Гласуване №34
Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2018г. - второ гласуване- член 9- предложение от Мустафа Карадайъ и група н.п.
1. Контекст от стенограмата
Не може депутатите от ГЕРБ да мълчат по този въпрос, при положение че положителният ефект в бюджета е факт. Призовавам министъра да излезе и да каже: „Да, ние се отказваме, няма да увеличаваме максималния осигурителен доход. Искаме хората да имат по-ниски пенсии“. Но Вие трябва да имате мнение!
Пак питам: защо само на най-ниските? А някои от тези хора дори нямат никакъв осигурителен принос. Вярно, предизборно обещание! Хубаво, направихте го. Нека сега да видим за тези хора, които искат да бъдат осигурявани и са коректни към осигурителната система.
Пак казвам: не е нормално този, който има по-ниски доходи, да бъде облаган повече, отколкото този, който получава над 2600? Това седим и го премълчаваме! Това не е някакъв голям данък. Този човек ще се възползва после от тези осигуровки, нали така? В България системата е разходно-покривна! Не виждам никакъв проблем.
Навремето, когато 2000 г. се въвеждаше системата, за да се покрива и се направи голямата реформа, осигуровките бяха приблизително 43 – 44%. Ние ги намалихме прекалено много! Затова, както Вие казвате, с данъците допълваме.
Сега, когато хората вече имат по-големи доходи, когато самите хора искат да получават по-високи пенсии, ние им казваме: „Не! Замразяваме го и край!“. Защо?!
Затова призовавам наистина управляващите да излязат, да ни обяснят спокойно. Призоваваме: министърът да вземе отношение – той споделя ли тази идея, или желае наистина и догодина да вървим към замразяване на този осигурителен доход?
Защото, вярно е, това важи за максималната пенсия. Вие казахте, че ще се увеличава, но само на новоотпуснатите. Е, къде е справедливостта, господин Министър?! Значи този, който е работил, осигурявал се е, но се е пенсионирал по-рано, на него няма да му се увеличи пенсията, а ще се увеличи само на този, който се пенсионира от догодина? Честно ли е това?
Ние искаме отговори! Съвсем нормално е да кажете: „Вижте, ние имаме стратегия тук, от догодина или пό догодина нещо ще правим, а не така просто – да замразяваме, защото, виждате ли, натоварваме хората“. Разберете, не ги натоварвате! Хората сами по този начин ги мотивирате да бъдат коректни към осигурителната система. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯВОР НОТЕВ: Благодаря, господин Стойнев.
Има ли реплики? Не виждам желаещи.
Други изказвания? Няма.
Преминаваме към гласуване на текста на чл. 9 с предложенията, които обсъдихме.
Гласуваме първо предложенията.
Пристъпваме към гласуване на предложението на народния представител Мустафа Карадайъ и група народни представители, неподкрепено от Комисията.
Гласували 170 народни представители: за 74, против 75, въздържали се 21.
Предложението не е прието.
Гласуваме предложение от народните представители Георги Гьоков и Светла Бъчварова.
Гласували 173 народни представители: за 76, против 77, въздържали се 20.
Предложението не е прието.
Гласуваме следващото предложение от народния представител Корнелия Нинова и група народни представители.
Гласували 178 народни представители: за 75, против 82, въздържали се 21.
Предложението не е прието.
Следващото предложение е от народния представител Светла Бъчварова.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: То е подкрепено!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯВОР НОТЕВ: Да, то е подкрепено от Комисията.
Преминаваме към гласуването му.
То е инкорпорирано към предложението по вносител.
Прощавайте, моя е грешката. То е подкрепено от Комисията и е включено в текста, който предстои да гласуваме – текста по вносител.
Гласуваме чл. 9 по вносител.
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 9, като в т. 3 числото „480“ се заменя с „350“.
Това е предложението на професор Бъчварова…
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: На Комисията!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯВОР НОТЕВ: …И на Комисията. То е инкорпорирано в предложението.
Преминаваме към гласуване