2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: petar-dimitrov
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Председател Ива Митева
Добър ден, колеги! Има кворум. (Звъни.) Откривам заседанието. Колеги, докладвам Ви постъпил Проект за решение във връзка с Указ № 204 от 6 август 2021 г. на Президента на Републиката и заявление, вх. № 46-154-00-11 от 10 август 2021 г., от Пламен Николаев Николов. Предлагам на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание точката да бъде включена като първа в днешния дневен ред. Има ли обратни предложения? Няма обструкции. Подлагам на гласуване така направеното мое предложение. Гласували 207 народни представители: за 207, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Заповядайте за процедура.
#2 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Процедурата ми е за пускане на камерите на БНТ 1 и БНР. Благодаря Ви.
#3 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение за включване на камерите на БНТ и БНР. Гласували 206 народни представители: за 198, против 2, въздържали се 6. Предложението е прието. Моля за пряко предаване. Господин Вълчев, заповядайте за декларация от името на група.
#4 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Едва ли има български гражданин, който да не видя какво се случи при преговорите за съставяне на кабинет на „Има такъв народ“. Едва ли има български гражданин, който да не помни, че ние заявихме, че няма да предложим кабинет, ако нямаме подкрепата на „Демократична България“ и „Изправи се БГ! Ние идваме!“ И тъй като те не ни подкрепиха и публично заявиха, че няма да ни подкрепят, ние направихме точно това, което казахме. Не разбираме кое не е ясно и какъв е проблемът!? Защо сега се правите, че не разбирате, че с отказването на господин Пламен Николов практически мандатът не е изпълнен, а си организирате дебати по толкова прозрачен и ясен казус?! Защо сте се вторачили в „Има такъв народ“, при положение че сега имате три четвърти от парламента, всички сте заедно. Вашето минало го доказва. Едва ли помните толкова малко – БСП бяха с ДПС, Мая Манолова беше от БСП и беше заедно с ДПС, Татяна Дончева беше от БСП и беше с ДПС, Христо Иванов беше министър на Бойко Борисов – обръщаше се към него с думата „Шефе“, подкрепата на ДПС към ГЕРБ беше публична тайна, въпреки че официално не бяха в коалиция, те гласуваха толкова много закони заедно, че практически бяха в коалиция. Всичко това са факти, а поведението Ви в момента е все едно това не се е случвало. Изумително! След като тези дни говорихте за исторически шанс, сега имате историческия шанс отново да бъдете заедно, така както винаги сте били. Така че престанете да обвинявате нас – ние не сме проблем. Ние сме решение на проблема, но това явно ще се случи на следващите избори. Затова сега парламентарната група на „Има такъв народ“ ще излезе от пленарната зала, за да не участва в този фарс, да Ви остави заедно, каквото обективно е Вашето желание (ръкопляскания от ИТН) и ще се върне тук веднага, след като това приключи. Благодаря.
#5 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Вълчев. (Народните представители от ИТН излизат от пленарната зала.) Преминаваме към: ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ВЪВ ВРЪЗКА С УКАЗ № 204 ОТ 6 АВГУСТ 2021 Г. НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКАТА И ЗАЯВЛЕНИЕ, ВХ. № 46-154-00-11 ОТ 10 АВГУСТ 2021 Г., ОТ ПЛАМЕН НИКОЛАЕВ НИКОЛОВ. Моля някой от вносителите да представи Проекта за решение. Заповядайте, господин Хаджигенов.
#6 · speech
ИБГНИ
Благодаря, госпожо Председател. Аз, ако не възразявате – ще изчакам все пак „Има такъв народ“ да излязат, за да не ги омърсим с текста на решението, което ще обявим. Госпожи и господа народни представители! На основание чл. 84, ал. 1 от Правилника внасяме Проект за решение във връзка с Указ № 204 от 6 август 2021 г. на Президента на Републиката и заявление, вх. № 46-154-00-11 от 10 август 2021 г., от Пламен Николаев Николов. Молим Проектът за решение да бъде предоставен за разглеждане и гласуване съгласно установения ред. „Проект! РЕШЕНИЕ във връзка с Указ № 204 от 6 август 2021 г. на Президента на Републиката и заявление, вх. № 46-154-00-11 от 10 август 2021 г., от Пламен Николаев Николов Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 и чл. 99, ал. 4 от Конституцията на Република България и като констатира, че със заявление, вх. № 46-154-00-11 от 10 август 2021 г., Пламен Николаев Николов – предложен да бъде избран за министър-председател на Република България с Указ № 204 от 6 август 2021 г. на Президента на Републиката, е оттеглил съгласието си да бъде издигнат за министър-председател, да участва в процедурата по избора и да предлага структура и състав на Министерския съвет
#7 · speech
Реши
Мандатът за образуване на правителство приключва неуспешно.“ Благодаря, господин Председател.
#8 · speech
Благодаря, уважаеми господин Хаджигенов. Откривам дебат по Проекта за решение. Има ли желаещи за изказване? Заповядайте, госпожо Дончева.
#9 · speech
ИБГНИ
Уважаеми господин Председателю, уважаеми дами и господа! Ще направя едно кратко изказване заради директното излъчване на пленарното заседание и за да няма някаква неяснота в нашите телевизионни зрители и слушатели. Налице е проблем в конституционната процедура. Този проблем беше създаден от „Има такъв народ“. Той беше създаден не защото има някакви важни причини, които да наложат това, а защото в главите на тези хора има само сценарии. Само че държавата не е сценарии и знаци, а процедури, актове и правни последици. Ние, населяващите тази зала, независимо дали биваме причислявани към статуквото, към промяната, към 12-те години в наследството, към 12-те години в бъдещето, трябва по някакъв начин с действията си днес и с произнасянето си по тези актове да направим така, щото, първо, да дадем ясен знак, че конституционната процедура, започната и движена от „Има такъв народ“, е финализирана – е финализирана по начин, който позволява даване на следващ мандат, и също така ограничава възможностите за оспорване на актове, мандати и процедури, които следват оттук нататък. Смятам за проява на изключителна детинщина и инфантилност…
#10 · speech
Моля, госпожо Дончева!
#11 · speech
…вчера председателят на парламента цял ден да съставя акта, който днес прочете господин Хаджигенов, а тази сутрин на Председателския съвет, след като е раздал на членовете на Председателския съвет текста, да каже, че няма да го подпише, след като първо го подписа! Но на друг лист!? Ние не сме деца в детска градина! Да, никой от нас, стоящи тук, независимо в коя част на политическия спектър, независимо към кого принадлежащ, не е автор на този документ и не е движил досега конституционната процедура по първи мандат. Не знам какво искат да покажат тези хора и на кого! И какво си въобразяват, че се случва! Те не били проблемът, а били решението! За кого и за какво решението? Значи, ако целта е да направим държавата на дреб, да направим така, щото всички институции да бъдат оплюти, осмени, унищожени, делегитимирани, аз мисля, че това е пътят – да правим изключително нелогични действия от началото до края, защото няма друго обяснение на подобни действия! Начинът на водене на преговори основателно поставя въпрос на българските граници: тези хора всъщност какво искаха – да има правителство, да няма правителство, да няма никога правителство, да сменяме парламенти като нощни кърпички всеки месец? Тази работа е ненормална! Аз смятам, че тук има нормални хора, които имат различия в политическите възгледи, които имат различно натоварване откъм харесване на избирателя – някои може да са миналото, други може да са бъдещето, трети може да са настоящето, но като едни коректни хора, здравомислещи, трябва да направим нужното: да обявим конституционната процедура за приключена с първия мандат, да дадем възможност тя да продължи нататък и да не създаваме проблеми от гледна точка на обжалването. Много ги било страх от дебата. Ами, то дебата няма как да го избегнеш в парламента! Дето се казва, по всяка една точка ще се води този дебат! И той ще продължи до края на този парламент, колкото и да е дълъг, ще продължи в предизборната кампания. От това, като си се поставил в тази ситуация, няма как да избягаш. Аз Ви предлагам да подкрепим Проекта за решение като едни коректни българи и да им съобщим, че всъщност автор на това съчинение е председателят на парламента, който трябва според мен да се държи като председател при всички случаи, а не като болонка на някой сценарист. (Ръкопляскания от ИБГНИ.)
#12 · speech
Моля, госпожо Дончева! Тези квалификации не са подходящи за българския парламент.
#13 · speech
встрани от микрофоните
Приемам. Направете ми забележка.
#14 · speech
Правя Ви забележка, но неофициално по Правилника, тъй като Ви е първото подобно нещо за днес. (Оживление.) Има ли реплики или други изказвания по темата? Заповядайте за изказване, господин Славов.
#15 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Ще си позволя да говоря повече като конституционалист, отколкото като политик. В рамките на няколко дни видяхме всички опити Конституцията да бъде, хайде да не използвам много тежки думи, но най-малкото огъната, извита, пречупена, така че да обслужи интересите на първата политическа сила. Оказахме се в един конституционен експеримент, чиито последици тепърва ще усещаме в нашия политически живот. Надявам се, въпреки този удар върху конституционната процедура, да успеем да се върнем към духа на парламентаризма. „Демократична България“ и в предния парламент, и в този парламент е политическата сила, която иска да има предсказуемост, да има спазване на конституционни процедури, да се осъществят основните принципи на конституционната и парламентарната демокрация. Искам, разбира се, все пак да изкажа своя респект към окончателното решение на Председателския съвет и на ръководството на Събранието – този проект на решение да е пред нас. Но самият факт, че трябва да гласуваме такъв странен Проект на решение означава много. Означава, че сме стигнали до един етап от развитието на нашата конституционна демокрация, който със сигурност не може да бъде наречен зрял, консолидиран и да не използвам други епитети, което означава следното: всички ние имаме отговорност за състоянието на нашата държава и всички ние тук през следващите седмици и месеци трябва да направим възможното да осигурим добро управление на българските граждани – не лош политически театър, не изкривяване и извиване на конституционните процедури, така че да обслужат предварително зададен сценарий и със сигурност не управление, свързано с декрети, ултиматуми и други средства на натиск, каквито имахме достатъчно последните години. Според една от дефинициите на парламентарното управление това е управление чрез дискусия, управление чрез съгласие. И вярвам, че „Демократична България“ е политическата сила, която през следващите седмици и месеци ще покаже, че в името на националните приоритети е способна да търси съгласие, да търси широки мнозинства за ключови приоритети – като съдебна реформа, като конституционна реформа и ще покаже своята зрялост като една от основните нови политически сили на българския парламентарен и политически терен. Изключително важно е да се спазват принципите. Те са нашият компас в едно бурно море и, ако не ги спазваме, много скоро ще се окажем на дъното на това бурно море. Така че принципите преди всичко, колеги. (Ръкопляскания от ДБ и ИБГНИ.)
#16 · speech
Благодаря, уважаеми господин Славов. Реплики? Не виждам. Други изказвания? Имате думата, господин Желязков.
#17 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, представеният Проект на решение, чиято цел е да извади парламента от неловката ситуация, в която се оказа… Проблемът е политически, но ние се опитваме в момента да забъркаме една изключително дълбока и непоправима юридическа каша. Ако приемем, че довчера се правеха опити с невключването за разглеждане на тази точка в дневния ред – това бяха финтове, днес се опитваме да дописваме Конституцията. Последните дни много се говореше за това, че има празнота в Конституцията по темата. Не, Конституцията е ясна, има ясно подреден фактически състав за съставянето на правителството, с ясни актове, които в своята причинно-следствена зависимост водят до това или да се избере, или да не се избере министър-председател. Ние в момента се опитваме да приемем едно решение, което не е решение, защото то не упражнява потестативното право на парламента със своя акт да внесе промяна в правната сфера, да предизвика последица, а ние констатираме, че нещо е приключило неуспешно, при положение че президентът ни е уведомил, че е приключила успешно. Още повече че в мотивите към Проекта за решение е цитиран чл. 99, ал. 4, което е успешно приключил мандат. Тогава, когато сме изправени в ситуация да не знаем какво правим, единственото, което можем да направим, е да действаме по закон, да действаме по Конституция, да действаме по право. Затова нормалното политическо решение, което ще развърже ръцете на президента да упражни конституционните си ангажименти оттук занапред, е да приемем решение, което е базирано ясно и категорично на правомощието на парламента по чл. 84, т. 6, като извадим нашите партньори в парламента – партньори като колеги, от неловката ситуация да не би случайно да не се съобразим с волята на кандидата и да гласуваме „против“ същата. Решението трябва да е ясно, категорично с правното основание в Конституцията – чл. 84, т. 6 и това да даде възможността, като причина да развърже ръцете на президента със следствието – връчване на следващ проучвателен мандат. Затова моето предложение е решението да има редакция: „не избира Пламен Николов за министър-председател.“ Това, колеги, е решение, а не е констатиране на нещо, което се е случило. А това, което се е случило, е волята на кандидата, че не иска. Ние с предложения проект оказваме попечителско съдействие за това да уведомим останалите, че той не иска. С подобно решение ще създадем демон, от който съм сигурен ще се възползват вече не юридически, а политически всички кандидати за министър председател оттук занапред, които репутационно, виждайки, че няма да съберат необходимото мнозинство, по лични причини ще подават заявление, че не искат да бъдат гласувани в залата. Нека не допускаме това нещо. Съобразявайки се с волята на кандидата, да приемем решение, с което не го избираме, и да уведомим за това президента. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#18 · speech
Благодаря, господин Желязков. Реплики? Заповядайте, господин Атанасов, за реплика. Това съществено променя характера на решението, господин Желязков. Не съм убеден, че можем да го гласуваме по този начин.
#19 · speech
ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа! Господин Желязков, това което Вие предлагате, ако бъде отхвърлено от пленарната зала, какво е решението? Това ми е репликата. Вие предлагате да гласуваме решение: „Народното събрание не избира еди-кой си...“ и пленарната зала отхвърля този проект за решение. Какво се случва тогава? Несериозно е това. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#20 · speech
Благодаря, господин Атанасов. Други реплики има ли? Господин Хаджигенов за реплика, а после ще Ви дам думата за дуплика, господин Желязков.
#21 · speech
ИБГНИ
Благодаря, господин Председател. Господин Желязков, риторичен въпрос: как бихте спрели, който и да било кандидат за министър-председател да направи същото, как? И верният отговор е: няма как! Да, съгласен съм, Проектът за решение не е перфектен, но правото е живо, то се променя. В конкретния случай ние го променяме. Вие не можете да спрете утре никой, никога да направи каквото реши – в случая да промени решението си – и не е това начинът. Така че предлагам да гласуваме решението, да приключим с този дебат и да започнем да вършим работата, за която сме се събрали тук. Благодаря, господин Председател.
#22 · speech
Благодаря, господин Хаджигенов. Трета реплика има ли? Не виждам. Заповядайте за дуплика, господин Желязков.
#23 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господа, Вашите аргументи са политически. Моето изказване беше изцяло подчинено на духа и буквата на закона. Вие въвеждате хипотеза какво би станало ако... Ако имаме консенсус да излезем от тази ситуация съобразно Конституцията, няма да го поставяме под „ако“. А по отношение на риторичния въпрос, да прав сте, но това пак са политически аргументи. Нека в момента покажем, че парламентаризмът е на висота съобразно текст в Конституцията – да приемем решение, което да открие процедурата занапред. Благодаря.
#24 · speech
Благодаря, господин Желязков. Други изказвания? Не виждам. Закривам дебата. Предложението, което направи господин Желязков, се разминава драстично с Проекта за решение, който е предложен след заседанието на Председателския съвет. Всъщност нито обосновката, нито решението може да бъде гласувано сега и аз няма да го подложа на гласуване, тъй като не е възможно. То трябва да бъде внесено по надлежния ред, ако допуснем, че по някакви причини решението, което сега е предложено, не бъде взето. Ние сме в ситуация на прецедент и по този начин Председателският съвет реши, че можем да излезем от ситуацията след обсъжданията вчера и с юристите на президента. Така че това, което мога да направя, е да подложа на гласуване Проекта за решение, така както е внесен. Дебатът приключи. Процедура? Заповядайте, госпожо Атанасова.
#25 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Председател, процедурата ми е по начина на водене, а именно за това, че ограничавате правото на инициатива на народния представител. Този случай не касае законодателни предложения, но редакционни такива. Смятам, че господин Желязков беше достатъчно коректен, за да изрази позицията, зад която ние стоим по отношение на качеството на този акт. Затова считаме, че много по-прецизен е текстът, който той предлага, и много по-отговарящ на разпоредбите на българската Конституция. Разбира се, Ваше право е да прецените, но аз считам, че ако този Проект на решение при отсъствието на мандатоносителя не получи подкрепа в пленарната зала въпреки призивите за парламентаризъм, то тогава ние ще бъдем поставени пред следващ прецедент. Извинявайте, колеги, но това наистина се превръща в гавра с Конституцията. Смятам, че трябва да бъдем разумни, затова, господин Председател, Ви моля да подложите на гласуване и нашето редакционно предложение, направено от господин Росен Желязков.
#26 · speech
Благодаря, госпожо Атанасова. Аз разбирам, че ситуацията е необичайна, обаче съгласете се, това съвсем не е редакционно предложение. Няма как да подложа това предложение на гласуване и, ако се окаже, че внесеният Проект не получи подкрепа, което надявам се да не се случи, тогава ще търсим други решения в тази ситуация на прецеденти, в която изпаднахме в последните дни. Господин Биков, по начина на водене не можете, защото групата Ви вече взе отношение, така че няма как да Ви дам думата. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Преминаваме към гласуване. Няма как по начина на водене. Вашата група по тази точка вече взе отношение – така че няма как. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Така е, да спазваме правилата. Преминаваме към гласуване. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Не гласуваме.“ Шум и реплики.) Гласували 105 народни представители. Няма кворум. (Шум и реплики.) Трябва да има 121 народни представители. (Шум и реплики.) Трябва да са гласували 121 народни представители – няма как. Трябва във всеки един момент да присъстват 121 народни представители, така че няма как. В тази ситуация аз бих предложил Народното събрание... (Шум и реплики.) Недейте от място, господин Иванов. Предлагам да направим 15 минути почивка, в която да се събере Председателският съвет, и да преценим как ще продължим работата по тази точка и по дневния ред. Благодаря Ви. (След почивката.)
#27 · speech
Колеги, знаете, че при електронното гласуване нямаше необходимия кворум за взимане на решение. Затова продължаваме с поименна проверка, така че малко търпение. Правилникът е дал необходимите възможности. Адлен Шукри Шевкед - тук Албена Симеонова Върбанова - тук Александра Красимирова Стеркова - тук Александър Атанасов Александров - отсъства Александър Благовестов Тодоров - отсъства Александър Богданов Николов - тук Александър Велиславов Тодоров - отсъства Александър Викторов Рашев - отсъства Александър Димитров Симидчиев - тук Александър Койчев Иванов - отсъства Александър Руменов Ненков - тук Александър Стайков Марков - отсъства Александър Тихомиров Симов - тук Алпер Азизов Мурадов - отсъства Андрей Иванов Чорбанов - отсъства Андрей Николаев Михайлов - отсъства Анита Петрова Коцелова - отсъства Анна Василева Александрова - тук Антоанета Андонова Стефанова - отсъства Антоанета Димитрова Цонева - тук Арман Агоп Бабикян - тук Атанас Владиславов Славов - тук Атанас Зафиров Зафиров - тук Атанас Петров Атанасов - тук Атанас Петров Костадинов - тук Ахмед Реджебов Ахмедов - тук Байрам Юзкан Байрам - тук Билян Боримиров Кършовски - отсъства Благовест Кирилов Кирилов - тук Бойко Любомиров Клечков - тук Бонка Сергеева Василева - тук Борислав Гуцанов Гуцанов - тук Борислав Димитров Сандов - тук Бюрхан Илиязов Абазов - тук Валентин Мирчов Милушев - тук Валери Пламенов Лачовски - тук Васил Димитров Апостолов - отсъства Васил Йорданов Георгиев - отсъства Велизар Матеев Шаламанов - тук Венцислав Михайлов Асенов - отсъства Веска Маринова Ненчева - тук Виктория Димитрова Василева - отсъства Владимир Маринов Маринов - тук Владимир Стоянов Русев - отсъства Владислав Панчев Панев - отсъства Галина Иванова Таваличка-Георгиева - тук Галина Иванчева Димитрова - отсъства Галя Стоянова Желязкова - тук Георги Георгиев Михайлов - тук Георги Запрев Динев - тук Георги Захаринин Попов - отсъства Георги Йорданов Ганев - тук Георги Милчев Чепишев - отсъства Георги Станчев Георгиев - отсъства Георги Стоянов Кадиев - тук Георги Страхилов Свиленски - тук Георги Тенев Станков - тук Георги Янчев Гьоков - тук Гюнай Хюсмен Хюсмен - тук Гюнер Нихат Ахмед - тук Данаил Валериев Георгиев - тук Дани Стефанова Каназирева - тук Даниел Павлов Митов - тук Даниела Анастасова Дариткова-Проданова - отсъства Делян Александров Добрев - тук Деляна Валериева Пешева - отсъства Деница Евгениева Сачева - тук Деница Пламенова Николова - тук Десислава Вълчева Атанасова - отсъства Десислава Жекова Танева - тук Десислава Цветанова Цонева - отсъства Джевдет Ибрям Чакъров - тук Джейхан Хасанов Ибрямов - тук Дилян Господинов Господинов - отсъства Димитър Ангелов Иванов - тук Димитър Андреев Делчев - тук Димитър Борисов Главчев - тук Димитър Георгиев Найденов - тук Димитър Иванов Аврамов - отсъства Димитър Иванов Гечев - тук Димитър Иванов Данчев - тук Димитър Йорданов Янев - тук Димитър Петров Сяров - тук Димитър Стойков Николов - тук Димитър Стоянов Гърдев - отсъства Драгомир Велков Стойнев - тук Евгения Бисерова Алексиева - тук Екатерина Спасова Гечева-Захариева - тук Елисавета Димитрова Белобрадова - тук Елхан Мехмедов Кълков - тук Ерджан Себайтин Ебатин - отсъства Ешереф Кязим Ешереф - тук Жечо Дончев Станков - тук Живка Михалева Железова - отсъства Живко Иванов Табаков - тук Златомира Димитрова Карагеоргиева-Мострова - отсъства Зорница Велинова Стратиева - тук Ива Митева Йорданова-Рупчева - отсъства Ивайло Ванев Вълчев - отсъства Ивайло Красимиров Кожухаров - отсъства Ивайло Николаев Мирчев - тук Ивайло Пеев Старибратов - тук Ивайло Христов Христов - отсъства Иван Борисов Тотев - тук Иван Валентинов Иванов - отсъства Иван Василев Хиновски - отсъства Иван Ивайлов Ченчев - тук Иван Йорданов Димитров - тук Иван Руменов Клисурски - отсъства Иван Стойнов Кючуков - отсъства Ивелин Стоянов Стоянов - тук Иво Ангелов Христов - тук Иво Георгиев Атанасов - отсъства Илиана Петкова Жекова - тук Илтер Бейзатов Садъков - тук Имрен Исметова Мехмедова - тук Ирена Методиева Димова - тук Ирена Тодорова Анастасова - тук Ихсан Халил Хаккъ - тук Йордан Кирилов Цонев - тук Калоян Милков Янков (ДБ, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка): - тук Катерина Георгиева Ряхова - отсъства Катя Максимова Панева - тук Кирил Миланов Ананиев - тук Кирил Сашев Симеонов - отсъства Корнелия Петрова Нинова - тук Костадин Георгиев Ангелов - тук Красен Георгиев Кръстев - тук Красен Кирилов Кралев - тук Красимир Георгиев Вълчев - тук Кристиан Иванов Вигенин - тук Крум Георгиев Дончев - тук Крум Костадинов Зарков - тук Лидия Велик Маринова - тук Лъчезар Богомилов Иванов - тук Лъчезар Иванов Бакърджиев - отсъства Любен Любенов Дилов - тук Любомир Антонов Каримански - отсъства Маноил Минчев Манев - тук Манол Костадинов Пейков - тук Манол Трифонов Генов - тук Мария Василева Капон - тук Мария Цветанова Петрова - отсъства Мартин Димитров Димитров - тук Мартин Петров Андонов - тук Мая Божидарова Манолова-Найденова - тук Меглена Хари Гунчева - тук Мика Михайлова Зайкова - отсъства Минчо Христов Куминев - тук Младен Найденов Маринов - тук Младен Николов Шишков - тук Момчил Кунчев Иванов - отсъства Мукаддес Юсуф Налбант - тук Мустафа Сали Карадайъ - тук Надежда Георгиева Йорданова - тук Найден Маринов Зеленогорски - тук Николай Димитров Хаджигенов - тук Николай Емилов Христов - тук Николай Нанков Нанков - тук Николай Стефанов Радулов - отсъства Николина Панайотова Ангелкова - тук Павел Алексеев Христов - тук Павела Василева Митова - отсъства Павлин Павлов Кръстев - тук Паунита Михайлова Петрова - отсъства Пенчо Малинов Малинов - тук Петко Ангелов Кущирев - отсъства Петър Георгиев Кънев - тук Петър Николаев Николов - тук Петър Пандушев Чобанов - тук Петър Христов Димитров - отсъства Петър Ясенов Маринов - тук Петя Божидарова Димитрова - отсъства Петя Димчева Михалевска - тук Петя Николаева Цанкова - тук Петя Цветанова Аврамова - тук Пламен Иванов Данаилов - отсъства Пламен Николаев Абровски - отсъства Пламен Николаев Николов - отсъства Радомир Петров Чолаков - тук Радослав Николов Бойчев - отсъства Радостин Петев Василев - отсъства Рамадан Байрам Аталай - тук Росен Димитров Желязков - тук Росен Кирилов Димов - отсъства Росица Любенова Кирова - тук Румен Василев Гечев - тук Румен Димитров Христов - тук Румен Маринов Йончев - тук Румен Стефанов Павлов - тук Светлин Костов Стоянов - отсъства Светослав Бончев Колев - тук Светослав Георгиев Георгиев - отсъства Свилен Цонев Андреев - тук Севин Исмаил Али - тук Сезгин Юсеин Мехмед - тук Силви Кирилов Петров - отсъства Силвия Маринова Николова - отсъства Славена Димитрова Точева - тук Станислав Димитров Анастасов - тук Станислав Светозаров Балабанов - отсъства Стела Димитрова Николова - тук Стефан Апостолов Апостолов - тук Стефан Иванов Бурджев - тук Стефан Любомиров Тафров - тук Стефан Неделчев Мирев - тук Стоян Александров Михалев - тук Стоян Михайлов Мирчев - тук Танер Кадир Тюркоглу - отсъства Танер Мехмед Али - тук Таня Койчева Андреева - тук Татяна Дончева Тотева - тук Теменужка Петрова Петкова - тук Тихомир Гочев Тенев - отсъства Тодор Байчев Байчев - тук Тодор Стаманов Тодоров - тук Тома Любомиров Биков - тук Томислав Пейков Дончев - тук Тошко Йорданов Хаджитодоров - отсъства Тунджай Рамадан Йозтюрк - тук Филип Маринов Станев - отсъства Филип Стефанов Попов - тук Филчо Кръстев Филев - тук Хайри Реджебов Садъков - тук Халил Реджепов Летифов - тук Хамид Бари Хамид - тук Хасан Ахмед Адемов - тук Християна Анастасова Тодорова - отсъства Христо Богомилов Терзийски - тук Христо Валериев Гушков - отсъства Христо Георгиев Гаджев - тук Христо Любомиров Иванов - тук Христо Михайлов Дочев - отсъства Христо Танчев Проданов - тук Цветан Иванов Енчев - тук Цецка Георгиева Бачкова - тук Чавдар Борисов Божурски - тук Юлиян Белчев Станев - тук Юлиян Милчев Ненчев - тук Явор Руменов Божанков - тук Присъстват 169 народни представители. Можем да продължим заседанието. Господин Биков, заповядайте – имате думата.
