Гласуване №4
ЗИД на Закона за предучилищното и училищното образование - първо гласуване-вносител - Корнелия Нинова и група н.п.
1. Контекст от стенограмата
Да, знам, уважаеми колеги от опозицията, че за Вас със сигурност е партийно оправдано да предвещавате крах, хаос и неуспех, но е политически безотговорно да всяваш неоправдан и лъжлив смут за провал в образователната система.
Истината е, че Законът, който толкова изнервя БСП, защото явно им напомня за собствените им неуспехи и за времето, когато Европейската комисия оцени България със „слаб 2“ за реформи в образованието, дава възможности да се решат натрупани през годините проблеми и да се отговори на съвременните предизвикателства.
Ние, уважаеми колеги, депутатите от парламентарната група на ГЕРБ, категорично ще гласуваме „против“ Вашите предложения, не защото са предложения на БСП, а защото не приемаме политическо заиграване с темата „Образование“. Това е опасно и ще има дълготрайни и вредни последици за цялото общество и държавата. Ще гласуваме „против“, защото обсъждането на необмислени, непрофесионални и недалновидни предложения води единствено и само до създаване на трайно недоверие в системата. Ще гласуваме „против“, защото всички организации в сферата – професионални, синдикални, неправителствени, са „против“ концепцията и философията на Вашия Законопроект.
И понеже тук няколко пъти ни се цитираха текстове от различни класици, аз ще Ви прочета едно-единствено изречение от едно любимо есеистично произведение на всеки учител. То се казва „Аз съм учител“: „Аз съм войн! Всекидневно водя битки срещу надзъртащото насилие, страха, предразсъдъците, невежеството и апатията, но аз имам велики съюзници: интелигентността, любопитството, родителската подкрепа, индивидуалността, творчеството, вярата, любовта и смеха. Всички те се стичат под моите знамена и с тяхната подкрепа съм непобедим!“.
Вярвам, уважаеми колеги, че един ден България ще има само политици, които искрено и с отговорност ще бъдат част от великите съюзници на българския учител. Благодаря. (Възгласи: „Браво, браво!“, продължителни ръкопляскания от ПГ на ГЕРБ).
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ: Благодаря Ви, госпожо Захариева.
Уважаеми народни представители, на гости в Народното събрание са младежи от Ямбол, затова Ви предлагам да ги приветстваме. (Ръкопляскания.)
Продължаваме с изказванията.
Има ли реплики? Няма реплики.
В такъв случай, след като няма заявени изказвания, предлагам да преминем към гласуване на предложения Законопроект, № 754-01-14, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители на 1 юни 2017 г.
Моля да гласуваме.
Гласували 187 народни представители: за 67, против 82, въздържали се 38.
Проектозаконът не е приет.
Процедура ли искате?
Заповядайте, госпожо Дамянова.
МИЛЕНА ДАМЯНОВА (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Тъй като имаше технически проблем в залата с гласуването на господин Рашидов, много моля за прегласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ: Максимално изчакахме господин Рашидов да гласува.
Решен ли е техническият проблемът? Не е решен?
Режим на прегласуване.
Гласували 188 народни представители: за 66, против, 84 въздържали се 38.
Проектозаконът не е приет.
Преминаваме към следващата точка от дневния ред за днес:
ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Колеги, обявявам почивка до 11,30 часа.
В 11,30 ч. започва парламентарният контрол.
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Уважаеми колеги, продължаваме с предвидения за днес:
ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ.
Тъй като започваме в 11,30 ч., той ще бъде до 14,30 ч., удължен с евентуалните декларации от парламентарни групи.
Новопостъпили питания за периода от 14 до 20 юли 2017 г. от:
- народните представители Филип Попов, Цветан Топчиев, Иван Генов и Николай Иванов към Николай Нанков – министър на регионалното развитие и благоустройството, относно Северозапа