Гласуване №40
ЗИД на Закона за здравното осигуряване - второ четене - параграф 10 - предложение от В.Павлов и Д.Шишков
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Дебатът е закрит.
Преминаваме към гласуване на § 10.
Първо ще подложа на гласуване предложението на народните представители Георги Кючуков и група народни представители, което Комисията не подкрепя.
Гласували 116 народни представители: за 26, против 57, въздържали се 33.
Предложението не е прието.
Предложението на народните представители Тунчер Кърджалиев, Хасан Адемов и Джевдет Чакъров ще го подложа на гласуване с направената редакционна поправка в т. 9, след „държавния бюджет” вместо текста е „осигурява се за сметка на държавния бюджет” да се запише текстът, „ако не са осигурени на друго основание”.
Гласуваме предложението на народните представители Кърджалиев, Адемов и Чакъров с направената от господин Адемов в залата поправка. Като цяло този текст не се подкрепя от Комисията.
Гласували 118 народни представители: за 27, против 45, въздържали се 46.
Предложението не е прието.
Гласуваме предложението на народния представител ЕМИЛ РАЙНОВ и група народни представители. Комисията не го подкрепя.
Гласуваме.
Гласували 120 народни представители: за 28, против 62, въздържали се 30.
Предложението не е прието.
Поставям на гласуване предложението на Валентин Павлов и Димитър Шишков. Комисията не подкрепя това предложение.
Гласували 125 народни представители: за 34, против 18, въздържали се 73.
Предложението не е прието.
Подлагам на гласуване предложението на Комисията в подкрепа текста на вносителя за § 10.
Гласуваме § 10 по вносител.
Гласували 125 народни представители: за 96, против 23, въздържали се 6.
Предложението е прието.
Господин Търновалийски – отрицателен вот.
ГЕОРГИ ТЪРНОВАЛИЙСКИ (БСП ЛБ): Уважаема госпожо Председател, господин Министър, колеги! Гласувах против § 10, защото не съм съгласен да давам индулгенции на държавата тя да бъде неизряден платец като солидарен осигурител и спрямо гражданите. С този текст законово се гарантира привилегировано положение на държавата до 2026 г., въпреки че държавата е в дълг към здравната система не само с това, че няма да внася пълния размер на дължимите здравноосигурителни вноски, а и с прецедентната за новата ни история дълг с присвоените, национализирани близо 2 млрд. лв. през 2010 г. от парите за здраве на коректните български здравноосигурени лиц