизнеса на малките и средни предприятия – това, което е тема и на колегите от другите парламентарни групи, за подпомагане на самоосигуряващите се лица, на занаятчии и така нататък. Всичко това може да се случи, ако към този Национален оперативен план бъдат прибавени и мерките на останалите министерства, за да може този план да изглежда достатъчно балансиран и да обхване всички сфери на обществото. Защото едва ли някой допуска, че едно министерство – в случая Министерството на здравеопазването, може да се справи със следващата ковид вълна, която ковид вълна задължително протича и с проблеми в останалите сфери на обществото. И последният въпрос, който искам да Ви задам, е свързан с това: Вие като служебен министър на здравеопазването, можете ли да предложите на Българския лекарски съюз и на Националната здравноосигурителна каса – на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса да предложат нова клинична пътека за лечение на така наречения постковид синдром? Това е един от проблемите, който създава достатъчно напрежение в лечебните заведения и аз съм убеден, че при добро желание това може да се случи.
#272 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, министър Кацаров.
#273 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Доктор Адемов, разбира се, че може да бъде предложено създаването на всякакъв инструмент за лечение на болни, който да допълни действащия Национален рамков договор, стига да има медицинска потребност от това и да бъде формулирано по подходящ начин. Не зная дали това, което казвате, е най-подходящият начин. Сигурно не е единствената възможност – има много други, но си заслужава. Аз съм съгласен с Вас да се обмислят такива варианти, за да се доразвие системата на отчитане и заплащане на този вид дейност тогава, когато се извършва. Нали не говорим за дейности, които не са извършвани и се отчитат – правя тази уговорка. Що се отнася до другия Ви въпрос, разбира се, че е така. Това е план, който касае Министерството на здравеопазването и структурите от националната система за здравеопазване. Финансовите разчети, за които говорих, касаят здравната система, както отговорих преди малко. Задължително е, за да бъде цялостен Планът, за да бъде готова цялата държавна администрация, общинската администрация, всички наши структури, задължително е към този план да се добавят и плановете на отделните министерства и ведомства – на Министерството на труда и социалната политика по въпросите, които отбелязахте; на Министерството на икономиката по отношение на подпомагане на спрели бизнеси – било с кредити, било със средства за плащане на загубени работни места; на Министерството на образованието и науката за начина, по който се спира, компенсира или се възстановява и се провежда учебният процес. В този смисъл, ако плановете на някои от тези министерства изискват корекция в някои от точките на плана – по-късно затваряне или по-късно отваряне, това е допустимо и то може да бъде коригирано, ако основанията за това нещо, които те изложат, са достатъчно силни, за да преодолеят основно епидемиологичните аргументи, поради които са поставени в тези категории. По тази причина аз внесох изготвения от Министерството на здравеопазването план в Министерския съвет и той беше приет с решение на Министерския съвет, с което решение беше дадена възможност на всички министерства и ведомства, след като се запознаят подробно с изготвения от Министерството на здравеопазването план, да разработят своите планове, да ги предложат в Министерския съвет и те да станат част от целия Национален план за противодействие на ковид вълна. Би трябвало, ако всеки си върши работата така, както трябва – скоростно, оперативно и отговорно, в рамките на седмица или две това нещо да се случи и Вие да имате като Народно събрание един завършен план, който засяга абсолютно всички сфери на обществения живот и ангажименти на администрацията, а не само на Министерството на здравеопазването.
#274 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Изправи се БГ! Ние идваме!“? Заповядайте, господин Делчев.
#275 · speech
ИБГНИ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми Министър Кацаров, спомняме си месец декември, когато бяха произведени първите ваксини, когато започна одобряването. Тогава започна едно своеобразно състезание между държавите в света коя държава ще се ваксинира по-бързо и по-бързо ще излезе от локдауните, които към онзи момент бяха вкопчили света в своята хватка, с оглед на това и хората да могат да се върнат към нормалния си живот, с оглед на това и бизнесът да може да произвежда, да работи и да бъде по-конкурентоспособен в сравнение с другите държави. Тогава, както вие споменахте в множество интервюта, споменахте го и днес – България направи няколко тежки грешки особено свързани с едната ваксина, която беше поръчана в най големи количества и първоначално не беше одобрена, за да стигнем дотам, че януари, февруари и март България да ваксинира малко на брой хора, просто поради липсата на ваксина тогава, когато беше най-големият бум на коронавируса, тогава, когато имаше най много желаещи, спомняме си, че хората чакаха и не можеха да се доредят до ваксини в България. След това се стигна до това министър-председателят да спре ваксинирането със същата тази ваксина, която вече беше доставена, беше одобрена от Европейската комисия и в крайна сметка хората пак не можеха да се ваксинират поради това, че се създаде една психоза и накрая просто се отказаха да се ваксинират пак с тази ваксина, която правителството първоначално избра и заложи на нея. Естествено, че трябва да гледаме напред. Ние отново ще влезем в това състезание. Не дай си боже, в случай, че има четвърта вълна в целия свят, отново ще бързаме да видим кой по-бързо ще се отвори, кой бизнес ще заработи преди другия и кое население ще се ваксинира по-бързо, защото без съмнение ваксините са предпоставка за работещ бизнес, за нормално общество, но не трябва да забравяме грешките на миналото и не трябва да ги повтаряме. Затова моят въпрос към Вас е: направи ли Министерството на здравеопазването анализ на причината защо първоначално беше избрана именно ваксината на „Астра Зенека“? Защо от нея се взеха най-големи количества? Защо се стигна дотам да се даряват ваксини на „Астра Зенека“ и да трябва да се изхвърлят? Каква е финансовата загуба на България от тези действия? Благодаря Ви.
#276 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте.
#277 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Делчев, Вие дадохте и отговор на голяма част от въпросите, които поставихте. Аз мога само да предполагам защо е взето такова решение. Честно казано, от гледна точка на времето, ако можем да се прехвърлим във времето август месец 2020 г., то не изглежда толкова нелогично. Това е ваксина, произведена от реномиран производител. Тя е била най-евтината, която се е предлагала тогава на пазара. Много от нещата, които са се случили след това, вероятно тогава не са могли да бъдат предположени. Според мен грешката е повече в това, че стратегически не е правилно в такава ситуация на пълна неяснота по отношение както на вируса, така и на възможните ваксини коя ще излезе и дали изобщо ще излезе и ще бъде одобрена – правилният подход би бил не да се търси по-евтиното и по-вероятно качественото или всякакви други аргументи, а да се заложи на всички. Защото не може да си сигурен кой от тях няма да катастрофира в процеса на одобрение. В този момент никой от тях не е бил одобрен. Тази грешка на залагането на по-големи количества на ваксината, която пък след това закъсня и с разрешението си за употреба доведе до това, че през януари и февруари месец страната разполагаше с малки количества. Впоследствие са направени допълнителни заявки за останалите видове ваксини. Сега разполага с достатъчни количества от всички видове ваксини. Тези критични месеци в началото на годината наистина са пропуснати и една от причините за този пропуск е тази. Напълно споделям с Вас и казаното по отношение на спирането в един момент на прилагането на ваксините на „Астра Зенека“. То беше спряно с разпореждане на министър-председателя, което е недопустимо. Това не е въпрос на политиците, дори и на министър-председателя. Има разписани ясни закони в страната – този, който може да спре прилагането на едно лекарство, е единствено Изпълнителната агенцията по лекарствата на базата на получени данни.
#278 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
То така беше спряно – със заповед на ИАР.
#279 · speech
Защото тогава, ако си спомняте, в предишния ден директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата заяви в официално изявление, че няма никакъв проблем с ваксината и тя може да се прилага. Няколко часа по-късно министър-председателят каза, че спира прилагането на ваксината. На следващия ден Изпълнителната агенция по лекарствата извади аргументи, че трябва да бъде спряна. След няколко седмици ваксината беше пусната и се прилагаше в цялата страна. Прилага се и до ден-днешен в цялата страна. Не сме правили финансови разчети колко ни е струвало това нещо. Не съм сигурен дали могат да бъдат и изчислени в пари загубите, които сме понесли от това нещо, особено ако се изчисляват като загуби, и невъзможността да се ограничи мащабът на епидемичната вълна, която претърпяхме през март и април месец. Вероятно биха били спестени човешки животи. Вероятно биха били спестени и много, много средства, но не съм сигурен, че изобщо е възможно, поне не е по възможностите на Министерството на здравеопазването да направи такова изчисление за това колко ни е струвал грешният избор на ваксините.
#280 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Продължаваме с вторите въпроси от първата част на изслушването, внесено от Георги Михайлов. От „Има такъв народ“ – заповядайте.
#281 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, господин Министър, дами и господа народни представители! Разбира се, после ще имаме и специфичен коментар по темата на въпроса. Всъщност ние не получихме отговор на въпроса: защо ваксинираните с две дози – пълен курс на ваксиниране, трябва да правят PCR при влизане в страната, независимо от сертификата, който имат? Това не е ли проблем както за гражданите на страната, защото усложнява и се оскъпява влизането им, така и от гледна точка на туристите, които посещават нашите курорти? Благодаря.
#282 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте.
#283 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Чорбанов, това, за което говорите, касае влизането в нашата страна на граждани, които идват от страни, които са в червената зона. Алтернативата на това нещо е да не допускаме изобщо влизането в страната на граждани от тези страни. Тъй като смятаме, че това е прекомерно, особено що се отнася до гражданите на Европейския съюз, и предвид данните, че хора, които са ваксинирани, в част от случаите могат повторно да станат носители на вируса, като допълнителна гаранция за защита на нашето население е въведено за граждани, които пристигат от страни в червената зона, задължително да имат и сертификат за проведен PCR тест през последните 72 часа.
#284 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От ГЕРБ-СДС – заповядайте. Имате ли въпрос? Нямате. Благодаря Ви. От „БСП за България“ – заповядайте, господин Михайлов.