#28 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Искаме процедура за прегласуване, но ще помоля да имаме възможност и да обясним първо защо искаме прегласуване, което е по-лесното. Прегласуване искаме, защото ако няма прегласуване и ако тази точка не се приеме, от днес страната ще влезе в конституционна криза. Ние се намираме в абсурдна ситуация. Тук липсва мандатоносителят, заради когото е това решение. Липсва кандидатът за министър-председател, който се е отказал по лични причини! За пръв път в 140-годишната история на България, след като тук са се клели за министър-председатели Стефан Стамболов, Петко Каравелов, Константин Стоилов, Андрей Ляпчев и още редица български държавници, стигнахме до момент, в който кандидатът за министър-председател се е отказал по лични причини, защото не искал да има дебат! Ние много лесно в този момент можехме да стоим и да потриваме ръце, и да Ви вкараме в ситуация – и то не само Вас, а цялата държава, от която има много трудно излизане, в конституционна криза, която да последва политическата и да се насложи върху нея. Ние няма да направим това! Ние ще гласуваме против това предложение и по този начин ще позволим то да бъде прието, за да може да бъде приключен този първи мандат, след това да бъде приключена процедурата и при втория и третия мандат. И очевидно да се отива на нови избори, защото Четиридесет и шестото народно събрание, подобно на Четиридесет и петото народно събрание, се проваля в най-важната си задача – да излъчи управление на страната в момент на здравна криза, на икономически предизвикателства, на социални предизвикателства, на мигрантска криза! Всичко това, което се случва днес, се случва на този фон! Ние не гласувахме, за да Ви покажем… (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.)
#29 · speech
Времето, господин Биков.
#30 · speech
…че сте докарали нещата до много тежка ситуация и ще участваме не в създаването на проблеми, а в решаването на проблеми и оттук нататък. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#31 · speech
Благодаря, господин Биков. Така или иначе вървяхме към гласуване – отново прегласуване. Моля, прегласуване на Проекта за решение.
#32 · speech
ДБ, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка
Гласувам за.
#33 · speech
Отчитаме и Вашия глас. Гласували 166 народни представители и един електронно – 167, за 105 плюс 1 – 106, против 60, въздържал се 1. Решението е прието. (Народният представител Радомир Чолаков иска думата.) За отрицателен вот ли? Заповядайте за отрицателен вот, господин Чолаков.
#34 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, нелепо е, че председателката на Народното събрание я няма точно при това гласуване и да води точно това заседание, но това е в контекста на онова, което мисля да кажа сега. Господин Биков, надявам се, правилно и убедително отбеляза, че ГЕРБ в момента помага и без ГЕРБ нямаше да може да се случи това гласуване. Колеги, аз не мога да разбера колко време трябва да мине и колко пъти нашите колеги от „Има такъв народ“ трябва да Ви кажат, че те не са тук, за да правят правителство или за да има парламент, а за да взривят системата?! Колко пъти трябва да го кажат? И колко пъти ние трябва да се направим, че не сме го чули и не сме го разбрали? Значи тук става дума за това – ще има ли парламентаризъм, или политическата система ще бъде заличена във вида, в който я познаваме? Искате ли да си припомните шестте въпроса от референдума? Шестте, не трите: мажоритарно гласуване, 120 народни представители, един лев субсидия на политическите партии, гласуване само по интернет – само по интернет, изборност мажоритарно на полицейските шефове. Не мога да си представя пό перфидно конструирана бомба, която е заложена под тази сграда и не знам – не чувате ли как тази бомба цъка? Всичко това, което ние си мислим, че са някакви игрички и шегички, е всъщност концепция! И колегите го казаха вчера. Те имат кауза и каузата е да изринат боклука! Вие си мислите, че те чегъртат ГЕРБ. Не забелязахте ли, че вчера започнаха да чегъртат Вас – един по един, всички?! Аз мисля, че е дошло време за опомняне и за осъзнаване, и наистина лично Ви го казвам: лично се учудвам как Вие през цялото време казвате: „Без ГЕРБ! Без ГЕРБ! Без ГЕРБ!“ Добре, без ГЕРБ! С кого? С тези, които искат да взривят политическата система?! (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Надявам се в следващите дни малко разум да проявим всички, малко смирение, което ГЕРБ го показва, и да разберем, че в момента залогът е цялата политическа система на страната. Благодаря Ви за вниманието! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#35 · speech
Благодаря, господин Чолаков. Друг отрицателен вот? Не виждам. С това приключихме успешно тази точка от дневния ред и аз поздравявам народните представители, че намерихме решение на един наистина сериозен проблем, така че да може да продължи конституционната процедура. Продължаваме със следващата точка от дневния ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО СТОЙЧО КАЦАРОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 110 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО: 7.1. ИЗГРАЖДАНЕ НА НАЦИОНАЛНА ДЕТСКА БОЛНИЦА; 7.2. НАЦИОНАЛНАТА ДЕТСКА БОЛНИЦА. Моля да бъде поканен господин Кацаров. Давам думата на вносителите да представят мотивите за изслушването. Изчакайте малко. Очакваме госпожа Митева да се включи в един момент, но… (Народните представители от ИТН влизат в пленарната зала.) Ще Ви помоля малко по-бързо, колеги. Мисля, че можем да започваме вече, като ще помоля колегите тихо да сядат по местата си. Заповядайте.
#36 · speech
ИБГНИ
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър на здравеопазването, уважаеми дами и господа народни представители! Добре дошли, колеги! Народните представители от парламентарната група на „Изправи се БГ! Ние идваме!“ инициирахме това изслушване, защото то касае един от най-важните приоритети на всеки български гражданин, а именно здравето на нашите деца. България остава все още единствената страна в Европейския съюз, която няма Национална детска болница, и в същото време детската смъртност у нас остава на едно от най-високите нива – 5,1 на 1000 живородени деца. В същото време прави впечатление и структурата на заболяванията у нас, а именно: на челно място застава затлъстяването и заболяванията, свързани с нарушения в зрението. Това до голяма степен отговаря на въпроса: на какво ниво са застъпени практиките на профилактика и превенция у нас? На почти никакво. На трето място се нарежда астмата и заболяванията на дихателната система. Тези заболявания са специфична група. Те искат консултация с тесен специалист, те искат дългосрочно проследяване. И тук ще отворя въпроса за достъпа до високоспециализирана болнична и доболнична помощ у нас, а именно – лекари със специалност „Педиатрия“ има във всяка една област в България, но докато става дума за тесни специалисти с педиатрична насоченост, възниква проблем. Оказва се, че пълния набор от такива специалисти имаме само в две области – в София и Варна, а в области като Кюстендил и Ямбол няма нито един такъв тесен специалист! Реално това създава сериозен дисбаланс по отношение на нивото на предоставени медицински грижи и достъпа до адекватна медицинска помощ. Съвсем логично следствие е, че най много деца, за които е било необходимо лечение в друга област, са лекувани именно в София, Варна и Пловдив. И тук, разбира се, не става въпрос само за набора от тесни специалисти с педиатрична насоченост – тук говорим и за достъпа до високоспециализирана модерна медицинска апаратура. И ето, че възниква следващият проблем: всички тези специалисти и медицинска апаратура реално са разпръснати из целия град. Те не са концентрирани в едно лечебно заведение. Ясно е за всички, че педиатричните заболявания изискват мултидисциплинарен подход, но условията в нашата държава не го позволяват и реално децата ни са обречени да бъдат разкарвани между отдалечени клиники, отдалечени заведения в търсене на дадена апаратура или конкретен специалист, в търсене на адекватна медицинска помощ. Необходимостта от модерна многопрофилна болница, която да отговори на тези очаквания, която да осъществява всеобхватна профилактика, диагностика, лечение и проследяване на българските деца, е повече от належаща! Но проблемът все още остава нерешен. Аз няма да се впускам в подробности по отношение на това колко време е изгубено до момента. Ще се спра само на най-важните точки. Декември месец 2018 г. се взема решение да бъде започнат отново процес на реконструкция на съществуващия, вече обявен неколкократно за негоден, строеж в двора на Александровска болница. Следва ново конструктивно обследване, възражение от Камарата на архитектите през декември 2019 г., и въпреки това 2020 г. бива подписан договор с консорциума „Детско здраве“ за реконструкция на съществуващия строеж. Това, разбира се, доведе до широко обществено недоволство, до протести на родители и педиатри, до учредяване на много неправителствени организации. Всички от тях настояват за едно и също – за прекратяване на Договора за реконструкция и провеждане на нов международен открит конкурс. На 27 май 2020 г. бившият министър-председател по това време Бойко Борисов заяви в отговор и публично обясни, че ще бъде изградена нова сграда на бъдещата детска болница. Това празно обещание загуби на българските деца още две години. В крайна сметка въпросът беше отнесен и до служебното правителство и на 26 юли тази година стана ясно, че то се е разпоредило на Държавната инвестиционна компания да започне процедура по прекратяване на Договора за реконструкция с консорциума „Детско здраве“. Изслушването на здравния министър на тази тема има за цел именно да внесе яснота по отношение готовността на Министерството с конкретни решения, конкретни срокове за изпълнението им във връзка с обявяването на нова обществена поръчка, във връзка с изграждането на нов проект за строеж, съобразен със съвременните стандарти за строителство, във връзка с изготвянето на задълбочен анализ на детското здравеопазване и неговите специфики, така че тази бъдеща детска болница действително да бъде проектирана така, че да отговори на потребностите на децата днес. И все пак, когато говорим за въпрос с толкова голямо социално значение, редно е да не се концентрираме само върху сградата, върху нейното местонахождение, характеристики и така нататък. Има далеч по-важни въпроси, а именно каква ще бъде организацията на медицинската дейност в тази болница. Защото лечението не е само сградата.
#37 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви.
#38 · speech
ИБГНИ
Приключвам. Какъв ще бъде пътят на реалния пациент за постъпване в тази болница и след това? И за да отговорим на притесненията на доста майки от държавата, от други градове в България – ще бъде ли гарантиран равен достъп на всеки един пациент от всяка точка на страната до тази болница, ще се изгради ли единна комуникационна мрежа, която да свързва в реално време всички клиники и отделения, така че нито едно дете да не остане без медицинска помощ в два или три часа през нощта, когато се налага тя да бъде специфична, как ще се организира транспортът на тези от тях, които са в по-тежко състояние? И на последно място, можете ли да се ангажирате с конкретен срок кога тази бъдеща детска болница може да приеме реално първия си пациент? Защото ние имаме нужда от промяната сега, не след още 10, 20 или 40 години. И какви допълнителни мерки предвиждате за подобряване на детското здравеопазване, докато реално настъпи този момент? Благодаря.
#39 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Господин Министър, заповядайте да информирате Народното събрание по въпросите, предмет на изслушването. Това беше представяне на предмета. (Реплики.) А, две изслушвания има? Извинявайте. Заповядайте да представите предмета на изслушването.
#40 · speech
ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! Аз съм много щастлива, че днес в тази зала по повод детската болница има питания от две парламентарни групи. Смятам, че е крайно време да загърбим различията си и поне по тази тема, поне във връзка с добруването на децата, най-накрая да се обединим, най-накрая България да спре да бъде единствената европейска държава без Национална детска болница. Десетилетия наред българските педиатри чакаме тази болница и десетилетия наред слушаме празните обещания на всяко следващо правителство, което продължава да не ни я случва. И тази болница не е за българските педиатри, тази болница е за българските деца. Защото родителите обикалят 14 лечебни заведения, в които педиатричната грижа е разпокъсана. За да осигурим пълноценна грижа за нашите пациенти, или педиатрите, или болните деца се транспортираме с таксита, с линейки от едната болница до другата. Как, ако един родител не е получил нужната грижа за детето си в една болница, той ще е сигурен, че ще я получи в следващата? Така губим доверието на нашите пациенти, така губим детски животи и е крайно време това да спре! Само ще съобщя, че имаме сграда, строена за детска болница, и тя е Детската клиника по пулмология, която е строена 1926 г. – това е преди повече – почти близо 100 години. Нека си дадем сметка как се грижим за децата си днес, защото в края на 2018 г. тогавашният министър на здравеопазването Ананиев обеща, че ще имаме детска болница в средата на 2020 г. – едно неизпълнено обещание, което ние чакаме да видим и днес. Но защо не се изпълни това обещание? Защото беше взето едно нелепо решение – вместо да се построи нова сграда за детската болница, да натъпчат педиатрите в изоставен строеж, обявен за негоден още 2011 г., и това решение загуби на българската педиатрия още две години в напразно чакане, две години, през които ние, педиатрите, гражданското общество, родителите, настоявахме този абсурд да спре и да се рестартира целият процес от самото начало. Тази обществена поръчка и този договор беше така направен, че никога да не може да бъде реализиран. Никога да не може да бъде реализиран! Чии интереси, министър Ананиев, обслужваше този договор, ще Ви питам днес от тази трибуна? (Шум и реплики от ГЕРБ.)
#41 · speech
Председател Ива Митева
Моля за тишина в залата. Господин Байчев, много Ви моля.
#42 · speech
След дълги съдебни битки, след отворени писма, след петиции и протести, господин Борисов най-накрая реши да прекрати тези дебати и да ни позатвори устите, за да не протестираме може би…
#43 · speech
Председател Ива Митева
Господин Ненков!
#44 · speech
…и така реши този строеж да бъде съборен. Не знам дали си даваше сметка как това точно ще се случи, но това е въпрос на друг разговор. Ние миналата седмица направихме една професионална дискусия, на която поканихме експерти, правили едни от най-големите болници по целия свят, за да ни научат как се случват сложните процеси по изграждането на тези наистина сложни структури. Те ни разказаха в детайли как да се получи този процес и да бъде завършен, така че на финала ние да имаме една истинска детска болница – нужен е задълбочен анализ на нуждите в детското здравеопазване, подробно техническо задание, добър инвестиционен проект, международен конкурс, качествено изпълнение с ясни срокове. И нека не забравяме през това време, докато правим сградата, да обучим българските лекари и медицински сестри, които да работят в тази болница, да я изпълнят със съдържание. Защото болницата не е само сграда, Националната детска болница е цялостна концепция за развитието на детското здравеопазване и ние трябва да имаме ясен план как ще се финансира, как ще функционира и как ще се развива тази болница. И случващото се най-накрая трябва да бъде прозрачно, под граждански контрол, за да се вижда всяко едно действие и бездействие в тази посока, защото най-важното за нашите деца е да бъдат здрави, нали така, господин Ананиев?
#45 · speech
Председател Ива Митева
Господин Нанков, много Ви моля. (Шум и реплики от ГЕРБ.) Много Ви моля!
#46 · speech
И най-накрая, аз вярвам, че ако се обединим, ще успеем да имаме болница, която не прилича на болница. Болница, в която децата да се чувстват уютно. Болница, която да лекува по най-високите световни стандарти, а не болница, която да бъде компромис. И тук отварям голямата тема за тази структуроопределяща за детското здравеопазване институция – какви ще бъдат конкретните стъпки, по които ще рестартираме целия процес, за да го завършим най-накрая и да го доведем до успешен край?
#47 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви, госпожо Андреева.
#48 · speech
И една лична молба към всички Вас в тази зала. Те половината си тръгнаха, неизвестно защо. Нека най-накрая да се обединим в името на децата и без значение кой ще управлява, да я случим тази болница. Стига сме вървели по грешни пътища. Който върви по грешен път, стига на грешното място. Няма смисъл повече да се лутаме в задънени улици. Нека да започнем отначало целия процес и да имаме детска болница. (Ръкопляскания от ДБ.)
#49 · speech
Председател Ива Митева
Заповядайте, господин Министър. Имате общо 20 минути по двете изслушвания.
#50 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! За съжаление, темата, по която ме извикахте да ме изслушате, не е радостна. Това е една грозна картина на поредица от закононарушения, които в крайна сметка съм в ситуация да търся 9 млн. лв., незнайно защо, къде отишли, при кого са и за какво. Ще Ви прочета, за да може всеки от Вас да състави мнение за себе си, хронологията на тези събития, ще посоча всички нарушения на закона, които сме констатирали, събирайки данните от 2019 г. досега. Няма изрично решение на Министерския съвет за определяне на това място за изграждане на въпросната детска болница. На 9 юли 2019 г. министърът на здравеопазването обявява обществена поръчка, в която изрично е посочено, че Министерството на здравеопазването разполага с незавършен строеж – въпросния бетонен скелет, в който трябва да се извършат строително-възстановителни дейности и реконструкция. Допуснато е предварително изпълнение на поръчката. Това става на 9 юли. На 27 август е създаден въпросният консорциум „Детско здраве“ от три компании на „Главбулгарстрой“ – свързани лица с Холдинг „Главбулгарстрой“, който предстои да вземе участие в обществената поръчка. На 2 април 2020 г. е сключен договор за инженеринг между Министерството на здравеопазването и създаденото дружество от „Главбулгарстрой“. Не е извършена никаква дейност до този момент. На 27 май 2020 г. Камарата на инженерите по инвестиционно проектиране адресира лично до министър-председателя Бойко Борисов и до министъра на здравеопазването писмо, официално писмо, в което казва, че е подписан договор, без да е доказана експлоатационната възможност за функционално преустройство на съществуващите сгради, технико-икономическа целесъобразност за реконструкцията на същите, без да е ясно как е определена цената, тъй като няма никакъв проект – нито за строителство, нито проектиране е извършено, нито изграждане – нищо няма, как е определена цената на обществената поръчка? В писмото си те недвусмислено заявяват, че „начинът, по който е обявена за изпълнение обществената поръчка и по който е формирана цената за изпълнение, са индиция за корупция в големи мащаби, от една страна, и от друга – индиция за липса на защита на огромния обществен интерес, провокиран от нуждата от подобна Национална детска болница“. Чета го дословно, защото изцяло споделям становището на Камарата на архитектите от инвестиционното проектиране. Продължаваме нататък. На 21 юли 2020 г. – значи, сключен е договор, Министерството на здравеопазването е провело обществена поръчка, избран е изпълнител, би трябвало да последва проектиране и строителство. Вместо това, три месеца след като е сключен договорът, Министерският съвет взема ново решение, с което учредява еднолично акционерно дружество „Здравна инвестиционна компания“ с капитал от 100 млн. лв. и Съвет на директорите Иван Алексиев, Добрин Николов и Николина Сотирова. Един месец по-късно, на 26 август 2020 г., въпросната инвестиционна компания – Здравна инвестиционна компания „Детска болница“, е вписана в Търговския регистър с цитирания управителен съвет и внесен 30 млн. лв. капитал съгласно удостоверение, издадено от Първа инвестиционна банка. Това става на 26 август 2020 г. – регистрирана е такава инвестиционна компания като държавно предприятие. Две седмици по-късно, на 8 септември, същите лица вписват в Търговския регистър ново дружество със същото наименование – „Здравна инвестиционна компания“ ЕАД, но вече не държавно предприятие, а еднолично акционерно дружество. Второто дружество е вписано със същите учредителни документи, със същото решение на Министерския съвет и със същото банково бордеро, с което е било вписано първото дружество за 30 млн. лв.
#51 · speech
ИБГНИ, от място
Не е така.
#52 · speech
Тези две дружества съществуват в правния мир и до днес – те имат един и същи предмет на дейност, един и същи капитал, един и същи състав на управителните си съвети, едно и също седалище и адрес. (Реплики от народния представител Мария Капон.) Това се е случило – това продължава и до днес. На 1 октомври значи тези дружества са вписани, след като е завършила процедурата, възложена и прочее – на 1 октомври е сключено споразумение за заместване – правен абсурд. Министерството на здравеопазването се отказва от позицията си на възложител на изграждането на детска болница и прехвърля правата си на едно от двете създадени еднолични акционерни дружества. Прехвърля правата си на възложител. Направени са и други промени в договора – с прехвърлянето се правят и допълнителни промени , отменени са всички разпоредби, свързани с финансирането на финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, тъй като в първоначалния договор, който МЗ сключва, е предвидено проектирането да се плати по Финансовия механизъм на европейското икономическо пространство. Изведнъж, без обяснения, Министерството на здравеопазването се отказва от тези пари – от парите на Европейското икономическо пространство, там вече е обявена процедура от Програмата на европейското икономическо пространство, по това време, е обявена процедура за финансиране на въпросния проект. Министерството на здравеопазването иска от европейския икономически механизъм да прекрати процедурата, отказва се от тези пари и казва, че ще си финансира проектирането със собствени средства. Защо? Не е ясно! Може би, защото контролните механизми на Европейското икономическо пространство са по-добри от контролните механизми, които ние сами си правим за собствените дейности. Няколко дни по-късно, всъщност на същата дата, на която е извършено прехвърлянето на правата на възложителя към дружеството – на същата дата, вече новият възложител получава фактура от изпълнителя на стойност 9 млн. 213 хил. лв. същия ден, в който са му прехвърлили правата, е получил фактура за 9 млн. лв. и седем дни по-късно тези средства са преведени на изпълнителя. Това не е всичко, защото според сключения договор… (Народните представители Мария Капон и Виктория Василева разговарят помежду си.)
#53 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Василева, извинявайте, господин Министър, госпожо Василева и госпожо Капон, моля Ви да се вълнувате по-тихо.
#54 · speech
Според сключения договор това е авансово плащане за строително ремонтни работи, което е втори етап на изпълнение на договора. Първият етап е проектиране. До този момент няма никакво проектиране, няма издадена дори виза за проектиране, но са преведени близо 10 млн. лв. за строително-ремонтни работи. Как могат да бъдат извършени каквито и да било строително-ремонтни работи, ако няма извършено проектиране? Или първо ще строим, после ще направим проекта по вече построеното, както се правят някои къщи в нашата страна.
#55 · speech
ИБГНИ, от място
Първо ще платим.
#56 · speech
Или първо ще платим, както казва госпожа Капон. Това е 7 октомври 2020 г. Следва серия от писма между инвестиционната компания и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Прехвърлянето става, когато министър Ангелов вече е министър на здравеопазването. Тук господин Ананиев няма нищо общо с това нещо. Следва поредица от писма между инвестиционната компания и тогавашното Министерство на регионалното развитие и благоустройството с искане за издаване на виза за проектиране. Министерството на регионалното развитие и благоустройството на 22 януари 2021 г., не знам господин Нанков ли е бил там, кой е бил по това време, казва, че завареният имот не е отразен в действащия ПУП, поради което, ако се касае за явна фактическа грешка, да се обърнат към Столична община. Те се обръщат към Столична община. На 11 февруари главният архитект на Столична община казва, че няма явна фактическа грешка, такава сграда наистина няма в подробния устройствен план. Сградата, която трябва да се реконструира, не съществува в подробния устройствен план от 2011 г. – от 2011 г. Въпреки че няма предмет вече на обществената поръчка, въпреки че няма издадена виза за проектиране, не могат да се извършат никакви действия по изпълнение на проекта, на 22 февруари Държавното дружество „Здравна инвестиционна компания“ провежда обществена поръчка за избор на инвеститорски контрол и за строителен надзор. Те са проведени успешно. Инвеститорският контрол е предоставен на „Ерол“ ЕООД, а за упражнение на строителен надзор е определен същият консорциум „Детско здраве“, който и ще изпълнява строителството, тоест той ще надзирава сам себе си. На 5 юли 2021 г. Министерството на регионалното развитие окончателно уведомява Здравната инвестиционна компания, че не може да се издаде виза за проектиране, нито да се промени подробният устройствен план, тъй като тази сграда не съществува в него от 2011 г. и Министерството на регионалното развитие, който и да е министър, какъвто и да му е съставът, не може да върне времето с 10 години назад, за да запише отново тази сграда в подробния устройствен план. Не може да се извърши реконструкция, какъвто е предметът на договора на част от сграда, която не съществува според Устройствения план. Национална детска болница на това място е могло да се осъществи единствено ако се разруши съществуващото скеле, проектира се и се започне строителство изцяло на нова сграда. Това е било известно и на министър-председателя Бойко Борисов, и на здравните министри, които са се занимавали с този проект. Това им е било известно тогава, когато е възлагана тази обществена поръчка. Защо това нещо не е взето предвид? Ние не знаем. Извършено е предварително обследване – в Министерството на здравеопазването, има доклад от такова предварително обследване, но в този доклад липсва заключителната част, и липсва отговор на въпроса за статута на въпросното скеле. Защо? Защото, ако този доклад беше отговорил на този въпрос, вероятно нямаше да има и обществена поръчка. Защо това заключение липсва? Не е направено или не е удобно да стои в документите на Министерството на здравеопазването – това аз не знам. Член 116 на Закона за обществените поръчки регламентира изчерпателно предпоставките, с които може да се измени договорът за обществените поръчки. Сред тези възможности не е смяна на възложителя. Нашето официално становище е, че смяната на възложителя на обществената поръчка е нарушение и заобикаляне на Закона за обществените поръчки. Министерският съвет, вземайки решение да създаде здравна инвестиционна компания като държавно дружество, не е дал право на министъра на здравеопазването да извърши смяна на възложителя. Той е взел такова решение, но в него не фигурира възлагане или оправомощаване за смяна на възложителя. То не би и могло да фигурира, защото самият закон за обществените поръчки не позволява извършването на подобна процедура. Съгласно чл. 3 на договора възложителят, Държавната инвестиционна компания, е можел да преведе в размер на до 130 хил. лв. средства на изпълнителя – консорциума от фирми на „Главболгарстрой“ до 130 – 133 хил. лв., след издаване на виза за проектиране, за да може да се започне изграждането на идеен проект. Виза за проектиране не само тогава и сега няма издадена – тя и не може да бъде издадена. Следователно, ако се изпълнява договорът не могат да бъдат преведени дори тези 130 хил. лв. Вместо това, както Ви казах, в нарушение на сключения договор Здравната инвестиционна компания, която е 100% собственост на министъра на здравеопазването, е превела с 9 млн. 83 хил. 199 лв. повече авансово плащане за извършване на дейност по точка номер 2 – „Строително ремонти работи“, без да има виза за проектиране, без да има извършено каквото и да било проектиране и какъвто и да е било проект. Плащането е осъществено с решение на съвета на директорите на 7 октомври. То представлява грубо нарушение на чл. 17, ал. 4 от Устава на дружеството, от договора за управление и представлява недобросъвестно решение, представлява липса на добра грижа и внимание и следване на най-добрия интерес на дружеството, и собственика на капитала. Взимането на решение за авансово плащане на различно от уговореното основание в такива особено големи размери при наличие на отчетена загуба на дружеството от 96 хил. лв. по това време съдържа индиция за неполагане на добри грижи за ръководство, управление и стопанисване и запазване определените парични средства – представлява нарушение на служебните задължения, с цел да се облагодетелстват други, и от това са настъпили немаловажни, вредни последици. Самото неоснователно плащане на сума в особено големи разбери създава обосновано предположение за осъществяване на престъпление по служба съгласно Наказателния кодекс и основание да се сезира прокуратурата, каквото ние вече сме и направили. В хода на изпълнението на проверката ние установихме безспорно, че управителят на Здравната инвестиционна компания Иван Алексиев през цялото време и в момента е управител и на друго търговско дружество също със 100% държавно участие, което е нарушение на Закона за публичните предприятия. Той е в състояние на несъвместимост – Законът забранява едно лице да бъде в управителните съвети на две държавни предприятия едновременно.
