Гласуване №13
ЗИД на Закона за приватизация и следприватизационен контрол - първо гласуване - процедура за удължаване на р.време
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря.
Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение за удължаване на работното време до приключване на Законопроекта.
Гласували 93 народни представители: за 25, против 49, въздържали се 19.
Предложението не се приема.
Изказване?
Заповядайте, госпожо Найденова.
ВАЛЕНТИНА НАЙДЕНОВА (БСП за България): Уважаеми господин Председател! Благодаря на колегите, които подкрепиха да продължим работата си, и не благодаря на тези, които не ни подкрепиха, което показва какво е отношението към здравеопазването. Лично като лекар се чувствам засегната.
Държавата ни и общините разполагат с огромен сграден фонд – построен и предназначен за здравни нужди. Фонд, който в една голяма част е неизползваем, не се стопанисва и се руши.
Настъпиха и продължават да настъпват промени в цели здравни структури. Закриха се някои ДКЦ-та поради пренасочване интересите на частно практикуващите лекари към наемане, купуване на кабинети, при отказ от споделена поддръжка за оказали се неподходящи мега сгради и помещения. Някои лечебни заведения за болнична помощ направиха вътрешно преструктуриране и дотам. За други това не се оказа достатъчно и преминаха към външно сливане, както случаите в Петрич и Сандански, и закриване, както е в Петрич. Трети директно включиха болниците си в списъка за приватизация, както е в Нова Загора. И всичко това при почти безучастния поглед на държавата, която остави изцяло на