Гласуване №19
ЗИД на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България - второ гласуване - параграф 45 (става параграф 46) - предложение от Пл.Манушев т.2
1. Контекст от стенограмата
кажем, първото стъпало в йерархията на висшите военноморски звания. Досега в званията във Военноморските сили имаме „Бригаден адмирал”, имаме „Комодор”. Сега във връзка, нека така да кажа достъпно – с променената организационна структура от морска база във флотилия, въвеждаме званието „флотилен адмирал“. Изниква естественият въпрос, ако след година, две, три се промени тази организационна структура, означава ли, че ще променим отново званието и какво ще бъде новото звание, ако сега във връзка с флотилията бойни кораби въвеждаме „Флотилен адмирал“. (Шум и реплики.)
Какви са били принципите – сега няма особена относимост към въпроса, който дискутираме. Представете си ситуацията, при която единствено във Военноморските сили, в това число по отношение на резерва, за първото висше офицерско звание имаме цяла поредица широк спектър от различни звания. Според мен това е абсолютно неестествено и неприемливо.
Нека да подчертя, че има три типа звания за, да кажем, този чин в страните – членки на НАТО. Има комодор, има флотилен адмирал, вярно е, има и контраадмирал. Ако в такъв случай търсим кое е най-подходящото звание, защо не отидем на варианта „контраадмирал“ и, разбира се, оттук нататък да си вървят със съответните степени, както е в американската традиция: контраадмирал първа степен, контраадмирал втора степен с две звезди, и нататък върви званието вицеадмирал и адмирал? Според мен това е много по-подходящо, отколкото цялата тази поредица от различни звания.
Впрочем званието „комодор“ е много по-близко като че ли до южноевропейската традиция, в това число, разбира се, за наши съседи, в случая Гърция, струва ми се, че Хърватия също има званието „комодор“, докато „флотилен адмирал“ е по-скоро в традициите на северноевропейските държави. Въпрос на избор е към кой географски район иска да принадлежи България, но ми се струва, че предложението в този момент за отпадане на предложението на вносителите, в това число, при цялото ми уважение към предложението на моряците, по-подходящо е да си остане „комодор“ и след това да търсим другото подходящо звание, според мен „контраадмирал“.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Реплики на изказването? Няма.
Други изказвания? Не виждам.
Уважаеми колеги, едно пояснение. В § 45 в текста на вносителя тази т. 2 я има. Трябваше в Комисията да бъде подкрепен по принцип текстът на вносителя за т. 1, и неподкрепен за т. 2, а всъщност т. 2 е изпусната.
Следователно, за да се оправи тази работа, предлагам предложението на господин Манушев да бъде гласувано, а то е да влезе точно т. 2 от доклада на вносителите: „в т. 6 „Висши офицерски звания“, в колона „във Военноморските сили“ думата „Комодор“ се заменя с „Флотилен адмирал“.“ (Шум и реплики.)
Мисля, че бях ясен.
Гласуваме т. 2 от текста на вносителя, което е и предложение на господин Манушев.
Гласували 98 народни представители: за 87, против 7, въздържали се 4.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК МИХО МИХОВ: Комисията подкрепя текста на вносителя за § 46, който става § 47.
Параграф 47…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Да, продължете с § 47.
ДОКЛАДЧИК МИХО МИХОВ: Предложение на народния представител Михо Михов и група народни представители.
Комисията подкрепя по принцип…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН К. ИВАНОВ: Извинявайте само!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Генерал Михов, само една секунда. Ние гласувахме предложението на господин Манушев, а сега трябва да бъде гласуван целият параграф.
Затова, уважаеми колеги, Ви моля, господин Манушев, гласувайте…
ДОКЛАДЧИК МИХО МИХОВ: Вие го подлагате на гласуване?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Да, тъй като гласувахме редакционното предложение на господин Манушев, а сега целият параграф с двете точки – 1 и 2.
Режим на гласуване – § 46 по доклада на Комисията.
Гласували 96 народни представители: за 87, против 1, въздържали се 8.
Параграф 46 по Комисия е приет.