Гласуване №49
Номер (49) ГЛАСУВАНЕ проведено на 29-04-2021 17:31 по тема ЗИД на Изборния кодекс - второ гласуване - параграф 24 (става параграф 29) - предложение от Мая Манолова и група н.п.
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Заповядайте, господин Главчев.
ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ (ГЕРБ-СДС): По начина на водене, естествено. (Шум и реплики.)
Дългогодишна практика е, не е от 10 години, ами дългогодишна практика е, че сутрин се установява колко е кворумът, за да могат да се вземат решения.
За да започне заседанието, са необходими 121 народни представители най-малко. Най-малко! Ако са под това число, не може да се провежда заседание. На първото сутрешно заседание се установява колко е необходимият кворум, за да се вземат решения на заседанието и то е колкото е бил в началото делено на две плюс един. (Реплики на народния представител Цвета Караянчева: „Днес е 88!“ Шум и реплики.)
Следващите поименни проверки нямат никакво значение, защото остава кворумът, който е определен сутринта при регистрацията. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Много точно – дългогодишна практика е. Направете си справка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Уважаеми колеги, Народното събрание може да взима решение, когато в гласуването участват повече от половината народни представители. Едно предложение е прието, когато за него са гласували повече от половината участвали в гласуването, при положение че са повече от 120.
Независимо от възприетата в предишното Народно събрание практика, това е уточнението, което по Конституция би следвало да важи за работата на Народното събрание. От тази гледна точка не знам защо на таблото продължава да стои терминът кворум, срещу който стои някакво число, но решението, което току-що гласувахме, е прието.
Въпреки това, бих искал да помоля народните представители и парламентарните групи да осигурят присъствието в залата на своите членове, за да няма подобни диспути до края на заседанието. Благодаря.
Гласуваме § 25, който става § 30 по редакцията на Комисията.
Гласували 133 народни представители: за 111, против няма, въздържали се 22.
Господин Костадинов?
АТАНАС КОСТАДИНОВ (БСП за България, чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка): За.
Добавете и един глас от платформата – 112 за.
Предложението е прието. (Реплики от народния представител Хамид Хамид.)
Не сме го забравили, благодаря Ви за помощта, която оказвате на председателстващия, господин Хамид.
Продължаваме нататък.
ДОКЛАДЧИК РАДОСТИН ВАСИЛЕВ: Предложение на народния представител Надежда Йорданова и Антоанета Цонева.
Комисията подкрепя по принцип предложението.
Комисията предлага да се създаде нов § 31:
„§ 31. В чл. 218 се създава ал. 7:
„(7) В секциите за машинно гласуване на видно място в изборното помещение се поставя системна разписка от електронната система за машинно гласуване, която съдържа информация, в това число криптографски идентификатор, за текущата версия на използвания софтуер. Системната разписка се разпечатва от електронната система за машинно гласуване в началото на изборния ден и преди започване на гласуването.“
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Има ли изказвания по този текст? Не виждам.
Преминаваме към гласуван