Гласуване №2
Процедура-пряко предаване по БНТ и БНР на изявлението на Президента
1. Контекст от стенограмата
МИНИСТЪР ПЕТЪР МОСКОВ: Това променяме, променяме основното, коренът на законопроекта е тази промяна. Касата от името на пациента при най-добри условия за него договаря и купува от изпълнителите на лечебна дейност и медицинска дейност услуги, което е било философията и е философията на здравноосигурителния модел във всяка една държава. Това, че сме превърнали Касата в плащач на фактури – който и да ги издаде, е грешка не на модела, а в начина на прилагането му тук, в България. Не искам да се връщам назад и да кажа кой приложи този модел за първи път по такъв начин. (Шум и реплики от КБ.)
Благодаря на всеки един народен представител и на всяка една от парламентарните групи, която декларира подкрепа за Законопроекта, внесен от правителството.
Много разумни предложения се чуха, включително от страна на опозицията. Надявам се, че в конструктивен разговор и в Комисията по здравеопазване ще стигнем до подобряване на текстовете.
Моля Ви за философията, за това, че системата трябва да бъде справедлива, тоест да се разшири базата на плащащите, да е ясно, че този, който плаща, ще има различни права от този, който не плаща, че Касата трябва да се върне към функциите си, че лекарствената политика трябва да отговаря на критериите за лекарствена политика навсякъде в другите европейските държави, а не на интересите на фармацевтичните фирми, че договорното начало трябва да бъде спазено, защото когато говорим, че някой окачествява Законопроекта като лош, трябва да кажем, че съсловни организации, пациентски организации, медицински съвет го окачествяват като добър. Тогава нека народен представител не си позволява да говори от името на народа.
Моля за подкрепа на Законопроекта! И още веднъж – благодаря! (Ръкопляскания от ГЕРБ и възгласи: „Имаш я!”, ръкопляскания от РБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря, Министър Москов.
Има ли народни представители, които желаят да участват в разискванията? Няма.
Дебатът е закрит.
Приканвам народните представители в залата, предстои гласуване.
Квесторите, моля, направете и Вие същото – поканете колегите в залата.
Поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване.
Гласували 142 народни представители: за 100, против 42, въздържали се няма.
Предложението е прието. (Ръкопляскания от ГЕРБ и РБ.)
За отрицателен вот – господин Миков.
МИХАИЛ МИКОВ (БСП ЛБ): Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател.
Уважаеми господин Министър, уважаеми народни представители! Тези ръкопляскания са израз на подкрепа за това, което се случва в здравеопазването, а то е, че от 1999 г. досега средствата за здравеопазване, официално даваните, се увеличиха точно с 1004%. 47% се плащат извън тези средства.
Днес с това гласуване, посрещнато с ръкопляскания от дясно, Вие всъщност ръкопляскате за това българските граждани освен здравноосигурителни вноски, да плащат и допълнително.
Вие ръкопляскате за това, за да могат българските граждани да чакат и администрацията да решава дали те са болни, така че държавата и Здравната каса да поемат тяхното здравеопазване, или да си плащат.
Вие ръкопляскате за това още веднъж да разделим хората на такива, които имат средства да си плащат за