Първо заседание

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ШЕСТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ; ПЪРВА СЕСИЯ; ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ; София, сряда, 21 юли 2021 г.; Открито в 9,05 ч.
Дата21.07.2021
Събития64
Разпознати говорители43
Точки с гласуване9

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 21-07-2021 09:04 09:04:00 0 0 0
2 Номер (2) ГЛАСУВАНЕ проведено на 21-07-2021 10:35 по тема Решение за приемане на процедурни правила за избиране на председател на Четиридесет и шестото Народно събрание 10:35:00 231 0 0
3 Номер (3) ГЛАСУВАНЕ проведено на 21-07-2021 10:41 по тема Решение за избор на Председател на Четиридесет и шестото Народно събрание - Ива Митева 10:41:00 137 1 99
4 Номер (4) ГЛАСУВАНЕ проведено на 21-07-2021 10:48 по тема Решение за избор на Председател на Четиридесет и шестото Народно събрание - Кристиан Вигенин 10:48:00 35 60 137
5 Номер (5) ГЛАСУВАНЕ проведено на 21-07-2021 10:57 по тема Решение за приемане на процедурни правила за избиране на заместник - председатели на Четиридесет и шестото Народно събрание 10:57:00 222 0 0
6 Номер (6) ГЛАСУВАНЕ проведено на 21-07-2021 11:05 по тема Решение за избор на заместник - председатели на Четиридесет и шестото Народно събрание 11:05:00 227 0 0
7 Номер (7) ГЛАСУВАНЕ проведено на 21-07-2021 11:08 по тема Решение по прилагането на Правилника и организацията и дейността на Народното събрание 11:08:00 216 0 0
8 Номер (8) ГЛАСУВАНЕ проведено на 21-07-2021 11:10 по тема Решение за избиране на секретари на Четиридесет и шестото Народно събрание 11:10:00 218 0 0
9 Номер (9) ГЛАСУВАНЕ проведено на 21-07-2021 11:13 по тема Решение за избор на секретари на Четиридесет и шестото Народно събрание - състав 11:13:00 208 0 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: georgi-kadiev · намерени изказвания: 2
#1 · speech

Временен Председател Мика Зайкова

Добре дошли, дами и господа! Уважаеми колеги, преди да започне работа Четиридесет и шестото народно събрание, ще трябва да проверим кворума. Затова ще Ви помоля чрез Вашите карти да видим дали има повече от половината народни представители, за да можем да продължим. Моля, проверка на кворума. Дами и господа, присъстват 214 народни представители. Имаме кворум и заседанието може да започне. Длъжна съм да Ви съобщя, че заседанието ще се предава по Българската национална телевизия и по Българското национално радио. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент на Република България, уважаеми представители на Конституционния съд, Ваши Превъзходителства, уважаеми представители на религиозните общности в България, уважаеми представители на съдебната власт, дами и господа народни представители, уважаеми господин президент Първанов и председатели на Народното събрание, уважаеми гости и скъпи сънародници! За втори път ми се пада честта като най-възрастен народен представител да открия Четиридесет и шестото обикновено народно събрание. Това е привилегия не само на възраст и опит – това е привилегия, която аз уважавам много, и съм много щастлива, че съм сред Вас. Първото нещо, което искам да Ви кажа, е, че се надявам да видя усмихнати лица и готовност от всеки от Вас да сподели своите знания и умения в полза на България. Суверенът, нашият народ, ни избра и аз разчитам на неговата мъдрост, дами и господа. Ето защо искам да Ви призова към нещо – нека да бъдем добри, нека да бъдем усмихнати, нека да бъдем конструктивни и да работим за мечтата на този народ за просперираща България, за един народ, който има достоен живот и е достоен член на Европейския съюз. Иска ми се да споделя с Вас поуките, които би трябвало да си извадим от резултатите от изборите. Нашият мъдър народ ни каза нещо много важно – то е повече от едно: първо, народът ни каза, че не иска да живее повече така, че иска промяна. И това излезе от резултатите от изборите, когато всички партии на промяната повишиха своя резултат. Това означава, че народът ни гласува сериозно доверие, а това е и отговорност, дами и господа – представители на партиите на промяната. Аз също така разчитам на разума на колегите, които са били вече в този парламент доста пъти, които познават процедурите и които наистина искат да работят за просперитета на България. Второто важно нещо, което суверенът каза, е, че не дава мнозинство на нито една от партиите. Тоест каза ни: дами и господа, работете заедно, за да осъществите мечтата на България. А мечтите трябва да се сбъдват, дами и господа. Третото важно нещо, което народът ни каза с по-ниската избирателна активност – да, изборите са демократична процедура, те се прилагат, ама не ги ли прилагаме много често? Хайде вече да спрем с демократичните процедури и да се захванем за работа, защото наистина ни чака много работа. Нито ще е лесно, нито ще е бързо – и това трябва да го знаят всички българи, но е възможно – и това го показаха нашите колеги от правителството (посочва ги), което работи досега. (Ръкопляскания от ИТН, ДБ и ИБГНИ.) Дами и господа, длъжна съм да Ви припомня какво се случи вчера – вчера Европейската комисия излезе с Доклад по отношение на върховенството на закона и там много ясно ни каза: в България са необходими реформи в съдебната власт, България е необходимо да направи така, че главният прокурор в тази държава да бъде подсъден, да бъде контролиран и да бъде сменяем. (Ръкопляскания от ИТН, ДБ и ИБГНИ.) Те ни казаха и още важни неща, че не бива да избираме съдии без конкурс и че имаме проблем може би с Висшия съдебен съвет. Нищо че оставиха под черта закона „Магнитски“, но това е едно петно за България, което ние бързо и срочно трябва да изтрием и да докажем, че наистина сме правова държава, че върховенството на закона у нас е над всичко, дами и господа, че искаме да направим България просперираща! Моля Ви, имайте го предвид при всяко Ваше решение! Разбира се, имаме да правим много реформи. Имаме да правим реформи в образователната система, защото на нас ни трябват не учители, които пишат тройки, вместо двойки, за да си получат заплатите, понеже не е решен правилно въпросът с финансирането в образователната система. А по-важното е какво учат нашите деца и да не стигаме до ниво, когато, дами и господа, 37% от завършващите средно образование и отиващите даже във висшето образование са функционално неграмотни. Не мога да се съглася държава, която е била на пето място в света по качество на образованието, сега да има такъв проблем! Естествено е, че нашата държава е демократична, че трябва да помогнем на бизнеса. Извинявайте, но в България 98,8% от фирмите са малки и средни – част от тях, тези, които сега прохождат, наистина имат нужда от помощ. Така че освен пазарните отношения, ще трябва да помислим как да помогнем на нашия бизнес, защото от него зависи да имаме продукция и услуги с висока добавена стойност, да печелим много, да има високи доходи и да има достойни пенсии. Не може държава – член на Европейския съюз, да има допълващ доход от пенсия – една трета от дохода, който човек е получавал по времето, когато е работил, защото 35% е допълващият доход в България, за разлика от Франция, където е 70, или от скандинавските страни, където е 80 и 90%! Там стандартът на живота на пенсионерите не пада, защото само леко се намаляват доходите. Не мога да се съглася и да гледам сълзите в очите на майките на деца инвалиди или да се съглася, че 148 лв. социална пенсия е достатъчен доход за хора, които не могат да се погрижат сами за себе си! За всичко това, както и за здравеопазването, и, да речем, за структурната реформа в администрацията – няма как механично ние да намалим тази администрация. Не, дами и господа, за да направим това, трябва да въведем дигитализация и електронно управление. За това се говори още от 2004 г., от предприсъединителните фондове! Вие може би не помните, но аз помня отдавна и знам, че още в първата програма в предприсъединителните фондове беше Електронно правителство и беше 190 млн. евро! Къде потънаха тези 190 милиона не знам, но електронно правителство няма! И досега няма! И то няма, защото има корупция, защото няма как да се организира държавен рекет върху бизнеса, ако няма много гишенца, на които хората да ходят с дни, вместо да регистрират своите фирми за минути. Така че имаме много работа. Имаме страшно много работа! Затова искам да Ви помоля да не забравяте какво ни е поръчал суверенът, да се стегнем и да започнем да работим – да структурираме Народното събрание, да си изберем правителство, което е най-важното! Разберете: явно е, че суверенът не е дал на никого болшинство; явно е, че правителството може да бъде правителство в малцинство – по-важните, дами и господа, са приоритетите на това правителство и политиките, чрез които то ще осъществи тези приоритети. Затова аз разчитам на Вашата висока интелигентност, разчитам, че всичко, което знаете и можете, всички Вие ще го дадете, за да се сбъдне мечтата на България. Европа няма да ни остави – Европа винаги ни е помагала, и сега ни помага. Не забравяйте, въпреки че няма много инвеститори, че така или иначе ни чакат едни средства в Плана за възстановяване и развитие, от друга страна – по европейските програми. Важното е какво ще направим с тези средства – първо, да не ги откраднем и, второ, те да бъдат вложени ефективно, ефективно! Затова Ви призовавам към разум, към диалог. Разберете, конфронтацията и омразата са път за никъде. И най-тежкият диалог има позитивни резултати, стига тези, които разговарят помежду си, да имат обща цел, а общата цел е България. Не забравяйте, и миналия път Ви казах, кой Ви е изпратил тук и защо Ви е изпратил! Ето защо, дами и господа, аз Ви пожелавам успех в новата работа! Пожелавам Ви мечтата на нашия народ да се сбъдне и да се поздравим съвсем скоро – няма да е утре – с една просперираща България! А сега, дами и господа, е ред да положим клетва, за да можем да изпълним нашите задължения. Моля, станете. (Ръкопляскания. Всички стават. Текстът се чете от госпожа Мика Зайкова и се повтаря от депутатите.) „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания.) На добър час, дами и господа! Очаквам от Вас работа! Сега, дами и господа, преди да чуем словата на представителите на отделните парламентарни групи, нека да изслушаме химна на Република България и на Европейския съюз. (Всички стават. Звучат химните на Република България и на Европейския съюз. Ръкопляскания.) И така, дами и господа, давам думата на представителя на „Има такъв народ“ да сподели с нас техните намерения. (Ръкопляскания от ИТН.)

