Гласуване №22
ЗИД на Закона за енергетиката - второ гласуване - параграф 1 ( става параграф 7)-предложение от Искрен Веселинов и Александър Сиди - процедура за удължаване на р.време
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, господин Аталай.
Подлагам на гласуване предложението за удължаване на времето за работа до приключване процедурата на гласуване по разисквания текст.
Гласували 125 народни представители: за 85, против 31, въздържали се 9.
Предложението се приема.
Продължаваме с изказвания.
Народният представител Делян Добрев – заповядайте.
ДОКЛАДЧИК ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Господин Председател, отказвам се от възможността да се изкажа, за да преминем към гласуване. (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Аз мислех, че имате изказване.
ДОКЛАДЧИК ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Щом настоявате, ще се изкажа. (Смях.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Не, аз Ви дадох думата за изказване. (Шум и реплики.)
Ще имате думата, господин Зарков.
ДОКЛАДЧИК ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Уважаеми колеги, по отношение на десетте процента въпросът е – и това за битовите абонати, за регулирания пазар, да не могат да се включват централи с по-скъп и с повече от 10% от пазарната цена, защитава според мен обществения интерес. Не защитава бизнеса. Този текст не касае бизнеса. Не ги касае, защото те са на свободния пазар, на свободния пазар, откъдето купуват своята електроенергия.
Защо ние трябва да позволим – ако отпадне този текст, защо трябва да дадем възможност на регулатора за битовия пазар, за битовите абонати, за регулирания пазар да включва централи и да определя с десетки проценти по-висока от пазарната цена за хората, които в голямата си степен са енергийно бедни?
По данни