Гласуване №15
Решение за признаване на масовото изтребление над арменците в Османската империя 1915-1922г.
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря Ви и аз.
Предлагам на Вашето внимание Проекта за решение съгласно гласуваните вече редакционни поправки, който ще бъде подложен на гласуване в пленарната зала:
„Проект
РЕШЕНИЕ
за признаване масовото изтребление на арменците в Османската империя 1915 – 1922 г.
Изтреблението на арменците в Османската империя през 1915 – 1922 г. е идентифицирано с категорични исторически факти и автентични документи.
Според хуманните традиции на българския народ и с поетите по ратификацията на документите на ООН задължения България разграничава историческото наследство на Османската империя и наследството на Република Турция и приветства диалог между Турция и Армения за окончателен ангажимент към историческата истина.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
РЕШИ:
Признава масовото изтребление на арменците в Османската империя и обявява 24 април за Ден на възпоменание на неговите жертви”.
Режим на гласуване.
Гласували 193 народни представители: за 157, против 36, въздържали се няма.
Предложението е прието. (Народните представители от ГЕРБ, Патриотичния фронт, „Атака”, РБ и БДЦ стават прави и ръкопляскат продължително.)
Уважаеми народни представители, на основание току-що гласуваното в пленарната зала Решение за признаване на масовото изтребление на арменците в Османската империя и обявяване 24 април за Ден на възпоменание на неговите жертви, Ви приканвам към минута мълчание. (Всички стават. Едноминутно мълчание. Парламентарната група на ДПС напуска залата. Народният представител Корман Исмаилов също напуска залата. Силен шум, възгласи „Уууу!” и свиркане от „Атака”.)
Благодаря Ви.
Преминаваме към следващата точка от дневния ред:
ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СОБСТВЕНОСТТА И ПОЛЗВАНЕТО НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ.
Постъпил е доклад за първо гласуване от Комисията по земеделието и храните.
ДОКЛАДЧИК РУМЕН ХРИСТОВ: Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господ