#2 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, Ваши превъзходителства, уважаеми представители на религиозните общности в България, дами и господа министри, уважаеми колеги народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми президент Първанов и председатели на Народното събрание, уважаеми съграждани и българи! Този парламент, който нареди българският народ, е по-различен от предишния. Според нас е доста по-близък до реалността и до това, което желаят българските граждани. Самият факт, че тук присъства Министерският съвет, за разлика от миналия път, означава, че хората, които в момента стоят тук, не се срамуват да застанат пред нас. Знаете, всички знаем какви са резултатите на изборите, до голяма степен знаете и какво ще направим като политическа сила. Ние ще предложим, когато президентът Първанов... (смях) когато президентът Радев даде мандат, ние ще предложим кабинет и, разбира се, ще проведем разговори за политиките, които трябва да се провеждат. (Шум и реплики.) Да, това с лапсуса беше забавно наистина, но то е в сферата на забавното. Разговорите, които ще проведем с останалите колеги за посоката, в която би трябвало да тласнем страната, не мисля, че там имаме основни различия с повечето политически партии – нито по темата с главния прокурор, нито по темата за съдебната реформа, нито дори по темата за унизителните пенсии на нашите майки и бащи. Така че в следващите 14 – 15 дни, ако предварително заявените декларации за промяна на държавата, а не за желание за постове, са верни, би трябвало да има правителство, което да продължи работата, която започна служебният кабинет, защото това е посоката според нас, в която трябва да се развива страната. Ако няма, вероятността да отидем на предсрочни избори – поредни, е голяма. Така че тази отговорност така или иначе е наша – на по-голямата част от депутатите тук, защото знаете, че има една политическа партия, която – съмнявам се, че много хора в тази зала биха искали да работят с нея. Говоря от името на нашата партия. В следващите 10 – 15 дни ще стане ясно дали ние можем да работим заедно за нещата, които сме декларирали, че искаме да направим, които, пак повтарям, мисля, че са еднакви за повечето политически сили тук, в тази зала, или ще ходим на избори, което – ако се стигне до там, в крайна сметка няма нищо неправилно или недемократично в тази посока. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН.)

#4 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, Ваши превъзходителства, уважаеми представители на религиозните общности в България, дами и господа министри, уважаеми колеги народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми президент Първанов и председатели на Народното събрание, уважаема госпожо Омбудсман, уважаеми представители на Дипломатическия корпус, уважаеми гости, уважаема госпожо Председател! Предсрочните парламентарни избори не излъчиха категоричен победител, въпреки това – честито на първите! Те се проведоха при ниска избирателна активност и явен натиск от страна на служебното правителство срещу членове и симпатизанти на Политическа партия ГЕРБ. Действията на представители на служебния кабинет издълбаха още разделителни линии в българското общество. Вместо предсрочните парламентарни избори да разрешат политическата криза, според нас те я задълбочиха и днес сме свидетели на фрагментация на политическата система и невъзможност да се конструира стабилно управление. Свидетели сме и на блокаж на цели държавни системи във времена на здравни, икономически и социални предизвикателства. В 46-ото народно събрание парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще бъде силна, конструктивна и компетентна опозиция. Нашият основен опонент няма да бъдат управляващите партии, които и да са те, ще бъде хаосът и безидейността, ще бъде и безотговорността за държавата. За разлика от други формации, ние не разчитаме изборния резултат като победа на определена политическа сила. За нас изборният резултат е огромно предизвикателство, представено и поставено от българските избиратели, което изисква от всички нас възстановяване на политическия диалог, прекратяване на войната между институциите и сформиране на национално единство. Това са трите най-важни условия за справянето със здравните, икономическите и социалните проблеми, които стоят пред нашето общество. Загрижени сме, че в управленските приоритети на партия „Има такъв народ“ не видяхме да бъде адресирано нито едно от тези предизвикателства. В бързината да представят проектокабинет колегите от формацията на господин Станислав Трифонов бяха забравили дори да споменат за тези проблеми, а за нас това е симптом на неспособност да се отчитат очевидности и да се възприемат факти, които са важни не за една или друга политическа тактика, а за цялото ни общество, за държавата ни. По всичко личи, че сложната задача, която постави българското общество пред политическата система, няма да бъде решена и в това 46-о обикновено народно събрание. След провала на 45-ия парламент в най-важната му задача – да излъчи управление на страната, сме изправени пред възможността България да се управлява от мнозинства по интереси, в които отговорността за управлението на страната няма да се носи от политическо лидерство. България е имала подобни кабинети – на Беров и на Орешарски. От близкото минало знаем, че такъв тип правителства завършват с крах, а сметката за безвремието, безотговорността и грабежа, които носят със себе си, винаги бива плащана от българските граждани. ГЕРБ-СДС няма да подкрепи такъв тип правителство, защото винаги когато сме участвали в управлението, сме държали да носим отговорност за решенията, които вземаме. Евентуалното бъдещо управление ще бъде изправено пред още един значим проблем, който е завещан от служебния кабинет – растящата вътрешна конфронтация в българското общество. Ние знаем колко трудно се работи в ситуация на високо обществено напрежение. Ние ще бъдем опозиция на следващото управление и защото няма как да подкрепим една неолиберална програма, чиито акценти са поставени върху приватизацията на единствената държавна банка, концесионирането на магистралите и радикалното съкращаване на бюджетните разходи. На онези от Вас, които се самозаблуждават, че това е дясна политика, ще кажа, че това е политика, която е свързана с реалностите от края на миналия век. Във времена на световна криза, в която правителствата се опитват да подпомагат пострадалите, няма как да подкрепим програма, при чието изпълнение ще бъде унищожена инфраструктурата на дребния и малък бизнес. Казваме това със самочувствието на хора, които в добри за икономиката времена водеха пестелива и консервативна финансова политика, за да може днес, когато цялото общество е изправено пред икономически предизвикателства, държавата да има необходим ресурс да подпомогне и гражданите, и бизнеса. За съжаление, в последните два месеца в устрема си да бъде унищожен ГЕРБ, се загуби ценно време за продължаване и предприемане на още мерки, които да направят обществото ни още по-готово за предстоящите предизвикателства. Тези предизвикателства няма да приключат нито с датата на изборите, нито с днешното откриване на първия пленарен ден на Четиридесет и шестото народно събрание – ще продължат. И най-тежките удари бяха нанесени върху тези системи, които са длъжни да издържат и ние да им помогнем – здравната, социалната и икономическата. Най-тежки удари нанесохте върху здравната система на страната. Буквално беше провалена ваксинацията на населението (шум и реплики от „БСП за България“) и вместо през есента…

#6 · speech

Десислава Атанасова

…да очакваме подготвени четвърта вълна на коронавируса, българското общество ще бъде изправено пред изпитания, непредвидимост и се надявам да ме опровергаете. Вместо подготовката за прием на пациенти в болниците да бъде продължена, започна да се руши – уволняват се хора, и то в най важните болници в страната, които са призвани да лекуват. Малко преди това беше разпуснат Националният оперативен щаб и пенсиониран професор Кантарджиев. Могат да бъдат посочени и още стотици примери за подобни деструктивни и самоцелни актове на отмъщение от страна на служебния кабинет, които не са в ущърб на ГЕРБ, а са в ущърб на цялото българско общество. Такива са: и блокирането на инфраструктурни инвестиции; ревизирането и забавянето на Плана за възстановяване и развитие; обезсмислянето на санирането на панелните еднофамилни сгради; преразглеждането на икономическата помощ за бизнеса и превръщането им в заеми; пълното спиране на парите за българското кино. Всичко това няма никакъв друг смисъл, освен задоволяване на инстинкта на омраза срещу политическия опонент с всички средства и на всяка цена. Уважаеми госпожи и господа народни представители, както по време на предизборната кампания, така и днес ние, от коалиция ГЕРБ-СДС, сме готови да водим политически диалог, да положим максимални усилия за възстановяване на изгорените мостове. Декларираме това не защото очакваме да бъдем поканени в някакво бъдещо управление, а защото винаги сме водени от убеждението, че най-важното условие за функционирането на една демократична система е възможността за водене на нормален политически и междуинституционален диалог. Ние сме наясно, че в една демократична система, основана на плурализъм, всеки има право на своите политически различия, работата обаче на всички нас е да можем да възприемем всички гледни точки, да се опитаме да ги разберем и да намерим пресечни линии между тях. Надяваме се, че въпреки всичко, въпреки омразата и нетърпимостта, ние, народните представители от Четиридесет и шестото народно събрание, ще имаме силите да надскочим нивото на личните обиди, реваншизма и отмъстителността, защото пред България има прекалено големи рискове, пред България има трудности, чието преодоляване изисква най-малкото смелост за водене на диалог. Желая Ви успех! Бог да пази България! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#7 · speech

Временен Председател Мика Зайкова

Благодаря Ви, госпожо Атанасова. Дами и господа народни представители, все си мислех, че всяка една парламентарна група ще каже какво ще направи оттук нататък и затова бях безкрайно учудена, когато чух, че става въпрос за анализ на програмата на „Има такъв народ“ и за критика към министрите. (Ръкопляскания от ИТН.) Това е в кръга на шегата (ръкопляскания от ИТН, ДБ и ИБГНИ), усмихнете се, моля! Много Ви моля все пак да спазвате регламента от 10 минути. Давам думата на представителя на БСП, за да изложи наистина своите приоритети. Заповядайте, госпожо Нинова.