#57 · speech
ИБГНИ, от място
Две заплати.
#58 · speech
Предвид всички тези констатирани нарушения – документално констатирани, ние сме изпратили всички материали по делото, те са в тази розова папка, на Специализираната прокуратура за извършване на проверка при евентуално установяване на данни за нарушение на служебните задължения на всички длъжностни лица, ангажирани по казуса – министър председателят Бойко Борисов, министърът на здравеопазването Ананиев, министърът на здравеопазването Ангелов и членовете на Съвета на директорите на двете дружества. Тези материали са изпратени на прокуратурата за проверка. На дружеството собственик на Министерството на здравеопазването – Инвестиционната компания, са дадени категорични указания да се предприемат действия за връщане на изплатените авансови суми на дружеството, тъй като срещу тях не е извършена никаква дейност и дадени указания за прекратяване на договора. Поради това че той е нищожен като договор, той е останал и без предмет, той не може да бъде изпълнен във вида си, в който е сключен. Това е накратко фактическата ситуация. Грозна картина, грозна картина! Аз съм сигурен, че ние ще намерим тези пари и ще ги върнем, ще ги върнем на държавата и те ще бъдат използвани за предназначението, за което предварително са били определени. Това, което не можем да върнем, госпожи и господа, е не можем да върнем загубеното време – две години дотук. Питате ме кога може да има нова детска болница? Ако започнете наново, ние се опитахме да намерим подходящ терен за такава детска болница. Областният управител и кметът на Столична община ни казаха, че в рамките на Околовръстното шосе на София не могат да ни предоставят такъв подходящ терен. Но дори и да бъде намерен този подходящ терен, това ще отнеме шест или седем години най-малко, ако няма обжалвания и други процедури, за да бъде изградена такава детска болница. В същото време дечицата, които са жертвата, те са истинската жертва на закононарушенията, които Ви описах от предишното правителство, на тази схема истинската жертва са дечицата, те продължават да се лекуват в едни много лоши условия.
#59 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Направете му забележка.
#60 · speech
Идете да ги видите, ако се съмнявате в това, което Ви казвам. Стаите са по 6 – 7 кв. м с две легла, без климатична инсталация, без санитарен възел, с една мивка, която като пуснеш чешмата, госпожо Атанасова, пръска на чаршафа на леглото. Майката спи на съседното легло да придружава детето си, ако е свободно, ако не е свободно, седи в коридора на кушетка, на табуретка – така изкарва нощта, за да е близо до детенцето си. Сега са там на 40 градуса. Ние сме тук климатизирани, те са без климатик. Някои от тях там изкарват последните дни от живота си. Това нещо може да продължи още пет, шест, седем или колко години, аз не знам? Това според мен е най-голямото престъпление, което е извършено. Парите, пак казвам, ние ще ги върнем, ще направим всичко необходимо, който и да ги е взел. Дали са в дружеството, или някой вече се е облагодетелствал от тези пари, защото тя така изглежда тази работа, ние тези пари ще ги върнем, но не можем да върнем времето и не можем да махнем злините, които сме причинили на тези дечица. Питате ме какво е възможното решение? Ще Ви моля във Вашите коментари след това, да обсъдим всички този въпрос. Според мен ние не можем да чакаме шест-седем години и да оставим децата да бъдат в тези условия. Предлагам Ви най отговорно да помислите за това възможно ли е тази болница – Правителствена болница – ние нямаме нужда от такава болница, правителството няма нужда от това нещо, депутатите нямат нужда от това нещо – това е подход и механизъм, който би могъл временно, временно, ако щете, защото това е най-луксозната болница в страната, на кой да дадем най-луксозната, ако не на болните дечица? Дори временно като решение да използваме това нещо, за да спрем този – не знам, дали е силна дума да кажа…
#61 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви, господин Кацаров, изтече.
#62 · speech
…геноцид. Да спрем този геноцид. Много Ви моля, когато изразявате отношение по изслушването, да засегнете и този въпрос. Да кажете Вашето мнение по това как да го решим този въпрос, защото той е въпрос – национален вече, той не е само на министъра на здравеопазването. (Ръкопляскания от ИТН, ИБГНИ и ДБ.)
#63 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Министър. Тъй като изслушванията са абсолютно идентични, но процедурата е такава – давам думата на представители първо от „Има такъв народ“ за въпрос по отношение на изслушването на Галина Таваличка и Мария Капон. Имате ли въпрос? Заповядайте.
#64 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, трудно е да се говори след това, което казахте. Инженерингът беше и е един от механизмите за скъпото, некачествено, но строителство, така че да бъдат осигурени малкото кюлче, голямото кюлче…
#65 · speech
Председател Ива Митева
Моля, към въпроса Ви, господин Георгиев.
#66 · speech
…белота и така. При инженеринга особеното е… Госпожо Митева, трябва да си формулирам въпроса.
#67 · speech
Председател Ива Митева
Добре, но не се отклонявайте.
#68 · speech
Не, не се отклонявам. Когато няма инвестиционен проект, е трудно определяне, какъв е необходимият бюджет, какви са необходимите средства за извършването на проектирането и на строителството. Тук ключова роля имат въведените системи със Закона за публичните финанси и със Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор, а именно икономичност на разходите и тяхната ефективност. В тази връзка е и моят въпрос: проследили ли сте след всичко това, което се е случило, как и дали изобщо са функционирали създадените механизми за финансово управление и контрол в Министерството на здравеопазването?
#69 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Георгиев. Заповядайте, господин Министър.
#70 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, никакви такива механизми не са прилагани за контрол. Няма данни, информация и документи за прилагане на такива механизми за контрол. Няма дори документ в Министерството на здравеопазването, който да показва, че министърът на здравеопазването е дал съгласие за превеждането на въпросните 9 млн. лв., тъй като според Устава на дружеството превод на сума в такъв голям размер дружеството не може да извърши без съгласието на принципала.
#71 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС, имате ли въпрос? Заповядайте.
#72 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, изслушах много внимателно Вашето изложение, но ми се иска да има повече яснота, след като е спрян един приет и действащ, изпълняващ се проект, има ли направен анализ за бъдещи действия? Има ли нова концепция, нов график или нов проект за по-бързо действие? Има ли идея за друг терен? Вие, добре казахте, че може да се загубят години, защото трябва градоустройство, ПУП, виза и всички там необходими неща, ако има нов терен. Задавам въпроса, защото преди две седмици бях поканена на една дискусия по въпросите за Националната детска болница и приветствам идеята да има такава дискусия. Там не беше отговорено на въпроса: след като има идея – има ли такава идея нова детска болница да бъде построена там на шест етажа, вместо 12? Могат ли да се съберат всички клиники, апаратура, действия, които са необходими? Ако трябва да се извърви отново същият път, ние наистина ще загубим десетилетия. Ако няма концепция, наистина ще загубим десетилетния. В далечните ми първи години като педиатър родителите на моите пациенти задаваха този въпрос. Сега моите пациенти като родители – педиатър съм – задават същия въпрос. Няма ли опасност и сегашните мои пациенти един ден да ми зададат същия въпрос? Задавам този въпрос не само като народен представител, а като лекар и педиатър. Благодаря.
#73 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте.
#74 · speech
Уважаема госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Няма как да има такава концепция в момента. Ние заварваме ситуацията такава, каквато Ви я описах. Първоначално ние не знаехме, че тя е в задънена улица. Ние не знаехме, че тя не би могла да бъде изпълнена. Дадох пълномощно на управителя на фирмата да поиска виза за проектиране, вярвайки, че този проект може да бъде реализиран. Впоследствие научихме това, което Ви разказах. Няма как да има в този момент концепция. Това, което мога да Ви предложа като решение, вече го направих. Предлагам да предоставим на дечицата – не е нужно дори цялата – част от Правителствена болница може да поеме тези дечица, болницата да запази многопрофилния си характер, да запази възможността да обучава студенти от Софийския университет. Това би дало, ако щете смисъл на самата Правителствена болница, защото тя в този си вид няма особен смисъл. Ние нямаме нужда от подобно нещо. Дечицата обаче имат нужда. Може сравнително бързо да бъде преустроена, да бъде направена подходяща за тях, да запази многопрофилния си характер. В нейния двор има възможност да се строи. Има петно, което може да се използва за строеж на цял нов корпус, който да обслужва само дечицата. Тя се намира в прекрасен парк, възможност за децата да излязат, нещо което също е важно от тази гледна точка. Това мога да Ви предложа като идея днес на Вас. Не зная дали ще Ви хареса, дали няма да Ви харесва. Затова Ви помолих – кажете и Вие какво мислите по този въпрос. Всички ние днес сме в тази ситуация от безобразното управление на проблема от Бойко Борисов и двамата министри на здравеопазването, седящи срещу мен. Това е истината, това е печалната истина в този момент. Затова не мога да Ви кажа добра дума и дори да Ви обещая нещо, което да Ви зарадва или да Ви накара да ръкопляскате. (Ръкопляскания от ИТН. Частични ръкопляскания от ИБГНИ.)
#75 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, госпожо Атанасова. Процедура по начина на водене, предполагам?
#76 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Вземам думата за процедура по начина на водене. Моля Ви, госпожо Председател, да обърнете внимание на министър Кацаров, че от тази трибуна не може да издава присъди кое е законосъобразно или не. Не може с обидни квалификации да нарича колеги народни представители или бивши министър-председатели. По отношение на идеята Ви, господин Министър, понеже и персонално към мен се обърнахте преди малко…
#77 · speech
Председател Ива Митева
Това вече не е по начина на водене.
#78 · speech
ИБГНИ, от място
Това е процедура. Вземи си думата.
#79 · speech
Просто едно изречение. (Шум и реплики.)
#80 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Атанасова, ще имате още три въпроса да зададете.
#81 · speech
Уважаеми господин Министър, бих искала… Да, знам, госпожо Митева. Аз лично няма да вземам думата повече. Бих искала само да уверя министър Кацаров, че идеята болница „Лозенец“ да бъде детска болница не е от днес…
#82 · speech
ИТН, от място
И е прекрасна.
#83 · speech
Да, и е прекрасна.
#84 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Атанасова, това вече е влизане в обяснение. Много Ви моля…
#85 · speech
Госпожо Митева, смятам, че това ще помогне на дебата и на министър Кацаров.
#86 · speech
Председател Ива Митева
Няма дебат, госпожо Атанасова, има задаване на въпроси.
#87 · speech
Бих искала да кажа следното, колеги, че през 2018 г. имаше внесено правителствено решение. ГЕРБ и „Движението за права и свободи“ го подкрепи в Комисията по здравеопазване. Всички останали гласуваха против и заради това това правителствено решение не успя да изключи Правителствена болница от обхвата на Закона за лечебни заведения.
#88 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Атанасова, излизате извън всякакви процедури. Ще Ви отнема думата.
#89 · speech
В този смисъл… (Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.)
#90 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Атанасова, внимателно следя какво казва господин Кацаров. Направих забележка, включително на господин Георгиев преди малко. Ще правя и тогава, когато е необходимо, и на министър Кацаров. Заповядайте, от „БСП за България“.
#91 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Заместник-председател, уважаеми министър Кацаров, уважаеми колеги! И аз като Вашия съпартиец ще си формулирам въпрос от началото, тъй като въпросът е толкова скандален – тук гледам срещу мен двама Ваши колеги, министър Кацаров, че ми е неудобно в момента да стоя на тази трибуна. Първата ни среща с Вас беше по този повод във Вашия кабинет. Вие си го спомняте, когато станахте министър. Хайде да не прехвърляме проблемите, госпожо Атанасова, формулирайки моя въпрос от болната глава на здравата – всички права имахте Вие тогава. Извадихте тази болница от нейното състояние, в което тя се намираше, да не бъде подчинена на министъра на здравеопазването, но се отказахте самите Вие от това.
#92 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Това не е вярно.
#93 · speech
Абсолютно е вярно!
#94 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Вижте стенограмите!
#95 · speech
Спомням си всичко – и дебатите, и това, че министър Ананиев тогава говореше, че тази болница, ако не се преформатира, ще фалира. Знаем какво се случи по-късно. Тук всички имаме памет. Нека сега да не се… Има си органи, които се занимават с това нещо, каза министър Кацаров. В този аспект аз няма да раздавам нито обвинения, нито обяснения. Тук има поне двама-трима души в тази зала, които знаем много подробности около цялата тази въртележка от събития, която Вие сте събрали в тази папка. Искам да Ви попитам един, както казах въпрос и подвъпрос – това стана модерно вече в това Народно събрание. Първият ми въпрос е: като сте видели цялото това, което Вие, наричате тежко нарушение, което Вие наричате престъпление едва ли не, като сте сезирали прокуратурата, имате ли отговор от прокуратурата? Като народен представител Ви питам, не като лекар. После ще Ви питам като лекар, защото разбрах, че не съм сам, тук има още един педиатър, слава богу, в залата, и се радвам на това нещо. Това е първият ми въпрос. А подвъпросът е: Вие ни казвате какво е Вашето предложение – много добре разбирам, че като служебен министър е много несериозно на Вас да се стоварва това питане и…
#96 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви, господин Михайлов.
#97 · speech
…да искаме от Вас решение. Обясних Ви в нашия разговор тогава, че Правителствена болница – сега мога да го кажа пред всички, и вчера си направих справка за националните стратегически…
#98 · speech
Председател Ива Митева
Господин Михайлов, надвишихте времето, моля за подвъпроса.
#99 · speech
…педиатрични нива, които са… Добре, едно изречение. Много хора превишиха времето днес. В името на каузата надявам се да позволите това. Само в София стратегическите педиатрични нива, които са с национално значение, са 270. „Лозенец“ не разполага с такъв капацитет. Това го споделих тогава и на господин Ананиев в личен разговор, когато той беше министър – че тази болница няма този капацитет, но има други болници в рамките на квадранта на бившата АСК-1 на Медицинска академия. Това решение много бързо може да бъде взето. Мислили ли сте по този въпрос? Това е моят втори подвъпрос от първата част на нашата дискусия. Благодаря Ви, госпожо Председател.
#100 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Михайлов. Заповядайте.
#101 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми професор Михайлов, нямам отговор от прокуратурата, но не съм и очаквал толкова бързо да го получа. Предполагам, че процесуално-следствените действия ще отнемат повече време. Още повече моите очаквания бяха отдавна да не съм министър на здравеопазването, нали? Не е моя вината, че продължавам да съм и в този момента, така че да ми се налага да вземам такива решения. Не съм обследвал други случаи и други болници. Както добре казахте, това е нещо, с което би трябвало да се натовари един редовен министър с дългосрочна визия. Най-лошото в цялата тази работа, пак ще повторя, е, че се прави на гърба на дечицата и това че изначално се е знаело, че това не може да бъде осъществено. Това е било ясно още тогава. Елементарна е проверката на нещата, които са установени уж случайно две години по-късно. Очевидно целта не е била да се построи Национална детска болница с този проект.
#102 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Кацаров. От „Демократична България“ – заповядайте.
#103 · speech
ДБ
Министър Кацаров, моят въпрос ще бъде много конкретен. Към настоящия момент изпълнителният директор на Държавната инвестиционна компания отказва да изпълни указанията на Министерството на здравеопазването за прекратяване на договора с консорциума от фирми. В момента „Главболгарстрой“ продължава да бъде изпълнител по договора за реконструкция на несъществуващия в Подробния устройствен план строеж. Аргументът на изпълнителния директор на тази Държавна инвестиционна компания, с който той отказва да изпълни указанията на държавата за прекратяване на договора, е, че липсва официално решение на Министерството на здравеопазването. Изправени ли сме пред казуса Министерството на здравеопазването да заявява, че договорът трябва да бъде прекратен, но Държавната инвестиционна компания, която все пак е на подчинение на Министерството на здравеопазването, да отказва да изпълни тези указания? Има ли конкретна издадена заповед от министъра на здравеопазването за прекратяване на договора за реконструкция и защо се забавя прекратяването на този договор? Кога реално този договор ще бъде прекратен? Каква ще бъде съдбата на Държавната инвестиционна компания и на нейните директори и ще продължи ли тази Държавна инвестиционна компания да разполага с внесения вече в нея капитал от 30 милиона? Какво ще се случи с останалите 70, които трябва да се имплементират в тази Държавна инвестиционна компания? Благодаря.
#104 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, госпожо Андреева. Заповядайте.
#105 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема доктор Андреева, дадени са писмени указания на управителя на дружеството да прекрати договора и да изиска обратно авансово платената сума. Той не е изпълнил това указание. Това, което ще последва, е заповед за смяната на изпълнителния директор на въпросното дружество и на целия борд на директорите. Що се отнася до средствата, тя разполага с капитал от 30 млн. лв., от които 22 налични – 21 и нещо, другите девет са преведени на изпълнителя на дружеството. Ще последва прекратяване на договора, взимане парите обратно. До края на август месец в капитала на дружеството трябва да бъдат внесени още 50 милиона, тоест то ще разполага с 80 милиона. Тези средства трябва и могат единствено да бъдат използвани за нуждите на детското здравеопазване и за нуждите на нова Национална детска болница. Как точно, по какъв механизъм, по кой точно начин това ще бъде осъществено е вероятно въпрос, който ще бъде в дневния ред на следващия здравен министър, който, надявам се, Вие скоро да изберете.
#106 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Министър. От „Движение за права и свободи“ – заповядайте.
#107 · speech
ДПС
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Налага се да започна с не особено добрата констатация, че България е единствената държава в Европейския съюз без Национална детска болница. Казвам това, защото, ако приемем факта, че в България всяка година се раждат около 60 хил. новородени – до 18 години, това означава, че са 1 млн. 80 хиляди пациенти, които биха се възползвали при нужда от тази Многофункционална детска болница. Съвременната медицина е мултидисциплинарно начинание, което изисква концентрация както на човешки ресурси, така и на съвременна техника, за да може тежко болните деца да не се разкарват по различните лечебни заведения, а да получат високоспециализирана медицинска помощ в рамките на едно лечебно заведение. Все пак се налага една ретроспекция много накратко за това какво се е случило през годините. Това усилие за построяване на Национална детска болница започва още по времето на социализма, продължава през 2004 г., когато тогавашното управляващо мнозинство решава да сключи договор с една австрийска банка за инвестиционен договор, така или иначе това начинание приключи с неуспех. На следващо място, нещо, което е изключително важно, искам да го спомена. През 2011 г. влиза в сила Подробен устройствен план за зоната на цялата Александровска болница или на този квадрат, за който говорим, с предвиден строеж за нова сграда на Национална детска болница с височина 20 м, което означава, че ако се пристъпи към изграждането на детска болница съгласно сключения договор, трябва да останат само три етажа от тази сграда, която е в момента. На следващо място, през 2019 г. Министерството на здравеопазването обявява обществена поръчка за Национална детска болница, свързана с недостроената сграда. През 2020 г. е сключен договор за инженеринг, който предвижда реконструкция на съществуващата сграда, а не събарянето на старата сграда. Преди няколко дни Министерството на здравеопазването са дали указания на своето инвестиционно дружество за прекратяване на договора. На базата на тази хронология искам да задам следните два въпроса: На първо място, има ли законен начин да се реализира декларираното намерение за събаряне на стария строеж и строеж на нова сграда? На второ място, може ли да се подмени предметът на договора за обществена поръчка с изявление на висш държавен служител, независимо от това дали той е министър, или министър-председател?
#108 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Адемов. Заповядайте.
#109 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми доктор Адемов, не може да се изпълни проектът в рамките на тази обществена поръчка. Тя е направена за реконструкция на съществуващата сграда. Може да се изпълни на същото място, ако се прекрати тази обществена поръчка и се издаде нова обществена поръчка, която да включва разрушаване на съществуващото скеле и изграждане на ново на това място. Що се отнася до втория Ви въпрос: може ли някой, пък бил той и министър-председател, с едно изявление да промени законово установени неща? Този въпрос е риторичен: не може! Но всъщност всички ние сме свидетели, че това беше дългогодишна практика при управлението на предишния министър-председател. (Ръкопляскания отдясно.)
#110 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. И от „Изправи се БГ! Ние идваме!“ – въпрос имате ли? Заповядайте.
#111 · speech
ИБГНИ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Парламентарната група на „Изправи се БГ! Ние идваме!“ одобрява Вашата идея и Вашето предложение Правителствена болница да бъде ползвана като сграда за Националната детска болница. Нашата позиция е последователна срещу привилегиите и наистина не смятаме, че народните представители, министрите и другите лица, заемащи висши държавни длъжности, се нуждаят от специална болница, със специално лечение и със специално отношение. Затова моят въпрос към Вас е: в какви срокове може да започне превръщането на Правителствена болница в Национална детска болница? (Реплики от ГЕРБ: „Вече няма Правителствена болница.“) Колко ще струва? Дали са необходими средства, които да бъдат отделени в спешен порядък, тъй като този парламент, независимо колко време ще съществува, ще трябва да се заеме с актуализацията на бюджета, ако искаме да има достатъчно пари за здравеопазването, за пенсионерите, за социални цели и за бизнеса? Дали имате такива разчети? Като председател на Комисията по ревизията искам да кажа, че ние получихме сигнали по отношение на Националната детска болница и започнатите обществени поръчки за нейното изграждане. Наистина обществена поръчка с невъзможен предмет: реконструиране на съществуващи сгради, които са обявени за негодни за ползване и определени за срутване, които не фигурират изобщо в Подробния устройствен план, в добавка – превеждане авансово на 9 млн. лв. в нарушение на договора. Това наистина е безобразие и тук трябва да се носи съответната отговорност. Аз не съм такъв оптимист за начина, по който Вие ще успеете да върнете успешно и в разумен срок тези 9 млн. лв., защото подозирам, че и тук е прилагана схемата, която беше прилагана при „Автомагистрали“ и при „Монтажи“ – подобни аванси да не бъдат гарантирани с банкови гаранции, за да бъде затруднено възстановяването на парите. Най-вероятно това е станало със застраховка или изобщо без всякакво обезпечение. Това са нашите въпроси: колко пари, необходимо ли е да включим детската болница в актуализацията на бюджета и ще предоставите ли на Комисията по ревизията съответните материали?
#112 · speech
Председател Ива Митева
Заповядайте.
#113 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаема госпожо Манолова! Да, както и предположихте, точно така стоят нещата. Няма издадена банкова гаранция, има застраховка върху така незаконно платената авансова сума в размер на 9 млн. лв. Ако прокуратурата не съдейства, може и да е труден въпросът с връщането на тези пари. Но аз нямам основание да не очаквам прокуратурата в случая да действа активно, тъй като не става дума за политика, в крайна сметка става дума за нашите деца. Решението, за което говорим, може да стане в сравнително кратки срокове – несравнимо по-кратки срокове, отколкото започването отначало на цялата процедура. Като допълнителни средства могат да бъдат използвани и тези, които така или иначе се намират в Здравната инвестиционна компания в момента, тоест не се налага да се гласува от Народното събрание някаква допълнителна сума за тези нужди. В контекста на целия разговор искам да добавя, че след изменението на Плана за възстановяване и устойчивост, който също се наложи да правим през тези два месеца, сме разписали като приоритет реформата на детското здравеопазване, така че нещата, за които говорим, да не засягат само София и една болница, а да засягат детското здравеопазване в цялата страна. Предвидени са и значителна сума средства за инвестиции в детското здравеопазване в цялата страна, защото дори и да изградим такава детска болница, децата в страната ще продължат да се лекуват и в други лечебни заведения. Не всички деца ще се лекуват тук. Що се отнася до Комисията, която оглавявате, аз като министър настоявам Вашата комисия също да се заеме със случая и да разследва извършваните закононарушения. Така освен всичко друго ще имаме повече публичност и по-малко възможности на заинтересовани лица да прикриват извършени престъпления. Ще Ви бъда много благодарен и ще използвам случая да Ви дам лично папката с документацията, която Вие да заведете по съответния ред.
#114 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. С това е изчерпан първият кръг въпроси. Колеги, искате ли да дам почивка на основание чл. 58, ал. 3 от Правилника, или да продължим с първите въпроси от втората част на изслушването? (Реплики от ГЕРБ: „Почивка.“) Почивка искате? (Реплики: „Не, да продължим.“) Ние прекъснахме известно време, така че… (Реплика от народния представител Татяна Дончева: „Дай почивка.“) Добре, обявявам 15 минути почивка – до 12,00 ч. (След почивката.)
#115 · speech
Председател Ива Митева
Продължаваме с второто изслушване и първите въпроси от парламентарните групи. Само да Ви помоля, колеги, за маски. Нека започнем отново да ги слагаме предвид усложнената ситуация в страната. Първи въпрос от парламентарната група на „Има такъв народ“. Заповядайте.
#116 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин министър доктор Кацаров, дами и господа! Не смятам да обсъждам необходимостта на тази болница, от нуждите на българското здравеопазване и в частност на детското здравеопазване, но искам да обясня някои неща от статуса, когато са вземани решенията. Затова моят въпрос е:…
#117 · speech
Председател Ива Митева
Господин Кирилов, може ли да сложите Вашата карта? Ивелин Стоянов е изписан на таблото.
