Гласуване №20
Решение за избор на членове на Комисията за енергийно и водно регулиране - избира Георги Добрев
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви.
Подлагам на гласуване представения Ви проект за решение.
Гласували 160 народни представители: за 108, против 3, въздържали се 49.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ (БСП за България, пред банките): Отрицателен вот!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Имате думата за отрицателен вот.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ (БСП за България): Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Гласувах отрицателно не защото имам нещо против господин Добрев и не защото той е пряк конкурент на нашия кандидат за мястото на комисар в Комисията за енергийно и водно регулиране. Гласувах „против“ като израз на отношението си към цялата процедура, която започна порочно с промяна на правилата в последния момент преди гласуването за председател. Стигнахме до това, че провалихме – поради отказ на единствения кандидат, избора на председател, сега, в момента проваляме и избор на пълния състав на Комисията, като избираме само един от двамата възможни членове в областта на енергетиката.
Не смятам, че това е добрият начин, по който може да се избират членовете на една комисия, която е с огромно обществено значение, от чиито решения зависят и икономически, и социални проблеми. Силно се надявам, че това няма да се получи и в други комисии, които ще избираме, че това няма да стане стил на управление, защото това показва, ако не невъзможност или неумение