#8 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, Ваши Превъзходителства, уважаеми представители на религиозните общности в България, дами и господа министри, уважаеми колеги народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми президент Първанов, председатели на Народното събрание, уважаеми гости и скъпи български граждани! От името на парламентарната група на „БСП за България“ пожелавам на всички един стабилен парламент и разумни решения в интерес на хората. Изправени сме пред четири държавнически предизвикателства, държавнически, а не партийни, и само от нас зависи дали ще ги преодолеем, или ще тласнем страната в политическа криза. Първото – избрани сме при най-ниска избирателна активност, откакто има парламентарни избори. Това е знак към всички ни, независимо колко депутати имаме и независимо какви епитети слагаме пред имената на партиите си – това е знак към всички. Това е и задължение да компенсираме ниската легитимност, която имаме, с много и смислена работа за повишаване на доверието на институцията парламент. Второто предизвикателство – по волята на народа имаме силно фрагментиран парламент без възможност за стабилни мнозинства. За да работи този парламент, е необходим диалог. За съжаление, той не съществува. Той предварително е миниран с разделителни линии и условия – протестни, срещу партии на статуквото. Това е грешка – и фактическа, и политическа. Първата политическа партия „Има такъв народ“ вече се отказаха от това да са протестна партия и казаха, че са антисистемна. Уважаеми колеги, Вие вече сте системна партия. Два пъти вече сте част от политическата система – в Четиридесет и петото народно събрание имахте председател на парламента, първата длъжност в държавното управление на парламентарната република. Това ви прави част от политическата система вече. Днес червената линия не е системни, антисистемни, протестни или статукво, а такива, които имаме воля да променим стария модел на управление, и такива, които искат да го запазят или просто да го скрият зад имитация на промяна. Третото предизвикателство – да съставим стабилно правителство с ясен времеви хоризонт и национални надпартийни приоритети. Трети избори в кратък период ще бъдат тежко изпитание за България. В тази връзка, препотвърждавам решението ни, ако първите два мандата не успеят и ако президентът реши да връчи третия, последната възможност за нас е да предложим приоритети, върху които да стъпим – прозрачни разговори за тях, състав на кабинет, в който да бъдат поканени и министри от служебния кабинет, и да гарантираме стабилност на държавата и сигурност на хората. Четвъртото предизвикателство – най-голямото. Уважаеми колеги, пред нас стои въпросът да доразградим стария модел на управление и да съградим нов – различен, и справедлив. Едни виждат това чрез смяна на хора, други чрез смяна на цели органи на управление. Дами и господа, тези хора и органи са следствие на проблема. Ние трябва да преборим причината, а тя е другаде. Причината се намира тук, в тази зала. Преди две години от това място казах: ГЕРБ заложиха корупцията в законите и така я превърнаха в ненаказуема. 8 млрд. лв. са раздадени без обществени поръчки, защото те приеха закон, в който разрешиха това да стане. Цената на едно и също лекарство – в държавните и в частните болници, е с разлика от 700%, защото те приеха закон, според който частните болници не са длъжни да правят търгове. Ако не бяхме ние в предишния парламент да го спрем, те внесоха закон, с който опрощаваха на един олигарх 58 млн. лв. задължения към държавата. Коренът на модела е заложен тук – в лобисткото законодателство, задкулисните интереси, на които депутати бяха проводници. Затова и оттук трябва да започне изкореняването и сега ще проличи имате ли воля да го направим. За нас, от „БСП за България“, е лесно – ние четири години последователно, принципно и открито се борехме срещу този модел и ще продължим. Вторият проблем е контролът и отговорността. И тук стои въпросът за промяната в съдебната система. За нас е ясно и категорично какво трябва да направим – закриване на Специализирания съд и Специализираната прокуратура, съдебен контрол върху главния прокурор, както и да се казва той, и който и да е той, нов закон за КПКОНПИ и нова структура на Комисията с нови функции. Прекъсвайки изтичането на потоци пари, които отиват в джобовете на скрити задкулисни кръгове, ще дадем възможност да се финансират политики и да се решат ежедневни проблеми на хората. За нас най-важен приоритет си остава социалната политика. Уважаеми дами и господа народни представители, близо една четвърт от българските граждани живеят под прага на бедност. За 2020 г. това са един милион и шестстотин петдесет и девет хиляди души, сега са сигурно повече. Цените на храните на основни стоки – на ток, вода, парно, растат неимоверно бързо, увеличава се неравенството, увеличава се броят на работещите бедни. Есента и зимата тази вълна ще удари тежко домакинствата, трябва да избързаме и да ги подготвим. За нас е много важно рязко да се увеличат доходите. Не бива да оставяме това за бюджет 2022 г., ще бъде късно. Сега трябва да направим актуализация на бюджета. Ние днес внесохме пакет от социални закони в изпълнение на нашите политики за увеличаване на доходите – преизчисляване на пенсиите и Закон за възрастните хора; втората година на майчинството да бъде една минимална работна заплата; помощ за второ и трето дете; на осигурени родители в последните 24 месеца –10 минимални работни заплати; безплатни детски градини и ясли; и други, с които сме ориентирали своите политики към най-уязвимите – възрастните и младите. Втори приоритет за нас е здравеопазването. Дано да не се случат предвижданията за нова ковид вълна, но ние трябва отсега да подготвим здравната система за посрещането ѝ. Още отсега да се разгледа Планът за действие при пандемия, да се актуализира, да се осигури финансиране. Разбира се, по-дългосрочната наша цел е сериозна промяна в здравния модел, в който да има защитени болници, лична здравна карта на всеки човек, болниците да не са търговски дружества, държавата да плаща специализацията на кадрите и така нататък. Трети приоритет – образование, наука и култура. Четиридесет процента от българските ученици са функционално неграмотни и това е изключително стряскаща статистика. Само с ремонти на кабинети в училищата няма да стане, въпреки че те са добро нещо. Преосмисляне на принципа „парите следват ученика“; един учебник за един клас по един предмет в цялата страна с истинско съдържание, което е разбираемо за децата и отразява истината за България; планирано обвързване на средното и висшето образование с нуждите на икономиката за гарантиране на кадри за българско производство. Четвърти приоритет – икономика. Кризата удари сериозно световната икономика, разбира се, и българската. Някои държави реагираха бързо и адекватно и днес започнаха своето възстановяване. Правителството на ГЕРБ не го направи – нито бързо, нито адекватно. За 2020 г. икономиката на България се сви с 4,2%. Растеж може да се осигури само с разумна и целенасочена държавна политика. Един от механизмите за възстановяване и растеж е Планът за възстановяване и устойчивост. Страшно закъсняхме с него като държава. Само две държави не са си внесли Плана – едната сме ние. Ще внесем питане до служебния премиер и настояваме Планът да влезе в Народното събрание спешно, да го обсъдим и да бъде изпратен в Брюксел. Но за всичко това, което изложих пред Вас от името на парламентарната група на „БСП за България“, трябва политическа стабилност. Тя е предварително условие за успешна политика. Сега се изисква диалог между държавници, разум, а не емоции, реализъм, а не популизъм и мъдрост за решения с грижа за хората. На добър час и успех! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#9 · speech

Временен Председател Мика Зайкова

Благодаря Ви, госпожо Нинова. Хубаво е, че припомнихте миналото, защото онзи, който не помни миналото, е обречен да го повтори, а това е твърде опасно. Не мислете, че тази мисъл е моя и аз съм толкова умна. Не, преди повече от 100 години я е казал един испански мислител – Хорхе Сантаяна, така че наистина трябва да помним миналото. Давам думата, за да сподели с нас своите намерения представителят на „Демократична България“. (Ръкопляскания от ДБ.)

