Гласуване №145
Закон за държавния бюджет на Република България за 2018г. - второ гласуване - Член 16 - предложение отКорнелия Нинова и група н.п.
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯВОР НОТЕВ: Благодаря, господин Велков.
На Вас мога да го кажа. Пропуснахте да забележите, че господин Мирчев ме помоли да го накажа и аз го направих.
Други такива молби не са постъпили.
Господин Димитров – по начина на водене.
ЕМИЛ ДИМИТРОВ (ОП): Ще бъда сдържан, не искам да обидя никой, но мисля, че не се отнасяме с необходимото уважение към присъстващите тук министри и представители на Министерския съвет. (Възгласи от ГЕРБ.)
Ще се обърна към Вас, господин Председател. (Народният представител се обръща с лице към Председателя.)
Всеки, който застане на тази трибуна, с лице или с гръб е към Председателя на Народното събрание, който по Конституция е най-висшата длъжност в България, но това никого от Вас не притеснява, че седите непрекъснато с гръб. (Реплики от ГЕРБ.) А се притеснявате, ако някой в залата случайно е в гръб?!
Искам да попитам: които и да са министри, в който и да е кабинет, освен по тези пътеки, откъде могат да влязат? Преди 10 ноември имаше две врати тук. Сега ги няма. Ами, откъде да влязат, освен през тези пътеки. Да забраним на министрите да пътуват по този път, да седят с лице към нас и къде в Правилника е забранено на министри от който и да е кабинет, да разговарят с депутати? Изведнъж на някой му стана много обидно, че министърът е влязъл по тази пътека, по която всички министри влизат, и разговаря с някои от председателите на парламентарните групи.
Мисля, че се увлякохме в желание да обидим, може би, и донякъде да унизим министрите, а те не го заслужават. Прекалихме с това да издевателстваме над тях. Дължим им благодарност, че са дошли, дължим им, мисля, че и извинение за това, че се държим по този начин. И сега срещу мен може да има някой с гръб. Аз не мога да се чувствам обиден. Не сме прави в случая. Помислете го още веднъж и мисля, че не трябва да се отнасяме по този начин. Утре ще са други министри тук. И ето, аз в момента съм с гръб към Председателката на Народното събрание, което е неуважително, но, ако се обърна, мисля, че няма да е по-добре за Вас. Нека да не преиграваме. (Възгласи и ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯВОР НОТЕВ: Гласуваме текста на чл. 17 по редакция на Комисията.
Гласували 188 народни представители: за 114, против 74, въздържали се няма.
Предложението е прието.
Закривам днешното заседание поради изчерпване на дневния ред.
Следващото заседание е днес, от 10,00 часа. (Звъни.)
(Закрито в 03,15 ч)
Председател:
Цвета Караянчева
Заместник-председатели:
Валери Жаблянов
Явор Нотев
Секретари:
Юлиан Ангелов
Слави Нецов