Гласуване №21
Закон за Сметната палата - второ четене - Член 47 ( става член 48)
1. Контекст от стенограмата
Уважаеми колеги от мнозинството в Четиридесет и третото народно събрание, уважаеми колеги от опозицията, когато финансовите регулатори отказват да поемат отговорност, то тя преминава върху тези, върху които тежи техния избор, тоест върху нас. Днес не е време да си прехвърляме вината за лоши кадрови решения в миналото – всички имаме своята вина, днес трябва заедно да преодолеем последиците от тези лоши кадрови решения, за да защитим интереса на българските граждани, на българските спестители и на българските данъкоплатци. Необходимо е еднозначно и единно да поискаме оставката на ръководствата на финансовите регулатори и ако не я получим, чрез решителен акт на парламента да прекратим мандатите им и със спешни законодателни промени да гарантираме, че обществото ни няма повече да страда от подобна безотговорност.
В тази тежка криза, колеги, с това, което вече се случва и на южната ни граница, с разклащането на гръцките пазари, ние не можем да си позволим тези хора да ръководят и ден повече българската финансова система. Това засяга пряко интереса на всеки един от хората, които са ни изпратили тук, в тази зала.
В момента ни е нужно най-доброто от България, за да се грижи за спестяванията и пенсиите на българските граждани, за авоарите на българските банки и пенсионни фондове – чрез прозрачен конкурс, чрез внимателен и отговорен подбор ние трябва да гарантираме на българите, че ще преминем с непокътнати спестявания през тази фаза на кризата. Това е позицията на Реформаторския блок. Благодаря Ви.
Ще добавя нещо лично, две думи от свое име.
Колеги, през цялото си следване съм работил в бакалия и се научих на две неща. Едното е, че когато парите ги няма, някой ги е откраднал. Това е сигурно!
Второто е, че когато не изриташ крадеца навреме, накрая на ревизия плащат всички.
Обръщам се към Вас с молба да не допуснем накрая отново да платят българските граждани. (Ръкопляскания от РБ.)
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: А БНБ?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря, уважаеми господин Кънев.
ДЕЛЯН ДОБРЕВ (ГЕРБ, от място): Процедура!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Процедура.
ДЕЛЯН ДОБРЕВ (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Моля, на основание чл. 80, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание – упълномощен съм от Комисията по енергетика и всички парламентарни групи, да поискам удължаване на срока със 7 дни за внасяне на предложения между първо и второ четене по Законопроекта за енергетиката, № 402-01-3. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Тоест, искате 14 дни.
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: В момента е 14 дни, искаме да бъде удължен с още 7 дни. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря.
Гласуваме предложението, направено от председателя на Комисията господин Делян Добрев, за удължаване на срока.
Гласували 91 народни представители: за 90, против няма, въздържал се 1.
Предложението е прието – срокът за предложения става 21 дни.
Госпожо Стоянова, чл. 48.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 48, който става чл. 49.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Изказвания? Няма.
Подлагам на гласуване текста на вносителя за чл. 48, който по номерацията на комисията става чл. 49.
Гласували 93 народни представители: за 75, против 10, въздържали се 8.
Текстът на вносителя за чл. 48, който по номерацията на комисията става чл. 49, е приет.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: Член 49 по вносител.
Предложение на Румен Гечев и група народни представители:
„В чл. 49, ал. 1 се правят следните промени:
1. Изразът „Председателят или оправомощен от него заместник-председател” се заменя с израза „Съответният член на Сметната палата”.
2. След думата „препоръките” в края на изречението се добавя изразът „и редовно информира за това Сметната палата”.
3. Създава се изречение второ „