Гласуване №3
Проект за Декларация по повод 70 годишнината от капитулацията на нацистка Германия във Втората световна война и по повод Деня на Европа - наименование-предложение от Г.Кючуков
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря Ви, господин Жаблянов.
Не виждам други желаещи народни представители.
Дебатът е закрит, преминаваме към гласуване.
Моля, квесторите, поканете народните представители в залата, има много направени предложения.
Ще провеждаме гласуванията по текста, така както са направени, а не по време на народни представители, според тяхното вземане думата на трибуната, за да не пропуснем някои от предложенията.
В наименованието на Декларацията, която предложението на комисията гласи: „Декларация по повод 70-годишнината от капитулацията на нацистка Германия във Втората световна война и по повод Деня на Европа” – господин Кючуков от АБВ предложи наименованието да бъде... (Реплика от народния представител Валери Жаблянов.)
Господин Жаблянов, Вие във Вашето изказване не заявихте конкретни... (Реплика от народния представител Валери Жаблянов.)
Те са в конфликт на други Ваши предложения, които господин Янаки Стоилов даде за редакция на т. 2 и така нататък.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (БСП ЛБ, от място): Те се допълват. (Реплика от народния представител Валери Жаблянов.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Добре.
Предложението на господин Кючуков за редакция наименованието на Декларацията гласи: „По повод 70-годишнината” – вместо „от капитулацията на нацистка Германия” – да запишем „от Деня на победата над нацистка Германия във Втората световна война”.
Това е предложението на господин Кючуков.
Моля да гласуваме.
Гласували 172 народни представители: за 68, против 16, въздържали се 88.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Кючуков.
ГЕОРГИ КЮЧУКОВ (АБВ): Уважаема госпожо Председател, моля за прегласуване, тъй като не всички колеги отзад успяха да гласуват.
Моля за подкрепа на това предложение, тъй като това е най-неутралното. Ние отбелязваме Деня на победата – не говорим кога е капитулирал, кой е капитулирал, пред кого е капитулирал. Общопризнато е, че Денят на победата е 9 май.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Прегласуване.
Гласували 168 народни представители: за 65, против 14, въздържали се 89.
Предложението не е прието.
Следващото, в преамбюла първото тире гласи: „като отбелязва 70-годишнината от капитулацията на 9 май 1945 г.”
Господин Методи Андреев предлага вместо „9-ти” да бъде записано „8 май”. (Оживление. Силен шум и реплики от ляво.)
Гласуваме.
Колеги, не разбирам защо са дебатите в левия сектор, след като във вчерашния ден Лантагът на Берлин празнува Денят – 8 май. (Шум и ре