Гласуване №31
Решение за вземане на акт от Протокол към Конвенция № 29 на Международната организация на труда относно принудителния труд и Препоръка № 203 на Международната организация на труда относно предприемането на допълнителни мерки за ефективно противодействие на принудителния труд
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
„ДОКЛАД
относно приемане Проект за решение за вземане на акт от
Протокол към Конвенция № 29 на Международната организация на труда относно принудителния труд и Препоръка № 203 на Международната организация на труда относно предприемането на допълнителни мерки за ефективно противодействие на принудителния труд, № 502-03-07,
внесен от Министерски съвет на 16 април 2015 г.
Комисията по труда, социалната и демографската политика на редовно заседание, проведено на 29 април 2015г., разгледа и обсъди Проект за решение за вземане на акт от Протокол към Конвенция № 29 на Международната организация на труда относно принудителния труд и Препоръка № 203 на Международната организация на труда относно предприемането на допълнителни мерки за ефективно противодействие на принудителния труд.
В заседанието участваха господ Зорница Русинова – заместник-министър на труда и социалната политика, господин Димитър Манолов – президент на КТ „Подкрепа”, и др.
Проектът за решение бе представен от госпожа Зорница Русинова – зам.-министър на труда и социалната политика. Тя подчерта, че по време на заседанията на Международната конференция на труда през 2014 г. е обърнато внимание на това, че забраната за принудителен и задължителен труд е част от основните права. Принудителният или задължителният труд нарушава човешките права и достойнство, допринася за запазване на бедността и възпрепятства постигането на достоен труд.
В текстовете на Протокола към Конвенция № 29 на Международната организация на труда се съдържат определени предложения за преодоляване на пропуските в прилагането на самата конвенция. Тя е от 1930 г., като разпоредбите й са правно обвързани и могат да бъдат ратифицирани само от държавите, които са ратифицирали Конвенцията. Целта на този Протокол е частично да бъдат ревизирани или допълнени текстовете на Конвенцията, като се въвеждат нови механизми за обезщетение и задължения за провеждане на политики. Въвеждат се и други мерки, които не се съдържат в Конвенция № 29.
Съгласно разпоредбите на Протокола държавите членки са длъжни да разработят национални политики и план за действие за ефективно и устойчиво противодействи