#285 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми министър Кацаров, ще премина към втората част на моето питане, което беше поставено преди около два часа. Този проблем беше достатъчно добре дискутиран в Народното събрание, но не остана време да бъде решен. Мен ме интересува Вашето лично мнение по този въпрос, тъй като Вие предприехте действия. Ще го скицирам с едно-две изречения. Оправдавайки се с подготовката ни за влизане в Еврозоната, бяха предприети мерки в законодателството, които на практика – ще кажа една алегория – увековечиха избраните ръководни тела на лечебните заведения, като създадоха предпоставки в тях да бъдат инкорпорирани хора, които нямат абсолютно нищо общо със стратегията, характеристиката на работата на тези лечебни заведения. Оказаха се там, попаднаха хора, които – не искам тук да давам конкретни примери. Вие получихте от много лечебни заведения мотивирани, подписани от много големи части от техните колективи, искания да бъдат предприети мерки. Независимо от трудностите, които Ви предостави Законът, които се разпростряха в много други области на живота, извън здравеопазването, на правителството – имам предвид служебното, Вие направихте промени, доколкото си спомням, в пет лечебни заведения, поне това е моята информация – Варна, София, така мисля, че е, освен ако не ме лъже паметта. Моят въпрос е: ние ще предприемем сега законодателна инициатива това да се промени, тъй като то е неадекватно законодателство, принципалът на едно направление в обществения, икономическия или административния живот да не може да управлява управителните тела на своите лечебни заведения в случая. Тъй като при Вашите действия се породиха много болезнени въпроси, повдигнаха се много плакатни тези, стигна се до противопоставяне вътре в професионалната гилдия, бих искал да чуя тук, преди началото на нашата дискусия в следващите дни и следващите седмици в парламента: какво е Вашето лично отношение като човек, който има пряк поглед и като бивш заместник-министър отпреди 20 години, и като представител на пациентските организации, като общественик и като политик сега вече – и като министър, към този толкова сериозен и невралгичен проблем в българското здравеопазване? Благодаря Ви, госпожо Председател.
#286 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте.
#287 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми професор Михайлов, нещата никак не са добре в здравната система, никак не са добре в болничната сфера, никак не са добре и по отношение на държавните болници. Вие сте абсолютно прав, че голяма част от тях, не всички – да не слагаме всички под общ знаменател, но една голяма част от тях са лошо управлявани, намират се в лошо финансово състояние и не предоставят услугата, медицинската помощ, с необходимото за това качество. Трима от тези директори бяха сменени за установени тежки нарушения в процеса на управление на болницата. Това са Правителствена болница, Александровска болница и Болница „Пирогов“ – известно е на всички. „Света Анна“ – Варна, която споменавате, е с обявена процедура по избор, защото е изтекъл мандатът на предишното ръководство. Това е процедурата за нея. Направих си труда, виждайки въпроса, който ми поставяте, да изнеса последни актуални данни за състоянието на държавните болници в страната. Те са следните. Задълженията на болниците към края на първото тримесечие – това са последните данни, с които разполагаме – са 582 млн. лв. Това са задълженията на всички държавни болници в страната. От тях са просрочени 76 млн. лв. – падежът на задължението е минал. От началото на миналата година досега само държавните болници са получили от Националната здравноосигурителна каса финансиране в размер на 1 млрд. 470 млн. лв. – само от Националната здравноосигурителна каса – заплащане за дейност. Отделно от това, държавните болници са получили субсидиране било под формата на капиталови разходи, платени от Министерството на здравеопазването, било под формата на директни субсидии, приети с постановление на Министерския съвет, или под формата на субсидии за доплащане, до 85% от отчетената през януари миналата година дейност. Общата сума на получените субсидии от държавните болници по тези механизми е в размер на 325 млн. лв. Тоест в рамките на година и шест месеца тези държавни болници, около 60 на брой, са били финансирани общо с милиард и 725 млн. лв. Това е много голяма сума. Болниците в нашата страна, в това число и държавните болници, не са получавали такива големи суми преди това. Това е свързано с противодействието на ковид пандемията, свързано е с изплащането на пари за първа линия, свързано е с изплащането директно на заплати от Националната здравноосигурителна каса на лекари и сестри, на санитари, каквото се извършва от началото на тази година. Въпреки това щедро финансиране, финансовото състояние на болниците като цяло не е добро. То не се различава коренно – не коренно, ами почти не се различава от финансовото им състояние, каквото е било и преди да получават тези щедри субсидии през последната година. Това говори само за неефективност на управлението на тези структури като цяло. Пак казвам – има изключения между тях, които се управляват от икономическа гледна точка ефективно, но като цяло ефективността на управлението е лоша. Затова са лоши и финансовите резултати. Да, там, където има лоши финансови резултати и лошо управление, където болниците са в ситуация на фактически фалит, защото има такива университетски болници – не искам да споменавам имената, за да не създавам паника, настроение или други неща, но има такива, които са във фактически фалит и чиито управители, ако спазват Търговския закон, би трябвало да поискат от съда да бъдат обявени в несъстоятелност и това да бъде вписано като условие в Търговския регистър. По отношение на управлението Вие сте в правото си да промените начина, по който се избират и назначават управителните органи. В правото сте си и да промените формата на управление и, ако щете, и вида на регистрацията на тези лечебни заведения. Това само по себе си обаче няма да подобри ефективността нито на управлението, нито ще повиши качеството на медицинската помощ. Ще бъдат необходими други инструменти, за да се постигне това. Що се отнася до министъра на здравеопазването – Вие ме попитахте за моето лично мнение. Моето лично мнение е, че министърът на здравеопазването през цялото време, бидейки и собственик на болници, е в конфликт на интереси, защото неговата роля и задача да формира политиката чрез правителството на България влиза в конфликт с това, че той е собственик на една немалка част от лечебните заведения. И когато законите и правилата изискват да се санкционират тези лечебни заведения, той е в ситуация да санкционира сам себе си или лечебните заведения, за които той играе роля на принципал. Това е един въпрос, който аз поставям на Вашето внимание и в бъдещите Ви дискусии, и в бъдещите Ви решения да помислите добре дали министърът на здравеопазването е най-правилният човек, който трябва да бъде принципал на държавните болници, и дали всички тези болници трябва да бъдат държавни, и дали не е по-добре да помислите, дали областните болници не е по-добре да бъдат предадени за управление на общините? Защото какво разбира какъв интерес има министърът на здравеопазването и каква информация има за това как се управлява болницата в Ямбол, в Добрич, болницата в Силистра? Той няма да се лекува в тези болници – нито министърът, нито хората, които са заедно с него. Това е нещо, което пряко касае населението на тези градове, те се лекуват в тези болници. Това, което става в тези болници, е пред очите на тези хора. Не е ли най-логично да дадем възможността на тези хора – на общините, на общинските съвети, те да вземат решение кой да управлява болницата, как да я управлява, защото те най-добре виждат какво става, защото то става пред очите им, защото те се лекуват там и те са най-заинтересовани от това да намерят доброто управление и да търсят отговорност, ако това управление не е лошо?! Защото да не си кривим душата, Министерството на здравеопазването и начинът, по който в момента се определят управлението на болниците, начинът, по който в момента се попълват съветите на директорите, много често се превръщат в инструмент за задоволяване на определени партийни и политически интереси, а не толкова в инструмент за добро управление на болниците. И това нещо вероятно ще продължи да бъде така и в бъдеще. Ако искаме тези процеси да бъдат променени, трябва сериозно да се замислим по тези въпроси: трябва ли министърът да бъде принципал на всички държавни болници и не е ли по-добре областните болници да бъдат стопанисвани и управлявани от общините, а не от министъра на здравеопазването от София? Но това е само едната страна на нещата. Както Ви казах, това няма да разреши друга група от проблеми, свързани не само с икономическата ефективност, но и с качеството и достъпа на медицинската помощ. Ние сме страната, в която пациентите доплащат най-много за лечение. Ние сме страната, в която неудовлетвореността на пациентите от потребяваната медицинска помощ е най-висока. Ние имаме тежки диспропорции, не само географски, ние имаме тежки диспропорции вътре по отделните специалности, тежки диспропорции между болнична и извънболнична помощ. Това са въпроси, които могат да бъдат решени, но инструментите за тях не са чрез начина, по който се избират управителните им органи. Инструментите да може да се постигне по-добро качество на медицинската помощ се свеждат до това централизираният модел на финансиране, който беше изграден, в който на върха на пирамидата стои здравният министър и управителят на Здравната каса и те разпределят парчетата от баницата, наречена „Бюджет на Националната здравноосигурителна каса“ и „Бюджет на Министерство на здравеопазването“, този модел трябва да бъде променен. Трябва да се дерегулира системата и да се върнем към принципа: парите да вървят там, където върви болният. Болният търси болницата, парите отиват там. Да не се разпределят централно, а да вървят, следвайки пациента. Така гарантираме, че те ще отидат там, където наистина работят добре болниците, защото потребителят е избрал да отиде там. Това е начинът да поставим потребителя в центъра на здравната система. В момента той не е в центъра на здравната система, той е някъде в дълбоката ѝ периферия. Никой не се интересува от неговото мнение. Ние се превърнахме от система, която трябва да задоволява потребителите, превърнахме тази система в система за задоволяване на доставчиците на услугите. Превърнахме системата, в която би трябвало да изработиш парите, които да получиш, в система, която получава предварителен бюджет и твоят стремеж е не да изработиш, а да усвоиш – този хубав термин, който се използва – да усвоиш бюджета, който предварително ти е даден, и да положиш усилия следващата година да получиш още по-голям бюджет от хората, които взимат решения. Така изградена система не работи в интерес на пациентите. Тя работи в интерес на група хора, а тази група хора е против промени в здравната система. Тя ще реагира всячески на всеки опит да бъде реформирана здравната система, защото вече се е устроила в сегашния модел, свикнала е да получава тези бюджетни субсидии, свикнала е да усвоява тези бюджетни субсидии и всячески ще се съпротивлява срещу промените в здравната система. Губещите от това обаче са потребителите – тези, за които е изградена здравната система, тези, които предплащат тази медицинска услуга със здравните си вноски. И Вие като политици, слагам и себе си, разбира се, в това, макар и временно тук, сте длъжни, или сме длъжни, да положим усилия да променим така системата, че тя да стане отзивчива и приветлива към потребителя, да следва интересите на потребителя, а не на някаква обособила се върхушка на тази система.
