Гласуване №15
Проект за Декларация по повод 70 годишнината от капитулацията на нацистка Германия във Втората световна война и по повод Деня на Европа - предложение от Я.Стоилов - за т.2
1. Контекст от стенограмата
Точка втора да придобие следния вид:
„2. Подчертава факта, че въпреки принадлежността на България към оста Рим – Берлин – Токио, нито един български войник не е воювал на Източния фронт срещу освободителите на Европа от Съветската армия, а след 8 септември 1944 г., когато България обявява война на хитлеристка Германия, Българската армия участва в бойните действия срещу Хитлер и дава над 30 хиляди жертви”.
Споменаваме, че българският войник не е участвал на Източния фронт – все едно, ако му бяха заповядали, щеше да участва, не си правете илюзии за това.
Точка трета: след думата „екстремизъм” слагаме запетая и добавяме думата „русофобия”.
Достатъчно следите информационния поток в България и знаете, че в момента русофобията се превръща в някаква градска мода. „Ърбън стайл” – да го кажем на съвременен английски – да отидеш до Паметника на Съветската армия и да си надраскаш нещо.
Тук имаше кандидати за народни представители от една от парламентарно представените политически сили, които стартираха кампанията като отиват на Паметника на Съветската армия и надраскат нещо. Дойде полицията да ги арестува, естествено, те се позовават на имунитета си, който имат като кандидат народни представители – разшумява се по медиите, и стартират кампанията си. Вижте какъв оригинален начин да стартираш кампанията си – да надраскаш паметник, да кажеш, че Русия иска да държи по някакъв начин православните народи в подчинение чрез Светото православие. Това пак е форма на русофобия. Ние, естествено, сме против това и затова настояваме в тази декларация да влезе и думата „русофобия”.
Създаваме нова точка шест със следното съдържание:
„6. Осъжда отказа на българския президент Росен Плевнелиев да вземе участие в честването на 9 май в Москва и определя този отказ като гавра с паметта на милионите жертви на Втората световна война”.
Много приятели и в социалните мрежи, и хора, с които разговарям ми казват: „Ама чакай, правилно Росен Плевнелиев не трябва да ходи в Москва. Правилно! Там се събират достойни мъже, които почитат достойни мъже. Там не е мястото на Росен Плевнелиев.” В тази точка искаме да порицаем поведението на нашия президент.
Уважаеми колеги, зная как ще гласувате в залата, зная срещу какви народни представители съм изправен, срещу какви политически групи – видях го вече и във Външната комисия. В кулоарите ще кажете: „да, правилни неща казваш”, но ще се въздържите.
Задайте си обаче въпроса: тези двадесет милиона жертви, които Съветската армия е дала, ако те бяха решили да се въздържат, когато си върнат границата обратно? Стигнат до границата, където е била преди да ги нападне Германия. Ако бяха спрели до там и се бяха въздържали, щеше ли да има сега Ден на Европа? Как мислите? Щяха ли да се събират в Брюксел сега президенти или Брюксел щеше да бъде някаква германска провинция? Как мислите? Хайде, задайте си този въпрос и гласувайте по този начин.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря Ви, господин Чуколов.
Думата има господин Енчев.
ВЕЛИЗАР ЕНЧЕВ (нечленуващ в ПГ): Госпожо Председател! Колеги, бях провокиран да се изкажа от две подхвърляния преди малко – участниците в антифашистката съпротива бяха наречени „мандраджии”. По този повод искам да кажа, че с отказа си, който се очаква да се види след малко, с отказа си от дясната страна на залата да признаят българската антифашистка съпротива, ГЕРБ и Реформаторският блок всъщност ще застанат на страната на прохитлеристките политически сили, които преди 74 години в тази зала вкараха България в Тристранния пакт, след това обявиха така наречената „символична война” на Съединените американски щати и Великобритания.
Уважаеми колеги отдясно,