#10 · speech

Христо Иванов

ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Президент, уважаеми членове на кабинета и господин Министър-председател, госпожо Вицепрезидент, представители на съдебната власт и на Конституционния съд, уважаеми гости от гражданското общество и от дипломатическия корпус, уважаеми представители на религиозните общности, скъпи колеги, с които ни предстои тежка работа! Позволете ми първо да Ви поздравя с това, че започваме заедно да орем държавната нива и да Ви пожелая на всички енергия и здрав разум да свършим колкото може повече работа. България е в криза. България е в криза и най-очевидното изявление и проявление на този факт е, че ние повече от година нямаме пълноценно, нормално управление. Нямаме управление, което се ползва с доверие, нямаме управление, което се ползва с парламентарна подкрепа, и нямаме ясна формула за това как да съставим следващото управление, а страната е изправена пред изключително сложни предизвикателства и трябва да започнем веднага работа по няколко от тях. На първо място, разбира се, подготовката за задаващата се следваща ковид вълна. Това е изключително важно за нас и ние още утре на Председателския съвет ще сондираме с колегите от другите парламентарни сили какви мерки можем да вземем. Без да чакаме с излъчването на Комисия по здравеопазването, дали да не излъчим контактна група, която да уточни какво бихме могли да направим в парламента заедно, за да започнем много бързо да подкрепяме усилията на служебния кабинет и на здравните власти, да се фокусираме по тази политика. На второ място, не по значение, разбира се, това е Планът за възстановяване. Той е обявен. Ние трябва максимално бързо да осигурим неговото внасяне, но същевременно да гарантираме, както каза госпожа Зайкова, че парите няма да бъдат откраднати и че ще бъдат вложени в истинска модернизация на страната, в човешкия капитал на страната, че Планът за възстановяване ще се превърне в платформа за прилагане на смели политики по технологично обновяване, зелени политики, включително в областта на енергетиката много сериозно обновяване трябва да имаме. Трябва да започне максимално бързо работа по един бюджет, но това да бъде бюджет на промяната. Той трябва не просто да повтори досегашната финансова рамка, а в него трябва да заложим модела на възстановяване, в него трябва да заложим решителни мерки за подобряване на ефективността на публичните разходи, защото тогава, и ние това го подкрепяме, ще можем в условията на много по-голяма ефективност, на много по-голяма прозрачност наистина да потърсим възможност за преизчисляване на пенсиите. Наистина да се фокусираме върху политики на целенасочена държавна инвестиция в социални услуги, в отглеждането на деца, в обновяването на българското здравеопазване. И това, което се случва с една болница в България в момента, трябва да бъде знак, че е крайно време за сериозен разговор за реформа в здравеопазването. Отвъд конкретните казуси стои системната невъзможност на българските лекари да си вършат работата, в която те са поставени, защото ние така и не направихме цялостна реформа на здравеопазването. Трябва да започнем този разговор веднага. Наред с това за нас по акцент ще бъдат политиките, насочени към българите в чужбина. Продължаването на реформата в изборното законодателство, реформата на самия законодателен процес, така че да повишим неговата прозрачност, да се чува всеки глас, да повишим, така да се каже, възможността на всички съсловия и групи в обществото да участват в този процес, да елиминираме лобизма. Ще бъдат за нас приоритет също така България да се фокусира върху изпълнението на целите на Организацията на обединените нации за устойчиво развитие и да предприемем решителни действия да се включим активно във формирането и реализирането на политиките за климата. Ние трябва да приложим пакет от политики, които да гарантират опазването на българското природно наследство, включително Българското Черноморие, горите и особено въздуха. Ние трябва да превърнем инвестицията в българската култура, образование и науки наистина в национален приоритет и аз неслучайно започвам с културата, защото за мен това ще бъде изключително важна тема. В този парламент трябва да отстоим българския национален интерес, да проявим твърдост, но и смелост, да намерим решение на проблема с Република Северна Македония. Трябва да отстоим истината, но трябва и да намерим начин да станем заедно членове на европейското семейство, защото това е български национален стратегически интерес. Стана дума, че България е в криза, и тази криза не е проблем на аритметично съотношение на партиите в този парламент. Без да разберем нейните дълбоки основания, ние не можем никога да я решим. Тази криза е криза, породена от това, че в България има корупционен модел. Този корупционен модел има своите корени в тоталитарния режим, в продължаващото влияние на службите и структурите на комунистическия режим. Той е инкорпориран политически в това, което ние наричаме Сарайския модел, и има своето най-върхово проявление досега, надявам се да остане последно, в управлението на Бойко Борисов. Именно този модел, именно решението на този проблем като системен дълбок проблем е реалният отговор на това как България да излезе от кризата. Именно по отношение на това как се позиционира всяка политическа сила по тази тема може да бъде разбрано българското политическо пространство. Никакви прилагателни – партии на протеста, партии на промяната, нямат смисъл, ако те не са гарантирани с конкретни действия оттук нататък. Кои са партии на промяната? Кои са партии на дълбоката промяна ще се разбере по нашата способност да работим целенасочено и ефективно именно по решението на този проблем, защото той не е просто проблем на краденето. Това е проблем, който фактически суспендира републиката, защото корупцията в България означава обсебване на държавната власт, а република означава публичност на държавната власт – тя да се осъществява от името на народа, чрез народа и за народа. Корупцията в България ерозира българския суверенитет в критична степен, защото България в момента се намира под три мониторинга в областта на правосъдието, наред с обичайния – този, който е за всички европейски членки. Не е спрян мониторингът специално за България и за Румъния, така нареченият CVM, каквото и да си говорим, и продължаваме да бъдем под наблюдение на Съвета на Европа, представете си. Последният доклад в това отношение отново ни повтори неща, които десетилетия се говорят и се претакат, и ние си затваряме очите за тях. Когато виждаме председатели на две български партии в предизборен период да отиват да се срещат с Ердоган, това също е израз на разклащането на българския суверенитет. (Ръкопляскания от ДБ.) Когато в България вече дори не се говори за присъединяване към Шенген, когато не можем да излъчим представители, да попълним своята квота от представители в Европейската прокуратура, когато се налага на най-близките ни съюзници да приемат интервенция от сорта на „Магнитски“, след която някои хора се снимат с фланелки с лика на един от хората, който беше предмет на тези санкции, това също показва, че българският суверенитет, пълноценната българска държавност е много зле. Вие разбирате ли, че българската държава в рамките на съюзите си – на Европейския съюз, на НАТО, започва да изглежда като парий. Ние трябва да намерим сили – заедно впрочем, всички, да започнем да решаваме този проблем, да укрепваме суверенитета и да връщаме републиката. Има няколко теми – национални приоритети, свързани именно с тази тема, които за нас ще бъдат въпрос на национален, пак ще кажа, приоритет. Това, не по значение, е решителната реформа и оздравяването на сектор „Сигурност“ в България, включително провеждане на лустрация. Възстановяване на енергийния суверенитет на България, защото, когато вместо наистина да диверсифицираме и да модернизираме, ние инвестираме 3 милиарда в това да построим тръба на Путин. Това ли е суверенитет?! Ние трябва да продължим решително модернизацията на армията не просто като осъвременяване на въоръжението, а като платформа за трансформация на цели сектори от сигурността, икономиката и образованието. Ние трябва да въведем най-сетне – и Ви благодаря, че напомнихте – електронно управление, след похарчени не… Вие какво казахте: 40 милиона? Два милиарда!

#12 · speech

Христо Иванов

Срам! Най-сетне трябва да въведем електронно управление и то да бъде платформа за дълбока административна реформа, която да освободи българските граждани и предприемачи от това бреме на несигурността, на мотането и на възможността да бъдат щавени и унижавани. Това е свободата. Ние трябва да рестартираме системата от регулатори, които наистина да гарантират прилагането на закона, а не прилагането на някакви сигнали. И не последно по значение, трябва да проведем съдебна реформа. Съдебна реформа, която най-сетне да направи това, което… И знаете ли, даже ми е неудобно да цитирам доклада на Европейската комисия, защото българските граждани го казаха. Господин Гешев за поредно откриване на българския парламент не смее да се появи тук. Надявам се, че това е израз на това, че той се подготвя да си подаде оставката. (Ръкопляскания от ДБ, ИТН и ИБГНИ.) Ние трябва да покажем, че няма безотговорни носители на публична власт, и особено това се отнася за главния прокурор. Ние трябва да приложим смела съдебна реформа – конституционна реформа. Този път няма да внасяме или да предлагаме законопроект. Този път ще инициираме дебат. Ще поканим всички, повтарям, всички парламентарни сили заедно да дебатираме, всеки да изложи своята визия за съдебна реформа. Прави са онези колеги, които казват, че – да, трябва тази тема да бъде поставена на много по-широка основа. Нека да започнем с юридическото образование, нека да видим състоянието на всички елементи на системата, но не може – не може! – да си затваряме очите за състоянието на прокуратурата, не може повече да си затваряме очите за това, че е нетърпимо това, в което се превърна специализираното правосъдие, не може да си затваряме очите за това, че КПКОНПИ в този си вид и с това ръководство е бухалка. Всичко това ние трябва да го реформираме! Позволете ми само още едно изречение. Ние по тези приоритети ще говорим с всички, защото Конституцията слага народен представител и съвест в едно изречение. Ние знаем кои сме, ние много добре знаем за какво сме избрани! Затова без комплекси ще водим диалог с всяка една парламентарна сила и с всеки един народен представител. Защото вярваме, че всеки тук е патриот, че всеки тук иска България да тръгне напред и водени от тази вяра, ще разговаряме с всички. Диалогът е абсолютно задължителна предпоставка да намерим решение на всички тези проблеми. Диалогът с нашите опоненти е нещо, което ще правим. Диалогът с тези, с които гледаме в една и съща посока, е задължителен, колеги! (Ръкопляскания от ДБ.) Така че в дух на диалог върху тези приоритети ние ще търсим формула за едно управление, което наистина да бъде не просто някакво управление, а управление на дълбоката промяна, на трансформацията, която да даде нова страница на България. Нека да опитаме това да го направим и както се казва – Господ да ни е на помощ! Благодаря Ви. (Ръкопляскания.)