#288 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Демократична България“? Заповядайте.
#289 · speech
ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! В 45-ото народно събрание „Демократична България“ внесе един проект за изменение и допълнение на Закона за здравето и тогава една част от колегите, които и тогава бяха членове на парламента, казаха, че това изменение и допълнение не може да задейства. Господин Министър, благодаря Ви, че доказахте, че може, защото това беше предложението да се създаде този план, който Вие създадохте, с ясни параметри кога се включват и кога се изключват определени критерии. В 46-ото народно събрание ДБ отново внася същия този проект, въпреки че вече има план и причината за това е, че този процес на планиране да не е процес, който се прави от едно правителство, а не се прави от друго правителство, а е законозакрепен процес, който гарантира, че ако имаме такива случаи или други случаи, това ще бъде стандартната практика, защото, когато я имаме, можем да изчислим какви ще бъдат разходите, може този процес да бъде обучаващ се процес. Ако някоя от цифрите в този план не е подходяща, тя да бъде променена и съответно системата да се оптимизира и да става все по-добра и по-добра с течение на времето. Въпросът ми към Вас е следният: как може да гарантираме този план, след като вече е създаден, да бъде обучаващ се план, който поема информацията ежедневно или постоянно от средата, от професионално съсловните организации, от всички заинтересовани страни, включително Икономическото министерство, Социалното министерство и всички останали, така че той да става все по-добър и по-добър, и този процес да е интегрална част от функционирането на този план? Благодаря Ви.
#290 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте.
#291 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми доктор Симидчиев! Вие дадохте отговора на въпроса – начинът този план да стане устойчив инструмент, да може да се допълва и коригира в различните ситуации е да бъде скрепен законодателно. Факт е, че този план можеше да не бъде наличен. Този план не е в резултат на законово задължение на Министерството на здравеопазването да работи такъв план, този, който Ви представих, този план е направен заради добрата воля, желанието и отговорността на сегашния екип на Министерството на здравеопазването да представи такъв инструмент, да остави след себе си такъв инструмент на фона на сегашната епидемична обстановка. Можехме и да не го правим, нищо не ни задължаваше, но смятаме, че това е наш дълг, направили сме го като отговорност към нашата страна, към следващото правителство, което Вие ще изберете. Той може да не е съвършеният план, но Вие имате прекрасната възможност да го подобрите и да го направите такъв, какъвто най-би подхождал на интересите на нашето население.
#292 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От ДПС имате ли въпрос? Не. От „Изправи се БГ“? Заповядайте.
#293 · speech
ИБГНИ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Преди няколко месеца в Националната здравно-информационна система бяха стартирани функционалности във връзка с ваксинационния процес. Бихте ли ни информирали коя фирма е била изпълнител на тази система и на каква стойност? И ако това е било информационно обслужване, имало ли е превъзлагане на друг изпълнител по метода ин хаус, и сигурни ли сме, че в системата са въведени всички данни на всички ваксинирани лица, тъй като по публична информация стартът на системата е след старта на ваксинационния процес? Също така по какъв начин се осъществява контрол върху въвежданите данни, за да може да сме сигурни в тяхната коректност, тъй като в медиите се появиха доста пациенти, които се оплакаха в забавяне, в това, че има разминаване между въведените данни и това, което се отразява в системата? Все пак станахме свидетели на случая в Сандански с четиримата общински съветници от ГЕРБ. Предвижда ли се в системата да се осъществяват информационни и напомнящи кампании, примерно чрез SMS-и, за лица, които все още не са се ваксинирали, както вече в доста държави, включително и Великобритания, имат подобна практика? Благодаря Ви.
#294 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви.
#295 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Да, тази система е изградена от държавната – преобладаващо от държавната компания „Информационно обслужване“. За съжаление, нямам необходимата – Вие влязохте в детайли, за които аз нямам информация, за да Ви отговоря съвсем конкретно. Уверенията, които получих от фирмата, са, че в нея са регистрирани всички данни, въпреки че е стартирала по-късно – този въпрос беше поставен, но че те са били добавени допълнително. Ако желаете, мога да извърша допълнителна проверка и да Ви дам тази допълнителна информация по въпросите, които поставяте. Просто не ги знам и не мога да Ви отговоря в момента.
#296 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Преминаваме към втория кръг въпроси по частта с ваксинационния план. От „Има такъв народ“? Няма въпроси. От ГЕРБ- СДС? Няма. От „БСП за България“? Заповядайте, господин Христов.
#297 · speech
БСП за България
Благодаря, госпожо Председател! Бих започнал с една констатация, която е мое лично мнение и не касае Вашата компетенция, господин Министър, но лично считам, че докато болниците продължават да бъдат търговски дружества, а здравето продължава да бъде стока, нашето здравеопазване ще бъде на това дередже, а вероятно и ще се влошава. Това, което искам да Ви попитам обаче, е свързано с няколко конкретни въпроса, които касаят може би милиони български граждани. Тези въпроси са свързани именно с PCR тестовете, които се правят. Първият ми въпрос е: каква е цената, господин Министър на международния пазар на консумативите за един PCR тест? Вярно ли е, че цената е около 10 лв.? Ако е така, мисля, че във Вашата компетенция е да проверите и да видите кой печели на гърба на българските граждани огромни пари. Вторият ми въпрос е свързан с…
#298 · speech
Председател Ива Митева
Само един въпрос имате, господин Христов.
#299 · speech
Те са тематично свързани.
#300 · speech
Председател Ива Митева
Подвъпроси да ги разбираме.
#301 · speech
Точно така.
#302 · speech
Председател Ива Митева
Добре.
#303 · speech
Вторият ми подвъпрос, господин Министър, е признават ли се, приравнени ли са антигенните тестове към PСR тестовете, защото едните струват 90 лв., другите струват 20 или 30 лв.? И третият ми въпрос е:...
#304 · speech
Председател Ива Митева
Подвъпрос.
#305 · speech
Подвъпрос, извинявам се, госпожо Председател, е каква е достоверността на PСR тестовете, защото в немската преса излязоха ужасяващи факти за господин Дростен, който е създателят на този тест, и за достоверността на тези тестове. И ако достоверността варира в рамките на 30 – 40%...
#306 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви изтече, господин Христов.
#307 · speech
…какво правим и защо се правят въобще тези тестове? Казвам това не за друго, а защото то касае може би стотици хиляди или милиони български граждани, от които всеки божи месец се взимат едни огромни пари, които предполагам знаете къде отиват. Благодаря ви.
#308 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Христов. Заповядайте.
#309 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Не знам каква е цената на консуматива за един PСR тест, никога не съм се занимавал с това, никога не съм купувал и продавал PСR тестове и консумативи за тях. Последната информация, по памет ще кажа, във връзка с изменение в тарифата за таксите, които се събират от Националния център по заразни и паразитни болести, който извършва PСR тестове, е от порядъка на 40 – 50 лв. цена на консумативите, ама това само по памет го казвам, тъй като там има финансова обосновка за цената. Беше внесено предложение за намаляване на цената от 130 на 90 лева за таксата, тя се събира като такса от Националния център. Но най-вероятно тази цена зависи от различните видове консумативи, от различните видове апарати, на които се прилагат, от пазарните условия, в които купуваш, от количествата, които купуваш, така че е трудно да се отговори. Ако държите на това, мога да се опитам да направя такъв тип проучване за регистрирани цени и за продажни цени в нашата страна, макар че се опасявам, че могат да бъдат и промишлена тайна и да не бъдат споделени с нас такива, каквито са. Що се отнася до въпроса дали са приравнени антигенните тестове с PСR тестовете? Да, те са приравнени още месец декември 2020 г. със заповед на министъра на здравеопазването. Разликата в третирането на тестовете от гледна точка на нашата страна, нашите условия, няма разлика. Ако погледнете ковид портала и видите броя на регистрираните случаи и отчетени случаи новозаразени, ще видите, че две трети от тях, и дори повече, са такива, които са регистрирани с антигенни тестове. Те се признават и по договорите с Националната здравноосигурителна каса за плащане по клинични пътеки, признават се и за наши сънародници, които влизат в нашата страна и се поставят под карантина, и с антигенен тест могат да се освободят от карантина. Те не са равнопоставени по отношение на пътуването в чужбина и в рамките на Европейския съюз. Правилата на Европейската комисия изискват като условие за издаване на зелен сертификат така наречения зелен сертификат, PСR тест или, разбира се, ваксинация. Там има известна разлика в третирането. По отношение на третирането в нашата страна няма такава разлика. Кой беше, извинявайте, третият подвъпрос? (Реплика от ГЕРБ-СДС Не беше важно.)
#310 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
За търговските дружества.
#311 · speech
Христо Минчев
За търговските дружества?
#312 · speech
Председател Ива Митева
Не, не, за достоверността.
#313 · speech
А за достоверността на PСR тестовете? Тя със сигурност, не аз съм човекът, който трябва да отговаря на въпроса за достоверността на PСR тестовете – тя не е 100%, със сигурност. Първоначалните данни при започването на правенето на PСR тестове беше за наличие на до 30% фалшиво-отрицателни резултати при провеждането на PСR тестове. Това е нещо обаче, което се променя и което също зависи както от вида на самите тестове, така и от вида на апаратите, които се ползват. Едва ли може да се даде еднозначен отговор за всички възможни PСR тестове и за всички възможни машини за обработка на PСR, един и същи отговор за това каква е достоверността. Така или иначе преобладаващото мнение на учените е, че това е златният стандарт за изследване и доказване на ковид. Продължава да бъде такъв и досега, независимо че в голямата си степен антигенните тестове вече са приравнени на тези тестове. Ние ги използваме също така не просто, за да докажем наличие на вирус в даден човек, използваме ги, за да установим и точно какъв е този вирус, кой от вариациите на вируса е. Както знаете последните седмици в България вече циркулира преимуществено Делта вариантът. Това се постига точно чрез такъв тип изследване – PСR изследване, се установява какъв е подвидът на вируса. Така че този вид изследване ще продължи да има място, независимо от съобщенията за достоверността, най-малкото за да се идентифицират отделните видове на вируса.