#118 · speech
Извинявам се.
#119 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви.
#120 · speech
Правено ли е предпроектно проучване за възможността за изграждане на детска клиника в рамките на Правителствена болница и дали се предвижда да се прави? Подвъпросът ми, свързан с този въпрос, е: правен ли е анализ на предимствата и на недостатъците на двата проекта – единият на територията на Александровска болница, другият – на територията на Правителствена болница? Смятам, че това са изключително важни детайли, които ще спомогнат за вземането на правилното решение. Благодаря.
#121 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Кирилов. Заповядайте, господин Министър.
#122 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми доцент Кирилов! Няма такъв анализ, сравнителен анализ на които и да било места за изграждането на детската болница. Аз споменах в първоначалното си изложение на изслушването, че единствено е правен анализ на съществуващия терен и незавършена сграда в района на Александровска болница, като казах и споделих с Вас относно заключението, че този анализ не е бил пълен, тъй като той много лесно е можел да установи, че практически там не може да бъде извършена реконструкция. Там единствено е могло да бъде извършено изграждане на нова сграда. Тоест това, което е направено, не е направено вероятно както трябва – случайно или нарочно, ситуацията е такава, затова резултатът днес е такъв. Ако той е бил направен, както и Вие казвате, че тези неща трябва предварително да бъдат извършени, да бъдат анализирани всички възможности и всички аспекти, има ли паркинги, има ли възможност за допълнително и лесно извикване на консултации от други болници, комуникация с транспорт и други комуникации, възможност за парк, за паркинги, за градска среда, за разходка, почивка и прочее, всички тези неща, ако са били взети предвид в предварително възложения и правен анализ, там изобщо нямаше да се възлага този проект. Но аз отново ще изразя моето убеждение: това е могло да бъде направено, но не е направено, което поставя въпроса защо, след като се е знаело, че там не може да стане по този начин, е реализиран този проект. Сега ние сме на изходната фаза, могат да се направят такива сравнителни проучвания и анализи и да се предприемат следващи действия за решаването на проблема. За съжаление, прекалено много време е загубено и прекалено много страдания са понесли много хора за това нещо, но вината за това не е наша.
#123 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От ГЕРБ-СДС – заповядайте, господин Ананиев.
#124 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, доктор Кацаров! Изграждането на Националната многопрофилна детска болница беше един от моите приоритети, когато бях министър на здравеопазването – не само мой приоритет, то стана приоритет и на правителството, защото правителството със свое решение обяви обекта за обект с национално значение. Много – десетки и стотици, млади семейства подкрепиха проекта, който трябва да се изгради за Национална детска болница. С тях ние имахме изключително много разговори, посочихме и място, на което ще бъде направена болницата и им показахме, господин Министър, нещата, които Вие не споделихте с колегите. Направено е предварително проучване – конструктивно изследване, от самото Министерство на здравеопазването. То показва някои дефекти, които има тази сграда, но те са преодолими и това би могло да стане в рамките на бюджета и времето, което ние предвиждахме за изграждането на тази детска болница. Искам да Ви кажа, че в същото време фирмата, която е спечелила изграждането на Националната детска болница, в своето техническо задание – ще цитирам и аз, както Вие обичате да цитирате, е казала следното: „Изпълнителят е посочил в техническото си предложение, че освен конструктивно обследване, което е направило Министерството на здравеопазването, Възложителят ще извърши и допълнително обследване на съществуващото положение на конструкцията и въз основа на цялата събрана и предоставена информация ще предложи най-доброто и конструктивно решение за строежа, включително строително-възстановителни дейности, укрепване и/или изграждане на нова конструкция с цел довеждане на същата до състоянието на съответствие на Еврокод“.
#125 · speech
Председател Ива Митева
Времето, господин Ананиев. Времето изтече!
#126 · speech
Няма значение! Толкова неверни неща се казаха. Извинявайте, обаче министърът на здравеопазването е един перфектен манипулатор.
#127 · speech
Председател Ива Митева
Ще имате право на още два въпроса към министър Кацаров. Просто завършете въпроса си.
#128 · speech
Много неистини се казаха, госпожо Председател, и то спрямо мен.
#129 · speech
Председател Ива Митева
Да, разбирам, господин Ананиев, но ще можете да изразите отношение накрая, след задаване на всички въпроси.
#130 · speech
Само още едно изречение преди да задам въпроса. Беше споменато, че материалите се намират в прокуратурата. Чудесно, това е органът, който трябва да се произнесе. Само че искам да кажа на доктор Кацаров, че ние сме спазили цялата процедура на всички възражения, които бяха направени до момента, в който ние разработвахме процедурата – мина през КЗК, КЗК отхвърли възраженията на жалещите, след това мина през Върховния административен съд, той също потвърди, че процедурата върви в правилната посока, изпратихме писмо до Агенцията за обществени поръчки дали трябва да се промени договорът или не и те ясно и категорично казаха, че измененията са такива, че нещата могат да продължат в рамките на този сключен договор. Това дали някой е взел някакви пари, ще го докаже прокуратурата, но като имам предвид Вашия екип, мисля, че спокойно мога да кажа: „Крадецът каза: Дръжте крадеца!“
#131 · speech
Председател Ива Митева
Господин Ананиев, надвишихте два пъти времето си.
#132 · speech
Така се падна този път. (Реплики.)
#133 · speech
Председател Ива Митева
И той даде квалификация, за която обвинявахте преди малко министъра.
#134 · speech
Ами то е така и ще се докаже от следващия въпрос към него.
#135 · speech
Председател Ива Митева
Имате право на още два.
#136 · speech
Моите въпроси са следните – един въпрос с един подвъпрос. Какви неустойки и разходи ще заплати дружеството „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД за направените дотук дейности и работи за изграждането на детската болница? Целенасочено ли ликвидирате държавното търговско дружество, което реализира проекта, и как ще обясните на обществото загубените милиони, които се дължат в случай на прекратяване на договора с фирмата, която е спечелила конкурса? Тези средства по моя информация са някъде…
#137 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Ананиев.
#138 · speech
…около 5 млн. лв.
#139 · speech
Председател Ива Митева
Вече повече от 5 минути.
#140 · speech
Колко още време и пари в здравеопазването... (Реплики.)
#141 · speech
Председател Ива Митева
Господин Ананиев, много Ви моля – нека да не злоупотребяваме с времето. (Реплики.) Пет минути и 30 секунди вече.
#142 · speech
Последно изречение: колко време и колко пари ще бъдат похарчени още и колко детски живота ще отидат заради това Ваше решение? (Силен шум и реплики от ИТН, ИБГНИ, тропане по банките от ДБ.)
#143 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Ананиев.
#144 · speech
През 2024 г. трябваше да бъде готова... (Председателят изключва микрофоните на оратора.)
#145 · speech
Председател Ива Митева
Моля Ви, господин Ананиев!
#146 · speech
Благодаря Ви.
#147 · speech
Председател Ива Митева
Заповядайте, господин Министър.
#148 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Ананиев, не разбрах за кое от двете инвестиционни дружества ме питате, които сте регистрирали с едно и също решение на Министерския съвет и с едно и също банково бордеро, с един и същи управителен съвет, седалища, адрес на управление и предмет на дейност? За кое от двете ме попитахте? (Реплики.) По отношение на неустойките, не се дължат никакви неустойки по простата причина, че сключеният договор е нищожен, той е без предмет на дейност. По отношение на връщането на парите, те ще бъдат върнати изцяло, защото никакви дейности не са извършвани. Те не биха могли да бъдат извършвани, защото дори няма издадена виза за проектиране.
#149 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Проверете го това.
#150 · speech
И по отношение на издаването на визата за проектиране, нека уточним и това, че отказът да се издаде виза за проектиране е направен от Вашето правителство. Първият отказ е от него. Столична община, чийто кмет е представител на Вашата политическа партия, и главният архитект – също, е дал отказ за изграждане на такава сграда. Няма политика в това нещо. Тук има единствено схема, изпълнена схема, с която изначално се е знаело, че не може да бъде реализирана детска болница. Това се е случвало през цялото време. Това е грозният финал на тази картина, в която Вие волно или неволно сте били участник. Знам в каква ситуация сте били като министър на Бойко Борисов, мога да си представя. Мога да си представя и вероятно съжалявате за тази ситуация, но тя е такава, каквато е. И ще се носи отговорност за тази работа. Надявам се! Не само наказателна, а и политическа, и обществена, и гражданска отговорност – пред всички тези дечица, дето страдат и продължават да страдат. Това е най-тежката отговорност, която ще носите.
#151 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Заради тебе!
#152 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Кацаров. От „БСП за България“? Заповядайте, господин Михайлов.
#153 · speech
БСП за България
Господин Ананиев, Вашата карта стои тук – в непосредствена близост до доктор Кацаров. Уважаема госпожо Председател, уважаеми министър Кацаров, уважаеми колеги! В сферата сме още на въпросите и се очертава те да бъдат достатъчно много. Повлиян от въпроса на професор Кирилов, също ще Ви попитам, повтаряйки отново, че едва ли Вие сте човекът, който трябва да отговаря на всички тези въпроси като временен министър на здравеопазването, но действително е много важно да се извърши максимално бързо и с оглед интересите на нацията детайлен анализ на въпроса: възможно ли е пребазиране, а аз ще взема отношение в моето отношение от цялостния дебат в края на това питане към Вас, на всички национални детски легла, стратегически за България, в една сграда? Всяка стъпка, която половинчато ще реши този въпрос, господин Кацаров, доктор Кацаров – казвам Ви го като педиатър и като човек, който се е занимавал с интензивна медицина през целия си живот, ще бъде отново нерешаване на въпроса. Просто да преместим един проблем от едно място на друго и да кажем, че сме дали една хубава сграда, че нямаме нужда от тази болница и ще я направим детска болница, няма да реши въпроса. Предполагам, че ще ми отговорите, както на професор Кирилов, че нямате изчисления. Моля Ви, дори и седмица да останете още, нека се постави това начало на този анализ. Това е моят подканящ въпрос към Вас, за да може наистина в крайна сметка да получим решение, което е правилно казано от Вас. Ако ние тук тръгнем – аз не бях, нямах възможност, а бях поканен от доктор Андреева да участвам в дебата – ще направя формулиране на въпроса си, госпожо Председател, но действително не беше ефективен този дебат. Той се превърна в едно представяне как се строи детска болница, как я строят в една страна, в друга страна, а ние имаме нужда от практическо решаване на въпроса. Ясно ни е, че международен конкурс, обществена поръчка, проектиране, строеж – това наистина ще отнеме не четири, седем, а може да отнеме и десет години, което няма да е в интерес на нацията. Така че, отговаряйки ми на този въпрос, той е малко риторичен, се надявам да отговорите, че ще направите усилия в екипа на Министерството сега – този екип на Министерството, да бъде извършен такъв анализ, за който Ви спомена и професор Кирилов. Благодаря Ви, госпожо Председател.
#154 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Михайлов. Заповядайте, господин Министър.
#155 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми професор Михайлов, отговорът, разбира се, е: да! Ще направим това, което е във възможностите ни и във времето, което имаме, този анализ да бъде завършен, тоест той се извършва в момента и да бъде завършен, доколкото е в нашите възможности да го направим. Аз имах среща и с лекарите от сегашната детска болница, и с Митев – посещавах я, срещах се, разговарях, обсъждах въпроса с тях, обсъждал съм въпроса и с други заинтересовани страни, тоест има поставено начало на реализирането на този процес. Друго предложение освен това, което вече направих, в момента не мога да Ви направя. Ако това не Ви харесва, намерете друго – изберете ново правителство и намерете друго решение. Аз в момента това решение мога да Ви дам.
#156 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Демократична България“? Заповядайте.
#157 · speech
ДБ
Уважаема госпожо Председател, поздравления за чудесното водене! Уважаеми господин Министър, поздравления за страхотно свършената работа! Аз съм част от групата за истинска детска болница много преди да бъда депутат. Тази група вече излезе с петиция, която е подписана от 88 хиляди български граждани, а може вече и да са повече, от няколко дни не съм ги проверявал. Преди малко повече от година – 4 март 2020 г., професор Ананиев – тук срещу мен е той, покани Групата за истинска детска болница на дискусия в Министерството на здравеопазването. От негова страна беше повикал експерти, професори, а по неизвестна причина там присъстваха представители на „Главболгарстрой“, въпреки че по това време нямаше подписан договор с тях. Това беше много странно, а имаше и инженери, и хора, които са строили тази бивша сграда. Искам да Ви кажа, че това е една от най-позорните срещи, на които съм присъствал. Ние бяхме навиквани, бяхме надвиквани през цялото време и основната теза на хората срещу нас – тези мастити професори и инженерът, който като матросовец бранеше своята сграда, беше: „по-добре птиче в ръцете, отколкото орел в небето“. Трябва сега да го направим и затова тази сграда е много важна. След самото съвещание в неформален разговор представителката на „Главболгарстрой“ потвърди пред мен, че за да се ремонтира тази сграда, няма да отидат по-малко пари, отколкото ако се направи нова детска болница на „Росна поляна“, което си е живо престъпление. Аз останах с впечатлението в крайна сметка, че всъщност цялата идея просто беше тези пари да отидат при една фирма – тази фирма стоеше до нас и беше поканена, въпреки че с нея нямаше подписан договор, а сега са преведени девет милиона. Искам да кажа – разбирам, че идеята за Правителствена болница е хубава, разбирам идеята, но искам да Ви предупредя, че това не е... (Реплика от „БСП за България“: „Времето!“) Да, само няколко изречения.
#158 · speech
Председател Ива Митева
Виждам времето, но мисля, че всеки надвиши малко времето.
#159 · speech
Кирил Ананиев говори пет минути и половина.
#160 · speech
Председател Ива Митева
Да, точно така.
#161 · speech
Дайте ми една минута. Няма да съжалявате.
#162 · speech
Председател Ива Митева
Продължете.
#163 · speech
Не е добра идея да се правят временни неща, разбирате ли? Последната истинска детска болница в България е направена през 1929 г., 95 години са минали. Ние не трябва да правим неща, защото сега е важно и бързо, които вече в момента на построяването си са демодирани. Забележете, нашата група се казва „За истинска детска болница“, а не просто „За детска болница“. Така че ние сме много против и смятаме, че трябва да се започне от анализ на нуждите. Аз искам да Ви попитам: има ли направен такъв анализ, ако има, на какво стъпва той, на какви данни? Защото Вие самият казахте, че в Националната здравна каса данните, които постъпват, не са реалните данни. Ако го има този анализ, споделен ли е с Асоциацията на архитектите, с Асоциацията на...
#164 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Пейков.
#165 · speech
...инженерите и с педиатрите? И последно, ако търсите парцел, не е задължително да бъде в София. Може да погледнете например към Пловдив, той е много централно разположен. Ако сегашният кмет не Ви даде, искрено се надявам, че следващият ще е от „Демократична България“, ще намери прекрасен парцел. Благодаря. (Ръкопляскания от ДБ.)
#166 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Пейков. Заповядайте, господин Министър.
#167 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Идеята да бъде в Пловдив също не е лоша идея, нямам нищо против нея. Що се отнася до това дали е правен анализ – да, правен е такъв анализ. Министерството на здравеопазването разполага с такъв анализ и той е правен от Дружеството по педиатрия. Аз имах среща с професор Пилософ и негови колеги и те ми предоставиха анализа, който е направен. Това е анализ на потребностите от педиатрична помощ в национален мащаб, който да обоснове необходимостта от изграждането на такава нова Национална детска болница, така че такъв анализ има.
#168 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Кацаров. От „Движението за права и свободи“ – заповядайте.
#169 · speech
ИБГНИ, от място
Не забравяй да защитиш Пловдив!
#170 · speech
Председател Ива Митева
Почнаха ходатайствата. (Смях.)
#171 · speech
ДПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Аз ще продължа, госпожо Капон, с предложението за Пловдив, само че децата ни не трябва да чакат заради парцела още две години, иначе и аз, като човек от региона, съм съгласен да е в Пловдив. Пловдив е също централно разположен. С оглед на краткото време, господин Министър, уважаеми колеги и цялата общественост, вярно е, че материално-техническата база е важна, а в случая е болницата с оборудването, с техниката, с всичко, но има един друг основен аспект. Той е, че ние говорим от десетилетия вече за реформа в здравеопазването, а повече от видно е, че е необходима много сериозна реформа и в детското здравеопазване. Вие сте служебен министър за кратко време, така че надали, ако е в предвидения срок, бихте могли да реализирате такава реформа, но – каква е позицията на Министерството на здравеопазването, има ли концепция, има ли поставени цели и времеви хоризонт да има реформа в детското здравеопазване? Ще се обърна към Вас и към цялата общественост със следните данни. В момента имаме работещи 1735 педиатри, а 30% от тях са в пенсионна възраст. Една друга статистика, фактология: преди 5 – 10 години годишно на изпит за специалност „Педиатрия“ са се явявали към 50 наши колеги – аз също съм лекар, а в момента се явяват 5 – 6. Перспективата, тенденцията е повече от притеснителна и ние трябва да бъдем силно загрижени, да бъде акцент, както търсихме инфекционисти, реаниматори на фона на ковид кризата, така че тук трябва да се действа спешно. На този етап обаче, за съжаление, не виждаме идея за реформа, не виждаме концепция, не виждаме цели! Трябва да се направи един добър анализ и да се предприемат необходимите стъпки. Иначе за болницата – да, трябва да има такава болница. Първата копка е направена в 1978 г., повече от 40 години са минали оттогава, през 2003 г. идеята се появява отново, 2014 г. също, а сега се намираме в един водовъртеж и не се вижда изход от ситуацията.
#172 · speech
Председател Ива Митева
Времето, господин Чакъров.
#173 · speech
Да, приключвам, уважаема госпожо Председател. Изход трябва да се намери за строителството на болница, която отговаря на всички критерии. По-важното за мен и въпросът ми всъщност е: има ли идея за реформа в детското здравеопазване и като цяло в системата на здравеопазването? Благодаря.
#174 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте.
#175 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми доктор Чакъров, крещяща нужда от реформа на здравната система има, а не просто потребност. Аз заварих здравната система тежко дебалансирана, тя е такава и в момента – между болнична и извънболнична помощ, спешна помощ, между отделните специалности вътре в системата, между отделните региони. Здравната система се намира в много лошо състояние. Начинът на финансиране е централизиран, не е обвързан с количеството и качеството на извършените услуги, прави се предварително разпределение на пари, което е създало система, която се е насочила към това да усвоява предварително определени средства, а не да извършва достъпни и качествени медицински услуги. В резултат на това ние сме страната с най-висока обща смъртност, с най-къса продължителност на живота, с детска смъртност почти два пъти по-висока, отколкото е средната в Европейския съюз, с пациенти, които доплащат половината от медицинската си помощ. Водещи сме по отношение на смъртността от лечими заболявания и предотвратимата смъртност от различни заболявания, въобще ние сме начело във всички негативни класации по отношение на нашите медико-статистически показатели. Това са обективните данни, които сочат какво е, и които доказват какво е състоянието на здравната система. То е такова не защото аз го казвам, а това са доказателствата, че то наистина е такова. Така че потребността от реформа е спешна. Това, което в допълнение успяхме да направим за два месеца – нито можем да извършим реформа, за нея се изисква и съгласие от Народното събрание, за два месеца можем да направим някои дребни корекции, това, което успяхме и се надявам да помогне на следващото правителство, е да заложим в Плана за възстановяване и устойчивост тези най-належащи реформи, на първо място, реформата в детското здравеопазване и да планираме средства до 2024 г., които да подкрепят тази реформа. Защото аз напълно съм съгласен и солидарен с Вас, че и да се изгради детска болница, детско здравеопазване ще има и в други градове, и в други болници и ние не можем да мислим само за нея, трябва да мислим и за тях. Затова е помислено. Поставили сме основите, създали сме условия за следващото правителство да има възможността да реализира такава реформа, ако има, разбира се, политическата воля и желание за това.
#176 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Кацаров.
#177 · speech
ИТН, от място
По начина на водене!
#178 · speech
Председател Ива Митева
Заповядайте. Аз даже не съм говорила. (Реплики.) Може би!
#179 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, колеги, уважаеми господин Министър! Госпожо Председател, престанете да давате възможност на хората да доведат от девет дерета вода, за да не си загубят Правителствена болница (шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Няма такава!“) и един ден децата да се лекуват в по-добри условия…
#180 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Зайкова, това не е по начина на водене. Ще Ви отнема думата!
#181 · speech
…е важно. (Реплика от народния представител Костадин Ангелов: „Няма такава!“) Нека нашите деца временно да отидат там.
#182 · speech
Председател Ива Митева
Госпожо Зайкова, имате право на още два въпроса, така че ще може да излезете и от името на парламентарната група да го зададете. Благодаря Ви. А що се касае за Правителствена болница? Тя вече е бивша Правителствена болница. Имаше промени в закона, така че такава болница не съществува. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС: „Браво!“) Продължаваме с „Изправи се БГ! Ние идваме!“
#183 · speech
ИБГНИ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър на здравеопазването, уважаеми колеги! Аз ще продължа разговора в същия дух, премествайки фокуса от Националната детска болница към реалните проблеми на детското здравеопазване, защото ние сега имаме нужда от реформа, ние сега имаме нужда от промени. За всички е ясно, че условията, при които се лекуват нашите деца, са повече от притеснителни, те са просто ужасяващи. Реално имаме нужда от допълнително финансиране не само на една болница, а на всички педиатрични отделения в страната, така че да се подкрепят, да се промени материално-техническата база, да се модернизира апаратурата. Ясно е, че ще получим справедливост по въпроса къде са отишли едни пари, кой ги е взел и кой ги е прибрал, това няма реално да реши проблемите на децата, така че моят въпрос ще бъде малко по-конкретен. В предвижданите от Вас реформи, за които сте положили основата да се случат, предвиждате ли допълнително финансиране с оглед следдипломна квалификация, привличане на допълнителни специалисти в сферата на детското здравеопазване, а също така, тъй като нерядко се налага, за съжаление, за да получат адекватна медицинска помощ и съвременно лечение при определени комплицирани случаи да се търси лечение и в чужбина? Има ли във Вашата представа за реформа в детското здравеопазване предвидени национални програми, според които във водещи български болници – не само в една, ще могат да бъдат канени, за да могат да участват в лечебно-диагностичния процес и признати специалисти от европейски клиники, така че това да създаде условия за една по-адекватна медицинска помощ наистина на световно ниво и международен обмен на опит и знания? Благодаря.
#184 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте.
#185 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема доктор Таваличка, да, предприехме промени в Наредбата за специализация и акредитация на лечебните заведения, които извършват специализацията на лекари. Надявам се в рамките на една седмица да ги обнародваме в „Държавен вестник“. Измененията са в посока, която да позволи на всички специализиращи лекари да получат субсидиране от държавата, а не само както е сега, на тези, които са в рамките на една квота, наречена държавна поръчка. Направихме преструктуриране на модела на специализация, който ще ни позволи това нещо – държавата да плати възнагражденията на всички специализиращи лекари. Това се надявам да спомогне на процеса на специализация, но си давам сметка и че не е достатъчно. Ако ние искаме да повишим интереса към специалността на педиатрията, не е достатъчна промяната в Наредбата за специализация. Необходими са редица други промени, свързани с организацията и с подобряването, ключовият въпрос на финансирането на педиатричната помощ. Без това нещо няма да мине. Това трябва да бъде извършено като промяна, ако искаме да имаме повече желаещи педиатри, а не само пет, както казва доктор Чакъров. Един от ключовете – може би най-важният към решаването на този въпрос, е подобряването на финансирането на тази дейност, която по очевидни за всички нас причини, е такова, каквото е в момента. Ще използвам отговора на въпроса, госпожо Председател, да кажа: да, така е. Няма Правителствена болница, но има решение на Министерския съвет, с което Болница „Лозенец“ е определена да обслужва Министерския съвет, Народното събрание и дипломатическия контингент. За тази дейност тя е отделила 116 от своите легла. За първите шест месеца на тези 116 легла по тази линия са лекувани девет души. Това е ситуацията.
#186 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, министър Кацаров. Преминаваме към вторите въпроси от изслушването на Таваличка – Капон. От „Има такъв народ“? Няма въпрос. От ГЕРБ-СДС – заповядайте.
#187 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, във фазата на изслушването стана ясно, че всички изразихме загриженост за децата на България, загриженост за тяхното бързо и адекватно лечение. Вие дори си послужихте с определения, за които аз реагирах, но в процедурата си заявих, че ние сме готови да подкрепим Вашето решение във връзка с преструктурирането на Университетска болница „Лозенец“ в детска такава и припомних, че през 2018 г., а и преди това, само че на етап разговори за прехвърляне на Хематологична клиника в състава на тази болница са водени такива дебати, а и не само, вземано е решение на Министерския съвет. Но да се върнем в днешния ден. Отговорете ми на въпроса: има ли пречка Вие като принципал на Университетска болница „Лозенец“, която с решение на Министерския съвет е еднолично акционерно дружество към министъра на здравеопазването, тоест Вие еднолично управлявате това лечебно заведение чрез капитала на държавата в него, да вземате подобно решение и защо до този момент, след като над два месеца сте служебен министър на здравеопазването, не сте предприели такива стъпки? Благодаря.
#188 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте.
#189 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Атанасова, въпросът в чии прерогативи е вземането на това решение, е риторичен. Той е в прерогативите на министъра на здравеопазването. Защо партия ГЕРБ, която 10 години управлява страната, не е взела това решение, също е риторичен въпрос. Защо партия ГЕРБ, вместо да вземе това решение, е направила схема за невъзможен строеж, неизпълним строеж на детска болница, е също риторичен въпрос. Аз наследих това, идвайки като служебен министър. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) В края на моя мандат разбрах, събрах всички документи и видях схемата, която сте изготвили, предприех действия за прекратяване на един нищожен договор и предложих на Вашето внимание на днешното изслушване едно от възможните решения. Това не е в правомощията на Народното събрание, но по тези въпроси е добре да има съгласие от всички политически партии, защото моят мандат свършва, Вие ще участвате и в следващото Народното събрание, Вие ще изберете в сегашното ново правителство и Вие трябва да следвате тази политика. Това са неща, които по принцип е добре да се правят дългосрочно, госпожо Атанасова. Имахте достатъчно време. Това, което направихте, е една схема на гърба на болните деца.
#190 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „БСП за България“? Заповядайте, господин Михайлов.
