Гласуване №3
Решение за произвеждане на национален референдум - вносител Корнелия Нинова и група н.п.
1. Контекст от стенограмата
АЛЕКСАНДЪР ПАУНОВ: Не, разбира ги, разбира ги, подготвен е човекът. (Шум и оживление в залата.)
Господин Цветанов, към Вас, аз помагам на господин Лазаров, когато иска да направи референдум, да пита българския народ дали да остане България в Европейския съюз. Не сме казали, че сме против. Ние искаме да се пита народът и аз добавих – понеже съм гласувал против НАТО, когато се гласуваше в този парламент, че не е лошо да се добави, така и така ще се харчат пари както за Европейския съюз, така и за НАТО. Няма нищо лошо, когато има референдуми, но изглежда Вас Ви е страх от референдумите. Какво, какво лошо има в цялата работа?!
Аз не съм гласувал против никакъв референдум, а съм гласувал против НАТО, против американските бази в България, против войната в Ирак, против затварянето на Трети и Четвърти блок на АЕЦ „Козлодуй“ и даже тези, които гласуваха за нашите войски да бъдат изпратени в Ирак, Обама призна грешката. Всичко това, за което съм гласувал, историята ще го потвърди. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Паунов.
Други изказвания, колеги? Други изказвания няма. (Шум и реплики.)
Закривам разискванията.
Изчитам Ви:
„Проект!
РЕШЕНИЕ
за провеждане на национален референдум
Народното събрание на Република България на основание чл. 84, т. 5 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
РЕШИ:
Приема Решение за провеждане на Национален референдум по следния въпрос за гласуване: „Против ли сте Народното събрание на Република България да ратифицира така наречената Истанбулска конвенция от 11 май 2011 г.?“.“
Моля, гласувайте.
Гласували 211 народни представители: за 67, против 121, въздържали се 23.
Предложението не е прието. (Голяма част от парламентарните групи на „БСП за България“ и „Движението за права и свободи“ напускат залата.)
Отрицателен вот – заповядайте, господин Биков.
ТОМА БИКОВ (ГЕРБ): Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Гласувах „против“, защото нямам намерение да участвам в предизборната кампания на БСП за евроизборите. (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Съжалявам, че ще трябва да си помислите сега нова тема, а има и още една година дотогава. (Шум и реплики.)
Много се радвах, като Ви слушах тук, от тази трибуна, колко разочаровани бяхте, че правителството днес изтегли Истанбулската конвенция и сега ще трябва да си измислите нови теми, а това е по-трудно, защото беше много лесно – направихте се на покръстени за два месеца, скачахте там в краката и на руския патриарх, минахте от марксизъм в някаква защита на християнските ценности, което аз приветствам, ако е искрено. Според мен обаче не е