#314 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Демократична България“? Няма въпроси. От „Движението за права и свободи“? Няма въпроси. От „Изправи се БГ!“? Заповядайте, госпожо Манолова.
#315 · speech
ИБГНИ
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Министър, анализът на пораженията след първата и втората вълна на корона кризата и особено черните рекорди, които България постигна – първа в черната класация по смъртност – в края на миналата година до 18 на 1000, в първите месеци на тази до 21 на 1000, показаха две причини, за да стигнем до това най-черно състояние в световен мащаб по смъртност. Анализът на експертите показа две причини. Първата, е лошото управление на кризата, демонстрирано от предишното ръководство на Здравното министерство. И второто е лошото състояние на здравната система, за което, разбира се, отново принос има партията, която управлява последните 15 години. Ние чухме какво сте направили по отношение на това управлението на евентуална вълна да стане по-добро и с плана, който предлагате, който е конкретно разграфен – при каква заболеваемост какви мерки се предприемат, включително ограничителни, за да няма ад хок решения, за да не е важно кой е приятел на премиера и му се е обадил, за да затвори или да отвори определен тип заведения, включително кои болници първо поемат ковид болни, включително снабдяването с лекарства. Но по втория компонент – лошото състояние на здравната система, което ясно е, че няма как с магическа пръчка да бъде променено, предприехте ли някакви действия, в каква последователност и какво очаквате да се случи в тази посока през следващите месеци? Тук става дума и за липсата на кадри, медицински персонал, лекари, недоброто им заплащане, лошите условия на труд, недостатъчните консумативи и техника, недофинансирането на клиничната пътека и прочие.
#316 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, госпожо Манолова. Заповядайте.
#317 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Манолова, да, това сочат данните от анализа, който възложих на Националния център по обществено здраве и анализи – да изготви анализ. Това е важно. Това е важно не като политика – това е важно, за да се поучим от грешките си и те да не се допускат в бъдеще, за да не ставаме отново рекордьори по показателя „обща смъртност“. В анализа беше посочено също, че влияние върху този процес е оказало и лошото като цяло здравословно състояние на населението. Това е така и трябва обаче да сме наясно, че лошото здравословно състояние на населението също е функция на лошото функциониране на здравната система. То не е дошло от само себе си. Така че Вие сте права, когато ги свеждате – добре, имаме лошо управление на кризата и лошо състояние на здравната ни система. (Шум и реплики.)
#318 · speech
Председател Ива Митева
Моля за тишина в залата.
#319 · speech
Мерките, които предприех в краткия ми мандат за това да се подобри здравната система, са няколко групи мерки. Те са силно ограничени от това, че по-сериозна реформа на здравната система може да бъде извършена само с поправки в закона. Аз вече споделих пред Вас, че една от причините болниците да не могат да реагират бързо на променящата се ситуация, на промяната в търсенето на определен вид медицинска помощ, и не само болниците, въобще цялата здравна система, е тази законова забрана за промяна в структурата на болниците. Това е записано в Закона за лечебните заведения. То трябва да бъде коригирано, защото то ще продължи да пречи и оттук нататък. Това, което направих след среща с ръководителите – управителят на Здравната каса, и председателят на Лекарския съюз, се съгласихме върху няколко посоки на промени, които трябва да бъдат следвани оттук нататък. Те ги подкрепят, надявам се и Народното събрание да застане зад тях. Едно от тези неща, за които всички са съгласни, е, че трябва да се премахнат лимитите на болниците, изобщо лимитите на лечебните заведения. Ние нямаме нужда от такива инструменти. Това е най-мързеливият начин да контролираме разходите в здравната система – като ги лимитираме през определени бюджети, но и най-неефективният начин за контрол на здравната система. Второто нещо, за което се съгласихме заедно с представителите на Българския лекарски съюз и НЗОК, е за това, че е крайно време приказките за това да се даде приоритет на извънболничната помощ, да се превърнат в нормативни документи, да натоварим с повече отговорности и с повече финансиране първичната извънболнична помощ, денталната помощ, извънболнична, специализираната извънболнична помощ, като се освободят болниците от ненужни дейности, които в момента сме им стоварили да извършват и те не могат да бъдат извършени на друго място, не защото медицинската наука или технология не позволяват, а защото ние някъде в нормативен акт сме ги задължили да ги правят само в болници. Затова имаме много болници в страната – не защото някой умира да открива такъв тип лечебни заведения, а защото правилата са написани така, че стимулират участниците в този процес да разкриват болници. Ще Ви дам такъв пример с очните болници. Заради това, че в Националния рамков договор и в основния пакет медицински услуги е разписано, че две от най-скъпо платените очни операции могат да се правят само в болница, всички съществуващи преди това медицински центрове, които извършваха амбулаторно операции на очни заболявания, се пререгистрираха в болници. В резултат на това ние имаме увеличение на броя на болниците – още 40 очни болници, се добавиха към общия брой на болниците в страната. Това е напълно излишно. Няма очна операция, която да изисква Вие да лежите в болницата след нея. Можете да си отидете вкъщи. Те са принудително накарани да се регистрират като такива – това е най-грубият пример. Има хиляди такива, които касаят отделни медицински дейности. Българският лекарски съюз и Здравната каса се съгласиха това да се промени. Тези всички дейности, които могат да се извършат амбулаторно, да бъдат прехвърлени като отговорност и финансиране на извънболничната помощ. Това е по-добре и за пациентите, това ще им помогне на тях. Няма нужда да ги караме насила да лежат в болниците, да им осигуряваме отопление, осветление, вода, храна и прочие, след като тази дейност може да бъде извършена амбулаторно и те да пренощуват вечерта вкъщи. Още повече законът и сега позволява 24-часов престой в амбулаторни условия, ако това, въпреки всичко друго, се наложи. Следващото нещо, с което се съгласиха управителят на Здравната каса и председателят на Българския лекарски съюз, е да се променят цените на медицинските услуги. Цените на медицинските услуги доведоха до много тежки изкривявания вътре в здравната система, до това всички да искат да стават кардиохирурзи или инвазивни кардиолози и никой да не иска да става педиатър, никой не иска да става специалист по инфекциозни болести. Това е функция на начина, по който са определени цените на медицинските услуги, а те са определяни в годините предимно лобистки. Никой никога в нашата страна не е правил остойностяване или да е прилагал какъвто и да е модел на ценообразуване на медицинските услуги. Политиката, ако си я спомняте, е била винаги такава – отива някой, става началник и прокарва, повишава цените на специалността, в която е самият той, след което се връща в лечебното си заведение и започва да консумира благата, които си е осигурил, бидейки на ръководно място някъде в здравната система – дали в Националната здравноосигурителна каса, дали в Министерството на здравеопазването. Още преди да стана министър, бяхме изработили с колеги модел на това да се коригират цените, като сме заимствали, тъй като остойностяване нито е правено, нито е възможно да бъде направено в кратки срокове, а и то няма да Ви даде истинските резултати, които очаквате, заимствахме цените на аналогичните дейности във Великобритания и във Франция, приложихме коефициенти спрямо нашите цени и се видя кои цени – не е някаква изненада, това е публично известно, кои цени са най-подценени и кои са надценени. Но този път имаме обективна основа, на която да се стъпи. И двете институции – и Българският лекарски съюз, и Националната здравноосигурителна каса, са съгласни с такъв подход за корекция на цените, така че да се елиминират постепенно тези диспропорции между отделните специалности и да имаме кандидати и за педиатри, а не само кандидати за кардиохирурзи. Последното нещо, за което се съгласиха двете институции беше, освен че трябва да се прехвърлят отговорности и допълнително финансиране на първичната извънболнична помощ, да се промени моделът на осигуряване на неотложна помощ. Това е, откакто съществува Здравната каса – на личните лекари е вменено, че те са на разположение 24 часа в денонощието, тъй като това е ясно, че няма как да бъде, никой не може да бъде 24 часа на разположение, те получават финансиране, затова че оказват този вид помощ, което финансиране те превъзлагат на други лечебни заведения и в крайна сметка на много места в страната тази неотложна помощ практически не е осигурена или не е осигурена във вида и обема, в който би трябвало да бъде осигурена. Това пък след себе си влече до претоварване на структурите на Спешната помощ, които също са лошо организирани и недоокомплектовани, и така затваряме порочния кръг. Вървейки от болниците и стигайки до всички нива на здравната система, тя е тежко дебалансирана. Медицинската помощ, която получаваме, ще става по-лоша и системата ще продължи да се дебалансира, ако не се предприемат бързи мерки за нейната корекция. Има съгласие в професионалната общност вече, преобладаващата, аз пак ще отбележа, че има и много противници на промените, такива, които се възползват от моментната ситуация и не искат тя по никакъв начин да се променя, но преобладаващата част от хората желаят такива промени. Те желаят добрите лекари да получат парите, а не тези, които са най-близки до властта или които могат да си платят рушвет, за да получат по-голямо парче от баницата. Ще завършва с последното нещо, което – то не е последното, но да речем, че е важно да се каже, по отношение на младите лекари. По отношение на младите лекари, предприехме промени – тази седмица би трябвало да изтече общественото обсъждане, свързани със специализацията на младите лекари и промени, свързани с акредитацията на базите за обучение на младите лекари. Подходът ни е бил в посока на това да се осигури по-добра възможност за специализация, на повече места да се осигури възможност за специализация и повече млади лекари да получат финансова подкрепа от държавата, за да могат да извършат своята специализация. Промените в тези две наредби са насочени точно в тази посока, така че да подкрепим тези хора, защото те наистина в голямата си част се намират в много тежко състояние. Те са в ролята да бъдат все едно студентското им обучение продължава, въпреки че вече са магистри по медицина. Да спра дотук, че стана дълго, но това са част от нещата, които предприехме за промени. Пак ще кажа, надявам се, да бъдат извършени, надявам се, Вие като парламент да подкрепите такъв тип инициативи, защото здравната система се нуждаe от промяна и в това мисля, че няма никакво съмнение и никой в тази зала не се съмнява.