#191 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председател, уважаеми министър Кацаров, уважаеми колеги! Наблюдавайки внимателно хода на дебата, два извода започват да се появяват. Единият е, че ние от дебата за детска болница може да стигнем до космически дебати вече – не само детското здравеопазване, а да включим и цялостното здравеопазване, което не е задача на това питане според мен и, второто, че Вие може да се запътите към подсъдимата скамейка, защото за два месеца не сте взели решения, които не са вземани 10 години. Действително много е комплициран този подход с двете питания, които се обединиха. Така стана и съвсем наскоро и може би няма да има повече въпроси. Аз имам един конкретен въпрос към Вас като професионалист. При анализа, който сте започнали да правите, както споделихте, дали сте взели предвид че това, което каза – тя излезе вече госпожа Атанасова, тук имаше един плах опит на ГЕРБ, от който те се отказаха обаче тогава да го реализират, да преместят детската онкоклиника в рамките на Правителствена болница. Колко това щеше да бъде ефективно, е друг въпрос, като познаваме цялата вертикална структура на Правителствена болница – с какви клиники разполага и възможности. Много малко хора тук в залата знаят от колко специалисти се нуждае един онкологично болен пациент, та камо ли дете, та камо ли трансплантирано дете, но моят въпрос е: когато говорите за концентрация на звената, имате ли предвид на всяка цена това звено, което е стратегическо за България, да бъде инкорпорирано в рамките на тази детска болница, която предвиждате да бъде създадена евентуално в рамките на „Лозенец“? Благодаря Ви, госпожо Председател.
#192 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, господин Михайлов. Заповядайте.
#193 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми професор Михайлов, това, което изнесох тук пред Вас днес, беше една поредица от нарушения, злоупотреби и закононарушения. В продължение на две години проект, който изначално се е знаело, че не може да бъде реализиран, за който в нарушение на договора и на закона са платени авансово 9 милиона пари и който две години по-късно трябва да бъде прекратен, просто защото друга правна възможност няма. Това е днешната ситуация. Какво друго искате от министъра на здравеопазването да направи в тази ситуация, освен да предприеме действия по това да събере държавните пари, да прекрати един договор, който изцяло е в нарушение на законовата процедура, и да предложи, по възможност, на Вашето внимание някакво алтернативно решение, което аз направих? Нищо повече от това не мога да направя като служебен министър в краткия мандат, който имам. Приемете го, както искате, разберете го, както искате, това е моята позиция, това са възможностите на времето и позицията, която съм имал аз в този момент, това се изправих и казах днес пред Вас, уважаеми народни представители.
#194 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Демократична България“ – заповядайте.
#195 · speech
ДБ
Госпожо Председател, господин Министър, колеги! Прекратяването на този позорен договор беше единственото правилно решение, което може да осигури някой ден да имаме за българските деца Национална детска болница. Нека да си дадем ясна сметка – ние не правим болница за следващите пет или десет години, ние правим институция, която да задава стандартите в педиатрията за следващите 50 до 100 години. Но като лекар, който е прекарал шест години от живота си в Специализираната детска болница, ще Ви споделя, че там условията изобщо не са добри – не са добри нито за моите колеги педиатри, нито за родителите, нито за децата и разбирам опасенията, че няма нищо по-постоянно от временните решения. Тревожи ме също да не би едно временно решение да се превърне в постоянно, но трябва да се погрижим за децата си и това трябва да стане в най-скоро време. Като казвам в най-скоро време, визирам в следващите няколко месеца. Единственият изход от тази ситуация, който аз като педиатър и като майка виждам, е децата наистина да се преместят в Правителствена болница, за което адмирирам Министерството на здравеопазването, че мисли за това като възможен вариант. В педиатрията на един етаж има една тоалетна, майките спят на столчета, дори парното не се спира и когато стане април в самите стаи е 40 градуса. Знаете ли при какви условия се лекуват децата? Нечовешко е, разберете, нечовешко е! Ние трябва да решим този проблем сега! Аз подкрепям напълно министър Кацаров, съдействам с каквото мога и наистина приканвам да имаме много добър структурен анализ кои точно отделения могат да се преместят, дали цялата специализирана болница по детски болести...
#196 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви, госпожо Андреева.
#197 · speech
...ще се премести, дали към Правителствена болница ще отиде и детската онкохематология, възможно ли е и детската хирургия да се премести? Това са моите въпроси: кои точно структури ще бъдат преместени, за да може поне частично да отговорим на комплексната грижа за децата ни? Благодаря.
#198 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Министър.
#199 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема доктор Андреева, не мога на това изслушване да вляза в детайли в кое точно отделение и кои помещения ще бъдат заети, ако изобщо бъдат заети. Това е предложение, което, ако бъде одобрено, ако бъде широко прието и подкрепено, то може да бъде и детайлно анализирано от експерти като Вас, от хора, които са работили в педиатричната помощ. Не съм аз човекът, който да определи кое отделение, коя структура къде точно да отиде. Това не е ролята на министъра, това е ролята на специалистите като Вас – на експертите, които да определят тези неща. Ако това е постижимо, министърът ще свърши своята част от ангажимента си. Лично моето впечатление е, че това е напълно постижимо. От данните, с които разполагам за болниците, за структурите, които споделихте Вие, това е напълно постижимо. Въпрос на детайлен структурен анализ е това да се извърши и да се направи в съответните срокове. Ясно е, че това не е нещо, което може да се реализира за един ден, но споделям и срокът, който Вие казахте. Да, това може да се реализира в рамките на месеци – три, четири, пет или шест, колкото са необходими – във всички случаи много по кратък срок от сроковете, пред които до този момент сме се изправяли.
#200 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Движение за права и свободи“ – заповядайте, господин Адемов.
#201 · speech
ДПС
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, искам да продължа по тезата, която беше коментирана от колегите преди малко. Очевидно е, че е необходим сериозен, структурен и функционален анализ на потребностите от по-нататъшно развитие на детското здравеопазване. Вероятно такъв анализ има и той е още по-необходим, защото демографските тенденции показват, че едва ли през следващите години ще има увеличаване на раждаемостта. От тази гледна точка трябва да бъдат съобразени обемите на клиниките, които трябва да бъдат предвидени в тази Национална болница. От друга страна, ако няма обстоен анализ на характеристиките на отделните клинични звена и на отделните заболявания, трудно може да се предвиди какъв трябва да бъде обемът, съответно структурата и функционалността на клиниките, които са необходими за лечението на децата. През всичките тези години, докато продължава сагата за Националната детска болница, е имало два важни въпроса. Първият е: има ли финансиране за тази Национална детска болница? И вторият въпрос, който е бил актуален през годините, е: трябва ли да се събори скелето, или трябва да се изгради нова национална болница? Моят въпрос е свързан с това: към днешна дата има ли отговори на тези въпроси? Знам, че има осигурено финансиране, но оттук нататък как може това финансиране да влезе в употреба от гледна точка на новите реалности?
#202 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Министър.
#203 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Госпожи и господа народни представители! Уважаеми доктор Адемов, безспорно е, че такъв анализ трябва да бъде направен, безспорно е, че това не е работа и на Народното събрание. Предлагам да не се опитваме да го правим тук, от тази трибуна. Надявам се, след като върнем незаконно дадените авансово средства по злополучния проект за изграждане на тази детска болница, след като възстановим и тези 9 милиона, да има достатъчно средства да бъде подкрепен проект за изграждане на такава нова детска болница. Дали това ще бъде на базата на преструктуриране на съществуваща болница с дострояване до нея, или доизграждане на нова изцяло нова болница, са различни възможности на едно и също решение. Ние, ще повторя още веднъж: в Плана за възстановяване и устойчивост сме заложили средства за реформа, включително и средства за подкрепа на млади лекари, които да специализират „Педиатрия“; заложили сме, включително изграждане на протонен ускорител, като намерението ни е било това да бъде част от новия детски комплекс, от новата детска болница. Дали ще бъде на нивото на Правителствена, или на друго място, неговото място е там заедно с детската онкохематология. Това сме могли да направим в краткото време, в което сме имали възможността като министър на здравеопазването и като екип на Министерството на здравеопазването да извършим по темата с лечението на нашите деца.
#204 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Изправи се БГ! Ние идваме!“ – заповядайте, госпожо Капон.
#205 · speech
ИБГНИ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви господин Министър. Днес ние видяхме какво е еманацията и как може да бъде обяснено едно управление на ГЕРБ, но за това ще говоря в края. За колегите от Пловдив да кажа, че за радост в „Св. Георги“, първоначално по инициатива на доброволци и на базата на една много добра дарителска акция, се изгражда най-доброто за нашите деца и хематологичните пациенти – детска клиника към УМБАЛ „Св. Георги“ и разширение на цялостен педиатричен и онкохематологичен комплекс. Така че поне една малка стъпка е направена и може би това е стъпката, за която трябва да мислим, когато става въпрос за решението защо това трябва да е на мястото, където има изградена болница? Но знаете ли, господин Министър, в почивката така набързо направих една справка и искам още веднъж да ми потвърдите това, което аз разбрах за двете дружества. Потвърдете ми, че това, което аз виждам през Регистъра, са едни и същи документи. Тук искам всички да чуете: с едно и също решение, с едно и също бордеро, което се вижда в Търговския регистър от 30 милиона, са регистрирани две различни дружества! Извинявайте, но това е измама! Кой си позволява в Търговския регистър да регистрира тези две дружества с едни и същи документи? Въобще не става въпрос за темата, която ние обсъждаме. Аз Ви моля да потвърдите, защото това, което виждам, е, че в началото те имат един и същ състав на Съвета на директорите – Иван Алексиев, Добрин Константинов и Николина Сотирова, след което се вижда, че са направили една промяна – влиза Невена Цветкова, и след това използват едното дружество. Тук е въпросът: къде са парите? В кое от двете се водят парите? Защото тук, в момента, става въпрос за 30 милиона и къде да бъдат преведени следващите 50 по тази логика?! Да повторя, ако някой не е разбрал: с едно и също бордеро са регистрирани две дружества – едното като еднолично акционерно дружество и друго като акционерно.
#206 · speech
Председател Ива Митева
Времето, госпожо Капон.
#207 · speech
Моля да ми потвърдите, защото това, което сега Ви казвам, е измама – измама на двойно държавно ниво, и от страна на Търговския регистър. За това може би аз не съм разбрала?!
#208 · speech
Председател Ива Митева
Времето Ви, госпожо Капон.
#209 · speech
Погледнах в регистрите и за мен това е възмутително.
#210 · speech
Председател Ива Митева
Заповядайте, господин Министър.
#211 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Капон, да, потвърждавам: на 26 август 2020 г. в Търговския регистър е вписан правен субект с наименование „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД ДП, с единен идентификационен код 206207278, със седалище и адрес на управление град София, Център по хигиена, бул. „Академик Иван Евстатиев Гешов“ № 15 и Съвет на директорите в състав: Иван Алексиев, Добрин Константинов, Николина Сотирова, с капитал 100 милиона, от който внесен 30 милиона, съгласно Удостоверение с изходящ № 14912 от 25 август на Първа инвестиционна банка. На 8 септември – със същото удостоверение на Първа инвестиционна банка и на базата на същото Решение № 3 на Министерския съвет, в Търговския регистър е вписано второ търговско дружество с наименование „Здравна инвестиционна компания детска болница“ ЕАД с Булстат 206218659, със същите седалище и адрес и Съвет на директорите, със същото удостоверение за внесен капитал, със същия предмет на дейност, със същия устав. Тези две дружества фигурират по този начин и до момента. Това е едно от тежките нарушения, които установихме при процедурата, наред с другото тежко нарушение със смяната на възложителя на сключване на договор с невъзможен предмет на изпълнение, на изплащане на авансова сума за строително-ремонтни работи преди да има всякакво проектиране, преди да има дори виза за проектиране. (Шум и реплики.)
#212 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Моля, без подвиквания от залата. Започват вторите въпроси към изслушването. От „Има такъв народ“? Не виждам. От ГЕРБ-СДС? Заповядайте, господин Ангелов.
#213 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Кацаров, слушам тук дебата и всеки въпрос, който Ви задават, започва да прилича малко на онзи румънски герой, който повтаряше, че краставицата има 99% вода. Всичко това го разбрахме, само че имам един конкретен въпрос към Вас: за тези повече от два месеца, в които сте министър, да ни кажете какви са конкретните Ви действия и постъпки с факти, които Вие сте предприели за детското здравеопазване в България, а не само Вашите констатации, наблюдения, пожелания, посоки, усещания, виждания, мнения и така нататък? Конкретно какво направихте за детското здравеопазване в България? (Шум и реплики.)
#214 · speech
Председател Ива Митева
Моля Ви! Много Ви моля!
#215 · speech
И второ, оставате ли верен на думите си, че здравеопазването, и в частност детското здравеопазване, трябва да е икономика, от която да се печели? Благодаря Ви.
#216 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Министър.
#217 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Ангелов, за двата месеца и малко, в които съм министър на здравеопазването, успях да прекратя една сделка, която има всички индикации за корупционна сделка и блокира изграждането на Национална детска болница, и да предложа по бързо и по-адекватно решение за това. В този смисъл за тези два месеца аз направих повече отколкото Вие – партия ГЕРБ, с трима бивши министри на здравеопазването, седящи срещу мен, направихте за последните 10 години, защото освен да скалъпите една такава сделка, нищо добро не се е случило на детското здравеопазване през тези години. (Ръкопляскания от ИТН.)
#218 · speech
Председател Ива Митева
„БСП за България“ – заповядайте, господин Михайлов.
#219 · speech
БСП за България
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми министър Кацаров, уважаеми колеги! Вие, споделихте преди малко, когато говорехте за Вашето предложение, че имате някакъв Ваш, доколкото разбрах, личен анализ и представа за възможностите за поставяне на Националната детска болница в „Лозенец“. Бихте ли споделили действително на какво почива тази Ваша представа? Как Вие го виждате като принципал това преместване, тъй като това е изключително важен въпрос в светлината на това, което предлагате в момента на Народното събрание – да пристъпи в следващите дни или седмици към иницииране, или скланяне на управлението на страната към едно такова решение. Благодаря Ви, госпожо Председател.
#220 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Кацаров.
#221 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми професор Михайлов, казах, че разполагам с Доклад и Анализ на Сдружението на педиатрите, изготвен от тях и представен лично на мен от професор Пилософ по отношение на детското здравеопазване и по отношение на потребностите и нуждите от Национална детска болница. Освен това мога да добавя, че от юридическа гледна точка, от медицинска гледна точка и от каквато и да е друга техническа гледна точка не съществува непреодолима пречка за това болницата, която наричаме Правителствена, да стане част от бъдещата Национална детска болница. (Частични ръкопляскания.)
#222 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. „Демократична България“ – заповядайте, господин Симидчиев.
#223 · speech
ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Дискутираме много темата за детска болница, същевременно тук стана въпрос и за бизнеса или за икономиката в медицината. Дълбоко вярвам, че истинската полза от медицината наистина може да бъде погледната и от икономически план, но става въпрос за ползата за обществото и там инвестицията в детското здравеопазване дава най-голяма възвръщаемост, защото има най-дълъг период, в който може да се осъществят ползите. Изключително важен е въпросът за детската болница, но тук има и един друг въпрос, който за мен лично би бил много важен, и това е въпросът за това как болничното лечение, което е най крайната фраза на лечението, се интегрира с профилактиката, за да може двете да работят успоредно и да получаваме максималната полза за децата. Тоест, как тази болница да служи и за координиращ център за профилактика. Тъй като знаем, че профилактиката спасява живот, профилактиката е икономически ефективна – ваксините спасяват живот. Във връзка с това може много да говорим за ковид, но няма да говорим за ковид. Искам да попитам: как тази болница може да стане и Център за профилактика, за да може заедно с лечението на децата да постигнем максималната икономическа полза за цялото ни общество? Благодаря Ви.
#224 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Кацаров.
#225 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми доктор Симидчиев, разбира се, че профилактиката е ключова не само в детското здравеопазване, а въобще в системата на здравеопазването и Вие, и аз много добре знаем, че това е тема, която е занемарена, изоставена и погледите на всички са съсредоточени в болниците – там, където са парите, и никога не остава време да бъде развита тази тема. От гледна точка на възможностите на тази база, за която говорим в момента, а тя, освен че е може би най луксозно обзаведена болница, наистина разполага с огромен капацитет по отношение на най-различни видове лаборатории и възможности за изследвания. Така че като база и като предпоставки на това да се превърне в такъв център всички условия според мен са налице плюс възможностите те да бъдат доразвити, ако, разбира се, се стигне до такова решение.
#226 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Движение за права и свободи“ – заповядайте, господин Чакъров.
#227 · speech
ДПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! По данни на НСИ в България живеят около 1 милион и 200 хиляди деца на възраст до 18 години. За тяхното лечение през последните години Здравната каса отделя, около 11% от бюджета си, което е над 4,3 млрд. лв. В тази сума са включени плащанията за капитационна такса на личните лекари за записаните при тях деца, за преглед извън болницата и за лечение в болницата – лекарства и ваксини. С тази скромна сума детското здравеопазване трудно може да се нарече приоритетна област в държавната политика в здравеопазването. Иначе всички, които встъпват във власт и навлизат във властта, са с лозунги за приоритет на детското и майчиното здравеопазване, но за съжаление, видно е, че това остава само декларативно. Също трябва да се отбележи, че тези пари са увеличени едва преди две години – за първи път. Повече от 10 години цените не са били въобще коригирани и предишните пътеки са увеличени с 10 до 15%. Въпреки това педиатричните пътеки са едни от най-ниско остойностените. Имайки предвид мнението на водещи педиатри и на лекарската гилдия, аз съм хирург, но специалността „Педиатрия“ е една от тежките специалности в медицината, защото е интердисциплинарна, изключително отговорна. Така че, там наистина трябва да се помисли – директно казвам, за корекция на клиничните пътеки. Същевременно трябва да се намерят включително и финансови стимули и обективно остойностяване и финансиране на доболничната помощ, където би следвало да бъде и е профилактичната дейност. Трябва наистина да се акцентира на профилактиката. Господин Министър, заедно с Лекарския съюз, с Касата, даже и Вие бихте могли да инициирате да стартира този процес и да бъдем коректни към лекарите, които са на педиатричния фронт. Освен това бих искал да чуя Вашата готовност за реакция с оглед на това, аз преди малко посочих, че в България работят 1735 педиатри. Недостигът е от 450 – 500 педиатъра. Ние ускорено трябва да задвижим процеса за специализация, така че да не се окажем в ситуацията, в която бяхме за ковид с инфекционистите и реаниматорите. По принцип тук може би е редно – говорил съм и с…
#228 · speech
Председател Ива Митева
Времето, господин Чакъров.
#229 · speech
Приключвам, уважаема госпожо Председател. Важно е това, което ще кажа – позволявам си така да кажа. Говорил съм и с предходни колеги министри на здравеопазването – наистина трябва да се направи един обективен анализ на настоящата ситуация със специалисти – кадровото обезпечаване, възрастовия профил. Там където е необходимо и е критично нивото, наистина, ние, ако сме сериозна държава и Министерството като принципал и субект, който трябва да реализира тази кадрова политика, да ускори процеса на специализация на младите лекари. Благодаря.
#230 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Кацаров.
#231 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми доктор Чакъров, споделям Вашата загриженост. Имах възможност да кажа и миналия път, ще го повторя и сега. Имам такава инициатива, проведох среща с Българския лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса. Обявихме заедно пред медиите инициатива в няколко посоки. Едната от тях е свалянето на лимитите, но другата е корекция в цените на клиничните пътеки. Представени са на Лекарския съюз и на Националната здравноосигурителна каса План за такава корекция, базиран на съпоставка с цените в други държави с развити икономики, с дълбоки традиции в сферата на здравеопазването. Този план предвижда преимуществено корекции и повишаване на цените на точно такива изостанали, сред които са и педиатричните пътеки. Реализацията на този план, разбира се, зависи от НЗОК и Българския лекарски съюз, защото в техните прерогативи е сключването на Националния рамков договор. Направих и още едно нещо в подкрепа на детското здравеопазване и на профилактиката, за която спомена и доктор Симидчиев – подготвихме изменение в основния пакет – в Наредба № 9 на министъра на здравеопазването, което се надявам да успея и да обнародвам в рамките на мандата, който имам, което предвижда въвеждане на патронажна грижа след раждането на децата. Не лечение, не прегледи, а патронажна грижа и помощ за младите родители, на младите семейства от акушерка, сестра или друг специалист, който да помогне точно в тази дейност – в превенцията и в профилактиката в най-ранна детска възраст. Надявам се тази наредба да бъде обнародвана и това да бъде включено в Националния рамков договор. Както споменах, предприех изменения в Наредбата за специализациите, които ще улеснят специализациите на всички лекари, не само на педиатрите. Наистина и Вие ще се съгласите с мен – необходимо е цялостна реформа на здравната система. Това са отделни неща, които в малкото време, което имам, с инструментите, с които разполагам, аз съм успял да придвижа напред. Давам си ясна сметка, че това изобщо не е достатъчно, че това не решава всички проблеми и че за това е необходим наистина генерален подход, но това изисква устойчиво правителство, изисква устойчиво мнозинство, което да застане зад една такава реформа.
#232 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От „Изправи се БГ! Ние идваме!“ – заповядайте, госпожо Таваличка.
#233 · speech
ИБГНИ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър на здравеопазването, уважаеми колеги! Моят въпрос ще бъде кратък и конкретен. Предвиждате ли и може ли да се изгради в България Единна комуникационна система, която, използвайки възможностите на телемедицината, да може да свързва в реално време отдалечени клиники, педиатрични отделения от цялата страна, така че в условията на спешност, когато решенията трябва да се взимат действително бързо и мигновено, да има възможност адекватно и бързо съответният пациент да бъде пренасочен след стабилизирането към конкретната клиника, която може да му окаже специфичната помощ, от която се нуждае в момента? Благодаря.
#234 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Кацаров.
#235 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема доктор Таваличка – да, предвиждаме такава възможност. Тя е заложена в Плана за възстановяване и устойчивост. За съжаление обаче, това е нещо, което трябваше да бъде направено миналата година. Защо трябваше да бъде направено миналата година? Защото можехме днес да го използваме като възможност за лечение на ковид, както Вие, казвате. Това направиха развитите държави. Намериха възможността. То не изисква кой знае какъв ресурс. Изисква преди всичко организация – възможността отдалечено да се извършва диагностика, отдалечено да се назначава лечение, да се избегне контактът и по този начин да се избегне разпространението на болестта. Това е напълно осъществимо и в рамките на нашата страна. Напълно възможно е да се развие такава система. Изпуснахме много време и вероятно това ни е коствало много животи. Това, което ние успяхме да направим, е да го предвидим като възможност и финансиране в Плана за възстановяване и устойчивост, който ще бъде финансиран от Европейската комисия.
#236 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви, министър Кацаров. Сега преминаваме към изразяване на отношение. Всяка парламентарна група има право общо на 10 минути. От „Има такъв народ“ – заповядайте.
#237 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, колеги! Първо искам да поздравя колежките – и двете, за позицията, която имат и която отстояват, откакто са тук! От името на „Има такъв народ“ и от колегите, които сме в групата по здравеопазване, имате нашата подкрепа за всичко, което правите и ще правите в сферата на детското здравеопазване. Същевременно като хора, които сме – как да кажа – по-стари от Вас, днешният ден ни показа нещо – че скоро детско здравеопазване и детска болница няма да има. Направи ми впечатление, че ние не задавахме много въпроси. Не зададохме много въпроси, защото още от първите отговори бяхме потресени от това докъде е стигнало – да се пипне и да се прави далавера с парите за детско здравеопазване?! Можем да си представим, след като там е пипнато, за какво се е касаело през последните десет години! И пак в тази връзка не искахме да питаме, защото е ясно, че прокуратурата в този си вид няма да даде отговор и няма да даде справедливост на това, което се е случило. Ако има нещо, на което можем да разчитаме, е ето тази папка (показва) и на Комисията, която е тук, за да направи и да даде отговор на гражданите и на нас кой какво е правил, защо го е правил и къде отидоха парите? Защото няма нещо по-страшно от това, да крадеш пари от детското здравеопазване! Що се касае до това – да приключим с какво е било – оттук насетне какво трябва да се направи според мен и според нас: Първо Министерството на здравеопазването в най-кратък срок следва да ни представи варианти – не само варианта „Лозенец“, а варианта събаряне на съществуващата конструкция или изграждане на ново петно. Аз не мога да разбера какво Народно събрание сме ние и какъв висш орган е, след като тук не може да се реши да се намери едно петно или да се намери начин, по който да бъде финансирано едно от най-важните лечебни заведения в страната! Редно е Министерството на здравеопазването в най-кратък срок да ни представи варианти и това какво можем ние, включително и с промени в наредби или в закони, да променим, за да може този въпрос да се приключи един път завинаги. Не зная колко време ще е нужно и колко време трябва – според мен не повече от две седмици, за да се направи анализ на това – болница „Лозенец“ или варианта събаряне. Не са ясни, досега тези неща трябваше да са изяснени! Следващият момент, който е – тук го поставиха доста колеги, децата не са само в София, деца има и във Варна, деца има и в Ягодина. Какво правим за тези деца? Защото условията там не са по добри от условията, които са в детската болница в София. Даже има места, където тези условия са още по-зле. Защо е така, колеги? Този вариант на система на здравеопазване в България, по който се финансират клинични пътеки, довежда точно дотам. Вероятно всички сте получили в кутиите си едни жалби от една болница, която иска да прави инвестиция за 100 милиона или за 140 милиона. Задавате ли си въпроса защо тази болница не е инвестирала в детска болница? Аз мога да Ви обясня защо. Защото по линията на този закон за лечебните заведения и по здравноосигурителния закон – всичко е лобизъм и търговия! Защото парите не са в детското здравеопазване, а парите отиват там – в кардиологичните пътеки и в стендовете. Може ли това да се промени и колко години трябва да минат, за да се променят пътеките, и цялата тази система на лобизъм да изчезне? Какво е необходимо, за да приключи цялата тази история един път завинаги и радикално? Необходимо е да се приеме нов закон за лечебните заведения и цялата тази система на търговските дружества да бъде премахната – поне за обществените лечебни заведения, частните нека да бъдат както искат. Това е начинът на извършване на една реформа и това е начинът да спрем да говорим за детска болница – другият път ще говорим за АГ и за всякаква друга. Надявам се, че някога ще се получи едно правителство и един парламент, който най-сетне да постави и проблемите на здравната реформа, но на истинска здравна реформа, като най-важни за страната, защото това не търпи повече отлагане. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)
#238 · speech
Председател Ива Митева
Благодаря Ви. От ГЕРБ-СДС – заповядайте.
