Гласуване №5
Ратификация на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония - второ гласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, госпожо Грозданова.
Други предложения? Не виждам.
Подлагам на гласуване току-що направеното предложение ратификацията да мине и на второ четене днес.
Гласували 186 народни представители: за 185, против 1, въздържали се няма.
Предложението е прието.
Заповядайте, госпожо Грозданова, за да изчетете текста за второ четене.
ДОКЛАДЧИК ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Госпожо Председател, госпожо Министър, колеги!
„Закон
за ратифициране на Договора за
приятелство, добросъседство и сътрудничество между
Република България и Република Македония
Член единствен. Ратифицира Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония, подписан на 1 август 2017 г. в Скопие, Република Македония.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаема госпожо Грозданова.
Изказвания? Не виждам.
Подлагам на второ гласуване Законопроекта за Закон за ратифициране на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония.
Гласували 186 народни представители: за 186, против и въздържали се няма.
Ратификацията е приета. (Ръкопляскания от ГЕРБ, ОП и ДПС.)
Госпожо Министър, заповядайте.
МИНИСТЪР ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА: Уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Председател! Ще бъда съвсем кратка.
Взех думата само, за да Ви благодаря.
Благодаря на всички, които са работили през годините за това, което се случи днес, да е факт. Няма как интересите на България да са различни от това да имаме стабилна, демократична и приятелска Република Македония.
Искам да успокоя и тези, които имат притеснения по текстовете на този договор, които, за съжаление, очевидно съвпадат със същите притеснения – чухме и от опозицията в Македония, която до скоро водеше сериозна антибългарска кампания, че изпълнението на Договора продължава и преди Ратификацията. Ще посоча честването на 13-ти януари, само преди няколко дни – общо честване на Мара Бунева. Спомняте си какво се случваше 2007 г., 2008 г. и колко пъти беше разрушавана нейната плоча. Така че общото честване на общи личности, което доскоро беше немислимо, продължава. Надявам се това да се случва и в бъдеще. Както казаха и много от народните представители, очевидно вече антибългарската кампания