#320 · speech
Председател Ива Митева
С това приключихме и вторите въпроси от изслушването. Сега преминаваме към изразяване на отношение към отговорите на министъра. Всяка парламентарна група има право общо на 10 минути. От „Има такъв народ“? Заповядайте.
#321 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Първо, благодаря на Вас и на тези, които изказаха една истина, която ние от „Има такъв народ“ от две години твърдим. Истината е, че от този Закон за лечебните заведения нищо не става. Истината е, че ние се нуждаем от изцяло нов закон. Нашата битка ще е да направим такъв закон, в който от всичко това, което си изпатихме последните 20 години, и основно пациентите си изпатиха, а оттам и лекарите – говоря за тези, честните, малка част лекари, които останаха, които не мислят първо за парите, а после за пациента си, на нас ни трябва такъв закон и за такъв закон ще работим. Във връзка с това, което Вие казахте по втората точка, за да съм по-кратък. В стила на Вашето изказване ще кажа, че аз и моето семейство, и моите близки сме ваксинирани. Така че считаме, че ваксинацията е избор, личен избор и на всеки в България му е дадено правото и ваксината да избере, и да има своя път. Всеки може да избира и всеки да реши как ще подходи със себе си и със семейството си. Пак, за да приключа по тази втора точка, има нещо, с което аз като лекар се срамувам, което се вихри в момента – това са така наречените фалшиви сертификати, получени срещу пари. Аз Ви моля да вземете мерки. В силата на медицинския одит, при необходимост и прокуратурата, защото имаме информация, че не само в София, а такава история се вихри по морето – цената на един фалшив сертификат за ваксина падна до 50 лв. Това е срамна история, която само след един месец ще доведе до силно изкривяване на картината на заболеваемост. Ще излиза, че хора, които ние считаме за ваксинирани, изведнъж се оказват заболели. Оттам насетне Ви е ясно какви проблеми ще възникнат. Но това е част от цялата история за търговията в здравеопазването. Относно по-голямата част – Планът, който Вие сте предоставили. Положителното е, че имаме нещо най-сетне. Отдавна се нуждаехме от такъв план, с който всяка държава трябва да разполага, дори без наличието на пандемия. За пръв път от 18 месеца се появи консенсусното поведение. Консенсусното поведение, колеги, играе много голяма роля, за да може ние да имаме еднаквост при лечението на болните в София, Варна, Гоце Делчев и Ямбол. Иначе в голяма част от пациентите, преминали през болничните заведения на България, включително и през окръжни болници, остава впечатлението, че те не са получили адекватно лечение, че болните в София са получили „Ремдесивир“ и всичко необходимо, а болните във Варна или в Гоце Делчев не са получили нищо и са лекувани с аспирин. Желателно е тази консенсусна политика да стигне до всички нива, и то по най-бързия начин, защото не знаем колко още дни ни предстоят. Относно Плана за действие. Това е хубаво, че имаме план на централно ниво, обаче считаме, че този план – изготвянето му, трябваше да започне отдолу нагоре, тоест от ниво джипи, ниво медицински център. Тоест най-напред на Вас трябваше да Ви бъдат предоставени плановете на РЗИ-тата, след което да бъде изготвен такъв план. Защо е необходим такъв план? При такава екстремна ситуация, каквато имахме, не трябва да се повтаря това – пациенти да остават да лежат пред вратите на поликлиниките или на болниците, а това е, защото нямаше разпределено всеки лекар, започвайки от джипи, минавайки през медицински център, стигайки до Спешна помощ, какво прави? Какво прави джипито? Кога той изпраща пациента в болница? Кога го изпраща вкъщи? Кого вика? Коя спешна помощ? Кой екип реагира? Къде кара болния? Моля при разработката на такъв план да се започне с такива детайли, защото, колкото и да е маловажно, това реално в практиката се оказва изключително важно, и то води, както знаете, малките камъни обръщат колата. Оттам не виждаме много добре в Плана Ви повишаване ролята на доболничната помощ. Изключително в сбит вариант е дадено. Искаме там да бъде разширена функцията на медицинските центрове, ДКЦ-тата и специализираните кабинети. Това, което се започна с изграждане на изнесени и обособени кабинети, трябва да продължи и трябва да се насочат пари към медицинските центрове и ДКЦ-тата за изграждане на зони, входове и подходи, които да бъдат само за пациенти със съмнение за ковид, за да не получаваме смесване на потоците. Казахте, че са предвидени 130 милиона средства за вътрешно преразпределение на сградите. Това е изключително важно, колеги, защото в екстремни условия в много болници се преграждаха коридори с шкафове, найлони и други подобни такива подръчни средства, което не даде никаква стерилност, не даде никакво разделение на потоците. Въпросът обаче стои – как ще осъществим контрола за разходването на тези 130 милиона? Това е много важно, защото в момента има една опасност при наличието на – така да кажа – едно безвремие, някои хора на бърза ръка да си построят вили. Изключително сме заинтересовани да се намери начин за контрола на тези пари. Следващото нещо, с което ние не сме съгласни и искаме да се промени, това е приемането на пациенти, вкарването на пациенти в болниците още при първо ниво на заразност, което Вие давате. Вие определяте по няколко болници в град, тоест замърсявате по няколко болници. Категорично сме против това. Искаме да се започне с една болница – обикновено най-голямата, и едва при запълване на капацитета да се преминава в следващи болници, защото при такава ситуация се нарушава функцията на цялото здравеопазване. Ясно е, че в болниците – много малко са тези, които имат два скенера. Оказва се така, че там образната диагностика е точно мястото, където се пресичат потоците, и оттам пламва цялото лечебно заведение. Така че най-голямата болница, на втория етап са едва следващите болници. Тук категорично ще бъдем против – включването на малки общински болници с по четири и шест легла. Това е абсолютно несериозно. Такива болници не виждаме да могат да осигурят адекватно лечение на болни с такава сериозна диагноза. В списъка, който сте предоставили, има доста сериозно количество такива болни. Категорично искаме те да бъдат извадени от този списък и съответно – вероятно на базата на разширяване на обема и леглата на големите областни и по-големите болници, които са в състояние да приемат такива болни. Относно големия проблем – тук точно и колежката от „Изправи се!“ каза за кадрите. Никак оптимистично не ни прозвучахте, защото в Плана, който ние искаме да получим и който трябва да имаме разработен от РЗИ-тата и на национално ниво, трябва да има разпределено точно кадрите, които ще работят в даденото отделение по 24 часа. Последната вълна, в окръжни болници, и болници от доста сериозен ранг, като пушечно месо се използваха специализанти, студенти и какви ли не хора. Това беше абсолютно несериозно. Има възможност там с командировки и с всичко останало да бъдат насочени кадри, които могат да се справят по-адекватно със ситуацията. Така че този отговор, че виждате ли нямаме кадри и ще изпратим кого ли не – не ни задоволява. Ситуацията, която беше, не говори добре. Медиите изкарваха като голям героизъм, че кметът, даскалът и кой ли не, лекува пациенти някъде. Това е несериозно, господин Министър и колеги, за здравеопазването. Защото след кмета и даскала, идва третото лице в историята, което е попът. Не искаме да се стига отново до такава ситуация. Особено внимание в момента следва да се обърне на противоепидемичните правила в курортните центрове. В момента там е, как да кажа, половин България се е изсипала и още куп чужденци. Оставаме с впечатлението, че не се спазват дори противоепидемичните мерки, които са за нормални условия, камо ли за такива в пандемични условия. Молим да се обърне внимание и да вкарат РЗИ-тата, които са там, някакъв ред, защото в момента, знаете, че днес – и колегите вероятно са забелязали, цифрата на заразените е 200. Основното количество е от морските курорти. Това имаме. Благодаря за вниманието.
#322 · speech
Благодаря Ви, доктор Христов. От ГЕРБ-СДС?