#13 · speech

Временен Председател Мика Зайкова

Благодаря Ви, господин Иванов. Дами и господа, искам да Ви напомня – прав е господин Иванов, че има много работа, само че ние не започваме от гола поляна, защото ето тези млади хора, които стоят отстрани до нас започнаха това, доколкото им позволява законът и правомощията, но не започваме от гола поляна, така че имаме хубав пример. Благодаря Ви, колеги. Сега давам думата на „Движението за права и свободи“ да сподели техните виждания. Заповядайте, господин Карадайъ.

#14 · speech

Мустафа Карадайъ

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, Ваши превъзходителства, уважаеми представители на религиозните общности в България, дами и господа министри, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми президент Първанов, председатели на Народното събрание, уважаеми гости, уважаеми сънародници, уважаеми госпожи и господа народни представители! Позволете ми първо да отговоря на господин Иванов за закачките. Господин Иванов, ако имате комплекси от миналото си, не ги адресирайте върху други. Назидателният тон не отива на вицепремиер, обвиняващ в корупция властта, в която самият той е участвал. (Ръкопляскания от ДПС.) Разклащането на българския суверенитет е да чакаш указания от чужди посолства, олигарси, медиен монополист като Прокопиев (смях от ДПС) с корупционните им намерения. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво! Браво!“ от ДПС.) Партията на олигархията и на медийните монополисти не бива да има назидателен тон, а призивът е за диалог и конструктивизъм. Сега позволете ми в началото на нашата декларация, на първо място, да поздравя всички мюсюлмани с празника Курбан байрам и да пожелая на всички здраве, радост, светли дни и берекет, както днес сърцата ни са отворени за милосърдие, добро и взаимно уважение, така да продължи и да има повече мъдрост и отговорност във всичките ни дела. Щедростта, толерантността, добросъседството и заедността са поучителни и те са наша неотменна ценност. Уважаеми госпожи и господа, уважаеми колеги! Днес е паметен ден в българската история. Конституира се 46-ото Народно събрание след краткия живот на 45-ия парламент и произведени втори избори в рамките на 3 – 4 месеца в една календарна година. Докато някои размишляват, предполагат, коментират или открито твърдят кой от бъдещия или бъдещи кабинети има връзка с ДПС, колко и как спечелилата или някоя друга партия има връзки с ДПС, ние от ДПС работим за това да има правителство и България да започне да излиза от кризата. Ние от ДПС работим за това как да стане така, че животът на всички български граждани да се подобри и всеки да живее достойно, да работи и да бъде удовлетворен тук, в България, и всеки ден да вижда по-ясно бъдещето – своето и на своите деца. Ние от ДПС не се занимаваме с предположения, не търсим и не създаваме интриги, не очакваме и не искаме власт заради самата власт. Ние знаем, че състоянието на нещата зависят от радикални реформи, че страната се нуждае от ясна политическа и управленска програма. Ние трябва спешно да се справим с много задачи, за да бъдем, ако не в крак, то поне на крачка от европейските държави – членки на Европейския съюз. Изборите и резултатите от изборите ясно показаха волята на народа. Народът иска промяна и тази промяна минава през диалог и необходимите компромиси в името на голямата цел – достоен живот за всеки български гражданин. Тази промяна минава през политическа мъдрост, държавническо мислене и поведение плюс експертен капацитет. Ако заменим едно безвремие с друго безвремие, няма смисъл да си губим времето. Ако вместо джипката от телевизора чакаме какви постижения имат управляващите, няма смисъл да си губим времето. И всички, които поемат управлението, трябва да знаят – няма време! Час по-скоро трябва да се посочат приоритетите и да се представи управленската програма. Нека тази програма да е с ясни и къси срокове по всеки приоритет. Само кратките срокове и ускорените темпове, съчетани с правилни решения, могат да излекуват нанесените поражения. Успехът изисква жертви и всички ние трябва да сме готови за това. Вярно е, че реформите изискват по-голямо доверие, каквото не предполагат изборните резултати, но е възможно това да се случи, ако се получи консенсус между управляващи и опозиция в парламента на базата на диалог и взаимно уважение. Ние от ДПС призоваваме за такъв консенсус! Готови сме за диалог. Призоваваме всички национално отговорни партии да имат отговорност преди всичко пред бъдещето на страната ни. Нека медиите да изискват и очакват реформи, а не показни интриги и сензации, да изискват изпълнение на програми, да изискват отчетност. Българските граждани са изтощени от избори, от предизборни обещания и демонстрация на безпомощност, прикрита зад арогантно поведение. Българските граждани знаят, че властта произтича от тях и те имат най-важната дума. Властта е преди всичко отговорност. Нека управляващите час по-скоро осъзнаят, че предстои много работа и отговорни решения. Възможността правителство на малцинството да изведе България от кризата е налице само при едно условие – отговорно поведение, дългосрочна визия, взаимно уважение и диалог. Моментът е исторически! Мисията е историческа! Няма нищо по-велико от това да имаш волята и решимостта с нужния капацитет и визия да промениш света, независимо дали си малцинство или не. Искрено пожелаваме успех на управляващите, но и ги предупреждаваме: България не може да си позволи ново безвремие! Бъдете на висотата на своята отговорност! Пожелавам успешна и ползотворна работа на 46-ото народно събрание. Благодаря Ви за вниманието. (Продължителни ръкопляскания от народните представители от ДПС, които стават.)

