Гласуване №35
Закон за Сметната палата - второ четене - член 15 - нов
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Други народни представители? Няма желаещи за изказване.
Дебатът е закрит. Преминаваме към гласуване.
Направени са редакционни предложения в хода на дискусията.
Първо ще поставя на гласуване предложението на господин Кадиев, който предложи чл. 15, ал. 1 да гласи: „Народното събрание избира по предложение на председателя на Сметната палата двама членове”. Това е предложението.
Гласуваме предложението на господин Кадиев.
Гласували 124 народни представители: за 36, против 57, въздържали се 31.
Предложението не е прието.
Предложението на господин Цонев бе направено под условие – ако се приеме редакцията на господин Кадиев. (Реплика от народния представител Георги Кадиев.)
В стенограмата много ясно е казано, господин Кадиев. Той не възразява, Вие възразявате.
Сега поставям на гласуване предложението на Комисията за създаване на нов чл. 15 в редакцията и наименованието му по доклада на Комисията.
Гласуваме.
Гласували 137 народни представители: за 106, против 23, въздържали се 8.
Предложението е прието.
Отрицателен вот – господин Янаки Стоилов.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (БСП ЛБ): Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Гласувах „против” този текст, защото той е поредното предложение на денационализаторската политика, която се провежда; защото той е основан на принципа, казан вече от част от бъдещите членове на Сметната палата: „Парите – Ваши, решенията – наши”. Тоест българските граждани, които формират бюджета, и българската държава, която го изразходва, ще трябва да бъдат контролирани, между другото, от лица, които се занимават с всякакви други дейности, които периодично ще дават оценки за това добре или зле се изразходват тези средства. Така че с подобни решения не само се намалява ефективността на контрола, но Вие, съзнателно или не, намалявате доверието на българските граждани в основни конституционни институции.
И тук няма никакъв граждански контрол, когато определе