#323 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, много приятно съм изненадан от Вашето поведение и всичко това, което казахте до момента. Изключително приятно впечатление ми направи променената на противоположна посока позиция по отношение на ваксинацията. Преди повече от година Вие говорихте точно обратното – че не трябва да се ваксинираме и че имате резерви по отношение на ваксинацията, а сега казвате точно обратното. Отдавам го като лично моя заслуга и резултат от проведената от нас добра информационна кампания, която (ръкопляскания) – благодаря Ви, господин Министър, Ви е мотивирала да промените мнението си. Няколко пъти от тази трибуна казахте, че се борехте с бюрокрацията. По мое време ние управлявахме администрацията, без да се борим с бюрокрацията. Нека да започнем с лечебните заведения и това, което казахте. Господин Министър, единственото радостно в момента е, че Вие си отивате, и това е най-положителното от Вашето говорене. (Реплики.) Ако наистина смятате, че здравеопазването и лечебните заведения трябва да станат икономика – така, както заявихте в една дискусия, и че от тях трябва да се печели и да превърнем здравеопазването в търговия, категорично не съм съгласен с това Ваше мнение. То ми дава абсолютното право да кажа, че Вие сте търговец и че Вие сте търговец на здраве. По отношение на ваксинационната кампания, такава на практика няма. От друга страна, всички виждаме, че България е на прага на нова – четвърта вълна, от SARS-CoV-2, и продължаваме да толерираме престъпната небрежност, с която се подхожда спрямо ваксинацията на българския народ. Престъпна е, защото експертите сочат, че новите варианти и новата вълна ще засегнат именно неваксинираното население. Престъпна е, защото голяма част от това население беше изкуствено възпряно да се ваксинира в средата на месец май, когато Вие ограничихте възможността на младите хора да се ваксинират, като така създадохте предпоставка всеки от тях да отложи ваксинацията си, да се разколебае или дори да се откаже от прилагането на ваксина. Единственото, което трябваше да направите тогава, господин Министър, е много просто и много елементарно: да продължите провежданата ваксинационна кампания със същия темп, с който тя беше стартирана. Имахте всички възможности да го направите. Имахте достатъчно количество от всички видове ваксини. Имахте работеща система, създадена, добра логистика. И тогава личните лекари получаваха ваксините си на място благодарение на органите на МВР. Може да проверите в момента и да попитате главния секретар на Министерството на вътрешните работи господин Темелакиев за това. Вместо това обаче за ваксинирането спря да се говори и времето на затихване на случаите беше поголовно пропиляно с бездействие и дори създаденото от Вас изкуствено спиране на ваксинационния процес. Държа да кажа и нещо много важно, господин Министър. България стартира с готовност за ваксинация на възрастното население 27% желаещи, благодарение на проведената информационна кампания ежедневно във всички национални телевизии, във всички национални радиа. Благодарение на ежедневните участия на експерти този тренд беше обърнат и достигнахме до 63% желаещи да се ваксинират. Разбира се, в момента, когато настъпиха промените в Министерството на здравеопазването и когато от най-високата трибуна министърът каза в първото си мотивационно обръщение към нацията, че има притеснения относно качеството на ваксините, това неминуемо разколебава българските граждани. И по отношение на натрупаната негативна енергия по отношение на ваксинационния процес Вие също имате принос това да е така. С други думи по отношение на ваксинирането на хората над 60-годишна възраст Вие направихте едно голямо нищо. За сметка на това нищо отказахте и разколебахте стотици хиляди млади и активни хора да се ваксинират навреме преди да дойде летният сезон с ниските стойности на заболяването. Защо казвам това? Към днешна дата хората над 60-годишна възраст, от всички ваксинирани, получили една доза, са 47,1%. Към 18 май над 60-годишна възраст са 48,46%. Толкова активно прокламираното от Вас желание да дадете превес на ваксинацията на възрастното население – и тук се провалихте, господин Министър, и тук не успяхте. Числата го доказват. И това, че сравнявате 74 дена от 12 май напред и 74 дена назад, сравнявате два периода, които са несравними заради липсата на ваксини преди 12 май. Сравнете месеците, когато имаше достатъчно количество ваксини. (Реплики.) По отношение на престъпната небрежност, за която говорих в началото спрямо ваксинационния процес. Абсолютно нормално е – отдавна не сте практикуващ лекар, но постът Ви на служебен здравен министър изискваше от Вас знание, подготовка и широкообхватна ваксинационна кампания. Ваксините Ви бяха осигурени. В крайна сметка впечатление прави в последните дни и яростната критика на Министерството към лекарите, че не са били ваксинирани. Макар да не сме стигнали заложените в съобщението от 19 януари 2021 г. стойности на Европейската комисия, така наречената инициатива „Единен фронт за борба с COVID-19“, за ваксинационно покритие от най-малко 80% от специалистите в сферата на здравеопазването, ние, господин Министър, постигнахме 62% от лекарите в България да са ваксинирани. По отношение на Националния Ви оперативен план за справяне с пандемията. Не претендирам за авторство на нашия план от 30 юли 2020 г., защото той е правен от много експерти, но твърдя, че Вашият план е изграден именно върху този план и бих казал, че може би 80% от написаното в нашия план го има и във Вашия план. (Министър Кацаров се смее.) Също така по отношение на Плана, колкото и да Ви е смешно – Планът е предложен от Вас, Планът е гласуван от Министерския съвет, той е приет на 15 юли. В момента България се намира в така наречената зелена зона. В Плана са заложени ясни и точни ограничения за домашни събирания, за събирания от частен характер, а Вашата заповед изобщо няма нищо общо с предложения от Вас и приет от правителството План. Тя му противоречи. Самият Вие, господин Министър, не спазвате предложения от Вас План, което е абсолютно алогично или поне неразбираемо за мен. По отношение на изречените лъжи от трибуната на Народното събрание. Не виждам каква е подготовката на здравната система и по какъв начин я подготвяте, но това, което виждам, господин Министър, необяснимо е как на една от големите болници в София – „Света Анна“, вземате парите за скенер вчера, а болницата има спешна нужда от тази апаратура в продължение на две години назад във времето. Има абсолютно документация в Министерството за необходимостта именно за лечението на пациенти с ковид. По отношение на нещо, което обичате да казвате, свързано с жертвите по време на ковид… (Реплика: „Времето!“)
#324 · speech
Времето, господин Ангелов.
#325 · speech
Да си завърша изречението. …че в България са загинали повече души, отколкото по време на Втората световна война. Ако вземете жертвите в Съединените американски щати от ковид, ще видите, че и те са повече от жертвите на САЩ по време на Втората световна война. В заключение, от тази висока трибуна искам да призова още веднъж всички български граждани, които не са се ваксинирали – ваксинирайте се, хора. Аз бях първият ваксиниран българин с ваксината. Имах придружаващи заболявания. Имам ги и сега. Жив съм, здрав съм и гарантирам живота и здравето на моите близки и моите пациенти. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#326 · speech
Благодаря Ви, господин Ангелов. От парламентарната група на „БСП за България“?
#327 · speech
БСП за България
Преди да си сложа картата, госпожо Председател, искам да Ви споделя като парламентарист вече на повече от четири години, че наистина има сериозна нужда от промени в Правилника. Тук направихме засичане с колегите, не е виновен, разбира се, министър Кацаров, той използва своето право, но броят на неговите думи, изречени като времетраене линеарно, надминава почти 10 пъти това на възможностите на народните представители да поставят своите тези. Това е абсолютно небалансирана дискусия. Тя отегчава и зрителите, които ни гледат в момента. Така не може да се води, категорично. Ако сте в университет и така водите дискусия, ще Ви отстранят веднага и от катедра, и от всичко. Това без карта, за да не ми влияе на времето. Сега тук излязоха трубадурите, които Ви оплюха така. Аз не очаквах, честно да Ви кажа. Малко съжалявам, че пуснах това питане. Не съм очаквал като лекар с 40-годишна практика, че ще се замеряме с такива кални обвинения в края на тази дискусия, която беше повече или по-малко полезна на българската нация. Защото тя се интересува не толкова от проблемите на прослушването, да кажа честно на цялата зала, а от проблемите на ковид. Целите на тази дискусия, господин Министър, трябваше да бъдат три: Първата е: какво трябва да се направи, тоест как да оценим Вашия план? Втората е: кой ни докара дотук? Понеже го няма вече професор Ангелов, мен ми е неудобно, но тук има негов колега, който слуша внимателно. Той ще му предаде. Каква логистика да продължите Вие, доктор Кацаров, като правителството, което управляваше преди Вас, остави България в най-страшния период – началото на ваксинационния календар, без ваксини?! Това е истината и трябва да я чуят българските граждани още един път. (Ръкопляскания от „БСП за България“.) Без ваксини ги остави! Когато ходеха трубадурите на това правителство по телевизиите и казваха: ние искаме да се ваксинираме, ама няма ваксини. Има организация, но няма ваксини. Да не говорим за норките. Да не говорим, госпожо Манолова, за биещи се лекари пред РЗИ-тата за по една-две дози ваксини. Това ли е логистиката, която Вие трябваше да продължите?! Ако това е логистиката, здраве му кажи на такава логистика. Разбира се, българската нация даде своята оценка на това управление и на управлението на кризата, която управляваше това управление, и ги отстрани от власт. Надявам се за дълго време. Сега по отношение на това какво трябва да се направи. Вашият план касае много страни от мерките, които могат да бъдат предприети. Сигурно доктор Симидчиев още е тук. Доктор Симидчиев, да закрепиш оперативен план за инфекция в закон – това е изключително рискована дейност. Дайте да си говорим като лекари. Тук много от колегите имат интерес сега в момента към дискусията, но не разбират за какво става въпрос. Инфекциите са различни по своята характеристика, по своето протичане, по своята вирулентност, по своята контагиозност. Законът е общ начин на действие. То и в медицината, повярвайте ми – има правила, има guidеlines, но закони няма. Няма, доктор Симидчиев. Така че си помислете сериозно дали ще внасяте такъв законопроект и ние ще го разгледаме много сериозно в евентуалната Здравна комисия. Но има няколко неща, доктор Кацаров, които следва във Вашия план да бъдат сериозно преразгледани, и те бяха казани тук от колегата от „Има такъв народ“. Аз внимателно разгледах леглата по области и ако сега тук влезем в детайлите на дискусията или сумирам леглата в периодичните нива на зони – червена, жълта и така нататък, ще видите, че леглата, които сте предоставили, като таргетирани в определените области, те изобщо не стигат. Не стигат, доктор Кацаров. И това, което Ви каза колегата от ИТН – съжалявам, че казвам акронима, това не е с неуважение към партията „Има такъв народ“, има основание, заради внезапното и късно препрофилиране. Затова в нашето обръщение към Вас беше казано, че е много важно ешелонирането. Образуването на потоците на пациенти при повишаване на болестността от ковид е най-важният процес, за да може системата да не се претовари. И Ви го казаха и колегите от „Има такъв народ“. Иначе ще започне пак блокиране на системата – тук те казаха „от най-малките болници“, а аз се тревожа за най-големите. Защото те стопират на практика стратегическия процес на лечение на социалнозначимите заболявания – това, от което България пострада, и смъртността, пак Ви повтарям, смъртността не е от ковид. Нека се разберем! Смъртността, която се увеличи унищожително, е от социалнозначимите заболявания. Вижте цифрите и много бързо всеки човек, който разбира от статистика, ще се ориентира. Тоест в това направление върху Плана следва да се поработи, той трябва внимателно да се адаптира и тук вчера говорихме по един много важен въпрос, който беше споменат, аз само ще го повторя – начинът на разделянето в едно болнично звено, в една болнична сграда на двата потока от пациенти. Това трябва сега да бъде реализирано, сега да бъде планирано, тъй като, ако се наложи, ако се повиши нивото на вълната наистина в неамбулаторен, а в клиничен аспект, това разделяне, което стана с мушами, с пердета, това е немислимо за тази инфекция. То е и това, което Ви каза колежката тук много сполучливо, че когато един доктор влиза, той както и да се преоблича, той самият става заразоносител, доктор Кацаров, и Вие го знаете много добре. (Реплики.) Не, не, аз не искам тук – какви неща съм видял по болниците, не ми се споделя, че ни гледа целият български народ. Но следващото нещо, което е след това какво да се направи, е в крайна сметка, за да не бъда тук многословен – почти 15,30 ч., четири часа ни слушат гражданите в България, но вече са се отегчили от нашите дискусии, да си изведем сериозните поуки от тази катастрофална световна и българска криза. Вие казахте за една част от тях – да го чуят тук тези, които 12 години ни управляваха, че здравната ни система е тотално неподготвена за каквато и да е криза – дали ще е от вирус, дали ще е друг тип здравна криза, тя е неподготвена. Тя беше изоставена, бяха нарисувани няколко големи болници, които се показваха по националните медии, всичко останало – срам ме е да си го помисля какво съм заварвал в общински болници, в областни болници, като битови условия, технологична база, то е срамота за българското здравеопазване, което има повече от 130 години традиция. Но по един друг въпрос тук ще ми позволите в края на своето обръщение от името на нашата парламентарна група категорично да не се съглася с Вас. Това е въпрос на философско виждане. Доктор Кацаров, здравеопазването е част от националната сигурност! Държавата не може да се отдръпне нито на йота от здравеопазването, доктор Кацаров! Тя трябва да остане в него, трябва да върне държавността в това здравеопазване. Иначе с българската нация е свършено. Хората ще ни напуснат, ще напуснат територията на страната. Те се страхуват от две неща – че нямат реално здравеопазване и че нямат реално образование. За това се бори нашата партия, това искаме ние и, надявам се, ще го постигнем. Благодаря Ви, госпожо Председател. (Възгласи от „БСП за България“: „Браво, браво!“, и ръкопляскания от ИТН.)
