Гласуване №62
ЗИД на Закона за енергетиката - второ четене - параграф 14 ( става параграф 20)
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯНАКИ СТОИЛОВ: Благодаря.
Друга реплика? Няма.
Дуплика? Няма.
Изказвания?
Господин Николов има думата.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ (ГЕРБ): Благодаря, господин Председател.
Уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Само искам да изясня за какво става дума. АДФИ (Агенцията за държавна финансова инспекция) ще влиза в тези енергийни предприятия, които влизат в енергийния микс и ще проверява разходите, които са декларирали пред ДКЕВР. Понеже ДКЕВР няма възможността да провери дали тези разходи са действителни, тя ще работи с документи. И понеже не става дума само за ВЕИ-та, а говорим за всички, които влизат в този енергиен микс, тук ще влязат когенерациите – не само държавни, а и частни. Влизат съответно АЕЦ „Козлодуй”, ТЕЦ „Марица изток 2”, въобще всички предприятия, които са в този енергиен микс и които са декларирали конкретни разходи.
Ако поискате разходите на един фотоволтаик от 1 мегават, със сигурност кой знае колко няма да затрудни АДФИ. Но частните когенерации, които правят големи разходи, съм сигурен, че ще изискват доста време. Тоест между различните обекти има голяма разлика. Ако влезем в тази полемика – да си мерим енергийните обекти, общо взето, можем да създадем доста голям проблем, а ние искаме за една година да се проверят!
Всъщност какво ще се окаже във възобновяемите източници? Там разходите, които те ще покажат пред АДФИ, няма да коригират техните цени, но това ще ни даде възможност за анализ дали тези разходи обуславят възвръщаемостта, която ДКЕВР им е дала! Оттам нататък ще последват действия от наша страна вероятно – на база този анализ.
Докато в другите предприятия, в които всяка година се определя цена от ДКЕВР, на база тези анализи могат да се коригират цените, могат да възникнат обосновани предположения и за престъпления! Така че не е необходимо тук да мерим точно колко е. Госпожа министърът е достатъчно компетентна, била е председател на АДФИ – мисля, че тя ще каже какъв е капацитетът за тази година поне или следващата, когато ще направим този анализ, за да бъде анализът пълен. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯНАКИ СТОИЛОВ: Благодаря, господин Николов.
Реплики няма.
Изказвания? Няма.
Преминаваме към гласуване.
В резултат на тази дискусия беше направено едно редакционно предложение от господин Валери Симеонов, което първо ще гласуваме – в § 21, ал. 2 числото „1,5” да се замени с „1” („до 1 мегават”).
Моля, гласувайте.
Гласували 104 народни представители: за 75, против 11, въздържали се 18.
Предложението е прието.
Сега преминаваме към гласуване на целия § 21, както е предложен от Комисията, с вече гласуваната промяна. (Шум и реплики.)
Искате прегласуване ли, господин Аталай? (Народният представител Рамадан Аталай говори встрани от микрофоните.)
Изрично попитах дали правите предложение. Вие казахте, че ще прецените.
Сега по кое искате да направите предложение? Нали отиваме към гласуване на целия текст? Аз затова Ви подсетих, ако имате предложение, да го направите в изказването или да използвате реплика. Сега към кое да направите предложение? (Шум и реплики.)
Добре, но текстът е приет.
Господин Аталай, това, което мога да направя, е да подложа на прегласуване приетия текст и ако не се приеме, тогава да предложа Вашето предложение за 200 мегавата, защото, при положение че има прието предложение за 1 мегават, няма как да гласуваме и за 200 киловата.
Искате ли прегласуване?
Добре, заповядайте.
РАМАДА