Гласуване №18
Правилник за организацията и дейността на Народното събрание - Глава V, член 16 (става член 17)- процедура разделно гласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, господин Ерменков.
Само да припомня, уважаеми колеги, че има и други способи за свикване на Комисията, освен от нейния председател, които са предвидени в Правилника.
Заповядайте за изказване, господин Александров.
НИКОЛАЙ АЛЕКСАНДРОВ (ОП): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми колеги, ще направя предложение за редакция на нововъзникналата т. 24, която е съответно така наречената „нова комисия“ – по-често споменавана, а именно наименованието на Комисията да придобие следния текст: „Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата“. Също така ще Ви кажа няколко думи, понеже още в началото на Четиридесет и третия парламент, когато беше конструирана КЕВР, аз имах изказване по тази тема и включително господин Главчев ме прекъсваше тогава. Още тогава обяснявах, че, ако има един регулатор, на който направите нарочна комисия за наблюдение, трябва да направите и на останалите.
Примерът с подкомисията е много виден, включително е записан в Правилника. Ако погледнете по-нататък като подкомисии ще забележете, че като подкомисия на Комисията по икономическа политика и туризъм има подкомисия, която наблюдава монополите и защитава конкуренцията – функция, която е на КЗК. Ако оставите КЕВР-а да бъде по наблюдение – външно на Комисията, то следователно означава, че оттук насетне ние трябва да спазим същия принцип, който трябва да бъде на еднаквост, а именно да създадем Комисия за СЕМ, КЗК, КРС, АДФИ, и всички независими регулатори, които се сетите.
Ще Ви помоля да подкрепите това предложение, защото е най-логично и в момента съществува в Правилника. Господин Кънев, който беше председател на Комисията по икономическа политика и туризъм в миналото Народно събрание, много добре е запознат с наличието на такава подкомисия, която е функция на независимия регулатор. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Александров.
Реплики? Няма.
Други изказвания? Също няма.
Господин Велков не го виждам, той предложи нещо по наименованието на Комисията, но мисля, че беше в същия смисъл.
Няма други изказвания.
Закривам разискванията.
Преминаваме към гласуване.
Първо, преминаваме към разделното гласуване. Приемате ли разделно гласуване – 24-та комисия да бъде гласувана отделно?
Гласували 197 народни представители: за 195, против 2, въздържали се няма.
Гласуваме разделно.
Гласуваме т. 24 на чл. 17, а именно създаването на Комисия за наблюдение… както е дадена по доклада първоначално, после ще правим редакция в наименованието. (Шум и реплики.)
Ако после не приемем Комисията, за какво правим тази редакция? Добре, хайде, ще направим редакцията, пък ако отхвърлите Комисията…
Редактираме Комисията, а пък ако решите да отпадне, ще си остане в историята, че сте приели наименованието.
Гласуваме предложението Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата, вместо „сивия сектор“.
Гласуваме предложението на народния представител Николай Александров за редакция на наименованието на 24-та комисия.
Гласували 204 народни представители: за 192, против няма, въздържали се 12.
Приета е тази редакция.
Сега остава да изразите волята си дали да има такава Комисия с такова наименование.
Гласували 201 народни представители: за 188, против 2, въздържали се 11.
Създава се Комисията.
Преминаваме към второто предложение на народния представител Данаил Кирилов за отпадане на Комисията под номер 22 в доклада на Комисията, а именно Комисия за наблюдение на дейността над Комисията за енергийно и в