Гласуване №48
Номер (48) ГЛАСУВАНЕ проведено на 29-04-2021 17:26 по тема ЗИД на Изборния кодекс - второ гласуване - параграф 23 (става параграф 28)
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Благодаря, госпожо Йорданова.
Реплики? Не виждам.
Други изказвания? Няма.
Преминаваме към гласуване.
Първо ще подложа на гласуване редакционното предложение на госпожа Йорданова от текста в ал. 3 да отпадне изразът „повече от 50“.
Гласували 115 народни представители: за 57, против 20, въздържали се 38.
Предложението не е прието.
Заповядайте, госпожо Йорданова – ако нямате нещо конкретно, което искате да споделите, моля, прегласуване.
Гласували 136 народни представители: за 81, против 9, въздържали се 46.
ЦВЕТА КАРАЯНЕВА (ГЕРБ-СДС, от място): Кворумът е 88.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Според мен това предложение не е прието, не знам защо системата го изписва по този начин.
ТАТЯНА ДОНЧЕВА (ИСМВ): Защо да не е прието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Защото, кворумът е 88.
След тези уточнения предложението е прието, защото има известна неяснота в Правилника, госпожо Караянчева, и в този парламент се е възприела практиката, че кворумът е 121.
ЦВЕТА КАРАЯНЕВА (ГЕРБ-СДС, от място): Не е вярно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Ако има достатъчно гласували в рамките на кворума, предложението се приема с мнозинството от участвалите в гласуването. Това е принципът, който е възприет от първия ден на работа на този парламент.
Процедура – заповядайте, господин Ненков.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ (ГЕРБ-СДС): Господин Председател, моля Ви, не се подвеждайте, Вие сте парламентарист с опит.
В миналия мандат четири години от страна на опозицията винаги сме били в ролята, нали – Ваш е кворумът, оправяйте се, опозицията няма отношение.
Бихте ли ни обяснили, господин Председател, тогава на монитора защо има кворум и той седи там цял ден?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КРИСТИАН ВИГЕНИН: Не знам защо.
АЛЕКСАНДЪР НЕКОВ: Ако приемем, че е половина