#239 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Господин Кацаров, слушайки нещата от тази трибуна днес, разбирам едно – че наистина сте специалист по някакъв тип организация на здравеопазването, която е неизвестна за нас, които сме мениджъри в тази посока и сме завършили точно това, но със сигурност не разбирате от медицина и от спазване на българското законодателство. По отношение на детското здравеопазване и детската смъртност. Искам да Ви кажа, че универсалният показател, който измерва качеството на здравеопазването в една страна, е именно детската смъртност. За последните години детската смъртност е показателят, който бележи трайна тенденция за намаляване в нашата страна. Уважаеми господин Кацаров, в изказванията си казахте, че не сте очаквали да сте още служебен министър на здравеопазването. Това беше и все още е очакването на цялото българско общество, на всички колеги – лекари, с които се подиграхте, защото щетите от Вашата тримесечна дейност – не мога да я нарека работа, загробват здравеопазването на България за години напред. Кой ще носи отговорност за Вашите действия, кой ще върне доверието в институцията Министерство на здравеопазването? Вие я осквернихте и действията Ви по казуса с детската болница са поредното доказателство за това. Договорът за строителството, реконструкцията на Националната детска болница се превърна в един политически проблем, зад който прозират сериозни финансови интереси за усвояването на едни 8 млн. лв. за проектиране на строителство на бъдеща сграда. И министър Ананиев знае за това, аз също знам за това. Да, радвам се, че сте изпратили всичко това, което сте събрали в тази папка, на прокуратурата. Там ще кажат кой искаше да прекратим договора, за да получи 8 милиона за проектиране. Наистина много интересен казус със сериозен политически привкус. Със сигурност познаваме българското законодателство, със сигурност сме стартирали не една и две обществени поръчки, със сигурност Министерството на здравеопазването, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Столична община – навсякъде работят юристи – същите работят и при Вас в момента. Запознати сме и с Общия устройствен план, и с Подробния устройствен план, и със Закона за обществените поръчки, и със смяната на изпълнителя, питали сме Агенцията за обществени поръчки – министър Ананиев го е направил, има надлежен отговор. Всичко станало е абсолютно законно. Но днес Вие тук – от тази висока трибуна, имахте една-единствена цел – да създадете усещане в хората, че нещо нередно е свършено, че някой незаконно е взел някакви пари и, видите ли, някой е пострадал. Единственият пострадал от Вашите действие до момента, господин Кацаров, ще бъдат отново българските деца. Прекратявате действащ и изпълняващ се вече договор за изграждането на дългоочакваната детска болница. На база на какво – анализ, проучване, нова по-добра идея за детска болница или по-бързо реализиращ се проект?! Какви са аргументите Ви и какъв е графикът за реализирането на бъдещата детска болница? Имате ли терен, имате ли градоустройство, ПУП или виза за строителство? Каква е концепцията Ви за новото лечебно заведение? Или отново пожелания, виждания, разбирания, реформа в здравеопазването – смесване на всичко онова в една страхотна, бих казал, сензационна програма, която направихте тук под формата на фойерверки, или просто прекратявате изпълнението и реализирането на детската болница, без да си давате сметка, че подготовката и провеждането на новите процедури, за които още нямате дори концепция, ще отнеме близо десетилетие?! Какви неустойки трябва да плати държавата на Здравната инвестиционна компания за детска болница за направените дотук разходи, които са направили? Целенасочено ли ще ликвидирате държавното търговско дружество, което реализира проекта? Как ще обясните на обществеността изгубените милиони? Колко време и пари още трябва да бъдат пропилени, за да бъде направена тази национална детска болница? Прекратяването на действащия договор за изграждането на детската болница се обосновава с писмо на МРРБ, в което не се сочат правни основания, няма и реален отказ за продължаване на процедурата по изработване на ПУП и изменение на Плана за застрояване. Няма такива посочени в писмото, защото реално основание за спиране на процедурата няма. Ето го писмото (показва) – сградата е там, има акт за държавна собственост, има всички документи, има правни основания. За писмото на МРРБ обаче няма правно основание, и то препоръчва, коментира успешността на инвестиционното намерение, но по никакъв начин не сочи какво е законовото основание да се допусне нанасянето на сградата в ПУП. И това правно нищо се използва, за да се прекрати действието на съществуващия договор, без да информираме обществото какво ще се направи, за да има нова детска болница и колко време ще отнеме това! (Реплики от ИТН.) Липса на каквато и да е прозрачност от самото начало, откогато сте служебен министър, без да Ви е грижа за последствията от действията Ви! Да, Вие не сте избран за наш министър от суверена, както казват от „Има такъв народ“, но това не означава, че действията Ви трябва да бъдат лишени от чувство за отговорност. И сега възниква въпросът: защо Министерството на здравеопазването, след неаргументирания отказ на МРРБ да разреши реконструкцията на напълно законна сграда – държавна собственост, вместо да си търси правата в МРРБ, решава да прекрати договора?! И защо Вие, като едноличен собственик на капитала на това акционерно дружество, не издадете протокол на едноличния собственик на капитала, за да прекрати договора, а само хвърляте в публичното пространство пожелания в тази посока? (Реплики от ИТН.) Болница „Лозенец“, господин Кацаров, е еднолично акционерно дружество, което е Ваша собственост. Като министър имате право да го преобразувате, имате право да започнете някакви действия за изграждането на детската болница, а не само да правите пожелания в тази посока. За два месеца и половина единственото нещо, което сте направили, е да съберете една папка, повтарям – със законни процедури и документи, и да направите внушението, че, видите ли, някой не си е свършил работата като хората! Действате с размах – пагубен размах, за системата на здравеопазването. Но децата имат нужда от тази болница – не от Вашата арогантност и лъжи. Посегнахте на всичко важно и изконно в системата на здравеопазването. Сега посягате и на здравето на децата. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Шум и реплики от ИТН.)
#240 · speech
Реплика От Герб-Сдс
Госпожо Председател, направете забележка.
#241 · speech
Как да направя забележка?! Вие дотук отрекохте цялото законодателство. (Смях и ръкопляскания от ИТН.) Аз не можах да повярвам, че говори досегашен министър! (Бурни ръкопляскания от ИТН.)
#242 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Нямате право да взимате отношение като председател от трибуната, госпожо Дончева! (Шум и реплики.)
#243 · speech
Елате да водите заседанието, госпожо Кирова!
#244 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Нямате право да взимате отношение от трибуната, госпожо Дончева!
#245 · speech
Въобще не вземам никакво отношение. (Шум и реплики.) Никакво! (Шум и реплики.) Заповядайте, господин Михайлов!
#246 · speech
БСП за България
Уважаема госпожо Председателстващ, уважаеми министър Кацаров, уважаеми колеги! За мен е много трудно след това, което каза професор Ангелов, да бъда неемоционален – ще се опитам поне да бъда обективен. Тук веднъж господин Ананиев съвсем неоснователно ме обвини в манипулиране на общественото мнение по повод на един парламентарен въпрос. Спомняте си го сигурно, господин Ананиев? Но аз, първо, съжалявам, че толкова се проточи това питане. Това демотивира интереса на нацията, която в момента ни гледа по Канал 1. Два часа и половина за един действително много важен въпрос, но с толкова много въпроси, мнения, които се повтаряха – това не беше в интерес на дебата. И трябва ръководството на Народното събрание – това се случва вече за втори път, госпожо Председател, когато има две питания, обединете ги в едно, да има ефективен брой въпроси, ефективен брой коментари на принципала. Така всички са уморени, залата е наполовина пълна, а въпросите са действително сериозни. И сега, като свършим с коментара на организацията на това питане, да минем към същината на проблема. Кои са неговите три опорни точки? Първата опорна точка: какво се случи дотук с детската болница, кой ни доведе до това състояние, кой носи политическа отговорност? Аз нямам никакво право от тази трибуна и съветвам всеки да не си позволява оттук да говори за разгромяване, за унищожаване на едно или друго нещо, да вменява вина на този или на онзи, тъй като тук са политически въпроси, които ние решаваме, водим политическа дискусия и търсим поемането на политическа отговорност. И нека цялата нация да знае, че политическата отговорност за липсата на детска болница се носи изцяло от партия ГЕРБ през последните 12 години! (Ръкопляскания от „БСП за България“, ИТН и ДБ.) Преди три години, благодарение на парламентарната група на Българската социалистическа партия, Дружеството „Педиатри“, или асоциация, внесе този въпрос в парламентарната зала по време на коментара за бюджета и от това произлязоха няколко помпозни съвещания на Здравната комисия, които не доведоха до нищо друго, освен че статутът на Клинична база „Лозенец“, да бъдем прецизни в определенията си за клиничните звена, се превърна в ЕАД. Нито се премести там детската болница, нито се премести детската онкохематология, нищо не се случи! Онова, което се случи обаче след това, е, че бяха създадени – и това го знаем всички, които сме се интересували от този въпрос – тези дружества, които до момента, както и да го гледаме юридически, доктор Кацаров, както и да го гледаме юридически, професор Ангелов, отговорете ни и двамата на този въпрос, и отговорът е еднозначен: свърши ли се нещо за детската болница? Не! Скелето стои мъртво, пари се раздават, работа не се е свършила нито на йота! Още повече скандално е и тук аз Ви вярвам, че обект, който го няма в ПУП повече от 10 години, се коментира като възможен за проектиране! Това е абсолютен нонсенс! И тук говорим за политическа отговорност. Тези, които са допуснали това, трябва да си я понесат докрай, а това сте Вие, колеги от ГЕРБ. И аз един път Ви казах: разсипахте не само детското, разсипахте цялото здравеопазване за тези 12 години с всичките си действия, които предприехте! И оттук нататък, за да не бъдем толкова кардинални и да преминем към втория пункт, който е по-важен – не какво се е случило, кой ни е докарал дотук. Ясно е кой ни е докарал – тези, които ни управляваха допреди два месеца! Сега въпросът е: какво да се направи? Тук аз имам някои забележки към Вас, да бъда, с цялото ми уважение, съвсем откровен, и то в тона, който професор Кирилов Ви зададе съвсем конкретно: когато излизате на едно питане пред уважаваната зала на Народното събрание, пред очите на цялата нация, трябваше още сътрудниците да Ви подготвят с един анализ, да Ви кажат: да, ние предлагаме да се премести в База „Лозенец“ тази болница на базата на това и това, като анализ. Иначе това предложение наистина увисва, хората започват да се чудят – след четиричасов дебат, както каза колегата и аз го поздравявам, то се оказва, че детска болница май скоро няма да има! С предложенията за международни конкурси, с предложенията за обществени поръчки – знаете как вървят етапите на обществените поръчки. Всичко това оставя българските майки, и на мен ми идва този черен спомен с майките отвън – те пак ще дойдат тук и ще потърсят отговорност на всеки от нас. Защото аз съм преместен, като асистент, когато започна този строеж – преди 35 години, в ИСУЛ. Моята кариера почти свършва, доктор Кацаров, но болницата я няма. Това кажете на майките! Аз съм бил 20 години детски онколог и знам какво е смъртта за децата, и още повече – за техните майки! Това, което е реализирано пред очите на цялата нация, е безобразие! Тотално безобразие! Това трябва да се прекрати! Трябва във Вашите кратки периоди, които остават, на компетентност, на възможност за ръководство на това Министерство действително да направите анализ, действително да предложите това решение, ако то е целесъобразно. Аз Ви отговорих в нашата лична среща – не смятам, че там може да бъде преместена детската болница, не може. Ако ще местите само Митев без хирургичните звена, без онкохематологията, това е непрофесионално! Всички звена трябва да бъдат в едно цяло, тъй като комплексността на услугите е основно условие за ефективността на медицинската помощ в днешния XXI век – не сме в XX век! Когато започнах своята работа като асистент, 80% от нашите деца умираха с диагнозата „Остра левкемия“ – сега 80% от децата оживяват, доктор Кацаров. Само че обърнете се към данните на един орган, който няма нищо общо с трансплантациите, и това ГЕРБ направи – вкара Агенция „Трансплантации“ в един там... на Агенция по надзор, дето нямат нищо общо! И ще видите, че детски трансплантации в България почти не се правят вече, почти не се правят! И да не говорим за аргументи, че имало лаборатории. Лаборатории се аутсорсват, почти никъде вече големи болнични звена не ползват лични лаборатории. Ако Ви кажа, че като бях в Упсала, техните скенери се разчитат в Австралия, и ефективно се разчитат в Австралия. Тоест не са лабораториите съвкупността от високотехнологични звена в една национална болница. Една национална болница създава възможността едно дете да бъде излекувано пред очите на неговата майка, а това е най-важното нещо! Така че да завършим това отношение, за да не тормозим повече българските зрители и българския народ. Опитайте се в рамките на Вашите временни пълномощия да направите този анализ, да предложите това на Народното събрание – то ще Ви подкрепи изцяло, смятам. А това го дължим на българските майки. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП за България“ и ДБ. Народният представител Костадин Ангелов иска думата.)
#247 · speech
Нямате право на реплика. Това е...
#248 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Процедура по начина на водене!
#249 · speech
ГЕРБ-СДС
Процедура по начина на водене. Уважаема госпожо Председател, преди малко направихте нарушение на Правилника за дейността на Народното събрание, като взехте отношение от трибуната и ме репликирахте. Но аз приемам това като комплимент от човека, който е вносител на поправката Ванко-1, която изкара от затвора осъден престъпник. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#250 · speech
Тъй като имам право в рамките на две минути да Ви обясня (реплики от ГЕРБ-СДС) по Правилника, аз не съм вносител на поправката Ванко-1. Аз не съм вносител на поправката Ванко-1!
#251 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Вие сте вносител и ще Ви го докажа! Нямате право на отношение!
#252 · speech
Уведомявам пленарната зала и ще Ви предоставя копие от внесения законопроект, за да видите кои са вносителите на поправката. Считам обаче, че за разлика от троловете по Фейсбук, които работят по поръчка, Вие като един професор би трябвало да сте чули достатъчно дългите обяснения, които се намират и в Уикипедия, за да знаете, че твърдите нещо, което е лъжа. Смятам, че ако бяхте просто бай Генчо от Женския пазар (реплика от народния представител Анна Александрова), аз бях длъжна – имам право на две минути обяснение, да не Ви казвам нищо. (Реплика от народния представител Анна Александрова.) Но тъй като Вие сте професор доктор, направен от ГЕРБ професор доктор, направен от ГЕРБ шеф на клиника и още на не знам какви неща за чест на Александровска болница, приемете онова, което Ви казах, като израз на потрес: как е възможно един човек на това ниво да игнорира цялото законодателство, свързано със строителството и градоустройството на България, и да каже, че нищо не го интересува, защото са се намерили юристи в продължение на няколко години, които да му кажат, че това може да мине?! Приемам, че така управлявахте държавата. Не съм длъжна нищо повече да Ви обяснявам.
#253 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Процедура!
#254 · speech
Имат думата за изразяване на отношение към въпроса представителите на „Демократична България“. Заповядайте, колеги.
#255 · speech
ГЕРБ-СДС
Процедура!
#256 · speech
Не съм Ви дала думата. Правилникът не Ви дава възможност да си я вземете...
#257 · speech
Много Ви моля, уважаема госпожо Председател... (Председателят Татяна Дончева изключва микрофоните. Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.)
#258 · speech
Недейте да яхвате катедрата, без някой да Ви е дал. (Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.) Най-напред си седнете на мястото, ако искате думата. (Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.) Вие сте си я взели. (Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.) Седнете си на мястото и си поискайте, каквото искате. (Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.) Добре, продължете да стоите тогава. (Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.) Аз съм юрист. Вие написахте ли на министър Ангелов като юрист отговор? Защо не го консултирахте? (Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.) Няма нужда. Вие сте го чели достатъчно. Заповядайте, колеги от „Демократична България“.
#259 · speech
ГЕРБ-СДС, встрани от микрофоните
Правите цирк тук! (Продължаващи реплики от народния представител Анна Александрова.)
#260 · speech
ДБ
Госпожо Председател, господин Министър! За 10 години, откакто работя като детски лекар, мога най-отговорно да заявя, че по времето, когато ГЕРБ управляваха Здравното министерство, за детското здравеопазване не беше направено абсолютно нищо. Детските клинични пътеки продължиха да бъдат най-ниските, детската ни смъртност продължи да бъде почти два пъти и половина по-висока, отколкото тази в европейските страни. При 6,5 на 1000 живородени смъртност в България – в Европа детската смъртност е 3,5 на 1000 живородени.
#261 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Защо лъжете? Не Ви ли е срам?!
#262 · speech
За сметка на това тук се чуха тежки думи за лъжи, за липса на прозрачност. Ще дам само една справка – анализът на нуждите, за който министър Кацаров спомена, беше многократно изискван от Инициативата за истинска детска болница по всички възможни канали – по Закона за достъп до обществена информация, чрез петиция, подписана с доста хиляди подписи – 6800 физически подписа! Национална гражданска инициатива, на която до ден днешен няма отговор!
#263 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Два милиона застанаха зад болницата!
#264 · speech
Къде са двата милиона не знам. Но има 90 хиляди български граждани, които са подписали последната електронна петиция!
#265 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Кой те е пратил да лъжеш?
#266 · speech
Чуха се и думи за лъжи...
#267 · speech
Господин Ананиев, моля Ви, има кога да изразите становище, не прекъсвайте оратора.
#268 · speech
ГЕРБ излъга медицинските сестри, че даде 40 милиона. Къде са тези 40 милиона? Медицинските сестри така и не ги видяха. Министър Ананиев излъга специализантите си, че са приели всички наши искания. Не беше прието нито едно от нашите искания за промяна в Наредбата за специализация, която министър Кацаров сега променя.
#269 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Пак лъжеш!
#270 · speech
Излъга педиатрите – две години и половина видяхме, че не се случи нищо. Болницата в Ливърпул е построена за две години и половина. Имахте 10 години, господа от ГЕРБ, да ни направите детската болница, вместо да ни обвинявате, че министър Кацаров за три месеца не я бил направил! Но за сметка на това той прекрати този позорен договор! Защото не знам как Вие си мислихте – декември 2018 г., че ще санирате един изоставен строеж, който е обявен за събаряне през 2011 г. и не съществува в правния мир?! Нека да загърбим тази лоша страница, да се надявам никога повече да не се връщаме към нея, и да започнем отначало цялостното изграждане на детското здравеопазване с една добра стратегия за развитието на детското здравеопазване, с едни много подробни анализи относно кадрите, с които разполагаме.
#271 · speech
ГЕРБ, от място
И една психиатрия явно трябва.
#272 · speech
Защото, ако имаме недостиг на педиатри, то недостигът на детски медицински сестри е огромен и средната възраст е над 60 години. Ние спешно трябва да решим кадровия дефицит в сферата на детското здравеопазване, трябва да помислим за профилактиката…
#273 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Направете правителство и го решете!
#274 · speech
…трябва да помислим как да интегрираме във всички съществуващи структури, които отговарят за профилактика, за доболнична помощ, всички болници в страната, така че да работят съвместно в интерес на децата и така че всички нерешени случаи да бъдат накрая диагностицирани и лекувани в Националната детска болница преди да заминат за чужбина. Защото сме свидетели колко много кампании за набиране на средства има. И нека да стане ясно – доброто решение за преместване на сега съществуващата Педиатрия в сградата на болница „Лозенец“ – нека да бъде ясно, това е временно решение, и то по никакъв начин не може да отговори на нуждите на българските деца в следващите 50 до 100 години. Нека имаме ясни срокове за изграждането на нова сграда на детската болница. И тук вече експертите ще решат къде точно е мястото, колко точно легла ще бъдат, но нека изграждането ѝ да стъпи на един много подробен анализ, и то направен отсега. Защото аз наистина не съм сигурна, че ние, педиатрите, макар и да сме предоставили този анализ, сме в състояние да извършим подробен такъв, планирайки цялата заболеваемост за следващите 20 – 30 години. Аз съм говорила с експерти от чужбина, изготвили такива анализи за най-големите болници. Това е един процес, който отнема около година. И защо пък да нямаме международен архитектурен конкурс? Как в нормалните държави целият процес – от анализа до първата операция, отнема средно около пет години, а тук да не можем да го направим? Ако бяхме започнали преди пет години, вече нашите деца можеше да са в тази болница. Но да не се връщаме отново назад. Нека всичко, за което говорим дотук, най-накрая да бъде прозрачно и най-накрая исканият от нас Обществен съвет да се случи, защото управляващите идват и си отиват, както видяхме, но изграждането на детската болница трябва да бъде гарантирано от тази трибуна и трябва да бъде ясен приоритет на всяка една политическа партия. Детското здравеопазване е въпрос на планиране за следващите години и то трябва да бъде устойчиво във времето. Имаме нужда от ясен гарант, че няма за пореден път да започнем детската болница и да я оставим в нищото, както министър Ананиев и министър Ангелов направиха. (Ръкопляскания от ДБ.)
#275 · speech
Има думата „Движението за права и свободи“.
#276 · speech
ГЕРБ, от място
По начина на водене! Процедура!
#277 · speech
В момента не е станало нищо, за да водите, нито да правите процедура. Заповядайте, господин Чакъров.
#278 · speech
ДПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Господин Министър, до голяма степен ние, от парламентарната група на „Движението за права и свободи“, сме удовлетворени от отговорите, които Вие представихте, позициите и перспективите, които се очертават за функционирането на системата на здравеопазването. Още в самото начало не бих искал да влизам в спор с колегата, но, доктор Христов, най-коректно бих искал да се обърна към Вас, че моето скромно мнение е да оптимизираме клиничните пътеки, без да се противопоставяме – кардиолози, инвазивни колеги. Явно е необходимо да се оптимизират всички пътеки, а видяхме, че клиничните пътеки в педиатрията имат остра нужда да бъдат обективизирани с оглед на труда, отговорностите, въобще сложността на отговорността, която имат колегите в тази сфера. Явно е необходим цялостен преглед и на другите клинични пътеки, но тук отговорността е и на Лекарския съюз, и на Касата да реализират необходимите процедури. Но към Вас се обръщам, господин Министър, Вие вече изказахте, но още веднъж, изразявайки нашето отношение, добре е Вие да инициирате – имате тази възможност, разговорите и процедурите по отношение на клиничните пътеки в сферата на педиатрията. Другото, което е видно – говорейки днес за реформа в педиатричната помощ в системата на здравеопазването, тя е безспорно необходима, но е необходима реформа като цяло в системата на здравеопазването. И тук ще си позволя да изкажа това, че ние от ДПС вече не от една, не от две години, може би от пет-десет години апелираме за реформа в системата на здравеопазването. За съжаление, ние не сме чути. Добре е, че Вие подхващате тази тема много сериозно, с оглед на състоянието, в което се намира системата на здравеопазването. Тя никак не е добра. Ние споделяме, че тя не е добра. Факт, който безспорно е красноречив, надявам се, което ще кажа – ако не се лъжа, 2003 г. функционирането извън Министерството, естествено, имам предвид към Касата, системата на здравеопазването стартира с 800 млн. лв. В момента е към 5 млрд. лв. Медицинската компонента ли, имам предвид целия медицински персонал, лекари и всички, които работят в системата на здравеопазването ли, са доволни, по-доволни, или пациентите са по-доволни? От статистиката, която и Вие изнасяте на база заключения от страна на Световната банка, ние сме страната, където лекарствата са най-скъпи, най-много се доплаща, пропорцията болнична – доболнична помощ, за съжаление, е много притеснителна, затова и се разходват много повече средства, ефективността на разхода на финансовите средства не е такава, каквато трябва да бъде. Ако се изнесе тежестта и се изпълняват функциите така, както ефективност има в доболничната помощ, но за това трябва да се направят необходимите стъпки, считам, че това трябва да стартира още отсега. Основният инструмент това да стане е в разговорите, преговорите, които ще се водят с Лекарския съюз, с Касата за бюджета за следващата година. Ние ще видим още тогава дали има такива намерения от страна на тези, които ще управляват в следващите месеци до актуализация на бюджет, или... С актуализацията на бюджета това няма как да стане, но поне с бюджета за следващата година да стартират тези първи стъпки. За това, че системата е такава, колеги, всички трябва да застанем и отговорно да кажем, че отговорността е на всички ни, които сме имали отговорности в един или друг етап от функционирането на системата. Ние сме изразявали нашата позиция, но тя не е била чута и не е имало политическа воля. За съжаление, ако трябва да си отговорим на въпроса дали днес има политическа воля за реформа да се обединим всички и да имаме консенсус – не, за съжаление, няма. Ние призоваваме днес от нашата парламентарна група, от нашата политическа сила, наистина да оформим политически консенсус, защото виждаме животът на 45-ото, очертава се и на 46-ото народно събрание, няма да даде отговор на тези въпроси. Трябва да се обединим, да има диалог, в диалогична среда да ги решаваме тези въпроси! Хората имат очаквания и ние всички носим отговорности за това. И призоваваме наистина за диалог и консенсус, така че най-после с надпартиен политически консенсус да подходим и да стартира тази реформа, и тя да бъде заложена в следващата година, както и в редица други сфери, естествено – и в образованието, в социалната сфера и така нататък, но днес тук обсъждаме и дискутираме реформата в здравеопазването. Надявам се, че дисбалансът за доболнична – болнична помощ, както и в частта за педиатрията, още със следващите бюджети да бъде взета под внимание, предвид, и да бъде заложено така, че да стартира и там, и колегите, които са на предния фронт, изцяло и в педиатричната помощ, да бъдат така достойно оценени с работата си. Наистина е необходима воля да пристъпим и да ги решаваме тези въпроси. Вижда се, че ефективността не е такава, каквато трябва да бъде. Считам, че днешното изслушване беше ефективно и се надяваме на следващи реални стъпки и действия, господин Министър, и очакваме даже първи стъпки за краткото време, което Вие имате, това да бъде направено. Благодаря Ви.
#279 · speech
Последни за изразяване на отношение? (Шум и реплики.) Да, знам. Бих закрила и заседанието. Заповядайте, но съкратете малко времето за...
