Гласуване №7
Програма за работата на НС за 10 - 12 юни 2015г. - предложение от И.Тодоров за нова точка в дневния ред
1. Контекст от стенограмата
Дори и тогава колеги от ГЕРБ казаха, че това е правилната стъпка, че трябва да се стигне до такъв закон, защото виждаме какво се случва в този момент – взривове, взривове, взривове, взривове! То не беше Горни Лом, „Петолъчката”, Челопечене, къде ли още не. Жертви.
В момента наблюдаваме един изключително погрешен за нас от „Атака” модел, в който частни фирми утилизират въоръжението на редица държави. Цял свят тук изпраща своите боеприпаси, които се утилизират от хора, които нямат абсолютно никаква квалификация. Много е важно това да се каже. И поради точно липсата на квалификация се случват и тези взривове, които пък, от друга страна, застрашават живота както на български граждани, така и тяхното имущество.
В този Проект за закон ние предлагаме утилизацията и обезвреждането на боеприпаси на територията на Република България да се извършва единствено и само от държавата и в частност от Министерството на отбраната и държавните предприятия, държавните фирми, които са към него, където има изградени, готови специалисти, които могат да се занимават с тези проблеми.
Нека не забравяме, че това е един огромен бизнес, който носи стотици, стотици милиони, наистина, в цял свят, така че ние в момента сме оставили едни частни фирми, които нямат никаква експертиза, да печелят подобни стотици милиони за сметка на цялото общество.
Да, и тогава в Комисията продължаваха някои колеги да преповтарят мантрата, че държавата била лош собственик. Само да Ви кажа, че подобна утилизация на боеприпаси се извършва на територията на Европейския съюз от редица държавни компании.
Молбата ми е: подкрепете това предложение, защото иначе взривовете ще продължат.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване направеното предложение за включване на този Проект на закон в седмичната програма.
Гласували 152 народни представители: за 57, против 52, въздържали се 43.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Тодоров.
ИЛИАН ТОДОРОВ (Атака): Уважаема госпожо Председател, колеги! Аз не мога да разбера защо отхвърляте това предложение. Чакаме да гръмне нещо ново ли, да има нови жертви, това ли чакаме? Всъщност това е абсолютна безотговорност.
Аз Ви го казвам, че още на 11 декември, когато отхвърлихте този Проект в Комисията по отбрана, тогава аз Ви казах от името на „Атака”: „Взривовете ще продължат!”. И те продължиха. Оказахме се от „Атака” отново лоши пророци.
Днес Ви казваме от „Атака” отново: вкарайте това, нека да го разгледаме, да излезем с аргументи, с доводи, защото в противен случай наистина взривовете ще продължат! И ще продължават. И хората, които са жертва на некадърността на частните фирми, които допускат това в момента, техният живот ще лежи на Вас!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Прегласуване.
Гласували 152 народни представители: за 62, против 55, въздържали