Гласуване №37
Закон за енергийната ефективност - второ четене - параграф 5 (става параграф 23) - предложение от Д.Байрактаров - чл.155, ал.2 - процедура за прегласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Режим на прегласуване.
Гласували 89 народни представители: за 26, против 5, въздържали се 58.
Предложението не е прието.
Подлагам на гласуване и второто предложение на господин Байрактаров, а именно в същия чл. 155, ал. 2 „веднъж годишно” да стане „два пъти годишно”, а именно: „Топлопреносното предприятие или доставчикът на топлинна енергия фактурира консумираното количество топлинна енергия въз основа на действителното потребление най-малко веднъж годишно”.
Предложението е „два пъти годишно”.
Режим на гласуване.
Гласували 94 народни представители: за 37, против 4, въздържали се 53
Предложението не е прието.
Заповядайте, господин Байрактаров, да направите предложение за прегласуване.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ (ПФ): Благодаря, господин Председател.
Искам прегласуване. Явно – ето и колегата Добрев казва, че двете предложения са изключително разумни. Нещо повече. Пак казвам: чрез тези предложения Народното събрание дава възможност за една справедливост в отношенията между оператори и клиенти. Отчитането и фактурирането два пъти годишно е възможно най-добрият начин, който можем да отредим със законодателната си дейност.
И аз не знам в крайна сметка тук за гражданите и за бизнеса ли работим, или просто за някакви теснокорпоративни интереси, които прозират с гласуванията Ви? Просто това не мога да го разбера! Толкова ли е сложно да проумеете, че вкарваме елементарна справедливост, колеги? Елементарна!
И Ви призовавам наистина да подкрепите тези неща, защото това касае хиляди Ваши приятели, близки.
Интересно ми е утре с какви очи ще ги погледнете?
Моля за прегласуване и за подкрепа на това предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Режим на прегласуване.
Гласували 88 народни представители: за 37, против 5, въздържали се 46.
Предложението не е прието.
Заповядайте, господин Добрев, за лично обяснение.
ДОКЛАДЧИК ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Понеже бях споменат от господин Байрактаров, наистина предложенията ми се струват резонни, но не считам, че те трябва да бъдат подкрепени по този начин в пленарната зала с редакционна поправка и затова се въздържахме от нашата група и аз самият, защото трябва да преценим какъв ще бъде финансовият ефект от приемането на това предложение.
По същество то означава, че изравнителна сметка ще има не веднъж, а два пъти през годината. За да има втора изравнителна сметка, това означава, че трябва да бъдат засечени уредите, с които се измерва топлинната енергия. Това означава допълнителни разходи на топлофикациите. Разбирате, че тези топлофикации вероятно ще включат тези допълнителни разходи в исканията си пред ДКЕВР за определянето на цените. Така че преди да гласуваме едно такова на пръв поглед много разумно предлож