Гласуване №33
ЗИД на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите - второ гласуване-процедура за допускане в пленарна зала ...
1. Контекст от стенограмата
дващия митнически контрол, под никаква форма не противоречи на европейското законодателство, защото това означава, че по всяко време ще се следи от компетентните органи по внос или по вътреобщностна доставка, за да поставим двете неща на една плоскост. Те не са приравнени, те са различни, но ги поставяме в контрола, за да може да се знае във всеки един момент къде, какво и как се случва. Ако се интересувате повече, може да отворите Закона за митниците и да видите какво означава „последващ митнически контрол“ – точно това, което ние се стремим да постигнем.
Не мога да разбера защо се повеждаме по акъла на едно ведомство, което му е по-интересно да не се занимава с една допълнителна работа – не искам да правя инсинуации, от която няма да има допълнителни доходи. Става въпрос за нещо, което е изключително важно. Тази суровина трябва да пресече границата, тя трябва да бъде контролирана до мястото, където ще отиде, трябва да бъде контролирана как ще се използва до последния грам, за да нямаме съмнения после, че е имало злоупотреба с нея.
Ние няма да оттеглим нашето предложение, макар че разбирам какви са предложенията. Аз съм убеден, че в началото на следващата година, или в първите шест месеца от нея, ние този Закон пак ще го променяме. Но това, на което искам още веднъж да обърна внимание – все пак нека тази Наредба да бъде издавана от Министерския съвет, защото в крайна сметка има три ведомства, които участват и са заинтересовани във вноса: Министерство на икономиката - заради това, че това са суровини за производство, Министерство на здравеопазването, защото вътре има все пак субстанции, за които Министерството на икономиката не е наясно – ние не правим Закон само за една субстанция, а правим един генерален Закон и Министерството на здравеопазването също трябва да има някакъв принос към това нещо, и митниците, които са на подчинение на Министерството на финансите, тоест Министерският съвет е този, който може да приеме една наредба, която да обхваща всички задължения на отделните ведомства при изпълнението на тази задача.
Още веднъж казвам, че ние ще подкрепим, така или иначе, това предложение, този Законопроект, защото не сме против работните места. Напротив, винаги сме се стремили да помагаме на българските предприемачи и на чужди такива, които създават работни места, които създават икономически благоприятен климат, но Ви моля, следващия път, когато обсъждаме този Закон, да си спомните какво съм Ви казал. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ: Благодаря, господин Ерменков.
Имате думата за реплики към изказването. Няма реплики.
Други изказвания? Няма изказвания.
Преминаваме към гласуване на § 1.
Гласуваме предложение на народния представител Георги Михайлов и група народни представители за изменение в § 1. Предложението не е подкрепено от Комисията.
Гласували 128 народни представители: за 45, против 10, въздържали се 73.
Предложението не е прието.
Подлагам на гласуване текста на § 1 с направената от Комисията редакция.
Гласували 120 народни представители: за 118, против няма, въздържали се 2.
Предложението е прието.
Заповядайте, госпожо Дариткова.
ДОКЛАДЧИК ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА-ПРОДАНОВА: Предложение на народния представител Даниела Дариткова.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията предлага да се създаде нов § 2.
Създава се чл. 16б:
„Чл. 16б. Министърът на икономиката или оправомощени от него длъжностни лица осъществяват контрол върху вноса, износа, превозването, преработването, съхраняването, влагането и използването на смесите, предназначени за промишлеността, които съдържат наркотични вещества, вписани в списъка по чл. 3, ал. 2, т. 3, както и контрол при спазване на изискванията по чл. 5а“.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ: Благодаря, госпожо Дариткова.
Има ли изказвания? Няма изказвания.
Преминаваме към гласуване на текста по §