Гласуване №56
ЗИД на Закона за енергетиката - второ четене - параграф 16-нов
1. Контекст от стенограмата
в която даденият уред за търговско измерване е собственост на електроснабдителното дружество? В много голяма степен гражданите дори не знаят къде се намира той и в една немалка степен от случаите нямат достъп и да бъдат свидетели на ситуации, в които някой съставя констативни протоколи без тяхното присъствие, след което съответно това се калкулира в техните сметки. Считам, че това няма никакъв аналог с каквато и да е правна и юридическа логика. Така че молбата ми е да подкрепите и това наше предложение.
Другото ни предложение, което работната група не е подкрепила, касае възможността операторът, който възстановява електроснабдяването, да взима повторна такса. Искахме да отпадне тази такса, още повече вече има решение на Пловдивския съд в посока, че електроснабдителното дружество неоснователно начислява тази услуга. За колегите, които имат опасенията, че това щяло да се прехвърли като цена върху останалите, коректните потребители, искам да кажа, че регулаторът може да не признае този разход.
Още едно важно предложение, което не сте зачели, касае даването на повече права пак на обикновения, на крайния потребител – да има възможност да изрази претенция относно качеството на предоставената услуга. Мога да дам пример с моя избирателен район – 23. избирателен район в София, и то в София, където от миналата година поставям въпроса, и медиите вече го направиха широко достояние, с Лозен. Виждате, че там буквално сме като на дискотека – токът спира по няколко пъти в денонощието. Там проблемът за хората е, че спирането на тока води до спиране на водата, след което спират и помпите. Съвсем нормално е тези хора да имат възможност да предявят и заявят своята претенция. Съвсем нормално е те да имат възможност за обезщетения по този въпрос. Знам, че много от Вас ще ми отговорят, че в общите условия на договорите има редица такива възможности, но със Закона ние не само, че ги разширяваме, а ги задължаваме. Отделно искаме и срокът за предявяване на тези претенции да бъде увеличен.
Молбата ми е тези три съществени поправки, които в голяма степен ще балансират отношенията между големите енергоснабдителни дружества и крайните потребители, да бъдат подкрепени. Мисля, че това ще бъде един много силен знак към обществото и ще бъде много голям стимул за възстановяване на доверието, което е ключово, за да излезем от тежката ситуация, в която се намира българската енергетика. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯНАКИ СТОИЛОВ: Благодаря, господин Бойчев.
Има ли реплики към изказването? Явно убедителен е бил господин Бойчев, няма възражения срещу неговата теза.
Има ли други изказвания? Няма.
Преминаваме към гласуване на предложението на народните представители Таско Ерменков и Жельо Бойчев в частта, която не е подкрепена от Комисията, Вие имате възможност да направите това.
Гласувайте!
Гласували 80 народни представители: за 21, против 49, въздържали се 10.
Предложението не е прието.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ (БСП ЛБ, от място): Прегласуване!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯНАКИ СТОИЛОВ: Господин Таско Ерменков – за прегласуване.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ (БСП ЛБ): Колеги, не се заяждам. Молбата ми е все пак като гласуваме такива неща, свързани с интересите на потребителите, първо да включим малко съчувствие към тях, и, второ, все пак да увеличим малко кворума, защото вземаме важни решения на границата на този кворум. Това е! Благодаря Ви. (Реплики от ГЕРБ.)
Как беше в миналото Народно събрание – чия грижа е кворумът?! (Смях и оживление от БСП ЛБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЯНАКИ СТОИЛОВ: Моля за прегласуване на същия текст.
Гласували 83 народни представители: за 20, против 51, въздържали се 12.
Предложението не е прието.
Гласуваме предложението на Комисията за създаване на нов § 17.
Гласували 83 народни представители: за 77, против няма, въздържали се 6.
Предложението е прието.
Заповядайте, господин Добрев, за следващ