#16 · speech

Мая Манолова

ИБГНИ

Уважаеми господин Президент, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаема госпожо на Народното събрание, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми господин Председател на Конституционния съд, представители на съдебната власт, уважаеми представители на религиозните общности, Ваши превъзходителства, уважаеми колеги! Нашата главна задача в това Народно събрание е да изпълним волята на обикновените хора на България – да живеят в справедлива, богата, просперираща правова държава, в която всеки почтен човек да се чувства справедливо оценен и подкрепен. Взехме решение да заменим в името си „Мутри вън!“ с „Ние идваме!“, защото призивът „Мутри вън!“ вече не е достатъчен, за да изгоним мутрите от ежедневието на българските граждани. След десетилетия мутризация, провеждана от ГЕРБ, мутрите са добре окопани на всички етажи във всички власти. Нещо повече, тепърва сблъсъците с тях ще предизвикват катаклизми и турбуленция в публичния живот. Ние нямаме никакви илюзии, че мутрите доброволно ще се откажат да късат от здравата плът на държавата, но имаме решимостта да осветим този процес и да сме гарант за това, че повече няма да плашат, тормозят и притесняват българските граждани и бизнес. Затова ние идваме, за да изгоним мутрите. Трябва да променим и законите – даваме си сметка за това, така че мутризацията в бъдеще да не бъде възможна, независимо от това кой е на власт. Нека се знае, че нищо няма да ни спре да се върнем обратно на площадите, откъдето идваме, при първия знак, че в тази сграда се извършва подмяна на волята на хората от протестите, на обикновените български граждани. При първия знак, че се готви подмяна ние идваме обратно на площадите и на улиците на България. Волята на хората на тези избори беше кристално ясна. Те очакват от формациите на протеста да се обединим и да извършим позитивна трансформация, ускоряване и модернизация на България след десетилетие на застой. Те очакват да подкрепим, да сформираме, да застанем зад почтено правителство, което да се погрижи за хората, а не за интересите на партийните елити. Ние не целим и не договаряме постове или парцелиране на властта. Нека да е ясно: отговорността и правото са на първата политическа сила „Има такъв народ“. Честито на „Има такъв народ“! Поздравления! (Ръкопляскания от ИТН и ИБГНИ.) Вашата победа над ГЕРБ слага край на 12-годишната хегемония на ГЕРБ – време на застой и подкопаване на демокрацията. Готови сме за разговори с „Има такъв народ“ и с „Демократична България“ и за подкрепа на правителство, което да е посветено на дневния ред на българските граждани. Искаме справедливост! Искаме справедливост и по отношение на наказанията, и по отношение разпределянето на благата за тези, които ги създават – българските граждани. Обещахме и направихме Комисия по ревизията и още днес внасяме Проект за решение за това работата на Комисията по ревизията да продължи и в този парламент. Искаме да видим кой ще гласува против, кой ще е против това да продължи осветяването на корумпираното управление, кой ще е против осветяването на мръсните тайни на властта – на разхищението на милиарди левове народни пари, на далаверите, на корупционните схеми. Готови сме да участваме в провеждането на истинска съдебна реформа и на модернизация на страната. Европейският доклад за върховенството на правото от вчера е поредният разобличаващ документ на Европейската комисия, който подлага на тежка критика състоянието на съдебната система и безконтролната власт на главния прокурор. В чии ръце, ако не в нашите, на 46-ото народно събрание, е отговорността да създадем средата за истинска съдебна реформа, която да осигури европейския стандарт на правова държава най-после, след 13 години членство в Европейския съюз?! Днес внасяме и искането за изслушване на министрите на правосъдието и на МВР по повод искането за отстраняване на главния прокурор. Днес внасяме още един Проект на решение за създаването на Анкетна комисия за разследване на полицейското насилие по отношение на протестиращите граждани и за разследване на подслушванията на опозицията, на гражданските активисти, на журналистите, на хората от протестите. Ние идваме, за да стигнем до най-тъмните ъгълчета на този позор такъв, какъвто е – незаконно подслушване, полицейско насилие, злоупотреба с власт по отношение на протестиращи български граждани, на опозиция. Ще покажем на обществото какво се е случвало и ще настояваме виновните да си понесат отговорността. Днес внасяме и Законопроект за преизчисляване на пенсиите, защото 42% от нашите майки и бащи живеят под прага на бедност, живеят в мизерия с пенсии, които не са индексирани през последните 13 години. Само припомням, че в 45-ото народно събрание имаше консенсус между всички парламентарни сили за преизчисляване на пенсиите. Дано днес в този парламент никой не се отметне от думите си. Готови сме да представим нашия план за незабавна подкрепа на обикновените граждани, на бизнеса и заедно да обезпечим средствата, да обезпечим парите за него. Те не трябва и не могат да са все в чекмеджето на един, а трябва да стигнат до българските граждани, трябва да стигнат до българските семейства, до домакинствата, до трапезата на всеки българин, до малките и семейните фирми, които създават работа на милиони българи. Подготвили сме над 20 законопроекта – за личната помощ, за частния фалит, за колекторските фирми, за ЧСИ-тата, за премахване на гишетата, за подкрепа на малкия и семеен бизнес, за подкрепа на семействата, децата и уязвимите групи. Готови сме на диалог за подкрепа на тези законопроекти и на дневния ред на българските граждани. Готови сме да отстояваме европейските ценности, европейския стандарт на живот, евроатлантическото партньорство, които за нас са въпрос на родолюбие и защита на националния интерес. Ще положим всички усилия Планът за възстановяване и устойчивост и зеленият преход да се реализират в интерес на всеки отделен гражданин, на малките и средни фирми, на стартъп компаниите, на семейните стопанства, на самоосигуряващите се лица, за иновациите и модернизирането на страната, за дигиталната и за зелената икономика. Промяната, уважаеми господа и уважаеми дами, е необратима, но тя е необратима, ако сме единни. Ако не сме, ще допуснем отново съдбата на България да се определя от провалилите се в управлението – от ГЕРБ или от ДПС. (Реплики от „БСП за България“: „Времето!“) Нека се знае, че в мига, в който някой се обърка, че тук сме за реалити формат, че тук сме за социален експеримент с българските граждани, че тук сме за фейсбук демокрация или за „телевизията прави силата“, за тънки партийни сметки или за други форми на подмяна и партиен инженеринг, ние ще излезем на площадите и ще протестираме, както го правихме досега. (Реплики.) Готови сме да минем в обсада на всеки политик на статуквото, който си позволи да тика страната към нови и нови избори, за да лови риба в мътна вода, за да извива ръце, за да си прави тънки партийни сметки и да внушава, че от него зависи съдбата на правителството. Това се отнася и за онези, които потриват ръце, сънувайки златния пръст, златните кюлчета, златния век и златното руно едновременно. Никакви кюлчета, уважаеми, повече няма да има! Чекмеджето го няма, чекмеджето си отиде и хората бдят и наказват на изборите всеки притежател на чекмедже с кюлчета, с пистолет и с пачки, откраднати от народа. Ние идваме от комфорта на улицата, както се изрази един бивш министър, който вече е зад борда на историята, и ще сме на улицата при хората, ако техният дневен ред се измести от фокуса на вниманието и от грижата в този парламент. Назряла е необходимостта да бъдем по-смирени в партийните си амбиции и по-обрани в поведението си в залата, ако наистина искаме да създадем среда за „Съединението прави силата“. Тук, в храма на демокрацията, да благодарим на нашите сънародници за доверието, за търпението, за вярата им в парламентарната република и да им обещаем, че този път няма да ги принудим да отидат трети път на избори в рамките на една година, че ще поемем отговорност за едно добро и честно управление и отговорност, ако това управление ги подведе. Тогава „Изправи се БГ! Ние идваме!“ ще застанем на единствената правилна страна – страната на българските граждани. Да живее народът на България! (Ръкопляскания от ИБГНИ.)

#17 · speech

Временен Председател Мика Зайкова

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Благодаря Ви за това, че напомнихте на народните представители какво пише на фасадата на тази сграда. Искам още един път да Ви призова, дами и господа: нека да бъдем онези интелигентни и умни хора, които българският народ избра, и нека да не превръщаме Народното събрание в някаква форма на скандал. Надявам се, че всеки един от нас ще потисне емоциите си и ще работи за България и за българите. Сега, дами и господа, трябва да пристъпим към деловата част на нашата работа. Уважаеми народни представители, предстои да изберем председател на парламента, но преди да направим това, ще трябва да утвърдим процедурата, по която той да бъде избран. Народните представители Виктория Василева, Александър Ненков, Кристиан Вигенин, Цецка Бачева, Йордан Цонев и Мария Капон са внесли подобно решение. Моля вносителите да предложат решението за процедура за избор на председател на парламента. Госпожа Василева.

#18 · speech

Виктория Василева

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. „Проект! РЕШЕНИЕ за приемане на процедурни правила за избиране на председател на 46-ото народно събрание Народното събрание на основание чл. 76, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България

#19 · speech

Реши

Приема Процедурни правила за избиране на председател на 46-ото народно събрание, както следва: 1. Кандидати за председател на Народното събрание могат да бъдат предлагани от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 11 юли 2021 г., и от народни представители. 2. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго, и по азбучен ред на предложените кандидатури. 3. Избран е кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако при първото гласуване никой от кандидатите не получи необходимото мнозинство, се произвежда второ гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове. Избран е кандидатът, получил повече гласове.“

#20 · speech

Временен Председател Мика Зайкова

Благодаря Ви, госпожо Василева. Откривам разискванията. Имате думата, дами и господа народни представители. Някой иска ли да вземе отношение по така предложения Проект за решение? Чакам още пет секунди и прекратявам разискванията. Явно няма желание да има разисквания. Колегите народни представители са се справили много добре с Проекта за решение, ето защо го поставям на гласуване. Гласували 231 народни представители: за 231, против и въздържали се няма. Поздравления! Приема се Проектът за решение. Пристъпваме към избора за председател на Народното събрание по така гласуваните правила. Давам думата за предложения за председател на 46-ото народно събрание. Моля!

#21 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Ние от „Има такъв народ“ предлагаме за председател на Народното събрание Ива Митева. Познавате я прекрасно. Ще спазя процедурата и ще кажа няколко думи за нея. Ива Митева е родена в Разград. Завършила е висше образование в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докторант е по конституционно право. Професионалният си стаж е започнала през 1998 г. в Министерството на правосъдието, а от 2000 г. е назначена в Народното събрание. Преминала е през всичките стъпала в парламентарната администрация – от държавен експерт до директор на дирекция „Законодателна дейност и право на Европейския съюз“, била е член на експертните екипи за подготовка на предложения, обсъждане на промени в Конституцията на Република България. От 2007 г. активно участва в изработването на промените в изборните закони, като е член на експертните екипи за изработване на проект на Изборен кодекс и приемане на нов Изборен кодекс. Хоноруван преподавател е в Нов български университет, департамент „Право“, курс „Практическо нормотворчество“, а през 2017-а, 2018-а и 2019 г. е и лектор по практическо нормотворчество в програмата за следдипломна квалификация в Института за публична администрация и Софийския университет. Ива, както всички знаем, беше и председател на 45-ото народно събрание. Ние смятаме, че тя може би е най-достойният председател и на това Народно събрание. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН, ДБ и ИСБГНИ.)

#23 · speech

Корнелия Нинова

БСП за България

От името на парламентарната група на „БСП за България“ предлагаме за председател на 46-ото народно събрание Кристиан Вигенин. Той е роден на 12 юни 1975 г. в София. Завършил е „Международни отношения и макроикономика“ в Университета за национално и световно стопанство. Народен представител е в 40-ото, 43-тото, а в 44-тото народно събрание е и председател на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове и заместник-председател на парламента. В 45-ото народно събрание отново заема поста заместник-председател. Преди това Кристиан е бил член на Европейския парламент 2007 – 2013 г., и министър на външните работи 2013 – 2014 г., вицепрезидент е на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Семеен, с двама сина. Кристиан е доказал в годините, че може да търси и да намира съгласие в трудни ситуации и точно такъв човек е необходим начело на 46-ото народно събрание, защото е обща отговорността ни да върнем доверието на гражданите и в способността на парламента да работим ефективно, заедно и да решаваме проблемите на хората. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)

#24 · speech

Временен Председател Мика Зайкова

Дами и господа, тъй като има повече от едно предложение, откривам разискванията. Има ли някой да се изкаже по така направените предложения? Не виждам желаещи за изказване. Закривам разискванията. Искам само да Ви съобщя, че гласуването за председател на Четиридесет и шестия парламент ще се извърши по азбучен ред, и то на малки имена. Първо ще гласуваме за госпожа Ива Митева. Гласували 237 народни представители: за 137, против 1, въздържали се 99. (Ръкопляскания от ИТН, ДБ и ИСБГНИ.) Дами и господа, длъжни сме да гласуваме и второто предложение – за господин Кристиан Вигенин. (Народният представител Георги Кадиев иска думата.) Да?

#25 · speech

Георги Кадиев

БСП за България, встрани от микрофоните

Отрицателен вот.