#280 · speech
ИБГНИ
Госпожо Дончева, колкото ми се полага. На база на новия Правилник имаме допълване на времето, колкото са почивките. Добре е да го четем всички. Благодаря Ви, господин Министър, за изчерпателните отговори. Аз ще се опитам да обобщя фактологията по няколко части като няколко саги, които аз успях да си запиша. Сагата по скелето, за което е видно, че е негодно, но се правят опити то да се укрепи, пък на него и да се строи. Как оздравя това скеле между 2011 г. и сега, това е един добър въпрос за специалистите. Оказа се, че няма ПУП, а дори, както знаем, и зайчарник в Банкя не можем да направим без ПУП. Има две дружества с еднакви документи, с една вноска от 30 милиона. И тук въпросът е абсолютно ясен – какво работи Агенцията по вписванията? Но едно е сигурно – двете дружества са две хранилки. И това, което трябва да знае обществото, е какви са им заплатите на тези две хранилки. Имаме липса на оценка на текущото състояние на конструкцията, обаче, от друга страна, видно, проект няма. Какъв е начинът на формиране на цената, си задавах аз въпроса, докато Ви слушах тук, защото, видно, някъде битката е за едни сто милиона. Ама, тази битка е стигнала дотам, че като видят сто милиона и въобще не ги интересува какво е детското здравеопазване. Без наличие на архитектурен и конструктивен проект, върху какви изобщо обстоятелства – аз тук разбирам, че ги няма. Трябва да кажем, от това, което ние разбрахме, че реално налице не може да има никакъв друг изход освен това, че са платени по дейност 2, както Вие го нарекохте – и тук казвам, надявам се да съм записала правилно цифрите, вместо 130 хил. 133 лв. и 88 ст., видно по процедурите, са платени повече от 9 милиона по дейност 2, обаче – забележете! Големият въпрос е дали тези 10% не са някаква комисиона? Това как Ви звучи, колеги? Но видно, като изтичат едни срокове, защото трябва да видим датата, на която те са платени без всякакъв проект, видно в политическа криза, в която беше страната, аз разбирам, че добри са наистина съмненията и на обществото за това. За никой от нас няма приоритет, който да е поставен над и пред детското здраве. Алина е на пет. Тя е събирателният образ на едно от тези наши деца. Да чуеш диагнозата, че детето ти е болно от рак, е най-тежката диагноза, която може да чуе всеки родител. Да мине родителят през това да има химиотерапия, имунотерапия или всякаква друга терапия, в която опада косата на детето, в която виждаш кръвоизливи по кожата, в която усещаш, че имаш само едно в тази страна, и то са прекрасните ни лекари – тези, които са готови при ужасните условия, при които работят, да бъдат с теб и до теб, с обществото, което е пред теб. На Алина започва да ѝ прилошава. Тя не може да усеща храната. Агресивната терапия разрушава сетивата ѝ, обаче агресивната корупция разруши здравната ни инфраструктура. За Алина болницата е втори дом. Живее между банките, които ѝ вливат, и мечтата ѝ да излезе от болницата, а други са между проектите и фалшивите дружества. Тя търси вкуса на тази храна, а те търсят вкуса на парите. Това видяхме тук. Там, където обичат децата, там където имат отговорност към тях, там където смятат, че бъдещето са тези деца – там има иновативна медицина, пазят достойнството на родителите и на лекарите. Преди няколко години от Стара Загора дойде при мен едно дете. Беше със сепсис. В урила течеше урина отстрани, но там имаше най-добрите лекари – професор Шмилев, професор Иванов. Знам колко е важно ние да подкрепим иновативната медицина и добрата медицина, защото кадрите, педиатрията, сестрите – това са важните. Изглежда битката не е за един живот, а е битка за 100 милиона.
#281 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не те ли е срам?
#282 · speech
В една държава, в която един лев е повече от един живот, това е безхаберие.
#283 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не можеш да говориш такива работи.
#284 · speech
Това е безхаберие, това е просто корупция. Това изглежда като кражба. Не е просто некомпетентност.
#285 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Хайде стига.
#286 · speech
Това е вече не въпрос към министъра на здравеопазването, колеги, а към главния прокурор на Републиката някога, който ще имаме.
#287 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
По начина на водене, госпожо Председател.
#288 · speech
Свърши тази точка от дневния ред. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „По начина на водене.“) Не сме закрили заседанието. По начина на водене госпожа Кирова имаше преди Вас. (Уточнения между председателя и народния представител Маноил Манев.) Чакайте спокойно, тъй като в Правилника, в новия текст на Правилника, има, че времето на заседанието се удължава с времето на прекъсване. Наистина това е написано в чл. 58, ал. 2, което урежда прекъсване по искане на парламентарна група, а не по искане на председателя – това исках, да си направя справка. Да приемем, че времето на заседанието се удължава с времето на прекъсване, тъй като не съм сигурна, дали го оформихме по искане на председател – двете прекъсвания, или на група. Смятам, че за процедурните и по начина на водене въпроси ще ни стигнат тези 15 до 30 минути удължаване.
#289 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Искаме до приемане на седма точка.
#290 · speech
Едната процедура е Вашата – за удължаване до следващата седма точка. Друга процедура има ли? Има. Това не е по начина на водене. Не знам. Може би като лично обяснение, като нещо друго.
#291 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Нека да гласуваме.
#292 · speech
Добре. Кое преди?
#293 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Първо времето трябва да гласуваме, за да може…
#294 · speech
Не, не, времето го намерихме в Правилника защо го считаме за удължено. Кой иска процедурата за удължаване до точка седма?
#295 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, искаме удължаване на времето до разглеждането на седма точка – изслушването на председателя на Здравната осигурителна каса. Това е актуално питане. Става въпрос за много актуални неща. Просто да го приключим в рамките на днешния ден, защото иначе трябва да отиде за следващата седмица. Благодаря.
#296 · speech
Така, значи искането е да удължим работното време до изчерпване на точка седма от дневния ред, която е следваща. Подлагам на гласуване процедурното предложение на колегата Биков. Гласували 153 народни представители: за 90, против 41, въздържали се 22. Предложението се приема. Добре, какво го кръщаваме.
#297 · speech
Аз Ви предложих да е по начина на водене, ако искате, може да е лично обяснение.
#298 · speech
Тъй като няма връзка с воденето.
#299 · speech
Нека да е лично обяснение на колегата Манев.
#300 · speech
Добре. Лично обяснение на колегата Манев.
#301 · speech
ГЕРБ-СДС
Много пъти колеги, съм излизал на тази банка. Много пъти сте чували от мен да повишавам и тон – тук, в тази зала. Днес обаче имам да Ви кажа нещо, което е отвратително. Това дете от Стара Загора, за което си позволявате Вие тук да говорите, и Бог ми е свидетел, и колегите ми са свидетели, че откакто сте в този парламент, Вашето име аз пред тях съм го защитавал и Вие си позволихте да извадите детето – моята кръщелница, която возехме по нощите в Пловдив. Вие, да използвате това дете…
#302 · speech
ИБГНИ, от място
Не съм го използвала.
#303 · speech
Ама, аз случайно съм тук, а родителите, които ги няма, а роднините, които ги няма, за да излязат и да Ви кажат в очите, че е непочтено, подло и гадно да се заигравате с деца.
#304 · speech
ИБГНИ, от място
Ама нищо не съм казала.
#305 · speech
Това, дали ще правим болници, дали ще ги защитаваме тези болници, какво ще правим това е политика в здравеопазването и не знам, какво.
#306 · speech
ИБГНИ, от място
Ама не е вярно.
#307 · speech
Но когато сложите деца – реални, и се гаврите с тях, това е непочтено. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#308 · speech
Сега, момент, момент! Приемаме, че колегата Манев е емоционално ангажиран.
#309 · speech
ИБГНИ, встрани от микрофоните
Не е вярно.
#310 · speech
Колега Капон, не съм Ви дала думата. Моля Ви, седнете на място.
#311 · speech
ИБГНИ, встрани от микрофоните
Ама не е вярно, госпожо Дончева.
#312 · speech
Разбирам. Не съм Ви дала думата, моля Ви.
#313 · speech
ИБГНИ, встрани от микрофоните
Това не е вярно и аз държа....
#314 · speech
Моля Ви, не съм дала думата. Приемаме, че колегата Манев е емоционално ангажиран. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Моля за тишина в залата! Не е споменато име на детето и не е споменато нещо, което да го идентифицира. (Шум и реплики.) Добре. Моля Ви! Колкото повече обяснявате, толкова повече става ясно за кое дете става дума, ако искате да запазите анонимност, не може да стане с обяснение. Освен това не беше споменато нито име на дете, нищо, освен Стара Загора. Не можете да кажете от малко име за кого се отнася. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не можете.
#315 · speech
ИБГНИ, встрани от микрофоните
Моля Ви се, госпожо Дончева, дайте ми думата.
#316 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не ѝ давайте думата.
#317 · speech
Добре, вземете думата.
#318 · speech
ИБГНИ
Госпожо Дончева, благодаря Ви. За лично обяснение.
#319 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Какво лично обяснение.
#320 · speech
Държа, защото разбирам Вашата емоционалност…
#321 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Какво обяснение?
#322 · speech
Моля Ви, моля Ви, господа бивши министри, не крещете.
#323 · speech
ИБГНИ
Не знам защо Вие не чухте, че казах за събирателен образ на дете Алина. Ако Вашата кръщелница и тя, господин Манев, няма канцерогенно заболяване и Вие го знаете. Въобще моля Ви се, недейте изпадайте в това. Нямаше нищо общо едно с друго.
#324 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
В кое да изпадам?
#325 · speech
Това, че съм дала…
#326 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
И то не е от Стара Загора.
#327 · speech
Ама не е вярно.
#328 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Като правите нещо…
#329 · speech
Господин Манев, това, че Вие сте решили така, е абсолютно непочтено.
#330 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Как не Ви е срам.
#331 · speech
Добре, моля Ви, моля Ви, моля Ви, за тишина и седнете по местата. (Реплики.)
#332 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
По начина на водене.
#333 · speech
Заповядайте, госпожо Кирова, по начина на водене и елате да водите.
#334 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Дончева, не желая да водя това заседание. Помолих Ви преди малко да ми дадете думата по начина на водене, защото първо си позволихте да направите коментар от тази трибуна и да репликирате говорещия преди това, без да имате право на това по начина, по който го направихте. Позволихте си да има обидни квалификации от залата и да ги толерирате, без да направите забележка. Допуснахте да се превърне в говорилня и не в шоу, а в грозен цирк и в трагедия. Защото тук имаше говорещи по тема „Здравеопазване“, които си позволиха да превърнат изказванията в силно емоционални, вдъхновени речи с цел да манипулират публиката, защото смятам, че тук присъстващите много добре разбраха каква беше целта на техните изказвания. Недопустимо е и това не може да се случва, ако председателят върши своята работа. Крещим си, всички крещим, затова защото Вие го допускате и е крайно време да разберете, че председателстващият на Народното събрание е пръв сред равни и няма допълнителни екстри или повече права от всички останали. Ако не спазваме правилата в това Народно събрание и показваме неуважение към институциите, няма как да убедим българските граждани, че искаме институциите да съществуват и да имат някаква сила. Така че много Ви моля, не допускайте това да се случва повече.
#335 · speech
Благодаря, госпожо Кирова. Сега да пристъпим към следващата точка, за която удължихме времето: ИЗСЛУШВАНЕ НА УПРАВИТЕЛЯ НА НЗОК ПЕТКО САЛЧЕВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 110 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ЗАЯВЕНИТЕ ОТ МБАЛ „СЪРЦЕ И МОЗЪК“ ЕАД НА НОВИЯ АДРЕС В СЕЛО КАЗИЧЕНЕ НОВИ МЕДИЦИНСКИ ДЕЙНОСТИ ЗА ПЕРИОДА ОТ 2024 Г. Не виждам господин Салчев. Госпожо Кирова, да Ви платя ли нещо за консултация по начина на водене, или ще ни третирате като Общинския съвет на Видин? (Смях от ИБГНИ и ИТН.)
#336 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Трябва да го допуснем в залата.
#337 · speech
Заповядайте.
#338 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Дончева. Уважаеми колеги, правя процедура по допускането на господин Петко Салчев в пленарната зала.
#339 · speech
Моля, който е съгласен да бъде допуснат господин Петко Салчев – председател на НЗОК, да гласува.
#340 · speech
ГЕРБ-СДС, встрани от микрофоните
Искам лично обяснение.
#341 · speech
Седнете, ако обичате, на мястото си. Днес не водите заседанието. Ако искате, елате да го водите.
#342 · speech
ГЕРБ-СДС, встрани от микрофоните
Искам лично обяснение.
#343 · speech
Не, няма нужда.
#344 · speech
ГЕРБ-СДС, встрани от микрофоните
Споменахте ме.
#345 · speech
Какво като Ви споменах, какво да се обясните? Не е добре председателската маса да се обяснява така, затова Ви казах: седнете, не сме във Видин. Ако искате, после ще се разберем. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Моля, приключете гласуването и обявете резултата. Гласували 135 народни представители: за 127, против 3, въздържали се 5. Предложението е прието. Тук ли е господин Салчев? Седнете си на мястото. Не съм Ви дала думата. Не съм Ви дала думата.
#346 · speech
ГЕРБ-СДС, встрани от микрофоните
Ще Ви изчакам.
#347 · speech
Може, но си седнете на мястото. Тук ли е господин Салчев? (Реплики: „Няма го!“) Тогава какво правим? Даваме почивка, докато дойде господин Салчев ли?
#348 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не можете да ме лишите от правото.
#349 · speech
Ма как ще Ви лиша от правото – моля Ви се!
#350 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Дончева, позволявате си да се обръщате към мен поименно и да ме споменавате по отношение на работата на Общински съвет – Видин. Като начало, никога не съм го председателствала и не съм вземала думата по такъв грозен начин, защото никога не е имало такъв грозен водещ на заседанията. Що се отнася до заплащането, госпожо Дончева, нямам нужда Вие да плащате за моите консултации. Много добре зная кой на Вас Ви плаща, така че много Ви моля, бъдете така добра да проявявате уважение, защото ще получите това, което викате насреща си. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Реплики.)
#351 · speech
Не върви да закриваме заседанието, след като сме го удължили. Господин Салчев е на пропуски. Не смятам да преча на никого, който иска да се изявява, за да се покаже, напротив. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Добре, заповядайте за представяне на мотивите.
#352 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Нека да изложа пред Вас хронологията на събитията, които ни разтревожиха, за да направим днешното запитване. На 21 май 2021 г. – седмица след клетвата на служебното правителство в Гербовата зала на Президентството, в Деловодството на Президентството постъпва писмо от „Търговска лига“ до президента Румен Радев. В писмото професор Николай Димитров – медицински директор на Университетски болници „Сърце и мозък“ – Бургас и Плевен, и главен секретар на Медицинския университет – София, информира президента, че „Търговска лига“ разработва мащабен проект за създаване на нов Медицински университет в Бургас с филиал в Плевен. В същото писмо „Търговска лига“ искат среща с президента, за да го запознаят с проекта „Нов медицински капацитет“ и искат от президента Румен Радев да подкрепи интегрирането на този стратегически според „Търговска лига“ проект в Плана за възстановяване и устойчивост на Република България. Молбата за среща е по възможност да се състои в началото на юни 2021 г. На 31 май 2021 г. – 19 дни след клетвата на служебното правителство в Гербовата зала на Президентството, в Министерството на здравеопазването постъпва заявление от МБАЛ „Сърце и мозък“ ЕАД, с което са заявени нови медицински дейности с нов адрес: област София, Столична община, село Казичене, район Панчарево, ул. „Фармапарк“ и на съществуващия адрес на лечебното заведение в град Плевен: ул. „Пиер Кюри“ № 2. Новата болница се предвижда да е с над 500 легла в 19 клиники, отделно ще се изградят още няколко структури без клиники, без легла – предимно лаборатории. В болницата ще има изключително бутикови и високотехнологични дейности, като кардиохирургия, неврохирургия, нуклеарна медицина. По всички тези специалности на територията на София няма недостатъчност. В София кардиохирургиите са поне пет, още повече са неврохирургиите. В болницата се предвижда да се отвори лаборатория по медицинска генетика, която е нужна и при предписването на най скъпите медикаментозни терапии, например в онкологията, а и не само – защото това е бъдещето на иновациите. Освен бутикови, в лечебното заведение има и много комерсиални дейности, от които страната, и в частност София, също нямат нужда, тъй като са прекалено много и в момента. Такива са медицинската онкология, инвазивната кардиология, гастроентерологията, акушерството и гинекологията и така нататък. Намерението за построяване на новата болница се случва на фона на пренаситеността от болници за активно лечение в страната – ние сме на първо място в Европейския съюз по този показател на глава от населението и според Евростат у нас има 624 легла за активно лечение на 100 хиляди души, срещу 392 средно за Европейския съюз. По този повод между Министерството на здравеопазването и МБАЛ „Сърце и мозък“ ЕАД тече сериозна кореспонденция и обсъждане, като болницата входира още документи, изискани от Министерството на здравеопазването в две писма – на дати 4 юни и 13 юли. На 21 юли 2021 г. Министерството на здравеопазването стартира законовата процедура по чл. 37б от Закона за лечебните заведения, като по този начин се заобикаля нормативното изискване на чл. 37а от Закона за лечебните заведения за разкриване на нова болница, нова сграда, като изпраща писмо, което пристига в НЗОК, забележете, на 22 юли – четвъртък! В този момент НЗОК действа светкавично и в рамките на един работен ден – 23 юли, петък, извършва оценка на бюджетното въздействие. В писмо от 26 юли – в понеделник, на НЗОК, подписано от управителя на НЗОК – Петко Салчев, се казва: „По отношение на възможностите за финансиране на заявените от МБАЛ „Сърце и мозък“ ЕАД на новия адрес в село Казичене нови медицински дейности НЗОК счита, че съответните средства за финансиране на тези дейности ще бъдат предвидени във финансовите планове на НЗОК за периода, забележете, от 2024 г.“! Възникват много тревожни въпроси и именно затова искаме да чуем мотивите на управителя на НЗОК за тези негови действия. Благодаря Ви.
#353 · speech
Благодаря, господин Ангелов. Сега по процедура трябва да отговори господин Салчев в рамките на 10 минути. Доколкото разбирам, всеки момент трябва да… (Петко Салчев съобщава, че е в залата.) А Вие сте тук вече? Извинявайте. Имате думата, да. Добре, значи изслушването си тече, както си му е редът. Имате 10 минути да отговорите, господин Салчев.
#354 · speech
Петко Салчев
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Във връзка с поставеното питане искам да направя лека ретроспекция на чл. 37б.
#355 · speech
ДБ, от място
От кой закон?
#356 · speech
Петко Салчев
Член 37б от Закона за лечебните заведения се появява през 2015 г., като там не се изисква становище на Националната здравноосигурителна каса. Негова редакция е направена през 2018 г., където е поставено изискване за становище от Националната здравноосигурителна каса – казвам становище, а не решение, и има негова редакция през месец юни 2020 г., където тълкувателното становище е разширено – че трябва да се изпрати допълнително съобщение на този, който е вносител на искането. Член 37б изисква становище от Районната колегия на Българския лекарски съюз или БЗС и становище от Националната здравноосигурителна каса. Становището, което ще дадат те, не влияе върху последващата процедура по чл. 37б, тъй като независимо какво е становището, то отива в Изпълнителната агенция по Медицински надзор, която впоследствие изисква анализ на необходимостта от болнични легла, от една страна, от втора страна, изискват, както и в момента се прави, от Националната здравноосигурителна каса да се даде информация колко сключени договори има на съответната територия. В изпълнение на чл. 37б Националната здравноосигурителна каса е представила становище по искането на болницата, която е кандидатствала пред Министерството на здравеопазването. Съгласно чл. 59б, ал. 4 и 5 от Закона за здравното осигуряване директорът на РЗОК не може да сключва договори, съответно допълнителни споразумения с лечебни заведения, които не са подавали заявления в съответните срокове, независимо от причините за това, както и случаите, в които се заявява желание за разширяване на предмета на договорите, съответно допълнителните споразумения. Цитираните разпоредби не се прилагат, когато лечебните заведения за болнична помощ и комплексни екологични центрове са получили разрешение за осъществяване на лечебна дейност след провеждането на процедурата по чл. 37а или съответно чл. 37б от ЗЛЗ, в която НЗОК е дала становище за финансиране на съответните дейности, и могат да сключват договори с допълнителни споразумения. Аналогично на цитираните разпоредби такива са предвидени в Националния рамков договор. В конкретния случай Многопрофилната болница за активно лечение „Сърце и мозък“ е съществуващо лечебно заведение. На същото е издадено разрешение за осъществяване на лечебна дейност. Към настоящия момент на МБАЛ „Сърце и мозък“ е издадено разрешение за лечебна дейност № НБ 414 от 21.07.2021 г., което осъществява дейности на следните адреси: Плевен, ул. Пиер Кюри“ № 2 и улица „Генерал Владимир Вазов“ № 91, и Бургас, бул. „Стефан Стамболов“ № 73. Лечебното заведение е заявило желание да разкрие нов адрес – в село Казичене, област София, район Панчарево, ул. „Фармапарк“. Няма да казвам УПИ и така нататък. От заместник-министър на здравеопазването с писмо с изходящ № ЛД 00161 от 21 юли 2021 г. е изискано становище на основание чл. 37б, ал. 3 относно възможностите за финансиране на новите медицински дейности с приложени документи и съответни положителни становища от Българския лекарски съюз.
#357 · speech
От Плевен!
#358 · speech
Петко Салчев
И София – документите са при мен. На адрес в село Казичене се предлага разкриване на нови отделения на съществуващи вече клиники, както и на нови клиники. Съгласно разпоредбата на § 1, т. 11 от Закона за лечебните заведения нови медицински дейности са медицински дейности по специалности, по които лечебното заведение не е извършвало дейност, както и медицински дейности по специалности, по които лечебното заведение извършва дейност, но се променя нейният обем, създава се нова структура по същата специалност или се повишава нивото на компетентност на съществуващата структура на лечебното заведение, включително високотехнологичните методи за диагностика и лечение и свързаната с тяхното прилагане технологична медицинска апаратура. Относно възможността за финансиране на заявените от МБАЛ „Сърце и мозък“ ЕАД – град Плевен, нови медицински дейности, НЗОК счита, че е възможно в рамките на досега съществуващите финансови параметри, определени от лечебното заведение от Надзорния съвет на НЗОК за Бургас. Съгласно чл. 35, ал. 3 от ЗЛЗ е изразила становище, че по отношение на възможностите за финансиране на заявените от болницата на новия адрес в Казичене нови медицински дейности, че съответните средства за финансиране на тази дейност ще бъдат предвидени във финансовите планове на НЗОК в периода след 2024 г., ако преминат цялата процедура. И тъй като професор Ангелов знае цялата процедура, след издаването на заповедта за разрешение, професор Ангелов, трябва да има издадено разрешение от министъра на здравеопазването, за да може да бъде сключен договор в съответната районна здравноосигурителна каса. В тази връзка искам да подчертая, че становища по чл. 37б, ал. 3 от Закона за лечебните заведения за 2020 г. са изискани от Министерството на здравеопазването – 30 броя, а за 2021 г. – 20 броя. Специално за 2020 г. изискванията са, както следва: за УМБАЛ „Света Марина“ – Плевен; УБАЛ „Медика – Русе“; УМБАЛ „Здраве“ – Велинград; Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда; СОБАЛ „Луксор“; СБАЛ „Еврохоспитал“; СБР „Здраве“; УМБАЛ „Георги Странски“; УМБАЛ „Сърце и мозък“; МБАЛ „Св. Марина“; Аджибадем Сити Клиник София; МБАЛ Велинград; МБАЛ по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“; СОБАЛ „Атанас Пешев“; СБР Петрич – град Петрич; за два нови адреса в град Сандански, околовръстно шосе и Велинград, ул. „Николай Хрелков“ № 32; УМБАЛ „Н. И. Пирогов“; СБР „Айлин“ Минерални бани; УМБАЛ „Софиямед“; СБР Петрич; МБАЛ Сити Клиник; МБАЛ „Иван Скендеров“; МБАЛ „Света Каридад“; СБАЛОТ „Витоша“; СБАЛАГ „Щерев“; КОЦ – Бургас; МБАЛ „Хигия – Север“; СБЛАГ „Майчин дом“; „Еврохоспитал“ и „Света Каридад“ – Пловдив. За 2021 г. за нови лечебни заведения е изискано становище: за СБР „Света Елена“ ЕООД „Св. Константин“, хотел „Елена“ и СБР блок ЕООД – град София. По чл. 37б, ал. 3 от Закона за лечебните заведения е изискано: МБАЛ „Сърце и мозък“ адрес: град Бургас, град Плевен, и Казичене Света Богородица; МБАЛ – Попово; МБАЛ „Христо Стамболийски“; УМБАЛ „Св. Дева Мария“; МБАЛ Медицински комплекс „Св. Иван Рилски“ – клон Стара Загора, подчертавам клон Стара Загора, „Централ онкохоспитал“; СБАЛ по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“; УСБАЛ по спешна медица „Пирогов“; МБАЛ – Силистра; УМБАЛ „Александровска“; МБАЛ „Хаджи Димитър“; МБАЛ – Шумен; МОБАЛ „Стефан Черкезов“; МБАЛ – Силистра; УМБАЛ „Св. Марина“; СБР „Родопи“; СБР – Несебър; Минерални бани и МБАЛ „Скендеров“ – Гоце Делчев. За всички тези лечебни заведения Националната здравноосигурителна каса е дала становище, че в рамките на бюджета на Националната здравноосигурителна каса същите ще бъдат финансирани. Заключение. Като управител на Националната здравноосигурителна каса винаги съм спазвал изискванията на българското законодателство. В своята дейност винаги съм държал на прозрачност в работата си. Искам отново да подчертая, че Националната здравноосигурителна каса не финансира легла или дейности, а закупува предоставените от изпълнителите на медицинска помощ услуги, и то след като същите са извършени и отчетени. Плановете за каквито и да е инвестиции се разрешават от министъра на здравеопазването по съответния ред. Националната здравноосигурителна каса, на която съм предлагал и преди, не трябва да седи по средата съвместно със становището на Българския лекарски съюз, а трябва да бъде след като бъде извършена пълната оценка от ИАМН на възможностите в съответния регион и тогава да бъде питан за становището: има ли в момента налични средства, за да се закупят тези средства? И това нещо не е прието като законодателна инициатива от Националната здравноосигурителна каса, а от парламента. Благодаря Ви за вниманието.
#359 · speech
Благодаря Ви, господин Салчев. Преминаваме към въпроси от парламентарните групи. За тези, които ни гледат, да знаят, че могат да се поставят по два въпроса от парламентарна група. От „Има такъв народ“? Заповядайте за процедура.
#360 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Правя процедура, за да Ви помоля да влезете във връзка със здравния министър, ако все още е в сградата на парламента или в близост до парламента, тъй като смятам, че това ще е необходимо във връзка с дебата, който следва – въпросите и отношението. От последните няколко седмици министър Кацаров казва във връзка с този казус, че единствено и само НЗОК се е ангажирала със случая и ретроспекцията, която прочете в пленарната зала професор Салчев. Сега очевидно професор Салчев твърди, че цялата процедура е започнала в Министерството на здравеопазването, така както Законът го изисква, между другото, и аз считам, че за да имаме повече яснота, може би е необходимо и присъствието на министър Кацаров в пленарната зала. Затова Ви моля, ако има възможност, той отново да се върне. Ще бъде полезен на дебата. Благодаря.
