Гласуване №40
Ратификация на Меморандума за разбирателство между МО на Република Албания, МО на Република България МО на Република Хърватия, МО на Република Естония, МВнР на Исландия, МО на Република Латвия, МНО на Република Литва, МНО на Румъния....... относно сътрудничество при изпълнението на проекти за разширяване на Системата за въздушно командване и контрол ( ACCS) - първо четене
1. Контекст от стенограмата
ЕМИЛ ДИМИТРОВ (ПФ): Благодаря, господин Председател.
Много се изнерви обстановката. Отидохме далече, чак ме принудихте и аз да се изказвам.
Защо на село имате сирена? От сутрин до вечер тя вие? Или служи някога ако се наложи населението да бъде оповестено, че има бедствие, авария и тя стои с тази цел? Защо имате тел. 112? Ако се случи да потърсите болница, лекар, охрана, пожарна – да ги извикате. Не е казано, че трябва непрекъснато да ги викате. Москва и Вашингтон нямат ли червен телефон помежду си? То не е точно телефон, а е телетипна система, която предава съобщения, но тя за какво служи? За да воюват помежду си или в случай на необходимост да си оповестят: грешка в компютрите, грешка в ракетата, случило се е нещо, не обявявайте война – последна възможност да се предотврати някакъв конфликт. Може би трябва да премахнем всички тези възможности?
По времето на Варшавския договор България имаше комуникация с Русия. Държа да Ви уверя, че тази комуникация продължава да действа. Има си го и в Обект 100, има и в Бояна, и по ПСО-тата, и в Зеленка, на Калиакра още помпат компресорите въздух в кабела долу под Черно море, защото някога може да се наложи този кабел да работи и за да не бъде загубен. Нима този кабел трябва да го срежем? Не, и никой не го е рязал.
Какво представлява сега новото решение? Едно РВД, само че военно – преминават самолети над страната, има оповестяване, транспондерите съобщават, те са по заявка. Спешните полети, разбира се, се оповестяват в един друг порядък, но има и военни самолети, налага се те спешно да преминат и за да няма това изчакване, това двуседмично предупреждение, се прави това РВД. То е военно – при спешни полети, неотложни полети. Ако се наложи да прелети въоръжен самолет – трябва да го свалим, трябва да го спрем или да разберем какъв е и че той си прелита по съвсем друга цел. Ние не можем да се охраняваме, авиацията е зле. А ако се наложи да повикаме да дойде самолет? Не трябва ли да има възможност той да го направи, да окаже някаква помощ. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.)
Така че това РВД ще ни реши проблеми с охраната, ще ни реши проблема, докато си ремонтираме самолетите, да има кой, в случай на необходимост, да ни пази. По никакъв начин няма да навреди. Така, както не вреди червеният телефон Москва – Вашингтон, както не вреди червеният телефон Бояна – Москва, така няма да навреди и този – от този център до НАТО. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Благодаря, господин Димитров.
Желае ли някой трета реплика?
Господин Анастасов, дуплика? (Шум и реплики.)
Благодаря Ви.
Други изказвания? Не виждам.
Закривам дебатите.
Моля, уважаеми колеги, гласуваме на първо четене Законопроекта за ратифициране на Меморандума. Всички знаем между кои държави е, няма нужда да бъде изчитан отново.
Моля, гласувайте.
Гласували 106 народни представители: за 99, против 4, въздържали се 3.
Предложението е прието.
Процедура – господин Михов, заповядайте.
ДОКЛАДЧИК МИХО МИХОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! С риск да Ви огорча, аз от цялата дискусия разбрах, че все повече казармата ни липсва и научих доста неща от подробностите. (Оживление.)
Във връзка с това, че ние сме последната държава, която ратифицира този Законопроект, и на основание на докладите на трите комисии, както и на основание на изказванията, където не бяха направени предложения за изменение и допълнение на Законопроекта, на основание чл. 77, ал. 2 от нашия Правилник, предлагам в рамките на това заседание да подложим на второ гласуване Законопроект № 502-02-12.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Благодаря, господин Михов.
Обратно предложение? Не виждам.
Подлагам на гласуване процедурата за допускане до второ гласуване на Закона за ратифициране на Меморандума между гореизброените страни.
Моля