#27 · speech

Георги Кадиев

БСП за България

Уважаеми колеги, тъй като съм единственият народен представител, който гласува отрицателно, бих искал да дам обяснение за отрицателния вот. Това обяснение по никакъв начин не е лично и срещу госпожа Митева, с която всички бивши народни представители сме работили и знаем нейните качества. Това обяснение е по повод липсата на разговори между политическите партии, която доведе до това гласуване. Това гласуване е тест за гласуването на правителството. Българският народ и българското общество ни казаха две неща на тези избори: първо, отстранете досегашните управляващи и, второ, направете го заедно. Липсата на разговори между политическите партии, между „Има такъв народ“, които трябва да поемат инициативата, и между останалите партии, и аз, като представител на коалиция „БСП за България“, мога да кажа, че тази липса ще доведе до провала и на този парламент. Тази отговорност е изцяло на „Има такъв народ“. Те са победителите, те трябва да поемат инициативата. Липсата на говорене ще доведе до връщането на ГЕРБ обратно на власт. Никой от нас не е гласувал за това нещо. Уважаеми колеги, прокарването на разделителни линии – статукво и антистатукво, не е правилно. Няма партии на статуквото, има хора на статуквото. Няма корумпирани партии, има корумпирани хора и корумпирани политици. Аз познавам хора и от ГЕРБ, и от ДПС, и от всяка друга политическа партия, които не са корумпирани, и познавам хора, които са корумпирани според мен, и не бих ги делил по партиен принцип по никакъв начин. Познавам хора, които са от антистатуквото сега, но са гласували за Пеевски. Аз не съм гласувал за Пеевски, но съм от статуквото. Познавам хора, които преди два месеца щяха да ни станат коалиционни партньори и днес щяха да са статукво, но понеже не станаха, днес не са статукво. Какво се промени за два месеца в тези хора? Нищо. Те си останаха същите хора. И за мен прокарването на тази линия – статукво, антистатукво, по партиен принцип е абсолютно неправилна и ще доведе до провала на този парламент, още веднъж казвам, и до евентуалното връщане на ГЕРБ на власт. Затова нещото, което трябва да направим, е да започнем преговори – официални, завършващи с подписано споразумение. Ако не беше пресконференцията на Слави Трифонов, когато представи правителството на Николай Василев, ние никога нямаше да знаем, че Българска банка за развитие ще се приватизира, защото я няма в никоя програма. Ако не беше тази пресконференция никога нямаше да знаем, че ще се концесионират магистрали, защото го няма в ничия програма. Ако не беше пресконференцията на Николай Василев никога нямаше да знаем, че ще се намаляват данъци, защото не е в ничия програма. Ето затова има смисъл от преговори и затова има смисъл от подписано споразумение, за да няма импровизации, да няма изненади и да знаем какво предстои. Дори и когато подписваме един обикновен договор за кабелна телевизия или за телефонен оператор, ние подписваме договор. Вие искате от вас да дадем картбланш за правителство, което ще изхарчи всяка година 55 – 60 млрд. лв. разходна част на бюджета, без да знаем какво всъщност подписваме. Няма как да стане това нещо! Това е и причината, поради която днес нашата парламентарна група не подкрепи госпожа Ива Митева, защото нямаше разговори, и това ще е причината, поради която няма да подкрепим и Вашето бъдещо предложение за правителство, защото няма разговори. И затова искам да Ви призова за последен път, Ваша е отговорността: започнете разговори, започнете да търсите начин да си говорим. Абсолютно сме открити и знаете, че винаги сме се опитвали да го правим само и единствено да не се наложи да отидем на трети избори и да не се наложи да върнем на власт предните управляващи, което всъщност никой не иска. Благодаря.

#28 · speech

Временен Председател Мика Зайкова

Благодаря Ви, господин Кадиев. Сега да пристъпим към гласуване за избор на председател на Народното събрание – господин Кристиан Вигенин. Гласували 232 народни представители: за 35, против 60, въздържали се 137. Тъй като госпожа Ива Митева има повече от половината гласове „за“, тя е следващият председател на 46-ото народно събрание и аз с удоволствие ѝ отстъпвам мястото. (Ръкопляскания от ИТН, ДБ и ИСБГНИ.)

#29 · speech

Председател Ива Митева

Уважаеми господин Президент, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, Ваши превъзходителства, уважаеми представители на религиозните общности в България, уважаеми членове на Министерския съвет, уважаеми представители на органите на съдебната власт, уважаеми народни представители, дами и господа! На 12 юли се навършиха 30 години от приемането на българската Конституция, съгласно която България е република с парламентарно управление. Народното събрание заема първостепенно място в държавната система и като национален представителен орган, изразяващ волята на народа, определя основните политики на правителството във всички сфери на обществения живот. Народното събрание не само законополага, но и упражнява парламентарен контрол и по този начин осъществява парламентаризма. Силен парламент означава прямо отношение с народа, означава постоянно търсене на отговорност от членовете на Министерския съвет, за да бъдат по внимателни те в своите действия. Оставайки верни на общочовешките ценности – свобода, равенство, справедливост, търпимост, ние трябва да положим усилия, за да се изпълнят със съдържание принципите на правовата държавата – законност, правна сигурност, забрана за произвол на изпълнителната власт, независим и ефективен съдебен контрол, зачитане на основните човешки права, равенство пред закона. Съгласно Конституцията ние, народните представители, действаме в съответствие със своята съвест и убеждения, но ние трябва да помним за какво сме избрани, трябва да чуваме и следваме волята на народа, да мислим и говорим като народни представители, защото това го изисква истинският парламентаризъм. И най-важното – никога не трябва да забравяме откъде сме тръгнали. Всеки един от нас по време на предизборната кампания е заложил името си, за да спечели доверието на хората и затова ние трябва да изпълним поетите ангажименти към българските граждани чрез приемането на конкретно законодателство – законодателство за по-висок стандарт на живот, законодателство за по-добро здравеопазване, законодателство за по-добро образование, законодателство за постигане на реална съдебна реформа. На 14 април 1879 г. в Учредителното събрание прозвучават думите на Антим I: „Събранието беше като кораб, изложен на бури, но той достигна благополучно до пристанището. Ние приехме закони от народа за народа.“ Вярвам, че в този парламент ще приемем закони, по които да живеят достойно всички български граждани. Попътен вятър и успех на всички ни! Благодаря. (Ръкопляскания.)

#31 · speech

Председател Ива Митева

Съгласно изискванията на Конституцията продължаваме с избора на заместник-председатели на Народното събрание. Постъпил е Проект на решение за приемане на Процедурни правила за избор на заместник-председатели на Четиридесет и шестото народно събрание. Моля, някой от вносителите да представи Проекта.

#32 · speech

Виктория Василева

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. „Проект! РЕШЕНИЕ за приемане на Процедурни правила за избиране на заместник-председатели на Четиридесет и шестото народно събрание Народното събрание на основание чл. 76, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България

#33 · speech

Реши

Приема Процедурни правила за избиране на заместник председатели на Четиридесет и шестото народно събрание, както следва: 1. Народното събрание избира шестима заместник председатели – по един от всяка от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 11 юли 2021 г. 2. Всяка от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 11 юли 2021 г., предлага свой кандидат за заместник-председател на Народното събрание. 3. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго и в цялост за всички кандидати. 4. Предложените кандидати за заместник-председатели са избрани, когато са получили повече от половината от гласовете от присъстващите народни представители.“

#34 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Василева. Откривам дебата. Имате думата за изказвания. Няма желаещи. Закривам дебата. Моля, режим на гласуване. Гласували 222 народни представители: за 222, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Моля за предложения от съответните партии и коалиции.

#35 · speech

Радостин Василев

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми гости, уважаеми дами и господа народни представители! От парламентарната група на „Има такъв народ“ предлагам за заместник-председател на Народното събрание госпожа Виктория Василева. Госпожа Виктория Василева е родена в град Русе. Завършва езикова гимназия в родния си град с профил „Френски език“, специалност „Външна търговия и международен маркетинг“ от Висшия икономически институт и е бакалавър по гражданска и корпоративна сигурност. Работила е в АЕЦ „Козлодуй“, в сектор „Медии“, в сферата на телекомуникациите и притежава дългогодишен опит в администрацията и частния бизнес. Тя е народен представител в Тридесет и осмото народно събрание от парламентарната група на „ОДС“ и в Четиридесет и петото народно събрание от парламентарната група на „Има такъв народ“. Член е на Комисията по енергетика и на Комисията по външна и интеграционна политика и считам, че ще бъде един достоен заместник-председател на Народното събрание. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)

#36 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Василев. Госпожо Атанасова, заповядайте.

#37 · speech

Десислава Атанасова

ГЕРБ-СДС

Честито, госпожо Председател, първо за избора Ви! Парламентарната група на коалиция ГЕРБ-СДС предлага госпожа Росица Любенова Кирова, която е родена в град Видин. Завършва средното си образование с отличие в Английската езикова гимназия в родния си град. Продължава образованието си във Великотърновския университет. Магистър филолог и преподавател е по английски език, със следдипломна квалификация от Техническия университет в София – маркетинг и бизнес, със специалност „Мениджмънт“. Владее писмено и говоримо английски, румънски, руски и сърбохърватски. Има две деца. Професионалната си кариера развива изцяло в частния сектор. Мениджър с богат управленски опит е в сферата на производството и предприемачеството. До месец април 2021 г. е изпълнителен директор и председател на Борда на директорите на няколко частни дружества. Росица Кирова е била три мандата общински съветник във Видин – председател на Комисията по устройство на територията, председател на групата „Единни за промяна“ в Общинския съвет, както и заместник-председател на Общински съвет – Видин. В Четиридесет и петото народно събрание беше народен представител, избран от Видин. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#38 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Атанасова. Заповядайте, господин Свиленски.