#361 · speech
Благодаря, госпожо Атанасова. Ще бъде информиран господин Кацаров, но тъй като вече сме в процедурата по изслушване на господин Салчев, ще продължим така. Ако господин Кацаров има желание, може да дойде и да внесе разяснения, но не можем в рамките на вече започналата процедура да го задължим. Така че приемам предложението. Моля да се свържат от Народното събрание с господин Кацаров и да бъде поканен, ако желае, да изрази своето мнение. Тук, знаете, че министрите могат да говорят по всяко време. И така, преминаваме към въпросите. Заповядайте да поставите първия въпрос към господин Салчев.
#362 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Салчев, известно е, че в България се падат на 1000 души 7,4 легла при средна норма в Европейския съюз – 5,3. Във връзка с това пак е известно на всички, че едно легло не представлява самото легло, зад него стои персонал, лекар, сестра, отопление, всякакви разходи, което предизвиква след себе си всичките проблеми с финансирането, недофинансирането и всички останали принуждаващи доста управители да правят законни и не съвсем законни действия. Във връзка с това към Вас имам въпрос. Дали можете да ми отговорите на следното: колко легла на 1000 души население има във въпросния регион, за който кандидатства въпросната болница? Вторият въпрос е: колко легла на 1000 души население има във въпросния регион по специалностите и пътеките, за които кандидатства въпросната болница? И третият ми въпрос е: как НЗОК програмира и по каква методика предвижда необходимите бройки легла за период след няколко години? Благодаря.
#363 · speech
Благодаря, господин Христов. Имате думата за отговор, господин Салчев. След всеки въпрос следва отговор в рамките на пет минути.
#364 · speech
Петко Салчев
Искам само да спомена нещо, явно процедурата не се разбира – НЗОК не програмира легла. Това е последваща стъпка от процедурата по чл. 37б, която се програмира от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, която изисква цялата информация от Националния център по обществено здраве и анализи, от Районната здравна инспекция и от нас за сключените договори. НЗОК не финансира легла, и аз го подчертах накрая на моето изказване, НЗОК закупува отчетена дейност. Тъй като ме питахте колко са леглата? 12 хиляди са, около 12 хиляди са леглата на територията на София при население милион и двеста. Как е направен разчетът и дали е правен изобщо разчет, не искам да влизам в подробности, но по специалността „Акушерство и гинекология“ в София работят 12 болници, в „Кожно-венерически заболявания“ – 6, „Вътрешни болести“ – 15. Приказката за 100 болници на територията на страната, които обслужват, не обхваща специалностите. Освен това в „Кардиологията“ работят 15 болници, „Инфекциозни болести“ – само 6 болници, в „Неонатологията“ – 14 болници с 405 легла, в „Неврологията“ – 17 болници, неонатологични легла в акушерските структури – 3 болници, въпреки че изискването на Националния рамков договор изисква всяка акушеро-гинекологична структура да има „Неонатология“. И няма да изреждам по-нататък нашата справка. Но искам да кажа, че становището, което дава Националната здравноосигурителна каса, е евентуално за съответната година. Ако се иска тази година да се открият в лечебното заведение допълнителни легла, дали има възможност, а за бъдещ период – че може да бъдат планирани, когато излезе разрешението, за да знаем колко точно и какво е разрешено от министъра на здравеопазването.
#365 · speech
Благодаря, господин Салчев. От парламентарната група на ГЕРБ? Заповядайте, господин Ненков.
#366 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Господин Салчев, моят въпрос е много конкретен. За да се разсеят всякакви съмнения, че има някакви обвързаности и зависимости във връзка с проблема, който разискваме днес, искам да Ви задам един въпрос. Търговска лига и Болница „Сърце и мозък“ – Плевен, с писмо до министъра на здравеопазването Ви предлага за държавен орган, като казват в предложението си – цитирам: „Благодарение на неуморната си работа и визионерски подход, също така и тъй като сте защитник на интересите на българските пациенти.“ И моят въпрос е много конкретен: бихте ли ни казали къде са пресечните Ви точки с Търговска лига, за да могат те да натрупат тези лични впечатления към Вас; имате ли някакви общи проекти или каквито и да било зависимости с гореспоменатите от мен Търговска лига и Болница „Сърце и мозък“? Благодаря.
#367 · speech
Благодаря, уважаеми господин Ненков. Имате думата за отговор, господин Салчев.
#368 · speech
Петко Салчев
Благодаря, господин Председателстващ. Единствената ми пресечна точка с Търговска лига е, когато спечелих дело срещу тях 2003 г. А това, за което са ме предложили, не е от Търговска лига, а от Кардиологичен институт, и то е предложено до министъра на здравеопазването. Ако министърът на здравеопазването в този момент е имал някакви съмнения, би трябвало да не ме предлага на Министерския съвет и на президента. Той е предложил на Министерския съвет награждаването ми с орден, защото това подчертавате, и Министерският съвет е взел съответното решение. Какви са останалите ми научни проекти и публикации? Те са публични, публикувани са навсякъде и касаят моята научна дейност. Освен това аз изпитвам в град Плевен, където е разположен и част от този Кардиологичен институт, имам и твърде много специализанти и докторанти. Мисля, че мога да се гордея, че имам едни от значителните на брой докторанти в България, които се обучават по моята специалност, която се опитаха да я затрият от 2001 г. досега. В момента действащи професори по моята специалност, още не пенсионери, сме само двама. Така че това мога да Ви отговоря.
#369 · speech
Благодаря, уважаеми господин Салчев. От „БСП за България“ има ли въпроси? Няма. Следва „Демократична България“. Имате ли въпроси? Не виждам. От ДПС? Няма. От „Изправи се БГ! Ние идваме!“? Не виждам. Тогава минаваме към втория кръг въпроси. Има ли въпроси от „Има такъв народ“? Заповядайте, господин Йорданов.
#370 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Салчев, колеги! Искам да попитам господин Салчев дали на тази болница е издавано разрешение от министър на ГЕРБ през 2020 г.? Благодаря.
#371 · speech
Благодаря, уважаеми господин Йорданов. Имате думата, господин Салчев.
#372 · speech
Петко Салчев
Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Йорданов, на болница „Сърце и мозък“ са издавани няколко разрешения и няколко заповеди по чл. 37б. През 2020 г. има издадена от министър Ангелов и през 2019 г. има издадена от министър Ананиев – по същия казус за втори адрес в град Бургас, така че процедурата и тогава, и сега е една и съща. Мога да представя документите със заповедите и разрешителните, подписани от двамата министри. Благодаря Ви.
#373 · speech
Благодаря, господин Салчев. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС – втори въпрос. Заповядайте, господин Ангелов.
#374 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, госпожи и господа народни представители! Уважаеми професор Салчев, с Ваше писмо в края на миналата година Вие отказахте НЗОК да финансира животоспасяващо лекарство за лечение на пациентите със спинална мускулна атрофия. По този повод тогава пациентска организация Ви нарече „повелителят на живота“. Тогава Вашият мотив беше: „Анализът на бюджетното въздействие показва към този момент невъзможност за покриване увеличение на разходите на НЗОК с приблизително 14,5 млн. лв. първата година и до близо с 43 млн. лв. петата година при добавяне на нова пациентска популация и в условията на вече приключила бюджетна процедура и утвърден бюджет.“ Сега във Ваше писмо до министъра на здравеопазването казвате: „По отношение на възможностите за финансиране на заявените от МБАЛ „Сърце и мозък“ ЕАД на новия адрес в село Казичене нови медицински дейности НЗОК счита, че съответните средства за финансиране на тези дейности ще бъдат предвидени във финансовите планове на НЗОК за периода от 2024 г.“ Въпросът ми сега е: как оценихте бюджетното въздействие сега, при условие че бюджетът на НЗОК за 2024 г. не е гласуван, а няма и такава бюджетна процедура? И от кого ще бъдат предвидени тези средства в бюджета на НЗОК, при условие че Вашият мандат приключва преди 2024 г.? Благодаря Ви.
#375 · speech
Благодаря, господин Ангелов. Имате думата за отговор, господин Салчев.
#376 · speech
Петко Салчев
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми професор Ангелов, навързването на различни данни и факти не помага на тезата Ви. Едното – дали се оценява бюджетното въздействие за дадено лекарство, няма никакво отношение към издаваното становище дали ще бъдат, или няма да бъдат планирани средства. Никъде в посочения чл. 37б не пише, че становището трябва да съдържа бюджетни въздействия, тъй като не е направена оценката от ИАМН колко структури и легла ще бъдат разрешени. А за това, което си позволявате – да ме обвинявате за „повелител на еди-какво си и еди-що си“, мисля, че не Ви прави чест като професор. Когато сме говорили с Вас по този проблем, когато Ви го обяснявах, Вие силово натискахте ИАМН да изпраща отново писма и говорихте с пациентските организации, че този проблем ще бъде решен. Така че не смесвайте Вашето питане, което се отнася за болницата, с лекарствената политика. Благодарение на Касата, с това, че тя прави добра финансова политика, в момента покриваме всичките редки и животоспасяващи заболявания, които Министерството на здравеопазването непрекъснато прехвърляше на бюджета на Касата. Вчера изпратихме дете за трансплантация в чужбина. Да, и по Ваше време го правехме, господин Ангелов. И по Ваше време настоявахте да лекуваме двете момичета в болница „Лозенец“. Нещо да сме Ви казали? Стиснахме си ръцете и го правехме, и сега изведнъж използвате думите на една пациентска организация, за да ме обвинявате едва ли не, че съм убиец. Благодаря Ви.
#377 · speech
Благодаря, уважаеми господин Салчев. От другите групи възникна ли желание да зададат въпроси? От ДПС – заповядайте, имате думата.
#378 · speech
ДПС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми професор Салчев, искам да върна дискусията с няколко години назад и да припомня на колегите, които не са били тогава в състава на Народното събрание, и да заявя, че кандидатурата на професор Салчев за управител на Националната здравноосигурителна каса беше предложена от парламентарната група на ГЕРБ и беше подкрепена единствено и само от колегите от парламентарната група на ГЕРБ. Сега възниква един много интересен въпрос и това е моят въпрос: на какво според Вас се дължи атаката точно сега към управителя на Националната здравноосигурителна каса, след като становището по чл. 37б от Закона за лечебните заведения, Вие разяснихте точно за какво става въпрос и очевидно е, че при издаването на това становище няма нарушение на Закона? На следващо място, защо смятаме, че тази атака не е само атака към Вас, а и към министъра на здравеопазването, и към служебния кабинет? Аз съм последният човек, който защитава всички действия на служебния кабинет, но това, което става ясно в момента, е, че тази атака към Вас се дължи на действията на министъра на здравеопазването от служебния кабинет и на действията, които управителят и контролните органи на Националната здравноосигурителна каса реализираха в рамките на мандата на служебния кабинет. Ако ми отговорите на тези въпроси, ще бъда благодарен, защото не смятам, че тази атака е единствено и само срещу Вас.
#379 · speech
Благодаря, господин Адемов. Имате думата за отговор, господин Салчев.
#380 · speech
Петко Салчев
Благодаря. Аз смятам, че не е атака, а, как да го кажа, закачка. Това е едното. Второто, преди около месец публично по телевизията пред цяла България един господин каза, че ще ми бъде взета главата. Може да направите сметка кога е започнало искането на моята глава. Искането на моята глава започна от миналата година първо от Българския лекарски съюз поради това, че не се съгласявах на множество от техните искания, защото те не отговаряха на политиката и бюджета на Касата. Започна, след като не се съгласявах да ретроспектираме Националния рамков договор и да признаем заповедта на министъра за приравняване на бързия антигенен тест с PСR теста. Започна тогава, когато поставих въпроса: колко струва PСR тестът? След това тези атаки продължиха. Продължиха да искат моята оставка, но в момента според мен един от мотивите е: единствената институция в България, която плаща, плаща навреме, плаща всичко, което е предвидено по закон, трябва да бъде дестабилизирана. И второто, което е, аз разбирам професор Ангелов, но той така навърза всичките неща, че не само служебното правителство, а и президентът едва ли не е намесен в цялата тази работа. Аз не смятам, че съм обект на атака на този или онзи. Смятам, че в момента и това, което ще предложа, ако продължавам да бъда управител, е да бъде променен Законът за лечебните заведения, така че той да отговаря на духа за създаване на лечебно заведение или за увеличаване на неговия капацитет. Второто, което ще предложа, именно затова е атаката, че искам да бъдат премахнати клиничните пътеки като начин на финансиране, и този проблем се отлага от 2011 г. досега, с отмяна или отлагане на една и съща наредба. Това е атаката – на статуквото. Благодаря Ви.
#381 · speech
Благодаря, уважаеми господин Салчев. Пак да попитам останалите групи – „БСП за България“, „Изправи се БГ! Ние идваме!“, „Демократична България“? Не. Добре, с това приключваме и втория кръг от въпроси и преминаваме към изразяване на становища от парламентарните групи. От „Има такъв народ“? Заповядайте, господин Христов.
#382 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми професор Салчев, тази дискусия се състоя точно след дискусията за детската болница и в цялата тази история има нещо, как да кажа, символично. Един не много добър преход, защото там се касае за нещо, за едни 50 милиона, които не могат да се намерят 10 години да направим болница за децата, а тук се касае за инвестиция за 140 милиона, или колко беше, някаква такава сериозна сума. Не мога да разбера какъв е проблемът, като отдавна беше приета Здравна карта и по тази Здравна карта е разписано къде, какви, колко болници и колко легла трябва да има. Явно е, че цялата тази карта е нещо вече зачеркнато, че никой не признава това нещо или какво? Здравната карта не е ли равносилна на закон, или аз нещо бъркам? Кой е крив и кой е прав в цялата работа, за да разнищваме това в парламента? Това е една инвестиция, която не мога да определя за какво се касае, а то е ясно за какво се касае. Точно за това, за което Вие сте прав – за лобистко направени пътеки. Защо не се отива да се кандидатства за пътеките по детско здравеопазване, а се отива за кардиологичните пътеки и за неврологичните? Защото едната пътека е 300 лв. или 400 лв., а другата е 2600 лв. Тук има колеги хирурзи и знаят колко е една чернодробна операция или една жлъчка. Смешни пари на фона на всичко това, което се разиграва и което слушаме. И Вие сте прав, но няма да решим въпроса с промяна на Закона за лечебните заведения. Тук трябва изцяло нов Закон за лечебните заведения, остойностяване и заплащане на дейностите, спиране на всичко това и на всякакви такива кранчета, и на всякакъв такъв лобизъм. Няма смисъл повече да се занимаваме с такива неща и с такива лобистки истории в парламента. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН.)
#383 · speech
Благодаря, господин Христов. За изразяване на отношение от парламентарната група на ГЕРБ-СДС – господин Ангелов, имате думата.
#384 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми професор Салчев, не приемайте това, което говоря, лично, като лична атака към Вас. Напротив – това е един процес, който е пример за модела на лобизъм и бизнес със здраве. Това, разбира се, няма нищо общо с Вас, но буди изключително сериозни притеснения. Вие споменахте, че сме атакували президента. Не сме атакували президента. Зададохме въпроси: как така в писмо от 21 май – няколко дни след като правителството се закле в Гербовата зала, до президента постъпва искане на официална бланка от Търговска лига, подписано от професор Николай Димитров. След като говорите за Българския кардиологичен институт, предполагам, знаете кой е той. Ето писмото (показва), в което се казва, че се разработва мащабен Проект за създаване на нов медицински университет. Повтарям: нов Медицински университет в Бургас, с филиал в Плевен. Също така в това писмо се иска от президента да подкрепи този стратегически проект да влезе в Плана за възстановяване и устойчивост. След това се казва, че се моли за среща в началото на месец юни. Имало ли е такава среща, нямало ли е такава среща, никой не знае? Много случайности. Вчера в Нова телевизия министър Кацаров излъга пред цяла България, че той не знаел за тази процедура. А Вие казахте сега от тази трибуна, че процедурата е започнала в Министерството на здравеопазването. Тя няма къде другаде да започне. Да, много добре знам тази процедура. Знам, че е започнала в Министерството на здравеопазването. Въпросът е: защо министър Кацаров излъга? Въпросът е и още по-голям: защо президентът на България Румен Радев скастри публично министър Кацаров, когато го извика да се върне бързо от морето, каза му да спрат проектите за частни болници и изобщо да не мислят за финансиране за 2024 г.? Нещо повече знае ли президентът? Той провел ли е тази среща? Защо се мълчи? Защо сега здравният министър не дойде в залата? Крие ли се? Има ли нещо тайно? Много случайности станаха едновременно, професор Салчев. Убеден съм във Вашата коректност и професионалност. Когато говорите, че атаката е лично спрямо Вас – не. С ръка на сърцето мога да Ви кажа и аз, предполагам и Вие – ние се познаваме от много години, тогава, когато Ви искаха оставката, човекът, който Ви защити, бях аз. Защото, когато вярвам, че нещо се случва по правилата, аз го подкрепям. Тогава, когато имам притеснения, аз ги излагам от най-високата трибуна и търся отговор – има ли зависимости, няма ли зависимости? В крайна сметка най-големият дебат в тази зала беше дали да има такава мега болница в София, дали има недостатъчност на легла? Прав сте – не зависи от Националната здравноосигурителна каса, зависи от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. Да каже има ли недостатъчност, или няма недостатъчност. Много се надявах колегите от „Има такъв народ“, БСП, „Изправи се БГ! Ние идваме!“ да проявят последователност, след като пламенно всички са заявявали, че трябва да се премахнат търговските дружества за болниците, а сега кротко си мълчат, когато трябва да се направи ново търговско дружество, което да черпи от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, забележете, за 2024 г. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Отново питам: след всичките тези факти, които съобщихме, има ли зависимост и съществува ли модел на лобизъм и бизнес със здраве в българското здравеопазване в момента? Благодаря Ви.
#385 · speech
Времето, господин Ангелов. Този въпрос е риторичен вероятно, тъй като вече няма кой да отговори. „БСП за България“ – становище? Заповядайте, професор Михайлов.
#386 · speech
БСП за България
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми професор Салчев, уважаеми колеги! Тук сме в много интересна ситуация. Професор Салчев, Вие изчетохте един списък на разрешителни, издадени 2020 г. и 2019 г. Ще Ви помоля после да ни го предоставите, ако е възможно. Ами те са много, много разрешителни. При колко правени карти в последните години, при обръщане на внимание от страна на Световна банка, на Световна здрава организация, че България е увеличила броя на болничните си заведения и на леглата за хоспитализация безобразно много. Сега тези, които са издавали тези разрешения, внезапно се явяват в ролята на спасители, концентриращи общественото мнение върху това, че някъде се провежда формално една процедура за издаване на разрешения. Мисля, че тук колегата преди мен постави въпроса много сериозно. В това отношение имаме пълно съвпадение. Основата, професор Салчев, основата, колеги, да се искат и да се дават такива разрешения е, че НЗОК се е превърнала в дойна крава, която се точи вече десетилетия наред по най-безобразен начин с клинични пътеки, които са абсолютно неправомерно остойностени, че се създават условия – и това го каза един председател на Българския лекарски съюз, които сега са дали положително мнение за тази болница. Нали така? Той каза в едно свое изказване, че няма по-сигурен бизнес, колеги, от здравния в момента. В началото на годината ти подписваш договор. Кой друг бизнес може да бъде толкова сигурен, че ще получиш толкова и толкова милиона средства от Националната здравноосигурителна каса? Това трябва да се прекъсне – болниците не трябва да бъдат търговски дружества, в областта на здравеопазването трябва да бъдат оценени дейностите, труда на специалистите и те да бъдат обезвъзмездявани, а не от тези пари на данъкоплатците да се ползват групи от хора, които имат определени икономически интереси. Това е в основата на днешното питане, но то беше зададено от хора, които и до момента години наред защитаваха тази система на финансиране, на управление на здравеопазването у нас. Странното е, че сега при обърнати взаимоотношения, при слизането им от властта, те се оказаха защитници на една правилна теза. Но това не ги прави по-прави. Както казва Ларошфуко – един подлец може да постъпи като храбрец и един храбрец може да постъпи като подлец, но това не ги прави равностойни, тъй като поведението, както на един политик, така и на един човек, се определя от цялостната му линия на поведение, от това, което той е правил през годините. Виждано е, Вие казахте какво е правено през годините. Мога да кажа на уважаемата зала, че в момента имаме, мисля, над 360 лечебни заведения, от които повече от 150 са с друг вид на собственост извън държавната. Те ползват обществен ресурс. Вие казахте тук нещо, което загатнахте, но отговорете някой път по телевизията, където искате, по-сериозно на въпроса: как е възможно 80% от болничните легла в Република България да се намират в пет града, професор Салчев? В пет града! Това не е ли безобразие? Пълно безобразие! И в основата на това е търговският начин на оценяване на цялото здравеопазване. С това се бори Българската социалистическа партия. Смятаме, че ще доведем тази идея до нейния реален, успешен край. Благодаря Ви, господин Председател.
#387 · speech
Благодаря, професор Михайлов. От „Демократична България“ – заповядайте. Имате думата, господин Симидчиев.
#388 · speech
ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Професор Салчев, уважаеми колеги! В медицината имаме един процес на поставяне на диагноза, нарича се – от симптома към диагнозата. Когато започнем дискусия тук, по който и да е проблем в здравеопазването – било то детска болница или финансирането на нова частна структура, това са симптоми колко разделено е нашето общество по въпросите на здравеопазването и колко много път има да извървим, за да получим нещото, което трябва да наречем Национална стратегия за здравеопазването. За да разработим такава, е необходимо да имаме ясни приоритети и те няма как да не включват няколко основни неща. За хората, които ни гледат в момента, искам да кажа, че здравеопазването винаги е било съотношение между брой хора и средствата, които се отделят. В единия край това са здравите хора, които са най-много – с най-малко средства, които се отделят за тях, а в другата крайност са малко на брой хора, които са много тежко болни и съответно за тях се отделят много крупни суми. Целта на здравеопазването е да пазим хората в единия край – здравите хора, където се харчат малко пари. Затова профилактиката е ключов компонент, по който ние нямаме разлика тук, в тази зала, и в Здравната комисия. Първият приоритет е, че трябва да има повече профилактика. Ние обсъждаме постоянно скъпите клинични пътеки в болничното здравеопазване, вместо да говорим за профилактика в здравеопазването. На второ място, трябва да знаем всяка една стотинка къде отива. За да знаем къде отива всяка една стотинка, трябва да имаме добра информационна система – нещо, за което постоянно говорим във всички парламентарни групи. На трето място, трябва да имаме ясни приоритети по отношение на демографията и дългосрочността в здравеопазването, които трябва да са свързани с детското и майчиното здравеопазване, защото бъдещето на България са децата. Така че, когато имаме тези приоритети в съзнанието си, виждаме как всеки един такъв симптом – било то липсата на детска болница, или наличието на структури, които дублират съществуващи структури, или дори университетско образование, което дублира съществуващо университетско образование. Доскоро имахме по един медицински университет в големите градове, сега имаме два медицински университета в София – нов, който се направи преди известно време в Бургас, а сега ще имаме и два медицински университета в Плевен. Кому е необходимо това? Ние имаме тежък дефицит на кадри в здравеопазването и вместо да концентрираме истински добрите и работещите специалисти там, където се коват кадри, си създаваме все повече и повече висши училища. Имаме нужда от много, много сериозен консенсус, колеги – не надпартиен, не междупартиен, а национален консенсус за тези приоритети в здравеопазването, защото без него ще имаме само симптоми, а няма да имаме лечение. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДБ.)
#389 · speech
Благодаря, уважаеми господин Симидчиев. Господин Хасан Адемов от името на ДПС.
#390 · speech
ДПС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател – както е записано в Правилника (реплики), а Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Аз няма да влизам в детайлите на тази дискусия и на това противопоставяне между бивш и настоящ служебен министър, няма да влизам в този необичаен сблъсък между управителя на Националната здравноосигурителна каса и на колегите, които задават този въпрос. Аз искам да кажа нещо друго. Уважаеми господин Салчев, атаките срещу Вас започнаха, когато Вие започнахте да проявявате характер. Вие не бяхте избран за това, Вие бяхте избран, за да бъдете послушен и в момента, в който вече не сте послушен, очевидно е, че започват атаките срещу Вас. И понеже тази дискусия се превърна, изобщо всички дискусии около здравните проблеми, се превръщат в своеобразна дискусия за това как трябва да изглежда българският здравноосигурителен модел. Уважаеми колеги, в медицината не само в България, а и в цяла Европа, основният водещ критерий е търсенето и предлагането. Няма никакво значение колко са болниците. Има значение дали болниците предлагат качествена услуга, има значение дали тези болници ще бъдат търсени, защото ако те не са търсени, те ще се самозакрият. Не се закриват досега, защото в момента има лимити в лечебните заведения, има спуснати финансови ресурси, спуснати бюджети. В момента Националната здравноосигурителна каса финансира всички лечебни заведения, които отговарят на условията по Закона за здравното осигуряване. И не Законът за лечебните заведения регламентира наличието или отсъствието на клинични пътеки. Има си други закони, регламентиращи функционирането на системата на здравеопазването. И не статутът на търговски дружества е определящ. Уважаеми колеги, това е само форма на регистрация на лечебните заведения. Ако не са търговски дружества, какво ще се случи? Ще отпаднат тези 500 или 600 милиона, които са задължения на лечебните заведения? Не! Ще се подобри качеството? Не! Търговският статут на лечебните заведения е продиктуван от факта, че това е само форма на регистрация, а иначе функционирането на лечебните заведения в България става по Закона за здравното осигуряване, по Закона за лечебните заведения, по сключения Национален рамков договор, по Закона за съсловните организации – съсловните организации да не ги изброявам абсолютно всички. Така че дискусията дали да бъдат търговски дружества или не, е важна, но тя не е решаваща. Това, което каза доктор Симидчиев преди малко, е изключително важно. Трябва да стъпим, първо, на експертния консенсус. Експертите са тези, които трябва да кажат как трябва да изглежда реформата в системата на здравеопазването. Оттам нататък трябва да търсим политическия консенсус, защото без съчетание между експертен и политически консенсус винаги ще стигнем до ситуацията, в която се намираме в момента – всички искат да променят системата на здравеопазването и всички промени правят така, че системата да бъде недолюбвана от българския пациент. Българският пациент е този, който трябва да оцени това, което правят лечебните заведения като оказване на качествена медицинска помощ.
#391 · speech
Благодаря, господин Адемов. От „Изправи се, България! Ние идваме“? Не виждам желаещи. С това изчерпахме дебата, разискванията по тази точка и дневния ред за днес. Продължаваме утре в 9,00 ч. по предварително приетия дневен ред. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 15,22 ч.) Председател: Ива Митева Заместник-председатели: Кристиан Вигенин Татяна Дончева Секретари: Христо Гаджев Светослав Колев