Гласуване №16
ЗИД на Закона за енергийната ефективност - първо гласуване - процедура за удължаване на р.време
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря.
Обратно предложение има ли? Не виждам.
Подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Николов за удължаване на работното време на парламентарния ден до приемането на Законопроекта.
Гласували 76 народни представители: за 74, против 2, въздържали се няма.
Процедурното предложение е прието.
Продължете ако обичате.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ: Благодаря, господин Председател.
Ще бъда кратък – възможно най-кратък. Законът за енергийната ефективност трябваше да бъде транспониран още миналата година, но поради многото забележки, трудности от гледна точка на транспонирането на Директивата, влезе тази година. Някои от датите касаят миналогодишни, някои дати започват от 1 януари 2021 г., но това не е голям проблем.
Всъщност този закон създава рамката и начина, по които част от нашата икономика, стремейки се да бъде нулевоемисионна към 2050 г., дава начините.
Първо изброява задължените лица по този закон, начините и целите, които трябва да се поставят в зависимост от междинните етапи и крайните етапи до 2050 г., и съответно какво трябва да се направи от гледна точка на енергийната ефективност, така че да достигнем тези цели.
Задължените лица всяка година трябва да се актуализират – да се дават от министъра на енергетиката. Целта е всяка година 8% от крайното потребление на енергия съответно да се спестява като цяло и до 2030 г. – там са заложени три етапа: до 2022 г, 2024 г. и до 2030 г., общо 8% от крайното потребление на енер