Гласуване №4
Ново обсъждане на ЗИД на Закона за съдебната власт, приет от НС на 03.09.2020г., върнат за ново обсъждане с Указ № 184 от 15.09.2020 г. на Президента на Републиката по чл. 101 от Конституцията на Република България
1. Контекст от стенограмата
КРУМ ЗАРКОВ: Второ, защото има и други аналогични ситуации, които ще бъдат уредени чрез това решение.
И трето, защото мнозинството, което преди година и половина прие спорните поправки, ще получи своята справедлива санкция и ще разбере, че е действало противоконституционно.
Завършвам със следното: ветото на президента следва да бъде прието; поправката, която е засегната от него, следва да бъде отхвърлена, а противоконституционният текст, който беше приет от Вас преди година и половина, трябва да получи заслужената си санкция от Конституционния съд.
Решението на проблема по същество е това, което беше от 2007 г. Всичко горе-долу е ясно, стига да няма един абсолютно необясним политически инат.
И накрая, уважаема госпожо Председател, в областта на съдебната система и на съдебната власт това мнозинство се оказа абсолютно непригодно да направи промените, от които се нуждаем. За сметка на това направи серия такива, които допълнително подкопаха доверието на хората и към съдебната, и към законодателната власт. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Зарков.
Реплики? Не виждам.
Други изказвания? Не виждам.
Закривам разискванията.
Моля, квесторите, поканете народните представители в залата.
Подлагам на повторно гласуване Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, приет от Народното събрание на 3 септември 2020 г.
Гласували 215 народни представители: за 149, против 66, въздържали се няма.
Законът за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт е повторно приет.
Законът ще бъде изпратен на Президента на Републиката за обнародване в „Държавен вестник“ в седемдневен срок от получаването му съгласно чл. 101, ал. 3 от Конституцията на Република България.
Заповядайте, господин Свиленски, за процедура.
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ (БСП за България): Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател.
Уважаеми колеги народни представители! Уважаема госпожо Председател, в началото на заседанието председателят на нашата парламентарна група направи процедура да поканите министър-председателя и министъра на отбраната да информират народното представителство за вчерашните им разговори с посланика на Съединените американски щати.
Също така Вие предложихте да направим и процедура по чл. 113 – внасяне на Проект на решение. Разбира се, ще направим това, но двете неща не си противоречат, така че Ви моля, ако не сте поканили премиера и министъра на отбраната, да го направите днес – да дойдат да ни информират. Ние ще направим допълнително процедурата по чл. 113, където вече ще стане дебат с въпроси и отговори, както е по Правилника. Благодаря Ви.
Молбата ми още веднъж е да