Гласуване №14
ЗИД на Закона за управление на отпадъците - първо гласуване
1. Контекст от стенограмата
и на Съвета в областта на управлението на отпадъците, смятам, че това, което в момента се случва, и онова, което ние трябва да приемем, до голяма степен не подлежи на коментар и на съмнение. Рециклирането няма алтернатива. Факт е, че в останалите европейски страни постепенно се намалява депонирането на отпадъци за сметка на рециклирането. Знаете, че възникнаха и проблеми в нашата страна през годините назад.
Това, което искам по-конкретно да коментирам, е, че за първи път въвеждаме по-точна и ясна регламентация на дефинициите, които засягат отпадъците. До момента като че ли това беше една от слабите страни в нашето управление на отпадъците, а именно, че много често онова, което се депонираше или рециклираше, не отговаряше на съдържанието. Често се подминаваха самият смисъл и същността на това, което се определя като отпадък. Сега за първи път виждаме такива по-ясни дефиниции, като „неопасни отпадъци“, „битови отпадъци“, „биологични отпадъци“, „строителни“, „хранителни“. Всичко това ще даде много по-голяма пълнота, точност и яснота какво точно ще бъде съхранявано и рециклирано и ще доведе до по-малки възможности за злоупотреба, ако щете, дори в посока на това да се използват някои опасни отпадъци и да се унищожават или да се рециклират по нерегламентирани начини и възможности.
Знаете, че голяма част от отпадъците представляват суровини, материали, горива, но до момента под общата формулировка „отпадък“ винаги поставяме под съмнение това, което се използва в тази посока. Неслучайно от дълго време в Европейския парламент се обсъжда темата за така наречения край на отпадъка. Един такъв отпадък престава да бъде същият в момента, в който той вече може да бъде използван като неопасна суровина или като някакъв материал, който може да бъде използван вторично.
Затова подкрепяме направеното предложение – Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците, и смятаме, че оползотворяването на материалите, които са следствие на неопасни отпадъци, могат да бъдат изключително полезни и за икономиката, и за кръговата икономика, която все повече набира сила и подкрепа. В общи линии това е бъдещето въобще на управлението на отпадъците в европейски мащаб.
Още веднъж потвърждавам подкрепата на „Обединени патриоти“ за този законопроект и, разбира се, ще настояваме да бъдат внесени за обсъждане на второ четене и останалите законопроекти, които са свързани с управление на отпадъците и вече са минали на първо гласуване. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Богданов.
Реплики има ли? Не виждам желаещи.
Други изказвания? Не виждам желаещи.
Закривам разискванията.
Подлагам на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците, № 102-01-1, внесен от Министерския съвет на 5 януари 2021 г.
Гласували 94 народни представители: за 93, против няма, въздържал се 1.
Законопроектът е приет.
Господин Министър, Вашето възхищение и благодарност можете да изразите от трибуната. (Весело оживление.)
МИНИСТЪР ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Благодаря, уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители!
Благодаря – по реда на изказванията, на ДПС за това, че подкрепиха, на Политическа партия ГЕРБ за това, че подкрепиха, на БСП, че подкрепиха и на „Обединени патриоти“.
Надявам се между двете четения да се внесат нови конструктивни предложения, които да бъдат пак подкрепени от всички. Ще окажем пълно съдействие по време на дебатите в Комисията и по време на обсъждане на предложението.
Още веднъж – благодаря! (Частични ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
Приятна и ползотворна работа Ви желаем.
Преминаваме към следващата точка от дневния ред:
ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЕНЕРГИЙНАТА ЕФЕКТИВНОСТ