Гласуване №7
ЗИД на Гражданския процесуален кодекс - второ четене - параграф 3л- предложение от Петър Славов и Д.Делчев и предложение от Мая Манолова, Чавдар Георгиев, Иван Иванов, Филип Попов и Кирчо Карагьозов - прегласуване
1. Контекст от стенограмата
Уважаеми колеги! Уважаема госпожо Председател, за всички, които се интересуват от темата „Ограничаване монопола на банките и частните съдебни изпълнители” е ясно кой е източникът.
Източникът е Законопроектът на БСП лява България, който беше внесен и отхвърлен в пленарна зала, едно към едно.
Естествено, колегите от Реформаторския блок са нормални, адекватни парламентаристи, и всички добри предложения, които са били отхвърлени на първо четене, да ги внесат между първо и второ гласуване, за което им благодаря.
Да, признавам, че сме работили заедно по редица важни законопроекти като тактиката обикновено е била: ние внасяме, и те внасят, за да има някакъв шанс да мине. Очевидно трябва да променим тактиката: ние въобще да спрем да внасяме, каквото имаме – да го даваме на Реформаторския блок, когато е важно за гражданите, за да има някакъв шанс за чуваемост от депутатите от ГЕРБ, които не се интересуват какво е предложението. За тях е важно кой го е внесъл.
Авторът на това предложение сме ние с колегите. В предното Народно събрание сме внесли абсолютно същите законопроекти. Те не влязоха в пленарна зала заради ГЕРБ. Абсолютно същият текст! (Силен шум в залата.)
Работили сме по тези текстове с дни и с граждански организации, и с експерти по темата, така че това са предложения, които са излезли от нашите ръце, които са изстрадани от хората, които се чакат от хората и е много жалко, че Вие по този начин профанизирате и дебата, и обезценявате и проблемите на хората, и труда, който сме вложили в тези законопроекти, защото това е труд, който е предизвикан от проблемите на българските граждани. Но очевидно това на Вас е трудно да бъде обяснено.
След това обяснение моля и за прегласуване на текста, защото има някакъв теоретичен шанс да мине. (Реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Прегласуване, колеги.
До днес си мислех, че във всички демократично устроени общества плагиатството е морално укоримо дело, но днес разбирам, че то се приветства от пленарната зала и от парламентарната трибуна.
Прегласуваме!
Гласували 118 народни представители: за 51, против 21, въздържали се 46.
Предложението не е прието.
По начина на водене – господин Ерменков.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ (БСП ЛБ): Уважаема госпожо Председател, колеги! Вземам процедура по начина на водене, защото считам, че Вие си позволявате повече действия, отколкото Правилникът на Народното събрание, който сме гласували всички тук, Ви позволява.
Вие като председател на Народното събрание можете да водите, да давате думата, да отнемате думата, да правите забележки и, ако има – по начина на водене, както сега го има, да вземете отношение от мястото, където седите.
Всички други Ваши изказвания, които са свързани по съществото на действията, всичките изказвания, които са свързани по това дали има плагиат или няма плагиат, което е също по темата, която се обсъжда, е хубаво да ги правите от парламентарната трибуна като редови депутат, както се прави, защото там, Ви казвам още един път, това, което Ви дава право да правите, да Ви го повторя, за да н