#328 · speech
Благодаря Ви, професор Михайлов. От името на „Демократична България“? Заповядайте, господин Симидчиев.
#329 · speech
ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, ако трябва някой да направи резюме от изказването ми, искам да кажа трите думи, с които да направя резюме: ваксините спасяват живот. Ваксините спасяват живот! В света ковид не е особено опасна инфекция, но от тази неособено опасна инфекция са загинали вече над 4 милиона човека. Колкото и безопасна да е за последната една година. Само в България са загинали над 18 хиляди човека заради тази инфекция, която не е особено опасна. Имаме средствата да намалим драстично това с ваксина, защото ваксините спасяват живот. По отношение на това как трябва да се управлява здравната система, „Демократична България“ има устойчива визия какво трябва да се прави и това не е да закрепим в закона определен план, а да закрепим в закона планирането, защото няма добър план, има добро планиране. Всеки план, направен в даден момент, в следващия момент вече може да не е добър. Но процесът на планиране трябва да е закрепен законово, за да няма свободни съчинения, които не ползват функционирането на системата и здравето на нацията ни. Затова ще работим да имаме планиране в здравеопазването. Законово ще закрепим с Ваша помощ, стига да подкрепите такава идея да имаме планиране в здравеопазването, а не конкретен план. Конкретният план произтича и той е в резултат на действието на изпълнителната власт. Но парламентът трябва да даде такава възможност да се прави това в нашата държава. Защото дълго време не правихме това в България. Дълго време имахме отделни министри, а на този пост „министър на здравеопазването“ за последните 30 години знаете ли колко много са се изредили? Имаше един виц за дългата опашка на „Св. Неделя“. Причината за това не е, че имаме некачествени или качествени министри, а за това, че системата ги смачква много бързо, защото системата не работи планомерно. „Демократична България“ ще помогне тази система да работи планомерно, структурирано, предвидимо, за да може, когато имаме Плана, да изчислим колко пари ще ни трябват, ако има такава нова вълна, а ако няма, съответно да знаем какво да правим. По отношение на това какво трябва да правим с ваксинационната кампания, със сигурност основният проблем произтече много рано в пандемичния процес и това беше процес на фрагментиране на общественото мнение – от публичното говорене на хора с различни убеждения и с различни факти. Всички ние имаме право на собствено мнение, но не всички имаме право на собствени факти. Когато говорим за тези въпроси, особено публично, трябва да знаем, че това е отговорно за общественото здраве и когато говорим от такава висока трибуна, ние директно влияем върху общественото здраве. Затова говоренето от такава трибуна трябва да става с факти, ясни факти, а не с лични мнения. Затова призовавам всички колеги: нека работим с факти и данни, които можем да интерпретираме по един или друг начин, но фактите да са публикувани данни, които не могат да бъдат оспорвани. Дори и за изказването за какви и колко странични имала ваксината – има регистър, всеки е задължен да подава данни в този регистър. В тази връзка искам да призова всички в залата и всички слушащи. Имаме нещо, което трябва да постигнем общо със здравеопазването. В здравеопазването не може да функционираме на мандати. Здравеопазването има хоризонт на действие от поне 10, а ако не и повече години. Здравеопазването е една от много малкото области, които изискват много сериозен консенсус. Без консенсус в здравеопазването не можем да вървим напред, а консенсус може да има, стига да говорим. В парламент сме! Фундаментът на думата „парламент“ е говорене. Трябва да си говорим с цел постигане на консенсус в здравеопазването. Другите области могат да се политизират. В днешната дискусия първоначално чух полярни мнения – нашето, Вашето. Влязохме в същността на здравеопазването, там нямаше „наше“ и „ваше“. И накрая, когато започнахме да дискутираме, пак започнахме на „наше“ и „ваше“. Хора, здравеопазването изисква консенсус, дайте да работим заедно здравеопазването да върви напред, за да могат хората да са по-здрави, по-работоспособни. Оттам ще тръгне и икономиката и всичко останало. (Ръкопляскания от ИБГНИ, ИТН, ДБ.)
#330 · speech
ДПС, от място
От 10 години го казваме!
#331 · speech
Благодаря Ви, доктор Симидчиев. От името на „Движението за права и свободи“?
#332 · speech
ДПС
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, коректността предполага да приветстваме днешната дискусия и благодарности. Аз няма да изляза от рамките на днешната дискусия, поводът и темата за изслушването, а именно каква е ситуацията и подготовката, как бихме посрещнали една евентуална следваща вълна на ковид. В това отношение благодарности за това, което прави и Министерството, и Служебният кабинет – Министерският съвет, по отношение на подготовката и това, което предстои да бъде реализирано, да бъде посрещната по възможно най-добрия начин една евентуална вълна, която, дай боже, да не се случва – казвам го за втори път. С оглед на това, което ние с доктор Адемов зададохме като въпроси, е редно да изкажем, че е добре, че са предвидени – има осигурени средства, минимум към 500 млн. лв., както Вие казахте, господин Министър. По отношение на въпроса, който зададе доктор Адемов за клиничните пътеки – да, реалната фактическа ситуация е такава, каквато Вие, господин Министър, посочихте. Но трябва да се води активен диалог и със съсловните организации, с Националната здравноосигурителна каса, има потребност от такава клинична пътека и повече с оглед на последиците. Бих преминал и към частта за информационната кампания, за която Вие се съгласихте, че тя не е достатъчна. След като резултатите от нивото на ваксиниране са такива, каквито са в момента, значи нещо не е наред и нещо не е стигнало до хората, а то трябва да стигне, както вече казахме – както с позитивите, които очакваме, това е отговорност и към самите нас, и към обществото и към хората, с които живеем и с които контактуваме. С това ваксиниране трябва да има и да продължи информационната кампания. Но е редно да се кажат и евентуалните последици – било то негативни, защото има такива негативни случаи. Вие отговорихте на господин Тодор Йорданов тук за това да подадат такива случаи. И към мен, като лекар, са се обърнали – има случай на медицинска сестра, няма да конкретизирам повече, която е с неврологични усложнения. В нашето законодателство и в дейността на НЗОК не е уредено в такива случаи кой поема лечението. Те сами се лекуват и аз бих искал да се обърна към Вас – за този и за такива случаи да се вземат мерки, защото е редно и коректно държавата наистина да не абдикира, а с оглед ситуацията и в бъдеще такива случаи да бъдат поети и да бъдат лекувани. Но то трябва да бъде уредено и тази дейност да се извършва регламентирано съгласно законодателната база в нашата страна. С оглед подготовката, за която Вие казахте, че се предвижда, и това, което е направено, ще се надгради, още повече като се използва и Оперативна програма „Регионално развитие“ за доокомплектоване със сграден фонд, с апаратура, всичко това е добре. Но имаме едно друго много сериозно притеснение по отношение на кадрите, защото видяхме, и към мен са се обръщали, от една страна, както да помагаме за лечение на ковид болни, а така също и медицинският персонал изнемогваше. Аз тук няма да се съглася с професор Михайлов – не го виждам в момента в залата, че системата ни в никакъв случай не е готова. Напротив, хората, които работят на здравния фонд – медиците и медицинският персонал направиха чудеса и проявиха героизъм. Има и жертви в това отношение, трябва да бъдат споменати коректно лекари, медицински сестри и въобще целият медицински персонал. Трябва да им благодарим. Аз поднасям благодарности към колегите, които работят, имат готовност и ще продължат да работят. Обезпечеността с кадри – лекари, медицински сестри и другия персонал, Вие много добре знаете, че е на критично ниво. Аз съм се обръщал към Вас – не, но към предходните Ви няколко колеги министри, които са били министри на здравеопазването, да се направи един стратегически анализ на кадровия ресурс, на потенциала на лекарите специализанти в различните направления. Този анализ така и не го получихме, а считам, че е редно. Защото това е наистина много важен елемент на националната сигурност да бъде направен такъв анализ и да има планиране, доктор Симидчиев, така че занапред да се обезпечим с кадри, които да развием, но и да ги задържим в нашата страна, а не готови кадри да специализират и завършват държавна поръчка „Медицина“ с езици и да заминават да работят в Европа. Мисля, че не е коректно и трябва да видим точно какво трябва да бъде направено в Закона, да има промени, така че тези хора да изпълняват своите ангажименти за един определен времеви хоризонт в страната, в България. Вие засегнахте и въпроса за специализациите. Считам, че тази крачка докрай не е извършена и може да се направи справка от името на нашата парламентарна група. Ние сме пледирали и сме задавали много въпроси относно процеса на специализации, а той не е уреден окончателно. Там трябва да се обърне специално внимание и трябва да има ясна политика, ясна визия, а не както в последния момент се случи – да се отпускат допълнително бройки за инфекционисти, за анестезиолози, реаниматори и така нататък, за тези специалности, които конкретно бяха необходими за лечебния процес с оглед на корона казуса. Няма как да не излезем ние от темата за