Гласуване №13
Правилник за организацията и дейността на Народното събрание - Член 52(става член 55) - член 56(става член 59)
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Изказвания? Няма изказвания.
Подлагам на гласуване членове от 55 до 59 включително по доклада на Комисията.
Моля, гласувайте.
Гласували 178 народни представители: за 178, против и въздържали се няма.
Членове от 55 до 59 включително са единодушно приети.
ДОКЛАДЧИК ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Предложение на народния представител Жельо Бойчев и група народни представители:
„В чл. 57, ал. 1 съюзът „и” след „лично“ се заменя с „или“.”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на проекта за чл. 57, който става чл. 60.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Изказвания?
Заповядайте, господин Попов.
ФИЛИП ПОПОВ (БСП за България): Благодаря, господин Председател.
Нашето предложение е именно във връзка с чл. 57, ал. 1 – тогава, когато народният представител е бил засегнат лично или поименно. Този съюз „или“ се промени със съюза „и“, което предполага наличието на кумулация, тоест народният представител следва да е един път засегнат лично, втори път да е споменато и неговото име, за да има право на тази процедура на лично обяснение. Тази промяна се наложи в предишното Народно събрание. Мисля, че беше предложена от господин Байрактаров, ако не ме лъже паметта, а дотогава се използваше именно поотделно – лично или поименно, алтернативно.
Дори и Вие вчера, господин Председател, в обсъждането твърдяхте, че става въпрос за съюза „или“ – по мой спомен, мисля,