#39 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Уважаема госпожо Председател, честито за избора Ви и от мен, и от нашата парламентарна група. Пожелаваме Ви успех в отговорната задача, която имате, да ръководите Четиридесет и шестото народно събрание и, разбира се, здраве в личен план! Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми дами и господа министри, господин Президент, госпожо Вицепрезидент, от името на парламентарната група на „БСП за България“ предлагаме Кристиан Иванов Вигенин за заместник-председател на Четиридесет и шестото народно събрание. Биографичните данни бяха представени преди малко при номинацията му за председател на Народното събрание. Благодаря Ви.

#40 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „Демократична България“?

#41 · speech

Христо Иванов

ДБ

Госпожо Председател и от мен сърдечни поздравления за високото доверие! Надявам се, че и занапред ще работим все така добре и професионално. От името на парламентарната група на „Демократична България“ имам честта и личното удоволствие да предложа за заместник-председател на Народното събрание Атанас Атанасов. Не мисля, че има нужда от представяне, но това, на което залагаме, е наистина дългогодишната му последователна позиция за защита на българската демокрация и мъдростта, която винаги проявява, и ние в коалицията се крепим на нея. Така че с наистина голямо желание и удоволствие го предлагам. Благодаря Ви.

#42 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. И от „Изправи се БГ! Ние идваме!“? (Реплика от ДПС.) А, от ДПС – извинявайте! Извинявайте, господин Хамид.

#43 · speech

Хамид Хамид

ДПС

Уважаема госпожо Председател, приемете поздравленията на нашата група и пожелания за успешен мандат! Уважаеми министри, уважаеми народни представители, уважаеми господин Президент, госпожо Вицепрезидент, скъпи гости! От името на парламентарната група на „Движението за права и свободи“ за заместник председател на Четиридесет и шестото народно събрание предлагаме госпожа Мукаддес Юсуф Налбант. Завършила е Софийския университет със специалност „Философия“. Има завършена докторантура по „История на философията“ с право на защита. Заемала е длъжността директор на дирекция в Министерството на образованието и науката, заместник-министър на образованието и науката в две правителства на Република България, заместник-председател на Четиридесет и петото народно събрание. Учител по професия и преподавател. Благодаря.

#44 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, господин Хамид. И от „Изправи се БГ! Ние идваме!“? Заповядайте, госпожо Манолова.

#45 · speech

Мая Манолова

ИБГНИ

Поздравления за избора, госпожо Митева! Пожелаваме Ви от парламентарната група на „Изправи се БГ! Ние идваме!“ успешен мандат и много мъдрост в ръководството на Четиридесет и шестия парламент. Нашата парламентарна група предлага за заместник-председател на парламента госпожа Татяна Дончева, която не се нуждае от представяне. Перфектен юрист, доказан професионалист с огромен опит, уважаван парламентарист. Видяхме я в Четиридесет и петия парламент в действие и сме сигурни, че ще вади парламента от всякакви сложни ситуации и ще допринесе за възстановяване на неговия авторитет и доверие сред българските граждани. Така че нашето предложение е госпожа Дончева. Предстои да я видим в действие и в този парламент. (Ръкопляскания.)

#46 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Манолова. Всички предложения са направени. Съгласно приетите процедурни правила, моля режим на гласуване в цялост. Гласували 227 народни представители: за 227, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Моля заместник-председателите да заемат местата си. Постъпил е Проект за решение за прилагане на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Моля някой от вносителите да представи Проекта.

#47 · speech

Виктория Василева

ИТН

„Проект! РЕШЕНИЕ по прилагането на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Народното събрание на основание чл. 73 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България

#48 · speech

Реши

1. Четиридесет и шестото народно събрание осъществява своята дейност по Правилника за организацията и дейността на Народното събрание до приемането на свой правилник, освен ако реши друго. 2. Решението влиза в сила от деня на приемането му.“

#49 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Имате думата за изказвания. Няма желаещи. Закривам дебата. Моля, режим на гласуване на така прочетеното решение. Гласували 216 народни представители: за 216, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Преминаваме към следващия Проект на решение за избиране на секретари на Четиридесет и шестото народно събрание. Моля някой от вносителите да представи проекта.

#50 · speech

Виктория Василева

ИТН

„Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на секретари на Четиридесет и шестото народно събрание Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България

#51 · speech

Реши

1. Избира 12 секретари на Народното събрание – по двама от всяка от парламентарно представените партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 11 юли 2021 г. 2. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго, и в цялост за всички кандидати. 3. Избира за секретари на Четиридесет и шестото народно събрание:“

#52 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Василева. Имате думата по Проекта за решение. Няма желаещи. Режим на гласуване за така предложения проект на решение. Гласували 218 народни представители: за 218, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Моля за предложения от партиите и коалициите. От „Има такъв народ“?

#53 · speech

Виктория Василева

ИТН

От името на парламентарната група на „Има такъв народ“ за парламентарни секретари предлагаме: Кирил Сашев Симеонов и Петър Христов Димитров.

#54 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви, госпожо Василева. От ГЕРБ-СДС – господин Ненков.

#55 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги, от името на ГЕРБ-СДС предлагаме за секретари на Народното събрание Маноил Манев и Христо Гаджев.

#56 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „БСП за България“?

#57 · speech

Георги Свиленски

БСП за България

Благодаря, уважаема госпожо Председател. От парламентарната група на „БСП за България“ предлагаме Филип Попов и Стоян Мирчев.

#58 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „Демократична България“?

#59 · speech

Христо Иванов

ДБ

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Демократична България“ предлагаме народните представители Александра Красимирова Стеркова и Петър Ясенов Маринов. Благодаря Ви.

#60 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. От „Движението за права и свободи“?

#61 · speech

Халил Летифов

ДПС

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Движението за права и свободи“ правим предложение за Сезгин Мехмед и Павлин Кръстев за парламентарни секретари. Благодаря.

#62 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. И от „Изправи се БГ!“?

#63 · speech

Мария Капон

ИБГНИ

Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група „Изправи се БГ! Ние идваме!“ предлагам Светослав Колев и Юлиян Ненчев.

#64 · speech

Председател Ива Митева

Благодаря Ви. Подлагам на гласуване така направените предложения за секретари на Народното събрание. Гласували 208 народни представители: за 208, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Сега ще Ви изчета постъпилите регистрации на парламентарните групи. Постъпило е заявление от парламентарната група на народните представители, избрани с листата на коалиция „БСП за България“. Името на парламентарната група е: парламентарна група „БСП за България“. Избира Корнелия Петрова Нинова за председател на парламентарната група „БСП за България“. Избира ръководство на парламентарната група „БСП за България“ в състав: Георги Страхилов Свиленски – заместник-председател, Христо Танчев Проданов – заместник-председател, Атанас Зафиров Зафиров – заместник-председател, Иван Валентинов Иванов – заместник-председател, Кристиан Иванов Вигенин – заместник-председател, Ирена Тодорова Анастасова – секретар, Филип Стефанов Попов – секретар. Постъпило е заявление от „Има такъв народ“. Ръководството на парламентарната група на „Има такъв народ“ е в състав: председател на парламентарната група – Тошко Йорданов Хаджитодоров, заместник-председател на парламентарната група на „Има такъв народ“ – Виктория Иванова Василева, заместник-председател – Ивайло Ванев Вълчев, заместник-председател – Филип Маринов Станев, секретар – Иво Георгиев Атанасов. Заявление, постъпило от ГЕРБ-СДС. Името на парламентарната група е ГЕРБ-СДС. Състав: председател – Десислава Вълчева Атанасов, заместник-председатели – Александър Руменов Ненков, Румен Димитров Христов, Тома Любомиров Биков, секретар – Евгения Бисерова Алексиева. Постъпило е заявление за регистриране на парламентарна група „Движение за права и свободи“. Ръководството на парламентарната група: председател – Мустафа Сали Карадайъ, заместник-председател – Йордан Цонев, заместник-председател – Халил Летифов, заместник-председател – Хамид Хамид, и секретар – Адлен Шевкед. Постъпило е заявление и за регистриране на парламентарна група на „Демократична България“ с председател – Христо Любомиров Иванов, трима заместник-председатели – Владислав Панчев Панев, Надежда Георгиева Йорданова, Цецка Георгиева Бачкова. Постъпило е заявление за образуване на парламентарна група „Изправи се БГ! Ние идваме!“ с ръководство на парламентарната група: председател – Мая Божидарова Манолова, заместник-председател – Николай Димитров Хаджигенов, секретари – Димитър Андреев Делчев и Данаил Валериев Георгиев. С това, съгласно Конституцията, дневният ред е изчерпан. Преди за закрия заседанието, искам да поканя всички народни представители за обща снимка на стълбите пред официалния вход на парламента. Обявявам следващо заседание утре от 9,00 ч. като програмата за утрешното заседание предлагам да се реши по съгласуване с Председателския съвет, за което моля членовете на Председателския съвет да се съберем след половин час. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 11,18 ч.) Временен председател: Мика Зайкова Председател: Ива Митева