ковид днес, подкрепяйки Ви за това, което казахте Вие за реформите, и това, за което призоваха колегите и доктор Симидчиев. Доктор Симидчиев, искам да кажа, че от тази висока трибуна може да направите справка колко пъти от ДПС сме призовавали за надпартиен политически консенсус за извършването на тази така необходима реформа, за която непрекъснато се говори, но няма политическа воля. Всички трябва да имаме политическа воля тази реформа да се случи. Аз приветствам министър Кацаров за това – макар и за кратък период, че той също постави този въпрос и виждаме, че той до голяма степен има визия такава, каквато ние от ДПС сме предлагали, но не това е важното. Може би ние сме били с обективен подход и преценка към потребностите и това, което трябва да бъде направено като реформа. От толкова дълго време ние имаме решение – от 44-тото народно събрание, за приключване и оформяне на цялостната електронна информационна система в здравеопазването и има решение, има акт на Народното събрание това да се случи с времеви хоризонт от две години. Това така и не стана, а обяснението е с обществени поръчки и така нататък, а това е изключително важен елемент, защото по този начин ще се повиши контролът и ще се знае къде какъв ресурс се насочва, пренасочва и много неща трябва да бъдат направени. Това е един от елементите. Диспропорцията, за която Вие говорите, господин Министър, по отношение на болничната, доболничната помощ, непременно трябва да бъде за сметка на доболничната помощ. Всеки път, когато се разглежда бюджетът, както и съответните сфери, ние сме предлагали тази пропорция да започне да се коригира, така че тежестта да бъде изнесена в доболничната помощ, защото ще има много по-голяма ефективност в дейността на системата на здравеопазването, много по-рационално ще се използва финансовият ресурс и ще има по-голяма превенция, профилактика, както е в страните, където функционира по по-нормален начин системата на здравеопазването. Наистина призовавам за надпартиен политически консенсус и да има воля да се промени законодателството, така че да се реализират най-накрая тези реформи. Може да не е в рамките само на настоящия мандат и за следващия мандат да има. От наша страна от името на парламентарната група на ДПС изразяваме готовност за един такъв консенсусен подход, така че да има реформи в здравеопазването. Има огромна потребност от това. Здравеопазването ни има добри традиции, те могат да бъдат надградени. Имаме прекрасни лекари специалисти и медицински персонал, но в кадрово отношение трябва да се проведе необходимия анализ и да се обезпечи кадрово системата на здравеопазването, а функционирането й считам, че би могло да бъде едно от най-добрите така, както е имало периоди това да е било по този начин. Благодаря за вниманието.
#333 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Чакъров. И от „Изправи се БГ! Ние идваме!“ за отношение, заповядайте.
#334 · speech
ИБГНИ
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър на здравеопазването, първо бих искала да Ви поздравя за професионалното отношение по въпроса, за пълнотата на изготвения от Вас план за подготовка на държавата за справяне с предстоящата ковид вълна през есента, поздравявам Ви и за реалната оценка, която направихте на състоянието на здравната система към момента. В този план Вие давате достатъчно изчерпателни отговори на част от важните въпроси по отношение на действителната готовност – не само на хартия, на регионите и на българските болници по отношение на наличната работеща апаратура във всяка една болница, на легловата база и нейното разпределение, по отношение на създаването на единна информационна система за регулиране на комуникацията между ЦСМП и спешните отделения, така че да не се налага нито един пациент да остава на входа на лечебното заведение. Бяха внесени доста предложения от други народни представители за корекции, които заслужават, разбира се, да бъдат обсъдени. COVID-19 кризата изправи света пред глобално предизвикателство, защото постави на изпитание здравните системи на всяка една страна, включително и на нашата, и всяка една система се оказа неподготвена в една или друга степен. Много бързо трябваше да бъдат взети адекватни мерки и решения, за да се изготви конкретен план, а нека не се заблуждаваме, че такъв изобщо нямаше. За успеха или неуспеха на водената до момента политика по отношение на справянето с втората и третата вълна на COVID-19 можем да обсъдим няколко показателя от чисто медицинско естество. Първият е, че ние постигнахме действително най високата смъртност в края на 2020 г. – 18 промила, а най високият интензитет на умиранията отново съвпада с двете вълни, а именно в края на декември – втората и третата, когато достигаме 36 промила и през месец март, когато достигаме 30 промила. Това съвпадение с двете ковид вълни не е случайно. Тук ще се съглася с колегата, че тези умирания реално не са само от ковид. С голям процент нараснаха смъртните случаи от социално значими заболявания – една предотвратима смърт. 78% от всички тези починали реално са на възраст над 60 и до 89 години. Каква беше ситуацията? От самото начало на пандемията липсваше ясен и категоричен план. Мерките, които се взимаха, бяха хаотични, мерките се взимаха след вече случили се събития, а не почиваха на предварителни епидемиологични прогнози. Често в тези мерки прозираше политическа нагласа, което е недопустимо. Не се изхождаше от медицински доводи, а често отговорността също беше реално давана на регионалните здравни служби, и такъв беше случаят в моя град. В Кюстендил в средата на месец февруари здравната ни система изключително много се натовари, случаите главоломно растяха всеки следващ ден и Регионалната здравна инспекция взе решението за носене на маски на открито, което беше задължително до 7 март, а в същото време на национално ниво от 1 март отвориха врати заведенията. Получи се един парадокс – оказа се, че можеш да се разхождаш в парка, но трябва да носиш маска и в следващия момент съвсем спокойно можеш да седнеш да обядваш в близкото заведение и да си свалиш маската, защото... (Реплики: „Ангелов ги въведе!“) Добре, аз ще допълвам в такъв случай. Благодаря. Да, той ги въведе и точно затова се получи парадокс. Този парадокс на лишени от всякаква логика мерки обезвери цялото население и реално погледнато хората загубиха доверие в институциите и в усилията на властта със справяне със здравната криза в момента. Няма да влизам в допълнителни подробности по отношение на това, което се случваше в областните болници. Ще поговорим само за обезпечеността с медицинска апаратура, която в повечето случаи е значително амортизирана. В етапа, в който се твърдеше, че имаме всичко необходимо, всъщност разполагахме с една-единствена портативна кислородна бутилка, която трябваше да обслужва пациентите на цялата болница. Добре е, че на нито един от нас не се наложи да взима решението кой реално пациент да се възползва в точния момент от нея, защото да бъде взето такова решение би било напълно морално невъзможно. И да, в един момент болниците наистина се обезпечиха с необходимите средства, с необходимата апаратура, с необходимите дезинфектанти дори, но не заради водената от държавата политика. Не! Ние сами си купувахме дезинфектантите, част от предпазното защитно облекло, разчитахме на пациентите и гражданите да съберат пари, за да си купим респираторите, които са ни необходими, а директорът на болницата даваше постоянно и непрекъснато дежурства в Спешното отделение и в ковид отделението. Това не беше справяне, това беше компромис. В резюме: какъв е крайният резултат до момента в битката, която води България с COVID-19? Ние заемаме 21-во място по заболеваемост от ковид и в същото време сме на 3-то място по смъртност, и на 1-во място по леталитет от COVID-19. Искрено вярвам и се надявам, че когато се работи професионално, когато се взима под внимание мнението на експертите и се работи по един вече разработен план с вариант за корекции, то действително ще успеем да посрещнем евентуалната следваща ковид вълна по подготвени, истински подготвени и по-силни. Във връзка с ваксинирането. Липсата на разяснителна кампания от самото начало и позволяването на слухове и дезинформация, компрометирането на една ваксина напълно незаслужено, която така или иначе е избрана от правителството, всичко това повлия на нагласите на хората и всичко това доведе до отлив от желанието за ваксиниране. Сега на прага на предстоящата очаквана четвърта вълна от ковид през есента ние сме изправени пред нелеката задача да успеем да върнем доверието на хората в институциите и професионализма на работещите в парламента и в здравната система, а това може да стане само при стриктното следване на изготвения план и широка информационна кампания. Вярвам, че ако оставим настрана поне за малко политическите си нагласи на по-заден план и впрегнем усилията си в една обща посока, крайната ни цел – а именно реформа в здравната ни система, която да я направи такава, каквато я виждаме ние в мечтите си, това може да бъде реално достижима цел. Благодаря. (Ръкопляскания от ИБГНИ, ДБ и „БСП за България“.)
#335 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, и с това приключи изслушването за днес. Благодаря Ви, господин Кацаров. Приключихме с точката, приключихме Програмата за днешния дневен ред. Следващото пленарно заседание е утре в 9,00 ч. съгласно приетата Програма. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 15,53 ч.) Председател: Ива Митева Заместник-председател: Виктория Василева Секретари: Филип Попов Петър Маринов